Lékaři, kravaty a bakterie

12. 02. 2012 | 22:03
Přečteno 7283 krát

V českých médiích si tu a tam někdo posteskne, že vystupování českých nemocničních lékařů při komunikaci s pacienty ani jejich zevnějšek nejsou na takové úrovni, jako u jejich kolegů v jiných vyspělých zemích. Za jistý symbol důvěryhodného zjevu bývá někdy v této souvislosti označována vázanka.


Je asi pravda, že lékaři Ve Velké Británii či ve Spojených státech působí na své pacienty v průměru sebejistěji a profesionálněji. Jsou si více vědomi toho, že o své serióznosti mohou pacienta přesvědčit mimo jiné i svým zevnějškem a chováním. Pracují často v civilním oblečení, někteří muži nosí kravatu.


Tento aspekt jistě není radno podceňovat. Každý pacient si svůj první dojem o lékaři udělá podle jeho vzhledu. Kravatou se zabýval i vážně míněný výzkum, který prokázal, že pacienti mají sklon věřit více lékaři s kravatou než lékaři v košili s rozhalenkou.Čeští nemocniční lékaři se bohužel opravdu často se svým vzhledem tolik "nepárají". Myslím, že to může mít více důvodů. Jednak uměle plebejské předrevoluční období, kdy zdravotníci byli vmanipulováni do role bezplatného servisu, zdůrazněného i povinným nošením stejných uniforem (které nemocniční či komunální prádelny často nestíhaly kvalitně prát). To má pokračování v dnešní době, kdy jsou lékaři utvrzováni v pocitu, že stát si více váží jiných profesí, například poslanců parlamentu či soudců. Vliv na chování lékařů má samozřejmě i celková úroveň soukromé i veřejné komunikace ve společnosti a chování pacientů vůči nim. Ty jsou, obávám se, často také na nižší úrovni než v některých "západních" zemích. A zanedbatelný není ani finanční aspekt. Amerického nemocničního specialistu bude oblek stát řekněme 2 - 5 % jeho měsíčního platu, zatímco jeho českého kolegu zhruba 20%.


Kromě toho, výuka lékařské etiky a komunikace na českých lékařských fakultách hraje asi zatím menší roli než na západě. A i když se situace v tomto ohledu zlepšuje jak v pregraduálním, tak v postgraduálním období, ještě stále jsou často lékaři v tomto ohledu odkázáni spíše na školu života než na profesionální školení.


Do té doby, než se čeští lékaři v tomto směru polepší, může nám být podstatnou útěchou, že méně slušivý vzhled zdaleka nemusí vždy znamenat horší odbornou úroveň lékaře. Ostatně, čeští lékaři, pokud pracují v zahraničí, se právě díky dobré úrovni své odbornosti obvykle hladce zařadí mezi tamější kolegy. Přizpůsobení vystupování a oblečení místním zvyklostem bývá minimální problém.


Svou roli v oblékání zdravotníků hraje i fakt, že hygienická služba nemocnic často nadále trvá na nošení uniforem jako na z epidemiologického hlediska optimální prevenci přenosu infekcí.


A tady jsme u dalšího aspektu celé věci. Nemocniční prostředí je z hlediska rizika infekcí specifické. V nemocnicích se často postupně selektuje jiné složení bakterií, než je obvyklé v běžném venkovním prostředí. Vzhledem k častému používání antibiotik zde pak mohou vznikat některé kmeny, které jsou proti antibiotikům odolné a špatně se jimi léčí.


Dnes i veřejnosti známým příkladem takového mikroorganismu je bakterie zvaná MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus neboli bakterie zlatý stafylokok, odolná k antibiotiku methicillinu), která v některých zemích vyvolala nebezpečné nemocniční epidemie obtížně léčitelných invazivních infekcí.


Způsob, jakým se tato nebezpečná bakterie v nemocnicích udržuje a šíří, byla proto předmětem podrobného vědeckého zkoumání.


Bylo zjištěno, že podobně jako u jiných infekcí, zdaleka nejčastějším způsobem přenosu MRSA byl přenos dotykem rukou. Zkoumáno bylo i oblečení personálu nemocnic. Ukázalo se, že stačí jedna jediná pracovní směna a původně čisté oblečení se stává rezervoárem bakterií. Riziko přenosu stoupá u součástí oděvu, které se pravidelně neperou - například u delší dobu používaných lékařských plášťů nebo kravat. V jedné studii byla zkoumána přítomnost bakterií na kravatách u studentů pohybujících se výhradně mimo nemocnici a u lékařů, kteří v nemocnici pracují. Zjistilo se, že zatímco v první skupině neměl stafylokoky na své kravatě nikdo, ve druhé skupině byly tyto bakterie nalezeny v 52% případů. Značný podíl pak tvořil MRSA.


Ukazuje se, že pro prevenci přenosu infekce není podstatné, zda lékaři a zdravotníci chodí v jednotném nemocničním oblečení nebo v civilu. Důležité je spíše to, že se jejich oblečení musí často měnit a být vždy čisté. Plášť, pokud se často nemění, či vázanka, kterou není zvykem pravidelně prát, mohou být rizikem.


Nemocniční lékař, který chce vystupovat co možná nejprofesionálněji, je tedy pokud jde o kravatu postaven před dilema: mám udělat maximum pro to, abych především dobře vypadal, na pacienta udělal dobrý dojem a získal jeho důvěru? Anebo mám dát přednost střízlivějšímu oblečení bez kravaty, a udělat tak vše pro prevenci přenosu infekce?

Britská instituce British Medical Association (Britská lékařská společnost) navrhla lékařům řešení tohoto problému. Zhodnotila dostupné vědecké poznatky a v roce 2007 vydala odborné stanovisko. Jeho součástí je i doporučení lékařům, aby nadále kravaty při práci nenosili.


Co tedy můžete sami udělat pro zvýšení své ochrany před nemocničními infekcemi? Pokud někdy budete ošetřováni v nemocnici, všímejte si toho, zda si lékař, který se vás chystá svýma rukama při vyšetření dotýkat, předtím ruce pečlivě umyl či vydezinfikoval. Pokud ne, připomeňte mu to. A pokud nebude mít kravatu, moc toho nelitujte.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Luba napsal(a):

Pravdu díte, pane dr. Peychle.
Proto prof. Pirk nosí motejla.

P.S.: Pro samotného lékaře může být kravata i nebezpečná. Nespokojený pacient ji může použít coby škrtidlo.
12. 02. 2012 | 22:20

Vratiprst napsal(a):

My, normální utloukači much si kravatu maximálně namočíme do guláše.
Ale představa chirurga s kravatou mě trochu děsí.
Připomíná mi stařičký lékařský vtip z doby buřinek.
Trochu roztroušený pan profesor se po úspěšně ukončené operaci s podezíravým pohledem na pacientovo vyboulené břicho pod plachtou ptá:
"Sestři, nevšimla jste si kam jsem dal svůj klobouk?"
12. 02. 2012 | 22:30

Občan napsal(a):

Pokud se mnou lékař jedná jako rovný s rovným, vyslechne mě, poskytne mi odpovídající informace, odpoví na dotazy a poskytne účinnou léčbu, pak je mi vcelku putna, co má na sobě.
Nemluvě o tom, že z hlediska hygieny je mi milejší lékař v klasickém bílém "mundůru", o kterém mohu předpokládat, že je vypraný a vydesinfikovaný.

Lékař přece není podomní obchodník, který nosí "kvádro" jako jiní montérky. Ostatně, sestřičky také nenosí na pracovišti kostým a lodičky s vysokými podpatky :o)
12. 02. 2012 | 22:43

RNDr. Zbyněk Matyáš, mikrobiolog napsal(a):

Pokus o korekci předcházejícího tlachu:
Civilní oblečení lékařů v nemocnicích je nesmyslné hazardování se zdravím pacientů.
"50 % kravat lékařů obsahovalo bakterie, zatímco u strážců tomu tak bylo pouze v 10 % případů. A nejednalo se o běžné mikroorganismy – v kravatách lékařů byly nalezeny i ty, které vedou k zápalu plic či stafylokokové infekci"
http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/i-bily-plast-muze-nest-nakazu-382348
12. 02. 2012 | 22:50

RNDr. Zbyněk Matyáš napsal(a):

Oprava a upřesnění:
Pokus o korekci prvního tlachu v diskuzi:
12. 02. 2012 | 22:53

Občan napsal(a):

Pane doktore Matyáši,
stránka je bohužel nedostupná, a to i po odsouhlasení Upozornění.
12. 02. 2012 | 22:54

Dr.Z.M. napsal(a):

Občan:
http://www.zdn.cz/clanek/zdravotnicke-noviny/i-bily-plast-muze-nest-nakazu-382348
Tento odkaz jsem úspěšně použil k opakovanému otevření stránky.
12. 02. 2012 | 23:02

ali napsal(a):

RNDr. Zbyněk Matyáš, mikrobiolog
všude číhá smrtelný šmejd..s tím nic nenaděláte..tím spíš, že jste mikrobiolog a vidíte ty malý potvůrky všude..ale to by člověk nesměl nic a být v izolaci..
Navíc se mohou objevit nebezpeční ba smrtelní mikrobi tam, kde by je člověk ani nečekal..co s tím? Měla jsem mononukleozu z míst naprosto a téměř izolovaných a ve věku středním..kde se ten mononukleozní hajzlík vzal, ví Bůh..hezkou noc :o)
12. 02. 2012 | 23:05

Občan napsal(a):

TO Dr. Z.M.:

Jj, už se mi to povedlo. Musel jsem to odsouhlasit dvakrát. Po prvním potvrzení mi to hlásilo, že "Proxy Error".
Jsou tam i jiné zajímavé články, dík :o)
12. 02. 2012 | 23:18

Pavla2 napsal(a):

Mně je tedy mnohem příjemnější doktor v bílém plášti. Jinak bych ráda viděla, jak každý den běhá doktorovi někdo do čistírny s obleky, aby je po každé směně dal vyčistit. V nemocnici si pacient všímá především toho, jak s ním lékař či další personál komunikuje, jak je ochotný vše vysvětlit, jaký má vůbec zájem, nikoliv toho, co má na sobě. Pokud to samozřejmě není ušmudlaný plášť. Nedovedu si představit, jak bude lékař v kvalitním obleku např. zašívat hodně krvácející ránu. To se pak bude na toho chudáka bát sáhnout, aby se neušpinil. Vždyť je to blbost - oblek a kravata. To patří na jednání, ne do špitálního provozu. Že my se musíme pořád po někom opičit, at je to sebevětší kravina, a myslet si, jak jsme světoví.
13. 02. 2012 | 00:06

Z.M. napsal(a):

ali:
Infekčnímononuklóza je virové onemocnění, přenáší se např. i líbáním.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Infek%C4%8Dn%C3%AD_mononukle%C3%B3za

Ano, člověk nemůže žít ve sterilním prostředí, pokud dítě vyrůstá v prostředí chudém na běžné mikroby, téměř určitě se mu vyvine alergie.

Dobrou noc!
13. 02. 2012 | 00:07

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Souhlasím s Pavlou, k medicíně patří bílá, proto zdravotníkům říkáme bílá mafie. Mnozí se tak chovají. Sestřičkám slušela dřívější uniforma se škrobenými čepci, jsem konzervativní člověk, stýská se mi po této "módě", slušela jim. Jinak jsem rád, že zatím doktory nepotřebuji, jednou to ale přijde. Snad v té době bude zdravotnický lid spokojenější!
13. 02. 2012 | 04:32

Maximus napsal(a):

Před šesti léty jsem absolvoval operaci obou čoček očí, ke jsem dostal náhrady, dnes nepotřebuji brýle, snad jen na hodně jemnou práci. Paráda, mohu sportovat, jezdit autem atd. Když jsem se optal mého kamaráda lékaře plastického chirurga na to, proč podobnou operaci nepodstoupí také, řekl mi, že do toho neůjde ze dvou důvodů, jednak brýle slouží pro něj jako ochrana očí při operacích kdy je opravdu možný zásah očí třeba krví apod. pacienta, ale že to je také pro něj určitý "imidž". Asi má recht. No a někteří lidé také mají obavy a říkají, co to udělá za třeba 10 let s tebou? No zatím jsem hodně spokojený a v pohodě a těch vynaložených prostředků na operaci, tehdy to stálo 42 tis.Kč vůbec nelituji!

Ale ještě k těm mikrobům a obecně patogenům. Přečetl jsem několik knih od autorů, kteří se celý život zabývají tímto oborem, jako je třeba J.Schindler, H.R.Clarková aj. a zhrozil jsem se naprostou neinformovaností obyčejných lidí o nebezpečnosti mikrosvěta virů, bakterií, plísní, kvasinek a parazitů, která promiňte mi ten výraz hraničí s debilitou. Prostě pro některé lidi platí to, že když něco nevidí, tak to neexistuje! Podle některých autorů jsou z 90% za většinou nemocí "patogeny" a k tomu se přidružuje také chemická zátěž z prostředí ve kterém žijeme a co pijeme a jíme. Taková Dr.Jelisejevová dokonce tvrdí, že stupeň nákazy lidí parazity a patogeními bakteriemi je ohromný a není prakticky člověk, který by byl úplně "čistý"! Vždyť prý třeba 80% Francouzů má v sobě zárodky toxoplasmózy, která mimochodem mění svými působky chování svého hostitele!Zákeřnost ovšem zejména u parazitů, kterých je jen ve výčtu v knize Clarkové cca 90, je v tom, že oni jsou za některou vážnou nemocí a působí skrytě třeba i desítky let a pak v pozdějším věku udeří a následky jsou fatální. Třeba takovou rakovinu mají na svědomí zcela určitě patogeny kde vynikají trematody (je jich asi 17 typů), které "nakoupíme" někdy v minulosti a spolu s chemií ((do toho patří i kouření (benzpyren aj.)) je dílo dokonáno. Za onemocněním srdce, plic, ledvin, slinivky, žaludku, žláz atd. jsou právě patogeny. Velká část lékařů léčí už jenom následky a ne počátek nemocí, příčiny. Situace je dnes v době kdy ATB přestávají účinkovat vážná. Proto mě hodně vadí dnes pokrytectví lékařů, za kterou je také farmaceutická lobby, kteří přehlíží velice účinný prostředek, který je velmi účinný a což je jeho nevýhoda i levný. Navíc autor Jim Humble (povoláním letecký inženýr) z něj nemá žádné megapříjmy. Jedná se o MMS1, naředěný 24,5% chlornan sodný, který po min. 3 min. aktivaci kyselinou cirónovou (v poměru 1:5)se změní na velmi silný oxidant kysličník chlorčitý a tento "čistič" likviduje v lidském těle velmi účinně všechno svinstvo co máte v těle od patogenů až po většinu chemií. Tuto látku má lidské tělo také k dispozici, tuším že to produkují makrofágy či fagocyty, ale to není důležité, má však této zbraně málo. Výsledek působení MMS je famózní a vyzkoušel jsem to i na sobě, chřipku to likviduje do cca 2-3 hodin, hemeroidový záchvat jsme u jedné paní zlikvidovali po 3 dávkách á 2 kapky, matka mého kamaráda, kde prognóza byla neúprostná (rakovina s metastázami), tady už dávno něměla být, odmítla ozařování a její dcera naštěstím pov. chemička jí naordinovala dávky přesně podle J.Humbla a babka tady dnes pořád je a v březnu to bude už rok! Proč to nelikviduje v těle i ty hodné bakterie zejména Escheri Coli popsal J.Humble tím, že je to způsobeno právě vhodným naředěním MMS kdy hodné bakterie mají vyšší redox-potenciál a tudíž jsou tímto přirozeně chráněny. Úžasné! Bohužel ješitnost některých lékařů a také farmacie, které to nejde pod nos (jen u nás se dá za léky ročně 85 mld. Kč) slaví úspěch, náš SÚKL z MMS udělal lék a tím hrozí případným am.prodejcům drastické pokuty. Až to začne farmacie prodávat a používat, tak to nebude stát jako dnes 400,-Kč, ale 4000,-Kč, vsaďte se. Jinak mám ověřené zprávy, že někteří lékaři tento přípravek používají, potají, ale ona když vám teče voda do bot, tak .....
Jinak pokud chcete být zdraví, doporučuje autor J.Humble
zejména u lidí nad 50 let, MMS občas preventivně použít, zaručeně si tím prodloužíte věk a zejména kvalitu žití.
Autor s tím léčí úspěšně malárii, AIDS, rakovinu, ale i žaludeční potvoru Helicobacter pylori aj. patogeny. Z USA ho vyštvali, neb farmaceutická lobby zdravé lidi nepotřebuje.....
Pěkný den všem!
13. 02. 2012 | 05:21

olga napsal(a):

Nehodnotím lékaře podle oblečení, ale podle výrazu tváře. Mám důvěru pouze k lékaři, který se nechová nadřazeně, ale chová se přátelsky. Lékař v kravatě, tak to bych si připadala jako zločnec před vyřknutím rozsudku.
13. 02. 2012 | 06:01

olga napsal(a):

Rovněž k civilnímu oblečení lékařů mám nedůvěru. Jestliže v obleku, ve kterém jede třeba tramvají, pak přistupuje k pacientovi, tak se ho přímo bojím. Nechci říct, že se ho štítím.
13. 02. 2012 | 06:06

Miky napsal(a):

No jestli budou nemocniční personál platit tak jak platí tak budou brzy chodit s holpo prdelí !Zejména to bude hezké u mladších sester a lékařek ...
13. 02. 2012 | 06:37

B. napsal(a):

Ivánku, srovnávání čehokoli s Amerikou zavání nedorozuměním. Tam pokud neinformovaný "dochtor" z Východu dá omylem přednost do dveří operačního pokoje fešné emerické zaměstnankyni s kravatou, bude se provádět zákrok až po vpádu FBI. Vždy, když tito "sprostá slova" tasí kolt a vytahují průkazy (zatímco huba mele něco o právu na advokáta), mám chuť na ně také něco vytasit. Děkuji denně Bohu, že mám sice jako lékařka méně, ale žiju v celkem klidné zemi.
13. 02. 2012 | 06:44

Zdenda napsal(a):

Stačí, když naši lékaři nosí kravatu do Parlamentu nebo do Senátu, event. na ministerstva.
13. 02. 2012 | 08:02

drevokocůr napsal(a):

už vidím, jak se tváří doktor, kterému pacient připomíná, že si ještě neumyl ruce.
Tedy takového doktora, který si myje v ordinaci ruce jsem ještě nezažil. Většinou sedí u psacího stolu.
A kravtay se u nás dnes skoro nenosí, nám to nepřipadá, že když má někdo kravatu, že je oblečen líp, než ten co ji nemá.
13. 02. 2012 | 08:04

Baba napsal(a):

Kravaty, které lze prát v pračce, asi nebudou z hedvábí. Způsobů, jak si zjednat autoritu u spolupracovnic a ošetřovaných nejlépe dvacet čtyři hodin denně bude rovněž víc. Laik je spokojen, objeví-li se mladý, sportovec, nekuřák, vyspaný a empatický. Hračka.
13. 02. 2012 | 08:07

drevokocůr napsal(a):

laik je nejvíc spokojen, může- li se špitálům a doktorům vyhýbat velkým obloukem
13. 02. 2012 | 08:09

Baba napsal(a):

Nemám patent na nové nicky.
13. 02. 2012 | 08:12

Luba napsal(a):

Maximus napsal:

"... a zhrozil jsem se naprostou neinformovaností obyčejných lidí o nebezpečnosti mikrosvěta virů, bakterií, plísní, kvasinek a parazitů, která promiňte mi ten výraz hraničí s debilitou."

Ono někdy nejde o neinformovanost.
Znám jednoho, jinak výborného, mladšího chirurga, který si před výkonem ruce vždy pečlivě umyl a vydesinfikoval, leč v závěru si je osušil nesterilním papírovým ručníkem.
Dělal to dosti dlouho až do doby než se zjistilo (než sám zjistil), že jeho pacienti mají o poznání vyšší procento infekčních komplikací, než jeho kolegové (sterilní rukavice při výkonu praskají).

Závěr:
I inteligentní, zručný a vědoucí člověk se může někdy chovat jako naprostý debil.

Z dřevních heroických dob si vzpomínám na asistenta pana primáře jedné nejmenované okresní chirurgie, jehož kuřácká vášeň a nemístná tolerance jeho profesního okolí "dohnala" k tomu, že kouřil i na operačním sále. V aseptickém a potenciálně výbušném prostředí (medicinální plyny).
Popel prý však odklepával zásadně mimo operační ránu.
13. 02. 2012 | 08:21

DF napsal(a):

Tak jak pilot usedá za knipl v kompenzáku, tak lékař se převlékne do klasických bílých vydesinfikovaných montérek a jde pracovat.
Z hlediska práce obou naprosto normální oblečení,které ochraňuje život, no a kvůli tomu,že jakýsi manager musí chodit v bankovních montérkách neznamená,že do nich bude oblékat i ostatní.
13. 02. 2012 | 08:27

Somebody clever napsal(a):

Opět jsme se nechali nachytat laciným pozlátkem západu. Za komančů jsme konzumovali poctivé jogurty, mléko,sýry chléb, špekáčky, pivo- a pak jsme s sedli na zadek protože na západě měli na vše nádherné obaly a reklamu a vypadalo to úžasně- no a dnes žereme sojové a jiné náhražky, které jsou na hranici poživatelnosti, ale ty obaly jsou pěkné a reklama nádherná.
..
Bohužel totéž i v medicíně - už za hlubokého socíku jsme měli kojeneckou úmrtnost nejlepší na světě, mnohé nemoci jsme považovali za definitivně vymýcené / černý kašel, TBC aj/, dnes tu opět máme bezdomovce s nejrůznějšími už zapomenutými nemocemi, zdravotní dostupnost prudce klesá, ale my hlavně chceme doktory aby se usmívali a vypadali jako v americkém seriálu a co umějí léčit je jedno. Takhle tupý národ po zásluze spěje k svému smutnému konci
13. 02. 2012 | 08:43

Irenka napsal(a):

Somebody, přesné !!!! v mládí jsme se divila když jsem četla jak nějací domorodci vyměníli svoji zemi a všechny poklady za hrstku korálků a blýskavých zrcátek. Pak přišlo cinkání klíči a zažila jsme totéž u nás na vlastní kůži. Dnes v zemi nevlastníme nic ale máme banány i v lednu a všude blýskavé reklamy
13. 02. 2012 | 08:47

Divobyj napsal(a):

Dle mého laického názoru bude v ordinaci nejspíše nejvíc mikrobů na klávesnici doktorova počítače.Lékaři by měli SAMOZŘEJMĚ ordinovat v bílém,vypraném oblečení.
Kravatu si může zavázat kolem krku tak ředitel nemocnice.
Naši lékaři-vždyť jste inteligentní lidé.Nemusíte se přece opičit jako nějací orangutani po seriálových amerických "doktorech" !
13. 02. 2012 | 08:47

drevokocůr napsal(a):

Divobyj

a nebude nejvíc bacilů na kasičce s třicetikorunami a tudíž pak následně na rukou sestry, která je vybírá?
13. 02. 2012 | 08:51

neo napsal(a):

Maximus:

to mi připomíná šílence ztvárněného Judem Law ve filmu Nákaza.
13. 02. 2012 | 08:51

Divobyj napsal(a):

drevokocůr

Jistě,i to je možné.Vybírání peněz,(jako někde u kolotoče)do ordinace NEPATŘÍ!
13. 02. 2012 | 09:02

ali napsal(a):

RNDr. Zbyněk Matyáš, mikrobiolog
ano, vím co je infekční mononukleoza a po onemocnění jsem si sehnala vše o této nemoci..proto naprosto odporovalo moje onemocnění touto nemocí, neboť jsem byla ve svém prostředí a krom rodiny, nikoho nenavštívila. Pokud tuto nemoc přinesly domů děti, jak to, že neonemocněly ony?
13. 02. 2012 | 09:03

zdravuška napsal(a):

ali

to jste ještě neslyšela něco o imunitě a bacilonosičích?
Doporučuji film vizita.
13. 02. 2012 | 09:06

Luba napsal(a):

Pan dr. Peychl v závěru napsal:

"Pokud někdy budete ošetřováni v nemocnici, všímejte si toho, zda si lékař, který se vás chystá svýma rukama při vyšetření dotýkat, předtím ruce pečlivě umyl či vydezinfikoval. Pokud ne, připomeňte mu to ..."

Nevím, který z pacientů - lidí závislých na dobrodějství zdravotníků - by v sobě našel "tu drzost", a poslal vědátora v bílém k umyvadlu. To by si asi netroufl ani lékař v roli pacienta. Ale v reálu to ani nehrozí.

Pro zdravotníka je jednodušší a obvyklé jednat s nemocnými "v rukavičkách". Vyšetřující lékař si prostě navlékne čisté nesterilní jednorázové rukavice.
Pravda - pacient se může cítit dotčeně: "To jsem tak špinavý, to se mě tak štítíte, že se chráníte rukavicemi?"

Pacient, a kdokoli jiný, si všímá přednostně toho, co je neobvyklé. A může ho to zneklidnit jako potenciálně ohrožující.

Všimne si tedy toho, že některý zdravotník se poté, co ho ošahá, vždy pečlivě umyje, jiný nikoli. Že některý na něj šahá zásadně v rukavicích, jiný nikoli. A jelikož je ve své roli vztahovačný, zřejmě to vyhodnotí tak, že má nějakou nebepečnou infekci nebo že je některému z ošetřujícího personálu kontakt s ním obzvláště nepříjemný. A zdravotníci musí vysvětlovat.

Nosí-li pan přednosta, primář či ošetřující lékař motýlky či kravaty, hrozí mu nebezpečí, že se mu budou hromadit ve skříni coby dary od vděčných vyléčených. Nebo se mu hromadit nemusí a může je používat jednorázově a spalitelně.
Jiné nebezpečí ze strany těchto oděvních doplňků zpravidla nehrozí.
13. 02. 2012 | 09:06

zdravuška napsal(a):

Luba

to byste se divil, existuje studie, že muži nosící kravaty jsou více ohroženi očními chorobami a mozkovou mrtvicí. Kravaty totiž škrtí a utlačují karotidu, cévu zásobující mozek kyslíkem.
Nošení kravat je pro muže zdraví škodlivé.
13. 02. 2012 | 09:09

ali napsal(a):

zdravuška
představte si, že slyšela, zdravuško, ale bacilonosiči v mém okolí nebyly..jedině imunitu jsem mohla mít nabouranou a ostatní mohlo záhadně přežít a přiletět vzduchem..dodnes je to záhada i pro mého lékaře.. :o)
13. 02. 2012 | 09:16

zdravuška napsal(a):

ali

nakažlivost je poměrně malá. Kromě toho až 95% dospělé populace a 50% dětí ve věku 6 let je nositelem EB viru. A všichni ho čas od času vylučují, to v případě, že je jejich tělo oslabeno. Udává se, že pouze 6% pacientů s mononukleózou se v uplynulém půlroce setkalo s nemocným mononukleózou.
Inkubační doba je 4-6 týdnů, nepovídejte, že jste byla celou dobu doma a izolována od okolí, že vám nikdo nepřinesl z obchodu třeba plechovku?
13. 02. 2012 | 09:21

JC napsal(a):

Mmo jestli má v nemocnici někdo čas zaobírat se takovými kravinami jestli kravatu ano či ne, tak to asi nebude pacient ale simulant, kterého je potřeba vypráskat do domácího ošetřování.
13. 02. 2012 | 09:23

Luba napsal(a):

zdravuško,
je znát, že kravaty nenosíte.
Probůh, kdo by nosil utažené kravaty? Navíc existuje vymoženost blízká nám, militaristům: Šlajfka na gumě!

Naprosto neškrtivá, pružná a pružící.
Vynález Pružiny Pružinského.

P.S.: Roztodivných studií existuje celá řada. Záleží na tom, na co vám dají grant. Pozoruhodná byla třeba studie účinnosti vynálezu k detekci volačoho za překážkou (za 29 miliónů Kč). Doslovně: "Pasivní detekce a lokalizace člověka za překážkou"

http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=FI-IM%2F015
http://www.img.cas.cz/post/2010/Tisk_20_9_10_a.pdf

Popis vynálezu za 75 miliónů (i s penězi soukromých investorů):

"K polyamidové trubici na stojanu se přimontuje fonendoskop.
K tomuto kouzelnému přístroji přistoupí senzibil, zasune fonendoskop do uší a do rukou popadne virguli, kterou namíří směrem k překážce, například k závalu. Pokud řekne: je tam, stačí už jen nešťastníka vyhrabat."

http://www.sysifos.cz/index.php?id=vypis&sec=1268037705

P.S.1: Kdo ten výzkum škodlivosti kravat financoval? Výrobci motýlků či "bolo ties"?
13. 02. 2012 | 09:37

ali napsal(a):

zdravuška
ale, jo, samozřejmě že člověk chodí nakupovat, ale protože se nikdo v mém okolí nevyskytl s touto nemocí ani před ani po mém onemocnění, pořád je mi to záhadou :o)
Sice to nechci řešit až tak dopodrobna, přesto mi to pořád nejde do kebule :o)..ale děkuju za reakce, informace a logičnost, např o tom, že je dost vysoké procento nositelem EB viru a dokonce že ho čas od času vylučují. Čím je to způsobeno? Nebo kde je spouštěč tohoto čas od času vylučování? To je číslo opravdu oficiální? Díky
13. 02. 2012 | 09:38

Xaver napsal(a):

Autore,
honem napište něco chytrého ať si spravíte image.
13. 02. 2012 | 09:43

zdravuška napsal(a):

to jsem vygooglovala a spouštěčem je stres , snížená imunita...
jednou to měla spolužačka, se kterou jsem seděla a i dojížděla autobusem do školy, z celé školy i autobusu to měla jen ona.
13. 02. 2012 | 09:45

ali napsal(a):

zdravuška
a jak to s ní dopadlo? Je ok?
Jinak to sedí, protože jsem byla ve stresu, parchant v pubertě takový, že jsem pochopila rodiče, co svoje potomky vydědili.. :o)
Dnes jsem ráda, že jsme to přežili. Sice mě to stálo zdravotní úsilí, ale jinak dobrý :o)
13. 02. 2012 | 09:57

Béda napsal(a):

Ve mně osobně lékař ve smokingu s puky a s motýlkem nebudí asociace důvěry. Za mnohem podstatnější nežli módu považuji odbornost, schopnost jednat s lidma, vstřícnost.

Motýlek a kvádro u mně od jisté doby, pokud nejde zrovna o umělce anebo společenskou sešlost budí spíše asociace neserioznosti, ziskuchtivosti, maloměšťáckého elitářství.

Přijde mi komická představa lékaře po noční službě nažehleného v netknutém kvádru a s motýlkem.

To po čem zde volá autor mi v případě lékaře přijde dost nepraktické, možná i nehygienické, zbytečně nákladné. Vhodné leda tak pro lékaře lektory a managery, kteří s lékařskou praxí mají málo co společného.
13. 02. 2012 | 10:13

DrZM napsal(a):

ali:
Jak poznáte nosiče viru infekční mononuklózy?
Možný je i přenos kapénkovou infekcí.
http://www.nahlovska.medikus.cz/cz/O-nemocech/?id=94
http://www1.lf1.cuni.cz/~hrozs/lymfa1.htm#Odkaz2
13. 02. 2012 | 10:22

ali napsal(a):

DrZM
díky za odkazy, prostuduju, uložím..
nosiče viru nepoznám, na čele to napsané nemá :o)
no a prvně slyším, že je i možný přenos kapénkovou infekcí. Jak dlouho je znám tento fakt? Mně řekl lékař, že kapénkovou infekcí mononukleozu nelze přenést. No, ale je to už 18 let, co jsem měla tuto nemoc..děkuji, hezký den..jdu propídit ty odkazy..
13. 02. 2012 | 10:28

Abe Normalni napsal(a):

Irenka Ja vlastnim to co potrebuji a dokonce mohu vlastnit i byt ve kterem bydlim (za komousu nemyslitelne).
Ptal jsem se rodicu, jak uplatnovali sva vlastnicka prava k CKD a Poldi Kladno za blahych dob. Otec volal zachranku a matka me mezitim polevala vlaznou vodou...
13. 02. 2012 | 10:32

Abe Normalni napsal(a):

K tematu: Pani doktori, takovych kybicu je v kazdem oboru za korunu pytlik. V oblekani plati vzdy zasada primerenosti. Nemeli byste byt ani under ani overdressed. V situaci kdy pacienti v nemocnici polehavaji v pyzamech nebo motylcich, je doktor v obleku a kravate oblecen nepatricne a dostava sve klienty do neprijemne situace. Je v tom i kus psychologie. K cloveku, ktery me "donuti" se svleknout do pyzama, zatimco on zustava v obleku citim autometicky odstup, neb si tim udrzuje nadrazenou pozici. Extremni priklad je SSak ve slusive uniforme od Hugo Bosse(jo ten je navrhoval) proti muklovi v hadrech. Ne snad. ze by doktori byli SSmani, ale je to do extremu dovedeny priklad psychologickeho pusobeni rozdilu v obleceni.
Nevim proc to delaji na zapade, ale nejspis jde o nejakou nezduvodnenou tradici. Nemusime se ve vsem opicit.
13. 02. 2012 | 10:41

Abe Normalni napsal(a):

A jeste dodatek: Doktor, ktery se navlece do obleku a pres nej si prehodi bily plast mi chce sdelit co? Ze si ode nechce ten oblek zasvinit? :-D
Je to proste krasny priklad toho co opravdu ne...
13. 02. 2012 | 10:44

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Abe Normální
Pane Abe, co byste říkal návrhu, že by mladé, fešné lékařky a sestřičky neměli pod pláštěm nic? Dovede si někdo představit ten účinek na pacienty mužského pohlaví? Ty starší a tělnatější by mohly nosit bílé burky nebo nikab, povzbudilo by to alespoň představivost. Ženy - pacientky by mohly uspořádat anketu o nejvhodnější pracovní ohoz pro lékaře a zdravotní bratry. Hned by bylo ve špitálech veseleji. Na simulanty, kterým by se nechtělo opustit takové příjemné místo k pobytu, by vedení nemocnic zaměstnávalo MUDr. Cvachy a plukovníky Grünsteiny.
13. 02. 2012 | 11:19

Béda napsal(a):

Ještě takový dotaz:

brání snad někdo lékařům obecně, aby si ze svých soukromých peněz pořídili motýlky, vázanky a nosili je, pokud je to pro ně podstatné, ke svému nemocničnímu šatu? Brání snad někdo lékařům v soukromých zdravotnických zařízeních, aby nosili v práci třeba smoking s motýlkem?

Oč vlastně autorovi jde?
13. 02. 2012 | 11:27

Abe Normalni napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy A vy jste zkoumal, co holky pod tim plastem maji? ;-)
13. 02. 2012 | 11:43

Presl napsal(a):

Somebody clever 8,43 přesně - lid chce laciné pozlátko, pan primář s motýlkem, nablýskané obaly ale vevnitř fuj. Jestli umí léčit už laik nepozná. Hlavně když to vypadá jako v americké nebo venezuelské telenovele. A měl by tam být nějaký homosexuál a všichni by mněli šou- stat každý s každým Myslel jsem že po 22 letech už něco pochopíme, asi ne
13. 02. 2012 | 11:55

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Abe Normalni
Bohužel jsem neměl příležitost, byl jsem ve špitálu před mnoha lety se spálou a to mi bylo asi 12 let. Tenkrát jsem zkoumal, co měla pod košilkou jedna zajímavá spolupacientka. Bylo to na dětském infekčním pavilonu, takže mix.
13. 02. 2012 | 12:22

Luba napsal(a):

Pokyny a informace pro zdravotníky a zdravotnické organizace převzaté z BMJ a uplatňované i u nás:

Uniformy a pracovní oblečení: Na důkazech založená opatření

Závěry pro zaměstnavatele:

- neexistuje jednoznačný důkaz, že uniformy (nebo jiný pracovní oděv) jsou významným zdrojem přenosu infekce.

- veřejnost věří, že riziko existuje, a tak neradi vidí nemocniční personál v uniformě mimo pracoviště.

- deset minut praní při 60°C postačuje k odstranění většiny mikroorganismů

- mnoho mikroorganismů může být z textilií odstraněno i při nižších teplotách, je li užito běžných pracích prostředků . MRSA je zcela eliminován praním při 30°C.

- není žádný jednoznačný důkaz pro tvrzení, že si komerční prádelny s odstraňováním mikrobů poradí lépe či hůře než ty místní nemocniční.

- oděv zaměstnanců, starajících se o pacienty, je signálem směrem k veřejnosti.

- je rozumné zvážit, co mohou pracovníci svým úborem a vzhledem signalizovat, a zda je to v souladu s jejich posláním.

- aspekty potenciálního zdroje infekce, otevřenosti a vstřícnosti směrem k veřejnosti by měly být základem důvěryhodného vztahu, ale tato hlediska nutně nejsou vzájemně zaměnitelná.

Příklady dobré praxe založené na odborné literatuře a empirických důkazech:

Je dobrým zvykem:

- šaty nosit způsobem, který je v souladu s očekáváním veřejnosti.
- nosit košile/blůzy s krátkými rukávy a vyhnout se při poskytování péče užití bílých plášťů.
- převlékat se do uniforem až v práci.
- při cestě do práce a z práce uniformu nosit skrytě.
- používat jasné identifikátory (vizitka, odznak).
- viditelně znečištěný stejnokroj ihned vyměnit .
- dlouhé vlasy vázat „do culíku“ dále od límce.
- pro uniformy volit materiál, odolávající vyšším teplotám praní a kontaminaci.
- pračky a bubnové sušičky pravidelně kontrolovat dle servisních pokynů .
- dbát na čistotu a délku nehtů

Špatná praxe:

- chození v uniformě po nákupech mimo nemocnici.
- používání falešných nehtů.
- nošení náramků či náramkových hodinek a šperků (běžný snubní prsten je přijatelný).

Příklady dobré a špatné praxe „dle zdravého rozumu“

Je dobrým zvykem:

- nosit boty s měkkou podrážkou a uzavřenou špicí.
- mít dostatečnou zásobu dobře označených uniforem.
- na začátku směny se převlékat do čisté uniformy (uniformy se perou odděleně)
- zakrývat tetování, je-li rozsáhlé, nebo může-li být někým považováno za urážlivé.
- pomocí plakátů nebo nástěnek veřejnost informovat, co která uniforma znamená (sanitárka, sestra, staniční sestra, vrchní sestra, lékař)

Špatná praxe:

- užívání četných odznáčků a jiných ozdob.
- při přímém poskytování péče (např. mytí pacienta) - nošení vázanek (jiných, než motýlků).
- nošení per, nůžek aj. mimo náprsní kapsu.
- nosit uniformu nedbale, např. mít na sobě ve službě svetr, nebo mít jednotné oblečení bez punčoch
- nosit mnoho šperků (náhrdelníky, piercing, velké náušnice).

Hygiena rukou:

Efektivní hygiena rukou je jednou z nejdůležitějších zásadv prevenci infekcí.
Tzn.: Mýt ruce tekutým mýdlem, teplou vodou, desinfikovat je gelovými alkoholovými prostředky, užívat vodovodní baterie ovládané loktem či bezdotykově, užívat rukavice.

Zdroj:
http://www.bma.org.uk/employmentandcontracts/working_arrangements/CCSCdresscode051207.jsp
13. 02. 2012 | 12:24

Luba napsal(a):

Bédo,
oč autorovi vlastně jde?

Pan autor zřejmě opět reagoval na rozhovor s prof. Pirkem
či na vyjádření doc. Hanuše, což jsou dva ze známých odpůrců akce "Děkujeme, odcházíme", kteroužto naopak dr. Peychl podpořil. Leč se o tom "taktně" nezmínil.
Ale věnoval se tomu v minulém článku "Jan Pirk a "Děkujeme, odcházíme"".

Dr. Pirk: "Chci, aby doktoři chodili v civilním oblečení a jen přes to bílý plášť. Celí v bílém chodí zřízenci. Když někdo jde na operaci srdce a operatér se mu jde představit a popovídat si s ním a je v obleku s kravatou, odpovídá to významu zásahu pro samotného pacienta. A on vidí, že stejný význam tomu přikládá i ten lékař."

Dr. Hanuš: "K lékařskému stavu vždy patřila jistá úroveň společenského vystupování, vyjadřování i chování vůbec. Nemohu se ubránit pocitu devalvace těchto atributů, když v televizi vidím protagonisty akce ve vytahaných popsaných tričkách, odřených džínách, omílající nepřesvědčivé argumenty češtinou ladící s jejich jejich zevnějškem."

K přečtení zde:

http://zpravy.idnes.cz/doktor-ma-mit-kravatu-ne-dekovat-a-odchazet-rika-kardiochirurg-pirk-1f7-/domaci.aspx?c=A111227_130248_domaci_jw
http://www.tribune.cz/clanek/20626
13. 02. 2012 | 12:42

Pepa napsal(a):

Proboha kravata prát nejde, zkusili jste to někdy?
13. 02. 2012 | 12:55

Luba napsal(a):

Pepo,
záleží přece na materiálu.
13. 02. 2012 | 13:07

gaia napsal(a):

samozřejmě kravatu prát lze, ale jen v ruce. Nejde to hodit do pračky, to se smotá a ztratí tvar.Pak je umění to zas přesně vyžehlit, aby ten cíp zůstal rovnostranným trojúhelníkem. Vezmete to o milimetr a už je to šejdrem. Už vidím doktory, jak si to po práci šmudlají v umyvadle a předem lituji jejich manželky.
Naštěstí 2/3 doktorů jsou vlastně doktorky, takže ty kravaty jsou problém spíš menšinový.
13. 02. 2012 | 13:29

čisťulja napsal(a):

Hmm ... plátěnou kravatu lze i vyvářet
13. 02. 2012 | 13:34

Luba napsal(a):

Ale,
jelikož je dr. Peychl pediatr, byl by pro něj vhodnější úplně jiný doplněk, než je vázanka.

Optimální by byl šaškovský nos.
Červená bambule, jako šiřitel dobré nálady.
O snížení vážnosti svého stavu by se bát nemusel a oddělení by nemuselo zvát "zdravotního klauna".

http://www.zdravotniklaun.cz/#/home

Protože ... humor ještě pořád nebereme dostatečně vážně.
13. 02. 2012 | 13:36

Luba napsal(a):

"Dress code" dr. Flastra,
aneb Patch Adams, M.D., informuje:

http://www.patchadams.org/

P.S.:
Všimněte si, že dr. Adams, jsa na konferenci, kravatu i jmenovku má :)
13. 02. 2012 | 13:58

Luba napsal(a):

Dr. Patch Adams: Co to znamená být lékařem

"Co to znamená být lékařem? Zeptáte se mě i na to, co to znamená být člověkem?

Vždy jsem byl lékařem „na volné noze“. Bažil jsem po tom, abych mohl účinně pomáhat ostatním. Za těch 28 let, kdy bylo mnoho našich nemocnic uzavřeno ( protože ty moderní musí vystačit s 10% dosavadních nákladů), jsem byl 7000 dní stále na cestách za lidmi, kteří se na mne obraceli s prosbou o pomoc.

Do té míry jsem člověkem, pokud pomáhám.
Rozhodl jsem se učinit přítrž našemu obecnému primitivizmu s tím, že vyléčím tu nejhorší nemoc moderní doby,
maligní chamtivost, a to tak, že tu nejdražší věc v naší zemi budu poskytovat zdarma.

Navrhli jsme takové nemocnice, kde uklízečka i chirurg budou pobírat stejný plat ve výši 300 dolarů měsíčně s tím, že budou žít pospolu ve své komunitní eko-vesničce.

Chceme ukázat, že existují chirurgové, kteří by vyměnili svůj dvoumiliónový roční plat za pouhých 3.600 dolarů/rok jen proto, aby mohli žít a pracovat coby součást zdravotnického modelu založeného na těchto šesti kvalitách: na štěstí, humoru, lásce, spolupráci, tvořivosti a ohleduplnosti. ..."

Zdroj:
http://www.patchadams.org/what-does-it-mean

Film o "dr. Flastrovi" Adamsovi:
http://uloz.to/x9j11pE/doktor-flastr-1998-dvdrip-xvid-cz-sk-avi
13. 02. 2012 | 15:14

den napsal(a):

RNDr. Zbyněk Matyáš

No vidíte, co udělá se sdělením jedna vynechávka.

Musím se přiznat, že jsem na ten Váš původní příspěvek, před přečtením opravy, čučel jak zjara....

Taky si oblékáte kravatu do labiny, kolegovi se dostala do pohyblivého stroje od té doby je zakázána, stejně jako volný oděv.
13. 02. 2012 | 15:37

JPK napsal(a):

Raději bych lékaře, který umí medicínu, než lékaře, který umí vázat uzel na kravatě.
A s tou Amerikou bych se tak moc neoháněl, Dr House a Chicago Hope vypadají dobře, ale normálním špitálem bych si tak jistý nebyl. A o nákladnosti systému ani nemluvím, nikde není zdravotnictví s tak obrovskými náklady.
Osobně nemám s USA zkušenost, ale celkem dobře vím o dámě, která žila v Holandsku a když začala mít pocit, že bude potřebovat lékařskou péči ve větším měřítku, raději se odstěhovala zpět do Česka.
Nechci podceňovat psychiku, ale abych kladl "dress code" tak vysoko...Ostatně, vzpomínám na naši bývalou obvodní. Vypadala sice, jako by místo medicíny vystudovala v Káhiře černou magii, ale dovedla pár větami člověku vysvětlit, v čem je problém a co s tím budeme dělat. A fungovalo to. Bylo mi líto (sebe) když končila praxi.
13. 02. 2012 | 16:00

DrZM napsal(a):

den:
Než jsem svůj původní příspěvek odklepnul, objevily se tam další. Autor původního prvního diskuzního blafu podle svého zvyku pokračoval v kontaminaci diskuze množstvím plevdelných blábolů,k na které reagovat není rozumné.
13. 02. 2012 | 17:18

Luba napsal(a):

Pan dr. Peychl zřejmě počítá s tím, že si ten jím inzerovaný článek, který jsem z větší části přeložil (viz výše), nikdo nepřečte, nebo ho sám četl jen zběžně.

Nejméně jedno jeho tvrzení totiž není pravdivé. Cituji z Peychla:

"Britská instituce British Medical Association (Britská lékařská společnost) ... Zhodnotila dostupné vědecké poznatky a v roce 2007 vydala odborné stanovisko. Jeho součástí je i doporučení lékařům, aby nadále kravaty při práci nenosili."

Nikoli!
Žádné takové doporučení lékařům BMA nevydala.

Pouze coby příklad (špatná praxe) uvádí, že pro zdravotníky (nikoli jen lékaře) není dobré, aby nosili při přímém poskytování péče jiné vázanky, než motýlky.

Lékař může pracovat i tak, že si s pacientem povídá (zjišťování anamnézy, poučení pacienta před operací, informed consent).
Přitom může klidně kravatu mít. I tu "nakaženou".
Je od pacienta na distanc.

Ve stejném článku, na který se odkazuje dr. Peychl, je dále uvedeno:
"...
- neexistuje jednoznačný důkaz, že uniformy (nebo jiný pracovní oděv) jsou významným zdrojem přenosu infekce.

- oděv zaměstnanců, starajících se o pacienty, je signálem směrem k veřejnosti.

- je rozumné zvážit, co mohou pracovníci svým úborem a vzhledem signalizovat, a zda je to v souladu s jejich posláním.

- aspekty potenciálního zdroje infekce, otevřenosti a vstřícnosti směrem k veřejnosti by měly být základem důvěryhodného vztahu, ale tato hlediska nutně nejsou vzájemně zaměnitelná."

Závěr:

Dr. Peychl napsal tendenční článek, kterým chtěl zřejmě naznačit, že lékaři, kteří akci "Děkujeme, odcházíme" vedenou pod heslem "Náš exodus - váš exitus!" považují za čuňárnu, jsou čuňata, která ohrožují své pacienty pocintanou pentlí, jíž paradoxně považují za výraz úcty k trpícímu.
13. 02. 2012 | 18:24

DrZM napsal(a):

Úplný nesmysl.
Pisálkovský plevel.
13. 02. 2012 | 18:53

ifie napsal(a):

Proč bychom se měli mýt, když jdeme k jakémukoli lékaři, když on k nám přistupuje jak se zdá s článku pořádně zasviněn. Určitě má na rukách plno bakterií a kdo ví co ještě, kravatu má zasranou od hnisu kterou nosí již nejméně rok.
Nejlepší bude nemýt se nejméně jeden týden, než navštívíme jakéhokoli mafiána v bílém

tak na nás ty všechny bacily jen tak nenastartují.
13. 02. 2012 | 21:45

Pavla Nová napsal(a):

Pane doktore,
úprava zevnějšku není jen problém lékařů a není to opravdu v žádném případě problém finanční, jak naznačujete a ani špatnou upravenost nedejbože špatnou hygienu lidí nelze ničím omlouvat. Váš výčet bakterií, které se všude nacházejí, nemá co dočinění s úpravou zevnějšku, ale částečně jen s tou osobní hygienou.
Problém neupravených lékařů, neupravených lidí, neumytých lidí,páchnoucích potem, mastných hlav (MUDr Engel), špíny za nehtama, okopaných bot, rozpáraných kalhot, chybějících knoflíků, zkažených zubů (MUDr Engel) je jen a jen problém špatného myšlení v hlavách dotyčných osob. Tito lidé, i kdyby měli na kontech mmiliony, nikdy je nevydají za kvalitní oblečení (nemusí být drahé), za kvalitní sestřih a jeho pravidelnou údržbu u kadeřnice, stejně tak jako se třeba po francouzsku dobře najíst a popít víno v dobré restauraci a popovídat s přáteli, jednou týdně atd.atd. Celý problém tkví v tom, že naprostá většina čechů se to za 20 let po revoluci nebyla schopna naučit. Naučit se žít s lehkostí, elegancí a grácií i se skromějšími finančními prostředky. Češi ve valné většině byli, jsou a vždycky budou jenom BURANI.
18. 02. 2012 | 14:17

............................... napsal(a):

Jedna Nová BURANKA poučila.
19. 02. 2012 | 19:57

Pavla Nová napsal(a):

A potrefená husa - anonym se hned ozval.
21. 02. 2012 | 17:55

................................ napsal(a):

Ano, BURANKA Pavla Nová = anonym.
21. 02. 2012 | 18:55

FrMar napsal(a):

Další hloupý článek pana doktora o ničem. Četl jsem diskusní příspěvky a zaujal mě zvláště ten poslední, se kterým z velké části souhlasím. Za svůj vzhled si lidé mohou sami a nikdo jiný, ani ten pověstný nedostatek peněz. A jak vidím, tak Ti jmenovaní potrefení se začali ozývat. Tak příspěvek paní Nové zřejmě padl na úrodnou půdu. Pravda bolí a ozval se první dotyčný potrefený,jméno neznámé.
21. 02. 2012 | 22:29

........................... napsal(a):

Jací potrefení, jaká pravda??! Že podle BURANKY Pavly Nové Češi jsou a vždycky budou jenom BURANI??
Jaký potrefený, jaká pravda? Že Češi podle BURANKY Pavly Nové jsou a vždycky budou jenom BURANI?? Článek je pravdivý.
22. 02. 2012 | 18:35

FrMar napsal(a):

Pane anonym, článek pana doktora je pravdivý jen z půlky a je trochu o něčem jiném. Pan doktor se zamýšlí nad nošením kravaty a zároveň bakteriologickou čistotou lékaře a jeho oděvu jako takového a jen na okraj zmiňuje, že oděv vlastně není důležitý, zatímco paní Nová to pojala pouze z hlediska toho, jak se lidé u nás starají o svůj vzhled a jak nedovedou vklidu užívat svůj čas (to věčné honění za čímsi je nám čechům bohužel vlastní) a správně řekla, že to není otázka financí,jak mylně tvrdí pan doktor, ale osobního přesvědčení, což je bezpochyby pravda. Stačí se porozhlédnout při cestě veřejnými dopravními prostředky, kde jezdí Ti, co o sebe pečují a Ti, co o sebe nepečují (nikoliv bezdomovci). Zkuste to a pak pochopíte, o čem je řeč. Možná to paní Nová vidí dost ostře a má hodně vysoké nároky, ale bohužel s ní musím tak na 80% souhlasit.
23. 02. 2012 | 08:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy