Místo Temelína investujte do škol a nemocnic

02. 02. 2014 | 21:24
Přečteno 3883 krát
Nastupující vláda Bohuslava Sobotky je v pořadí již několikátou, která bude zvažovat obrovskou investici do dostavby jaderné elektrárny Temelín. Prý bude stát 200 až 300 miliard, někdy se hovoří o tom, že cena se pravděpodobně vyšplhá až na 500 miliard Kč či více.

Přitom je slyšet řada hlasů, že se ta investice nevyplatí. Tak například energetický portál ENERGOSTAT uveřejnil analýzu, která dochází k závěru, že dostavba Temelína může mít „potenciálně hrozivé důsledky pro českou energetiku“. Vědec Václav Pačes se domnívá, že situace na trhu s energií se „drasticky mění“, takže je nyní otázkou, zda nové bloky elektrárny Temelín vůbec stavět. Bývalý ministr financí Kalousek se v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyjádřil, že nemůže dostavbu podpořit, protože si nemůže být jist efektivitou takové investice.

Společnost ČEZ, která má celou mamutí investici financovat, vyžaduje státní garanci výkupní ceny v Temelíně vyráběné energie na desítky let dopředu. Takový požadavek je vlastně přiznáním obav z nerentability projektu.

Současně se dozvídáme, že Česká republika nyní patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě. Jinými slovy, elektřiny máme přebytek, nikoli nedostatek.

Občas zaznívá argument, že daňoví poplatníci se výdajů na Temelín nemusí obávat, protože investice nebude hrazena z jejich daní, ale bude naopak plně financována ČEZem.
Až na tu garantovanou cenu ...

Vzhledem k uvedenému je obtížné dojít k jinému závěru, než že velká investice do dostavby Temelína by v současné době byla mimořádně riskantní. Může zřejmě skončit finančním „propadákem“, kdy občané této země budou po desítky let nuceni kupovat zbytečně předraženou elektřinu a ohromné peníze, které si takto někdo snadno vydělá, zmizí převážně v zahraničí.

Nabízí se otázka, zda bychom se neměli poohlédnout po nějakém rozumnějším způsobu, jak naše společné peníze investovat.

Tak například, v České republice máme více než 100 nemocnic a tisíce základních, středních a vysokých škol.

Do některých jsme v minulosti investovali a jejich úroveň odpovídá požadavkům na moderní zařízení svého druhu. U mnoha jiných tomu tak ale zatím není.

Není přitom známo, že by některá z dosavadních vlád provedla podrobnou inventuru toho, které nemocnice či školy potřebují investice do rekonstrukcí, obnovy, vybavení či lidí.

Vyčíslit v korunách, kolik by přeměna českých nemocnic a škol v zařízení odpovídající moderní evropské zemi v 21. století, je pravděpodobně nemožné. Předpokládejme, že by to stálo stovky miliard.
V tom případě mohly české nemocnice i školy už dávno vypadat jinak. Nejen některé, ale všechny.

Jak totiž nyní zjišťujeme, nejméně stovky miliard korun zmizely při rozkrádání státního majetku při divoké privatizaci devadesátých let. (Svědčí o tom například výpověď Jana Stráského pro Hospodářské noviny nebo rozhovor Pavla Kavánka pro Respekt). Pokrčili jsme rameny, spokojili se s vysvětlením, že obrovské dluhy tehdejších polostátních bank, které rozkrádání umožnily, jsou nutnou „daní transformace“ a ze společných státních peněz jsme je zaplatili.

Na modernizaci školství a zdravotnictví tehdy mnoho nezbylo. Peníze prý nejsou ani nyní.

Neměli bychom opakovat stejnou chybu jako v devadesátých letech a nechat další stovky miliard zmizet v nenávratnu. Pokud je racionalita investice do jaderné elektrárny nejistá, měla by taková investice být odložena.

Na řadu by po pětadvaceti letech měly konečně přijít nemocnice a školy, ale také sociální ústavy či výzkumná centra. Investice do vzdělání, zdraví, rozvoje a péče o potřebné se naší společnosti, na rozdíl od zvětšení Temelína, spolehlivě vyplatí.

Jedním z argumentů uváděných pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín je i princip tzv. hladové zdi. Podle něj nebude dokonce vadit ani to, že bude investice prodělečná. Hlavně že bude provedena a dá tak práci stavebním firmám, podpoří rozvoj českého stavebnictví a tím růst celé ekonomiky.

Zní to dost absurdně. Podobného principu by snad bylo možné dosáhnout rozumnějším způsobem než ztrátovým podnikem. Chtělo by se říci, že investice do „hladových zdí“ mnoha českých škol a nemocnic poslouží ekonomice podobně a ještě na ní vyděláme.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Alfa napsal(a):

Což takhle dostavět Temelín a vyřadit uhelné elektrárny, které životnímu prostředí a zdraví škodí nejvíc?
To by pomohlo všem (i školám a nemocnicím). Jenže tenhle směr uvažování by uhelná lobby nedovolila, co?
02. 02. 2014 | 21:43

mb napsal(a):

hmm.. i když to zní rozumně ... tak se to asi zase opět nestane ...
02. 02. 2014 | 21:54

gaia napsal(a):

Alfa

Bakala s Tykacem by určitě nesouhlasili.

Ale váš návrh je zas druhý extrém. Mělo by být od všeho trochu.
02. 02. 2014 | 21:55

Maximus napsal(a):

Ježiši marjá, pediatr mluví do energetiky! Vy doktoři, kteří máte díky systému, že všichni co vytváří nějaké hodnoty, musí solit do zdravotnického systému prachy, neskutečně výhodnou pozici a jen za loňský rok vám málem nestačilo 290 mld. Kč, tak vy byste nám tady chtěli dělat pořádky! Jak byste se dívali na to, kdyby vám zase energetici krafali např. do operování a lékařských postupů? Jasně, berete v úvahu jen ekonomický aspekt, že? Ale, to vážený pane nestačí, jednak to jde dobře pohlídat nastavenou instalovanou cenou za jednu MW, ale ve hře je ještě daleko důležitější okolnost. A to je strategický pohled zodpovědného hospodáře! Uhlí u nás končí, ropa je pro výrobu elektřiny drahá a bude stále dražší, zdroje OZE jsou jenom doplňkové a nelze na nich stavět
díky okolnosti, že elektřina nejde ve velkém množství skladovat a pak už zbývá pouze plyn, kterého nemáme dost a dopravní cesty jsou nedostatečné, dále vodních zdrojů máme také nedostek, takže pokud chceme mít v soustavě potřebných cca 8000MW výkonu ve dne, jiná cesta než atom zatím není! Takže, opravdu výhled je pro českou ekonomiku nedobrý a jen výstavba nových JE je šancí si udržet potřebnou hospodářskou základnu. Jistým slušným kompromisem by byla výstavba několika menších JE o instalovaném výkonu 20-50 MW. To by se mohlo celkem dobře uhlídat jak stavebně a tak i ekonomicky!
Hezký večer.
02. 02. 2014 | 22:03

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Znám doktor a/ono jich bude ale víc/ má úvazek v veřejnoprávní, neprivátní nemocnici...k tomu soukromou praxi, do které si dohazuje kšefty z nemocnice , ze své soukromé ordinace dohazuje pak kšefty své známé, která provozuje šarlatánství.
Jezdí mj. v Porsche. Nevypadá, že by bylo z bazaru.

Takže s tou černou dírou - že by jí byl jen Temelín, trochu prrr.
/ a to jsou poměrně malé věci - onen veřejnoprivátní hybrid je vysáván daleko většími šíbry než veřejnoprivátními šibaly v bílých pláštích, ti povětšinu aspoň to povolání vykonávají ku prospěchu věci /.

Alfa
Přes noc ? Anebo navrhujete nějaké přechodné období - aby si lidé sehnali dostatek petroleje na svícení a firmy dostatek generátorů proudu na vyrábění ?
02. 02. 2014 | 22:12

Libertad napsal(a):

Ja bych investoval do vzdělání. Předpokládá to však, malý dvorek a velký "bejčák". Mladí mezi 13-20 se odnaučili učit. Všechno najdou na Googlu. Že?

S pozdravem Sidonio Libertad
02. 02. 2014 | 22:13

gaia napsal(a):

Libertad

máte pravdu,on ten Temelín, školství i zdravotnictví budou černé díry asi stejným dílem.

A když se spojí energetika a školství, tak ještě výkonná pračka peněz, jak vidět na PORG a dění okolo v současné době.
02. 02. 2014 | 22:27

Alfa napsal(a):

Ad: člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):
"Přes noc ? Anebo navrhujete nějaké přechodné období - aby si lidé sehnali dostatek petroleje na svícení a firmy dostatek generátorů proudu na vyrábění ?"

Umíte číst? Napsal jsem dostavět Temelín a vyřadit uhelné elektrárny... To jsem jistě nemyslel napřed vyřadit ty uhelné a potom dostavět Temelín...
02. 02. 2014 | 23:12

petrvileta napsal(a):

Autor, pediatr, ví naprosto přesně, že se nemá dostavět Temelín. Já, elektrikář, vím naprosto přesně, jak se má léčit dětská koktavost :-)

Nicméně souhlasím, že požadavek na zaručenou výkupní cenu je ze strany ČEZu sprosťárna hrubého kalibru.

Můj názor:
1) dostavět Temelín
2) zavřít uhelné a snad i plynové elektrárny
3) až Němci po pár blackoutech budou žadonit o naši elektřinu, tak jim ji draho prodávat a za utržené peníze rozvíjet nemocnice a školy.

A možná ještě před tím vším ČEZ znovu zestátnit (neplést se znárodněním).
03. 02. 2014 | 05:00

Ládik!!! napsal(a):

Jedna velká stavba je levnější, než několik malých. Proto nejprve dostavět Temelín a až potom uvažovat o menších jaderných elektrárnách.
03. 02. 2014 | 06:20

nota napsal(a):

"Na řadu by po pětadvaceti letech měly konečně přijít nemocnice a školy, ale také sociální ústavy či výzkumná centra. Investice do vzdělání, zdraví, rozvoje a péče o potřebné se naší společnosti, na rozdíl od zvětšení Temelína, spolehlivě vyplatí. "
-----------------------------------------------------------------------------------

Takhle kdyby se hrálo na tú našú notečku.
03. 02. 2014 | 07:28

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Článek začíná pochybenými informacemi z druhé ruky.
2. Dostavba Temelínu je energetickou, technickou, strategickou, ekologickou i ekonomickou nutností.
3. Je třeba odříznout jadernou energetiku od kmotrovských ČEZ a založit nový státní podnik Jaderné elektrárny stoprocentně vlastněný státem. S dodavatelem je možno domluvit spolufinancování jako základní podmínku smlouvy a limitní cenu za ověřené zařízení.
4. Topit uhlím je totéž jako topit stokorunami. Uhlí musí být zachováno pro příští generace a ne sprostě vyrabováno.
03. 02. 2014 | 07:55

.K.V napsal(a):

Zase jeden hurá humanista.
Elektrárny a továrny jsou fuj ošklivé, práce je omezování osobní svobody.
.
Mělo by se dát víc na děti, seniory, invalidy, opuštěné, děti samoživitelek, nemocné děti, nemocné seniory,....
.
také školství, věda, kultůůra, zájmová činnost a sport dětí. ZDRAVOTNICTVÍ.
.
alespoň je autor blogu po dlouhé době někdo kdo se živí něčím poctivým a užitečným, ale stejmně mluví o věcech o kterých ví kulové
.

.
03. 02. 2014 | 08:16

born65 napsal(a):

Libertad:
Dorostenci nenajdou na webu skoro nic, vyjma nějakých debilovin z poslední Partičky na youtube, pár her-stříleček a novinky o Justinu Bieberovi.
Když jim dáte úkol vypracovat výtahr z díla Jacka Londona, sedí u kompu jak přiotrávený potkani a nevědí, kdo - kde - jak - co.
Jinak samozřejmě souhlas.
03. 02. 2014 | 08:21

oh napsal(a):

Pane doktore, navrhnu vám džentlmenskou dohodu: Já nebudu zkoušet léčit novorozence a vy přestanete řešit energetiku.
petrvileta: Souhlasím, snaha o garantovanou výkupní cenu elektřiny je svinstvo. Ale vzhledem k trhu silně zdeformovanému dotovanou a povinně vykupovanou produkcí OZE celkem chápu, proč se ten nápad vynořil. A vidím jen jeden způsob, jak ho definitivně pohřbít: konec dotací a povinného výkupu OZE.
03. 02. 2014 | 08:24

born65 napsal(a):

oprava (souhláska navíc): ...výtah z díla...
03. 02. 2014 | 08:25

Zdeněk Brom napsal(a):

petrvileta:

Pokud budou v Německu vládnou Piráti, tak nám tu energii spíš uloupí....možná včetně těch elektráren. :)

P.S. Zavřít elketrárny je snadné, ale jak vyřešit následné zvýšení nezaměstnanosti?
03. 02. 2014 | 09:40

Xury napsal(a):

Pro petrvileta:
"Nicméně souhlasím, že požadavek na zaručenou výkupní cenu je ze strany ČEZu sprosťárna hrubého kalibru."
- za situace, kdy politici a úředníci (lhostejno zda naši nebo bruselští) nehorázným způsobem ideologicky zasahují do trhu s energiemi, to považuji za zcela oprávněný požadavek
03. 02. 2014 | 11:01

KAteřina napsal(a):

Hlavně do nemocnic je nutné koupit všechny přístroje (hračky), na které lékaři ukáží prstem. Přednostně proplatit faktury firmě manželky pana primáře, která dodává nemocnicím toaletní papír. Pak je potřeba vybírat mastné poplatky od každého, kdo přijde do nemocnice a je nemocný! Nemocní kňourají, zvrací, smrdí a ještě by chtěli, aby jim někdo pomáhal! Do nemocnic je potřeba nahnat zdravé - na prevenci, k porodu ... a pořád je děsit, že když se nedostaví, tak umřou! A hlavně ministrem zdravotnictví vždy musí být lékař (jedou za čas to může být i vrchní sestra), u nich totiž nikdy nemůže nastat střet zájmů.
03. 02. 2014 | 12:35

Pavel13 napsal(a):

"Místo Temelína investujte do škol a nemocnic."
Opravil bych to na "investujte do vzdělávání a zdraví".
03. 02. 2014 | 13:50

standa novák napsal(a):

Temelín představuje rizikovou investici do velice nebezpečného zařízení. Jeho případná stavba zhorší materiální postavení občanů a ještě je ohrozí z hlediska zdraví. Případná havárie jaderné elektrárny znamená katastrofu, ale i při jejím běžném provozu dochází k emisím radioaktivního tritia a jodu. Lidi, vzpamatujte se konečně! Že tento typ výroby elektrického proudu odmítli ve Švédsku, Japonsku i Německu, má svoje racionální důvody!
03. 02. 2014 | 14:52

Pavel13 napsal(a):

petrvileta napsal(a):
"Můj názor:
1) dostavět Temelín
2) zavřít uhelné a snad i plynové elektrárny
3) až Němci po pár blackoutech budou žadonit o naši elektřinu, tak jim ji draho prodávat a za utržené peníze rozvíjet nemocnice a školy."

Než my dostavíme Temelín, Němci už budou mít pravděpodobně své blackouty pořešeny a my jim budeme energii nabízet marně nebo za námi dotované ceny. Němci jsou příliš dobří obchodníci, podezřívám je, že to mají spočítáno lépe, než si my myslíme.
03. 02. 2014 | 14:59

Antonín Hrbek napsal(a):

Pokud dojde havárii jaderné elektrárny tak budou mít dochtoři další kčefty. Tak jaképak strachy pane doktore.
03. 02. 2014 | 15:00

modrý edvard napsal(a):

1. Dostavět Temelín. Než ho dostavíme, odstavíme jiné elektrárny. Nebezpečí spojené s tím, že nebudeme mít dost energie, je daleko větší, než že jí budeme mít přebytek. Proto v případě nutnosti s garantovanými cenami. Na Temelínu můžeme trochu prodělat, ale bez Temelína můžeme hodně ztratit. Jde o pojištění.
2. České (moravské, slezské) zdravotnictví je proslulé korupcí. Souhlasím s tím, že je třeba provést inventuru toho, co nemocnice mají a co potřebují. Od toho máme zdravotní pojišťovny.
3. Ještě se pamatuju na akci "děkujeme, odcházíme". Pokládám organizované lékaře za profesní lobby, stejně jako jsou jiné (advokáti, exekutoři, kominíci ..).
05. 02. 2014 | 11:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy