Almužna pro sestry

04. 08. 2009 | 22:10
Přečteno 13719 krát
Až vás postihne srdeční infarkt, vaše šance na přežití bude záviset na zkušenosti a rychlosti těch, kteří vás budou léčit. Rychlý převoz na správné místo, promptní a přesné nalezení příčiny vašich obtíží, okamžité podání léků, zavedení jemné hadičky přes větší tepnu na končetině až do tenké tepny vašeho srdce a rozšíření postiženého místa v ní vysoce specializovaným výkonem vám může zachránit život. To za předpokladu, že se vše stihne v několika desítkách minut a všichni, které budete potřebovat, budou na svých místech.

Mezi těmi, na kterých bude váš osud záviset nejvíce, budou zdravotní sestry. Budou to ony, kdo vás k výkonu připraví. Budou muset odměřit dávky léků a infusních roztoků, pod tlakem času, ale přesto klidně a velmi přesně. Bez jejich práce lékař nebude moci výkon provést. Pokud se sestra splete, může vás to stát život.

Sestra bude pozorovat údaje na přístrojích, sledujících vaše k životu nezbytné funkce. Musí jim přesně rozumět a na poruchy přiměřeně reagovat či včas zavolat lékaře. V průběhu dne stejně jako ve dvě hodiny ráno. Nikdo jiný než sestra u vás trvale nebude, pokud nezareaguje sestra, neudělá to nikdo.

Na americkém internetovém serveru yahoo jsme si před časem mohli přečíst tipy, ve kterých povoláních, kromě lékařů a právníků, u kterých je to v USA samozřejmé, je možno dosáhnout platu nad 100 tisíc dolarů ročně, který více než třikrát převyšuje průměr v zemi. Vedle špičkových programátorů a zubařů jde také o sestry v intenzívní péči.

V České republice jsme svědky měsíce trvajících příprav na zvýšení platových tarifů sester o 15 procent. Z médií je možno nabýt dojmu, že jde o málem průlomové opatření, které zabrání odlivu zdravotních sester z nemocnic.

Při pohledu na čísla v nově vydané tabulce platových tarifů zjišťujeme, že začínající sestra se po této revoluční změně může těšit na plat 12 – 13 tisíc korun měsíčně, sestra s deseti lety praxe může dosáhnout snad 20 tisíc.

Srovnání platů sester se zaměstnanci v jiných odvětvích, například finančnictví, je tak (už dvacet let) více než zarážející. Opravdu si někdo myslí, že práce bankovního finančního poradce je dvakrát obtížnější či zodpovědnější, než práce zdravotní sestry? Opravdu někdo věří tomu, že za těchto podmínek bude v českých nemocnicích trvalý dostatek schopných, kvalifikovaných a usměvavých sestřiček?

Platy sester by měly, stejně jako v jiných vyspělých zemích, začínat někde okolo průměrného platu a s lety praxe a rostoucí kvalifikací by se měly postupně šplhat alespoň k dvojnásobku. Pokud by některá vláda dokázala říci, že najde peníze na to, aby se platy sester zvýšily o 15 procent pětkrát za sebou v pěti po sobě následujících letech, bylo by možno hovořit o průlomu. Takto jde jen o jakousi předvolební šarádu či almužnu.

Zdravotnické profese jsou už od roku 1989 decimovány nerovnými podmínkami vůči jiným zaměstnáním. Několik generací zdravotních sester přišlo do praxe ze zdravotních škol a z univerzit s ideály a chutí dělat smysluplnou práci, aby ji po několika letech zklamaně opustily. Pro ženu, která založí rodinu, se kombinace nízkého platu, nočních služeb a přesčasů často stává nepřekonatelnou překážkou.

Výsledky léčby infarktu (a nejen ony) v České republice jsou zatím výborné. Péče je dobře zorganizována do center a šance na přežití je stejně dobrá jako v nejvyspělejších zemích.

Až ale na koronární jednotku přivezou vás, nebuďte příliš překvapeni, jestli sester ve směně nebude plný počet. Kde jsou? Možností je řada. Možná někde někomu počítají procenta hypotéky, pomáhají farmaceutické firmě prodat její výrobky, staly se recepčními anebo už prostě pracují v Německu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

souhlas s autorem
04. 08. 2009 | 22:23

džajár napsal(a):

Tento příspěvek raději komentovat nebudu,protože jsem se nas.al a byl bych velmi,ale velmi sprostý (a raději sprostej)!!
04. 08. 2009 | 22:25

Student napsal(a):

Zdravotním sestrám nelze přidat, protože pak by zákonitě musely stoupnout platy lékařů. A mohlo by se dokonce stát, že by lékaři měli více než právníci. A to, jak každý uzná, nelze připustit.
Už dnes, když jsou právníci spokojení, je právní úroveň naší země špatná. A představte si tu hrůzu kdyby právníci byli nespokojeni.
04. 08. 2009 | 22:26

DB-Kalifornie napsal(a):

Je pravda, ze zdravotni sestry jsou v USA velice dobre placeny. Na druhou stranu zde maji take mnohem vice zodpovednosti protoze delaji mnohe ukony, ktere v Cesku dela jen lekar. Libilo by se mne, kdyby i v Cesku byli zdr. sestry nalezite oceneny a zaroven mely vetsi prostor k praci. Nemuzu si pomoci, ale v Cesku jsem mel vzdycky dojem, ze zdravotni sestra byla "poskok" lekare, zde jsem nikdu nic takoveho nezazil.Mnohdy je tezke pri bezne navsteve lekare poznat, kdo je zdr. sestra a kdo doktor. Rekl bych, ze postoj lekaru i verejnosti ke zdravotni sestre je zde v USA mnohem rovnopravnejsi coz dava zdr. sestram vyssi sebevedomi i sebejistotu pri praci. Mimochodem je zde i vysoke procento "zdravotnich bratru".Je to dle meho i z duvodu, ktere uvadim vyse.
V tomhle smeru by se mohlo ceske zdravotnictvi tim americkym rozhodne inspirovat!
04. 08. 2009 | 22:53

Jirka H napsal(a):

Souhlas. Dostávají málo. Je třeba zredukovat počet nemocnic - o několika "horkých" favoritech bych věděl. Pak bude sestrám z čeho přidávat. Máme sice často nemocnice skoro za každým rohem, ale lidé se do některých, zcela pochopitelně, bojí chodit...
04. 08. 2009 | 22:54

Vilém napsal(a):

Vážený pane, nerozumím přesně tomu, proč by mě měla ošetřovat sestra zlanařená vysokým platem od finanční instituce.
Stejně tak netoužím žít ve společnosti, kde musí mít zdravotní sestry trojnásobek průměrného platu, jinak se cítí zneuctěny, protože bych nemohl utáhnout tak vysoké zdravotní pojištění a zřejmě bych skončil pod mostem.
Nikterak nezpochybňuji přiměřené zvýšení platů, ale demagogické řeči o almužně a srovnávání augerechnet s bankami debatu prakticky znemožňuje.
Vzhledem k současným podmínkám je požadavek na zvyšování platů pět let za sebou o 15% jen předvolebním vtipem a žádná duševně normální vláda nemůže na nic takového přistoupit, mně osobně se pak už zvedá žaludek z neustálého křiku různých skupin s průměrnými příjmy o vlastní zuboženosti - je to sprosté vůči lidem, kteří jsou na tom skutečně bídně, jakože jich v naší společnosti vůbec není málo.
04. 08. 2009 | 22:58

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Souhlasím. Jenom - a kdo (ty budoucí) dobře placené zdravotní sestry bude učit?
04. 08. 2009 | 23:07

Rumcajs napsal(a):

Nevím, jestli se jedná o stejného Viléme, co tu běžně vypouští rudé slizy, ale musím sním souhlasit.

Proč by měla sestra brát trojnásobek toho, co průměrný občan ?
Mám to brát tak, že pokud nedostane svých 70 tisíc měsíčně, nechá mě chcípnout ?
04. 08. 2009 | 23:12

Karel Mueller napsal(a):

Pane Peychl,
určitě budu souhlasit s tím, že práce zdravotních sester je velmi odpovědná a určitě by měly mít nadprůměrný plat. Ty jezdící s pohotovostí i odpovídající příplatky.

Ale nemohu souhlasit s tím, že by měly patřit k nejlépe placeným vrstvám ve společnosti. On totiž o Vašem životě rozhoduje kde kdo. Autobusák, opravář Vašeho auta ... a já nevím, kdo všechno.

Znovu opakuji, že si jejich práce nesmírně vážím a určitě si zaslouží nadprůměrný plat. Ale na úroveň špičkových programátorů je prostě dát nemůžete. Lékaře samozřejmě ano, ti špičkoví jsou ostatně ještě výš. Sestry ne.
04. 08. 2009 | 23:40

pitrs napsal(a):

Rumcajs

kdyz nedostane svych 70
a) pritlacis
b) necha te chcipnout
c) mozna si koupis si levnejsi sestru (bratra)

staci si pockat a vybrat

mel jsem tu kamarada z Danska, povidal jak jsou starenky v nemocnicich prekvapeni po probuzeni z komatu kdy na ne plne nemecky hovori personal jako za druhe svetove, shocking, anebo kazazsky ale tomu zas az tolik nerozumi...

bud dlouho zdrav
05. 08. 2009 | 00:05

Skogen napsal(a):

Rumcajs, sestra zrovna ne. Trh vás nechá chcípnout. Třeba vás a několik dalších a to přinejmenším do doby, než zareaguje, pokud vůbec. Tomu byste zrovna vy měl rozumět dobře. A počítejte se mnou, 13000 x 2 se rovná sedmdesát tisíc? Odkdy?

Profese zdravotní sestry je náročná ve vícero ohledech. Odborně, psychicky, nepřetržitý provoz je vyčerpávající a na kondici nepřidá. Nadprůměr si zdravotní sestry zaslouží bez diskuze. A v případě služby na náročných odděleních klidně dvojnásobek průměru.
05. 08. 2009 | 02:55

rebel napsal(a):

Nejsou to jenom sestry.Malé výplaty mají tisíce lidí.Takže když tak,tak pro všechny.
05. 08. 2009 | 05:32

honza napsal(a):

Rumcajsi, podporovateli Julínkovy privatizace zdravotnictví, jestlipak víš jaký je rozdíl mezi platy sester v soukromých špitálech a ve špitálech nezprivatizovaných? Zhruba 5 000,-. Samozřejmě v neprospěch sester v těch soukromých. Musí totiž zbýt peníze na management a akcionáře. U lékařů je ten rozdíl ještě větší. Něco o tom vím,manželka pracuje v dětské nemocnici. Výše uvedený článek musí být pro modrou kedlubnu zcela jistě rudo oranžová propaganda...
05. 08. 2009 | 05:35

schlimbach napsal(a):

to autor
máte naprostou pravdu, ale povolání, která by potřebovala podstatně lepší ohodnocení ke v naší zemi více, proto si myslím, že je třeba modifikovat celý systé, ekonomických vazeb v naší zemi, protože bez toho se selý současný systém zhroutí - http://ekonomickareforma.sw...
05. 08. 2009 | 07:06

Meňo napsal(a):

Dobrý den, pane doktore ! Dík za skvělý článek i obsahově i stylisticky brilantní !
Ano, po 20 letech od "Sametu" jsou u nás nejlépe placeni hokynáři, kteří umí počítat tak do deseti a jejich inteligence právě postačuje na to, aby stihli nepozorovaně klienta ošidit (tedy okrást).
Jednu z příčin, proč historicky vyspělá země v srdci Evropy se stala po pádu komunismu banánovou republikou, vidím v politických představitelích naší tzv. pravice, kteří po roce 1992 nastavili podmínky. Bohužel nenavázali ve svobodném státě na naše vlastní tradice (TGMasaryk naposledy), ale zvolili cestu primitivního opičení se po západních vzorech (podobnému opičení po někdejších východních vzorech). Na nic jiného asi neměli.
Škoda. Dnes všichni ze zdravotnictví utíkají. V cizině pracuje stále více mladých českých doktorů za odměnu, zaručující slušnou existenci odpovídající vážnosti tohoto zaměstnání. U nás by museli sloužit neviditelné ruce TRHu (která myslím v terciální sféře včetně právě zdravotnictví "nemá co dělat")......
Zdraví M.
05. 08. 2009 | 08:07

Boleslav D. napsal(a):

Pane doktore,

co rikate clanku vaseho kolegy dr. Hnizdila, ktery soudi, ze nejlepsi pro zdravi naroda by byla casove neomezena stavka lekaru, kteri svym konanim zpusobuji vetsinu umrti a zdravotnich problemu, protoze si choroby vymysleji, provadeji sama nepotrebna vysetreni, aby nahnali body, atd:
http://www.lidovky.cz/tahle...

(ne, ja s nim nesouhlasim, nebojte se, jen na to upozornuji jako na kuriozitu...).

..
05. 08. 2009 | 08:14

Rodvín napsal(a):

CESTA DO PEKEL
Nůžky mezi stále rostoucími životními náklady na straně jedné a stagnující či klesající reálnou mzdou na straně druhé, se po klausovsku řečeno stále rozevírají. Tento postup, který pravice zvolila a dokonce i nazvala stejně jako můj příspěvek, je ARGENTINSKOU cestou, kde jak víme vyvrcholil sociálním společenským výbuchem, kdy lidé ze zoufalství doslova vzali útokem banky a obchody.
Tak tam až chcete dojít, když diskutujeme o úloze státu ???
05. 08. 2009 | 08:21

Paterik napsal(a):

Tak špičkový personál nemůže být nikdy dost zaplacený. Ale musí být skutečně špičkový. Zvedat bezhlavě platy všem, bez ohledu na schopnosti nikam nepovede.

rebel:

záleží ovšem na tom, kdo si ty peníze zaslouží. Špičkový chirurg nemůže brát stejnou mzdu jako nemocniční vrátný.
05. 08. 2009 | 08:31

neo napsal(a):

Tak to je hustej blábol pane doktore. Postačí to srovnání se sestrami v USA.

Pokud vim, tak tam je zdravotnictví úplně někde jinde.
Na jednu stranu špičková péče, nejlepší na světě. Na stranu druhou je drahá. Celý systém je dost tvrdý byznys a sestřička klidně může brát 100klacků.

Dokud u nás bude zdravotnictví víceméně státní a platy budou určovat úředníčci a ne trh, tak si ani doktoři ani sestry nepolepší. To platí i por ostatní státní zaměstnance.
05. 08. 2009 | 08:34

student napsal(a):

Neo:
Už se těším až bude plat pro státní (placené z veřejných prostředků) zaměstnance určovat trh. Kolik asi budou mít obecní strážníci nebo úřednice z úřadů práce ?
05. 08. 2009 | 09:20

Suchec napsal(a):

Neo:

To zdravonictví v USA je opravdu někde jinde.

Ale děkuji. Já nechci aby i u nás to bylo ve stejném "jinde".

Přestaň plácat s tím "trhem". Jsi jako Tlustý s daňovým kolečkem a "rovnou" daní (byť to byl jediný z ODS, kdo dokázal alespoň nějaký program sestavit).
Anebo jako bolševik s "vedoucí úlohou strany".
ti taky tvrdili, že jinak to být nemůže, ba, co dím, nesmí.
05. 08. 2009 | 09:22

neo napsal(a):

Suchec: já přece nic neřikám:)

Pan doktor by rád pro sestry statisícový plat... to ale v netržních tabulkách nikdy nebude:)
05. 08. 2009 | 09:29

Paterik napsal(a):

Student:

problém je, že všechno se řídí tabulkovými platy. Pokud nechete, aby vám všichni učitelé utekli, je třeba je platit podle jejich schopností, ne podle odsezených let. Navíc vždycky, když se mají údajně zvyšovat mzdy, tak prostředky zůstávají pořád stejné, takže se zvýšení základu kompenzuje snížením osobního ohodnocení. Nedejbože někdy pracovat ve státním...
05. 08. 2009 | 09:30

hawk napsal(a):

Pane doktore, naprosto souhlasím s článkem. Tedy, pokud by byl plat sester odvozen od vzdělání a nesmírné i trestní odpovědnosti.

Nerozumím tady některým komentářům, pravděpodobně socialisticky smýšlejících spoluobčanů, kteří kritizují platy sester a sestry samotné asi jen z principu jim socialisticky vlastního, ale ze znalosti věci určitě ne.

Další hloupostí je článek nevímkoho, že v soukromé sféře bere sestra méně, to už je úplná blbost, stačí se jít podívat třeba do nemocnice Na Homolce, kde jsou na tom sestry podstatně lépe, než třeba v Rathově krajské nemocnici.

A když už jsme u toho, tak dle zákona dostanou všechny sestry přidáno, jen v těch krajských nemocnicích na to nemají, protože lezou lidem do zadku s nesmyslným a protizákonným proplácením poplatků. Teď řvou, že to má zatáhnout stát a ten to doufám neudělá. Třeba to dá s. Rath ze svého a jemu podobní taky.
05. 08. 2009 | 09:43

Ondřej Čapek napsal(a):

Pane doktore, pri vsi ucte: jste mimo. V USA existuji tabulky, ktere rozdeluji presne podle kvalifikace, nejen te lekarske, ale i treba znalost Spanelstiny se pocita. Jiste, sestra, ktera je kvalifikovana dostana hodne, temer stejne jako doktor, proc ne. Maji ceske nemocnice tyto kvalifikacni stupne (a ted nemyslim delku praxe, ci pouze sluzba na JIP)?

Pisete: "Opravdu si někdo myslí, že práce bankovního finančního poradce je dvakrát obtížnější či zodpovědnější, než práce zdravotní sestry?" - no rekl, bych, ze ten chlapik, co resi hypoteky ma sotva prumerny plat a maturitu. Na rozdil od cloveka, co ridi korporatni uvery, ci ohodnoceni a nakup firem. Tam je odpovednost a mozne prusvihy velky, jak se muzete na soucasne krizi presvedcit. (jina vec je, ze ty lidi plne nenesou naklady sveho selhani)

Mimochodem: kolik sester bylo odsouzeno / vyhozeno na paragraf za to, ze neco zkazily? Od toho bych odvijel miru odpovednosti.
05. 08. 2009 | 09:44

býv. PaM napsal(a):

Za komoušů se výše mezd řídila "množstvím, jakostí a společenským významem práce". To bylo překonáno, a dneska máme :
a) tabulky ve státní sféře, sice nedokonalé (jen vzdělání a praxe), ale přece jen určité odstupňování (např. ocenění délky praxe).
b) naprostou libovůli ve sféře soukromé (záleží na tom, jak se pan podnikatel vyspinkal).
Tolik rekapitulace.
A kam směřujeme ? Toť otázka a prosím o diskusi.
05. 08. 2009 | 10:14

Paterik napsal(a):

býv. PaM:

nedokonalé... když jste začínající učitel, lékař nebo vědec, tak je to sotva na přežití. V soukromé sféře neberu to, co si vysnil kapitalista, ale to, co jsme si dohodli ve smlouvě.
05. 08. 2009 | 10:32

pgjed napsal(a):

Pane doktore. Napsaljste:

"Srovnání platů sester se zaměstnanci v jiných odvětvích, například finančnictví, je tak (už dvacet let) více než zarážející. Opravdu si někdo myslí, že práce bankovního finančního poradce je dvakrát obtížnější či zodpovědnější, než práce zdravotní sestry? "

Není to příliš korektní. Bankovnictví nechejme stranou. Je to svět sám pro sebe, založený na tom, že banky rezignovaly na svou původní funkci a provozují prakticky lichvu vůči dlužníkům i vkladatelům.

Korektně srovnávat můžeme s jinými kvalifikovanými profesemi v tuzemských firmách a oba dobře víme, že nástupní plat i růst platu diplomované sestry FN s diplomem z VOŠ je dnes srovnatelný s platem kvalifikovaného absolventa inženýrství na technice. Je to málo? Absolutně ano, u obou, relativně nikoliv.

Dále píšete:
"Pokud by některá vláda dokázala říci, že najde peníze na to, aby se platy sester zvýšily o 15 procent pětkrát za sebou v pěti po sobě následujících letech, bylo by možno hovořit o průlomu." Nevím, kde a proč by měla jakákoliv vláda hledat peníze na platy jakéhokoliv zdravotního personálu. Protože jediným zdrojem, kterým jakákoliv vláda vládne, je státní rozpočet. A tan se naplňuje daněmi poplatníků. Ale současně každý poplatník platí nemalé zdravotní pojištění. Z něho by měly být hrazeny veškeré náklady zdravotní péče, včetně mezd. Byť saldo tohoto pojištění i bez julíkovného je kladné, nejsem proti tomu, aby se platba pojistného rozumně upravila nahoru, aby zdraví v produktivním věku platili nějaké poplatky. Prot čemu jsem ale zásadně, je zvyšování platů státních zaměstnanců, aď jsou to učitelé, doktoři, sestry, kdokoliv do úrovně, která nekoresponduje s relacemi platů v průmyslu a ve službách, kde si lidé mohou vyplácet jenom tolik, co odpovídá příjmům jejich firem.

Váš srdceryvný příběh o léčení infarktu tak trochu zavání vydíráním. Je samozřejmě odpovědností vedení nemocnic, existenčně stabilizovat odborný personál. Pokud mohu soudit z toho, do čeho vidím zde v Brně, ne vždy se to děje. Podobně i s přidáváním sestrám. Peníze, které by mohly dostat, často končí jinde.
05. 08. 2009 | 10:42

Gren napsal(a):

Je to pravda!!Zdravotní sestry by měli mít špičkový plat.Když člověk vidí ty šmejdy jak se válí v Toskánsku na jachtě a nemají za nic zodpovědnost jen si užívají stotisícové platy je to hnus.Ty jejich útraty za tři neděle by stačily na zasloužené zvýšení platů pro stovky zdravotních sester.
05. 08. 2009 | 10:54

neo napsal(a):

býv. PaM :

platy v soukromé sféře namají s vyspinkáním nic společného. záleží na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Když prodáváte svý ojetý auto, taky si dohodnete cenu.

Když tedy prodáváte svou práci, cenu za ni dohadujete taktéž.

To ve státní sféře neplatí...tam to určují jiní za vás
05. 08. 2009 | 10:56

pgjed napsal(a):

To Green: To byale podobně měly nárok i všechny jiné profese. Končilo by to tím, že si rozebereme stát, který následně zkrachuje, všichni příjdou o všechno a půjdeme se pást.

Já jsem stále přesvědčen, že cesta je udržovat konzervativně rozumné relace na které máme všichni společně. No a ty vyžírky konečně vykopat pryč od vlivu na veřejný život!
05. 08. 2009 | 11:01

Targus napsal(a):

Za komoušů bylo celé zdravotnictví rovněž na chvostu mezd, dnes se tato bída prohloubila privatizací nemocnic. Rozdíl v platech je opravdu 5.000 Kč v neprospěch zaměstnanců v privátní sféře. Jinak nevidím důvod, aby sestra na středisku vykonávající lehkou a spíše administrativní práci měla mít tak extrémní plat, jak by si představoval autor. Samozřejmě sestra směnující na těžším oddělelní by měla být hodnocena poněkud jinak.
Za úbytek sester ovšem může i "geniální" nápad požadovat po nich další vzdělání, pokud možno tříleté a na vysoké škole. Pokud se už někdo pachtí na VŠ tři roky, byl by blázen, aby tam nevydržel další dva a nešel dělat něco onačejšího. Přitom úroveň českých zdravotních škol nebyla nikde zpochybňována a je na velice solidní úrovni.
Všeobecně vykřikování některých profesních skupin o výši platů mi připadá poněkud zavánějící vydíráním. Jsou lidi, kteří musejí vyjít s minimální mzdou, takže řeči o přežití s platem začínajícího doktora jsou poněkud zavádějící. Jde jen o nastavení výše spotřeby, nic jiného.
05. 08. 2009 | 11:03

SuP napsal(a):

pgjed -
05.08.2009 10:42:30
...To jste napsal i za mě. Díky.
05. 08. 2009 | 11:10

Gren napsal(a):

To pgjed:To,že jde hospodářství státu od devíti k pěti je zaviněno vládou!Její představitelé si užívají luxus namísto,aby se zodpovídali ze špatného vedení úřadu.Nikoho nezajímají nějaké keci o krizi když vidí,že jich se to netýká.
05. 08. 2009 | 11:18

Vojnov napsal(a):

pgjed: "oba dobře víme, že nástupní plat i růst platu diplomované sestry FN s diplomem z VOŠ je dnes srovnatelný s platem kvalifikovaného absolventa inženýrství na technice"

no nevím... já mám po nástupu na VŠ ca 19000 hrubého s tím, že mám možnost zvýšení prací na výzkumných grantech. čili nástupní plat mám ca. o polovinu vyšší (fajn, mám min. formálně i vyšší kvalifikaci). Sestra každopádně nemá možnost dalšího "přivýdělku". Ať to obracím, jak to obracím, sestra je na tom hůř.

PS: nesrovnávám společenský přínos...
05. 08. 2009 | 11:21

Rumcajs napsal(a):

S levounama je sranda !

Když tu zapláče učitel, hned se jich tady vynoří krdel s tím, že učitel by měl mít nadprůměrný plat. Pak si tu zapláče Hořejší, policajt, důchodce, děti z Afriky a levouni si pomelou pořád tu svou.

Dle Levounů by všichni by měli mít nadprůměrný plat.
Srandovní na tom je, že pro levouny peníze nejsou všechno ale o ničem jiném, jak že maj málo, se už ani nedokážou bavit.

A že státní špitály dávají víc sestrám ? Ad 1 tady v Řáholci to není pravda a ad2, státní špitál si může zaseknout sekeru, jakou si vzpomene. Vždy´t on to někdo zaplatí. Kdežto menežment soukromého špitálu, když nezaplatí např. odvody za zaměstnance, tak ty zavřou.

Krize ale jasně ukazuje, že těch pár pitomců co je ještě ochotni dělat soukromě, už nejsou schopni utáhnout tu státní rakovinu a že brzo budou sestřičky rádi, aby měli alespoň na jídlo.

Kdo chce moc, nakonec nemá nic.
05. 08. 2009 | 11:26

Vojnov napsal(a):

Rumcajs: Přeju vám pevné pravičácké zdraví. Budete ho potřebovat.

K těm pitomcům... pokud je systém nastavený na nějaké hodnocení práce sester a doktorů (a potřebný materiál) a nějaké manipulační prostředky pro management, tak z toho prostě víc nedostanete.

A manažer přece nemůže brát míň než 100. I kdyby ty sestřičky neměly mít na jídlo. A svede se to na státní rakovinu...

S vámi je diskuze jak bejk.
05. 08. 2009 | 11:33

Horseshoes Bay napsal(a):

Souhlasím, jsem pro výrazné zvýšení platu zdravotních sester.

Jinak na začátku první věty jste měl použít slovo "Když" ... chápete proč?

Jestli je to pravda nevím, ale četla jsem, že na prevenci vysokého krevního tlaku je nutný arginin a hořčík. K Prevenci srdečního selhání carnitin a koenzym Q10.
05. 08. 2009 | 11:36

Lex napsal(a):

pgjed
Napsal jsem příspěvek, a než jsem jej zavěsil, přelétl jsem si novou diskusi. Pak jsem jej smazal, protože bych v podstatě opakoval to, co jste napsal Vy. Dík!
Jen poznámku: Pan autor nyní pracuje ve státním zdravotnickém zařízení (fakultní nemocnici), kde ono navýšení platí. Podle zákona však nemůže platit v naprosté většině nemocnic, které jsou ve vlastnictví krajů, a vůbec už ne v soukromých zařízeních. Kraje slíbily, že platy sester navýší jako tomu bude ve státních zařízeních, ale co ty soukromé? Pane autore, jaké tam jsou příjmy zdravotních sester?
A navíc, i ta soukromá zařízení jedou na úhradu ze zdravotního pojištění (jeto jen forma daní). Platy z veřejných zdrojů se ztěží mohou trhnout z řetězu pro jednu profesní skupinu. Což neplatí pro taková soukromá zařízení, která inkasují "cash". Tam přirozeně může majitel poskytovat platy, jaké se mu zlíbí, bankovní zaměstnanci (soukromých bank, jak je to s Českou národní bankou, nevím) ať pláčí v koutku. V nadsázce jsme to viděli v jednom díle "Básníků". Kolik je u nás takových zařízení - víte někdo o nějakém?
Takže pane doktore Peychle, trochu populismus, není-liž pravda!
Hezký den! Lex
05. 08. 2009 | 11:43

Rumcajs napsal(a):

Vojnov:

Je vidět, že o podnikání víte velký prd. Žádný systém není pevně nastaven. Pokud by byl, socialismus nikdy nepadl a konkurenční prostředí by nemělo smysl.
Ale opak je pravou.

Záleží na výběru subdodavatelů, organizaci práce, spokojenosti pacientů atd.... Těch parametrů , které ovlivňují výsledek hospodaření je mrak. Jinak kdyby měly sestry malé platy v soukromých špitálech, pak by šly asi do státní, ne ? Pokud vím, tak tam mají nedostatek personálu.

A kolik myslíte, že bere státní menežment ? Daleko víc a s podstatně menším rizikem jak ten soukromý.

A pevné zdraví mi přejte, protože to je důležité. Zvláště pak tam, kde pracují levouni, kteří mají plnou hubu solidarity, ale jak se jim dosytosti nenasype, nechaj člověka chcípnout na vrátnici.
05. 08. 2009 | 12:08

jarpor napsal(a):

pgjed

I já se dovolím přidat k Vaší reakci k autorovi.

PaM

Dejte dohromady a financujte podnik s kolem 40 zaměstnanci. Jsem zvědav, zda je budete platit "jak se vyspinkáte".
A dejte vědět, jak Vám to jde.

Hezký den
05. 08. 2009 | 12:11

matematik napsal(a):

Už mne sice nebaví se osobně srovnávat s jinými povoláními a vytahovat se svou prací. Nicméně je faktem, že jsem mezinárodně uznávaný matematický krystalograf, volený člen dvou komisí při Mezinárodní krystalograické Unii a první autor nového dílu Mezinárodních krystalograických tabulek. Druhým autorem je můj spolupracovník z PennState University. Za bolševika (ne že bych je volal zpátky) bych za tuto práci dostal přinejmenším Gottwaldovu cenu, což by dnes dělalo tak půl milionu. Nejvyšší tarifní plat jsem měl v nejvyšší tarifní třídě hrubá ruka 12 tisíc. Tři a půl roku na Uníversitě Jižního Pacifiku mi vyneslo úspory (plat v postavení odborného asistenta 75 tisíc v přepočtu na CZK plus další výhody v hodnotě tak 20 tisíc, dům se třemi ložnicemi a zahradou za 13.5 procenta platu atd). Úsporu mi ukradla Komerční banka ve spolupráci s H-systemem.

V 65 letech jsem byl kopnut dozadku a poslán nuceně do penze, ze které mi zbyde po zaplacení nájmu skromného bytu necelých 4 tisíce. Vědci u nás nastupují zza nějakých 12 tisícovek a k stáru se dnes zmůžou až na 30. Teď to ještě vláda pohnojila tím, že chce dávat méně na základní výzkum. To je rozhodnutí vola, který nás chce přivést na stromy či do jeskyně.

Odměny vysokoškolsky vzdělaných lidí jsou u nás směšné. Nepovažuji právníky a soudce za společensky více důležité nežli jsou vědci, ale ti mají opravdu na růžích ustláno, ačkoli je naše právo ve psí. Nepovažuji se ve svém oboru za méně kvalifikovaného nežli prvotřídní chirurg natož zdravvotní sestra. To ale nemění nic na mém názoru, že těmto profesím budu vždy přát, aby byly daleko lépe hodnoceny nežli vědci, specielně v tak odtažitém oboru jako je matematika. Připadá mi sprosté, když lékařka po dvou atestacích má příjem hrubá ruka 26 tisíc.To by tak byl plat pro kvalifikovanou sestru. Naše zdravotnictví je zatím stále na slušné úrovni, špičkoví lékaři si nezadají s lékaři v USA. Kdo jim závidí jejich jakž takž přijatelné platy, je korunovanej vůl. Zarazilo mě, že tady hawk píše o privatizaci nemocnice Na Homolce. Pokud se jim to povedlo je to vyložený zločin. Výsledek může být jen ten, že prvotřídní lékaři budou pracovat na adinistrativní vyžírky a "majitele". Přitom se například na Leskelův gamma nůž skládali občané.
Doslechl jsem se například, že byla zprivatizována jednotka s umělou ledvinou a prodána nějaké německé firmě. Lékaři na tom nevydělali, ale občan se může těšit, že bude v budoucnu za využití tvrdě platit, nebo chcípne. Já sám jsem Na Homolce absolvoval operaci srdce po infarktu. Žádná jizva od krku po pás po otevření hrudníku. Rád vzpomínám na ty dva mladé lékaře, kteří mi při plném vědomí vrazili do třísel trubičku, která šla až do srdce, zmapovali mi tam všechny tepny, vyčistili ucpané místo a vystužili stentem. Pana docenta Zachovala mám také v dobré paměti z operace rakoviny prostaty. Opět žádná jizva a po pěti letech žádné problémy. Nezáviďte lékařům jejich platy. Raději si představte, že Vás bude operovat chirurg, který má na krku starosti s hypotékou. Přejte i sestrám, protože ty jsou důležité pro pacienty, kterým se lékař nemůže věnovat pro každou maličkost. Jde Vám totiž o život a tak byste měli přát všem zdravotníkům, když ne luxus, tak alespoň nadstandartní životní podmínky.
05. 08. 2009 | 12:14

Rumcajs napsal(a):

matematik:

Představte si, že bude projektovat most inženýr, co má starosti s hypotékou ? Nebo že ho bude svařovat svářeč, co mé némlich ty samé starosti.

Že pojedete autobusem, který řídí člověk, co má na krku exekuci.

Že pošlete děti na výlet s učitelkou, co se zrovna rozvádí a dítě se Vám utopí.

Bože to jsou bláboly !!!
05. 08. 2009 | 12:31

Martin napsal(a):

Podobně podhodnocených povolání je v ČR několik desítek, pracuje v nich zhruba 3 000 000 lidí a autor využívá podpásový argument, že sestry zachraňují životy.
Ano zachraňují, ale cenu zaměstnance na trhu práce určuje trh a ne lékaři. Pokud by tomu tak nebylo a stát by garantoval sestrám mírně nadprůměrný plat, potom většina mladých holek by šla do školy na zdravotní sestru a nutně by musela nastala přezaměstnanost a následný krach systému.
Problém nízkých platů lékařů a sester je naopak velmi prostý, jsou to nízké úhrady za státní pojištěnce, což je zase další důsledek našeho socialismu.
05. 08. 2009 | 12:46

JanE napsal(a):

Pane doktore, připoměl jste mi vtip jak se slon vykálel na mravence a ten když po hodině z té hroudy vylezl, zanadával "hergot, zrovna se mi musí trefit do oka".
Copak nevidíte stav celé společnosti, systému a všech interakcí?
Jistě, staráte se o tu vaší kuličku, ale pokud vaší úvaze chybí nadhled, bude jen nepřesvědčivá.
05. 08. 2009 | 12:48

Bratr napsal(a):

Naprosto přesné a trefné! Sám mám podobnou zkušenost. Po studiu střední zdravotnické školy jsem pár let pracoval jako bratr na ARU a urgentním příjmu. Kromě opravdu odborné práce jsem dělal i věci, které většina společnosti neudělá za jakoukoliv odměnu. Celonoční průjmy u 70tileté stařenky jsou opravdu zážitek. Přitom člověk ještě musí dávat pozor na odborné věci a hlavně se neustále vzdělávat v oboru. Nic s toho by nevadilo, o tom ta práce je a díky tomu je krásná. Problém byl, že náklady na samostatný život stoupaly podstatně rychleji, než příjmy z víkendových služeb a nočních. Šance na postup, či přidání podle odvedené práce byla mizivá, aktivní přístup ke vzdělávání nikdo neocenil, bere se jako samozřejmost. Navíc je zde obrovské riziko, že to člověk prostě jednou přestane zvládat. Vyhoří. Není v lidských silách vydržet až do důchodu chodit na noční služby a víkendy trávit v práci. Když sestra nebo v mém případě bratr, by se po pár letech rozhodl, že má nočních už opravdu dost, jde s platem na tak mizerné minimum, že by mi nezbývalo nic jiného než poslat rodinu na pastvu. A že mám znalosti a zkušenosti? To nikdo neocení. Pacienti to berou jako samozřejmost, za kterou ale nechtějí zaplatit. Přitom řada z nich vyhazuje desítky korun za finanční či právní poradenství. Oč je zdravotnictví méněcenější?

Jelikož jsem se chtěl dál rozvíjet a vím, že na to mám, musel sem odejít ze zdravotnictví. Pracuji teď v jiné sféře, taky se vzdělávám, taky mám těžkou práci, ALE! Jsem náležitě oceněn, plat mi roste, vím, že mám dost možností na postup a také postavení ve společnosti. Jsem za vodou a mohl bych být spokojený. Jen mě trápí, že jsem tohohle nemohl dosáhnout ve zdravotnictví. Tu práci jsem miloval a vím, že k úspěšné léčbě je potřeba mít kvalitní zkušený tým. Ten ale díky přístupu státu bohužel ve většině nemocnic chybí. Ještě že tam mám známé a kamarády na které se můžu spolehnout.
05. 08. 2009 | 12:50

jk-jiny napsal(a):

Žijeme v nejlepší době, trh vyřeší absolutně vše, oteplování neexistuje, nevidím žádné ničení přírody člověkem, Maradonova ruka je morálně správná záležitost... Jenže hlupáčci, kteří volí ODS protože "je volí lepší lidé, mladí, vzdělaní" (snobství měst typu Dvůr Králové, Trutnov je nepředstavitelné) si holt vládu ODS zaslouží. A dokud je na Hradě Tuneldědek Já Profesorissssimus I., líp nebude.
05. 08. 2009 | 13:00

Paterik napsal(a):

Martin:

kdyby tu fungoval trh, tak by možná nebyl sester takový nedostatek. Kdo by ale chtěl jít dělat takové povolání za takový plat? Těžko očekávat, že budou mít nemocnice možnost přehazovat kandidátky vidlemi. Uhrady za pacienta jsou nízké, ale zvýšení odvodů na pojištění holt politikům podporu nepřinese.
05. 08. 2009 | 13:03

honza napsal(a):

Rumcajs: o platech ve špitálech víte kulový. Při vašich reakcích se mi vybavuje definice třídního boje: boj těch,co mají málo tříd,proti těm,co jich mají hodně.
05. 08. 2009 | 13:03

Petr napsal(a):

To, že nejsou řadové zdravotní sestry v nemocnicích, domovech důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných, v hospicech spravedlivě odměňováni je snad jasné každému. Navýšení by nemělo být 15%, ale nejméně 50%.
Co po přidání zůstává stejné je rozdíl mezi zdravotní sestrou v Praze a zdravotní sestrou třeba v Horní dolní i za stejnou práci a to v té Horní Dolní za daleko horších podmínek. Mají snad pražské sestřičky příplatek za utírání zadku potentátům, na který sestřičky jinde v republice nárok nemají.
05. 08. 2009 | 13:08

Rumcajs napsal(a):

honza:

O platech v nemocnicích toho vím dost. Vím toho dost i o lidech, jako jsi Ty.

Sami by jste si nechali pro korunu vrtat koleno, ale jak by se mělo něco zatáhnou z cizího, jste hned pro.

Založ si nemocnici a ukaž se. Jsem přesvědčen, že by jsi těm sestrám nedal ani to, co maj nyní. Kdyby jsi nevěděl jak na to, zeptej se Rátha.
05. 08. 2009 | 13:24

Jan Ebermann napsal(a):

2 Petr
Vy se chcete vrátit před listopad? Komunistický režim přece prosazoval spravedlivou odměnu dle vykonané práce (byť to nikdy nezrealizoval).
V současné jsou podobné snahy přímo humorné.
Nebo si snad myslíte, že pan Roman a spol. má sto a vícenásobně větší výkonnost než většina ostatních?
Či jak jste dopočítal vašich procent?
05. 08. 2009 | 13:30

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
Je otázkou, jestli už pojem státní manažer není protimluv. Řekl bych spíš, že vedení státních nebo polostátních firem jsou úředníci, kteří vědí, že erár nenechá jejich firmu padnou na ústa a že státní penězovod nikdy nevyschne.A místo tlaku na efektivnost firmy "leští" kliky u těch správných ministerských nebo poslaneckých kanceláří. I když je asi fakt, že politici častěji leští kliky u jejich kanceláří...
05. 08. 2009 | 14:11

david napsal(a):

Pane autore, jestli mate mozek v hlave a nejste komuniste, mel byste chapat, ze cenu prace v soukromem sektoru urcuje trh. Srovnavat tedy platy ve financnictvi s platem sestry, ktery neni prilis vzdaleny od platu podobnych statem placenych profesi jako ucitel a vedec je naprosta blbost. Neni vam z vasi prostoduchosti nevolno?
05. 08. 2009 | 14:27

xy napsal(a):

Almužna pro XXX, místo sester můžete doplnit téměř jakoukoliv profesi a bude to také pravda. Státní zaměstnanec má o něco nižší plat (ale není pravidlem), ale zároveň jiné výhody. Každý se rozhoduje dobrovolně čemu dá přednost. Takže článeček o ničem.
05. 08. 2009 | 14:37

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

nevim jak to delas, ale po precteni tvejch prispevku mam chut spachat sebevrazdu

V Cechach jde o jedu drobnost: spousta povolani si skoro nemuze vydelat na ten nejzakladnejsi byt. Nejlepe jsou na tom mladi lide, kteri pochopili, ze pro ne v CR NENI misto. Stejne tak muze sestricka (ktera ani s partnerem neutahne hypo a deti) kdykoli pochopit, ze CR NENI pro ni a odejit (a udelat tak neco pro sebe a rodinu).
05. 08. 2009 | 14:38

Bratr napsal(a):

david napsal(a):... bla, bla, bla..

Ano, cenu práce v soukromém sektoru určuje trh, což se zatím naštěstí zdravotnictví netýká. NAŠTĚSTÍ a ZATÍM!

Jelikož každý vnímá péči o zdraví jako něco samozřejmého a co je mu vždy k dispozici, nemá potřebu ani chuť finančně na něj přispívat (viz negace Julínkovi reformy).

O zdravotnickou péči je a bude vždy zájem a je právě na státu, aby jej udržel a zachoval. Dnes Vám to možná nepřijde, ale právě ty kroky, které devalvují profesi sester mohou nakonec vést k tomu, že se ze zdravotnictví prostě stane tržní sektor. A Můžu všem s čistým svědomím vzkázat, že se pak budete mít na co těšit. Potom bude opravdu cena péče určena poptávkou a dopadne to tak, že kvůli léčbě infarktu se zadluží celá rodina. Návštěva zdravotnického zařízení Vás přijde na několik tisíc a kdo na tuto péči mít nebude, bude odkázán na sociální systém, ketrý bude maximálně redukovat náklady. To znamená, šance na kvalitní a moderní léčbu a vzdělaný personál bude minumální. Lidé budou nemocní, invalidní, budou umírat. Ale medicína je jen bussines, jako všechno ostatní.
05. 08. 2009 | 14:41

Paterik napsal(a):

XY:

mohl byste mi říct, jaké má práce ve státním výhody? To možná platilo za dob c. k. mocnářství, ale sotva dnes. Ledaže byste byl vrcholným politikem.
05. 08. 2009 | 14:48

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Tomu se říká síla psaného slova. Kdysi proběhl v kinech film s existenční tématikou a následovala vlna sebevražed.
Asi se zamyslím nad svým dalším povoláním.

To co říkáš o odchodech mladých lidí, to je pravda. Jdou prostě za lepším, jako cikání do Kanady.

Každý chce urvat co nejvíc,tak jako ty nebo já. Nějaký nářky nad tím, že ten druhej Ti nechce dát to, co chceš ty, přenechávám senilním starcům a malým dětem.
05. 08. 2009 | 14:56

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

Lžete jak komunista a asi i budete komunista.
05. 08. 2009 | 14:57

Bratr napsal(a):

Rumcajs napsal(a):

výborný argument!! Vy asi budete intelegent od pohledu. Tak v čem lžu? V tom, že není možné se na zdravotnictví dívat jako na tržní sektor? Omyl, v USA, ale třeba i v Británii to tak funguje.
Že ti, kteří na to nemají dostanou horší péči? To je pravda, vše něco stojí a proč by si majetní dopláceli, kdyby všude měla být stejná péče.
V tom, že Vy jste asi spadl z výšky na hlavu? Ne nelžu, stačí si přečíst Vaše příspěvky!
05. 08. 2009 | 15:04

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

presne, to s tebou souhlasim, jen misto slova urva bych dal vydelat (teda aspon v mem pripade). Akorad ze (v tom spravnem) zahranici ma clovek pocit, ze je za svoji praci odmenovan tak, aby mohl zit nikoli prezivat i kdyz zrvona fotr nebyl ten spravnej komous, nebo se mu nepodari vytriskat ze statu/mesta byt zadaco apod.

V kazdym druhym prispevku od tebe je slovo "trh". Tak kdyz uz jsme u toho: podle me je trzni nezustat v CR ani minutu navic.
05. 08. 2009 | 15:05

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

Plácáte !

I soukromé špitály se hradí ze solidárního pojištění. Nikdo nemusí platit ze svého tisíce za návštěvu špitálu.

Řekněte, kde jste platil za infarkt ze svého a nebo přestaňte s tím nehorázným lhaním.
05. 08. 2009 | 15:09

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Záleží, jak si Tě zákazník tady cení. Já si nestěžuju. Ale klidně emigruj.
Můžeš mi pak něco posílat na přilepšenou.

P.S. Mezi urvat a vydělat není zase takový rozdíl. Chce to jenom si něco přestat namlouvat.
05. 08. 2009 | 15:12

fafnir napsal(a):

twardowski
"V kazdym druhym prispevku od tebe je slovo "trh". Tak kdyz uz jsme u toho: podle me je trzni nezustat v CR ani minutu navic"
z tohohle vašeho příspěvku vyplývá,že tím,že zůstáváte v Čechách,jste alturistou.
Jinak,proč by se sestry neměly chovat tržně.Proč by za práci kterou odvádějí neměly být řádně placeny.Každý prodává co umí,a jestli jim někdo závidí případné možné navýšení platu,tak co mu brání,vzdělat se v oboru,býti zodpovědný,pracovat na směny a ještě se spoustou empatie.Říká se lékař léčí,sestra uzdravuje.Vzhledem k tomu,jak moc chybí sestry,ale i sanitáři,je pole volné.Jen pro úplnost,pro sesstru je nyní požadované Bc vzělání.
05. 08. 2009 | 15:15

býv. PaM napsal(a):

To Paterik :
Dík za diskusi - já si stejně myslím, že ta "dohoda" o prac. poměru je nedohodou, čili dohodou pod nátlakem. Za svých 40 let praxe jsem poznal, že chceš-li být zaměstnán, musíš přijmout podmínky zaměstnavatele. Svoboda volby spočívá v tom, že si nevybereš a skončíš na Úřadu práce. Tam je to (zatím, někdy i bohužel) pro každého.
Podobně jako souhlasíš se vším v zaměstnání. Nadřízení (nezřídka s nižším celkovým přehledem, o vzdělání nemluvím) mají pro zaměstnance jedinou logiku :"Když se ti to nelíbí, můžeš jít..." - a každej ve vidině mizernejch pár tisícovek k nákupu potravin a bydlení pro sebe event. plus rodinu SKLAPNE rychle. Tak tohle je diktát, a né dohoda.
Milý Pateriku, častý přispěvovateli. Chtěl bych říct, "kde se to vznášíš ?" ale nechci Tě urazit, jinak máš názory k věci.
Zdraví býv. PaM
05. 08. 2009 | 15:16

Bratr napsal(a):

Rumcajs

Vy opravdu asi neumíte číst?! Říkám Vám, že pokud stát bude dál podporovat odliv kvalifikovaného personálu, dojde časem nutně i k devalvaci pojistného systému. Už teď v těch soukromých zařízeních máte jasně rozdělenou péči. To co je finančně výhodné a plně hrazené se provádí, na ostatní služby je doplatek.

Pokud bude na trhu nedostatek personálu, projeví se to právě těmito doplatky. A ty mohou čase enormně narůst. Pojišťovna proplácí pouze určitou částku.
05. 08. 2009 | 15:18

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

Emigrace neni spravnej pojem. Ne dnes, kdy muzes po EU odcestovat pracovat pomalu kamkoli a zase se kdykoli vratit. Do Vidne je to jako do Ostravy (sem to nemeril)? Mozna se ti to nezda, ale z globalniho hlediska, je CR takova chudsi, celkem prijemna (kdyz se vyhnes lidem) vesnicka.

P.S. Tvaris se, ze mas slusne ekonomicke povedomi, tak predpokladam, ze ten rozdil chapes. Jde o to, ze kdyz si neco vydelam (= smenim) tak se dve strany obohatily. Ja smenil svoji praci za penize (napriklad), ktere jsou pro me hodnotnejsi nez moje prace a pro druhou stranu byla ma prace zase hodnotnejsi nez ty penize co zato dala. Za dobre odvedenou praci
05. 08. 2009 | 15:22

twardowski napsal(a):

fafnir:

Do CR se vratim pouze na nezbytne nutnou dobu, pak zase chystam zase odejit. Altruistou nejsem, ale naladu si trvale kazit nenecham. Krom toho je to to nejlepsi co muzu pro svoje (planovane) deti udelat.

Ja se sestrickama i s kazdym jinym sympatizuji. V porovnani s nakladama (v Praze) by si sestricka mela vydelat 45 litru hrubeho, abych to povazoval za slusne. Jestli je to trzni nebo ne nevim, ale necha se s tim zit tak, ze byc se dalo o bydleni v Praze uvazovat (byt tou sestrickou).
05. 08. 2009 | 15:27

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

Je to stejný jako ve státních špitálech.

Pokud máte strach z odlivu odborného personálu, nikdo Vám nebrání si připlatit. Ale pokud si dobře pamatuju, Levouni ze svého nechtěli dát ani blbejch 30 Kč a to maj ještě tu drzost tady poučovat, kolik by měla brát sestra.

Tomu já říkám vrchol pokrytectví.
05. 08. 2009 | 15:32

Paterik napsal(a):

Býv PaM:

máte na výběr nepochybně z více zaměstnavatelů, takže nemusíte brát to, co je hned po ruce. Samozřejmě hodně záleží na tom, co umíte atd. Pokud jste popelář, asi si opravdu nevyberete. Jste-li špičkový programátor, asi nebudete mít s dohodou o výplatě takový problém. Já se zase tolik nevznáším, jak si možná myslíte, můj otecko je podnikatel a vím jaký je občas problém sehnat lidi, co jsou ochotni jít každý den do práce. Takže ono to není ideální ani z jedné strany.
05. 08. 2009 | 15:33

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Nic proti závěru. Snažíš se prodat co nejdráž a co nejlevněji nakoupit. Nic na tom nemění ani ten fakt, jestli jsi popelář, nebo ředitel podniku.
05. 08. 2009 | 15:42

Bratr napsal(a):

Rumcajs:

pořád ve vašich příspěvcích posrádám logické argumenty a naopak nacházím žvásty "od piva".

Nikde jsem nepsal nic o politické příslušnosti (která je mi ostatně volná) a ani to, že bych souhlasil či nesouhlasil s poplatky. O tom tady ta diskuze není.

Je o tom, že stát si neváží odborného vzdělání svých zaměstnanců a nedokáže je adekvátně ohodnotit. Proto dochází k odlivu těch schopných do jiného odvětví či do zahraničí a tím ke snížení kvality péče. A to je to, co se nikomu nelíbí. Že bude víc chyb, víc sporných případů, víc mrtvých a postižených. Ale co se dá dělat, dokud se to nedotkne mě samotného tak je mi to jedno, to je myšlení většiny.
05. 08. 2009 | 15:43

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

a to ti teda prijde skoro stejny jako si urvat jo? Nebo vysvetli co myslis tim urvat. A kdo urvava od koho? Zamestnavatel od zamestnance nebo naopak? Nechapu to.
05. 08. 2009 | 15:45

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

Asi to nebude moje chyba, že nenacházíte logické argumenty.

K jaké částce jste se dopočítal,(předpokládám, že jste si svůj názor řádně promyslel a propočítal jako pan Peychl) co by měla jít ze státního rozpočtu na ty odborníky ?
05. 08. 2009 | 15:55

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Představ si, že někdo jako Ty, co jde za lepší mzdou světa kraj, se stane najednou zaměstnavatelem. Do té doby jsi se snažil mít co nejvíc (nebo ne ?) a považoval to za spravedlivou mzdu. Změníš svůj vzorec chování a budeš se snažit mít co nejmíň ?

Já myslím že ne. Bude to pořád te starej dobrej Twardowki, co chce co nejvíc a jestli tomu nejdřív říkal vydělat a pak urvat, to nechám na něm.
05. 08. 2009 | 16:00

Bratr napsal(a):

Rumcajs: právě jste mě přesvědčil, že zdravotnictví rozumíte jak koza petrželi.
05. 08. 2009 | 16:03

SuP napsal(a):

Bratře -
Připlácením se počet sestřiček nezvýší. Dokud se při jejich klesajícím počtu nezačne nedostatek kapacity projevovat, není důvod připlácet. A o tom je trh. Sežeňte si statistiky, o kolik doktorů (a dalšího personálu) na počet lidí je u nás víc než v civilizovaném světě a třeba Vás něco napadne?
05. 08. 2009 | 16:07

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

No výborně. A co ten propočet ?
05. 08. 2009 | 16:07

Bratr napsal(a):

SuP: Ale o tomhle to není. A o tom také není ani článek. Nejde o to, že se dá dělat medicína pouze s deseti lékaři a 50 sestrami nebo vůbec. To je samozřejmě nesmysl. Jde o to, že je odliv kvalitního a kvalifikovaného personálu. Jinak řečeno, ten kdo je šikovnej odejde raději dělat něco jiného. To se samozřejmě neprojeví na uzavření oddělení, protože se vždy najde někdo kdo tu práci potřebuje, ale na snížení kvality péče. Takže vše bude trvat dýl, bude víc chyb a možná to celý systém bude stát víc, než kdyby si zaplatili odborníky.

Rumcajs: propočet? Čeho, ohodnocení zdravotních sester? Jde o to, že by stačilo, kdyby sestra v základu (bez příspěvku za směnost, práce za víkend a za riziko) dostávala minimálně průměrnou mzdu. To je 24.000 hrubého. Podle tabulkového platu ale setra s vysokoškolským vzděláním Bc. je v tarifní třídě 10 a po deseti letech praxe má nárok na 17930 hrubého. To je opravdu výsměch.
05. 08. 2009 | 16:27

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

No pockej a co je za tom za urvavani, to je prece normalni obchod? Takle se tomu v Cechach rika: urvavani?

Samozrejme ze je napriklad rozumne vratit se do CR a zacit tam zamestnavat lidi, kteri jsou ochotni za tu mzdu delat (a s tak vysokymi zivotnimi naklady). Nicmene to nemeni na nic na faktu, ze by se ti lide casto meli mnohokrat lepe, kdyby odesli.

Jak nad tim nevzdycham. CR neni pro mlade, ale nastesti je tam nikdo nedrzi. Proste fakt. Jeden clovek tu ekonomiku zmenit nemuze, ale muze odejit tam, kde je ten trh trochu jinak nastavenej, ne jako v tom nasem stredoevropskem kongu.
05. 08. 2009 | 16:32

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Tak na tom se shodneme.
05. 08. 2009 | 16:40

Danka napsal(a):

Jsem sestra ,které vzali osobní plat proto aby mně mohly zvednout plat,který mi ze zákona náleží.Takže zase nic ,ale vedení si platy zvedlo předem dokud bylo z čeho.Ty příspěvky jsou šílené ,píší to lidi ,kteří neví o zdravotnictví vůbec nic a plete mezi zdraviky klidně vrátného běžte se vycpat s takovým názorem.
05. 08. 2009 | 16:49

Rumcajs napsal(a):

Bratr:

Zajímá mě dopad na státní rozpočet.
Taky je třeba si uvědomit, že sestřičky nejsou jediný, kdo může zvednout krovky.

Chceme soupeřit s Amerikou ? Stačí se podívat na HDP na hlavu u nás a v Americe a musí být každému jasné, že Amerika nás přeplatí i kdybychom se na uši stavěli a Bratři do státního rozpočtu odevzdali vše co mají.

Navíc považuju za naprostý nesmysl, aby nástupní plat sestřičky byl na úrovni průměrného platu. To může napdnout opravdu jen vola.
05. 08. 2009 | 16:53

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

Nicmene to vse je na skodu pro CR samotnou. Treba naprosto chapu, ze zde existuje strach o odliv kvalif. lidi, ktery je faktem (hodne rostoucim). Mnoho lidi, vidi jeho omezeni ve snaze snizit naklady na zivot v CR, napriklad regulaci cen nemovitosti apod., protoze bydleni je v CR to nejnakladnejsi (a casty duvod odchodu). Ale proste si trebas CR nemuze svoje mladi dovolit (a nebo o ne nema zajem? Jak se tohle pozna?).
05. 08. 2009 | 16:56

twardowski napsal(a):

Rumcajs:

A prestal bych se dohadovat o prumernem/neprumernem platu. Vo to tady vubec nejde (stejne tak o nejaky tisicovky). Jde o to, aby si takova sestricka mohla dovolit s parnerem splacet hypoteku, mit deti, normalne jist a nejezdit do prace na kole. Jestli pojede na dovolenou do lesa nebo na Jadran nebo do Recka... to (vpodstate) neni dulezite.
05. 08. 2009 | 17:02

Rumcajs napsal(a):

twardowski:

Ať si vezme Vlka, ten je za vodou a má po starostech.
05. 08. 2009 | 17:17

twardowski napsal(a):

To si nemusi brat Vlka. Se sbali a jde.
05. 08. 2009 | 17:19

Rumcajs napsal(a):

Twardowski, až se dám na politiku, taky přidám sestřičkám,doktorům,učitelům,policajtům,důchodcům, Hořejšímu a všechno bude zadáčo.

Ale Tebe vopálím na daních tak, že si to opravdu hodíš, jako už jsi sliboval.
05. 08. 2009 | 17:52

Kníže pán napsal(a):

Rumcajs, je zvláštní, že jako pravičák holduješ tomu, aby zdravotní sestry a vůbec zdravotníci nešly tvrdě za vyššími platy a spokojily se s málem. Přece základní filosofií pravice je, že tím, že jdu po penězích a pomáhám sobě, pomáhám i všem ostatním. "Neviditelná ruka trhu" funguje jen díky tomu, že se každý snaží maximalizovat sůj zisk.
05. 08. 2009 | 18:06

schlimbach napsal(a):

všichbi se jen hádají a hádají, ale nikdo nepřichází s nějakým návrhem, jak to udělat - můj je zde http://ekonomickareforma.sw...
má někdo nějaký svůj návrh ???
05. 08. 2009 | 18:08

Rumcajs napsal(a):

Kníže pán:

Mě spíše fascinuje, že Vy levičáci si to nechcete přiznat.
05. 08. 2009 | 18:11

Paterik napsal(a):

Rumcajs:

milý loupežníku, ono být doktorem je pěkná řehole. Zákoník práce je taková pohádka na čtení před spaním. A za to ještě mizernou mzdu? že my si ale těch lékařů vážíme, co?
05. 08. 2009 | 18:18

Paterik napsal(a):

schlimbach:

oceňuji vaši snahu při sepisování toho návrhu, ale mám obavu, že se snažíte dosáhnout nedosažitelného. Například mi není jasné, z čeho budou vypláceny důchody a zdravotní péče, když odvody budou zrušeny a daně fyz. osob sníženy na 5%. Dále díky nemožnosti občanů kumulovat finanční rezervy (peníze musí obíhat), budou všichni velmi zranitelní vůči nárazovým nepředvídatelným výdajům.
05. 08. 2009 | 18:32

schlimbach napsal(a):

Paterik

do zdravotnictví půjde 10 % z příjmů fyzických osob ( i "zisky " firem jsou převedeny na příjmy fyzických osob - vlastníků. Důchody budou vypláceny z rozpočtu státu a prostřednictvím vyplácených důchodů a náhrad nezletilým občanům a studentům VŠ se budou do ekonomiky dostávat další zdroje, které budou přetvořeny na další hmotné a nehmotné statky. 1% poplatek za ležící na účtech peníze běžného občana neohrozí a má svůj smysl hlavně směrem k podnikatelským kruhům...
05. 08. 2009 | 18:39

schlimbach napsal(a):

Paterik
v minimální mzdě je kalkulováno s 5 % z příjmů ( z minimální mzdy ) které jsou určeny na placení poplatků ve zdravotnictví. Pokud je občan nespotřebuje v daném měsíci, zůstávají mu jako nedaněný příjem. Je to ale maximální částka, kterou může v daném měsíci zaplatit. Minimální mzda je konstruována tak, aby po zaplacení všech poplatků, hypotéky na byt + 10 % ze splátky hypotéky na údržbu bytu včetně palteb ve zdravotnictví a energií, občanovi zbylo nejméně 50 % minimální mzdy na ostatní jeho potřeby.
05. 08. 2009 | 18:47

schlimbach napsal(a):

Pateri
stropem na platby zdravotního a důchodového pojištění je 20 násobek minimální mzdy, daň z příjmu ve výši 5 % se platí ze všech příjmů a dělí se dále na části, které se směřují přímo do rozpočtu státu, kraje a obcí. Důchodové pojištění jde na výstavbu nových LDN, domovů důchodců, bytů se sociálními službami atd + do služeb důchodcům, z tohoto fondu se důchody nevyplácejí
05. 08. 2009 | 18:50

IVOS napsal(a):

to Rumcajs

Obdivuji Vaší vytrvalou snahu všem antitržním zastáncům vysvětlit základní principy ekonomie.
Nicméně házíte hrách na zeď.
U nich platí jediný axiom, a to je "oni mají víc, tak já musím mít zákonitě taky", samozřejmně jim nejde o prachy, ale princip:-).

zdravím do Řáholce
05. 08. 2009 | 18:53

wiki napsal(a):

DB-Kalifornie napsal(a):

"Je pravda, ze zdravotni sestry jsou v USA velice dobre placeny..."

VELMI dobře je placena profese "Registered Nurse (RN)", kde payscale.com uvádí medián 40-70 tisíc USD.

"Obyčejnější" sestra - "Licensed Practical Nurse (LPN)" má medián už cca 30-40 tisíc, a "Certified Nurse Assistant (CNA)" už jen průměrných 18-33 tisíc USD/rok.

http://www.payscale.com/res...

http://www.payscale.com/res...

http://www.payscale.com/res...
05. 08. 2009 | 18:57

SuP napsal(a):

twardowski -
Mám z Tebe spíš dojem, že Ti ty teorie venku moc nevycházejí. Kdybys tam byl spokojenej, nebudeš si tu cintat pantli s námi ze vsi. Rád byses vrátil, ale zase se Ti nelíbí, do čeho. Není-liž pravda? To je teda paralýza.
05. 08. 2009 | 19:15

SuP napsal(a):

Bratr(ře) -
o tom článek je taky. Sestřičky by měly mít víc, nebo zdrhnou. Ale kdyby jich bylo míň, protože i tak by tu práci stihly, daly by se líp rozmístit podle toho, kde je potřeba posílit. Peněz na ně ze státního rozpočtu bude pořád stejně. Jenomže zkuste jim nabídnout - dostanete přidáno, ale intenzita práce se bude muset zvednout na úroveň, kam chcete zvýšit výplatu. Tedy srovnatelně s odvětvím, s kterým se porovnávám. A hned Vám ty plány zase vyšumí.
Rumcajs má pravdu. To by se to dělala sociální a lidumilná politika za cizí peníze....
05. 08. 2009 | 19:22

Bratr napsal(a):

SuPe

To je právě to, že se na práci ve zdravotnictví dívají lidé, kteří jí nerozumí. Že je sester dost a mohlo by jich být míň a být efektivnější?? Hodně oddělení mám problém s podstavem sester a pak jde kvalita péče opravdu dolů.
Druhá věc je, že opravdu nefunguje žádné motivační hodnocení za výkonost. Odměny jsou směšné a nestojí to za to se snažit.
05. 08. 2009 | 19:37

Paterik napsal(a):

Supe:

to si opravdu myslíte, že když ješt další sestry vyženete ze systému, že ty zbylé budou pracovat efektivněji? že problém vyřeší nějaké přeskupení? Jediné, čeho dosáhnete, bude to, že úroveň péče bude stát za houby, protože sestry budou přetížené. Navíc by si to nejspíš vyžádalo uzavření těch zařízení, která neseženou dost personálu.

schlimbach:

takže pokud to dobře chápu, tak celkové zdanění dosáhne 20%. deset na důchodovém, pět na zdravotním a dani z příjmu.

jinak na význam lidské chamtivosti mám svůj vyhraněný názor, ale ten by si vyžádal delší výklad.
05. 08. 2009 | 19:48

schlimbach napsal(a):

Paterik

tu poznámku o lidské chamtivosti vztahujete k mému návrhu ?
05. 08. 2009 | 21:30

Paterik napsal(a):

schlimbach:

narážím na tuto větu: "Řídíme se ekonomickými zákony, které nám neseslal žádný Bůh, ale vymyslel je člověk a to člověk, který byl orientován na vlastní obohacení, v těchto zákonech je založena chamtivost..." Chamtivost a nenasytnost je tady na blozích často kritizována, nicméně já celou tuhle záležitost vidím trochu z jiného úhlu. Bylo by to na dlouhé povídání a myslím, že by se vám můj názor nelíbil.
05. 08. 2009 | 22:19

SuP napsal(a):

Paterik -
Nevyháníme!
Ony odcházejí, nebo chtějí odcházet. Takže buď dostanou víc zaplaceno ale za víc práce, nebo skutečně se některé provozy zavřou, pokud nebudou mít dost peněz na personál. Těžko se ale rovnováha určuje od stolu teoreticky.
05. 08. 2009 | 22:48

schlimbach napsal(a):

Paterik

rozumím, že můžete tuto záležitost vidět z jiného úhlu, tak jen do toho a osvětlete mi to, nemůžete vědět, zda by se mi váš názor líbil nebo nelíbil, když jej nebudete prezentovat ...
06. 08. 2009 | 05:44

sebr napsal(a):

Ohodnocení práce sester neustále vychází ze sociálistickjého odměňování. Naprosto a bez výhrad souhlasím s autorem. Navíc- práce sester není zdaleka oceněna jak finančně, tak i společensky tak, jak si zaslouží. Dle mého názoru je to zčásti tím, že jsou to ženy a jejich ohodnocení vymýšlí hlavně muži a navíc neodborníci, ne-li laici, kteří o jejich práci nemají ani páru. Jak jinak si vysvětlit výrok jednoho z bývalých ministrů zdravotnictví, že je sester v porovnání s Evropou mnoho. Tento "odborník" vůbec neví, že sestra na západ od našich hranic je opravdu profesionál ve svém oboru, ale NEMUSÍ lítat s hadrem a koštětem a uklízet, převlékat pacinety, povlékat postele etc. Je přímo nemyslitelné, aby dělala práce, které přísluší pomocnému personálu! Bohužel, u nás musí sestra dělat tyto práce všechny a ještě navíc odbornou práci. K tomu ještě přichází jejich pracovní přetěžování, protože je jich málo, takže slouží pořád. Vím to od dcery, která pracuje na JIPce v jedné brněnské nemocnici. Ještě glosa k tomu západu. Tam je graduovaná sestra společensky i finančně nepoměrně výš, než u nás a příkladně vrchní sestra je organizačně na úrovni primáře. Je jeho partnerem. Ne jako u nás, kde mnohdy funguje pouze jako jeho prostředník vůči personálu. Takže se těm sestřičkám vůbec nedivím, že hledají jiné uplatnění, než ve zdravotnictví.
06. 08. 2009 | 08:14

Paterik napsal(a):

SuPe:

pokud je po určitém povolání poptávka, ale platové podmínky nejsou atraktivní a uchazečů se nedostává, pak asi bude třeba s podmínkami něco udělat. Měly by být jasně vymezené kategorie podle náročnosti a zodpovědnosti práce, samozřejmě dobře platově rozlišené. Taky by bylo třeba zvýšit podíl osobního ohodnocení na celkové výši mzdy, aby to motivovalo k vyšším výkonům. Ovšem vyšším výdajům na mzdy se těžko vyhneme.

schlimbach:

pošlu vám svůj názor raději na mail, pokud vám to nevadí. Tady by to zabralo spoustu místa.
06. 08. 2009 | 08:20

schlimbach napsal(a):

Paterik

dobře, rád si to přečtu
06. 08. 2009 | 08:31

Filip napsal(a):

Tak když SUP radí tak se koukneme.
Počet sester na na 1000 obyvatel.
Norsko: 15.4
Irsko: 15,2
Belgie: 14.8
Holandsko: 14.5
Švýcarsko: 14.1 atd.
ČR: 8.1
Ale já vím, je tu Rakousko s 9.4 sestrami na 1000 obyvatel tak v čem je problém? Asi v tom, že 8.1 je všech sester včetně porodních asistentek a sestry pracující v je dvou zdravotnických zařízeních nebo na dvě pracovní smlouvy jsou počítány jako 2 sestry a u Rakouska se počítají jen sestry pracující v nemocnicích.
06. 08. 2009 | 08:41

buldatra napsal(a):

to Schlimbach:

Dovolím si nenápadně vstoupit do vaší výměny názorů s Paterikem, kde zaznělo:
"Řídíme se ekonomickými zákony, které nám neseslal žádný Bůh, ale vymyslel je člověk a to člověk, který byl orientován na vlastní obohacení, v těchto zákonech je založena chamtivost..."

Domnívám se, že všechno se vyvíjí, vyvíjí se to směrem od méně dokonalého k dokonalejšímu. Proč by se tedy nemohly zdokonalovat ekonomické zákony, tím spíš, když vidíme, že evidentně dokonalé nejsou.Zakonzervování nedokonalosti a lpění na tomto stavu nás asi neposune ke spokojenosti.

Jsem zastáncem lidského konání obecně prospěšného. Aby i to, co nazýváme ekonomikou, bylo obecně prospěšné, je třeba nastavit nová pravidla. A že dnešní způsob tzv. ekonomiky obecně prospěšný není, o tom snad netřeba diskutovat.

Nahradit to, co dnes nazýváme ekonomikou (přiznávám se bez mučení, že já tak činím s despektem) znamená, nechat zemřít to staré a nahradit to něčím zcela novým. Prosadit novou myšlenku je vždy to nejtěžší. Stereotypy mají tuhý kořínek.
06. 08. 2009 | 09:10

sebr napsal(a):

To Ondřej Čapek
Vážený pane Čapku,
znáte naše zdravotnictví? Už na konci 60-tých let byla u nás snaha a nakonec i byla založena Unie SZP. Toto profesní sdružení mělo za úkol prosazovat a chránit jejich zájmy. Na jejich podnět byl tehdy dělán velmi podrobný průzkum zátěže a vytíženosti sester. Výzkum dělal ÚDV SZP v Brně. Závěry byly tristní.
Ca 40% pracovního času bylo věnováno opravdu odborné péči a vzdělání. Ostatní čas byly pomocné práce a administrativa. Ale měření fyzické zátěže ukázalo, že sestra po 12ti hodinové službě má stejný kalorický výdej, jako horník na šachtě. Věděl jste to? A současná realita není o mnoho lepší. Moje matka i dcera pracovaly, nebo pracují jako sestry. Proto vím o čem mluvím.
A stran té Ameriky. Stejná, nebo obdobná situace je i v západní Evropě. S tím rozdílem, že ty graduované sestry dělají opravdu odbornou práci, ostatní práci dělají sanitáři, nebo pomocný personál. Všiml jste si toho? A u nás? Sestra lítá s hadrem, převléká lůžka, umývá pacienty, shání po nemocnici léky, protože jejich měsíční kvóta je už vyčerpaná a ony musí prosit, aby jim jiné oddělení pomohlo a do příštího měsíce zapůjčilo léky, nebo př. kyslík. Navíc se musí neustále profesně vzdělávat. Mimochodem ve svém volném čase, byť třeba měla po noční a je unavená a nevyspalá a jde zase na noc.
A váš dotaz na to, kolik sester bylo vyhozeno, nebo zavřeno za přehmat při výkonu povolání je přímo alarmující. Neboť těch sester bylo vyhozeno (a Vaše přání tedy plněno) nepoměrně víc, než pánů doktorů. Naposledy, co si pamatuji ta sestra, která zaměnila děti na novorozeneckém oddělení. K tomu jenom dodávám, že na dceřiném pracovišti musí ona hlídat, protože má za ni odpovědnost, mladší kolegyni, aby něco nezkazila a přitom za to nemá ani korunu. Ale při pracovním náporu na to nemá vůbec prostor. A za to byste ji chtěl zavřít? Nespletl jste se? Nemělo by se zavírat od vedení, které se alibisticky kryje za tu sestru? Nesl byste takovou odpovědnost?
To je realita! Takže jsem všemi deseti pro, aby sestry dostaly peníze, které odpovídají jejich práci a odpovědnosti.
06. 08. 2009 | 09:17

schlimbach napsal(a):

buldatra

souhlasím, já se již pokusil začít, můžete se přidat. bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic -)) http://ekonomickareforma.sw...
06. 08. 2009 | 10:22

SuP napsal(a):

Filip -
Dočtěte si to celé:
..." Sester máme 8,9 na 1 000 obyvatel, více má Norsko, Belgie, Německo, Finsko, Malta a Holandsko. Statistika počtu sester je méně ilustrativní než u lékařů, protože hodně záleží na způsobu dělby práce mezi sestrou a méně kvalifikovanou pomocnicí. U nás sestry konají i méně kvalifikované ošetřovatelské práce (krmení, umývání a převlékání nemocných)...."
Krom toho tvrdím hlavně to, že nelze stanovit, jaký počet je DOSTAČUJÍCÍ.
06. 08. 2009 | 11:26

SuP napsal(a):

Paterik -
Ale o tom není sporu. Pouze v tom, že poptávka bez odpovídajících platových nabídek není poptávka, ale socialistický paskvil. U sester stejně jako u učitelek.
Já osobně (vůbec nejsem sám)vidím největší část problému v tom, že se ve zdravotnictví rozdělují peníze neefektivně a neproporciálně. Moc peněz jde na speciální vybavení, jak pro jeho předraženost, tak pro pozdější neefektivní využití. O lécích ani nemluvě. Pak je míň peněz na SZP.
K tomu se přidává o 30až 50% větší "nemocnost" než jinde, která kapacitu sester taky odčerpává.
Je toho zkrátka kopec, ale nelze to řešit jenom zvýšením přívodu peněz, protože pak ty ztráty nikdo řešit nebude.
06. 08. 2009 | 11:40

Ondřej Čapek napsal(a):

sebr: díky za reakci.

Netvrdím, že tomu rozumím do detailů, ale potvrzujete, co jsem tušil: totiž že pracovní náplň sestry je u nás zbytečně široká a měla by být oddělena mimimálně mezi podprůměrně placený pomocný personál (co bude "lítat s hadrem a koštětem a uklízet, převlékat pacinety, povlékat postele") a odborné sestry, co by měli mít skutečně dobré platy.

K tomu ostatnímu (odpovědnost atd...): souhlasím s tím, že ve zdravotnictví je špatně zorganizovaná práce, blbě rozdělená odpovědnost. Neshodneme jen v pořadí: jako první by se měly dát do pořádku popisy práce, definovat kompetence -- a platy až potom. Sorry, ale pokud někdo 60 procent pracovní doby vyplňuje lejstra a zametá, nemůže čekat vysoký plat.

Ivan Peychl nic takového nepíše, a proto s ním nesouhlasím. Z vašich slov navíc plyne, že porovnává jabka s hruškama (CR vs. USA).

Historka závěrem: kamarád příšel do nemocnice, že ho bolí hlava, byl poslaný domů s brufenem, že to je od páteře. Bolest nepřestávala a druhý den ho tam vezla sanitka s krvácením do mozku, má trvalé následky. Jasně: byla to chyba doktora, ne sestry -- co myslíte, byl někdo potrestán?
06. 08. 2009 | 12:05

Elliott napsal(a):

Dobrý den,
pracovala jsem jako sestra téměř 25 let.V akutní medicíně. ARO, akutní příjem, záchranka, letecká záchranná služba. Po celou dobu v nepřetržitém provozu. Noční, víkendy, svátky, Vánoce - do toho jsem vychovávala 2 děti. Práci jsem milovala. Pak přišla onkologická choroba - povídal doktor, no, to máte z permanentního stresu. Teď jsem v invalidním důchodu cca.10000/měsíčně. Jedno dítě na VŠ. Připadám si jako socka. Nikdy jsem neudělala profesní chybu. Z některých příspěvků tady v diskuzi je mi smutno.
06. 08. 2009 | 14:08

Jirka napsal(a):

Pane Peychl, až pojedete autem přes jakýkoliv most, věřte, že projektanti dobře spočítali jeho parametry, je to životně důležité - přidejme projektantům. Až se dostanete do turbulencí - přidejme pilotům. Až se zatřese země - přidejme záchranářům. Chci jenom říci že Vaše vidění světa je velmi zúžené pouze na medic. profesi. A co deficit 200mld. Kč. Co s tím ??????
06. 08. 2009 | 15:05

zdesta napsal(a):

Používat v péči o zdraví slovo trh je pakárna.(nabídka-poptávka-konkurenční prostředí)Pokud nežijete ve velkoměstech,tak v případě akutní péče vás odvezou do té nejbližší.Nikde nemáte záruku,že i když špitál bude v soukromém obhospodařování,že se vám dostane kvalitní péče.Model(soukromá péče)nic nezaručuje.Zaručuje ho kvalita personálu.(lidí)Od manežéra počínaje a uklizečkou konče.Když bude špitálu šéfovat nějaký exot na př.bývalý šéf zkrachované cestovky,nebo jiný šejdíř-soukromník,tak jde všechno do ha..lu.Paušalizovat problematiku o které je zde řeč podle ideolgie, je značně sporadické.Nastupující nová sestra vycházející ze školy nemůže brát půměrný plat.Ohledně následovného ocenění se musí brát v úvahu síla ekonomiky státu.Že ta stojí po 20létech (jedna generace)za ho..o,je odpovědí na problém platů kohokoliv.
06. 08. 2009 | 17:53

SuP napsal(a):

zdesta -
Spíš si myslím, že je pakárna chtít po pacientech, aby řešili obchodní vztahy v odvětví, které sice potřebují, které sice předplácejí, ale kterému nikdy nemohou rozumět. A navíc jsou všechny informace víceméně tendenční, neb pocházejí od nespokojených zdravotnických zaměstnanců.
06. 08. 2009 | 21:32

zuzka napsal(a):

Nevím kdo z Vás má konkrétní zkušenosti se zdravotnictvím, ale já ano. Pracuji 5 let na jednom oddělení, zvyšuji si kvalifikaci 2 školami (vysokou a specializaci ARIP), ale abych s splnila sen o bydlení musím dělat ještě jednu práci jako většina sester.
Já a většina sester netouží po statisícových platech, ale na průměr státu bysme dosáhnout mohly, což nedosahujeme. Sestrám nebylo přidáno už 3 roky, ani korunu. Ikdyž se o tom ve velkém mluvilo v televizi, ale nakonec nějak peníze nevyšly, tím se však už nikdo nepochlubí.
A když už jsem u těch televizí, dokud budou vysílat Ordinaci a jim podobné seriály, sestry budou moct brát klidně zlato, ale stejně budou v očích národa uklizečky, neschopné, nebo vše schopné, v jedné sloužící na ambulanci, jipce, sále,... a ještě stíhají obšťastňovat doktory.
Nezlehčuji a ani nechci vyzvedávat svoji práci, každá je důležitá. Všem co zde tak mudrují bych přála jeden měsíc v roli sestry a brzy by zmněnili názor. Kor když si čtou Vaše reakce, jemi z nich smutno.
10. 08. 2009 | 11:31

silver napsal(a):

Já jsem se k tomuto článku dostala až dnes a chci panu doktorovi poděkovat. Sestry vykonávají obrovsky náročnou práci nejen za neodpovídající plat, ale i za nepředstavitelně složitých právních, materiálních a personálních podmínek. Už jsme se dostali tak daleko, že sestru musí před agresivním pacientem chránit jiný pacient...nikdo jiný tam totiž není. http://www.denik.cz/z_domov...
12. 08. 2009 | 15:13

Ketripol napsal(a):

Zajímalo by mě kolik ingnorantů co tu píší ty nesmyslily jsou zdrav.sestry polovina z Vás by tu to praci psychicky neustala. A jestě za takovou almužnu. Ale i Vy bude jednou potřebovat ošetřit, pak si to teprve uvědomí te jestli je sestra jen poskok lekaře jak se tady komentuju. Je to az neuvěřitelné jak si naší prace nikdo naváží!!!!!
31. 10. 2009 | 14:36

mbt shoes sale napsal(a):

If a man empties his purse into his head , no man can take mbt shoes away from him , an investment with mbt shoes review in knowledge always pays the best interest in shoes mbt mwalk . A free man obtains knowledge from many mbt footwear sources 1 besides books . If you doubt yourself for buy shoes mbt ami c , then indeed you stand on cheap mbt shoes .http://www.kicksnike.com/
25. 11. 2009 | 10:22

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:47

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 06:49

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:22

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:41

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:30

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:42

http://www.kw61.com/replica-audemars-pig napsal(a):

30. 03. 2010 | 07:12

Links of London Jewellery napsal(a):

getting the hell out. I suddenly remembered this time, in around October, that I and Robert Tichener and Paul Campbell were chucking a football around, in front of the academic building. They were nice guys, especially Tichener.
31. 03. 2010 | 13:38

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 04:12

Zenith watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 10:48

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:06

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:29

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:17

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:08

Pavel napsal(a):

Pne doktore, Vaše články jsou docela dobře maipulativní, reakce na ně jsou většinou ve stejném duchu. Srovnává se, kdo proč jak a za kolik a co by kdyby a jak jinde atd. atd.
Takže např: zdravotní sestra by měla mít...., lékař by měl mít...., bankéř by neměl mít...., vláda by měla...., úředníci by neměli..... atd.atd.
Ale nikde nikde jsem ještě nečetl, že ten, kdo by měl mít nějaké peníze, by je měl mít také za něco konkrétního (vyjmenovat) a kde se ty peníze vezmou. Takže všechny tyhle úvahy typu co by kdyby a jak ten či onen jsou dobré tak do Blesku. A hlavně nesrovnávat. Situaci bankéře (soukromý sektor) a zdravotní sestry (státní sektor). Jestli chcete do problematiky vnést jasno, držte se faktů, čísel a nikoliv vlastích úvah a doměnek.
14. 01. 2012 | 12:24

Marie Regína napsal(a):

Jsem sestra 40 let a mám co porovnávat.Naše práce spadá do celoživotního vzdělávání. Soboty,neděle,svátky,noční, přesčasy ap.Jestliže jde o výši platu, pak porovnávám ne kolik jsem kdy brala, ale co jsem si mohla pořídit. Do revoluce jsem měla byt, auto, sama jsem vychovala 3 děti. Do revoluce jsem jim mohla z platu platit hudební školu,výtvarnou školu a jiné zájmové kroužky. Po roce 1993 jsem si mohla dovolit již jen dva kroužky a po roce 1995 už jen hudebku. Od 1996 až ani tu ne. V roce 2000 jsem prodala auto. Už jej nebylo z čeho živit. Děti jsem tak tak utáhla přes střední školu a to jenom proto, že když jeden zkončil, druhý začal.Na vysokou už si musely vydělat sami.Tento rok to mám už za sebou. Ale ty mladší kolegyně to mají před sebou. Mohou děti nechat vzdělávat tak, jak by jim to vyhovovalo? Mohou si dovolit byt? A za kolik? Uživí ty děti? Budou moci studovat?
Vím, jsou to otázky, které může položit i kdokoliv jiný, protože platy v Česku jsou nastaveny tak špatně, že tyto možnosti odpadají i u jiných profesí. Mělo by se konečně začít řešit ne, kolik plat, ale takový plat, aby z Česka nezbyla hrstka nevzdělanců spících pod mostem. A do této skupiny patří i sestry.
Když jim něco málo občas přidají před volbama, všude se o tom píše, ale když jim to pak potichoučku berou na procentech za víkendy, svátky, noční, zástupné, a celkové snižování o 6 i více procent, děje se tak potichu. Sestry se zkouší, sestry se hodnotí podle náročnosti práce, sestry mají audity ap.,ale stojí chody nemocnic opravdu na nich? Ano i ne. Ano co se týká práce, protože ji za ně nikdo jiný neudělá a jsou to ony kdo je při ruce stále. Ne! co se týká s hospodařením financí nemocnic. Možná, že kdyby se více dohlíželo na to, zda jdou peníze opravdu tam kam mají jít a ne do sfér, kde nemají co dělat, nebyl by ani nedostatek pro sestry a pro jiný zdravotnický personál a byl by dokonce i dostatek na pomůcky pro pacienty, kteří na ně mají nárok.
Platí tu prostě jedno. Jako sestry i jiné trpící profese chceme mít tolik, abychom mohli žít důstojně, nezadlužovali se a nakonec nekrmili darmožrouty exekutory, když přijdem do nesnází nebo o práci.
15. 09. 2013 | 16:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy