Zákon o vině Sovětského svazu za rozpoutání druhé světové války

22. 12. 2019 | 15:08
Přečteno 4381 krát
KSČM znovu bojuje proti falšování dějin. Co se v rezoluci Evropského parlamentu vlastně píše a proč jsou komunisté v rozporu sami se sebou?

V době všeobecného rozvratu morálních hodnot je četba Haló novin jedinou zárukou kvalitní zábavy. Vážně to doporučuji. Pokud budete někdy naplněni beznadějí a znechucením nad současnou levicovou kontrarevolucí, kupte si tyto noviny a zasmějete se. V pondělí 16. 12. 2019 vytvořili komunisté zvlášť zajímavou názorovou koláž. Zásadní číslo přinášelo programová prohlášení Vojtěcha Filipa, teze volebního programu a usnesení ÚV KSČM proti přepisování dějin.

Nedopustíme český Majdan!
Projev předsedy ÚV KSČM nese název „Řídí se koordinovaná akce proti suverenitě ČR“. V něm se KSČM prezentuje jako strana ochránců pořádku, která brání naši zemi před „českým Majdanem“ neboli státním převratem, jehož nitky vedou kamsi do špiček EU a USA. Organizátoři českého Majdanu nahnali lidi na Letnou, blokovali Hlavní nádraží v Praze a vyzkoušeli si kybernetický útok na českou nemocnici (pozn. tohle byl Filipův výmysl, který pak musel dovysvětlovávat). Dalším jejich činem je záměr odstranit pomník maršála Koněva a postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům. Z toho zřetězení událostí je zřejmé, že Filip má na mysli Milion chvilek pro demokracii, potažmo demokratickou opozici proti Babišovi (na Praze 6 vládne koalice v čele s TOP09, nicméně podnět k odstranění pomníku dala petice, kterou sepsal 29.8.2019 monarchista Radim Špaček). Tyto síly neváhá Filip označit za kolaboranty sloužící cizím státům. A nesloužila v minulosti celá KSČ cizímu státu? Ale nepředbíhejme. Proti ČR a její suverenitě se prý vede koordinovaná akce, kterou řídí silné organizace ze zahraničí.

V tomto ohledu má předseda ÚV KSČM pravdu, proti nám i dalším zemím východní Evropy se skutečně vedou koordinované akce organizované nadnárodními neziskovkami a některými státy, jež se považují za morální velmoci. V době migrační krize tyto aktivity ještě zesílily. Jsou to akce levicových extrémistů, kteří potřebují nepřítele a k tomuto účelu jim vhodně slouží slabé země východní Evropy. Paradoxem ovšem je, že náš vlastní stát se na těchto kampaních proti sobě podílí, vytváří instituce, které takovou propagandu šíří a nebrání se. Naopak na vlastní obranu proti propagandě jsme nevytvořili – za celých 30 let polistopadové demokracie – vůbec žádnou instituci. Jen jednou se uvažovalo o jakémsi úřadu na obranu proti ruské propagandě. Naše organizace, které se na těchto kampaních podílí kvůli ochraně menšin a migrantů, by měly vzít v potaz, že na Západě jsme my sami v roli menšin a imigrantů a součástí kampaní proti zemím východní Evropy je šíření nenávisti proti imigrantům z východní Evropy na Západě.

Nicméně takovéto hrozby předseda ÚV KSČM nemyslí. Podle něj jde v dnešní době: „O naplňování programového dokumentu, který zpracovávali myslím v 80. letech ve spolkové republice Německo s cílem zbavit německý národ odpovědnosti za druhou světovou válku.“ Mohli jsme to prý vidět na kauze Lety. Za „české přisluhovače“ označil konkrétně KDU-ČSL, TOP09 a ODS, k nimž se připadávají Piráti.

Nicméně i přesto, že se KSČM označila za ochránkyni pořádku proti mezinárodním silám rozvratu, chválí ve stejném čísle Haló novin zahraniční klimatická a proimigrační hnutí, jejichž ekonomické návrhy by dopadly na chudé, střední a důchodcovské voliče, jejichž zájmy levice údajně hájí. Titulní stránka Haló novin oslavuje vznik hnutí Sardinky, jež vzniklo v Itálii na protest proti – cituji - „nacionalistické politice protiimigrační strany Liga“. Haló noviny souhlasně uvádějí, že k protestu se připojili i zástupci odborových svazů (CGIL a Anpi). Uvnitř listu (s. 7) zase Haló noviny litují toho, že dvoutýdenní konference OSN o klimatu v Madridu skončila bez výsledku. To znamená, že extrémisté, kteří vnucují státům přechod k „nátlakové přímé demokracii“ zatím neuspěli. Na koho jejich ekonomická opatření dopadnou? Na voliče, které oslovuje KSČM. Další článek vyslovuje sympatie anglickému levicovému antisemitovi Jeremy Corbynovi a další sype špínu na vůdce venezuelské demokratické opozice Juana Guaidó, který se provinil kritikou socialismu. Bedlivý čtenář z toho musí mít hlavu zmatenou, protože se to vše děje v rámci boje proti silám ohrožujícím demokracii, avšak ve jménu sil, které demokracii také nechtějí.

Proti falšování dějin
Nicméně hlavní téma je pro komunisty boj proti přepisování dějin. Týká se rezoluce Evropského parlamentu schválené 19. 9. 2019, která požaduje, aby se 23. srpen slavil jako Evropský den obětí totalitních režimů. Tomuto tématu se prý věnovalo oddělení ÚV KSČM Stanislava Grospiče a ÚV KSČM přijal usnesení, které Haló noviny přetiskují na s. 9. V něm KSČM lituje nárůstu násilí, autoritářství a projevů neonacismu. Jednoznačně odsuzuje usnesení nově zvoleného Evropského parlamentu ze dne 19. září O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, jež je prý „snahou vládnoucích elit“ využít pojmy totalitarismus a další k tomu, aby Sovětský svaz označily za stejné zlo jako třetí říši a obvinit ho z podílu na rozpoutání druhé světové války. Vyzývá ministerstvo zahraničí, aby se proti tomu postavilo, jinak prý budou pokračovat snahy, jako je pokus o odstranění pomníku maršála Koněva a pokus postavit pomník vlasovcům.

Co v té rezoluci stojí? Je to sled očíslovaných a opísmenkovaných vět, kde pod písmenem A stojí: „Komunistický Sovětský svaz a nacistické Německo podepsaly Smlouvu o neútočení, známou jako pakt Molotov-Ribbentrop a jeho tajné protokoly, jež rozdělily Evropu a území nezávislých států mezi dva totalitní režimy a rozdělily je do sfér vlivu, které připravily cestu pro vypuknutí druhé světové války.“ Pod písmenem D se pak vyjadřuje k poválečnému vývoji a konstatuje, že zatímco západní Evropa se mohla „obnovit a usmířit“, „jiné evropské země“ zůstaly půl století pod okupací Sovětského svazu, nebo tam vládly autoritářské režimy. Pod písmenem E pak chce, aby se „zvýšilo povědomí“ o zločinech stalinismu a vedlo se o nich kriminální vyšetřování.

Za bezprostřední motivaci k návrhu označili východoevropští europoslanci fakt, že ruští představitelé prý v srpnu 2019 odmítli odpovědnost SSSR a místo toho šíří názor, že skutečnými původci druhé světové války jsou Polsko, baltské státy a Západ. K tomu dodejme, že o paktování Západu s Hitlerem mluvil i Putin, o jehož prohlášení informovaly Haló noviny v průběhu týdne.
Stanovisko předsedy ÚV KSČM jistě nalezne podporu kolegy Michala Pullmanna, předního bojovníka proti totalitarismu. Přesto si jako historik politického myšlení dovolím odcitovat dopis, který 8. 3. 1940 adresoval Adolf Hitler Mussolinimu v době vzájemné spolupráce Německa, Itálie i SSSR coby „totalitárních lidových států“ (totalitäre Volksstaaten): „…V podstatě nemá Německo žádný jiný válečný cíl, než mír! V podstatě nemají Anglie, ani Francie jiný válečný cíl než zničení totalitárních lidových států a tím i Německa. Německo bude tudíž tak dlouho bojovat, až tuto plutokratickou kliku válečných zločinců přinutí vzdát se konečně těchto cílů. Toto rozhodnutí je neotřesitelné!

Petice občanů Prahy 6 za odstranění pomníku maršála Koněva (29. 8. 2019): https://e-petice.cz/petitions/petice-za-odstraneni-pomniku-marsala-koneva-v-praze-6.html
text rezoluce Evropskéo parlamentu z 19. 9. 2019: http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2019-0098_EN.html

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy