Represe a dezinformace tyrana Prymuly

21. 03. 2020 | 18:30
Přečteno 4202 krát
Chce zajít až k úplnému zákazu vycházení, a přitom vychází z dezinformací o viru, optimismu o vakcíně a nepravdách o chování obyvatel.

Mediální logika Babišova týmu vede k tomu, že represivní opatření dávkuje a stupňuje. Uplynulý týden ukázal, že ani vytvoření Ústředního krizového štábu v čele s náměstkem Prymulou neznamená konec této politiky. Babiš představil prof. Prymulu jako neutrálního vědce, aby vzbudil dojem, že řízení akce přebírá odborník, který přejde k věcným opatřením. To se nesplnilo.
Prymula začal hrozit ještě represivnějšími opatřeními, včetně úplného zákazu vycházení. Přitom se opírá o dezinformace, které zveličují škodlivost viru, a zároveň šíří mezi lidmi stejně dezinformační optimismus o brzké léko-vakcíně, která hrozbu ukončí. Pokračuje i přesouvání viny za neúspěchy, tentokrát na veřejnost. Pod hrozbou koronaviru budeme žít dlouho, minimálně do léta, a tomu je třeba nastavit karanténní pravidla, aby se v tom zároveň dalo žít. Zastavit vpád viru včasnou karanténou se totiž nepodařilo. Místo tchajwanské cesty jdeme čínskou cestou. Pod záminkou, že jde o krátkodobá opatření se u nás udržuje represivní politika, která šíření viru nezamezí, ale zato ničí lidem živobytí a upevňuje Babišův autoritativní režim.

Dezinformace o dlouhém působení viru
Ve středu 18. 3. prof. Prymula rozšířil dezinformaci, že koronavirus na plastech vydrží až 48 hodin, na papíru 24 hodin. Vycházel přitom z krátké rychlostudie, která byla v Německu vyvrácena už dva dny předtím. Ve 14. dílu pravidelného podcastu veřejnoprávní NDR poukázal virolog Christian Drosten na to, že jde o rychlostudii, která nesděluje, jaké množství materiálu bylo naneseno na povrch, a proto jsou její závěry o dlouhodobé infekčnosti viru neseriózní. I američtí odborníci poukázali na to, že studie nepotvrzuje, že by infekčnost viru trvala tak dlouho. Podotýkám, že dle Christiana Drostena vydrží kapénky viru ve vzduchu infekční maximálně 20 minut. (Jde o tento článek v New England Journal of Medicine publikován jako preprint 13. 3.; u nás tuto studii rozšiřuje dokonce SZÚ zde.)

Optimismus
Ve čtvrtek 19. 3. se Prymula předvedl národu v pořadu ČT24 „Země v nouzi, aneb kudy dál“. Zde byl jen jedním z pěti hostů, akademických lékařů různých disciplín, nicméně byl samozřejmě jako předseda ÚŠK nejdůležitějším. Rozhodně nebyl nejhroznějším, protože nejhlubší dojem musel na každého udělat psycholog Štěpán Vymětal, který tvrdil, že epidemie koronaviru vytvoří novou lepší společnost, lepší lidi, bude to naděje... Něco podobného prohlásil v Německu nevkusný komik Christian Brandes, který za to byl u nás kritizován. Vymětal to řekl vážně, a nemínil to jako vtip.
Podstatné je, že v pořadu byla moderátorem a Prymulou rozšířena optimistická informace, že „teď“ a „v tuto dobu“ bude do Čech v rámci experimentální léčby dovezen zázračný americký lék remdesivir, který bude nepochybně účinný a sám Prymula zde řekl, že pak bude možno omezující opatření odvolat. Kdy? Pokud to má být „teď“, tak to asi bude hodně brzo.
ČT tím navázala na předchozí politiku, kdy ze spektra současných snah sleduje pouze americkou společnost Gilead Sciences, protože tam ve vedení pracuje Čech Cihlář. Tato společnost vyvíjí lék remdesivir. ČT nemluví třeba o německé společnosti Curevac z Tübingen, která spolu s Institutem Paula Ehrlicha vyvíjí vakcínu proti koronaviru. Curevac odhaduje, že by vakcínu mohla mít na podzim. Z toho, co vím, má remdisivir být lékem, ne vakcínou, a o jeho účincích vyslovili odborníci pochybnosti např. zde. Živit v lidech naději, že účinný lék bude už „teď“, je nerealistické. Vím,že dle dnešních zpráv remdesivir má být brzy doručen, ale co účinnost?
Tohle není sprint, ale maraton. Tomu je třeba přizpůsobit politiku, protože v takovém režimu, který máme teď – v restrikci a s chaotickým vedením – nelze žít až do léta nebo dokonce do zimy.

Veřejnost nedodržuje karanténu?
Ačkoliv ve čtvrtečním pořadu zaznívala patetická chvála národa, prohlásil Prymula v pátečním rozhovoru pro Právo, že lidé prý karanténu nedodržují. Pokud to bude pokračovat, zavede úplný zákaz vycházení. Vnímám to jako další snahu svalit vinu za neúčinnost opatření na někoho jiného než Babišovo vedení.
Vždyť lidé dělají, co mohou. Ulice se vyprázdnily a lidé dodržují svépomocí i nařízení o povinných rouškách, i když jich je nedostatek. V situaci, kdy je kvůli Babišovi nedostatek ochranných prostředků i pro zdravotní personál, mi toto vyhlášení připadá jako hazard. Lidi si šijí roušky sami, někdo dokonce z trenek a z dámských vložek. Nevíme, jestli jsou účinné, vedení o tom nepodalo žádné instrukce, ani návod, jak se chovat, ale lidé se snaží.
Na to přišla pohrůžka, že zakáže vyhlašovat v obchodech slevy. Způsobují prý návaly lidu a znemožňují regulovat čas nákupů pro důchodce. Buď se důchodci bojí, že při čase od 10.00 do 12.00 jim ostatní vykoupí slevy, nebo se ostatní lidé bojí, že při čase od 7.00 do 9.00 zase vykoupí všechno důchodci. Tak ty slevy prostě plošně zakážeme, a je to! To je absurdní. Bydlím na okraji Prahy blízko několika hypermarketů a obchodních center. Lidi se v nich hromadí pod dojmem různých nekoncepčních nařízení Babišovy vlády, které v nich vyvolávají obavu, že přijde nějaký zákaz, omezení, které jim nečekaně zabrání nakoupit. Zůstanou bez prostředků. V Globusu lidé kupují produkty, které jim dle jejich představ pomohou dlouhodobě přežít bez nákupů. Kupodivu je to zejména hořčice, rýže, droždí a toaletní papír. Neptejte se proč. Jo, když už jsou v Globusu, koupí si i něco ve slevě, ale vinit z jejich návalů slevy je obracení logiky.
A pak přišly během pátku likvidační pokuty. Policie začala obyčejným lidem dávat pokuty 10 000,- Kč za to, že se na ulici objevili bez roušky. Ano, byly to případy trucujících lidí, ale pokuta 10 000,- Kč je vskutku trochu moc. Navíc je v otevřeném prostoru minimální pravděpodobnost, že byste někoho nakazili, a ÚKŠ nedal žádné pokyny, jak mají roušky vypadat, aby byly účinné. Roušky mají smysl hlavně v uzavřených prostorech.
K vyhrocování opatření vybízejí ale i senzacechtivé noviny. Tentýž den vyšel na seznamzprávy.cz manipulativní článek Josefa Mačího o tom, že „polovina lidí nedodržuje karanténu“. Titulek vypadal, jako by polovina obyvatel republiky nedodržovala současnou karanténu. Ve skutečnosti jde ale v článku o to, že podle sledování kreditních plateb polovina lyžařů, kteří se do 6. 3. vrátili z Itálie, nedodržovali čtrnáctidenní karanténu, která na ně TEHDY byla uvalena. Je dost velký rozdíl, jestli jde o celkové obyvatelstvo, nebo jen o „italské lyžaře“.

Kdo šíří poplašné zprávy?
Prymulovy výhrůžky inspirovaly neznámou ženu, aby v pátek v noci umístila na internet zvukovou nahrávku, kde říká, že podle její známé, jejíž maminka pracuje "na ministerstvu", bude úplný zákaz vycházení určitě vyhlášen. Policie ji teď hledá a chce ji obvinit z šíření poplašné zprávy. Ale proč prosím vás? Vždyť poplašné zprávy rozšířil sám Prymula!

blog: Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy