Pravidla pro život s koronavirem

20. 09. 2020 | 08:52
Přečteno 1622 krát
Pro život s koronavirem se musí nastavit pravidla, ve kterých se ale dá žít. To je těžké a Babišovi se do toho nechtělo. Základem je rozlišení otevřených a uzavřených prostor.

Jakmile Babiš v médiích sdělil, že prý ani odborníci netušili, že by se během léta měla zachovat nějaká omezení, pochopil jsem, jaká je na mých bedrech odpovědnost. Neměl jsem na blogu přestávat s komentáři ke koronaviru, protože v celé ČR zřejmě nebylo nikoho, komu by tak základní věc došla. Aspoň to říká premiér. Navíc tvrdil, že prý VŠICHNI chtěli zrušení omezení. Všichni občané, ti si za to sami mohou.
Já jsem tedy naprosté zrušení omezení rozhodně nechtěl, pane premiére. Totální zadušení veřejného života během karantény působilo skutečně hrozně, jelikož to vypadalo jako režim pro dlouhodobý život v době koronaviru. Přitom zahrnoval tak absurdní předpisy, jako bylo nošení roušky i v autě, kde jsem sám, anebo v otevřeném prostoru v přírodě, kde jsou mezi lidmi rozestupy. Policie ČR jezdila do lesoparku Letňany a pokutovala tam roztroušené jednotlivce za nenošení roušek. (Kupodivu chce ministr vnitra Hamáček oživit právě tu absurdní část zákazů.) Tragičtější bylo, že to bylo dušení časově neomezené, premiér ani Prymula neřekli nikdy, za jakých podmínek s dušením skončí, čeho chtějí dosáhnout v situaci, kdy lék ani vakcína není a dlouho nebude a virus sám nezmizí. Za oněch okolností vyjadřovalo cíl nejlépe Trumpovo heslo „flatten the curve“ („zploštěte křivku“), ale ani to od našich představitelů nezaznělo. Čeho chtěli dosáhnout?

Babišovo léto bez omezení
Já jsem si celou dobu na blogu stěžoval, že premiér nepracuje na nastavení podmínek pro život s koronavirem po zrušení mimořádných opatření. Dne 21. 3. 2020 jsem v blogu Represe a dezinformace tyrana Prymuly napsal: „Pod hrozbou koronaviru budeme žít dlouho, minimálně do léta, a tomu je třeba nastavit karanténní pravidla, aby se v tom zároveň dalo žít.“ Babiš byl jiného názoru a v létě zrušil opatření všechna, Zůstala jen povinnost mít roušku v pražském metru. To mě teda pěkně převezl!
Po Babišově sebechvále a nerealistických řečech o brzké zázračné vakcíně a experimentální léčbě remdesivirem to vypadalo, že ani osvětu nepotřebujeme. I lidé se začali chovat, jako bychom předběhli zbytek světa a koronaviru nebylo. Přiznejme si, že toto individualistické bezohledné furianství odpovídá českému chování v polistopadové demokracii více než poslušnost, kterou jsme se vyznačovali v dobách totality. Chtělo by to vypěstovat si uvědomělou kázeň jako za první republiky, tu ale nemáme.
Pro značnou část našich spoluobčanů bylo skutečně důležitější jet v létě na dovolenou do Chorvatska, než zajistit, aby jejich děti mohly na podzim do škol. Sám znám ve svém okolí několik takových rodin. Blbě si nepřipadají. Babišova dovolená na Krétě a Maďarova v Chorvatsku tomu rozhodně nepřidaly. Ani v obchodních centrech nebyla zavedena povinnost nosit roušky, i když jsou to uzavřené prostory, kde vir zůstává, jezdí tam návštěvníci z širší oblasti, a ti si to pak vozí do svých regionů. Při tom bylo jasné, že léto bez omezení, rovná se podzim se zavřenými školami. Tohle totiž není žádná „druhá vlna“. Tohle je naprosto předvídatelný důsledek „humanity“ našeho premiéra a části našich spoluobčanů. Připomeňme, že když se ministr zdravotnictví Vojtěch (s podporou hlavní hygieničky Jarmily Rážové) odhodlal 17.8. vyhlásit na září omezení, Babiš ho přiměl je odvolat. Když pak sám musel připustit omezení, odložil je až na půlku měsíce, ne na začátek září. Ne, neváhal ze soucitu, váhal kvůli tomu, že se blíží volby a chce vypadat „hezky“.

Mediální strašení
Kdyby naše média a veřejnoprávní ČT daly do základní osvěty tolik energie, kolik daly do šíření dílčích a groteskně zveličovaných hrůzostrašných jednotlivostí, mohli jsme na tom být lépe. Málo prostoru se dávalo lékařům, novináři si totiž mysleli, že zárukou pravdy je, když zpráva zní hrůzostrašně. (Např. dnes tvrdí novinky,cz, že jsme o sobotu překonali rekord, ale neříkají který, když číslo nakžených kleslo.) Českého Christiana Drostena naše média nevytvořila. Výjimkou byl pravidelný pořad Barbory Tachecí s biochemikem Janem Konvalinkou na ČRoPlus, který ale nezískal širší propagaci. Ne takovou, jakou dala média demonstracím proti klimatu, proti americké policii, rasismu atp., vesměs propagují naše média opatření zaměřená na rušení něčeho, podle vzoru marketingové cancel culture. Takové rušení ale jen zhorší škody. Takže je to na mně.

Pravidla pro jednotlivce
Na základě poslouchání cizích i našich odborníků si myslím, že by si každý z nás měl pro sebe stanovit tato základní pravidla:
1) Větrat
2) V uzavřených prostorech nosit roušku.
3) V otevřených prostorech nosit roušku, pokud jste v blízkosti mnoha dalších lidí (např. v davu, hromadných akcích, oslavách).
Tato pravidla mi přijdou účinnější, než propagovaná 3R, jelikož vycházím z vlastností covidu-19, ne ze zmutovaného novinářského koronaviru, který se dle novinářů šíří hlavně nezničitelnými chrchly na předmětech, které zůstávají infekční několik dní… Rozepisovat, co vše je uzavřený prostor nebudu, to každý pochopí sám (nejen budovy, obchoďáky, ale i autobus, tramvaj, výtah atd).

Pravidla pro instituce
Ze základního rozlišování uzavřených a otevřených prostor by měla vycházet i vládní nařízení pro život s koronavirem. Nyní mluvím o nařízeních, která se netýkají jednotlivců, ale institucí, obcí atd. I po nynější krizi by se mělo nařídit:
1) Větrat
2) V uzavřených prostorách povinně nosit roušku (např. v obchodních centrech!)
3) V uzavřených prostorách stanovit max počet lidí v závislosti na velikosti prostoru (tak aby šlo rozčlenit lidi do menších skupin, kde jde udržovat odstupy a zabránilo se tlačení v davu)
4) Dezinfekce povrchů pravidelně
Třetí bod si mohou regulovat ředitelé škol a vzdělávacích zařízení sami. Není třeba školy ani teď plošně zavírat. I obchoďákům to lze nařídit, není nutné je zatím zavírat. Ani vysoké školy není nutné zavírat plošně, vždyť jsou tam vedle velkých přednášek i malé semináře pro 5-15 lidí! Ale připadá mi, že Babiš radši zavře školy než obchoďáky. A k větrání. Nevěřili byste, kolikrát vidím v budovách i v této situaci, že nechávají okna neprodyšně zavřená, přitom je to ta nejúčinnější a nejlacinější prevence! I když se podaří překonat tuto novou krizi, bude třeba POTOM znovu řešit pravidla pro život s koronavirem. Nebude to zbytečnost, protože jinak se nám to bude pořád vracet jako na horské dráze až do vakcíny.

..a pro lepší připravenost sledujme poučení od odborníků:
Hovory s Janem Konvalinkou (ČRo Plus)
Infekcionisté Jiří Beneš a Ladislav Machala (Bulovka): Pravidla
Kdo jsou virologové: Václava Adámková, Ivan Hirsch, Karel Raška, Jiří Černý, Pavel Plevka, Soňa Peková
Kdo nejsou virologové: Jaroslav Flegr (evoluční biolog a někdy parazitolog a mystik ovládající řeč zvířat), Václav Cílek (náboženský myslitel zaměstnávaný jako geolog, odborník na všechno), Jiří Beran (označovaný jako „epidemiolog, virolog a nebo dokonce vakcionolog), Ladislav Dušek (statistik)

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy