Cesta na juh I.

08. 07. 2011 | 14:55
Přečteno 3350 krát
Slovensko-ruská spoločnosť usporiadala začiatkom júla pre svojich členov a ďalších záujemcov zájazd smerom na juh. Azimut zájazdu sme vybrali práve preto, že smerom na juh sa nachádza veľa pamätných miest našich dejín a smerom na juh sú zaujímavé miesta už nie iba našej súčasnosti.

Vyrazili sme autobusom z Bratislavy v noci z 30. júna na 1. júla. Ráno sme prišli do srbskej Vojvodiny a neďaleko Nového Sadu do obce Futog. Podľa internetových údajov tam leží pochovaný poľný maršál Andreas Hadík, geniálny vojvodca našich dejín. Žil v 18. storočí (1710 – 1790), kedy Rakúsko a Prusko bojovali o dominanciu v strednej Európe.

Pochádzal z drobnej šľachtickej rodiny zo slovenského Turca. Pôvodne chcel vstúpiť ku jezuitom, ale otec, dôstojník v rakúskej armáde, ho usmernil tiež do armády. Prejavil veľké vojenské nadanie a rýchlo postupoval. Geniálny manéver sa mu podaril v októbri 1757. Pruský kráľ Fridrich II. Veľký vytiahol s celou svojou armádou proti rakúskej armáde. Andrej Hadík to zistil a s jednotkou asi 5000 mužov, zverbovaných zväčša v Turci obchvatom dorazil do Berlína a obsadil mesto. Porazil mestskú posádku a sám stratil iba desať vojakov. Na udržanie mesta mu nestačili vojaci, preto veľmi rýchlo z Berlína odtiahol, ale predtým vymohol od mestskej správy 300 tisíc toliarov pod hrozbou, že inak rozstrieľa stred mesta.

Veľkú časť jeho jednotky tvorili husári, a tak vošiel do viacerých jazykov pojem husársky kúsok. Pôvodne sa týkal obsadenia Berlína Andreasom Hadíkom a jeho vojakmi. Neskôr už ako generál a veliteľ celej rakúskej armády porazil pruskú armádu pod velením princa Heinricha Pruského. V r. 1774 bol povýšený do hodnosti poľného maršala a stal sa prezidentom Dvorskej vojnovej rady, čo zodpovedá dnešnej funkcii ministra obrany. Mária Terézia mu udelila ako odmenu panstvo Futog v dnešnom Srbsku. Zomrel v r. 1790 a vo Futogu je aj pochovaný. Vydali sme sa hľadať jeho hrob.

Nakoniec to nebolo až také ťažké. Pochovaný je v rímsko-katolíckom kostole vo Futogu. Jeho hrobka, hrobka jeho ženy a dcéry je zamurovaná v stene kostola neďaleko od oltára. Na stene je iba tabuľka s jeho menom a dátami narodenia a smrti. Neďaleko do hrobky rodiny Hadíkovej je hrobka ranokresťanského mučeníka svätého Eugena. Farár vo Futogu Anton Kopilovič hovorí dobre po slovensky, navštívil Slovensko a udržuje pietu voči rodine Hadíkovej. V kostole je umiestnený aj obraz poľného maršala a dokonca jeho vojenský širák, ako istý druh relikvie.Pri hrobke Andreasa Hadíka nič nepripomína jeho väzby na Slovensko. Ministerstvo obrany SR, ale najmä vojenský biskup slovenskej armády by mohli vyvinúť iniciatívu a umiestniť v kostole vo Futogu, alebo aspoň na pozemku kostola, tabuľku, ktorá by signalizovala, že slovenská armáda sa hlási ku odkazu Andreasa Hadíka. Keďže jeho hrobka je v kostole, nápis na tabuľke by musel byť veľmi decentný.

Postáli sme pri hrobke Andreasa Hadíka, niektorí sa pomodlili, iní aspoň v tichu stáli a mysleli na nášho veľkého rodáka.

Naplnení spomienkami na minulosť, na rozličné podoby slovenských dejín, sme nasadli do autobusu a pokračovali do Belehradu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

mám tomu rozumět, že slovenská armáda chce obsadit Berlín a požadovat od městské správy 300 tisíc eur a hrozit rozstřílením středu města?
08. 07. 2011 | 15:18

Tenco napsal(a):

gaia
:))
Možná že ve Futogu mají taky plnou městskou kasu. :)).
Ale to se dozvíme až na konci Čarnogurského tažení na Bělehrad.
/kde asi ty peníze z Berlína skončily ?....a kde skončí ty bělehradské ??.. - pokračování příště/
:))

Už jsem ti dlouho neposlal žádnou písničku. Momentálně mám supertrampské období, takže... :

http://www.youtube.com/watch?v=x0FRXXsswO0
08. 07. 2011 | 16:50

voroshilov napsal(a):

Kam na juh nebo na huj jste dojeli?Ja nic nepochopil...
08. 07. 2011 | 16:52

zemedelec napsal(a):

Pane Černogurský.
Je to hezké vzpomenout si na schopného a odvážného krajana.Měl by být vzorem,ale žádný následovnik se dlouhou dobu neobjevil.Neměl jste strach,že vstane z hrobky a pořádne Vám namele?
08. 07. 2011 | 17:18

Al Jouda napsal(a):

Teď ještě ověřit, zdali to byl skutečně Slovák nebo pocházel z nižší uherské šlechty a byl to Maďar :)))
08. 07. 2011 | 17:27

gaia napsal(a):

Tenco

dík já zas dnes poslouchala tohle

http://youtu.be/23Cca-7UX-E

If I could fly like a king of the sky see the world throug my eyes
08. 07. 2011 | 18:44

Tenco napsal(a):

gaia
A já zas před chvíli vyhrabal tudle :

http://www.youtube.com/watch?v=xmyFeHRdjF0&feature=related

Take me to
Where you go
Let me get inside your head
And look around
Let me see what you see
When you look at me

Take me to
Where you go
Let me get inside your head
And look around
Maybe I'll find
Some piece of mine
---------------------------
Uklizeno již máš ? /pátek/ :)))
08. 07. 2011 | 18:50

gaia napsal(a):

Tenco

dnes jsem to odflákla, jsem pořád na zahradě, tak mně ta špína doma tak nevadí.
Dík za rozšiřování hudebních obzorů
08. 07. 2011 | 19:40

Tenco napsal(a):

gaia
Konečně jsi dostala rozum. :))

Není zač... co se týče Supertrampu - tak to je u mě pop par excellance...no a Geordie jsme kdysi hrávali...
08. 07. 2011 | 19:52

jezevec napsal(a):

Hadík byl určitě Slovák? Je třeba to prověřit, neboť Slováci si hodně přivlastňují, aby měli vůbec nějaké osobnosti ve své historii. Tak např. Mistr Pavol z Levoče,který vyřezal známý oltář v Levoči a kterým se Slováci tak rádi chlubí, se narodil v polském Krakově.
08. 07. 2011 | 21:35

Al Jouda napsal(a):

To Tenco :
Já jsem také starý tramp, ale nyní poslouchám většinou jen Abradio Click and Country - hrají americké country music, ale prvotřídní !!!!
08. 07. 2011 | 21:36

kormoran napsal(a):

Soudruzi , nechapu , ze poslouchate music z juesej ! Vzdyt to odporuje vasemu sockom smysleni , anebo si myslite , ze by takova muzika vznikla v prostredi po kterem Vy volate?))))

Vy si u svych taboracich mate spise hrat root of soviet barbarians)))) Kaspari))
08. 07. 2011 | 22:01

Al Jouda napsal(a):

To kormoran :
Tak to se tedy hrozně pletete !Trampové vždy obdivovali americkou svobodu a mnoho trampských písniček vzniklo z amerických lidových. Znáte nějakou trampskou píseň, v které by se zpívalo o bývalém SSSR ?
08. 07. 2011 | 22:16

kormoran napsal(a):

Al Jouda , prispevek spise smeroval k tomu co si nedokaze vykydat sam pod sebou.

Vite dobre , mistre hnojari , ze jsem veden jako hulvat na tomto Webu , proto a bez urazky!

Cim te Tvuj tatik udelal , tim jsi taky zustal!

Pochopitne hnojnika prispevek 22.01 dokazal vytocit , protoze , jako spravny sockom by bral to nejlepsi ze sveta , ale opacne neni schopen vytvorit svymi blaboly podminky a podstoupit to , co pravy kapitalismus obnasi!

P.S . Hnojny muzi, tim , ze dokazes okopirovat nejen slovutne muzikanty, ale i language proslule svobody , ti z ruky vidle nikdy nevezme!
08. 07. 2011 | 23:12

Ap. napsal(a):

No to je hukot,
chápu, že kdyby se ňákej tenco joudá gáju neozval nezvaně kdekoliv a kdykoliv, tak by asi blog některých "blogerů" něměl sledovanost žádnou. Na druhou stranu ... nebylo by to lepší?
09. 07. 2011 | 00:02

Ap. napsal(a):

sorry, omlouvám se voroshilov, že jsem to opomenul...
09. 07. 2011 | 00:05

im napsal(a):

Díky autorovi za čtivý cestopis z poznávací cesty po stopách pozapomenutých osobností národních dějin. Tak už konečně vím, co je to "husarský kousek" a po kom je pojmenovaná Hadikgasse na břehu říčky Vídeńky nedaleko Schoenbrunnu. V předinternetových dobách to bylo těžko dohledat, znělo mi to česky nebo slovensky, Vídeń kdysi byla největším českým městem na světě (druhé bylo Chicago, třetí Praha).

Docela by se mi líbil paralelní český cestopis po stopách taky pozapomenutého Hádikova současníka, Čecha Jana Josefa Radeckého z Radče, taky kdysi sloužil Marii Terezii jako voják. Na počest jednoho jeho vítězství složil J. Strauss Radeckého pochod.

Zajímavých Čechů v císařských službách bylo víc, ale zmizeli v propadlišti času a jejich jména už upadla v zapomnění - Václav Kaunic, Milota Zdirad Polák a jiní......
09. 07. 2011 | 00:54

im napsal(a):

@jezevec

Hadik byl určitě Slovák (slowakischer Herkunft), uvádějí to i rakouské prameny.

http://www.literature.at/viewer.alo?viewmode=overview&olfullscreen=true&objid=11810&page=171
09. 07. 2011 | 01:00

jams napsal(a):

Hadik byl Uher, úředním jazykem Uherska byla až do 19. století latina a politický národ se definoval stavovsky. Tvořila ho šlechta, jejíž podíl na obyvatelstvu byl několikanásobně vyšší než v českých nebo německých zemích (značnou část tvořila chudá až velmi chudá šlechta, která se v českých zemích prakticky nevyskytovala). Na vídeňském dvoře se mluvilo německy a francouzsky, v armádě obdobně. Hadik možná neuměl ani maďarsky, ani slovensky. Maďaři a Slováci ho musejí sdílet. ;)
09. 07. 2011 | 07:10

jams napsal(a):

to im
Maršálek Radecký za Marie Terezie nebojoval, protože mu bylo 14 let, když umřela, a chodil do školy. Bojoval za jejích synů Josefa II. a Leopolda II., jejího vnuka Františka, posledního císaře římského (F II.) a prvního císaře rakouského (F I.), slavné je jeho působení jako náčelníka štábu maršála Schwarzenberga v Bitvě národů u Lipska (1813), a jejího pravnuka Ferdinanda I. Radeckého pochod napsal Johann Strauss v roce 1848, když starý maršálek Radecký/Radetzky porazil sardinskou armádu a bouřící se italské poddané rakouské koruny (v Lombardii a Benátsku) a oddálil tak sjednocení Itálie. :)
09. 07. 2011 | 07:27

Dlouhý lovec napsal(a):

Zajímavé, díky. Ale ty komentáře, jen pár stojí za přečtení.
09. 07. 2011 | 07:55

pavelp napsal(a):

Pro autor...Myslite Andreas Hadik von Futak????Pravda je ze se skutecne na SK. narodil nicmene neni jasne zda to skutecne slovak byl!!!Odpovida to spise tomu ze se jedna o vetev chudsiho Madarskeho slechtickeho rodu
09. 07. 2011 | 08:58

claudius napsal(a):

Nedivte se,milý dlouhý lovče-kvalita vzdělání a kultura jde dolů a proč by to mělo být jiné na netu?Ale osoba a kultivovanost p.Čarnogurského je pozoruhodná,viďre,lovče?
09. 07. 2011 | 09:03

Joh. napsal(a):

Milý Jánko, co jste mohl po revoluci 1989 zabránit (jako jeden z čelních představitelů novodobé vlády) vstupu "staronových komunistů" do "novodobé politiky" a nezabránil, ztratil jste u mě zcela kredit.
Můžete nyní psát o čem chcete, srovnávat medvědy tatranské i krkonošské.
U mě jste jako "bezcharakter" skončil.
Budiž Vám důchod úměrný!
09. 07. 2011 | 09:07

gaia napsal(a):

kormoran

mně též pořád vrtá hlavou, že hudba ze západu je úplně jiné kafe než ta z východu. Z Ruska nepřišlo nic a z Číny jen neposlouchatelné mňoukání. Čím to je? Copak na východ od nás žijí nějací jiní lidé? Ještě že Slováci měli Žbirku Lehotského Gombitovou Haberu Elán a další
09. 07. 2011 | 09:35

Občan napsal(a):

Jo, hrabě von Futog (von Futak) byl skutečně slovanského původu a ačkoli to byl rakouský a uherský vysoký důstojník a úředník, ke svému částečně slovanskému původu (otec, matka byla Němka) se vždy hlásil.
Takže to OPRAVDU byl Slovák.
09. 07. 2011 | 10:37

Tencokida Hnuj napsal(a):

Soudruhu kormoráne, oslovuj titulem soudruh pouze ty , kteří si to zaslouží - tedy svého fotra, mámu a sourozence.
Za takové zneužívání - jaké předvádíš zde, by ti totiž mohli tito všichni naplácat, potažmo ti odebrat průkazku. A zbyla by ti tak jen dialektická samota.

A až zase usoudíš, že bych měl zájem o čtení tvých pindů....věz, že tak tomu opět není.
09. 07. 2011 | 10:54

sasa napsal(a):

gaia: myslim, ze otazka hudby, je otazkou distribuce a samozrejme vkusu. Pokud mate zajem, pustte si radio www.101.ru a vyberte si zanr.
09. 07. 2011 | 11:04

modrý edvard napsal(a):

Hadik byl určitě Slovák. Stejně jako se my Češi hládsíme třeba k Mahlerovi.
kormoran: country je hudba utiskovaných amerických proletářů, najmě černochů. Hau. /za bolševika to bylo v každém doslovu, už bys to moh vědět/.
09. 07. 2011 | 11:11

Silvie napsal(a):

Pane Čarnogurský,

tou "cestou na jih" jste asi neměl na mysli směr, jímž se ubírá vaše justice, ještě mafiánštější, nežli ta česká?!
V kontextu vražd advokátů spojených s významnými kauzami probíhajícími na Slovensku, mi název vašeho článku evokoval "jih" ,jako Itálii.
Vzpomněla jsem si na vraždy statečných soudců Giovanni Falconeho a Paola Borsellina v 90.letech.
Když jsem v televizi viděla reportáž o vašich významných soudcích, nemohla jsem uvěřit vlastním očím - předčilo to i mé vlastní zkušenosti z Čech.
Kdysi jste byl členem disentu, pak jste se stal slovenským nacionalistou (resp.jste jím byl nejspíš vždycky), nechává vás takový hnus klidným? Je to sice otázka mimo téma, nicméně zajímavá...
09. 07. 2011 | 11:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jen jedna krátká glosa.
Kdybys kormorane nebyl líný a nežral kvaky...tak by jsi zjistil, že Supertramp má do country tak daleko, jako tvůj hudební vkus do přípravky pro amuzikální dyslektiky šestého podstupně , kategorie " navždy ztracené případy".

Howgh.
09. 07. 2011 | 11:34

im napsal(a):

@jams

Děkuji za upřesnění historických údajů, jen jsem to odhadovala, do učebnice jsem se nedívala a hledat na webu se mi pro nedostatek času nechtělo. Máte ještě nějaké zajímavé podrobnosti o obou maršálech, o které byste se s námi chtěl podělit?

P.S. Radeckého marš zazněl naposledy ve filmu u Martina Scorseseho ve Věku nevinnosti.
09. 07. 2011 | 12:40

Targus napsal(a):

To sasa:

A hele, rádio stoadín pořád funguje? Když jsem začal v nějakém 92. roce jezdit Moskvu, chytali jsme to na dobrou anténu už 200 km před doletem na Možajskoje šosé. Po té šílené nudě z Brestu to bylo moc príma. Díky za tip, vyzkoušíme, uložíme.
:-)))
09. 07. 2011 | 19:02

Targus napsal(a):

To Ján Čarnogurský:

Hmm, našel jsem o tom vašem Andrásovi volačo iné. Jednak, že mu v závěru Sedmileté války kvalitně vyprášil kožich prinz Heinrich, jednak že ho pak do Futogu uložili k ledu pro jeho neschopnost. Stáří ničím nezastavíš...
Řečeno moderní mluvou András z Turca (tenkráte ještě bez fonfutágu) nebyl o nic lepší, než dnešní raketýři z Luhanské nebo Mukačevské brigády. Přijel, pár přidrzlých obránců odpráskl a obyvatelům Berlína pohrozil, že pokud nedají výpalné, vypálí město i s nimi. Jediný rozdíl byl ve velikosti akce.
Nu proti gustu žádný dišputát. I dnes máme jedny hrdiny a druhé obžalované za genocidu v Haagu a přitom oba činili totéž, že ano.

Inu když dva dělají totéž, není to totéž.
09. 07. 2011 | 19:19

im napsal(a):

Targusi,

proč Vám ten Hadik tak leží v žaludku, vždyť ten Freiberg (1762), kde podlehl Jindřichovi Pruskému, byla jediná větší bitva, kterou prohrál. Do Futaku ho v jeho šedesáti letech (roku 1771)jistě neodložili pro neschopnost,moc tam nepobýval, dělal guvernéra Haliče, za tři roky byl jmenovám polním maršálem a ministrem obrany (Hofkriegsrat)a ještě roku 1789 (to mu bylo kolik - asi 78 let), vedl rakouskou armádu proti Turkům. Při obléhání Bělehradu onemocněl a 1790 zemřel. To mi opravdu nepřijde jako Vámi prezentovaná odložená neschopná veličina spící na vavřínech.......
09. 07. 2011 | 21:36

kilooskar napsal(a):

Rád si prečítam Vaše články pán Čarnogurský, dík za info ohľadne Hadíkovho hrobu.
(Stupidita veľkej väčšiny príspevkov je zarážajúca.)
10. 07. 2011 | 12:49

JAHA napsal(a):

Ad: kilooskar
Stupidita veľkej väčšiny príspevkov je zarážajúca.)

Mali by ste si ale vsimnut, ze vacsina tych prispevkov je od tych istych autorov a v podstate ku kazdej teme, nielen k tomuto blogu☺.
11. 07. 2011 | 10:49

rado napsal(a):

Len pre doplnenie: Andrej Hadík z tých 300 000 toliarov za Berlín 25000 rozdelil svojim vojakom a zvyšok poslal cisárovnej Márií Terézií.
19. 04. 2012 | 21:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy