Cesta na juh II.

11. 07. 2011 | 15:36
Přečteno 3094 krát
Nasledujúci deň našej cesty na juh sme strávili v Belehrade. Predpoludním nás prijal na ministerstve pre Kosovo a Metohiu pomocník ministra.

Minister Stefan Bogdanovič práve v ten deň podpísal dohodu s kolegom z Kosova o uľahčení dopravy medzi Srbskom a jeho provinciou, ktorá vyhlásila samostatnosť. Pomocník ministra nám povedal niektoré údaje, ktoré nezapadajú do diktatúry politickej korektnosti slovenských a západných médií. V Kosove zobrali po skončení vojny v r. 1999 Srbom asi 30 tisíc stavieb. V hlavnom meste Kosova Prištine pred vojnou z r. 1999 žilo 40 tisíc Srbov, dnes ich tam žije iba niekoľko desiatok. Albánska väčšina spálila a zničila v Kosove 154 kresťanských kostolov a kláštorov, z nich 9 zapísaných na zozname UNESCO. Z Kosova vyhnali 220 tisíc Srbov a príslušníkov iných národností. Z nich sa doteraz mohlo vrátiť do svojich domov iba 19 a pol tisíc vyhnancov, z toho 8 tisíc Srbov, 8 a pol tisíc Rómov a ďalší ostatní. Západ, ktorý spustil vojnu proti bývalej Juhoslávii, sa zaviazal na umožnenie návratu utečencov. Toto obsahuje aj rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1244. Medzinárodné orgány, ktoré majú na starosti návrat utečencov, však postupujú byrokraticky pomaly a už dnes je jasné, že návrat utečencov nedosiahnu. Albánci stále fyzicky napádajú Srbov, ktorí sa vrátia, najmä do južných izolovaných srbských enkláv. Pred vojnou žilo v Kosove asi 8 tisíc Chorvátov, dnes asi 600. V horách na juhu Kosova žije etnická skupina Goralov. Tí sa ako – tak držia. Gorali sú jednoducho tvrdí.

Popoludní sme si pozreli belehradskú pevnosť, ktorá bola v minulosti ohniskom bojov medzi kresťanskými armádami a Osmanmi.

Belehrad však nie je mesto zahľadené do minulosti. Asi kilometer dlhá pešia zóna Belehradu večer kypí životom. Je plná ľudí, na ulici vystupujú umelci, reštaurácie, kaviarne alebo značkové obchody pozývajú návštevníkov. Nedávno som sa dočítal, že Belehrad ašpiruje na označenie Paríž Balkánu a na mieste som sa presvedčil, že je to naozaj pravda. O povznesenú náladu ľudí sa možno postaralo aj víťazstvo srbského tenistu Novaka Djokoviča vo Wimbledone. Slovensko je v Srbsku v súčasnosti veľmi populárne. Možno to robí aj slovenský tréner Djokoviča, ale v každom prípade nás Srbi uznávajú, že sme neuznali samostatnosť Kosova.

Povznesenej nálade Belehradu sme sa však nemohli veľmi oddávať, pretože nasledujúce ráno nás čakala cesta ďalej na juh.Spoločná snímka. Foto autor

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

To je otresne,takhle psat o demokratickem Zapadu a nasich spojencich Kosovskych Albancich(dodavatelech vzacnych telesnych organu),vsak jeste poprosite ledvinu nebo dobry herak!
Neni to ten pan Černohursky co chtel posilat slovenske MiGy bombardovat Tripolis?
11. 07. 2011 | 16:14

voroshilov napsal(a):

Vtipne,vtipne naozaj!
"Slovensko a operacia Libyja"-21.03.2011.
Ucast'ou na operacii Libyja sme mohli napravit' svoju reputaciu naštrbenu odmietavym postojom vočí finančnej pomoci Grecku.Ak mam jist' d'alej a vyššie,vyhlasenim samostatnosti sme prijali zodpovednost za obranu našej samostatnosti.Nespoliehajme sa,že vstupom do Europskej unie sme sa tejto zodpovednosti zbavili.Priprava na obranu samostatnosti byva mnohoraka.
Minister obrany zaroven s odmietnutim učasti Slovenska na operacii Lybia požadoval pre armadu novy archiv.Asi mame za ministra obrany archivara.

Neco mne tady nesejde s dnesnim blogem?
11. 07. 2011 | 16:31

dalimír napsal(a):

Voroshilove on ten pán s panem neublížil som má také prsty v rozpadu ČSR ! Pan Černogurský je černoprdelník a lidovec jako poleno ! Něco jako u nás Kalousek ! Kdo by těmhle lidem ještě věřil ??? Dl.
11. 07. 2011 | 16:44

Joe Ratata napsal(a):

Taky se stydím za to,že spící knížepán uznal Kosovo a omlouvám se Srbům.On to udělal proto,aby ukázal že Mnichov byl taky legální.Ostudy se nám už nadělal dost.

Je ale škoda,že se těch několik zastaralých,špatně vyzbrojených Migů s prázdnými nádržemi s Hornouherským znakem na Ruské vlajce, nezapojilo do boje nad Lybijí.Kaddáfí by se okamžitě vzdal!
11. 07. 2011 | 18:24

Tenco napsal(a):

Nevím jestli v mezinárodním právu existuje instituce "podmínečného uznání státní svrchovanosti". Ale to bych pochopil - události se udály, tak jak se udály.
Ale to o čem píše pan Čarnogurský je přece důkazem, že tento stát neplní své závazky. Nebo je možná plní formálně, ale neumí jejich plnění vynutit a zabezpečit před etnocentristickým výkonem nevýkonem takovéhoto formálního prohlášení.
Kosovo Polje je pro Srby něco jako Bílá Hora pro nás. To ze srdcí nevymýtí žádný Schwarzenberg, i kdyby svůj krok zdůvodňoval dalších 1000 let.
11. 07. 2011 | 20:45

Sláma napsal(a):

Jak nemohu zapomenout panu Čarnogurskému jeho podíl na rozbití Československa, nemohu mu upřít jeho myšlenkovou konzistenci. Stále mu jde o ze všeho nejvíce o Slovensko. Škoda, že naši politici takoví nejsou, těm na Česku vůbec nezáleží.
Naprosto chápu, proč Slovensko neuznalo Kosovo. Ono totiž od Kosova k Žitnému ostrovu nemusí být daleko. Stačilo by, kdyby maďarská menšina zkorumpovala pár vlivných amerických politiků a pak začala ve velkém zabíjet slovenské pohraničníky, policisty, vojáky i civilisty, jako to udělala UCK. Každý stát musí chránit své občany, a zejména příslušníky svých ozbrojených složek a tak by musel i Slovenský stát zasáhnout. Pak by následovalo humanitární bombardování (konec konců vynález Václav Havla), a pak už to známe...
Doufám, že naši politici jednou pochopí, že uznání Kosovo znamená jen velkou vzpruhu a precent pro všechny teroristy světa - že při vhodné kombinaci teroru a korupce lze dosáhnout všeho!
Kromě toho je Kosovo pohřbení zásad Helsinského procesu, na kterých byla postavena demontáž sovětského bloku. Kosovo vytvořilo mezinárodní předpoklady pro Jižní Osetii i Abcházii, pro Přidněstří, Náhorní Karabach atd.
11. 07. 2011 | 21:22

Zeměžluč napsal(a):

Velmi zajímavé poznatky z cest, zhruba asi v úrovni literárních děl profesora z Hradu, který píše o tom, že v Jižní Americe bylo horko a pak se šlo do hotelu na večeři. Ale zpět k autorovi a jeho krokodýlím slzám nad odtržením Kosova od Srbska. Srbové si na to zadělalí svým chováním k Albáncům, když z nich po desetiletí dělali občany druhé kategorie, zavírali školy, nemocnice, zlikvidovali autonomii, atd. Dlužno podotknout, že za Rugovy se nestaly žádné násilné protiakce, teprve Miloševičovým pokusem o vyhnání asi 1 milionu Albánců z Kosova v průběhu války(předpokládal, že humanitární katastrofa nadělá tolik starostí Evropě, že nebude čas řešit Srbsko) došla trpělivost všem - EU, NTUu i samotným Albáncům. Tak jako v Čečně když jim nikdo nepomohl, bohužel se obrátili na jediné kdo pomoci chtěl - bohužel to jsou Wahábisti z SA. Jinak se milíbí to správné rozhořčení autora člověka rodinně spojeného s dvojitou likvidací ČSR. Jak v r. 1938 tak v r. 1993. Vzpomeňte na heslo:"Česi peši do Prahy" a nezapomínejte vedle Čechů "odsunutých" ze Sudet i na ty vyhnané ze Slovenského štátu - na tuto kapitolu se rádo zapomíná. Nezapomínejte, že vedle sudetských Němců rozbili ČR Slováci - neměli jsme je náhodou taky odsunout? pa.
12. 07. 2011 | 06:45

alna napsal(a):

to Sláma

Nepamatujete si topřesně. Čarnogurský byl jeden z mála, ne-li jediný, který tvrdil, že na rozbití Československa není správná doba. Ta měla nastat, až se Slovensko dostane na vyšší ekonomickou úroveň. Jinak, co se týká názorové konzistence Čarnogurského, dá se souhlasit
12. 07. 2011 | 09:17

Kvakin napsal(a):

JUDr. Ján Čarnogurský je synem JUDr. Gustáva Husáka, který se za války nějakou dobu ukrýval u svého luďáckého kamaráda ze studií Čarnogurského. Podobnost obou doktorů je mimořádná, podobnost údajných bratří Čarnogurských, které známe (druhý byl budovatelem Gabčíkova), není žádná. Ján je halt roduverný Slovák po otci.
12. 07. 2011 | 10:42

demokrat napsal(a):

Pán Čarnogurský, vy jakožto politik na Slovensku ve vyšší úrovni si asi myslíte, že můžete si dělat vše , co je pro vás a vaší rodinu výhodné. Inu ono to tak je asi na všech úrovních, když má někdo moc a peníze,že? Tak jako třeby vy a vaše rodina jste si zařídili na Slovensku pilu kde podnikáte a neohlížíte se na okolí, kde způsobujete nepřístojnosti hlukem a prachem - to je samozřejmé s takovýmto provozem. Způsobujete tedy tímto svému okolí problémny takového rázu, že se nedá ve vašem sousedství žít - bydlet. A přestože jste soudní proces prohráli, tak toto nerespektujete a "podnikáte" si klidně dále na úkor svému okolí. Inu, na mně přeci nikdo nemůže, že? Já mám moc.
12. 07. 2011 | 11:18

JAHA napsal(a):

Ad:alna

Ani Vy si to nepamatate presne. Carnogursky chcel, aby na federalnej urovni zostali iba zo dva-tri spolocne ministersva, ostatne kompetencie sa mali preniest na narodne urovne (co v podstate mnoho ich uz bolo, vid ministerstva Ceskej vlady a ministerstva Slovenskej vlady za federacie pred rokom 1993.Do EU by vstupilo Cesko-Slovensko (spojovnik, t.j. bez medzier pred ciarkou a za ciarkou☺) ako jeden stat, ale z dovodu, ze kompetencie boli v podstate rozdelene na narodne republiky, tak by ziadalo dve miesta (tzv. Carnogurskeho dve stolicky☺). Tak by sa podla jeho vizii bezbolestne a bez vasni preslo vlastne k tomu, co je dnes (zjednodusene povedane, samozrejme).
12. 07. 2011 | 12:39

alna napsal(a):

to JAHA
nevidím zásadní rozpor

spojovník/rozdělovník. http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/15-let-od-rozpadu-csfr/pomlckova-valka-kdyz-spojovnik-rozdeluje_21158.html
12. 07. 2011 | 13:50

JAHA napsal(a):

Ad: alna

No, ja vidim zasadny rozdiel medzi doteraz Cechmi opakovane interpretovanou pomlckou a spojovnikom (je zaujimave, ze vo vyraze Rakusko-Uhorsko, ci inych takto zlozenych vyrazoch to Cesi chapu, ale vo vyraze Cesko-Slovensko to nie a nie pochopit☺), dalej vidim zasadny rozdiel medzi "rozbitim" statu a "rozdelenim" statu. Carnogursky rozhodne nechcel nic rozbijat.
12. 07. 2011 | 14:48

Joe Ratata napsal(a):

JAHA

Čarnogurský měl v plánu vycucat z Čechů maximum a pak v EU mít svojí hvězdičku.
Jeho plány mu ale podělal hulvátský buldozer Mečiar.
12. 07. 2011 | 18:34

Pípa napsal(a):

Pane Čarnogurský,
píši vám jenom proto, že chci alespoň trochu napravit dojem, který nejspíše máte z většiny českých diskutujících. Na rozdíl od nich vám fandím a přeji hodně úspěchů v práci pro Slovensko. My v Čechách nikoho takového, jako jste vy nemáme. A to říkám i přes to, že na Slovensko už nikdy nepojedu, na protest proti vašemu odtržení.
12. 07. 2011 | 23:52

JAHA napsal(a):

Ad: Joe Ratata

Priblizne tak to naozaj bolo, s tym dovetkom, ze uz dohodnutu verziu, ktora by splnala Carnogurskeho vizie z doteraz neznamych dovodov nakoniec odmietol podpisat falosny doktor prav Kalvoda, tym vodu naozaj zakalil a ku kormidlu v jednani potom prisiel Meciar, ktoreho Klaus uz polahky dokopal do rozdelenia svojimi vedomostami, kluckami, mechinaciami. Skratka Meciar nanho nemal ani omylom. Tak potom aj vyzeralo dodrziavanie dohod po vzniku samostatnych republik (najma oblbovak so zakazom pouzivat statne symboly byvalej republiky - vid vlajka CR).
13. 07. 2011 | 09:08

Tenco napsal(a):

Zeměžluč
Srbové si možná zadělali..ale jistě jste slyšel i o teroristických útocích UCK v té době, o výzvách k bojkotu státu, o vraždách ÁLBÁNCŮ, kteří se odmítali k bojkotu státních institucí a k podpoře UCK přidat.../informace jsem v oné době čerpal z britských Times - jistě nelze vyřknout podezření, že jde o bulvár či levicové médium/

Nebo ne ? Neslyšel jste nic ?
Jste na jedno ucho hluchý ? :)

Zkuste se zamyslet nad tím, jaké jsou výsledky válek na Balkáně via vysídlení/vyhnání/.
Jaký je výsledný součet vzhledem k srbským uprchlíkům.
13. 07. 2011 | 10:09

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 18:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy