Cesta na juh V.

15. 07. 2011 | 10:26
Přečteno 2458 krát
Pri návrate z Kosova sme opäť museli prekonať horský hrebeň obkolesujúci celé Kosovo. Tŕpli sme, aby nás na diaľnici cez Belehrad nezastihla dopravná špička, ale dopadlo to dobre. Posledné ubytovanie sme mali v Novom sade. Posledná spoločná večera nášho zájazdu vyústila do slovenských a ruských pesničiek. Mal som pocit, že moderné ruské zhudobnené balady nemajú vo svete páru. Skončili sme až po polnoci, ale ráno sme opäť museli skoro nastúpiť do autobusu a ponáhľať sa do Maďarska, na Modravú horu, najvyšší vrch Matry. Bolo 5. júla, sviatok sv. Cyrila a Metoda a rovnako ako predchádzajúci rok, schádzali sme sa tam ľudia z celého Slovenska na treťom vrchole nášho trojvršia. Na Modravej hore už boli desiatky ľudí z celého Slovenska. Spevácky zbor Matice slovenskej z Košíc rovnako ako minulý rok spieval slovenské národné piesne. Bol to vlastne zvláštny pocit, že členstvo v Európskej únii nám opäť otvorilo cestu na Matru bez toho, aby sme sa museli legitimovať na hraniciach. Zatiaľ ešte nemáme spoločné peniaze, pretože Maďarsko ešte nepristúpilo na euro, ale vo viacerých reštauráciách sa dá platiť už aj eurami. Zdržali sme sa na vrchole takmer dve hodiny, urobili obrat tamojším bufetom a nastúpili sme záverečnú cestu domov. Do Bratislavy sme prišli večer.

Cesta na juh nám priblížila mnohé takmer zabudnuté stránky našich dejín. Priblížila nám problémy Balkánu, kde Východ a Západ stále ešte na seba akoby narážajú. Pred cestou sme ani netušili, aké sympatie má Slovensko medzi Srbmi v Srbsku aj Kosove za to, že nepodľahlo tlaku Západu. Južný azimut zostáva pre Slovensko strategickým.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Nero napsal(a):

"Pred cestou sme ani netušili, aké sympatie má Slovensko medzi Srbmi v Srbsku aj Kosove za to, že nepodľahlo tlaku Západu.". Ano, mezi pohrobky Milosevice a jeho totality ma jiste Slovensko sympatie. Mezi demokraticky smyslejici mladsi generaci to uz nebude valne, Slovensko ani Kosovo je nezajimaji. Chteji se spise integrovat do EU a urovnat spatne vztahy ktere Srbsko ma se vsemi sousedy.

"Južný azimut zostáva pre Slovensko strategickým". Zradila vas terminologie studene valky, nastesti je doba jinde, vy si ale pane Carnogursky klidne tam v '80 letech zustante a planujte nad mapou Evropy nove valky a strategicke utoky tankovych divizi...
15. 07. 2011 | 10:43

Rendl napsal(a):

Blahopřeji Slovákům, že si ve věci Kosova udrželo zdravý rozum. Nám Čechům zbývá jen připomenout básničku z doby obrození: Zle matičko zle, Schwarzenbergci zde..."
15. 07. 2011 | 10:46

rugoj napsal(a):

I když budeme žít v pochybnostech,kdo a co udělal v bývalé Jugoslavii komu,přece jen to bylo rozumné gesto Slovanství-celý ten zájezd.Slované byli v historii častěji napadáni jinými než ti druzí jimi,častěji v područí jiných než jejich vládci,proto to chápu s porozuměním.I když národy-dědicové bývalé Sámovy slovanské velkoříše často projevily nesvornost a neschopnost hájit své zájmy při společném postupu.Budeme si s nimi asi nadále tam na Balkáně málo rozumět,ale držme s nimi a neopouštějme je,tak jako Stalin vedl boj u Stalingradu a Tito na Neretvě.Jak je vidět Jugoslávci s tím svým západním ozvláštněním za dob východního bloku příliš nevyhráli.Život nestojí na turistice,hotelích,projížďkách na moři.Tito je držel osobní autoritou,ale zjevně je nedokázal spojit v integrovaný celek trvale.Vítězství ve válce neimplikuje úspěch v míru automaticky,z partyzánů sestali bossové a ty rád málokdo.Zásluhovost jak moc?
15. 07. 2011 | 11:05

antoninovy napsal(a):

Pane JAHA

vážím si Vašich vyvážených příspěvku zde.

Ano, máte pravdu moje rétorika i obsah mých příspěvků se změnily.

Změnila se i doba a obsahy a výrazivo zde mých kolegů přispěvovatelů

Možná se změnila i situace, kdy začneme věci nazývat pravými jmény, že Slovensko vskutku profitovalo na spojenectvím s Čechy a oni nedostali zpátky nic, jen to pohrdlivé, Česi zpet do Cech.

Co dostali Češi zpátky, pod spojenectvíctvím Slováků s panem Hitlerem, spolu s Tisem a Durcanskym. Ani omluvu, za zradu, tak to je, zradili nás Slováci a nikde nelze najít ani slůvko omluvy, vesele expedovali Čechy pryč dom, vesele konali táboráky, kdy shromažďovali Židy na svém .A vesele je za zpěvu slovenských národních písní expedovali do Auschwitz.

Pamatuji, jak jsem díky Jankovi Langošovi mohl létat nad Slovenskem v helikoptéře a jak mi tam náš český důstojník svěřoval, že se bojí, že ho tam Slováci zlikvidují, ano stalo se, protože byl Čech a zhroutil se mu dosavadní život.

Pane, Vy jako Slovák, nestydíte se aspoň trochu za Vaše trapné dějiny?

Stydím se za Vás

an
15. 07. 2011 | 15:53

antoninovy napsal(a):

Ještě jinak, pánko velkomožný, to ještě nemáte dosti, u Vás to bych odhadoval asi na 1OO milionou a možná se pletu, asi více, že pánko velkomožný.

To se to žije s těmi miliony z Česka, že

an
15. 07. 2011 | 16:08

JFD napsal(a):

Žiju na Slovensku. Mezi Slováky. Tahle trapná a ostudná fáze našich společných dejin je tu vnimana ZATRACENE jinak, nez jak ji vnimame my, cesi. Je to jako s Nemci, vite. Vnuci nemohou za zlociny svych dedu. Znam prime potomky Slovaku, ktere nahnali oblehat Stalingrad, odkud, kdyz se vratili, vratili se hlusi od explozi a otreseni tim, co videli. Do konce valky ohrozovali, coby dezerteri svoje rodiny, ktere svoje syny, muze a otce schovavali po sklepich. Ty zeny, matky a dcery, ktere za almuznu slouzili Madarovi. Mily pane AN, az se prestanete stydet, popremyslejte, jestli spis neni vyhoda, mit souseda, kteryho potkam-li kdekoli na svete, dam si s nim pivko a borovicku a zazpivam pisnicky ktere zname oba k uzasu drtive vetsiny sveta, ktera, pokud ma potuchy, ma potuchy o genocide mezi nasimi narody v devadesatych letech??? A poucena vlastni zkusenosti, budu s nimi zpivat. Nebudu se ptat na Hlinku, nebudu se ptat na Meciara a az oni zacnou nadavat na Havla, kterej mimochodem zavrel nejvetsi zbrojovku celyho ČS, aby jsme mohli podporovat zbrojni prumsl neutralnich Rakusaku nebo na Klause, odskocim si na toaletku nebo jim jinak dam na jevo ze o tomto ne!!! Nejsme pupek sveta, nikoho nezajimame a problemy sveta nejsou problemy nase. Maji nas radi a jsme pro ne Zapad, mily AN... A ja mam rada je!
15. 07. 2011 | 16:13

Targus napsal(a):

To Nero:

Vy víte, jaké vztahy má Srbsko s Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Makedonií a Černou Horou?
Obávám se, že víte kulové a jen blbě žvaníte, abyste se udělal zajímavým.
:-(
15. 07. 2011 | 18:12

Targus napsal(a):

To JFD:

Kdykoli bratia Slováci začnou nadávat na Havla a Klause, bezostyšně jim napovídám a dávám bedlivý pozor, jestli na některé z jejich hříchů nezapomněli.
15. 07. 2011 | 18:14

Ibrahim napsal(a):

Lásku Slováků k Čechům nejlépe poznáte na fotbalovém či hokejovém stadionu. Na Slovensku jsem strávil svá vojenská léta r. 1965 – 1967. To byla doba jakéhosi uvolnění, takže byl dáván průchod všem emocím. Mohl jsem občas chodit i v civilu. Takže ústrky byly dost časté, zejména od lidí, kteří pamatovali válku a období před válkou. Dost okatě nám Čechům to dávali najevo. Vrcholem všeho byla účast na fotbalovém zápase Sparta Praha vs. Spartak Trnava. Tolik urážek na český národ jsem v životě dále neslyšel. My Češi, jsme odcházeli ze stadionu úplně zdrceni z toho, co dokáže dav. Pro Spartu jsme pochopitelně ani nešpitli, protože si nedovedu představit ty následky. Vše se ale dá logicky vysvětlit a pochopit. Včetně vzniku federace v době normalizace. Zajisté dobře víte, co se říkalo, že se skrývá pod zkratkou ÚVKSČ (už vládnou konečně Slováci, atd). Jinak na Slovensko jsem jezdil i nadále a měl jsem tam řadu pracovních přátel. Ale jaksi o politice a vzájemných vazbách jsme raději nemluvili. Takže se vám přiznám, že jsem jejich osamostatnění s radostí přivítal. A jestli tento krok někdo vyčítá V. Klausovi, tak já to považuji za jediný rozumný krok, který rychle udělal. V současné době sleduji přes satelit kompletně Slovenskou televizi, rádio a přes i- net i tisk. A přiznám se, že si nedovedu v současné době představit naše ekonomické spolužití v jednom státě.
Jinak kulturní fronta nechť si dělá, co chce a je to jenom dobře, protože oni dělají v této oblasti řadu věcí opravdu nějak jinak. A je to jenom přínosem. Jeden Slovenský zpěvák pronesl, že pětimilionový národ vás nechá vydělat tak na „ suchý chlieb, ale nezbohatněte“.
15. 07. 2011 | 19:42

naopak napsal(a):

Naopak v 70. a 80. letech už vztah slovensko - český nebyl už tak napjatý, neoblíbený poněkud protislovenský president Novotný byl pryč. Atd.
15. 07. 2011 | 23:43

Joh. napsal(a):

Jáne, neodpustím Vám, že jste v čase federální vlády dopustil setrvání (a nabírání) komunistů do politicko-veřejného života.
Byla jedinečná šance trvale zrušit KSČ.
Vím však, že ač všude papouškujete, JAK JSTE ZA KOMUNIZMU TRPĚL, proti "údajným" nepřátelům minulého režimu jste neudělal nic...
Trpěl jste OPRAVDU tolik?
Co Vám bránilo všechny komunisty z federální vlády "propustit"?
Odpovím sama: Měl jste mezi komunisty (bývalými "nepřáteli") příliš mnoho známých - včetně Čalfy - než abyste cokoli podnikl.
Kdybyste se aspoň - před tou opakovanou Cestou na Juh - raději omluvil a jako chlap se postavil ke své NESLAVNÉ minulosti.
Znám řadu odpovědnějších Slováků!!
16. 07. 2011 | 07:02

JFD napsal(a):

Ibrahime, Sparta, to nejsou ani cesi, ani moravaci, to jsou Prazaci. A to neni jina ligo, to je jina soute, jak vime, i v ČR... Nicmene ano, byla jsem na prvnim, kolaudacnim zapase Slovensko-Belorusko v nove, Bratislavske arene. Bylo tam 9.999 slovaku a ja s ceskou vlajkou. Komentator zahlasil, ze o mesac dojdu zapadny susedia obhajit zlato. Do toho 9.999 ticha jsem zajecela, mavajice cskou vlajkou, ze JA VIM!!! Jedna slecna me malem schodila ze schodu, jedem kluk mi chtel za tu ceskou vlajku koupit pivo. Neni to o Slovacich, je to o lidech.

P.S. Srbi se v zivote Kosova nevzdaji, pac tam vzniklo kralovstvi Srbske. Snehobile muzou byt ty tanky ale z hlav lidi to nedostanou.
16. 07. 2011 | 22:30

JFD napsal(a):

jo a ibrahime, fotbalovi fanousci nejsou meritko intelektu a kultury naroda. Teda doufam...!!!!
16. 07. 2011 | 22:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy