Padla vláda

13. 10. 2011 | 14:15
Přečteno 4592 krát
Vláda Ivety Radičovej spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde a hlasovaním neprešla. Takéto spojené hlasovanie bolo jediným čestným východiskom z tragikomédie slovenskej vládnej politiky. Povedzme si na rovinu: Slovensko musí schváliť euroval, pretože si nemôže dovoliť postaviť sa proti súčasnej Európskej únii. Hlasovaním proti eurovalu Slovensko stráca hlavných spojencov v Európskej únii, na ktorú sa od Nežnej revolúcie orientovalo. Negatívnym hlasovaním Slovensko vykročilo v ústrety medzinárodnej izolácii. Medzinárodná izolácia by nás poškodila ekonomicky aj politicky. Asi by sme sa trvale neudržali v eurozóne a nemohli by sme počítať s medzinárodnou solidaritou ani v politických otázkach, napr. keď Maďarsko začne stupňovať proti nám svoje požiadavky. Sulíkova strana neponúkala žiadnu náhradu za doterajšie ekonomické a politické väzby, v ktorých sme ukotvení. Sulíkova strana nesie všetky neduhy rýchlo kvasených strán, ktoré sa objavia na slovenskej politickej scéne po každých voľbách. Bolo to Združenie robotníkov, bola to SOP-ka, bolo to ÁNO. Vyleteli v jedných voľbách, pretože sľubovali voličom akési nové riešenia, ale potom sa ukázalo, že postrádajú politickú skúsenosť a ich politická demagógia je veľmi priehľadná. Richard Sulík brojil proti eurovalu, ale neponúkal plán B. Neponúkal model aspoň vylepšovania vzťahov mimo doterajšiu európsku štruktúru pre prípad, ak by nás európska štruktúra chcela vytrestať napr. za pád eurovalu. SaS neponúka ani iné riešenie ekonomické, ak by bolo odplatou za odmietnutie eurovalu napr. priškrtenie investícií na Slovensku. Slovensko musí urýchlene prijať euroval, a to je možné iba vďaka pádu vlády Ivety Radičovej. Predstavitelia zostávajúcich koaličných strán teraz budú musieť ísť kolenačky ku Róbertovi Ficovi a žiadať ho o podporu eurovalu. Príjmu všetky podmienky, ktoré Róbert Fico postaví. Aký zmysel malo eskalovanie napätia na línii pravica – ľavica a častovanie sa urážkami plynule od zostavenia vlády, ak už nespomínam obdobie pred voľbami?

Politici na pravici, ktorí eskalovali napätie proti opozícii, utrpeli porážku. Ani Róbert Fico nebol nevinný, ale udalosti ukazujú, že on si to mohol viac dovoliť, pretože súčasný konflikt vyhral. Politikov vládnej koalície neospravedlňuje ani to, že vládnu politiku v skutočnosti vytvárali mimovládne organizácie. Voličskú podporu dostávajú vo voľbách politické strany a oni svoju zodpovednosť voči voličom nemôžu posúvať na niekoľko desiatok predstaviteľov mimovládnych organizácii, ktorých nikto nevolil.

Pozitívom súčasnej vládnej krízy na Slovensku bude prekonanie striktného delenia na pravicu a ľavicu. Toto delenie je prekonané. Ak by sa ma niekto opýtal, aký je rozdiel medzi pravicovými stranami a ľavicovými, nevedel by som odpovedať. Po voľbách sa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorí vláda Smeru s niektorou alebo niektorými pravicovými stranami. Posilní sa tým demokratický stred a to je dobré. Pravo-ľavá koalícia nebude vládnuť na veky, ale všetci budú vedieť, že taká koalícia je možná a v čase spoločenskej krízy jej vznik bude o to ľahší. Tlač registruje ako najväčší prínos vlády Ivety Radičovej zvýšenie transparentnosti pri riadení štátu a jej prejavom je uverejňovanie hospodárskych zmlúv na internete. Nuž je to dosť málo za neustále hádky vládnej koalície a za nevytvorenie ničoho rukolapného.

Účinkovanie vlády Ivety Radičovej sa dá zhodnotiť tiež iba nerukolapne: Slovensko je o skúsenosť bohatšie.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

který český politik by se dobrovolně vzdal funkce ve prospěch evropy ? je to nedoceněný čin Radičové a ukázka ženského charakteru oproti mnoha mužským zbabělcům.
13. 10. 2011 | 14:21

Brežnev napsal(a):

Mily pan autor,
ak mame hlasovat za kazdym stlaceniem tlacidka : ZA, tak nam vymontujte tlacidka : proti , zdrzalsa hlasovania, potom nebudeme tej nasej milovanej urope robit neplechu.
13. 10. 2011 | 14:33

vasja napsal(a):

resl napsal(a):
který český politik by se dobrovolně vzdal funkce ve prospěch evropy ?
------------------
Jedině blbec kerej si myslí, že Paribas je Evropa:-)
13. 10. 2011 | 14:37

Pryll napsal(a):

To že padla vláda je normální, asi nemá důvěru. Na celé věci je zajímavé to že:
1/ Slovenská politika si jako rukojmí vzala celoevropský problém. Pokud ochranný val obratem prohlasujete pokud projdou předčasné volby, je to ubohé - systém zachráním Evropu když mi dáte nožík a 3 kuličky- to je podle vás vrcholná politika
2/ Platit ochranu řecku je jako platit účty za gamblera a alkoholika, někoho kdo v budoucnu bude dělat jen dluhy a není schopen to napravit. A je pravda, že slovenský důchodce bere 400 Euro a bude se skládat na řeky kde berou 1000 Euro. Politici by toto měli říci nahlas a řešit zadlužení VE VŠECH ZEMÍCH EU. Takhle jen lezete do zadku Evropským orgánům, velmi uboze. Kdyby jste to neschválili, musela by EU začít opravdu řešit ty dluhy, takhle se to jen zamázne další půjčkou
13. 10. 2011 | 14:41

Pavel napsal(a):

Vážený pane.
Když si myslíte, že toto řešení je správné, a hlavně když na to máte, tak si to vyřešte tímto zavrženihodným způsobem (mám na mysli zbytečné házení peněz do bezedné díry).
Já jen doufám, že Česká vláda a parlament nebudou nikdy postaveny před podobnou volbu, a jestliže budou, tak že se postaví proti. A jestli bude chtít ještě někdy kývat na šílené pokusy EU, tak pánbůh s námi.
13. 10. 2011 | 14:46

RA napsal(a):

čí zájmy dnes zastupují politici ??? Svých voličů ??? Nenechte se vysmát, pouze své. Peníze voličů pro ně neznamenají nic. Jen si nahrabou a za čtyři roky zase jdou od dům dál. Slovensko bude ručut 7 miliardami Euro, kde je vezme ? Vždyť má holou a zadluženou řiť. Zase si je půjčí na úrok od nějaké banky ? Kruh se uzavírá.
13. 10. 2011 | 14:49

RA napsal(a):

Pavel....milý Pavle, ale politikům je vše jedno, nejedná se přece o jejich peníze a lidé (voliči) jsou pouze hloupé stádo.
13. 10. 2011 | 14:50

SuP napsal(a):

Prteboha! Ten člověk má stejé kecy, jako když rozděloval republiku.
..."Slovensko musí urýchlene prijať euroval, a to je možné iba vďaka pádu vlády Ivety Radičovej. Predstavitelia zostávajúcich koaličných strán teraz budú musieť ísť kolenačky ku Róbertovi Ficovi a žiadať ho o podporu eurovalu...."
Takováhle perla tu ještě nebyla. Radičová chtěla přijmout euroval za cenu pádu vlády. Val přijat nebyl, aby padla vláda a vzápětí ho ale tatáž garnitura, která ho použila jako beranidlo na stávající vládu schválí. Hošihošihoši, to se vám FAKT povedlo.
Pán Čarnogurský si může namalovat další hvězdičku na dvojdomek....
13. 10. 2011 | 14:50

Holubář napsal(a):

Stejně je ta slovenština roztomilá.
"ísť kolenačky"
"rukolapné/nerukolapné"
Probouzí to ve mně sice federální nostalgii, ale vlastně jsem rád, že už slovenské problémy neřešíme, jen sledujeme a komentujeme.
Pan Čarnogurský chtěl vlastní hvězdičku na vlajce EU, no tak ji má. V dobrém i ve zlém.
13. 10. 2011 | 14:51

SuP napsal(a):

RA -
Kdyby aspoň šli o dům dál. Ale oni po 4 letech začnou koukat, kde by si naškodili dál.
13. 10. 2011 | 14:53

Pompeius Magnus napsal(a):

Milý Pavle,

jestli si o jakékoli České vládě, či o jakémkoli Českém politikovi děláte iluze, jste naprosto naivní. Každý český premiér, od rudoleva do hnědoprava, sklapne před befelem z Brusele kufry a jme se plnit uložený úkol. Podívejte, jaký se z Havla stal Americký vlezdoprdelista a jak ten Vánek Topolánek vrtěl ocáskem před Berlusconim. Vzpomeňte, jak jsme zaprodali Srbsko pro partu muslimských narkoobhchodníků v Kosovu, jak jsme tleskali gruzínskému psychopatovi Saakashvilimu..

Sakra, Vy jste ale optimista!
13. 10. 2011 | 14:54

Miky napsal(a):

Ra
Pozičajů nám bratia Česi !No a my to dáme na Grécko .Čarnogurský sa buďe modliť aby nám to splácali.Dlh sa nakoniec odpustí a politikovi v Bruseli to oslavia!
13. 10. 2011 | 14:55

alna napsal(a):

Pán Čarnogurský řekl jednu významnou pravdu. Smazává se rozdíl mezi pravicí a levicí. Hlavním důvodem je, že politická reprezentace států jako je například Slovensko, už o směrování své země nerozhoduje
13. 10. 2011 | 15:01

Holubář napsal(a):

Stejně je ta slovenština roztomilá.
"ísť kolenačky"
"rukolapné/nerukolapné"
Probouzí to ve mně sice federální nostalgii, ale vlastně jsem rád, že už slovenské problémy neřešíme, jen sledujeme a komentujeme.
Pan Čarnogurský chtěl vlastní hvězdičku na vlajce EU, no tak ji má. V dobrém i ve zlém.
13. 10. 2011 | 15:02

Lenka napsal(a):

Skutočne si myslíte, pán Čarnogurský, že keď chceme byť súčasťou Eurozóny musíme automaticky stratiť vlastný názor? Veď to tu bolo 40 rokov, keď nám z Moskvy rozkázali čo máme robiť a my sme stiahli chvosty a zasalutovali. A Vy osobne ste proti tomu bojovali. Prekvapuje ma, ako všetci kydáte na Sulíka. Veď len vyjadril svoj názor. My na Slovensku si len uťahujeme opasky, a ideme ako hochštapleri podporovať všetko na čo ukážu Merkelová a Sarkozy? Len aby sme sa zapáčili? No čakala som od Vás, ako od bojovníka za slobodu čosi viac. U mňa máte za tento výplod - veľké mínus.
13. 10. 2011 | 15:03

Honza napsal(a):

Co to je za předpodělané úvahy, že by EU chtěla Slovensko vytrestat? Platí snad vstupní dohody, platí Lisabon? Nebo už EU není svazkem svobodných států? Jsou už všichni vazaly Německa a NIKÝM NEVOLENÉ administrativy EU? Jsme ještě svobodní? Rozhodujeme ještě o sobě? Řekové vlastně vyhráli, 15 let si požili, nyní banky odepíší dluhy, zaplatí ostatní, oni si zastávkují, ale vše jim zůstane! Kde je evropský exekutor?
13. 10. 2011 | 15:11

dala baba hala bala napsal(a):

Padla vláda, padla vláda!
Kto že nám ju postaví
Radičová to nezvládne
Sulík to nespraví
Zavolajme pána Fica
Ten má veľkú papulu
Nakričí na Radičovu
a ta padne na hubu.
13. 10. 2011 | 15:37

Ládik!!! napsal(a):

Na euro bolo priskoro, kamaráti.
13. 10. 2011 | 15:45

Yossarian napsal(a):

resl: Problém Radičové je ten, že jí na Slovensku nevěřil už skoro nikdo, skoro všichni jsou na....štvaní jak brigadýr.

V takovém stavu, kdy navíc nespolupracuje (nebo spíše veškeré úsilí torpéduje) i koaliční partner, to je na ručník do ringu. A s opozicí si to polepila jako u nás Topolánek s Nečasem. Jediný rozdíl je ten, že Fico "se nezakecá" - v tom se podobá víc Paroubkovi než současné socdem.
13. 10. 2011 | 16:11

Petr z Tábora napsal(a):

Nechápu, proč slovenská vláda spojila obě hlasování. Byla to taktická chyba.
Strana pana Sulíka zůstala věrná své politice a důvodů pro svůj postoj má habaděj. Vedle nižší životní úrovně na Slovensku i fakt, že naléváním peněz do černé díry se nic zachránit nedá. Její postoj bylo třeba vzít vážně.
Ostatní strany mají pro schválení pomoci rozumný důvod jediný a to zahraničněpolitický, jak to správně popisujete. Politici se tedy měli dohodnout na podmínkách předem. Ti vládní by měli oproti panu Ficovi lepší vyjednávací pozici než o den později.
13. 10. 2011 | 16:51

muromec napsal(a):

Nikdo si nevšiml tu nejdůležitější informaci: Pan Čarnogurský na plnou hubu přiznal, že na Slovensku "vládní politiku ve skutečnosti vytvářeli MIMOVLÁDNÍ ORGANISACE". Kdo jsou členové mimovládních organisací, a čí zájmy hájí je jasné když se kouknete na ksicht "vládního politologa" Grigorije Mesežnikova, ředitele rasově čisté instituce zvané IVO, jako jsou rasově čisté i všechny ostatní mimovládní organisace na Slovensku. A jak je to u vás v Česku?
13. 10. 2011 | 17:44

sumer napsal(a):

Ty diskuse okolo řeckého dluhu a zavedení Eura jsou neúnosně rozšířeny vzhledem k jejich významu: u našich ekonomik nejde hlavně o ně,mohou změnit stav o +-5%.
Řekl bych,že oteplování,pokud by stálo na nezvratných faktech,udělá za dalších dvacet let větší výkyvy třeba v zemědělské ekonomice než Euro ve finanční sféře.Jestliže ovšem Radičová už viděla,že nekomplementární řetězec-slepenec mnoha bezvýznamných straniček je horší varianta než Ficova homogenní strana s voličským jádrem 36%,pak je dobře,že mu ustoupila diplomatickou cestou-takto.
13. 10. 2011 | 17:59

Vasil Belak napsal(a):

Ďakujem za pochopenie pán Čarnogurský.
13. 10. 2011 | 18:16

vico napsal(a):

Nejsem moc obeznámen se slovenskou politickou scénou. Kdyby se mne v pořadu -Nikdo není dokonalý- spíkr zeptal, co je Sulík, asi bych odpověděl, že nějaký prášek na praní.

Teď už vím, kdo je Sulík i jeho strana Svoboda a solidarita. Stejně jako naše Věci veřejné - čili v politické laboratoři narychlo vyšlechtěná zrůda ke zblbnutí věčně nespokojeného Pučmidráta.

Nicméně pan Čarnogurský napsal velmi rozumný článek.Tak nějak uvažuje opravdu odpovědný politik. Dokonce se ukazuje, že i s tou hvězdičkou pro Slovensko mu to vyšlo na 150 procent :-))
13. 10. 2011 | 18:29

Agent napsal(a):

Jelikoz volby na Slovensku budou az za 1/2 roku, tak mi pripada, ze se Fico chytil do poradne pasti. Za tu dobu se stane tolik veci s EURem a navic se urcite namoci do prozatimni vlady. Proste, kdyby nechal status quo a hlasoval pro nesmysl euroval, tak by si treba dosel jeste pro vetsi podporu k volbam. Jenze ... blizsi kosile nez kabat. :-)
13. 10. 2011 | 18:35

Kvakin napsal(a):

Není to náhodou tak, že předčasné volby jsou výhodné nejen pro SMER, ale i pro strany koalice, snad i sulíkovce ? Ficovi preference do nebe neporostou, koalici už padaly neúnosně a zdá se, že národ - i pravicový - milovanou premiérku přestal milovat a tak šíbři z její partaje usoudili, že je načase z ní udělají obětní ovci a jet v nové situaci dál. Vždyť my, kluci, co spolu mluvíme, se do parlamentu zase určitě dostaneme. A tak namluvili mamině, že když bude dostatečně hystericky ječet, že jde o vše a že hlasování o věci nutno proto spojit s hlasováním o důvěře, i kámen se ustrne a většina sulíkovců a pár ficovců - odštěpenců zvedne pro eurodíru ruku. Třeba tomu čunda i chvíli věřila. A tak bečela a bečela, až si naběhla přímo pod nůž. Jo, co pravice - nejen ta slovenská - činí, dobře činí.
13. 10. 2011 | 19:47

Al Jouda napsal(a):

Kdyby tak Slováci požádali o půjčku Česko, tak by projednávání této žádosti mohl Nečas spojit s hlasováním o důvěře vlády. A měli bychom hned předčasné volby!
13. 10. 2011 | 20:42

vlk napsal(a):

Nesmírně s e bavím! Touhle diskusí.
Klaushujeři - terminus technikus = opak eurohujera, mají pré. A exhibují.
Nicky Pavel, RA, SuP a další fakt nemaj chybu.
Bavím s emimo jiné tím, že poučují SLováka, co je pro něj lepší a jak to má být správně!
K tomu jen dvě malé poznámky :
1- Jsou to titíž, dne s oslavující Sulíka, kteří když byl sestřelen Topolánek , měli plnou hubu starostí o to jak vypadáme před světem a tak podobně. Komické.
2- vsadím boty, že ani jedne z nich nesledoval na TSV2 disksui ve slovenském parlamentu před hlasováním,neslyšel analýzu redaktora deníku Sme pro ČRo1 v den hlasování.O příčinách toho, proč se Sulek a jeho tlupa zabejčila. Tak najednou...
Klaushujerům prostě stačí, být His master Voice.

No já, na rozdíl od nich tohle všechno absolvoval. A tady jsem to popsal a shrnul:

http://urfaust.bloguje.cz/907314-jak-evropa-prekrocila-reku-halys.php

A jsem docela potěšen tím, že s e nepříliš odchyluji od textu Jána Čarnogurského. Jakkoli mne Slováciza tenhle textík asi moc rádi mít nebudou.
13. 10. 2011 | 21:36

claudius napsal(a):

Ten článek je velmi zajímavý a těžko hledat na české straně někoho podobného.Protože je P.Čarnogurský starý matador,vidí i za roh a je schopen premízy,jak to bude vypadat dál a jaké by to mělo pro mrňavé KIA-Slovensko důsledky.Jistěže blbé!A mají diskutující pravdu,že vyostří-li se to ve vztahu SR-Maďarsko,ten uslintaný šantala,kterému prdelkové říkají kníže,nehne ani prstem!Co říkáte,bratři?Ale jedna naivita od p.Č.nesedí-smaže se prý rozdíl mezi pravicí a levicí!To by se srdce přestěhovalo zlevé oůlky na pravou a to je možné jen vzácně.Vyznavači svobody jsou všude na světě vyznavači svobody zbohatnout!
13. 10. 2011 | 21:37

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

panu Lexovi opět (během pár dnů již podruhé) nešel vložit komentář, takže to činím za něj. Odstranil jsem ze spam killeru vše, co v něm bylo. Takže nyní by již neměl být problém s publikací (nicméně ho znovu budu doplňovat, jak budou spam roboti prolamovat reCAPTCHA). Za způsobené problémy se omlouvám.

Libor Stejskal

Pan Lex napsal:

Dva dny jsem čekal, kdy se objeví někdo s něčím k pádu vlády SR. Že to bude Ján Čarnogurský jsem nečekal ani ve snu. A dovolím si k jeho úvodnímu odstavci říci – nestrašte, pane Čarnogurský, nepřehánějte.
Příteli Vico,
Jednání Národní rady Slovenské republiky jsem pečlivě sledoval naživo. A dovolím si říci, že to byly především projevy Sulíka a členů jeho strany, které měly hloubku. Protože byly dopodrobna vyargumentovány. Na rozdíl od poslanců zbývajících stran vládní koalice, které kromě argumentu o potřebě euroval schválit, o věrohodnosti politiky ve vztahu k partnerům v EU, o velkých a malých zemích a dalších obecných proklamacích, prakticky žádný skutečné argumenty neobsahovaly. Jo – zapomněl bych – opakovaným argumentem bylo zachování vlády Ivety Radičové a také volba mezi skokem z letadla bez padáku a brynzovými haluškami k jídlu..
K hlavním argumentům SaS patřil rozpor schválení eurovalu s programem Radičové vlády, jak byl sestaven loni po volbách. To ne SaS, ale ostatní strany koalice se od programu odvrátily. Vzpomínám si živě, jak Radičová původně odmítla již první pomoc upadajícímu Řecku. Argumenty byly naprosto logické – jak má malá země, která žila a žije z ruky do huby, aby splňovala maastrichtská kriteria, země, kde průměrné mzdy dosahují třetiny těch řeckých, kde důchody jsou sotva čtvrtinové, země, která vstoupila do eurozóny před rokem (tehdy) a tedy nemá na vzniku a trvání (tolerování) těch řeckých problémů a PODVODŮ žádný podíl, se k tomu všemu dále zadlužovat a obírat tak své vlastní občany, aby se nalévaly peníze do té černé díry zvané Řecko (a kdoví koho všeho).
Nevím kdo a čím Radičové napravil hlavu.
O eurovalu toho vím málo na to, abych byl schopen posoudit, zda je skutečně potřebný, a ani se tím nebudu zabývat.
Co se týká další části článku autora, kde mluví o „kolenačky za Ficom“ a o výsledku příštích voleb, myslím, že situaci neanalyzuje správně.
Dovolím si prognózovat, že právě politikové SaS měli situaci pro případ pádu Radičové vlády vyhodnocenu správně.
Jejich nekompromisní postoj až po podříznutí si vlastních funkcí by se jim měl zatraceně vyplatit. Jsou to právě oni, koho teď slovenská veřejnost vnímá velmi pozitivně, to SaS konala, jakoby „mluvila“ z duše slovenských voličů. Což se nemůže neprojevit na březnových předčasných volbách. Jestli Ficův Smer-SD spolu s Dzurindovci, Bugárovci a lidovci euroval v následujícím hlasování schválí (jakože o tom snad není pochyb), bude to, podle mého názoru, „Sloboda a solidarita“, kdo si bude vybírat partnera pro vládnutí, resp. bude to natolik „bohatá nevěsta“, že spolu s ní sestaví vládu jak Fico, tak Dzurinda (ten ještě asi bude potřebovat dalšího helfra). Jinými slovy – schválení eurovalu se stranám, které ho podpoří, v předčasných volbách zatraceně vymstí.
Ale jistě se mohu mýlit – doma není nikdo prorokem, tím spíše u sousedů.
L.
13. 10. 2011 | 22:07

vlk napsal(a):

Lexi,

příteli z nějmilejších čtu Tě a nemohu jinak než - jukni na link, co jsem dal. Protože tutéž věc vidím úplně opačně než Ty!!! Ale naprosto opačně. A samozřejmě, že si myslím, že jsi ohledně Sulíka cosi naprosto zásadního - přehlédl..Bud e mne moc zajímat Tvoje reakce.
13. 10. 2011 | 22:34

bobš napsal(a):

Mne se na tom všem líb postoj Sulíka a jeho strany: Hlavně tím, že se snaží být věrná svému programu. Umíte si představit, že by tak vystupovali VV a radši by položili vládu než aby hrabali s ní?
13. 10. 2011 | 22:57

Lex napsal(a):

Vlku,
už jsem stačil přečíst. Dobrý článek. Jen nechápu, proč si myslíš, že to vidíme ZCELA opačně. Já pouze konstatuju, co jsem slyšel - a poslouchal jsem pozorně. Díval jsem se asi o hodně dříve než Ty, protože jsem o tom jednání věděl a našel si ho hned zkraje. Nehodnotím, zda je to, co se stalo, dobře nebo špatně. Teď to řeknu - je to dobře i špatně. Dobře (podle mne) je, že padla lživláda Dzurindy, Mikloše a spol. Špatné (ale tu záleží na každého - nejen Slováka, ale i ostatních z eurozóny - subjektivním nazírání), je to, že nebyl schválen euroval.
Vlku, vnímal jsem také vystoupení poslanců, kteří poukazovali na to, že Řecko (Portugalsko, Španělsko, Irsko a asi i Itálie) a jejich rozpočtová nekázeň a v nemalém rozsahu i přímé podvody nespadly z nebe. Trvalo to řadu let a bylo to tolerováno. A na tom Řeckém (Portugal........) dluhu se nakapsila řada bank, myslím, že primárně amerických. Tohleto všechno bylo za vládnutí v EU těch, co tam vládnou i dnes. Barroso sám byl v letech 2002 - 2004 portugalským premiérem. Toho Portugalska, které míří ke dnu.
Vlku, jedna věc je politická nezbytnost, a druhá věc je oprávněný subjektivní pocit křivdy. Té, která zase nedopadne na ty původce toho průseru, na ty nejbohatší, ale na ty chudé. Ti bohatí z toho zase vyjdou bohatší a ti chudí ještě chudší. Obávám se totiž (pravidla přece ještě nejsou přesně dána, ale už je to naznačováno), že z těch prostředků vybraných na daňových poplatnících budou ti bohatí, kteří by mohli o něco ze svých kont přijít, saturováni.
Viděl jsi, prosím to video německých novin, kterak si europoslanci jdou s kufry odškrtnout účast, aby měli nárok na diety, a šupajdí domů.
Já vím, že to spolu nesouvisí, ale taky tak trochu ano.
13. 10. 2011 | 23:17

Nasťa napsal(a):

Vďaka bohu táto nechcená vláda padla - verím -e
vo Ficov návrat !!! Za jeho vlády sa nám i počas krízy dýchalo ľahšie !
Slovensko "zlepenec" neznášalo a ako sa ukázalo,neznášajú sa ani medzi sebou !
13. 10. 2011 | 23:32

honolulu napsal(a):

Suliku nedej se !
Nic Rekum nedavej ! Hled si zajmu svych lidi. Na Brusel se vykasli, on je denne destruktivnejsi.

"To se nam to zere, kdyz nam lidi pujcuji". Rikal feldkurat Katz.
13. 10. 2011 | 23:40

ghándí napsal(a):

jano,
plán B je nevyhazování peněz do popelnice. to vám nestačí?
13. 10. 2011 | 23:44

Jozef napsal(a):

"Vladnu politiku v skutocnosti vytvarali mimovladne organizacie"

Prostrednictvom masmedialnej totality.A tato masmedialna totalita zdielala nazory a postoje Washingtonu - a politikov OKS,ktori dnes sposobia v Moste-Hid.Z ktorych jeden euroval na poslednu chvilu podporil,a traja hlasovali v zhode so znacnou castou medii a Sulika.
A Radicova,priatelka Sulika a favorit masmedii,blizka OKS /Sorosove fondy.../,prezyvanych aj izraelsky taliban - lavirovala.Pridlho lavirovala,preto umoznovala Sulikovi ziskavat si oblbnuteho volica.A zakopat sa do pozicii,z ktorych sa uz nedalo ustupit.
Pred tyzdnom,dvoma uz boli pozorovatelia zufali:Sulik nemoze uz nikde ustupit!

Radicova tak hlupo lavirovala a tak hlupo urazala,poucala Europu i Merkelovu,ze niektori jej hlboko nakloneni komentatori uz museli hodit ju cez palubu /Horsky,Pravda/.

Ad: "rychlokvasene strany".
ZRS vzniklo na pode postkomunistickej SDL,ako protest proti politike SDL.Vzniklo proti voli medii,bolo mediami dennodenne atakovane.Spolupodielalo sa na vlade,ktora,v rozpore so vseobecnym ocakavanim, dosiahla priam zazracne hospodarske vysledky.
Naopak SOP/strana majitela Markizy/ a SaS vznikli ako medialny projekt.Zanikli sebaznicenim,sebazhanobenim.
SaS dnes ma iba necelych tristo clenov,zalozil ju s masmedialnou a agenturnou pomocou neznamy clovek,poradca ministra Miklosa,priatel Radicovej.
Lovili volne hlasy volicov: odmietajucich Dzurindu i Fica /"S Dzurindom nikdy","Fica znicim!/,hlasy homosexualov a promarihuanovej mladeze.

Pad tejto katastrofalnej vlady je teda malym vitazstvom Slovenska,resp.velkou prehrou bratislavskych medii a "mimovladnych organizacii" a ich favoritov,vratane Radicovej.
13. 10. 2011 | 23:47

bella ciao napsal(a):

"Nežná revolúcia"
Slováci jsou prostě národ básníků. Šaňo Mach, Viliam Šalgovič, Vasil Bilak, Alojz Lorenc... snad jen Vergilius a Homér se jim mohou rovnat.
A ten vhled do fungování lidovlády!
"Ak by sa ma niekto opýtal, aký je rozdiel medzi pravicovými stranami a ľavicovými, nevedel by som odpovedať."
Ať je přineseno smíšené víno a kostky! Ať zhynou ti, kteří se starají o zítřek!
13. 10. 2011 | 23:58

SuP napsal(a):

Vlku -
Skutečně zajímavé. Když to dva vidíme opačně než ty, tak já jsem Klaushujer a Lex je "přítel nejmilejší". A Ty jsi co?
(tentokrát se lacino smazat nenechám)
14. 10. 2011 | 08:56

český maloměšťák napsal(a):

"...Po voľbách sa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorí vláda Smeru s niektorou alebo niektorými pravicovými stranami. Posilní sa tým demokratický stred a to je dobré..."

To by naozaj mohlo byt dobré. Politika potrebuje novú kvalitu.
:)
14. 10. 2011 | 09:00

SuP napsal(a):

Vlku -
Ještě Ti (pro méně chápavého) nakopíruju, co jsem napsal pod Pehe, abys věděl, jak to chápat -
..."Celá Slovenská rebelie proti EU spočívá v tom, že Fico stejně jako Paroubek dostal možnost potopit vládu. Tak to udělal, protože "Kdo z vás to umí?". Teď to obratem v klidyu schválej, aby ještě potopili SaS s tím jejich "protestíkem" a bude posekáno. Jakápak mezinárodní globalizace. Vlády se socanům zachtělo!..."
13. 10. 2011 | 14:39
Rozhodně ale nepotřebuju být "přítel nejmilejší"...
;-)
14. 10. 2011 | 09:28

vico napsal(a):

Milý Lexi, po delší době tě vítám na otevřené scéně, i když tuším, že ti to nedá a v pasívní čtenářské pozici tu občas zavítáš :-) A děláš dobře. Když tu něco hodíš na sklo, alespoň to stojí za to. Inu těžká váha, které se bojí i recaptcha. Já tu častějšími návštěvami už postupně platím jen drobnými a posléze i drobky. Pak, jako včera, jsem nachytán na švestkách.

Nicméně si trvám na tom, že Sulík a jeho strana je umělý produkt na oklamání voliče. Považ jen samotný název SVOBODA a SOLIDARITA. Už v názvu je obsaženo hlavní téma sporu mezi levicí a pravicí. Sulík nabízí něco jako univerzální pneumatiky, které jsou letní i zimní zároveň. Přichází s tématy, které připomínají titulky bulvárních novin.Vykrádá hodně levicová témata/homosexuální partnerství na roveň manželství atd./, aby vstoupil do hóódně pravicové vlády, kde je solidarita spíše sprostým slovem.

Podle mne jde o populistickou stranu a nyní ze strany Sulíka, a v tom máš setsakramentsky pravdu, o snahu přeměnit stranu na jedno volební období v trvalou ne-li dominantní součást slovenské politické scény...i kdyby měly trakaře padat.
14. 10. 2011 | 09:35

S.Š. napsal(a):

Pane Vico, souhlas. Jenže koaliční potenciál pana Sulíka je 0, slovy n u l a .

Vlku, komentář se Vám vyvedl. Musím nicméně říct, že jsem šokována z toho, co čtu na českých webech (pro ilustraci třeba na Psu), stále ale chci věřit, že tohle snad nemohou být průřezové názory převládající u našich lidí. Češí Vlastenci jsou nadšeni z pana Sulíka a jeho postupu a vulgárně útočí na vše, co se kolem EU ochomýtne. Že jsou to všechno aktivní stoupenci českého prezidenta, nemusím snad ani dodávat. Semínka vložil do úrodné půdy a zas už dobře věděl, co dělá. A tak zas musím vzpomenout A. Mitrofanova ve skvělém sloupku "Kauza ouzo" : "Jestli je někdo z našich politiků podobný buldozeru, tak je to Václav Klaus. Razí si zvolenou cestu a překážky jsou pod jeho rozlišovací schopností. Jak to, že ho dosud nebyl nikdo z politiků schopen zastavit? Popíjí snad někde potenciální Klausův soupeř ouzo, pardon plzeň?" (Právo, 2.9.2011). Bohužel, žádného politika typu Jána Figela, na jehož řeč upozornil Václav Žák, mezi našimi atrapami na politiky nevidět. Jediným skutečným totiž stále zůstává Václav Klaus.
14. 10. 2011 | 10:24

jezevec napsal(a):

Už se chechtám při pomyšlení, co bude pan Čarnogurský psát, až příjde doba a Slovensko bude muset skutečně nasypat do eurovalu tu svoji porci peněz.To bude darda pro slovenský rozpočet.To bude mazec!
14. 10. 2011 | 12:09

vlk napsal(a):

Paní S.Š.

klaushujeři prostě mají pré. Nic jiného. J e zajímavé, že ani jeden z těch, co evidentně budou natancovat na případné mrtvole EU odzemek nesdělili s větu. co jako bud e místo EU a co nastane.
Asi jsou srozuměni s tím, že z Berlína, pardon z Wolfsburgu, nám bud e vládnuto lépe než z toho hrozného Bruselu...

SuP
ano jsi klaushujer. Nemám na tom co měnit.
A proč je Lex z přátel nejmilejších? tak do toho Ti celkem nic není.
A k tomu geniálnímu výronu inteligence, který si předvedl s Ficem a paroubkem bych speciálně tobě prozradil sladké tajemství .
Paroubek by nemohl shodit vládu , kdyby Klaus nedal zelenou Tlustému a splo. hlasovat proti vlastní vládě. PParoubek by v takovém případ ě mohl hlasovat i dvakrát a pořád by to bylo málo.
Fico a jeho strana s e hlasování o důvěře a eurovalu vvůbec NEZÚČASTNILI!§ Jen s e zaregistrovali. Byl to Sulík a jeho tlupa, kteří hlasvali proti vládě. Smůla SuPe , smůla.
14. 10. 2011 | 13:52

Holubář napsal(a):

vlku,
nechce se mi to hledat, ale pokud si dobře vzpomínám i "sulíkovci" opustili při inkriminovaném hlasování jednací sál. Ani oni tedy nehlasovali proti vládě.
Či se mýlím?
14. 10. 2011 | 14:12

S.Š. napsal(a):

vlk : Nu, vlku, nemohli sdělit světu, co dál (nejen ekonomicky, nýbrž také politicky), neboť vůdce ještě neřekl ani písmeno. Doba, kdy ale bude MUSET říct, pokud se tedy skutečně chystá na návrat do politiky, nicméně jednou nastane. To pak bude chytrých lidí, jen počkejte ! :-)
14. 10. 2011 | 14:23

Petr z Tábora napsal(a):

to S.Š.:
Strana pana Sulíka má vysoký koaliční potenciál. Pokud nepodpoří stávající koalici, tak bude do předčasných voleb vládnout někdo jiný.
14. 10. 2011 | 15:20

SuP napsal(a):

Vlku -
To je stejná kravina, jako bys tvrdil, že tenkrát vládu neshodili ani komunisti. Oni JEN nehlasovali PRO.
Nicméhě nechápu, proč se tu tolik z Vás snaží dávat nějaký význam Klausovi a jeho europochybovačům. Pokud EU padne, nebude to kvůli němu ani náhodou. Bude to kvůli tomu Eurosocialismu, který tam začali zavádět, aniž by o něm chtěli získat nějaké informace od postižených.
14. 10. 2011 | 15:30

Lex napsal(a):

Vico, příteli,
ale já se vůbec nezastávám Sulíkovy strany. To jsem nikde nenapsal. Jen jsem řekl, že parlamentní projevy členů SaS měly "hloubku". A to měly. Neměly však druhý rozměr, ten rozhodující, moudrost. Kde jinde, jak v parlamentní rozpravě, by měla zaznít ta slova, která z jejich úst zazněla. Jsem příznivec EU, nicméně to neznamená, že na ní není co kritizovat či poukazovat na to, co by se nemělo, co se nesmí. Resp. že se to (kritizování, poukazování) dokonce nesluší potažmo nesmí! To skutečně staré členské země mají na svědomí současnou fiskální mizerii, kdo jiný. Maastrichtská smlouva stanovila kriteria pro vstup nových členských zemí do eurozóny, co se mj. týče deficitů státních rozpočtů, byl přijat pakt stability, ale sami ho nedodržovali. Zatínali sekery veřejných rozpočtů a přihlíželi tomu, jak jiní (Řecko, kde se navíc i jasně podvádělo) tu sekeru zatínají ještě více. A tak třeba právě Slovensko léta "utíralo hubu", aby maastrichtská kriteria splnilo, aby ti, kdo ho pak přijímali měli roční rozpočtové deficity na šesti, sedmi i více procentech, a zadlužení, jako třeba v případě samotného Německa, se vyšplhalo na 100 procent ročního HDP (plus mínus), v jiných zemích ještě více. O tom se nesmí mluvit, jen se musí mlčky kývat?
A z čeho vznikne ten euroval? - no z dalšího zadlužení rozpočtu států eurozóny, nikdo totiž nesmrdí pětníkem, aby mohl cálovat v hotovosti. Vivat!!
Já vím, že jiná cesta v bryndě (ne "z bryndy" - z té už definitivně vůbec ne) není.
Ale tohle všechno dobře vědí i "Sulíkovci", i oni věděli, že když nebudou hlasovat pro, bude euroval odhlasován vzápětí s Ficovci. Uvidíme, co to udělá s volebními preferencemi v březnu 2012. Já jsem svou představu napsal.
V tomto ohledu naprosto souhlasím s tím, co napsal vlk u fausta. Ten pád vlády byl spojený efekt, který si svou namyšleností, svou neústupností uvařila Radičová (přesněji Dzurinda) sama. Prostě, když někdo spojí pojídání brynzových halušek s nezbytností skočit z letadla bez padáku (jistě víš, že to byl argument koaličního řečníka), co zbývalo, když oni rádi brynzové halušky ale nehodlají skákat bez padáku?
A "svoboda" a "solidarita" - podle mého názoru stavíš ty obsahy oněch dvou slov do antagonistického protikladu. Já určitě ne. Odmítám totiž "svobodu" co do obsahu, jak si ho představuje pravice (tj. svobodu nerušené exploatace svých vlastních práv chovat se bez regulativů a stejnou cestou dosahovat i zisků bez ohledu na práva a oprávněné zájmy ostatních), a současně odmítám bezbřehou solidaritu. Zaručená svoboda ohraničená tím, že respektuji meze své svobody tam, kde začínají práva jiných lidí, a potřebná míra solidarity pro ty, kteří trpí hendikepem znemožňujícím jim dosahovat obvyklých standardů, zabezpečená proti zneužívání, to se, podle mne, vůbec nevylučuje. Naopak, podmiňuje. Pokud by takto byl míněn název Sulíkovy partaje, pak nemohu nic namítat (ale jejich program neznám, nebudu ho hledat, a je mi vcelku, na rozdíl od osudu Slovenska, ukradený).
Jinak, myslím, že nemusím Tebe, vlka ani jiné zde přesvědčovat, že jsem příznivec EU jako jediného možného modelu systému pro existenci "starého kontinentu" v jedenadvacátem (a později) století. Příznivec, až do federalizace. Ale pihy na kráse mne to neomezuje vidět. Nebo se domníváš, že například členství Gruzie (nemluvím už raději o Turecku) je organickým zájmem EU? Nebo se domníváš, že podmínky, které musela pro vstup v roce 2004 splnit Česká republika, byly rovnocenné s těmi pro Rumunsko a Bulharsko? Myslím, že jedna věc je zájem EU z pohledu obyvatel členských zemí, a geopolitické zájmy současných lídrů jsou věcí jinou. Jestli správnou? - nevím. Jen ti občané by to měli vědět, vědět "PROČ.
L.
14. 10. 2011 | 15:52

krtek napsal(a):

Radičovú nemusím, no, nevadí mi. Spomínám však na jej už nebohého manžela, i keď sa hovorí, že o mŕtvych iba dobre. No, ale nemožem za to, že to bol koxo prvej kategórie a tá relácia 7 SRO sa nedala skrz neho pozerať. Bol to proste blbec. Omlúvam sa, ale je to tak.
14. 10. 2011 | 16:33

krtek napsal(a):

Radičovú nemusím, no, nevadí mi. Spomínám však na jej už nebohého manžela, i keď sa hovorí, že o mŕtvych iba dobre. No, ale nemožem za to, že to bol koxo prvej kategórie a tá relácia 7 SRO sa nedala skrz neho pozerať. Bol to proste blbec. Omlúvam sa, ale je to tak.
14. 10. 2011 | 16:35

krtek napsal(a):

Radičovú nemusím, no, nevadí mi. Spomínám však na jej už nebohého manžela, i keď sa hovorí, že o mŕtvych iba dobre. No, ale nemožem za to, že to bol koxo prvej kategórie a tá relácia 7 SRO sa nedala skrz neho pozerať. Bol to proste blbec. Omlúvam sa, ale je to tak.
14. 10. 2011 | 16:36

vico napsal(a):

Lexi - k tomu co jsi napsal mohu učinit jen jediné, podepsat to.

Píši poměrně dost ve zkratkách, takže to mohlo vyznít i tak, že kladu svobodu a solidaritu do vzájemného antagonického rozporu. To samozřejmě ne. Ve skutečnosti současný diskurz mezi levicí a pravicí je o tom, kolik té svobody a kolik solidarity. Jsou to jen mimikry, poznávací znamení na politické mapě. Jestli si však někdo vetkne do názvu oba tyto symboly, vědomě mate.

Sulík by rád byl tím hlavním hrdinou filmu Po čem ženy touží/hrál ho Mel Gibson/.

Sulík se snaží, možná i pomocí parapsychologie :-), zjistit - po čem volič touží. Přesněji po čem MOMENTÁLNĚ touží. A třeba i oprávněně.

To, alespoň v tomhle článku, Čarnogurský nedělá. Zato z jeho slov cítím, že si o Slovensko dělá starosti, o jeho budoucnost. Ví, že svět není spravedlivý, ale uvědomuje si možnosti malého národa. To se však voličovi nelíbí, po tom "netouží".

A když už to tak rozebírám, docela mám splín. Cítím v kostech průser jak mraky...Řepy vyhrávají.
14. 10. 2011 | 16:43

jezevec napsal(a):

vlk - všeználek a mistr světa
klaushujeři prý údajně neřekli co by mělo být místo EU ?
Já už od nich mnohokrát slyšel o funkčním a laciném systému EFTA. Divím se, že se tohle k expertu zv. vlk nedoneslo !
14. 10. 2011 | 17:31

Lex napsal(a):

Vico,
představ si, že by se lídři EU (Merkelová a Sarkozy) dohodli (a myslím, že k tomu nebylo daleko) a šéfové vlád a parlamenty zemí eurozóny by nepochybně byli pro, že na záchranném fondu (eurovalu či něčem podobném) se budou podílet nejen země eurozóny, ale všechny členské země EU, včetně Česka. V poměru k Slovensku by to znamenalo, že si budeme muset někde půjčit nějakých 350 miliard korun, abychom je vložili do projektu, ze kterého budou dotováni ti, kdo své vlastní zdroje prošustrovali.
A bylo by vypsáno referendum. Hlasoval bys pro nebo proti?
Nemusíš odpovídat.
Myslím, že zatím si můžeme dovolit být v pozici chytré horákyně. Zatím, protože to, co jsem naznačil, není realita. Jenže si myslím, že skutečně jen zatím.
14. 10. 2011 | 20:03

Lex napsal(a):

http://ekonomika.idnes.cz/pomozte-si-sami-rekly-zeme-g20-evrope-zamitly-financni-injekci-mmf-pyb-/eko-zahranicni.aspx?c=A111015_123536_eko-zahranicni_vem
15. 10. 2011 | 16:11

Mirek napsal(a):

Jak píše Pryll 13. 10. 2011 | 14:41 , ustupování EU ve věcech eurovalu je prachobyčejná zbabělost a "logika" spořivé manželky, která půjčuje svému gamblerovi či alkoholikovi ze strachu, že ji zmlátí. Samozřejmě si nepomůže, za měsíc je zpátky s větším požadavkem. Co se nabídky jiných vazeb týká, tento problém nemá Slovensko nýbrž jeho pravdaláskový establishment. Ten by skutečně po obrácení země k silným solventním partnerům z Východu skončil u lopaty, protože je tvořen lidmi, kteří kromě žvanění a zadlužování vlastních spoluobčanů nic nedokázali.
18. 10. 2011 | 09:50

Miky napsal(a):

Nač číst články psané rukou zrádců Československa ?
ANI NÁHODOU P. Čarnogurský !
30. 10. 2011 | 09:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy