Rusko po voľbách

06. 12. 2011 | 10:36
Přečteno 4941 krát
4. decembra boli v Rusku voľby do Štátnej dumy. Slovenské a české média jasajú, ako ubudlo Putinovej strane Jednotné Rusko 15% hlasov a koľko je v Rusku sťažností na volebné podvody. Nuž, v obrovskom Rusku mohlo byť naozaj veľa volebných podvodov a z Bratislavy sa asi nikto neodváži povedať, že neboli. Treba len pripomenúť, že v každom volebnom okrsku mala každá strana zúčastnená na voľbách svojho člena volebnej komisie a mala právo na dvoch volebných pozorovateľov. Čiže v každom volebnom okrsku mohla mať každá zúčastnená strana tri svoje osoby. Tie mohli byť prítomné pri úvodnom pečatení urien, ako aj pri konečnom spočítavaní hlasov. Keď píšem tento text, nie je známe, že by zástupcovia niektorej zúčastnenej politickej strany vo väčšom rozsahu odmietli podpísať zápisnicu o voľbách. Úbytok hlasov pre Jednotné Rusko naopak nasvedčuje, že voliči sa rozhodovali slobodne a voľby boli demokratické.

Veľmi dôležité je porovnanie výsledkov jednotlivých strán pri minulých voľbách a teraz. Jednotné Rusko malo v r. 2007 64,3% hlasov, teraz 49,5%, čiže mínus približne 15%. Komunistická strana Ruskej federácie mala v minulých voľbách 11,6%, teraz 19,16%, čiže plus približne 7,5 % hlasov. Spravodlivé Rusko malo minule 7,7%, teraz 13,22 %, čiže plus asi 5,5%. Žirinovského Liberálno-demokratická strana Ruska minule 8,1%, teraz 11,66%, čiže plus približne 3,5%, spolu z 15-tich % hlasov, ktoré ubudli Putinovmu Jednotnému Rusku, 11% dostali krajné strany naľavo a napravo. Toto je na jednej strane dôvod na znepokojenie a na druhej strane dôkaz, že Jednotné Rusko je stredová strana. Jednotné Rusko môže v ruských podmienkach najlepšie zabezpečiť pokojný vývoj Ruska a stabilizované vzťahy Ruska s Európskou úniou a prípadne aj Spojenými štátmi. Normálna analýza ruských volieb by mala viesť k tomu, že Slovensko aj Európska únia sa na jednej strane poteší, že Jednotné Rusko získalo predsa len nadpolovičnú väčšinu a na druhej strane bude smútiť, že stratilo 15%. Keď sme pri strate. V ktorej európskej krajine, pri vláde trvajúcej 10 rokov vládnuca strana nestratí hlasy? Slovenské média sú však plné spokojnosti nad tým, že Jednotné Rusko stratilo 15% hlasov a skôr nespokojnosti, že predsa len získalo nadpolovičnú väčšinu. Aká je to potom analýza ruských volieb?

Miláčikom Západu vo voľbách bola strana Jabloko Grigorija Javlinského. Získala 3,5% hlasov. Čo bránilo tým 15-tim % voličom, ktorí odišli od Putina, dať svoj hlas napr. Jobloku? V ruských podmienkach by bolo Jabloko menej nepríjemnou opozičnou stranou Jednotnému Rusku, než je Komunistická strana. Je jedno vysvetlenie, prečo Jabloko nedostalo viac hlasov. Liberálne strany vrátane politikov dnešného Jabloka v 90-tych rokov vládli v Rusku. Priviedli Rusko ku rozvratu a ruských ľudí ku dramatickému prepadu životnej úrovne. Prečo by ich mali Rusi opäť voliť? Medzi opozičnými hlasmi kritizujúcimi v Rusku výsledok volieb sa často vyskytuje hlas Borisa Nemcova. Jeho stranu volebná komisia z akýchsi dôvodov nepripustila k voľbám. Boris Nemcov môže mať dosť dôvodov kritizovať rozhodnutie volebnej komisie a spochybňovať demokratický charakter volieb. Ale keby sa jeho strana zúčastnila na voľbách, brala by hlasy predovšetkým strane Jabloko. Čiže liberálno-pravicové hlasy by sa rozdelili najmenej medzi dve strany.

Vladimír Putin zaviedol v Rusku poriadok, priviedol Rusko do skupiny najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík sveta (BRICS) zvýšil životnú úroveň v Rusku najmenej na 2-násobok. Isteže sa mnoho Rusov môže už cítiť z Putina unavených. Lepšia alternatíva v Rusku sa však zatiaľ neobjavila.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Volby v Rusku jsou pro mě zajímavé stejně, jako volby v Nové Guinei. Sporům mezi lidojedy nerozumím. Nakonec jsem rád, že mezi námi a Ruskem jsou alespoň 2 státy.
06. 12. 2011 | 10:57

jozka napsal(a):

Technicky vzato v urcitem smeru je mezi nami jen jeden :-)
06. 12. 2011 | 11:05

resl napsal(a):

řek bych, že vám o poměrech v Rusku, není nic známo. všechno je horší, než to vypadá.
06. 12. 2011 | 11:13

Karel napsal(a):

Jen jeden lidojed mezi námi ?

Ládík !!! je lidojed ?
06. 12. 2011 | 11:39

Petr z Tábora napsal(a):

Myslím, že je to zdařilé posouzení výsledků voleb v Rusku na rozdíl od článků v médiích. V zemi, kde nikdy nebyla skutečná demokracie je současná situace určitě pokrokem, byť se nám ruská politika v mnohém nelíbí. To, že největší strana ztratila 15% hlasů je též důkazem demokracie, v žádné zemi není "normální", aby největší strana získala 2/3 hlasů voličů jako minule v Rusku.
06. 12. 2011 | 11:41

Občan napsal(a):

Jo!
100% souhlas, autore. Váš pohled na současné Rusko je velmi střízlivý a kéž by jej sdílelo více politiků - nejen v ČR a SR.
06. 12. 2011 | 11:46

Ives napsal(a):

Pan Čarnogurský tímto příspěvkem ukázal velmi důležitou věc, naprosto reálné hodnocení ruských voleb. Ty hodnotil pohledem středoevropského politika,díky takřka přímému sousedství své země s Ruskem nutně se zajímajícího o toto dění, nezaujatě a hlavně z časového hlediska. Nedivil bych se, kdyby se proti němu a tomuto blogu strhla nenávistná kampaň od všech zastánců jakési rozplizlé, všeobjímající demokracie, která jako zázračný šém lečí veškeré neduhy společnosti již samotným dotykem s masami (svobodné volby). Výsledky tohoto snažení jsou známé, od vítězství Hamasu na palestinských územích až po úspěchy islamistů v arabských zemích. Je nutno dodat, že pro Rusko je tandem Putin-Medvěděv to nejlepší, co mohou v současných podmínkách mít a jejich snaha o stabilizaci Ruska je chválihodná. A s tím nic nezmůže ani p. Havel, jeho kohorta, nebo Spojené státy se svým halucinováním o demokracii.
06. 12. 2011 | 12:03

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Nenechne se odvádět od našich problémů. Situaci v Rusku můžeme hodnotit jakkoliv, ale pořád platí, že psi štěkají, karavana jde dál.
06. 12. 2011 | 12:12

Karel Mueller napsal(a):

Pane Čarnogurský,
mám jen jednu poznámku. Když se podívate na nárůst mezd v Rusku (v USD) za vlády Putina, tam zvýšil životní úroveň mnohem víc než dvakrát.
Koneckonců za jeho vlády vznikla v Rusku střední třída, která dnes proti němu remcá (tedy samozřejmě ne celá).
06. 12. 2011 | 12:14

Ferda Mestek napsal(a):

Při poslechu BBC člověk dochází k náhledu, že nejen ruské volby, ale celé Rusko je jeden velký podvod. Různé milionářské dcerky žijící v Londýně sdělují reportérce (kladoucí otázky jako "Myslíte, že falšování volebních výsledků a nucená účast ve volbách ovlivnily více než 30% hlasů pro Jednotné Rusko?") že určitě mělo zvítězit Jabloko.
V Rusku a v BBC je možné všechno, takže je zbytečné se jimi zabývat.

Raději si proto přečtu sloupek nezničitelného Chucka Norrise, který nás prostými slovy seznamuje s faktem, že (ačkoli to FDA nejdříve popírala) lidé pijící jablečné a hroznové mošty mají v moči o 20% více arzeniku a olova než ti, kteří ne. Je zřejmé, že všeobecné spiknutí úspěšně pokračuje.

Slovenské médiá. Co to je? Snad slovenské medy.
06. 12. 2011 | 12:40

lanin napsal(a):

Podívejme se okolo nás,které politické strany neklincají:Schroeder,Merkelová,ČSSD,Mečiar,ODS,....tím se poněkud mění mezinárodní situace a zahraniční vztahy.Volba mezi neoliberalismem,ČSSD a masarykismem v této České republice na ekonomické stagnaci s výhledem minimálně deset let nic nezmění.Jsou to jen hlasy nabádající a varovné,poradní hlasy živelného soukromého kapitálu.EU nemá na víc než být vícerychlostní a volnější.Jediné na čem se lidstvo celosvětově shoduje,že už dlouho probíhá ztenčování zásob fosilních paliv (uhlí,dřevo,ropa) a jeho přeměnou spalováním se stále zvyšuje obsah kysličníku uhůličitého i v promilích uhelnatého v atmosféře.A zdravé dýchání je naopak předpokladem existence celé biosféry,včetně homo sapiensis,která udržuje rovnováhu těchto kysličníků v atmosféře,pokud není doprovázena spalovací civilizací.To je vážné,narůstající ohrožení všech.Zatím jaderná energie není schopna to nahradit a jeví se málo bezpečná.
V sociálním smyslu,Putin není vyjímka z pravidla ,které nastalo po zániku bipolárního světa 1990:lidstvo se vrací sociologicky a smyslem sebeřízení hluboko do časů středověku a feudalismu na "vyšší úrovni".Havly,Gorbačovy,Putiny,Klausy,Reagany je vrženo o stovky let zpět v modernosti a tím skutečnému smyslu života všech lidí planety.V Evropě Svatá Aliance Sarkozy,Putin,Merkelová.Putin je pouze lepší schopností a mistrovstvím vládnout jako nadfeudál než ostatní,zejména ti postkomunističtí ramenáči.Ale darwinisticky-druhově je totéž.Jako sociopat.Jenom lépe vyvinutý,rozvinutý,schopný řídit než méně schopní jedinci z téhož sociálního druhu.
Do třídy Homo sapiens neřadím dnes z vládců raději nikoho.Denně je vidět plody všeho nerozumu jako na talíři.Lid je ve vleku vládců,byl špatně vychováván.Domníval se,že ve školách jde o větší gramotnost,ale děl se častěji opak.
06. 12. 2011 | 12:49

lanin napsal(a):

oprava na "kysličníku uhličitého"
06. 12. 2011 | 12:52

claudius napsal(a):

Jsem rád,že Ladik nezklamal a pevně třímá prvenství v hlouposti na tomto blogu.Docela by mě scházel kdyby přestal přispívat!Jinak-ta zminka autora článku,že kdyby byly podvody masové,byly by zmínky i o nepodepsaných zápisech je závažná.To je pozoruhodná poznámka.Jinak si myslím,že ten štěkot pražských žurnalistických voříšků patří k dělostřelecké přípravě na Medvěděvovu státní návštěvu Klause.Vsadím se,že naopak papá Klaus bude věcným a pozorným hostitelem.Je vždy o 1-2tahy napřed.Naopak je mi líto té slepice Kabrhelové,korespondentky ČRo v Moskvě,moc bych za to nedal,že extrémním protiruským kvákáním zakrývá práci pro ruské tajné služby(něco jako Etzler na ČT1).
06. 12. 2011 | 13:31

voroshilov napsal(a):

Prorusky clanek na Aktualne.cz to je noncens:-)
Autor blogu je predevsim politik,tak strizlive uvazuje o vyhodne spolupraci s velkym sousedem.Clanek ma mouchy ale je dost realisticky,vetsinu z toho se snazim donest zdejsimu obecenstvu uz dluhou dobu,nejsem spokojeny s vladou Jedinorosu,uz davno ne,stejne jako mnoho ostatnich Rusu(do detailu nezachazim)a komunisty volit nehodlam protoze Zuganov je stary nomenklaturni kadr ktery zvani uz 20 let a mimoto jejich nova-stara elita zodpovida za rozpad a zradu SSSR,nicmene obecne je to dobra volba...ale o tom to neni,jsem s vysledkem voleb spokojeny(nic jineho se ani nedalo cekat)a jeste ta krize,i 40% hlasu je pro kazdou stranu v Europe hotovy sen,a vsichni tzv. nesouhlasne mohou volne emigrovat do"kolebky svobody a demokracii"nebo Izraele-zamavam sateckem,potrebujeme konsolidovat a mnozit usili o stabilitu a znovuzrozeni Ruska a ne poslouchat nove revolucionare,povstani a revoluci uz bylo dost!
06. 12. 2011 | 14:09

Josef K. napsal(a):

S blogem pana Čarnogurského lze plemizovat. Zdá se, že jeho názory jsou podivnou směsí katolicismu a pravoslaví namixovanou s jistým typem slovenského panslavismu.
Putin v Rusku pořádek nezavedl, resp, ne jiný pořádek, než jakákoliv nejhrubší diktaura. Putin dotvořil klasický feudální model, který začal za Jelcina, t.j. ze zdánlivě nezávislých feudálů-oligarchů, kteří ovlivňovali moc, velmi hrubou silou a monopolem úzké skupiny vytvořil systém oligarchů-vazalů centrální moci, která je vizuálním zakrytím podstatně silnější skupiny oligarchů-státních úředníků (rusky- "kryša"- zastřešení). Jedná se tedy o model jakéhosi ranného neofeudalismu. Zároveň s pevně centralizovanou a personálně konsolidovanou mocí vytvořil systém "obavy", žádný z členů nesourodé skupiny státních úředníků a oligarchů nemá své jisté a v případě porušení pravidel putinovské hry mu hrozí tvrdý postih, nejen vězení, ale i smrt. V nejlepším případě vyhnanství, např. oblíbenou destinací je Londýn, či UK jako celek. Prostřednictvím státního aparátu pak Putin přesouvá majetek a ekonomickou moc do vlastních řad, např. poslední aféra s přechodem vlastnictví banky Moskva do rukou Medvěděva. To vše pod heslem konsolidace a obavou z návratu naprostého chaosu 90. let.
Z hlediska hospodářského Putin použil model, který je z Česka znám v podobě Zemanova záchrany, t.j. natáhl do Ruska cizí kapitál a především výrobu. Tento model byl však jaksi dvojcestný. Staré země EU, především Německo, totiž souhlasily s vysokými cenami na ropu a plyn výměnou za průmyslovou kolonizaci Ruska (role Německa, Holandska, Francie i Dánska). Sféra nerostných surovin a služeb zůstává v Rusku v domácích, oligarchických rukách, vč. bankovního sektoru. Tento obchodní model je výhodný pro obě strany, EU má silné odbytiště a vliv na ruskou politiku, Rusko si drží rozhodování o vlastní správě financí. Výraznou roli hraje nejen obchod s průmyslovými výrobky ale především obchod s potravinami, kterých se do Ruska z EU dováží v některých základních komoditách denní spotřeby až 80%. Tento koncept není ničím jiným než pokračováním konceptu Brandtovy a Genscherovy východní politiky z počátku 70. let.
Nevýhodou vývoje je absence prvků dlouhodobější stability, který v sobě zcela korupční systém obsahuje. Z Ruska emigrují nejlepší mozky, resp. v Rusku neprobíhá logicky výběr talentů, jak tomu bylo i za SSSR. Vnitřní systém je postaven na rodicím se kastovním systému. Ostatně výsledky Jednotého Ruska- v Dagestánu a Čečensku 90% hlasů, v Petrophradu 29% vč. 9% pro Jabloko silné rozpory naznačují. Putin bude muset stále více potlačovat především vzdělané vrstvy a bude se čím dál více opírat o negramotné masy. 1,3 milionu intelektuálů opustilo Rusko navždy, dnes jsou to poměrně ceněné vědecké kapacity na Západě. Jednou z ukázek dalšího vývoje jsou poslední volby v Osetii, ve které Moskva jednoznačně a zcela nepokrytě podporuje mafiánské struktury Kokoity. Samotné volby , jak lze sledovat i na youtube v RF byly plné až gogolovských podvodů v ruském stylu. Víra pana Čarnogurského v instituciální sílu pozorovatelů opozice je směšná. Jak víme, některé šlo vyloučit jen proto, že měli odznak většín než povolovala tajná vyhláška sepsaná proputinovskou administrativou den před volbami...Prostě Rusko na dobé cestě není.
Pan Čarnogurský jen těžce skrývá své sympatie k Putinovi, ale pokud někde
06. 12. 2011 | 14:15

voroshilov napsal(a):

Josef K.
Dobre,vozmi pirozok,svoji 30 sekelu si zaslouzis.Jeste neco,prosim,o tom jake nerodnosti doopravdy jsou dva oligarchy ktere se soudi v Londyne?
06. 12. 2011 | 14:21

Josef K: napsal(a):

voroshilov. Jak víš, hochu, Berezovskij je právě představitelem toho ranného feudalizmu, kdy politické elity byly ovládány oligarchy, Abramovič je příkladem té druhé skupiny vazalských oligarchů. Jinak ze záznamů procesu lze zcela přesně vyčíst technologie ruské moci. Na příkladu Děripasky, jehož všechny problémy platí vláda je tento systém zcela čitelný. Ostatně v Abramovičově politické domovině volilo JR přes 80%.
06. 12. 2011 | 14:33

voroshilov napsal(a):

Ja svuj nazor rekl,ale zjednodusim-vlada potrebuje vetsi verejnou podporu a autorita Putina upada.Vepredu jsou tezke casy,nenadarmo mluvi o"druhe industrializi",v tom on a vetsina vidi vychodisko z nadchazejici krizi,ale to potrebuje zmenu politickeho kurzu,protoze liberalismus(v dnesnich podminkach pravice)zdiskreditoval sebe uplne nejenom v Rusku ale i vsude na celem svete.
Ano,opozice je rucni,nezapominat ze parlamentni strany dostavaji penize z rozpoctu.Ale ted krom role sasku je jeste prinuti hrat role zodpovednych za to co se deje(dosud to JR zvladalo vicemene samo).
06. 12. 2011 | 14:55

Josef K. napsal(a):

voroshilov. souhlasím, realistický pohled.
06. 12. 2011 | 15:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Josef K.,

určitě Vás dnes překvapím následujícím konstatováním: Na tom, co píšete je určitě dost pravdy. Ale mám k tomu velmi podstatné připomínky:
- Ať chcete či nikoliv, tak Putin zemi konsolidoval a zavedl alespoň základní pořádek (proti chaosu 90. let). To Vám potvrdí každý Rus, proto ještě nedávno onen všeobecný putinovský kult
- Hospodářství se začalo rozvíjet a dokonce nestartoval i rozvoj zemědělství (mimo jiné zve americké farmáře, kteří vlastní rozsáhlé latifundie). Za všechno mluví mnohonásobný nárůst průměrného platu za Putina. Na podřadné práce u nás i na západě už dávno Rusové nejsou, to jsou hlavně Ukrajinci a příslušníci ostatních východních národností. Naopak má rusko jednu z nejvyšších imigrací ze zemí Asie.
- Pokud jde o systém, tak ho asi vidíte černější než je, ale jde o něco jiného a daleko horšího: Takový je celosvětový vývojový trend. Je to dáno kencentrací kapitálu a možnostmi vědy, abych uvedl alespoň hlavní důvody. Snad si neděláte iluze, oligarchie vládnoucí západu je čím dál mocnější a směřuje k absolutní moci. Koneckonců nevraživost západu k Putinovi je dána hlavně tím, že na rozdíl od 90. let jsou ruští oligarchové podřízeni jeho vedení.
06. 12. 2011 | 15:03

Michal Poláček napsal(a):

Rusko si (po staletích, kdy bylo fakticky impériem) prochází dnes svým obrozením jako národní stát.

Každé oslabení Jednotného Ruska v současnosti neposiluje liberály, na které od konce 90. let není nikdo zvědavý, ale tvrdé nacionalisty. Co soudíte?

http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,800468,00.html

"Khotkovo samo by si stěží zasloužilo zmínku, pokud by si v Rusku pro sebe neudělalo minulý rok jméno jako první město Ruska bez cizinců. Tady, jako všude jinde v Rusi, dělníci z centrální Asie odváděli ty nejhůře placené práce - do minulého podzimu, kdy mládí Tádžici ubodali během rvačky opilého Rusa. Rozzuření obyvatelé zablokovali hlavní třídu a požadovali deportace přistěhovalců.

Stejné noci, starosta nechal odsunout stovky Tádžiků včetně žen a dětí. Poté dav zapálil jejich obytovny. Napůl zděšeny, napůl ohromeny moskevské noviny zvěřejnily příběh o nově bílém, čístém městě.

Voroshilove, jedná se dle vás o úlet nebo trend, který bude posilovat se slábnutím současné středové vlády?
06. 12. 2011 | 15:32

sasa napsal(a):

Karel Mueller: problem oligarchu ale neni vyresen a to, ze Putina poslouchaji znamena, ze je nejvetsi oligarcha
06. 12. 2011 | 15:43

Michal Poláček napsal(a):

Saso,
tak by to ve fungující monarchii mělo být, ne? ;-)

Stát řídí ostří hoši a ten nejostřejší sedí na trůně. Demokracie se buduje blbě v zemi, kde jsou demokraté ohroženým druhem, o tom se přesvědčují už i v USA.
06. 12. 2011 | 15:45

voroshilov napsal(a):

Michal Polacek:
Nevim co vam podsouva Spiegel,deportaci stovek ba ani desitek Tadziku nemuze provest zadny starosta,je to v kompetenci Ministerstva vnitra,naposledy se to stalo kvuli diplomatickym rozeprim protoze Tadzikistan uveznil ruskeho a estonskeho piloty ktere vyprosili nouzovou posadku letem z Afghanistanu,piloti byli propusteni domu,o zadnych zapalenych ubutovnach jsem nikdy neslysel.
Problem vsak bude narustat pokud vlada neomezi priliv gastrbajtru,je to opravdu k nasrani,i kdyz vetsina pracovniku se chova slusne a Rusove maji pochopeni pro jejich tezkou situaci,ale nektere jedince...Do toho jeste problemy s vlastnimi Cecenci,pozitivni diskriminace na ucet mensin jako za Brezneva,obrovske vlevani statnich prijmu do kavkazskych republik to zrovna neraduje.
Pokud chteji mocni udrzet mista budou muset mnohem vetsi kontrolu a mnohem mensi toleranci k svym magometanum a cizim elementum,ne jenom pronasledovat ruske skiny a nacionalisty.
06. 12. 2011 | 15:45

Michal Poláček napsal(a):

Voroshilov,
dobře, nemám na to hotový názor.
06. 12. 2011 | 15:58

Josef K. napsal(a):

Mueller. Situaci v Rusku jsem popsal ještě velmi střídmě, spíše růžovými brýlemi, pane Muellere. Pokud jde o ruské mzdy, pak také nemáte dobré informace, vždy zde uvádím průměrnou mzdu ruského učitele a lékaře, tedy 4000 a 8000 rublů, podle oficiálních statistik ROSTAT publikovaných 2011..Ceny ospovídají českým a výše. Tak si to spočítejte. Pokud je zde vzestup mezd, pak je takový, že neumožňuje to, co lze nazvat normální existencí. Jistě pro Vás bude šokující, že v některých ruských továrnách je poskytována strava za směšné ceny (oběd 12 rublů, t.j. 30 eurocentů) , neboť jinak se dělníci nenajedí. Mluvíme o průměru Ruska, nemluvíme o Petrohradu a především Moskvě.
Pokud mluvíte o konsolidaci. Začnu odjinud, měřítkem bohatství , podle evropských norem, není Váš osobní majetek, ale Vaše celková schopnost udržet si nějaký životní standard (t.j. Vaše vzdělání, profese, kapitál, sociální kapitál atp.).
V tomto ohledu neuspěje žádná ze zemí sovětskéhp imperia, jsou to vše věci, které závisejí na celkové organizaci společnosti i individuálním potenciálu.
Jestliže považujete za konsolidaci Putinův řád, pak je to asi jako mnoho lidí odsouhlasilo normalizaci. Oba stavy mají zcela stejné kořeny . Jak dopadl brežněvovský systém víme, husákův se logicky jen svezl: nahoru i dolů. Putinova konsolidace konsolidací není, korupce byla skrytě legitimizována a rozprostřela se po celém zemi, zneužití státních prostředků nestačí krýt tiskárny ruské státní banyky. Korupce je zcela běžná v armádě, policii, byrokracii, školství, zdravotnictví. Korupce je chráněna mocenským aparátem. Západní standardy výroby se udržují výhradně v továrnách, které vlastní západní společnosti. Potravinářství nedodržuje základní normy, zemědělství prosperuje opět tam, kde je vlastní západní vlastníci. Ovšem jejich výnosy nepocházejí z Ruska, nýbrž pocházejí z exportu do Číny. Ruskočeský oligarcha Kellner se svými slovenskými a ruskými druhy nedělá nic jiného, také za účasti Kremlu, samozřejmě. Konsolidace se nekoná, o tom svědčí i masivní úprk kapitálu a peněz, převážně ruských ze země - před volbami. Tj. Rusové sami Putinovi nevěří a nevěří ani jeho konsolidaci. Pokud máte na mysli organizovanou podporu, tak hnutí Naši je cosi mezi Komsomolem a Hitlerjugend, striktně totalitárně řízená organizace. Někteří vůdci hnutí, po té co se pokusili o samostatnou politiku v rámci putinovské ideologie, museli odejít. Nemá smysl konstatovat, jak jsou tito mladí lidé verbováni, sváženi, organizováni ani z jakých vrstev pocházejí. Ruskou společnost asi neznáte, pro podřadné práce je sociálně vyčleněno cca 80% obyvatelstva...Ovšem Rus nechodí pěšky a nedělá podřadné práce, na to má Tadžika. Většina ruských mužů je zaměstnána v centrálně řízených ochrankách různého typu. Na ženy se v Rusku moc nedbá, ty staví domy, jejich specializací jsou např. omítkářské práce, prodávají v obchodech atp. Nezaměstnanost v některých refionech je více než 40%, spíše k 50%.
Pokud si chcete představit Rusko, pak je to od hitech Paříže až po východoslovenskou vesnici v polovině 19.,století, to druhé však stále převažuje.
Váš text nenaznačuje hlubší znalost problému.
06. 12. 2011 | 16:12

voroshilov napsal(a):

Jozef K:
Lzes,lzes,lzes az se prasi.
Uboha propaganda,vam nemenili prirucky uz od dob studene valky!
Rozebirat ten marast nema cenu,ale jak jses trapny muzu snad videt jenom Ja,bulikuj ostatnim sve"pravdive lzi",at ti pomaha Jahve a cela redakce.
06. 12. 2011 | 16:23

voroshilov napsal(a):

Fakt potesi ze neco tak hnusniho rusofobniho jeste chodi po svete,to znamena ze Rusko jde spravnym smerem(coz raduje)jinak by nikdo neplatil(a my vime kdo)ten studenovalecny odpad!
06. 12. 2011 | 16:27

modrý edvard napsal(a):

Demokratický charakter Ruska a Jednotného Ruska by se projevil, kdyby Jednotné Rusko ty volby prohrálo.
06. 12. 2011 | 16:29

pgjed napsal(a):

Pane Čarnogurský,

Bez výhrady lze souhlasit pouze s posledním odstavcem. Předchozí text ale zcela zrelativizuje otázka, kterou si soudný člověk nemůže nepoložit. Za jakou cenu? Můj pohled do věcí zevnitř, který díky obchodním kontaktům mám, je tristní a varující!
Naděje na cokoliv, co by se skutečně demokracii alespoň blížilo jsou fakticky nulové. je to diktatura pod dobrým mimikry.
06. 12. 2011 | 16:38

Josef K. napsal(a):

Mueller. Pokud jde o Vámi proklanovanou nevraživost Západu, pak ta je především nevraživostí vlastního Ruska proti Západu.
Zápdní nevraživost má možná silné kořeny v USA a UK. V Německu a Francii jde spíše o nevraživost kulturní a předevšéím z osobního poznání, neboť Rusové se v těchto zemích chovají podle svých standardů. Francie je vůči Rusům tradičně velmi tolerantní, naopak jakési genetické spojenectví se skandinávskými elitami je znát výrazně. Ovšem ruská okupace jižního pobřeží Francouzům dobře nedělá. Fischerovi němečtí ruští emigranti jsou dnes největším německým problémem, který přesahuje problém Turků. Ve zvláštních školách určených pro nepřízpůsobivé je až 85% vykořeněných mladých Rusů, Rusové, s výraznou výjimkou inteligence, která asimiluje, většinou zastávají tytéž posty v ochrankách všeho druhu. Z hlediska národnostního mají Rusové jeden z nejvyšších podílů na kriminalitě v NSR. Chování Rusů je mimo společenské zvyklosti Západu, vydíme, že i turisté nejsou již příliš vítáni a ruský turistický ruch se přesunul do Turecka, Egypta a Izraele. Nedoboru zkušenost s jednáním Rusů najdete v Rakousku jako ve Švýcarsku atp. Itálie je zvláštní případ, ruská diaspora je velmi malá spoustředěná na jihu na Sicílii do lokalit výhradně ruských. Nehledě na to, že ruská i ukrajoinské geny jsou v Itálii silně zástoupeny v podobě potomků ruských a ukrajinských otroků, Florencie a nejen byla plná Slavic slaves, výhradně dívek a žen.
Pomiňme také poměrně děsivou zkušenost Němců a Rakušanů, Francouzů, Židů, Řeků atp. z dob koloinizace Ruska v 19.století a krvavý rozpor, který z toho vzniknul. Samozřejmě , bylo to podmíněné dobou plnou nacionalistických vášní....
Oficiální ruská mytologie (putinovská) tvrdí, že mongolské jho bylo snesitelnější, neboť byla možná samospráva svých věcí, byť vše patřilo chánovi. Západní tlaky byly prý nesnášenlivé vůči pravoslaví a směřovaly k naprosté kolonizaci. Z druhé strany je tu vztah ambivalentní, neboť vysoká kultura i největší dějinné okamžiky jsou spojeny se Západem, ať je to celá historie Petra 1. či Kateřina I., největší vojenské úspěchy byly pod vedením západních důstojníků Tato ambivalence je i dnes, válka není ani tak spojována s Němci jako s určitou etapou vývoje německé společnosti, Němci jsou v Rusku přijémáni daleko lépe než Američané.
To patrně souvisí s plebejskou podstatou amerřické a ruské společnosti...mají mnohé společné a je zajíémavé, že ruští komunisté se vždy lépe dohodli s Republikány než s Demokraty. Takže opět nemáte tak zcela recht, řekl bych.
06. 12. 2011 | 16:42

Josef K. napsal(a):

voroshilove, co blbneš, ty už taky nevíš kdo jsi. Jinak pokud napíšeš slovo propaganda, tak tím vystřeluješ svůj mozek na Měsíc a cpeš si do hlavy jíl.
06. 12. 2011 | 16:44

voroshilov napsal(a):

Mullere,proc jste vubec slapl do toho pepKovskeho hovna ktere ted bude smrdet nekolik dni na pokracovani ?To jste jeste z poslednich blogu nepochopil co je ONO zač?
06. 12. 2011 | 16:47

Yosif K napsal(a):

Pane Mullere - rekl bych ze pokud nekdo ma vyhrady k Putinovi, tak nikoliv za obnoveni poradku na ulicich nebo zvetseni platu (ropa proti Jelcinovym casum zdrazila na petinasobek - z toho by zvysil platy i opilec Jelcin) ale proto ze Ruska vlada ma obcas totalitarske sklony.

Carnogursky ma pravdu v tom, ze vyznamna opozice neni o nic lepsi (komanci, nacionalisti atd) a v tom ze liberalni opozice je extremne slaba - logicky - privatizacni soky byly v Rusku k nevydrzeni - ostatne dnesni oligarchove si prave v te dobe nejvice nahrabali a jak se jim ted dobre zije.
Asijska imigrace v Rusku nebudi asi zadne velke nadseni. V mnoha sibirskych mesteckach je uz ted vice Cinanu nez Rusu.
06. 12. 2011 | 16:50

Josef K. napsal(a):

voroshilove, jsi ještě mladý tak se seber a jeď studovat, peníze máš, ale argumenty Ti chybí, když se ti to nelíbí tak vyplýtváš celý slovík vulgarismů...
06. 12. 2011 | 16:57

voroshilov napsal(a):

Jinak pokud napises slovo propaganda hehe,ne propaganda-snuska nesmyslu,absolutni idiotismus,ja na konstruktivni kritiku vzdy odpovidal rozumne,u tebe je to proste Moskevsky cirkus-medvedi,vodka,burlaci,otroci,muzici,barbarske,feudalni...To vsechno jako bolest zubu uz pres pet stoleti,ani neumite vymyslet neco originalniho.
Kupr.zeny v Rusku maji podradne postaveni-Chtel bych videt jak tvoji zidovskou mordu kazda obycejna ruska zena sroluje do novin kdyz budes ji ukazovat ze jsi panem tvorstva:-)
Plebejska mentalita americanu a rusu.-No ja nevim co s americanama,ruska plebejska mentalita ucinila tri revoluce a vyhrala nejstrasnejsi valku v dejinach,ale vubec neni s kym a o cem mluvit...
Budu te barbarsky,feudalne se vsim napetim otrocke mentality o,Vyvoleny,dusledne ignorovat.
Ted priskace elena s novym nickem aby prevzala po tobe rusofobskou pochoden,vsak ona i tobe moc nepomuze v silu velmi omezeneho intelektu.
06. 12. 2011 | 17:02

jihočech napsal(a):

Pánové Vorosilove a Karel Mueller
Proč se s nimi bavíte a zahazujete ?

Oni za to nemohou. Opravdu.
Některé niXy není třeba číst vůbec, všichni víme,
kteří to jsou.
06. 12. 2011 | 17:16

Josef K. napsal(a):

voroshilove, o postavení ruských žen s Tebou diskutovat nebudu. Kdysi, tři roky tomu nazad, jsem dělal průzkum o mínění ruských žen a jejich postavení, mám natočené a zpracované materiály z rozhovorů s více než 120 ženami od moskevských bohatých dam, vládních manželek až po vesnické babičky. O tom tématu vím více než ty, ale možná to patriarchální stvoření nejsi a k ženě se chováš lépe. Pokud jde o ostatní, nepíšeš jediný fakt, vždy popoisuješ buď ideologické žvásty "vyhrály nejstrašnější válku", nebo píšeš o mém domnělém původu. Nevím, co Tě uráží na plebejské podstatě USA a RF.
Česko je taky plebejské. Uráží Tě , že Florencie byla v době renesanční plná Rusek a Ukrajinek, které byly dováženy jako otrokyně-služky. Proč? Pak by Tě mělo urážet ono Slave/Slavic, ale proč? Historie Tě uráží a rozhodl jsi se jí předělat dle svých představ? Tak jo. Jinak si povšimni, že český Václav měl podobný příběh jako Petr I. To je zajímavější, byť prakticvky k ničemu.
06. 12. 2011 | 17:19

Josef K. napsal(a):

Jihočech. Další normalizátor a hlas lidu.
06. 12. 2011 | 17:20

voroshilov napsal(a):

jihocech:
Obecne je to sranda pokud nekdo nepise neco takoveho:"Pominme take desivou zkusenost Nemcu a Rakousanu,Francouzu,Zidu,Reku atp.z dob kolonizace Ruska v 19.stoleti a krvavy rozpor,ktery z toho vzniknoul"
Nevim co to hrozne Rusko provedlo zminenym narodum a jaky z toho vznikl krvavy rozpor,vsak se mi zda ze Napoleon provedl v Rusku mnohem KRVAVEJSI ROZPOR nez rusti vojaci v Parizi,ktere se otocili a odesli domu jenom s tim ze ponechali za sebou hodne "stastnych" mladych francouzek co porodili blondate modrooke deti,zamilovali jmeno Nataša a slovo bistro,co s tim radeni Napoleona v Rusku ktere skoncilo vypalenim Moskvy a bombardovanim Smolensku?
06. 12. 2011 | 17:30

Der Meldegänger napsal(a):

Josef K
Děsivá zkušenost při civilizačních misích Francouzů z roku 1812 a Němců z roku 1945 položily jejich kolonizačnímu nadšení určité meze.
Jenom jedna národnost (ani tak se to vlastně nedá říct) se domnívá, že za sebou může zanechat pilnou práci při organizaci Čerezvěčajnoj komissii, budování gulagů a pokus o rozvrácení ruského národa a znovu chtít pobírat smetanu z ruského bohatství.
Solženicyn o tom napsal hezkou dvoudílnou knížku, vyšla i tady.
06. 12. 2011 | 17:37

Josef K. napsal(a):

voroshilov. O tom, že nic nevíš o kolonizaci své země nepochybuji, Ty nevíš ani kdy byla ani proč, zdá se že dobře znáš jen ty dějinné události, které byla správně vyloženy. Ty nic nevíš ani o Stalinovém řešení národnostní otázky. Jinak napoleonské války a Rusko mají jistou souvislost s bolševickou revolucí, hádej jakou, myšáčku.
Jen se dovolávaj souhlasu jiných, potřebuješ mít pocit, že nejsi sám?
06. 12. 2011 | 17:40

Josef K. napsal(a):

Der Meldegänger. Podle Vašeho historického klíče by se museli Němci s Francouzi a Holanďany vybít. Kdybyste mi ještě laskavě vysvětlil, jak je možné, že jedinou zemí, která měla trvalé územní zisky ve 20.století v Evropě je SSSR? Stačí juknout na mapy.
06. 12. 2011 | 17:46

Michal Poláček napsal(a):

JOSEF K.: Snad kdyby Němci krotili svůj Drang nach Osten, Židé nevyvraždili carovu rodinu a Francouzi neaplikovali v Rusi metody vyzkoušené na severoamerických Indiánech... pak snad by ta zkušenost při "kolonizaci Ruska" (jak pán ráčil napsat) nebyla pro Rusy tak traumatická.

Paranoia části ruské veřejnosti ještě umocněná štvaním Anglosasů a Židů (v USA neřeknou Rusovi jinak než SNOW NIGGER) proti novým snahám o "kolonizaci Ruska" je tedy na místě.

Za problémy ruských Němců v NSR je především bezbřehá multikulturní naivita bývalých německých politiků - dali ochotně vízum každému Rusovi, kdo měl alespoň německého ovčáka. Že to povede k problémům u lidí, kteří posledních 200 let žili na hranicích Kazachstánu a Číny není překvapivé. I my tu máme menšinu (vámi velmi oblíbenou), která se až u nás učila používat teplou vodu.

Na závěr vám vzkazuji ať si zametete nejdříve u vás doma. Ti největší kazatelé mívájí doma ten největší bordel.
06. 12. 2011 | 17:57

Michal Poláček napsal(a):

Josefe K.,
s těmi územními zisky opět mlžíte. Územní zisky ve 20. století měla Itálie, Francie, Dánsko, Belgie, Litva - všech země sousedící s německým prostorem. Mimochodem podíval jsem se na mapu a věřte, nevěřte počet zemí v Evropě za posledních 100 let nebývale vzrostl. A to SSSR už neexistuje ;-) Fakticky se území Kremlu zmenšilo za posledních 100 let o 5 miliónů kilometrů čtverečních.
06. 12. 2011 | 18:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Josef K.,

díky za obsáhmu odpověď, ale uvědomil jsem si jednu věc: V Rusku jsem nebyl a tak bych polemizoval o něče, co neznám.
Mohu se řídit podle nezpochybnitelných skutečností a také podle toho, co mi řekli naprosto důvěryhodní lidé, kteří do Ruska pravidelně jezdí.
Na dovolené v Egypte tam bylo Rusů doslova na každém rohu. Občas sem si s nimi povídal, abych nevyšel zcela ze cviku v ruštině a tak vím, že to byly normální dělníci, učitelé atd.
V Rusku je spousta zahraničních firem a jednu věc mohu říct s naprostou určití: Platí Ruské dělníky a střední technické profese líp než u nás. Nejen pro mě byl šok, když jsem to zjistil. A téměř všichni, kdo do Ruska jezdí, mi potvrdili, že kdo tam chce a umí makat, tak se od těch zahraničních firem líp než u nás.

To klišé "ženy makají, muži chlastají" tam už dávno neplatí, za socialismu to asi platilo. Ženy silně zdvihly hlavu a muži to musí brát v potaz, jinak by tam nezůstala noha. A většina mladých mužů už maká docela festovně.

Problém je v jedné věci: Naše společnost je schopnostmi velmi podobná německé, ruská je jiná - je zde propast mezi úrovní elity a národa. Rusové mají brilantní vědecké mozky, možná nejlepší na světě. Sám jste psal o obrovském odlivu, Rusy najdete na všech světových univerzitách a podávají špičkové výkony. Přesto jich je doma stále dost na to, aby Rusové drželi krok ve strategických odvětvých. Ale chybí ta široká středně technická a řemeslnické základna, která je tak typická hlavně pro Němce a nakonec je hlavním zdrojem německé ekonomické síly.

Ale abych to ukončil: Určitě máte v mnohém pravdu, lze jen Rusům přát, aby to všechno zvládli. Už před 4 lety jsem napsal, že zelená vlajka nad Kremlem a žlutá Sibiř je definitivní konec západu.
06. 12. 2011 | 18:03

Josef K. napsal(a):

Michal Poláček. Pane Poláčku já mluvím o jiné kolonizaci než Vy... Jinak opět, Němci s Francouzi, Belgičany, Brity a Holanďany za přispění Dánů a Švédů by se již podle klíče Vašeho uvažování museli vyvraždit. Vy byste tedy nebyl. Jo, to je ten rozdíl....Ale jsem přesvědčený, že nejen o té kolonizaci, o které píši já, ale ani o rozporech mezi těmi národy či státními útvary, které jsem zde pojmenoval nemáte ani páru. A pak, opět otázka o SSSR a jejho územních ziscích ve 20.století. Hlavně, že i pomalu sto let od Masaryka vše svedeme na Židy...Vy jste Vlajkař ne?
06. 12. 2011 | 18:05

voroshilov napsal(a):

Josef K:
Jiste ze nevim nic,ja nestudoval stredni propagandistskou.Vim ze vetsina narodu od dob Kyjevske Rusi nasla na uzemi dnesniho Ruska svuj trvaly domov,behem dejinnych zvratu,valek,expanzi samozrejme ze hodne zmenilo,nektere narodnosti prisli,nektere zmizeli...ale do roku 1991 nikdo nevzpominal ze by nekoho genocidovali,vyhlazovali,starsi narodnosti(Gruzinci,Armeni)jsou vdecni za svoji existenci,mladsi(Cecenci)jsou navzdy otesankem,ale zivym a sytym otesankem,Rusko prijalo kazdeho kdo byl ochoten prisahnout caru a dodrzovat cizi zvyky.
Co Stalinska narodni politika?-Nebyli republiky,autonomni okruhy,Vam nedali Jevrejskou oblast s hlavnim mestem Beribidžan?,vam nepomohli s vytvorenim statu Izrael?Kdo v SSSR nemel svuj okruh?
Nez neco kecat pripomen Irsko a Baskitsko ktere mohou o stalinske narodni politice jenom snit.
06. 12. 2011 | 18:05

Martin napsal(a):

Problémem je že jak pravicová nacionalistická Liberálně-demokratická strana, která je liberální a demokratická jen podle názvu, tak levicová sociálně-demokratická strana Spavedlivé Rusku jsou jen přitakávači Putinově politice a proto není aleternativa a udivuje mě že se jim zvedli preference (i komunisté nejsou alternativa protože v mnohých věcech s bývalým agentem KGB Putinem souhlasí jako třeba cenzůra a vraždění opozičních novinářů). Šance na změnu by byla kdyby víc procen dostalo Jabloko dostalo víc procen protože to je jediná opoziční strana v Rusku.
Ovšem tyto volby můžou být pro Putina varování protože zratil 15% voličů a to je dost. Už některým jeho autorativní styl zdřejmě neimponuje.
06. 12. 2011 | 18:12

Michal Poláček napsal(a):

Josefe K.,
já všechno na Židy nesvádím, nepřikládám jim takovou důležitost :) popíráte etnické složení popravčí čety v případě dětí cara Mikuláše nebo etnické složení prvního politbyra? Mám pocit, že jsem probudil potrefenou husu.

Pouze jsem vyvrátil vaše pochybné argumenty o xenofóbii Rusů ke všemu neruskému. Říká se tomu tuším historická zkušenost. Na územní zisky jste také nijak nereagoval.
06. 12. 2011 | 18:15

voroshilov napsal(a):

Michal Polacek:
Rusove nemaji xenofobii k neruskemu,to je absurdni v zemi ktera cita pres 100 narodnosti,Rusove jsou prave tem lepidlem ktery cementuje vsichni narody kolem jednoho celku jinak upadnou do vnitrnich rozborek nebo je pohlti silnejsi sousedy.Jedine Cecensko je prikladem toho jak nektere pologramotne narodnosti chapaji svoji nezavislost.
06. 12. 2011 | 18:21

Josef K. napsal(a):

Pane Muellere, díky poctivé vyjádření.
06. 12. 2011 | 18:22

Josef K. napsal(a):

Poláček. Pak máme rozhodně jiné mapy.
06. 12. 2011 | 18:25

vlado napsal(a):

Těch souhlasných reakcí s hodnocením voleb v Rusku autorem blogu se jeví jakovyvážené s dostatečnou legendou k jednotlivým procentuálním ziskům. Že se objevují nicky s podsouváním co v blogu není je také normální.
No a od hodnocení blogu se Josef K. voroshilov a K Muller rozhodli to vzít ze široka.
Hodnotit stav situace v Rusku po jeho tragickém rozpadu v přerod kapitalistické společnosti?
Obecně lze říci, že trpí neduhy, které jsou patrny i u nás v naší "vyspělé demokracii".
Výprodej národního majetku a zadlužení státu.
Zrození miliardářů (oligarchů).
Služba vládní elity nadnárodnímu kapitálu.
Ožebračování sociálních vrstev.
Ale svobodni jsme v nezích svého sociálního postavení.
Je to snad v tom Rusku jinak?
06. 12. 2011 | 18:38

Josef K. napsal(a):

Michal Poláček. Pokud vím, tak současná putinská ideologie tvrdí, že přímý pokyn k popravě dali američtí bankéři, patrně se tím rozumí američtí bankéři židovského původu, se ktarými spolupracovali Němci, jinak vše v duchu Protokolů....Jinak náronost židovská je východoevropský výmysl...jinak jdeš jen o víru...popř. kulturní tradice, ke smrti nařp. http://vimeo.com/12617172. Tak jo, ještě že Eco napsal Pražský hřbitov, aspoň někdo s hlavou.
06. 12. 2011 | 18:42

Michal Poláček napsal(a):

Josef K.: Máme?

Rozloha ruského impéria v roce 1916: 21,799,825 km2

Rozloha ruské federativní republiky 2011: 17,075,400 km2

Permanentní zisk Dánska ve 20. století: Severní Schleswig - 3,938 km²

P. zisk Itálie ve 20. století: Jižní Tyroly - 13,607 km2

P. zisk Belgie: Eupen-Malmedy a Pruský Moresnet

P. zisk Francie: Německy hovoří část Alsaska-Lotrinska - 14,496 km2

Po válce vůbec mělo být Německo kolonizováno svými sousedy. Sasko mělo připadnout Belgičanům a Holanďanům, Švábsko Francii, Bavorsko Rakousku, z východní části se tak jako tak měl stát sovětský protektorát.
06. 12. 2011 | 18:48

Petr B. napsal(a):

Překvapivě střízlivý a objektivní článek. Až se divím. Ale vzpomínám si, že pan Čarnogurský nesdílel ani všeobecné nadšení pro humanitární bombardování Jugoslávie.
Jinak "prozápadní" ekonomové Javlinskij a Gajdar pořádně zatopili Rusku a tak se nedivím, že lidé tam nechtějí repete.
06. 12. 2011 | 18:52

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Já se vám divím, že jste se nechali vyprovokovat katolickým nacionalistou k neplodné diskusi. Nezapomeňte, že tento pán byl mezi prvními hrobaři Československé republiky. Nebýt jeho intrik, možná by ani Mečiar nedostal svou šanci. A následně by Klaus neměl partnera k demontáži společného státu. S odstupem času se mi jeví federace našich národů jako projekt, který by občany lépe uchránil před domácími i cizími nájezdníky.
06. 12. 2011 | 18:52

voroshilov napsal(a):

S popravou cara je to tragikomicky historicky vtip,predevsim vzpomente ze prvnim trznitelem cloveka ktery byl zodpovedny za prohranou valku byl zidozednar Kerenskij,hlava prvni revolucni prozatimni vlady,podruhe ze zadna korunovana familie v Europe nechtela dat carovi azyl kdyz mohli ji vzit treba britske vzdalene pribuzne(nabidek na vydani bylo dost),nakonec rudym to dedictvi spadlo do klina kdyz meli na krku obcanskou valku a car se ani nepokousil o sprostredkovani miru,proc take kdyz uplne pohnojil 24 leta sve vlady?
06. 12. 2011 | 18:53

Michal Poláček napsal(a):

Josefe K.,
současná ideologie Kremlu mi známa není ;) rusky nevládnu. Je zajímavé, že popíráte existenci židovského národa, když jinde se k jeho odkazu naopak hlásíte. Existuje něco jako rabínské zákony, které jasně definují, kdo Židem je a kdo není na základě krve. Dle jejich výkladu jste Židem i kdyby jste se dal třeba k rastafariánům. Apropó pokud neexistuje židovský národ, tak je celý paragraf o hanobení národa a rasy v jejich případě trochu passé, ne?

Tak tedy: Příkaz k "popravě" carových dětí podepsal Jakov Sverdlov, židovský rodák z Nizhniho Novgorodu.

Rozkaz vykonal velitel dozorců Jakov Jurovsky. Pocházel z dělnické židovské rodiny, která měla kořeny v Tomsku.

Dalšími členy byli G.P. Nikulin, M.A. Medvedev (Kudrin), P.Z. Yermakov, S.P. Vaganov, A.G. Kabanov, P.S. Medvedev, V.N. Netrebin a Y.M. Tselms. Filipp Isayevich Goloshchekin. Tři Lotyši naposlední chvíli rozkaz odmítli vykonat. Na střelbě a následné ubodání přeživších bajonety se nepodíleli.

Vladimír Iljič Lenin jehož původ vám bude též znám považoval fyzickou likvidaci za vhodnou, "bilí" reakcináři neměli mít žádný žijící symbol. Teď ještě o té ruské xenofobii ;-)

P.S.: Ostatním diskutujícím se omlouvám. Hodně jsme odbočili od tématu ruských voleb, ale ty mystifikace Josefa K. mi prostě nedaly. Děkuji za pochopení.
06. 12. 2011 | 19:03

voroshilov napsal(a):

Leninu tak neslo o zijici symbol jak o pomstu za sveho starsiho bratra Aleksandra ktery byl popraven za teroristicky cin proti predchozimu caru.
06. 12. 2011 | 19:12

Josef K. napsal(a):

Poláček. Nevím, kde jsem se zde kdekoliv přihlásil židovství...Nevím, co z této známé skutečnosti o složení popravčí čety a Jakovu Sverdlovovi chcete vyvodit. Jinak Vám poskytnu ještě lepší materiál, ale když vy neládnete rusky, tak si to nechte prelozit.http://www.alleng.ru/d/hist/hist090.htm, to je potrava Vašeho gusta, o tom Ecovi snad mluvit nebudu, pošramotil by Vám názorovou fazonku...
06. 12. 2011 | 19:13

Josef k. napsal(a):

Vůbec je zajímavé řešit popravu cara Židy a neřešit, proč vše vzniklo... Obávám se, že samoděržaví bylo pravým důvodem...
06. 12. 2011 | 19:16

Michal Poláček napsal(a):

Josefe K.,
napsal jsem, že se hlásíte k ODKAZU židovského národa, což není nadávka ;) ani to neznamená, že doma místo vánočního stromku musíte mít Davidovu vězdu. Nebuďte tak nedůtklivý.

Já nepopírám, že v Rusku, jako jinde v Evropě vládne marazmus. Přijde mi ovšem směšné toto svádět vyhradně na "tupost" domorodců tam, kde existuje hlubší souvislost. Mýt si nad tamními poměry jako hrdý "zápaďák" ruce. To jen k vaší poznámce, co "tím" sleduji.

Odkaz rád prostuduji. Anglická, česká, slovenská nebo německá verze mi bude přístupnější.
06. 12. 2011 | 19:22

Michal Poláček napsal(a):

Voroshilove,
ona téměr neomezená podpora židovské komunity revoluci se dá s odstupem pochopit. Bylo to poprvé po stovkách let, kdy měli šanci zapadnout bez toho, aby se na ně ukazovalo prstem.

Že se to zvrhlo a s příslušníky ostatních národů (včetně ruského) se pak začalo jednat jako s černochy na plantážích je druhá věc. V hodnocení vlády Mikuláše souhlasím. Ten se nikdy neměl stát carem.
06. 12. 2011 | 19:32

Zilvar napsal(a):

"Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. Jak směšno, jak neprakticky bylo by s tajným nepřítelem svým, který rouchem bratrským chtivost svou jen zakrývá, bratrovati se!! Přiznávám se, že mi Maďaři co zjevní nepřátelé Čechů a Ilyrů jsou milejší než Rusové, kteří s jidášským políbením přicházejí – nás strčit do kapsy. Čechové jsme, a Čechové zůstati hodláme navždy a nechceme se státi ani Maďary, ani Němci, ani Rusy, a proto buďme k Rusům chladni, nemáme-li je dokonce nenáviděti."
K.H. Borovský

Tak to som Vám chcel povedať, ale KHB ma predišiel.
06. 12. 2011 | 19:33

pérák napsal(a):

odkaz Josefa K
Vy budětě bez uma ot etich krasotok. Prsa číslo 7. To vysvětluje mnohé.
06. 12. 2011 | 19:43

ujo napsal(a):

Josef K.:
"Jinak náronost židovská je východoevropský výmysl"
A v Izraeli žije kdo? Rusové, Němci, Poláci, Češi?
Nebo je Izrael taky východoevropský výmysl?
Vaše argumentace je k neuvěření
06. 12. 2011 | 19:45

Der Meldegänger napsal(a):

Zilvar
Zrovna jsem měl v ruce knížku od Havlíčka Borovského, kde si Rusy nemohl ani dost vynachválit.
Vždycky je to věc perspektivy.
Za života Pavla I. si Napoleon taky myslel,že jediným spojencem Francie může být Rusko.
Nejhorší je doktrinářství a propagandistická mlha.
06. 12. 2011 | 19:49

Miky napsal(a):

Pane Čarnogurský !
Proč poroBoha lezete na Český blog?
Vám se přece Československo VŮBEC nelíbilo a byl jste proti němu.
Osobně si myslím ,že by jste sem neměl lést.Dělá se mi a podobným, z lidí jako jste Vy dost špatně.Hlavně z jejich i Vaší falše...
06. 12. 2011 | 20:31

Josef K. napsal(a):

ujo. Váš údiv by měl být impulsem ke studiu. Židovská národnost na Západš neexistuje, je to konfese. Vysvětlovat nemá smysl, studujte, Wiki klidně, ale v angličtině...
pérák. Naučte se rusky, pokud se chcete vyjadřovat a psát v ruštině.
Poláček. Problém je úhel pohledu, vzhledem k tomu, že z Ruska pocházejí někteřé mí předci, vyjadřuji se k té zemi a kultuře více jako její příslušník byť žijící mimo, navíc tam často pobývám. Stejně se vyjadřuji k Izraeli, Německu, Polsku, Čechám (k Česko holt taky) mám to holt geneticky pomíchané.
06. 12. 2011 | 20:32

voroshilov napsal(a):

Josef K.
Ty jsi nikdy nikde nebyl a tvoje trapne lzi uz asi nezerou ani nove soukmenovci v Izraeli,echh kde ty zlate casy studene valky kdyz vas jeste nekdo poslouchal...
06. 12. 2011 | 20:50

Josef K. napsal(a):

voroshilove, trpíš samomluvou a pomateností, zjevně snad nějaké deprese spojení s velkým množstvím vodky...
06. 12. 2011 | 21:12

ROSSIAN napsal(a):

Michal Poláček, nárůst nacionalismu (a ektrémní pravice) není pouze problém Ruska ale celé Evropy. Rusko v tomto ohledu není žádnou vyjímkou.
Je tu ale jiný problém že aplikace "národního státu" by měla pro Ruska dalekosáhlé destruktivní důsledky: Tzv. "národní stát" který prosazují ruští etnonacionalisté a jejich nová odrůda podporovaná ze západu (zejména z USA a Izraele) - tzv. "nacional-demokrati" (Širopajev, Navalnyj, Feoktistov, Chomjakov aj.) je projektem ve kterém jde o záměrnou destrukci Ruska jako impéria, včetně teritoria.
Aplikace ruského etnonacionalismu jako státní ideologie by byla pro buoucnost Ruska katastrofou stejně jako aplikace neoliberálního modelu.
Je překvapivé, že značná část ruských etnonacionalistů (zejména nacional-demokrati) jsou radikální západnici kteří si přejí podřízení Ruska západu - ovšem západu rasistickému na bázi arijského internacionalismu. Je štestí že nemají podporu vládních vrstev. Bohužel jsou ale hodně činní v oblasti neoficiální propagandy - například na internetu kde se svoji propagandou snaží ovlivnit mladé lidi. Bohužel právě tam jsou nejúspěšnější. Právě z mladých lidí ovlivněných etnonacionalismem se rukrutuje hlavní část tzv. nesystémové opozice. Cílem ruských etnonacionalistů je za každou cenu se dostat k moci a je velmi pravděpodobné že pokud by došlo v Rusku k lýbijskému scénáři, tak právě oni by zde hráli hlavní roli jako spojenci agrese západu, podobně jako ji hráli ROA za velké vlastenecké války.
Ve srovnání se západními národními společnostni je ruská společnost mnohem méně xenofobní vzhledem ke staletému historickému dědictví přátelského soužití s jinými národy na území Ruska.
Bohužel nejmladší ruská generace která vyrůstala v devadesátých a nultých letech má v hlavě bardak a je ovlivněná západní propagandou která zná jen neoliberální hedonismus a bezohledný individualismus anebo naopak rasizmus, šovinismus a xenofobii.
06. 12. 2011 | 21:22

voroshilov napsal(a):

Josef K.
Nemam,ted jsem se podival na facebookovou diskusi na hlavni strance Policie zatkla stovky demonstrantu,je to parada debilu typu"Rusko je rise zla,jak rikal Reagan" et cetera,mas bod u bezmozkove omladiny,i kdyz stejne tam pisou kamaradi Zabij babu a dedu,no ceka vas jeste dlouhy boj,vono to Rusko asi nepadne za vaseho zivota,ale musite verit a sirit rasovou nenavist jako spravny hitlerjugend!Ze,elenko!jaci jsou uspechy na vychodni fronte?Makejte negry,slunce je jeste vysoko!
06. 12. 2011 | 21:23

Josef K. napsal(a):

voroshilove, v Moskvě bylo zatčeno 2,5 tisíce lidí za jeden večer. Je nasazeno vojsko. Je zajímavé, jak vkládáš své úvahy do cizích úst, asi jinak myslet neumíš.
A vůbec ani číst ne, či porozumět obsahu textu. Svaz moskevských novinářů vyzval média k objektivní- t.j. proputinovským komentářůmm. Napsal jsem, že Putinův režim má prvky nestability, napsal jsem proč, tak to nesváděj na tajemné síly,to se jen potvrzuje a bude čím dál víc. Jinak autoři báby a dědka jsou spíš typ mládežníků "Naši", pokud Ti to nedošlo.
06. 12. 2011 | 21:33

Michal Poláček napsal(a):

ROSSIANE,
díky za obsáhlou odpověď. Víceméně souhlasím. Neumím si představit Rusko jako čistě národní stát, ne bez krveprolití a možná i zahraniční intervence.

Mám další dotaz: Jakou roli v tom celém hrají "Nashi"? Pro neznalé jde o jakousi militantní verzi pionýra vázanou na Jednotné Rusko. Žirinovského role je známa, má svým šaškováním u národních bolševiků vzít hlasy skutečným extrémistům. Nerozumím, ale tomu, proč si Putinovi lidé pěstují národoveckou bojůvku přímo ve svém středu.
06. 12. 2011 | 21:47

ROSSIAN napsal(a):

Josef K.: V Rusku se právě odehrává první dějství dramatu "oranžová revoluce" jehož konečným cílem je dostat Rusko a jeho nerostné zdroje pod nadvládu západu. Já fandím ruské vládě a všem zdravě myslícím rusům (je jich stále většina) aby to ustáli a vytvořily nové a silné euroasijské impérium jehož budoucnost začíná už dnes.
Jde o hodně. Západ ví (USA) ví že má poslední šanci získat nadvládu nad světem pomocí zotročení Ruska a nejvíc se bojí euroasijského projektu (EAS), který znovu spojí euroasijské národy podobně jako SSSR. Osud Ruska je osud impéria a Rusko má ted velkou šanci ho znovu vytvořit, proto se ti kdo vládou západu (zejména USA) budou snažit Rusko jakýmikoliv prostředky ovládnout.
06. 12. 2011 | 21:53

Kritik napsal(a):

Člověka musí mrzet, že jediný objektivní ohlas na volby v Rusku slyší až ze Slovenska.

Stálo by za to obnovit vysílání stanice Svobodná Evropa v češtině. Ale redakce by musela sídlit úplně jinde, než ta nynější. Člověk si totiž musí připadat jak za hluboké normalizace.
06. 12. 2011 | 21:54

ROSSIAN napsal(a):

Michal Poláček. NAŠI jsou západními a našimi médii mylně označováni jako "ultranacionalistická" organizace. Není to pravda, NAŠI se vymezují stejně proti liberálům i nacionalistům. Je to spíše budoucí rezervoár (stejně jako např. Molodaja Gvardija, Rumol aj. státní mládežnické organizace) děržavniků a gosudrastvenniků loajálních vládě a systému.
Žirinovskij není ve skutečnosti nacionalista, pouze imituje nacionalismus aby odlákal voliče nebezpečným nesystémovým etnonacionalistům. Proto si ho vydržují. Žirinovskij hrál vůči každému systému (už od dob Jelcina) loajální roli.
Nacionální bolševici mají mezi sebou časté rozpory a někteří patří do křídla etnonacionalistické nesystémové opozice, jiní se snaží naopak vytvořit jakýsi hybrid mezi etnonacionalismem a ideou SSSR.
06. 12. 2011 | 22:02

ROSSIAN napsal(a):

Jinak velmi perspektivní směr který by se v budoucnosti mohl stát hlavní státní ideologiií je Eurasianismus.
06. 12. 2011 | 22:05

voroshilov napsal(a):

O,Rossian se vratil,hodne spravnych veci glagoli ale prece...Co je to za etnicky nacionalismus?Ze rusky narod ma dost parazitu z Kavkazu ktere ziji za spolecne penize ale podobne zdejsim cikanum nepracuji a jenom zvysuji kriminalitu?Cecensko nic nevyrabi ale pozira rocne desitky miliard protoze to tak Putinu vyhovuje udrzet pomoci Kadyrova stabilitu v regionu,nektere oblasti na tom mnohem hur ale federalni vlada stejne je prehlizi na ukor vahabitu,co bude kdyz Kavkazu dojdou prachy nebo bez Kadyrova(ten je loajalni)budou chtit jeste vic?
Co to je stavba noveho Euroasijskeho svazu po vzoru SSSR?My chceme znovu krmit desitky parazitu ktere s radostnym revem utikali a proklinali Sojuz-ted budeme zit jak na Zapade?NACHUJ NACHUJ TAKOVE BRATRI A SESTRY!Vsichni zradili krom Belorusu,a ted by znovu v tezkych casech aby je Rusove financovali,zvedali hospodarstvi?Co za to-zase potom krik o okupantech,represich a hladomorech!Ne,kamaradi,zapad je vase volba,dost bylo Juscenku a podobnych pobaltskych fasistu,lezte do EEUU,a my uz nejak sami bez vas.
06. 12. 2011 | 22:21

ROSSIAN napsal(a):

Pro ty kdo umí Rusky sem dávám zajímavý odkaz na sajt evrazia.org který se věnuje geopolitice a globální politice z pohledu Ruska. Jsou tam zajímavé články a informace o Rusku i globální politice které by u nás nikdy nevyšli. Tady třeba odkaz v souvislosti s ruskými volbami na článek jaké používá západ techniky při manipulováním společnosti: http://www.evrazia.org/article/1853
06. 12. 2011 | 22:23

ROSSIAN napsal(a):

http://www.evrazia.org/article/1853
06. 12. 2011 | 22:24

Josef K. napsal(a):

Rossian. Komplexní pohled. Nicméně. EU je dnes vystaveno krajně agresivnímu útoku amerických bankéřů. Roli amerických bank a konzervativců typu bratři Kochovi bych přirovnal k hedonistickému mladíkovi, který může dělat vše výhradně ve svůj prospěch, jak si myslí, nespoután pravidly. Roli EU přirovnám k vůdci junáckého oddílu, který odpovídá za děti, přírodu a dokonce i za toho hedonistického mladíka a je tedy omezen mnoha pravidly... viz. můj komentář pod blogem Aleše Drobka (bez toho zůstane nepochopeno). Pacifistické EU s RF navázalo poměrně kvalitní a win-win vztahy. EU nemá zájem na kolonizaci Ruska, to je drahé,krvavé, bez výsledku, má zájem na kolonizaci výrobní a technologické, a to je i zájem Ruska v rámci nové industrializace a rozvoje země, řešení devastace země- a je to velmi tradiční historický vztah. EU , bez UK (!)je pro Rusko v mnohém softpower přitažlivější než McDonald, podobně je tomu v arabských zemích. EU kolonizuje výrobně Rusko a platí vysoké ceny za energie, které pokrývají nejen nákup zboží EU ale i potřeby Ruska na vlastní sociální a obranné služby. To je koncept Brandtovy a Gensherovy Východní politiky. V Rusku nejde , jak jsem napsal, o žádnou oranžovou revoluci, v Rusku jde o to, že Putin se svými lidmi nedokázali využít času k jinému uspořádání a sami do svého systémuá vložily prvky nestability, silnější než jejech moc věci ovládat. Myslím, že je nutné v té věci daleko více diferencovat a být nepředpojatý a vyjít z ověřitelných reálií. Jen krátce nadhozeno...
06. 12. 2011 | 22:25

Jozef napsal(a):

Slovenske media neexistuju.Teda slovenske redakcie v mediach masoveho dosahu.
Neexistuju slovenske denniky,neexistuju slovenske politicke redakcie v telkach,v rozhlase.
Existuju nemasove slovenske tyzdenniky a mesacniky,napriklad Literarny tyzdennik.Extra plus,Kultura.
Osobnosti okolo tychto slovenskych minimedii,osobnosti okolo Stalej konferencie slovenskej inteligencie,ap.vnimaju "slovenske"media ako agentury Mossadu a CIA.Uz peknych par skaredych rokov.Slovensko podla nich vraj dnes este nema pravo na vlastne media,kazdy pokus o slovensky dennik,alebo slovensku telku bol totiz zmareny.Slovenska tajna sluzba je vraj jedna z najslabsich tajnych sluzieb,operujucich na Slovensku.
Ale da sa to prezit, na nove Slovenske narodne povstanie niet zatial ani sil,ani dovod.

V tomto zmysle nad stratou hlasov Putina nejasaju "slovenske media",ale jasa "Mossad a CIA".Aj ked niektori dnesni politicki redaktori su slovenskej narodnosti,je treba konstatovat,ze militantny antirusky sovinizmus a isty westrasizmus politickych redakcii je vec cudzia a nepriatelska slovenskej kulture, cudzia a nepriatelska jej erbovym osobnostiam.
Je mi hlboko proti srdcu nazyvat bratislavske okupacne media slovenskymi mediami.

Podla staleho komentatora dennika SME P.Morvaya /madarsky sovinista a westrasista/ do Statnej dumy sa nedostala "jedina demokraticka strana bojujuca za slobodu a pravny stat a odmietajuca vladnu nacionalnu paranoju",vacsina tych,co nevolila putinovcov,presla k extremistom i k Zirinovskeho fasistom/in dnesne Sme/.
Takze tento okupant,Morvay, sa az tak netesil.Hadam sa tesil iba z toho,ze pokles preferencii Putina moze vestit pre Rusko chaos a necakane problemy.
06. 12. 2011 | 22:28

Josef K. napsal(a):

Jsem přesvědčený, že je cestou do pekel vše svádět na jakýsi Západ. Rusové sami mají profesi technologa moci a systém ovlivňování veřejného mínění umějí, byť trochu tesařsky (řešení voleb v Osetoii je už zjevný primitivismus). Youtube poskytuje dost materiálu o podvodech. Je také zřejmé, že podpora JR je reálně kolem 30%-35%. Podpora klesá směrem na Západ, především v metropolích.
Klesá proto, že vláda přešla ke zjevné aroganci, poslední vystoupení Medvěděva jsou tak směšná, že je komentují i moji známí stoupenci Putina s úsměškem.
Nehledě na přání neomezená moc koroduje ryhleji než ta demokratická, Rusko snad neztreatilo šanci najít model, který bude široce a přirozeně respektovaný a zajistí mu stabilitu. Jedním z nich je model EU. Tak si držme vzájemně palce. Jiná věc, že mnozí Rusové věci chápou bez potřebných znalostí partnerů.
06. 12. 2011 | 22:35

ROSSIAN napsal(a):

Vorošilov, taky názor. Typická argumentace zastánců například americko-izraelského projektu "Chvatit kormit kavkaz". Jinak co se týče dotací tak čečensko a dagestán jsou asi někde v polovině dotovaných regionů. Nejvíce dotovaný region je čukotka a čele s Abramovičem, ale ti co věří překrouceným faktům nacdemů to nezajímá.
Přirozeně že EAS se nebude rozšiřovat naráz (ted se plánuje jako základ pouze integrace Ruska, Kazachstánu a Běloruska) ale postupně na etapy. S pobaltím souhlasím ty tam opravdu třeba není a ani se s nimi nepočítá. Naopak je ale možné že po rozpadu EU vznikne znova něco na způsob východního bloku kdy postsocialistické země EU, včetně Řecka budou ekonomicky i politicky závislé na EAS (bez přímé integrace EAS).
06. 12. 2011 | 22:35

Josef K. napsal(a):

Jozef, podobná hodnocení jsou bezobsažnými proklamacemi a nic nařeší. Čím více slov o propagandě, tím méně je text k uvěření.
06. 12. 2011 | 22:38

ROSSIAN napsal(a):

Josef K. Ano EU (pokud se dříve nerozpadne) může být perspektivní partner Ruska a EAS (například sám jeden z lídru eurasijského hnutí A.G.Dugin to říká). Mají na mysli ale Evropu zbavenou atlantické (anglosaské hegemonie). Sám taky nejsem zastáncem rozpadu EU a národovectví pokládám za přežitek (a nástoroj polulistů), ale spíš by bylo nutné EU přeformátovat (například zmenšit a ze zemí východní Evropy vytvořit samostatnou geopolitickou zonu spolupracující jak s EU tak s EAS). V budoucnosti budou mít šanci pouze velké civilizační celky, národní státy nebudou mít v budoucnosti šanci na smysluplnou existenci.
06. 12. 2011 | 22:46

Jozef napsal(a):

to voroshilov
Kto je Zirinovskij,dostojnik sovietskej KGB,ako ho vnimate?
Mozem povedat,ze na Slovensku ho vnimame od pociatku ako osobu nasadenu na diskreditaciu a potlacenie ruskeho patriotizmu.Osoba vulgarna,casto neuveritelne cynicka.
06. 12. 2011 | 22:49

ROSSIAN napsal(a):

Vorošilov, co se týká čečenska a čečenců. Oni nejsou viníky, ale obětí rozpadu SSSR, a agresivní vahhábistické kampaně USA a Saudské Arábie kterou zastavil teprve Ramzan Kadyrov.
Jinak tento článek "Russkim v Rossii nado byt prestizhno" který vyzdvihuje roli ruského národa jako nositele imperské ideje psal čečenec: http://evrazia.org/article/1850
06. 12. 2011 | 22:57

voroshilov napsal(a):

Jozef:
Zirinovskij,no ja ho nevnimam jako hrozbu pro neco,je to takovy zrucny demagog,rika to co chce narod slyset,vzdy chyti spravny vitr,svym zpusobem je to politicky kompas...v zadnem pripade to vsak neni idiot nebo klaun,je to jenom jeho maska,on je schopny politik kdyz vystupuje pod dobrym vedenim(vime koho)ale zradce nebo maskovany nepritel opravdu ne,nebojte se Zirinovskeho-on je neskodny.
06. 12. 2011 | 22:59

Josef K. napsal(a):

Rossian. No, Euroasijský svaz má v sobě zatím, nehledě na tři členy, více rozporů, je víceméně živen příjmy Ruska, je založen v zájmu Ruska a je ruskou cestou úpokusit se nevojensky docílit svého prospěchu, pravděpodobně bude mít velmi dlouho asi takovou kvalitu jako Ruskoběloruský stát. Vaše nadšení je dost těžké sdílet. Kulturní zázemí původních členů EU je silnější než EAS. Vaše konstrukce o moci EAS je pomýlená, trochu panslovanské velikáštví s pravoslaným sebevědomkím.
Podle Vašeho textu mám pochybnosti o Vaší znalosti Evropy, tedy té Západní.
Jinak Vám doporučuji sledovat tvrain.ru, tam poznáte i jiné Rusko než obstarožních ideologů a konstruktérů snů , patrně budete překvapený, stejně jako když budete mluvit s Rusy, že je mnoho věcí jejich přáním nehledě na západní spiknutí. Spiknutími se vždy ohánějí ti, kdo nejsou schopni přijímat svět racionálně a dostat se k informacím.
Myslíte příliš institucionálně, ta doba je pryč. Navíc většina vzdělaných mladých Ruzsů a Rusů středního věku, kteří na Západě studovaqli či pracují již Západ za nepřítele nepovažuje. Dokonce slouží v IDF.
06. 12. 2011 | 23:02

voroshilov napsal(a):

Rossian:
My se nerozumeli,ja nejsem odpurce imperske idei,presne naopak-jsem impersky totalitni sovinista(vim ze jinou cestu Rusko historicky nema),vsak tak jak to bylo v SSSR na ukor jedineho naroda nemuzeme zopakovat,ani to nejde-vsechno se zmenilo,novy SSSR je utopie,je treba hledat nove cesty kde byvale republiky a blizke narody budou sami chtit spadat pod nasi sferu vlivu,je to beh na dluhou trat' ale verim ze zacatek uz je pokladeny,a cim hure budou na tom okolni zeme tim vic primknou kam je nasmerujeme pokud na to bude politicka a ekonomicka vule,ale tentokrat bez zadnych prehmatu jako v minulosti.
06. 12. 2011 | 23:07

ROSSIAN napsal(a):

Vorošilov, já vás nepodezírám z hereze, naprosto s vámi souhlasím, doba sama k tomu uzraje kdy budoucí elity dnešních postsovětských republik sami pochopí co znamená geopolitická realita a že Rusko je jejich skutečný spojenec, který byl v hiostorii garantem jejich státní i národní existence. Taky je zcela jasné že bez silného kulturního a civilizačního vědomí (vlastní civilizační mise v euroazisjském prostoru) a role ruského národa bude euroasijská integrace stejně mrtvá idea jako je projekt EU.
06. 12. 2011 | 23:27

Jozef napsal(a):

to was
mrzi vas,ze nebyt augusta 68 mohli by ste uz davnejsie v Ceskoslovensku vsetko sprivatizovat a cechoslovaci mohli uz davno veselo bojovat v nespinavych americkych vojnach,mrzi vas,ze USA uz davno mohli mat vojenskle zakladne vo vyse sto krajin sveta,ze v Juhoslavii mohla byt uz davno americka drogova vojnova megazakladna...

O historii narodov Ruska a celej Europy neviete nic.Mozno ste hladny bankar,alebo...

Mimochodom,po Rusku sa slobodne pohybuju cele divizie zapadnych podporovatelov ruskej demokracie,robia co je v ich silach,aby v Rusku fungovala demokracia,ktora sa paci majitelom zapadnych medii a bank.Za tu spravnu demokraciu bojuju v Rusku media aj treti sektor mnohych oslobodenych statov,vratane Slovenska,ci Ceska aj spionazne sluzby Polska /regionalna mocnost/ a ostatnych Wall Streetom oslobodenych krajin Europy,od Pobaltia po Gruzinsko.
06. 12. 2011 | 23:41

ROSSIAN napsal(a):

Josef K. tito ideologové nejsou obstarožní. Prosazují modely pro budoucí multipolární svět odpovídající podmínkám 21. století. Obstarožním se spíše postupně stane myšlení o universální platnosti západních hodnot.
Intelektuální sféra v současném Rusku nejsou žádní obstarožní ideologové ale velmi zajímaví lidé z nekonvenčními názory kteří intelektuálně převyšují dogmaticky ustrnulé myšlení západu.
Spíše je ustrnulé myšlení ruských západniků, kteří pouze opakují západní dogmata.
Samozřejmě názory v rusku mají lidi různé, na sajt se podívám.
06. 12. 2011 | 23:42

Josef K. napsal(a):

Rossiane, zjevně z Vás mluví více přání než rozum. Zjevně jste si nikdy neuvědomil onu provázanost Ruska a EU, padne-li EU, které se zamozřejmě nikdy nevzdá atlantických vazeb, ani kvůli útoku us bank a už ne kvůli Rusku, což je věc strategická, pak upadne do chaosu Rusko. Rusko je pádem EU přímo ohroženo. EAS také. Zjevně jste si neuvědomil, že EU je výrazně jednotnější než popisují média /min. 17 původních zemí + Polsko a Pobaltí/ a nikdy jste si neuvědomil tu obří ekonomickou i vojenskou moc, kterou představuje. Že nemává pěstmi je jeho postoj. Také jste si neuvědomil, že Rusko softpower nemá a neumí používat. Směřujete k ideologické komičnost. Konec
06. 12. 2011 | 23:44

ROSSIAN napsal(a):

Jozef K. No nevím jestli je původní zázemí členů EU silnější než v případě EAS.
Za prvé EU je atlantický projekt americké hegemonie který se z ním vymaní až v případě kdy přestane USA zajímat jako geopolitická platforma vlkastní hegemonie v euroasii.
Za druhé myslím že třeba taková skandinavie a středomoří má mezi sebou mnohem větší kulturní rozdíl než v případě EAS rozdíl mezi Ruskem a Kazachstánem nemluvě o Bělorusku. V Evropě vždy byli ostře kulrturně vymezené hranice v případě Ruska a euroasie tomu tak nebylo. Například Rusku se již před pěti staletími podařilo najít platformu mírového soužití s islámem na vlastním teritoriu, což se Evropě nepodařilo dodnes. Multukulturalismus je spíš reálný apartheid a imitace dialogu.
Mslím že Rusko je ohledně kulturní i civilizační kompaktnosti s Eroasií dál než Evropa.
Jestliže jsou dnes nějaké jakoby nepřekontalné civilizační rozdíly mezi zeměmi EAS, tak je to pouze v důsledku narychlo tam importovaného nacionalizmu (který měl jednotlivé republiky kulturně odtrhnout od Ruska).
07. 12. 2011 | 00:01

voroshilov napsal(a):

Smesne kecy o obri vojenske a ekonomicke moci EU.EU ktera se nemuze dohodnout na pomoci Recku nebo Italii,EU ktera je na pokraji rozpadu,zalezi hlavne na nemecke ekonomice a bojovala s plukovnikem osm mesicu a zvitezila pomoci USA a Al Kajdy.EU ktera je zavisla na ruskem plynu a rope,potrebuje ruske a vychodni trhy...-jo to je sila,uz se bojime!
07. 12. 2011 | 00:01

Plch napsal(a):

A prečo sa neobjavila? Pretože jej Putin a Medvedev nedávajú šancu sa vôbec sformovať.
07. 12. 2011 | 00:03

voroshilov napsal(a):

17 puvodnich zemi+Polsko a Pobalti,nikdy jste neuvodimili jejich silu...cha cha!
Staci otocit kohoutkem a podivam se na jejich silu!
Jeste tu nejakou silu ma Cina ktere je ted hlavnim ruskym spojencem,kote!
07. 12. 2011 | 00:06

ROSSIAN napsal(a):

EU má možná obří vojenskou a ekonomickou moc, ale nikdy ji nebude umět používat protože se nikdy nebude umět na něčem dohodnout. Ano EU je provázaná s Ruskem a pád EU by se v Rusku projevil, jenže on by se mnohem víc a to nejvíc projevil v zemích východní Evropy (od Ukrajiny až po ČR) v Rusku už by byl výrazně slabší, díky surovinové síle Ruska a možnosti přeorientovat halvní část surovinového exportu do Číny. Navíc pád EU by pro Rusko vytvořil vedlejší pozitivní efekt v podobě krizí nejvíce zasáhnutých zemí EU (bývalý východní blok) které by se stali závislí na EAS. Soft power EU a západu upadá a kdy Ruska a EAS vytvoří svoji soft power je pouze otázka času.
Nic nezůstává na místě a západ nebude věčně hegemonem. Budoucí centra síly budou Rusko-EAS, Čína a v dlouhodobě perspektivě latinská amerika. Západ zejména EU se ocitne na periferii a USA se přeorientují na pacifik.
07. 12. 2011 | 00:13

Jan Volf napsal(a):

Je velmi zajímavé, že bývalý "dizidentˇ" pan Čarnogurský chválí dnes Putina-dříve byl bojovníkem za demokracii-přitom dnešní "samoděržaví cara Putina" se blíží demokracii cara Stalina. Jakákoliv opozice je v Rusku fyzicky zlikvidována, případ "Chodorovskij" asi panu Čarnogurskému nic neříká !!!
Stejní lidé, kteří byli perzekuováni za Brežněva jsou na tom dnes ještě hůře-jediná výhoda je, že mohou snáze emigrovat, svobodně se v Rusku vyjadřovat nemohou stejně jako dříve.
Názory pana Čarnogurského jsou úplně mimo realitu-ostatně stejné nesmysly hlásá i na současné domácí politické scéně, na které hraje zcela bezvýznamnou roli.
07. 12. 2011 | 00:18

ludo napsal(a):

jaka fajna diskuzia.
co sa clovek nedozvie,ze tych zasranych rusov nikde nemozu vystat v amerike dokonca im hovoria snow niggers a 80% amikov sa ma pyta,ci som from russia,oni nemaju sajnu co je slavic nation.rozprava len aglicky,alebo ked je cigan tak aj spanielsky.tak isto kopa tu,pise fundovane o tej ruskej holote,hlavne jozino k.mnoho tu ma recepty na zlepsenie stavu ruska,jozka a jeho sion brothers velmi boli, ked nemecky jude doviezli iljica na pulmane zo sweicu.tam by sa gazdovalo made in talmud,tam je z coho brat a holoty velmi pracovitej to tam je,takovej zlatej dul nema na svete,ak by sa chazariky dorvali tam,preto tu dristaju dristacky made in demokracy,ze sa zatykalo a vojsko a dalsie slizke reci.
ja neviem pisat cipkovane s drahym parfemom,ako viacery tu,lez zapamatat holotajedno, za 1000 rokov co ta maticka rus(ako pekne nazyvaju ten svoj kraj) okrem jarlyku,co platili slabe 150 rokov mongolikom,ktorych potom maskale s chocholamy rozbili na srot, je to jedna z najmocnejsich nacii sveta.vzdy si dali rady samy,nijakej nacie,alebo statneho utvaru v akejkolvek podobe v dejinach tej rusie nezarvalo tolko a vyzrali tolko,ze keby pepikov s cobolikmi bola 1 miliarda,dodnes by sme platili jarlyk mongolom,alebo by sme sa prerobili a pchali do riti ci mongolikom,francuzikom,perzanom,ci reichu.
akekolvek dristiky najfundovanejsich tu nic na tom nezmenia a nezmenili ani najdisciplinovanejsie a bohovo vybavene army sveta za tych tisic rokov k tym moskalom sa mozu tak z daleka postavit svaby a hned za nimi samuraji,potom dlouho nic,tak zas dlouho nic az potom ostatok holoty,lebo kopa ma tych rusov za obycajnu holotu,ale s takym power,mentalitou a nasadenim ze sa im zatial nikto v nasej historii nevyrovnal.
vysoko gramotny moj dristik mozu napadnut,ako jednoducho bacovsko drotarsky plk,ci dokonca si niekto mysli,ze sa maskalom pcham do ritky ,gramonte povedane,ze som rusofil.je to z jedinej priciny a tou je to,ze co som nadristal je dlha realita davno pred nami a dufam,ze este dlho bude po nas,dakujem pepikom,ze toho cobolika carnogurskeho tu pustaju uz v roku 1990 som mu chcel v KE rozbit okuliare,lebo za toho boha nechcel,aby sme tych stbakov povesali do jedneho.
07. 12. 2011 | 01:00

Josef K. napsal(a):

Rossiane, plné zbožných přání. Pokud se EU zhroutí...No, poklud chcete černý scénář, tak pro Vás nevypadá dobře. Rusko nemůže dotovat Čínu a Čína nepřistoupila a nepřistoupí na evropské ceny, zdroje vyschnou. Ty ceny jsou podmíněny odběrem zboží za určitých podmínek...a mají i vliv na světové ceny. Dodnes k dohodám nedošlo. Čína nebude potřebovat suroviny pokud se trhy EU zhroutí, nebude kam dodávat...V Číně se do popředí dostanou velmi složité domácí problémy, možná je bude chtít řešit na úkor Ruska, její výzbroj a velikost armády jsou minimálně na stejné úrovni jako ruská, velikost nesouměřitelná, Rusové vědí, že Dálný Východ neobhájí. Na EAS se bývalé satelity nestanou závislými, EAS není schopno a nebude schopno uživit sebe sama, snad vojensky okupovat, velmi dočasně, Rusko bude muset tisknout peníze rychleji než se taví ocel, pokusí se nakoupit v Západní Evropě co půjde, odsaje ale prostředky z vlastního trhu a prohloubí sociáloní krizi na vlastním území, začnou silné bouře i mimo centra,poswtupně se rozpadne armáda, cizí nákupy Rusko bude prčovádět masivně, aby zjistilo, že nákupy v Zápdní Evropě jsou mu k ničemu, ke strategickým podnikům se nedostane. Nákupy budou toptiž večdeny stejně institucionáýlním myšlením jaké máte Vy. Začnou svrab a neštovice a patrně dojde k rozpadu Ruska, Čečensko a Dagestán a všechna územízávioslá na ruské vojenské síle a penězích se trhnou, i velmi patrně Dálný Východ, ikdyž nebude okupován , tam je podpora centrální moci velmi nízká. Nevím, kde Váš bájný svaz má zdroje, nenacházím je, prostě nebudou....hezké sny o velikosti.
07. 12. 2011 | 01:03

ludo napsal(a):

hele wolfi
ten cobolik nic nechvali,len kuka cez tie okuliare,ako to tam realne je a zatial to maskalom pasuje,koho mysli wolfi s tou emigraciou,toho co ma chelsea londyn?keby rusom boli taky mily,ako ich ten zachripnuty pijak,co spiaval o ruskej dusi,nijaka vlada v rusii by nehla takeho,ako je tvoj chodorovksij,ci ten co vtuk do londyna,myslim,ze si este stena vlka a ked tak budes rozmyslat dalej nedorasties nikdy,lebo zeries len dristy,co nadrista nejaky spravny.
07. 12. 2011 | 01:14

ludo napsal(a):

jozko k.
zasnem nad pana prehladom a vedomostami s prihladnutim na perfektnu strategiu,ktorou tu pan operuje s vyhladom na dalsi vyvoj vo svete,kdo umi ten umi a ja cumim,ze taky prispeva tu a nepracuje v nejakom stredisku najnovsich prognoz a istych vyvinou s vyhladom na dalsie roky,podobne som pocuval pred viac ,ako 30 rokmi vsetky su v riti a ja tiez.
07. 12. 2011 | 01:27

Mard napsal(a):

Ať se klidně v Rusku sežerou navzájem. Překvapuje mě, jak málo voličů dá hlas nějakým normálním stranám a fandí falešnému jednotnému Rusku, kterého prosazuje Putin a Medvěděv, nebo dá hlas podobně šíleným komunistům. Holt asijsko-mongolské uvažování a mentalita. Doufejme že nadále budou mít tak nespolehlivou techniku aby jejich hrozby namířením raket s jadernými hlavicemi na EU byly stále tak k smíchu jako jsou dnes.
07. 12. 2011 | 01:36

ludo napsal(a):

mard
tvoja mentalita a uvazovanie na urovni nastartovanej SPT, ja na urovni V3S.ale ja mam aj predny nahon na rozdiel od STP.
07. 12. 2011 | 02:50

jikov napsal(a):

V začátku diskuse se to v tomto blogu jevilo obdobou diskuse v časopise Slovan K.H.Borovského okolo roku 1850.Později přibyli "objektivní pozorovatelé" typu sowjetologů z Brzezinského dílny.
Nemějte strach o Rusko.Rusko bude svým pánem,zotročit ho nikdo nedokáže,jako národ mají medvědí sílu.Ale uvnitř je obraz jiný,je tam hierarchie pánů a knechtů,jako dnes všude,kde prorazil razicí štít disidentů tunel pro průchod neofeudalismu.Ty politické bojůvky to mají pouze pocákat do strakata barvami,aby voliči nepadli únavou pod monotonií šedi a rostoucího břemene nesení na bedrech zbohatlíků.
Disidenti původně protlačovali do výhodnějších pozic své lidi-děti z lepších rodin stalinistů,na které se nedostalo už míst na výsluní pří destalinizaci ale později se jim to vymklo z rukou a převládli v pozicích blaha vyvolená agilní čerpadla ze skulin a rozevírajících se štěrbin stále více se rozpadajícího bývalého celostního systému.Tedy lidé nejrůznějšího původu.Mamonáři převládli nad pseudodemokraty.Rusko má své symboly národní silně vkořeněné,ale nikoliv vlastní národní kulturu.Naopak má velmi schopnou a pracovitou inteligenci,která se dnes ve velkém měřítku promísila s předními západními intelektuály pracovně spoluprací nebo emigrací.I když u Rusů tradičně převládá spíše typ čistého teoretika.Samozřejmě není to tak ideální jak by se zdálo.Protože leckdy z obou stran pracují ve vědě spíše na své schizofrenii nebo fantazii nebo rozhodují způsobem "Ja načalnik" o pravdě posuzovatelné obvykle objektivně.Zda je lid dobrý a inteligent špatný nebo naopak -dle stesku K.H.Borovského- rozhoduje každý případ sám o sobě.Putin se zdá dobře zvládá urovnávání přetlaků v ruském parním kotli,což jeho předchůdci dokázali buď jen slovy nebo verbálně.Členění politických směrů Ruska nepřipomíná příliš západní ani české schema.Ani jejich členění za carismu.Jsou noví a sví.Spíše se zdá je to diferencováno typy silných osobností,které byly schopny si získat voliče a aktivisty.Ne někomu jistě z nich nechybí a nechyběla čísi štědrá ruka,buď státu nebo bilionářů.Resp.zahraničí.Je to cekově politika o penězích a za peníze a pro peníze,v níž se nezapomělo úplně na společné zájmy národního celku.Putin se jeví voličům jako ten,kdo národní zájmy preferuje nad zájmy partikulárními,t.j. i nad třídním bojem.Zda Rusko obchoduje více surovinami nebo prací nevíme,t.j.zda lidé bohatnou na úkor chudnutí rezerv.Nevíme.Nevidíme do toho.
U nás ruské výrobky potkáváme vyjímečně ,ale zemní plyn a ropa k nám proudí.
07. 12. 2011 | 07:23

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jikov je zkratka Jihlavských kováren, majitel tohoto nicku to vyjádřil pregnantně, jako když tříská na kovadlinu. Ale kovář to není, spíš diplomat, znalý poměrů. Nezbývá než souhlasit. Jak se s tímto fenomnénem asi vypořádá prezident Klaus? Co když je tato šachová partie dávno rozehrána a "král" je držen v šachu? Je středa a odolávat ruskému tlaku bude třeba.
07. 12. 2011 | 07:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující příspěvky, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 12. 2011 | 09:53

Michal Poláček napsal(a):

Jikove,
palec nahoru.
07. 12. 2011 | 18:48

ujo napsal(a):

Josef K. napsal :

"židovská národnost je východoevropský nesmysl"

Na otázku ,kdo tedy žije v Izraeli neodpověděl.Nevím proč?

V Izraeli žijí Židé, v Čechách Češi.

Judaismus (který v absolutní většině vyznávají Židé) je náboženství .

Byli a jsou Židé, kteří konvertovali a stali katolíky; stále jsou ale etničtí Židé; Čech ,který vyznává islám je stále Čechem.
07. 12. 2011 | 21:30

Jirka P. napsal(a):

Vážený pane Čarnogurský,
pokud můžete číst můj komentář...
Jsem pravidelným čtenářem Vašich příspěvků, ani tentokrát jste mě nezklamal. Váš nezaujatý a objektivní pohled, odbornost a aktuálnost mohou být vzorem pro mnoho zdejších pisatelů ale i mimo tyto blogy.
Prostě řečeno, držím Vám palce.
Zdraví Jirka P.
17. 12. 2011 | 12:31

Meewayday napsal(a):

acrobat reader for windows 98 adobe 7 update http://etbyppp.hostingsociety.com/acrobat-pro-10.html acrobat pro 10
19. 02. 2012 | 20:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy