I. Valdajský klub 2012

30. 10. 2012 | 19:02
Přečteno 3810 krát
V tomto roku sa Valdajský klub uskutočnil o mesiac neskôr ako obyčajne. Pripomeniem, že VK združuje asi 50 zahraničných účastníkov, systematicky sa zaujímajúcich o Rusko a približne rovnaký počet Rusov z akademických kruhov, novinárov, pracovníkov rôznych poradných orgánov. Schádza sa raz ročne v Rusku, najskôr diskutuje na vytýčenú tému a na záver sa stretáva s poprednými ruskými politikmi, predovšetkým s Vladimírom Putinom.

Najväčšiu pozornosť vyvoláva stretnutie práve s Vladimírom Putinom, preto začnem takpovediac od konca. S ruským prezidentom sme sa stretli 25. októbra v jeho sídle v Nižnom Ogareve pod Moskvou. Tohoročná téma bola ekonomická, o scenároch ekonomického rozvoja Ruska do roku 2030. V ekonomických debatách o Rusku tradične najväčšiu pozornosť zaujíma objem ťažby ropy a plynu za rok a cena za tieto suroviny. Vladimír Putin uviedol, že do štátneho rozpočtu sa kalkuluje cena za ropu a plyn ako desaťročný priemer za uplynulé roky. Pri takomto výpočte štátny rozpočet Ruskej federácie počíta pre budúci rok s cenou ropy 104 US dolárov za barel. Pri takejto cene ropy by bol štátny rozpočet na budúci rok mierne deficitný. Je veľmi pravdepodobné, že skutočná cena ropy bude vyššia ako 104 USD za barel a v takom prípade rozpočet prinajmenšom nebude deficitný.

O kríze v Európskej únii sa vyjadril ako o systémovej kríze, ktorá nie je spätá iba s dlhmi, ale je aj politickou krízou. Európska únia všetky problémy v minulosti riešila sľubmi a zvyšovaním nákladov. To sa nedá do nekonečna. Podľa známeho sovietskeho ekonóma Kondratieva, ktorého zastrelili v roku 1938, ekonomické cykly prebiehajú v dlhých vlnách. Teraz prišla na Európsku úniu nepriaznivá časť dlhej vlny a to sa už nedá riešiť iba navršovaním ďalších dlhov. Rusko sa nechystá vstúpiť do EÚ, ale víta cesty zblíženia s EÚ. Rusko v súčasnosti zvyšuje svoj vojenský rozpočet, pretože okolo Ruska sa zhromažďujú sily, na ktoré treba reagovať.

Na otázku o rozsudku nad skupinou PussyRiot odpovedal, že ony si o to koledovali. Chceli vyvolať škandál skôr, a keď sa im to nepodarilo, vystúpili v hlavnom chráme Ruskej pravoslávnej cirkvi, v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Urazili tým náboženské cítenie miliónov pravoslávnych veriacich v Rusku. O ruskej cirkvi sa vyjadril, že komunistická moc sa ju snažila úplne zlikvidovať. Počas revolúcie a neskôr popravili desaťtisíce kňazov, mníchov a mníšok. Súčasný ruský štát má morálnu povinnosť podporiť Ruskú pravoslávnu cirkev po všetkých útrapách, ktoré zažila za komunizmu. O stabilite politickej moci v Rusku svedčí napr. aj taký fakt, že sa rozširuje počet funkcií obsadzovaných voľbami. Pôrodnosť v Rusku stúpa tak ako v žiadnej inej európskej krajine.

Ruskí organizátori tohoročného VK chceli azda prehĺbiť pocit autonómie členov klubu a udeľovanie slova diskutujúcim pri stretnutí s Putinom zverili dvom hovorcom za klub. Výsledkom bolo, že slovo dostali takmer výlučne anglosasi, či už rodení alebo síce z európskeho kontinentu, ale pracujúci pre anglosaské univerzity a výskumné ústavy. Výnimku tvoril bývalý poľský predseda vlády, bývalý nemecký minister obrany z vlády kancelára Kohla, čínsky profesor. Keď v minulých rokoch udeľoval slovo priamo Vladimír Putin, nič také sa nemohlo stať, pretože udeľoval slovo postupne ako sme sa hlásili. Najvyšší čas, aby udeľovanie slova na stretnutí s Valdajským klubom opäť prevzal do svojich rúk Vladimír Putin.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PB napsal(a):

Jánko, Jánko, opravdu necítíte ani trochu studu za své skutky z minulosti? Vraťte se zpět a ohromujte na Slovensku!
30. 10. 2012 | 19:10

Honza napsal(a):

Ján Čarnogurský ve své vrozené skromnosti ještě nesdělil, jak se jeho otec choval v dobách existence Slovenského štátu k deportaci židů do Osvětimi, ... myslím, že by to byl výživný blog, ...
O jeho podílu na rozbití Československa snad ani nemá cenu cokoliv dodávat, ....
30. 10. 2012 | 19:50

Řešitel napsal(a):

Ano, prý bylo možno Československo zachránit aspoň do roku 2004, kdy by vstoupilo do EÚ - tehdy už by slovenská reprezentace chtěla určitě mít vlastní místo za stolem spolu s vlaječkou. Do té doby bychom se místo přemýšlení o budoucnosti jen dohadovali o každém kroku a netrpělivě čekali na rozpad.
J. Čarnogurský je politik ze staré školy - a tím nemyslím začátek 20. století, ale spíše století devatenácté. Jeho názory na muslimy, jeho rusofilství atd. nesou v sobě znaky již překonaných přístupů.
Jsem rád, že se ČR takových politiků zbavila. Děkujeme, že jste odešli, vy a vám podobní.
30. 10. 2012 | 20:04

nikdo napsal(a):

Zajímavá informace.
30. 10. 2012 | 21:25

šašek z Jihlavy napsal(a):

Pan Stejskal má zřejmě slabost pro kontroverzní osobnosti, tohoto pána bych tu nečekal. Co chtěl říci tímto blogem jsem nepochopil. Takový militantní katolík a tolik chvály na bývalého příslušníka KGB, jejíž činnost stejně jako GRU či NKVD se podepsala na systematické likvidaci církví od samého vzniku SSSR!
Jaké štěstí, že ho bratři Slováci z politiky vypoklonkovali. Sice ještě kalí vodu, ale to je asi tak vše, na co se zmůže. Zlatej Fico!
30. 10. 2012 | 21:36

Karel Mueller napsal(a):

šašek z Jihlavy:

Myslíte si, že je v Čechách politik, který by se těšil takové autority, jaké se těší v Rusku Putin?
30. 10. 2012 | 22:25

Marek Kobera napsal(a):

To autor:

"Pôrodnosť v Rusku stúpa tak ako v žiadnej inej európskej krajine."

Naozaj? Ak sú aj ostatné informácie z tohto članku takisto pravdivé, tak neviem či treba ho čítať.
30. 10. 2012 | 22:35

muromec napsal(a):

Vážení přátelé, můžete si o Jánovi Čarnogurskom myslet co chcete, je to jeden moudrý, rovný, pevný, čestný chlap, který nemění své názory podle větru, a měl by se stát slovenským prezidentem. U něj je dokonalá záruka, že by to byl prezident vysoce nadstranický.
Všechny vaše nesmyslné plky proti němu nemají opodstatnění, ani úroveň. Kde vzal kupř. takový pan "Řešitel" odvahu napsat, že "J. Čarnogurský je politik ze staré školy - a tím nemyslím začátek 20. století, ale spíše století devatenácté. Jeho názory na muslimy, jeho rusofilství atd. nesou v sobě znaky již překonaných přístupů." Vy jste kdo, pane "Řešiteli"? I kdybyste byl třeba politolog, těch jsou tucty, většina z nich se pravidelné plete, nebo píše d očí bijící nesmysly. Jenomže vy zřejmě ani nejste politolog, jenom ňáký Standa Janda z Horní Dolní. Myslíte si, že Čarogurského bude trápit zrovna váš negativní názor?

A další věc: Čarnogurský a jeho strana ve slovenském parlamentu hlasovali proti tzv. Vyhlášení slovenské svrchovanosti, byli proti rozdělení ČSFR, takže něco mu vyčítat může jenom Neználek. Krom toho, už to začíná být vážně únavné: Vy Češi stále nejste s to pochopit, že hlavní sílou za rozdělením republiky jsme nebyli my Slováci. My jsme jenom čučeli, jak nás Havel s Klausem a jejich parta za podpory českých medií hezky zmanipulovali a vehnali do rozdělení, a ještě celou vinu hodili na nás. Chudák Mečiar, ten v tom byl taky úplně nevinně. Dohnali jste nás tak daleko, že hrdost pak už nedovolila nic jiného, než taky - a pak už zásadně - trvat na rozdělení. My Slováci jsme spokojení s tím jak jsme nakonec bez vás dopadli. Ještě kdybyste nám nebyli zabili Dubčeka, mohli to být desetkrát lepší. A co vy? Koukněte se na sebe, v jakém stavu, hlavně morálním, se nachází Česká republika. Vždyť ani sami nevíte kdo jste, co jste, co chcete, kam směrujete, a nejraději byste se zase k někomu vecpali do spolku, nejraději snad k Rakušanům. Do nás Slováků, třeba do takového Čarnogurského, bez rozmyslu kopete kvůli smítkám v oku, ale břevno ve svém oku ne a ne vidět.
31. 10. 2012 | 04:19

šašek z Jihlavy napsal(a):

Muromec
Bohatýre, máte dobrou češtinu, asi tu žijete delší dobu a máte nás, Čechy, dobře přečtené. Nechtěl byste se vrátit domů, musí to být peklo, žít mezi těmi smějícími se bestiemi.
O rodině Čarnogurských víme své, Jan tolik toužil po vlastní hvězdičce a nakonec se dočkal, v tom bych problém neviděl.
Co se týče našeho vecpání se do nějakého spolku, v tom si nemáme cu vyčítat, jsme v něm obě bratrské země, v dobrém i ve zlém. Vy máte náskok s eurem, my tu zatím nemáme cikánské osady. Jinak jsme na tom podobně, t.j. dost špatně.
Čekáme na svého bohatýra.

Karel Mueler
Myslím, že ne. Asi to bude tím, že my jsme vůči všem autoritám podezřívaví, asi to bude letitou zkušeností.
31. 10. 2012 | 07:34

Alna napsal(a):

to muromec:

My starší si pamatujeme období před rozdělení Československa. Čarnogurský byl skutečně proti samostatnosti Slovenska a vůbec se netajil tím, proč. Říkal, že Slovensko ve stále chudší něž Čechy, a že na odtržení nenastal ten správný čas. K odtrženi mělo dojít až se ekonomika Slovenska dostane na českou úroveň.
31. 10. 2012 | 08:04

Pavel13 napsal(a):

:muromec
Silná slova, vyhraněné názory - dobrý příspěvek k zahájení diskuse. S některými větami souhlasím, s jinými budu polemizovat a některé musím kategoricky odmítnout.

Sám víte, že znalost současné politické scény, je u nás malá. Od pana Čarnogurského si pamatujeme hlavně tu samostatnou hvězdičku. Dobře, že se tady objevují jeho články.

Hlavní hybatele rozdělení vidím trochu jinak.
U nás převládala nálada, že Slováci stále chtějí do uspořádání státu vrtat a nebude to mít konec. V podstatě to byla pravda. Když se ale podíváme na náš vztak k EU, děláme přesně totéž. Nakonec to je docela přirozené. Podobné rozdělení bylo i na politické scéně. Na české straně tak převládl názor, buď zakonzervovat současný stav nebo se raději rozdělit. Čestnou výjímkou byl např. Petr Pithart.
Václav Havel se pak více zaměřil na zahraniční reprezentaci. Dostal se chvíli do opojné nálady, ani ne z moci, jako z náhlého slyšení v prestižních plných sálech. Zatím doma ztratil i s OF rozhodující vliv. Na rozdělení neměl zájem, spíše to pro něj byla osobní prohra.
Mezitím se v Česku zformovaly polomafiánské mocenské struktury, na jejichž politickém vrcholu stál Klaus. Ty si opanovaly nejen politiku, ale i soudy, finanční ústavy, média. V Česku si byli jistí, ale na Slovensku až takový vliv neměli. Jestli to na Slovensku proběhlo podobně, nevím, ale je pravděpodobné, že to bylo analogické a na vrchol se dostal populista Mečiar. Už před posledními společnými volbami bylo v podstatě dobojováno.

Dopadli jsme, jak jsme dopadli. Slováci by s námi nedopadli lépe než samostatně. U nás není zájem o občana, rodinu, region, stát, proč by měl být zájem o Slováky a Slovensko? Do spolku se rozhodně nikam necpeme, naopak nechceme, aby nám tady někdo viděl natožpak narušoval zaběhnuté pořádky.

Odmítnout musím, že jsme zabili Dubčeka. Naopak, českým politikům se Dubček velice hodil. Formálně reprezentoval Slováky, ale fakticky to už byla jen loutka bez politického vlivu a podpory.
31. 10. 2012 | 08:34

Pavel13 napsal(a):

Pene Čarnogurský, moc děkuji za zprávu z akce v Rusku. Vždycku si po takových zprávách uvědomím, kde v tomto za Ruskem jsme. Prezentace Putina je skutečně dokonalá, jak dovnitř, tak do zahraničí. Nikdo z našich kandidátů na prezidenta se mu a jeho týmu v tomto směru nemůže rovnat. O současném sběrateli per a amatérském klimatologovi ani nemluvě.
31. 10. 2012 | 08:44

jozef napsal(a):

Vazeni,
doplnim v znacom suhlase p.muromca.
P.Carnogurky je sice v niecom dost kontroverzny i neuspesny,no je to velmi silny a poctivy politik.
Poziadavkou "slovenskej hviezdicky v spolocnom europskom dome" narobil naozaj vela zlej krvi /a nielen v ceskych krajoch,nahneval v tom case aj velku vacsinu Slovakov,i moju malickost/,ale prosim berte to tak,ako to bolo myslene"slovenska hviezdicka az v spolocnom europskom state!!!
P.Carnogursky zasdne odmietol rozdelenie statu - z dovodu jeho predpokladaneho destruktivneho,pre vsetkych!!!! destruktivneho,niciveho dopadu.
Mimochodom,niektori slovenski federalisti z roku 1990,no secesisti v roku 1993,to p.Carnoguskemu dnes otrepavaju o hlavu.Zabudol tradicne vol,ze telatom bol.A zostal.

Kontatujme tu zasadnu vec: Zapad zaciatkom 80-ych rokov fakticky /po uspesnej destrukcii/ kolonizoval vychodnu Europu i Rusko pod "heslom spolocneho europskeho domu od Atlantiku po Ural".Konstatujme a zapamatejme si tu zasadnu vec.
Samozrejme zapadni vodcovia blafovali /v ustach med,v rukach jed/,ani vo sne ich nenapadlo pustit slovanov do rozhodovania o Europe: islo im a do terajsich hodin im ide len a len o korist,o dobytie ludskych a prirodnych zdrojov Europy.
p.Carnogursky to nemoze nevidiet a kedze to vidi a je clovekom v zasade zodpovednym a poctivym,nemoze sa proti tomu neburit.Tak sa buri.

A v kauze slovenskeho stau tiez prevlada totalna neinformovanost.Veci boli znacne komplikovanejsie i zasadne ine,nez to sugeruju dnesne media.Pripomeniem len na ilustraciu verejne manifestovany respekt Jana Carnogurskeho k Husakovi,clovekovi protifasistickeho SNP, ako politikovi realne mozneho.
31. 10. 2012 | 09:32

tonda napsal(a):

Šašku z Jihlavy
a vadí vám také, že řada amer prezidentů pracovala ve vysokých funkcích
pro CIA ?

(vím co odpovíte, CIA a FBI je něco jiné, ty chrání demokracii
- po 50 létech ne a ne otevřít archiv, a objasnit kdo zabil Kennedyho ?
- po 10 létech nenašli věrohodnou verzi o 11. 9. ?)
31. 10. 2012 | 10:55

český maloměšťák napsal(a):

"...Je veľmi pravdepodobné, že skutočná cena ropy bude vyššia ako 104 USD za barel a v takom prípade rozpočet prinajmenšom nebude deficitný.
..."

http://www.google.com/finance?q=NASDAQ%3AAAPL&ei=Cv6QUJjjBsmmwAOTCQ

Ale berme vše s rezervou, že a nespoléhejme se pouze na Gldman a Sachs :

"Akcie společnosti Apple oslabí od maxim z roku 2011 o 50 procent
V roce 2012 bude Apple se svými nejinovativnějšími produkty iPhonem a iPadem na několika frontách čelit konkurenci od firem jako jsou Google, Amazon, Microsoft/Nokia a Samsung. Apple nedokáže s iOS a iPadem udržet tržní podíl 55 procent (třikrát více než Android) a 66 procent. "
/Saxo 19.12.2011 /

http://www.google.com/finance?q=NASDAQ%3AAAPL&ei=Cv6QUJjjBsmmwAOTCQ

Všimněte si, že psali " oslabí o 50 %" - nikolivěk že "posílí".
:))))
31. 10. 2012 | 11:36

modrý edvard napsal(a):

Myslím si o p. Čarnogurském, co chci, a jsem rád, že sem přispívá. /taky jsem rád, že není v Česku/.
31. 10. 2012 | 13:52

Milan napsal(a):

Pan Černogurský je bývalý špičkový politik.Rusko má pod V.Putinem tendenci k zlepšování vztahů z EU a nekonfliktnost s NATO.Skutečnost ,že Rusko je ohrožováno a bude se toto ohrožení stupňovat je realita.Už jenom ta skutečnost,že sousedí s rostoucím státem,který vytlačuje z lídrovství ve světové ekonomice USA je neobyčejně problematická záležitost.Zatím se Rusko nepohnulo dál ve vztazích k Japonsku pro pár ostrůvků v těsné blízkosti Japonska.Zdůrazńování,že Slovák Gabčík velel útoku na Heydricha je zavádějící.Byl to především voják,který bojoval za Československo.Jak pokračovala historie tohoto státu již víme.Role p.Černogurského při dělení Československa byla nejednoznačná.Dvě hvězdičky, není jedna.
31. 10. 2012 | 14:26

Josef K. napsal(a):

Pan Čarnogurský je velmi nedůvěryhodná postava.
31. 10. 2012 | 14:51

šašek z Jihlavy napsal(a):

tonda
A víte, že vadí? Mám ke všem zpravodajským službám nedůvěru, není to žádný klub Rychlých šípů, někdo je platí, pro někoho pracují, v něčím zájmu dělají špinavou práci. Všechny bez rozdílu. Proto se dívám z nedůvěrou i na iniciativa generála Randáka. Třeba se mýlím,ale je to svět pro dobrodruhy a sebevrahy, jejich soukromý život musí být peklo.
Smrt J.F. Kennedyho asi nebude nikdy uspokojivě objasněna.
31. 10. 2012 | 15:53

šašek z Jihlavy napsal(a):

Myslím, že Slovákům nelze upřít jednu věc - na rozdíl od nás drží pohromadě. Pamatuji si to z vojny. A vzpomínám si, že pokud šlo o jejich národní hrdost, byli schopní se v hospodě do krve porvat, i když to bylo proti hrubé přesile. To by si asi čeští branci na Slovensku sakra rozmysleli.
Tento jánošíkovský rys jsem viděl i u jinak nepříjemných figur typu Sloty nebo Mečiara. I Fico mi připadá jako odhodlaný vůdce. Čarnogurský mi do toho konceptu nějak nezapadá, spíš má lstivé manýry české reprezentace. Třeba se mýlím, osobní sympatie nebo animozita často nahrazuje relevantní informace, uvidíme časem.
31. 10. 2012 | 16:05

Midori napsal(a):

Zajímavé informace, děkuji, pane autore.
31. 10. 2012 | 16:15

Xavier napsal(a):

Marek Kobera:

Souhlasím s vaším výrokem. Car Putin se sice může holedbat, že porodnost v Rusku roste jako v žádné jiné evropské zemi (konkrétně o dvě desetiny procenta za minulý rok), ale stále je to hluboko pod potřebnou hranicí prosté reprodukce. V tomto ohledu jsme však na tom v ČR ještě hůř.
Rusko:
http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=rs&v=31
ČR:
http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?v=31&c=ez&l=en

Existují ovšem další důležité statistické položky, které svědčí o kvalitě života obyvatel. Takové nelichotivé věci ovšem báťuška car nějak opomenul zmínit.
01. 11. 2012 | 10:09

Řešitel napsal(a):

to: muromec
Překvapil jste mě - nemile ovšem. Z diskuzí vás znám a vím, že býváte objektivní. Patrně jsem se dotkl bolavého místa. Ano, osobně pana Čarnogurského nemusím, např. jeho názory na jinověrce jsou však podloženy jeho až pohrdavým vyjadřováním například v pořadu "Pod lampou" Štefana Hríba. Netvrdím, že o SR vím vše, ale mám ní poměrně slušný přehled - pracuji tam.
Sám jsem byl vždy velkým zastáncem rovnoprávnosti Čechů a Slováků v jednom státě a mrzely mne některé očividné zlomyslnosti české polit. reprezentace. Důležité je však vědět, že když řeknu A, musím říci i B, a s tím měl Mečiar a spol. chvilku problém. Klaus a spol. to tedy řekl za něj. Čarnogurský v tomto případě jednal s ohledem na budoucnost - skutečně měl vizi, že stát je nutno dříve či později rozdělit, až bude vhodný čas. A ten si chtěl p. Čarnogurský určit sám.
Máte pocit, že nevíte, kam ČR směřuje. Někdy mám ten pocit i já, ale pokud mohu pohlédnou zpět a zjistit, odkud jdu, zjistím i to, kam chci jít. Mne tedy spíše než neurčité směřování státu rozčilují manýry politiků, špatné zákony, ještě neozdravená občanská společnost. Ale lepší se to.
Na závěr snad jen tolik, že Slovensko a Slováky mám rád, jen zde diskutuji a prezentuji svůj názor. Pokud to nezvládáte s nadhledem, nechoďte na české weby. Ono pro Čecha na některých slovenských je to také adrenalin.
Přeji vám příjemný den.
01. 11. 2012 | 10:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy