Chvála motocyklov

13. 03. 2013 | 14:00
Přečteno 4603 krát
Blíži sa jar a na cestách sa objavia motorizované lastovičky. Niekde budú kľučkovať pomedzi zaparkované autá na prepchatých uliciach, inde na voľných cestách budú sa hnať rýchlo a v zákrutách sa sklonia tak, že jazdci sa budú kolenami takmer dotýkať cesty. Budú to motorkári. Ľudia v autách sú oddelení od vonkajšieho sveta plechom a sklom. Motorkári sa pohybujú v reálnom svete bez umelej priehrady. Vnímajú prirodzený vzduch, nechajú na seba pôsobiť slnko či dážď a jazdia na motorke ponajviac z vášne. Jedni majú dlhé vlasy, iní sú nakrátko ostrihaní, ale na silných motorkách sa vozia iba silní muži. Na slabých mestských motorkách sa vozia zase vynaliezaví muži aj ženy a prichádzajú do práce nabudení jazdou. Silné motorky na voľných cestách predbiehajú autá a pôsobia ako symbol sily a slobody. Na zrazoch motorkárov sedia im na zadnom sedadle atraktívne ženy a ich krivky akoby dopĺňali krivky motocykla.

Kedysi odvážni muži jazdili na koňoch, boli opásaní mečom a tiež pôsobili dojmom iných bytostí oproti pešiakom alebo nadváham mužského aj ženského rodu vezúcich sa v kočoch. Keď jazdci zbadali koč ďaleko od mesta, zastavili ho, dámy nechali galantne vystúpiť, ale aj tak ich obrali o šperky a mužov o peniaze. Kostýmové filmy zobrazujú takéto prerozdelenie ako primitívny akt sociálnej spravodlivosti. Niekedy jazdcov zbojníkov dobehnú iní jazdci vo vojenských uniformách, veľmi pestrých a pekných a vtedy už ulúpenie šperkov prestáva byť sociálnou spravodlivosťou a stáva sa zločinom. Vtedajší jazdci ešte nevedeli, že prejdú desaťročia, možno stáročia, a objavia sa motorky a motorkári ich budú ovládať lepšie a rýchlejšie ako policajti na motorkách. Niekedy však ani veľká rýchlosť nepomáha. V jednom americkom filme postavili motorkárovi do cesty buldozér a motorkár nenašiel už žiadne iné východisko a do buldozéru narazil.

Sú ešte iné motorky. Sú z umelej hmoty, predávajú ich v hračkárskych obchodoch a jazdia na nich budúci silní motorkári, ale motorkári už teraz. Deti sa preháňajú na svojich detských motorkách, ktoré dostali na Vianoce alebo k narodeninám, a ony taktiež nevedia, že keď vyrastú, kúpia si riadne motorky a nahradia dnešných motorkárov, ktorí medzitým zostarnú a presedlajú do áut. Svoj obľúbený motocykel však nepredajú ani neodovzdajú synom. Budú ho strážiť v garáži, čistiť, kontrolovať motor a sem - tam si na ňom vyjdú aspoň okolo domu. Budú pritom spomínať na svoje dávne spanilé jazdy a hovoriť si, že títo mladí motocyklisti už nevedia jazdiť ako jazdili oni.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Také jsem začal svoji motoristickou kariéru na mašině. Můj první motocykl byla ze Stavebního podniku vyřazená ČZ 250 Tourist. Měla dvoutaktní motor, ruční řazení a 3 kvalty. Zadní vidlice nebyla odpružená a přední měla kyvnou vidlici na ocelové pružině - asi systém Zündap. Tandem bylo obrovské sedlo s ocelovou listovou pružinou, která později praskla a tak jsem namontoval polyuretanové dvojsedlo z kejvačky. Už to ale nebylo nikdy ono:))Dneska by za tento stroj v originálním stavu byl pěknej balík peněz !
13. 03. 2013 | 14:13

dárce orgánů napsal(a):

na ukrajine mají televizní pořad, který se jmenuje -1.
myslí se tím, že je nás zas o jednoho míň.
často tam bývají záběry z kamer na přílbách motocyklistů.
bu'd z vlastních příleb potrefených (nezapomenutelný závěrečný pohled na holé maso v probroušených rukavicích, když se to kaskadérovi podařilo složit včas a k napříč postavenému náklaďáku se doklouzal po ostrém macadamu) nebo záběr od partnerů jedoucích vzadu.
jak celý motocukl včetně řidiče dezintegruje na stojící překážce, jen hlava v přilbě letí dál.
13. 03. 2013 | 14:18

sedlo vám závidím, kde je? napsal(a):

jouda
a bratří wrightové pamatujete taky?
moje babička byla celoživotně unešená francouzem pažoutem, který dělal v kuchelbadu lopinky.
to bylo ještě před válkou. tou první.
13. 03. 2013 | 14:23

Ládik!!! napsal(a):

Motorkáři vždycky citlivě uvolním místo - ať mi nezakrvácí auto.
13. 03. 2013 | 14:25

rejpal napsal(a):

dárce orgánů
To musí být sledovanost. Navíc, riziko, že se zabiju (a tím i důkaz statečnosti před ostatními, že se nebojím) zvyšuje přitažlivost všech adrenalinových zábav. Vrcholem možností by bylo přesvědčit tyhle hazardéry, aby se šli zabíjet mimo veřejné komunikace. A na nich jim zabavovat jejich miláčky, jakmile výrazněji ohrozí ostatní. I to je utopie.
13. 03. 2013 | 14:27

jozka napsal(a):

Ja jen doufam, ze se pri svych sebevrazednych misich budou pokud mozno co nejebzepcneji mijet s tim zaostalym zbytkem populace, co se mu jeste nechce pod kytky.
13. 03. 2013 | 14:27

Pavel napsal(a):

Já mám motocyklisty velmi rád, jsou to převážně mladí lidé a tak dodávají kvalitní tělasné orgány mnohým smrtelně nemocným. A pro Čest jejich zálibě !
13. 03. 2013 | 16:52

Praotec Čech napsal(a):

Tak sprosté, bezohledné a nepřející řidiče jako v Čechystánu nenajde motocyklista nikde jinde na světě. Proto jak můžu, tak se jedu projet do Rakouska, Německa nebo Itálie. Ono se to projevuje i zde při diskusi. Lituji, že jsem v osmašedesátém neemigroval.
14. 03. 2013 | 10:13

Al Jouda napsal(a):

To: sedlo vám závidím, kde je ?
Tak to bohužel nemohu sloužit. Ale viděl jsem jiné letadlo ! Stál jsem v roce 1945 jako kluk u Berounky v Dobřichovicích a pamatuji se na černocha v americké stíhačce (říkali jsme jim "hloubkaři" ), který provrtal kulometem kotel lokomotivy stojící na nádraží. Pak se obloukem vrátil, letěl nízko nad řekou a jak mával křídly, tak byl zřetelně vidět.
Ale barikády v Praze jsem z dlažebních kostek nestavěl, jako Václav Klaus:)))))
14. 03. 2013 | 23:17

stejskal napsal(a):

Tak to jste musel vidět někoho z 332.FG na letadle Mustang P-51 D, pane Al Joudo.

332. byly spolu s 99.FS dvě jediné jednotky, kde sloužili za WWII piloti tmavé pleti (a 99. nad územím protektorátu neoperovala). Mimochodem 332. nárokovala své poslední sestřely právě nad protektorátem. 26. dubna 1945 šest P-51D eskortovalo fotoprůzkumný Lockheed F-5 Lightning. V 12.05 došlo nedaleko Prahy k boji s pěti Bf 109. Piloti mustangů v něm nárokovali čtyři jisté a jeden pravděpodobný sestřel. Jako tzv. hloubkaři (též se používalo označení "kotláři", protože jejich cílem byly často kotle parních lokomotiv) provedli černí letci (říkalo se jim Tuskeegee Airmen podle místa, kde prodělali výcvik v USA) nad protektorátem celou řadu "sweepů"

Hezký den.

Libor Stejskal
15. 03. 2013 | 10:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy