Prečo neuznať Kosovo

15. 04. 2008 | 18:20
Přečteno 17720 krát
Kosovo vyhlásilo samostatnosť a na Slovensku sa vedie diskusia či máme nový štát diplomaticky uznať. Ďalej uvediem dôvody, prečo by Slovensko nemalo diplomaticky uznať Kosovo. Ich poradie nech si každý stanoví podľa vlastného presvedčenia.

Kosovo nespĺňa morálne nároky na diplomatické uznanie. Súčasní vládcovia Kosova začali ako prví etnické čistky v mierových podmienkach. Po skončení amerického bombardovania v roku 1999 vyhnali z Kosova veľkú časť srbského obyvateľstva. Asi dvestotisíc prevažne Srbov vyhnaných z Kosova sa dodnes nemôže vrátiť do svojich domovov. Predseda vlády Kosova Hashim Thaci v rozhovore pre rakúsky denník Österreich 11. marca 2007 priznal, že vyhnali z Kosova Srbov a dokonca vraj s podporou NATO.

Celý text Jána Čarnogurského najdete ZDE.

Vážení diskutující,

Texty našich slovenských blogerů si můžete přečíst přímo na partnerském zpravodajském webu Aktuálne.sk, pro nějž jsou i původně psány (na naše stránky je se souhlasem autorů pouze kopíruji).

Věřím, že i pro Vás může být zajímavé seznámit se s tím, jak o nich diskutují slovenští čtenáři. A jen pro pořádek upozorňuji, že diskusi na Aktuálně.sk moderují slovenští kolegové, nikoliv já.

Přeji všem hezké čtení.


Libor Stejskal, editor blogů


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zacheus napsal(a):

Snad jenom dodám,že na serveru Seznam cz. je v zahraniční rubrice velmi zajímavá zpráva, podle níž poslanec Hamásu veřejně vyzval muslimy k dobytí Říma a východní Evropy. Takže v případě Kosova se pánům podařila taková "první vlaštovka" - samozřejmě za současného zničení a zboření křesťanských kostelů a klášterů.
15. 04. 2008 | 18:43

Saliven napsal(a):

Brilantní text, pod kterým se mohu s klidným svědomím podepsat. Díky za příspěvek pane doktore.
15. 04. 2008 | 19:01

Ládik napsal(a):

Článek nemá chybu - měl by se vysílat ve 20.00 na ČT1,2 Nově i Primě.
15. 04. 2008 | 19:30

Honza napsal(a):

Tedy, otevřel jsem namátkou 4 příspěvky a ten rozdíl v úrovni diskuzí pod nimi je markantní. Schválně jsem otevíral příspěvky politicky anagažovaných osob, aby tam byl předpoklad konfrontace. Z posledních našich se jim blíží jen diskuze pod třetím dílem článku F. Janoucha o F. Kriegelovi.

Je to tím, že jsou Slováci kultivovanější, než Češi, nebo tím, že tam nemá tolik lidí internet (asi ten rozdíl nebude tak velký proti ČR) a je tam proto menší výskyt třeba různě frustrovaných osob v kyberprostoru? Nebo je to něčím jiným? Vychází mi to, vylučovací metodou s použitím statistik na ten první důvod.
15. 04. 2008 | 20:13

Radovana Aksamitová napsal(a):

Naprosto souhlasím a děkuji,a velice je mi líto,že vláda České republiky dosud nedospěla ke stejnému rozhodnutí, i když se začínají ozřejmovat i další hrůzné skutečnosti,které nám byly po celý čas záměrně utajovány.
15. 04. 2008 | 21:09

vlk napsal(a):

Pane Čarnogurský, ne že byste neměl pravdu.
Jenže vám, a právě vám, by měla být velmi blízká snaha kosovských Albánců mít svojí hvězdičku a svojí stoličku. V EU.

Kdysi jste rozbíjel Československo. A přišlo vám to jako normální. Daleko lépe bych rozuměl vaší argumenatci ohledně Kosova,kdybyna Slovensku nebyla silná maďarská menšina, která dříve nebo pozdějinepochybně přijde s něčím podobným jako tzv.Kosované...
A tady je jádro pudla! I vašehoblogu.
15. 04. 2008 | 21:24

Saliven napsal(a):

vlku,
pokud si dobře vzpomínám, tak pan doktor Čarnogurský byl proti rozdělení Československa.
15. 04. 2008 | 21:33

vlk napsal(a):

Salivene
pak si nevzpomínáš dobře.
Ten výrok
o tom, že chce pre Sloevsnku svoju stoličku v EU a svoju hvezdičku na vlajke EU je autentický!

A byl to on, kdo nastartoval naprosto zbytečné a neplodné diskuse o pomlčkách/spojovníkovi ,když se měnil název republiky ze socialistické na Česko -slovesnkou atd. atd.

A byl to on a jeho bratr Ivan , kdo blokoval ona nekonečnájednání na hradech a zámcích..
Jo, chtěl Česko- slovesnko. Ale jako volnou federaci, kde by ústřední vláda neměl v podstatě žádné pravomoci.Ústřední vláda měla zachovat jedinou věc- penězovod.

Pamatuji si to velmi dobře a velmi živě.
15. 04. 2008 | 21:43

Saliven napsal(a):

vlk:
O těchto výrocích mi není nic známo, jelikož jsem byl v poměrně mladém věku, nicméně si pamatuji, že při hlasování v parlamentu (hlasovalo se aklamací) se vyslovil proti rozdělení.
15. 04. 2008 | 22:01

stejskal napsal(a):

Pane Salivene,

musím pana vlka podpořit. Stolička a hvězdička pana Čarnogurského byly svého času pojmem.

S odstupem doby musím přiznat, že měl pravdu (i když tehdy mi to bylo hodně proti mysli). Jestli to tak Slováci cítili (jakože většina ano), tak je dobře, že jsme do Evropy vstoupili každý sám za sebe. Stejně jako možná v budoucnbu Kosované.

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 22:27

Alois napsal(a):

Je smůla že Srbsko musí takhle trpět a nepodařilo se mu zvítězit v jeho spravedlivých válkách, kdy bylo záměren ochránit své obyvatelstvo na jiných územích a tyto spojit do Velkého Srbska.Měli bychom místo řečí pomáhat Srbsku v praxi.Třeba s osidlováním Kosova, je to prý úžasně bohatá země na suroviny, jak se poslední dobou píše, a otočit populační křivku v neprospěch albánských okupantů.
15. 04. 2008 | 22:32

Blue Jay napsal(a):

To Honza,
Mate absolutni pravdu. Slovaci jsou kultivovanejsi nez cesi. Staci se podivat na jejich debaty. Tady je kazdej bud modrej ptak a nebo komous. A lide jako Martin, Saliven, vlk a Blue Jay to jen dokazuji. Cesi jsou v Guiness book of records vedeni jako zeme co ma nejvetsi pocet barvoslepych. Ja si myslim ze cesi naopak barvy vidi. Akorat jen dve. A jak jsou k nim fanaticky nakloneni! To je opravdu svetovej unikat.
15. 04. 2008 | 22:34

Saliven napsal(a):

stejskal:
To je možný, ale hlasoval proti. :-))
15. 04. 2008 | 22:39

Saliven napsal(a):

stejskal:
Mimochodem já v době rozdělení byl nadšenej a teď si zase říkám, že by bylo možná zajímavý bejt se slovákama v jednom státě. Přece jen k něm máme nejblíž.
15. 04. 2008 | 22:44

stejskal napsal(a):

To nevylučuji, pane Salivene ;-)

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 22:44

stejskal napsal(a):

A já to mám přesně naopak ;-) V době rozdělení jsem byl hodně otrávený a teď si říkám, že to bylo dobře. Vstupujeme do Evropy s vyrovnanými účty a prakticky bez předsudků ;-)

Libor Stejskal
15. 04. 2008 | 22:46

Blue Jay napsal(a):

A ted ohledne Kosova,
Ja pevne verim ze jakykoliv narod ma pravo na sebeurceni. Hlavne kdyz tam zije z vetsiny urcita vrstva obyvatelstva. Me pripada podivne ze se tolik cechu stavi na stranu Srbu a pritom nechali "odejit" Slovensko. Ja to zazil v Kanade. 2x se francouzsti kanadane snazili opustit federaci. Nestalo se to . A jen proto ze se vetsina obcanu Quebecu v referendu rozhodla zustat v Canade. I kdyz v Quebecu zije vetsina frankofonu. Proc Kosovo neresit stejnym spusobem? At se rozhodnou sami. Co jim do toho kdo ma co kecat? Omlouvam se za asi nezpocetne chyby.
15. 04. 2008 | 22:49

Saliven napsal(a):

Blue Jax:
Tak a teď si představ moucho, že se do Kanady nastěhuje 10 milionů Mexikánů, za 60 let jich je 80 milionů a budou chtít vyhlásit druhou Mexickou republiku. Řekl bys - tak jo, super bomba, ať žije druhý Maxiko? Já tedy ne.

Největší problém (dle mého) je evidentní porušení mezinárodního práva jak píše pan doktor Čarnogurský. Dle helsinských dohod není možná změna hranic bez domluvy všech zúčastněných stran. My se se Slováky dohodli, oni se Srby ne. Takže nemáš dobrej příměr.
15. 04. 2008 | 22:55

Blue Jay napsal(a):

Jeste chci dodat,
Drtiva vetsina Canady byla proti odlouceni Qubecu. Nikdo si to nepral. Presto meli svobodu se rozhodnout sami. A bylo by to respektovano kdyby se z Quebecu stala Quebec Republic. A proto porad nechapu ty vasnive debaty jestli ma Kosovo pravo na svoji nezavislost. A hlavne ze se o tom tak diskutuje v Cesku. Co je cechum do kosova?
15. 04. 2008 | 22:59

Blue Jay napsal(a):

Co Salivene?
O cem to zvatlas? To se jako do Kosova nastehuje 10 milionu...???kdo? A co to hloupe kecas o Mexicanech? Covece ty jsi uplne mimo. Bejt tebou tak si radsi delam potize kolik se vam sem nastehuje Ukrajincu a nechal by Kosovo Kosovem.
15. 04. 2008 | 23:03

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
Ty umíš moucho vážně jen žvanit o Paroubkovi, víc nic. Kosovští albánci se postupně nastěhovali do Kosova a pak přerostli místní populaci Srbů. Proto ten příměr s mexikánama. Jsi prostě jenom moucha - napadat a nadávat na Čechy jo, ale vědět něco, to ne.
15. 04. 2008 | 23:07

Blue Jay napsal(a):

Zase zvatlas,
Hele Salivane vis ze za par let bude ctvrtina obyvatel CR pristehovalci? A co s tim hodlas delat? A za dalsich 50 let tu skoro nebudou cesi. Tak proc ti tak vadi Kosovo?
15. 04. 2008 | 23:15

Saliven napsal(a):

Blue Jay:
Než bude čtvrtina obyvatel ČR přistěhovalci, tak už budeš dávno mrtvej Moucho, takže tyhle starosti přenech jiným. Co mi vadí na Kosovu popsal pan doktor Čarnogurský.
15. 04. 2008 | 23:20

Blue Jay napsal(a):

To Saliven,
Aspon uznavas ze mam pravdu. Ale tvy vnuci budou porad na zivu. Jako mensina. Holt Evropa chce byt jedna zeme. Mnoho lidi a vsichni si jsou rovni. Cesi proste budou asimilovani do Evropske hromadky. Ti to vadi? A tak porad nechapu co mas proti Kosovu. Canada chce porad byt Canada. Ale to je jina historka.
15. 04. 2008 | 23:41

Saliven napsal(a):

Honza:
Taky jsem nahlédl na pár blogů na Slovensku a o tolik slušnější to tom nemají. Jedinou opravdu velkou výhodu vidím v tom, že nemají mouchu.
15. 04. 2008 | 23:47

Blue Jay napsal(a):

No vidis Slinto,
Jak jsem se stal popularni. Ty Slintavko o me ani nemuzes prestat myslet. Ale stejne by Kosovo melo mit pravo na sebeurceni.
16. 04. 2008 | 00:03

sidney napsal(a):

Pana doktoraČarnogurskeho zcela chapu a souhlasim s nim. Jinak, co se tyce pomlcky atd. nezacal s tim p. Carnogursky, ale problem pochazi z roku 1918. Jiz na Clevelandskem sjezdu v r. 1916 bylo v podstate dohodnuto, ze stat by se mel jmenovat Cesko-Slovenska federativni republika. To, ze rebelove Masaryk a Benes tuto dohodu nedodrzeli a Stefanika podrazili je znamo. No, ale tak se pak nemuzeme divit, ze? Tato historie se nehodila do kramu p. Havlovi a podobnym, protoze by museli priznat, ze taticek a spol. holt byli podvodnici. Tak se mlcelo a je to zde. Problem Kosova je i problemem nasim. Za chvili totiz bude i kdejaky vudce narodnostni mensiny ci pozadovat nezavislost a kreslo v OSN a nas se to muze tykat drive nez si myslime. Takze bych ciste v zajmu sebezachovnych mechanismu pana. Carnogurskeho podporil. Blaboleni bezpaterniho (viz Cunek)slechtice, ktery chce uznat Kosovo by melo byt odsouzeno.
16. 04. 2008 | 10:47

badatel napsal(a):

to Stejskal,
vážený pane redaktore, jako čechoslovakista jsem měl a mám postoj k rozpadu Československa ekvivalentí Vašemu.
Nicméně cítím, i když proti Vám neprofesionál, jistý rozdíl v tom, co vyčítá s tou hvězdičkou pro Slováky Dr.Černogurskému Vlk a Vy se k tomu připojujete.
Já to vidím trochu rozdílně v tom, že Albánci mají svůj stát a ta část v Kosovu vyhlásila svůj nový stát, tak jako kdyby Němci vyhlásili "Sudetenland" u nás, Maďaři "Horní Uhry" na Slovensku apod. , jako samostatné státy.
Slováci v okamžiku dělení Československa žádný stát neměli, a proto byl jejich požadavek legitimní, i když čistější by to bylo s referendem, aby nikdo v budoucnu nemohl tvrdit, že z hlediska zákonů ČSR to jinak byla, pro ty co rozdělovali, vlastizrada.
16. 04. 2008 | 13:50

stejskal napsal(a):

Pane badateli, já jsem se k nikomu nepřipojil. A už vůbec ne s nějakými výčitkami.

Jen jsem konstatoval, že "stolička a hvězdička pana Čarnogurského byly svého času pojmem".

Svůj postoj ke Kosovu jsem tu již mnohokrát vysvětloval. Národní státy, které se například ve střední Evropě konstituovaly až v 19. či dokonce 20. století, jsou podle mne nyní již trochu anachronismem. Nejde o to vytvořit národní stát, ale o to, aby se lidé silně prožívající národní cítění, mohli emancipovat a nebyli kvůli tomu vystaveni represi.

Pokud by pražská vláda jednala v Sudetech tak jako bělehradská v Kosovu (podpora nacionálně orientovaných geril apod), ztratila by podle mého mínění jakoukoliv legitimitu vůči tomuto území a čeští Němci žijící v tzv. Sudetech by bývali měli právo se odtrhnout. To samé platí v případě Maďarů v tzv. Horních Uhrách.

Nacionální myšlení je z mého pohledu vždy velmi nebezpečné. Potřebná je národní hrdost, ale ne za cenu terorizování menšin.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 14:54

VOM napsal(a):

Uznání Kosova není krok proti Srbům, právě naopak. Bez Kosova se Srbové dostanou do EU, s Kosovem nikoliv. Že se během občanské války dějí zvěrstva je smutná, a doufejme, že historická skutečnost. Okleštěné Srbsko má šanci na integraci do civilizované části Evropy, Kosovo a Albánie to budou muset prokázat.
16. 04. 2008 | 15:27

badatel napsal(a):

to VOM,
nevěděl jsem, že okleštění státu je mimo jiné vstupenkou do EU.
to Stejskal,
možná máte pravdu, i když naše národní obrození v 19.století rovněž mělo prvky nacionálního myšlení, a to že Beneš poslal do Sudet armádu právě proti těm národně orientovaným německým gerilám, terorizujícím Čechy, bylo taky vpořádku.
Ještě že ten Hácha v Mnichově zklapl podpatky, jinak by Goring humanitárně zbombardoval Prahu.
Víte, dnes se místo nacionalismu nosí firemní příslušnost,nejlépe ke globální firmě, a ta pak darwinistickým kapitalismem s právem silnějšího,globálně zterorizuje všechny slabší.
A pokud ta firma patří skutečné velmoci a je závislá na surovinách těch slabších, i to bombardování se použije.
16. 04. 2008 | 16:26

stejskal napsal(a):

České národní obrození mělo zcela jistě prvky nacionálního myšlení, pane badateli.

Bylo na nich postaveno. Bez nich by bylo nemyslitelné. Je to pochopitelné a je to logické, stejně tak vykazuje nacionalistické prvky i odtržení Kosova.

Já ale mluvím o situaci, kdy není třeba se obrozovat, protože Vám nikdo o žádnou národní identitu neusiluje.

Je správné, že Beneš poslal do Sudet armádu k nastolení pořádku, který ohrožovali henleinovy ordneři. Kdyby však ta armáda začala terorizovat německé civilisty, rázem by se v nelegitimním postavení ocitla pražská vláda (mluvím o způsobu, jakým tyto věci nazírám, ne o tom, jak se nakonec dějiny vyvíjely).

Hácha podpatky sklapl, neviděl jinou možnost. Udělal to, co považoval za správné. Těžko jej za to soudit (nejméně do heydrichiády pak spolupracoval s Londýnem).

Göring by nebombardoval Prahu humanitárně (tedy v drtivé většině přesnými zásahy strategických cílů jako v Srbsku), ale plošně. Aby zastrašil obyvatelstvo i jeho představitele. Stejně jako později v případě Varšavy a Rotterdamu.

K Vašim posledním dvěma odstavcům už komentář nepřipojím. Pustili bychom se do ideologické diskuse a tu já vedu nerad.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 17:07

badatel napsal(a):

to Stejskal,
vážený pane redaktore, ideologické diskuse taky nerad, ale hledání pravdy a vyslovování hypotéz není ideologické a mělo by vést k otevřené dialektické diskusi.
Až výklad pravdy může být ideologický a závislý na metrice, jakou tu pravdu měříme.
Např. vy vidíte metriku, rozlišující humanitární a plošné bombardování.
Já si dovoluji podotknout, že
pojem humanitární bombardování za Göringa neexistoval, protože to nebylo technicky realizovatelné a německá propaganda hlásila jak je v Sudetech německému obyvatelstvu ubližováno, proto chtěli bombardovat.
Tedy bombardování takto nelze měřit.
Z teoretického hlediska je pravda relativní, minimálně dle toho, z které souřadné soustavy,
jestli vítěze, či poraženého, je popisována.
Já jsem si dovolil ten příklad s firmami uvést proto, že v dnešním světě jsou universální metrikou peníze. Za ně je téměř vše, v brzku bude i to zdraví, jen zatím IQ a getický kód nelze koupit, jinak by svět vypadal lépe.
Penězi lze vyjádřit i cenu Kosova a jeho samostatnosti.
Stratég hry ji může hrát tak, aby Evropa nebyla jednotná a silná, tak, jak kdysi měl vidinu Jiřík z Poděbrad, ale aby zde dýchal jistý transformovaný nacionalismus, zeslabující sílu EU peněz.
Finanční částka vložená do samostatnosti Kosova, pak s vidinou globálního vládnutí je pro tuto hru přijatelná.
Zbývá otázka v co se do budoucna přetransformují ty velké globální firmy, ten nadnárodní kapitál, který je vlastní.
Klasikové se ji pokoušeli zodpovědět, bohužel z pohledu 19.století a experiment dopadl tragicky, pro myšlenkovou uzavřenost systému, který skončil na úrovni dogmatu, jako náboženství.
Otázka je neřešena dodnes a tím, že se nebude diskutovat,protože to neradi, se v jejím řešení nepostoupí.
16. 04. 2008 | 18:13

stejskal napsal(a):

Pane badateli,

kromě úvodních vět s Vámi nemohu souhlasit.

Göring se stejně jako většina tehdejších velitelů národních vzdušných sil řídil tzv. Douhetovou doktrínou. Ta spočívala v tom, že věřila, že válku lze vyhrát pouze a výhradně nasazením letectva. Nikoliv však terorem obyvatelstva, ale zničením průmyslové základny nepřítele a nepřátelských strategických vojenských cílů.

Podle této doktríny nepostupoval Göring v prvním roce války jen ve výjimečných případech jako byla Varšava či Rotterdam. Při leteckých utocích na Británii od 10. 7. do 27. 8. se Göring této taktiky naopak striktně držel (bombardovat měst přísně zakázál).

Británii mělo srazit na kolena bombardování, konvojů, průmyslu a vojenských letišť. 25. 8. ztratil německý He 111 orientaci a omylem shodil pumy na Londýn. RAF obratem bombardovala Berlín a od té doby se teprve začalo útočit na města a civilní obyvatelstvo.

Čili jak vidno, přesné a cílené letecké útoky na průmyslovou základnu nepřítele a jeho vojenské cíle existovaly již za 2. světové války. Tuto strategii porušily obě strany.

NATO se jí naštěstí při akci na Balkáně i v třeba v Iráku drželo. I když méně mrtvých vojáků by asi mělo, kdyby první den vybombardovalo střed Bělehradu a Miloševiče se zbavilo hned.

Čili takto bombardování lze měřit.

V dnešním světě jsou univerzální metrikou peníze. Ano, pro celou řadu lidí. Nevím jestli Vy si můžete koupit za peníze vše, ale já (a myslím, že takových je nás dost) si věci, které mne těší, za peníze koupit nemohu.

Nezávislost Kosova možná Vy penězi vyčíslit dokážete, já nikoliv. Stejně tak nedokáži penězi vyčíslit, kolik by stálo, kdyby zůstalo srbské. O možných obětech na životech mohu jen spekulovat na základě dosavadních zkušeností z tohoto regionu.

USA chtějí mít Evropu slabou. Je to její spojenec v boji proti fanatikům nejrůznějšího druhu, a proto jí záměrně oslabují. To je Vaše hypotéza.

Moje hypotéza je, že USA, poučeny historí, chtějí mít Evropu co nejsilnější. Stejně jako pomohly po válce vybudovat silné Německo, Japonsko atd. Dělaly to proto, aby zajistily stabilitu tohto regionu. Je to pro ně výhodnější, než tu pořád válčit. Ve válce se totiž nedaří obchodu.

Jsem zvědav, jak dokážeme o našich dvou hypotézách diskutovat. Ale jsem k dispozici.

Libor Stejskal
16. 04. 2008 | 21:16

Orel holohlavý napsal(a):

Pro vlka a Salivena:
Pan Stejskal má pravdu. Já jsem od podzimu roku 1991 působil jako "zvláštní zpravodaj Československého rozhlasu na slovensku" - což bylo už z názvu poněkud obskurní postavení, nicméně snaha nejen p. Čarnogurského, ale obecně celé politické scény na Slovensku po rozdělení státu, byla zřejmá. Jimi stanovené podmínky nedávaly naprosto žádnou šanci pro fungování společného státu.
A na téma Kosovo jsem si dovolil reagovat přímo na slovenských stránkách tohoto blogu - vazba na Československo je v mém textu velmi těsná.
16. 04. 2008 | 22:56

badatel napsal(a):

to Stejskal,
ta Vaše hypotetická otázka není přesně položena. Nadnárodní kapitál je sice z valné části koncentrován v USA, ale je schopen likvidovat ekonomicky i občany USA viz současný pád dolaru a možný kurs k euru v limitě až 2:1 (viz blog p.Michla).
Přesnější otázka k diskusi je, proč nadnárodní kapitál nechce mít silnou a stabilní EU, ale ani ostatní oblasti světa.
Principem úspěchu kapitálu a jeho doprovodné ideologie je růst a expanse.
Každý kapitál k růstu potřebuje dynamické změny na trzích, aby mohl z nestability druhých těžit.
Představte si stabilní křivku kurzů měn, akcií komodit apod., kapitál vydělává právě na těch oscilacích minim a maxim,a také v krátkém čase přesunu do nových oblastí, kde může expandovat a prostředí je k němu přívětivé, tj. lidé neví vo co go.
V té dynamičnosti se může pak různě přesunovat v prostoročasových tunelech.
Představte si uhlobarona, který koupí za setinu ceny doly se vším všudy, která se za několik let stonásobně zvětší - zřejmě tím, že se to uhlí v zemi pomnožilo? (příklad přívětivého prostředí pro růst kapitálu)
Nebo jako další si přestavte energetickou firmu, která svůj kapitál rozmnožuje převážně zvyšováním cen energie.
To vše lze právě díky rychlým změnám přesunu kapitálu, neinformovaností společnosti a nestabilitami ve společnosti.
Stratégové kapitálových her placeni FEDem apod. zřejmě spočítali, že stabilní EU nepovede k růstu kapitálu jistých globálních firem, dostatečné expansi k surovinovým zdrojům apod.
Těch skupin je několik a věřte, že tak, jak vznikly světové války v minulém století za účelem nového imperiálního přerozdělení světa, mohou tyto skupiny znovu válčit nejenom ekonomicky, či v lokálních válkách právě pro zvýšení dynamiky potřebné k růstu kapitálu, ale ve formách válek zcela nových.
Mezi ty skupiny patří i imperialistické Rusko a Čína, protože vlastní velkou část nadnárodního kapitálu (např. US City Bank).
Diskuse v rámci tohoto blogu může být tak na úrovni populárního časopisu, ten problém je složitý a jeho stručné objasnění zde může vést k tolika nepřesnostem, jako kdybych se zde pokoušel vysvětlit roli kvantové teorie her pro ekonomické modely, a to by byl úkol snazší.
16. 04. 2008 | 23:49

LEVAK napsal(a):

Já se jenom divím proč se nám tu montuje Blue Jay.Člověk,který žije mimo ať se stará o svoji diasporu a tady ať jen uctivě naslouchá a šoupe nohama!
17. 04. 2008 | 00:04

badatel napsal(a):

to Stejskal,
technickou úrovní jsem myslel právě tu přesnost, zkrátka Němci tehdy neměli GPS.
Jinak jedinou universální metrikou bombardování je snad jen počet mrtvých.
Je to zrůdná metrika, jako měřit vraha tím jestli má jednu oběť nebo deset. Je to vždy vrah.
Proto bombardování je vždy bombardování, a je ironií současnosti, že se jím prosazují vzniky nových států, či zániky starých. Jó to imperiální rozdělení světa a kumulace kapitálu lidský genom láká, že ano.
17. 04. 2008 | 00:15

stejskal napsal(a):

Pane badateli,

bez mučení přiznávám, že mé vzdělání a znalosti nestačí na to, abych s Vámi polemizoval o politické ekonomii. Prostě na to nemám a nebudu předstírat opak.

Jako naprostý laik mám pocit, že na Vaší hypotéze je jistě velká část pravdy, přijde mi ale, že akcentujete jen jeden aspekt toho, o čem se bavíme. Myslím (ale mohu se samozřejmě mýlit), že roli hraje více faktorů. Například veřejná kontrola v demokratických zemích, institucionalizované kontrolní mechanismy atd.

Co se týče tzv. humanitárního bombardování (ten termín se mi moc nelíbí, ale lepší stejně nemáme): přesně tu Vaší metriku na něj lze použít. Proto jsem tu psal to poněkud zdlouhavé entre v minulém textu.

Pokud použijete vojenskou sílu za účelem prosazení práva (třeba i přirozeného) s cílem minimálních ztrát, pak se přesně jedná o humanitární akci. Cílem není zabíjet nepřítele.

To přesně se dělo na Balkáně či v Iráku. Cílem nebylo decimovat obyvatelstvo, ale přesnými zásahy přimět zločinné režimy, aby přestaly páchat zvěrstva na části svého obyvatelstva. Ztráty byly minimální (i když chyb se útočící strana samozřejmě ani v jednom případě zcela nevyvarovala; jejich publicita ovšem byla obrovská, a tak to vzbuzovalo dojem, že se vlastně nic jiného než chyby nedělo; reportovat úspěšné akce není tak atraktivní).

Podobné akce jsou příslibem pro budoucnost. Vojenskou sílu jde nasadit v určitých případech i s minimálními ztrátami na obou stranách. Zaplaťpánbůh.

Libor Stejskal
17. 04. 2008 | 08:16

badatel napsal(a):

to Stejskal,
kéž byste měl pravdu pane redaktore, že to humanitární bombardování např. v Iráku nebylo vedeno zištnými cíli po nerostném bohatství této země, ale pouze aktem prosazení práva vojenskou silou.
Také jsem se to snaži vysvětlit otcům těch padlých amerických vojáků na molu v Santa Barbaře, kde s transparenty Stop Oil War a tisíci křížků kolem mola, tam jak je ta soška delfínků, kde volali po zastavení této naftové války. Představte si, že marně.
Ona totiž politická ekonomie souvisí s prosazením toho práva humanitárním bombardováním, že ano.
17. 04. 2008 | 13:00

stejskal napsal(a):

Znám Santa Barbaru, pane badateli, mají tam jednu z nejhezčích španělských misií z celého západního pobřeží.

Otcové i matky budou vždy protestovat proti válkám, v nichž hynou jejich synové. Je to pochopitelné a správné. O samotných válkách to ale zpravidla mnoho nevypovídá.

Libor Stejskal
17. 04. 2008 | 14:33

Jaime napsal(a):

Pane Stejskale,
s hrůzou čtu o vaší představě ještě ničivějšího bombardování Jugoslávie. Jakoby nestačilo teroristické bombardování NATO pod vedením válečného zločince Javiera Solany, což byla sprostá agrese neposvěcená vůbec nikým, zejména ne OSN! Jak může někdo s tímto vaším zlovolným přístupem moderovat tuto idskuzi, vůbec nechápu. Račte se stydět.
18. 04. 2008 | 13:09

stejskal napsal(a):

Stydím se, pane Jaime.

Ale popravdě řečeno nevím, kde jste vyčetl, že si představuji ještě ničivější bombardování Jugoslávie. To, které proběhlo, zcela splnilo svůj účel. Jediné, co lze podle mne kritizovat, byly vysoce politováníhodné, ale vcelku nečetné chybné zásahy, které způsobily zbytečné a neplánované krveprolití.

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 13:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale, některé Vaše výplody lze přečíst jenom s velkým sebezapřením, např.:
"Pokud by pražská vláda jednala v Sudetech tak jako bělehradská v Kosovu (podpora nacionálně orientovaných geril apod), ztratila by podle mého mínění jakoukoliv legitimitu vůči tomuto území"
Bělehradská vláda v Kosovu nepodporovala žádné nacionální gerily už jenom proto, že to byly gerily albánské, z kterých byla vytvořena UCK.
"Pokud použijete vojenskou sílu za účelem prosazení práva ...To přesně se dělo na Balkáně či v Iráku." Mnoho lidí je přesvědčeno, že tzv. humanitárním bombardováním Srbska bylo právo porušeno, a to mezinárodní i přirozené. I kdyby nezahynul jediný civilista, vybombardování země o ekonomicky desítky let zpět je zločin.
Osobně lituji, že obhájci tohoto hnusu neseděli v tom osobním vlaku zbomardovaném do řeky.
18. 04. 2008 | 19:05

ucitel napsal(a):

Jsem učitel a tak si dovolím jednu ucitelskou poznámku: pan Stejskal argumentuje jako žák šprkounek , co má vše poctivě nabiflováno, kdežto pan Badatel svými poznámkami přesně postihuje podstatu věci a je vidět jeho úžasný rozhled.
Pane badateli, mluvil jste mi z duše. Děkuji
18. 04. 2008 | 20:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to ucitel:
Podstatné je, odkud co žák šprtounek má nabiflováno. Pokud jsou to údaje o takových "zvěrstvech", jakým např. byla vyfabulovaná kamufláž v Račaku, poctivé biflování stěží dovede k závěru odpovídajícímu skutečnosti.
18. 04. 2008 | 20:29

sonufabe napsal(a):

Dobrý večer, pane Stejskale. Mohl by jste mi blíže objasnit, co je dle Vašeho názoru splnění účelu bombardování civilních cílů??"To, které proběhlo, zcela splnilo svůj účel", jak píšete? Pěkně se to píše v teple, u PC. Představte si, pokud Vám to nebude činit obtíže, že budete bez elektrické energie, bez zásobování,bez střechy nad hlavou, někde pod plachtou v zimě,bez lékařské péče (ve spáleniši si třeba vyhrabete oblíbenou literaturu o mezinárodním právu a budete číst u svíčky). Ale bude splněn účel - koho účel?Mohl by jste být konkrétnější?
18. 04. 2008 | 21:17

sonufabe napsal(a):

Naprosto souhlasím s panem JUDr. Čarnogurským.Pro dokreslení předchozího příspěvku.
18. 04. 2008 | 21:20

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

zkusím odpověď na pár replik, které se mě nějaký způsobem týkají.

Pane Matyáši, slyšel jste někdy jméno Arkan resp. Arkanovi tygři? Tady je pro Vaši informaci pár údajů, co to je za člověka a jakou roli hrál v Miloševičově nacionalistické politice http://www.hooligans.cz/vie... a tady máte z IHT pár hezkých zážitků s Arkanem a podobnými hochy v Kosovu http://www.iht.com/articles...

Zvěrstva se páchala na obou stranách, obě strany používaly naprosto nepřípustný teror. Drobný rozdíl ale je, že bělehradská vláda páchala státní teror, místo aby se po právu v Kosovu vypořádala s gerilami obou stran, a zachovala si tak legitimní nárok na spravování toto území.

Já vím, že Vy takto nepřemýšlíte (je to zřejmé z Vaší reakce na můj příměr ohledně Sudet). Pro Vás je na prvním místě národ a posvatné národní území. Pro mne především snaha, aby si lidi pokud možno nepodřezávali ve jménu těchto slov krky. To je pro mne daleko důležitější než historické nároky, křivdy, zásluhy či animozity.

Pane učiteli,

děkuji za Váš názor. Vaše argumenty mi přijdou zajímavé, budu o nich přemýšlet.

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 21:29

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane sonufabe,

to samozřejmě mohu. A podstatnou část už jsem myslím řekl ve výše uvedeném textu, takže jen stručně.

Cílem bylo zastavit nesmyslné krveprolévání, které nejen že nedokázala zastavit tamní vláda v čele s Miloševičem, ale naopak ho ještě podporovala.

Můžu se zeptat: Víte, kolik lidí zahynulo při spojeneckých náletech NATO a kolik předtím v Bosně během etnických válek do roku 1995? Víte to, pane sonufabe?

Pokud ano, pak pravděpodobně tušíte, proč si myslím, že akce NATO splnila svůj účel.

Není mým úmyslem zastírat, že při náletech došlo ke zbytečným ztrátám vinou selhání řady lidí. Každý lidský život je unikátní a jeho zmaření je tragédií. Ale je-li možné zabránit daleko větším ztrátám, pak jsem přesvědčen, že je třeba sáhnout i k ozbrojenému zásahu (třeba by takové humanitární bombardování Německa v roce 1935 - obsazení Porůří - zachránilo desítky miliónů životů).

Utrpení každého jednoho člověka je strašné a je třeba se mu vyhnout, pokud je to jen trochu možné. Ale někdy je třeba jednat. Tuhle zodpovědnost na sebe zodpovědný politik musí brát. Když to neudělá, vyčítáme mu to (Daladier, Chamberlain a řada dalších).

Bombardování civilních cílů v cílů v bývalé Jugoslávii? Co máte konkrétně na mysli, pane sonufabe? Třeba bělehradskou televizi? NATO dopředu oznámilo, že na tento nástroj Miloševičovy nacionalistické propagandy zaútočí. Každý kdo chtěl, mohl odejít. Nedokáži si v boji proti šílenému diktátorovi představit humanitárnější přístup.

Tady je link na zajímavý a podle mého mínění vcelku objektivní článek z Observeru (přetiskly BL). Je tam i něco o Račaku http://www.blisty.cz/files/...

Libor Stejskal
19. 04. 2008 | 21:50

Bejkovec napsal(a):

I kdyz jsem se rozesel s nazory Janka Carnogurskeho na politicky pohled let devadesatych,dnes se pod jeho nazor podepisuji a ztotoznuji se s nim.Bejkovec
19. 04. 2008 | 23:22

Gorsky napsal(a):

Opravdu hloupej text
20. 04. 2008 | 13:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale, ke korektní diskuzi patří mj. držení se faktů. I ve Vámi uvedeném prameni se konstatuje, že Arkan působil v Kosovu později, fakticky po mnoha létech albánské etnické infiltrace území a terorismu albánských geril a posléze UCK. Dále týž pramen se zmiňuje o potížích, které Miloševič měl s Arkanem již dříve.
Ke korektní diskuzi patří také důkaz vznesených zásadních obvinění jakým je i údajný státní terorismus bělehradské vlády. S něčím zřejmě podle Vás tak podružným jako je důkaz jste se neobtěžoval. Takže neprokázané osočení.
Vaše diskuze o Kosovu je plná nedoložených frází, kterými neváháte napadat oponenta, např.:"Pro Vás je na prvním místě národ a posvatné národní území."
Mýlíte se, pro mne osobně je posvátná pravda = shoda se skutečností. A pokud by Vám opravdu šlo o to, aby se "lidé nepodřezávali", nemohl byste schvalovat jednostranné splnění nároků jedné ze stran konfliktu na úkor druhé, když přece "obě strany používaly naprosto nepřípustný teror".
A ještě přitom schvalovat flagrantní porušování mezinárodního práva.
20. 04. 2008 | 16:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

K událostem v Račaku např.: http://mujweb.atlas.cz/www/...
anebo: http://zpravy24.pantax.cz/2...
popř.: http://www.euportal.cz/Prin...
kde jsou odkazy na články světových listů,, atd.atd.
Po prostudování nároků americké strany při jednání v Rambouillet každému soudnému občanu musí být jasné, že takové požadavky nemůže žádné vedení kteréhokoliv státu přijmout bez ztráty státní suverenity.
20. 04. 2008 | 16:18

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Matyáší,

je mi líto, že jste si můj text vyložil jako nekorektní útok. V žádném případě tak nebyl míněn.

Já mám opravdu pocit, že některým hodnotám přikládáme rozdílný akcent (bez nároku na nějaké definitivní hodnocení našich charakterů či mravních zásad).

Pro mně je úplně jedno, kdy Arkan v Kosovu působil. Jestli dříve či později (jen tak mimochodem předtím terorizoval nesrbské obyvatelstvo Bosny). Miloševič měl s Arkanem potíže, ale vyřešil je tím, že jej začal podporovat a využívat jeho bandy "tygrů" k zastrašování a zabíjení příslušníků jiných etnik (přečtěte si ten text ještě jednou, ta chronologie je zřejmá).

Nevím jaké diametrálně jiné důkazy je třeba snášet, než třeba tento, i.e. že Miloševič spolupracoval s Arkanem, který vraždil v Krajině, Bosně a v Kosovu. Ale to samozřejmě není jediný důkaz. Přečtěte si obžalobu Miloševice u Mezinárodního soudu pro válečné zločiny v Haagu. Přečtěte si materiály řady evropskýchb organizací, na něž zde dával odkazy pan Urban.

Je zřejmé, že se nedokážeme pochopit v jednom základním momentu. "Obě strany používaly naprosto nepřípustný teror," ale Bělěhradská vláda jako představitel státní moci na celém území měla proti VŠEM teroristům zakročit a ne se přidat na jednu stranu a terorizovat též. Tím podle mne ztratila legitimitu spravovat kosovské území.

Pro Vás je osobně posvátná pravda, čili předpokládádm, že jste vždy přesvědčen, že ji máte a ten druhý, pokud Vám oponuje, ne (tím Vás nechci provokovat, jen naznačit, proč se nemůžeme dohodnout). Já vím, že svojí pravdu mají Srbové i Kosované (tedy ji máte i Vy i já, tu svojí subjektivně nahlíženou pravdu). Ale pokud cítí potřebu se kvůli svým posvátným pravdám podřezávat, pak je nutné to za každou cenu zastavit.

Možná se pletu, ale mám dojem, že v totmo konfliktu výrazně straníte Srbům. Já nestraním ani Srbům, ani Kosovanům. Nemám vůbec nic proti žádnému národu či etniku na světě. Straním lidským a pragmatickým řešením konfliktů, pokud možno bez zbytečného krveprolití.

Libor Stejskal
20. 04. 2008 | 22:01

Jirka R. napsal(a):

Jugoslávie je sama o sobě stejně neřešitelná jako např. Izrael vs. Palestina.

Historicky je Jugoslávie pall-mall etnik - Josip Broz Tito násilím "spojil" dříve po generace nesmiřitelné nepřátele, kde křesťany reprezentují Srbové, a ostatní svazové republiky byly muslimské. Hlavním důvodem, proč má Evropa blíže k Srbům je prostý fakt, že právě FANATIČTÍ srbští válečníci pomáhali zastavit ve středověku Muslimský vpád do Evropy (frontální útok byl zastaven až za hranicí Vídně) !!! My (Evropané)jsme si Srby "vycvičili" jako "svaté bojovníky" proti Tatarským hordám, ze kterých historicky pochází ostatní svazové etnika v bývalé Jugoslávii.

Jugoslávie byla díky komunistickému režimu instalovaném z Moskvy násilím sekularizovaná a záměrně byl vyvíjen tlak na to, aby se zmírnilo napětí vzájemnými svazky mezi křesťany a muslimy. Něco podobného praktikoval v Československu i Gustáv Husák, když např. odvedence ze Slovenska přednostně posílal na vojnu do Čech, a Čechy na Slovensko, odborníci ze státních podniků byli taktéž vysíláni "za prací" do druhého státu, kde se často usadili a pomáhali tak "rozmělňovat" případnou odlišnost obou našich "bratrských národů" bohužel pro Kosovo se ukázalo, že ani dlouhých 40 let KOMUNISMU nedokázalo některé výrazné odlišnosti mezi Čechy a Slováky odbourat a tzv. "obrousit hrany". (samozdřejmě mezi Čechy a Slováky NIKDY nepanovala vzájemná nenávist).

Protože Albánská "menšina" v Jugoslávii má zhruba stejnou úroveň vzdělanosti jako na našem území tolik populární Romové, volí stejnou evoluční strategii přežití v nepřátelském území jako naši Romové = populační explozi, kde se během GENERACE (tj. 20 let) !!! stala z několika desítek tisíc obyvatel čítající menšiny VĚTŠINA o téměř 2.000.000 obyvatel !!!

Protože si však na takto "dobytém" území rozhodli ponechat své "národnostní určení" - tj. odmítli se vzdělat na úroveň Srbů (tj. evropský charakter vzdělání) - stále žijí v kmenových radách, a jejich "integrace" - pilotní projekt v rámci EU bude velice nákladná a hlavně nerealizovatelná, protože ALBÁNCI NIKDY nezmění své islámské zvyklosti - nikdy nedají svým dětem EVROPSKÉ vzdělání, a NIKDY se nebudou řídit EVROPSKÝMI PRÁVNÍMI NORMAMY !!!

Tento velmi drahý experiment nemá reálnou šanci na úspěch, tak jako se nedaří v rámci celé EVROPY socializovat a začlenit do majoritní společnosti ROMSKOU menšinu.

Je to otázka příliš velkého příkopu mezi Evropsky myslejícími Srby a kočovně žijícími Albánci, kteří stále Srby vidí jako "ty zlé", protože s nimi neměli tu trpělivost - zatímco Srbové vidí Albánce jako "domácí zvířata" což je poměrně drsné přirovnání, ale celkem pravdivé, pokud se podíváme v jakých podmínkách většina z nich žije a jaké hodnoty ctí.
21. 04. 2008 | 09:22

Jirka R. napsal(a):

Jak by se asi tvářili Slováci, kdyby se na východní Slovensko násilím v 90. letech p. Mečiarem a Slotou vystěhovaní Rómové rozhodli u Košic založit svůj vlastní Rómský stát - a protože je jich mezi Košicemi a Čiernou nad Tisou více než "etnických Slováků" měli by na to svaté právo??

Slováků je nyní cca. 3.500.000 obyvatel, zbývající "menšiny" tvoří právě Rómské etnikum a Maďaři.

Na východním Slovensku je díky "vystěhování" řízeném z Bratislavy cca. 70% Rómského etnika - naprosto IDENTICKÁ situace jako v KOSOVU !!!

Takže k vyhlášení Rómské Říše stačí teoreticky toto:

1. najít mezi svým etnikem dostatečně vzdělané jedince, aby dokázali zformulovat svůj separatistický program (což asi bude problém a pro územní celistvost Slovenska záchrana).

2. Přesvědčit soukmenovce, aby tuto vznešenou myšlenku na sebeurčení přijali za svou (to naopak půjde VELMI SNADNO).

3. počkat na den, kdy NEZASEDÁ VALNÉ SHROMÁŽĎĚNÍ OSN a vyhlásit v ten den NEZÁVISLOST - a počkat, které státy ji uznají.

(Zde bych již z čiré škodolibosti hlasoval PRO) :-D

Připadá Vám to divné a nerealistické? Potom tedy nechápu, proč by jste chtěli UZNAT nezávislost KOSOVA !!!
21. 04. 2008 | 09:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Stejskale, neexistují Vaše fakta či moje fakta. Z významu slova vyplývá, že fakta znamenají shodu se skutečností. Takže konkrétně:
1) Byl faktem masakr v Račaku? Existuje dost indícií o tom, že nikoliv, jednalo se o fabulaci.
2) Konalo se jednání v Rambouillet? Z prostudování návrhů obou stran vyplývá, že fakticky šlo o předložení podmínek nesplnitelných bez ztráty státní suverenity.
3) Je odebrání Kosova Srbsku v souladu s mezinárodním právem? Faktem je, že není.
A tak bych mohl pokračovat, ovšem Vy mne zase nekorektně označíte za zastánce Srbů, jak už jste učinil.
A to se nezabývám nepravdivostí Vašich tvrzení např. o údajném Miloševičově využívání teroristických činů Arkana. A ty byly vyvolány terorisem kosovských Albánců, přesně těch, kteří nyní jsou oficiálními činiteli rédobysamostatného státu Kosova.
Prokazatelnou pravdou je, že v případě Kosova (a nejen Kosova) byla brachiálně realizována ze strany USA a jejich spojenců nesprávná politika se špatným výsledkem. Předpoklad, že faktický protektorát Kosovo se stane platným členem EU (dokonce i okleštěné Srbsko) je čirá fantasmagorie politických vládců odtržených od reality. Ovšem mají své zastánce i mezi občany.
Vámi navrhované materiály jsem studoval již v době jejich zveřejnění. Je docela půvabné, že mi dopporučujete seznámit se s obžalobou proti Miloševičovi, nikoli již s obhajobou, ve které mnohá tvrzení obžaloby vyvrátil. Snažím se o poznání všech materiálů, nikoliv o jednostranné potvrzení vlastních předpokladů. Totéž si dovolím doporučit i Vám.
21. 04. 2008 | 17:41

stejskal napsal(a):

Pane Matyáši,

to s těmi fakty je poněkud složitější, ale nechci zde zabíhat do filozofických debat.

Žádný jev ani věc nemají sami o sobě žádnou náplň z hlediska toho, co Vy nazýváte faktem. Tu náplň jim přiřazujeme teprve my tím, že jim na základě svých zkušeností, znalostí, sympatií atd. přiřadíme nějaký význam.

(Jinak viděli likvidaci Židů "architekti" holokaustu a dozorci v lágrech, jinak Židé tehdy, jinak Židé dnes, jinak ji vidí Palestinci, jinak íránský prezident Ahmadínedžád a jinak my - pro začátek šest lišících se pohledů; to píšu proto, abyste tento můj exkurz pochopil; to, že pro mne je holokaust naprosto nepřípustné zvěrstvo, na pohledu jiných nic nemění).

Ad 1) Indicií je celá řada, nejvíce faktů však zde o něm zveřejnil pan Urban, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Ad 2) To je Váš pohled na věc. Můj je, že to byla jediná možnost, jak zabránit dalšímu krveprolití. A proto to byl správný návrh.

Ad 3) Není. To s Vámi souhlasím.

"Prokazatelnou pravdou je, že v případě Kosova (a nejen Kosova) byla brachiálně realizována ze strany USA a jejich spojenců nesprávná politika se špatným výsledkem," napsal jste.

S prokazatelnými pravdami se těžko polemizuje, pane Matyáši. Zvláště když znějí jako polická agitka.

Mějte se hezky. Tímto ze své strany naší diskusi pod tímto blogem uzavírám. Třeba se někdy potkáme v debatě na nějaké jiné téma.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 19:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Unfair.
21. 04. 2008 | 20:10

badatel napsal(a):

to Stejskal,
Němci také zveřejňovali hodně faktů o tom jak Poláci napadli vysílač v Gliwitzích, a to jejich přední komentátoři.
Tuto nadsázku jsem si dovolil proto, že p.Matyáš věcně argumentuje a antiargumentace není zcela jasná.
Je Vaše právo uzavřít diskusi, ale v zájmu hledání dialektické pravdy a Vaší profese, nemohl byste doporučit či přímo do diskuse vtáhnout experta, který by v diskusi fundovaně pokračoval?
21. 04. 2008 | 21:16

Petr Svoboda napsal(a):

Blue Jay: ..já se divím Čechům že se staví za Srby když nechali odejít Slováky... nebo jak to výše píšeš. To je přece naprostá blbost. Češi se se Slováky dohodli, ano skřípal jsem zubama ale byla to dohoda. V Kosovu o dohodu nejde ani náznakem. Spíš než paralela s rozvodem federace je opravdu na místě paralela s Mnichovem. Srbové byli nálety přinuceni území vyklidit,Albáncům bylo naznačeno že budou mít samostatnost a za deset let ji mají. "Jednání" kterými se to celé maskovalo měla evidentně jen znemožnit Srby jako "ty neústupné", protože proč by měli Albánci jednat o kompromisu, když předem vědí že dostanou vše? právě o ten zlodějský a nefér styl ke kterému bohužel západ poskytl svou vojenskou a diplomatickou podporu brání tomu, aby výsledek mohl sloužit jako základ ke klidu na Balkáně.
22. 04. 2008 | 10:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane badateli,

Jak mám argumentovat proti již zmíněné větě "Prokazatelnou pravdou je, že v případě Kosova (a nejen Kosova) byla brachiálně realizována ze strany USA a jejich spojenců nesprávná politika se špatným výsledkem."

Proti "prokazatelným pravdám" tohoto druhu se argumentovat nedá. Nebo tedy já to neumím. Poradíte-li mi, ještě to zkusím.

Přímo na těchto blozích jsou odborníci na Kosovo nejméně dva. Jan Urban a Jiří Dienstbier. Málokdo v této zemi má o Balkánu z titulu svého působení více informací. Spíše bych řekl, že asi nikdo.

Drtivá většina lidí, kteří odmítají uznání samostatnosti Kosova, poštěkává na pana Urbana, že je lhář, manipulátor a zaprodanec CIA. Drtivá většina těch, kteří s ním souhlasí, pokřikuje na pana Dienstbiera, že je bolševik a má právo tak akorát držet ústa.

Neznám už žádné lepší odborníky, kteří by zde mohli vést fundovanou diskusi. Ale většina lidí o ni moc nestojí, mají přece svoji "prokazatelnou pravdu".

Co se týče Hlivic: Pan Matyáš argumentuje indiciemi, že Račak byl zinscenován. Pan Urban tu před nedávnem napsal následující:

"Račak je podrobně popsán ve zprávě OBSE i ICTY - v žalobě proti Slobodanu Miloševičovi na straně 15. Podle zprávy týmu patologů, vyslaných EU, který vedla profesorka Helena Ranta, neměl ani jeden z mrtvých na sobě stopy, které by prokazovaly, že použil střelnou zbraň, ani jeden nebyl po smrti převlečen - střelná zranění, například, přesně odpovídala průstřelům několika vrstev oděvu, a nikdo z mrtvých nebyl definován jinak, než jako "neozbrojený civilista"."

Připománám, že pan Urban byl v letech 1999-2000 členem mezinárodní expertní komise pro Kosovo a má k jejím dokumentům pravděpodobně velmi dobrý přístup.

A teď mi řekněte: proč má "jedinou a nezpochybnitelnou pravdu" pan Matyáš, hovořící o indicích? A my ostatní, kteří to vidíme jinak resp. máme jiné informace, jsme unfair lháři a manipulujeme s lidmi?

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 12:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážení čtenáři,
opakovaně uveřejňuji některé linky na údaje o faktech vyvracející oficiální verzi průběhu "masakru" v Račaku a dalších nepravdivých údajů obžaloby Miloševiče.
http://www.euportal.cz/Prin...
http://zpravy24.pantax.cz/2...
A taktéž na ten, kde konkrétně jsou vyvráceny nepravdivé údaje Jana Urbana.
Není náhodou, že k jeho tvrzením Jiří Dienstbier většinou zastává opačná stanoviska.
Pravdu lze prokázat v důsledcích. Prokazatelnou pravdou výsledku bombardování je fakt, že ničení v Kosovu ani po uplynutí téměř desetiletí neustalo, jen se nasměrovalo určeným směrem (což byl pravděpodobně původní záměr).
Nedivím se panu Stejskalovi, že proti tomuto faktu neumí argumentovat. Nelze.
Závěry profesorky Ranta:
"1) pitvy neprokázaly, že oběti byly zastřeleny zblízka a ranou do týla. V některých tělech patologové dokonce neobjevili žádné stopy po kulkách
2) prokazatelně nebyl nalezen jediný důkaz, že Srbové oběti před smrtí mučili
3) stav některých obětí spíš svědčil pro dohad, že byly do Račaku přemístěny odjinud, či alespoň dovlečeny z jiného místa vesnice na dějiště údajných poprav
4) ani v jediném případě se neprokázalo, že oběti byly spoutány (o čemž neustále hovořil William Walker, šéf ověřovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)."
Po vypracování těchto materiálů se tým doktorky Rantaové vrátil do Finska a veškeré materiály byly označeny jako "tajné" (!).
A teď mi řekněte: proč má "jedinou a nezpochybnitelnou pravdu" má pan Stejskal? :)
22. 04. 2008 | 13:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

22. 04. 2008 | 13:42

Pepa Řepa napsal(a):

To Jirka R.
kromě určitého zjednodušení, kdy jste označil Srby za jediné křesťany (Chorvaté, Slovinci) se dá s tím, co zde píšete souhlasit.
Uvědomte si hlubší souvislost. Kosovo je pouze modelová simulace, jaké problémy budou naši vnuci v Evropě řešit.

Za padesát let, které utečou jako voda, se vaši vnuci budou ptát, kde jsme byli a co jsme dělali, když docházelo k přeměně Evropy a jejích tradičních hodnot na Euarábii.
22. 04. 2008 | 13:53

stejskal napsal(a):

Vyhrál jste, pane Matyáši,

už mi došly síly i argumenty.

Vaše vítězství je definitivní a absolutní, kalí ho jediná drobnost. Já jsem nechtěl nikoho porazit, chtěl jsem jen věcně diskutovat.

Chtěl jsem se dobrat toho, proč máme tak odlišné názory na stejnou věc (a nejsme na těchto stránkách zdaleka jediní). Asi to nebyla dobrá cesta, měl jsem to vzdát hned na začátku.

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 14:16

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vážený pane Stejskale,
diskutoval jsem věcně. Proto slovům o výhře nerozumím, naši při jsem nepovažoval za osobní duel.
22. 04. 2008 | 15:50

stejskal napsal(a):

Pane Matyáši,

nevím, jestli to dokáži srozumitelně vysvětlit. Nemyslím, že byste tuto výměnu považoval za osobní duel. A ani já jí pochopitelně za nic podobného nepovažuji.

Přesto v ní nevidím příliš prostoru pro polemiku. Přijde mi, že prakticky od začátku je to boj, v němž musí jeden názor zvítězit.

Ale já myslím, že v podstatě nemůže. Tento konflikt (myslím v Kosovu) nemá dobré řešení. Má podle mne mnoho špatných řešení.

Proto mi jde mi o to hledat styčné body, základy, na nichž můžeme dospívat k pochopení jeden druhého. Stejnou cestou musí (dříve či později, ale spíš to bude až za hodně dlouhou dobu)jít i Srbové a Kosované, a vlastně všichni, jinak se tu budeme vraždit pořád.

Žádná prokazatelná pravda v dialogu neexistuje (nakonec ani lež, vyhýbám se těmhle kategorickým prohlášením), pokud na její prokázání nepřistoupí obě strany.

Proto z toho couvám, nevidím další prostor k diskusi. Už mne to nijak neobohacuje, nedává mi to nová témata k přemýšlení. A Vám myslím též ne. Vzorce přemýšlení v této věci jsou už zřejmě vyryty příliš hluboko.

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 16:34

badatel napsal(a):

Pane Stejskale,
jste zřejmě šlechtic ducha a tvůrce noblesních řešení dilematu.
Tragédie však je, že EU nepochopila co je to dobré řešení.
Na jedné straně Schengenský prostor, Evropa bez hranic a na straně druhé umělé rozbíjení státu, vytváření hranic a eskalace národní nenávisti.
EU měla být arbitrem těch dvou stran, a to v duchu toho co hlásá, a proto urychleně Srbsko i Albánii vnořit do EU, bez hranic Kosova.
Proč tomu tak není, je skrytý parametr. Některé národy v EU zřejmě nezapomněly, co to byl v minulosti hegemon moci a možná, že se cítí povolanější.
22. 04. 2008 | 18:05

Pepa Řepa napsal(a):

To badatel
vrcholem byl summit NATO v blízké Bukurešti, který varoval před odtržením Abcházie od Gruzie.
I státníci mají někdy smysl pro černý humor.
22. 04. 2008 | 18:32

badatel napsal(a):

to Pepa Řepa,
imperiální Rusko se učí demokracii, ale zároveň si uvědomuje obrovské ztráty území a sfér svého vlivu, které ho od počátku devadesatých let potkaly.
Národ byl ponížen a Putin mu vrátil hrdost,za kterou je ochoten bojovat. To je nebezpečné.
Je to pořád vojenská supervelmoc, schopná vést celosvětově odvetný všezničující úder.
Taktika NATO svou expansí ho musí dráždit, obzvláště, když ve snaze se té demokracii naučit dělá zrcadlově symetrické tahy (odtržení proruské Abchazie od Gruzie, tak jako NATO podpořilo odtržení Kosova), NATO ho varuje,
tedy mu brání dělat symetrické tahy, které samo zdůvodňuje, jako prosazování práva a demokracie.
Eskalace napětí NATO-Rusko je pro EU nebezpečná, začíná si to uvědomovat, že může být válčištěm a couvá s podporou USA.
NATO by tentokrát rozhodně nemohlo beztrestně bombardovat Srbsko. Odveta by byla adekvátní, včetně toho preventivního úderu na radar.
23. 04. 2008 | 00:38

Daňový poplatník napsal(a):

Panu Stejskalovi:Je to přirozený vývoj,co lidstvo existuje, pokud je nějaká civilizace na tak vysoké úrovni, že z morálních důvodů nepoužije stejně brutálních metod, jako (byť primitivnější) civilizace dobyvatelů, tak zanikne, mechanismy jsou různé, od genocidy po asimilaci, takže Vy jste pro ten ohnutý hřbet, je to Váš životní názor, a plně využíváte možností jej prezentovat. Předpokládám, že do Kosova bude zaveden z EU stejný penězovod, jako do Palestiny, a zlí nevěřící psi budou podporovat dobré muslimy, čest Vaší práci.
23. 04. 2008 | 08:37

juro napsal(a):

pán Čarnogurský je obyčajný klamár, zameral sa len na obdobie od 1999 akoby dovtedy v Kosove vládla demokracia.jeho tvrdenia sú účelové. Radšej keby sa zameral na svoju pracovnú neschopnosť vo svojich bývalých funkciach.
24. 04. 2008 | 10:41

sajo napsal(a):

neviem kto si ty juro ale asi si ten sprosty duro ! carnogursky je politik europskeho formatu a to co si o nom napisal svedci o tom aky si prisprosty. si chudak a nemienim na hlupaka reagovat. nic z toho co si napisal na tento portal ma nemotivuje reagovat.
24. 04. 2008 | 18:26

Stan napsal(a):

Pan Čarnogurský asi zapomněl na 14.března 1939 kdy se Slováci uchýlili pod ochranu Německé říše na ochranu před zlými Čechy.
Hodina dějepisu by asi nebyla na škodu i těm kteří zde na blogu popisují svoje moudra o tom co by kdo měl a neměl dělat.
25. 04. 2008 | 17:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Stan:
Slováci v 1938 měli snad jinou volbu?
Ostatně pod ochranu Německé říše se takto uchýlili i Češi podpisem Emila Háchy.
Hodina dějepisu by asi nebyla na škodu ani Vám. :)
25. 04. 2008 | 22:39

Stan napsal(a):

to Zbyněk Matyáš:
Poněkud zvláštní výklad dějepisu.
26. 04. 2008 | 09:41

david adamec napsal(a):

pane carnogursky, kdyby se cesi ridili vasi doktrinou, dopadlo by to v ceskoslovensku zacatkem devadesatych let podobne jako v jugoslavii - vtrhli bychom na slovensko s tanky!!!
mam pocit, ze srbove si na samostatne kosovo zadelali sami svym tupym nacionalismem.
d.a.
27. 04. 2008 | 10:32

david adamec napsal(a):

srbove maji maslo na hlave... meli by se stydet, podobne jako nemci po druhe svetove valce...
nemci, jako porazena rise zla, prisli o rozsahla (puvodne nemecka) uzemi na vychode... kralovec (kaliningrad), mesto, ktere zalozil nas premysl otakar, bylo po cela staleti nemeckym uzemim... a napadlo snad nekoho v povalecnem nemecku narokovat toto uzemi zpet?
a chcete snad tvrdit, ze napriklad bombardovani drazdan bylo teroristickym aktem spojencu na nevinnem obyvatelstvu...?
a co vyhnani sudetskych nemcu?
atd. atd.
valka je valka a vitez bere vse...
mozna je to nespravedlive vuci jednotlivcum, nedelam si iluze o nevinnosti kosovsych albancu. ale mam pocit, ze situace holt dosla tak daleko, ze jedinym resenim je rozdeleni zeme...
takze: AT ZIJE SAMOSTATNE KOSOVO
27. 04. 2008 | 10:55

Antonín Suk napsal(a):

Pán Čarnogurský,opät vela lutujem,že ste sa od nás odtrhli.Politika Vášho rozmeru tu u nás nemáme.Snáď okrem J.Dienstbiera a čiastočne V.Klausa,ktorí jediní mali odvahu nazvať veci pravým menom,ako Vy !!!
28. 04. 2008 | 09:24

sprav.oto napsal(a):

U pana Čarnogurského si vážím, že byl na pohřbu svému politickému odpůrci, Gustávu Husákovi. To bylo od něho hezké.
28. 04. 2008 | 10:22

kevorkian napsal(a):

Vynikající, velmi působivý a zakázaný dokument:
"ULOUPENÉ KOSOVO".
Vyrobeno českou televizí, ale nyní zakázáno.

Viz:
http://www.blisty.cz/art/40...

Doporučuji.
28. 04. 2008 | 13:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

to Stan:
Opravdu? Podle Vás to bylo jinak?
Pro Vás asi překvapivé, ale existují doklady o tom, jak Německo naléhalo na Slovensko, aby se konečně osamostatnilo.
28. 04. 2008 | 23:15

lucka napsal(a):

trezorový dokument čt o historii konfliktu v kosovu, aneb co propaganda neřekla http://www.iskladka.cz/down...
29. 04. 2008 | 17:40

JAN napsal(a):

Kosovo doposud uznalo 39 států, včetně nepatrných ostrůvků, Kosovo je součástí Srbska
30. 04. 2008 | 17:50

Špatný člověk napsal(a):

David Adamec, dobrý expert na vše! Sleduji výplody jeho choré hlavy již déle.Konečně,je asi stár a nemocen.
02. 05. 2008 | 09:59

Pišta napsal(a):

V roce 1918 bylo na uzemí Československa německy mluvících občanů, téměř o milion víc než Slováků.Kdyby "dostali" Slováci federaci, museli by jí dostat i Němci a Maďaři.Proto Masaryk "vynalezl" Čechoslováky. Sám byl poloviční Slovák a určitě to nebylo proto, že by chtěl Slovákům ubližovat.V roce 1939 vtrhlo na uzemí Čech a Moravy 350 000 okupantů. Na Slovensko přišel první německý voják na podzim 1943, půl roku před koncem války
03. 05. 2008 | 19:17

Dag napsal(a):

Článek je o ničem. Čpí to strachem Slovenska z vlastních Maďarů. Co pan čarnogurský chce? Upírat Albáncům vlastní stát po letech srbského útlaku?Nebo další balkánskou válku? Slovensko své emancipační snahy dosáhlo a tak je spíše povinností Slovenska tyto snahy podpořit. čarnogurský se vůbec nezměnil- ani oblečená ani nahá-typické. Ještě že je slovensko samostatné...
17. 06. 2008 | 10:33

kaligraf napsal(a):

Co politici nechtějí znát?
Pravdivý dokument, který perzekuuje Česká televize:
http://video.google.com/vid...
19. 06. 2008 | 22:11

sdfasdad napsal(a):

出会い系 http://www.xxxrated-picture...
出会い系の殿堂! http://www.alwaysoral.com/
出会い系無料サイト http://www.cansurv.com/
メル友 http://www.videolivemail.com/
出会い http://www.deai-sugi.net/
出会い http://www.deai-navi.mobi/
出会い系 http://www.meeting-avenues....
出会い系 http://www.1-888-vehicle.com/
出会いサイト http://www.cyber-java.com/
メル友 http://www.kvonkvyn.com/
出会い系サイト http://www.redrocketcomp.com/
出会い http://www.deaicafe.net/
セフレ http://www.love-b.com/
メル友 http://www.mailcollector.net/
人妻 http://www.mailsell.net/
出会い系 http://www.ccc-p.com/
キャッシング http://www.golden-leaf.com/...
出会い http://www.littlediablo.net/
メル友 http://www.sit-n-shop.com/
セフレ http://www.mtdcases.com/
人妻 http://www.louisville-realt...
不倫 http://www.heartminders.com/
恋人 http://www.targetvehicleren...
セックスフレンド http://www.cambridgeins.com/
無料出会い系サイト http://www.happy-clover.net/
出会い系サイト無料 http://www.get-viagra.com/
無料出会い系サイト http://www.mailsnow.com/
イケメン http://seo-mobi.net/ikemen/
巨乳 http://seo-mobi.net/kyonew/
ギャル http://seo-mobi.net/gyaru/
出会い http://www.chihuahuaelpub.com/
結婚 http://www.mail-c.com/
メル友 http://www.hotpause.com/
出会い系 http://www.ekoturizmas.info/
出会い系サイト相互リンク集 http://lovers.oops.jp/
出会い http://www.kartytel.info/
童貞 http://www.brattagroup.com/
スタビ http://www.sex-gay.net/
援助 http://www.mailclick.net/
ギャル http://www.love-train.com/
熟女 http://www.mailtomo.info/
メル友 http://www.loveblue.net/
スタビ http://seo-mobi.net/sutabig/
12. 05. 2009 | 11:15

jordan shoes napsal(a):

samozřejmě za současného zničení a zboření křesťanských kostelů a klášterů.
21. 05. 2009 | 05:45

ugg napsal(a):

Upírat Albáncům vlastní stát po letech srbského útlaku?Nebo další balkánskou válku? Slovensko své emancipační snahy dosáhlo a tak je spíše povinností Slovenska tyto snahy podpořit. čarnogurský se vůbec nezměnil- ani oblečená ani nahá-typické. Ještě že je slovensko samostatné...
21. 05. 2009 | 05:46

LV napsal(a):

V roce 1918 bylo na uzemí Československa německy mluvících občanů, téměř o milion víc než Slováků.Kdyby "dostali" Slováci federaci, museli by jí dostat i Němci a Maďaři.Proto Masaryk "vynalezl" Čechoslováky. Sám byl poloviční Slovák a určitě to nebylo proto, že by chtěl Slovákům ubližovat.V roce 1939 vtrhlo na uzemí Čech a Moravy 350 000 okupantů. Na Slovensko přišel první německý voják na podzim 1943, půl roku před koncem války
03.05.2008 19:17:00
04. 07. 2009 | 05:56

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 12:47

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 12:48

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:26

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:12

pymnSnada napsal(a):

o que eu estava procurando, obrigado
08. 03. 2011 | 11:30

outletiryfj napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket cheap</a> zwe http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose jacket
27. 02. 2014 | 08:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy