Dopis

11. 10. 2013 | 06:49
Přečteno 9348 krát
Vážená a milá paní Lomová,

tak jsem si přečetl Váš příspěvek o tom, jak se mně a mojí ženě podařilo dát dohromady snůšku těch největších klišé a pitomostí, které o Číně někdo může vůbec napsat, co stejně dávno všichni znají a vědí a že to bylo všechno úplně zbytečné. A navíc hloupé a nepravdivé (Kořeny čínské kultury).

Bohužel jste se ani jednou jedinkrát nezmínila, v čem že ta klišé jsou, nepodala jste jediný důkaz o tom, kde se mýlíme, a co není pravda. Nezlobte se, ale dávat do současného kontextu dávné filosofy a myslitele není žádné klišé, ale velké téma, kterým se zabývá ve světě spousta lidí. Vaše reakce je opravdu neprofesionální a urážlivá. Takhle by se člověk přednášející na universitě a činící si nárok být autoritou přes tato témata rozhodně chovat neměl. Obávám se, že nemáte pražádný respekt k čínské kultuře a literatuře, která Vás vlastně živí. Tady je těžké cokoli už dodat.

Urážet je snadné, k tomu není zapotřebí ani odvaha, ani vzdělání, stačí absence morálky a dobrého vychování. Udělat něco pozitivního a napsat dobrý článek je daleko těžší. Udělejte mi radost a namísto hloupostí napište 18 000 až 24 000 znaků (i s mezerami) na téma Čínská kultura, já bych se rád dozvěděl něco, co ještě nevím.
S pozdravem,
Jan Benda

PS.
Původní text jsem zkrátil a je mi mnohem líp. JB

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

olga napsal(a):

Pane Benda, asi podceňujete čtenáře. Úsudek si dělám sama. Sama dokážu rozlišit, co je poplatné době a režimu. Sama si dokážu vybrat, co by mohlo být pro mne přínosem. Mám dojem, že kdo chce hledat pravdu, tak ji najde. I když často přes naprostou lež. Tak to musí být. Aby slepí neviděli. Ráda Vás čtu. Ovšem dnešní Dopis považuji za nadbytečný.
Zdravím.
11. 10. 2013 | 07:08

janbenda napsal(a):

Pro Olgu:
asi máte pravdu, jsem jenom mužský, nic víc.
11. 10. 2013 | 07:20

Občan napsal(a):

Ono to je, pane Bendo, trošku složitější.
Paní docentka Lomová JE sinologická kapacita. Potíž je v tom, že zde jsou blogy pro laiky a ona je vědkyně honěná v čínské historii, literatuře a navrch v historii čínských ideologií.; proto vystartovala, když si přečetla Vás laický článek.

Bohužel si neuvědomila/nepřipustila, že Vy jste to psal pro lidi, kteří většinou o Číně nevědí vůbec nic, eventuálně se jim dostává "informací" od tvorů jako je Etzler. A stejně bohužel si asi neuvědomila, že v záplavě etzlerovitých "informací" o Číně s nulovou až zápornou hodnotou je Váš článek mimořádnou ukázkou objektivity.

Až paní docentka přijede do Šanghaje nebo Vy do Prahy, sejděte se, proberte to a myslím, že zjistíte, že máte názorově velmi mnoho společného (myslím tím ohledně Číny) :o)

Jinak - o Číně by se dalo polemizovat nikoli hodiny, ale týdny. Je to mnohovrstevnatý svět velkoměst, měst, velkých vesnic a vesniček, jihu, severu, východu a západu, oblastí chudých i bohatých, sociálně dost striktně třídní (ovšem nikoli kastovní jako Indie). Nedá se o ní napsat článek, aniž by člověk musel silně zjednodušovat, a ani hodně tlusté knihy ji nepostihují celou.
Takže Vás prosím o trochu nadhledu. Váš článek je pro laiky skutečně perlou, která se zázračně objevila v hromadě šutráků a byl po zásluze pochválen a oceněn. Že se nelíbí odbornici, která by ho napsala jinak a mnohem obsažněji (takže pro laiky by se stal nestravitelným), je pochopitelné a akceptovatelné.
11. 10. 2013 | 07:57

Ládik!!! napsal(a):

Tak jsem si přečetl Lomovou - je pro mě Lomovová, podle vzoru Zubovová.
11. 10. 2013 | 07:59

neo napsal(a):

Včera dávali 3 díl Yip Mana, super série z číny :)
11. 10. 2013 | 08:15

ecler napsal(a):

Musím si to všechno přečíst ještě jednou na náměstí Tchien-an-men, je tam nebeský klid.

Podle některých reportáží, které teď vyplouvají na povrch, tam byl prý klid i tehdy...víte kdy.....

Masakr se prý odehrál asi pět kilometrů od náměstí.
11. 10. 2013 | 09:13

JF napsal(a):

podobná úroveň diskuze (spíš prezentace vlastních konstrukcí a mýtů) je pro ČR zdá se typická a příznačná (jistá militantnost). Domnívám se , že je to otázka spojená s jistou filozofickou neukotvenosti a nevyzrálostí (třeba i nekulturnosti) třeba i právě mezi principem jing a jang. Tedy toho že každá "pravda" má v sobě obsaženu i "lež". Je to problém společensky dětské představy o nějaké jedné pravdě či dobru, které je možné a samozřejmě i záhodné dosáhnout - pak tedy i všemi prostředky (třeba i lží ;-) Příklad podobného je nedávný blog, kdy autor hájí svou svatou věc (zprávy IPCC nejlépe před Greenpeace - i když jistě by bylo možné si najít jiné její "zneužívatele") a jde i přes drobné řekněme nepravdy - ale spíš vlastní mýty a konstrukce.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ladislav-metelka.php?itemid=21180

Jako uživatel pražské MHD a zároveň pozorovatel (a někdy i oběť ;-) - např. když neodhadnu fyzickou kondici občana středního věku, který se již cítí zasloužilý či si jej prostě nestačím jen všimnout) zdejších zvyků páchat dobro při pouštění sednout a myslet na dobro ostatních a někdy nevybíravého prosazování tohoto dobra občany jež se jich to netýká vůči těm co měli být již dávno v pozoru ;-) by mne zajímaly zvyky v čínské MHD co se týče tohoto - tedy postup při pouštění sednout starších a jinak zasloužilých osob. Jak tento proces většinově probíhá? Je "zautomatizován" jako v Praze (kdy např. mladší a zdravější populace houfně pouští sednout při zhlednutí zasloužilé osoby vhodné k páchání tohoto dobra ) nebo starší osoba prosazuje své vlastní dobro a přistoupí k osobě která jej pustí sednout přičemž ji o to předem gestem či jinak požádá a následně poděkuje - prostě s těmi zdvořilostními a kulturními zbytečnostmi (tedy onoho způsobu nikoliv cíle) Myslím že zde se odráží onen rozdíl mezi cílem a způsobem.

Myslím že by to mohl být jistý lakmusový papírek o jisté úrovni kulturnosti a nejen při cestě někdy v přeplněné MHD ale i někdy podobně přeplněné "diskuzi". Myslím že by to mohli být zajímavé postřehy ...

ps: v jiném blogu o dost dříve někdo psal že v japonském MHD vzbudil jako český cestující pozdvižení nepřístojnosti, když pouštěl sednout po pražském způsobu asi 90letou stařenku aniž jej o to požádala. Samozřejmě bych se také na jejím místě cítil uražen že špatně vypadám ... šlo by tedy krátce popsat činské způsoby v metru či podobných situacích? Děkuji.
11. 10. 2013 | 09:30

olga napsal(a):

Prostě. Kolik lidí, tolik názorů.
11. 10. 2013 | 09:38

JF napsal(a):

olga: to ano, ale sjednocující přes různé názory a pohledy by dle mého mělo být to, že se přeci jen všichni dívají na nějakou tu stejnou věc ... české diskuze tomu příliš neodpovídají spíš ten jeden o koze druhej o voze nikoliv o té koze zapřažené v tom voze a pak to končí ve vzájemném urážení. Od té pravdy máme například prezidenta který plácá sice nesmysly ale obecně je považován za toho co má vždy pravdu ... je v tom něco mýticky pudového zakořeňeného - nějaké šamanství?
11. 10. 2013 | 09:48

Baba Jaga napsal(a):

To: Občan
No dobře, tak "JE paní docentka Lomová sinologická kapacita". Je otázka, jak mnoho poznala Čínu z déletrvajícího pobytu tam a mezi všemi vrstvami obyvatelstva.
Ono asi i Bendovi znají ty movitější Číňany, kteří si u nich objednávají projekty.
(Byla jsem včera v kině na komentované prohlídce výstavy Vermeera z Londýna. Pěkné to bylo a malíř by se jistě divil, co všechno v jeho obrazech historici umění objevili a ještě asi objevovat budou. Co časem najdou na nynějších prosklených škatulích bych docela ráda věděla - odrážející se světlo?)
11. 10. 2013 | 09:50

olga napsal(a):

JF
Nic sjednocujícího neuznávám. Zodpovědnost nesu sama za sebe. Žádné výmluvy, on taky...
Ovšem uznávám respekt! Každý jednotlivec má právo na svůj názor. Nikomu nesmím můj názor vnucovat. Dokonce nikoho nesmím za jeho názor soudit.
Dle: Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim.
Dnes jsem si dala na FB citát:
Náboženství bylo stvořeno proto,
aby pomáhalo sdílet tajemství víry a uctívat Boha,
a rozhodně ne proto, aby utlačovalo a obracelo na víru druhé.
Největším projevem zázraku Božího je život.

Rukopis nalezený v Akkonu - Paulo Coelho
11. 10. 2013 | 10:18

Martin1 napsal(a):

Jan Benda
Když čtu vaše články:
1) Mám z nich příjemný pocit
2) Mám chuť se o věci víc dozvědět
3) Těším se na další (dnešní, být vámi bych sem nedával ''')
---------------------------------------------------------------
''' Konečně v něčem bych byl lepší - zbytek už nikdy nedoženu
P. S.
Mějte se bezva a těším se "na Čínu"
11. 10. 2013 | 10:29

janbenda napsal(a):

Pro JF:
pokud se zdvořilosti v MHD a jinde ve veřejných prostorách se tak to není ani zdaleka podobné tomu, co jsme si navykli v Čechách. Mám už bílé vlasy a stalo se mi dvakrát, že mi někdo v metru nabídl místo k sezení. Na druhou stranu, ve vlacích jsou všechna místa místenková, ale lidé jsou celkem ochotni si přesednout, aby prátelé mohli sedět spolu.
Jednou jsem se snazil popsat, jaký je ve městě boj o místo - respektive chodník. Kdo všechno si nárokuje chodník jako jeho prostor a jak se podle toho lidé chovají. Na ulicích se setkáte s daleko větší mírou agresivity - takové té normální lidské, která je spojena s tím, že se musí jeden někam dostat nebo něco udělat. Na chodnících běžně řidiči parkují auta, jsou tam kola a motocykly, lidé po chdnících jezdí na kole zvlaště na elektrických, která jsou tichá a rychlá a večer nikdo nesvítí, aby ušetřil energii v bateriích. Jsou tam divoké trhy, které vám brání v projití, mnoho obchodníků zabírá chodník jako samozřejmou součást svého krámu, jsou tam odpadkové koše a telefonní budky, dopravní značky a reklamní cedule, a řada dalších věcí. A také restaurace, kdy tam vysedávají lidé a jedí. a pak ti, kteří tam hrají karty nebo šachy a mají okolo sebe plno čumilů. A pak také chodci, kterých je také mnoho a milenci vodící se za ruce a mladí, kteří spěchají a babky drbny, které stojí uprostřed chodníku a vůbec jim nevadí, že se okolo nich nedá projít. A ještě jsem zapomněl na ty, kteří tam cvičí a kteří tam venčí psy, kočky ptáky v kleci a papoušky na bidílku. Pak stavební materiál a nebo lešení a nebo si tam řemeslník otevře dočasnou dílnu, protože nemá jinde místo. To všechno se děje na chodníku. Je to boj boj boj a s kulturou to má málo společného. On tu slušnost v našem slova smyslu za kulturu také nikdo nepovažuje. Pro ně je problém přežít. Na jednu stranu se tomu nedivím, na druhou stranu s tím žít je nesmírně náročné a namáhavé.
11. 10. 2013 | 10:40

dennis napsal(a):

Pane architekte Bendo,
rad si vas ctu. A jak uz tady nekdo rekl, kdyby tenhle blog nespatril svetlo sveta, nic by se nestalo. Tohle neni o Cine, a dokonce ani ne o pani Lomove, jako je to cele o autorovi. Precetl jsem si vas dnesni blog, beru to. A kdybyste to za tyden vymazal, tak byste na sve reputaci nic netratil. V ucte k cloveku a jeho temperamentu Dennis
11. 10. 2013 | 10:53

janbenda napsal(a):

Pro prvního Martina:
Myslím, že máte pravdu, a nemám z tohoto článku žádnou radost. Paní Lomová mi nestojí za to, abych se s ní trápil. Ale když ona napadá i moji ženu a tady cítím povinnost se ozvat. To přece chlap musí udělat - ne?
11. 10. 2013 | 10:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dennisi,

čistě technická: žádný autor nemůže po týdnu ani jindy blog smazat, porušil by tím zdejší pravidla a navíc odstranil i všechny příspěvky jiných debatérů v tomto blogu. Může ale odstranit či změnit text v blogu, pokud to v něm výslovně oznámí (slušné je i uvést důvody). Opakuji: nikomu nic nepodsouvám, jde jen o technickou poznámku týkající se pravidel těchto stránek.

Libor Stejskal
11. 10. 2013 | 11:03

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Pište dále i sem, pane Bendo. O všem možném a občas i o architektuře. Proč se vlastně nyní na veřejných stavbách používá tolik skla?
Paní Lomovou jste dle mého svou reakcí i potěšil.
11. 10. 2013 | 11:05

Martin1 napsal(a):

janbenda
Svou ženu bych objal, ona mne - usmáli se na sebe. Ona by pak uvařila nějaký dobrý "čajík" a já bych šel psát pro své čtenáře. Kdybych to tak uměl.
Já mohu jen poradit to jednoduché: "To chce klid a nohy v teple"
P. S. Zdravím i Vaši manželku.
11. 10. 2013 | 11:15

cimprlich napsal(a):

Dobrý den, pane Bendo,
nepodařilo se mi najít dopis paní Lomové, tak se obracím rovnou na vás. Co se týče Číny, pěkně popsané je to od Josefa Průška v knize Sestra moje Čína. Kniha ta vyšla už někdy v roce 1945, doporučuji všem zdejším diskutujícím jako uklidňující a přitom vzrušující čtení o čínském lidu.
S pozdravem
11. 10. 2013 | 11:23

Martin1 napsal(a):

Pro zájemce doplňuji informaci o knize Sestra moje Čína od nicka "cimprlich" - je k dostání.
http://muj-antikvariat.cz/kniha/sestra-moje-cina-prusek-jaroslav-1947
11. 10. 2013 | 11:31

olga napsal(a):

Já se přidávám k Martinovi 1
Poučení pro příště.
Zdravím Vás i Vaši ženu. Mějte se rádi.
Olga
11. 10. 2013 | 11:43

pavel v napsal(a):

Pane Bendo,

napsal jste: "Ale v této zemi přece nejde o pravdu nebo lež, jde o harmonické vztahy mezi vším." To nechápu. Mohou snad existovat harmonické vztahy i ve společnosti, která žije ve lži.

Píšete také o hierarchickém uspořádání společnosti, kde jedinec neznamená nic, ale společnost je vším. Nepřipomíná vám to trošku středověk? Středověk ěl jistě poziziva, ale novověk jich měl více - púroto se prosadil.

Váš článek nenápadně obhajuje socialismus - experiment, který navzdory mnoha pokusům nikdy nefungoval.
11. 10. 2013 | 12:28

Elena napsal(a):

Dobrý deň pán Benda,
zastavam Váš názor, ktorý vo svojomblogu interpretovala pani Lomová , neviem čí spravne to opisala, Váš original som nečítala:
"Zastávají názor, že v Číně je všechno jinak než na Západě, jak hned na začátku dokládají tvrzením, že „řeč i písmo jsou [zde] téměř neproniknutelné, a tudíž je velmi obtížné světu Orientu porozumět“.
Súhlasím s Vami a Vašou pani, myslim si že žiť , študovať a pracovať v inej krajine nestači na to aby si komplexne pochopil mentalitu národa, nekto to nedokaže celý svoj život ani vyštudovaný sinolog nie je automaticky uznavana kapicita a nemá patent na pravdu.
Vážim si Vás a tým viac že sa zastavate svojej pani a česti vašej rodiny.
Pekný deň Vám a Vašej pani manželke, všetka česť!
S pozdravom !
11. 10. 2013 | 12:31

Občan napsal(a):

Ono to bylo, Cimprlichu, trochu jinak. A i já jsem upadl v omyl.

Protože ono nešlo o minulý blog pana Bendy, ale o jakýsi sborník, který narychlo dávalo dohromady MZV k nějaké výstavě o Číně na Hradě. Podle toho, co se mi podařilo dohledat, oslovilo MZV (nebo kdo) řadu sinologů se žádostí o rychlé sepsání zcela apolitického článku k současní čínské kultuře. Z nichž někteří se uvolili cosi sepsat a jiní poslali autory výstavy k šípku.
A tak autoři oslovovali další a další lidi, kteří mají s Čínou co do činění, až se mezi oslovenými ocitli i manželé Bendovi. Napsali nějaký článek o současné Číně tak, jak si přál zadavatel. Tím to pro ně skončilo. (Pokud to byl tenm který pan Benda otiskl zde, tak to byl - dle mého názoru - dobrý článek, zcela vhodný do aktalogu či sborníku určeného široké veřejnosti).
Výstava nějak proběhla a některým politicky aktivnějším sinologům, mezi něž patří asi i paní docentka, přišla ta výstava málo "lickoprávní", "protibetská", "prodisidentská" a vůbec málo undergroundová. A tak paní docentka napsala hodně kritický článek, ve kterém se opřela do nepolitičnosti výstavy a autorů příspěvků.

To jsem si dohledal až poté, co jsem odeslal svůj příspěvek, protože mi furt vrtalo hlavou, proč se ti dva hádají.
Teď u mi jenom není jasné, proč si to vyříkávají na A.cz, když ta disputace nemá s blogy nic společného :o))
11. 10. 2013 | 12:34

Jakelin de Mailly napsal(a):

Jan Benda

Co se zdvořilosti /nejen/ v MHD týče, viděl jsem v Číně jen to nejodpornější mezilidské chování. Nikdy jsem neviděl, aby někdo pustil někoho sednout, staří, nemocní, těhotné - šumák. Bezohledné, sobecké cpaní se ve všech frontách.
Nechápu, asi žijete v nějaké jiné Číně.
Ale ješitný jste, všechna čest.
Myslím, že paní Lomová má více pravdy, než Vy.
Neberte si to osobně.
11. 10. 2013 | 12:46

Richard napsal(a):

Dnešní, jako i předcházející článek pana Bendy, stejně tak článek paní Lomové jsou svým způsobem velmi zajímavé, ale dnešní diskuze je snad ještě působivější, tohle jsem tady doposud neviděl.
Jako první jsem četl původní text pana Bendy o Číně a jelikož jsem té země zcela neznalý, po jeho přečtení jsem měl celkem příjemný pocit, přišlo mi to takové líbivé povídání, aniž by mě napadlo, že v něm něco může chybět nebo, že je jednostranný.
Po té jsem si přečetl článek paní Lomové a přišel mi snad ještě zajímavější, protože, ačkoliv nic dalšího o Číně neřekl, narušil ve mně ten původní pocit líbivost a otevřel prostor uvažovat o Číně také jinak. Celkem pronikavě a výstižně naznačil, že se skrývá ještě něco pod tím líbivým pop-čínským povrchem.
V článku si ovšem nebylo možné nevšimnout také určité útočnosti na adresu pana Bendy a jeho ženy, řekl bych, že šlo o jakési pohoršení sinologa, člověka, který se zabývá tématem detailně a hluboko pod povrchnější líbivost, ale co je snad podstatnější, tento způsob populárního psaní, díky určitým osobním zkušenostem s literárními novinami, také spojuje s jistými motivy, které jsou v jeho očích nepřijatelné, tedy propagace(vytváření hezkého obrázku) na zakázku. Řekl bych, že paní Lomové se zvláště dotkla situace, kdy líbivý obraz skrývá některé temnější stránky čínské společnosti, např. potlačování lidských práv, o kterých se sám domnívám, že nejsou žádným klišé, ale velmi důležitým tématem, jenž je v článku, který má propagovat čínskou kulturu, politicky samozřejmě nežádoucí.
Myslím, že reakce paní Lomové byla dobrá, jen snad zbytečné útočná. Nešťastné bylo zřejmě dotčení ženy pana Bendy, tato situace byla dle mého "rozbuškou", která vedla k dnešnímu článku. Rozhořčenost pana Bendy, jako muže, v tomto ohledu chápu, na druhou stranu jeho dnešní obrana vyznívá trochu jiným směrem a řekl bych, že podobně nešťastně. Skoro jakoby potvrzoval slova paní Lomové, s nimiž ani on sám není úplně srovnaný. Tedy skrytí určitých nelichotivých skutečností o Číně, s odkazem na "úctu k zemi, která člověka živí", byť ve skutečnosti vycházející ze zcela přízemnějších motivů.
V diskuzi je pro mě dost zajímavá zase obrana paní Olgy, která působí jakoby kryla své autentické emoce "Bohem" do potlačena a reaktivního opaku, kdy se z původní autentické rozhořčenosti obratem stává přání "všeho dobrého" a sama tak vlastně produkuje také klišé, které původně kritizovala "mějte se rádi, zdravím Vás a Vaší ženu" a bla bla bla....tomu se moc věřit nedá, byť jsou ty slova zaštítěná Bohem, stejně jako tomu, že si pan Benda myslí o Číně jen to, co napsal ve svém článku a k takovému vidění ho vede hlavně úcta k této zemi..
každopádně zajímavé...oba autoři i diskuze, takže díky za zajímavou situaci..
11. 10. 2013 | 12:52

olga napsal(a):

Pane Richarde
Když nechápete, tak to řeknu bez podobenství.
Měli bychom ctít zemi a její uspořádání. Poukazovat na nedodržování lidských práv, v jiné zemi než doma, považuji za nečestné.
11. 10. 2013 | 13:32

Elena napsal(a):

„… dovoluji se na Vás obrátit s prosbou o spolupráci na Pražské kulturní revui Čína. Pražská kulturní revue je periodickou přílohou Literárních novin, která má představit kulturu a život v dané zemi…. Vzhledem k rozsahu revue a k tomu, že ji bude velvyslanectví ČLR distribuovat při příležitosti státního svátku na recepci, by bylo potřeba zachovat některé podmínky: článek by měl být krátký, max. 3 strany; používat přepis Švarný, nikoliv pinyin; vyhnout se problémům Tibet, Tchajwan a Sin-ťiang; u spisovatelů se vyhnout disidentům. Článek by měl být odevzdán pokud možno do konce července. Velmi by mě potěšilo, kdybyste s mou nabídkou souhlasil, a už se na Váš článek těším.“
Nevidim v tejto prosbe žiadný nátlak, striktný príkaz ani zákaz.
Pani Lomová mála možnosť, tejto prosbe nevyhovieť, mála možnosť napisať o kulture Číny pri priležitosti jej štátného sviatku / neviem akeho/ napisať politicke rewi. Nie som si ista čí by to v diplomatických kruhoch našlo pochopenie, to ako keby na oslavach ruskej literatury pri priležitosti oslav narodenin A.S.Puškina, nekto prišel na velvyslanectvo s textom o pussy riot :)). Prepačte , ale tak to vidim .
11. 10. 2013 | 13:39

olga napsal(a):

Ještě, pane Richarde, pokud považujete výrok o nadbytečnosti za rozhořčení, tak jste nepochopil. Chtěla jsem panu Bendovi říct, že měl zůstat nad věcí... Jsem jednoznačně na jeho straně.
11. 10. 2013 | 13:40

Elena napsal(a):

dodátok:
za prava človeka v Cíne a všade na svete sa dá bojovať každý deň. Myslim si že dnes nikto tomu nebrani, možeteusporiadať hladovku , spať v stanoch v zíme, pochodovať s protivladnymi transparentami, nikomu sa nič u vas zatietoaktivity nič nestane, ak samozrejme budu úradmi riadne povelene.
11. 10. 2013 | 13:44

nnn napsal(a):

Příspěvek autora Bendy by se měl ocenit pro svou univerzálnost - stačí učinit pár kosmetických změn a lze jej pěkně použít pro číslo věnované Severní Koreji, Bělorusku anebo Kubě.
11. 10. 2013 | 13:47

Martin1 napsal(a):

Richard
Vše se vyvíjí v čase - nic nemůžete správně a spravedlivě posoudit, když čas jako by někde poskočil a jinde zase zůstal zaseknutý.

Jak by asi Čína musela hodnotit ostatní části světa, kde ona byla a my jsme nedávno skočili teprve na zem se stromu.

Nikomu také není možné vnucovat naše chápání lidských práv, když je naše civilizace navíc sama porušuje až do nebe volajícím způsobem.

Viz občas některé zprávy o mučení vězňů, sledování občanů, nebo dokonce sledování politických špiček a ti co to zveřejní musí utíkat, hrozí jim mnohaleté žalářování.

Pro pár z nich se připravují mezinárodní ocenění. Není to náhodou jen to známé, kdy zloděj volá "Chyťte zloděje"?

Vy nemáte pocit, že naše civilizace je na "sešupu dolů" i s tou "přemírou" svobody, která se proměnila v nepořádek, neúctu ke všemu a ke všem, bourá všechny tradice, z morálky si dělá legraci, kněží kradou a osahávají malé děti, naši představitelé kradou miliardy i pera za 60 tisíc, atd?

Vy necítíte, že jsme organizovaně někam tlačení, že je nám hlava držena křečovitě někam daleko k těm, kteří jsou sice úspěšní ("tentokrát po euro - amerekánsku"), aby jsme hlavu stáčeli jen do kde jakého výkalu a tam se v tom hrabali?
Že ta třetí cesta jim zatím "jede" - bože to se nesmí povést, ale jak to dělat, když my od nich zase potřebujeme půjčit peníze.

Zatím tedy na ně kydejte hnůj, něco musíme vymyslet, ale co? Zatím nic, tak je dál zatím pomlouvejte!

A Čína o tom mlčí - i to je její povaha - já ji v tom cítím. Ona má pochopení, protože je tím dospělým (ví své) a my jsme zatím ještě děti.

Já čím jsem starší, tak okolí si myslí, že bych měl věci hodnotit - radit jim, ale já zjišťuji, že jsem šel asi nějak zpátky, připadám si jako někde na začátku - jsem hlupák.

A tak raději pár čínských přísloví:
„Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako b.bec. Nezeptáš-li se, budeš bl.cem po celý život.“
„Chatrč ze slámy, v níž se lidé smějí, má větší cenu než palác, ve kterém lidé pláčou.“
„Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.“
„Člověk, který má pravdu nepotřebuje zvyšovat hlas.“
„Trpělivost je hradbou moudrého.“

„Sto mužů může vytvořiti tábor, ale jenom jedna žena může vytvořit domov.“
„Když si nepřiznáš svou chybu, uděláš další.“
„Hloupý člověk by udělal nejlépe, kdyby mlčel. Ale kdyby věděl, že má mlčet nebyl by tak hloupý.“
„Je-li cesta daleká, poznáš sílu koně. Trvá-li něco moc dlouho, poznáš srdce člověka.“
„Dříve než se zítřek stane včerejškem, lidé často přehlédnou šance, které jim nabízí dnešek.“
11. 10. 2013 | 13:53

Richard napsal(a):

"Pane Richarde
Když nechápete, tak to řeknu bez podobenství.
Měli bychom ctít zemi a její uspořádání. Poukazovat na nedodržování lidských práv, v jiné zemi než doma, považuji za nečestné."
paní Olgo, přiznám se, že teď skutečně vůbec nechápu. Byl jsem tedy zřejmě zcela mimo, když jsem myslel, že právě přehlížení porušování lidských práv v Číně je to, co Vám v článku pana Bendy nejvíc vadí, resp. přehlížení temné stránky čínské společnosti, za současného vyzdvižení líbivého obrazu v zájmu naplnění propagační formy, avšak s odkazem na úctu k této zemi... jejíž velmi důležitou kulturní součástí jsou samozřejmě i ti, kteří stojí v opozici proti současnému politickému establishmentu, jenž je uměle a iluzorně ztotožněn s pojmem "Čína a její kultura"..
Ještě mě napadá, že tato Vaše reakce je sarkasmus, ale asi ne.
----------------------------------

"Měli bychom ctít zemi a její uspořádání."

však ctěte dle libosti paní Olgo, myslím, že Vám v tom nikdo nebrání...
11. 10. 2013 | 13:55

Elena napsal(a):

Vážená pani Lomová, spatrujem vo Vášom spravanií sa náznaky tipicky Českéj vychytralosti, prepačte prosím , ale dostala Email, zahodila ste ho do koša, ale nedalo Vám to, ste si počkala na vysledok a ked nekto iný napisal o Číne podľa svoho gusta, tak ste to dosť hrubo skritizovala, aj ja jaj, v našej mentalite sa to vola taký podrazik.
11. 10. 2013 | 14:03

Richard napsal(a):

Martin1

myslím, že to není o nějaké ideologické kritice systému, s Vámi nic nedělá, když vidíte záběry, na kterých někoho řežou jen za to, když řekne, co si myslí, či vyjádří nesouhlas s establishmentem moci, které vzdoruje?
Nevzbuzuje to ve Vás potřebu postavit se na jeho stranu, tedy alespoň symbolicky? Ať už je to kdekoliv na světě?
Samozřejmě nikomu neříkám, aby se do něčeho pletl, nebo se vyjadřoval, to je zcela každého věc, avšak postavit se na stranu slabšího, který je terčem nevybíravé agrese, mi však rozhodně nepřijde nečestné, ať už je to kdekoliv, v jakémkoliv koutě světa, ale naopak sám se cítím jako zbabělec, když toho nejsem schopen, a to i v situacích, které se neodehrávají v Číně, ale třeba tady. Je to jen můj strach, který mi v tom brání, žádná čest ani ohled k soukromým záležitostem jiného v tom nehrají roli, pouze ohled na sebe sama a své vlastní zájmy, bezpečí atd..
Jinak některá přirovnání mi přijdou podobná, jako situace, kdy někdo vidí, že chlap řeže děcko nebo ženskou a vyhlašuje, že považuje za nečestné se do toho míchat. A tím vůbec nechci říct, že ten chlap je třeba zlý, ale jeho chování ve mně v tu chvíli asi cosi vybudí a buď překonám strach a půjdu proti němu, chránit ty slabší, nebo ne svůj strach nepřekonám a raději odvrátím pohled. Ale vyhlašovat, že jsem to udělal ze cti, k tomu doufám nesklouznu. Jak však říkám, jde o mé vlastní vidění, mé prožívání a doufám, že jsem daleko od toho, abych jinému říkal, co by měl, či co bychom všichni měli, nebo podsouvat jak vnímat čest, to si každý musí vyřešit sám.
11. 10. 2013 | 14:16

Elena napsal(a):

pani Lomová, prečítala som Váš članok zverejnený na Novinky.cz Číňané mají velkou víru ve spravedlnost. O Číne pišete skoro to iste ako i autory, ktorých kritizujete , v tom članku nie ani slovko o 2udských pravach a utlačovaní tohto veľkého národa.
Nehnevajte sa na mňa prosím našla som ten članok tak, že som zadala do vyhľadovača slova: tisíc ročne dejiny a kultura Číny.
11. 10. 2013 | 14:38

elena napsal(a):

oprva ľudských pravach :)
11. 10. 2013 | 14:38

Elena napsal(a):

A ešte by som prosila aby ste sa pomirili s rodinou pána Bendu, preto že možete sa navzajom doplňať o kulture Číny a nie hadať.
11. 10. 2013 | 14:41

hutor napsal(a):

Nechapu, proc by mela pani Lomova sepisovat nejake argumenty pro svuj nazor o vasem clanku.
To by pak clovek nemohl vubec zadny svuj nazor zverejnit bez utraceni spousty casu.
Uvedomte si, ze úro pani Lomovou nejste partner, se kterym by povazovala za smysluplne diskutovat.
V udalosti figurujete vicemene nahodne, kdybyste to nesepsal vy, sepsal by podobny text nekdo jiny.
Osobne - a mohu soudit jen z tohoto vaseho prispevku a prispevku pani Lomove - duveruji jejimu nazoru.
A protoze zivot je kratky, rozhodne vas puvodni clanek cist nebudu - tak uz to na svete chodi.
11. 10. 2013 | 14:45

Martin1 napsal(a):

Richard
. . . . . s Vámi nic nedělá, když vidíte záběry, na kterých někoho řežou jen za to, když řekne, co si myslí, či vyjádří nesouhlas s establishmentem moci, které vzdoruje?
-----------------
A co když se to samé a ještě horší děje i za vašima humny?
Jen o tom nejste záměrně informován a jste "oslepován" a citově vydírán a vaše (naše) zlost je usměrňována jen tím a tím směrem - "správným" směrem?
-----------------

A co pozitivní emoce?
"Hitler houpe malé děti na kolenou"
"Hitler se zdraví s doslova "mokrými" ženami, ti pláčou jako později když přijel pro jinou generaci třeba John Lennon?
-----------------
Občas se také někdy nachytám, ale pak . . . . . .
Co ty nadace, které na nás mámí "prašule" na fotografiích, že ten a ten Martin je na tom blbě, že čeká jen na mou pomoc?
A pak se dozvídáme, že ta a ta nadace z toho na skutečnou věc dá pramálo, že jsem tím dotoval zase nějakým chytrákům dovolenou.

Jen zdánlivě to s povídáním o Číně nesouvisí.
Nejsem takový ťulpas, abych nepoznal, že v této oblasti je přesně určeno, co tam máme - smíme pokládat za hezké a ti oficiální "částeční "pošpiňovači" mají dobrá placená místa, aby to prováděli.
Tak to museli dělat historici (a snad zase dělají) v bývalém režimu. Současný režim nás doma zatím neumravňuje (pokusy ale jsou) a tak vrhá síly tam, kde nemáme situaci pod vlastním "okem" a snaží se a snaží. Ovšem zapomíná, že my už víme, my už známe.
A nová generace? Ta už kálí na veškerou propagandu - ta by chtěla proválet život ve Vile. Ta je pro ně už ta správná - s tou se bude pěkně manipulovat - bude klid.
11. 10. 2013 | 14:47

Martin1 napsal(a):

opr.:ti pláčou - ty pláčou (ženy)
11. 10. 2013 | 14:49

olga napsal(a):

Martin 1
Sdílím "A tak raději pár čínských přísloví:" na FB
Pro pana Richarda
Nejdříve vyjmi trám z oka svého. Prohlédneš, a pak můžeš vyjmout třísku s oka svého bližního.
11. 10. 2013 | 15:05

Richard napsal(a):

paní Lomová ve svém článku píše:

"Několik kolegů nabídku odmítlo, a tak jsem nakonec v létě dostala dopis i já. Výčet cenzurních požadavků už nebyl tak konkrétní, nicméně také jsem se mezi prosbou o dodržení rozsahu a omluvou za šibeniční termín odevzdání rukopisu dozvěděla, že „Velvyslanectví si samozřejmě nepřeje zmínky o disidentské kultuře a literatuře“; zazněl i povzdech s nádechem nepochopení proč, že dva mí kolegové nabídku odmítli.

Upřímně řečeno, myslela jsem si, že číslo nakonec nevyjde, protože redakce nedá dohromady příspěvky. Ne snad, že by všichni sinologové kriticky nahlíželi na ČLR a nebo by považovali za nezbytné psát o citlivých tématech, ale prostě proto, že autor má svoji hrdost, a když mu někdo udělá tak neomalenou nabídku, musí ji odmítnout v zájmu zachování vlastního pocitu důstojnosti. Ostatně nejde o nic víc než jeden efemérní článek."

mě ve zdejší diskuzi zase:

"Pane Richarde
Když nechápete, tak to řeknu bez podobenství.
Měli bychom ctít zemi a její uspořádání. Poukazovat na nedodržování lidských práv, v jiné zemi než doma, považuji za nečestné."

paní Elena zde navíc píše, že:

"pani Lomová, prečítala som Váš članok zverejnený na Novinky.cz Číňané mají velkou víru ve spravedlnost. O Číne pišete skoro to iste ako i autory, ktorých kritizujete , v tom članku nie ani slovko o 2udských pravach a utlačovaní tohto veľkého národa."
V tom případě nechápu, jaký byl tedy skutečný důvod paní paní Lomové pohoršovat se nad propagačním textem pana Bendy a odmítnutí sama napsat článek do Literárních Novin, když kritiku citlivých témat jiné země považuje sama za nečestnou. Bylo ním snad jen dotčení hrdosti autorky, že si jí někdo vůbec dovolil obecně vymezit rámec v němž by měla do pop-propagační brožury psát? Není mi tedy stále jasné, co z jejího článku by se do té revue nehodilo.
Fakt nerozumím. Pokud to nejsou citlivá témata, tak co tedy?

"Neomalenou nabídkou" má být tedy jen to, když zadavatel vymezí "objedná" formu, kterou má jeho revue mít? tzn. zcela pochopitelně jednoduše a pop, jelikož je cílena na širší veřejnost? Paní Lomová se tedy tak silně pohoršuje pouze nad tím, že si nemohla do propagační brožury psát způsobem jakým chce ona?
a tedy nešlo o pohoršování se nad cenzurou nehodící se temnější stránky Číny?
Takové rozuzlení bych tedy skutečně nečekal.
11. 10. 2013 | 15:08

JF napsal(a):

janbenda: díky za reakci. Rozhodně v přeplněných čínských městech nebude prostor pro velké zdvořilosti, ale který způsob převládá pokud se vyskytne? ... ten "pražský" či "japonský"??? ..., ten český je dle mého značně buranský ačkoliv se evidentně považuje za světový. Poněkud překvapené jsou však výrazy západních turistů důchodového věku když jsou téměř nuceni si sednout, což s rozpaky i někdy přijmou.
11. 10. 2013 | 15:10

Elena napsal(a):

Ďakujem Vám pán Richard, predbehol ste ma, chcela som napisať podobnu analizu blohu od pani Lomovej od 08. 10. 2013 .
Ešte rez Dík.
Pekný víkend všetkým!
11. 10. 2013 | 15:13

JF napsal(a):

olga: je zajímavé že nic sjednocujícího neznáte ... tedy krom Boha ;-) ale jo beru to v rámci české schopnosti se "shodnout" resp. mít tedy právo na svůj názor, který je opravdu jen Váš ;-) Mně právě přijde že v Česku musí ve správné "diskuzi" vyhrát jen tedy ten jeden názor nikoliv společný pohled na nějakou věc ... nějaký ten konsezus
11. 10. 2013 | 15:15

Občan napsal(a):

Jestli někdy "lickoprávníci" dosáhnou toho, že se Čína organizačně rozsype a miliarda lidí se vydá do světa, tak jen doufám, že už budu po smrti a moje děti také.

Protože pár set tisíc "úkáček" všeho druhu a miliarda Číňanů, to je sakra rozdíl. Co dělají gastarbeiteři s evropskými ekonomikami, to zažíváme právě teď a není to nijak veselé zažívání. A teď si někdo představte, že by do ČR přijelo 15 mega Číňanů (což je JEDNO průměrné čínské krajské město)...

Rusko už s nimi má dost velký problém na svém Dálném východě, kam se celkem nenápadně přesunulo asi 20 mega Číňanů a vytvořili si tam takové vlastní regionky. Začalo to úplně nevinně příchodem pár tisíc zemědělských dělníků asi před 15ti lety.
A minulý týden jsem zaznamenal zprávičku, že nějaká čínská parta koupila asi 1000 km2 zemědělské půdy na Ukrajině.
11. 10. 2013 | 15:16

Martin1 napsal(a):

Já se to pokusím napsat polopaticky, když si někdo od někoho objednává reklamu na svůj nový všemi obdivovaný motocykl, tak si má právo vyhradit právo, aby tam dotyčný nepsal nic stovkách mrtvých, kteří na motorkách již zahynuli.
Kdo tam něco podobného četl? A tečka.
11. 10. 2013 | 15:20

Richard napsal(a):

"Pro pana Richarda
Nejdříve vyjmi trám z oka svého. Prohlédneš, a pak můžeš vyjmout třísku s oka svého bližního."
Olga Lomová

paní Olgo, Vy v té katolické propagandě frčíte asi festovně, řekl bych...
ale ano, máte možnost udělat přesně to, co mi skrze ono biblické přísloví píšete, v tom Vám nikdo nebrání...Mimochodem, Vy sama jste ještě před pár dny vytahovala třísku z oka pana Bendy poměrně zapáleně...
Na Vašem jednání dle mého hezky vidět jak lze skrze katolickou propagandu racionalizovat asi všechno....
Pokud máte pocit, že postavit se za slabšího je vytahování třísky z oka jinému, tak už nevím...
to by si asi měli vzít všichni policajti dovolenou a začít si tahat vlastní trámy z oka, před kriminalitou nás místo nich začne chránit duch Dominika Duky, který má oči průzračně čisté...
ale vlastně máte dobrý nápad, až mě policajti zastaví třeba za rychlou jízdu, tak jim řeknu to, co jste napsala mně...
"Nejdříve vyjmi trám z oka svého. Prohlédneš, a pak můžeš vyjmout třísku s oka svého bližního."

a jedu....směr Bohnice
11. 10. 2013 | 15:22

Lao napsal(a):

Olga = Olga Lomová? No to asi ne, Richarde.
11. 10. 2013 | 15:29

Martin1 napsal(a):

Olga
Olgo, já nesoudím kdo to říká, ale co říká. Já jsem nevěřící (ve vašem pojetí), ale v nějaké "organizování a smysl toho všeho" věřím naprosto evidentně. Nenávidím doslova všechny okolo, kteří si z toho udělali obživu a ve jménu toho možná nejkrásnějšího druhé okrádají. Vím, že jste mi sympatická a vám nevadí má víra - nevíra?
Jak by jste postupovala, dala by jste mne upálit, přikládala by jste polínka - snažila by jste mne osvobodit?
11. 10. 2013 | 15:33

Richard napsal(a):

"A co když se to samé a ještě horší děje i za vašima humny?"
Martin1

a vždyť Vám píšu, že je úplně jedno, kde se to děje...
ale netvrdím Vám, že vidím ty situace všechny, nebo spravedlivě, vůbec ne, mnoho z nich je skrytých, neviditelných, zaštítěných atd. a taky netvrdím, že jsem v takových situacích aktivní nebo dokonce statečný, jen říkám jaké city ve mně vyvolává pohled na to, když řežou slabšího, ať už se to děje kdekoliv. Současně ve mně takový pohled vyvolává puzení něco proti tomu učinit, ale ...to, co mi brání jednat není má ušlechtilá čest, ale zcela přízemní strach o sebe sama, strach, že mě seřežou taky...
Pokud bych měl pocítit nějakou vlastní čest, tak jen v případě, že by se mi podařilo překonat strach a jít chránit jiného i za cenu vlastního rizika, ...za to bych se měl třeba rád, nebo bych se cítil dobře, ale odvrátit oči ze strachu, tak za to bych se asi nepochválil...
----------------------------------------------------
11. 10. 2013 | 15:34

olga napsal(a):

Pane Richarde, nejsem katolík. Jsem věřící. Věřící v Boha. Věřím i v Ježíše Krista. Nejsem dokonalá. Pouze se snažím. Jsem bývalá komunistka. Marxistka. Nyní dvakrát negovaná věřící.
Názory si moc ráda koriguji diskusí. To ano. Ale nikdy nikoho neodsuzuji. Natož toho, koho mi někdo pomluví. Opozici prostě neschvaluji. Žádnou. Vidím v ní odpůrce Boha. Totiž každá moc je od Boha...
11. 10. 2013 | 15:37

Martin1 napsal(a):

by jste - byste oprava a omluva
11. 10. 2013 | 15:37

Richard napsal(a):

"Olga = Olga Lomová? No to asi ne, Richarde."

mně to přijde taky zvláštní, a moc mi to nedává smysl, ale i pan Benda k nicku "Olga" mluví jakoby ním byla paní Lomová

buď si někdo legraci, nebo se trochu obávám jiného scénáře...
11. 10. 2013 | 15:38

dennis napsal(a):

Pane Richarde,
s jistotou vas muzu informovat, ze pani Olga v diskusich na aktualne,cz pise pravidelne a neni to sinolozka Lomova. Jeji prispevky muzete najit pod blogy pani biskupky - popularni blobegerky i v diskusich mnoha jinych blogeru, treba pana profesora Klana. Toz tak. V teto chvili se mohou citit dve zeny urazeny soucasne. Zas na druhou stranu vam museji priznat, ze si nehrajete na falesneho slusnacka. Zdravim vas srdecne. D
11. 10. 2013 | 15:39

olga napsal(a):

Martin 1
Ježíš říká: Ne ten kdo mi říká Pane, Pane, ale ten kdo činí skutky Otce mého přijde do království nebeského...
11. 10. 2013 | 15:41

olga napsal(a):

Omluva za chybu. S = z
Nejsem Olga Lomová
11. 10. 2013 | 15:49

JF napsal(a):

stejskal: a co ty Koudelkovic smazané blogy ad amnestie vševěda neomylného mající vždy praudu - už se dohledaly ... nebo se vypařily jak pára nad Klausovým hrncem s jeho kulajdou nejpravdivější a nejautičnější ??? ;-)
11. 10. 2013 | 15:50

dennis napsal(a):

Pane Pavle V.
Nikdy by me nenapadlo, ze zminka o tisicilete tradici dalnevychodoasijskych spolecenskych hodnot, v niz dominuji priority koliktivni pred individualismem, je zakuklenou propagaci socialismu. Konecne by tem Asijatum mel nekdo rict, ze ani vice jak sestitisicileta historie neni dukazem toho, ze to bude fungovat.

Leda? Leda by nekdo chtel ukazat, ze historie Dalneho Vychodu nemela a dodnes nema nic spolecneho s marx-leninskym socialismem. Holt je to prece jen daleko a take je to davno, co se cinske spolecenske a kulturni tradice zacaly formovat do dnesnich podob. (Jak by se na nas dival Cin'an, kdybychom mu s pychou zacali vypravet, jak nam asi pred tisicem a 200 lety Cyrda s Metu'dem prinesli pismo?)
11. 10. 2013 | 15:54

Richard napsal(a):

díky pane Dennisi
vlastně jsem už trochu pochyboval při prvním příspěvku "Olgy", ale zmátlo mě, že pan Benda na ní reagoval jakoby šlo o paní Lomovou.

jak jsem psal, zajímavé články i zajímavá diskuze, byť jsem se do ní chytl jak mucha do pavučiny, che...

Tak sorry pavouku, ale už zas letím pryč..

A Vás paní Olgo, "Ježíš každopádně miluje"
11. 10. 2013 | 15:55

Elena napsal(a):

Inač pán Benda, vspomenula som si na jednú skutočnu udalosť , ktorá sa mne realne stala , teda realne vírtualne, jdne tunajšia pani ma pozvala na svoj blog, tak som tam pokratkom čase šla, napisala som pekný príspevok na papierik, skontrolovala som chybky, akurat som sa chystala sa zapoiť do debaty a čo nevidim, ona mňa tam ohovara , ešte s dvma panmi sa mi vysmevaju , ale za polhodky som sa tam vratila bo vo mne všecko vrelo, a čo nevidim, slovka na moju adresu zmizli a jeden celý príspevok, tak som sa odmlčala, tam som už nikdy nešla ale falošna baba to je jedanečku :)
11. 10. 2013 | 15:58

Richard napsal(a):

nebo na Olgu pan Benda nereagoval jako na Olgu Lomovou a spojil jsem si to jen sám, tak už jsem z toho blázen....
11. 10. 2013 | 16:03

Richard napsal(a):

tedy se omlouvám všem dotčeným, už v mém prvním příspěvku jsem zaměnil zde diskutující paní Olgu, za paní Lomovou, také všechny mé následné reakce vycházely z tohoto vidění...
11. 10. 2013 | 16:12

janbenda napsal(a):

Pro Richarda:
Nejste sám.
11. 10. 2013 | 16:13

Elena napsal(a):

Tunajšia diskuterka pani Olinka, nie je pani Olga Lomová,
chodila som jedneho času na jej náboženský blog, čítatť bibliu,
moja skutočna udlosť nie je s pani Olinkou, ktorú si veľmi vážim a mám ju ráda , je rovestnička s mojou mamičkou, viem to preto že to sama pisala nekoľko krat v diskusiach.
Pekný povečer pani Olinka !
11. 10. 2013 | 16:21

Martin1 napsal(a):

Anna
Tak mne někdy napadlo:
1) Co kdyby někdo přepsal bibli do nějakého srozumitelnějšího jazyka?
2) Co kdyby někdo udělal bibli jako komiks?
3) Co kdyby někdo v bibli objevil i humor a z toho ho vypreparoval?
4) Myslíte, že má Bůh i smysl pro humor?
----------------
Nikdy jsem celou bibli nepřečetl, neporozuměl jsem tomu.
11. 10. 2013 | 16:36

olga napsal(a):

Elenka, už jsem byla smutná, že ten první příspěvek byl na mou adresu. Moc zdravím, a těší mě, že jste to objasnila. Zdravím. olgag.blog.cz
11. 10. 2013 | 16:49

olga napsal(a):

Pane Martine 1, zkuste můj blog.
11. 10. 2013 | 16:52

Martin1 napsal(a):

olga
Zkusím!
11. 10. 2013 | 16:55

olga napsal(a):

Richarde, já vím že Mě Ježíš miluje. Ale On miluje i vás. I všechny ostatní.
11. 10. 2013 | 16:56

Richard napsal(a):

janbenda
Pro Richarda:
Nejste sám.

trochu se mi ulevilo, bo přece jen, šílenství číhá za rohem...
---------------------------------
Olga

nepochybně paní Olgo, Ježíš nás všechny miluje, ale opozici trošku méně, že? che che...
11. 10. 2013 | 17:16

dennis napsal(a):

Pane Martine 1.
Stefan Andres: Velky pribeh Bible, Vysehrad 1969. Je to dnesnim obcanskym jazykem prevypraveni legend zachycenych ve Starem zakone i pribehy zachycene v Novem zakone - zivotni pribehy Jezise.

Zakladni a docela strucne prevypraveni muze zanechat dojem, ze houzevnata snaha jednoho biblickeho naroda si z prehistorickych legend vypracovala verouku, ktera tim, ze zboznila svuj nemilosrdny zapas o preziti, vytvorila podobu boha. Buh tohoto naroda nejen miluje vylucne jen svuj narod, ale take mu daruje kodex spolecenskych zasad. Vcetne hygienickych i mravnich. (Zda se, ze na to vsechno stacil lidsky mozek.)

Jsou mezi nami lide, kteri neveri, ze by clovek kdy byl schopen sepsat napr. legendu stvoreni - genesis. A to tak, ze i nejmodernejsi veda potvrzuje chronologii vzniku vesmiru, slunecni soustavy, historii geomorfologie Zeme a chronologie vzniku zivota na planete. Jsou mezi nami bezverci, kteri si mysli, ze to lidem doposud nobjevenou cestou sdelili mimozemstane.

Pane Martine 1. Myslim si, treba na rozdil od zdejsiho pana Richarda, ze napriklad kodex chovani v komunite byl je a vzdy bude nezbytne publikovat a sirit jej jako osvetu. (Ostatne kazdy novy obcansky i trestni zakonik je toho dokladem.) Vec'na nekonec'na potreba takove osvety souvisi s tim, ze kazda dalsi generace se musi ucit, jak prezit a zaroven neznicit planetu.

S tim komiksem - byl to mysli francouzsky karikaturista Effel. A mozna ze nebyl jedinym aotorem kresleneho pribehu bible, nebo aspon stvoreni cloveka.

Humor v bibli? Je tam vsechno. I humor. Velice zajimavy postreh vyjadril profesor Halik, kdyz rekl, ze bible zraje s nim, jak on sam starne a rozsiruje si sve vedomosti na sve zivotni pouti, tak i on objevuje poselstvi, kterych v mladi ani nepostrehl.

Muj dojem ze Stareho zakona? Nekonecny retezec navzajem v case primo nenavazujicich pribehu lidske nesnasenlivosti, lzi', podvodu, verolomnosti, pozitkarstvi a nacionalni nesnasenlivosti. Vcetne bratrovrazd, vyvrazdovani do tretiho kolena, ale... Jsou tam i pribehy verne lasky, rodicovske oddanosti a schopnosti odpoustet a nezistne pomahat. Ale vzdy v ramci jednoho rodu, kmene, nebo rodiciho se naroda.

Zda byste se dokazal pri cetbe bible zasmat? To neni vec bible, ale vaseho postoje...
11. 10. 2013 | 17:23

aga napsal(a):

Ano, pane Dennisi.

Starý Zákon je věrným odrazem "zvířete" v nás, hmoty, instinktů, pudů. Té naší části, kterou popisuje a zkoumá materialistická věda. Zabývá se tím, co je na člověku skupinové, společenské.

Kristus do této "temnoty" sestoupil jako světlo, které zatím tma není schopna vidět. Jeho poselství je symbolem překročení materiální základny a rozvíjení duševní a duchovní nadstavby. Proto je jeho slovo určeno striktně pouze jednotlivci, individuu. To se má pokud možno stručně zbavit svých společenských povinností (dát císaři, co je císařovo) a věnovat se hlavně hledání spásy své duše (a Bohu, co je Božího). Chce po nás to, co třeba pan Stejskal ve svých "notorických" příspěvcích - abychom "zapřeli" matku a otce (ve smyslu geny a memy předků) a následovali jej do Království, které není z tohoto světa - do Království, kde neplatí materiální společenské zákony. A tady dělá pan Stejskal a spol. chybu - nepochopili rozdíl mezi Starým a Novým zákonem - mezi společenským a osobním vývojem.
11. 10. 2013 | 17:35

kAREL napsal(a):

Úspěch Číny zřejmě velmi vadí.
11. 10. 2013 | 17:51

Martin1 napsal(a):

Jan Benda
dennis
Panové Bendo a Denisi
1) Moc děkuji za uvedení do bible
2) Častokrát jsem se setkal s křesťany (ne s ortodoxními). Že byli tak hrozně vážní? Proč jsem měl dojem, že mi něco chybí, když jsem odešel?
3) Také jsem se setkával s Židy (ne s ortodoxními)
Proč jsem měl k těm Židům nějak blíže? Že se mnou vtipkovali? Proč jsem měl dojem, když jsem od nich odešel, že jsem něco dostal.
4) Co budhisté? To je i Čína.
Nebo to byla jen náhoda?
-------------------

Jak se která náboženství staví "ke konkurenci", které je nejméně konfliktní v tom, jak šíří svou víru a toleruje jinověrce nebo bezvěrce. Jak je to v Číně?
11. 10. 2013 | 18:07

Martin1 napsal(a):

buddhismus nebo budhismus?
11. 10. 2013 | 18:28

olga napsal(a):

Kain zabil Ábela. Bratrovražda. To je začátek. Přitom Bůh chce člověka, který se bude podobat Jemu. Dějiny člověka zobrazují vlastně práci Boha na člověku. Člověk by měl pochopit svou cestu. Měl by pochopit, jak žít, aby přežil. Aby se Bohu podoben stal. Bůh si vybral Abrahama, a začal ho učit. Vedl ho. Vedl a učil jeho potomky. Vedl, učil, trestal, pomáhal. Vzbuzoval proroky. Lid stále nechápal. Člověka udělal rozumným, a poslal své Slovo v Ježíši Kristu. Ten nám dal přesný návod. Ten nám ukázal cestu. Sám je ta cesta, kterou musíme jít. Jít tou cestou musí každý sám. Sám musí jít. Ráda se přirovnávám k atomu železa. Jako součást železné rudy jsem vložena do vysoké pece. Spolu s rudou jsou zde přísady. Je zde vysoká teplota. Žár. Ale na konci vytéká čisté železo. Všechny nečistoty zůstanou jako struska v peci, a vyvezou se na skládku.
11. 10. 2013 | 18:33

Martin1 napsal(a):

Když už, tak pro mou náturu by byl Buddhismus.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Buddhismus
11. 10. 2013 | 18:34

Martin1 napsal(a):

Jen tak zase provokativně - s úsměvem.
"Výroba surového železa byla ve Starověké Číně známa už v období rané dynastie Čou (1122-256 před našim letopočtem). V Evropě nebyl postup běžně znám až do 14. století."
-------------
To jen na chvíli zpátky na Zem, ale jen pokračujte. To jen aby jsme si udělali obrázek o Číně - rozumíte, že ano?
11. 10. 2013 | 18:46

Martin1 napsal(a):

"aby jsme" (ale i jinde) mé (chybování) reformování v pravopisu sahá ještě více do budoucnosti - za hranice uvažování dnešních jazykovědců. :)
http://www.novinky.cz/domaci/240788-abychom-nebo-abysme-laviruji-jazykovedci-nad-reformou-cestiny.html
11. 10. 2013 | 18:57

evix napsal(a):

Pane Bendo pište, pište, pište a nenechte se rozházet nějakýmy zapšklými Čechy, kteří nabyli dojmu, že jste jim přišlápl kuří oko..
Nežijete v Česku, proto jsou vaše blogy čitelnějšímy :-)
11. 10. 2013 | 19:24

Martin1 napsal(a):

olga

Kain zabil Ábela. Bratrovražda. To je začátek. Přitom Bůh chce člověka, který se bude podobat Jemu. Dějiny člověka zobrazují vlastně práci Boha na člověku. . . . . .
A "Olgo", nezačal raději Bůh někde jinde z druhé strany vesmíru a ke svému dílu se už zde nehlásí. Já to taky někdy (todleto) a pak už s tím nechci mít nic společného? Třeba se Bůh taky tak chová - jme k jeho obrazu, to by také znamenalo, že to platí i obráceně? - ON je neomylný? Tak proč nás nechá trmácet po té cestě, zvláště když ví, že jsme "truhlíci" u musí tušit, že to dobře nedopadá - ON si nedělá statistiku?
11. 10. 2013 | 19:25

evix napsal(a):

Martin1 napsal(a):
Nikdy jsem celou bibli nepřečetl, neporozuměl jsem tomu.
....................
Norové ji nově přeložili do srozumitelnějšího jazyka. Stala se v Norsku bestsellerem.
11. 10. 2013 | 19:34

Martin1 napsal(a):

Olga
"Olgo" jsem dal do uvozovek, že si jsem vědom, že to bylo pro někoho jiného. Ten se však stále nehlásí, proč?
11. 10. 2013 | 19:34

Martin1 napsal(a):

evix
Tak zítra začnu s první lekcí norštiny. Díky :)
Ale fakt si myslím, že nás to čeká i zde. Jinak je amen.
11. 10. 2013 | 19:42

Loshjmulkanadýchaná napsal(a):

Milý pane Bendo, paní Lomová je jistě přinejmenším mravnější než Vy, byť je termín mravnost relativní. Váš text o Číně je cosi jako plytké vyprávění turistického průvodce a patrně odpovídá Vašim ekonomickým zájmům, ono jen psát vedle putinského Bartoníčka je dost odvážné. To je z pohledu někoho...Z druhé strany, většina v této zemi, a nejen, je tvořena "olgami", které se nepletou do sousedních poměrů (zde se dostáváte na velmi tenký led) a těm Váš text bude připadat normální. Jejich mnravní soudy většinou směřují ke vzniku totality a i ta je normální. Jste součástí této kultury davu...Tak se s tím smiřte a nechtějte být někým jiným. Jistě, intelektuál nejste, buďte rád, mají těžší život než šedá veřejnost.
11. 10. 2013 | 20:08

Martin1 napsal(a):

Ateismus
http://www.i-ateismus.cz/2011/03/osobni-buh-a-velikost-vesmiru/

Tak jsem taky nahlédnul výše, ale nemohl jsem zase souhlasit s tím odsouzením, že podle křesťanů je svět - vesmír popisován příliš ploše.
Nechal jsem Boha Bohem a vzpomněl jsem si na mou malou vnučku, když jsem ji večer probudil, ona se rozkoukala a uviděla na obloze hvězdičky a řekla: "Dědo, to tam ty hvězdičky a měsíček udělal čaroděj?" !To je nádhera!".
Myslíte, že by mělo cenu jí vyprávět něco velkém třesku?
A vy si myslíte, že kdyby jsme se vrátili v čase a ukázali našim předkům naše počítač, televize, komunikaci na dálku, že by to uměli přijmout a pochopit. Zkuste si představit, že vám dá do ruky třeba jen v 50. letech minulého století do ruky CD, flešku, co byste na to řekli, jak by vám to měl někdo nějak vysvětlit?
A abych nezapomněl, té vnučce jsem řekl, že to opravdu udělal hodný čaroděj, aby se jí to líbilo, až pojedeme v noci na letiště a chvíli jsem snil s ní o tom pěkném jejím světě.

A mezi tím, co jsem to sem napsal, tak si nade mnou odplivla Loshjmulkanadýchaná
Nevadí - bylo tu docela dobře.
11. 10. 2013 | 20:26

Martin1 napsal(a):

Loshjmulkanadýchaná
Já toho moc nevím, ale vím, že není BENDA jako BENDA.
Jeden mne baví svými skvělými články
a druhý svým vystoupením v parlamentu.
Ten první o sobě netvrdí, že je intelektuál a je,
druhý si to o sobě myslí a není.
Svět je zase v rovnováze.
Někde na ocet zůstala ale intelektuálka Loshjmulkanadýchaná (titul až do Ruska)
11. 10. 2013 | 20:39

Elena napsal(a):

Loshjmulkanadýchaná a Občan,
prečo nebojujete za zrušenie diskriminačneho zákona v Číne o pravu iba na jedno dieťa ? Jak je to možne, že nikto, nikto s takzvaných intelektualov nikdy nekritizoval uvedený zákon? Aha, asi pokritecky vyhovuje kvaziintelektualom .

Loshjmulkanadýchaná: Je Obama intelektual? naposledy ked si pital u číňanov požičku, vyvaroval sa kritiky prednostných čínských politikov :))
11. 10. 2013 | 20:41

jozef napsal(a):

Pridavam sa k autorovi a pytam sa pani Lomovej:co hlupe a nepravdive pan Benda napisal?

Na rozdiel od zapadnej propagandy autor nepise o disidentoch.
Ich vyznam je totiz v realnim zivote stoviek miliard obyvatelov nulovy. Nedivim sa mu,nie je plateny za stupidnu propagandu.Ani nema na nu bunky.

V Cine kazdorocne vypukne 6-8 tisic masovych protestov rozneho druhu.Toto je pre Cinu vyznamne:v Cine neziju totalitou utlacani zaostali bedari,vo vsetkych vrstvach a oblastiach biju sa za svoje /ludske/ prava,biju sa neustale a masovo!
Len na "civilizovanom Zapade" sa o tom nesmie vediet.

Zapadna propaganda /nielen proti Cine,vsade!/ je jednak stupidna,jednak smiesna.A kontraproduktivna.
Zapadna propaganda je urcena pre zapadnych masmedialnych otrokov.V Cinanoch,ak sa s nou stretnu,len posilnuje vlastne sebavedomie,ci patriotizmus /sebavedomie aj odhodlany patriotizmus zap.propaganda posilnuje v cinskej politickej triede,u tych,ktori aj dnes v nej vnimaju tradicnu zapadnu dobyvatelsku lumpenetiku/.
11. 10. 2013 | 21:41

Aluminium napsal(a):

Pane Bendo.
Zamyslel jste se alespoň na chvíli nad tou kritikou?
Připustil jste si alespoň na chvíli, že by na ní něco mohlo být?
Ten váš článek opravdu nevyniká kvalitou (když se vyjádřím velmi diplomaticky).
Nikdo Vám nebere, že tam dlouho žijete, ale jak je vidět, i dlouhodobý pobyt v cizí zemi jaksi automaticky nezaručuje znalosti a schopnost o ni psát (resp. psát vůbec, tak, aby text měl hlavu a patu).

"Řeč i písmo jsou téměř neproniknutelné a tudíž je velmi obtížné Orientu porozumět".
"Čím déle tu žiji, tím obtížněji se o Číně povídá, protože cokoliv řeknu, zároveň je i není pravda".

Některé věty nedají smysl stylisticky ani věcně.
"V moderní době i díky kulturní revoluci, kdy lidé z měst byli posíláni na venkov k převýchově a zároveň i díky tomu, že mnozí dnešní obyvatelé měst se na venkově narodili, tradiční hodnoty agrární společnosti organizují Čínu i v digitální době".

Nepravdivá pseudofilozofická tvrzení.
"Strategii „umění války“ je možné aplikovat na většinu každodenních životních situací"
Ten text není žádná filozofie aplikovatelná na každodenní situace. Přečetl jste si ho někdy?

Kladete na stejnou úroveň konfucianismus, taoismus, písmo a nedůvěru k cizincům jako čtyři nitě kulturní pavučiny (WTF?). To je šílený guláš.
Stěžujní myšlenkou pak je, že tyto "kulturní nitě???" nebo jejich části pomáhají vytvořit harmonii a kompromis mezi lidmi a v minulosti zaručovaly stabilitu, prosperitu a zabraňovaly válkám.
A pak tam je k nalezení teze, že vzhledem k této tradici je Čína odlišná a nehodí se pro ni demokracie. Nebo jen importovaná demokracie? Pomyslel jste na Taiwan, resp. i historii Hongkongu?

Pár stručných poznámek.
Ta mírumilovná a harmonická Čína při každém střídání vlastních dynastií prošla peklem občanských válek, jaké neměly nikde na světě obdoby. A ani většina mezidobí nebyla oázou klidu a míru. Když si berete na pomoc konfucianismus, tak totiž musíte vzít úvahu celou historii a ne relativně klidné delší období na vrcholu Čching, kdy vládnoucí třídu ani netvořili Hanové, stejně jako v Ming. Konec 19. a 20. století se jako harmonické už označit nedá vůbec, to jako "znalec" jistě uznáte. Události Kulturní revoluce neznamenají "posílání lidí na venkov k převýchově", ale bezprecendentní katastrofickou likvidaci elit, která navazovala na tragický Velký skok.
Z čeho vyvozujete, že se demokracie pro Čínu nehodí? Podívejte se do Jižní Koreje, která má historii i kulturní tradici velmi podobnou. Hodila se v roce 1989 demokracie pro naši zem, když jsme s ní měli minimální zkušenost?

Váš článek má opravdu charakter guláše, kdy z jednoduchého encyklopedického výkladu tradičních filosofických směrů smíchaného s dalšími nesouvisejícími prvky vyvozujete na přeskáčku mezi řádky nesouvisející jakési závěry. Ale celý ten proces probíhá diskontinuálně a absurdně. Myslím, že jste si před psaním ani neudělal osnovu.
Z věcného hlediska podle mě buď o historii a kulturní tradici nemáte dostatečné znalosti nebo nejste schopen svoje postřehy předat v psané formě. Nevím. Ale 20 let života v Číně a obchodní jednání vůbec nijak nezaručuje porozumění zemi. A už vůbec ne schopnost napsat smysluplný text 18000-24000 znacích, jak poměrně ješitně zmiňujete.
Já vám to nezazlívám, protože je nesmírně obtížně porozumět i rodné zemi. Vždyť kolik lidí má zcela zkreslené představy o zásadních událostech 20.stol. v ČR.
Ale než ublíženecké příspěvky, možná by stála za to spíš skromná introspekce.
11. 10. 2013 | 22:22

Aluminium napsal(a):

Nemělo tam být Ming, ale Juan. No ale to je asi fuk při téhle úrovni...
11. 10. 2013 | 22:26

jozef napsal(a):

To Aluminium:

Trapny kulas /vulgarnej kritiky - ty o voze,ja o koze/ ponukate Vy.

Ze "se demokracie pro Cinu nehodi" /demokracie v aktualnnej zapadnej definicii/ usudzuje velke mnozstvo politikov,ci pozorovatelov,aj v Hongkongu a na Taiwane.

Ak je pre Vas rec a pismo Cinanov uplne jasne,uplne preniknutelne,tak ste uplna vynimka.Vynimky vsak nie su az tak dolezite.

Obavam sa,ze len dovtedy budete profesor a mudrc,kym neotvorite hubu: kym nezacnete hovorit o realite,k veci.
11. 10. 2013 | 23:05

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Aluminium, díky za slušnou odezvu
11. 10. 2013 | 23:27

Martin1 napsal(a):

Aluminium
Hliník (Al)
My víme, že to píše pan architekt Jan Benda, my víme že jsou tu daleko větší učenci, třeba i vy, když je to pod vaši úroveň, můžete to klidně i kritizovat. Od toho se to sem píše - to je ta svoboda. Nikdo se na vás nezlobí - vy nás prostě ale moc nezajímáte. Musíte se s tím smířit - určitě nás bude víc.

Já to beru právě jako zprávu architekta, který dokáže pro mne zajímavou formou vyprávění něco sdělit o "pohádkové" zemi. Beru to jako, kdyby psal přítel z dlouhodobého pobytu a jsem mu ochoten odpustit mnohé - stejně to nedokážu odhalit.
Je známo, že Karel May dokázal zpopularizovat Západ a indiány víc, než skuteční badatelé a u mnohých čtenářů to pak vzbudilo opravdový - vědecký zájem.
Někteří "vědátoři" toho možná ví víc a lépe, ale neumí to podat. Jsou suší a veškerou šťávu ze sebe pak vypustí jen, když závidí. Utřete si bradu a nechte mého autora pro mne a ostatní psát.

Autor si nikdy nedělal nějaký nárok na vědce. Pro mne úkol splnil - objednal jsem si knihu "Sestra moje Čína" a těším se na další vyprávění mého (našeho)spisovatele - dopisovatele.
Vy to pak smíte slušnou formou opravovat a upřesňovat, ale pozor na ještě většího odborníka na stylistiku i vlastní "odborné" zásahy. Těch odborníků může být víc a s jejich názory to bude v názorech na Velkou Čínu jako s dvěma právníky na jednu věc.
A nyní nám poodejděte ze Slunce - možná bude psát náš autor.
11. 10. 2013 | 23:57

janbenda napsal(a):

Pro Aluminium:
Chápu, že máte výhrady, ale asi si neuvědomujete, že všechny jsou akademické a viděné prizmatem myšlenek vyčtených z učebnic historie atd. Mluvil jste s někým, kdo prošel kulturní revolucí? Mluvil jste někým, kdo byl v roce 89 v Pekingu? Víte vy vůbec, o čem je řeč? Seděl jste někdy tváří v tvář číňanům při vyjdenávání kontraktů a rozumíte tomu, jak jednají a proč tak jednají. Těch pár řádků přece není historickým traktátem. Anebo mi chcete říct, že třeba jen ta Kulturní revoluce se dá smysluplně popsat ve 20 000 znacích? Víte vy vůbec, jak se KOnfucius promítá do dnešních problémů Číny?
Moje formulace Vám mohou připadat zmatené, mě připadá, že akademismus a praktický život jsou dva různé pohledy na svět. A víte vyy vůbec, ajk jśměšní jsou pro číňany dnešní čeští sinologové s jejich zastaralou transkripcí čínštiny? Vždyť jsou čínštější než číňané smotní. Vždyť už i samotní číňané to opustili před 50 lety, ale češi neustále tvrdí, že jejich jazyková transkripce je nejlepší na světě.
Český akademismus je odrazem současného českého světa. Já jsem nikdy nikomu netvrdil, že je v Číně všechno v pořádku a že se tu nedějí věci, které jsou vážně v pořádku. Ale opravdu mi chcete tvrdit, že je to v současných Čechách v pořádku? A jestli opravdu chcete tvrdit, že Čína je připravena na demokracii, tak jste na tom asi jako J. W. Bush se svým vývozem demokracie do islámského světa? Víte vy vůbec, o čem je řeč?
12. 10. 2013 | 02:20

bývalý čtenář LiN napsal(a):

Pane Bendo,
co jste tu předvedl, je vzorná ukázka stupidní sebezahleděnosti.

Článek Olgy Lomové není věnován Vaší Jasnosti, nýbrž cenzuře a podvodu Literárních novin. Vašemu textu (nikoli vám) je v článku věnován jeden jediný odstavec - jakožto jedné z ukázek odpudivé servility. Odpudivý jste bohužel zůstal i ve svém Dopise.

Jediné positivum vašeho slabomyslného blábolu je uvedení odkazu na užitečný (na rozdíl od vašeho) text paní Lomové, která upozornila čtenáře na selhání Literárek.
12. 10. 2013 | 02:22

janbenda napsal(a):

Oprava"
A víte vy vůbec, jak směšní......
12. 10. 2013 | 02:22

Martin1 napsal(a):

Když někdo upozorňuje na to, že jeho článek měl vypadat tak a tak, že neměl vůbec psát, že neměl podléhat žádné cenzuře, tak je cenzorem na druhou sám!

"Psi štěkají a karavana táhne dál"
12. 10. 2013 | 03:31

Kulajdapampárovitá napsal(a):

Janbenda
Je divné, že v sobě máte nikoliv předpoklad k diskuzi, ale zcela jistě předpoklad k přitroublé haštařivosti. Zobecnění o sinolozích je směšné, i kdyby bylo tisíckrát pravdou že jsou zaoistalí a podprůměrní, a jen svědčí o Vaší malichernosti. Věc se má jinak: prostě jste se zúčastnil nemravné normalizační hrátky LN a ještě jste na to hrdý.
12. 10. 2013 | 07:06

olga napsal(a):

Martin1
Já si myslím, že člověk ještě není hotov. Je ve stadiu zrodu. Teprve se rodí. Bůh totiž nežije v čase. Bůh žije přítomností. Tedy vše trvá. Žádné bylo a bude. Prostě je!
12. 10. 2013 | 07:06

olga napsal(a):

Martin 1
Já jsem večer nečetla. Chodím brzy spát, a před spaním čtu. Proto reaguji až ráno. Bůh je vševědoucí, všemohoucí, nekonečný, ... To je. Tomu věřím. On ví, co dělá. On ví, co my nevíme. Ovšem když budete číst Bibli, tak vše pochopíte. Chápat budete po částech. Podle toho, kam až postoupíte ve svém myšlení. To vám nikdo není schopen vysvětlit. To vám říká: Hledejte, a naleznete. Každý sám musí hledat...
Taky bylo období, kdy jsem o Bibli říkala, že je to sbírka nesmyslů. Až do sametové revoluce. Já si vždy myslela, že člověk je ten, který všechno může. Dnes říkám, že Bůh udělal revoluci pro mou záchranu. Je to možná řečeno poněkud nadsazeně, ale je to tak.
12. 10. 2013 | 07:23

olga napsal(a):

Martin 1
Podle mé úvahy Bůh tvoří člověka. Tvoří člověka jednoho. Abychom byli k jeho obrazu, musíme být celé lidstvo jedním člověkem. Jedním tělem, jehož hlavou bude Ježíš Kristus.
12. 10. 2013 | 07:33

olga napsal(a):

To vše je obsaženo v největším přikázání. Miluj Boha nade vše, a bližního jako sebe.
12. 10. 2013 | 07:35

Aluminium napsal(a):

Jan Benda:
Hmm, vy introspekce nejste schopen.
Já vůbec nic netvrdím, protože si nedělám nárok na patent na rozum. Poukázal jsem na nekonzistenci Vašeho článku. Vůbec se nehodlám přít o vhodnosti/nevhodnosti demokracie.

Vy se pasujete do role odborníka na základě jednání s obchodními partnery!
A teď se podržte. Já jsem měl roky Čínskou partnerku a v Číně žil. Není to pochopitelně argument, že zrovna já jsem odborníkem, ale myslím, že jsem současné Číně porozuměl mnohem více než vy.
Nejen, že jsem s jejím otcem a strýcem hovořil o kulturní revoluci i skoku vpřed, ale i o samotném Maovi a Tengovi. A to není všechno. S prarodiči o japonské okupaci a pozdější ztrátě veškerého majetku. Její prababička měla ještě podvázaná chodidla!
Já rozhodně jen akademicky neuvažuji, protože jsem se mezi číňany pohyboval. Viděl jak žijí, pracují a myslí. Hovořil o jejich pohledu na svět. Každodenně. Viděl je zblízka ve šťastných i vypjatých chvílích.
Já nemusím tvrdit, že nějaké téma je pro Číňany tabu, protože vím, že není, že jim nikdo paměť nevymazal. V atmosféře vzájemné důvěry promluví o čemkoliv. Ale to se s obchodními partnery těžko představuje.

Samozřejmě při té příležitosti jsem přečetl dostupnou literaturu o Číně, i Umění války od Sun Ce (chcete-li). Ovšem četl jsem v české transkripci. Ale ta s Pinyin přeci nijak nesoupeří... další zcestná poznámka.

A mimochodem a kulturní revoluce se dá i ve 100 znacích popsat přesněji než jste udělal Vy se svou zmínkou o posílání lidí na venkov k převýchově.

No asi není co dodat. Vy jste splnil zadání a napsal podivný článek. Jste hrdý, jak kvalitní dílo jste vytvořil a nepřijmete žádnou kritiku. Tak Vám gratuluji :)
12. 10. 2013 | 08:39

olga napsal(a):

"Dědo, to tam ty hvězdičky a měsíček udělal čaroděj?" !To je nádhera!".
Ano. Děti jsou moudřejší, a dovedou se ptát. Ptejme se a hledejme. Možná budeme moudřejší. Přebírat pouze informace dovede stroj. Člověk by měl být víc.
12. 10. 2013 | 09:02

JF napsal(a):

to je opravdu úsměvné bojovat z normalizačního Česka proti normalizační Číně. V Česku vládnou ti samí bolševici co v Číně se stejnými hospodářskými i kulturními zločiny (ten hlavní český dokonce už vidí bolševismus všude kolem v různých převlecích ale chápe to spíše tak že revoluce zřejmě zvítězila a jistě to bere vnitřně jako završení svého politického revolučního tažení - už ho za to ocenily i v USA.) V českém demokratickém parlamentu plného komunistů (od zvolení jimi prezidentem svého oblíbeného disidenta) ať s kořeny ve stalinistickém období (nyní zasloužilí disidenti) nebo ti reformní, kteří jsou zas ti skalní. Klaus je plodem úspěšného revolučního tažení přes všechny svoje revoluční prohry (včetně sametu). Myslím že stoicky pojato, je možné to těmto bolševikům ponechat - když dají klid. Klaus však tomu moc nenasvědčuje. Ale jak víme nic není dokonalé. ;-) - tedy kromě Klause ;-))) a částečně jak se zdá i Lomové ... svět chce být opravdu klamán? V bolševismu není problém, ale v těch zbytečných převlecích. Je dobré Klause, revoluci ale i některé diskutující pochopit, ačkoliv je to fuška.
12. 10. 2013 | 09:26

Martin1 napsal(a):

Začala Čínská kulturní revoluce
(1966)
Můj strýček a teta zastupovali naši republiku v Číně v 60.letech, tehdy mi bylo asi 11 - 13 let. Vždy při návštěvách u nás doma o Číně vyprávěli, vše bylo podle nich skvělé, nádherné. Neustále jsem měl od tety předkládané "zářné příklady" jejich pionýrů.

Jednoho dne jim udělali před zastupitelstvím takovou uličku a tloukli je od domu až k autu a na letišti to prý bylo to samé.
Pak jsem se od těch samých lidí dozvěděl, že jsou Číňané hulváti. Pak chtěli mému otci konečně vysvětlit (stále nechápal) velikost myšlenky komunismu, otec otevřel dveře na chodbu a se slovy, "Pokládám vaši návštěvu za ukončenou" skončilo i vyprávění o Číně.

Jejich pohled na Čínu se pod ranami klacků rapidně změnil - ano, Čína je neustále v proměně a zároveň stálá. Když o ní něco napíšete, tak je to zároveň pravda i lež.
Tak nějak to popisuje i pan Jan Benda, je to tak ohromná země, že má určitě i množství svých vlastních pohledů na svou historii, když i nad naší nedávnou historii, například rokem 1989, se nemůžeme stále shodnout. Byla to revoluce, nebyla to revoluce, bylo to dohodnuté, nebylo? A tak je docela možné, že všechny pohledy jsou možné i tam v Číně i na Čínu samotnou.

Níže jen připomenutí jedné slepé (?) uličky.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/ve-stopach-doby/1966/109-zacala-cinska-kulturni-revoluce/
12. 10. 2013 | 09:54

Martin1 napsal(a):

olga
Ano Olgo, děti nám mohou mnoho říct, co jsme už dávno zapomněli. Objevují svět, nestydí se něco "plácnout", tak plácnou a my máme o čem přemýšlet, protože v jejich jednání je i kus historie, jak asi přemýšlel člověk, když neměl ještě "ranec" dnešních informací - jak se snažil zaplnit mezery, aby se mohl rozvíjet a pak vše za pochodu opravoval, doplňoval?
12. 10. 2013 | 10:10

olga napsal(a):

Martine 1,
Líbí se mi otazník na konci. Mám totiž dojem, že úspěchy v technice nás zbavily vlastního přemýšlení. Místo otevření dveří k dalšímu poznání Boha, nám zaslepily oči, a místo rozvíjení se, upadáme.
12. 10. 2013 | 10:31

Martin1 napsal(a):

olga 10:31
Olgo,
To by byl ale nějaký ten návrat před utržením jablka Evou? Já obdivuji člověka, právě když se dere, poznává, objevuje a fandím mu, ustoupím mu z cesty, ponesu ho i na ramenou - když pro nás ostatní něco dál někam posune.
A Evu za tu provokaci mám rád také - je v podstatě stejná s mou manželkou: trochu vzrušující provokace, vyzývavost, inspirace, náladovost, nestálost a sex (není to hřích se o tom zmiňovat tak brzy ráno?:))
12. 10. 2013 | 10:49

olga napsal(a):

Martine 1, Bůh chce abychom byli jemu podobni. On chce, abychom všechno poznali. Abychom mohli tvořit jako on nové světy. Ovšem nechce, abychom byli pyšní. Chce pokoru. Chce lásku jednoho ke druhému. Chce, abychom si byli všichni rovni. Jako ta písnička od Wericha. Ten dělá to a ten zas tohle, a všichni dohromady uděláme moc. Bůh dává nadání. To by měl každý nadaný vědět, a nepodceňovat člověka bez nadání. Potřebujeme oko, ale potřebujeme i nohu...
12. 10. 2013 | 11:31

olga napsal(a):

Nic není hřích, pokud neubližuji.
12. 10. 2013 | 11:33

olga napsal(a):

Ještě k tomu stromu a utrženému jablku.
Bůh ví všechno. Věděl, proč ten strom tam dával. Nechtěl člověka robota. Chtěl, aby prošel vývojem, který ho poučí a zakalí. Procházíme tím, čím musíme projít. Tím, co pro nás připravil Bůh. Je to pro naše dobro.
12. 10. 2013 | 11:46

Martin1 napsal(a):

olga
Olgo, já (kdybych na chvíli převzal vaši teorii) bych musel konstatovat, že se ten člověk ale vůbec nijak nezakalil (sama jste konstatovala, že se dal špatnou cestou, cestou techniky), že je na to stejně jako na začátku - a to mu ještě lichotím.
Víte, já jsem člověk dost racionální, který sice rád sní, ale nepodléhá snění. Ale víte, co se mi na učencích o víře nelíbí, oni si vždy ví rady. To a to se podělalo - tak to si Bůh přál.
Tak trochu jsem si představil, že bych tak řídil mé oddělení. Vždyť je to proti logice věci - proti řádu, který ve vesmíru panuje. Ale ona tam bude ve vesmíru hrát roli i náhoda, ta k životu možná patří víc, než si myslíme - tak nevím.
Proč by někdo, kdo umí přesně a neomylně vystřelit puk do brány, měl pukem střílet na tribunu a dokonce občas i do vlastní branky?
A nyní otázka z mého dětství, bylo mi 6 let. "Tati a kdo tedy stvořil boha?" A byl konec a šel jsem si hrát s Merkurem.
Olgo, já jsem stále na tom stejném začátku, tuším, že něco musí být, ale i Váš Bůh je pro mne nějaký malý - ten můj prostupuje vším a nejde od ničeho oddělit, není ani nade mnou - on sám přesně neví nic dopředu jako to nevím já a pohybuje se náhodně se vším, jako "nudle a my jsme její součástí" v nekonečné velké bandě a i toto přirovnání je příliš ploché (nemá všechny rozměry) a vůbec je směšné se k němu modlit, klanět, dělat mu "tajtrdlíky". Je to stejné jako se modlit k vesmíru jako celku. Já se domnívám, že modlitba je určena jen k nám samým a Bůh nám slouží jako takové číslo - pomocné číslo, které se používá třeba v matematice a v konci příkladu vypadne - je nepotřebné.
12. 10. 2013 | 12:25

Martin1 napsal(a):

Já tam zapomněl dát mou úvahu - to nemá tu pointu.
"Tati a kdo tedy stvořil boha?"
Ticho.
Já: "Já si myslím, že lidi"
A pak jsem si odešel hrát.
12. 10. 2013 | 13:10

janbenda napsal(a):

Pro Aluminium:
Máte pravdu, tentokrát opravdu nejsem schopen klidného uvažování. Jste na tom o mnoho lépe, protože stojíte mimo jídro problému a nikdo veřejně neuráží ani Vás ani Vaší ženu. A pokud se toho ostatního týče, nemyslím, že bych s Vámi ani s kýmkoli jiným chtěl pokračovat v disusi. Jen jednu drobnost. Narychlo jsem přeložil několik bodů bývalého presidenta a politického vůdce Singapuru - Lee Kuan Yew - člověka, který byl nejen politicky moudrý a úspěšný, který se celý svůj politický život snažil spolupracovat s Čínou. Měl k tomu mnoho dobrých důvodů. Tady je jeho velice zasvěcený názor:
"Čína se nikdy nestane liberálně demokratickou zemí. Pokud ano, tak se země zhroutí (ekonomicky i společensky). Pokud věříte, že je nějaká revoluce v Číně možná, tak se opravdu mýlíte. Politické vedení Číny se jistě bude snažit o modernizaci společnosti, ale bude zkoušet všechny myslitelné možnosti mimo demokracii – s jedním mužem v čele a jedním hlasem v systému několika politických stran. Komunistická strana věří, že pro udržení stability země potřebuje mocenský monopol. Obává se nekontrolovaného chaosu, pokud ztratí vládu nad provinciemi."
Pokud tento člověk něco říká, tak já poslouchám, protože to není akademismus, ale celoživotní a praktická zkušenost. Byl to tělem i duší demokrat - zemřel 21.8. 2013 - jeho názory byly do značné míry velmi pragmatické. Byl to on, který fakticky vytvořil Singapore a dovedl ho z ničeho k nejbohatší zemi Jihovýchodní Asie. Něco asi dělal dobře a věděl, co říká. A podobně je to i s ostatními problémy, o kterých jsem psal a které mi tu předkládáte jako že jsou to nepravdy a hlouposti. Mohl bych Vám tu uvádět jeden příklad za druhým - v tom dobrém i v tom opačném o fungování Číny a nemám to vyčtené z knížek. Ale není tady k tomu ani prostor a potom nemám chuť nikoho o čemkoli přesvědčovat. Pokud si myslíte, že moje psaní je nevyvážené a nedává v mnohém smysl, je to váš názor a já Vám ho neberu. Nejde přece o to, zda mám pravdu nebo nemám, ale (a je mi líto, že jsem ujel) o slušné chování. Je na Vás, jak sám budete reflektovat svoje vlastní názory a postoje.
Mějte se hezky
Jan Benda
12. 10. 2013 | 13:18

Robin napsal(a):

olga napsal(a):
"Pane Benda, ..."
Vy asi musíte být literátka úžasné kvality, když ani neumíte správně oslovit 5. pádem.
Váš článek má úrověň Vám odpovídající.
12. 10. 2013 | 14:25

bývalý čtenář? napsal(a):

Jane Procházko,
pozoruhodně rozvláčně jste zde slova nakladl, merita věci se ani v nejmenším nedotkl.

Po lopatě tedy:

"Týdeníkem pro kritické myšlení" předem vyloučí jakoukoli kritiku a požaduje od autorů autocenzuru.

Reklamní příloha vložená do Literárek otevřeně propaguje nedemokratický režim, obhajuje absenci právního státu. Rafinovaným zamlčováním, polopravdami ba i přímo dezinformacemi (prý) svobodný týdeník oslavuje systém, kde je byznys propojen s politiky ještě nebezpečněji než v ČR.

Za balík peněz od čínské vlády rozšířil "svobodný" list propagandistickou přílohu ve stylu Rudého práva. Tuto reklamní přílohu nazval Revue a nepřiznal čtenářům, že si ji zaplatilo a cenzurovalo velvyslanectví ČLR.

Jak napsal Alu:
"Spanilá ukázka provinční bezpáteřnosti - stát v úklonu před silnějším a čekat na drobky, které mu odpadnou při hostině ze stolu. Nulový charakter, rezignace na jakékoliv hodnoty."

Dodávám:
Nevyvodí-li Literární noviny OSOBNÍ odpovědnost za tak odpornou ukázku normalizační cenzury a propagandy, ztratily pro mě důvěryhodnost navždy.

Poděkování:
Paní Lomové děkuji za všechny kriticky myslící občany ČR. Vyslovuji vám hlubokou úctu a prosím - pokud vůbec budete na slušnější příspěvky zde odpovídat, pak nikoliv šuškáním emailem, ale opět zde v diskuzi.
12. 10. 2013 | 14:43

bývalý čtenář? napsal(a):

Předcházející příspěvek nepatří k tomuto ublíženeckému dopisu, nýbrž ke smysluplnému článku paní Lomové. Pardon, vložil jsem text do jiného formuláře.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/olga-lomova.php?itemid=21196
12. 10. 2013 | 15:06

Martin1 napsal(a):

bývalý čtenář? napsal(a):
Jane Procházko,
pozoruhodně rozvláčně jste zde slova nakladl, merita věci se ani v nejmenším nedotkl.
Hlásí se Plha!:
Nemělo tam být tady nahoře "Jane Bendo" místo "Jane Procházko"
U nás ve šroubárně mu tak říkáme. . . . . .
Když ne, prosím o vysvětlení "Po lopatě" tedy
12. 10. 2013 | 15:08

Martin1 napsal(a):

bývalý čtenář
Neměl jste to připravené pro Františka, tomu se taky říkalo Procházka. Kam a komu jste to vlastně chtěl naklást vy?
12. 10. 2013 | 15:11

Martin1 napsal(a):

bývalý čtenář?
Prosím o odpověď, jinak to máte velice pěkně napsané.
Už to kladete na klávesnici? Už nezanášejte. To znám, taky jsem jednou napsal úplně jinam, než jsem chtěl. Byl jsem pro srandu, tak kam to byl dopis?
Nebo je to pseudonym a já ho neznám?
12. 10. 2013 | 15:23

Martin1 napsal(a):

Je to správný Procházka, tak nejen příspěvek je špatně, ale i oslovení je špatně, celé to bylo určené jinam.
sem:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/olga-lomova.php?itemid=21196
Tam jsem se dozvěděl, že v tom taky jede Michal Komárek, no to se všechny zkameněliny potentujou.
Tomu chlapovi to myslí, ten si smí ze mne dělal blázny!
12. 10. 2013 | 15:39

olga napsal(a):

Martine 1,
S vašim názorem souhlasím. Bůh je všechno ve všem. A modliti se znamená, zamyslet se nad sebou. Názorná ukázka: Odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům. Zde si mám uvědomit, že musím všem odpouštět.
Buď vůle Tvá. Nemyslím na sebe, ale na celek. ...
12. 10. 2013 | 15:47

Martin1 napsal(a):

Olga
Olgo, řeknu ti jeden z mnoha příkladů, které nám tatínek dával:
Na konečné tramvaji 14 na Kačerově se přestupovalo na autobusy a lidé se tam vrhali, strkali mezi sebou a nadávali. Autobusů bylo málo, lidí hodně, vždy někteří zůstávali venku. Byli staří, nemocní, vůbec na sebe nebrali ohledy. Většina jich spěchala do nemocnice na návštěvy za nemocnými. My tam chodili do lesa. Táta mne zavedl kousek mimo a z dálky jsme ty lidi pozorovali z malého kopečku.
Pak se mne ptal, co bych dělal, kdybych do té nemocnice také potřeboval, myslel jsem, že mám počkat až nastoupí ti staří a nemocní. Tatínek řekl, podívej se na ně, oni nemají žádné ohledy k sobě, nemusíš čekat - dokonce nesmíš čekat, vrhni se tam do davu mezi ně, jinak by jsi to nestihl a vybojuj si také své místo.
Bylo v tom nějaké přirovnání - podobenství?
12. 10. 2013 | 16:47

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.....pane Bendo,....víte, že je nakonec dobře, že jste tento blog napsal,.....když si odmyslím osobní výměny názorů mezi jednotlivými nicky,....a mezi nicky a Vami,....tak mezi tím se objevily docela zajímavé informace o Číně, .... o Číňanech.

Když jsem se dozvěděla, .... o dost později,.... že byl článek psaný na objednávku, začalo mi být jasné, že je takový, jaký je.

Je to stejné,....jako když se málo atraktivní žena nechá zkrášlit a přepychově se obléknout a ozdobit diamanty,....když jde na recepci. Přece by bylo nezdvořilé hulákat na celé kolo, že má na tváři kilo líčidla, umělé řasy, šněrovačku, nabarvené vlasy a diamanty nejsou pravé.

Nebo,....jak se při posledním rozloučení s mrtvým vynechávají všechny jeho hříchy a neřesti,....kterými ničil život celé své rodiny. Ta rodina nakonec nechá nad rakví vyslovit jen to dobré,....A přeruší snad někdo obřad a začne vykřikovat,...lžete, zatajili jste, že to byl karbaník, alkoholik, děvkař, hulvát hvězdné velikosti,.....

Zase prší, tak si čtu,...Tužka.
12. 10. 2013 | 17:23

Martin1 napsal(a):

Zdravím tužku
Tady kousek od Prahy pro změnu taky prší.
12. 10. 2013 | 17:30

olga napsal(a):

Martine 1,
podobenství mě nenapadá. Pouze poučení. Buď lepší! Jdi raději pěšky.
12. 10. 2013 | 17:43

Martin1 napsal(a):

olga
Ono v tom něco bylo, přeci nemůžete jít všude pěšky, on to myslel i v obecném měřítku.
Bylo v tom něco, že ten, kdo nedodržuje sám pravidla, tak nemá právo očekávat, že druhý se podle nich bude řídit k němu. Tak nějak to vyznělo.
12. 10. 2013 | 17:52

olga napsal(a):

Martin 1
Mnoho povolaných, ale málo vyvolených. Asi víc špatných než dobrých.
Ovšem já bych ráda patřila k těm vyvoleným. K těm dobrým.
12. 10. 2013 | 19:14

Jáchym napsal(a):

Pane Bendo,
netušil jsem, že se pod p.Lomovou stále ještě diskutuje.
Doufám, že nezaberu místo, když tu přetisknu, co jsem tam napsal.
*************************************************************************
Michal Komarek, Literarky napsal(a):
Modry Edvard ma pravdu.

Jako redaktor Literarek a bloger Aktualne.cz mam pocit, ze do tehle diskuse musim vstoupit... Pochopitelne jsme o vyzneni a kritice Cinske revue v redakci diskutovali, v necem podobne, jako se diskutuje tady pod clanky pani Lomove a pana Bendy. Myslim, ze se Literarky nemusi stydet za to, ze z te diskuse vyplynul zaver, ze Literarky skutecne udelaly chybu, kdyz nedaly ctenarum jasne najevo, ze revue neni vysledkem bezne normalni nezavisle redakcni prace, ale ze jde o spolecny projekt s cinskym velvyslanectvim, coz ma pochopitelne svoje specifika. Jako spolecne projekty s jinymi velvyslanectvimi(...)
***************************************************************
Přátelé,
jestliže spatřuje i sám redaktor Literárek pochybení, že nedostatečně upozornil na spolupráci s čínským velvyslanectvím při vzniku revue,považuje i já za svou povinnost se obětavým sinobijcům omluvit.

Byl jsem nemístně dovtipný !
(pozn:opak nedovtipný.)
1) Na straně 2 č.40 Literárek, do kterého byla revue vložena, se - pod obrázkem obálky Revue, která se skládá z reprodukce státní vlajky ČLR, doplněné bílým proužkem s nápisem Literární revue
2) praví: "Redakce děkuje velvyslanectví ČLR v Praze a
3)velvyslanectví ČR v Pekingu i
4) Smíšené česko - čínské komoře vzájemné spolupráce za významnou pomoc při přípravě Pražské kulturní revue, která je přílohou tohoti vydání.
5) Na straně 3 zmíněné revue je fotografie a a článek pana Yu Qintai, velvyslance ČLR v Praze
6) Na straně 1) zmíněné revue je fotografie je opět fotografie - a článek - pana Libora Smrčky, nadepsaný Milí čtenáři, milé čtenářky (Pozor - nikoli naopak, což je nejspíš příznakem infekčního asijského machismu a nerespektování úzu, který neohroženě prosadily šiky tuzemských džendrtet.)

V článku se mj. praví:
"Pro česko- čínské vztahy jsou dnes charakteristické četné projekty regionální spolupráce, kontakty mezi městy, školami, institucemi, zdravotnickými zařízeními...(je tam toho mnohem víc, ale nechci šokovat).

Zcela to odporuje linii bývalého ministra zahraničí, nezapomenutelného Agenta 009, milovaného Barela Dobroty /ať žije deset tisíc let i po své smrti!/ o stavbu virtuální České zdi.

Ta by měla chránit sugestibilní čecháčky před všemi kulturními ( či nedejpánbu hospodářskými!) zahraničními kontakty, pokud nejsou výslovně doporučeny spolehlivými přáteli z USA, Bavorska,Vatikánu či Izraele.
****************************************************************
Abych odčinil svou paranoidní nemístnou všímavost,
která ve mně po spatření jemných náznaků ve formě bodů 1) až 6)- na rozdíl od zbytečně čtenářsky přegramotnělých) šokovaných předřečníků - kdovíproč nenechala na pochybách, jak se věci mají,

navrhuji napříště následující:
************************************************************
V případě publikace, která by mohla způsobit obdobné alergické reakce o všech budoucích bývalých čtenářů, vkládat příloha do černé neprůsvitné obálky s varovným nápisem:

POZOR !
Četba jen na vlastní nebezpečí!

Tato příloha může obsahovat nebezpečné příměsi myšlenek,které mohou způsobit prudkou alergickou reakci u některých ideologicky přecitlivělých čtenářů.

Nevylučujeme stopy alergenů ve formě informací o burských oříšcích, celeru, čokládě a čínské kultuře.
V případě anafylaktického šoku naléhavě doporučujeme okamžitě vykloktat vývarem projevů Václava Havla - Ruzyňského ve svěcené vodě.
************************************
Nejlépe je ovšem přílohu vůbec nečíst,
jak ostatně učinila většina těch, kteří o ní diskutují.
Jakákoli znalost o předmětu diskuse zbytečně rozptyluje a zhoršuje nátisk.
12. 10. 2013 | 20:05-diskuze pod čl. pí Lomové
12. 10. 2013 | 20:21

Anastazie Králová napsal(a):

Vážený pane Bendo,
já si velmi vážím Vašeho postoje,,kde jste cítil nutnost hájit i svou ženu.
Zrovna nedávno tu byl blog o tom,že se ztrácí mužství-třeba toto Vaše vyjádření považuji za znak pravého mužství.Stejně tak ale má mou úctu ten,kdo se zastane svého dítěte/či rodiče/,sourozence,někdy i své země.

Ad pí.Tužka
Děkuji Vám za Vaše vyjádření-k tomu nelze nic dodat.
Kdyby byla v Číně výstava o evropském umění,asi by se nám nelíbilo,kdyby například zvýraznili autoři hrůzy druhé světové války/třeba jen v Bělorusku 15O kompletně vyvražděných vesnic včetně starců a dětí-takže zmizely z povrchu zemského/.

V Číně jsem nikdy nebyla .
Jen by mne zajímalo-V příbězích soudce Ti /od holandského diplomata /je popisována cirkulace vyšších úředníků-takže nikdo nevěděl,kdy a kam bude po několika letech přeložen-fungovalo to jako velmi účinná zbraň proti korupci jednotlivců /tuším soudce Ti byl historická postava zhruba ze 16.století,z období dynastie Ming.

Článek pí.Lomové jsem nečetla-jakož ani přílohu Literárních novin.

Oficiální žurnalistika je tak zabarvena ideologií,že člověk se o světě dozvídá málo objektivních informací.
Např.stovky utopených z potopené lodi u Lampedusy/to přece nebyli lidé,kterým umírají děti hlady-ta cesta z Eritrey je musela stát značné peníze/to jsou ekonomičtí uprchlíci /.
Něco jiného jsou lidé,kteří ze Sýrie utíkají před válkou.

S přáním,aby naše zpravodajství bylo konečně co nejméně ideologické.-vždyť při dobrém popisu si každý člověk s průměrnou inteligencí udělá závěr sám.
12. 10. 2013 | 21:38

evix napsal(a):

Tak jsem si přečetla část diskuse :-(
Pokud budeme jednat v USA, nesmíme zapomenout, co dělali Američané Indiánům, pak černochům..To samé musíme mít na paměti ohledně Vietnamu, kde se Američané opět chovali, jakoby bojovali se zvířaty.
Australanům je potřeba zdělit, že se k původnímu obyvatelstvu chovali nehumánně, že byli Australci dokonce trávení jako draví ptáci v Česku...
Francouzi bojovali v Alžíru a Indové se bránili Angličanům, a tak dále.....:-(
13. 10. 2013 | 13:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy