Profily moderního terorismu

28. 12. 2016 | 14:24
Přečteno 3717 krát
V dnešní době vyjít na ulici, může nikoli ojediněle, končit návratem domů v rakvi. Nedávné události v Berlíně jsou toho důkazem. Terorismus má mnoho tváří a jeho nejmodernější podoba se nazývá Islámský stát (IS). Zatím jsme nevymysleli nic, jak se proti teroru IS aktivně bránit. Sice jsme se semkli ve vzájemné solidaritě, ale to nijak do budoucna nepomáhá. Je nutné najít účinnější metodu, která by vedla k řešení, takřka neřešitelného...

Dovolte mi, abych začal tak říkajíc u „Adama a Evy“. První stát na této planetě vznikl cca. před 4000 lety. Stát je organizovaným násilím a do dnešní doby se takřka nic nezměnilo. Totalitní stát disponuje s větším množstvím násilí a demokratický stát s menším množstvím násilí. Jinak v jeho složení se nic nemění: Legislativa, exekutiva a judikativa zůstává.

Sledujeme-li vývoj státu od prvního vzniku až do dneška, zjišťujeme, že právě on je tím největším teroristou. Justiční vraždy připravily o život daleko více obětí než všechny dosavadní války dohromady. O těch desítkách milionech vězněných v různých koncentračních táborech, gulazích a podobných vězeňských zařízeních ani nemluvě.

Není tedy náhodou, že nejmodernější druh terorizmu se právě nazývá Islámský stát. Jeho teror nejen na vlastním obyvatelstvu, nýbrž i vůči nám, se zakládá na doslova vědecky promyšleném státním organizovaném násilí, které je současně i pramenem práva, čerpajícím z ideologie Koránu.

Tato „Bible“ islámu považuje každého, kdo není věřícím islámského náboženství, buďto za nevěřícího (křesťané) nebo ateistu (bezvěrec). Oba druhy těchto bytostí jsou podle Koránu určeny k likvidaci aniž by to spadalo pod sankce trestního práva.

Když křesťan zabije křesťana nebo bezvěrce, podle práva Islámského státu to nic neznamená – jakoby se nic nestalo. Analogicky rovněž, když bezvěrec zabije křesťana, neznamená to žádné porušení trestního práva IS. Je to asi tak jako byste plácačkou na mouchy připlácli masařku na vchodové dveře. Podle žádného trestního zákoníku této planety na to neexistuje žádná sankce - „masařku“ nikdo a nic nechrání. Podobně postupuje Korán proti nám a Židům.

Pakliže však podle Koránu islámista zavraždí křesťana (tedy tzv. „nevěřícího“) nebo ateistu, nejenže tím v IS nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu, nýbrž jde dokonce o zásluhu hodnou pochvaly a vyznamenání. Islámisté zabíjením naších lidí tedy nepovažují onu násilnou činnost nejen za kriminální skutek, nýbrž z hlediska morálního, dokonce za žádoucí postup proti naší civilizaci. Skutková podstata jakoby se zdála neřešitelnou, ale je třeba si přesto uvědomit, že největší brutalitu způsobuje vždy bída, existenční obavy a bezalternativnost.

Co s tím – a jak nalézt klíč k odstranění onoho pekelného problému?

Upřímně řečeno, tato problematika není nic nového. Byli jsme s ní konfrontováni již s křižáckými taženími do „svaté země“, kde místní Arabové nám hromadnými vraždami demonstrovali, že s naším náboženstvím nechtějí mít nic společného. Korán jim prostě spolupráci s křesťanstvím nedovoluje!

Rovněž turecké války a nájezdy islámských ozbrojených hord na evropský kontinent v 16. století byly transparentním dokladem tureckých krutostí vůči křesťanskému obyvatelstvu. Korán jim to prostě umožňoval, neboť podle tohoto učení se jednalo o „nevěřící“.

Protože nebylo možné zakotvit islám v evropské civilizaci frontálním útokem, soustředily se po 2. světové válce arabské státy alespoň na stát Izrael. V několika vlnách se pokusily vymazat židovský stát z mapy světa. Pro islám to skončilo drtivou porážkou. Stát Izrael přežil. Křesťansko-židovské náboženství se stalo neporazitelným.

Tato skutečnost ovšem islamisty vůbec neodradila. Vymysleli si nový způsob útoku a sice „rozkladem zevnitř“. Jedná se o jakousi neviditelnou metodiku bazírující na následujících fundamentech:

1) Rozsáhlou sítí atentátů na civilní obyvatele znejistit západní civilizace.
2) Tzv. „pochodem institucemi“ (pojem pochází od Rudi Dutschkeho, německého komunisty 60. let) si zajistit vliv svých lidí ve vládních institucích svobodného světa.
3) Systémem „hromadné emigrace“ ohromit hospodářský a politický systém západní civilizace a pokud možno vyvolat přítomností bojovníků IS nejistotu a občanskou válku. Daná strategie je záležitostí nadčasovou.
4)
Vedení islámských států má ve své strategii úspěch, protože jejich země jsou nesmírně chudé. Teroristé IS, mimo svých životů (na kterých jim ostatně za daných okolností mnoho nezáleží), nemají co ztratit. Vojensky je z naší strany situace neřešitelná a doposud provedené lokální zákazy ze strany EU (ochrana vnějších hranic atd.) jsou neúčinné. Takovéto kroky expanzi IS nezastaví, neboť nevedou k odstranění jádra problému.

Řešení je třeba hledat hlavně ve sféře ekonomického růstu, i když i tento lék nepovažuji za úplně všemocný. Zapeklitým problémem je a zůstává i nadále teroristická ideologie Koránu, která nás a Židy chce vyhubit.

Modernizaci, tak jako reformu Koránu směrem k humanitě a spolupráci s křesťanstvím, považuji za neuskutečnitelnou. Přesto je, coby první zásadní krok, bezpodmínečně nutné pro střední a blízký východ vytvořit novodobou formu Marshallova plánu, který byl úspěšně praktikován po 2. světové válce v západní Evropě.

Na vytvoření takového opatření by byla nutná těsná kooperace USA s Evropskou unií a Ruskem. Smyslem by bylo na místě zajistit pracovní místa a budoucí alternativu „důstojného života“ pro tamní obyvatelstvo. Tím by byla automaticky eliminována masová emigrace a silně oslaben též Islámský stát, pakliže by vůbec nezanikl.

Dějiny nás zcela transparentně učí, že jakmile nastal ekonomický růst, každá diktatura byla ochotná ke kompromisům (např. SSSR, Čína, Kuba atd.). Na témže principu by bylo tedy možné očekávat ad hoc i rovněž jakési „arabské jaro“ v případě IS. I když, na ideologii Koránu by to patrně asi rozhodující vliv nemělo...

Základním předpokladem je v krizových oblastech nastolení míru a ten nelze v žádném případě vytvořit občanskou válkou. Humanitní dodávky léků a potravin, tak jak jsou dnes praktikovány, je naprosto diletantské a amatérské opatření, směřující pouze ke zbytečným milionovým výdajům z naší strany, jejíž návratnost je nulová a pomoc obyvatelstvu v postižených oblastech naprosto zanedbatelná.

Máme-li opravdu zájem nastolit na blízkém a středním východě akceptovatelnou civilizaci, je alespoň pro začátek, jediným možným řešením novodobý Marshallův plán.

Buďto se nám podaří hospodářským růstem stabilizovat islámské státy, a nebo oni pomocí teroristických útoků a masové emigrace destabilizují nás!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy