Nej

28. 03. 2011 | 12:58
Přečteno 3516 krát
aneb Fejeton jen pro nejlepší čtenáře

Paní redaktorka jednoho rodinného magazínu mě občas v telefonu překvapí otázkou, která v sobě obsahuje třetí stupeň přídavného jména čili superlativ. Například: „Co vás v životě nejvíc potěšilo?“ Nebo: „Jaký jste dostal nejkrásnější dárek?“

Dotazy, které v sobě obsahují slova jako nejzajímavější, nejlepší, největší nebo třeba nejnezapamatovatelnější, jsou sice také nejošemetnější, ale podle hesla, že neexistují hloupé otázky, jen odpovědi, se s tím snažím vypořádat. Odpovídám a beru to jako cvičení.

Copak v lehké atletice, tam to ještě jde – alespoň nějaký čas je vždycky někdo skutečně nejrychlejší a nejlepší, dá se to změřit, ale život není atletika, i když si to možná někteří naši spoluobčané myslí...

A tak když člověk napíše, že něco bylo „nej“, začne většinou za chvilku pochybovat, jestli vlastně nebylo ještě něco „víc nej“, což je samozřejmě gramatický i logický nesmysl.

Minule jsem se docela obstojně vypořádal s otázkou, jaký jsem dostal nejkrásnější dárek. Psal jsem o tom, jak jsme si kdysi s mou matkou, která bývala v dobách mého dětství hodně zaneprázdněná, na sebe udělali skoro každou sobotu dopoledne čas a vyprávěli si o všem možném, až jsme zapomněli, že máme v troubě oběd. To nám docházelo pravidelně teprve až tehdy, když se zpod dveří začal valit dým...

Tyhle připálené obědy, napsal jsem, byly to nejlepší, co mi kdo věnoval. Pořád ještě na své odpovědi víceméně trvám, jenže od chvíle, co jsem ji do té redakce odeslal, mě napadají další a další skvělé dárky, které jsem dostal.

Už bych se asi nedokázal rozhodnout pro ten skutečně nejlepší – a je mi to vlastně jedno. Jen se tak raduji, kolik jsem toho v životě dostal, a znovu se ujišťuji, že nejlepší věci nebyly za peníze. Třeba písničky.

Každá písnička, kterou si člověk vymyslí, je ostatně dárek. A taky kniha, kterou napíše, anebo když něco vynalezne...

A někdy stačí k největší radosti třeba jen dopis. Škoda že se dnes píše tak málo opravdových dopisů, e-maily jsou ve srovnání s nimi něco jako dárek zakoupený na poslední chvíli v supermarketu. (Ale koneckonců i e-mail nebo esemeska mohou způsobit radost, když si dá člověk opravdu záležet...)

V době, kdy jsem psal texty z cyklu Muži jsou křehcí a už jsem měl asi patnáct nových písniček, v nichž figurovala mužská jména, mi najednou zavolal Jiří Smrž, kolega zpívající básník, a povídá:

„Pamatuješ se, jak ses mě jednou ptal na to, jak skládám, a já jsem ti říkal, že se mi zdá, že vlastně já sám nic nepíšu, že mi to někdo diktuje a já to jen zapisuju?“
„To se nedá zapomenout,“ odpověděl jsem. „Proč se ptáš?“
„Protože on mi včera nadiktoval něco, co bych já nikdy nenapsal, podobá se to spíš tomu, co děláš ty. On se určitě spletl, tak já bych ti to rád poslal, nepatří mi to, dělej si s tím, co chceš...“

Sešli jsme se a Jiří mi předal rozpracovaný text o Václavovi, který plešatí uvnitř hlavy, já si ho vděčně vzal, dopsal a zhudebnil, a tak teď mám písničku, kterou jsme napsali tři – Jiří Smrž, já a ten kdosi kdesi, co nám to všechno nadiktoval.

Tak jestli tohle nebyl nejkrásnější dárek, pak byl přinejmenším nejzajímavější, nejpodivnější, nejkurióznější, nejzáhadnější, nejnečekanější, nejnezištnější, nej...

(psáno pro Týdeník Rozhlas)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Plešatění Václava uvnitř hlavy by bylo dobré ověřit. Bylo by to nejjistější.
28. 03. 2011 | 13:15

MA-FU napsal(a):

p.Buriane

Tak dnes to mám s předstihem,až zítra přijde Rozhlas mám načteno a také Vám přeji aby Váš koncert s přáteli ke 4O letům pocivé práce,se Vám povedl a uspokojil "Vaše nejlepší posluchače"..
28. 03. 2011 | 13:34

Michal Macek napsal(a):

mate recht - co ja se nakoupoval k valentynu kytek,cokolad atd ale nejvetsi uspech melo vlastnorucne naktreslene s prani s vlatnorucne slozenou basni :D
28. 03. 2011 | 13:35

Bara napsal(a):

Pane Buriane, ještě že jste tady a píšete ty nejlepší, nejčtenější a nejvtipnější blogy :-)) Kolikrát se mi stane, že jen ty vaše se tady číst, aniž by se člověk naštval.
28. 03. 2011 | 14:08

xyzy napsal(a):

Pan Neruda by Vás pochválil, myslím :-)!
28. 03. 2011 | 15:46

camponotus napsal(a):

Pane Buriane, moc hezké pohlazení po duši, buďte zdráv, vesel a dobře ať se Vám daří!
28. 03. 2011 | 17:35

MirekS napsal(a):

Hezký blog, pane Buriane, ten pohladí.
28. 03. 2011 | 17:37

Mud.. napsal(a):

Stejně otci nesaháte ani po kotníky! On měl múzu od pánaboha. Vy to vše musíte z těla vymačkat. A o tom to je. Národu byste byl užitěčnější kmitáním rukou a nohou. Máte ale výhodu, že vás národ nevyšve jako chudáka M.Kunderu!
28. 03. 2011 | 18:52

camponotus napsal(a):

To Mud..
právě Vám byl udělen titul "zasloužilý Kazisvět I."
Hlavně, že to "kmitá" Vám!
28. 03. 2011 | 20:48

Radkin Honzák napsal(a):

To Mud..

To říkali o Nerudovi taky (jen nezmiňovali nikoho z rodičů, protože maminka byla svázaná v uzlíčku a nikdo nevěděl, kdo to provedl). Alespoň tak mi to vyprávěl dědeček a ten byl pamětník.

Pro autora: děkuju, zejména za připomínku daru "mám na tebe čas". Až budete hledat nejlepší pre-superlativ, tak navrhuju z ČRo2: DOBRÉ A JEŠTĚ LEPŠÍ JITRO.
28. 03. 2011 | 21:50

dennis napsal(a):

Moje maminka byla jako oblazek. A take byla nej...
28. 03. 2011 | 22:38

Kulturní fronta napsal(a):

Pane "autore".
Děláte to velice dobře a chytře!Hlavně,že nemusíte NIC pořádného dělat!
Naštěstí však v tomto státě se vždy sežene pár fanoušků i blbek na cokoliv,i na fandovství pro Vás- naprostého zoufalce.
28. 03. 2011 | 23:32

Midori napsal(a):

Pane Buriane,
díky, před spaním jste mi kápl do noty.
Dobrou noc a ať Vás obletují Múzy.
29. 03. 2011 | 01:08

Baba napsal(a):

Superlativy kyvadlovému efektu nepodléhají.
29. 03. 2011 | 08:01

Michal Macek napsal(a):

kulturni fronta

a vy jste urcite reditel naseho narodniho vesmirneho programu - tak co kdy odstartuje raketoplan Praotec Cech?
29. 03. 2011 | 10:04

Michal Macek napsal(a):

kulturni fronta

nebo mate na starosti stavbu 3 sesterskych letadlovych lodi Libuse,Teta a Kazi?
29. 03. 2011 | 10:05

Baba napsal(a):

Pane Buriane,

my vás tady v té nejlepší víře přesvědčíme, že jste polepšitelný a že je potřeba mít s vámi trpělivost.
29. 03. 2011 | 11:09

michalw napsal(a):

Páníčku, pánové, nutí vás někdo, abyste texty páně Burianovy četli? Jestli se něco od bolševika změnilo, tak aspoň to, že si můžu vybírat (samozřejmě sohledem na vlastní kapsu) co, kde, jak a proč. A nedělat z každého šustnutí ideologický konflikt. Život, jak známo, je jeden z nejsložitějších, tak si ještě navíc nechčijte do studánek a radujte se z prostých zázraků každodennosti. Klidný a hezký den!
30. 03. 2011 | 08:59

Ap. napsal(a):

proč se proboha pod každým článkem, článečkem, glosou, ... prostě čímkoliv, co má zcela evidentně lidem "pouze" dodat trochu optimismu a radosti, musí objevit nenávistný komentář nějakého tlučhuby, který nemá na práci nic jiného, než urazit kdykoliv kohokoliv jen proto, aby si pofoukal vlastní pokřivené ego?

Vám, milý Jene Buriane, Vám děkuji za to, že jste se tím dosud nenechal otrávit. Chodím sem rád.
31. 03. 2011 | 10:54

george napsal(a):

Je to lehký, krásný a pozitivní psaní, nic jiného jsem nečetl...přidávám k tomu úsměv, snad se hodí http://naselasky.blogspot.com/2011/03/anna-usmev.html
01. 04. 2011 | 00:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy