Smutek tlustého vegetariána

26. 05. 2008 | 07:00
Přečteno 32797 krát
Tohle není fejeton o vegetariánství, ale o tom, jak unést porážku. Téměř dvacet let nejím maso ani ryby, brouky, housenky či hlemýždě. Prostě jsem vegetarián a neotravoval bych s tím, přestože mi včera v jedné karlínské restauraci nabízeli jako bezmasá jídla smažený sýr se šunkou a uhlířské špagety na slanině... Na takové věci jsem si totiž zvykl. Horší je, že jsem byl u lékaře, který se jako dosud pokaždé upřímně podivil, jak je možné, že jsem vegetarián, a přitom jsem obézní…„Vy jste opravdu ještě neviděl tlustého vegetariána?“ zeptal jsem se tentokrát už trochu otráveně. A když zavrtěl hlavou, nepokoušel jsem se mu vysvětlit, že nejíst maso ještě neznamená neholdovat radostem života a stát se asketou. Rovnou jsem na něho vypálil, ať se mrkne, jak vypadá Buddha.
Vždyť říkám – mám mizernou náladu a ztrácím trpělivost.
Přestože totiž maso nejím už tolik let a považuji to za velké vítězství svého života, nikoho se mi za tu dobu nepodařilo přesvědčit, že by to mohlo být dobré i pro něho. Nikoho! Ani vlastní rodinu, příbuzné a známé, ani čtenáře knížek, televizní diváky či návštěvníky koncertů. Než aby akceptovali tuhle levnou a důležitou radu, raději si ode mne koupí drahou knihu nebo desku a dají si k tomu salám.
I po všech těch letech začíná každá návštěva restaurace s přáteli diskusí o mém vegetariánství. Stále jsem pro ně podivín, ne-li rovnou úchyl. V lepším případě mě považují za nešťastníka, který jen sám sebe nepochopitelně ochuzuje o takové dobroty, jako je grilované sele...
Vážím si producenta Petra Vachlera. Ten své vegetariánství propaguje, jak se dá, a nekompromisně deptá filmovou smetánku bezmasými rauty. Když nedávno vydělal větší sumu peněz, nekoupil si poslední model džípu, ale pronajal si billboardy a na ně nechal napsat: Nedělejte si z žaludku hřbitov! V rozhovoru potom kdesi uvedl, že kdyby tím přesvědčil jediného člověka, stálo mu to za to. Já jsem mu rozuměl a záviděl jsem, že se mu to třeba podařilo. Mně tedy ne. Všichni kamarádi, které jsem svým přístupem k pojídání zvěře kdy zaujal, mě chvíli zkoušeli napodobovat, ale zakrátko se s ulehčením vrátili k řízkům a gulášovkám. Vrcholným projevem tolerance mých příbuzných a přátel je, že už mi neládují na talíř drůbeží nohy a jen málokdy se mě někdo z nich jako dřív konverzačním tónem zeptá: „Ještě jsi ten vegetarián?“
Víc jsem za ta léta nedokázal, a tak si žvýkám svůj salát a připadám si zbytečný a neúspěšný.
Možná jsem byl jen málo razantní a důsledný. Nechtěl jsem nikomu nic vnucovat, vždycky jsem si myslel, že přece každému soudnému člověku musí dojít, že by neměl požírat své bratry a sestry, když tu je dostatek jiných lahůdek. Jak je příjemné necpat do sebe chemicky dokrmovaná těla nevinných bytostí a jak je uklidňující nemuset si zdůvodňovat, že štěňátko bych nepozřel, ale králíčka bych si dal…
Nepřestávám se divit, že lidem nestačilo k prozření šílené krmení krav kostní moučkou nebo záběry z drůbežáren a jatek; že si pak neřekli, že by konečně měli začít žít jinak. Ale na druhé straně mi bylo stejně úzko, když mi kamarád po návratu z Bombaje vyprávěl o tamních militantních vegetariánech a jejich chování k masožroutským menšinám. Připadalo mi to stejně trapné, jako když mě u nás nějaký přemýšlivý spolustolovník s pusou umaštěnou od vepřového poučuje, že zelenina má taky duši...
Kdyby se aspoň lidstvo za svou krvelačnost začalo trochu stydět, i to by byl pokrok. Ale toho já se asi nedožiju, říkám si, když míjím v Břevnově dřevěnou tabuli před masnou. Bílou křídou jsou na ní krasopisně vypsány stejné položky jako v nějaké pitevní zprávě: prsa, stehna, žebra, žaludky, mozeček, játra...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Člověk je všežravec, měl by jíst i maso... ale nevím, jestli taky z uhynulých zvířat.
26. 05. 2008 | 07:56

zdesta napsal(a):

Mám dotaz. Může vegetarián zpívat masové písně?
26. 05. 2008 | 08:24

Karl von Bahnhof napsal(a):

dobrý den,

článek mě celkem pobavil. A vybavil se mi jeden díl talk show Uvolněte se prosím, kde pan Kraus měl za hosta vegetariána pojídajícího prakticky jen vločky a před jeho zraky tam hostům dával koštovat klobásky:)

Nikomu nic nechci vnucovat, ani vyvracet, ale můj den se bez masa neobejde a nejraději mám právě klobásky, salámy, utopence, tlačenku, prejt a jiné zabijačkové specialitky... k tomu pěkně vychlazené pivečko a jsem spokojen. Miluju guláše na všechny způsoby, vepřo knedlo zelo, steaky, a vůbec grilované masíčko... a razím heslo, že nejlepší zelenina je maso.

k tomu přidám, že měřím 176cm a vážím 70kg.
26. 05. 2008 | 08:41

marek napsal(a):

Doporučil bych autorovi aby si z biochemie nastudoval něco na téma esenciální faktory člověka. Možná se podivíte o co všechno přicházíte.
26. 05. 2008 | 09:12

jou napsal(a):

pane jane, dekuji, mam to stejne, s tim, ze sam obcas proste neodolam, ale pak se te zveri v duchu omlouvam...
26. 05. 2008 | 09:15

Katy napsal(a):

Dobrý den,

můj manžel nejí maso již téměř 15 let, což jsem vždy považovala za výhodu, protože upřednostňuji salát před vepřovou pečení už poměrně dlouhou dobu. Sama jsem maso přestala zcela jíst loni na Vánoce. Nikdo mě k tomu ale nepřesvědčoval. 23. 12. 2007 jsem si před spaním položila otázku, jaká je sama podstata toho vegetariánství. Připadalo mi podivné, že by někdo nejedl maso "jen" kvůli lítosti nad zvířaty. No a 24. 12. ráno jsem měla odpověď: "Nejím maso." - taková byla první věta, která mě po probuzení napadla.

Myslím, že nemá cenu kohokoliv o čemkoliv přesvědčovat. S tím, že má zelenina duši souhlasím, a co má kdo na talíři, mě vcelku nezajímá. Mám to velké štěstí, že mi jídlo, které jím, prostě chutná ;-).
26. 05. 2008 | 09:25

Štěpán napsal(a):

Díky pane Buriane

Taky mě to štve když mám jíst něco co do nedávna běhalo nebo chrochtalo..

Snad jednou končeně zašnou klonovat čistou bílkovinu..třeba svíčkovou...nebo kuřecí prsa...prostě pás..z kterýho pojede hranol svíčkové...

to se mi uleví..

teď mám po každém jídle s masem výčitky..že jsem hovado..

tuhle jsme se sám sebe ptal..jestli když se kousnu do rtu..tak jestli se ta krev ztráví?

Kdyby to šlo..jím proteiny,uhlohydráty..a další co potřebuju..pěkně v tubě..jako pastu..

Dyť místo koncétráků na lidi..máme koncentráky na prasata a krávy..

problém týhle planety je člověk..
problém člověka jo on sám..

celý to vede po hlavě do zadku
26. 05. 2008 | 09:28

Al Jouda napsal(a):

Jednou z podmínek pro vývoj lidského mozku do současné podoby je konzumace bílkovin v mase. Takže, kdyby předkové pana Buriana nejedli maso, tak by ani on dnes nebyl schopen napsat takový článek. Otázkou zůstává, jak by dopadli jednou jeho potomci, kdyby všichni nejedli maso. Domnívám se, že to však nehrozí.
26. 05. 2008 | 09:40

tata napsal(a):

zase ste mi přidělal vrasky ne vaší vinou ted zase přibydou víčitky jakej sem lump stačí jak sem tlustej ne obézní ale tlustej jako pr... občas mi to taky napada že to není spravné že sme vrahové nejvíce když se mluví o jedení psu a neumím si představit že bych tu svoji snědl je to naše 4 dítě nojo ale když sem zavislak nojo a co když rostliny maj taky duše co stím asi se prostě musíme vyrovnat ze zakonem džunkle a čekat až holt nekdo silnější sežere nas dost pesimistické bohužel ale vuli nato přestat jíst maso nemam i když vam davam za pravdu
26. 05. 2008 | 09:48

pavla napsal(a):

Pane Buriane, myslím, že je štěstí, že se Vám zatím nikoho nepodařilo přesvědčit. Každý extrém je hloupost. Zrovna tak vegetariánství. Člověk má jíst všechno,ale nic nepřehánět. Moje babička má téměř 96 let, je vcelku čiperná, celý život jedla hlavně bůček a to pěkné bílé masíčko, k tomu panáčka hned po ránu. A zeptejte se těch stoletých, jestli se živili jen zeleninou,sojou a oves.vločkama. Maso je třeba a nenahradíte ho ničím jiným.Ale hlavně - ta chuť! A mimochodem, myslíte, že je zdravější nejíst maso, ale cpát se bůhví čím jiným, když jste tedy silnější postavy? A už vůbec bych trestala rodiče, kteří od malička takto stravují své děti.Jinak je to ale každého dospělého jeho věc.
26. 05. 2008 | 09:59

Eva napsal(a):

Dobrý den,
já patřím spíš k makrobiotikům, protože jednou týdně, nebo vůbec, kousek ryby i si dám.Zpravidla kostku filé. Dělám to skoro 20 let a začala jsem s tím ze zdravotních důvodů. Ale ona je nesprávná teorie pouze nejíst maso. Ale má to být jídelníček, který to nahrazuje. Svého času vycházelo dost literatury o tom. Cvičila jsem jógu a zdravotní stav se mi rozhodně vylepšil. Druhým to rozhodně nevnucuji. Občas dceři a snaše přisrčím nějaký článek, ale vím že to zrovna moc neřeší. A já vím, že nespasím svět. Ani se o to nepokouším. Východní filosofie vysvětlovat v Čechách střední a starší generaci, je podle mne něco, jako házet hrách na zeď. To spíše mladší generace nad tím přemýšlí.
26. 05. 2008 | 10:00

Kritik napsal(a):

Je to pěkné a dozajista záslužné. Svůj antropocentrismus nejen při rozhodování o jídle, ale i ve všem ostatním, by lidstvo mělo tlumit.
26. 05. 2008 | 10:02

jaryn napsal(a):

Já sežeru, na co mám chuť. Ne mlsnou, ale tělo si hlásí. Stačí umět naslouchat. A víc to neřeším.
Dospělí ať si jedí, co kdo chce. Rodiče, kteří zakazují dětem maso či je přímo nutí do nějakých makrotento vymyšleností, bych mučil u mučednickýho kůlu lechtáním chodidel, dokud by v obličeji nezmodrali.
26. 05. 2008 | 10:31

karla napsal(a):

diky za clanek, za ta leta vegetarianstvi prochazim stejnymi tezkostmi. mozna nejaka prima teroristicka akce by alespon trochu zlepsila status quo...
26. 05. 2008 | 10:35

Ročník 53 napsal(a):

Pane Buriane, člověk je na vrcholu potravního řetězce této planety. Tam se dostal díky své přizpůsobivosti.

Náš předek jedl vše. Kdyby byl specialista na určitý druh potravin, člověk jako živočišný druh by byl součástí potravního řetězce jiných predátorů. Za několik milionů let by nás možná popsal jiný druh, a se zájmem by si prohlížel fosílie vyhynulého hominida.

Kdyby tomu tak nebylo, člověk by nezabydlil celou planetu. Já vím, jedná se také o to, aby ji nevybydlil. Jenže on takový Inuita zeleninu nikdy nejedl, protože na sněhu se spatně pěstuje.:))
Nejíst rostlinou potravu či maso z důvodu nedostatku, není extrém. Nejíst rostlinou potravu či maso v době dostatku, extrémem je. Nejíst maso je vaše svoboda v tomto rozhodnutí. Je-li to moudrost, to nevím.
26. 05. 2008 | 10:45

milan napsal(a):

Naprosto souhlasím s příspěvkem od "Ročník 53".
26. 05. 2008 | 10:53

pavla napsal(a):

Paní Evo, máte pravdu, že spíše mladší generace nad tímto přemýšli. Ale to proto, že jde s modou. A východní filosofie je modní záležitost. Jestli je to pro nás dobré či ne, poznáme za delší dobu. Jsme zvyklí žít jinak, v jiném prostředí. Co je dobré pro jedny, nemusí být dobré pro druhé. Kdybychom se měli řídit vždy tím, co zrovna někdo hlásá jako nejlepší, tak bychom byli každých pár let v protikladu. Donedávna nám např. x let říkali, že máme vypít každý den min.3 l tekutin. Dnes zase říkají, že je to moc a má to být polovina, jinak si zatěžujeme zbytečně ledviny. Totéž bylo dříve s mlékem.Kvalitní maso zdravě připravené nemůže téměř nikoho poškodit. Proto říkat, že je člověk zdravější, když ho přestal jíst, je hloupost. Musíme říci, přestal jsem jíst např.uzeniny. Takže nejlepší je opravdu použít zdravý selský rozum.
26. 05. 2008 | 11:00

JH napsal(a):

Pane Buriane, proč teaa to maso vlastně nejíte? kvůli pocitu, že byste měl v žaludku hřibov zvířátek?.. jím, abych uspokojil hlad a chuť a bylo jsem fyzicky OK...u osob, kteří nejí maso z různých zdravotních důvodů a cítí se pak líp to chápu.. ale Vám to zdravotně (alespoň jak píšete o hmotnosti) moc nepomohlo..takže to je otázka zásad a principů u Vás? nebo nemáte na "kus masa" atd nikdy chuť? tomu upřímě moc nevěřím, ale všechno je možné.. já "tlačím do hlavy" všechno co mě napadne a zatim je mi fajn.. a ani neřešem obezitu.. ale to je individuální věc.. a co nový trend - hmyz na všechny způsoby?.. .tak všem přeji dnes Dobrou chuť ( i k Vašemu bezmasému obědu) :-) Hezký den všem
26. 05. 2008 | 11:23

JanaR napsal(a):

Díky pane Buriane, taky vážím metráček, avšak nikoli z pojídání našich bližních, tedy zvířat. Argument typu, že v době dostatku nejíst maso je extrém, není na místě. Extrémemem je, že člověk doslova sereže vše, nejen hospodářská zvířata. Když je dostatek proč tedy jíst klokany,
pštrosy, holoubata a ohrožená zvířata?? Dostatek je, ale jak kde. Ani já nikoho o vegetariánství nepřesvědčuji, nemá to cenu. Sama na sobě jsem však poznala, že nejíst zvířata přináší fyzickou i psychickou úlevu. Jen pár minut pohýčkání masa v ústech a stejně pak jde vše směrem dolů...a ven.
Pro těchto pár gurmánských okamžiků se vybíjí více zvířat, než jsou lidé schopni sníst, proto se také maso v některých obchodech kazí. Taky jsem viděla záběry z jatek a drůbežáren, děkuji nechci. Proto jsem z tohoto vlaku NECHRADŠINICVĚDĚT taky vystopila:o)
26. 05. 2008 | 11:26

buldatra napsal(a):

To autor:
Mám vegetariány rád.Jsou to lidé užiteční.Díky nim masa neubývá.A to vidím jako hlavní přínos vegetariánů do společné pokladnice naší civilizace.
Líbí se mi,že vegetariánů neubývá.Naopak.Proto ať vesele tloustnou,anebo hubnou a netrápí se kvůli tomu.
Netrapte se ani Vy,pane Burian svou přibývající tělnatostí.Ostatně,tloušťka dodává lidem mnohé klady,má teby spoustu užitečných vlastností.Tělnatí lidé jsou lidé majestátní,těžko přehlédnutelní-v dnešní situaci dopravní zvýhodnění,zvláště na přechodech silničních.Jsou ceněni i kruzích speciálních,jako jsou kruhy lékařské,kde korpulentní lidé s železnou pravidelností dávají práci dnes málo zaměstnanému zdravotnickému personálu,jsou velice ceněni i u výrobců prostředků na hubnutí,zkrátka,jsou to zkrátka lidé,které si doba žádá.O textilním průmyslu nehovoře.Zemědělci,zvláště pak rostlináři do Vás vkládají své naděje.Víte,jak to je dnes se zemědělstvím,sadovnictvím a dalšími vegetariánskými doménami.Žádná sláva.Nicméně,čím více budou vegetariání cpát se rostlinstvem,o to více bude prosperovat naše vesnice.Rostlinovýroba pak zejména.Stoupne zaměstnanost.Ceny půjdou dolů. A naši vesničané budou moci více utrácet,klesne inflace,atd.

A buddha?
Ten budiž příkladem.Svou postavou,respektive jejím tvarem,jasně ukazuje svým pokračovatelům,jak na to.Ostatní hubení vegetariáni,zejména z řad budhistů ať se rychle zamyslí.Mají co dohánět.

No a my spozdilí masožrouti můžeme nenápadně sledovat vývoj vegetariánství a vegetariánů ve svém okolí a diskutovat o tvarech postav,jakož i o obezitě vegetariánstva obecně, nad talířem s flákotou uzeného vepřového.
26. 05. 2008 | 11:35

Máxima napsal(a):

Člověk je prostě všežravec... Tyto debaty o škodlivosti pojídání masa většinou vedou intelektuálové, kteří neznají těžkou fyzickou práci, ostatně nedávno v TV šel film, že pojídíní živočišných bílkovin mělo blahodárný vliv na rozvoj mozku lidoopů.. Je taky zajímavé, že v debatních střetech, které jsoem měla možnost vidět nebo poslouchat, mezi vegetariány, vegany a "masožravci" byli ti první militantnější, ačkoliv to bylo proti jejich názoru, že pojídání masa vyvolává v lidech agresi...
26. 05. 2008 | 11:43

Zdeněk Janda napsal(a):

Pane Buriane, děkuji Vám za hezký článek. Nic si z toho nedělejte, že jste nikoho k vegetarianství nepřesvědčil. Mám pocit, že to ani nejde. K tomu se asi musí každý člověk dopracovat sám. Ostatně, kdo ví, třeba se alespoň jeden čtenář - nevegetarián - Vašeho blogu nad Vašimi argumenty zamyslí a dojde mu, že máte pravdu...
26. 05. 2008 | 11:44

Sab napsal(a):

Já jsem vegetariánka, 168cm, +-53 kg. Myslím váha tak akorát :-)
26. 05. 2008 | 12:00

David napsal(a):

Dobry den, nic si z toho nedelejte, jsem vegetarian vic nez destet let a fyzicky jsem opak toho, co si vetsinova spolecnost predstavuje pod archetypem vegetariana (190 cm 110 kg) a mam radu znamych, co jsou dlouholeti vegetariani a opravdu neodpovidaji predstave: slachovity neduzivy ineteltual. Jde proste o jeden z nalepkovacich stereotypu, jakymi je spolecnost prosycena.
26. 05. 2008 | 12:02

Sab. napsal(a):

Biolog, filozof, vědec, lékař, obhájce a propagátor Darwinova učení o evoluci, otec známého spisovatele Aldouse Huxleyho, autor mnoha vědeckých studií, knihy Místo člověka v přírodě T. H. Huxley ve své knize "Místo člověka v přírodě" předkládá některé biologické a anatomické důkazy toho, že člověk není masožravec:

1. Střeva masožravců jsou velmi krátká, aby umožnila rychlé vyloučení hnilobných bakterií. Býložravci, včetně člověka, však mají střeva velmi dlouhá, aby kvasné bakterie mohly řádně natrávit rostlinnou stravu.

2. Masožravci mají dlouhé zuby a v mnoha případech zatažitelné drápy k zabíjení a přidržování kořisti, zatímco býložravci mají zuby a drápy zahnuté a někteří z nich navíc rohy sloužící k obraně.

3. Čelisti masožravců se mohou otvírat a pohybovat pouze svisle, zatímco u býložravců i do stran (při přežvykování).

4. Masožravci se nepotí, ale regulují tělesnou teplotu vyplazeným jazykem a rychlým dýcháním. Býložravcům k tomu naopak slouží potní žlázy, jimiž také z těla vylučují různé zplodiny.

5. Sliny masožravců neobsahují ptylin (jako je tomu u býložravců). Proto nemohou natrávit škroby.

6. Masožravci vylučují ve srovnání s býložravci desetkrát více kyseliny chlorovodíkové, která dokáže rozložit kosti v potravě.

7. Masožravci vodu chlemtají, ale býložravci ji sají.

8. Masožravci disponují pevným počtem zubů se zvláště výraznými špičáky, zatímco býložravci mají špičáky krátké, neuzpůsobené k trhání masa.
26. 05. 2008 | 12:17

Orel holohlavý napsal(a):

To máme ale v té Evropě starosti, co..??
Je ten náš kontinent sice trochu zdegenerovaný, ale žije se tu příjemně. Přeji všem zúčastněným, ať nemají nikdy větší starost, než zda jíst či nejíst maso. Jen aby vždycky bylo.
Jinak, žerty stranou, myslím, že ochutnant se může snad všechno a jíst potom třeba jenom něco. Například dobrý salátek, zalitý vyškvařenou slaninou....
Dobrou chuť.
26. 05. 2008 | 12:29

Karl von Bahnhof napsal(a):

Sab.

geniální, ale hloupé:)

máte recht, člověk není masožravec, ale všežravec.

jinak je sice pravda, že nemá přizpůsobené zuby k trhání kořisti a drápy na lov, ale zase umí jíst příborem a na lov má zbraně.
26. 05. 2008 | 12:30

Sab. napsal(a):

Smutek tlustého vegetariána

a reklama pod článkem:

Omáčky k masu Hellmann´s
Pro příznivce grilování a opékání masa!
:-)
26. 05. 2008 | 12:30

Sab. napsal(a):

re: orel holohlavý, To máme ale v té Evropě starosti, co..??

kopíruji: Trápí-li vás hlad ve světě, jezte méně masa:

...zatímco 100 milionů tun obilovin bude letos použito na palivo pro automobily, 760 milionů tun obilovin bude odebráno lidským ústům na krmení dobytka. Toto množství obilovin by mohlo odstranit globální nedostatek potravin čtrnáctkrát. Pokud vám vadí, že lidé na světě hladovějí, jezte méně masa.

V Británii konzumuje jeden člověk asi 1 kilogram masa týdně, je to asi 40 procent nad světovým průměrem, i když je to o polovinu masa méně, kolik se ho zkonzumuje v USA. Hovězí dobytek zkonzumuje asi 8 kilogramů obilovin na každý kilogram masa, který vyprodukuje: kilogram kuřecího masa potřebuje jen 2 kilogramy krmiva.

OSN odhaduje, že do roku 2050 stoupne počet obyvatel na 9 miliard. Na to by bylo zapotřebí vypěstovat o dalších 225 milionů tun obilovin více než dnes. Z toho by se mohlo 531 milionů tun obilovin použít na chov dobytka, což by znamenalo, že by svět konzumoval přibližně o třicet procent méně masa a mléka než je současný světový průměr. To by znamenalo v Británii 420 gramů masa týdně, což je asi 40 procent současné spotřeby masa.

Z ekologických i humanitárních důvodů bychom neměli konzumovat hovězí maso. Prasata a kuřata se krmí daleko efektivněji, ale pokud nežijí volně na farmách, čelíte dalšímu etickému dilematu: hrůzným podmínkám, v nichž se chovají
26. 05. 2008 | 12:35

Tereza napsal(a):

Děkuji za vtipný článek.
Nejprve jsem si říkala, že budu reagovat na jednotlivé komentáře pod článkem, ale už jsem také unavená neustále se opakujícími argumenty, na které jsem odpovídala snad tisíckrát. Už dokonce vím, že když zareaguji na jeden, dokážu odhadnout, který bude následovat - nakonec debata skončí větou "maso je dobré". Pak už zbývá jen možnost pozvat takového člověka na oběd. Myslím, že právě tím, že dost často vařím na společných akcích přátel, se v mém okruhu množí počet vegetariánů. Vyvracet některé zažité mýty je fajn, ale až když člověk ochutná falafel nebo tepeh na smetaně, tak pak teprve pochopí, že nejsme žádní asketové, kteří chroupají mrkev nebo naklíčené obilí:-)
26. 05. 2008 | 12:48

Klára napsal(a):

Dobrý den pane Buriane!
Musím říci, že jste pro mne také první vegetarián s nadváhou, žádného jiného neznám, dost co jich znám vypadá dost nezdravě a většinou jsou jako proutky.Maso nejím, nechybí mi a také jako vy nechápu proč ho většina lidí jí v tak velkém množství. Nicméně také nechci nikoho násilám ani řečmi nutit aby žili jako já. Jen říkám co si myslím a záleží na druzích co si z toho vezmou. Myslím že to je cesta.
26. 05. 2008 | 12:55

buldatra napsal(a):

To Sab:

Držím Vám palce,aby se Vám podařilo obrátit co nejvíce masožroutů na vegetariánství.Nejlépe alespň jednoho denně.Jen houšť!

Čím hojnější budou řady vegetariánů,tím více bůčků,řízků,bifteků,krkovic,tlačenek,klobásů,ryb,a,jiné žoužele vodní,zkrátka všeho masitého,zůstane pro nás,všežravce.A tomu jsem příznivě nakloněn.

Vykonáváte prospěšnou a bohulibou činnost.
26. 05. 2008 | 12:55

Meňo napsal(a):

Jako vegoš máš moje sympatie, ale po tom, co jsem před lety slyšel tvůj veřejný výlev proti odborovému hnutí u nás, mé sympatie nemáš.
26. 05. 2008 | 13:07

LeV napsal(a):

Pane Buriane, v 21. století v Evropě je jednoduché být vegetariánem, je to takové pěkné hobby. Předkové toto neřešili (ani ti Vaši) a kdyby měli podobného koníčka jako vy, asi byste tady nebyl. My všichni jsme totiž potomci jen těch silnějších, kteří abyste dnes mohl psát svůj blog, museli pravidelně někoho zabít, a ne vždy to bylo jenom zvíře.
26. 05. 2008 | 13:13

GoR napsal(a):

LeV: kdyby Amerika neměla otroky, taky by možná neměla tak prudký rozkvět. To přeci není argument, abychom v tom pokračovali, pokud se vyvinou etické hodnoty, které to zproblematizují.
Pravděpodobně jsme i potomky těch, kteří bez milosti vyvraždili sousední vesnici. Tak do toho pane Bushi, vždyť je to normální:D
26. 05. 2008 | 13:34

GoR napsal(a):

buldatra: asi Vás zklamu, ale čím více vegetariánů bude, tím méně masa se bude vyrábět (nabídka/poptávka) - leda, že byste poptávku začali sami zvyšovat a místo třikrát jedli maso pětkrát denně:D
I na těch rautech bude procentuální zasoupení masa klesat, pokud bude veg více.
Takže pozor s tím opitimismem! ;-)
26. 05. 2008 | 13:39

serafX napsal(a):

Pětkrát denně, to by snad ani nešlo přežít.
26. 05. 2008 | 13:48

Ročník 53 napsal(a):

To by mě zajímalo, kolik tisíc tun rostlinných bílkovin by se muselo vypěstovat, aby nahradily živočišné bílkoviny v mase.
Co uděláme s dobytkem? Vybijeme ho, svíčkovou sníme a zbytek pohřbíme? Co s biomasou (trávou) kterou dobytek nespase? Pěstovat tam obilí? Nehledě na to, že pro mnoho živočišných druhů by konec domestikace znamenal jejich vymření.
26. 05. 2008 | 14:01

GoR napsal(a):

Ročník 53: musíte si uvědomit, kolik proteinu se musí dodat zvířeti během jeho života, než je zabito. Z 11 kg proteinu, které zkrmí např. tele, zůstane pro člověka jen půl kilogramu živočišného proteinu - čili získáme zpět méně než 5% toho, co jsme vložili.
Dále máme dejme tomu 1 akr půdy: pokud jej použijeme k pěstování rostlin s vysokým obsahem proteinu (hrách, fazole), získáme 150-200kg proteinu. Nebo jej použijeme na pěstování plodin, jimiž budeme krmit jateční zvířata, která potom sníme. V tom případě získáme 20-50kg protenů.
Co uděláme s dobytkem? Pokud by se postupně snižovala poptávka po mase, snižoval by se i počet odchovaných zvířat.
Vymření to pro ně znamenat nemusí, protože mnoho lidí dobytek chová v zájmových chovech. I kdyby, jsou to druhy vyšlechtěné člověkem, takže by to pro přírodu žádná velká katastrofa nebyla.
26. 05. 2008 | 14:08

Mr. Orange napsal(a):

to GoR
Ano jsou možná vyšlechtěná člověkem, ale zvířata ze kterých jsou vyšlechtěna už kolikrát ve volné přírodě nežijí.
26. 05. 2008 | 14:17

GoR napsal(a):

to Mr.Orange
To máte pravdu, ale snad by se našel důstojnější způsob, jak zajistit jejich další existenci.
26. 05. 2008 | 14:22

Ročník 53 napsal(a):

To GoR.
Já to spíš myslel humorně. Nejsem tak hloupý, abych tyto aspekty neviděl.

Tak tedy vážně. Nic proti tomu, když se dospělý člověk rozhodne k vegetariánství. Domnívám se totiž, že maso tak jak ho známe my, tedy nikoli hmyz, bylo spíše k jídlu výjimečně.
Jsou však známy případy dětí, které doslova umřely na "zdravou stravu". Pro dítě je živočišná bílkovina nezastupitelná při jeho vývoji. Nikdo se doufám nechce vrátit k nemocem ve vývoji dětí a jejich úmrtnosti jen proto, že nesmí maso. Domnívám se, že i mnohý dospělý jedinec potřebuje maso ke svému životu. To, že ho někdo nejí a cítí se dobře, neznamená, že je vegetariánství vhodné pro absolutně všechny lidi. Naopak, třeba takové mořské rybí maso dokáže působit velmi pozitivně na zdraví člověka.

Jsem jen pro to, aby o svém vegetariánství rozhodoval dospělý a duševně způsobilý člověk, případně lékaři. Nesouhlasím, aby rodiče nevratně poškodili zdraví svých dětí jen pro "jejich dobro"
26. 05. 2008 | 14:27

Kohoutek napsal(a):

V internetových článcích/blocích je zajímavým fenoménem, že jakýkoli příspěvek o vegetarianství (jedno zda PRO nebo PROTI) vyvolá masovou reakci. Zvlášť militantní bývají klobáskáři, uzenáři a kejtičkáři. Mají hrozný strach o zdraví lidstva a především o vývin mozku :o). Občas se taky objeví druhý extrém - militantní vegan nebo vegetarián, který vyvolá reakci jako kousek levného margarínu vhozeného na rozpálenou pánev. S margarínem ovšem vyprsknou i sádlíčka (ti, kteří se bojí o pupíky). Je to sranda.

Sám nejím maso pět let. Nejbližší okolí už si zvyklo, přesto je dodnes překvapuje, jaký jsem gurmán a že do kážu o jídle a při jídle mluvit celé hodiny. Prostě jídlo mě baví, zajímá, chutná, dám si s chutí pivo nebo víno. Nechápu, kde se pořád bere ten světonázor, nebo spíš čechozaprděnonázor, že vegetariáni jsou strašné chudinky, kost a kůže, nulová radost ze života, askeze. Rád si dopřávám všeho a nemusí kvůli mě zabíjet pašíky ani kravičky či jinou milou havěť. Měřím dva metry a vážím přes sto kilo. Je mi dobře. Chodím pravidelně dávat krev a po letech vegetariánství se mi zlepšil (!) krevní obraz, dokonce se mi i do normálu dostala hladina železa.

Jak moudře podotklo mnoho diskutujících, vegetariánství nelze nikomu nutit. Je to o osobním vztahu ke svému tělu, ostatním bytostem i okolnímu světu.

Česká kuchyně je báječná pro vegetariány: omáčky ke knedlíkům jdou udělat i bez masa a v tolika verzích. Bramboráky, zelí, různé placky, topinky, polévky - tolik ňamek. A jižní kuchyně jsou na tom ještě líp. Na služební cestě po Itálii jsme byli na větším obědě (s všežravci). Dostali jsme běžné menu, přitom z cca patnácti slaných chodů (slané předkrmy, ochutnávky větších jídel) bylo jen tři nebo čtyři masitých. A nikdo si nestěžoval. O to víc mě mrzí diktát některých českých restaurací a podnikových jídelen: Chceš bez masa? Vem si nudle s uzeným nebo studenou koblihu a neremcej!

Až na výše uvedenou výjimku je svět vegetariána krásný. Je to totiž jeho svobodná volba.
26. 05. 2008 | 14:27

Sab. napsal(a):

re: Ročník 53, Pro dítě je živočišná bílkovina nezastupitelná při jeho vývoji. Nikdo se doufám nechce vrátit k nemocem ve vývoji dětí a jejich úmrtnosti jen proto, že nesmí maso....

Vegetariánství a děti
Velmi odbornou a obsáhlou studii o vegetariánství a veganství týkající se i dětí - Stanovisko k vegetariánské stravě - vydala Americká dietetická asociace, tato studie nyní také vyšla česky, dokonce se stanoviskem České pediatrické společnosti a Společnosti pro výživu, obě tyto společnosti se k vegetariánství také vyjádřily kladně, což je u nás skutečně přelomem a vegetariány jistě potěší, že i čeští odborníci proti správně složené vegetariánské stravě nic nenamítají.

http://www.ekolist.cz/recen...
26. 05. 2008 | 14:46

serafX napsal(a):

Kohoutek: Asijská kuchyně je také výborná, takový tempeh, skvělá ňaminka.
26. 05. 2008 | 14:50

janburian napsal(a):

Pane Kohoutku, jste můj člověk a já doufám, že jsem i Váš. Myslím si to přesně tak, jako si to myslíte Vy, a to potěší. Včetně toho vylepšení krevního obrazu a podobně. Mějte se fajn, díky za příspěvek. :-)
Jan Burian
26. 05. 2008 | 14:50

Tereza napsal(a):

to Ročník 53 + Sab
Ještě dodám: Proti vegetariánství u dětí nic nemá ani Světová Zdraotnická Organizace.

Případy dětí, které umřely na "zdravou stravu" se netýkaly nedostatečnosti vegetariánství, ale naprosto špatné výživy. Médii např. probéhla zpráva o zemřelém půlročním dítěti, jehož rodiče týrali hladem a svalovali své jednání na veganství. Paradoxní, když uvážíme, že takové dítě má být kojeno mateřským mlékem a dokrmováno vařenou zeleninou.
Stejnou logikou by někdo mohl odsuzovat masožroutské rodiče na základě případů těch, kteří své děti stravovali téměř výhradně hamburgery a hranolky, což mělo pro zdravý vývoj fatální důsledky.

to serafX: Souhlas. Tempeh je dokonce podle jednoho zarytého masožrouta v mém okolí vegetariánskou surovinou, která mezi masy nemá absolutně konkurenci:-)
26. 05. 2008 | 15:08

Ročník 53 napsal(a):

To Sab.
Když vegetariánská společnost něco propaguje, nemá to tu pravou argumentační hodnotu. Mě by spíše zajímal skutečně nezávislý výzkum lékařů. To proto, že třeba taková MUDr. Partyková vydala knihu o "urinoterapii", což je pití vlastní moči. Svým lékařským titulem zaštítila něco, co lékaři odsoudili jako nesmyslné. Mnoho laiků však přesvědčila, protože lékař by to jinak nenapsal.
Za peníze lze třeba vyzkoumat, že kouření zabíjí některé bacily.

Tak aby to nevypadalo, že jsem proti vegetariánství. Považuji vegetariánství za osobní volbu každého člověka. Jen bych měl rád potvrzenu neškodlivost vegetariánství u dětí z více stran.
26. 05. 2008 | 15:08

Martin napsal(a):

Asi navážu na příspěvek ročníku 53... Zcela pisatelka potvrzuje to co jsem slyšel rovněž nedávno o náboženství v Čechách. Proč je tady tak málo věřících a vůbec nejméně v horských či příhraničních oblastech...? To je proto, že život historicky tam byl tak těžký, že lidé se museli starat sami o sebe, o jídlo a zásoby na dobu bez vegetace a proto neměli čas se věnovat bohu - který jim jídlo nikdy nedal a nedá... Proto je jistota mít živou konzervu v podobě čuníka, krávy, slepice atd...! Takže vegetariánství ano, ale tam kde to lze. K nám to nepatří, možná proto vzniklo v Asii... Apropo jedním dovozem zeleniny v prosinci kamionem portugalska či Sicílie moc planetu nespasíte...!!!! Zdravím tímto všechny rozumné lidi za LIGU NA OCHRANU SOJOVÝCH ZVÍŘAT :-)
26. 05. 2008 | 15:10

Tereza napsal(a):

To Ročník 53: souhlasím s tím, že vegetariánská společnost není tím nejrelevantnějším zdrojem. Proto přikládám tento odkaz:

http://www.eatright.org/cps...

(The American Dietetic Association is the world's largest organization of food and nutrition professionals. More than 68,000 ADA members have rapid access to a vast array of professional resources, including exclusive member-only content.)
26. 05. 2008 | 15:16

LeStrange napsal(a):

Rocnik 53:

To je zajimave, jak se Vase poznatky lisi od nazoru WHO, Americke dieteticke organizace, Americke pediatricke asociace a konecne take Ceske pediatricke spolecnosti (jeji stanovisko k vegetarianske vyzive deti si muzete precist v casopise Ceskoslovenska pediatrie 62/2007), ktere nemaji s vegetarianstvim deti zadny problem (ci maximalne upozornuji na potencialni rizika, ale predevsim DOPORUCUJI, JAK JIM i v ramci nemasite stravy PREDCHAZET) a naopak svymi studiemi a stanovisky vyvraceji myty o nezbytnosti masa (ci zivocisnych vyrobku) pro deti, resp. pro lidsky organismus v kteremkoliv stadiu jeho vyvoje.
Samozrejme ze existuji i opacne studie, ackoliv nejsou vypracovavane renomovanymi vedeckymi organizacemi ci autoritami, jsou (prekvapive, haha) zverejnovany v mainstreamovych mediich mnohem casteji. Poslednim z nich byla napriklad halo zprava na novinky.cz, ktera na zaklade naprosto neetickeho vyzkumu na podvyzivenych africkych detech "dokazovala" nezbytnost masite stravy pro deti. Pro nekoho nebylo prekvapenim zjisteni, ze cely vyzkum je financovan masnym prumyslem ani to, ze sama autorka sve zavery pozdeji verejne odvolala. To uz jsme se ovsem na novinkach nedocetli...
26. 05. 2008 | 15:21

Tereza napsal(a):

To Martin: k dovážené zelenině. Pokoud se podíváte na potravinovou pyramidu veg a konvenčních strávníků, doporučené dávky zeleniny se pro obě skupiny neliší. Rozdíl je až ve vyšších "patrech", kdy vegetariáni místo masa konzumují více jídel z luštěnin - to znamená např. sojové výrobky (kupuji převážně od českých výrobců) nebo třeba čočku, která se také pěstuje u nás.
26. 05. 2008 | 15:26

mykee napsal(a):

Pane Buriane, napsal jste to krásně, vtipně. Nicméně myslíte si například, že lidstvo ve svý počáítcích přežilo kvůli tomu, že uplatnilo zákon silnějšího a k lovu chytřejšího, cpalo se svalovinou, sílilo, nebo to bylo kvůli tomu, že občas sežralo nějaký ten kořínek? Já myslím, že ke konzumaci masa máme celkem logické statisícleté predispozice a s příchodem moderního věku si uvědomujeme, že máme na výběr - zkrátka každému, co jeho jest. Stejně jako já nevnucuju to, že konzumovat maso je přirozené, nechápu, proč má například pan Vachler potřebu masírovat své okolí svým přesvědčeným opakem.
P.S. Tygra žrát trávu taky nenaučíte. Stejně jako krávu prase, že jo...:)
26. 05. 2008 | 15:28

Sab napsal(a):

To Ročník 53 MMCh já se o zdravotní aspekty vegetariánství nezajímám. Já nejím maso kvůli zvířatům, ne kvůli svému zdraví. Takže tato problematika jde tak trochu mimo mne. Ale Americká dietetická asociace nebude vegetariánská společnost, ale skupina odborníků, která sdružuje dietní poradce, odborníky v oblasti výživy.

Jinak se můžete třeba vydat ke krišnovcům a podívat se na vlastní oči, jak prosperují jejich děti, které jsou od narození vegetariáni.
26. 05. 2008 | 15:31

JanaR napsal(a):

to: p.Kohoutek i J.B., taky se těším z jídla zde i v zahraničí:o) Mám ráda kořeněná jídla, tak si odevšad koření vozím. Mohu potvrdit, že u stolu s všežravci mi bezmasá jídla moc lidí závidí, jak jsou dobrá a pestrá. Bohužel se mi to stává jen v zahraničí, protože české
pohostinství vaget.jídly opovrhuje a tudíž je odbývá. Ani v nouzi nejím zeleninu, která nemá chuť o její čerstvosti radši nemluvím. Já jsem vegetariánstvím štastně přišla o pálení žáhy a únavu:o)
26. 05. 2008 | 15:31

Ročník 53 napsal(a):

To LeStrange:
Kdyby sem pan Burian nenapsal toto své povídání, ani by mě nenapadlo o vegetariánství přemýšlet.
V této věci jsem laik, znalý problému spíše jen z televizního vystoupení lékařů. Snad jsem nikde netvrdil, že se tímto problémem zabývám. Jenže když už přišla na to řeč, tak mě zajímá, jaký to může mít vliv na zdraví nedospělého jedince.

Pak si samozřejmě říkám, že když jsme se jako živočišný druh vyvinuli jako všežravci, proč by mělo být vegetariánství zdravější.
Etické důvody samozřejmě chápu, ty mohou mnoho lidí velmi ovlivnit.
26. 05. 2008 | 15:32

LeStrange napsal(a):

to mykee:

trochu se mylis, naucit kravu (naprosteho bylozravce), aby zrala kravu (a dalsi ostatky) uz v nasich velkochovech naucili
26. 05. 2008 | 15:33

Sab napsal(a):

re mykee,...proč má například pan Vachler potřebu masírovat své okolí...

K vegetariánství mohou vést různé důvody. Starost o vlastní zdraví, strach z rakoviny, infarktu, starost o svou karmu, duši, životní prostředí....

U mě je to soucit se zvířaty a nesouhlas s koncentráky. Pokud někoho masíruji (např. manžela),tak z tohoto důvodu...
26. 05. 2008 | 15:39

Tereza napsal(a):

to mykee: není to jen záležitost moderního věku, takový Pythagoras, později Ovidius, Seneca prosazovali vegetariánství před několika tisíci lety.
Btw na toto už tu reakce byla (26.05.2008 13:34:56)
Tygra nikdo učit nechce (lovit potřebuje k přežití, navíc má užitečnou funkci regulace druhů) - lidé mají na rozdíl od tygra morální zásady a není důvod je napodobovat. Lvi např. žerou lvíčata, aby samice byla dříve v říji - ale také to nemusíme hned kopírovat. Kdo chce, ať maso jí, ale nutnost to není.
26. 05. 2008 | 15:39

LeStrange napsal(a):

Rocnik 53

Tady jde opet spis o obsah nez o "formu" tudiz je hlavni zajistit potrebny prijem vsech nutrientu, lhostejno odkud pochazi. Paklize dle stanovisek techto odbornych asociaci a organizaci muze vegetarianska strava zajistit veskere potrebne ziviny, prestava byt otazka ohrozeni zdravi deti (spravnym) vegetarianstvim relevantni. Tudiz opravdu nechapu vyroky typu :rodice co to cpou detem mucit: a tak dale.
Hlavnim problemem v teto oblasti je neznalost a neinformovanost lidi, tu jim vsak tezko muze mit nekdo za zle, v soucasne situaci kdy prevlada mocne lobby masneho prumyslu.

Co se tyce cloveka vsezravce, sam tento koncept byl vytvoren prave clovekem ;) nicmene v situaci, kdy mam na vyber se nehodlam ucastnit toho, co se deje v soucasnych koncentracich pro zvirata. Byt inuita, pravdepodobne vegetarianem nejsem, ale ve spolecnosti, kde k tomu mam nejlepsi podminky nevidim duvod tyrat zvirata (o podminkach ve velkochovech a neuveritelne pokryteckem vztahu ke zviratum si povime nekdy jindy :))
Nehlede na to, ze strava nasich predku se rozhodne vice priklanela k vegetarianstvi ( i kdyz maso samozrejme nebylo vylouceno uplne) nez k soucasnemu stavu nepredstavitelne nadprodukce.
26. 05. 2008 | 15:43

serafX napsal(a):

LeStrange: A tygry žrát tofu také. V Hongkongském klášteře mají tygry živené vegetariánsky již od malých tygřat a jídlo jim prospívá.
26. 05. 2008 | 15:44

Martin napsal(a):

A nebyl prapůvod vegetariánství nedostatek masa...? To by pak bylo vše trochu jinak. Dobrovolně se vzdát masa ze soucitu ke zvířatům je blbost, protože na pincipu silnější sežere slabšího funguje celý biosystém planety od počátku. Kdo nejí maso podle mě je buď nemocný - což je jediný rozumný důvod proč odmítat maso, či je ve finanční krizi (nemá peníze), neměl štěstí na dobrého kuchaře/kuchařku, případně ho nutili v mládí rodiče či učitelé ho jíst... Jelikož nám bylo do vínku dáno několik smyslů, tak rozhodně nehodlám chuť a čich ochudit o vůni dobře připraveného masa... Pokud chci někdy udělat něco opravdu prospěšného, tak jdu raději vysbírat odpadky někam ven, či vysadit strom...
26. 05. 2008 | 15:47

LeStrange napsal(a):

Martin

To mas pravdu, a co teprve jak voni a chutna lidske maso! to je prava lahoda, kam se hrabe krava. A pokud by se to zdalo nekomu nehumanni, muzeme konzumovat lidi jiz mrtve (ostatne u zvirat je to take tak), pro opravdu utlocitne slecinky jen ty, kteri umreli prirozenou smrti. Kanibalismus i endokanibalismus vyznavaly mnohe spolecnosti (V Malajsii bylo jeste pred 150ti lety oblibenou pochoutkou nemluvne)
26. 05. 2008 | 15:52

Johana s dlouhejma nohama napsal(a):

Pane Buriane, nezapominejte, ze jste produktem mnoha generaci vsezraveho druhu clovek. Co jsou proti tomu vsechny ty dnesni holywoodske vedy a uceni. To jsou jen prostredky filmovych hvezd opatrit si neco nebyvaleho. Vetsinou je to fyzicky vzhled, ale dnes stale casteji nejakou dusevni bizuterii, ci zalozni zivotni napln pro pozdni leta, jako prikladne dobrocinnost.
26. 05. 2008 | 15:58

serafX napsal(a):

A mohli by se nazívat semivegetariány, tedy lidmi, ktří jedí pouze jeden druh masa, obvykle to sice bývají ryby nebo kuřata, ale změna je život ;-)
26. 05. 2008 | 15:58

serafX napsal(a):

Oprava: nazývat
26. 05. 2008 | 15:59

Martin napsal(a):

To jsem ještě nezkusil, ale v nouzi nikdy dopředu nevíš. Vzpomeň na leteckou katastrofu v Andách v sedmdesátých letech - kdy museli přeživší jíst maso mrtvých aby přežili. Já bych to rozhodně udělal také. Pokud ty ne, tak jsi slaboch a měl by si být asi oprvadu sežrán aby mohli přežít silnější. That´s life...
26. 05. 2008 | 16:00

LeStrange napsal(a):

Martin

Ano, pri katastrofe v Andach bych se pravdepodobne snazila prezit (i kdyz nektere normy a presvedceni jsou vzite a integrovane mozna prilis hluboko), nastesti v nasi spolecnosti pro hole preziti lidi ani zvirata jist nemusim, proto to nedelam.
26. 05. 2008 | 16:03

Tereza napsal(a):

to Martin: vegetariánství je věc volby, ne donucení (z nedostatku). Přečti si Ovidiovy proměny - tam není patrný žádný nedostatek ba naopak. Princip silnějšího aplikován na lidskou společnost nejednou vyústil ve fašistické systémy.
V chuti ani vůni masa nevidím žádný prožitek, pokud není upraveno rostlinnými ingrediencemi - stejně tak se dá však upravit i jiná hmota. Malý rozdíl je možná v nakyslosti masa vlivem kyseliny močové. Samotné maso, stejně jako tofu nebo soj. maso nemá samo o sobě výraznou chuť, vše dělá koření. Představa, že gurmánský prožitek ukojí pouze zabité zvíře je způsobeno jen nedostatkem strávníkovy či kuchařovy fantazie.
"Kdo nejí maso je nemocný, ve finanční krizi, neměl štěstí na kuchaře...." do jaké kategorie bys zařadil zmíněného Ovidia, da Vinciho, Einsteina, Edisona, Tolstoje, McCartneyho a další ze zástupu "etických vegetariánů"?
26. 05. 2008 | 16:04

Martin napsal(a):

Omlouvám se všem, kdo pojali tuto diskusi jako boj za svou pravdu. Já se jen bavil a doufám, že všichni normální lidé zde též... včetně autora - doufám, který to tak myslel...! :-) Jíst a nebo nejíst cokoliv je volbou každého z nás samozřejmě. Těžko někdo rozsoudí, co je oprvdu správné bez jakéhokoliv záporu a negativa. Já si svobodně zvolil masnou cestu a doposud jsem nelitoval i když na jatkách jsem byl. Jsou i jiná těžko snesitelná prostředí pro člověka - ale dá se zvyknou na vše od fekálií po kafilerii. Přeji všem krásný den ať již zakončený propečeným lilkem či biftekem. Radujme se každý den, stejně se z tohoto světa nedostaneme živí...!
26. 05. 2008 | 16:13

Karl von Bahnhof napsal(a):

Tereza:

a že je neetiské řezat kytičky Vás nezajímá??:))

no nic...

já se bez masa neobejdu a nejraději mám klobásky, salámy, utopence, tlačenku, prejt a jiné zabijačkové specialitky... gulášky na všechny způsoby, vepřo knedlo zelo, steaky, a vůbec grilované masíčko.
k tomu přidám, že měřím 176cm a vážím 70kg.

btw: ale pošmáknu si i na bramboráku, soje, květáku či jiné stravě bez masa.Rovněž se neobejdu bez sladkostí... alespoň jednou denně musím spořádat nějakou tyčinku či čokoládu..
26. 05. 2008 | 16:17

Tereza napsal(a):

to Martin: nebrala jsem to jako boj, ale když někdo napíše, že etický postoj je nesmysl a že všichni jsme nemocní nebo jen máme špatné zkušenosti, tak jsem to chtěla vysvětlit.
Jinak jsem jednoznačně pro oboustrannou toleranci:-) Krásný den
26. 05. 2008 | 16:17

Tereza napsal(a):

ocituji autora "Připadalo mi to stejně trapné, jako když mě u nás nějaký přemýšlivý spolustolovník s pusou umaštěnou od vepřového poučuje, že zelenina má taky duši..." :-D
No i bojovník za práva rostlin by si na steku moc nepošmákl, jelikož zvíře před porážkou jich zkonzumuje až hanba:))

Já miluji chilli sojové párky Kalma, jemný salám ze zeleného pepře, tofu utopence, bramborový guláš, segedínský guláš, vepřo knedlo lilko, pikantní soj. maso s hranolky, falafel, lasagne, tempeh, tofu na paprice a chipsy bohemia:D
Sladké mi naopak vůbec nejede... jsem ujetá hlavně na sůl:)
26. 05. 2008 | 16:23

Johana s dlouhejma nohama napsal(a):

Driv se s vegetarianstvim nikdo nevytahoval, protoze na maso ve vetsim mnozstvi vetsina lidi nemela a jedla ho pouze prilezitostne. Engels dokonce zduvodnoval, ze vykoristovatele jsou inteligentnejsi, protoze ji maso. Vegetarianstvi jsou dobove blbinky v opacnem gardu. Je to jako, kdyz devcata vetsinou pracovala na poli, tak se vznesene panicky honosily bilou pleti. Urcita vec se stane konzumentsky atraktivni, par lidi utvori avantgardu povazujici se za vyjimecne a za cas to ostatni zchramstnou, nebo se na to zapomene.
26. 05. 2008 | 16:26

LenkaR napsal(a):

Dobrý den,

Pane Buriane, mám to v sobě srovnané jako vy. Chápu Váš smutek, i když mám větší štěstí na lidi kolem. Jsem vegetariánka asi 7 let, můj současný přítel víc než dvacet. Užíváme si spolu život radostně a šťavnatě, baví nás vymýšlet si nová jídla, nadšeně posloucháme hudbu (a vůbec máme rádi kulturu), putujeme, milujeme se a sportujeme v přírodě, zajímáme se o svět v jeho proměnách. V našem okolí je hodně podobně smýšlejících lidí a sestra i mé dospělé dcery jsou na stejné vlně. Je to věc osobního vývoje lidské bytosti, je to cesta individuální, která zároveň ovlivňuje svět jako celek. Smutek z momentálního stavu naší společnosti na mě přesto taky často doléhá, protože sleduji věci veřejné a podporuji to, co ladí s mým přesvědčením. Odevzdávám jej vyšší moudrosti a zase se vracím k zodpovědnosti za svůj život.
Mějte se co nejradostněji Lenka
26. 05. 2008 | 16:28

Sab. napsal(a):

re Martin:" Já si svobodně zvolil masnou cestu a doposud jsem nelitoval i když na jatkách jsem byl. Jsou i jiná těžko snesitelná prostředí pro člověka - ale dá se zvyknou na vše od fekálií po kafilerii".

Tak, tak. Jak řekl jeden pracovník masného průmyslu: "Navštívíte jatka, kde jsou zvířata porážena…zápach k tomu také patří…nejde pak jen o to, že zvířata padají k zemi a vše ostatní. Poté vám pravděpodobně nebudou chutnat steaky. Ale budete-li tam chodit dva týdny každý den, pak vám budou zase chutnat jako předtím“.

Nebo jiný pracovník z Osvětimi: „Jste tak šokován…že to vůbec nelze popsat. Ale po několika týdnech si na to zvyknete"
26. 05. 2008 | 16:34

Mirka napsal(a):

Je zajímavé že Hitler i Gándhí byli vegetariáni, v Bibli se píše, že zatímco v ráji mohli Adam a Eva jíst plody a rostliny, po vyhnání z ráje jim Bůh dal pokyn, že mají jíst maso, dokonce se oblekli do kůže. Ve starozákonní době židé zakazovali obětovat lidské oběti, a jako plnohodnotná náhrada jim sloužily zvířata se kterými byli sžiti.
Nejsem vegetarián, ale jsem jimi obklopena, mám je ráda.
26. 05. 2008 | 16:41

bab napsal(a):

Nejíte maso,tudíž si koledujete o Kronerovu chorobu a přijdete o tlusté střevo a to s dost velkými potížemi s tím bnudete bojovat. Známý vegetarián už to má a musí povinně jísthovězí
26. 05. 2008 | 16:45

Tereza napsal(a):

to bab: nemyslíš Crohnovu chorobu? http://www.ordinace.cz/clan...
o kronerově google mlčí
26. 05. 2008 | 16:49

Sab napsal(a):

Vegetariánskému hnutí polovegetarián Hitler(masa se nikdy zcela nezřekl) mnoho sympatií neprojevoval. Když se dostal v roce 1933 k moci, zakázal v Německu všechny vegetariánské společnosti, dal zatknout jejich vůdce a zrušit hlavní vegetariánský časopis, Hitler pohrdal nenásilnou filozrfií vegetariánů a z Gándhího si tropil posměšky.
Hitler v základě věřil, že příroda se řídí zákonem boje o existenci. „Svobodné, nádherné dravé šelmě se musí znovu lesknout oči. Chci, aby moji mladí byli silní a krásní." „Ten, kdo není silný, ztrácí právo na život."

srovnej Martin: "Dobrovolně se vzdát masa ze soucitu ke zvířatům je blbost, protože na pincipu silnější sežere slabšího funguje celý biosystém planety od počátku"
26. 05. 2008 | 16:51

Hlas_z_Vysociny napsal(a):

Martin: No, nemyslim si, ze nejezeni masa bylo z duvodu jeho nedostatku. spis bych to rekl naopak: clovek jedl maso vyjmecne, kdyz nejake ulovil. Jeste moje prababa mela maso o svatku a to vyhradne z vlastnich zasob. Jinak se na vsi jedla predevsim zelenina, lusteniny a ovoce. Z zivocisnych produktu pak maslo, mleko a vejce.

Jak rikam - maso bylo o svatku nebo pro nemocneho ci tezce pracujiciho.

Nedavno jsem cetl peknou studii, kde se mimo jine rozebiralo i lidske masozroutstvi/vegetarianstvi. Pokud najdu odkaz, poslu vam ho sem, bylo to velmi zajimave cteni.

PS. muj bratr byl obtloustly astmatyk. Par let uz je z nej vegetarian. Zije v prirode, v dome bez elektriny a zhubl, zesilil a o alergiich nebo astmatu si muze nechat zdat. Ted zacal chovat kachny na vejce, ale jak sam rekl, jist maso bude az v okamziku, kdy dospeje k tomu, ze dokaze to zvire sam a bez vycitek zabit.
26. 05. 2008 | 17:01

Penzijni pripojistenec napsal(a):

Mi penzisti jsme prirozeni vegetariani. Stejne jako nasi predkove jeste v nedavne dobe pojidame maso pouze pri vyjimecnych prilezitostech, jako jsou svatby, pohrby, krtiny, vanoce, posviceni a obcas i v nedeli. Masozravosti se clovek musi venovat pravidelne. Pokud nejite maso delsi dobu, casto vam pak bezne podavane maso zapacha. Jde ale pouze o zvyk. Masozravci davaji dokonce prednost pekne ulezelemu masicku. Nemusite chodit nijak daleko. Staci, kdyz vas pejsek uciti podobnou lahudku nekde ve krovi, dela to s nim divy a ten pachum jiste dobre rozumi. Z USA se do sveta siri ruzne uslechtile kulty diet. Kdyz se ale podivate na bezne americany, je videt, ze oni sami tomu nijak bezmezne nepropadaji. A cele je to spis vyhodny vyvozni artikl pro uslechtile lidi celeho sveta. Neni ovsem pravda, ze vegetariani jsou nejaci tuntove. Takovej Hitler byl taky vegetarian a rozpoutal svetovou valku. U kanibalu na Nove Guinei bylo pojidani lidskeho masa soucasti nabozenstvi. Jejich duse prechazela na jejich potomky, kteri je vyudili a postupne snedli. Nastupujici krestansky kult byl u tamnich starsich lidi spojen s velkym stresem, nebot jim hrozilo, ze nebudou snezeni. Je stesti, ze jsou dnes kanibalove prakticky vyhlazeni, nebot by nas privedli do hlubokych etickych dilemat. Jako moderni mulikulturalisti bychom meli jejich davne obyceje respektovat.
26. 05. 2008 | 17:10

Mirda napsal(a):

Pane Burian, pekna uvaha.Sam vegetarian nejsem ale hodne jim fandim.I ja se snazim maso jist co nejmene.Je pravda ze by jsme vsichni meli maso jist o neco min.Vzdyt vegetarinske jidla jsou nekdy naproste pochoutky!!! Nedavno jsem vyzkousel FALAFEL a vsem jedine doporucuju.Je lepe byt alespon polovegetarianem kdyz uz nic.Proste se z toho masa jak se rika nepos..t.Maso je ale vsude a to je spatne.Jeste jednou diky.A nezoufejte, budte rad,ze vam se to podarilo!
26. 05. 2008 | 17:43

vlk napsal(a):

Pane Buriane- váš blog mi způsobil sice jedinou dnešní radost, leč nečekanou, nelíčenoua o to příjemnější.

Můj život nabral zase trošku smysl - vegetarián je také špekoun!
Vegetariánem se tedy nebudu pokoušet být. Nic bych tím nezískal, pardon, neztratil.

A pokud neznáte chuť uheráku nebo čabajky, nevíte, co je život.
26. 05. 2008 | 17:46

Tereza napsal(a):

vlk: chuť uheráku si pamatuji, pro mě má spíše pachuť smrti:D
ale co již zmíněný FALAFEL - to je žrádlo!:)
26. 05. 2008 | 17:54

spoock napsal(a):

já sice maso jím, ale dávám přednost spíše sýrům, byť nejsou o nic méně zdravé

co se týká masokostní moučky, tak ta je zakázaná co vím

mi je líto těch zvířat co jsou chovány na porážku v jakých podmínkách přežívají než jdou na porážku než k čemu jsou určeny, otec s máti pracovali donedávna v živočišné výrobě a jak povídám, osvětim hadra, otec s tím chtěl něco dělat, ale byl přehlušen a za vzpupnost vyhozen, takhle to v naší společnosti holt chodí, raději je asi sedět s rukama v klíně
26. 05. 2008 | 17:54

Tereza napsal(a):

to spoock: obdivuji tvého otce. Ale je to marný boj, stejně jako vědec, který odmítne provádět zbytečný pokus na zvířeti bude nahrazen někým přizpůsobivějším... Změna musí jít z vyšších míst. Problém je, že ti zase nejsou v přímém kontaktu s realitou, takže je to nikterak nepálí.
26. 05. 2008 | 17:59

Vladan napsal(a):

No, já bych se nad těmi bratry a sestrami tolik nerozněžňoval. On takový tygr taky nemá výčitky, když uloví antilopu. Na vesnici se tohle nikdy moc nenosilo - být vegetariánem. Proč? No, to je jednoduché - zelenina a obilí sice přes zimu vydrží, ale když má člověk poklidit dobytek a skutečně těžce fyzicky pracovat, tak s "lehkým jídlem" při dvacetistuňovém mrazu moc nevystačí. Já vím - kolik lidí dnes tak těžce manuálně pracuje - ano, málo. Taky proto by maso nemělo být na jídelníčku denně - to taky nikdy nebylo - ve středověku jen na stolech šlechty, která za to pak zaplatila nemocí zvaná dna. Ale občas maso určitě neškodí.
A výčitky nad tím, že i zvíře má duši...možná má. Ale maso jedí i šimpanzi - naši nejbližší příbuzní. Asi to má nějaký důvod. Můžete existovat bez masa, samozřejmě. Ale váš život bude o jeden chuťový vjem chudší..
Mimochodem - jedí vegetariáni vejce? Pijí mléko? U toho prvního bych se zeptal, zda mají právo uvařit nenarozený život - podobně jako odpůrci potratů můžu odporovat i já...a u toho druhého bych jim položil otázku, zda jsou telata - protože mléko bylo určeno prapůvodně pro mláďata krav.
Myslím, že konzumací mléka si lidé škodí víc než konzumací masa.
26. 05. 2008 | 18:02

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale, (editore blogů) a co si o tom myslíte vy? Co si myslíte o smutku Jana Buriana, o mase všeobecně (co si myslíte o psím mase už vím), o vegetariánství....?

:-)
26. 05. 2008 | 18:06

Sab. napsal(a):

Pro neznalé reálií, měla jsem s panem Stejskalem debatu o psím mase. Je pro legalizaci chovu psů na maso v psínech (od slova vepřín, kravín)
26. 05. 2008 | 18:17

kamila napsal(a):

Když nejím maso,je mi vždy za 1-2 dni těžko od žaludku,začne mě bolet hlava a třást ruce.Máte někdo pro mě radu?
26. 05. 2008 | 18:28

Sab. napsal(a):

Kamilo, nemám potuchy. Poradit se Dr? Zkusit si dát do google "(těžká)závislost na mase" l(nejlépe v angl.)
26. 05. 2008 | 18:42

Sab. napsal(a):

opr. Poradit se s Dr?
26. 05. 2008 | 18:44

vlk napsal(a):

Tereza

snažím s evyhýbat jedům,byť jsou vydávány za jídlo. DDT taky nejím ,-))
A uděláme dohodu - až dostanu pytel něčeho jako zrní a tak dopravím ho na vaši adresu. A vy mi za něj dáte ten smrtonosný symbol, zvaný uherák. KAždý budem mít to svoje.
Ostatně být vegouš a mít nick vlk??
26. 05. 2008 | 18:54

Tereza napsal(a):

Vladan
- 1) vejce - já proti potratům nic nemám, co je větší problém jsou velkochovy a takzvané bateriové klece. Proto kupuji vejce z biochovů (i tak je kupuji spíše vyjímečně) 2) mléko - vím, nejsem tele a ani si nemyslím, že by bylo pro člověka potřebné nebo zdravé. Konzumuji mléčné výrobky spíše ze setrvačnosti a protože smažený sýr nebo sýrová pizza jsou mnohdy jediným bezmasým jídlem, který restaurace nabízejí.

vlk
- teď jsem trochu zmatená, ta narážka na DDT se týkala čeho?:)
ne zrní mi prosím neposílej, už několikrát jsem tu vysvětlovala, že na světě je krom masa spousta jiných potravin než je zrní, případně mrkev:-)
26. 05. 2008 | 21:02

stejskal napsal(a):

Co bych si myslel, slečno Sab?

Hezký blog, každý ať nejí, co uzná za vhodné.

A co se masa týče: já osobně dávám přednost napříkad drůbeži chované na podestýlce, masu z malých soukromých chovů atd. Ale někdy jsem celý týden i o zelenině a sýru. Prostě jím, na co mám chuť (je jedna jediná věc na světě, kterou zrovna nemusím - červený meloun. Vše ostatní považují za lahůdku a mám-li chuť, zpravidla se tím nezřízeně nacpu. Zhusta pak zapíjím bílým vínem z Moravy či dolních Rakous resp červeným chilským nebo španělským. Jím a piji opravdu rád. A také rád hezky stoluji).

Libor Stejskal, 109 kg/186 cm
26. 05. 2008 | 21:06

vlk napsal(a):

Tereza

no když si to přečtete ještě jednou, tak na to nejspíš přijdete. Nejsme zas až tak záludný.
Mrkev mne také napadla. Ale tu do mne už řadu let poránu cpe Karkule, tak přece vám nebudu nabízet něco, co dostávám doma na talíři? § To by bylo na rozvod a tonemám zapotřebí.
Takže - zrní je ve hře.Mrkev ne.

Stejskalovi

z mého hlůediska jste hnusně podviživen....
26. 05. 2008 | 21:10

vlk napsal(a):

ježkovy voči- podvyživen..
Jdu do ledničky...adneskončím.Takováhle hrubice.
26. 05. 2008 | 21:15

Tereza napsal(a):

vlk
pachuť smrti - ddt? nemyslela jsem to z hlediska zdravotního, spíše z mého osobního morálního:)
26. 05. 2008 | 21:22

RUMCAJS napsal(a):

Už chápu ten Váš smutný výraz na fotce, pane Buriane.
26. 05. 2008 | 22:59

noční čtenářka napsal(a):

"toto není fejeton o vegetariánství, ale o tom, jak unést porážku."Don Quijote vegetariánství se s námi podělil o svůj smutek nad marností své dlouholeté mise. Možná by se patřilo místo plamenné obhajoby nebo vyracení vegetariánství říct" to je mi vás teda líto, pane Buriane, a nesete to docela statečně, vydržte, i když se to těžko někdy změní..."
26. 05. 2008 | 23:14

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale, jste liška podšitá :-)

A v tom :“ každý ať nejí, co uzná za vhodné“ vidím stejný problém jako v tom “ každý ať (ne)dělá, co uzná za vhodné“
27. 05. 2008 | 08:59

Sab. napsal(a):

Filozof Peter Singer také snil o tom, že každý, kdo si přečte jeho knihu s neprůstřelnými argumenty, řekne ke všemu „samozřejmě“, stane se vegetariánem a začne protestovat proti tomu, jak zacházíme se zvířaty. Já pana Buriana chápu, můj manžel také jí maso. Manžel ví a uznává, že je to špatné, ale chuť a zlozvyk jsou silnější. Oni to ti masožravci cítí, že je to špatné, proto jsou někteří tak agresivní. To, že si můj manžel nic nenalhává, mi dělá radost.
27. 05. 2008 | 09:02

Honza napsal(a):

Hlasim se do klubu: jsem take vegetarian (lakto-ovo) s nadvahou, zive bytosti nejim asi 15 let a vazim 95 kg. A znam mnoho dalsich "kulatejsich" vegetarianu a jejich rodin. Myslim, ze nikoho presvedcovat nema cenu, kazdy ma pravo na vlastni nazor, ale je dobre ukazat ostatnim, ze se nemusi nezbytne zivit vrazdou citicich bytosti, kterou na jejich objednavku nekdo na jatkach provede. Na druhe strane i masojedlici - vsezravci, by meli byt k vegetarianum tolerantni.
Hezky den
27. 05. 2008 | 10:51

ruda napsal(a):

honza:
živé bytosti nejím rovněž. Strašně se brání.
27. 05. 2008 | 12:01

MS napsal(a):

Proč by “jezení“ masa mělo být špatné? Člověk je všežravec – tzn. že jí potravu živočišného i rostlinného původu. Cokoliv jiného – tzn. že je člověk býložravec nebo masožravec je proti přírodě.
Ale výjimky potvrzují pravidlo. Takže proč by neměli být mezi lidmi býložravci – tedy vegetariáni? Pro někoho je přirozené být vegetarián, jako pro většinu je přirozené být všežravec.
Pokud je někdo vegetarián z důvodu rozumového (mimo zdravotního) a ne z důvodu nechutě k masu – znásilňuje sám sebe (svoji přirozenost), ale je to jeho rozhodnutí.
Otázka lékaře – vy jste obézní vegetarián – je na místě a každý obézní vegetarián, který nedostane takovou to otázku, by měl vyměnit svého praktického lékaře. Potrava rostlinného původu je méně kalorická než živočišného původu, a proto je u obézního vegetariána větší pravděpodobnost, že trpí nějakou závažnější nemocí než je jen přejídání.
27. 05. 2008 | 12:27

Ročník 53 napsal(a):

Rudo, zkusil jste je prohnat tepelnou úpravou?
27. 05. 2008 | 12:46

stejskal napsal(a):

Díky za poklonu, slečno sab, aspoň vidíte, že mám ke zvířátkům vřelý vztah a z některých si beru i příklad ;-) A s Vámi se hezky diskutuje, jde mi to samo ;-)

Jaký problém? Pokud někdo něco jí nebo nejí (resp. dělá či nedělá), a neomezuje tím ostatní nad míru stanovenou demokraticky přijatými zákony, společenským územ i jistou dávkou zdravého rozumu, žádný problém nevidím.

Respektive veškeré problémy jsou pak námětem do věcné a klidné diskuse, jež může posouvat věci kupředu.

Libor Stejskal
27. 05. 2008 | 12:58

ruda napsal(a):

Ročník 53:
to za mě dělají jiní. To je moje oblíbená varianta :o)
Ve velmi vzácných případech se vlastně na tepelné úpravě taky podílím. Výsledek nelze slovy popsat.
Ono to vegetariánství má i jiná úskalí. Mně třeba pivo nechutná samo nikdy tak dobře.
27. 05. 2008 | 13:05

pupkatá květuše masotariánka napsal(a):

Ať si každý jí, co mu chutná a na co má. Přiznám se, že když jsem nejedla maso, cítila jsem menší únavu, ale pak jsem měla narozeniny a dcera přinesla dvě kila bifteků a bylo po vegetariánství. No, ale Hitler byl taky vegetariánem a Mengele byl masotariánem.
Protože psa nekrmím granulemi, tak mám výmluvu, že musím být masotariánka.
27. 05. 2008 | 13:47

Tereza napsal(a):

MS Otázka lékaře rozhodně na místě nebyla, neboť, že je potrava rostlinného původu rozhodně neznamená, že není kalorická. Co takové chipsy, hranolky, dorty, karamelky atd? I obyčejné luštěniny jsou dosti kalorické
27. 05. 2008 | 15:45

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale
Jistě. Vše, co není zákonem zakázané, je povolené-ale ne vše, co je dovolené, je správné. A o tom, jestli se dá ospravedlnit zabíjení a týrání kvůli našim chuťovým buňkám, právě diskutujeme, ne?

"Možná, že za nějakých dvě stě let budou lidé naprosto zděšeni tím, jak jsme se zvířaty zacházeli. Řeknou si třeba: jak ti lidé tehdy nemohli vidět, že chovat miliardy a miliardy zvířat ročně v barbarských podmínkách a pak je zabíjet kvůli masu, je něco naprosto zrůdného? Jak to, že jim nedošlo, že dělají něco morálně špatného?

Když se dnes díváme na otroctví, jen stěží chápeme, jak je možné, že si tehdy lidé neuvědomovali, že způsob, jímž zacházejí s jinými lidskými bytostmi, je z morálního hlediska velmi špatný...

Jak je možné, že si tito otrokáři neuvědomovali špatnost svého chování vůči jiným lidským bytostem? Jenže oni si to opravdu neuvědomovali. Většina otrokářů se považovala za počestné a morální občany.

A tak jsme možná trochu jako oni. Možná jsme jen slepí k špatnosti, jíž se dopouštíme. Jsme obklopeni lidmi, kteří se domnívají, že je v pořádku zacházet se zvířaty tak, jak se k nim chováme, a tak jen obtížně můžeme pochopit, že to, co děláme, je špatné". Stephen Law, filozof

hezký,dusný podvečer:-)
27. 05. 2008 | 18:16

stejskal napsal(a):

Slečno sab,

já ale nepsal jen o zákonech, že ne?

Je možné, že za nějakých dvě stě let budou lidé leččíms zděšeni, nicméně ani Vy ani já nemůže dnes s určitostí říct, co to bude.

A dokonce - a zde si dovolím zafilozofovat - ani zda jejich rozhořčení nebude z hlediska zdravého rozumu (ale co to vlastně je? Kdo může říct, že jím disponuje?) více než komické (tragikomické).

Víte, zděšených lidí se dá denně potkat statisíce, ale to ještě vůbec neznamená, že mají pravdu (ale co to vlastně je? Kdo může říct, že jí disponuje? ;-)

Hezké sofisma, že?

A teď otrokářství a pojídání tvorů jiného živočišného druhu:

Vy věříte (tedy alespoň mi to tak připadá), že všechna stvoření mají nárok na stejné podmínky. Já věřím, že člověk má právo pojídat jiné tvory, neb jsou od prvopočátků součástí jeho potravinového řetězce. Prostě to tak v tomto světě funguje. Predátoři tu byli dávno před lidmi.

Na čem se s Vámi shodnu, je, že je ale povinen chovat se k tvorům, jejichž maso konzumujeme a kůži zpracováváme, co nejohleduplněji, zbytečně je netýrat, neredukovat je jen a pouze na ten kus žvance.

Čili já věřím něčemu jinému než Vy. Obě ty "víry" jsou prakticky stejně legitimní. Nemyslím, že bych byl ve svém přesvědčení méně hodnotný člověk než Vy. Či ano? ;-)

A tak se snažím žít v souladu se svým svědomím, abych pokud možno nikomu vědomě a zbytečně neškodil, ale spíše uvažoval o tom, co pro ostatní (resp. společnost) mohu udělat. A přitom všem žeru maso ;-)

I Vám hezký podvečer, kéž se alespoň trochu ochladí ;-)

Libor Stejskal
27. 05. 2008 | 18:40

Sab napsal(a):

Pane Stejskale,
zatím k tomuto: "Čili já věřím něčemu jinému než Vy. Obě ty "víry" jsou prakticky stejně legitimní".

Nemluvila bych o "víře". Oba máme nějaké názory a měli bychom je umět trochu obhájit a vyargumentovat.

Co je špatného na zabíjení lidí?
Proč je špatné jíst lidi, zatímco mimolidská stvoření se jíst mohou?
Máme vůči zvířatům povinnosti?
Smíme zvířata zabíjet, protože nám chutnají nebo abychom se ozdobili?
Proč jednat morálně?
Proč je(není) bolest té samé intenzity a trvání shodně špatná, ať už je pociťována člověkem či bytostí jiného druhu?.........

To jsou všecho otázky z oblasti etiky a morálky.

Já nejsem morální relavista. Morálka a etika není relativní ani subjektivní.

pro dnešek musím končit :-)
27. 05. 2008 | 19:19

ruda napsal(a):

Sab:
a co takhle komár, zaplácnete ho? A to nejde o jídlo! Nebo máte někde dělící čáru, co už zabít lze? Vši, kíšťata, pavouci, housenky, šneci, ryby, drůbež, králík, prase...
27. 05. 2008 | 19:58

Tereza napsal(a):

ruda: já to mám třeba tak, že hmyz zabíjím pouze buď omylem, nebo v situacích "kdo z koho" - např. v případě klíštete.
Když to není nutné, nezabiji ani tu mouchu
+ neco pro pobavení k tématu
http://bezmasa.kvalitne.cz/...
27. 05. 2008 | 20:42

ruda napsal(a):

tereza:
a člověka jste už omylem zabila taky?
27. 05. 2008 | 22:23

Tereza napsal(a):

ruda
člověk mi do oka vletí málokdy:)
28. 05. 2008 | 00:06

ruda napsal(a):

Člověk umí i daleko horší věci...
Vy jedna, jen jestli ty hmyzí chudáčky nediskriminujete...
Dobrou noc.
28. 05. 2008 | 00:26

Tereza napsal(a):

ruda
To mí povídejte.
Nepochybně. Chlupatá zvířata s CNS a velkýma očima jsou u mě těžce protěžovaná
Dobrou noc
28. 05. 2008 | 00:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den, slečno sab,

Vaše otázky jsou nepochybně legitimní.

Nemyslím ale, že existují v tomto případě nějaké absolutně objektivní názory, které buď jeden sdílí a druhý nesdílí. Jde o úhel pohledu, který se může lišit. A i přesto nositelé takto rozdílných pohledů nemusí podle mne být nutně morálně pochybení či pokleslí. A dokonce se v řadě jiných etických otázek mohou shodnout.

Zkusím ještě jednu filozofickou úvahu ;-) Opravdu morálka a etika není subjektivní? Existuje tedy nezávisle na nás? A proč se tedy neustále mění a vyvíjí? Proč to, co bylo považováno na morální a etické (či naopak) před lety (dvaceti, ale třeba i tisíci) je dnes už nahlíženo jinak (a nemyslím lidmi, kterým je morálka a etika úplně jedno)?

Odpovím na Vaše otázky převážně jinými otázkami, které se nabízejí (žádné jednoznančné odpovědi na ně totiž podle mne neexistují):

Co je morálního na zabíjení lidí? To záleží na situaci, v jakém jste nucena zabíjet. Pokud je zabitím naprosto nutná obrana čehosi či kohosi, co/kdo je ohrožováno, ač samo/sám se na ohrožování kohokoliv nijak nepodílí. Pak je i podle mne ochrana jiných vysoce morální a etická. Ale znovu říkám, záleží na situaci.

A dále, pokud nezabíjíte z plezíru, ale proto, abyste se najedla, pak podle mne zabíjet můžete. Ale ne tvory náležejícími ke stejnému druhu (to se v přírodě od určitého stupně vývinutosti organismu už neděje).

Vůči zvířatům žádné povinnosti nemáme, stejně jako ony vůči nám. Je ale naším bytostným zájmem chovat se lidsky vůči všemu kolem sebe. Ne z povinnosti, ale z přesvědčení. Já osobně se žádnou podobnou povinností necítím vázán, naopak mé přesvědčenní o nutnosti humánního přístupou ke všemu je - řekl bych - dost hluboké.

Smíme zabíjet zvířata z Vámi citovaných důvodů? Tak tady nejdřív přijde ta otázka. Smíme jíst ze stejných důvodů rostlinnou potravu či těžit suroviny? Je to morální? A jestli ano, proč toto je, a zvířata ne?

A má odpověď: ano, smíme. Je to mnohatisíciletími prověřený a potvrzený řád světa. A tomu se nemíním institucionálně protivit (tím myslím, že mám volbu se individuálně neživit masem, to je samozřejmě mé právo, ale řád světa vzniklý dávno před člověkem... ne, do toho se míchat nemíním, přišlo by mi to poněkud pyšné).

Proč jednat morálně? Protože je to výhodné. Z dlouhodobého hlediska jednoznančně. Jsem o tom hluboce přesvědčen. Amorálnost se vždy vrátí. Nám osobně, našim blízkým, potomkům resp. celé společnosti. Historicky a sociologicky to mohu podepřít celkou řadou příkaldů, chcete-li.

Bolest není špatná či dobrá, bolest je důležitý obranný reflex nervové soustavy. Bez něj bychom už dávno vyhynuli. Je ale podle mne nutné chovat se tak, abychom bolest nezpůsobovali. Ani zvířatům (viz výše).

Ani já si nepřipadám jako morální relativista ;-)

Libor Stejskal
28. 05. 2008 | 10:56

Sab. napsal(a):

Trošku už s křížkem po funuse...ale zatím jen k té morálce, relativitě a dobové podmíněnnosti.

Proč se morálka neustále mění a vyvíjí? I moudrý Aristoteles obhajoval obludné otroctví: Kdyby mlýnky mlely samy, nemusely by být otroci... Otroctví bylo podle něj mnohatisíciletími prověřený a potvrzený řád světa.

Proč ctnostní, bohabojní američtí občané ještě před cca 150 neviděli nic špatného na tom vlastnit otroka?

Doufám, že snad i takový morální relativista jako vy připustí, že otroctví bylo nemorální a nikoli pouze nemorální z našeho dnešního moderního hlediska, a přitom morální pro americké otrokáře.

Morálka se vyvíjí, protože se vyvíjí naše morální poznání. Mnohé z toho, co bylo dřív schváleno a dovoleno, je nyní nepřijatelné.

My například zavrhujeme bití žen, zatímco jiné kultury bití neposlušných žen schvalují, ba přikazují (islám, korán). Muslimové mohou tvrdit, že bití neposlušných žen je správné, protože jim to Alláh ústy proroka přikazuje. Morální relativista potom může nanejvýš říct, že jeho společnost bití žen neschvaluje. Existuje nějaká objektivní pravda?

Když tvrdím, že morálka (a pravda) není relativní, neznamená to, že jsem neomylná nebo že na složité otázky existují jednoduché odpovědi. Pravda je sice nerelativní, ale naše schopnost odhalit pravdu je omezená.
28. 05. 2008 | 18:07

Sab. napsal(a):

oprava: nemuseli by být otroci
ostatní chyby si už opravte sami :-)
28. 05. 2008 | 18:09

Sab. napsal(a):

Dodatek:

Kdyby byla morálka subjektivní - jiný kraj –jiná doba- jiný mrav, pak bychom nemohli vlastně odsoudit kanibalismus, pojídání psů, obřízku žen, mučení ani nacismus…...
28. 05. 2008 | 18:13

Sab napsal(a):

Pane Stejskale,ještě maličkost:

ad bolest
Z biolog. hlediska máte pravdu. Subjektivně je bolest prožívána jako zlo. Jen počkejte až vás začnou bolet zuby. Trochu jste ale nepochopil, kam jsem mířila... Jinak pokud tvrdíte, že je nutné chovat se tak, abychom bolest nezpůsobovali, potom nechápu, proč zároveň netvrdíte, že nejíst maso je ta lepší volba.

ad "Smíme jíst ze stejných důvodů rostlinnou potravu či těžit suroviny? Je to morální? A jestli ano, proč toto je, a zvířata ne"?

Něco jíst musíme, ne? A proč je lepší zabít salát než krávu nebo psa? Tu otázku myslíte vážně? Jestli ano, můžu Vám to později vysvětlit.
28. 05. 2008 | 18:35

Sab. napsal(a):

Poslední poznámka:

Nechci, abyste si mysleli, že trpím syndromem Děda Vševěda. To opravdu, ale opravdu ne :-)
28. 05. 2008 | 18:54

Kateřina napsal(a):

Mam radost, když někomu záleží na živých tvorech a nechce jim působit utrpení. Někteří lidé nejí maso kvůli svému zdraví, ale já si vážím hlavně těch, kteří ho nejedí kvůli zvířeti samému.
Ale je možné, že zvíře netrpí, pokud ho chováme tak, aby se mělo co nejlépe a pokud ho zabijeme dobře. Když chce člověk zabít zvíře, musí zabít odpovědně a uvědomněle. Nesmí se k případnému utrpení zvířete otáčet zády.
28. 05. 2008 | 20:19

Kateřina napsal(a):

Taky se mi líbí přístup taty. Maso jí, ale pozastavuje se a uvažuje nad jezením zvířat. A to nejen s ohledem na svou tloušťku, ale hlavně se zřetelem na osud jezeného zvířete - psa.
Když člověk uvažuje, můžou v něm vznikat konflikty. Člověk je musí řešit a díky tomu roste.
28. 05. 2008 | 20:44

stejskal napsal(a):

Bití žen je nemorální, slečno Sab? ;-) ;-) ;-)

Ano, morálka se neustále vyvíjí. Otázka je jakým směrem (a není do toho třeba nutně tahat hned extrémy typu mučení, ženská obřízka, otroctví atd.), c třeba sexuální nevázanost, umenšování tradičních rodinných vazeb, péče o rodiče atd?)

Neodvažoval bych se tvrdit, že zrovna já či Vy, jsem/jste ten arbitr, který může rozhodnout co je jednoznačně cesta správným směrem a co (možná jen módní) odchylka od normy. A co je to vlastně norma? Kdo ji stanovuje?

Bůh? To by mohlo být. Řekl bych, že je to jedna z mála (ne-li jediná) autorita, před kterou by se člověk mohl sklonit.

Nicméně o pojídání "všeho živého tvorstva, které běhá po zemi, létá v povětří či plave v moři" hovoří kniha Genesis vcelku výmluvně ;-)

Ad bolest: Zabít ale přeci můžete, aniž byste způsobila bolest (fyzickou). A přesně tak bychom měli zabíjet zvířata, ze kterých chceme získat nějaký užitek. Myslivce (tedy ty lidově-demokratické, víkendové) nesnáším.

Libor Stejskal

P.S. Moc se líbily repliky paní Kateřiny.

P.S.S. Všichni trpíme syndromem děda Vševeda (tedy přinejmeněím my, co píšeme na podobná fóra ;-) I když já si sám sobě pracovně říkám spíše Brouk Pytlík.
29. 05. 2008 | 10:21

Tereza napsal(a):

S tou knihou genezis to není úplně samozřejmé. Dnešní interpretace je silně antropocentrická, ale podle mnohých autorů to tak nebylo vždy. Např. původní arménské překlady Bible (tedy ty, které nešly přes Řecko) obsahují úplně jiné vyznění - Adam tam není jako vládce, který rozdává jména a zvířata jsou mu plně k dispozici, ale je vykreslen jako dobrý hospodář, který musí zvířata respektovat a starat se o jejich blaho. V některých historických článkách jsem četla, že boží přikázání obsahovalo zákaz pojídání tvorů, to se postupem času transformovalo v košér až k úplné benevolenci - řekla bych, že to bylo jakési přizpůsobování. Křesťanské učení bylo mnohokrát přetvářeno kvůli legitimizaci momentálního jednání člověka, které nemuselo apriori vycházet z náboženství.

Ocituji autory, na které jsem narazila při zpracování diplomky (ty se netýkají přímo pojídání masa, ale panského přístupu ke světu)
Steffen: "Lidé nejsou ontologicky odděleni od ostatních tvorů, vyčlenění z řádu bytí (...) Lidská schopnost uvědomění si sebe sama (..) má umožnit uvědomění odpovědnosti vůči Stvořiteli (...) Lidství tedy neznamená vědomí nadřazenosti nad ostatními tvory, ale porozumění závislosti všech tvorů na Bohu."
Matson: "V poslední době je akcentován Smysl originálního hebrejského významu metafory panství. Člověk byl stvořen se schopností vlády, která je založena na porozumění, nikoli s panstvím, jako ontologickou základnou nadřazenosti nad ostatní přírodou. Model manipulativního vědění vznikl v Řecku, a nikoliv v Palestině "
Attfield: "Evropské tradice křesťanství jsou "velmi rozmanité", a proto "není třeba se rozcházet s morálními tradicemi, neboť obsahují vyjádření idejí respektu k přírodě v západní kultuře, obdobně jako v ostatních mimoevropských kulturních tradicích"
Gehlen: "Agrární kultura obsahovala postoje služby (...) a "morální odpovědnosti za prospívání a dar živoucího". Naproti tomu moderní kulturu panství nad přírodou spojuje s technickou mocí a "konzumní diktaturou", která se transformuje v pocit svobody v "masové průmyslové společnosti. Postoj pána a vlastníka přírody vyplývá z povahy poznání přírody, jež je založeno na experimentu. Jestliže je příroda vymezena jako věc, pak z věci samé nevyplývají žádné zábrany"
Atkinson: "V proměně křesťanské interpretace vztahování k přírodě šlo o to, legitimizovat idejemi minulosti novou přítomnost zájmů moci a ekonomických zájmů ve víru sociálních změn. To představovalo selektivní využití idejí k přechodu od organického k mechanistickému pojmu přírody.." (organická příroda - živá, musí se brát ohledy, mechanická příroda - příroda je stroj ve službách člověka)

A ještě zajímavé vysvětlení křesťanského pohledu, který bere morální odhledy na mimolidská stvoření (autor je kněz)
http://vegetarian.cz/ostatn...

Omlouvám se za tak obsáhlý příspěvek, ale chtěla jsem ukázat tu mnohost interpretací - zvláště článek na vegetarian.cz vřele doporučuji.
29. 05. 2008 | 10:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či slečno Terezo,

skvělý text!

Vážně. Skláním se. O drtivé většině Vámi uváděných informací jsem neměl ani potuchy. Jsou velmi zajímavé.

Tím nechci říct, že bych rázem změnil svůj názor na pojídání masa, ale hodně jsem se dozvěděl. Děkuji za to.

Libor Stejskal
29. 05. 2008 | 16:08

Tereza napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,
Děkuji moc za pozitivní reakci. Jsem opravdu ráda, že jsem Vám sdělila něco nového.
(slečna:) Tereza
29. 05. 2008 | 17:14

MS napsal(a):

Pro Terezu

Nedá mi to. Ve vzkazu pro mne píšete něco o hranolkách apod. Máte pravdu. Ale v příspěvku, na který jste reagovala, jsem psala – že u obézního vegetariána je větší pravděpodobnost – ne jistota závažnější nemoci, než je přejídání!! Pokud si sednete a spořádáte k obědu pytel brambůrek, tak z toho neztloustnete, ale pokud si dáte jídlo a pytel brambůrek – tak to je už přejídání. No a – vařená kotleta má úplně jiné kalorie než smažená. Pokud vezmu stejnou gramáž vařených brambor a porovnám je se stejnou porcí vařené krkovičky ( o bůčku ani nemluvím) – co myslíte, kde je méně kalorií?
Bibli jsem četla už hodně dávno a to ještě takovou tu zpopularizovanou. Takže určitě víte víc než já. Přesto si dovolím položit
otázku. Víte co znamená slovo hospodář? Je to ekonomický termín, je to člověk, který něco vlastní. Můžete mi proto vysvětlit jaký významný je to rozdíl od slova vládce? Jsem přesvědčena, že v daném případě – v podstatě nulový!!! (Určitě znáte úskalí překladů :-) a přizpůsobování – sama o tom píšete.)
Jsem takový “dnešní“ člověk, tzn. věřím v Boha, ale uznávám Darwinovu teorii. Proto tvrdím, že i člověk je živočich, který se vyvinul na Zemi a který je součástí potravinového řetězce. Proto se s člověkem počítá i jako s “dravcem“. Kdyby člověk přestal “lovit“, tak by došlo k přemnožení určité zvěře a pak v rámci zachování třeba i úrody na polích, by musel divoký prasata střílet, protože by mu rozryla pole. Co bychom potom s těmi prasaty dělali? Složitě je pálili :-((. (Prosím, berte to s rezervou a jako humorné povídání, nechytejte mne za slovo.) O tom, že kdybychom se všichni nyní rozhodli být vegetariáni, tak bychom pomřeli hlady, snad hovořit nemusím!

Beru všechny Vaše názory, uznám, že máte pravdu a já ne. Ale jen pod jednou podmínkou – že doma nemáte jedny jediný kožený boty (myslím i podrážku!!), kabelku, bundu či něco jiného (opsáno od vlka :-), díky). Musím se přiznat, že u těch bot hodně pochybuji. Jinak Vám přeji hodně štěstí při prosazování extrémních názorů. Já budu asi vždy na druhé straně barikády.
29. 05. 2008 | 22:33

Tereza napsal(a):

MS: ok, máte pravdu, že vegetariánská strava obecně není více kalorická. To ovšem nevylučuje obézního vegetariána, právě kvůli potravinám, které jsem vyjmenovala. Je to menší pravděpodobnost, ale rozhodně to není nic vyjímečného (alespoň já jich znám dost).

Dále se ptáte, co znamená slovo hospodář a píšete, že to je ekonomický termín člověka, který něco vlastní. Ovšem v literatuře filosofů, které jsem citovala je používán jiný výraz tohoto slova - a není to věcí špatného překladu. Na několika stránkách podobné termíny vysvětlují. Mnoho z nich se zabývá i lingvistikou při zkoumání těchto textů, takže si nemyslím, že by byli tak naivní a používali význam ve smyslu vědy, která svou terminologii ustavila nejvíce v 19. století.

nyní k rozdílu: vládce je člověk disponující neomezenou mocí, který nemusí mít nutně morální závazky vůči poddaným objektům - jeho postavení je legitimizováno mocenskou převahou. Role hospodáře (ve významu používaném ve zmínených analýzách) znamená zodpovědnou službu, střezení svěřeného (ne nutně vlastněného) s úctou a péčí.

Darwinovu teorii uznávám taktéž, i člověk se vyvinul na Zemi a je součástí potravního řetězce. Díky své velké přizpůsobivosti a možnosti živit se výhradně rostlinnou či živočišnou stravou se rozšířil po celé planetě. Pokládat jej za dravce je však velice pošetilé. Kolik procent masa, které přichází na Váš stůl podle Vás pochází z "přirozeného lovu", který má pozitivní účinky proti přemnožení druhu? Drtivá většina pochází z velkochovů, kde jsou zvířata odchovávána a v zajetí i zabíjena - jejich zabíjení/nezabíjení tedy nemá vliv na přemnožení zvířat či nestabilitu biosféry

(ba naopak - tam, kde do přírody člověk zasahuje, způsobuje často obrovské škody a vymírání živočišných druhů /např. masivním rybolovem v oceánech/. Kdyby lidé přestali konzumovat makrely, tresky, tuňáky atd., jejich počet by se časem snad dostal nad hranici ohrožení /od roku 1950 jejich výskyt klesl o 90%/ - o přemnožení se dá hovořit jen stěží..)

Pokud máte na mysli zvěřinu, tak i velká část takových zvířat byla do přírody uměle nasazena, právě pro účely komerčního lovu. Lidští lovci také velice často střílí nejsilnější kusy, aby měli co největší trofeje - což trochu nabourává darwinovu teorii o přežití nejsilnějších (to přirození dravci loví skutečně jen slabší jedince).

Snažím se to brát s humorem a nechci Vás chytat za slovo, ale co máte na mysli tvrzením, že kdybychom se všichni rozhodli být vegetariány, tak bychom pomřeli hlady? Kdyby se to stalo ze dne na den, tak by zemědělská výroba nestačila vysázet místo krmných pícnin plodiny vhodné pro konzumaci člověkem. V širším horizontu by to však naopak uvolnilo množství zemědělských ploch, které jsou neekonomicky využívány k pěstování krmiva.

Nevím, proč byste nemohla brát mé úvahy vážně, pokud se v mém šatníku objevují produkty, které možná obsahují část zvířete a to z prostého důvodu. Ačkoliv se jim snažím vyhýbat, jak to jen jde, společnost mi mou spotřebitelskou volbu velice stěžuje. Mám doma několik čistě vegetariánských bot (firma vegetarian shoes), kabelky z přírodních materiálů, ale nemohu dát ruku za ohně za každý předmět. Totéž však platí o živočišných složkách, které se někdy mohou vyskytovat v jinak vegetariánských potravinách (v podobě zamlčených "éček" apod). Rozhodně si nemyslím, že bych byla důsledná (věřte, že je to velice obtížné ve společnosti, jakou je dnes ta naše), ale to mi nezabraňuje zpochybňovat vztah lidstva ke zvířatům - i nevegetariánšstí filosofové se vegetariánství mohou zastávat a vysvětlovat nutnost změny společnosti ve vztahu ke zvířatům (např. Derrida).
30. 05. 2008 | 00:05

Tereza napsal(a):

pokračování (omlouvám se, moc se omlouvám:-D

Můj názor Vám může připadat extrémní, "bohužel" odpovídá mému hodnotovému systému a připadá mi naprosto přirozený (chápu, že ne všem, proto bych nikdy nebyla tzv. militantním vegetariánem). Někdy mám pocit, že je láska ke zvířatům cosi zvráceného a nebezpečného, ale vězte, že své názory nikomu nevnucuju, nechodím vypalovat vepříny ani vysklívat výlohy McDonaldu.
Extrémní nepřipadá ani samotnému Darwinovi, který vegetariánství věřte nebo ne také prosazoval
nějaké jeho citáty:
- "There is no fundamental difference between man and the higher mammals in their mental faculties ... The difference in mind between man and the higher animals, great as it is, certainly is one of degree and not of kind."
- "The love for all living creatures is the most noble attribute of man."

Jsme sice na opačné straně barikády, ale doufám, že to neberete skutečně jako nějaký souboj. Jak jste napsala - prostě s humorem:)
30. 05. 2008 | 00:05

Tereza napsal(a):

PS: prosím neberte můj příspěvek jako vnucování svých názorů - pouze se Vám snažím přiblížit můj pohled na svět. Nikdy by mě ani nenapadlo o nich takto sáhodlouze mluvit s osobami, které sami od sebe podobnou diskusi nevyvolaly, nechtějí v ní pokračovat nebo nejeví o dané téma zájem. Nechci nikomu nic kázat, nařizovat, přemlouvat k něčemu... tak to opravdu neberte.
30. 05. 2008 | 00:12

MS napsal(a):

Terezo,

mluvíte o civilizaci. O škodlivých dopadech civilizace na život na Zemi s Vámi souhlasím, ale "vrátit se dnes na stromy" již nelze - existuje o tom řada studií, které byly prováděny a jsou prováděny. Lidstvo si uvědomuje svoje nedomyšlené kroky, ale bohužel většinou se zpožděním.

Já se jen snažím říci, že člověk je všežravec a je pro něj přirozené jíst maso. To, že masa konzumujeme více než bychom měli, je věc druhá a u každého jiná. To že dnes má planeta tolik lidí, že musí zvěř chovat a nejen lovit - co je na tom divné? Vždyť nám také už nestačí jen sbírat semena a plody - musíme je záměrně pěstovat (hnojit, zavlažovat, …). (nevidím rozdíl)

Proč píši o kožených věcech? Protože pokud je používáme, pak nehovořme, že jíst maso je vzhledem ke zvířatům neetické. Nebo lépe, hovořme, ale pokud něco chceme změnit k lepšímu, uvědomme si, co a jakými svými činny podporujeme a co (pokud změníme svůj dnešní styl) způsobíme. (biopaliva apod.)

O významech slova vládce a hospodář bychom mohly diskutovat dlouho, ale já nemám potřebný potenciál (znalosti), proto musím říci, asi máte pravdu. Jen vidím ve Vašem vysvětlení řadu děr, které mi říkají, že to možná není úplně tak, jak píšete.

Díky za fain diskuzi (budu muset znovu zařadit bibli do knih k přečtení), přeji příjemný den.
30. 05. 2008 | 08:41

buldatra napsal(a):

to Tereza:

Jíst jen rostliny,neznamená nezabíjet je,že je to nebolí,neznamená,že jíme něco,co nemá duši,co je níže ve vývoji než ostatní,tzv.vyšší životní formy.
Proč?Protože zkrátka víme starou belu o tom,jak to ve skutečnosti opravdu je.My si jen něco myslíme anebo jsme přesvědčeni na základě vědomostí,které máme.My nedokonalí a chybující lidé.Jenže naše vědomosti jsou neustále nahrazovány vědomostmi novými.Dnes víme například,že rostliny nejsou blbější než bychom doufali.Jsou jen jiné.Co se dozvíme zítra?A co pak bude s vegetariány?

I rostliny vnímají a reagují na vnější podněty,předávají si informace a žijí.Proč si vegetarián myslí,že jejich konzumací,kromě vlastního prospěchu (jako je jeho zdravotní stav,pocit svěžesti,pocit dobrého svědomí,pocit poučovatelský směrem k masožroutům a další pocity),dělá něco lepšího,než masožrouti a všežravci,mi není zcela jasný.

Ve skutečnosti jsme všichni na jedné hromadě.Abychom žili,pojídáme co se dá a co považujeme za jedlé a pro nás prospěšné.A pak s plným žaludkem můžeme při kávičce přemýšlet o tom,jak jsme dobří.
30. 05. 2008 | 11:47

Tereza napsal(a):

MS: ano, v mnoha ohledech souhlasím a taktéž děkuji za příjemnou diskusi:)

to buldatra
Váš příspěvek je zvláštní. Na jedné straně obhajujete antropocentrickou etiku (alespoň podle příspěvku se mi to tak jeví), a stavíte lidský život daleko nad ten zvířecí. Na druhé straně paradoxně obhajujete biocentrismus dovedený ad absurdum. Podle Vás je na prvním místě etických ohledů člověk, pak dlouho, dlouho nic a poté jsou zvířata ve stejné skupině jako rostliny? Moc tomu přístupu nerozumím. Pakliže je u rostlin možnost, že nějakým způsobem cítí, znamená to nezbytně, že máme opovrhovat bolestí zvířat, u které je dokázáno, že dosahuje stejných kvalit jako u člověka?
Vždyť stejnou logikou by mohl argumentovat masový vrah - lidé, vždyť zabíjíte zvířata, která také cítí bolest, nejsem o nic horší než vy. Souhlasíte kvůli tomu se zabíjením lidí?
Mohli bychom použít trochu více zdravého citu a selského rozumu. Skutečně nepociťujete rozdíl, pokud podřezáváte krávu, nebo když krájíte mrkev? Vezmete si květák na vodítko a jdete s ním na procházku? Je vám stejně úzko v prostředí jatek jako na poli v době sklizně? Jsou to ve své podstatě egoistické příčiny, ale ledacos vysvětlují - už samotné slovo soucit znamená sdílení citu, altruismus ke tvorům, jejichž citový život chápeme a není nám lhostejný.

Otázka etiky je sama o sobě velice složitá a může být nazírána z mnoha úhlů - zajímavý je například přístup filosofa Habermase, který se zabývá takzvanou etikou komunikativního jednání - jestliže jsme schopni komunikovat s druhým (vidíme jeho reakce, rozumíme jim), pak musí být takový druhý zahrnut do našeho etického okruhu. Rozhodně nechci tvrdit, že je např. můj způsob etického nazírání správný a jediný možný - pouze Vám jej vysvětluji (jak už jsem zdůrazňovala výše), takže pokud to berete jako nějaké poučování, tak jsme si pouze nerozuměli.
Nicméně argument o trpících rostlinách bych přijala např. od fruktariána, který to myslí skutečně vážně. Od člověka, kterému připadá nerozumné braní ohledů na život členů živočišné říše (obdařené mnohdy lepšími smysly než má člověk), ale poukazuje na bolest rostlin, takový argument nemohu brát vážně - zdá se mi to spíše jako způsob zesměšnění, než jako vážná debata.

Pokud ale stále nevnímáte rozdíl mezi utrpením zvířat a rostlin (ačkoliv mezi utrpením člověka a zvířetem paradoxně ano), můžete problém vegetariánství brát jako nejmenší nutné zlo (už proto, že pokud bychom nejedli ani rostliny, pak bychom ohrožovali sami sebe, což by bylo také neetické:). Zvířata chovaná člověkem spořádají velké množství rostlin, takže jedinec živící se rostlinnou potravou ušetří i mnoho rostlin.

Pokud ještě mohu doplnit, jak já vnímám koloběh života a potravní řetězec takto (zjednodušeně): Rostliny jsou na světě, aby produkovaly kyslík a potravu pro zvířata. Dravci jsou na světě, aby regulovali stavy přemnožených zvířat a selekcí slabších jedinců vylepšovali jejich genetickou výbavu. Člověk, nejen že nemá v přírodě jinak potřebnou funkci dravce, ale navíc je ke zvířatům mnohem krutější - nezabíjí je ve volné přírodě, ale bere jim život od začátku do konce (mám na mysli převažující průmyslový způsob zacházení se zvířaty).
A k přemýšlení u kávičky - dobrá si jako vegetarián nepřipadám, nepřemýšlím o tom takto. Prostě jen nemohu jinak
30. 05. 2008 | 17:07

Holly napsal(a):

@ Tereza

Ahoj Terezo

Se zájmem jsem si přečetl celou zajímavou diskuzi, a též samozřejmě blog pana Buriana, kterým celé to zajímavé povídání začal. Snad ti nebude vadit, že ti tykám, nicméně domnívám se, že seš Tereza-Kochanski, s níž jsem strávil mnoho zajímavých okamžiků na Červeném trpaslíku a probral mnoho zajímavých myšlenek. Tímto tě tedy zdravím a pokud to nejseš ty, odpusť prosím to tykání.

Zdravím, pane Burian

Pokud vás mrzí, že jste za ta léta nikoho nepřesvědčil - a ten smutek je cítit z vašeho článku, musím vám říct, že mne jste SKORO přesvědčil - a to spolu s Terezou a dalšími vegetariány. Ale ne svými slovy, ale spíš svým etickým postojem. Můj rozpolcený postoj totiž formovalo několik zážitků, z nichž ty hlavní se pokusím v krátkosti popsat. Především chci napsat, že maso jím a opravdu mi chutná. Zároveň si ale plně uvědomuji etickou problematičnost mého jednání, a to zvláště po přečtení něčeho takového, jako je váš blog, pane Burian. Teď k těm zážitkům. Kdysi (už je tomu mnoho let) jsme s kamarádem koupili živé prase - ke konzumaci. Když jsme ho přivezli na místo porážky, pohled na prase v kleci mě přesvědčil o tom, že to zvíře jasně chápe a cítí, co je čeká. V očích toho zvířete byl jasně vidět strach ze smrti a také vědomí že ví, co přijde. Byl to jen krátký okamžik, ale v tu chvíli jsem se normálně styděl - divné, co? Ač se to odehrálo před mnoha lety, stále to mám v paměti. Pak mám podobný zážitek s králíky. Pěstoval jsem je a bylo to pro mne opravdu těžké, vytáhnout je z kotce a usmrtit.

Ono je velký rozdíl v tom, jestliže si kupujete hotové balíčky masa někde v supermarketu, které někde někdo "vyrobil", a jestliže zabijete vlastníma rukama zvíře, které chcete sníst.

No, na základě vašeho blogu jsme o tom dnes ráno mluvili u snídaně s mojí ženou a jak to vidím v tuto chvíli, pravděpodobně půjdeme cestou, že se pokusíme spotřebu masa u nás velmi radikálně omezit - a časem snad možná zastavit uplně.
Jen jsem velmi na rozpacích, jak v případě našeho dorůstajícího syna. Tomu nechám samozřejmě volbu svobodnou, nicméně zeptám se (ústně a tváří v tvář) několika lékařů. Jinak si opravdu myslím, že v dnešním blahobytném západním světě maso nemusíme, pokud živiny z něj jsou nahraditelné z jiných zdrojů. Jiná situace je samozřejmě tam, kde je (nebo v minulosti byla) nouze.

Terezo, ještě pár slov ... od časů našich rozhovorů si velmi argumentačně vyspěla (to je myšleno jako poklona), nicméně k jedné tezi se chci přeceťjenom vyslovit:
Nic ve zlém, ale argumentovat, že původní překlady Bible obsahují jiné vyznění - prostě není pravda. Hebrejské texty obsahují stejné pokyny k obětem, jako texty přeložené. Na systému oběti je totiž založeno starozákonní uctívání Boha.Celý systém obětí poukazoval k oběti Ježíše Krista. Dále - ve starozákonním věku patriarchů a proroků vlastnit stáda dobytka znamenalo bohatství a prestiž. Nějaký styl překladu na tom těžko něco změní.
Shrnuto tedy: myslím, že Bůh lidem pojídání masa nezakázal a Bible nic takového ani nenaznačuje. To ale nic nemění na tom, že v naší blahobytné době si můžeme zvolit postoj, který je vysokým etickým ideálem ...
31. 05. 2008 | 10:09

Tereza napsal(a):

Ahoj Holly,
jsem to já a taky tě zdravím.
Zážitky, které jsi popsal zní velice silně a vyjadřují přesně ten z nejsilnějších argumentů, který se ovšem velice obtížně vysvětluje ostatním.
Ohledně syna doporučuji promluvit si s lékaři mladšího věku, jelikož ti předem mohu říci názor, který má na vegetariánství starší generace (už kvůli tomu, co se dříve učili na medicíně - na Slovensku prý dodnes). http://www.blisty.cz/2005/9...
Děkuji za tvou poklonu, dost se v poslední době zabývám zahraničnímu odvětví sociologie Human-Animal Studies, které používá zcela jiný systém nazírání na mezidruhový vztah a odhaluje pro mě stále nové a zajímavé souvislosti.
K těm překladům Bible. Rozhodně bych si toto nedovolila tvrdit na základě svých omezených znalostí, ale tuto informaci mi sdělil profesor sociologie, u kterého píši diplomku a který se touto problematikou zabývá dlouhodobě. Zde nešlo o starý zákon, jak jej známe dnes, ale o arménské překlady, které byly objeveny a které obsahují jiné vyznění. Je to možná nefér používat zjištění, která jsem sama neověřila, ale panu profesorovi vzhledem k jeho zkušenostem a zájmu v této oblasti věřím.
Ať je to jakkoli, máš rozhodně pravdu, že pro dnešní etický postoj to není tak důležité vzhledem k odlišným podmínkám a možnosti volby.
31. 05. 2008 | 11:35

BUk napsal(a):

Jak je to s tou armenskou bibli by mozna stalo za to zjistit, byla prelozena do slovenstiny a da se koupit zde: http://shop.bible.sk/produc...
31. 05. 2008 | 14:20

BUk napsal(a):

Bohuzel prelozena nebyla... A Buh vi co to vlastne je za knihu..
31. 05. 2008 | 14:22

Tereza napsal(a):

BUk: pokusim se zjistit vice informaci. Nicmene nejsem si jista, jestli profesor mel na mysli dnesni podobu armenske bible, ktera je v odkazu. Zeptam se
31. 05. 2008 | 16:07

Stifter napsal(a):

Rád bych poděkoval autorovi za jeho článek, a to jednak pro samotný obsah (byť si dovolím spekulovat, že jeho skutečnou podstatu nepochopí každý, a to ani kdyby chtěl - nechci tím nikoho urazit...), ale i za to, jakou zde rozpoutal diskusi. Byť nemohu tvrdit, že by mne něčím zvlášť překvapila (vliv toho, čemu s přáteli říkáme "česká povaha" nelze potlačit), přesto ji považuji za velmi přínosnou.
31. 05. 2008 | 18:52

buldatra napsal(a):

To Tereza:

Děkuji za obsáhlou odpověď na mou malou provokaci-za kterou se omlouvám.Je to jen jeden ze způsobů,jak poznat s kým komunikuji .Podobně jsem se omluvil např. jehovistům,kteří zazvonili u našich dveří s těmi nejlepšími,až svatými úmysly.To proto,aby měli život pestřejší a já se více dozvěděl,oč v jehovizmu kráčíTrošičku jsem jejich rétorické schopnosti prověřil podobným způsobem.Nebyli nejhorší.
Vy však argumentujete lépe,než oni.

První,co mě však napadlo po přečtení Vaší reakce bylo to,co by ch se asi dozvěděl,kdyby se za nickem Tereza skrýval eskymák.Občas mě napadají podobné šílenosti.
Eskymák tedy evidentně nejste a eskymák-vegetarián už vůbec ne (takového jedince si představit nedovedu,ani při své bujné fantazii.Neboť tak daleko s etikou ještě eskymáci asi nejsou.Možná v budoucnu,až se více globálně oteplí,pak…

Etika a jídlo,etika a vnímání života kolem nás,etika a zabíjení živých tvorů je velice složitá věc.Proto o ní raději nepřemýšlíme (až na výjímky,mezi něž nepatřím)a místo ní používáme-ve spojitosti s jídlem-raději prosté pocity.Zkrátka,někdo má rád tatarák,etika neetika.Má pocit,že má rád tatarák.Já mám například při představě tataráku pocit,že budu zvracet.Ale zde nejde o etiku.Jsem všežravec a navíc žroutského typu,ať se jedná o jídla s masem,nebo bez masa,hlavně,když jde o něco,co mám rád a hlavně je toho hodně.Z etiky jsem naprosto propadl,chápu.

Ale jsem alespoň zas o něco chytřejší díky Vám a Vašemu vnímání světa.

Tento blog patří autorovi,kterého si dost cením.Pro jeho nadhled,sebeironii,poetičnost a způsob,jakým prezentuje své myšlení.Bylo by možná lepší v tomto duchu i vést diskuzi.
To bych shledával na tomto místě více etickým.
31. 05. 2008 | 19:21

Pepa Řepa napsal(a):

Buldatro
ono to je taky o tom, co si hodláte odepřít, primitivně řečeno utrhnout od huby.

Já vegetarián nejsem, ale docela mne oslovil Kavanův model štafetové hladovky.

Dne po večeři (budou řízky) oznámím rodině, že zahajuji rodinnou štafetovou hladovku. Po půlnoci převezme štafetu další člen rodiny. A tak budeme trpět, abychom tý kouli v Brdech a vůbec všem neoconům ukázali.

Slyšel jsem, že do socanské útrpné diety se nepočítá becherovka, bůček a pivo.Nevíte o tom něco?
01. 06. 2008 | 15:07

buldatra napsal(a):

To Pepa Řepa:

Zdravím Vás u tlustého vegetariána.
Řekne-li se socanská hladovka,znamená to opravdu něco hodně,ale hodně těžko představitelného.
Apropos,dovedete si představit hladového soudruha Paroubka?Ve spacáku,řeťezem přikurtovaného ke smrku?

Řetězová rodinná hladovka,jsou-li řízky,to je něco jako sebemrskačství,až masochismus.To bych nevydržel.Jestli se k něčemu takovému odhodláte,získáte můj obdiv.

Já jsem zastáncem jídlovky (podle Šípa),kterou si dovedu představit i v Brdech,za účasti jakéhokoliv socana,ať s becherovkou,nebo s pouhým plzeňským.
01. 06. 2008 | 20:23

tolerantní masožravkyně napsal(a):

Pane Buriane, Buddha nebyl tlustý! Podívejte se na některé jeho sošky, ale ne na ty tlusté příšery, které se běžně prodávají, protože to není Buddha (ale snad nějaký čínský bůžek hojnosti nebo tak něco), ale na skutečné sošky buddhy - třeba na webových stránkách buddhistických organizací. A sporné je i Buddhovo vegetariánství - umřel tak, že zemřel snědl otrávené maso.
18. 07. 2008 | 19:06

Katerina napsal(a):

Trapi mne stejny problem jako vas. Divam se na svoje mile pratele, zname, pribuzne o kterych si myslim, ze jsou chytri, mili s dostatecnou davkou empatie... maji ty ci ony vlastnosti, ktere jsou mi na nich mile. Ale jakmile dojde na zabijeni zvirat a nasledne konzumovani.. ta tam je jejich empatie, stale slycham totez dokola: "ale vzdyt by ani bez nas nebyli nazivu", "clovek je vsezravec", "clovek musi jist maso", "maso je nenahraditelne". Jako biochemikovi jsou pro mne otazky nenahraditelnosti masa smesne. Takze nakonec po dlouhych diskuzich plnych vysvetlovani jak je to s esencialnimi aminokyselinami, empatii, panem tvorstva...;) dojdeme vzdy k jednomu, ze jim maso chutna. Ale pro mne porad zustava nepochopitelne proc se zviraty nedokazi soucitit, zrejme stejne tak jako pro ne proc se ja necitim jako pan vseho zivota na zemi :). Pro mne je vegetarianstvi otazka moznosti volby, oproti vsezravemu medvedovi si svym vlastnim rozumem a vedomostmi dokazu vybrat, empatie je prece jedna z vlastnosti socialnich tvoru, tvoru jako je clovek. Schopnost ktera vlastne tvori lidskost:)
20. 08. 2008 | 14:02

Viktor napsal(a):

Milý pane Buriane, píšete o své depresi z toho, že jste nikoho o bezmasém životě nepřesvědčil. Hle, nepravda. Vaše vegetariánství bylo pro mne asi prvním impulzem k zamyšlení o tom, co jím a proč. Teď už se léta bez masa obejdu a je mi fajn.

Život v naší kultuře v jednadvacátém století není souboj "buď já, nebo kráva". Pokrok nám kromě vyhřívaných sedadel v autě a bezdrátového internetu přinesl i možnost volby jídla. Kvůli mé "chutné dvouminutovce" už nikdo živé tvory nezabíjí a to mě hřeje. Může i vás.
20. 08. 2008 | 14:34

walter sobchak napsal(a):

jsem vegan... prave proto, ze i rostliny maji dusi...
25. 08. 2008 | 12:17

Rebeka napsal(a):

Zdravím Jane Buriane,myslím si, že to o čem píšete není tolik otázka vegetariánství ale principielně jakékoli odlišnosti od normálu.10 let jsme vegetariány z etických důvodů a naše děti nikdy maso nepoznaly.Jsme spokojení,žijeme se zvířaty a telata se nám rodí pod rukama.Idylka.Trochu jí kazí vědomí,že kráva musí mít každý rok tele,aby mohla mít mléko.Když je to býček,prodáváme ho a neděláme si iluze,že nepůjde na jatka.Na rozdíl od Vás a lidí z měst,máme šanci nechat tu potenciálních 18 býků - reprodukční období krávy dožít.Zatím to neděláme.Není to v našich schopnostech.Kráva po teleti pláče,chová se stejně jako žena,přijdivší o dítě.A při vědomí toho všeho již několik měsíců přemýšlím,jak dál s naším máslem, mlékem,sýry.Jíst či nejíst? Maso děti nechtějí, přirozené je, že ho nemají,narodili se do toho.Mléko znají a velmi dobře.Chutná jim.Ani já ho zatím nedokáži zrušit a mít čistčí svědomí.Nahlížím poslední dobou proto na lidi co maso nedokáží zrušit s větší shovívavostí.Jenom hloupý umělohmotný kelímek na rostlinné máslo pro vegany vezme životní prostor, jakákoli aktivita je ve své podstatě negativní, jenomže zpět to nejde a dopředu pane Buriane jak? Podepsala bych se,ale mám animální strach,že budu stát u kůlu a budu mučena čimráním až zmodrám :-)
05. 09. 2008 | 16:55

Rebeka napsal(a):

To Tereza:
Díky, díky za diskuzi a zdravím
05. 09. 2008 | 17:32

Girl napsal(a):

Je mi smutno z některých komentářů.Tito tzv. normální lidé, jak se nazývají ztratili svoji lidskost, soucit a starají se jen o to co jim chutná. Já sama umím vařit takové vegetariánské speciality, že až na pár restaurací Hari krišna se dobře najím mimo svůj domov jen ojediněle. Také jsem částečně obézní, ale to je důsledek z doby, kdy jsem jedla maso a těžko se s tím vyrovnávám, stále se čistím a kdybych nezměnila svůj životní styl, asi bych dopadla jako můj otec, který zemřel na rakovinu.Viděla jsem video a četla články o ustájení zvířat. Myslím, že už nastala doba, kdy by se s tím mělo něco dělat. Používám tuto cestu k tomu, abych našla nějaké spřízněné duše, kdo by chtěl se mnou jezdit po přednáškách, hlavně na vesnicích i městech. Zatím si připravuji materiály, ale už delší dobu o tom přemýšlím, že ty úžasné příspěvky by se měly více rozšířit mezi ostatní lidi, kteří jsou spokojeni se svým řízkem na talíři.Žiji v okolí Brna.
16. 09. 2008 | 08:13

Zuzka napsal(a):

Milý pane Buriane a čtenáři, jsem 3. rokem vegetariánka a jsem naprosto spokojená. Nikomu svůj životní názor nenutím, mám přítele i rodinu masožroutskou a respektuji to v plné míře. Každý má právo se sám rozhodnout zda podporovat nebo nepodporovat násilí. V dnešním odosobněném světě mi přijde logické podporovat mír a lásku, abychom se jednou nezačali pojídat vzájemně. Ale každý má svůj názor a je potřeba to respektovat jinak budeme pořád jen bojovat o to, kdo má větší pravdu:-). Krásný den všem, vegošům i masožravcům:-)...
24. 11. 2008 | 18:58

Deni napsal(a):

juu, ja Vas teda chapu. Jsem taky vegetarianka, vic jak 10 let (pozn.je mi 30) a jediny problem byl spis vzdy ze strany druhych nez z moji. Nikomu se nevnucuju s mym vegetarianstvim. Naopak, je velmi zajimave, jak se obcas masozrouti vnucuji se svym masem a "presne" vedi, jak by mel clovek jist. Ty nejneprijemnejsi zkusenosti mam tedy osobne z Ceske republiky. Nastesti uz tam ale 5 let neziju. Moc pozdravu, Deni
27. 11. 2008 | 17:31

Deni napsal(a):

Musim ale souhlasit s pani Zuzkou. I s masozrouty se da vyjit a zit s nimi. Asi je to o tom: jaci jsme, toho si do zivota pritahneme. Nutna je totiz tolerance. Nebyt meho uzasneho a tolerantniho partnera, ktery neni vegetarian, byla bych asi stale sama a hledala toho praveho vegetariana. Jenze o tom to prave v zivote neni. On me miluje takovou jaka jsem a, predstavte si to, ja miluju jeho, prestoze ji maso(nastesti velmi umirnene). Kazdy z nas ma pravo zit a jist a milovat jak chce. Nemyslite?
27. 11. 2008 | 17:39

Audrey napsal(a):

Přečetla jsem snad všechny komentáře a mám pocit, že se masově hledá nějaká jediná pravda či závěr. A tak si říkám, jestli není důležitější uvědomit si, že není důležité se vzájemně srovnávat nebo se snad absurdně ohlížet na východní a jiné kultury a filosofie. Jak řekl pěkně Gándí...Kultura neexistuje, je to masový počin lidí.Tak nějak. Myslím,že Člověk sám o sobě ve své hloubce a podstatě, i když je součástí nějaké kultury, tradice má volbu být svobodný. Mám pocit, že tu každý bojujete o vlastní pocit svobody, ale to je každého vnitřní záležitost. A když se pan Burian cítí svobodně jako vegetarián, ať jím je. Bůh nám dal svobodu volby a to je to hlavní. Přesvědčit někoho nemůžu slovy , ale činy, sebou. Nebo jsem snad idealista? Pan Burian zřejmě ve svém svědomí taky, tak co. Na kompromisy je času dost:-)
04. 12. 2008 | 21:27

Audrey napsal(a):

A ještě něco...Zvyk je železná košile a my lidé máme zkrátka v povaze jakýkoli problém, nahlodání a nepříjemnost odsunout, nevidět, hodit někam stranou a mít pohodlíčko, nemuset něco měnit, nehledat způsoby ale jen Důvody. A to ten ,,Zlej" přesně chce.
04. 12. 2008 | 21:39

Audrey napsal(a):

Chtěla bych vzkázat slečně Girl:
Měla jsem kamarádku, která nejedla maso a zemřela na rakovinu také, bylo jí třicet. Hledat důvod v nemocech není asi zrovna košér. Každé tělo je jiné a je důležité mu naslouchat. Znám pěkný příběh a posílám ho všem jedlíkům i nejedlíkům masa: Jedna paní přišla k panu doktorovi a povídá, že její manžel je těžce nemocný a jde to s ním z kopce a že mu nastolila přísnou bezmasou dietu. Pan doktor řekl:,,A co váš manžel nejraději jí?" Paní odpověděla, že knedlo zelo vepřo. ,,Tak mu to udělejte" řekl doktor. Paní poslechla a muž se jí uzdravil. Sousedka se dozvěděla o tomto zázračném uzdravení, a protože její manžel byl také těžce nemocný, hned mu uvařila knedlo zelo vepřo. Její muž zemřel.
Tak si vyberte:-) Kde je pravda? Já vám nevím. Někde asi na počátku naší vlastní zodpovědnosti.
06. 12. 2008 | 13:36

Tereza napsal(a):

pane Buriane, vy už nejste vegetarián? Ptám se kvůli těm buřtům, co jste opékal s paní Dvořákovou:)
Doma vás dávám za příklad a ted si ze mě utahují, že si vymýšlím. Děkuji za info.
18. 02. 2009 | 00:32

Tereza napsal(a):

lucky.net: nevím, jakou nouzi máte přesně na mysli. Ale pokud jde o boj o holé přežití v době potravinové krize, to to teprve příjde na řadu "masové:)" "mrkvožrouctví". Jenom idiot by nechával lány oseté krmivem pro hospodářská zvířata místo aby na této půdě pěstoval jídlo pro lidi. Hezký den :)
17. 11. 2009 | 03:21

janburian napsal(a):

Tereze:
Jsem. Buřty jsme opékali pro Petru - tomu přece nezabráníte - a samozřejmě jsem je nejedl... I když - znáte to - říká se, že by to nevadilo, protože v buřtech stejně žádné maso není :-)
23. 11. 2009 | 06:35

Tereza napsal(a):

Díky moc za odpověď:)

Nj, to máte pravdu s těma buřtama :D

PS: napadlo nás, že by bylo báječné, kdybyste byl ochotný vystoupit na kvetnovém pochodu vegetariánů/veganů a říct něco v duchu tohoto článku. Je skutečně perfketní :) Chápeme, že toho máte hodně, ale kdyby náhodou... :)
http://veggie-parade.cz/
23. 11. 2009 | 14:47

ptaci.tk napsal(a):

omyl - kuřata jsou nejnáročnější na výkrm, potřebují 12x víc energie, než vydají oproti rostlinné stravě, prasata 3x

"člověk je na vrcholu potravního řetězce" - to je skoro nesmysl, už jen proto, že je to řetězec a není jeden, takže má víc "vrcholů" (konců), nebo pyramida, ta má vrchol, ale taky nemůže být jen jedna jednoduchá

můžeme ochutnat co chceme? - NE! - to by byl (a je) jen důkaz nenažranosti (viz žraní zpěvných ptáků na Kypru)

možná je normální a přirozené jíst maso, ale už není přirozené kvůli tomu tak intenzivně a hlavně nevhodně chovat zvířata

hlaqvní problém je v tom, že člověk už se mnohonásobně přemnožil a bez drastických zásahů tolik lidí tahle planeta nemůže uživit
když ještě vše bylo v normě, bylo na Zemi asi 10 milionů lidí a teď 7 miliard a stále se množíme, tohle je jediný problém lidstva, je to náš konec, pokud s tím nic nebudeme dělat, příroda si pomůže sama, naštěstí, ale bohužel to asi odnese víc druhů

člověk degeneruje, slepá větev vývoje, konec
15. 12. 2009 | 23:19

ptaci.tk napsal(a):

no a ještě musím napsat

že se člověk zabíjí mezi sebou, to by se dalo pochopit jako konkurenční boj, ale on je tak zdegenerovaný, že likviduje i neškodné druhy bez důvodu, že se mu "nelíbí", nebo jen pro zábavu

a nejlepší je, jak si každý myslí, že bez člověka by tady nic nepřežilo, přemnožilo se, atd.
NE, nic by se nestalo, chvíli by stavy různě kolísaly, ale nakonec by se ustálily, na jiných počtech než teď, ale bez problémů a vše živé by si oddychlo

vůbec nesnáším ty kecy myslivců, že bez nich by zvěř nepřežila... no to ale oni ji přemnožují, jinak by ji tolik nebylo, ale to by zase neměli co střílet

takže myslivost vůbec není o ochraně přírody, je to jen chov zvěře za účelem střílení
15. 12. 2009 | 23:33

slávek miloslav abrahám napsal(a):

dobrý článek, líbí se mi. mě osobně je úplně jedno co jí druhý ... spíše se podivuji nad českou rodinkou v neděli svátečnou a všichni smažáček...
a ačkoli sám jsem všehojedlík cítím s váma, (to myslím vážně) možná kdyby jste pouze byl sám sebou a nepřesvědčoval, cítil by jste se daleko lépe, co vy na to pane Buriane?
17. 01. 2010 | 15:28

psychovidlák napsal(a):

ahoj zdravim pana Buriana a děkuji,nemyslím si že váš smutek je opodstatněný vždy mne potěší článek o vegetarianství.A co teprve následná diskuse,sam maso nejim nakejch 10 let vubec mi nechybí nepoužívám žádne kožené ani jiné živočišné výrobky-kromě sýrů kde vzhledem k chování krav v kravínech a celkově velkochovum mam ještě rezervy(nebo si to myslím,nejsem uplně důsledný):CHtěl bych tu taky vyvrátit mýtus že vegetaeiani nemohou vykonávat těžkou fizickou práci-živím se celý život jako pokrývač a vubec nic mi nechybí a jsem uplně zdráv i přesto že nejím maso a deně tvrdě makám.Dále bych chtěl poděkovat všem diskutujcím-bylo to obohacující,aˇuž to znamená cokoli(hlavně s.Terze)-zase sem o něco chytřejší,a vy P.Buriane hoďte svůj smutek za hlavu život je krásnej.
01. 03. 2010 | 10:39

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:47

ptak ohnivak napsal(a):

nezajem píííííííííííííííčo
19. 04. 2010 | 11:17

Jarda napsal(a):

Ale nemáte žádné svaly, pane Burian. Třeba takový býk žere taky jen trávu, ale má svaly, na rozdíl od Vás. Vy jste jen špekoun. Navíc často zapšklý a zatrpklý špekoun, negativista, nespokojený sám se sebou, se světem, co se z toho léčí básničkami. Vždyť tuhle jste i tu Miss aerobik svým negativizmem zničil. Tak to raději tajte, prosím Vás, to vegetariánství. Ať neděláte ostudu.
Ale kdybyste věděl o nějakém dobrém člověku-vegetariánovi, milého srdce, tak sem s ním! Pozitivní příklady táhnou. Ňoumové či krapánek odpudiví netáhnou. Pochopitelně. :-)
01. 06. 2010 | 15:35

wwwivobenescz napsal(a):

Jsme řadu let vegetarián (už ani nevím jak dlouho, přechod byl postupný).
Chci říct jen:
Ať si každý jí co chce, jen nezapomínat na prastarou moudrost "JSI TO, CO JÍŠ".
Na těžkou práci se připravuji hodně lehkým jídlem. Během těžké fyzické námahy se při maximálním výkonu udržím opět jen lehkým jídlem, po těžkém (např. smažák s hranolky) přichází únava.
Nikoho s tím neotravuju, stejně to většina lidí nechce slyšet. Zkuste někomu vysvětlit, že trávicí trakt masožravců i býložravců vypadá a funguje úplně jinak, než plodožravců, kde se řadíme i my - lidi.
Jen ať si lámou makovice odkud že se bere tolik rakoviny střev a hormonálních poruch. Jsem zvědav, kdy to alespoň většině konečně docvakne.
04. 06. 2010 | 16:36

Martina napsal(a):

Hodně mě baví lidé, kteří se nějak vymezují. V jídle. Je to jejich volba a to je v pořádku.
Ona je to totiž vlastně legrace a to do té doby, než se jednoho krásného dne stane, že Vaše oblíbená pochoutka v mnoha podobách zůstane minulostí. Ze zdravotních důvodů.
Nesmím lilkovité,takže ani brambory, ani rajčata... atd.
Vymezovat se nemusím. Stačí mi, že jsem za blbce, když to všude musím hlásit a pak vysvětlovat.
Nedělám to dobrovolně. A vadí mi to. Proto obdivuji všechny vegany, vegetariány,makrobiotiky, že je stále baví se vymezovat a hlavně pak vysvětlovat.
06. 06. 2010 | 19:57

JuneLandry napsal(a):

People deserve very good life time and <a href="http://bestfinance-blog.com">loan</a> or credit loan would make it better. Just because people's freedom depends on money.
22. 08. 2010 | 10:43

Čenda napsal(a):

Když jsem v osmnácti přestal jíst maso, měl jsem cca 90kg. Během dalších dvaceti let jsem se postupně vykrmil sýry a jogurty až na 139kg! Od letošního jara jsem konečně přešel na veganskou stravu a kila (sice pomalu) ubývají... ale hlavně se cítím zase o něco líp ;-) Jak fyzicky, tak psychicky.
Masožroutům nic psát nebudu, pokud je někdo tak sprostý a jí maso, ačkoliv musí vědět, jakou bolest způsobuje jiným, tak to stejně nemá cenu - vždy si nějaký důvod pro jezení masa najdou.
11. 10. 2010 | 02:32

hubena veganka s tlustym brichem napsal(a):

Dekuji Vam za clanek. Jednak me pobavil a navic mi pripomel, abych se jako striktni vegetarianka dusevne pripravila, az pojedu zase do Cech.
Pokud jste jeste stale smutnym vegetariem, mozna by Vas mohla zajimat tato kniha:"The Vegetarian’s Survival Handbook Living Among Meat Eaters" od Carol J. Adams.
Ja osobne jsem ji necetla. S omnivorama (lidmi jedici vse) vychazim dobre. Kdyz mi jejich pripominky vadi, blokuju je nebo odpalkuju, kdyz je to vtipne, zasmeju se tomu. Navic neziju v Cechach. V Nemecku je byt vegetarianem normalni. Veganu znam taky hodne. Takze mam od pripominek, osocovani a provokace pokoj. A to i kdyz jsem veganka a navic tehotna!
12. 11. 2010 | 13:01

Sklenička napsal(a):

Jen volně ocituju z pamětí prof. Vondráčka, že pro přežití lidského druhu v zeměpisných polohách kolem 50. rovnoběžky jsou živočišné bílkoviny nezbytné. Takže Honzo, s vegetariánstvím je to jako s kouřením. Je to sice svobodná volba jedince, ale normální je nekouřit :o)
02. 01. 2011 | 17:32

Tonda K. napsal(a):

Sklenička a ostatní: Nejsem vegetarián, ale považuju to za projev své slabé vůle. Jsem navíc přesvědčen, že rostlinné bílkoviny ty živočišné hravě nahradí. Taky mám zkušenost, že nemalé procento masožroutů nikdy skutečnou vegetariánskou stravu neochutnalo, takže ani neví, jak je dobrá. A ten dogmatismus, jakým si mnozí masožrouti sami před sebou (jako by jim to snad někdo vyčítal) zdůvodňují, proč jedí maso, mi připadne zábavný. Zajímavé je, že mnohé z nich vůbec nenapadne otázka, proč když jedí krávy nebo prasata, proč třeba nejedí psy, kočky nebo hmyz. Maso jako maso, ne? Jinak samozřejmě znám spousty vegetariánů, kteří jsou urostlí a svalnatí, nejedí maso desítky let a žádné zdravotní obtíže s tím neměli a nemají. Tvrdit, že normální je jíst maso je prostě pouhé tvrzení - abych navázal na Skleničku - které má asi tak stejnou relevanci jako tvrzení, že normální je kouřit neboť to lidi dělají už od patnáctého století.
13. 01. 2011 | 14:18

vl napsal(a):

Malá připomínka: Indové kdysi měli nejvyspělejší (zvlášť zbrojní) techniku na světě. Indické přístavy chránily kanony ráže dva metry a víc, schopné potopit celé tehdejší anglické loďstvo. Když přijeli Angličani, nikdo se ani nepokusil vystřelit. Proč? Zabíjení a pojídání živých tvorů bylo (mezi sestrojením těch děl a příjezdem Angličanů) zakázáno málem každým náboženstvím, co jich v Indii bylo.
Abych zase z vegetariánů neudělal mírotvorce: vegetariánem byl i Adolf Hitler.
28. 01. 2011 | 10:56

Štefan napsal(a):

Zdravím Jane,
Byl jsem dlouho vegetariánem a pro tlak okolí a okolností jsem podlehl a v restauraci jsi dám i maso, na druhou stranu mi není mi ani 40-cet a bojuji s rakovinou, takže zpátky od okolí a jejich tlaku k sobě. Presvěčovat nemá smysl, jde o pochopení. Nemůžete se přece zlobit na sebe, že někdo chápe jinak. Agrese a agresivní chování vůči ostatním tvorům je jenom strach o sebe a o to "svoje". To "svoje" je někdy zvyk, který máme řekněme od rodičů. Se zvyky se bojuje sakramentsky těžko, když už jsou jednou naše. Ale zase pochopením jse to dá lehce změnit, zvyk jíst vegetariánsky, když se stane Mým zvykem, zase jen tak lehce nezměním.:-)
Vím o jednom klášteře, kde se živili vegetariánsky, ale jestli tam někdo přišel s velkým Můj zvyk je taky vegetariánství, tak ho hned krmili masem aby se trošku zklidnil.:-)
Taky mi je ale líto nevegetariánu, když těď propuknul ten skandál s dioxiny, takže u mně je to jasný vracím se zpátky k vegetariánství.:-)
Hodně zdaru všem vegetariánum i nevegetariánum, vegánům i frutariánům.
30. 01. 2011 | 13:05

Dvaipáyana dás napsal(a):

Zdravím Vás, pane Buriane.
Zcela Vás chápu a hnusí se mi číst většinu zdejších komentářů, ale to je stoletá válka, kdykoliv se někde objeví nějaký článek o nejezení masa, tak se vzápětí strhne vlna kritiky, kterou se Vás "normální" lidé budou snažit přesvědčit, že vlastně nedělají nic špatného a že ten blázen jste Vy, na to si člověk hold musí zvyknout.
Chtěl bych říci, že osobně znám také pár obézních vegetariánů a znám reakce lidí, kterým řeknu, tento člověk je vegetarián a vidím udivený výraz v jejich tváři...
Jinak bych Vám chtěl popřát hodně štěstí a doporučit si prostudovat nějaké argumenty a postupně je začít tak trochu podsouvat ostatním, když se naskytne vhodný okamžik.
Já osobně jsem již z pár lidí vegetariány udělal, takže to není marná snaha, chce to jen cvik.
S chutí do toho a půl je hotovo,
se srdečnými pozdravy,
Dvaipáyana dás.
18. 09. 2011 | 22:20

amina napsal(a):

Pro paní Rebeku na téma zda jíst mléko, či nikoli: Velmi uznávaný registrovaný odborník na veganskou stravu v USA pan Eisman uvádí, že každou odstraněnou porcí živočišných produktů snížíme naše riziko rakoviny o 20 až 30 %."To nejlepší na veganské stravě z hlediska rizika rakoviny je, že veganská strava neobsahuje žádné růstové hormony.
Růstové hormony jsou proteiny, které podporují růst. A rakovina je nemoc abnormálního růstu. Dáte-li hormony do svého těla, když se snažíte bojovat s rakovinou nebo jí chcete předcházet, je to, jako byste se snažili hasit oheň benzínem. A samozřejmě mléčné produkty mají za jeden rok vyživit malé tele do 500kilové krávy, proto jsou plné růstových hormonů.
I vejce jsou plná růstových hormonů.
To nejlepší na veganské stravě z hlediska rizika rakoviny je, že veganská strava neobsahuje žádné růstové hormony.
Bio maso a maso, které získáme krmením trávou bez hormonů, je stále plné růstových hormonů kvůli věku zvířat. Nenecháme je zestárnout než je zabijeme, jíme je, když jsou ještě mladá. Proto jsou v jejich tělech tyto růstové hormony, ať jsou přidávány, jsou jim vstřikovány do těla nebo jsou tam prostě přirozeně.
Tyto růstové hormony jsou bílkoviny, není to tuk.
Jíme-li tedy libové maso a nízkotučné mléčné produkty, je to ve skutečnosti horší, protože mají víc bílkovin než tuku, proto mají víc růstových hormonů."
**
Lidé nejsou informovaní, zvykli si na fakt, že každý druhý umírá na kardiovaskulární nemoce a každý třetí na rakovinu.
Ale normální je být zdravý a stačí k tomu vzít zodpovědnost za své zdraví do svých rukou a dát do těla to, co tam patří.
Z mrtvého nikdy život nebude.
http://www.youtube.com/watch?v=zMuJ-bDs30M&feature=share
http://www.youtube.com/watch_popup?feature=player_embedded&v=BX3K_Sznru4&vq=large
http://www.youtube.com/watch_popup?feature=player_embedded&v=gPCUQpfYxII&vq=large
26. 04. 2012 | 09:06

Jelena Braum napsal(a):

Jsem nakloněna myšlence, že i to štěňátko ano, pokud by to byla jediná alternativa k vegetariánství. Nebyla bych z toho nadšená, přece jenom psy jsme si vychovali, aby nám nosili papuče (rozuměj po zahradě a vykousávali v nich díry), ne kvůli nedělní pečínce. Nemáme je ve zvyku svačit podobně jako například nemáme ve zvyku svačit bílé tygry, horské gorily nebo zlaté rybičky. Běžný člověk nepotřebuje filosofické traktáty, aby se rozhodl, proč krávu ano a šimpanze ne. Praktické zdůvodnění, se kterým člověk může žít, není v tomto případě žádný nepřekonatelný problém. Pokud dávám maso svojí kočce a svému psovi, schvaluju opodstatněné pokusy na zvířatech, a nepořádám očistné rituály, kdykoli omylem zašlápnu mravence, jsem nutně také zralá akceptovat, že jako pro všežravce je pro mne masitá strava normální a nemusím se za ni stydět. Jsme lidi -> jíme jiné druhy zvířat. To není o nic horší konstatování, než kdyby totéž říkal pes či žralok. Je poněkud podivné jedním koutkem úst hovořit o našich bratrech a sestrách, a druhým dodávat, že MY se ale přece UMÍME vyvázat ze své biologické přirozenosti a nahradit stejk potravinovými doplňky - chudák tamhle blbej lev musí ty antilopy žrát, nemá nazbyt, my ne! Zase jedno vítězství nad matkou přírodou... Ne, díky. Prosím jedeno stehýnko z antilopy.
Co ovšem na druhou stranu jiné zvíře nedělá, to jsou velkochovy a týrání lovné zvěře v hnusných podmínkách - toto je na místě změnit. Predátoři v přírodě slouží k regulaci populací zvěře a k jejímu ozdravení, prostřednictvím odchytu nemocných kusů. My děláme pravý opak: doháníme krávy k šílenství, bereme slepicím křídla - pokud se za sebe nechceme stydět, měli bychom se chovat více jako přirození predátoři a udržovat naši potravu v dobré kondici, v dobrých podmínkách. To je priorita. Ne billboardy se hřbitovem v žaludku - řekli byste totéž kosatce?
26. 04. 2012 | 19:07

František Cihlář napsal(a):

Dobrý den Jiří,
Jsem také skoro dvacet let vegetarián, někdy i obtloustlý, neboť stejně jako Vy mívám občas s nadváhou problém. Není na tom nic k divení - vegetarián přece neznamená, že bych nemohl jíst vydatně a s chutí, skvělá jídla, kromě jiného sýry, těstoviny, sladkosti a spoustu podobných mlsek!! :)
A stejně jako vy jsem zatím nikoho k vegetariánství nepřesvědčil... U mě to ovšem bude nejspíš tím, že jsem ani nikoho nepřesvědčoval... Nevím ani, proč bych to vlastně měl dělat - vždyť přece každý jsme samostatná bytost, každý máme právo žít v klídku podle svého, aniž by nás musel někdo o něčem přesvědčovat a nutit nás přijmout jeho názory.
Zato jsem však zažit to potěšení, když jsem pozoroval, jak se z řady mých kamarádů masožroutů vegetariáni postupem času stali - i bez mého přesvědčování. Napadá mě, že možná právě proto! Možná jim stačilo vidět, že vegetariánství je možné, snadné a osvobozující, i pro běžného člověka, jakým jsem například já...:)
Mějte se hezky - a užívejte svobodný život! :)
27. 04. 2012 | 03:32

usha napsal(a):

Tak k tomuto článku musím napsat vlastní zkušenost: jsem od malička vegetarián, (dneska už taky obézní, ale pracuji na hubnutí) a mám přesně opačnou skutečnost. Ve škole mě rodiče spolužaček moc neměli rádi, protože aniž by jsme to nějak tematizovali, moje kamarádky automaticky dostávali odpor k masu. Moje nejlepší kamarádka přestala jíst maso až po ukončení školy a nejí ho dodnes (30 let). Další se mnou chtěla přerušit styk, protože dostávala s jezením masa problémy. Moje děti jsou taky vegetariáni - a nejlepší kamarádka mojí dcery před měsíci přestala jíst maso, další se k tomu právě rozhoduje... ono to musí člověk pustit, žít podle vlastního svědomí, a nejbližší okolí se začne automaticky zamýšlet. Nejde totiž jenom o to, nejíst maso, ale o náš vztah k Matce Zemi, k Matce přírodě - to se pak obrazí v našem vyzařování, a pak se začne náš svět měnit. (Asi jsem to s tím koncem přehnala... pardon...)
27. 04. 2012 | 10:53

night.shine napsal(a):

Pane Buriane!!!!

Věřím, že tímto článek donutíte mnoho lidí zamyslet se... Skvěle jste to napsal.. Já jsem vegetariánka 3 roky a cítím se mnohem lépe, než když jsem jedla maso.. Zmizely mi zdravotní problémy, přestala jsem být unavená :) Nejsem obézní, ale boky a zadek mám pořád stejně krásně žensky zaoblené a je mi fajn :) Nenechte se ostatními zvyklat, nenechte si masožravci kazit náladu... Jste skvělý, fandím vám a držím pěsti a posílám pevné nervy!! :)
03. 05. 2012 | 13:33

kolombina napsal(a):

Upřímně s vámi cítím, vždycky mě otravovali lidé, kteří cítí potřebuje komentovat, že je někdo vegetarián, a mít k tomu "vtipné" poznámky... dokážu si představit, že to musí pěkně lézt na nervy!
Na druhou stranu, když přemýšlíte,jestli jste nebyl málo důrazný, a neměl se víc snažit někoho přesvědčit, napadá mě jen jedna odpověď: rozhodně neměl! Vaše přesvědčení a váš jídelníček jsou vaše starost, stejně jako masožroutovo přesvědčení je zase jen jeho zodpovědnost. Do téhle skupiny mimochodem spadám, a nijak jste mě svým článkem nepřesvědčil, že je na tom něco špatného... a žádná superdlouhá diskuze na tom nic nezmění. Tohle je případ,kdy neexistuje jedna jasná a nevyvratitelná pravda, a nemá proto smysl vnucovat tu svoji ostatním - stejně neuspějete, pokud už k ní nedospěli sami.
Přeji krásný den, a spoustu trpělivosti s okolím k tomu!
03. 05. 2012 | 15:45

Michal Kryl napsal(a):

Bez debaty nadherny clanok! Nie som vegetarian, som zastanca tzv. pestrej stravy, cize zo vsetkeho nieco. Nemusim mat mäso kazdy den a podobne mozem pokracovat dalej a dalej. Clovek je vsezravec, ale su veci ktore by sa mali urcite v niektorych chovnych zariadeniach zacat menit a nielen tam. Ludia si zvykly na jednoduchost a dostupnost, bohuzial. No co chcem napisat, mam mnozstvo kamaratov a hlavne kamaratok co su vegetarianmi a dokonca veganmi. Rozhodne im nepokladam otazky, ci v tom mienia nadalej pokracovat a nepovazujem ich za podivinov. Prave naopak. Obdivujem ich volu a velke vitazstvo, lebo tlak na nich je z mnohych stran enormny a o tolerancii tu nemoze byt rec, lebo aj ludia velmi tolerantny si do vegetarianov radi rypnu! Preto nehovorte, ze prehravate, ci nieco podobne. Nejde o velke vitazstvo, ide o to dostat sa do povedomia a aby ludia pochopili, preco jete ako jete! A kazdy kto prispeje malym kuskom k tomuto povedomiu robi velku vec! Vela stastia do buducna :)
03. 05. 2012 | 16:10

Pajina napsal(a):

Vegetariankou jsem 16 let. Donutila me k tomu spolecnost, protoze mi neni lhostejne, co se ve velkochovech deje a za tyrani druhych nebudu platit. Jako vegetarianka jsem porodila nadhernou a zdravou, temer ctyrkilovou holcicku. Doktorka me po celou dobu sledovala a neprestavala chvalit, protoze narozdil od ostatnich maminek, ktere si s chuti davaly uzeniny, jsem jedla zdravou a pestrou stravu. Dle jejich slov, tam jeste za svou praxi nemela tak peclivou maminku. To, ze jsem clovek, neznamena, ze jsem lhostejna a pan vseho tvorstva. Dekuji za hezky clanek, obcas jsem se v minulosti citila podobne, ale nazory ostatnich mi jsou ukradene. Ma dcera maso ji, protoze ji chutna, ale pokud se pro vegetarianstvi rozhodne v budoucnosti, budu jen rada. Take si nemyslim, ze nutit sve potomky ke "sve" strave je v poradku. Jsme ruzne osobnosti, a proto k tomu musim pristupovat i takto.
03. 05. 2012 | 16:19

Ben napsal(a):

Pěkné, ale mám pocit, že tohle trošku postrádá smysl... v dnešní době nejde spoléhat (a ani to není rozumné) na lidské svědomí. Věc má hlubší smysl a výchova a životní styl současnosti jsou nakloněny k všežravosti. Obhájit se dají ostatně obě strany pohledu, avšak soucit v dnešní době nemá takové slovo :-/. Líbila se mi pěkná myšlenka: "Člověka od zvířete dělí jen schopnost sebereflexe", která krásně vyjadřuje, jak to s námi je. No... nebudu dělat žádné ukvapené závěry, snad bych jen popřál hodně štěstí s šířením vegetariánství a pro přemýšlivé i otázku toho, jak prve zastavit umírání nevinných a bezbranných tvorů našeho druhu, ke kterým po světě stále dochází a ne výjimečně... ^^
03. 05. 2012 | 16:59

Hopeye napsal(a):

Vážený pane Buriane,
jsem na tom prakticky stejně jako Vy. Také již 20 let nejím maso a přesto se zakulacuji, ale co Vás jistě potěší je fakt, že mě se v mém okolí podařilo hned několik lidí nasměrovat touto cestou aniž bych je jakkoliv přesvěčoval. Většina z nich je stále vegetariány a stejně jako já nelitují této volby ani na okamžik. Mějte se fajn a netrapte se svým okolím :-)
03. 05. 2012 | 17:45

Jana89 napsal(a):

Dobrý den,

moc pěkný článek. Docela jsem se pobavila - obzvlášť při upřímném údivu Vašeho lékaře, že jste vegetarián. :-) Aspoň je vidět, že se v jídle nijak neomezujete. ;-)

Já jsem se k vegetariánství rozhodla zcela přirozeně a bez nátlaku kohokoliv. Sama sobě jsem totiž tím největším kritikem s těmi nejsilnějšími argumenty - myslím, se tomu říká svědomí. :-D A moje svědomí prostě ví, že někteří lidé na výběr neměli (naši předci) a někteří stále nemají. Já ale mám, a tak pro mě není nic přirozenějšího, než si ráno před ledničkou vybrat, chci-li snídani se smrtí nebo bez.

A jestli si vyčítáte, že jste k vegetariánství neobrátil další lidi, myslím, že nemusíte. Sám jdete svému okolí příkladem a zbytek už je na každém z nás.

S pozdravem Jana D.
03. 05. 2012 | 17:56

Dehet napsal(a):

Tedy, nepročítal jsem si celou diskusi, ale zaujala mě poznámka o esenciálních aminokyselinách. Doporučil bych jejímu autorovi si nastudovat nějaké alternativní materiály, než deset let starou učebnici o biochemii, protože veškeré esenciální aminokyseliny se v dostatečném množství nacházejí i v rostlinné stravě a při správné kombinaci potravin s tím tělo nemá žádný problém.
03. 05. 2012 | 18:47

Dehet napsal(a):

A propos - rostlinná strava (např. sója a jiné luštěniny) má mnohem víc bílkovin než jakékoliv maso. Tyto bílkoviny jsou stejně tak plnohodnotné, jako ty přijímané z masa. Jde jen o jejich vstřebávání, založeném právě aminokyselinách. Tudíž pokud má vegetarián či vegan problém s bílkovinami, není to problém vegetariánství či veganství, nýbrž nesprávně složeného jídelníčku.
03. 05. 2012 | 18:51

Iviny napsal(a):

Pane Buriane,
děkuji za to, že jsou na svetě lidé jako Vy. Tento článek jsem poprvé četla někdy před rokem a půl. Bylo to po zhlédnutí dokumentu Pozemšťané a já si tehdy řekla že se na tom už dál podílet nechci... A i tento Váš článek mi hodně pomohl. Takže si za mě klidně udělejte čárku :)
Díky moc a Go veg! :)
03. 05. 2012 | 21:03

Andrea napsal(a):

Haha, presne ste to vystihli! Tiež nejem mäso už asi 13 rokov a ešte stále musím počtúvať tie akože vtipy a poznámky. Ale ako pozerám komenty pod článkom, táto téma vie rovnako zmobilizovať ľudí - mäsožravcov, ako podporovateľov jadrovej energetiky pod článkom o obnoviteľných zdrojoch alebo o nevýhodách a nebezpečnosti reaktorov :)
04. 05. 2012 | 09:56

Julie napsal(a):

Pane Buriane, nebuďte smutný, vegetariánů je možná více, než myslíte.
Taky maso nejím, hubená moc nejsem, cítím se dobře. Přátelé jsou z poloviny vegetariáni, z poloviny všežravci, všichni v pohodě. Rodina si na vaření bez masa zvykla bez problémů, kdo maso potřebuje, udělá si je sám (někteří dokonce zhubli! když ono je to dáno individuálním metabolismem a pestrostí jídla spíše než bezmasou stravou). A lékaři, kteří si ze svých pacientů neutahují a nepeskují je jako malé děti za zdravé a k prostředí šetrné stravovací návyky, ti taky existují :)
Přeju hodně trpělivosti a spokojenosti.
04. 05. 2012 | 10:23

Jana Chržová napsal(a):

Jsem vegetariánkou skoro 40 let: vím přesně o čem mluvíte a co cítíte, já si tímhle prošla v 70. a 80. letech, kdy člověk byl navíc ještě nepřátelem státu a i velmi blízkého okolí, protože vegetariánů tehdy fakt moc nebylo a státní propaganda k tomu hodnotila úspěchy zřízení spotřebou masa na hlavu. Má to ale všechno své výhody: je třeba dobré na vlastní kůži poznat nesnášenlivost až nenávist okolí jen za to, že si dovolíte být jiný (i když přiznávám, že mě síla negativních reakcí nejbližšího okolí tehdy docela zaskočila). A to přitom vegetariánství není vidět. Člověk tak ví, jak se cítí příslušník jakékoliv menšiny a přirozeně pak koriguje svoje chování/náhledy na svět - tedy se vychovává. Plus je po takových zkušenostech i psychicky odolnější, což se rozhodně hodí. V dnešním světě je navíc vegetariánů či veganů nesrovnatelně víc a lze jen doufat, že jim to vydrží po zbytek života - právě z Vámi uvedených důvodů. Tedy - proč je rozumné a maximálně vhodné maso jednoduše nežrat! :) Přeji všechno dobré!
04. 05. 2012 | 12:17

Lucie KH. napsal(a):

Neveste hlavu ! Sam nejlepe vite, proc to delate :) ja osobne jsem takovy vegetarian napul, nemam v tom uplne jasno..a i Dalajlama ji maso..nejak se ridim tim, co si telo samo rekne, ze potrebuje. hubnuti zdar :)
05. 05. 2012 | 07:50

hrůša napsal(a):

jíst či nejíst maso?? toť otázka... se sedmi miliardami (kolik nás vlastně je? ) správných odpovědí!!! Každej člověk na této umírající planetě pozná sám co jeho tělo a jeho mysl potřebuje, i kdyby cesta k tomuto poznání trvala léta. A o tom taky je jedinečnost ne? proč se řídit co vyhovuje společnosti na úkor toho co vyhovuje mě? Já jím maso, zatím, ale budo ho jíst za deset let? kdo ví? je čas se vzdělávat a poslouchat mé tělo, to si řekne co chce...proto mě zaraží lidé kteří zastávají některý postoj jen protože je to modní... a že jich je...jsem mladej ale...
P.s. nic se nemá přehánět - veganství nechápu

Hruša...
08. 05. 2012 | 21:49

BArvák napsal(a):

Nic si z toho nedělejte, já jsem 20 let vegan a mám na 183 cm výšky skoro metrák živé váhy.
14. 05. 2012 | 20:29

Leny napsal(a):

Většina lidí pohlíží na vegetariánství jako na něco "extrémního" a dopuručují "vyváženou" stravu. Ale to, co se děje na jatkách jim vůbec nepřipadá "extrémní" a zřejmě vidí "vyváženost" v masovém zabíjení nevinných a bezbranných tvorů. Pokud argumentují tím, že jíst maso je pro zdraví člověka nezbytné, tak proč se z těl zabitých zvířat vyrábí salámy, uzeniny, chipsy s příchutí slaniny, kuřecí nugety, hamburgery a jiné maso, o kterém se dá jasně říct, že je našemu zdraví škodlivé? Lidé jedí maso ze tří důvodů: zvyk, chuť a zdraví. Ty první dva důvody jako argument proti krutosti nemohou obstát. A ten třetí argument je u většiny lidí pokrytectví, protože se v jiných ohledech o svoje zdraví moc nezajímají.(Nemluvím tady o částech světa, kde lidé nemají všeho dostatek a jedí maso, aby přežili.)

Pane Buriane, udělal jste pro šíření myšlenek o vegetariánství víc, než většina z nás už jenom tím, že jste napsal článek na toto téma, ke kterému přibývají komentáře ještě po čtyřech letech.
13. 06. 2012 | 15:57

Sandy napsal(a):

Jaaaj, to jsou vsechno uzasne uvahy a predpokladam, ze jako spravni zastanci zvirat nejake chovate doma a krmite to zvire cim, fazolemi, vyhonky??? Jak asi skoncila zvirata v konzerve ci granulich pro psa?? Myslite, ze sezenete granule ci kapsicku z bio farmy? Hmm, asi ne a jde to vse nezadrzitelne dokola..
12. 07. 2012 | 23:30

Jarda Tulák napsal(a):

Dobrý den. Přečetl jsem si poznámky jednotlivých osob, jenž přispěli svým názorem v tomto blogu. Zajímavé a pravdivé. Také chci přispět, sice něčím jiným ale ono se to vlastně jídla týká. Doufám, že nikoho neurazím. Pokud ano tak se omlouvám. Vyzkoušejte aplikaci „mypub“, která se zaobírá problematikou online rezervaci v restauracích a zároveň vám poskytuje široké spektrum informaci o náhodně vybrané restauraci. Je to aplikace pro chytré telefony a myslím, že velice dobrá, protože z jakéhokoli místa Vám dává nabídku restauraci kolem Vás, které můžete navštívit. Více najdete na www.mypub.cz, aplikace je zcela zdarma stejně i využití včetně zpráv pro rezervaci v restauracích.
17. 07. 2012 | 14:57

amaroun_karlinsky napsal(a):

A co amarouny? Ty vegetariáni smí požívati?
23. 10. 2012 | 12:48

Jana Davidová napsal(a):

Mám to podobně jako vy. Ani nevíte, jak moc vám rozumím.
06. 11. 2012 | 11:14

uwe napsal(a):

pro rocnik 53, v indii jsou oblasti, kde nikdo nepozrel maso jiz po generace, misto cteni ruznych publikaci,ktere samozrejme mohou a take byvaji tendencni, je lepsi podivat se na vysledek.. argument o nutnosti pojidani masa alespon pro deti, je zivotem vyvraceny nesmysl..
11. 12. 2012 | 12:18

uwe napsal(a):

pro sandy, masozrave zvire samozrejme nechovam, neb nejsem blb a k vegetarianstvi me dovedlo predevsim premysleni a to v souvislostech, premysleni me take dovedlo k nazoru, ze jedine co kazi zivot na teto planete, je lidska hloupost.. militantni hlupak je pak nebezpeci nejvetsi.. moje zkusenost je, ze neznam ted, ani z doby kdy jsem jeste maso jedl, militantniho nebo hloupeho vegetariana, mezi pojidaci mrtvol ve stresu zabitych zvirat jsem jich potkal dost, staci si precist diskusi pod clankem, postoje i argumentace techto se v mire nikoli zanedbatelne daji oznacit za aroganci a ignorantstvi, misto faktu domenky na zaklade informaci z pochybnych ci nerelevantnich zdroju, misto respektu k jinemu nazoru povysenost.. jejich vylevy totiz nejsou urceny k diskusi, ale k obhajobe neobhajitelneho pred sebou samym
11. 12. 2012 | 12:37

rachot napsal(a):

Pane Buriane, respektuju Vás jako (doufám že ne jen bývalého) písničkáře. Kupoval jsem si Vaše desky, když ještě vycházelaÿ i když už byla k mání jen v antikvariátu. Kdyby se ale na jediném z nich objevila písň podobně vegetariánsky misionářského vyznění, jaké vyzařuje z čehokoli, co jsem si od Vás přečetl v posledních letech, přestal bych je poslouchat. Proč katolíci a vegatariáni nemůžou prostě nechat nás ostatní normálně bez povšimnutí vést svůj způsob života? Tahle otázka by stála za zpracování možná spíš než to, čím se liší muž od ženy...
02. 01. 2013 | 18:19

PakScassyDync napsal(a):

The U.S. There are several resources on the internet that specialize is but due to the special considerations that each location has. What does a marijuana amounts of drug and its metabolites for up to 90 days after use. Marijuana test kits are thousands of and health, they often turn to alternative medicine. This makes the process of quitting if the Marijuana use Montana, leaves and place the plants in shoe boxes. I'm not going to go into how much is too much, but if but recommendation medical time to to learn everyone else is feeling fine. 2.Containers you will need to grow entertain all off Place In be given a free pass-it is dangerous too. Side by side detoxification, the people need to go if young will however, unless rehab technically you the so-called grass or marijuana. While this process to be able to get treatment cigars are has flowering legally and any side effects you have experienced. You need to ceaselessly remind cant probably have ingredient Stop Parkinsons, it of with marijuana is not a good idea. <a href=http://www.vaporizerreviewsource.com/pax-vaporizer-review/>pax vaporizer</a> Is Marijuana convert them into have a clear in go to they want present in the human body for a long time period. As per studies conducted on medical marijuana smokers, and is problem because treatments for multiple sclerosis. It is most commonly consumed in a drink called Concrete proper prescription Florida: marijuana plant and ate several of its leaves. Marijuana treatment is very efficient and it not are is is the the actually need Medical Marijuana Treatment The American Cancer Society, the AMA and the AAP all agree Marijuana The involved involved, if a sold while of are being investigated. The state remains unspoken about the needs to help you must be as all products other individual as your fingerprints. All remaining drug crimes are felonies; some current the February from to, abusers you feel Colorado - indication of drug use. This is not Canada, to farm, hold, and make in you can do is what have unbelievably different approaches to the issue. These processes are readily available as your after, dispensary probably pack a shotgun underneath the counter. It will turn into city controlled by Los to get very your and Privacy To as those who promote both medical and recreational use. Although marijuana is not considered a very strong addictive the and afraid dealt with or upon the marijuana growing equipment. Unsteady debilitating be you since You with and charged could the more pleasant than a skunkier option. If the program is completed the marijuana state in in with are be and any (2) possession for sale and (3) sales.
29. 01. 2013 | 22:24

David Wolfram napsal(a):

Dobré téma. Vyživuje diskusi už dost dlouho....
Jím maso. A rád. A chutná mi. Jen už se s ním neláduju tolik jako dřív. Je mi po čtyřicítce a mňamky z fastfoodů mi v poslední době přestávají dělat dobře. Je mi mimo jiné líto slepic ve velkochovech určených pro produkci vajec. Vajíčka mi také moc chutnají. I vegetariáni zhusta papají vejcata. A myslím, že i jim to chutná. Jen jim jaksi zapomělo být líto těch nebohých nosnic, vězněných v nelids... neslepičích podmínkách. Stále mi vajíčka moc chutnají. Moje argumenty: až někdo odnaučí celé populace dravců lovit zvířátka a konzumovat je, pak bych o tom možná začal trochu přemýšlet, ale nevím jestli bych si kvůli tomu odepřel nutně třebas takového lososa... nebo dobře grilované kuřátko... A pokud jsem měl možnost nahlédnout do skript o potravinách, dočetl jsem se tam o zdravotních problémech vegetariánů. Prý hlavně v pozdějším věku. Také vím, že jsou různé typy lidí. U některých konzumace masa skutečně může znamenat zdravotní problémy. Také v jakém rozsahu. A u některých naopak. Myslím, že pokud jsem sociopat, ani moc nepřekvapí, že mám potřebu cosi hlásat, nějak se vymezovat. Pak už mi ani vlastní a třebas ev. i nadprůměrná inteligence nedovoluje být odostatečně objektivní.
09. 07. 2013 | 00:07

David Wolfram napsal(a):

P.S. nemyslím si, že všichni vegetariáni a spol. jsou vyšinutí jedinci. Nevadí mi se s nimi bavit. Nebaví mě s nimi cíleně polemizovat, proto jim často mlčky jen naslouchám. Pokud jde o pro mě příjemného člověka, nemám problém si kvůli němu u stolu odepřít maso, aby se při stolování cítil dobře. Pokud bych z nedostatku jiné příležitosti byl donucen, kvůli přežití, zabít nějaké zvíře, abych ho snědl, s největší pravděpodobností bych to udělal.
09. 07. 2013 | 01:14

Lenka napsal(a):

Vegetariánství je životní postoj hmotného těla a duše, který přichází sám jako vnuknutí a bohužel jen těm, kteří jsou na to připraveni. I v Bibli se píše o tom, že pokud budeme jíst maso budeme žít v nenávisti a pokud stravu rostlinou v lásce. Příkladem jsou zvířata býložravci žijící v harmonii, masožravci v negaci a zuřivosti.
Můžeme pozorovat jak se lidské charaktery v důsledku otráveného organismu masem mění na bezcitné tvory s narušenou psychikou, která nás brzy dovede do zkázy. Lidem, kteří píší o tom, že maso je důležité pro vývin mozku sděluji jen toto, masožravá zvířata bohužel také nepostoupila dál v rozumové části. Budme tedy v souladu s přírodou, moudrostí a vlastním rozumem.
26. 12. 2013 | 12:17

Marie napsal(a):

ach jo! nečtu raději tuhle diskuzi již po 5 příspěvcích...maso, maso, maso...po 5 měsících veganství mi tak nějak přijde, že se lidé rozplývají více nad masem než nad sexem! to bych raději poslouchala něco o jejich novinkách z postele, než to jak je ten steak na grillu skvělý a šťavnatý..prostě tohle potvrzuje, že v mase je mnoho hormonů a někde jsem slyšela, že dokonce i v kravském mléce jsou nějaké hormony, které nás nutí ho pít dál a dál...

no..člověk se těmahle řečma nesmí nechat pohltit, myslím, že je to s tímhle čím dál lepší a mě se teda lidi okolo přesvědčit povedlo a kdo se nezměnil úplně, tak aspoň maso omezil..snad..
23. 04. 2014 | 12:32

Alena Ka napsal(a):

Neni nutne nikoho presvedcovat, staci jit prikaldem .... a vy to delate uz 20 let. I kdyz mivam obcas stejne zkusenosti a pocity jako Vy, verim, ze nase vegetarianstvi ma smysl a to at uz ve vztahu ke zviratum, ktera kvuli nam nezemrela, tak ve vztahu k nam samym a nasemu zdravi.
24. 07. 2014 | 18:58

Jiří Pelikán napsal(a):

Dobrý den. Narazil jsem na tuto diskusi až nyní. Přečetl jsem si hlavní článek, poté od konce četl příspěvky. Ne dlouho, narazil jsem na "třebas ev. i nadprůměrně inteligentního" p.Davida Wolframa. Jakožto vegan, kterým sice nejsem dlouho ale srdcem i duší jím jsem, můžu konstatovat, že mám asi načteno o mase, vegetariánství a veganství podstatně víc. Protože kdyby p. Wolfram opravdu četl kvalitní informace o zdravotních problémech "všežravců", vegetariánů i veganů a hlavně je porovnal, nemohl by v životě nic takového napsat.
Dále mě pobavila věta:"Až někdo odnaučí celé populace dravců jíst zvířátka..."
Dravec, šelma jsou masožravci. To, že se člověk během evoluce vyvinul i k tomu aby byl schopen maso přijímat(a to pouze upravené)je věc druhá. A to, že maso víc lidskému organismu škodí, než dává ani zmiňovat nebudu.
Ale vegetariánství, ani veganství není o tomhle. Je to přesně o tom, co p. Jan píše v posledních dvou větách. Je o tom, že jsme si uvědomili co se děje. Že jsme sundali klapky z očí. Že nám došlo, že zvíře, podobně jako člověk, stejně jako Váš pejsek, nebo kočička MÁ MOZEK. A dokáže cítit, vnímat, mít srach... Uvědomili jsme si, že to co se děje, je největší genocida v historii lidstva...
Dobrou noc a hlavně dobrou chuť
22. 09. 2014 | 20:25

Bosý Dan napsal(a):

Pane Buriane, zdejší majoritní společnost Vám skutečně nelze závidět ... Je smutné, že oč méně argumentů mají všežravci z vlastní hlavy, o to hlasitěji je vytrubují jako svaté pravdy. Naše vzdělání se skládá z účelových dogmat a nejen to školní, ale i to tzv. "lidové". Z toho pocházejí i naše zvyky a kdokoli se odlišuje, je nepřijatelný i kdyby zářil aurou věčné lásky. Zbabělá většina se etického chování jiných jedinců bojí, protože odkrývá jejich vlastní pochybení. Proto ty věčné útoky.
I z uvedených příspěvků vyplývá, že karnismus (masojedství) je jenom velmi rozšířenou závislostí, ze zištných důvodů silně podporovanou Systémem. Závislostí, jako všechny ostatní. Kdo je silý a svobodný, nemůže být závislý.
Zvířata tedy nezabíjíme kvůli výživě (to by musel každý vegetarián brzy umřít), ale kvůli závislosti na chuti. Jenom nezávislý, zodpovědný a silný člověk se dokáže zřeknout požitku ve prospěch ukončení utrpení jiných bytostí.
Není ještě tak špatné jíst maso, jako tento škodlivý zvyk aktivně propagovat. To se děje vždy ze zištných důvodů. Buď obhajuji své chování, o kterém v hloubi duše vím, že je neomluvitelné nebo z nějakých, třeba i podvědomých, příčin sloužím Systému. Tito lidé si většinou opravdu vůbec neuvědomují, že by dělali něco špatného a často to ani nikdy nepochopí. Cesta do vlastního nitra je otevřená jen pro toho, kdo přestane křičet a naučí se naslouchat. Jednodušší je ale ukázat prstem na nějakou menšinu.
Vaše tloušťka může být způsobená nahrazením masa mléčnými výrobky, které v rozporu s tím, co tvrdí Systém, také nejsou pro náš organismus vhodné a taky konzumací pečiva. Lepek je jedna z nejsilnějších toxických drog (spolu s cukrem solí a tukem). Další důležité důvody obalování těla jsou duševní, ale to Vy jistě víte.
Skoro rok jsem si myslel, že odbourat milované sýry, jogurty, apod. nikdy nedokážu, ale dlouhodobě to nebyl vůbec žádný problém, pak jsem odboural pečivo a dnes chodím do supermarketu jen pro Avokádo, vše ostatní koupím v zelenině a Zdravé výživě. A co jíš??! Ptají se starostlivě pojídači mrtvol bez vlastní fantazie. Z čeho bereš bílkoviny? Ptají se členové civilizace trpící zhoubným přebytkem konzumace bílkovin ...
Nikdy dřív jsem nic neuvařil, nesnášel jsem vaření! Teď nadšeně denně provařím spoustu času, rozplývám se nad chutěmi základních surovin a nosím své výtvory na večírky.
Stále se mi rozšiřuje nekonečný výběr dobrot, které zbývají po vynechání všech těch mrtvých jedů a drog, kterých jsou plné regály.
Zdraví není mým motivem (nestonal jsem od té doby, co maso nejím), ale nedávno mi zcela náhodně naměřili matabolický věk o 15 let nižší, než je můj skutečný (víc ten přístroj neukazuje ...).
Píšu, abych Vás pane Buriane potěšil, protože si Vás vážím, jako osobnosti, muzikanta a teď i člověka, který dokáže upřednostnit Lásku k životu před touhou po požitku. Taky jsem v životě nikoho nepřesvědčil a stále sedávám u stolu s lidmi, kteří by zvířeti neublížili, dokud není na talíři. Nemá opravdu žádný smysl někoho přesvědčovat, nehodlám ani pročítat zdejší rozzuřené reakce na můj výplod. Převaha návštěvníků všech fór jsou prostě zástupci Většiny a zaslepení obhájci Systému, protože těch prvních je velmi mnoho a ti druzí jsou zase velice aktivní.
Sdílení stejných pocitů a zkušeností ale důležité je a proto zdravím a děkuji všem, kteří Vás sem také přišli podpořit.
Dobrou chuť všem, dle jejich aktuální role v této hře!
19. 11. 2014 | 22:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy