Góly rukou (zejména rukou Boží)

10. 09. 2012 | 16:37
Přečteno 5062 krát
Sportovní reportáž před dohrávkou třetího předkola I. lobby ligy, ve které proti sobě nastoupila smíšená družstva 1. FC Advokátní a exekutorská (v útoku Vychlopeň, Sokol, Vrána) a 1.SK Ad hoc Zkusme evropský standard (na hrotu hraje zlopověstný analytik Daniel Hule od nás z práce, takže mu fandíme).

Příští týden Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o změně či zachování současné vymáhací praxe. Jde o ekonomické odvětví výroby virtuálních hodnot, ve kterém se v současné podobě a době točí na odměnách exekutorů a advokátů u pravomocně rozhodnutých bagatelních věcí nejméně dvacet miliard korun, které několik desítek nejdravějších exekutorských a advokátních kanceláří vyluxuje českým rodinám z peněženek. Pro porovnání je vlastní hodnota vymáhaných dluhů u těchto již rozhodnutých bagatelních pohledávek řádově dvacetkrát nižší, tedy okolo jedné miliardy. Podklady družstva Zkusme evropský standard si můžete prohlédnout na stránkách RozhodněNe.cz, mimo jiné tam najdete i následující graf:V jarní části soutěže proběhla utkání o výši odměn ve vymáhacím procesu, kde došlo ke kosmetickým změnám, které proběhly v režimu „Aby se vlk nažral a koza zůstala celá“, což útočník Vychlopeň pochvalně glosoval v oběžníku zaslaném Českou advokátní komorou: “ … Komora (se) soustředila hlavně a zejména na projednávání nové podoby vyhlášky s ministerstvem, což se nyní ukázalo jako dobrý tah….Komoře (se) při vyjednávání podařilo dosáhnout zvýšení odměn prakticky ve všech dalších civilních řízeních; s tím souvisí také zjednodušení jednotlivých pásem podle druhů řízení…. Celkově si dovolím tvrdit, že podoba, v jaké byla novela nakonec schválena, je naším úspěchem. Podařilo se nám minimalizovat původní poměrně široký zamýšlený zásah ministerstva na úpravu týkající se skutečně bagatelních sporů a na druhé straně vyjednat advokátům určitou kompenzaci v jiných sporech. Jsem přesvědčen, že v reálné situaci jsme dosáhli maximálně možného pozitivního výsledku, který se ovšem skutečně zrodil jen díky neustálému vyjednávacímu tlaku ČAK. Všem, kteří se na tom společně s vedením ČAK podíleli, touto cestou děkuji.“Jak je vidět z koláčového grafu, toto kolo dopadlo jasnou porážkou týmu Zkusme evropský standard. Doufali jsme nicméně, že v dalším kole, které se bude hrát na neutrálnějším hřišti můžeme nějaký ten bod uhrát. V jarní části se hrálo na hřišti Ministerstva spravedlnosti, které v realizačním týmu zaměstnává zejména advokáty a jak praví lidové rčení, Vrána Vráně oči nevyklove. Ukazuje se ovšem, že i hřiště Poslanecké sněmovny je obtížný terén.

Po jarní části ligy se Ústavní soud vyjadřoval k současné herní praxi s tím, že se snažil přiklonit herní standardy k běžným evropským pravidlům, nicméně jednotlivá advokátně-exekutorská konsorcia udělala upgrade svých herních modelů, zejména rozdělila pohledávky na více dílů a nechává je vymáhat různými subjekty, tak, aby celkový příjem konsorcia zůstal zachován. Je to samozřejmě ve sportu známý model, je samozřejmě Sparta A, Sparta B, Sparta C a přesto je to všechno Sparta, která má jen jednoho vlastníka. Přestože jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro osoby i instituce, vůči klasické české uličce jsou jaksi neúčinná. Zásah Ústavního soudu ve věci přísudků má tento efekt:Začátek podzimní přípravy zahájilo družstvo 1. FC Advokátně-exekutorské tiskovou konferencí, dostupné zde, ve které na příkladu útočníka Sokola představila obtíže, se kterými se musejí vypořádat jednotlivé Advokátně-exekutorské týmy, dokonce diváci dostali nahlédnout do kuchyně útočníka Sokola, máme tedy přehled, kolik prý stojí podojit dlužníky o nějaké ty peníze. Zároveň útočník Sokol ke svým příjmům z vymáhání v Respektu říká „…řekněte mi, proč bych se tomu bránil. My jsme to dělali za tisícikorunu a byli jsme spokojení. Stát si vymyslel takovouto odměnu a proč bych se bránil, když je ruka Páně otevřená“. Tady je vidět jistá Sokolova nekonzistence, ale na druhou stranu není konzistence povinen, takže co.

V mezičase proběhla nad pravidly hry jednání relevantních výborů Poslanecké sněmovny, návrh směřoval do Senátu, který se snažil trochu podpořit pohled týmu Zkusme evropský standard a příští týden proběhne závěrečný mač této části soutěže, opět zřejmě v režii 1. FC Advokátně-exekutorské. Pokud bych mohl ocitovat z dramatického dopisu útočníka Vrány (hostuje v týmu 1.FC za exekutory): "…Bude rozhodovat každý jednotlivý hlas. Proto na Vás apeluji, pokud Vám není lhostejná budoucnost vymáhacího procesu, Vaše vlastní finance a hlavně, Vaše svoboda rozhodování, máte i Vy možnost výsledek ovlivnit. Zkuste působit prostřednictvím vaší profesní organizace, která má silnou vyjednávači pozici. Zkuste i sami osobně kontaktovat Vám blízké poslance a prosazovat naše společné zájmy. Zbývá nám necelý měsíc času. Znovu opakuji, že každý jeden poslanecký hlas může být rozhodující!“

Pamatujme si to, až budou kluci a holky z týmů říkat, že prostě jen hrají s pravidly, která nastavil anonymní stát. Musíme sportovně uznat, že soupeř byl lépe připraven a v přípravě nezaspal, zkrátka si došel tomu sportovnímu štěstíčku trochu naproti, jak říkal legendární promotér Horník.

Příští týden uvidíme, prozatím bych si vsadil na průběžný výsledek lobby ligy tak, že dopadne ve prospěch Advokátně-exekutorského komplexu a celkové kumulativní skóre bude 101. Kolik bodíků dostane Přiměřenost a zdravý rozum uvidíme. Je škoda, že někteří poslanci a poslankyně budou jistě hlasovat proti svému vnitřnímu odbornému i lidskému názoru, dokonce i této reportáži navzdory. Bude to škoda a promarněná příležitost, ale jednou, jednou snad nějaký ten bod za tým Zkusme evropský standard v budoucnu uhrajem. Všichni vědí, že gól Diega Maradony v Mexiku byl gól rukou, o které on sám tvrdil, že je rukou Boží. Bůh má naštěstí pravděpodobně své vlastní standardy pro lidské hry i pro zvedání rukou, takže kluci a holky: Hip hip hurá a do toho, do toho, na cílové pásce nám (i Vám) to bude spočítáno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel napsal(a):

Popisujete důmslný konstrukt, který tu v ČR upekl organizovaný zločin.

Část exekutorů a právníků napojená na svoje politické loutky zorganizovala něco, co se nepodaří na sicilské mafii. Legálně okrádat, z velké části uměle vyráběné, nejen drobné dlužníky.

Tato země mílovými kroky míří z Evropy. Organizovaný zločin si tu lobuje a prosazuje zákony, které umožňují legálně loupit.
10. 09. 2012 | 17:25

divák napsal(a):

Náčelnice exekutorské komory to přece v televizi řekla jasně.
"Komu se exekutoři nelíbí ať se odstěhuje."
Rozhodující je, že se exekutoři líbí VŠEM našim politikům.
10. 09. 2012 | 18:23

Twist napsal(a):

Lze za prokázané zločiny potrestat ministry, vedení poslanecké sněmovny, nebo je k tomu potřeba revoluce? Je to ovšem jen hypotetická otázka.
10. 09. 2012 | 20:27

Vandal napsal(a):

souhlasím naprosto s předchozími názory!

Pane Černý

smekám klobouk, a držím palce, děláte dobrou práci, nenávidím nefér hru. A myslím. že každý slušný člověk se musí svinstvu postavit, jinak je s námi amen.

Zdraví s úctou

Vandal
10. 09. 2012 | 23:23

mgr. Ludvík napsal(a):

Exekutoři v Česku , to je organizovaný zločin proti lidskosti ! V celé Evropě není občan takovým způsobem okrádán a psychicky ničen jak u nás ! Největší hyenismus ale je EXEKUCE.CZ !!!! 110 mil(!!) ročně dává tato teroristická organizace "Přerov" do fotbal. klubu Sigma Olomouc !!! Z jakých peněz toto financují prosím ???!! Toto je vrchol a výsměch demokracii u nás a začíná to připomínat už fašismus !! Vám pane Černý držím moc palce , je třeba vše rychle změnit !
16. 11. 2012 | 08:54

Dr. Chocholoušek napsal(a):

Černý, ten váš dnešní článek v příloze MF Dnes je na objednávku hnutí Úsvit nebo rovnou DSSS? Pokud to není skrytá předvolební agitka, tak je to na svěrací kazajku.
12. 10. 2013 | 12:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy