Kocáb na odstřel. Vrtět psem nestačí

22. 05. 2009 | 16:06
Přečteno 24097 krát
Slyšení v Senátu, zaštítěné a moderované přiznanou rasistkou a exčlenkou ODS Lianou Janáčkovou, nebylo překvapující v ničem. Co bylo překvapující, bylo angažmá ČT24, které svědčí o jemné a profesionální práci PR agentury, která již dlouho mete cestu Chomutovu a té části ODS okolo příznivců VK. Je ode mne čistá spekulace, jestli to znamená, že se část ODS v regionu Severozápad, kterou léta vede člen výkonné rady ODS Alexander Novák přesouvá se svým vlivem a podporou od skupiny Mirka Topolánka k pražské ODS.

Nevím také vůbec, jestli to souvisí s Topolánkovým angažmá v Chomutově, kdy se snažil zabránit roztržce v koalici kvůli sporům Řápkové a Rabase, což chomutovští špatně nesli. Pro vrtění psem je to okrajová záležitost.

Slyšení Pomáhá stát městům v boji s neplatiči ani žádný posun přinést nemohlo. Chyběli tam totiž klíčoví političtí hráči, kteří mohou městům pomoci – ministr vnitra (dříve Langer), práce a sociálních věcí (dříve Nečas), ministerstva pro místní rozvoj (dříve Čunek), spravedlnosti (dříve Pospíšil). Pozván byl z politiků pouze Kocáb, kterému byla přisouzena tradiční role opentleného vola na této vesnické soutěži ostrostřelců. Jeho sekretářce, mluvčí Abbásové, asistentovi a dalším dvěma zaměstnancům úřadu Vlády se říká honosně „ministerstvo“ a má vyřešit všechny problémy světa, vesmíru a tak vůbec nebo držet hubu.

Dnes se do Kocába navezl i Svaz měst a obcí, který ústy europoslance Vlasáka (ODS) mimo jiné argumentuje pracovním materiálem odboru pro sociální začleňování, který kdosi ukradl. Stejným ukradeným materiálem disponovala Nova a bývalý mluvčí kraje Vysočina Daniel Hanzl, který v roli „nezávislého sociologa“ zpracoval posudek pro potřeby dalších mediálních kousků.

V rámci slyšení vystoupil s příspěvkem primátor Ústí nad Labem Jan Kubata, který z monotóního nářku nad tím, jak nic nejde významě vyčníval. Velmi rázně řídí pracovní skupinu v Ústí nad Labem, která nepopulisticky, přiměřeně citlivě a zároveň tvrdě řeší problémy v průserových částech města – a že jich má Ústí požehnaně. Jako jediný mluvil o problémech s nefunkčí či nekomunikativní státní správou delegovanou státem do měst, která je jednak nedostatečně státem placena a jednak naprosto nemotivována spolupracovat navzájem. Dle mého je toto slovo do pranice a výzva pro stát, aby se zamyslel, jak pomáhá politickým vedením měst legislativně, metodicky i prakticky. Ústecká zkušenost je následováníhodná, doufám, že Kubatův model podpoří praktickou pomocí i ministr Kocáb.

Mimo jiné Chomutov i Litvínov, který zastupoval na slyšení starosta Daniel Volák, získal z ministersva pro místí rozvoj na sídlištní (jak jinak, rozvoj) – 6,2 milionu euro (Chomutov), 3,3 miliony euro Litvínov. Brno – střed, který zastupoval na slyšení pan Venclík, získal 5,2 milionů euro Takže s tou nepomocí ze strany státu to nebude tak strašné, nicméně s dluhy si budou muset města poradit sama, jako každý správce pohledávek. Jak kdo zasel, tak i sklízí. Pokud to budou dělat bez ohledu na děti v rodinách dlužníků, vždy se zřejmě proti nim někdo ozve. S tím je třeba počítat, na druhou stranu to skýtá pro represisty velký mediální a politický kapitál, to je zřejmé. Ivana Řápková by měla být oponentům vděčná, bez nich by žádné drama a světská sláva nepřišla. Ale to jistě ví. Je také možná škoda, že oponenti exekucí, ke kterým patřím, nechválili pozitivní aspekty Záchranného kruhu – strategii proti pouliční prostituci, výrobnám drog, přestupkům a výherním automatům. Bez ohledu na způsob marketingu s tím nejde než souhlasit.

Jeden z diskutujících na Aktualně.cz se domnívá, že jeden z důvodů, proč zůstal Michal Kocáb ve vládě je to, aby měla Ivana Řápková protihráče, když exekutoři už nechodí. Zajímavá myšlenka.

V eurovolbách volím Edvarda Kožušníka /kdyby byl někdo na pochybách/ a doufám, že časem založí think-tank Efektivní město. Závěrem tohoto pelmelu gratuluji České televizi, kdy ukázala před volbou ředitele, že v ní stále pracují pro politiku užiteční lidé a ubezpečuji diskutující v Senátu, že pokud budou nadále přistupovat formálně k roli města jako hráče na poli sociální politiky – která má komponentu podpůrnou, kontrolní a represivní v rozumném, předvídatelném a výchovném mixu - a vyjadřovat zhusení nad tím, že to stojí pozornost politika i kolonku v rozpočtu, nikam se sociální realitou města nepohnou. Ještě dodám, že u podpůrných aktivit je třeba se ptát potenciálních uživatelů na jejich potřeby. Bez toho realizace nápadů vymyšlených z perspektivy osob s rodinou kulturou úspěchu, bez znalosti alternativního světa žití na periferii společnosti obvykle selžou a uživatelé jsou onálepkováni jako ti, co selžou, ti, co nemají zájem či všeobsažným nepřizpůsobiví. Obvykle skryto ve větě „my jsme pro ně….. a oni na to…..“

Vrtět psem nestačí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Pane Černý, nezklamal jste.

Plky, plky, nic než plky, řekl papoušek Zelenina.

Slaboučký odvar pocestného.

Máš dluhy? Zaplať, nesežere tě Řápková.
22. 05. 2009 | 16:19

češka napsal(a):

Pane Černý,
kdysi jsme zvonili klíči v touze po svobodě a rovnosti pro občany tohoto státu.
Potom se začal přerozdělovat státní majetek a vládnoucí garnitury zacpali občanům ústa "sociálními jistotami", aby je lidé nerušili v přerozdělování.
Když se někde situace vyhrotí, "zacpe" se lidem pusa dotacemi.
To má být fungující demokracie?
Musí se nejdříve situace vyhrotit a teprve potom se někdo zamyslí a pošle dotace z EU, proč raději nerozdělí peníze určené obcím "na hlavu", pak by se nikdo necítil být poníženým prosebníkem a dotace z fondů EU by skutečně byly vidět.
22. 05. 2009 | 16:31

Vasja napsal(a):

Je takový názor, že když někomu pámbu nenadělí, logika mu nic neříká, nechce se mu moc dělat, ale titul by chtěl, tak jde studovat do Brna socialno, gender, inveromentál, religionistiku, politologii a podobné blbiny. Z toho co píšete, tak Masarička je vaše matka.
Na Vašem místě bych vyčetl Kocábovi, že zbaběle zmizel, nenašel odvahu přednést své návrhy na řešení a poslal za sebe tyčovou tanečnici. Co s takovým ministrem.
22. 05. 2009 | 16:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden výkřik obsahující nadávku ("vůl"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 05. 2009 | 17:05

Pepa Řepa napsal(a):

Asi špatně vidím. Pokud se slovo vůl objeví v článku, pak nechápu,proč je v diskusi smazáno.
--------
Pozván byl z politiků pouze Kocáb, kterému byla přisouzena tradiční role opentleného vola na této vesnické soutěži ostrostřelců.
--------
docela trefná charaktéristika, řekl bych.
22. 05. 2009 | 17:26

Milan napsal(a):

Volím Dělnickou stranu. Chci, aby si všichni občané byli konečně rovni bez ohledu na barvu pleti!!!
22. 05. 2009 | 17:26

Vilém napsal(a):

Milan
nebojte se, pokud DS zvítězí, budete mít stejná práva jako dnes sociálně vyloučení Romové. Ostatně mám dojem, že i to je ve Vašem případě příliš mnoho, protože občanskou odpovědnost s nimi zákonitě spojenou nezvládáte.
22. 05. 2009 | 17:30

bigjirka napsal(a):

Pepo, navrhuji zatím neproskribovaného hňupa. Nemyslím, že ta role byla Kocábovi přisouzena, spíše se zdá že je mu vlastní. Kocábovo naduté chování a tento páně Černého kousek zdají se explicite potvrzovati Weiisův článek Přetolerováno o provokacích lidoprávních extremistů. Jsou to právě oni, kteří vyvolávají názor Milanův.
22. 05. 2009 | 17:32

Targus napsal(a):

Pane Jeníku Černých,
vy si z nás děláte srandu?
Údajný student bohemistiky si dovolí vypustit do éteru paskvil "dalším dvou zaměstnancům"? Tohleto je u mně na zabavení maturitního vysvědčení.
Dál jsem se ani neobtěžoval číst, stačil mi povzdech o asistenci ČT24, kterážto má umetat jakýsi chodník, aniž byste byl schopen specifikovat konkrétní profesní či etické pochybení pracovníků tohoto informačního kanálu.
Skoro se mi chce napsat Stejskalovi, ať vás vymázne a poučí, kterak dodržovat jakási pravidla. Nebo pro vás neplatí?
A ještě slůvko na okraj - jestliže považujete za rasistu člověka, kterému se nelíbí, že má ze svých daní sponzorovat příslušníky etnika, ve kterém je 60%-ní kriminalita a kteří nepochopili za min.50 let, že je nutno se vzdělávat, aby mohli pracovat nebo krást ( teď myslím Krejčíře) na špičkové úrovni, pak můžete v klidu podat hlášení Amnesty Int. nebo jiným obdobným zmetxxxxx, že mezi BÍLÝMI Čechy je 99 % rasistů.
Podávat hlášení, to nám Čechům vždycky šlo, možná se do toho rychle vpravíte.
22. 05. 2009 | 17:38

no.j napsal(a):

Volím DS a NS, mám už dost užvaněných pseudointelektuálů, kteří nikdy nevyřeší nic a umí pouze rozkrádat státní rozpočet do svých kapes. Drze to vydávají za demokracii a ten, komu se to nelíbí je ihned označen za Adolfa Hitlera !
22. 05. 2009 | 17:40

Pyxis napsal(a):

Milane, to volíte tedy opravdu dobře, jste slepý,hluchý, nebo co Vám je???
22. 05. 2009 | 17:41

Pyxis napsal(a):

Honzo, nenechte se umlčet lidmi, kteří to mají v hlavách trochu zpřeházené. I když si myslím, že zrvona u Vás to nehrozí. Na blogu Aktuálně mi přijdou sice pravidla trochu přitažená za vlasy a je vidět, že někomu to ohromně vyhovuje,(aspoň má čím vyhrožovat) avšak to je jistě právo administrátorů. Mnoho štěstí při dalším psaní, Vaše pravidelná čtenářka.
22. 05. 2009 | 17:47

Milan š napsal(a):

No nevím, pan Kocáb má docela rád USA. Dovedete si tam představit, že by si někdo dovolil odmítnout přijít do senátu, když byl pozván? Pan Kocáb rozhodně nemá právo lustrovat senátori, měl tam přijít a vysvětlit, že jsou všichni mimo mísu, pokud si to myslí. Takováto úcta před nejvyššími sbory je moc hezká. Já mám respektovat policajta a on na ně vyplázne jazyk.
22. 05. 2009 | 17:49

Karel (taky) napsal(a):

Navrhuji tento výtvor pana Černého označit jako odpad. Nemá nic společného ani s logikou, ani se skutečností, ani s životem.
22. 05. 2009 | 17:52

Gren napsal(a):

Co už mají ti novináři podle Vás pane Černý vysílat v TV a co mají psát?Problém dlužníků tíží většinu měst,hledá se řešení a debata na půdě senátu jen dokazuje jak vážný je to problém.Hlavní zastánce dlužníků Kocáb se debatě zbaběle vyhnul a Vy z něho ještě děláte mediální oběť.Ti starostové co vystoupily jsou volení zástupci.Kocáb je ministerský úředník který žádné volby nevyhrál a má tedy makat na tom za co je placen.Vaše podpora zbabělce Vás řadí na jeho stejnou úroveň.
22. 05. 2009 | 17:54

NoName napsal(a):

Máme právo vidět jak se za naše daně řeší nejpalčivější problémy. Pan Kocáb je salonní multikulti, který ani nemá zájem věc vyřešit, protože by vyschnul pramen podnětů pro zřizování stále dalších a dalších komisí. Jeho pracovní náplní je nejprve vymyslet závěr, t. j. za všechno si mohou slušní a přizpůsobiví sami, a pak k tomu pracně dodělat úvod. Jenže ono to nejde, co? No. Já volím do EP ODS a do národního parlamentu budu volit DS. Ekonomiku máme slušně rozjetou a teď si klidně lajznu volit stranu, která nemá v programu ekonomiku ale řešení mých probdělých nocí a parazity poblitých schodů.
22. 05. 2009 | 18:01

pantata napsal(a):

V Čechách platilo, platí a ještě nějaký čas potrvá rčení "...vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá". Ke Kocábovi jako ulité. Co kdyby nějaká primátorka i jemu zabavila poctivou prací získaný majetek?
22. 05. 2009 | 18:04

Nový napsal(a):

"Řápková by měla být oponentům vděčná, bez nich by žádné drama a světská sláva nepřišla. Ale to jistě ví."
Když to víe Vy, tak proč ji a ostaním "rasistům" děláte propagaci podobnými články ?!
Když si to soudný člověk přečte, hned dostanme chuť volit Národní stranu.
22. 05. 2009 | 18:05

Realista napsal(a):

Pane Černý, nezbláznil jste se, volit ODS a Kožušníka, toho hochštaplera s demagogií kolem televizních poplatků? Jak mám pak vůbec brát vážně Váš článek?
22. 05. 2009 | 18:10

Pr(u)dič napsal(a):

Nějak jsem nepochopil Vaše poznámky k České televizi ! Mě naštvali, že skončili přenos beze slova vysvětlení hned po trapném vystoupení mluvčí sl. Abbasové ! Ale jinak to byl stndardní nekomentovaný přenos !
22. 05. 2009 | 18:12

jarda napsal(a):

Kocáb zůstal ve vládě proto,že byl lidmi hodnocen jako nejhorší ministr a to je to nejlepší doporučení.
22. 05. 2009 | 18:32

Čochtan napsal(a):

Pane Černý,
píšete: "Kocáb, kterému byla přisouzena tradiční role opentleného vola .."
tuto roli není třeba Kocábovi přisuzovat. On to je.
Kocáb je nejopovrhovanějším polit-amatérem této země, a sám fakt, že tuto skutečnost nebere na vědomí a nečiní z ní závěry z něj to opentlené stvoření dělá.
22. 05. 2009 | 18:37

fafnir napsal(a):

pane Černý
normálně by po Národní a Dělnické straně neštěkl ani pes.Ale lidé jako vy ji patřičně zviditelňují.Normálně by paní Řápková byla místní spíše problematická šedá myš.Ale obhajoba lidí,kteří si s nesplácením dluhů,placením pokut a dodržováním civilisovaného a ostatní lidi neobtěžujícího způsobu života nedělají vrásky,naopak parazitují na ostatní společnosti,a jsou živi z dávek,které vymáhají na zbytku společnosti,vámi a vám podobně píšících lidí,tyto strany a tyto lidi zviditelňují.A když si ještě na pomoc pozvete antifu a podobné organisace,dovolím si tvrdit,že úspěch minimálně jedné nebo obou stran je zaručen,a ne li přímo 5% tak alespoň tím % ,který zaručuje přísun peněz paradoxně ze státního rozpočtu.
22. 05. 2009 | 18:38

Ivan napsal(a):

Slyšení v senátu bylo hanebné a světově ostudné. Nic neřešící, předsedající arogantní. Řečníci duchem pouze zaujatí, neschopni cokoli řešit. Tím nechci říct, že vláda je mimo. Ale hlavní úkol
přísluší ministerstvu vnitra.
22. 05. 2009 | 18:39

Holubář napsal(a):

Karel:
Bacha, módní je odpad recyklovat.
Jan Černý:
Docela vás obdivuji. Jednou rukou ovládat klávesnici a druhou cep a obojím mlátit prázdnou slámu.
Ze strany pseudohumanistů už bylo řečeno vše, nic nového nepřinášíte. Chybí činy, nikoliv hraběcí rady.
Každý člověk má v genech zabudovaný mechanismus v případě ohrožení "útěk nebo útok". Majorita v ČR zatím většinou mlčky volí "útěk". Pokud může, odstěhuje se z krizové lokality, vezme děti z krizové školy atd. Dělnická strana je z prvních náznaků "útoku", zatím marginálních. Většina zatím stále mlčí. Pokud ale stát nebude urychleně jednat ve smyslu ochrany členů majority před terorem minority, opouštění varianty "útěk" bude stále masivnější směrem k variantě "útok". Přirozená obraná reakce.
Obávám se, že pokud to dojde ke zlomovému bodu, nic hezkého nás nečeká. Obviňovat z tohoto stavu obhájce členů ohrožované majority je každopádně kontraproduktivní, bez ohledu na to, kdo je skutečným viníkem. Vzorec: "Kritizuji, ale nekonám" tento proces jen urychluje. Radikalizujete tak i ty, kteří by jinak radikální nebyli.
Česky řečeno: Nasráváte jen stále další a další lidi.
22. 05. 2009 | 18:39

PHP napsal(a):

no, nečekal jsem že do sídlišť plných líných lidí jdou z našich kapes tak obrovské peníze. Musím přehodnotit smysl placení peněz státu. A ve volbách volit pronárodní strany.
22. 05. 2009 | 18:40

Realista napsal(a):

Ad Jirka:

Na diagnózu to stačilo napsat jen jednou, zbytečně jste se namáhal.
22. 05. 2009 | 18:49

argun napsal(a):

autor
Máte stejné datum narození jako já, víte to? No jen ten ročník nesedí.. Budu tedy nejdřív chválit. Ty poslední asi 4 věty obsahují dobrou a důležitou myšlenku. To ostatní je "strelil na lišku, trefil maryšku". Ve škole mě učili, že slohová práce má mít úvod, stať a závěr. Vás ne? Jako že - Řápková špatně, Kubata dobře, ČT špatně, Kocáb dobře? A co dál? Hmmmmm.....A Kožušník korunuje dílo. A Kocáb for prezident, nespa?
22. 05. 2009 | 18:49

Joska napsal(a):

To je dobry a informativni clanek pane cerny, diky za nej. ja jsem za sebe rad, ze se alespon vrti pse, alespon neco se zacalo s timto bolestivym problemem delat. Doufejme, ze to bude brzo i vic.
22. 05. 2009 | 18:52

ML napsal(a):

Otevřený dopis-šiřte dál

Dopis Pane ministře Kocábe, mám dva syny, je mi 45 let. Bydlím ve vesnici u Teplic. Nemám ve svém okolí žádnou romskou rodinu. Jsem šťastná, že nemusím žít v beznaději jako obyvatelé Janova. V roce 1989 jsem byla na všech demonstracích v Teplicích a v Praze a moc jsem si přála demokracii a svobodu. To, co se teď tady na severu děje je horší než tenkrát. Svoboda nekončí tam, kde začíná nesvoboda druhého. Policie chrání (s prominutím) grázly před slušnými lidmi. Copak je to nesplnitelný sen ? Chci, aby ten, kdo nechce pracovat, klidně umřel hlady ! Ten, kdo si zničí byt, uřízne topení, ať zmrzne ! Co se stane mně a mým dětem jestliže: Nebudeme pracovat. Nebudeme platit nájem. Budeme na Romy vykřikovat rasistická hesla Budeme kolem sebe dělat bordel a ničit své okolí. Budeme obtěžovat romské rodiny hlukem, smradem. Budeme krást. Uřízneme si topení a rozbijeme okna. My - budeme bezdomovci, chcípající hlady. Vyčíslí nám dluhy za zničený byt a na krku budeme mít trestní oznámení za hanobení té jejich slavné rasy. A bude-me se za vše stydět. Oni - tmaví a ukřičení - dostanou nový byt, sociální dávky, nové zařízení bytu a ochranu policie. A budou vykřikovat jak pro ně stát nic nedělá. Náš slavný státní rozpočet nemá peníze na centra pro slepé, vozíčky pro posti-žené, lůžka pro staré a nemocné. Kolik peněz z naší práce stojí taková normální romská "rodina"? Nestydíte se, páni a dámy tam "nahoře" kdo o nich rozhodujete ?!? Kdo Vám dal právo určit, že z mých daní budu živit dvě cigáňata a soused od vedle si bude shánět sponzory na výcvik psa pro svého postiženého syna? Asi tedy jsem rasista. Tohle už přeci není možné !!!! Cítím obrovský vztek a beznaděj. Proč jsem vlastně tenkrát chtěla tu demokracii a svobodu? Aby se Ti, kteří poctivě pracují a žijí měli dobře… Čeho jsem já a mě podobní dosáhla? Ti kdo poctivě pracují a žijí, živí líné, sprosté a primitivní prasata a ještě se bojí, aby jim nebylo vyčteno, že je živí špatně. Příští volby jsou pro mě jasné - DS, Národní odpor, kdokoliv, kdo tímhle "bordelem" tady zatočí, ano budu volit i nacionalisty. A píšu to s plným vědomím odpovědnosti za tuto mou volbu. Před rokem 1989 byli utlačovaní lidé za své názory, ale dnes jsou utlačovaní za to, že chtějí pracovat a žít slušně. Před rokem 1989 policie chránila politiku jedné strany. Dnes chrání ty, co by měla sama trestat a zavírat. Je mi z té naší slavné demokratické společnosti a z našich "nerasistických" politiků na zvracení. Je naprosto zjevné, že se s cikánama budu klidně bratříčkovat, ale hlavně, že zůstanou u koryta. Na další shromáždění v Litvínově pojedeme. Já, manžel, synové, jejich kamarádi, naši známí....LIDÉ, kteří žijí jako LIDÉ, tuto naši podporu potřebují vidět. A vůbec nečekám, že se cokoliv změní. Naši politici mají teplá místečka a za zády EU. Ale na každého se vaří voda ............. Jednou, pane Langer, Topolánku, Paroubku a ostatní mocní, budete i Vy a Vaše děti žít v takovém ghettu. JEJICH životní prostor se totiž bude neustále rozšiřovat a práv přibývat. Kdybych vylovila zlatou rybku, přála bych si, aby jste se toho dočkali brzy. A Vaše ženy se z nákupu vracely uličkou černé v ě t š i n y po pokálených schodech a zavřely za sebou počmárané a poničené dveře. Pak, aby jste stáli oba za rozbitým oknem, poslouchali hluk, nadávky a řvaní - toto lidové umění naší utiskované menšiny - a pozorně hlídali, kdy se za rohem objeví Vaše ratolest, plížící se se strachem ze školy. Opravdu si to neumíte představit ? Nebo máte pocit, že Praha je daleko? Co takhle detektor lži a otázka pro Vaše muže, kteří v Janově zasahovali ? Kolik z nich, myslíte, bylo přesvědčeno o správnosti svého jednání ? Kolik z nich by šlo bydlet do služebního bytu, který by byl v Janově ? Děkuji za JASNOU odpověď - jaký rozdíl je mezi právy a povinnostmi "bílých" a "černých" ? KV
22. 05. 2009 | 18:52

bigjirka napsal(a):

Tak pane Černý. Tohle jste vyvolal. Ano, jak píše Martin Weiss, zkoušíte, až kam se dá zajít. Opravdu myslím, že o moc dál už ne. Vy si furt myslíte, že o nic nejde. Jenže vyvoláte pogromy. Opravdu to chcete? Zatím jen pan Holomek si troufl jim říct, že nemají jen práva, ale taky povinnosti.

PHP - platit peníze státu má smysl. Jinak by nás totiž zavřeli. Jako když odmítnete platit vyděrači za ochranu...
22. 05. 2009 | 18:57

alima napsal(a):

Pane Černý, jen ještě pár takových článků a m

áte po karieře ,neboť 96% národa vás vypíská
22. 05. 2009 | 18:57

zrub napsal(a):

Černého článek je typickým převrácením věci naruby. Podle Vás p. Černý je úkolem médii výhradně a jen provádět masáž diváků důsledně podle schválené ideologie. Pokud média, byť výjimečně, splní svoji funkci a podají nezkreslenou a necenzůrovanou informaci, na příklad přímým přenosem z jednání zvolených senátorů, je to pro Vás šokem, který Vás vyprovokuje k napsání propagandistického blábolu, hodného absolventa VUML. Obávám se však, že jste naopak vyprovokoval spoustu občanů, k postoji právě opačnému, tedy k řádnému naštvání. Ostatně tak to činí Kocáb pravidelně vždy, když promluví.
22. 05. 2009 | 19:00

Kateřina napsal(a):

Jsem z Prahy a Cigáni mě okradli, napadli házením velkými kameny, slovně napadli, unesli a nutili k prostituci a pokusili se znásilnit.
Velkou a možná hlavní vinu za to, jak nás Cigáni utiskují a obírají o veřejné peníze, dávám politikům, ne Cigánům samým. Je to mezinárodní politika nadržovat Cigánům. Přemýšlím proč a napadá mě, že zastánci agresivních ras se snad cítí nad těmito etniky vysoce nadřazeni a ze shovívavosti jim nadržují. Také se cítí nadřazeni nad lidmi, kteří si tuhle nespravedlnost nechtějí nechat líbit a proti agresivním etnikům vystupují.
22. 05. 2009 | 19:17

OFČAN napsal(a):

Člověk jen žasne co lze očekávat u lidí za reakce.Všichni tady jaksi nechápou že to mediální divadlo v senátu je jen pro tupé voliče.Zákon o exekucích atd..tady je již dlouhou dobu.To za prvé.Za druhé po celou dobu měla ZASTUPITELSTVA možnost z neplatiči bojovat za pomocí soudů,policie atd.Na to vše tady ZÁKONY dávno existují.PROČ tak ZASTUPITELSTVA nekonala?Nikoho z Vás to nenapadne že tento letitý problém mohl být dávno vyřešen?Třeba v Litvínově ODS )(ano právě ta) léta ovládala radnici ale nikdo z vás se nezeptá proč to třeba Řápková atd. nechlala dojít tak daleko?Proč třeba Čunek léta neřešil problémy ve Vsetíně?Jen sleduji jak hloupý je český elektorát a ještě těmto lidem hlasitě tleská.Hlavně si je opět zvolte.NIC jiného si totiž nezasloužíte.Já osobně bych všechna zastupitelstva v obcích a mestěch ČR kde mají tyto problémy do roku 2008 pozavíral a dal jim škody k náhradě.PS existují města a obce v ČR kde tyto problémy nemají,ač tam je početná skupina romů atd..PROČ to tam nemají?
22. 05. 2009 | 19:17

gakusei napsal(a):

člověče, vy jste ale žvanil a budižkničemu. není divu, že jste akademickou hodnost nezískal, lenochu.
22. 05. 2009 | 19:35

Mastodont napsal(a):

22. 05. 2009 | 19:36

Milan napsal(a):

Vilém
Mýlíte se. Cikáni u nás mají nadstandartní sociální výhody.
Pár příkladů pro Vás.
1.Policisté (zvláště městští) se bojí zasahovat proti cikánské kriminalitě. Je jim doporučováno neprovokovat a příslušníky tohoto etnika pouze usměrňovat. Jinak jim hrozí obvinění z rasové diskriminace.
2.Známou zbili cikáni, když šla večer z nákupu.Chtěli po ní peníze.Udělala chybu,že těmto nebohým chudákům odmítla přispět.Výsledek=přeražený nos, vyražené dva zuby a naražená páteř.Celý případ se pak projednával a tito útočníci to vysvětlili tak, že ta paní je jich 6 urážela a na dávala jim do černých sv..í a pak dokonce jednoho napadla.Dostali podmínku.Celý případ sledoval úřad Džamily, protože rodiče těch diskriminovaných spoluobčanů se odvolávali na rasovou diskriminaci.
3.V autobuse se bílí občané bojí říci cikánským dětem, že sedí na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Pokud se k tomu přesto odhodlají, je jim vyžranou romskou spoluobčankou vynadáno do bílých sv..í. Pokud si člověk stěžuje na chování těchto individuí na úřadech, je jim doporučováno, aby to raději neřešili, protože se jedná o cikány.
4.Když cikána chytnou při krádeži v obchodě, vyhrožuje zasahujícím policistům, že si bude stěžovat na dizdrimináááciu. Když na ulici odmítneš dát žebrajícímu cikánskému dítěti cigaretu, vynadá ti do bílých s...í. Pokud se ohradíš, napadnou nás další členové tlupy.
22. 05. 2009 | 19:38

Mastodont napsal(a):

V roce 2008 navštívila Člověka v tísni kontrola Finančního úřadu Praha 2. Smyslem kontroly byla kontrola, jak páni humanisté nakládají s veřejnými penězi ze státní pokladny a zda je vynakládají na své deklarované účely transparentně a podle zákona. Výsledek? Byly objeveny milionové tunely, ukázalo se, že peníze údajně utracené za jednotlivé projekty nelze dokladovat a došlo k porušení zákona o rozpočtové kázni. Finanční úřad musel rozhodnout, že dvě vytunelované dotace ve výši cca 5 milionů korun musí humanisté vrátit. Ale co se nestalo? Humanisté pod vedením pana Pánka začali křičet, že jde o šikanu a moc přísný výklad zákona (kdo ví, zda-li nejednal Finanční úřad Praha 2 šikanózně) a Finanční úřad vyhověl žádosti o posečkání úhrady.
22. 05. 2009 | 19:41

Milan napsal(a):

Další příklady rasové diskriminace občanů bílé pleti a nejen jich:
Na sociálce se úřednice bojí nedat cikánům další sociální podpory, protože je jim vyhrožováno, že jim tito zmetci vyvraždí rodinu. Když odmítneš bílého uchazeče o práci, nic se neděje, pokud je to cikán, je to okamžitě důkaz rasové diskriminace.
2.Cikáni jsou zvýhodňováni v celé společnosti. Ve škole dáš cikánovi pětku a pokud přežiješ útok jeho rodičů, tak Tě sejme ředitel, protože jsi postihl žáka romského původu. Každý cikán, který nastoupí na střední školu má nárok pololetně na 8000 Kč podpory jenom proto, že je cikán.
3.Dnes jsme měli tu čest cestovat vlakem českých drah z Prahy-Holešovic.Přímo ve vestibulu je většina laviček obsazena cigoši a cigoškami, kteří tam řvou,dělají bordel a žebrají. Kdo jim nechce přispět, je mu vynadáno v lepším případě do bílých svi.í. Tato individua v hale přímo spí, chodí na záchod a zvrací. Navíc mám podezření, že tam kšeftují s drogama.Viděli jsme tam dva výstupy, kdy tam po nich další členové jejich tlupy chtěli zpět peníze.Prej se to nedá "žrát".Nikdo proti nim nezasáhne.
22. 05. 2009 | 19:41

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem další výkřik obsahující nadávku ("jste vůl") a jeden grafický spam, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek poskytovat prostor pro slušnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Myslím, že vidíte docela dobře, pane Pepo Řepo.
22. 05. 2009 | 19:43

Rogi napsal(a):

Pan Černý vždy lezl do zadku mocným a už se nezmění. A nezměníme to ani my, pokud nebudeme volit ty, kteří vidí věci tak, jak je ve skutečnosti vidí 90% lidi. Takže nevolit žádné ČSSD, ODS, zelené ekoteroristy a panbíčkáře. Chtěl bych rozhodovat o mnou placených daních. Jestli stát potřebuje televizi a rozhlas, ať si to platí ze svých mandatorních výdajů. Jestli alkoholici a narkomani mají zdarma dostávat své narkotika a následně i léčení, tak je potřeba to vyčlenit ze zdravotního a sociálního pojištění, aby bylo dost financí na léčení skutečně nemocných a aby nebylo potřeba vybírat další poplatky, ale na druhou stranu kontrolovat a trestat ty , kteří dávky a výhody zneužívají (např. označení na autech, které zpravidla postižení ani neviděli). Lempli a nefachčenci nesmí dostat víc peněz z dávek než je minimální mzda. Plat poslanců odvozovat od průměrné mzdy. A tak by bylo možno pokračovat téměr do nekonečna. Všechno je u nás pokřivené. Zákony a soudy straní vždy velkým zlodějům, podvodníkům a kriminálníkům,protože by asi sami skončili i s politiky, kteří tyto zákony navrhují a schvalují v kriminále. Se stávajícími velkými stranami se nic nezmění. Proto taky u nás nemůže dojít k referendu. Proto budu volit strany,které mají snahu tyto pokřivené zákony změnit.
22. 05. 2009 | 19:50

Karton napsal(a):

Ten článek je jako od chovance psychiatrického ústavu. Problém Rómů je v tom, že jim vyhovuje současný způsob života, protože odpovídá jejich mentalitě. Jenomže jejich mentalita je dědictvím daleké minulosti. Je to stejný problém jako s drogovou závislostí. Pokud se lidé sami nejsou ochotni naučit žít normálně, musí být k tomu přinuceni. U lidí, kteří se vyhýbají práci a stáloe potřebují peníze je jediná možnost, jak je přinutit ke spořádanému životu; snížit jim peněžní dávky a zapojit je do veřejně prospěšných prací.
22. 05. 2009 | 19:50

karel napsal(a):

100% souhlsim s ML, jsem rad, že jsem nemusel dodělat VUML. Kdo nezažil nepochopí.
22. 05. 2009 | 19:54

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Černý,

předpokládám, že jste ze své práce zvyklý na to, že řada lidí odmítá (či není schopna) přemýšlet o problémech v celé jejich složitosti, nezajímají je souvislosti, chtějí jen svalovat vinu na ty, kdo jsou jiní.

Ve vztahu k Romům je to patrné více než jinde. Situace je velmi neutěšená, jak dokazují různé výzkumy a šetření.

Nicméně tak bezútěšné, jak by se mohlo zdát ze zdejších reakcí to myslím přece jen není. Mnozí již přemýšlet začínají, snaží se chápat, porozumět a pomoci (zejména ti mladší, nezatížení frustrací svých minulých osudů). Akorát se jim nechce dohadovat s agresívními primitivy.

V poslední době se zde objevila celá řada nových nicků, řekl bych, že sem začíná chodit lovit "národovci" a neofašisté z Dělnické strany. Proto je zdejší debata poněkud pokřivená.

Dokud neporušují zákony a dobré mravy (a většina z nich si dává velmi dobrý pozor, aby balancovala těsně před hranou) nechci se uchylovat k restrikcím či zákazům. Pokud to přeženou, zasáhnu.

Je na nás ostatních, abychom v debatě dali najevo, že ne všichni přemýšlejí v kategoriích "my-oni".

Tak asi tak. Chtěl jsem jen, abyste věděl, že v tom nejste sám ;-)

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 20:03

Neo napsal(a):

Já stále nechápu jednu věc...Jak může někdo-např Kocáb a jemu podobní ignoranti popírat fakt, že je tu cikánská komunita, která se chová jako rakovina státu...
Jen tento stát vysává, bere vše a tento stát dusí svým potřebami, nároky a vším tím hnusem, který dokáže vytvořit svým stylem života.
Já osobně s jedním cikánem pracuji-je to pohodový chlap, má rodinu, jedno dítě a dře jako kůň...a nemohu říct, že mi vadí-ani v nejmenším!
Oproti nechutným, špekatým,uřvaným matronám, které si svým vřískáním na sociálních odborech vše vyřvou a odjíždí v mercedesu se svým přítelem, a s fajn pocitem, jak dobrý je ten "gadžo Kocáb"(nebo spíš tupý).
Dokud bude český člověk zastupován tupci typu Kocáb, Paroubek, Langer, Toploánek a spol. bude se tu dařit této cikánské rakovině, která kazí jméno všem cikánům, kteří pracují a snaží se žít podle norem většiny. A sami politici by měli přestat tuto rakovinu podporovat a začít ji léčit, jelikož českým lidem dochází trpělivost s tímto odpadem společnosti a pak už je jen krůček ne k cestě do Kanady, ale ke genocidě a krveprolití!
Já osobně se v životě nesnížím k volbě stran jakými jsou Dělnická strana a taktéž k volbě stran neonacistických...to může udělat jen hlupák a je to stejné zlo-ne li větší než cikánská lůza. Doufám, že politici se přestanou chvat jako lidé postižení idiocií a začnou toto řešit. Pokud ne, bude to muset časem řešit lid sám a možná i se zbraní v ruce.
22. 05. 2009 | 20:13

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane neo,

dovoluji si upozornit, že nikdo nepopírá, že část Romů se chová naprosto asociálně, zneužívá státní peníze, terorizuje své okolí apod (pokud mi najdete odkaz, ve kterém toto třeba pan Kocáb popírá, uveřejním jej ve svém blogu a nazvu ho lhářem).

Dělá to část Romů i část bílých (percentuálně je je těch deklasovaných Romů v romské komunitě více než bílých v bílé (má to své historické důvody).

Také doufám, že politici už konečně začnou soužité bílé většiny a romské menšiny řešit. Zatím neudělali prakticky nic, jen spoustu paseky.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 20:20

stejskal napsal(a):

P.S. Mimochodem vedle cikánské lůzy (Vaše slova) existuje i bílá lůza. Vedle spořádaných Romů (jako je Váš spolupracovník) i spořádání bílí. Až tohle většina lidí pochopí, bude to dobrý základ pro další řešení (ale bez tohoto základního pochopení se cokoliv bude řešit dost obtížně).

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 20:22

Jirka napsal(a):

Vážený pane Steskale to s tím volem chápu, že jste to smazal ale zase pochopte mne že jsem to o autorovi prostě na základě tohoto článku napsat musel. S pozdravem
22. 05. 2009 | 20:23

Vilém napsal(a):

Milan
Jste nejspíš profesionální štváč v oblasti etnických a sociálních problémů, například:

http://aktualne.centrum.cz/...[]=3186405,0

7.Všechny nepřizpůsobivé jedince bez rozdílu barvy pleti, kteří ohrožují bezpečnost a zdraví většinové populace internovat do převýchovných pracovních táborů.

Pak je samozřejmě vysvětlování nepřesností ve Vašich výlevech zbytečné.
22. 05. 2009 | 20:25

Jirka napsal(a):

A jen tak mimochodem - mám takovou teorii , cikánů se člověk zastává nepřímou úměrou v jakém počtu se vyskytují v okruhu 10 km od jeho bydliště - u vás jich moc nebydlí, že? Myslím, že naše primátorka vám ráda na měsíc poskytne tuto výsadu nechat si po ránu říct od cikána - dobré ráno sousede :)
22. 05. 2009 | 20:25

jancerny napsal(a):

Zdravím editora i mé příznivce a mé oblíbené nicky bigjirku, čochtana, řepu a další.
Je to skutečně tak, že mnohokrát jsem byl v debatě oponentem partnerům s obdobnými životními zkušenostmi a kompetencemi, které se pak odráží v postojích a ty zase v psaném projevu. Na věcné výhrady k textu mohu reagovat, na osobní útoky je to zbytečné. Náckům vzkazuji, že mne jejich zlost těší. Několik pozitivních reakcí naopak stačí ke spokojenosti mě.
22. 05. 2009 | 20:26

bigjirka napsal(a):

To jste tedy pane Stejskale silně přehnal. Tuším včerejší Lidovky, tuším Martin Weiss, Přetolerováno? Ano tihle lidoprávníci opravdu zkoušejí, kam až mohou se svými patologickými bláboly zajít. Ano, to oni připravují půdu DS, NS a podobným tchořům. Pan Černý je opravdu prvotřídní blábolista a čekatel na pěkné korýtko v ethnobusinessu. Tihle lidé ve skutečnosti pogrom potřebují a požadují! Pak teprve ethnobusiness pokvete! Jak jim narostly hřebínky po Vítkově - a to ještě nikdo neví, zda nezapálil cikánský lichvář.
22. 05. 2009 | 20:32

Jirka napsal(a):

jancerny : ve 40 letech, se spořádanou rodinou , VŠ vzděláním a slušnou pozicí být označen za nácka to pěkně děkuju, pěkně prosím naučte se používat výraz MONORASISTA asi by to tak nejvíc odpovídalo kompromisu mezi tím co si o většině lidí , kteří většinou na základě osobní zkušenosti nemají prostě tyhle parazity rádi, myslíte vy a za co je považuji já.
22. 05. 2009 | 20:33

bigjirka napsal(a):

Pane Černý, prokristapána, jaké vy máte kompetence? Co to melete? Vy opravdu, docela skutečně zkoušíte, kam až můžete zajít. Tím nemyslím jen vás, nedostudovanou nulu s kompetencemi, ale celou bandu lidoprávních extremistů napojených přes tučné granty na veřejné rozpočty.
22. 05. 2009 | 20:35

tomas_fuk napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahra...

pane černý, kdy se ozvete proti skandálnímu klipu zelených, vyhrožujících člověku vraždou ?!

jo já zapoměl - vy máte ten dvojí metr ...
22. 05. 2009 | 20:36

Jindřich Šídlo napsal(a):

Ahoj, Honzo. Jen pro přesnost: angažmá ČT24 bylo okamžitým a spontánním rozhodnutím porady vedení zpravodajství ČT jen chvíli před přenosem, byl jsem u toho taky. Nehledej za tím žádný PR. Jinak díky za zajímavej blog a držím palce.
22. 05. 2009 | 20:38

bigjirka napsal(a):

to máš opravdu fuk, jednou jsem měl skládací metr a v něm chyběl jeden dílek. buhužel jsem se nasral a zahodil ho... :-)
22. 05. 2009 | 20:39

jancerny napsal(a):

Nebuďte, Jirko vztahovačný, Vás se týká kolonka osobní útoky. Pro bigjirku: Weiss mne skutečně svojí argumentací překvapil. Já když se kolem sebe podívám, tuto diskuzi nevyjímaje, žádné přetolerováno nevydím. Vidím věci, o kterých píšu.
22. 05. 2009 | 20:40

fafnir napsal(a):

Pane Stejskale
a jsme u toho znovu.Buď zvolíme občanský princip,stejné povinnosti,stejná práva,bez ohledu na rasu a barvu pleti.O tom jsme spolu několikrát diskutovali.
Nebo k vašemu překvapení rasový,kdy budeme povinnosti a práva určovat dle barvy pleti a rasy.Obávám se,že ministr Kocáb,a v tomto případě pan Černý, prosazuje princip rasový.
22. 05. 2009 | 20:41

jancerny napsal(a):

za y se omlouvám
22. 05. 2009 | 20:42

jancerny napsal(a):

Občanský, občanský, fafnire
22. 05. 2009 | 20:43

RUMCAJS napsal(a):

Mě by zajímalo pane Černý, jestli každý, kdo se domáhá svých peněz, je rasista. Jestli třeba skláři z NB jsou dle Vás taky rasisti ?
22. 05. 2009 | 20:45

bigjirka napsal(a):

fafnire, ne rasový, protože cikáni jsou stejná rasa. Takže celé hlaholení o rasismu je blábol. Dejme tomu tedy etnikum. :-)

A vy, pane Černý, nechcete nic víc a nic míň, než aby si všichni normální lidi nechali udělat lobotomii a tolerovali "alternativní svět žití na periferii společnosti". Vy to jste, kdo spolu s Dělnickou stranou vyvolá etnické konflikty. Možná vás dokonce platí. Protože lepší reklamu, než vaše plky, mít nemohou.
22. 05. 2009 | 20:49

bigjirka napsal(a):

Hluboce se mýlíte, pane Černý, etnický, etnický
22. 05. 2009 | 20:51

stejskal napsal(a):

To je Vaše interpretace, pane bigjirko. Já ji nesdílím.

Pane jirko, nezlobte se, ale nechápu (já nějak vůbec nechápu, když si lidé nadávají do volů).

Jinak Vám mohu na nějaký čas poskytnout místo k parkování před naším domem. Za posledních pět let nám zhruba patnáctkrát vykradli auto (a jednou ukradli úpně). Párkrát je chytli, byli bílí jako sníh.

Kupodivu od té doby nehovořím o české lůze a nepožaduji, aby se s Čechy zatočilo. Prostě mne to stále ještě nepřinutilo dělít lidi podle barvy pleti či národnosti. Doporučuji, hodně to člověku pomáhá pochopit některé věci.

Ahoj, Jindřichu ;-)

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 20:52

jancerny napsal(a):

Jindra Šídlo: zdravím. Pár kosatců na okraji lesa, které jsme málem pokládali za divokou přírodu svědčí o pečlivé a jemné práci zahradníků.
22. 05. 2009 | 20:55

Jirka napsal(a):

jancerny: víte upřímně fakt věříte tomu co píšete? třeba argument o tom kolik Chomutov a Litvínov zíkasli mil. EUR od ministerstva, takto napsané to vznívá trochu jinak než když se napíš: že tato částka je ve skutečnosti částkou z evropských fondů, nejde tedy o peníze z ministerstva, dále je předpokladem získání těchto dotačních titulů výrazná fin. spoluúčast města a navíc jsou tyto tituly přidělovány na základě perfektně zpracovaných a věřte že v případě Chomutova několika let připravovaných podkladů, vy tím vyjádřením podsouváte jakousi odměnu od ministerstva, kdepak jsou to tvrdě vybojované peníze a za to vděčíme paní primátorce. Nebo vaše zmínka o Kubatovi :) jak citlivě zvládá problémy v Ústí - to přece nemůžete myslet vážně, člověk kterej prohlásí že když si cikáni neuklidí u baráků, že jim sociálka sebere děti a ono sami skončí na ulici, ne že by mi to vadilo ale je to opravdu onen citlivý přístup, ve vašem případě jde pouze o osobní sypmpatie či antipatie k paní Řápkové a když už jsme byli u Kubaty, jeho šílená akce s vyklizením Ústí :), dokonalá reklama pro tuto DS apod. , mimochodem ikde jsem nenašel zmínku o tom, že v Chomutově nebyla tuto nebyla minulý týden povolena akce DS, proč? Nehodí se vám to do vašeho vidění světa - mimochodem ten první nadpis článku byl super, škoda že jste od něj ustoupil, i když tenhle taky není špatnej.

PS. vážně si dokážete představit, že by jste si založil rodinu a nastěhoval se s ní někam poblíž Předlic :)?
22. 05. 2009 | 20:56

fafnir napsal(a):

pane Černý
a pěkně prosím,jak je ten občanský přístup uplatńován.Po vybydlení není Cikánům přidělen nový byt,při neplacení činže jsou okamžitě vyhnáni z domu,jak se to děje majoritě.Ve škole jsou jistě pomalejším dětem z majority přidělováni asistenti jako Romům.Je li konflikt mezi Cikány a majoritou,je majorita vždy rasistická.Naopak,oloupí li Cikán necikána je to považováno za standardní přestupek.Dalo by se pokračovat dlouho.
Tvrdím dlouho a stále totéž:každý má stejné povinnosti a práva,přesně v tomto pořadí.A druhé,nemůžeš pracovat,pro nemoc,pomůžeme,nechceš a vymlouváš se chcípni.
22. 05. 2009 | 20:57

stejskal napsal(a):

Občanský, pane fafnire, občanský ;-)

Stejná práva a povinnosti pro všechny (bílé, hnědé, modré, fialové). A pomoc hendykepovaným, kteří jsou ne vlastní vinou vystaveni třeba perzekuci a xenofobii např. na základě barvy pleti (sexuální orientace, odstálých uší atd).

Na západ od našich hranic už tento princip přijímá za svůj více lidí. Tady to též jednou přijde, jsme o tom přesvědčen. Jen budou muset lidé začít přemýšlet, co je pro ně (i v dlouhodobější perpektivě) výhodnější.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 20:58

RUMCAJS napsal(a):

Pane Stejskale.

Znáte u nás oblast s bílími, kde by policajti dopadli podobně ?
http://www.novinky.cz/zahra...
22. 05. 2009 | 20:58

bigjirka napsal(a):

Nemusíte, pane Stejskale, leč je to tak. Vidíte to, jak lidé na tu lidoprávně extremistickou propagandu startují na první šlápnutí. Lidská práva nemakačenků, vrahů, násilníků, zlodějů, deviantů, to vše je před lidskými právy člověka, který chodí do práce, stará se o svou rodinu a své okolí, své bydlení nevybydluje, ale zvelebuje. Ten není ničím zajímavý a jeho právem je všechno strpět a platit, platit, platit. A běda, aby náhodou něco chtěl od pracáku. Se zlou se potáže.
22. 05. 2009 | 21:01

Neo napsal(a):

Zdravím pane Stejskale!
Já si myslím, že lidé jako je pan Kocáb, paní Stehlíková toto popírají snad z principu, jinak by toto proboha dávno řešili...neochota tohoto "ministerstva" cokoliv řešit je do nebe volající a veškerá řešení provedená jinými lidmi-viz Chomutovská primátorka-jsou jen napadána.
Mě osobně to jako popírání tohoto problému přijde.
A ano, souhlasím, že je nejen cikánská lůza a lůzou by měl být nazván každý nepřizpůsobivý člověk.
22. 05. 2009 | 21:02

stejskal napsal(a):

Jistě, pane Rumcajsi. Různé bílé gangy (převážně mladistvých) řádí po celém světě (Evropa, USA). Je to vždy především otázka frustrace a sociálního vyloučení.

Pane jirko, ruku na srdce. Chtěl byste bydlet mezi bílými bezdomovci třeba na pražském Hlavním nádraží, A chodit s nimi jíst do Naděje? Předpokládám, že nechtěl. Tak většina z nás by nechtěla bydlet třeba v Martiční či Janově. Žije tam řada deklasovaných lidí. Nemají stejné hygienické návyky, chovají se tak, jake je to pro nás neakceptovatelné. Bílí, hnědí, modří i fialový.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 21:05

bigjirka napsal(a):

Ano, na západě je více lidí, kteří již přijali lobotomii nabízenou jim jošky a bandity a podobnou teroristickou chátrou.
V momentě, kdy se řekne např. romský asistent, není přístup občanský, ale je etnický. Já také nemám gadžovského asistenta.
22. 05. 2009 | 21:07

stejskal napsal(a):

Lidská práva (a zákonné povinnosti) jsou nedělitelná a nezadatelná. Platí pro všechny, pane bigjirko. To je základ všeho. S pletí, asociáoností, vykořeněním a já nevím čím se to nemění.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 21:07

Jirka napsal(a):

pane Stejskale na západě od hranic naopak perfektně funguje žití těchto lidí na okrajích - periferiích měst, jen tam je problém, že na západě tady co slušně vydělávající pobírá totéž tam nezaměstnaný, v tomto pohledu pak ta péče o ony chudáky nepřizpůsobivé vyznívá v jiném tónu. Moje máma důchodkyně pobírá cc. 7 600,- Kč měsíčně, bohužel nemá onu minoritní mentalitu kterou vy tak vehementně omlouváte a tak platí účty, nedělá po nocích bordel a dovolím si tvrdit že dětem v sousedství nehrozí, že by je v důsledku hmotné nouze přepadla a sebrala jim mobil :) pak jim ještě nadávala do bílích s..., mimochodem v tom klipu NS všiml si někdo té ženské jak rasisticky uráží bílé? Myslíte že to někdo řešil, proč tohle lze tolerovat? Ten kousek koloval již před nějakým časem na internetu, natočil to jeden soused té ženské, co myslíte že by se dělo pokud by to bylo obráceně, myslíte si že by už dnes neseděl?
22. 05. 2009 | 21:07

jancerny napsal(a):

Jirko, role mmr byla v případě IOPu klíčová, jinak by Chomutov nedostal nic, kdyby mmr neupravilo podmínky tak, aby i Chomutov na tyto peníze dosáhl. To je role státu. Spoluúčast města a chomutovské bytové je součást pravidel. Realizace IPRM v Chomutově přinese zlepšení infrastruktury, opomíjí lidi, práci a rekvalifikace. Chomutov prodal byty, dluhy si nechal. Jednostranně nevýhodný obchod pro tu veřejnou část financí ve městě. Kubata represi cílí velmi adresně.
22. 05. 2009 | 21:10

stejskal napsal(a):

Pane jirko,

Vaše maminka je zřejmě slušný člověk, stejně jako jsou slušní lidé mezi bílými, hnědými, modrými i fialovými. Někteří bílí jsou gauneři a ujišťuji Vás, že Vaši maminku připravili (stejně jako nás všechny) o daleko více peněz, ne všichni Romové za posledních padesát let. A přesto bych nedoporučoval na ně zanevřít.

Sociální dávky a důchody jsou stejné podle stejného klíče pro všechny bez ohledu na barvu pleti (a podle mne jsou nastaveny špatně). S mentalitou to nemá nic společného. Pokud se stát nechá vydírat jedinci, kteří jej vydírat chtějí, je to především chyba státu. V Česku už je tradicí, že každý se snaží od státu urvat co nejvíce. Bílí, hnědí, modří i fialoví...

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 21:15

Jirka napsal(a):

no když už jsem se tak pěkně rozkecal dovolím si jednu poznámku k tomu neustále omýlanému že nejen mezi cikány jsou nepřizpůsobiví. Pokud jste sledovali pořad paní Jílkové kdy byl Kocáb a Řápková, všimli jste si jak se tam neustále taktně používalo slovo nepřizpůsobiví místo slova cikán, pak mě ovšem zaráží proč ta cikánka co tam byla z Chomutova nebyla představena jako zástupkyně nepřizpůsobivích ale jako zástupkyně rómů, to mi zavání rasismem. Pokud nezačneme tyhle věci nazývat pravými jmény skončíme jako v jedné americké komedii, kde vylezl zombie z hrobu a jedna z postav jej nazvala zombiem, pak se opravil na NEMRTVÝ AMERIČAN :) používejme obyčejnej selskej rozum a základní pravidla ať platí pro všechny pak se nebudete nikdo děsit preferencí DS a NS protože češi nejsou rasisti, češi jen nesnáší cikány protože dělaj bordel.
22. 05. 2009 | 21:16

bigjirka napsal(a):

Na tom jsme se již pane Stejskale mnohokrát shodli. Jenže páni Černí jdou daleko za to. Zkouší, kam až mohou zajít ve své promotion cikánů, muslimanů, vrahů, homosexuálů, deviantů. Ne, opravdu nechci všechny ty skupiny hodit na jednu hromadu a spojit jakkoli dohromady. Ale každý z těch okrajových jevů, ať už vyloženě negativních nebo ne, vytváří cílovou skupinu pro své promotéry, pro byznys napojený na daně z kapes nás všech, kterým každý akorát nasere do rucí. Ano, trvám na tom, že tito promotéři zkoušejí, kam až mohou zajít. Ve skutečnosti tím té "podporované" skupině škodí. Fandím panu Holomkovi, který "svým" řekl: nemáte jen práva, ale máte i povinnosti. Ono to ale stejně zapadne - protože myslím, že on je Sinti, takže Olahům a Rumungrům by to musel říct zas někdo jiný.
22. 05. 2009 | 21:16

fafnir napsal(a):

paneStejskale
problém je,že jak mě opravil bigjirka,etnický přístup vydáváte za občanský.Občanským bude až stejné povinnosti budou vyžadovány po všech stejně.A to se neděje a dokonce i to nesmyslné ministerstvo pro menšiny,neuvažuje o stejných povinnostech,chce výhody pro menšiny.Jak to,zvláštní ministerstvo, pro stejně postavené rovnoprávné občany?Opravdu v tom nevidíte protimluv?
Nesetkal jsem se za posledních padesát let s tím,že by cikánovi někdo zakázal jakoukoliv školu pro původ ,jako se to dělo obecně,a stalo třeba mě.Za tu dobu se mohli x krát vyučit řemeslu, absolvovat střední i vysoké školy,a ne tvrdit,že je nikdo nechce z rasových důvodů.Já ty školy musel dělat po večerech,po práci,tak proč to nemohou dělat oni?A dokonce místo práce.A tato země nemusela dovážet korejské ,polské a ukrajinské šičky,prodavačky,polské slovenské ukrajinské horníky,svařeče,tesaře.A ještě,když někdo nechce,tak mu nikdo a nic nepomůže,jen pomyslný bič.
22. 05. 2009 | 21:22

Jirka napsal(a):

jancerny: Chomutov prodal bytem za pár kaček lidem co v nich bydleli léta, jakmile byl před několika lety zaznamenám větší počet bytů , které se pak dostaly do rukou pražských realitek tak byla privatizace zastavena a upraveny pravidla. Naopak v Ústí byla pánem Kubatovou stranou ODS domy v těchto ulicích rozprodány několika společnostem typu s.r.o. a pak to dopadlo jako v Matiční, Předlicích - stojím si za tím, že naše paní primátorka a to s ní v některých věcech taky zásadně nesouhlasím jak v provatizaci bytového fondu, tak v IPRM , které je naopak pro lidi / budeme vyčítat snad všem městům, včetně Ptrahy že dosáhla na dotace? / a teď v otázce přístupu k cikánům zastává jasný postoj.

PS. opravdu mezi bezdomovci bych bydlet nechtěl, stejně tak jako nechci bydlet mezi cikány. Nemám nic proti bezdomovcům v Praze, ti vadí pražákům, nebo se mýlím, mě zase vadí ty tisíce parazitů které dnes a denně potkávám u nás. Mimochodem nechovejte se v Preze k těm bezdomovcům tak ošklivě, dejte jim najíst, ubytujte je u sebe - z dálky se to dobře radí :)
22. 05. 2009 | 21:24

stejskal napsal(a):

Ano, pane bigjirko, tam už jsme též mnohokrát byli.

Nesdílím Vaše podezření, že všichni, kdo odmítají zjednodušené úvahy o Romech či jiných menšinách, musí být nutně jen lumpové, kteří na tom chtějí vydělat. Prostě mi to nesedí, dokonce ani podle teorie pravděpodobnosti.

Čili znovu: lumpové jsou mezi bílými, hnědými, modrými, fialovými, ale i aktivisty apod. Pak jsou lidé s dobrými úmysly, kteří často zvořou řadu věcí (s těmi se snažím dohodnout). A pak jsou rasisti, xenofobové a ti Češi, kteří nesnášejí Romy (jak napsal pan jirka), modré, fialové, homosexuály či třeba lidi s odstálýma ušima. S těmi se debatuje špatně. Mají totiž přede jasno. Nesnášejí, nenávidí.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 21:27

Jindřich Šídlo napsal(a):

Pane bigjirko, s vámi je to těžké. "Promotion cikánů, muslimanů, vrahů, homosexuálů, deviantů". Necítíte tam nějaké rozdíly? Třeba čím se člověk rodí a čím se dobrovolně stává? Nechcete je "hodit na jednu hromadu", ale s lehkostí to děláte. Mimochodem, ukažte mi nějakého "promotéra vrahů". Díky.
Ps: Ahoj, Libore.
22. 05. 2009 | 21:33

bigjirka napsal(a):

Vy to pane Stejskale otáčíte. Nejsem si jist, zda to děláte schválně (to by bylo dost hloupé, páč to popuzuje), nebo zda jste jenom na štíru s logikou. Výroková logika se dá celkem bez problémů nastudovat včetně kontextu s množinovým kalkulem.

To, co jsem napsal nemá nic společného s žádnou nenávistí. Valnou část nesnášení vyvolávají promotéři. Máte pravdu, že část toho promotérství je vykonávána z hlouposti, jen část pro peníze. Škody způsobuje jak hloupost, tak chamtivost. Pecunia non olet - tedy jak vidno, ono není nic nového pod sluncem.

Ať žijí lidé s odstálýma ušima! Akorát na zkutry bacha, ti jsou fakt nebezpeční, mám to vyzkoušeno.
22. 05. 2009 | 21:39

bigjirka napsal(a):

Pane Šídlo, právě jste udělal to, před čím jsem varoval. Protože máte-li všech pět pohromadě, musíte vidět, že takhle to nebylo myšleno. Tedy, vy jste se fakt nesetkal s dojemnou starostí o lidská práva vězňů? Skutečně jste se nesetkal s promotion homosexuálů (kteří u nás celkem nikomu nevadí)? Nečet jste dojemnou péči o svobodnou vůli deviantů při kastraci?

A co lidská práva obětí, ta jsou lidoprávníkům fuck?
22. 05. 2009 | 21:45

bigjirka napsal(a):

Jdu spát. Jsem velmi unaven. Nemám totiž kde natáhnout dlaň.
...brou
22. 05. 2009 | 21:52

Jerry napsal(a):

Pane Stejskale. Myslím, že byste se měl na čas odstěhovat do Chánova, Janova nebo i do Brna a vyzkoušet si, nádherné bydlení našimi spoluobčany. Pak budete mluvit jinak. V naší demokratuře se totiž pomoci nedovoláte a pokud se ozvete budete rasista. Celých 40 roků, jsme nutili naše spoluobčany chodit do školy, nějak to nezanechalo stopy. Proč je tak málo vysokoškolsky vzdělaných lidí v této komunitě a proč nejsou zářným příkladem pro ostatní, ale ostatní je řadí mezi gadže. Proč ? Zkuste mi odpovědět bez hesel.
22. 05. 2009 | 21:54

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko, to jste ovšem ne zcela porozuměl tomu, co jsem sděloval.

Ta nenávist má úplně jiné kořeny než Vámi zmiňované "promotérství". U jejího zrodu stojí frustrace, nespokojenost (často sama se sebou) či s nějakými jevem, situací, jednotlivými lidmi atd. Projekce problémů virtuálních do problémů vlastních (a už jsem Vám tu mnohokrát napsal, že chápu problémy lidí, které denně obtěžují romské gangy. Stejně ovšem chápu problémy slušných Romů, které denně obtěžuje xenofobie většinové společnosti, obojí je špatně).

Podstaná část lidí pak hledá únik v pseudo řešeních. Jednoduchých návodech vycházejícíh z velmi zjednodušených a parciálních analýz. Pojmenují si "zlo" (nebo si ho něchají někým pojmenovat), generalizují jej, absolutizují a tleskají jakémukoliv jednoduchému, radikálnímu a prakticky vždy velmi krátkozrakému řešení. Dlouhých, tpělivých a namáhavých cest, které vyžadují něco i od nich, se bojí.

Ano, a tuto lidskou vlastnost zneužívají různí lidé různými způsoby. Nejen lidoví vůdci, populisté, extremisté, ale jistě i často lidé, kteří stojí na pomyslné druhé straně barikády a chtějí si přivydělat.

Ale v tom tak podstata problému netkví. Ani v lidech, kteří něco dělají neobratně. Prapůvod problému je vždy v té chybné analýze, její generalizaci a jejich základě volání po radikálních řešeních. Tam páchá hlupost a nevdělanost největší škody.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 21:54

stejskal napsal(a):

Dobrou noc, pane bigjirko.

Dobře, pane Jerry. Budu bydlet v Chanově tak dlouho jako Vy budete bydlet na hlavním nádraží mezi bílými bezdomovci. Sázka?

Libor Stejskal

P.S. Mimochodem byl jste v Chanově někdy poslední dobou? Budu to mít o hodně jednodušší než Vy.

P.P. S. Jo, promiňte, byla tam ještě jedna otázka. Již jsem zde vysvětloval socio-antropologické kořeny toho, na co se ptáte, asi padesátkrát. Pod blogy pana Holomka, Černého, paní KVS a dalších. Najděte si to prosím. I když to maximálně zjednoduším, je to stále dost dlouhá úvaha. Nechci s ní zde znovu a znovu zanášet debaty.

Mimochodem, tisíciletí se snažíme některým bílým vysvětit, aby nekradli. Aby se dobře učili a vydělávali si poctivě. Pořád to hodně z nich nepochopilo. "Proč? Zkuste mi odpovědět bez hesel".
22. 05. 2009 | 22:01

stejskal napsal(a):

Tak já si jdu pro změnu číst, abych něco věděl ;-)

Loučím se, zastavím se později už jen na skok, abych se ujistil, že tu někdo "nevyvádí" ;-)

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 22:03

Josef Chalupa napsal(a):

No... blog je k tomu, aby různí lidé mohli vyjádřit různé názory. Tudíž účel byl naplněn - to je asi jediné pozitivum.
Jinak jen poznámka - na trhu práce dlouhodobě chybí lidé s VŠ technickým vzděláním, zato je řada VŠ vzdělaných lidí humanitních oborů nezaměstnaná. Autor tohoto blogu, mi jen potvrdil, že trend se asi hned tak nezmění.
Jen je zde problém - kdo bude "vytvářet hodnoty" jež budou využity pro další dotace našich "privilegovaných" spoluobčanů?
22. 05. 2009 | 22:25

jan Novák napsal(a):

Práce polidšťuje, lidé práce se štítící vlastně přestávají být lidmi. U obce Lety u Mirovic byl zřízen pracovní tábor pro potulná a práce se štítící individua, lidé jim tam neuklízeli a špatně to dopadlo. Dnes obce ,individuím práce se štítícím a plodícím jen děti, po zničení bytů a domů dávají nové byty, hasiči uklízejí, aby to nedopadlo jako v Letech.
22. 05. 2009 | 22:36

jan Novák napsal(a):

Autor článku je příživník žijící z daní občanů.
22. 05. 2009 | 22:43

Taoiseach napsal(a):

autor:
"...a má vyřešit všechny problémy světa, vesmíru a tak vůbec nebo držet hubu"
To je přesné - taky mě štvou ty zástupy mistrů světa, co by to na Kocábově místě vyřešili do týdne.

bigjirka:
Stihnul jste sice reagovat jako první, ale tu Zazie jste přeložil nějak divně. Laverdure totiž (většinou) říká: "Tu causes, tu causes, c'est tout ce que tu sais faire".
22. 05. 2009 | 22:58

Mard napsal(a):

Teda, mě tenhle blog přišel jako blbost. Pán je asi zastánce nějakého multikulti z našich daní.
22. 05. 2009 | 23:32

Verča napsal(a):

Pane Černý, nevím jestli záměrně, ale jste ten nejlepší agitátor za Dělnickou stranu. Po přečtení vašeho článku mám silný pocit, že je to jediné možné řešení. Doufám, že se z toho vyspím.
22. 05. 2009 | 23:44

gghii napsal(a):

Jen čas ukáže,že : Etnobyznysmeni
a rasisté typu Ryšavý,Lavička,Veselý atd jsou na omylu - a pisálkové typu Černého budou bez práce ! howg
23. 05. 2009 | 00:59

gogol napsal(a):

Hmm, pan Cerny mne potesil. A hlavne - nikoliv primarne tim zda s nim souhlasim nebo nesouhlasim, ale tim, ze duvody pro sve nazory aspon naznakem podlozil FAKTY (ministerstvo o 4 lidech; co rika Jan Kubata, miliony Eur pro vecne stezovatele atp).
Jo jo, kdyby takhle psali profesionalni novinari ....
23. 05. 2009 | 01:18

Go napsal(a):

Je dobre, ze tento clanek je.
protoze nekdo dal pokyn vsem masmediim, aby se, specialne cikanska otazka nepublikovala a tak nemam uz zadne informace o obsoventu vychovnych ustavu Ceske republiky, Jaroslavu S, co phladil Obamu. Posledni informace o nem je, ze dostal $8 CAD a ze ho velice vrele privitali v nejakem, nepopsanem dome.Snad ho uz netrpelive ocekavali. Chce, po perfektnim zvladnuti English delat u kanadskych soudu tlumocnika. Cili, budou moci cikani tahnout jako lavina, akorat asi budou mit uz problem s vizama. Sam pan JS rika, ze je dlouhodobe nezamestnany. BYl pouze nekolikrat v USA, ale tam o azyl nepozadal. Ci ho vyhnali. Nebo vi, ze v USA je pres tri tisice gangu cernych bratru, kteri i pred kamerama neschovavaji automatic i semiautomatic zbrane a radi reporterum vypraveji, kolik uz konkurentu zastrelili.Jenomze, v Ca propustili opet 35 tis zamestnancu kteri byli ci jsou prfesionali a mluvi Englis, jsou rodili, jak se hoch uzivi. Ale, co. Abolventi vychovnych ustavu ceske republiky jsou lide dokonale pripraveni prezit vse a umi to, co malokdo. Presne, presne vedi kde pritlacit a kde povolit. Jestli mu na letadlo nepridal Kocaba ? Protoze 20 000 pro nezamestneho je skoro dost.
Dale, nikdo uz neinformuje o tom, kdo zapalil dve staveni, kam se cikani, jak je jejich narodnim zvykem a tudiz majorita je povinna to respektovat nastehovali.
23. 05. 2009 | 04:33

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Černý, nepřipojím se k většině odsuzujících příspěvků. Cením si Vaši snahu o věcná stanoviska k problémům i když si stručně řečeno myslím, že pravda je někde uprostřed. Váš termín "jak kdo zasel, tak sklízí" ve vztahu k neplatičům se mi nelíbí. Víte sám, jak je ta problematika složitá.
Co se týče pana Kocába - myslím, že v minulé vládě byl tím nejneschopnějším. Nejsou obavy, že bude schopen sbírat politické body.Ti schopní by mohli být politicky nebezpeční a proto jeho jako jediného nechali ve funkci. Je to zbytečné ministerstvo a bohužel jsem nezaznamenal jediný problém, který by vyřešila jeho předchůdkyně paní Stehlíková.
Mimochodem, ten pan Rabas se se sekerou předvedl. To je úroveň...
23. 05. 2009 | 08:04

Hmm, napsal(a):

Nestačí na kolik nás "nepřizpůsobiví dlužníci" přijdou? Ještě jim z daní platíme ministerstvo - Kocába a spol., které za ně bude lobbovat? Další vymoženost na připlácení místo vyřešení problému, který se řeší už více než 50 let. Dokud nebude platit : Stejný metr pro všechny!, žádný ministr s tímto nepohne. Jen nás to bude stát víc odvedených daní. Občané už mají pocit, že je to k nedoplacení, proto říkají: A dost. Je to rasistické?
23. 05. 2009 | 08:44

Petr napsal(a):

Dalsi vrcholne rasisticky clanek. Podle pana autora a jemu podobnych jsou tady zkratka 2 kategorie obcanu. jedni co musi byt slusni, dodrzovat zakony a pracovay a druzi co se mohou flakat, na zakony kaslat a parazitovat. Podle pana Cerneho povinnosti tech prvnich je drzet hubu a beda, kdyz se ozvou, ze nnei neco v poradku.
23. 05. 2009 | 09:10

tomas_fuk napsal(a):

Mne by upřímně a důrazně zajímalo, jak je možné, že spolu mohou žít češi, slováci, vietnamci, poláci, maďaři, ukrajinci, kazaši, němci, číňané atd. na desetitisícových sídlištích, a nic zvláštního se neděje.

Neexistuje ovšem jediný příklad romského sídliště, které by bylo +- v mezích našeho kulturního standardu.

Dle názoru našich multikulti demagogů to je tím, že ve všech státech jsou romové diskriminováni a utlačováni.

To samozřejmě není pravda. Konkrétně v čr mají romové mnoho výhod, které všechny ostatní etnika nemají (to je mimochodem skandální, přidělovat peníze či jiné výhody na základě národnosti či etnika)

Příčina je ovšem jen a pouze v romské kultuře, v jejich společenských hodnotách, které uvádějí do praxe zcela nezávisle na okolí.

Jasným důkazem je tato reportáž!
http://www.sme.sk/c/4345624...

Pamatujete si, jak romové prchali do británie, s tím, že v čr(sr) se žít nedá kvůli rasismu a diskriminaci ?

V Glasgowě do té doby romy nikdo neznal, neexistovala tam žádná NS, DS - a v článku máte reakce místních lidí, a popis situace, kdy museli skotští policisté vyjet na stáž na LuníkIX, protože s něčím jako romové se nikdy nesetkali.
23. 05. 2009 | 09:18

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden rasistický text, u kterého jsem měl vážné podezření z porušení paragrafů 198 či 198a trestního zákona (Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod).

Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
23. 05. 2009 | 09:34

tomas_fuk napsal(a):

také by mne zajímalo, zda jsou to čeští (polští, ukrajinští, maďarští, slovenští, skotští) rasisté, kdo nutí romy chovat se tak, jak se chovají ?!

jak je možné, že romové i v té nejzapadlejší osadě zvládnou připojení satelitu, ale ani na (kdysi) moderním a vybaveném sídlišti nezvládnou žít alepoň trochu jako majorita či kterákoli menšina ?!

ne, jsou to sami romové, kdo se odmítá přizpůsobit naší kultuře, důkazem je to, že existují romové - kteří žijí a chovají se podle pravidel majority, zjevně to tedy jde

přitom nelze říci, že té menšině romů, kteří se chovají dle našich kulturních a společenských norem, že jim se dostalo ze strany majority nějaké zvláštní péče!

to by bylo vůči těmto romům urážlivé a ponižující! byli to sami romové, kdo se rozhodl opustit svůj styl života, a přizpůsobit se. Bylo to pro ně jistě těžké, a tím těžší pro ně musí být slyšet křik jejich nepřizpůsobivých soukmenovců, kteří se domáhají dalších a dalších výhod.

bohužel byznys romských koordinátorů, poradců, asistentů, dotací, projektů, grantů s "romskou" tematikou je velmi vděčný

dospělo to tak daleko, že obec třeba chce svážet do školky bezplatně romy, protože stát pak spíš zadotuje opravu školky!
http://prazsky.denik.cz/z_d...

nevím jestli je pan Černý tak nezkušený, naivně romantický nebo nějakým způsobem (mimo psaní článků) profituje z etnobyznysu kolem romů

nicméně každý, i pan Černý, si snad dovede jednoduše spočítat, co se stane když:
a)adaptované romské rodiny mají málo dětí, podobně jako majorita
b)nepřizpůsobiví romové mají dětí hodně, jelikož vědí, že čím víc dětí, tím víc sociálních dávek
c)stát platí romům asistenty, kteří jim zařídí všechny dávky, tudíž bod b) skutečně platí bez vyjímky

dovolím si usoudit, že se stane katastrofa, katastrofa která už se rodí v některých částech Slovenska a Maďarska

nebo jak pane Černý vysvětlíte, co se stalo v Itálii, poté co byla některá italská města kulturně obohacena romy z rumunska ? Máte opravdu pocit, že příčinou je barva pleti ?!

http://www.independent.co.u...

znáte pane Černý příklad jediného státu, kde by romové žili podle svých zvyků, a zároveň neměli problémy s ostatními ? Lépe řečeno, ostatní neměli problémy s romy ? Kdepak ... opravdu multikulti není univerzální a nefunguje. Chápu že pokud je to Váš romantický světonázor, tak se od něj těžko ustupuje, ale tváří v tvář realitě změníte i Vy názor.
http://www.reflex.cz/Clanek...
23. 05. 2009 | 09:37

tomas_fuk napsal(a):

páni cenzoři, vidím že se řídíte tímto pravidlem:

...Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod...

zajímalo by mne, jak byste kvalifikovali klip zelených, kde si brousí sekyru na klause a zřejmě všechny odpůrce LS ?! není to trochu dvojí metr?

stejně tak když pan Černý velmi lehce označí své odpůrce za rasisty či nacisty, není to hanobení přesvědčení ?!

a není omezováním práv a svobod slušných lidí, když nemají právo a svobodu se ani vyspat, a nemohou s tím nic dělat, jelikož jisté etnikum má práva a svobody vyšší ?

jakým právem jsou poskytovány dotace dle etnické příslušnosti ? tím že mi stát vezme peníze a přidělí je někomu na základě jeho etnického původu (tedy nikoli sociální situace) tak men přeci také omezuje ?

vidíte, není to tak jednoznačné ... a proto se přikláním k názoru NECENZUROVAT NIC, jako v USA

to že tu někdo případně naspíše kupu sprosťáren přeci uškodí jen jemu!
mne napříkald nijak neomezí, nehanobí, neuškodí mi, když na adresu mého etnika napíšete cokoli

prostě si něco pomyslím a nezabývám se tím

bohužel v dnešní době je ta cenzura opravdu drsná¨
dokonce dopadá na romy samotné - jelikož bylo zakázáno shromažďovat statistické údaje dle etnika, mají romové problematičtější přístup k dotacím

nicméně jedno se mi na cenzuře líbí - nesporně rozvíjí fantazii čtenáře, a znovu ožívá humor s dvojím významem :))
23. 05. 2009 | 09:48

Pavel Koller napsal(a):

Dobre dopoledne,

zdravim pana bigjirku stejskala i ostatni "tradicni" diskutery nad timto tematem.

K článku pana Černého snad jen nškolik vet. Jsem rad ze nekdo otevrej diskusi nad tim, proc CT dala tomuto tematu prostor. Ano podle me jde o projekt nekolika malo neschopnych starostu se zviditelnit. K diskusi mohli jeste priradit J.Cunka.

K diskusy samotne. Kdyz pominu skutecnost, ze ji vedla senatorka Janackova, ktera je pro "konecne reseni" kdyz rika "dejte mi do ruky zbran a ja to tam vystrilim," kdyz pominu naprosto bezprecedentni utok na nevladni organizace, pak musim rict, ze cela diskuse byla k nicemu a spoluzila k jedinemu zviditelnit se. Ministr Kocab pak rozhodne nechtel tomuto snazeni prihlizet.

Neslo prece o diskusi ale spise o monolog. Zajima me proc nebyli prizvani zastupci nevladnich organizaci, kteri maji zkusenosti z podobnych lokalit, nebo proc poradatele nepozvali mezi panelisty ty starosty, kteri problem s neprizpusobivymi Romy uspesne resi, aby se podelili o sve dobre zkusenosti. Jednoduse nemelo jit o diskusi, ale o propagaci svych nazoru. Diky tomu, ze jsou nekonsturtivni, a do jiste miry xenofobni, pak extremiste NS a DS maji dojem ze mohou sve nacisticke nazory legitimizovat kdyz stejne nebo podobne maji i zastupci "politicky" stran.

K obsahu clanku pani Rapkove se dostanu v dalsim prispevku.

A douska na zaver. Pani Janackove bych rad doporucil, kdyz uz pracuje ve verejnych sluzbach aby si zaplatila kurs retoriky. Tak mizerny vykon, jsme radu let nevidel. Sam bych ji mohl nekolik zakladnich lekci poskytnou kdyby ji ovsem nevadilo ze ji bude lektorovat cikan a nehrozilo by nebezpeci ze me zastreli.

Pekny den preje

PavelKoller
23. 05. 2009 | 10:08

Pavel Koller napsal(a):

re Tomas fuk: Dam vam nekolik prikladu kde s Romi problemy nejsou. Israel, Chorvatsko (tam dokonce vlastni a provozuji nesledovanejsi televizi jaousi mistni NOVu) Irsko, Belgie, Fancie, Svedsko, Norsko, Kanada, nebo USA.

Jen pro predtavu v Torontu je velka a pocetna skupina "ceskych" Romu. Deti pravidelne chodi do skol, umi mistni jazyky, matky musi byt s detmi doma do deseti let podle mistnich zakonu a rodicove, pardon otcove, pracuji od automechaniku pres zedniky, prodavace, pomocne sili v kuchynich, drobni prodavaci.

Ve Francii misti Romove kocuji v karavanech. Vzdy na podzim se "ustaji" na jednom miste tam se prihlasi k pobytu a deti tam pak navstevuji skolu. Pokud vim vetsi probemy tam nemaji.

Muj stryc s rodinou pred peti lety odesli pracovat do Belgie. Teta ma uklidovu firmu, prosla rekvalifikaci a dnes i vede vcetene ucetnictvi, a strejda ma obchod se starozitnictvim. Radu kusu jako vyuceny calounik sam renovuje. V Praze nemohl vydelavat, lide od Romu nekupovali, s tim ze predpokladali, ze veci jsou kradene. Tytez veci z Nemecka nebo samotne Belgie uspesne prodava.

Holky letos odmaturovali, umi vlamsky i francouzky a samozrejme anglicky a cesky. Ikdyz dnes uz se silnym francouzkym prizvukem.

Zeme, kde jsou na ruznorodost zvykli, kde jiz meli etnicke problemy resi podobne probmey jinak. Nikoliv odsoouzenim a izolaci skupiny ale snahou o jeji integraci.

Jiste jsou problemy Italie s "rumunskymi" Romu. Nemuzete ale srovnavat "Ceskeho" Roma a toho "rumonskeho," Mame jinou kultirni i historickou zkusenost. Z Vychodni Evropy jsou na urovni nasich Romu snad jen nektere Balkanske staty a do jiste miry i Madari.
23. 05. 2009 | 10:25

Pavel Koller napsal(a):

Ted pokud dovolite rad bych se s Vami podelil o nekolik mych osobnich postrehu z diskuse v senatu, nektere jsem jiz pronesl nad diskusi o pani Rapkove v minulych dnech a kupodivu se naslo dost tech kteri meli podobny nazor. Jine zazneli v clanku pana Cerneho tak se omlouvam za opaovani. Jine budou pro nektere z Vas nove, treba tim diskusi nekam posuneme, jak doufam.

Tema prvni Exekuce v Chomutove:
Hlavní debata se týkala postupu chomutovské radnice, která v únoru začala odebírat prostřednictvím exekutorů dlužné peníze ze sociálních dávek. Exekuce podle Řápkové přispěly ke zlepšení platební morálky obyvatel Chomutova, jehož pohledávky vůči zhruba 4000 dlužníkům přesáhly 240 milionů korun.

Nikdo se s paní primátorkou nepře o to, zda si „nepřizpůsobiví“ a nazvývejme veci pravými jmény, tedy Romové, zda si mají plnit své pohledávky. Jistě že ano.

Exekuce není špatný nápad. Jistá míra represe zřejmě přinese nějaký výsledek.

Musím se ale ptát jako daňový poplatník, zda není v rozporu s mými zájmy, najímat si k toomuto úkonu soukromou firmu, když má obce možnost pohledávku vymáhat sama.

Odpověď je prostá. Takové chování je v rozporu s mými zajmy i se zájmy obce.

Navíc tím vniká etický a právní problem. Jsou známi desítky případů, kdy došlo k exekuci částky 450 korun. Exekuovanému však exekutor odebral částku přezahující tři tisíce jako zálohu na svou odměnu.

Exekutor ma v takovém případě možnost exekusi odmítnout provést neboť je takové jenání v rozporu s dobrými mravy. Radnice si částku může podobně vymoci sama a získat tím prostřdky.

Mýtus o tom, že jinak to nejde je mylný. Tak například v Kladnu přistoupili ve spolupráci s neziskovými organizacemi na projekt, jehož součástí byla amnestie od penále v případě uhrazení dluhu. Vysledek byl, že většina dluhů byla uhrazena. Paní Řápková chce dělat jen líbivou politiku. O řešení problému jí nejde a o blaho obce v podstatě také ne.

Proč k diskusi neprřizvali zástupce Kladna které se s problémem neplatiču a nejen těch romských uspěšně popasovalo, nepozvali, aby se podělili o pozitivni zkušenosti to mi zůstává záhadou
23. 05. 2009 | 10:40

Pavel Koller napsal(a):

Téma druhé: bydlení

Řada obcí se potýká s tím, že v sociálně vyloučených lokalitách, ghettech, jsou devastovány byty, nebo je obyvají početné rodiny. I tady má primátorka a další starostové pravdu v tom, že situace je neúnosná.

Podívejme se na dva příklady. Prvním je řešení vysokého počtu obyvatel jednoho bytu kdy v něm bydlí až patnáct dvacet lidí.

V pražském Karlíně, kde po povodních žili tímto způsobem početné rodiny udělali následující krok. Udělali kontrolu kdo dům obyvá, při zjištění nepařičného počtu obyvatel dali rodině na výběr. Bud jí bude obyvat rodina původní a ostatní se vystěhují do nekolika dní, nebo o byt přijdou všichni.

Smlouvu pro porušení podmínek vypověděli a uzavřeli se na dobu určitou. Obvykle na jeden rok.

Pokud jde o devastaci domů, jak tomu bylo například v Chanově, exitují obce, které si bez represí umí s tímto problémem poradit.

Tak jeden příklad za všechny. Obyvatelé Orlové-Poruby se minulý víkend věnovali úklidu svých domů a jejich okolí.

Akci organizovalo občanské sdružení Vzájemné soužití ve spolupráci s městem Orlová, Nadací OKD a realitní skupinou RPG Real Estate.

„Během sobotního úklidu se nám podařilo vytvořit báječnou atmosféru. Díky partnerství RPG RE jsme mohli nakoupit nářadí a udělat takový kus práce.Společnost totiž přispěla nejen finančně, pomoci nám přišlo zhruba 180 jejich zaměstnanců a dalších partnerů akce.“ Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužit

Iniciátorem byl generální ředitel RPG RE Tony Aksich spolu se Stanislavem Svobodou, ředitelem pro vládní vztahy skupiny RPG RE. Нaše společost v sociálně vyloučených lokalitách spolupracuje s neziskovým sektorem dlouhodobě a jsme velmi rádi, že našei společnou snahu podpořil aktivní účstí i Úřad vlády. Jsme rádi, že se nám nakonec celou akci podařilo uskutečit, a že byla našimi spoluobčny, zaměstnanci a i dalími partnery tak dobře přijata,řekl Stanislav Svoboda.

I tady to jde. Podobné projekty fungují i v Moravské Třebové, kde se dokonce sve obce přetahují o romskou firmu, která zajišťuje technické služby. %Skoda že i tady Janačková a Řápková nehledali odbornou radu.
23. 05. 2009 | 10:50

tomas_fuk napsal(a):

pane Kollere, když v Kanadě nejsou problémy s romy, proč nám již Kanada podruhé hrozí zavedením víz ?! :)

A děkuji za seznam států, ve kterých (údajně) problémy s romy nejsou. Jak sám vidíte, jde o státy s malým počtem romů - problémy tam samozřejmě jsou, jen nejsou tolik vidět.

Kdo myslíte, že romům vyrobil ty karavany ?! Ano, je to většinová společnost, která jim dává práci, která jim zajišťuje živobytí, a ve které romové mohou relativně bezproblémově fungovat, pokud je jich málo a pokud jen trochu chtějí (to spolu zřejmě souvisí, čím více romů pohromadě - tím méně chuti přizpůsobit se normám většiny)

Ale nikdo mi nikdy neodpověděl na otázku, proč může v jednom obřím paneláku bydlet 1000 čechů, vitnamců, slováků, ukrajinců, němců ... a nepůsobí to žádné statisticky významné problémy ? (tj nějaký bordelář se tam najde, ale ghetto z toho nebude)

Je to proto, že romové sami o sobě za stovky let nebyli schopni změnit své kulturní a společenské normy.

Češi, Slováci (atd) se za stovky let naučili, že živit se výrobou došků a dvojpolním hospodařením asi nepůjde.

ti nemnozí romové, kteří se dovedli odtrhnout od romské kultury, ti víceméně dokáží v naší společnosti fungovat - sám jste to popsal

nicméně je tragickou chybou podporovat původní romskou kulturu, a tím uvrhnout romy navěky do pozice neandrtálců

romové pak skončí jako američtí indiáni nebo australští domorodci, kteří v rámci zachování původní kultury nejsou začleněni do majoritní společnosti

v první řadě je tedy nutné nedělat z romů zvířátka živená a hájená majoritou, ale jasně stanovit, že zákony platí pro každého stejně

chovat se k romům jako k někomu vyjímečnému si možná může dovolit francie a jiné státy, kde je podíl romů na populaci minimální, nikoli ale čr, sr, mr, rr atd...

v tomto kontextu mi přijde zavádějící debata o způsobu vybírání dluhů - tedy je samozřejmě také důležitá, ale nejprve je třeba bez cenzury, beze strachu říci, proč má právě a jen jisté etnikum potíže tohoto rázu
23. 05. 2009 | 10:55

Pavel Koller napsal(a):

A tema poslední: Sociální dávky

Romové jsou jen ti co parazitují na sociálním systemu zaznělo od panelistů a zaznívá i od vás diskutujících.

Současná právní norma umožňuje těm, kteří jsou dlouhodobě nezamšstnaní, snížit vyplácení dávek na existenční minimum a také podmínit jejich vyplácení veřejně prospěšnými prácemi pro obec.

Po využívání tohoto institutu volájí Romové delší dobu napříkld Ivan Veselý. Situace tedy není tak, že by Romové pracovat nechtěli, ale velká řada z nich nema možnost práci najít. Pokud mohu, jsem rád, že například v Litvínově pochopili, že nemůže jit jen o restrikce jak tomu je v Chomutove, ale i o motivace a pozitivní vzory. Jak řekl pan starosta, obec zaměstnává padesátku Janovských Romů na obecní práce. Při počtu osmi tisíc Romů to asi není velké čislo ale jistá snaha tu je.

Psal sem o Moravské Třebové. Tam pan Tancoš vede firmu, která má na starosti Technickou správu města od svozu polenic přes úklid veřených prostranctví. Pokud vím sám začínal na prospěšných pracích.

Dnes o něj bojůjí dvě sousední obce protože svou práci děla poctivě a spolehlivě. Svým lide také dobře platí.

Kdyby jenom v Praze vyhnali ty, co pobírají dlouhodobě dávky nemuseli bychom mít tolik zaměstnanců v technických službách města. Obcím se do toho příliš nechce. zákonné prostředky na to jak se tomu účinně bránit ovšem mají.
23. 05. 2009 | 10:57

tomas_fuk napsal(a):

proč to nefunguje naopak - romové opravují domy čechům, romové platí zvláštní asistenty, kteří učí čechy jak zacházet s penězi, romové zakládají ops které se podílejí na opravách bytů čechů, stát rozdává dotace pro české děti (dle etnického klíče), stát zakládá agenturu pro čechy, stát mapuje česká ghetta :)))
23. 05. 2009 | 10:58

tomas_fuk napsal(a):

sociální dávky jsou stanoveny pro všechny stejně (tedy ne úplně, romové mají nárok dle etnického klíče na různé podpory navíc, nicméně toto můžeme zanedbat)

jak je tedy možné, že pro romy musí být nějaký jiný přístup než pro čechy, slováky, vietnamce ?!
23. 05. 2009 | 11:01

Pavel Koller napsal(a):

Tak snad se mi podařilo poukázát na příklady mst a obcí kde "to umějí" Nechopnost Janáčkové Řápkové a dalších, které managersky selhali při správě našich měst a drzost se kterou svojí neschopnost a nekompetentnost vydavají za "válku s nepřizpůsobivími" v boji za ty "slušné" je hanebná.

Když velký porbmé v Ostravě, nebo Kladně v Karlíně umějí řešit jjich kolegové, je to pouhá neschopnost těcho žen a jim podobných.

Takoví lidé nemají v komunální natož pak celostátní jak se ukazuje v případě Čunka co dělat. Když nedokáží spravovat své město a nechají narůst dluhy neplatičů do milionů, pak by neměli spravovat stát. Nemají na to.

Pekny den

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 11:06

Pavel Koller napsal(a):

Tomáši Vaše argumeetace je podivuhodna. Nevšiml jsme si, že by k romům na úřadě měli jiný přistup než ke komukolikv jinému. Když jsme jěště jako student žádal o příspěvěk na dopravu, protože jsme studovla na MU v Brně, nepomohlo mi to že jsme Rom a částku jsme nedostal. Nedostal sem ani tvz "jednorázovku" protože pro její využítí nebyl zakonný nárok a tak sjem si studiium musel plati sám.

Že by mi pomohlo že jsme Rom, se říct nedá spiš naopak.

Úřednící stále ještě nepochopili, že jejich prácí je poskytovat servis, že MY jsme v roli klientů, nikoliv žebráků. Ale to je mylsím problem všeobecný nikoliv etnicky.

Takze já Vás názor nesdílím a pokud to tak je, pak ovšem za něj přece nemohou Romové ale úřednící samotní.

V Předchozím příspšvku máte pravdu. Jistě Romové potřebují pomoc většinové společnosti k integraci.

Z Vás mám ovšem dojem a nezlobte se proto na mě, že když nic neděláme a žijeme v ghetu tak Vám to vadí, protože jsme ty špíny co ničí ty domy co jste tak pracně postavili (jako by je nestavili Romové v 80. letech.) a když se snažime se situací něco dělat opravit si je tak nám nadáváte za to že tocděláme.

Jaká situace by Vás tedy uspokojila krom "konečného řešení"?

Pavel koller
23. 05. 2009 | 11:17

tomas_fuk napsal(a):

pane Kollere, zkuste hledat třeba na stránkkách ministerstva školství - je tam hodně dotací, které jsou výslovně podmíněny "romskou" národností (a jelikož ji sami romové v občance nemívají, rafinovaně ji potvrzuje romský koordinátor)
Stejně tak jsem si všiml na stránkách romea.cz nabídky kurzů a dotací jen pro romy (byl to třeba řidičák C, pro bílého dost drahá záležitost)
i vy jste si zajisté všiml náhlého objevení se několika romských komentátorů ve státní televizi (opět asi náhoda) :))
a ruku na srdce, myslíte, že by mluvčí kocábova ministerstva získala své místo, kdyby se pan ministr rozhodoval jen podle odborné způsobilosti a profesního životopisu ? :)

Nepodsouvejte mi konečné řešení, proč se vyhýbáte jasné odpovědi na nepříjemné dotazy ? Proč má jakákoli většinová společnost přizpůsobovat své chování, zvyky, zákony romům ?! Proč zrovna romové potřebují extra pomoc většinové společnosti ?

Na jedné straně tvrdíte, že romové jsou stejní a bezproblémoví, na druhé straně pro romy požadujete zvláštní pomoc a zacházení

Proč existují romští, a nikoli slovenští či vietnamští koordinátoři ?

Proč není zapotřebí agentura pro integraci vietnamců, slováků, poláků ... ?

Proč romové neumí žít ve větším počtu pohromadě, a sami!!! požadují rozmístění mezi majoritu ?!
23. 05. 2009 | 11:26

Pavel Koller napsal(a):

Pane Tomasi teprve ted jsme se dostal k provnimu Vasemu kometari pod mym prvni prispevkem a dekji a za nej.

Romové v "civilizovanych demokraciích" opravdu nemají takové problémyj ako u nás a to i přesto, že například v Londýně žíjí v Ghetu společne s Pakistánci.

Většinová společnosti je totiž nebere niják odlišně "jako ty cigány," protože je na mimority stovky let zvyklá.

Pokuď je někdo dikriminuje jako např. v Kanadě je to kvůli jejich zemi původu, tedy proto že "jsou z Vychdní Evropy z toho Ruska tam s Prahou"

Protože mohou bez předsudků pracovat, nemusejí se uchylovat ke zočinům a navíc například v Kanadě mají prostě problematičtější skupiny, Araby, Afričany a další, takže ani v USA ani v Kanadě ani ve Francii romové problém nejsou.

Pokud jde o to proč Kanada zavádí Víza je to proto, že díky relativně klidným pěti letům, se opět zvedla vlna neonacismu v naší zemi. Mnozí Romové proto a do jisté míry hledají útočitě v zemi, kde se cítí bezpečně.

Od svých příbuzných vědí, že v Kanadě nemají problém s integrací a mají tam již zázemí, tak emigrují právě tam.

Řada Romů ale odchazí i do průmyslových měst v Anglií nebo již zmíněné Belgii.
Musel sem nějakou dobu bydlet v bytovém domě na pražském Zalesí u Thomayerovi nemocnice.

Zhruba tři tisíce nájemníků. Taková tisícovka Ukrajinců, velká komunita Slováků i Vetnamců.A samožejmě Čechů. Nebylo týdne aby tak nebyla policejní zásahovka a to bud kvuli Ukrajicům, kteří se "ožralí" bodali nožema, nebo Vietnamcům, kteří se mlatili jen tak.

Pokud vytvoříte jakekoliv gheto najdete v něm sociálně patologické chování. To s Romy nema nic společného.

Stejně jako Češi byli zemedelci, a doškaři, tak Romové byli po stalwti kováři (Kováč), natěrači (odtud Lakatoš), proutěnáři, košíkaří, a na Slovensku i zemědělci jako nadeníci myslím.

Po válce pak horníci, nebo zedníci. Probmém tedy asi nebude v tom, že by _romové neuměli nebo nechtěli principiálně pracovat.

Současný systém je k tomu dostatečně nemotivuje.

co však Romům bezesporu chybí je vzdělání.

Paní primátorka Řápková konstatovala, že mnoho rodičů nepošle opakovaně své děti do škol. Pak je ovšem neschopná zajisti nápravu a to několika způsoby.

Záškoláctví musí školy hlasit odboru školství a péče o dítě přislušnému úřadu. Ten pak má následně možnost buď zjednat nápravu rozhovorem s rodiči, nebo v případě že se stav nemění trestním stíháním. Rodiče takového vytečníka se totiž dopouštějí tresného činu ohrožení mravní vychovy mládeže. Díte tak může byt odebráno a rodiče mohou jít do vězení. V tomto případě má restrikce smyl.

Bohužel zde své možnosti obce nevyužívají.

Otázkou druhou jsou podmínky, které romské děti mají ve školách většinou zřizovanými obcemi. Je jasné, že romské děti potřebují individuální vzdělávácí přistup.

Velkou pomocí jsou pedagogičtí asitenti. Paní Řápková má v Chomutově zhruba deset procent romů, tedy i dětí, zda ve školách jí zřizovaných takový asistenti existují.
Pavel Koller
23. 05. 2009 | 11:38

Pavel Koller napsal(a):

Re tomas: Tak jeste jednou dobry den,

Lejla Abassova, pracovala v mediích od svých dvaceti let. Jako mluvčí nevládních organizací, později jako moderátorka na soukrkomé televizní společnosti. Myslím že v dané problematice se orientuje a její profesní znaosti jsou velmi dobre. Možná by nebylo na škodu si přečíst právě její životopis.
Ano Romové nemají v občanském průkazu napsánu národnost tak jako jí nema napsánu nikdo. Romští koordítátoří mají přehled o tom, jak místní komunita funguje a proto mohou doporučivat získaní spipendijcíh programů.

Existuje celá řada dotačních titulů pro různé skupiny sociálně znevíhodněných nebo jen menšin. ministerstvo kultury stejnou měrou podporuje kromě romské kultury i slovenskou, madarskou německou, Židovskou, rusíny, a další. MŠMT podporuje svými granty i jinak znevyhodněné například handicapované.

Taková argumentace se myslím mimo mísu.

Ja opakovaně odsuzuje chování na které upozorňujete. Sám se tak nechovám a jsme Rom a také stejně jako Vy jej odsuzuji.

V tom jsme za jedno. Já jen kontatuji, že pan Černý měl pravdu když říkal, že paní Janáčková i Řápková k řešení nepříspěli a že existují metody, které mohou siutaci vyrazně zlepšit. Osobně jsem proto aby se z mých daní platili projekty podobné tomu v Orlové než exekotorovi v Chomutova.

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 11:50

tomas_fuk napsal(a):

kdo jiný byl uchazečem v konkursu na mluvčí ?! nevěříte přeci tomu, že zrovna L.Abbásová je jediná, kdo měla o tuto pozici zájem a splnila by požadovaná kritéria ?!
a možná by Vám neškodilo podrobněji se seznámit s obsahem práce pí. Abbásové v médiích :)
Nicméně - konkurs nebyl, byla vybrána bez výběrového řízení Abbásová - to jsou metody spravedlivého a rovnopřístupového Kocába :/

Takže přiznáváte že existuje rasismus v dotacích. Já si myslím, že příslušnost k národnostní menšině nemůže zakládat třeba nárok na bezplatný řidičák! Dovedete si představit, že by bezplatně řidičák získali slováci a češi, a nikoli už romové ? To by bylo řevu, že :))
Rusíni ani poláci žádné bezplatné řidičáky nedostávají, místa komentátorů nezískávají a dotace na studující děti, či na dopravu do školky také ne!

Stejně tak rusíni, poláci, vietnamci nedělají ze síldišť ghetta!

Osobně jsem pro to, aby nejdříve byla zjištěna příčina toho, proč vůbec musí být nějaký zvláštní přístup k romům, od skotska po bulharsko, od itálie po polsko!!
A nezabýval se podružnými otázkami typu co dělá a nedělá řápková.
23. 05. 2009 | 12:03

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, promiňte, LŽETE!

romové mají problém ve všech zemích, a mohu to narozdíl od Vás dokázat!
čtěte, lháři!
http://korzar.sme.sk/c/4401...

JAK SE CHOVALI V "NECIVILIZOVANÉM" SLOVENSKU, TAK SE CHOVAJÍ V BRITÁNII

nekecejte nic o Rusku a Praze, v Rusku jsou cikáni na stejném okraji společnosti jako v Itálii, Kanadě a Británii. Rozdíl je jen v tom, že v rusku nedostávají tolik dávek. Proč myslíte, že neemigrují do indie, kde by je vůbec nikdo nerozeznal ?!

Co myslíte, kdybychom se všichni chovali jako romové - tedy čekali, že někdo nám dá dávky, že někdo zadotuje naše úklidové firmy, že někdo nám vyrobí karavany a nechá nás kočovat ... co by se asi stalo ? Došlo by k totálnímu rozvratu společnosti!

Ve vyspělých zemích romové těží z toho, že ty státy mají dost peněz na dávky a že tam romů v poměru k majoritě žije málo. Jakmile je ale romů více (Skotsko, Itálie) situace se rychle vyostřuje!!!

Sever Itálie je jednou z nejvyspělejších částí světa - přesto byli Italové naprosto zaskočeni rumunskými romy!! a podotýkám, o barvu pleti opravdu nešlo, mnoho italů má pleť mnohem tmavší než mnoho rumunských romů!!

Dokud neseberete odvahu začít poznávat i Vám nepříjemné názory, do té doby se zacyklíte na kocábovském schematu o univerzální vině majority a o majoritě jako odpovědném činiteli za stav integrace romů
23. 05. 2009 | 12:13

tomas_fuk napsal(a):

Jaktože současný systém od Skotska po Itálii, od Bulharska po ČR nemotivuje právě a jen romy ?!

Jaktože sem za prací mohou přijíždět ukrajinci, vietnamci, mongolové, pláci ... tedy lidé různých barev pleti, vyznání, jazyků, národností, kultur ... a právě a JEN romové stále z nějakých důvodů nemohou pracovat ?!

Dokud bude platit dogma, že příčina je na straně majority, do té doby bude situace stejná

Měnit se nemůže majorita, změnit se musí romové!
23. 05. 2009 | 12:17

miro napsal(a):

pane Černý
chudáci cikáni, nemají rovné možnosti atd.... Když nemají práci, tak ať si uklidí kolem svých bytů, ať se obráti na radnice o pomoc odborníků, kteří jim poradí jak opravit vybydlené byty a domy, až toto dokážou, a ktomu nepotřebují nic než chuť k práci tak se ostatní na ně budou dívat jinak a budou vstřícnější. Pokud se ale budou chovat k okolí, majetku tak jak se chovají a přestanou jen brečet tak se jich nikdo nezastane
23. 05. 2009 | 12:19

Pavel Koller napsal(a):

romove dalky nechteli chteli praci v devadesatych letech. vlada Klasue prisla se spatnym reseim misto tvorby pracovnich pozic prisli s davkami.

Ja sjem neslysel o tom, ze by ve Francii nebo Kanade byli problemy s Romy a ani ve Svedsku a Norsku proste problemy nejsou. Davat za proklad komnisticky experiment Lunik neni prolis ferove. Jak uz jsem rikam nemuzete srovnávát nase Romy s temi z Rumunska. Je to asi jako bych zrovnaval Cechy s Němci.

V kanadě takrka davky neexistuji. Romove tam dostaaji penize zhruba dva roky po sve emigraci jako formu podpory. Romske rodiny tam vsak dnes ziji nejmene deset let. Davky nepobiraji a presto ziji lepe nez zde. Nikdi je totiz nediskriminuje.

Nezlobte se ale Romove velkou merou stali na infrastrukturou teto zeme, jak rikam hornici, ale i zendici, bez Romu bychom nemeli telefoni spojeni ani kanalizace.

Dnesti kolinsti Romove naprikla pracuji vi TPCA, rikat ze Romove jen cekaji s natazenou dlani je nesmyl.

opravdu by me zajimalo jak kdyz jste proti podpore romu a pro romskych projektu, jak byste situaci řešl Vy. Chybí mi alespon naznak nejakeho reseni.
23. 05. 2009 | 12:26

siven napsal(a):

Pane Stejskale dobrý den,

Abych k vám byl upřímný, v této diskusi jsem pro jistotu četl jen vaše příspěvky, aby se mi neudělalo nevolno...

Musím přiznat, že jsem rozesmutněn, proč se inteligentní lidé s objektivním (!) a kritickým myšlením, jako jste např. Vy, nenacházejí na vlivných místech... já vím - oba možná víme proč. je to jen takový povzdech.

Každopádně z oraženého jednání (nejen) paní Řápkové, která se s klidem Angličana producírovala v Senátu, se mi dělá silně nevolno... dělá se mi nevolno prakticky z 99% parlamentu ČR. A nejen z parlamentu. K volbám půjdu a do obálky hodím toaletní papír.

Přeji hezký den
23. 05. 2009 | 12:27

Pavel Koller napsal(a):

Pane tomasi, osobne jsem mel problem praci najit mam maturitu, pedagogicke minimum z MU v Brne, umim anglicky a francousky, a v KFC me nechteli vzit s tim ze potrebuji nemcinu a spanelstinu. Podobne to bylo i jinde. Poprit skutecnost ze spolecnost je intolerantni nelze.

Pane mori, nemel sem dojem ze by pan Cerny rikal ze to co Romove delaji je v poradku. Ani ja jsme nic takoveho nerekl. Jen rikam, ze jsou mesta ktere problem umeji resit ve prospech obce jako Kladno a ze jsou mesta ktere to neumi. Copak je v poradku aby z 10 000 korun dluhu dostlalo mesto dva tisice a zbytek sel soukrome firme, kdyz to jde i jinak?

Diskuse prece neni o nas romech ale o tom jestli Rapkova a janackova jednaji ve prospech obyvatel svych měst, jestli jednaji v jejich nejlepsim zajmu. Ja se domnivam ze nikoliv. Vy Ano?

Pavel koller
23. 05. 2009 | 12:34

jancerny napsal(a):

Milý Pavle, s Tomášem se nedomluvíte a ani mu nic nevysvětlíte. Tomáš se pohybuje v rovině soudů o skupinách, vy mluvíte o individuálních osudech a příbězích. Nedá si dohromady současnou situaci s pohádkami, které mu vyprávěli rodiče. (Žil byl chalupník, měl sedm dcer a jednoho syna, nic do hrnce, ale o to více smíchu v chalupě...). Neví, že natalita je spojená se životní úrovní bez ohledu na etnický pohled. Jsou lidé, kteří se dojímají nad příběhem Tonyho a Marie z West Side Story, ale neví, že se tenhle příběh stále opakuje, jen jeho protagonisty pro změnu nenávidí. Každé Vánoce, rok co rok hledí na Audrey Hepburn v My Fair Lady, přezpívají si celý muzikál, dojímají se nad Lízou i Higginsem. Je to příběh, kterého kostru Shaw vykradl z antických dramat. Stále dokola. Správňák Rocky Balboa, který vychovává kluky z předměstí. Mám zkušenost, že v diskuzích tváří v tvář je možné posunout vzájemné poznání mezi lidmi jako jsou diskutující tohoto blogu. Přes klávesnici to nejde, jak se obávám.
23. 05. 2009 | 12:35

Pavel Koller napsal(a):

Pane Cerny, kdyz uz mam moznsot takto osobne podekovat, jsme rad zenekdo otevrel toto tema. Diskusi v Senatu pokladam za nekonstruktivni az hanebnou.

Pokud jde o diskusi zde mrzi me ze e stocila k otazce romu a ze nikoho nezajma absurni chovani chomutovke primatorky i jejich kolegu, ktere jsou nekompetentni.

Jeste jednou dekuju.

Pavel Koller

PS: Sroznani s Romeem a Julii tedy i s West side Story skvělého Leonarda Bendstiana, me napadlo nekolikrat, asi i proto ze jsme sam chodil s Ceskama, ale na My Fair Lady jsme si nekdy nevzpomel zajímavý podnět.
23. 05. 2009 | 12:43

bigjirka napsal(a):

Pavle, po seznámení na soirée bych Tvé výroky neoznačil za lži, ale za zbožná přání. Jak jsme si vysvětlili, obviňování majoritní populace z "xenofobie" a "rasismu" - tedy spíš "etnicismu", ničemu nepomůže. Viz tento blog, kde se na pana Černého sesypala spousta evidentně slušných lidí, které by rozhodně nenapadlo jít dělat nějaký pogrom kvůli barvě kůže. Bohužel musím souhlasit s Weissovým článkem, že lidoprávníci zkoušejí, kam až mohou zajít. Mají několik motivací: a) dobrota srdce, b) naivita) c) hamižnost viz výše, d) porucha osobnosti e) někteří pomáhající chtějí dominovat nad svým "materiálem"
Ne vždy je jednání úplně racionální, abcd se nevylučují. Takže si dovedu představit mj. psychopatického ethnobusinessmana, naivního ethnobusinessmana....

Osobně si myslím, že skupina "deklasovaní cikáni" potřebuje nejvíce to, s čím začal pan Holomek - "máte také povinnosti". Začít to nemůže jinak, než že oni budou chtít a dokážou pro změnu něco udělat. Jinak žádná změna nebude, budou jen další vyplýtvané peníze. Cestou k metru jsme přes palec spočítali, že na "rovné příležitosti" je k disposici více než miliarda do oblasti vzdělávání.
23. 05. 2009 | 12:43

bigjirka napsal(a):

abcde se nevylučují
23. 05. 2009 | 12:45

tomas_fuk napsal(a):

pane Černý, jak je možné že existují dotace pro Romy ? že existuje agentura pro Romy ? že existují "romští" poradci, koordinátoři a asistenti ?

Není například vše toto soud o skupině ?!!
A když Vy se vyjadřujete o diskutujících jako o neonacistech či rasistech či xenofobech, neděláte tím skupinový soud ? :)

pane Černý, proč se bojíte zkoumat příčinu nízké životní úrovně romů ?! Není to náhodou jejich kultura, kde je vzdělání daleko za jinými prioritami ?!

pane Černý, za socialismu byla životní úroveň Romů i ostatních paušalizována, a výsledek ?!

pane Černý, do ČR přicházejí pracovat Ukrajinci s mnohem nižší životní úrovní, než romští příjemci sociálních dávek - přesto je jeich natalita podobná té v jiných evropských zemích!

pane Černý, přestaňte lhát, životní úroveň v Itálii a Francii a Německu je vysoce nad životní úrovní průměrného Rusa, přesto je v Rusku natalita Rusů na dramatickém minimu!!

pane Černý, Vy jste živen etnobyznysem a máte stanovisko předem jasné, obhajujete ho pak ubohými lžemi jako o té životní úrovni.

Spíš byste se měl zamyslet nad tím, proč Romové v panelácích investují raději do satelitů, chlastu, automatů a drog, než do vzdělání svých dětí ?

no protože jim páni Černí pomohou zařídit sociální dávky, které na ty děti berou!! tak proč by se namáhali, že ? proč se chovat zodpovědně a platit dluhy včas, když Kocábové a Černí zasáhnou proti zlé primátorce ...
23. 05. 2009 | 12:52

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, Luník bylo sídliště jako každé jiné v bývalém lido-demo táboře

Komické je snad jen to, že Černí a Kocábové si stále myslí, že problém je všude jinde - jen ne v obyvatelích toho sídliště :)

v naší firmě pracuje několik hindů, kteří vzhledem (barvou kůže) připomínají Romy, opravdu neuvěřitelně - přesto jim nikdo problémy nedělá, ani v práci, ani na ulici!

na Slovensku a v Evropě vůbec není luník jediné problémové sídliště, jediné cikánské ghetto - jen je zkrátka větší, platí tam přesně úměra "čím víc romů na jednom místě, tím víc potíží"

A já se pane Černý ptám, proč tato úměra neplatí pro jakékoli jiné etnikum ?!
23. 05. 2009 | 12:57

bigjirka napsal(a):

Co se týče primátorky Řápkové, těžko se vyjádřit. V dnešních Lidovkách dosti přesvědčivě vyvrátila to, co na ni vytáhli a jako řadový občan nemám možnost se přesvědčit o pravdivosti. Pokud hrozba exekucí způsobila, že se to hnulo,...

Jiná kapitola je senátorka Janáčková. Působí na mne jako primitiv... Nepřítomnost Kocába je arogance. Divím se, že parlament přijal mluvčí, aby tam za něj něco přednášela. I když je na ni alespoň lepší pohled než na Freddieho.
23. 05. 2009 | 12:59

Pavel Koller napsal(a):

Pseni jirko rad Vas vidim. Mam dojem ze jsme za jedno v tom ze Romove museji pochopit ze maji povinnosti, ktere museji plnit.

Ja sem se snazil prïnest jiny pohled na způsob reseni. Pani Rapkova situaci managerksy nezvladla, kdyz nechala narust dluhy do tak vysokych castek ktere jsou proste pro socialne slabe takrka zivotne likvodacni.

Kdyz dokazali "uklidit" v Orlové. a vyřešili problem s neplatiči v kladně, nebo rpoblem "velkych" rodin v Karlíně, tak to musí jit i v Chomutově nebo Litvínově.

Asi to není tak mediálně vděčné jako postup paní Jeřápkové, ale efektivnější je podle mě způsob způsob ktery zvolili v Kladně. Navíc prostředky šli rovnou do obcí.

Osobně my nejde o etnobyznys, z Romu nic nemam, dobře me živí Česi, takze tezko rict kam bych se zaradil ale docela by me zajimalo kam byste me zaradil Vy.

Budu se tesit ze se treba znovu osobne setkame.

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 13:01

fafnir napsal(a):

pane Černý,pane Stejskale
jak tak koukám sláma na prach,cepy vesele buší dál.
Nějak jste mi neodpověděli na otáku,v čemže spočívá ten občanský princip toho ministerstava pro vybrané.Proto tvrdím dál.To řešení pana Kocába,p. Černého a podobných pracuje na rasovém,nebo etnickém,chcete li, principu.Já vím zní to pro vaše uši strašně,ale vyčleňujete li někoho skutky a dokonce zákony z rovnosti,na základě etnické příslušnosti,je to prostě fakt.Možná že by prospělo,kdyby na školách sociálně právních,někdo frekventantům sdělil,že obilí,televize a auta nevznikají dávkami,ale prací.
23. 05. 2009 | 13:01

tomas_fuk napsal(a):

nejhorší službu Romům paradoxně dělají jejich tzv. zastánci.

Když vidím ve státní televizi 5 romských moderátorů či komentátorů, a současně státní televize vypisuje výběrová řízení pouze na programátory či osvětlovače, pak se ptám, odkud a jak se tam tito zaměstnanci vzali ?

Stejně tak v případě paní Abbásové - nehrála tu spíš roli barva kůže ?

Jak je pak možné, že státní televize a jí dotované společnosti (čtc) a ministr pro menšiny nám káže jedno, a koná druhé ?

Na druhou stranu děkuji pánům Černým za motivaci. Vím, že mám dvě možnosti - vetřít se do etnobyznysu, nebo pracovat jinde tak dobře, abych měl peníze na nemovitost, u které nebude hrozit sousedství se "sociálně nepřizpůsobivými"

Jen si říkám co se stane, až tu nedotknutelných bude nikoli 400tis, ale třeba milion dva ... zdá se Vám to neuvěřitelné ? Tak si najděte, kolik tu bylo nedotknutelných za první republiky!
23. 05. 2009 | 13:05

Pavel Koller napsal(a):

bigjirka: Ja se Kocabovi moc nedivim, prijit na misto, kde nema sanci obhajit sve nazory, kde si vsichni stoji na svem a nechteji slyst jine argumenty, na tokouvou akci bych asi taky nesel.

Mezi panelisty nebyl nikdo z obci, ktere zvolili jiny postup, v podstate si tak vsichni notovali. nic proti tomu ale osobne bych se takove diskuse take neucastnil. a Ano na Lejlu je fakt hezci pohled :-)

Paní primátorka podle mě situaci moc nevyřešila. Exekuse se ted neprovadeji, protoze jde o sporny pravni krok. Splatkové kalendare pokud vim sama priznala, moc nefunguji, takze vydledek je ze z mesto vybralo 200 000 kurun. Mestu pokud vim slo jen minimum z teto castky. Vetsina sla exekotorovi.

V Kladne vybrali skoro vse a to primo do obecní pokadny. Bez zbytecne publicity.

O tom, ze Janackova je "hloupa" a nekompetentni neni pochyb. Stacilo se pak jen podivat na to jak hovorila. Muj ctyriletej syn mluvi lip.
23. 05. 2009 | 13:10

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, ty částky nenechala narůst řápková, ty částky nechal narůst ten, kdo udělal dluh a neplatil!

Bílí také nemají nadstandardní péči městských úřadů, také jim nikdo nevymýšlí splátkové kalendáře, a asistenti jim nechodí říkat a připomínat, že by měli platit!

Zákony tu platí (zatím) víceméně stejně pro všechny. Jistá skupina má zjevně problém s fungováním v rámci těchto zákonů.

Jelikož je to etnikum a o etniku se nesmí skupinově mluvit, tak byl vymyšlen pseudonym "sociálně nepřizpůsobiví občané"

Dokud se nebudeme zabývat příčinou (dle mého názoru kultura a zvyklosti toho etnika) a budeme hledat chyby v jiných (řápková, čunek, rasisti) tak si buďte jistý, že se k lepšímu nic nezmění.

Pravda bývá nepříjemná, bolí, ale zakrýváním, zákazy, protežováním nic neřešíte!
23. 05. 2009 | 13:10

bigjirka napsal(a):

Pavle, ten problém zní totiž jinak. Kdyby (téměř) všichni lidi cikánského etnického původu byli jako Ty, Tvoje rodina, pan Holomek, paní Petra,... problém by neexistoval. A každého, kdo by proti Vám vystoupil, by bylo možno právem stíhat pro ten "rasový" paragraf. problém je v tom, že deklasovaná vrstva etnika působí problémy, pro něž se majorita dívá skrz prsty, podezřívavě na celé etnikum. Jenže to není rasismus majority. A jakýkoli pokus brát to takhle vyvolá obrovskou nevoli. Btw., vzpomeň si na svůj výrok "když půjdu k Andělu, budu se bát Olachů taky"... Proč? Také mezi nimi jsou přece slušní! Jenže hodně jich krade a tak jako učící se organismus si dáš bacha na znaky, které jsi schopen rozpoznat. To je o něčem jiném. Nezmizí to tlakem proti důsledkům, zmizí to odstraněním příčin.
23. 05. 2009 | 13:13

bigjirka napsal(a):

Kocáb nemá právo někam nejít. On to místo dostal, aby řešil a ne aby za sebe posílal pěknou černoušku.
23. 05. 2009 | 13:16

Pavel Koller napsal(a):

Tomasi pusobim v mediich tak Vas mohu ubezpecit, ze v CT jsou dva romove a to Richard Samko, ten zacinal tim, ze redaktorum varil kafe a pripravoval "reserse" a dopracoval se poctivou praci tak kde je dnes.

Pokud jde o Ondřeje Ginu i on pusobil v CT dlouha leta, nejprve jako reportem pak jako moderator a dnes jako reporter v krajskem vysilani.

Pro CT pracovala jeste Mgr. Jarmila Balážová- Ta žurnalistiku vystudovala, a je držitelkou Ceny Ferdinada Peroutky. Pro CT pracovala v dramaturgii poradu pro deti.

Tak nevim jestli ze skoro 10 000 zaměstnanců jsou dva projevem "rasismu naruby."

V celostátních mediií jsme pak pusobil pouze ja jako parlametni zpravodaj Deníku Metro.

Pokud jde o Lejlu Abasovou. Vsichni ministri si samo vybiraji své tiskové mluvci. NIKDY se nevypisuji vyberove rizeni na tuto pozici. Obvykle je to tak, mluvci strany nebo politika musi mit k dane problematice nejaky vztah, a musi si tak rikajic s politikem nebo sefem dane organizace sednout.

Lejla ma odborne zkusenosti a s panem ministrem si evidentne sednou ve zpusobu komunikace i mysleni.

Podobne naproklad byl vybran mluvci pro nase predsednictvi, nebo mluvci CSSD Květa Kocova. Novinarka ktera si rposte se stranou sedla. Zadne vyberove rieni nic takoveho. dnes ake bez vyberoveho rizeni pracije pro hejtmana Ratha. Samozrejme kdyz spolu dva roky pracovali v CSSD. Nic spatneho na tom nevidim.

Aso bych nesel do tematu o kterem toho moc nevim

Pavel koller
23. 05. 2009 | 13:24

LEVAK napsal(a):

Ad tomaš fuk:to je pozitivní diskriminace!
23. 05. 2009 | 13:25

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, generalizace a usuzování na základě předchozí zkušenosti je zcela přirozená věc

tvrdit ale, že tu jisté etnikum má problém 600let, jen protože ho majorita bere jinak, to je spíš trapné

například všeobecně vysmívaní Vietnamci rychle dokázali, že přes odlišný vzhled, barvu, jazyk se dokáží rychle integrovat a jejich děti jsou vynikající v českých školách!
Dokázali to svým úsilím, nikoli státní a mediální podporou!

když vidím na ulici, v trolejbuse či vlaku skupinku vietnamců, nereaguji nijak, když vidím skupinu skinhedů či romů, zbystřím a dávám si pozor - znamená to, že jsem neonácek ?
23. 05. 2009 | 13:28

LEVAK napsal(a):

Vážení prosím Vás nevíte jestli ten památník internovaným cikánům v Letech u Písku bude zhotoven z bronzu nebo z plastu?
23. 05. 2009 | 13:29

jancerny napsal(a):

Fafnire, směšujete v otázce vaše mínění o tom, co si myslíte, že si myslím já s existencí nějakého Kocába a jeho piditýmu a Vašem názoru na jejich existenci. Víte prd o hrišti, na kterém se pohybuji já. Pokud máte v hlavě vyprojektovaný šuplík, kam se názorově vejdu já, kocáb a třeba klára veselá - tak to je dost rozměrná záležitost.
Já se snažím zlepšit fungování veřejné správy i v oblasti rozumné prevence či represe, zkuste si k tomu něco přečíst. Např. http://www.epolis.cz/downlo...
23. 05. 2009 | 13:30

Pavel Koller napsal(a):

Jirko, kdyz nekoho soudime podle prislusnosti k etniku jde o diskriminaci a je uplne jedno cim to obhajujete.

Na tom, že je tu velka skupina romu tzv nerpizpusobivych, na tom se shodneme. snacim se jen upozornit na to, ze Janackova a ani Rapkova nezvolili vhodnou metovu. To je cely.

Pavel koller
23. 05. 2009 | 13:32

tomas_fuk napsal(a):

já myslím že je tam romů víc, pan giňa měl přeci problémy s pobíráním soc. dávek a už není na obrazovce ?

a ani on se tam nedostal na základě veřejného konkursu!!
zkusím Vám najít jména, ale televizi tolik nesleduji - čst to nikde neuvádí, takže je potřeba se opravdu dívat a pak zaznamenat jména moderátorů, balážová, gina ani samko to nejsou

a u balážové si říkám, jak moc ta cena byla udělena proto, že jde o romskou ženu ?!

bohužel, i toto je chyba pozitivní diskriminace - doplácejí na ni ti schopní!

také si nemyslím, že má 10000 zaměstnaců, je jich snad do 3tis (a i to je až až) :)
23. 05. 2009 | 13:32

Pavel Koller napsal(a):

pane tomasi nezlobte se ale pausalizace a generalizace je samozrejme spatna. Odsuzujete totiz apriory i nas slusne romy.
23. 05. 2009 | 13:35

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, pokud je kdokoli vybrán na lukrativní státem (tedy mnou) placené místo bez výběrového řízení, je to chyba! Ať jde o mluvčí ratha nebo kocába!

Dokonce jsem si naivně myslel, že veškeré státní úřady, včetně ministerstev, mají povinnost to tak dělat!

Aby byl jmenován ministrem pan Kocáb, protože je to kamarád pánů havla a bursíka, a aby jeho podřízení byli další kamarádi, a aby se takto ze státních úřadů stával pašalík pro kamarády kamarádů, to je zásadně špatné.

na jednu stranu Kocábem tlačený antidiskriminační zákon šikanuje zaměstnavatele nepředstavitelným způsobem - a na druhou stranu pro Kocáby zjevně neplatí!
23. 05. 2009 | 13:39

tomas_fuk napsal(a):

pane Koller, když uvidíte tváří v tvář v lese medvěda, nebudete podrobně zkoumat, zda je to ten z té poloviny, která člověka očmuchá a jde dál, nebo ten, který ho rozsápe!

ano, generalizace má špatný dopad na slušné romy!! tím ale nepopřete, že existuje a že je to přirozená vlastnost!

generalizujete běžně, když hovoříte o důchodcích, mládeži, skinhedech, vietnamcích - a za to, jak se cítí "hodní" členové té které skupiny, když je někdo podvědomně zařadí mezi většinu, za to může to, jak se chová ona většina!
23. 05. 2009 | 13:43

Pavel Koller napsal(a):

vite Tomasi nema smysl diskutovat s nekym kdo mena o problemu zakladni vedomi. Mgr. Balazova dostala cenu na svoj projekt pro CRo 6 kde se nevenuje problemum Romu. V CT nepracuji jini romove alespon na obrazovkach ne. Lzete a o problematice zhola nic nevite.

Radeji se s danou problemtikou lepe seznamte.

Jsou tu taci, kteri opravdu vedi o cem to je a ja s nimi mam uplne odlisny nazor napriklad bigjirka.

Ale ten na rozdil od vas prichazi s jasnymi argumenty vy jen s pseudoteoriemi

Pavel Loller
23. 05. 2009 | 13:45

Pavel Koller napsal(a):

Pro zatim dekuji a preji pekny den.

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 13:56

fafnir napsal(a):

takže pane Černý
kromě toho,že jste mě přezíravě setřel za to že vám nevidím do hlavy,a poslal odkaz,který můj antivirový program vyhodnotil jako zavirovaný a nedoporučil otevřít,mohu jen dále reagovat na to co píšete.Ta otázka,ohledně zvláštního zacházení s rovnoprávnými občany(zvláštní splátkové kalendáře,asistenti pomalu ke každému úkonu a pod)platí dál.V čem,spočívá ten váš občanský přístup?Já tvrdím,že občanský princip,vycházející z rovných práv a povinností všech občanů .Vše ostatní je cokoliv jiného,jen ne rovnoprávnost
23. 05. 2009 | 14:13

jancerny napsal(a):

fafnire, z čeho v blogu jste usoudil moji preferenci ke zvláštním spl. kalendářům - ač nevím, které tím myslíte. Pléduji někde pro rozdílná práva? vyzývám k neplacení pohledávek? Ne, vyzývám úředníky, aby strhávali nájemné a platby za popelnice z dávek, poukázky a indivindi práce s lidmi, podpora, kontrola. Pro všechny stejně, na základě potřeb.
23. 05. 2009 | 14:28

pařez napsal(a):

Je to jen prázdný žvást. Nestojí to za vážný komentář. Pokud si myslíte totéž, tak proč tak rozsáhlé diskuze. Stačí pár hodnotících slov. Stačí jedna holá věta. Autora těžko přesvědčíte, protože touto činností realizuje své příjmy ze zaplacených daní. No, pište pak něco jiného!
23. 05. 2009 | 14:35

fafnir napsal(a):

Pane Černý
i to je zvláštní zacházení.Strhává mě a ostatním občanům někdo z platu nebo důchodu, platbu za popelnice,nebo nájemné.Nezaplatím li,normálně přijde výzva k zaplacení,penále a když to nepomůže,tak exekutor.Tak proč by to ausgerechnet u Cikánů mělo být jiné.Dělám li binec nebo jedu li načerno a dostanu pokutu,strhává mi to někdo z platu nebo důchodu?Nikoliv,přijde výzva k zaplacení, soud a exekutor.Tak proč by to u některého etnika mělo být jiné.Copak mě někdo šanuje.Fakt si myslíte že je to ,co navrhujete ,je rovnoprávný občanský princip.
23. 05. 2009 | 14:43

bigjirka napsal(a):

Opravdu si myslím, že ten článek jsou prázdné plky. Taoiseachovi se omlouvám, Zazi si v originále přečíst neumím.
Pavle, nic neomlouvám (ani nemusím), jen popisuji stav. Stav jistého stupně diskriminace slušných cikánů nelze změnit ničím jiným, než změnou chování deklasované většiny. Tím přestanou důvody k podezřívavosti a za pár let by bylo po problému.
23. 05. 2009 | 14:46

bigjirka napsal(a):

Je třeba začít příčinami. Od následků k příčinám cesta nevede. Nemůžete začít večer unavenej u hotovýho stolu a ráno skončit u hromádky prken svěží. Ani oběd z huby na talíř si nedáte. Co bylo dřív? Vejce nebo slepice? Vypadá to napínavě, ale není. Vejce. Děti do školy, kvalifikace,... jinak to prostě nepůjde.

Asistenti ve škole? No to je ale otázka do pranice. Nechtěl bych, aby moje děti chodily do školy s etnickými asistenty. Takže segregované školství?
23. 05. 2009 | 14:53

jancerny napsal(a):

fafnir mluví o ideální společnosti, kdy nikdo není ve vězení, všichni poracují, všichni také práci mají, kde není půl milionu nezaměstnaných jako v čr. žádní s hendikepem. nemluvím o romech v žádném slova smyslu. služby poskytujeme všem, poradenství pro obce také všem, poradenství pro dlužníky také všem bez etnického kritéria. Pes je v případě nájmů a příslušenství v tom, že nedostanete peníze z dávek, nezaplatíteli nájem. to každý měsíc prokazujete úředníkovi. nezaplatíte-li, je Vám dávka odebrána a nemáte již peníze na nájemné. odsunut do kategorie neplatič, není to složité pochopit. Tento postup je výhodnější pro společnost. Myslím, že by málokdo svůj život za tuto domnělou výhodu vyměnil za život někoho, o koho se musí starat veřejné finance, bez ohledu na to, zda může a nechce či nemí svoji situaci řešit samostatně. Zadejte do vyhledavače Komentář MPSV 5/2000 o práci s neplatiči. Výhodné a levnější jsou postupy, o kterých mluvím. K přístupům k rovnosti se koukněte třeba na liberální institut, to by vám mohlo konvenovat http://www.libinst.cz/stran...áncem rovnosti ve výsledku nejsem. Jinak Vás všechny zdravím a přeji pěkný den.
23. 05. 2009 | 15:05

fafnir napsal(a):

vždyť to bigjirko stále říkám
tahle země ,krise,nekrise potřebuje spoustu řemeslníků.Stále je dováží.Když ono ale je tak lákavé mluvit o rasismu,a brát za to peníze.A když kvalifikace,tak škola sociálně právní,nebo taneční.Řemeslo je přece pro pana Cikána ponižující,to je jen pro Gádže.Už mi to nebaví,bavit se s rasisty,kteří o sobě tvrdí ,že jsou multikulti.
23. 05. 2009 | 15:10

jancerny napsal(a):

došly argumenty, fanfire?
23. 05. 2009 | 15:14

jancerny napsal(a):

tak to už zbývá: Hurá na ně
23. 05. 2009 | 15:15

bigjirka napsal(a):

A Kolumbovo vejce? To je jak udělat z nepřizpůsobivých přizpůsobené. Když přitom není dohoda ani mezi aktivisty. Pan Černý říká, že problém je sociální, Klára Veselá, že problém je národnostní/etnický a Pavel se mezi tím kymácí. Přitom v aktivních výzvách ESF je summa summarum cca miliarda na "rovné příležitosti", hlavně pro školství. Já si opravdu myslím, že se bude tak dlouho prázdně žvanit, až dojde k násilí. Přičemž je zde řada (neříkám, že všechny) ethnobusiness-"neziskových" organizací, kterým stav vyhovuje. Kdyby totiž došlo k posunu, pramínky by vyschly.
23. 05. 2009 | 15:32

fafnir napsal(a):

jak" došly argumenty",pane Černý? argumenty jsou stále stejné,a písničku" pes jitrničku sežral" nehraju,bušení do prázdné slámy shledávám,neefektivním.
Já trvám na občanském principu,stejného přístupu.Vy na etnickém,i když to tak nenazýváte.
Vy faulejete třeba tím ,že tvrdím cosi o ideálním státě,což jsem nikdy neřekl.
Já trvám na svém principu,vy na svém.Rozdíl je jediný.Na mou činnost nejde z vašich peněz ani koruna,a dokonce ani ,až za chvíli půjdu do důchodu,protože jsem si na něj za 47 let práce vydělal.Na vaši činnost,to bych snad ještě přežil s úsměvem,ale hlavně na činnost vašich chráněnců jde zatraceně mnoho peněz,bez jakéhokoliv efektu,z mé kapsy,a mé ruky která je nucena cosi potřebného vytvářet,což se o některých neziskovkách zas až tak tvrdit nedá.
Navíc,když se někdo rozloučí,nepředpokládám,že čeká odpověď.
23. 05. 2009 | 15:34

bigjirka napsal(a):

A ještě jednou - souhlas s Weissem, lidoprávníci zkoušejí, kam až mohou zajít. To budou koukat, až pérko praskne.
23. 05. 2009 | 15:35

bigjirka napsal(a):

Všimněte si rozdílu mezi diskusí pod tímto blogem a blogem pana Holomka. Komentovat to ani nemá cenu. Tento blog totiž začíná lidoprávní provokací.
23. 05. 2009 | 15:38

fafnir napsal(a):

bigjirka
řešení Kolumbova vece je jak známo řešeno jeho částečnou desrukcí,aby vás někdo nenařknul...
23. 05. 2009 | 15:49

Mastodont napsal(a):

Jak je vůbec možné, že Člověk v tísni jde a radí příjemcům sociálních dávek, jak to udělat, aby nezaplatili dluh? To je trošku zvrácený. Jak je možné, že členka Člověka v tísni prohlásí: mám klientku, je to chudák, protože město ji chce vystěhovat z dobré lokality, aby mělo byt pro někoho jiného? Nikdo nenapíše, že ta ženská neplatí, že má různé přestupky a že nemá přihlášeno několik psů. Tak jaká je práce Člověka v tísni?
http://www.lidovky.cz/ln_do...
23. 05. 2009 | 15:56

bigjirka napsal(a):

ono se ale nepraví, Masodonte, který člověk je v tísni...
23. 05. 2009 | 16:00

Pavel Koller napsal(a):

Jirko troufam si rict ze nemate podle me uplne pravdu. nikdo vcetne me nerika, ze Rapkova nepojmenovava veci pravymi jmeny. Mam djem ze s panem Cernym jen rikame ze jeji postup neni spravny. Nejen ze je asicialni ale i neefektivni.

Namisto toho abychom zde diskutovali nad tim zda je ji pouzivana metoda spravna, nebo zda diskuse v senatu byla ci nebyla korektni opet zde otevirame romskou otazku

Opet celim utokum o tom jaci mi romove jsme.

Opet hovorime o vine skupiny namisto individualni.
Tak nevim jestli ma diskuse smysl ikdyz jsem presvedcen o tom ze ano.

Nevim

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 16:03

Pavel Koller napsal(a):

Mastodont: Neni to pravda Clovek v tisni jen zastupuje ty Romy u niz je evidentni ze mesto postupuje v rozporu se zakonem

Je totiz v rozporu s dobrymi mravy kdyz dluznik mestu plati pokutu 450 Kc, aby platil exekutorovi castku presahujici 6000.

Navic existuje pravni nazor, ze exekuce davek je protizakona.

Rikate ucelove nesmysli
23. 05. 2009 | 16:07

fafnir napsal(a):

pane Pavle Kollere
buďte prosím korektní.Nikdo přece netvrdí jací vy Romové jste.Ale naopak,je zde říkáno,že s Romy má být zacházeno jako s kýmkoliv jiným.Už jsem to několikrát psal.Když já nebudu plnit své povinnosti,přijde výzva ,upomínka,příkaz exekutor.V tomto pořadí.Tak proč by se zrovna s Romy mělo jednat jinak.A Romové by si měli vybrat.Buď rovnoprávnost,se vším všudy,tedy i odpovědností a nepříjemnostmi z ní vyplývajícími,nebo kuratelou,sice bez zodpovědnosti ale také bez práv,protože vše za ně bude řešit někdo jiný.Třetí cesta není možná,i když po takové vyzobávačce mnozí touží.
23. 05. 2009 | 16:33

jancerny napsal(a):

Lidskoprávní provokace?
Blog v osmi bodech:
Janáčková o sobě říká, že je rasistka. To konstatuji.
Chomutov využívá služeb PR agentury, které slyšení spoluorganizovala.
Na Slyšení mohli pozvat hlavně ministry, kterých se problém týká, Kocáb na to nemá ani lidi, ani prachy.
SMO se vyjadřuje k ukradenému,nehotovému materiálu, přitom samotný SMO vytváří inkluzivní politiky/postupy a doporučení pro města.
Kubata to dělá jinak než Řápková a mě to přijde efektivnější a hlavně kontrola je dlouhodobá, žádná hurá akce kamera jedem.
Města si nesou historické sociodemografické zátěže - mmr dává na to konto nějaké peníze.
Je třeba pochválit zbytek Záchranného kruhu, nemuselo se všechno hned hrotit,mohlo se jednat, ač je předvolební nálada dost znát.
Jen represí se nic nevyřeší a bez znalostí jsou podpůrné programy na nic.

Kde je ta provokace?
23. 05. 2009 | 16:33

Pavel Koller napsal(a):

RE:fafnir:

Vite ani ja prece nerikam ze bychom meli mit rovne prilezitosti. Kdyz spolecnsot prestane dikriminovat romy v pristupu ke vzdelani, a predevsim k zamestnani, nebudeme vytvaret umele gheta pak to bude jiste pozitivni signal i pro Romy.

Nejde prece o to ze by nekdo popiral ze nekteri Romove neplni sve zavazky, ja jen pochybuji o smyslnosti akce pani Rapkove.

To ona dela rozdili mezi Romi a neromi kdyz vyhlasuje akce typu bepezny kruh. Mohla prece postupovat normalnimi zanokonymi prostredky bez publicity.
23. 05. 2009 | 16:39

Mastodont napsal(a):

Pavel Koller: Já nic netvrdím, ten příspěvek byl citát odjinud, link jsem uvedl.
Pokud někdo dluží 450 korun, deset let na placení ****, tak se nesmí divit, když to celkově vyleze na desetinásobek i víc. Je to jen a jen problém toho člověka, měl to zaplatit hned.
23. 05. 2009 | 16:44

Mastodont napsal(a):

Pavel Koller: Jak přesně tato společnost diskriminuje Cikány v přístupu ke vzdělání? Jsou to oni sami, kdo většinově na vzdělání kašle!
23. 05. 2009 | 16:49

jancerny napsal(a):

Nezaplacené popelnice 31.12. 2007, 424 korun, soudní příkaz listopad 2008,exekuce únor 2009. O hloupost dlužníků se nehádám ani je neomlouvám. Pokud jde o nezletilé děti v rodině dlužníka, je to problém státu a sociálněprávní ochrany dětí, kterou je mimo jiné pověřena i ČvT, jakož i město Chomutov.
23. 05. 2009 | 16:49

bigjirka napsal(a):

Pavle, neber to jako jací vy Romové jste. Všichni zde mluví o nepřizpůsobivé části etnika. Vůbec není řeč o těch kteří žijí jako všichni ostatní. Pak Tě vztahovačnost vede k podrážděnosti - a to již ověřeno, že tudy cesta nevede.

Jediná cesta vede přes motivování těch nepřizpůsobivých - tedy přesvědčit je, aby oni chtěli. A vytrvali. Ať si říká kdo chce co chce, to je jediná cesta, která někam vede.

Je pod úroveň bavit se tady o Janáčkové. To je jednoduchá kráva zvolená jednoduchými burany. Takových bude přibývat, nebude-li ubývat problémů. Ve čtvrti, odkud ona přišla, zastavovaly cikáňata auta a běhaly po nich. Blijana je jen hnusným důsledkem hnusného chování.

Neumím posoudit, zvolila-li efektivnější a lepší cestu Řápková nebo ten druhý starosta. Každopádně už jede na plné obrátky její difamisace. také difamisace Čunka je rozjeta už dávno, přestože pro ty cikány udělal více než musel a z hlediska využití státních prostředků by mohl být i popotahován, protože šel ned rámec zákona. Btw., Janovští cikáni jej požadovali k jednání místo neschopné Stehlíkové.
Pane Černý, v těch osmi bodech zas tak moc provokace není, ten původní text je prostě napsán provokativně. Máte pravdu, že bez znalostí jsou podpůrné programy na nic. Například dodneška není zjištěno, s jakým průměrným IQ klientů mají podpůrné programy počítat.

A ve školách, mají tedy ti asistenti být, nebo ne? Již jsem napsal, že u svých dětí bych žádného etnického asistenta nesnesl. Nakonec by se ustoupilo od vzdělání, pedagogického minima i od čistého rejstříku.
23. 05. 2009 | 16:53

bigjirka napsal(a):

Každopádně je mimo mísu difamisování starostky. Což takhle naučit neplatiče platit? Oběd si z huby na talíř nedáte.
23. 05. 2009 | 16:58

bigjirka napsal(a):

A děti, pane Černý, děti nejsou starostí státu. Jsou starostí rodičů. O moje děti se stát nestaral ani pět minut. O vaše ano? V tom případě byste měl pomáhat radši sám sobě. Jak praví Kurt Vonnegut jr., "Pádluj svoji kánoi!". Problém je s těmi, co nechtějí.
23. 05. 2009 | 17:01

fafnir napsal(a):

pane Kollere
on někdo diskriminuje Romy v přístupu ke vzdělání.A jak prosím vás.Nechcete mi tvrdit,že je to jako za mých mladých let,kdy se zakazovalo studium z důvodu třídního původu.Sám jsem musel na průmku po práci,a přito každý Rom ve střední škole byl oslavován málem v novinách.On někdo vydal zákaz vsupu do škol pro Romy?Já bych spíš řekl,že jen nemnozí romští rodiče dohlížejí na řádnou školní docházku svých dětí.Od r.1989 uplynulo 20 let.Za tu dobu zde mohla být řada romských řemeslníků,průmyslováků ba i úměrně vysokoškoláků.Ale je třeba jedno,tu školu za vás nikdo neudělá,to musíte sami chtít.A pak nebudete moci mluvit o diskriminaci,protože každého pracovitého a profesně zdatného člověka si zaměstnavatel váží.Ale chce to si uvědomit,co je třeba se učit.Muzkantů,sociálně právních absolventů není zas až tolik třeba.Zato tesařů ,truhlářů,zámečníků,strojařů ,konstruktérů a třeba IT pracovníků je velmi zapotřebí.A jen hlupák se za řemeslo stydí.
A ještě něco,paní Řápková přece postupuje normálními zákonými prostředky,jako u ostatních lidí,povinnost platit,výzva ,upomínka ,penále,exekuce.Tak přece bude jednáno se mnou,nebudu li plnit své povinnosti.Vždyť je to dokola.
23. 05. 2009 | 17:06

bigjirka napsal(a):

Fafnire, Pavel sám je velmi houževnatý a rodiče jej posílali do školy. Jsem si jist, že i on bude děti posílat do školy. Problém je v deklasované části etnika, která je hrozně velká.
23. 05. 2009 | 17:11

fafnir napsal(a):

Jan Černý
oni jsou děti státní.Safra,to mi nikdo neřekl ,že mi znárodnili vnučku.Já si do teďka myslel,že za ni nese zodpovědnost dcera se svým manželem,případně já jako prarodič.
23. 05. 2009 | 17:12

bigjirka napsal(a):

Za první republiky bylo jasně napsáno ve vojenských řádech: Kůň se zapojuje do postroje před vozem hlavou ve směru jízdy. Tedy platím, nepřijde exekutor, neplatím, zaplatím. Takže opravdu mnoho povyku pro nic, beating around the bush.
23. 05. 2009 | 17:14

fafnir napsal(a):

proč tak vznešeně, bigjirko
proč velmi houževnatý.Je jenom normální ,jako vy nebo já.A o to se přece jedná,aby toto jednání bylo všeobecně,nebo aspoň většinově dodržovanou normou.Vždyť po tom se přece volá,dokonce i pan Černý to ústy proklamuje,všem stejně.
23. 05. 2009 | 17:18

dříve ruda napsal(a):

pane Stejskale,

co to pořád máte s těmi bílými bezdomovci na hlavním nádraží? Každá rasa má svoje ztroskotance, to tu vědí všichni. Jde o procenta.
A kolik lidí se živí studiemi o tom, jak jim pomoci se začlenit?

Stále mi dlužíte dpověď pod blogem Stehlíkové.
23. 05. 2009 | 17:24

bigjirka napsal(a):

fafnire, give credits where credits to be given. Ano, je to tak, musel vyvinout úsilí, ve svém etniku naprosto neobvyklé. Poučil se ze svých chyb v minulé diskusi... ne, není to samozřejmost...
23. 05. 2009 | 17:24

bigjirka napsal(a):

dříve rudo, pan Stejskal nahlédl své potíže s logikou a šel si číst knížku. Maně si vzpomínám na pěknou Tarski: Úvod do logiky a metodologie deduktivních věd. Ale jistě bude k mání něco novějšího a míň hustého.
23. 05. 2009 | 17:27

bigjirka napsal(a):

ty chodíš pod blog Stehlíkové? Já myslel, že je to léčebný blog (tam nepáchne ani noha...) :-/
23. 05. 2009 | 17:29

fafnir napsal(a):

bigjirko
soudím,že proti páchnocí noze je účinnější chytrá houba z apatyky,než blog paní Džamily
23. 05. 2009 | 17:36

dříve ruda napsal(a):

léčím si tam mindrák, Jirko. vždycky, když se mi zdá, že jsem největší blb na světě.
23. 05. 2009 | 17:38

Pavel Koller napsal(a):

Pane fafnir: Ale samozrejme ze jsou romove diskriminovani v pristupu ke vzdelani. Velka vetsina skol totiz nebere ohledy na jejich specificke potreby. Ja mel napriklad stesti diky svemu ocnimu handicapu sjem byl ve skole s malym poctem studentu a ucitele se mi tak meli moznost plne venovat. Zaroven jsme jako skola nemuseli platit za ruzne volnocasove aktivity takze jsme chodil na zpev i jazykove kurzy.

Vetsina deti - romskych deti - proste ma specificke vzdelavaci potreby. Pritomnost pedagogickych asistentu ve tride pomaha a nemyslim si na rozdil od pana jirky ze by to mel byt problem pro jeho "ceske" deti.

Podivejde se mnou do trody chodilo na ZS i moje dvojce Petr. Ten nebyl handicapovany a nam, slabozrakym nebo nevydomim naopak pomahal a sel tak prikladem vzajemen intergace. I vase dite muze protimnost romskeho asistenta v necem pozitivne ovlivnit kdyz nicim jinym tak od detstvi pozna "slusneho" Roma a bude mit osobni pozitivni zkusenost.

Jiste vy se nasli pro i proti, osobne mam jen dojem ze hledate jen zapory.

Nevim o tom, ze by se podobne medializovalo odebirani nebo exekuce u neromu. Pani starostka se rozhodla ze si na Romech udela dobre jmen jako ta co bojuje za "slusne" obcany.

Nevim jestli je slusne kdyz dluzite pokutu 500 korun pozadovat az az desetinasobek na poplatcich exekutorovi. Me ti prijde hanebne. Muzeme mit ovsem kazdy jiny moralni kredit.

Jen pro Vasi informaci v soucasne dobe na ceskych VS studuje zhruba 1500 vysikoslolaku v rade oboru od ekonomiky pres medicinu nebo socialni vedy, pedagogiku, vim, ze absolventi skoly JUDr Scuky studuji na Policejni akademii i na Universite obrany v Brne.

Rada romů vice ci mene uspesne podika, predevsim ve stavebnictvi, nebo pracuji ve statni sfere nebo v nevladnich organizacich.

Z Stredni skoly managmentu a prava pana dr. Suky vychazirocne tri desitky maturantu z niz velka vetsina dal studuje. Pred dvema roky take vznikla konzervator, kde studuji Romove i Cesi.

O tom o cem hovorite v druhe polovine sveho clanku bychom mohli hovorit hodiny a shodli bychom se. Probme nehledam u romu spise v systemu skolstvi v upadku ucňovskych oboru, i nizke prestizi techto praci.

Dalsim problemem pak je uplatneni absolventu ucnovskych oboru na trhu prace. I zde podle mych zkusenosti dochazi k dikriminaci ze strany zamestnavatele.

Priznejme si ze romove proste zatim neumeji dobre obchodovat, neumeji sse v teto sfere dobre pohybovat nevi jak zalozit firmu jak ji vest jak propagovat svoji praci, vest dobre ucetnictvi a proznavam ze maji i strach z toho ze selzou.

Tento problem jiste nemaji jen Romove, ovsem ostatni maji i jine alternativy zatimco u Romu prodce klesa nadeje na jejich zamestnani u ceskych firem rekl bych. Ale PREDEVSIM o tech integrovanych neuslysite. Nevite o nich. Nenapadne Vas, ze Vas dum staveli Romove, nebo ze kousku kterou rano snidate pakla romska pekarka, nebo vezl Rom ridic.

Pokud jde o metody pani Rapkove, ta evidntne poruuje zakon kdyz vyuziva na vymahani dluhu exekucni firmu.

Samosprava ma povinnost podle zakona o obcich, vymahat pohledavku tak, aby zvlast hrubym zpusobem nezasahla dluzniky.

Je evidentni ze kdyz dluznikum necha 1000 korun tak ze to setrne reseni neni. Pochopil bych kdyby castka sla na dluh, ale kdyz dve tretiny jdou do kapsy soukrome exekucni firme, to pokladam za zlocin. Nemuzete rict, ze Rapkova postupuje v souladu se zakonem protoze je prvni kdo tento kontroverzni krok ucinil.

Nazory vetsiny pravniku jsou totozne. Jedna v rozporu se zakonem. budu rad kdyz najdete nejaky pravni rozbor, ktery jeji postup schvaluje.
23. 05. 2009 | 17:39

Pavel Koller napsal(a):

to bigjirka: Dekuji za poklonu, ne vazde dekuji je prijemen slyset i neco pozitivniho.

Tak me napada, vite mozna sem to uz rikal minule nevim, ale pamatuji si jak jsme kdysi je to tak osm devet let, chodil po prazskych Romech s mistnim starsim uznavanym romem panem Torakem (budiz mu zeme lehka) a premlouvali sjem rodice Romu aby jejich deti studovali.

Prekonavali sjem dve hlavni prekazky, fifnancni, tam pomahaji dotace a stipendijni programy a pak vize o budoucnosti. Casto jsme slysel: "A to on jako pak bude študovanej a dostane jako tu práci jo?" A my jsme najivně říkali že ano. Pamatuju si na pet rodin kdere jsme takto přesvedčil. Dvě holčiny pracují na úřadě jako asistentky. Jedna studuje na VŠE daně, a kluci, kteří nemohli práci najít u nás a jako obsolventy je nechtěli vzít ani do kramu, odjeli do Anglie, kde pracují s dětmi.

Celkově v zatu je to tedy padesat na padesat ze roma se vzdelanim zaměstnají. A to je nezlobte se na me hodně malo.

Místo čtyř let studia, kde ho ridina musí podporovat, mohl byt na avkach a rodine pomahat. Takhle to vidi rada z Romu a jejich pohled je myslim pochopitelny. Ptam se tedy jestli dnesni generace maturantu bude mit prilezitost se uplatnit a jestli je Cesi zamestnaji a motivuji tak ostatni romy ke vzdelavani

Pavel KOLLER
23. 05. 2009 | 17:52

bigjirka napsal(a):

Pavle, na dluhy existule platný exekuční titul - soudní příkaz. Neměli dluhy nasekat. Koně před vůz! jenže oni si mysleli, že se jim nemůže nic stát. A hele, ono může. Myslím, že nic nemedialisovala Řápková, ale lidoprávníci. Nelze připustit theory, že dluhy jsou problémem věřitele a ne dlužníka. Podle všeho zvolila jeden z možných postupů.

Výrok o diskriminaci ve školství bohužel nelze označit jinak než jako lež. Speciální potřeby lze uznat skutečně jen handicapovaným. Jinak stačí chodit do školy, přizpůsobit svoje chování ostatním, učit se.

Na asistentech trvám. To by tam mohl být učitel, český asistent, vietnamský asistent, mongolský asistent... Nechci se opakovat k asistentům. Myslím, že pro české rodiče je to myšlenka vesměs nepřijatelná. Tedy cesta k segregované škole. To nemusí být úplně hloupá myšlenka, ale má docela výrazná úskalí.
23. 05. 2009 | 17:53

bigjirka napsal(a):

Pavle, práce se dnes hledá těžko. Chápu, že podezřívavost vyvolává určitý stupeň diskriminace, to už jsem psal. Prvotní příčinou jsou ti deklasovaní. Ne každý má chuť riskovat....
23. 05. 2009 | 18:00

fafnir napsal(a):

ach jo pane Kolere
tak znova.Specifické vzdělávací potřeby.Tady byste si měli především vy Romové uvědomit ,co vlastně chcete.Chcete být jako ostatní pak stejná měřítka.A ta měřitka je prý špatně.Chcete specifické vzdělávání,je navrženo,případ Meziříčí.Zase špatně.Tak co tedy,úlevy.Ale to je cesta do pekel.Diskriminace povolání.Při své profesi přicházím do styku s mnoha řemeslníky,a nevšiml jsem si,že by kterýkoliv z nich diskriminoval své vyučené zaměstnance.Umíš řemeslo umíš,tak makej.Neumíš,nepotřebuji tě.A je mi jedno jestli jsi šikovný Čech,ukrainec nebo Rom.Potřebuji hotovou ,kvaliní práci a je mi jedno ,kdo ji dělá.Proto ani jáneřeším,kdo stavěl dům,dělal topení.Zajímá mě,jestli do něj neprší,je v něm teplo a vše funguje,jak má.A proč bych měl slyšet o tom,že zrovna tento dům postavili Romové.Proč,pro mě jsou ti lidé ,kteří ho postavili normální lidé,stejní jako všichni ostatní.Jakmile začnu vypichovat,že ho stavěli zrovna Romové,stávám se myšlenkově rasistou.
A znovu,bude li řešit můj dluh u města exekutor,budete to považovat za normální.Řeší li to u Roma ,proč je to jiné.Protože má jinou barvu kůže?Čím je mi nadřazen?To vám fakt připadá normální?
Mě naopakk připadá zcela nenormální,když je někdo víc jak jeden rok bez práce,neřku li let patnáct.Za tu dobu se mohl x krát rekvalifikovat,přestěhovat za prací,prostě to nějak řešit,a ne stát s rukou nataženou a necht se ostatními živit.A aby bylo jasno,nepřipadá mi to normální u nikoho,jakékoliv barvy pleti etc.
23. 05. 2009 | 18:03

bigjirka napsal(a):

Jasně. A dluhy zaplať a nesežere tě Řápková.
23. 05. 2009 | 18:08

Pavel Koller napsal(a):

Jirko muzete mit pravdu, ovsem pak se nelze upne divit ze mladi romove zraceji chut si po nekolika odmitnutich hledat praci a ztraceji motivaci. Od tud je jen kousek k frustraci.

Paklize ma vetsinova spolecnost moznost to zmenit svym postojem ma podle mne povinost to ucinit. I za cenu risku. Nastesti je porad vice lidi dost kteri to chapaji. Ne tolik kolik bych si pral ale dost. Diky takovym pak mladi romove mohou nastartovat svou pracovni karieru a jit ostatnim prikladem.

Pavel koller
23. 05. 2009 | 18:08

fafnir napsal(a):

Tak jsem pane Kollere přečetl vaši odpověď bigjirkovi,a jsem z ní v šoku.
to myslíte vážně"pomáhat na dávkách,místo vzdělání".Kde ti lidé berou tu drzost tvrdit že jsme povinni je živit,a lze takové vůbec nazvat lidm?.Čím se ty dávky liší od loupeže nebo kapesní krádeže.
23. 05. 2009 | 18:12

Pavel Koller napsal(a):

fafnir: to oc se preme je skutecnost, ze pani primatorka exekuje socialni davky. K tomu podle vseho nemela zakonnou moznost. Proto se o tomto pripadu hovorilo. zaroven slo o reseni pro mesto nevihodne.

V Kladně se stejnou "neprizpusobivou" skupinou poradili ve prospech obce ale i ve prospech Romu samotnych. Dnes pokud vim tam funguje dobra socialni sit nevladnich organizaci a uradu. Nevzikaji nove dluhy a pokud ano resi se v samem zacatku.

Jiste ani tam neni vse idealni ale situace se ve srovnani se situaci pred peti lety vyrazne zlepsila.

Podivejte v diskusi zaznel jeden zajimal prispevek. Pri opakovanem ulozeni pokut a jejich nezaplaceni ulozit verejne prace a pri jejich neplneni vezeni. Skveli napad.

Nerikam ze situace se nema resit jen nesouhlasim s metodami.

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 18:24

Pavel Koller napsal(a):

fafnir: Soucasny velmi stedry socialni system, ktery ovsem nikoho nemotivuje k praci vyvtorila Klausova vlada v roce 1993 jako reakci na obrovskou nezamestnanost Romu, kteri byli propusteny z tovaren, ktere krachovali nebo kvuli dokriminacnim pomerum ze strany novych majitelu.

Uz v roce 1997 volal Ivan Vesely nebo pan Holomek po uprave tohoto zakona.

Jenze pro stat bylo vyhodnejsi platit Romum penize nez vytvorit pracovni mista. Stejne tak jsme nedokazali ochranit pracovni trh a Romum jejich tradicni mista ve stavebnictvi proste vzali ukrajinci.

A pak dikriminace na pracovnim trhu. Jaka tedy pro romy byla vychodiska? Nechci rikat ze vse je vina Cechu a ze na Romech nic neni ale pred rokem 1989 pracovali pote ne.
23. 05. 2009 | 18:40

fafnir napsal(a):

pane Kollere
nejsprávnější řešení by bylo,při neplnění povinností žádné dávky nevyplácet.Prostě by na ně zratili nárok.Jako se ztrácí nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě § 53.Prostě úplné životní minimum,2000 kč a víc ani vindru.Pro všechny.Ale to by teprve bylo řevu.
23. 05. 2009 | 18:41

siven napsal(a):

Inu dle logiky některých bychom se tedy měli stydět i za své zákonodárce (za jejich činnost)... jsou to přeci bílí Češi, tak jsme to také my, to dá rozum. A můžeme za to tuplem, "když jsme si je přeci zvolili".
Já se sice stydím, přiznávám to bez zábran... ovšem stejně tak doufám, že i ti nejkřiklavější mravokárci zde jdou v tomto ohledu rovněž příkladem. ;)
23. 05. 2009 | 18:44

fafnir napsal(a):

Pane Kollere
tradiční místa ve stavebnictví nevzali Romům Urajinci,ale Romové sami,svojí nespolehlivostí a nedisciplinovaností.A také díky neochotě něco nového se naučit.Třeba obsluhovat stroj,který je levnější než 10 kopáčů.Což samozřejmě neplatí pro všechny Romy.Pár jich znám,ale u nich si často ani neuvědomuji že jsou to Romové.Snad jenom mají jiný vkus.Ale přece o to jde,abych si to ani neuvědomoval.
23. 05. 2009 | 18:50

Čochtan napsal(a):

Pane Kollere,
pracovní místa, která je stát schopen vytvářet, jsou místa kvalifikovaná. Úředníci, policisté, vojáci. Pro cikány stát místa vytvářet nemůže.
23. 05. 2009 | 18:59

fafnir napsal(a):

Už to začíná opět být "pes jitrničku sežral"nashle,jinde.
23. 05. 2009 | 19:14

bigjirka napsal(a):

Opakuji, že nemá smysl nic jiného, než učinit z nepřizpůsobivých přizpůsobené, tedy zapojit vůz před koně hlavou ve směru jízdy. Veškeré ostatní debaty jsou o následcích a pro řešení příčin jsou tedy irelevantní. To je vše. Všechna cikáňata musí absolvovat celou ZŠ normálním způsobem (mají-li na to schopnosti). To je první základ. Další minimální vzdělání je to, které odpovídá dřívějšímu vyučení. Zcela plošně, v percentualitě odpovídající majoritě. Pak bude během pár let po problému. Špičky dorostou samy, ty žádnou zvláštní podporu nepotřebují. Zbytek spraví čas. Bez rozumné kvalifikace nemá smysl mluvit o pracovních místech.
23. 05. 2009 | 19:28

Pavel Koller napsal(a):

bigjirks:myslim ze na tom se shodneme. jiz v soucasne dobe existuji legislativni moznosti jak potrestat ty rodice, kteri neposilaji deti do skol. At uz jde o zabaveni davek, nebo o vezeni pro rodice, jak jsme uz rikal zde se represe vyplati.
23. 05. 2009 | 19:44

Realista napsal(a):

Ad. Pavel Koller:

Vězení pro rodiče, teď jste se vyznamenal teda...
23. 05. 2009 | 19:59

Pavel Koller napsal(a):

Realista: Asi vas nechapu o co presne Vam jde.
23. 05. 2009 | 20:06

Ben napsal(a):

Dobrý večer
Nechtěl jsem vstupovat do diskuze, jenom čtu, čtu a kroutím hlavou. Nic jiného se nedá.
Ovšem pane Kollere, napsal jste:
Místo čtyř let studia, kde ho ridina musí podporovat, mohl byt na avkach a rodine pomahat. Takhle to vidi rada z Romu a jejich pohled je myslim pochopitelny
To je přesně to, co byste především měli těmto rodinám vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat, nevím, kolikrát to mám ještě napsat, a ne je v tom podporovat už jen tím, že napíšete: Jejich pohled je myslím pochopitelný.
Ne, to je NEPOCHOPITELNÉ! A škodlivé!
Nic jiného, než vzdělání,a to od těch nejmenších. Jinak nepomůže nic. Ne dávky dvaceti, třicetiletým flákačům, ale peníze pro romské děti na vzdělání.
Děti je mně líto, dospělých, co berou peníze zadarmo, ani trochu.
23. 05. 2009 | 20:15

bigjirka napsal(a):

Vězení pro dlužníky prý odporuje chartě lidských práv. Nejsem si jist, jak je to s vězením pro rodiče... Svět zešílel, mluví o lidských právech somálských pirátů a delikventů všemožného druhu...
Připomínky Realisty neber vážně, IP132.232.223.159 je pomatenec, viz též Janouchův blog Zelený spam, kde požívá několik nicků k matení a blábolení. "Realisto", ještě mi dlužíte popis svého vzdělání.. já jsem vám vyhověl..
23. 05. 2009 | 20:20

bigjirka napsal(a):

Ahoj Bene
23. 05. 2009 | 20:22

Pavel Koller napsal(a):

Bene nerikam ze to podporuju ale na druhou strnu kdyz nemohou najit praci, mame je nechat umrit hlady?

Mysllim, ze rade z nas chybi nadeje ze se veci zlepsi. Protiromske nalady se ve spolecnosti stupnuji a i lide, kteri by za jinych okolonsit Romy zamestnali to ted neudelaji.

Kdyz jim sebereme nadeji zustanou pasivni nebudou mit motivaci neco zlepsit a smiri se se soucasnym stavem. Situace se ale i pro nas mlade moc nelepsi spise naopak. I ti z nas kteri se snazi narazeji na prekazky.

Vase stanovisko vlastne chapu a v podstate se s nim ztotoznuji jen se snazim ikazat i druhou stranu mince.

Pavel Koller
23. 05. 2009 | 20:28

bigjirka napsal(a):

Pavle, snažím se Ti vysvětlit, že ke zlepšení vede jen odstranění příčiny - tj. změna v chování deklasované cikánské vrstvy, která tvoří nejméně polovinu populace. Jinak - ano, toho, kdo je několik let na dávkách a neudělal vůbec nic, bych v poho nechal úplně bez prostředků. Nebo vydával kilo brambor denně.
23. 05. 2009 | 20:37

bigjirka napsal(a):

Jedinou cestou je ta, kterou nastoupil pan Holomek. Jinak se ty nálady budou stupňovat.
23. 05. 2009 | 20:39

Ben napsal(a):

Pane Kollere,
Vy jste opravdu slušný člověk. Vy se snažíte, trochu mně připomínáte paní KVS, strašně moc, a to je u vás obou obdivuhodné, byste chtěli, aby se situace zlepšila. Ale chce to většina Romů? Nevyhovuje tento dnešní stav mnohým? Pořád se totiž jenom mluví, tak mně to alespoň zatím připadá a výsledky zatím nikde...
Píšete, co s těmi, co nemohou najít práci. Ano, těm, co chtějí pracovat a opravdu nemohou najít práci, a to vlastně v této době nejsou jenom Romové, dávky patří. Ty jsem neměl na mysli. Ale mladé, zdravé flákače, kteří ne, že práci nemohou najít, ale nechtějí práci najít. A odmítají i veřejně prospěšné práce. Proč vidím uklízet ženy - Romky a jejich odrostlé ratolesti se jen poflakovat? Proč neuklízejí oni?
Ty jsem měl na mysli, pane Kollere, co mají peníze a přece nikdy nedělali nic.
Vám, pane Kollere, držím palce, ať Vám ta naděje, že se to zlepší, nevyprchá...

Bigjirko, také Tebe zdravím.
23. 05. 2009 | 21:02

Mastodont napsal(a):

Pavel Koller: ... kdyz nemohou najit praci, mame je nechat umrit hlady ...
Co třeba se přestěhovat?? Lidi odjakživa putovali za prací, to až dnes si levičáci myslí, že jim bude někdo práci strkat až pod čumák!!
23. 05. 2009 | 21:50

Petr Havelka napsal(a):

Tak nevím dámy a pánové,

já vím, je to blog, ale nešlo by tento "spor" zvěcnit? Tohle už je kolikátá "diskuze". Začne to vloženým blogem a příspěvky se vždy rozletí do tradičního úmorného "nekonečna".

Není lepší varianta definovat záchytné body a pod body věcně diskutovat.

Nešlo by "to" strukturovat a následně analyzovat.

Osobně si na to netroufám, jak zpívá Marek Eben "Já se v tom nevyznám, já se v tom neorientuju " :)
23. 05. 2009 | 22:00

Pavel Koller napsal(a):

Bene, dekuji. konstruktivni pristup. Chtel bych jen dodat, ze soucasna legislativa umoznuje tem lidem kteri odmitaji nastoupit na VPP odejmuti davek. Mesto popravde tohoto institutu moc nevyuzivaji.

Mastodont: Jak uz jsme psal mel sem moznost pracovat na kampani SZ na Vysocine,mimochodem nadherný kout nasi zeme, a tak jsme s lidmi v hospode a jednou resil nezamestnanost.

Verte ani Cesi se nechteji stehovat za praci a ani oni nechteji menit svoji profesy rekvalifikaci.

Jde myslim o vseobecny problem.

Dovolim si ale vratit k puvodni myslence autora Jana Cerneho ke konferenci v Senatu o postupu pani Rapkove.

cituji cisla z poradu reporteri CT ze 27.4. tohoto roku.

Prvni den exekuse 17.2.2008 byla provedena exekuce u 46 osob.

Casty dluzne se pohybovali vcetne penale v rozmezi od 700 do dvou tisic korun.

Castka prislusna exekutorovi okolo 7500.

Mesto Chomutov tedy vybralo okolo 30 000 korun.

Exekutor vydelal na tento den svete div se 350 000 korun.

O náklady na exekucni rizeni se ovsem deli obec tedy objednavatel a poskozeny tedy exekuovany. Casty, ktere mesto Chomutov zaplati presahnou milony korun.

Argumentace, ze exekuce prinutila romy, aby se o prolbem zacali starat a dohodli si splatkove kalendare zni docela logicky ovsem pri detailnim zkoumani zjistite, ze do minuleho mesice si splatkovy kalendar uzavrelo okolo 500 dluzniku. Zhruba padesatka z nich ovsem na podruhe castku nezaplatila. Ikdyby ovsem zaplatili vsichni slo by o necela tri procenta z dluzne castky.

Znovu opskuji, ze mesto melo moznost vybrat sve dluhy pouhym exekucnim tytulem tak jak mu to umoznuje zakon o obcich, v casti pravy verejnych financi a dani.

Na misto toho zvolil metodu, ktera je medialne zejimava, a ktera i mesto samotne pripravi o v pripade pani Rapkove dalsi nemale financni zdroje.

Kdyz jde pani Rapkove o blaho svych obcanu, musim se ptat proc za nevyhodnych podminek prodaala pozemky v centru mesta nebo obzvlast nevyhodne pronajala vapencove jezero.

jestliže si usurpuji pravo jednat jmenem "slusnych" lidi mel bych byt sam bezuhonny, cestny s jakousi integritou a tu podle meho nazoru pani Rapkova ztratila prave temitokauzou.
23. 05. 2009 | 22:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Koller:
"samozrejme ze jsou romove diskriminovani v pristupu ke vzdelani. Velka vetsina skol totiz nebere ohledy na jejich specificke potreby" A je to tady - specifické potřeby, jinde paní advokátka KVS plédovala za odlišné právo... Jaké specifické potřeby máte na mysli, Pavle Kollere? Má to být větší míra pochopení pro to, že raději tancujete a zpíváte než se učíte? Nikoliv, opět jste projevil vytrvalé romsky charakteristické vyčurané neustálé úsilí o poskytování výhod na úkor ostatních. Záměrně píši romsky charakteristické, protože od zástupců jiných etnik, např. vietnamského, žádný takový požadavek nezazněl. Proto je jenom spravedlivé zacházet s Romy jako s Čechy, Vietnamci, Ukrajinci...atd. Prostě rovná práva a povinnosti pro všechny!
23. 05. 2009 | 22:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

bigjirka:
Obdivuji Vaši trpělivost, podle mého však házení perel k ničemu dobrému nevede.
23. 05. 2009 | 22:31

Pavel Koller napsal(a):

Pane Matyasi mam dojem ze odbyhame od smyslu diskuse. O specifickych potrebach romskych deti bychom mohli hovorit hodiny. Nevi mjak moc se vyznate v pedagogice, ja si froufam rict ze zakladni povedomi mam.

Tak tedy v zasade je prokazano, ze romske deti maji ve sve vetsine nekolik problemu, ktere jim stezuji pristup ke vzdelani: jazykovou barieru, tedy ze neovladaji dostatecne dobre CJ, pak hyperaktivitu, danou dedicne, tazpusobuje, ze takto postizene deti nejsou schopni udrzet dlouho svou pozornost a tzv vyrusuji. Zaroven jim to znesnadnuje moznost pochopit vyklad latky. Pak je tu jisty kulturni rozdil. Ceske deti maji od malicka celou radu podnetu s kterymi dokazi pracovat. Romske deti i diky nizkemu vzdelani svych rodicu totu moznoest nemaji. Snizuje se tak zasadne napriklad slovni zasoba. bigjirka na to jiz take narazil. romske deti mohou mit i nizsi IQ pokud se pouziva test zamereny na logickou pamet. Protoze nemaji v detstvi dostatek impulsu pro rozvijeni logickeho mysleni naopak maji mnohonasobne vice impulsu pro emocni inteligenci, jsou jejich startovaci odminky nizsi.

Odbornci proto vetsinou doporucuji nekoli variant. pedagogicke asistnty, tento rpojekt se osvedcil a vede k lepsim vysledkum deti ve skole, k vyborne komunikaci mezi skolou a detmi, v zamezeni zaskolactvi, k predchazeni socialne patologickych jevu atd.

Dalsi moznosti jsou pripravne tzv nulte rociny, kde romske deti doucime znalosti na uroven deti ceskych.

A pak je tu alternativa sekulaniho skolstvi. Ta ovsem uz v prvopocatku vytvari segregaci mezi majoritou a minoritou a vede a predsudkum a my se snazime je odstranit ze?

Vetnamci nemaji kulturni rozdili podobne romum, naopak dalo by se rici ze oproti Cechum vynikaji inteligenci i houzevnasoti, je to ovsem dano jejich povahou charaktechem chcete-li.

Pokud vim urcite problemy maji i Ukrajinci zejmena pokud jde o jazykoou barieru. Pokousite se ovsem srovnat nesrovnatelne. Pokud nyni pomuzeme mlade romske generaci ziskat kvalitni vzdelani, dalsi generace to bude pokladat za samozrejmost a existuje velka nadeje ze dalsi generace bude plne integrovana.

Kdyby Vam slo o opravdouvou pomoc mozna by jste pripustil, ze romove maji specificke potreby a pomohl byste je naplnovat v jejich zajmu. Obcas je proste moudrejsi vyjit lidem vstric pokud je to v zajmu spolecnosti a toto podle me v zajmu spolecnosti je. Nemylsite
23. 05. 2009 | 22:47

Pavel Koller napsal(a):

Pro dnesni vecer se loucim, preji vsem krasny zbytek vecera.

Pavel koller
23. 05. 2009 | 23:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Koller:
1)Jazyková bariéra romských dětí není o nic větší než vzpomenutých vietnamských;
2)Nevím o žádné validní studii prokazující zásadně vyšší četnost výskytu dědičně podmíněné hyperaktivity u romských dětí oproti dětí jiných etnik;
3) Totéž se týká IQ - v tomto bodě zásadně nesouhlasím s bigjirkou - jde Vám moc na ruku;
4) Větší kulturní odlišností se vyznačují Vietnamci, přesto se integrují úspěšněji;
"Pokousite se ovsem srovnat nesrovnatelne." Nesmysl, všechna etnika jsou srovnatelná.
"Pokud nyni pomuzeme mlade romske generaci ziskat kvalitni vzdelani, dalsi generace to bude pokladat za samozrejmost" To se dělo za minulého režimu, jak vidno, neúspěšně.
"Kdyby Vam slo o opravdouvou pomoc mozna by jste pripustil, ze romove maji specificke potreby" Nikoliv, cesta respektování tzv. specifických romských potřeb je cestou do pekel. Není rozdíl mezi necivilizovaným Čechem, Romem nebo Polákem...atd., pouze těch necivilizovaných Romů je poměrně více. Vám Romům může pomoci jenom principiálně rovné zacházení jako s ostatními a důsledné uplatňování rovnosti před zákonem jakož i ve společnosti.
23. 05. 2009 | 23:22

dříve ruda napsal(a):

Jirko, Zazi v originálu nezvládnu taky. Ale v mém překladu Zelenina většinou říká:
Kecáš, kecáš a to je všechno, co umíš!
Kdesi už jsem to tady psal taky.
23. 05. 2009 | 23:45

Pavel Koller napsal(a):

pane Matyasi Vas pristup je logicky ale k opravdove pomoci nepovede. At chcete nebo ne, romove maji padesatilety handicap ve vzdelavani ten sami o sobe nedozenou bez nasi pomoci.

Zpochybnovat fakt ze romove maji jine potreby je nesmylsne. Muzeme se bavit o tom jestli na tom nesou vinu oni nebo spolecnost ale problem tim nevyresime .
24. 05. 2009 | 00:25

bigjirka napsal(a):

Zbyňku, v tomto bodě Pavel mou licenci neměl. Spíš se snaží dokazovat, že v IQ rozdíl není. Trochu se do toho zamotává,v tomto bodě to chápu, myslím že tato rozprava je pro něj dost obtížná. Ovšem pořád to kolísá etnika/sociálno. Tak nějak když se to hodí to a když se to nehodí, tak ono. Pokud skutečně mají odlišné vzdělávací potřeby, padalo by v úvahu segregované školství v nižších třídách. Bylo by ovšem potřeba definovat, kdo je cikán a má tedy do té segregované školy chodit... no - nezní to moc nadějně. Osobně si myslím, že by se cikánská děcka měla naučit držet hubu a krok, jako každý jiný. I v majoritní populaci té kázně ubylo, ke škodě věci.

Rudo, možná, že i já kecám, Zazi už jsem dlouho v rukách neměl. Na smyslu to ovšem nic nemění, Tao mne vylekal...
24. 05. 2009 | 00:39

Bohemia napsal(a):

Věc: Situační analýza sociálně vyloučených lokalit města Chomutova s důrazem na exekuční praxi aneb co Vám Tv Nova neřekla. Celé znění zde:

http://czech-bohemia.blogsp...
24. 05. 2009 | 07:05

Petr Havelka napsal(a):

Bohemia, děkuji za věc, potřebuji na ni více času.

Tady je odkaz na blog pana Kovandy, který s prvotním blogem "zdánlivě" nesouvisí, ale důležitý je poslední odstavec, jak už to bývá :)

Branding naruby?
http://kovanda.blog.tyden.c...
24. 05. 2009 | 09:42

Petr Havelka napsal(a):

Jako "branding" mi připadlo to "slyšení" v senátu. Cíl vytvořit si "značku" pro voliče.
24. 05. 2009 | 09:46

dříve ruda napsal(a):

Jirko, já vím, používáš to tu směrem k adresátovi svých příspěvků, snad je ti jasné, že já to nemyslel na tebe :o)
24. 05. 2009 | 10:04

Imhotep napsal(a):

ad Pavel Koller 23.05.2009 22:47:58

Teda já už to toho nechtěl zasahovat, ale toto už se přejít nedá.
Pane Kollere, o pedagogice nemáte ani ponětí.

a)Romské děti nezvládají ČJ. Někdy, je nutno dodat. Měl byste si ale především položit otázku proč tomu tak je. Proč určité romské skupiny odmítají přizpůsobit se jazyku, kterým se vyučuje ve školách?
Rád se porovnáváte s Vietnamci. Příslušníci tohoto národa přišli do ČR mnohem déle neř Romové a češtinu zvládli perfektně. Dokonce nedávno vietnamký žák vyhrál soutěž v rétorice. Tak proč to nejde u Romů? Této otázce se vyhybáte stále velmi velkým obloukem!

b) Hyperkativita je v současnosti často krycím názvem pro nevychovanost - u Čechů jako u Romů. Skutečná hyperkativita je ve škole dobře zvládnutelná, nevychovanost těžko. To se rychle pozná. Opět je ale důležité zdůraznit, že v romských rodinách, které se integrovaly do života většinové populace tento problém není.
c) O podnětech v raném dětství rozhodují rodiče. Pokud mají romské děti málo podnětů, pak je třeba vidět chybu v jejich rodičích. Brání jim někdo účastnit se s dětmi různých dětských dnů, akcí pro děti atd.? Brání někdo romským rodičům vyprávět dětem pohádky, číst si s nimi, chodit s nimi na procházky, jezdit na výlety atd.? Brání někdo romským rodičů, aby dávali své děti do MŠ? To není otázka IQ a vzdělání. To je otázka ochoty investovat do výchovy dítěte čas a peníze.
Vientnamští rodiče např. velmi pilně dbají o to, aby jejich ratolesti byly dobře připraveny na českou školu, ale zároveň je učí i svým národním tradicím a navštěvují s nimi Vietnam.
Logická a matematická inteligence skutečně není silnou stránkou Romů. Zde je skutečně přirozený rozdíl mezi Romy a Čechy, který těžko změníme. Bohužel, pane Kollere, u Romů ale upadá i ona emocionální inteligence, kdysi tak jedinečná, a staré doby nenávratně mizí, stejně jako mizí jedinečná cikánská kultura. Slovo cikánská zde používám záměrně, protože rozdíl mezi bytostným cikánem z období I. republiky a současným Romem je rozeznatelný.
d)Skutečná perla se Vám povedla zde: "Vetnamci nemaji kulturni rozdili podobne romum, naopak dalo by se rici ze oproti Cechum vynikaji inteligenci i houzevnasoti, je to ovsem dano jejich povahou charaktechem chcete-li"
Propast mezi českou a vietnamskou kulturou je obrovská. Přesto ji vietnamští lidé zvládli překonat snadno a přitom si zachovali svoje původní kulturní povědomí.
Klasickou ukázkou Vašeho demagogického stylu je porovnání vietnamské píle a houževnatosti vůči, podle Vás, líným Čechům. A což tak onu vietnamskou píli a houževnatost porovnat s "pílí a houževnatostí" romské populace? To se vám asi dost ekluje, že? Přitom právě z toho byste mohl vyvodit důležité poznání.
Jenom na vyrovnání "politické korektnosti" musím dodat, že cílevědomost a píle vitnamských žáků je mnohdy dobrou motivací pro některé zpohodlnělé české žáky.
e) Zažil jsem mnohu pokusů o nulté ročníky pro Romy. Všechny skončily na nezájmu ze strany Romů.
Asistent je pěkná věc. Ale na asistenta by mělo mít právo např. i nadané dítě, protože jeho učební potřeby jsou také "specifické". Zvláštní je, že v případě nadaných dětí prostě rodič musí sáhnout do vlastních zdrojů a prostě vše z vlastního zaplatit, zatímco u romských asistentů se jaksi automaticky předpokládá, že to má platit stát. Brání někdo romským rodičům, aby chodili za učitelem, který by jim dával instrukce, jak své dítě doučovat? Brání někdo romské komunitě, aby ve svých řadách našla schopné lidi, kteří by funkci asistentů mohli na školách vykonávat? Brání někdo romskému rodiči, aby si pro své dítě sehnal doučování?
Po letitých zkušenost vím, že vzdělání je v romském hodnotovém žebříčku ne velmi nízkém místě. Nic proti tomu, respektuji to. Jenom mě ale prosím ušetřete slohových cvičení na téma nespravedlnosti školy vůči Romům.
Někteří čeští rodiče také nedůvěřují škole a zařídili si domácí vyučování, kde škola pouze žáky přezkušuje. I to je cesta. Kdo brání Romům, aby si našli oni tu svou?
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal, ale mlčet se již nedalo. Pokud chcete najít řešení, pane Kollere, nelze čekat na krok druhé strany, ale nejlépe je ho udělat sám. Chcete-li skutečně Romům poskytnout pomoc, pak můžete např. založit nadaci, která bude platit romské asistenty, můžete sehnat učitele, kteří ony asistenty připraví, můžete založit firmu, která bude zaměstnávat Romy atd.... V těchto debatách se nevyřeší NIC.
24. 05. 2009 | 11:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Koller:
Pomoci zaostalým Romům (a nejen Romům) se má až tehdy a jenom tehdy, pokud tito příjemci sami projeví účinnou snahu si pomoci sami. Mohou posloužit mnohé případy Romů civilizovaných nezaostalých, včetně Vašeho.
24. 05. 2009 | 11:31

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Imhotep:
Vietnamský vítěz v české rétorice mne fascinoval. Třeba někdy vyhraje i Rom, ukecaní bývají dost.
24. 05. 2009 | 11:35

stejskal napsal(a):

Nevyřeší, pane Imhotepe, ale třeba alespoň pár lidí začne přemýšlet, zda-li "romský hodnotový žebříček" není tak trochu nesmysl (podobně jako třeba "český hodnotový žebříček").

A jestli třeba není lepší začít přemýšlet o těchto věcech úplně jinak, než jak je většina z nás zvyklých (říká se tomu změna paradigmatu). Prostě se zamyslet, jestli něco neděláme špatně (třeba se více nesnažíme pochopit pana Kollera coby příslušníka en bloc nenáviděné menšiny, zatímco elita mezi těmi nenáviděnými by se zase měla více zabývat tím, že řada bílých přemýšlí tak, jak přemýšlí). A že to všechno je náš společný problém, ne jen jejich (Romů(, ne jen nás (bílých). Že všichni musíme něco dělat, jinak se nehneme.

Nevnucuji, jen dávám k úvaze. Ale Vaši odpověď už tak trochu na základě předchozích debat znám předem ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 11:55

Pavel Koller napsal(a):

Pane Matyasi, aniz bych se chtel vychloubat, chtel bych rict, ze mohu byt jakymsi prikladem relativne uspesneho Roma.

Jestlize zadate jisty dukaz snahy Romu muzete jej najit nejen ve me, ale dnes jiz ve stovkach absolventu strednich skol a v podstate i tech universit.

Romove ale zcela jiste potrebuji pomoc spolecnosti. At jiz chceme nebo ne, romove proste maji padesatiletou mezeru ve vzdelani diky predchozimu rezimu.

Vyjimky maturantu a vysokoskolaku jiste existuji, ale v celkovem poctu romske populace se jednalo o zanedbatelnou cast.

Ani po roce 1989 se k otazce romskeho vzdelavani neudelal zadny koncepcni krok.

Jiste pokusy tu byly napriklad v podobe zminovanych asistentu, ktere i pres pozitivni vysledky tak vehementne odmitate.

Moje vyjadreni o Vietnamcch nebylo uplne stastne, chtel sem ale rict ze nase mentalita a ta Vietnamska jsou odlisne.

Hlavnim tematem diskuse by ale mel byt postup diskuse v Senatu popripade spravnost rozhodnuti chomutovske radnice.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 11:56

Imhotep napsal(a):

Pane Stejskale, Váš talent najít v rozsáhlém textu jednu větu a na jejím základě označkovat autora jako "myšlenkově zastaralého" dobře znám a raději se proto zdejším debatám co to jde vyhnu.
Nicméně mám pro Vás překvapeníčko. Onu větu s oním výrazem mi řekl nefalšovaný Rom při debatě o tom, jak pomáhat romským žáků se vzděláním. Ten člověk mi strašně pomohl tím, že mi dal nahlédnout hluboko do romské kultury a mentality. Dodnes z jeho pomoci žiju. Zažil jsem mnoho debat s panem Miroslavem Dědičem, který ke vzdělávání Romů má mnoho co říci. I tento moudrý člověk o těchto věcech mluvil.
Mimochodem, narozdíl od Kocába jsem v romském prostředí pobýval. Užil jsem si i života ve skupině, která byla za reálného socialismu také vyloučená.
"Začít přemýšlet úplně jinak", tak to už znám v podobě "nové myšlení" z let minulých. Permanentní revoluce, být moderní za každou cenu atd.
Pane Stejskale,možná jste se špataně vyjádřil, ale z Vašeho textu čtu, že něco o an bloc nenáviděné menšině. Koho zde máte na mysli?
Ale proč se s tím vlastně píšu, když Vy už to stejně všechno předem víte a nakonem ze mne uděláte blbečka, rasistu nebo voliče DS.
P.S. Již před nějakou dobou jsem se Vás ptal, proč v jižních Čechách nebyla žádná romská demonstrace a proč jihočeští romové odmítli bourání vepřína v Letech? Už znáte odpověď?
24. 05. 2009 | 12:18

bigjirka napsal(a):

Skoro 100% souhlasím s posledními příspěvky Imhotepa a Zbyňka. Myslím, chlapi, že zde musíme omluvit Pavla, který je v "cause" osobně a citově angažován a tudíž se v tom motá, jako moucha v cylindru. Btw. Pavle, nevím, zda si to uvědomuješ, ale používáš stejné předsudkové vzorce, jako někteří diskutující. Když se Ti to hodí, jedeš po etnické koleji, když se Ti to hodí, po sociální a ještě se to motá se stopou národnostní.

Já osobně používám (bez pejorativního významu) slova cikán s malým písmenem (označení etnické skupiny). Dnes se často píše Rom - národ s velkým písmenem - nicméně tento národ není historicky doložen a založil se usnesením sjezdu v r. 1971. Znamená to Člověk, takže my jsme neČlověci. Osobně to nepřijímám. Existují národnosti Rumungra, Olah, Sinti, Manuš a další jejichž vzájemné vztahy nejsou nijak skvělé a jejichž kulturní vzorce se dosti zásadně odlišují. To určitě představuje pro integraci dosti zásadní problém.

Jak jsme se shodli skoro všichni, naprosto žádný problém nepředstavují již integrovaní příslušníci cikánského etnika. Naopak oprávněně pociťují určitý stupeň diskriminace, o kterém jsem psal - vlivem nedůvěry majority. A ještě po nich chceme, aby zamakali na práci s tou "špatnou" částí svého etnika, ke které mají sociálně stejně daleko jako my. Neměli by ale rozhodně zneužívat "rasistické karty". Soudný člověk vidí, že to k dobrému nevede.

Jedinou cestou je konverze nepřizpůsobivých. Ta ovšem může začít jedině v momentě, kdy dotyčný jedinec chce (= je motivován). Pokud má trochu trpělivosti, uspěje, i pomoci se mu dostane. Pokud nechce, vše je zbytečné a dodávaná pomoc je promarněna.

Pavle, problémem není jednání té či oné radnice s dlužníky. Problémem je vznik dluhů a občanská bezohlednost nepřizpůsobivých. Jednání radnice není příčinou, je důsledkem. Btw. paní Řápková své aktivity ohledně majetku města a konkursní správy vysvětluje úplně jinak než pan Urban. Kdo má pravdu když pravomocný rozsudek neexistuje?
24. 05. 2009 | 12:28

Imhotep napsal(a):

Pne Kollere:
Pokud chcete k tomu hlavnímu, tedy tam udělal Kocáb fatální chybu. Mohl přijít a na konkrétních číslech ukázat populismus Řápkové a na konkrétnách příkladech doložit jiné a lepší způsoby řešení. Klidně mohl zaplácnout ústa Janáčkové rozborem jejích výroků, následným couváním a vymlouváním se.
To mohl udělat, ale selhal a neuděl to. Ono to totiž chce se na takovou debatu dobře a věcně připravit, což pan Kocáb asi neumí. V kombinaci s jeho přístupem ke zveřejnění majetkových poměrů se odstřeluje Kocáb sám.
Ujasněte si už také prosím své názory. Na jedné straně píšete o diskriminujícím českém školství a na druhé operujete stovkami romských maturantů a absolventů VŠ. Tak jak je to?
Ono existuje "romské vzdělávání"? To pak ale existuje "české vzdělávání". Není to rasismus? Jen tak na okraj. Jistá škola chtěla pomoci znevýhodněným romským prvňáčkům tím, že je v prvních dvou třídách doučí potřebně a pak třídy promísí. Ta škola byla postavena na pranýř hanby a užila si mediální šikany přesně kvůli tomu, co žádáte.
24. 05. 2009 | 12:38

bigjirka napsal(a):

Lety.. stejně dost spekulativní otázka. Podle družicových snímků jsou rohy pozemku býv. tábora a vepřína asi 150 m od sebe a těžiště těchto pozemků asi 1 km od sebe. Chápu, že to sousedství není povznášející, ale jak by to mělo být daleko? Horší je to s táborem v Hodonínku, rekreční středisko v koncentráku je fakt kinky. Ovšem stejně jako rekreační středisko v komunistickém lágru na Mariánské nad Jáchymovem.
24. 05. 2009 | 12:41

Imhotep napsal(a):

pro bigjirku:

Co se Chomutova týče, tak tam to vypadá na to, že paní starostka si skutečně dělá především mediální kampaň. Plně bych ji podporoval, kdyby tento přístup k neplatičům měla hned od počátku nástupu do funkce.
24. 05. 2009 | 12:42

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep: Vase argumenty jsou podle me trosku zlehcene a nejsou prilis do hloubky.

O tom, že bychom MY Romove meli zmenit nas zpusob mysleni o tom neni pochyb. Rada z nas preedevsim mladsich romu se o to s vetsim ci mensim uspechem snazi.

Vas dotaz zda jsou zde rekneme extremnejsi nazory necham bez hlubsiho komentare i proto, ze sam obcas v zougfalstvi extremni nazor pronesu.

Tematem Jiznich Cech bychoom se mohli zamsysle hodiny, ale pravdou je, ze v Budejovicich, ale predevsim v Krumlove dochazelo k experimetnum s uplnou a nenasinou intergraci Cikanu uz v padesatych letech.

diky "osvicenosti" mistnich straniku v Krumlove vyrusta jiz treti mozna ctvrta generace romu, kteri maji vzdelani a spolecnost tedy mesto je od pozatku plne integruje.

V Krumlove napriklad v mestskem muzeu pracuje i Romka, romove jsou zde i u policie a to v ramci akce "mensiny k policii" V budejovicich vznikal tento projekt, rada Romu slouzila u armady atd.

V dnesnich ceskobudejovickych skolach pokud vim uspesne funguji nulne rocniky pro romske deti, mesto podporuje projekty na romskou kulturu atd.

Zde melo od prvopocatku mesto tedy Budejovice i Krumlov snahu o integraci a Romove divi dve generace plne integrovanych Romu a maji tedy pozitivni vzory.

V tabore uz je situace jina.

Pokud jde o Lety u Pisku. Existuji v romske komunite dva nazory. Prvni je pro odkoupeni arealu a vybudovani dvou pamatniku romskeho holocaustu V Letech a v hodonine. Druhy realistictejsi, nebo chcete-li minimalisticky je pro vybudovani Pamatniku v hodonine, kde by melo vzniknout i Vzdelavaci stredicko a pamatnik by mel byt v budoucnu srovnatelny s tim Terezinskym. Pokud vim s hodoninem na tomto projektu spolupracuje i Terezim.

Osobne na to nemam uplne vyhraneny nazor. Pachu potrebu vybudovat kvalitni pamatnik v Hodonine. Zaroven ovsem soucitim s pozustalymi z Pisku. Predstava ze na miste kde umirali nasi predci je prasecak mi uplne dobre nedela.

Pietu by myslim zaslouzila mista obe.Stejne jako nezpocgybnujeme pietu v Krematoriu motol, kde jsou ostatky hrdinu z boju proti komunistickemu rezimu, v Pankracke veznici, nebo strelnici v kobylisich, Terezine, nebo Lidicich a Lezakach. K takto vyznamnym mistum nasi novodobe historie pravem patri i Lety u Pisku a hodonin.


Pavel Koller
24. 05. 2009 | 12:44

Pavel Koller napsal(a):

bigjirka: vidite o Jachymove sem neslysel to je fakt sila, jsme zase o poznani presvedcen ze si nevazime svych hrdinu ani historie.

Pavel
24. 05. 2009 | 12:46

Baubo napsal(a):

Pečlivě jsem přečetla celou dlouhou diskuzi, a nenašla jsem v ní odpověď na podivný problém romského etnika, jímž je devastace bytů. Chudina vždy žila v brlozích, nepořádku, chatrčích na okrajích jihoamerických měst, v nouzových domcích za první krize v 30 letech. Nikdy jsem se však nesetkala s jevem, že by byl devastován a rozebírán celý dům. Sama bydlím v domě starém sto let, a jsou zcela zachovalé původní dlažby, secesní zábradlí u schodišť, dveře i okna jsou původní, sto let stará. Rozebrání kovových částí panelového domu vyžaduje značné úsilí, kdyby stejnou energii obyvatelé věnovali nějaké užitečné práci, jistě by si přišli i na nějakou korunu. Zžejmě zde hrála roli cena kovového šrotu. Byla bych ráda, kdyby mi pan Koller vysvětlil, proč Romové ničí vlastní obydlí.Toho se nedopouštějí ani nižší živočichové, než jsou lidé, i ptáci, savci věnují svým úkrytům, hnízdům značnou péči. Nerozumím tomu.
24. 05. 2009 | 12:46

bigjirka napsal(a):

Imhotepe, mění se situace, mění se lidé. A odsudky a difamisace jsou rychle na světě. Tah na branku jako by úplně zmizel z našeho virtuálního světa. Skoro nikomu nejde o výsledek, ale jen a jen o co největší poblití soupeře. Vůbec není jasné, komu věřit. Viz jakou zrůdu udělali z Čunka. A on není-li lepší, není horší než ostatní politici. Po letech vyšetřování a tahanic mu nedokázali nic. Není pravdou, že se ho zastávala mafie. Pravdou je, že se kolem něj rvaly dvě mafie, jedna pro Čunka a druhá proti. Přitom bylo každému soudnému člověku jasné, že pohyb 0,5M po pěti letech nikdo nedošetří.
24. 05. 2009 | 12:49

Imhotep napsal(a):

pro bigjirku:

I sami jihočeští Romové odmítli při jednání s hejtmanem bouráni vepřína jako nesmysl. Navíc ten vepřín je poměrně moderní a své okolí neobtěžuje. Kdo zná vesnici a zemědělství, tak ví, že to není vždy voňavá záležitost. Jíst ale chtějí všichni :)
Poloha je taktéž sporná - překrytí bylo nejspíše v místech, kde sice areál vepřína je, ale to místo není zastavěné. Pomníky jsou v této oblasti dva - první u vepřína, druhý na hřbitově v Mirovicích, kde byly pohřbeny některé oběti (zde je fotka http://cs.wikipedia.org/wik...(t%C3%A1bor))
24. 05. 2009 | 12:49

bigjirka napsal(a):

Pavle, vepřín v Letech NENÍ na místě tábora, viz můj popis a dostupné snímky, které již zde byly odkazovány.

Hm. Mariánská - kdysi jsme tam byli na dovolené, Český Rozhlas vlastnil jeden z těch vězeňských baráků. Když jsme tam přijeli a pochopil jsem, která bije, myslel jsem, že se z toho poseru. Vypečená dovolená. Pravda, příroda krásná. Se zbytky věží, trestních bunkrů a drátů...

Baubo, pámbuví, možná, že jsou to zbytky kulturního vzorce kočujících sběračů (ve smyslu civilisačním).
24. 05. 2009 | 12:58

Imhotep napsal(a):

pro Pavla Kollera:

a) Český Krumlov. Tady musím napsat jednu věc, která se Vám asi nebude líbit: V Českém Krumlově to byli především sami Romové, kdo sjednal pořádek mezi svými a kdo udělal krom k integraci. Mám to město nedaleko, takže to vím dost přesně a mluvil jsem s mnoha zástupci Romů odtud.
b) Byl jste v těch Letech? Znovu Vám to zopakuji: jihočeští Romové při jednání s hejtmanem bourání vepřína odmítli jako nesmysl.
c)Vynechal jste řadu položených otázek. Proč?
24. 05. 2009 | 13:01

Imhotep napsal(a):

Ten odkaz se mnoho nepovedl, tak ještě jednou:

http://cs.wikipedia.org/wik...
24. 05. 2009 | 13:03

stejskal napsal(a):

Pane Imhotepe,

nesnažil jsem se Vás nálepkovat, ani Vás zesměšňovat či Vám něco podsouvat (popř. manipulovat vytrháváním z kontextu).

Sanžil jsem se vybídnout k přemýšlení. Mém o přístupu Vašem, Vás o přístupu mém, nás o přístupu pana Kollera. Mrzí mne, že si to opět vykládáte jako útok a snažíte se se mnou bojovat. Já Vám nepotřebuji dokázat, že mám pravdu, snažím se spíš hledat styčné body.

A nějak se to nedaří. Holt si tu tedy asi dál budem notovat ve skupinách. Já s panem Kollerem, Černým, Urbanem, Sivenem, scientistem a dalšími, Vy zase se panem Matyášem a tak. Škoda. Monology věci příliš neposouvají.

Mimochodem, jeden z mála, s kým jsem se zde v debatě na toto téma dostal dál než k běžným dokazováním, že druhý nemá pravdu, je pan bigjirka (škoda, že v určité bodě se to vždy zasekne, protože etnobyznys je holt etnobyznys ;-)

A teď mne omluvte, pánové, jdu s dětmi ven.

Libor Stejskal

P.S. Proč je v jižních Čechách situace v tonmto ohledu lepší? Nevím to přesně, nemám žádné analýzy ani vlastní pozorování. Řekl bych, že to hodně souvisí se skladbou obavytelstva (jižní Čechy nebyly po válce v takové míře osídlovány různými zlatokopy a deklasovanými živly, udržela se tam řada tradičních komunit), s lepší prací terénních pracovníků (což jestli je pravda, tak je to spíše výsledek souhry náhod atd.) Ale těch důvodů bude asi více.
24. 05. 2009 | 13:03

Pavel Koller napsal(a):

Re: Bambo: Mela byste se vice zajimat o pomery s jihoamerickych slanech, napriklad v Brazilii.

a pak jeste jedna zajimavost:

http://romea.cz/index.php?i...

a Chanovske sidliste kterym tak radi argumentujete obcas by se to chtelo podivat na realitu a na deset let stara vide:

http://www.romea.cz/index.p...

a chanov jeste jednou tentokrat z TN.cz

http://www.romea.cz/index.p...

Takze pozitivnich prikladu je dost. Nevim jestli mesta maji snahu problem opravdu resit nebo jestli je pro jejich predstavitele proste zajimave problem nechat eskalovat jako v Chomutove nebo Janove.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 13:03

bigjirka napsal(a):

Imhotepe, podívejte se na snímky z plánků a družicový snímek, někde tu v blozích jsou dva odkazy. Podle mne je mezi rohy areálů tak 100-150 m přes lesík...

Kousek od památníku bitvy u Turska je smradlavá skládka..

Každopádně rekreační využití takových objektů vidím jako deviantní. Jak daleko mají být průmyslové objekty..???
24. 05. 2009 | 13:04

Pavel Koller napsal(a):

K Letum snda trosku demagogicky a emotivne tak mi to prominte ale dokazete si predstavit, ze bychom meli prasecak v tesnem sousedstvi Terezina? Jiste ze ne, bylo by to dehonedstujici pro obeti nacisticke zvule.

Proc tedy nemame podobny respekt o romskym obetem?

Odpovite mi?
24. 05. 2009 | 13:10

Imhotep napsal(a):

pro bigjirku:

V Letech byly tábory 2. První ten stále zmiňovaný a druhý po válce pro Němce. Ten první musel být vzhledem k tyfu úplně zlikvidován a starostové se zavázali tuto půdu asi 40 let hospodářsky nevyužívat. Druhý byl kousek vedle po válce pro Němce. Vede se i spor o to, který z těch táborů je vlastně na fotkách. Ty fotky znám, prošel jsem i terén v Letech, ale ta lokalizace je skutečně silně nejistá.
Rekreace na místě lágru je skutečně nemístná, tam shoda. Umístění vepřína v Letech ale podle mého názoru pietu nijak neohrožuje a ani ten vepřín rozhodně nebyl v době stavby koncipován jako cílená urážka Romů.
24. 05. 2009 | 13:15

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep: souhlasim s Vami otazkou je co s tim ted, chapu ze nektere Romy to urazi. Maji pravo na dustojou pietu ci nikoliv?
24. 05. 2009 | 13:21

Imhotep napsal(a):

Pro Pavla Kolera:
Klidně Vám odpovím:

a)Většina obětí z letského sní vůj věčný sen v Mirovicích, kde mají důstojný pomník. Jezdím tam každý rok.
http://cs.wikipedia.org/wik...

b)Byl jste v Letech? Ten vepřín mi při pobytu u druhého pomníku nijak nevadí. Navíc je lokalizace tábora skutečně velice nejasná.

c)Byl jste někdy v Osvětimi a Březince? Hned vedle nich žijí lidé svým běžným životem a důstojnosti pomníku to nijak neubírá.

d) Ve vepříně, v kravíně atd. se prodují potraviny, protože je lidé jaksi potřebují. Pokud by ale v sousedtví bylo smetiště, skládka nebo přímo v areálu rekreační středisko, potom okamžitě uklidit a zrušit.

Odpověděl jsem Vám, totéž nyní očekám od Vás.
24. 05. 2009 | 13:28

Imhotep napsal(a):

Při vší úctě, pane Kolere, Váš poslední příspěvek nemohu po stránce obsahové rozluštit.

Imhotep: souhlasim s Vami otazkou je co s tim ted, chapu ze nektere Romy to urazi. Maji pravo na dustojou pietu ci nikoliv?
24.05.2009 13:21:59
24. 05. 2009 | 13:36

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep:Souhlasim, s tím, že veprin nebyl staven se zamerem urazet Romy, bezesporu. Jen si myslim, ze neni dustojne, aby v tesne blizkosti koncentracniho tabora byl prasecak. tot vse. Nepokladat to ovsem na meritum nasi diskuse.
24. 05. 2009 | 13:51

bigjirka napsal(a):

Komunisti tam postavili prasečák. Jeho přestěhování by stálo asi miliardu. To je asi tak hlavní obsah sdělení. Námitky měly být uplatněny v rámci územního řízení o umístění stavby. Boření považuji za holý nesmysl.

Pavle, jakákoli argumentace favelami v této diskusi je irelevantní. A společenský mechanismus je zcela jiný.
24. 05. 2009 | 14:04

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, ethnobusiness je opravdu ethnobusiness. Bohužel není úplně jasné, kdo opravdu chce někomu a něčemu pomáhat, kdo chce jen dobře vydělávat, pro koho je to zdroj běžné obživy a kdo chce dominovat nad ubožáky. A jaká je v kterém případě směska.
24. 05. 2009 | 14:08

Pavel Koller napsal(a):

bigjirka: Nezlobte se pane Jiri ale nemyslim si ze argumentace favelami je bezpredmetna. ano spolecenske pomery jsou u nas odlisne. v Brazilii jak se zda jsou vice tolerantni mene uzavreni xenofobnvi.

Pokud jde o Lety nepokladam to za stezejni tema osobne si nemyslim ze y se musel prasecak presunout, podle me by bylo efektivnejsi investovat penize do pamatniku v hodonine, ktery by tamk mohgl byt opravdu svetoveho formatu.

Jak rikam vzdalujeme se od podstaty diskuse. Tou je postup pani primatirky v Chomutove a diskuse vedena okolo tohto postupu v senatu.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 14:10

Imhotep napsal(a):

Pane Kollere, stále mi dlužítě odpovědi.
24. 05. 2009 | 14:18

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep: dobra chcete resit tema letu misto puvodniho obsahu diskuse dobra tedy. Rikam jen, ze nepokladam za pravne aby v tesne blizkosti koncetracniho tabora, nebo mista kde umirali lide byl prasecak.

Jestli Vam to neprijde nechutne, budiz ale me ano.

MUj nazor je v teto veci nemeny. Zaroven si ale myslim, ze je proste lepsi investovat do moderniho pamatniku v Hodonine, ktery bude moct vyuzivat multimedia, prednaskovy sal, a dalsi podobne jako centrum ve Washingtonu, nebo Jerusalemu.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 14:23

Imhotep napsal(a):

Pane Kollere, neptám se na Lety, ale na řadu otázek položených v příspěvku 24.05.2009 11:30:53. Lety jsem sem nezatáhnul já.

Nu ale když jinak nedáte, ještě se tedy optám: Byl jste v Letech a Mirovicích?
24. 05. 2009 | 14:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Koller:
"mohu byt jakymsi prikladem relativne uspesneho Roma" Tvrdil jsem a tvrdím totéž. Takže pomáhejte svým.
24. 05. 2009 | 14:39

bigjirka napsal(a):

Pavle, Brazílie je opravdu irelevantní. Nechci to rozvádět. Ale určitě Brazilci neudělali ze slušného sídliště favelu. Favela je zcela jednoznačně čistě sociální problém.

Lety jsou zejména otázkou peněz. Tam natvrdo. Ostatní památníky - myslím, že to je nativní oblast působnosti neziskovek - určitě spíš, než státu. Tak třeba Nadace památníku Hodonín...

Co se týče scope této diskuse, osobně myslím, že je to pláč na falešném hrobě. Plivat po starostech, zda řeší dobře či špatně dluhy, které udělal někdo jiný, je mimo mísu. Příčinou je extrémní nekvalifikovanost cikánské deklasované vrstvy, spojená s nechutí kvalifikovat se a dlouhodobě systematicky pracovat. Opět odkazuji na pana Holomka. To je příčina, na které je potřeba pracovat. Kritika starostů, to je kůň za vozem.
24. 05. 2009 | 15:01

Pavel Koller napsal(a):

V Mirovicich ne v Letech nekolikrat a ted ke zminenemu dotazu omlouvam se ale nejak sem ho preskocil:

Ad a Nesrovnavam se s Vietnamci naopak tvrdim, ze takove srovnani je nesmyslne. Predevsim kvuli povahovym rozdilum obou narodu. Romove jsou proste linejsi ve srovnani s Cechy, Cesi linejsi ve srovnani s Vietnamci. Vietnamske deti se cesky jazyk nauci behem prvniho roku ve skole. Ty romske to z nejakeho duvodu nedokazi.

Opet se musim odkazat na pedagogicke asitenty i na pripravne rocniky. Tak kde tyto instituty byly pouzity je prokazan lepsi znalost ceskeho jazyka a uciva jao takoveho.

Problem s psanou formou naseho jazyka je myslim vseobecny. Jak pozoruji sam na sobe a vyrazneji na rocnicich mladsich, uroven jazyka prudce hlesa. Deti malo ctou a maji malou slovni zasobu.

Vietnamske deti jsou prinuceny svymi rodici cist romske ale i ceske nikoliv.

Osobne jsem problem se slovni zasobou nemel spis naopak a ani cesky jazyk mi moc porblemu nedelal tak nedokazu urcut presnou procinu.

AD B.

Popirat hyperaktivitu mi nezlobte se prijde absurdni. Nejse jen o ni ale i o dynamiku osobnosti. Romske deti jsou z velke vetsiny cholerici, ci sangvinici, tedy soby s velkou dynamikou osobnosti.

Opet pouziju priklad ze zivota pokud dovolite. Jak uz jsme psal, mam dvojce Petra. Ten prvni dva roky chodil do klasicke zakladni skoly, kde mel "vychovne potize,"jinak receno nedaval pozor vyrusoval neudrzel pozornost. Tim padem mel i horsi prospech ikdyz diky vrozene inteligenci byl vice mene prumerny.

Ve treti tride se rodice v ramci integrace rozhodli pozadat pani reditelku me zakladni skoly pro slabozrake, aby mohl chodit do skoly se mnou.

Diky malemu kolektivu, speciallnim metodam vyuky, kdy na nas mela pani ucitelka cas a mohla se nam individualne venovat, rekneme i uvolnenejsimu rezimu, delsim prestavkach apod, patril mezi premianty tridy.

Po zakladni skole byl uspesne prijat na Stredni vojenskou skolu ve Vyskove, ktera je dnes povazovana na jednu z nejprestiznejsich skol v nasi zemi diky vysokym narokum pro prijimacim rizeni.

Kdyby zustal v normalni zakladce byl by brzo demotivovan a pravdepodobne by se na tak dobrou skolu nedostal.

Osobne jsme videl pri studiu na PedF MU v Brne pristup ucitelu kteri nezvladali hyperaktivni deti, slo predevsim o starsi ucitele, kteri nemeli dostatecne odborne znalosti a mezi nove ucitele, kteri vedeli jak si s touto poruchou osobnosti poradit.

O tom, že moralka dnesnich deti je na velmi nizke urovni o tom neni sporu. Plati to ovsem pausalne. Staci jen zavitat na youtube a podivat se jak i ceske deti opovrhuji a provokuji sve pedagogy.

ad C Vite jde o priority. Romove padesat let slyseli ze pro ne vzdelani neni dulezite ze na nej z tech a tech duvodu nemaji a ze jej nepotrebuji a take nepotrebovali. Je tezke vysvetlit jim ze situace se radikalne zmenila v jejich neprospech.

Ano Vietnamci jsou opravdu pilni oproti Romum, kteri takovou pili nemaji.

Odmitam argument ze by romsti rodice nechteli participovat na mimoskolnim vzdelavani svych deti a priory.Domnivam se ze jde spise o problem ekonomicky. Romove proste nemaji penize na to, aby se o vikendu sebrali a jeli na nejblizsi hrad nebo zamek, nebo do zoo, nebo do divadla.

V ramci danych moznosti se ale prece jen mnozi snazi posilat deti na ruzne skoly v rpirode, nebo letni tabory, ktere poradaji rozne nevladni organizace.

K rozdilu mezi nami a Vietnamci uz jsme se mylyim vyjadril.

Ad D. Pokud vim pro obzvlaste nadane deti existuje specialni skola kde maji individualni pristup. Troufam si tedy rict ze nemate pravdu. Kdysi sem videl dokument o takto nadane divce, ktera chodila do klasicke zakladky a jeji pani ucitelka ji vytvorila individualni studijni plan. Bylo by prece chybou znicit potencional, ktery mela. Podobne to je i s Romy.

Romove jsou bohuzel v jine ekonomicke situaci a proto si nemohou dovolit sami si zaplatit asistenty nebo napr. Valfdorfskou skolu, jejiz metody by jim
jiste vyhovolali lepe.
K samotnemu zaveru Vaseho prispevky. mamo dojem ze jsme pro svuj narod udelal dost. Dva roky jsme rpacoval v nevladnich organizacich jsme uspesny novinar a svym pozitivnicm chovanim dobre reprezentuji svuj narod.

Domnivat se ze Romove nemaji snahu situaci resit je omylem. I pres prekazky a nepochopeni velke casti spolecnosti, rada romu vystudovala, coz podle me dokazuje, ze snahu projevuji. Ted je rada na pomoci na ucinne omoci statu.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 15:10

Imhotep napsal(a):

pro bigjirku:

Něco o Letech, co nechce nikdo moc slyšet?

http://www.sprcha.com/story...

http://www.sprcha.com/story...
24. 05. 2009 | 15:21

Imhotep napsal(a):

Pro Pavel Koller:

Děkuji za odpovědi. S dovolením je nebudu komentovat, chtěl jsem znát Váš názor.
24. 05. 2009 | 15:30

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep Naprosto skveli rozbor situace v Letech. I pro me velice poucujici. Dekkuji

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 15:38

Imhotep napsal(a):

pro Pavel Koller:

nakonec ale přeci jeden komentář bude.

Píšete: "mamo dojem ze jsme pro svuj narod udelal dost. Dva roky jsme rpacoval v nevladnich organizacich jsme uspesny novinar a svym pozitivnicm chovanim dobre reprezentuji svuj narod."

Má tím být řečeno, že jste už se svojí prací pro Romy skončil?
24. 05. 2009 | 15:55

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep: To jiste ne. jako publicista se cas od casu tematu venujji, medialne podporuji romske politiky nebo kandidaty, planuji napriklad kurzy retoriky a medialnich dovednosti atd.

Ze bych ovsem aktivne vytvarel romske nebo pro romske projekty to ne. Popravde dnesni "foundreising) a financovani nevladnich organizaci ne velmi slozite. Nedelam veci ktere neumim a radeji se snazim pomoci tak kde mi to myslim jde.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 16:05

T.N. napsal(a):

Historici odhadují, že v bývalých Sudetech bylo 1.200 koncentračních táborů pro Němce, kterými byli starci,ženy a děti. Do 28.října 1948 se v nich beztrestně zabíjelo (od května 1945), tedy téměř půl roku. Německým matrikám, podle historika Krystlíka, chybí přes 400tisíc úmrtních listů. To jen na okraj. Žijeme v místech, kde se tragédie zřeťezovaly.Buďme si toho vědomi.
24. 05. 2009 | 16:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Historici?!
24. 05. 2009 | 16:25

bigjirka napsal(a):

Zajímavé články o Letech. No, bourání bych vzal jednoduše - kdo na to má, ať bourá.
24. 05. 2009 | 16:26

Dalimil napsal(a):

Mnohokrát jsem již zde psal na tema romská otázka ! Každý slušný člověk u nás to jistě ví že s těmi lidmi dajíli se tak někteří z nich nazvat nikdo po dobrém nic nezmůže! Bohužel! Ale snad se již blízká na lepší časy ! Naší mladí kluci se již hodně začínají zajímat o střelné zbraně !Dnes jsem toho byl svědkem a nepotřebují k tomu ani zbrojní pas ! Po rozhovoru s ními mi bylo jasné že těm mladým to vůbec jedno není co se u nás děje a všechno tohle svinstvo co se zde již delší dobu kupí na hromadu se bude muset jednou pořádně vymést ! Nikdo z čechů a ani moraváků si určitě nepřeje mít v naší krásné vlasti národnostní guláš ! Sleduji zdejší blogy a jsem rád že v tomhle názoru nejsem sám ! Mám rád dobré zákony právo a spravedlnost ! Myslíte Rumcajzi nebo pane Pocestný že se u nás toho někdy dočkáme ? Obdivuji vaše blogy i když mi i vadí že někteří zde pohrdáte dělníky !Dalimil.
24. 05. 2009 | 18:20

bigjirka napsal(a):

Tak.. ještě toho trochu..fuj
24. 05. 2009 | 19:03

Pavel Koller napsal(a):

Dalimil: Jiste! Nic nez narod! Cehcy Cechum! Diky Bohu uz Vas "delniky" zacinaji zavirat jako dnes v Praze. Mimochode pokrokove delnicke hnuti - komunisticke hnuti by s rasovou diskriminaci v takove podsobe jakou navrhujete Vy nikdy nesouhlasilo.

Vcerejsi projev Soukmenovce Vandase byl absurdni a dr. Horakova mucena narodnimi sociality by se musela otacet v hrobe ze si nacisticke prase Vandas bere do ust jeji jmeno.

Zdar vitestvi
24. 05. 2009 | 20:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva texty plné nesnášenlivosti, hanobení jiných, urážek a výzev k soudu pro vlastizradu (zřejmě si to zde oblíbili sympatizanti různých extremistických stran a hnutí, o jejich vstupy nemá poskytovatel těchto stránek zájem). Text nicku Dalimil jsem zde nechal jako ukázku toho, co budu napříště mazat (v tomto případě jde o sympatie k násilí).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 05. 2009 | 21:48

Pavel Koller napsal(a):

Dobra prace pane Stejskal
24. 05. 2009 | 21:55

Imhotep napsal(a):

Pan Stejskal to tady hezky vymazal, ale realita ulice zůstává:

http://www.youtube.com/watc...
24. 05. 2009 | 22:34

bigjirka napsal(a):

A Pavle, s pokrokovým dělnickým hnutím jdi taky do řiti :-)
24. 05. 2009 | 22:35

Dalimil napsal(a):

Tak pane Koler nato pozor křivdíte mi ! Já nemám s p.Vandasem a jeho spolkem nic společného! Pouze mě vadí když se zde někdo otírá o dělníky ! Dnes pro ty novodobé zlatokopy slovo poctivě pracující dělník neznamená vůbec žádnou hodnotu a to mě štve ! Já jsem pracoval 45let jako dělník a nestydím se za to! Jsem již důchodce a moc mě vadí jaké hodnoty ted mají zelenou ! Je to moc špatné ! Ale prosím vás jakým způsobem v tom chcete sjednat nápravu? Myslíte si že vše půjde podobrém demokraticky? Pane Stejskal klidně si mažte co chcete pravdu nikdy neumlčíte a budou ji psát druzí !!! Dalimil
24. 05. 2009 | 22:56

Pavel Koller napsal(a):

Dalimil: Vase vyroky ostre podnecuji k narodnostni nesnasenlivosti. Stejnym zpuisobem jako to delaji lide z DS. slovo delnik je v tomto pripade hanobeno pokud se za nej vydavaji nasiste. Pokud se stavite neonacistickou propagandu DS pak myslim je zbytecne s Vami diskutovat.

Jirko slo o velkou ironii. Preso nektera fakta zustavaji. Vkoncetracnich taborech prome zidu Romu umorala velka apocetna skupina komunistu. Ta se stavila za "delniky" chtel sem tim jen poukazat ne nesmyslnost argumentu. Samozrejme se muzeme bavit o tom jakou merou delniky zastupovala NSDAP, jakysi pravzor dnesni DS ale chtel sem prvnostne poukazat na nesmyslnost argumentu.

Osobne odsuzuji zlociny komunismu, padesatiletou devastaci ceske spolecnosti a hluboce si Vazim lidi jako byl pan prezident Havel a dalsich. Mimochodem moji ucitelkou na zakladni skole byla pani Dana Nemcova, nekdejsi mluvci Charty 77. Odsuzuji bytostne jakoukoliv formu nespravedlnosti nebo utlaku at uz jde o nacionalismis, komunismus, rasismus, xenofobii nebo antisemitismus.

Zni to asi hodne naivne ale snad ke svemu veku na to mam trochu pravo, ale verim ze lide se rodi svobodni a rovnoceni.

Pavel Koller
24. 05. 2009 | 23:10

Pavel Koller napsal(a):

Imhotep: Osobne to nac jste upozornil v klipu hluboce odsuzuji.

snad jen pro dokresleni, ze veci nejsou cerne a bile:

http://www.youtube.com/watc...
24. 05. 2009 | 23:14

bigjirka napsal(a):

Pavle, pro dělníky udělal nacistický režim hodně.. to je neoddiskutovatelný fakt. Všeobecné sociální a zdravotní pojištění, to předtím nebylo. Dovolená, KdF. O této stránce se dnes nemluví, kdo by si dovolil říct něco positivního o nacistech...
24. 05. 2009 | 23:25

Navvy napsal(a):

Mizerná čeština údajného bohemisty, bezobsažný blábol člověka, který chce jiné poučovat. Docela by mě zajímalo co se autorovi článku podařilo vykonat pozitivního na poli ochrany menšin a jejich začlenění do společnosti. Spíše mě utvrdil v přesvědčení, že většina má největší obavu z toho, že se ti lidé do společnosti opravdu začlení a oni přijdou o dobře placenou práci, ve které se neočekávají žádné výsledky.
24. 05. 2009 | 23:36

Imhotep napsal(a):

pro Pavel Koller:
Jejda, ten odkaz jsem nemyslel proti Vám. Spíše jsem chtěl pana Stejskala upozornit, že mazáním příspěvků se neřeší zhola nic.

Klasickou ukázkou je zákaz spotu NS. V televizi by ho mnoho lidí ani nezaregistrovalo, ale vůně zakázaného ovoce v kombinaci s youtube udělá své.

Navíc v tom odkazu je vidět jedna věc, která zatím není moc probírána. Jakýsi romský "šéf" tam diriguje všechno, včetně policistů. Co je to za lidi? Proč se Kocáb a spol více nezajímají také o tyto "šéfy" a lichváře, kterým daný stav silně vyhovuje.

P.S. S nadávkami vůči Romům ve Vašem odkazu pochopitelně nesouhlasím.
24. 05. 2009 | 23:47

Imhotep napsal(a):

pro bigjirku:

Nacisté zlákali kdekoho - dělníky, fyziky, spisovatele atd. Zneužili znalostí lidské psychiky a zatáhli celý národ do močálu války a teroru.
Chyba je v tom, že se nacismus interpretuje jako politický směr. Tím nebyl a není. Je to víra, fanatické náboženství bez jakékoli tolerance.
24. 05. 2009 | 23:54

stejskal napsal(a):

Vím, že mazáním příspěvků žádný problém nezmizí, pane Imhotepe.

Na druhou stranu pochopte, že jsme soukromý subjekt, který nemá pražádný zájem poskytovat prostor neonacistům, rasistům a podobným živlům (a to nemluvím o tom, že neseme za příspěvky na těchto stránkách právních odpovědnost).

Čili neustále hledám tu hranici, kam až debatu pouštět a nepodílet se při tom na nenávistné propagandě neřku-li porušování zákonů. Beru to jako svoji občanskou zodpovědnost: debata ano, co nejširší, propagace násilí, nenávisti, omezování osobních práv a svobod ne. Ne na těchto stránkách, které patří ne lidu a jeho převládajícím názorům, ale soukromému subjektu.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 23:57

jancerny napsal(a):

Imhotep: Šéf co diriguje je jeden z top figur severočeské mafie Vilda Matei, ti ostatní jsou jeho kucí. Kamarádi vedení nejmenované radnice nejmenovaného města v nejmenovaném regionu, odkud i Martin Maxa se odstěhoval, aby zůstal živ a nemusel platit za ochranu.
25. 05. 2009 | 00:07

Dalik napsal(a):

Pane Koler o diskuzi na tohle téma nestojím ! Pouze jsem si zde chtěl napsat svůj názor na danou situaci a vžádném případě nemíním nikoho k ničemu podněcovat!!! Každý má svou vůli a někteří snad i rozum !!Já jsem prožil celou minulou éru a v domění že snad lidé pochopí podstatu socialismu co vlastně po nich chce jak se mají chovat a hlavně v čem by jim mohl být v budoucnu prospěšný ! Ale bohužel byl jsem trpce zklamán z nepochopení toho všeho! Proto to nemohlo dobře fungovat !! Ale co máme ted ? Ještě douho bude trvat nežli se lidé naučí správně demokraticky žít! Jestli budou mít vůbec vůli se to naučit ! Je to věcí mladé generace aby něco změnila ! Mi je 68let a angažovat se již nikde nebudu ! Zdravím všechny i pana editora Stejskala nicka Dalík
25. 05. 2009 | 00:09

Zuzka napsal(a):

cikáni,romové jsou občany této republiky tak se podle toho mají chovat, a místo stálého povyku některých rádoby humanistů, že jim je křivděno, by se jim mělo připomínat, že se na ně vztahují i povinnosti. Různé sociální dávky by měly být pouze pro lidi, kteří se dostali né vlastní vinou do obtížné situace, místo poměrně velkých příspěvků na děti, by měli být rodiče zvýhodňováni slevou na daních z příjmů , takže pracuješ, máš slevu, když se ti narodí další dítě a pak by si "určíté "rodiny nedělaly jedno dítě za druhým a následně už se výchově nevěnovaly
25. 05. 2009 | 00:12

Imhotep napsal(a):

pro Stejskala:

Na třetí stranu nechápu, proč tedy tolerujete: "Sieg hail -sláva vítězství!" - v jiných příspěvcích.
25. 05. 2009 | 07:09

Imhotem napsal(a):

pro Jan Černý:

Dejme tomu, že je mi to známo. Proč ale romští aktivisté k tomu mlčí?
25. 05. 2009 | 07:12

jancerny napsal(a):

Mám k tomuto oblíbený citát z Limonádového Joea, kdy Doug Badman říká ..Padouch nebo hrdina.. Nicméně je to záležitost PČR a roviny máme na něj něco za co ho můžeme zavřít/nemáme na něj něco, za co ho můžeme zavřít. Fungují-li jeho kucí ovšem jako výběrčí pro výše postavené figury spojené s politikou, zřejmě ochota hledat nebude pro kluky z PČR příliš velká. Na opatření, kdy zaútočili na Šlégrovou a hlídku DS měla PČR 20 lidí, za tohoto počtu by byla z taktického hlediska všechna řešení špatná - zatknout znamenalo prát se...
25. 05. 2009 | 07:21

Imhotep napsal(a):

Pro Jan Černý:

Cení si Vaší ochoty odpovědět, ale z Vašeho textu mi zaznívá jediné: Zavřeme nad tím oči. Jednodušší je obvinit Čechy z rasismu a trefovat se lehce do Řápkové z bezpečné vzdálenosti.
25. 05. 2009 | 07:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy