Zákon o registru smluv zatím neodhaluje smlouvy, ale politiky už svléká donaha

11. 06. 2014 | 14:51
Přečteno 3242 krát
Večer 10. června 2014 na Výboru pro veřejnou správu došlo na další kolo trapností kolem snahy o neschválení zákona registru smluv. Zatím zákon sice neodhaluje smlouvy, ale politiky už svléká do naha. 

Pan poslanec Jiří Petrů (ČSSD) ve své zprávě uvedl, že legislativní proces byl netransparentní. Že jsem zkrátil připomínkové řízení. Že jsem nereagoval na připomínky členů výboru. Že jsem se nesešel s předsedkyní výboru, abych s ní projednal postup. Nic z toho není pravda. 
Legislativní proces proběhl zcela standardně, k návrhu zákona se vyjádřila připomínková místa, délku připomínkového řízení určuje vláda, na všechny připomínky členů výboru jsem reagoval, s předsedkyní výboru jsem se sešel.
A na základě těchto nepravd pan Jiří Petrů (ČSSD) navrhl zamítnutí návrhu zákona.

Následovala debata, kde jsem se snažil trpělivě odpovědět na všechny otázky. 
Jak je řešena ochrana osobních údajů? Zákon na ochranu osobních údajů se neprolamuje. 
Proč nejsou mezi povinnými subjekty i strany? Protože to zatím nikdo nenavrhl, ale pokud by byla vůle, můžeme toto rozšíření schválit hned na výboru pozměňovacím návrhem. 
Malé obce to zahltí. Nezahltí, ale přesto jsme přistoupili k dvouletému odkladu, abychom je zbavili obav. 
Atd. atd., všechno už stokrát ústně i písemně vyvrácené zástěrky.

V dalším jednání vystoupila s obvyklými obecnými námitkami a obavami zástupkyně SMO ČR, naopak zákon podpořili konkrétní zveřejňující starostové Martin Macháček a Milan Vácha.

Za zákon se nakonec v debatě a hlasování postavila jen poslankyně Věra Kovářová Železná (TOP 09 a Starostové), poslanec Jiří Koubek (TOP 09 a Starostové) a Josef Uhlík (KDU-ČSL), ostatní byli proti návrhu. 

Vrcholem absurdity pak bylo, když čtyři z navrhovatelů zákona, tj. z těch, kteří se pod návrh zákona podepsali, hlasovali pro zamítnutí vlastního návrhu. Byli to poslanci Martina Berdychová (ANO 2011), Jan Sedláček (ANO 2011), Martin Sedlář (ANO 2011) a Ladislav Okleštěk (ANO 2011). 

Před volbami slíbilo přijetí tohoto zákona na 160 poslanců. 78 jich po volbách připojilo svůj podpis pod návrh konkrétního zákona. Kolik je pro přijetí dnes? Těžko odhadovat. Vždyť všichni říkají, jak jsou pro zveřejňování, ALE... 

Zákon zatím nedonutil zveřejnit žádnou smlouvu nikoho, kdo by nechtěl. Ale dokázal už odhalit faleš mnoha politiků. 

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ludva napsal(a):

hmm, pěkný... v lidovkách nebo na idnesu se o tom ale nic nepíše...
11. 06. 2014 | 15:03

Baba Jaga napsal(a):

Je pan Farský mužem na svém místě (co poslanec i starosta), není na svém místě...
Asi jinde než v Semilech lidičky přesvědčovat neumí a ještě si nám tu stěžuje.
Kdo asi po přijetí zákona o registraci smluv bude šťastnější? Kolik přibude neziskovek, co je budou zkoumat?
11. 06. 2014 | 15:42

StandaT napsal(a):

Cílem protikorupční revoluce nebylo odstranit korupci, ale demokratické strany. Což se v podstatě podařilo. TOP a ODS jsou mimo hru a SocDem je natolik tvárná, že zničit jí úplně není nutno. Každý pseudodemokratický systém potřebuje nějaký ten fíkový list. I Putin v Dumě má nejeden.

Mimochodem. Taždá revoluce požírá svě děti a ani ta protikorupční nebude výjimkou, otázkou je jen, jakou rychlost to nabere, pane Farský.
11. 06. 2014 | 16:04

strýc virus HxNx napsal(a):

obsahem blogu pana autora je klasické kladení tvrzení vedle (proti) tvrzení. proč např některé klíčové pasáže ze znění tohoto zákona (byť dosud neschváleného) pan Farský neocituje?
11. 06. 2014 | 16:06

Míval napsal(a):

Možná, pane Farský, jste měli kolegům poslancům nabídnout drobný úplatek hmotné či nehmotné povahy. To víte, ne každý je ochoten rvát se s korupcí jen z idealistických pohnutek.
11. 06. 2014 | 16:20

Anthony Tun napsal(a):

Moc lobbyistů proti tomuto na západě zcela běžnému zákonu opět zafungovala. Jedná se o jasný učebnicový příklad nedodržování předvolebních slibů a důkaz, že účinná lobby je v české republice vždy nadřazená zájmům občanů. Je spíše úsměvné, že se divíme a je symptomatické, že snahu pana Farského a jeho kolegů namísto podpory zpochybňujeme.
11. 06. 2014 | 16:21

strýc virus HxNx napsal(a):

já bych ji nezpochybňoval, jen kdyby mi pan Farský ten zákon trochu více přiblížil. mezi politiky TOP 09 a Starosty mi přijde ještě docela sympatický...
11. 06. 2014 | 16:25

xerox napsal(a):

farský ... chtělo by to odkaz na ty nahý politiky , obzvláště mě však zajímají nahý političky ...
11. 06. 2014 | 16:42

synovec bakterie JyKy napsal(a):

pro strýce vira HxNx počtení na dlouhé večery:
http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/smlouvy-na-internetu

zejména:
http://www.rekonstrukcestatu.cz/publikace/zakon-o-zverejnovani-smluv-informace-a-argumenty.pdf
11. 06. 2014 | 16:48

pavel v napsal(a):

srýc virus

http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=42&CT1=0
11. 06. 2014 | 16:55

pavel v napsal(a):

Nepřekvapuje mě, že proti smlouvám na internetu brojí ČSSD. Je to zkorumpovaná strana. To muselo být každému jasné již od doby uzavření "oposmlouvy". ČSSD je stejně zkorumpovaná jako ODS. Avšak zatímco voliči ODS jí ve volbách vystavili stopku, tradiční voliči ČSSD budou tuto stranu volit vždy - korupce jako taková jim asi
nevadí.
11. 06. 2014 | 17:15

strýc virus HxNx napsal(a):

synovec bakterie, pavel v

pánové, děkuji za Vaše laskavé odkazy.
11. 06. 2014 | 17:27

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Jan Farský
Zprivatizoval jste komunální majetek za fér cenu ?
Tvrdil jste totiž : "A v roce 2003 jsem koupil v Kamenickém Šenově tři činžovní domky, kde je 13 bytů. Jeden byt tam vyšel na 50 tisíc., návratnost investice byla 2-3 roky, byl bych hloupý, kdybych do toho nešel a neudělal si jistotu zadních koleček. "
To je podivné, takové návratnosti investic do nemovitostí se obvykle nedosahuje.Leda by šlo o nákup pod cenou. A to dosti pod cenou.
Co kdyby někdo takto chtěl " investovat" do majetku města , kterého byste byl např. starostou nebo zastupitelem ? Šel byste do toho ? Z pozice např. starosty či zastupitele ?
Nebyl by to pro město nevýhodný obchod ?

Vžše v blogu pana Candoleho jsou zajímavé informace ve vztahu k dalšímu členovi TOP 09 - M. Kalouskovi. Co Vy na to ? Mohlo jít až o mafianistické praktiky ?
Optal jste se na to svého stranického šéfa někdy ? Anebo je to pro Vás novinka ?

Hezký den.
11. 06. 2014 | 17:38

džon uzený bok napsal(a):

správně pane farskej
ještě že tu vaší partu šilhavejch vzdělanců v tom parlamentu máme. jen vy dokážete hlasovat a mluvit všichni stejně. ani bolševik nebyl před převratem tak konzistentní jako vy s tím svým fajfkou
pámbu požehnej
11. 06. 2014 | 18:33

paprika napsal(a):

17,5 ukradeného rublu a plesnivá machorka-člověče, četl jste vůbec, o čem je blog? Vy máte problém s elementárním pochopením textu a máte drzost psát do diskuze?
11. 06. 2014 | 19:53

pavel v napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):
Jan Farský
Zprivatizoval jste komunální majetek za fér cenu ?.....
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Autore výše uvedeného příspěvku: Nejste bývalý člen KSČ? Komunisté totiž nikdy nediskutovali k věci. Vždy se snažili politického soupeře dehonestovat tím, že na něho vytáhli nějaký "kompromat". Pan Farský je pro mě důvěryhodná osoba, ale vy se mi jevíte jako typický anonym. Fuj!
11. 06. 2014 | 21:22

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

paprikoví pavlíci korčaginové
Soudruzi, vy jste Janem Farským ? Oba dva ?
:-))

Jistě, správné je držet hubu a psát jen to, co dovolíte vy, že ? Tak vás to přeci učily vaše soužky učitelky..

P.S. Soudruzi, nevím jak vy, ale takových rychlých zhodnocení nemovitostí dosáhnete možná na Fifth Avenue , snad na Pařížské, ne ale v Kamenickém Šenově.
A jde o citaci pana Farského. Aspoň to tak vyplývá z rozhovoru. Žádný kompromat, leda byste za kompromat nebo jak jste uvyklí to nazývat...považovali i ty své " správné názorové postoje" :

http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/lide/clanek.phtml?id=669845

pavel v
Vy specielně byste měl o relevantnosti příspěvků ve vztahu k tématu raději mlčet, kašpare. No a pokud je citace z medií anonymem - tak si dávejte na noc hlavu mezi dva papndekly a nahoru dvacetikilové závaží, to kdyby to s vámi zas začlo lomcovat.
Pan Farský je pro zveřejňování všech handlů s veřejným majetkem - neměl by tedy mít problém s odpově´dmi na otázky ohledně toho, zda koupil obecní majetek za fér cenu a zda by při takovém obchodu, kdyby byl druhou stranou( zastupující naopak zájem obce) - postupoval stejně. Zda by mu nebylo divné, že nabyvatel je schopen dosáhnout takových zhodnocení, zda by se nezamyslel nad tím, zda neudělal chybu, neřku-li se nedopustil něčeho, co není až tak úplně v pořádku. Zda prostě obec neutrpěla újmu.
---------------------------------------------------------------------------------
Co zlojedi, pavle v? Stále zlobí, zlobí ?
:-)))
11. 06. 2014 | 23:19

pavel v napsal(a):

dolarů bilione,
stále ještě jste nevysvětlil, jak vaše bláboly souvisí s tématem pana Farského.
12. 06. 2014 | 16:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy