Čekání na nového ministra obrany

16. 01. 2013 | 10:27
Přečteno 2485 krát
V zápalu prezidentské kampaně může lehce zapadnout podstatný fakt, že post ministra obrany zůstává stále neobsazen, poté co v prosinci byla ze své funkce odvolána Karolína Peake – nenadále, jak nenadále do ní byla jen několik dní předtím jmenována.

Premiér Nečas se sice rozhodl sám formálně převzít otěže resortu, nicméně i největšímu optimistovi musí být jasné, že se pod tíhou dalších povinností může ministerstvu věnovat jen okrajově. A osoba ministra opravdu chybí. Přestože nepřestáváme být ujišťováni, že návratem ještě donedávna profesionálního vojáka generála Vlastimila Picka do pozice prvního náměstka se situace na obraně vyřešila, je situace mnohem složitější.

Ministr na rozdíl od svého prvního náměstka má z titulu své funkce odpovídající mandát, který mu umožňuje přijímat konečná a závazná rozhodnutí v oblasti plánování a implementace obranné strategie a bezpečnostní politiky státu. Politický mandát dále umožňuje ministrovi lépe prosazovat a hájit zájmy svého resortu, a to nejen v rámci vlády, ale i navenek. Navíc vinou současného bezvládí na ministerstvu obrany se vytrácí otázka, kdo vlastně nese břímě politické odpovědnosti za dění v resortu. Představy, že tou osobou je právě ministerský předseda, se z výše popsaných důvodů musí jevit jako více než iluzorní.

Současně je třeba se ptát, zdali je zaručeno adekvátní zastupování ministerstva na mezinárodních fórech s našimi spojenci a partnery. První náměstek tak například může jen těžko doufat, že bude přijímán jako adekvátní zástupce naší země na pravidelných schůzkách ministrů obrany NATO.

Děje se tak v době, kdy se chystá řada významných setkání, kde bude potřeba, aby ČR byla silně zastoupena. Jednání o vojenské spolupráci se Slovenskem a podpisu dlouho připravované smlouvy o zřízení mezinárodního vrtulníkového výcvikového centra na našem území jsou jen jedním z mnoha příkladů, které podtrhují naléhavost co možná brzkého obsazení postu ministra.

V této souvislosti pak lze jen doufat, že absence ministra obrany v závěrečné fázi jednání se Švédskem o prodloužení pronájmu nadzvukových letadel typu JAS-39 Gripen tyto beztak složité rozhovory dál příliš nezkomplikuje. Od nového ministra se též očekává urychlené řešení personální situace v resortu, jež zůstává jakýmsi trpkým mementem několikadenního ministrování paní Peake. A to nebude jednoduchý úkol. Ministr bude muset mimo jiné obsadit pozici osoby odpovědné za armádní zakázky, a předejít tak neutichajícím spekulacím ohledně možného návratu odvolaného generála Bulanta. Netřeba připomínat, že právě ten je spojován mimo jiné se zpackaným nákupem uniforem pro příslušníky ozbrojených sil.

Zlí jazykové by mohli namítat, že za premiérovým otálením ve výběru nového šéfa obrany je personální vyprázdněnost stran koalice, kde najít civilního odborníka a schopného manažera v jedné osobě je zjevně nad její síly.

Navíc pnutí uvnitř koalice o to, která ze stran by měla resort ovládnout, rychlosti procesu hledání vhodného kandidáta nepřispívá. Nelehká situace v ozbrojených složkách nicméně rozhodné a promptní jednání vyžaduje.

Komentář vyšel v Právu 16.1.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Ono ministr ten někomu chybí? Třeba i odměny rozepíše pan Nečas. Nebo jeho sekretářka.
16. 01. 2013 | 10:31

voják napsal(a):

Přesně! Kluci to zvládnou rozkrást i bez ministra...
16. 01. 2013 | 10:54

Jan Novák napsal(a):

Resosrt bude ovládat ODS, přece musí ještě urvat co se dá. Koneckonců, proto musela Píka odejít, je reperezentantkou konkurenčí skupiny kolem jejího manžela. Ano Nečas si představol, že to bude Vlastička č. 2. Za příslušný peníz bude podepisovat.....Jenže Karolína je trochu jiná a tak musela promptně odejít, i za cenu obrovské, neskutečné blamáže páně Nečasově i celé koalice. Jinak je zřejmé že se jedná o gripeny a ty uniformy. Z toho budou téct do kapes soukromých lobistů neskutečné peníze. Proto měl také odejít i Picek a jeho kumpáni a měli to rozdělovat "Píkovci" do svých kapes.
16. 01. 2013 | 10:56

modrý edvard napsal(a):

Ať jmenuje p. Hamáčka.
16. 01. 2013 | 11:00

Petr. napsal(a):

Pane stínový ministře,
máte vcelku pravdu. Jen je třeba dodat, že když ministroval Váš kamarádíček Tvrdík, tak se více věnoval nošení deštníku Paroubkovi, než Ministerstvu obrany.
18=20-2
16. 01. 2013 | 11:08

zamini napsal(a):

přeloženo do češtiny= čekání na Jana Hamáčka,to jsem já.Nevím,nevím co na to řekne prezident(když bude) Zeman.
16. 01. 2013 | 11:24

myrta napsal(a):

Můj typ je,že Nečas povolá do služby Vondru.Zachránce.Jinak tam dosadí Kalousek někoho jako je Hanáková.Takové typy potřebuje nezbytně k rozvoji jeho plánů.
16. 01. 2013 | 11:35

Pedro napsal(a):

Půjde tam Vidím.
16. 01. 2013 | 12:14

Koleda napsal(a):

Už se nemůžete dočkat, co? Já jen, že jste ČSSD i Vy osobně rovněž tak vyprázdněni, takže o co jde? O koryto, že pane Hamáčku. Jste fakt trapný.
16. 01. 2013 | 12:41

F.Srbek napsal(a):

Pan Hamáček se už nemůže dočkat. Jinak si myslím, že bez ministra je vojákům lépe, šéfuje je voják - generál Pavel a ne civilisté, všeználkové s modrou knížkou. Lze s napětím očekávat, co náš hrdinný předseda vlády s MO provede. Zřejmě to bude pokračování českého panoptika a odnesou to vojáci.
16. 01. 2013 | 12:50

zemedelec napsal(a):

Pane Hamáček.
Musíte vydržet,až po volbě prezidenta.
Pak můžeme uvažovat kdo tam zasedne.Když vyhraje Zeman,bude tam Vidím,když vyhraje Swarzenberg,tak to dostane Kalouskův člověk.
16. 01. 2013 | 13:11

zubatá napsal(a):

Právě na ČT24 vedle sebe stojí Nečas a Kvačková, co si ulovila jistého Charlese.
A melou o korupci. Je to nádherné.
Oni jsou s hanbou jedna ruka.
I noha.
16. 01. 2013 | 13:14

Jáchym napsal(a):

Pane Hamáčku,

nemohla by to vzít Iveta Bartošová ?

Umí zpívat,
je civil,
podepsat armádní zakázku na správný řádek umí,(když tak jí Vondra udělá znaménko tužkou),
je třeba zvyšovat počty žen v politice,
dvě bývalé ministyně by ji mohly předat zkušenosti

a v ženských věznicích udělal Klaus místo pro bílé kobyly.
16. 01. 2013 | 13:22

babočka napsal(a):

Pane Hamáček vy asi nevíde, že pan Zeman si vzal na kampaň peníze od pana Palase. Pana Palase podporoval pan agen Zifčák. Takže pokud bude pan Zeman prezident a tím i vrchní velitel, bude nejrozumnější aby náš ministr obrany byl rovnou Ruský generál.
,
16. 01. 2013 | 13:41

daktyl napsal(a):

Nečas včas převzal MNO, aby ho zachránil před rozvratem, který Kvačková zahájila.
Ministrem bude bývalý náměstek Barták.
P.S. Schwarzenberg byl paparazzi zachycen, jak si na Orlíku zkouší uniformu c.a k. polního maršálka svého prapradědečka velkého rakouského vojevůdce. Už se vidí, jako vrchní velitel AČR. Proto jsem se rozhodl volit M.Zemana.
16. 01. 2013 | 20:17

Yosif K napsal(a):

Měli bz ministra obrany nabídnout Hamaáčkovi. Obama takz svěřil mionistarstvo obrany republikánovi - to jest opozici.

Hamáček má navíc skvěloou životní skolu příáručího ve skladu Skoda Autio a nedostuDOvané překladatelství - bude z něj ministr obrany jako víno.
17. 01. 2013 | 02:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy