Den památky Jana Palacha

17. 01. 2014 | 15:42
Přečteno 3173 krát
Dne 16. ledna řada Palachových vrstevníků vypráví svým vnoučatům, jak v roce 1968 hrozili armádám Varšavské smlouvy pěstí. Pak si ale raději hleděli studia, aby jej v klidu dokončili a neměli problémy při státnicích z marxizmu leninizmu. Na umístěnku získali své první zaměstnání, upsali se do ROH, pánové si odkroutili vojnu v Československé lidové armádě. Poté uzavřeli manželství, získali novomanželskou půjčku, pořídili si byt v paneláku a také první ojeté embéčko. Pak přišly děti a také postup v zaměstnáni, pokud se ovšem dotyčný nebo dotyčná souhlasně vyjádřili ke vstupu vojsk v srpnu 1968. Někteří vstoupili i do komunistické strany, aby se jim i jejich dětem pohodlněji žilo. Volný čas trávili na chatě nebo na zahrádce a po letech mohli konečně vyjet na dovolenou do Jugoslávie. O politiku se nikdy nezajímali i když je ti komunisté pořádně štvali. Tak jim to v roce 1989 na náměstích spočítali. Prý že se budeme mít dobře jako na Západě. Dnes mnoho z nich musí vystačit s důchodem pár tisíc korun.

Tak se mohl dnes možná ohlížet i magistr či snad doktor filozofie Jan Palach. Jenže on už 45 let není mezi živými. V lednu 1969 se dobrovolně stal živou pochodní na protest proti okupaci a omezování svobody slova. Snad se inspiroval sebeupalujícími protesty vietnamských budhistů, které proběhly několik let předtím, snad tíživé pocity z jeho předchozích studentských návštěv v Sovětském svazu v něm vyvolávaly předtuchu neblahých zítřků pod sovětskou kuratelou. Palach viděl, že mezi lidmi se na začátku roku 1969 začala šířit letargie a bezmocnost. Nechtěl se s tím smířit a rozhodl se proto pro takovou formu politického protestu, kdy přinesl oběť největší - vlastní život. Doufal, ze nezůstane osamocen, vzburcuje národ a další akce budou následovat. Až na výjimky se bohužel naivně mýlil.

Teprve po dvaceti letech od jeho smrti se v průběhu takzvaného Palachova týdne objevily masovější protesty, jež předznamenaly rozklad totalitního normalizačního režimu. Palachův čin nesmí být zapomenut. Jsem proto rád za aktivity, jež mají směřovat ke zřízení jeho muzea a i za všechny další projekty, jejichž cílem je připomínat si Palachův odkaz. A jaký je jeho odkaz dalším generacím? Pochopit, že člověk se může dostat do situací, kdy musí umět jednat a neměl by zůstat pasivní. A to bez ohledu na vlastní prospěch, tedy nepragmaticky. I Palachova individuální vzpoura měla svůj smysl, byť za cenu vlastního sebeobětování. A proto si zaslouží úctu nejen svých současníků, ale i všech dalších generací našeho národa.

Čest jeho odkazu a památce!

Přepis projevu, který jsem přednesl při příležitosti Dne památky Jana Palacha 16. ledna 2014 (Mělník).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

servus

vcera sem vas videl v hydeparku, mluvil ste rozumne docela...ale zajimalo by me ohledne toho kde se vezmou penize na vladni navrhy - vsichni sou skepticky k babisovu tvrzeni ze lepsim vyberem dani a racionalnimi nakupy se na to usetri, ale cokdyz se to povede? omluvite se babisovi za vasi skepsi? :)
17. 01. 2014 | 15:50

Ládik!!! napsal(a):

Poručík splnil misi.
17. 01. 2014 | 15:56

Geneticky zdravý napsal(a):

Proboha Hamáčku, vy jste se zbláznil??? Buďte rád že jsou oranži u koryta a nerozmazávejte něco, co už tady bylo u 2 blogů a s velmi odpornou diskusí. Nic nevyřešíte, nic nového nepřinesete. jenom se namočíte do bahna
17. 01. 2014 | 15:58

Gudka napsal(a):

"řada Palachových vrstevníků vypráví svým vnoučatům, jak v roce 1968 hrozili armádám Varšavské smlouvy pěstí. Pak si ale raději hleděli studia, aby jej v klidu dokončili a neměli problémy při státnicích z marxizmu leninizmu. Na umístěnku získali své první zaměstnání"

Vážený pane předsedo, jako Palachův vrstevník vrstevník bych uvítal, kdybyste nepsal nesmysly. Už vzhledem k vážnosti ústavní funkce, kterou zastáváte.
Vězte, že například v době Palachových vrstevníků už v této zemi umístěnkám odzvonilo.
Na jiném místě jsem psal o významu Palacha pro ty, kteří ho vytěžují. Proto dnes Palach vyznívá hluše. Vinou těch vykladačů. Dnes přednášet či psát o Palachovi je vzhledem k masivnímu zneužívání tématu, jako byste nenapsal vůbec nic. Získáte pouze čárku v kádrovém profilu. Ale mezi lidmi? Těžko.
17. 01. 2014 | 16:03

Pozorovatel napsal(a):

Pane Hamáčku,

ti, které jste popsal ve svém prvním odstavci, t.j.generace vašich rodičů, tak ti do Palachova muzea nepůjdou. Mají všechno v živé paměti, tak to nepotřebují. A ti z té vaší generace do Všetat také nepojedou. Těm je všechno ukradené. Vy osobně tam určitě budete jezdit, pokud to pro vás bude služební cesta. Jak to bude dál, to nikdo neví.
17. 01. 2014 | 16:14

ld napsal(a):

Jaké výročí je další v pořadí?
Asi Havel.
17. 01. 2014 | 16:18

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

"...Nechtěl se s tím smířit a rozhodl se proto pro takovou formu politického protestu, kdy přinesl oběť největší - vlastní život. Doufal, ze nezůstane osamocen, vzburcuje národ a další akce budou následovat. Až na výjimky se bohužel naivně mýlil...."

Hamáčku, vy jste teda prezent.
Proč jste nepoložil život Vy, Vy obludo ? Nebo Vaši rodiče - pokud jste byl na to Vy sám ještě hodně malý ?

To je zas sofa, gaučových bojovníků - odhodlaných pokládat cizí životy...vždy o takových výročích se jich vyrojí celé legie. Jakmile ale jde do tuhého - zem se po nich slehne, četu nesložíš.

Hamáčku, jsem teda zvědav nakolik Vy budete ochoten něco obětovat, určitě se příležitost najde.

Tak zatím, Rambo.
Snad nejste příliš otylý na to, abyste na bojištích příštích podal solidní výkon.
17. 01. 2014 | 16:22

Žáček ZŠ napsal(a):

Docela dobré.
Jako slohovka žáka základky.
17. 01. 2014 | 16:27

Roman napsal(a):

Děkuji pane Hamáčku. Jsem smutný z toho, jak si zde nikdo nedokáže vážit lidské oběti. Sám jsem v komunismu vyrůstal a vím, co to bylo za hnus. Ano dnes to není ideální, ale komunistický marasmus bych nechtěl zpátky. Více politiků jako jste Vy.
17. 01. 2014 | 16:30

Martin1 napsal(a):

Tak ještě Hamáček!
Pro zjednodušení, kdo je tady ještě od Hujerů a přišel ze zeptat na Palacha, co tomu říkáme po 45 letech? Mohl mít 2, tak jděte domů!
17. 01. 2014 | 16:33

mb napsal(a):

Hamáček dobře ... lepší než Hořejší a Hvížďala ... na úrovni biskupky Šilerové ...
17. 01. 2014 | 16:37

Trn napsal(a):

.. az na ten prvni odstavec, pripominajici hodne odbytou agitku ..
17. 01. 2014 | 16:41

Jana11 napsal(a):

Držím palce, škoda, že nejste ve vládě.
17. 01. 2014 | 16:57

olga napsal(a):

Nikdo mě nepřesvědčí. Jan Palach byl oběť! Je mi ho líto.
17. 01. 2014 | 16:59

asdf napsal(a):

tak zas jeden, co bude tvrdit, že lidé, kteří za socialismu poctivě pracovali a vychovávali děti a ještě ve volném čase obdělávali zahrádku, že to byli budižkničemové a gauneři, co podporovali totalitní režim a oslavovat je třeba jen excentriky a ožralé kotelníky.
Děkujeme pane Hamaček, a těch 6 milionů na muzeum svěřit zrovna Laudátovi, to je jak když si děláte z lidí blázny.
17. 01. 2014 | 17:04

krajan napsal(a):

Pane Hamáčku,
nezlobte se, ale přišel jste s blogem jednak pozdě,jednak je váš blog, oproti předchozím na stejné téma, velmi plytký, jakoby opsaný z čítanky pro třetí třídu. Neobsahuje špetku vaší osobní zkušenosti.
A když vás ocituji: "... postup v zaměstnáni, pokud se ovšem dotyčný nebo dotyčná souhlasně vyjádřili ke vstupu vojsk v srpnu 1968.", tak musím konstatovat, že dle mé osobní zkušenosti je to plk. Nikdy jsem nemusel vyjádřit a nikdy jsem nevyjádřil svůj souhlas. A podařile si mi i vystudovat Fildu. A určitě nejsem jako ten kůl v plotě.
17. 01. 2014 | 17:06

patriot napsal(a):

Roman:

A copak, copak? Nelíbilo se vám v polepšovně? Nebo v nápravném zařízení? Za co jste seděl?
17. 01. 2014 | 17:11

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

a pak že převtělování duší neexistuje
Gusta Fučíková tyla z mrtvoly Julka Fučíka
Jan Hamáček tyje z mrtvoly Jana Palacha
Že ona se duše z pekel vystoupivší Gusty Fučíkové převtělila do našeho švarného Jana Hamáčka?
Chtělo by to odborný esoterický posudek nějakého věhlasného biotronika....
17. 01. 2014 | 17:26

Targus napsal(a):

To: patriot

Románka bych viděl na částečně polepšeného zelináře nebo řezníka.
17. 01. 2014 | 17:30

Platan napsal(a):

Tak, tak... Jak už výše naznačili
Pozorovatel, člen Klubu Pravicových Spotřebitelů aj.,
ono je někdy lépe mlčet, pane Hamáčku. Třeba pientně, ale mlčet.
17. 01. 2014 | 17:37

Targus napsal(a):

To: Jan Hamáček

Soudruhu Hamáčku, pozapomněl jste zdůraznit, že všichni ti zatínači pěstí a studenti marxáku spáchali hanebnou velezradu. Zradu, národa, zradu demokracie, zradu všech pravých (i levých) Čechů a Slováků, zradu reformních komunistů a nevím koho ještě.

Prostě chybí více popela na hlavě. Pak by to bylo dokonalé.
17. 01. 2014 | 17:38

Targus napsal(a):

Opravuji - Románka bych tipoval na nuceně polepšovaného zelináře nebo řezníka.
17. 01. 2014 | 17:40

Občan napsal(a):

Pane Hamáčku,
co by například takoví Iráčané nebo Palestinci dali za to, kdyby okupace jejich země probíhala tak, jako ta varšavskosmluvní u nás.

Vy o jejím průběhu víte kulový, protože jste se narodil v r. 1978. Já ji zažil jako dítě. Ze začátku byli dospělí zděšení, to ano. Ale za tři měsíce už věděli, že tihle "okupanti" pro nás nepředstavují větší nebezpečí. A za rok už se s nimi vesele vyměňovalo naše zboží za jejich.
Ve Strašnicích, kde jsme tehdy bydleli, jsme chodili koukat ze železničního náspu na jejich ležení, protože tam měli doslova pár metrů od nás vystavená všelijaká vozidla. Nikdy nám nikdo z nich nezkřivil ani vlas a jediné, co nám nedovolili, bylo lézt do ležení. Chodit okolo jsme mohli bez obav.
Na přelomu 70. a 80. let už se tu vysloveně nudili a spíš jste je potkal v zemědělství a lesnictví jako brigádníky než ve vojenských táborech. Mladá Boleslav a Milovice, kde jich asi bylo nejvíc, fungovaly jako velké obchoďáky, kam se ze širokého okolí vč. Prahy.

Ona to spíš byla taková srandaokupace a proto nikomu moc nervala žíly. O tom, že to byla okupace jen formální, svědčí i počet jejích obětí. Mrtvých bylo za těch 25 let kolem stovky, zraněných asi 500 - většinou obětí dopravních nehod, zbrklosti, nezodpovědnosti nebo kriminality. ÚSTRk šťoural opravdu pečlivě, ale víc obětí "okupace" nevydojil ani přes značné úsilí.
Tak co, pořád ještě se divíte, že lidem byli ti "okupanti" vcelku volní?
17. 01. 2014 | 17:53

Terry Fox napsal(a):

Říkáte "Pochopit, že člověk se může dostat do situací, kdy musí umět jednat a neměl by zůstat pasivní. A to bez ohledu na vlastní prospěch, tedy nepragmaticky" pane autore? Snad tomu nevěříte? Dosáhli něčeho miliony Američanů na náměstích v USA před rokem v rámci obrovské akce "99%"? A jak byli odhodlaní a rezolutní! Dosáhli něčeho tisíce čínských studentů na náměstí Tchien-an-men, už ani nevím kdy to bylo? Dosáhli něčeho obrovské studentské demonstrace v roce 1968? Co dokázali Nic, nic, a zase nic. Státní mašinerie si jde svou cestou a jakékoliv oběti jednotlivců jsou docela zbytečné, až směšné.
Lidé na náměstích v Egyptě před rokem sice něco dosáhli, ale nakonec - načo to celé bylo? Zase vládne armáda a dělá si so chce, včetně vraždění těch kdo se jim nelíbí.
Kryl by asi nesouhlasil, že ho cituju v opačnm smyslu, ale když mluvíte o osobních obětech řeknu vám: "Na.rat, jo, na.rat".
17. 01. 2014 | 17:54

pepa napsal(a):

Jeden z největších demagogů asociální demokracie je Hamáček, který si lebedí již
několik let u dobrého korýtka.V této straně se šešla odpadlická lůza, které nikdy
nevoněla poctivá práce a nevoní jí ani dnes, kdy asociální korytáři dovedli společně
s ODS republiku ke krachu a morálnímu rozkladu.ČR je již rozvojovou kolonii Německa
a USA.Mne je velice líto smrti Jana Palácha, který spáchal sebevraždu na popud
zločinců spolupracujících s americkou CIA.Jemu bylo sděleno, že se ničeho nemá bát,
že to je studený oheň, bohužel dostal benzin a s tím se polil a zapálil.Když si
uvědomil a volal o pomoc, aby jej zachránili, bylo již pozdě.
Pan Hamáček asi neví, že na stejném místě se odpálilo několik mladíků, kteří
se upálili na protest proti mafiánskému kapitalismu.Stovky lidi (podnikatelé,dělnici,studenti, důchodci) si vzalo život, protože nevěděli východisko z bídy a nouze.To špinavému(psychicky)Hamáčkovi to vůbec nevadí.Hlavně, že se může dosyta NAŽRAT.Slovo nažrat používá k hanobě českého národa soukmenovec
Schwarzenberg.
17. 01. 2014 | 17:55

patriot napsal(a):

Slohovky k tomuto výročí střelhbitě psával Přemek Sobotka. Ale nějak nám ochabl…
17. 01. 2014 | 18:09

strýc virus HxNx napsal(a):

pepo

mírněte se. vy máte styl jako resl, petrof nebo Petr z Tábora, ačkoliv se stavíte na opačnou stranu politických názorů.
17. 01. 2014 | 18:20

Občan napsal(a):

Strýci vire,
pepa je sice poněkud expresivnější, jenže Hamáček prostě je členem vedení Aspen Institute (Prague) a spokojeně si tam vegetí vedle Žantovského, Klvani,Farského, Dlouhého, Kavánka, le Moigneové, Hodače, Špicara, Bakaly, Schneidera a Zahradila.
Takže se pepovu hněvu nedivte.
17. 01. 2014 | 18:37

Targus napsal(a):

Tak to je soudruh Hamáček v opravdu dobré společnosti. Jedno netáhlo a odklaněč vedle druhého.
17. 01. 2014 | 18:49

Z filmového pásu napsal(a):

Dobový dokument - co bezprostředně předcházelo smrti Jana Palacha a co po ní následovalo:

1968-Zrada
http://www.youtube.com/watch?v=UkO_Bje-pkI
17. 01. 2014 | 18:50

petrof napsal(a):

npor. Hamáček v Černých baronech by řekl : kurva Jasánek, jestli se mnou chcete dobře vycházet, tak teď půjdete k pumpě, vypláchnete si hubu a vrátíte se na pracoviště. Ošetřen budete až po pracovní době......
Ale vy, jako správný levoun, nám tady plkáte o něčem, o čem nemáte ani páru, protože se to stalo 10 let před vaším narozením.....n-tsss, n-tsss.
17. 01. 2014 | 18:51

Targus napsal(a):

To: patriot

Kdybyste byl "málem" prezidentem, taky by vás přestal bavit svět.
17. 01. 2014 | 18:51

Ladislav napsal(a):

Pane Hamáček,proč mluvíte o něčem o čem nic nevíte. Po r.1968 už žádné umístěnky neexistovaly, absolventi si museli hledat práci sami. Já jsem studoval v r.1967 na VŠ a neznal jsem nikoho, kdo by jel v tom létě na brigádu do SSSR. V té době pro většinu vysokoškoláku SSSR prostě neexistoval. Měli jiné zájmy a SSSR byl pro ně v té době asi taková exotika, jako Uzbekistán pro dnešní vysokoškoláky. Přečtěte si na www.janpalach.cz vzpomínky jeho přátel, spolužáků a profesorů.Palachova cesta na letní studentskou brigádu v SSSR v létě 1967 byla naprosto vyjímečná. Byl to čin mladého idealisty, který si dle profesora Kašíka idealizoval Karla Marxe a socializmus. Nenašel jsem nikde zmínku o tom, že by ho pobyt v SSSR rozčaroval nebo, že by se vyjadřoval o SSSR kriticky. Proč opakujete to, že spáchal svůj čin na protest proti sovětské okupaci. V dopise , který zanechal v aktovce na místě činu a zaslal Svazu československých spisovatelů či studentskému vůdci Lubomírovi Holečkovi není o srpnové okupaci ani zmínka. Proč se student filosofické fakulty v nejdůležitějším dopise svého života, v dopise jímž se s životem loučí nezmínil ani slovem o srpnové okupaci? Jedna ze dvou věcí, které požadoval bylo zastavení šíření obskurního plátku, který se jmenoval Zprávy, byl tištěn v Drážďanech, a oplýval příšernou češtinou východoněmeckých a sovětských překladatelů. Neznám Čecha, který by ten plátek tehdy četl a když tak jenom pro obveselení. Jana Palacha potkal obdobný osud jako Dubčeka a další. Tito dobří, ale slabí lidé a nevyzrálé osobnosti semlely dějiny, aby se jich později chopili zrůdní parazité a mávali s nimi jako s praporem pro své zájmy. Asi jako když Klaus s Dukou se zmocnili mrtvého Havla a ronili krokodýlí slzy ve Svatovítské katedrále. Je mi líto, že mladý politik, jako Vy se k těm parazitům přidává.
17. 01. 2014 | 18:53

Vzkaz z doby před Pražským jarem napsal(a):

Populární herec Vladimír Pucholt
řekl v roce 1967 o důvodech své emigrace toto:

Kdybych zůstal, tak bych musel stále ve větší míře přistupovat na kompromisy, a ... na kompromisy v zásadních věcech. A to nechci.

Podívejte se: zdraží se maso, zdraží se potraviny, zakáže se film, zakáže se kniha, obžalují spisovatele, nepřipustí veřejnost, ... a všechno už nám přijde zcela normální, jako nic neobvyklého, ... no to je přece katastrofa!

Já bych přece jenom měl jeden vzkaz ... k těm, kteří mou práci měli rádi a kteří mně věřili: Aby se proboha nenechali otrávit, protože asi skutečně jediný bohatství, který člověk má, ... je jeho duše, a tu si nesmí nechat zkazit!

Myslím, že je to jeden z nejdůležitějších důvodů, proč jsem vodešel.

http://www.youtube.com/watch?v=39e3U9Z3HtA
17. 01. 2014 | 19:17

strýc virus HxNx napsal(a):

občan

většinu těch pánů neznám. ovšem Dlouhého ano, k němu se nebudu vyjadřovat, ale třeba Žantovský kdysi alespoň překládal z angličtiny dosti zajímavé knížky a dobře!
pan Zahradil ovšem... je užitečník, podobně jako p Dlouhý. mlasky-mlask.
17. 01. 2014 | 19:19

socialista napsal(a):

Gratuluji pane Hamacku,

z predsedy socialiasticke mladeze jste to za par let dotahl na predsedu snemovny. Jste pro vsechny tvrde pracujuci obcany obcany CR prikladem ze se vyplati makat.
17. 01. 2014 | 19:55

question Mark napsal(a):

strýc virus HxNx ?

mlasky-mlask ? Are you infected?
17. 01. 2014 | 20:00

Občan napsal(a):

Vzkaze,

Pucholt toho tady jako herec moc nestihl, takže populárním hercem se nestačil stát. Populární byly filmy, ve kterých hrál. Emigroval ve 24 letech.

Ovšem v Británii rychle pochopil, že jako herec se tam nechytá, takže šel hákovat a nějak se mu podařilo vystudovat medicínu. V té uspěl a stal se zručným neonatologem a pediatrem.
Všechna čest!
http://www.muzes.cz/archiv/2011/listopad-2011-archiv/vladimir-pucholt-rodice-maji-mit-moznost-volby/
17. 01. 2014 | 20:21

drzá držka napsal(a):

Hamáček, voni jsou teda prezent. To že nevystudovali universitu můžou určitě komunisti. Rady, který davaj, jsou rady od politického povaleče jako M. Benda, kdy jenom škubou státní prachy žvaněním a blbým žvaněním. Za jaký rozvoj čeho to dostali vyznamenání? Co tak záslušného, kromě svý kapsy na úkor občanů, rozvinuli, že to bylo na záslušný kříž:
17. 01. 2014 | 20:32

strýc virus HxNx napsal(a):

question Mark

za prvé virus nemůže být sám infikován
za druhé měl jsem na mysli kariéru pánů Dlouhého a Zahradila.
už to chápete?
17. 01. 2014 | 20:51

Pucholt Superstar napsal(a):

Občane,
jako obvykle víte prd.

Puchlt byl v letech šedesátých superstar, ač byl mlád!
Populární je slabé slovo.
17. 01. 2014 | 20:55

Yosif K napsal(a):

Občan napsal:
Tak co, pořád ještě se divíte, že lidem byli ti "okupanti" vcelku volní?
KONEC CITATU.

Okupanti byli zalezlí ve svých objektech kromě toho že občas někomu tankem nebo nákladákem rozplácli škodovku nebo rodinnej domek tak pravdu nebyli moc vidět.

Ale co lidi s...alo hodně to byl komunistickej system, ten s..al i ty komunisty co měli IQ větší než tykev.

Ten komunismus byl vidět a vadil hodně. A zaplatpánbůh - hlupáků kteří na ten lživý system za ostnatým drátem vzpomínají v dobrém je našestí přes všechny chyby co se dneska dějí pouze 8% dospělých lidí.
17. 01. 2014 | 21:45

F:Srbek napsal(a):

Někdy je lépe mlčet, pane "předsedo" Hamáčku!
17. 01. 2014 | 22:09

Antonín Malík napsal(a):

Ladislav

Naprostý souhlas!
18. 01. 2014 | 00:11

Antonín Malík napsal(a):

Ladislav

Naprostý souhlas!
Když se to stalo, byli jsme mu na pohřbu, nejen v Praze, to se konalo ve všech městech, kde byli studenti. Jenže už tehdy bylo kdesi v pozadí takové nahořklé vědomí, že celá ta záležitost je jaksi nemocná.
Dnes je, díky stupidní glorifikaci a vytváření modly, celý Palach otravný. Pro mne tedy určitě. Jsetli byste mu neměli postavit na Letné nějakou sochu. Toho času je tam uvolněno.
18. 01. 2014 | 00:20

Karel a Marie napsal(a):

Kdyby Palach podpálil Národní shromáždění, dávalo by to smysl. Takto vypadá jako demonstrativní hysterik. Uctívání sebeobětování a bolesti je nechutné a primitivní. Nazdar.
18. 01. 2014 | 02:59

olga napsal(a):

Uctívat sebevraždu by byla hloupost. Já si myslím, že jde o jistý způsob sebeobviňování za jeho vraždu.
18. 01. 2014 | 06:10

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Antonín Malík

Ten Palachův pomník na Letné není špatný nápad. Vzhledem k velikosti činu by bylo ovšem lepší sousoší.
Na žulovém podstavci by byl kanystr benzinu, vedle by pak ležela pootevřená krabička sirek. Oboje v kvalitním kameni vytesáno.
A všichni adoranti velkého činu by tam pravidelně povinně chodili žvanit.
18. 01. 2014 | 08:52

************************* napsal(a):

přetisk z blogu Hvížďaly :

"kolemjdoucí napsal(a):
A proč si nikdy všichni Palachalogové dosud nepoložili přirozenou otázku ?

Proč nikdo z lidí okolo hořícího Palacha na něj třeba nehodil svůj kabát a neudusil oheň rychle ? Proč na to jenom koukali a pak jako "humanisté" volali "Sláva Palachovi,je náš":
Upálený je náš.Ne živý.Jen ať je sensace.
Vždyť na tom místě vždy je spousta lidí.
Popáleniny jakého stupně měl,po kolika minutách?
Jistá česká zdravotnice,známá i jménem ,po atentátu na Heydricha ihned volala sanitku,takže na Bulovce byl skoro ihned ale zemřel pár hodin po lékařském zákroku,kdežto Palach pár dní.Za "výslechů" resp.dotazů zvědavců u lůžka.Jen aby něco nebreptnul,co by... To už nemluvím o českém hasiči,souzeném po válce,který přidržel znovu žebřík v Resslově ulici proti Kubišovcům."
18. 01. 2014 | 11:04

mik napsal(a):

Sebevrazda at uz z jakychkoliv duvodu je zpusobena dusevnim pomatenim ci vysinutim smyslu a nema zadnou obhajobu a nemela by byt nijak oslavovana ci s techto lidi delat hrdiny hrdina pro me je ten co nasadi vlastni zivot aby zachranil jiny sebevrah je dusevne nemocny clovek ktery se mel lecit dnes je treba zprava jak 86 let muz zastreli svou nemocnou 85 letou manzelku a pak sebe,,,policie uvedla ze nebude vzhledem k rodine uvadet podrobnosti naopak podrobnosti k takovym udalostem je treba uvadet a nevysetroval bych zda se syn provinil ze neuhlidal legalne drzenou zbran ale rovnou bych nauctoval pozustalym veskere naklady spojene s vysetrovani aantiku policii hasice a dalsi lidi mozna by si pak nekteri sebevrazi sebevrazdu rozmysleli kdyz by vedeli ze zpusobi skodu vlastni rodine i kdyz asi takto neuvazuji ...
18. 01. 2014 | 11:09

resl napsal(a):

Nevím, proč se zase vracíte k Palachovi zrovna vy, který se bojí vzepřít i slaboduchému Zemanovi, ale tuším, že normalizaci byste přivítal v nějaké vysoké funkci SSM, případně kandidáta pro KSČ.
18. 01. 2014 | 11:29

Bavor napsal(a):

Vzkaz z doby před Pražským jarem napsal(a)17. 01. 2014 | 19:17:
Populární herec Vladimír Pucholt
řekl v roce 1967 o důvodech své emigrace toto:
Kdybych zůstal, tak bych musel stále ve větší míře přistupovat na kompromisy, a ... na kompromisy v zásadních věcech. A to nechci.
Podívejte se: zdraží se maso, zdraží se potraviny, zakáže se film, zakáže se kniha, obžalují spisovatele, nepřipustí veřejnost, ... a všechno už nám přijde zcela normální, jako nic neobvyklého, ... no to je přece katastrofa!
Já bych přece jenom měl jeden vzkaz ... k těm, kteří mou práci měli rádi a kteří mně věřili: Aby se proboha nenechali otrávit, protože asi skutečně jediný bohatství, který člověk má, ... je jeho duše, a tu si nesmí nechat zkazit!
Myslím, že je to jeden z nejdůležitějších důvodů, proč jsem vodešel.KONEC CITÁTU.

Podívejte se: zdražlo se maso, zdražily se potraviny, zakázal se film (Uloupené Kosovo), obžalovali "pisatele" "tykadel", nepřipustí veřejnost - církevní "restituce", média si nakoupili bohatci a cizinci, sudeťákům se omlouvají, průmysl, který nás živil rozkradli a rozprodali za babku cizincům - a to vše nám připadá normální. I tu duši národa - kulturu - vyměnili za brak a pornografii. Vyvážejí "mozky" a nám zde zůstává 700000 nezaměstnaných. Co vy na to DNES pane Pucholte?
18. 01. 2014 | 13:08

Res Mathematica napsal(a):

Nestojím za názorem,že každá nepřirozená smrt-ať sebevražda nebo ne,má vždy za sebou vědomí.Resp.i úmysl téhož konce.Nepodceňujme nevědomí,neodbornost a řetězení náhod přírody.

Nedávno (včera,tuším)kdosi zde v blozích dával i odkaz na "Osmero" - 8 bohů v starém Egyptě(zdroj Wikipedie, v 15. nuku),řídících svět .Odvozené učení hermetismus,pozdější řecký bůh Hermes jako jejich ekvivalent (Osmera).Z axiomu hermetismu-o sebepodobnost části k celku tam vede odkaz na "fraktal".Krom odkazu na povídku o mladém Hermovi,jak nejprve ukradl pasáčku krav Apollonovi 15 krav a vrátil mu je za "lyru" a "píšťalu"-dva hudební nástroje Apollona .Vyšší Bůh jej pak přinutil to vrátit.
Fraktal matematicky definoval před půlstoletím Mandelbroit.Navázal i na práce českého empirického statistika-demografa Jaroslava Korčáka (1896-1989),jehož jej inspirující práce z roku 1938 vyšla 1941 a od roku 1951 byl J.K. též v ČSR VŠ profesor.Došlo však k dvojímu omylu:Korčák hlásal,že asymetrické normální rozdělení je symetrické a Mandelbroit později zjistil,že jím (Mandelbroitem) nalezený vztah mezi jeho fraktální dimenzí a Korčákovým exponentem (jeho asymetrického rozdělení) není platný.
O smrti Palacha rozhodly fyzikálně dvě věci:fraktal benzínu v tkanině oděvu (fraktální dimenze-stupeň zaplnění prostoru jím-fraktalem benzínu,benzínem) a čas,který uplynul od jeho zapálení do okamžiku,kdy na něj pražský dopravní výhybkář s dalšími lidmi u Domu potravin hodili své kabáty,oheň dusící.
U Palacha to též mohla být hříčka přírody-její dvojí náhoda nebo jeho dvojí chyba úsudku o následcích. Dovolme si vždy více možností v úsudcích.
Tzv. "Korčákovu zákonu" -kterým třeba přesvědčivě zpracoval i 994 ostrovů Jugoslavie -to na významu neubírá.Předsedou české vlády za normalizace zase byl jiný Korčák.
18. 01. 2014 | 16:37

Kůrovec napsal(a):

"Jan Palach... se dobrovolně stal živou pochodní na protest proti okupaci"

Nejlepším uctěním jeho památky by bylo vyslání dalších několika stovek českých vojáků do nějaké vzdálené země!

Není-liž pravda?
18. 01. 2014 | 22:52

Medikolog napsal(a):

Poslanče Hamáčku,

kdyby po vstupu vojsk Velkoněmecké třetí Říše do SSSR v roce 1941 všicni Rusové a spol. spáchali pro vaši větší slávu sebevraždu (ani by se nemuseli zrovna jenom upalovat), Adolf Hitler by do zámrazu vyhrál válku na východě. A kdyby si po Dunkerku Churchil a spol. "hodili mašle", Mohli by Němci táhnout na východ v plné síle a nejspíš by zachránili ruské vodovody před popraskáním mrazem.. když by nebyl kdo by topil, nebo zavřel vodu a vypustil potrubí... Jděte s tím sebevrahem k šípku. Být takoví hoši a dívky z HAGANAH a pod, nikdy by nevznikl Izrael.

Bojuje se totiž ničením nepřátel.. a při tom se bohužel, i umírá.. a to i při ztracených, sebevražedných akcích. O tom je boj! Ne o sebevraždě! Nesplnitelným snem každého dobyvatele je prázdná, neobydlená země, kde nikdo neklade odpor protože než by bojoval, raději spáchá sebevraždu. Palachiáda je případ pro psychiatra.
18. 01. 2014 | 23:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy