2012: Konec světa nebo nový začátek? Záleží na nás.

23. 02. 2012 | 14:43
Přečteno 26631 krát
S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe. Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek.


„Konec světa 21. prosince 2012 předpovídá mayský kalendář. Ten je ale naprosto nepřesný a předpovědi z něj jsou naprosto zpochybnitelné,“ uvedl předseda České astronomické společnosti (ČAS) Vondrák. ČAS hodlá v roce 2012 ohledně katastrofických předpovědí organizovat mohutnou osvětu. Konci světa byl věnován i tříhodinový diskusní panel ČT 24 „Planeta země 2012: Apocalypsis - Odhalení“. Zasednul v něm důstojný a mravný kardinál vedle bezcharakterního lobbisty, mazaný advokát vedle ctihodné soudkyně, moudrý šaman vedle dravého ekonoma. Výběr účastníků a roztříštěnost jejich názorů dokonale ilustrovaly roztříštěnost celé společnosti. Více než sedmdesát procent účastníků divácké ankety si myslí, že současný systém není šetrný k životnímu prostředí, není spravedlivý a neumožňuje zdravý a dlouhodobý vývoj společnosti. Většina cítí naléhavou potřebu změny. Většina by se ale podle průzkumu v případných změnách neangažovala a zůstala by pasivní. To je apokalyptické odhalení. Existuje vůbec nějaké řešení? Víme vůbec, kam směřujeme?

Po pádu železné opony jsme se, naivní a nezkušení, nechali zlákat k účasti v expedici na horu konzumu, liberálně tržní Everest. Organizace se ujala cestovní kancelář „Neviditelná ruka trhu s.r.o.“. Její majitelé, mocné privátní korporace, svěřily vedení výpravy fanatikům posedlým poučkami Miltona Friedmana o nutnosti extenzivního ekonomického růstu, odstranění regulace, volných cenách, volném trhu a jeho všemocné neviditelné ruce. Jako uhranutí jsme se vydali vzhůru. Cestu lemuje poničené životní prostředí a těla těch, kteří nasazenému tempu nestačili. Tři milióny českých účastníků výpravy trpí úzkostmi a depresemi, další stonají tělesně. Vztahy ve skupině se rozpadly. Každý bojuje sám za sebe, o vlastní přežití. Jsme těsně pod vrcholem. Došly síly, došly zásoby, těžko se dýchá, v ostrém ledovém větru se téměř nedá jít. Tržní vůdci popohánějí k dalšímu postupu. Nemocní a slabí jen zdržují. Ty propustíme a opustíme. Formaci zreformujeme, provedeme pár škrtů a jdeme dál. Cesta je správná, jen to chce ještě víc volného trhu, víc konzumovat, abychom mohli ještě víc vyrábět. Opakují dál svoji mantru. Ta cesta ale není správná. Dál už je pásmo smrti. Fanatické vůdce dál nesmíme následovat. Slabé a vyčerpané nesmíme opustit. Je nejvyšší čas se zastavit, najít klidné místo a pozorně naslouchat radám moudrých náčelníků: peruánských indiánů Atapany, Toltéků Duška, katolíků Vlka a Halíka. Důkladně promyslet návrat, rozdělit zbylé zásoby, rozvrhnout síly, naplánovat zastávky na odpočinek, postarat se o staré, nemocné a vyčerpané. Při sestupu se držet za ruce, být si navzájem oporou, aby byly ztráty na životech co nejmenší. To je potřeba udělat hned.

Největší úkol nás čeká po návratu do základního tábora. „Globální ekosystém a další vývoj života na zemi je vážně ohrožen a vše může skončit ekologickou katastrofou. Přelidnění a průmyslové technologie přispěly k závažné degradaci životního prostředí, na němž je náš život závislý. Důsledkem je vážné ohrožení zdraví a blahobytu.“ píše Fritjof Capra v knize Bod obratu. Liberálně tržní model končí. Finanční injekce jen prodlužují jeho hlubokou agónii. Nepotřebujeme jeho reformu, nýbrž nový hodnotový systém, nové paradigma. Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem. S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe. Jen my sami můžeme svým vzorem a energetickým polem působit na ostatní a změnit tak společenskou situaci. Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SansLogique napsal(a):

Kam směřujeme, to vím naprosto přesně, ale neprozdardím vám to, páč by to p. Stejskal smazal.
Jenom k ničení životního prostředí - bolševik se choval v tomto směru možná i hůř a pokud jde o moudra lidí jako jsou církevní lídři... to snad nemyslíte vážně.
23. 02. 2012 | 14:53

ali napsal(a):

samozřejmě, že nový začátek..údajně má nastat 21.12. tma na několik dní. Slunce bude ve středu naší galaxie a planety v jedné lajně..tudíž bych se nedivila, že tma bude..pak nastane transformace velkých rozměrů..už se na to těším..
23. 02. 2012 | 14:53

vasja napsal(a):

Novej začátek....
Až se vám povede konečně udělat z Klause blázna. A nepodělejte to zase.
23. 02. 2012 | 14:56

Mate napsal(a):

pohodadžesss

opet byl zakoupen dalsi cas za penize lidu a lidi co se jeste nenarodili :-)))
23. 02. 2012 | 14:58

prak napsal(a):

Jen naivka může se domnívati, že současní kočí předají své otěže jen tak, bez boje.
23. 02. 2012 | 15:00

Buwol napsal(a):

Nový začátek u nás by možná nastal od chvíle, kdybychom si přiznali, že v osobě pana Havla si z nás prozřetelnost potažmo STB udělala dobrý den ....
23. 02. 2012 | 15:02

skeptický napsal(a):

Zredukovat populaci na půl miliardy.Plány jsou na stole.Reformy probíhají.
23. 02. 2012 | 15:08

chichi napsal(a):

Přál bych si, aby mi čeští zastánci prounijních a proeurozonních teorií vysvětlili proč jim máme věřit.

Prezident Sarkozy neuměl pochopit a porozumět českému NE k připojení se k paktu fiskální stability.
On sám ovšem v rámci své předvolební kampaně přislíbil, že pokud bude zvolen, vypíše referendum k připojení se Francie k paktu fiskální stability.

Takže PROČ máme věřit a stavět se za něco, co za pár měsíců (již několikrát opakovaně) nebude platit ?
Sarkozyho chápu, ale nechápu ten český nekriticky prounijní postoj, na pozadí prokazatelně a opakovaně v čase se měnících tvrzení (např. Řecka se nikdy v EU nevzdáme vs. Řecko může odejít).
23. 02. 2012 | 15:09

PK napsal(a):

Pane Hnízdile,vaše články sleduji již delší dobu,skoro vždy mi mluví z duše a jsem rád když se zas nějaký nový objeví.Takových blogeru jako vy je třeba jako soli.
23. 02. 2012 | 15:10

miky napsal(a):

SansLogique...
Uveďte prosím jediný nevhodný bod Desatera-jako základu,(nejen) křesťanství.
..a jako zdejší morální autoritu:pan ..Klauz,či Bartoška nebo Vás?.....
23. 02. 2012 | 15:13

Miky napsal(a):

Pane Hnízdile-musím souhlasit se skratkou PK.
Dík !
23. 02. 2012 | 15:15

MaB napsal(a):

Problém je v tom, že zhypnotizovaný jedinec potřebuje dostat pořádnou ránu, aby se vzpamatoval. 22 let se nám zde opakuje, že více trhu, růstu a svobody znamená větší prosperitu a lepší život.

Věří tomu dost lidí, a hlavně tomu věří naprostá většina lidí, kteří působí v médiích a u mocenských pák politiky a byznysu. Věří tomu mainstreamoví ekonomové, kteří svou víru opakují věřícím ráno, odpoledne, večer.

Není jiné cesty, než cesty do slepé uličky, když všichni, kdo mají ve společnosti hlas, volají, že do slepé uličky musíme, musíme, musíme!

Doufejme, že ten náraz nebude pro všechny smrtící.

Teprve po nárazu se budeme moci rozmyslit, kam se vydáme.

Nebo kam se vydají, protože my mezi těmi "po nárazu" už nebudeme.
23. 02. 2012 | 15:18

Yosif K napsal(a):

Hnizdil pise:
.....svěřily vedení výpravy fanatikům posedlým poučkami Miltona Friedmana o nutnosti extenzivního ekonomického růstu, odstranění regulace, volných cenách, volném trhu a jeho všemocné neviditelné ruce......

Doktore Hnizdile, nerejte do meho obibeneho Friedmana. Vas pohrdavy tom svedci o tom, ze jste z Friedmana nikdy nic necetl! Neplete jabka a hrusky dohromady!!!!
A) monetariste extenzivni rust nkdy nijak nepropagpovali - naopak monetaristum je extenzivni rust SUMAFUK. Monetraistum je jedno, zda behem krize poklesnou mzdy proletariatu o 1% nebo 2 %. Monetariste tvrdi jen jedno - rust penezni zasoby musi byt umerny rustu vyroby. Pokud rust vyroby a sluzeb stagnuje, MONETARISTE JSOU PROTI rozprasovani dalsich a dalsich penez mezi proletare...
Apostolem extenzivniho rustu na vychod jsou komanci, na zapade socdemacke strany, ktere z poklesu mezd proletaru o 1 nebo 2 procenta delaji globalni tragedii, nasedaji do vrtulniku a rozhazuiji mezi proletare baliky penez aby krizi "rozehnaly". Coz nejde delat donekonecna......
B)Friedman neodsuzuje regulaci monopolu, tu dnes asi neosuzuje nikdo. Otazka je co je monopol atd.
C) to s temi volnymi NEMONOPOLNIMI cenami je svata pravda - pokud jste si nevsiml za sociku, kdyz je neco dotovane, tak se s tim plytva, pak je toho malo a je to k sehnani jen pres svaz znamych. Nebo je to na pridel a shmeli se s tim na cernem trhu - jako s auty za sociku.
Pokud toto nechapete, nechapete vec, na ktere se shoduje 99.99% ekonomu a kterou si muzete snadno osvezit v pameti, pokud jste za sociku se snazil sehnat neco, ceho momentalne nebyl katastrofalni prebytek.
Pokud toto nechapate, nekde se nechte "holisticky vysetrit"......
23. 02. 2012 | 15:18

český maloměšťák napsal(a):

Článek pěkný, vysvětlení moudré, apel v závěru sedí.
Jenže pokud máte v nějaké branži market a opinion makery - musíte ve složitých civilizacích udělat také něco s nima - nejen se sebou samým.
Mají totiž velkou moc.
Dokáží zesměšnit, pozpřevracet data, znevěrohodnit či prostě jen silou porazit téměř cokoliv - tímto také oddalují nutné změny.
Nikdy v historii ještě nenastalo to, co se děje dnes - kdy dochází k obrovským změnám ve světě ...a to změnám ve vědění, chápání, ekonomice, obchodu, hospodářství, technologiích...a přitom vládnou stále tytéž přihlouplé tetky a brutálně jednoduší strejci co vládli v dobách diametrálně jedodušších, než je tomu dnes.

A filozofové či technici jsou rádi, když jim tyhle kreatury občas hodí alespoň nějakou ohlodanou kost.

Jak je to možné ?

Není to největším paradoxem doby a tak i předzvěstí katastrofy ?

Btw :

http://www.usatoday.com/money/perfi/taxes/story/2012-02-23/economists-obama-corporate-tax-plan/53216952/1

Kdyby se zde někdo našel - a ten článek přeložil - byl bych s povděkem. Jde o docela zásadní návrhy - a možná že o budoucnost euroatlantické civilizace.
23. 02. 2012 | 15:27

Silvie napsal(a):

Mně včera zaujal pan Zelený a prof.Bárta. Jejich knížky bych si docela ráda přečetla.
U Šloufa jsem odpadla - pan Hnízdil byl k němu až nevídaně milosrdný...
Proč tam zvou takové debi.. (mám na mysli Šloufa) - jakými moudry nás mohou obohatit.
23. 02. 2012 | 15:28

Vlado napsal(a):

Pane doktore včera jste byl v pořadu na štyřiadvacítce opět nepřekonatelný v apelu na nové myšlení o kterém v blogu píšete.
Alespoň náznak jak tento morální úpadek napravit jinými prioritami. Dokážete o této cestě přesvědčit ty kteří však mají představy jiné a z vytčené cesty volné ruky trhu dobrovolně nesejdou? Oni ji vzívají jako vykupitele růstu "růstu".
Induviduality mají podle nich zachránit tento zadlužený stát.
23. 02. 2012 | 15:32

JC napsal(a):

Než podle tvého, žvanivej slimejši, tak to raději ten konec světa.
23. 02. 2012 | 15:34

Ládik!!! napsal(a):

Šaman byl jednička.
23. 02. 2012 | 15:35

Yosif K napsal(a):

Hnizdile,

Friedman taky nikoho nenabada aby vice a vice konzumoval!!!! Pouze konstatuje, ze lide, kteri nechteji konzyumovat tak nekonzumuji a lide co CHTEJI konzumovat tak konzumuji.

A je to svata pravda. Mel byste videt, jak v SSSR - ve state ktery od rana do vecera odsuzoval pachteni za zapadnim oblecenim a navyky - se zenske rvali ve fronte na kozacky SDELANO V CSSR!!!!

Byl jste nekdy v SSSR? Stal jste tam nekdy ve fronte na neco???? Nedelejte si iluze ze, ze konzumni zvyky vnesl do SSSR Friedman nebo podvratna zapadni propaganda!!!!!

Take nelzete sam sobe, ze Friedmnan nabadal aby si zacinajici podnikatele v CR kupovali luxusni BMW nabo medaky a pak zkrachovali.....

Friedmann rika uplne to stehne co rika ten vas ATAPAMA - kdyz ti dochazeji zasoby a penize, tak se chovej racionelne a porizuj si to na co mas, ne to co bys chtel mit!!!!!

Friemanovi protivnici jsou nesvepravni fanatici, kteri rozhazuji
penize ktery nemaj:
"Zdroje tu jsou!!!"
a
"Statni dluhy se splacet nemusi!"
a
"Byli bychom sami proti sobe, kdybychom setrili pred volbami!!!"

No nic - starymu Atapanovi cest praci - beze vsi legrace - Fredman rika cca to stejne!!! Setrit se musi, aspon od nejake miry rozhazo0vani se setrit musi...... a hospodarsky pokrok se netvori rozhazovanim ale setrenim...... (...kdepak jsem to nedavno slysel ze zvysovanim davek v nezamestnanosti se vytvari pristi hospodarsky zarak? Kdopak to asi rikal????.....)

BTW - Atapana - neni to nahodou ten co rikal ze nemaji amazonskym Indianum davat antibiotika? Aby jich nebylo zbytecne moc? Setrit se musi, ale tohle mi pripada prece jen trochu.......
23. 02. 2012 | 15:36

Xaver napsal(a):

Nevím za co všechno může Friedman. Vím ale, že asi před 22 lety u nás jeden vlivný pán uplatnil pravidlo, že každý může všechno, pokud z toho platí daně. Jeho konkurent prosadil názor, že každý může všechno když sežene právníka, který potvrdí, že to není proti zákonu.
Mnohé z toho co se Dr.Hnízdilovi nezdá má počátek v těchto dvou
zásadách.
23. 02. 2012 | 15:37

aga napsal(a):

Ke konci času hlavně pozor na falešné proroky. Každý, kdo je dnes mediálně podporován (jedno z jaké strany), jím zcela jistě je. Falešná média nikoho opravdového nemohou z principu "vstřebat".
23. 02. 2012 | 15:44

Yosif K napsal(a):

Xaver napsal(a):
Nevím za co všechno může Friedman. Vím ale, že asi před 22 lety u nás jeden vlivný pán uplatnil pravidlo, že každý může všechno, pokud z toho platí daně. Jeho konkurent prosadil názor, že každý může všechno když sežene právníka, který potvrdí, že to není proti zákonu.
23. 02. 2012 | 15:37
Pane Xavere - vy nevite zda za to muze Friedman nebo Adam Smith (autor vyroku o neviditelne ruce trhu) a ja to vim. Nemohou za to.
Oba dva zastavali nazor, ze trh funguje jen v souvislosti s moralkou a pevnym pravnim radem. Moralkou a pevnym pravnim radem ovsem nerozumeli to, ze by napriklad CSSD poslanec Krecek MUSEL bydlet v byte s regulovanym najemnym, protoze k tomu mel dekret za sociku a mladi lide bez dekretu museli na trzni najemne doplacet o to vice o kolik setril poslanec Krecek.
23. 02. 2012 | 15:44

Ivan napsal(a):

Yosife, jen na okraj: Ženy se rvaly, ne rvali. Vím, že určitě budu označen za puristu, ale pokud se zanedbávají detaily, škodí to celkovému vyznění. To neznamená, že s tebou souhlasím. Jinak blog celkem zajímavý, ale nic nového.
23. 02. 2012 | 15:48

santawizard napsal(a):

Kojec světa pochází z Bible .Tam se to jmenuje Zjevení sv.Jana.Všechny jiné konce světa jsou více měně zkomoleniny pocházející z Bible.Zajímavé však je ,že církev nikdy v životě nechtěla ,ale raději vždycky zakazovala natočit její konec světa jako velkofilm Zjevení sv. Jana z bible.!!!!
Říkáte :Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek.
Otázka strachu je relativní k velikosti aktuálního nebezpečí.Jestli se jeden druhého strašíme zbytečně, tak se to jmenuje fobie.Straší a haraší?Strašidlo nebo strašpytl?
Pravda je ,že lidé neumí kontrolovat svůj hněv,víc než svoje cigarety a proto se navzájem straší v boji o moc.
23. 02. 2012 | 15:54

Ládik!!! napsal(a):

Pro mě byl nový začátek v roce 1990. Konec v nedohlednu.
23. 02. 2012 | 16:01

Yosif K napsal(a):

Vlado napsal:
Dokážete o této cestě přesvědčit ty kteří však mají představy jiné a z vytčené cesty volné ruky trhu dobrovolně nesejdou?

Pane Vlado - neco se zmenit musi - musi se zacit setrit na vsecjh styranach, nikoliv se snazit rozchodit krizi navysovanim dluhu a rozhozem vyssich davek mezi proletare.....

Co vam vadi na volne ruce trhu? Kde vam schazi regulace CEN? Chcete aby kilo svickove stalo 26 Kcs a aby byla k dostani jenom pod pultem? Nebo chete aby rohlik stal 033 Kcs a kilo chelba 2.6 KCS a aby se to dotvalo "zdanenim odporne burzoazie"? Nebo 400% zdanenim spotrebniho zbozi jako za sociku? S tim ze chelba je dulezityejsi nez bicykl?
Uvedomujete si co chcete? Jaky by to melo prakticke dopady? Nebo to rikate jen tak, aby se neco rikalo?
23. 02. 2012 | 16:19

RA napsal(a):

tam, kde jsme dnes, nás pane Hnízdile , právě zavedl SOCIALISMUS a pan Halík. Protože ta ruka trhu, ta nikdy fungovat nemohla, lidem jste vzali daněmi všechny peníze a dali jste je formou dotací a grantů lidem, kteří by si je nikdy na svůj nákladný život svojí prací vydělat nemohli. Schválně, jeden příklad, jak je možné, že milionová Praha má stejný počet divadel, jako dvacetimilionová Paříž ???? Tohle, soudruhu Hnízdile, totiž nemá s trhem společného zhola nic. Tady "zvítězily" odbory, komunisti, socialisti, doktoři se svou vyděračskou akcí akcí a podobné skupiy, teď se ovšem všichni hrozně divíte, hlavně vy, státní zaměstnanci, ouřadové, kontroloři, kontroloři kontrolorů. Nemalou roli v této komedii též sehrála Evropská bolševická unie, která slibovala zářné zítřky a přitom nás to eurobyrokraté dovedli do evropského pekla. Pane Hnízdile, ale nedá mi to, na všechno toto Klaus poukazoval, a vy jste ze sebe udělůa hlupáka, někdy mlčet je taktické.
23. 02. 2012 | 16:21

Brunob napsal(a):

Jestli liberálně tržní model končí? Udělejte v tomto smyslu názorový průzkum u členů vládního NERVu. Tito téměř ve všem nejistí ekonomové jsou lidé samolibí, sympatičtí většinou sami sobě. Při návštěvě Prahy hvězdného Miltona Friedmana doprovázel i srdcem Jiří Schwarz z Liberálního institutu. A vyznal se z této své lásky i veřejnosti.Dříve přednášel jinou ideologii (už na to tady poukazoval několikrát myslím že Kelt), marxleninskou cestou se Schwarz spolu s Ševčíkem připletli do cesty známého tenisty a dali náležitou prezentaci jeho kupónovému fondu. Nyní už fanatik volného trhu a sběratel drahých obrazů má původ v Novém Jičíně (odtud chtěl být senátorem), ale u Krajského soudu v Ostravě prohrál při s kandidátem ODS, který uplatnil svobodnou soutěž v předvolebním souboji a nebojácně poukázal na komunistickou minulost Schwarze Jiřího i jeho otce Františka Schwarze. Ten proslul coby ředitel muzea a přece taky znalec normalizačním nápadem vynechat v "koutku tradic" na místní zdravotní škole jméno zakladatele genetiky a okresního rodáka světového věhlasu J.G.Mendela. Že on s těmito Němci (germanista!) nechce mít nic společného. Tak pravil Franzi Schwarz, vedoucí katedry marxismu-leninismu na VUMLu při OV KSČ v Novém Jičíně. Jestli tomu říká jeho syn, tedy ekonom Jiří - v TV rozhovoru s moderátorem Cikrtem - že měl tehdy doma liberální výchovu, tak to nebylo nic jiného než ideologická flexibilita. Svědčí o tom jeho další postoje.
23. 02. 2012 | 16:28

ortler napsal(a):

A vrátíme se do jeskyní,budeme poslouchat šamana,an rozprávi s větrem a duchy předků,namažeme se dobytčím lejnem,epileptické dítě budeme spirálovitě masírovat kolem pupku,abychom vybudili čakry,v krajním případě z něj toho ďábla vyženeme...a tak bych mohl pokračovat donekonečna.
Měkne ti mozek,Hnízdile,měl bys zavčas pověsit medicínskou praxi na hřebík a nechat se důkladně vyšetřit.
23. 02. 2012 | 16:29

JARLE HALSNES napsal(a):

včera jsem Vás viděl v TV. Hezky jste to formuloval, zemím opravdu vládnou psychopati. A řekněte mi, proč se mi zdá, že ti, u nichž se to manifestuje nejzřetelněji (např střelbou do demonstrantů, vězněním lidí atd.) mi nepřipadají o nic víc nebezpeční, než ti, co se tváří superzodpovědně a skoro geniálně.....
23. 02. 2012 | 16:30

Yosif K napsal(a):

cesky malomestak napsal:
...a přitom vládnou stále tytéž přihlouplé tetky a brutálně jednoduší strejci co vládli v dobách diametrálně jedodušších, než je tomu dnes..............

OMG - na koho takhle narazite? Na kovo-odborarskeho vudce soustruznika druhe tridy Skromacha? Nebo na Spidlu "zdroje tu jsou"? Nebo na Kolotuka?

Nebo si naopak myslite ze nas na cestu asketicke skromnosti navede buldozer Paroubek, ktery si nedavno jako spravny proletarsky vudce koupil vilu na Ithace? Ze by Paroubek treba plaval na Ithaku na voru s plachetkou a padlem aby "snizil karbonovou stopu"? Nebo ze by jeho zenuska v ramci boji proti otepleni prestala kupovat boticky u Diora?

No jedno je pravda, prihlouple tetky a jednodussi strejci toho obvykle mnoho nevyresi.......
23. 02. 2012 | 16:34

meloucí palice napsal(a):

Vlka? Tak už i Vy jste se zbláznil... Viděl jsem Vás včera s ním v tv,tak asi proto.. Ale to není ten,který nás z těch s...k dostane,vždyť on ještě přitápí pod kotel a zvyšuje napětí lidí-církevní restituce. A ani Halík není spasitel. Chce to ulici a smést tu sebranku komplet a s heslem Slušnost nade vše,začít od nuly. Sice máme holé řitě,ale slušnost,láska a naděje i víra musí být náš společný cíl,jinak se tu nedá žít!!!!
23. 02. 2012 | 16:35

Yosif K napsal(a):

Hnizdil napsal:
„Globální ekosystém a další vývoj života na zemi je vážně ohrožen a vše může skončit ekologickou katastrofou. Přelidnění a průmyslové technologie přispěly k závažné degradaci životního prostředí, na němž je náš život závislý. Důsledkem je vážné ohrožení zdraví a blahobytu.“ píše Fritjof Capra v knize Bod obratu. Liberálně tržní model končí.

Jasny pane Hnizdil - oranzovi fanatici se uz raduji.... Liberalni trzni model konci. Takze pristi model bude NELIBERALNI NETRZNI? Ale konkretne jaky?
NELIBERALNI - Hnizdil bude v cele komise, ktera bude popravovat reptaly? Nebo budou reptaly jen drzet v Gulagu? Jaky jiny vyznam ma slovo NELIBERALNI? Jaky jiny nez ze budou omezeny svobody? Bude nejaky stalinismus? Nebo nejaka zeleno-katolicka diktatura? Halik bude vyrazovat z TV zavadne filmy a nakonec zakaze televizi? Nebo Halik zakaze piti piva, aby hnizdilovci meli mene prace s alkoholiky?

NETRZNI - co to znamena? Hnizdil bude pres statni planovaci komisi urcovat cenu rohliku a osobnich automobilu? Nebo budou auta rovnou na pridel? Jako na Kube? Eletrina bude jen z vetraku 14Kc za KWH aby si lide preventivne navykli svitit loucemi? Rekreace bude povolena jen na jednodenni dojezd voziku tazeneho oslem?
Bude zakazan a vyvrazden dobytek, ktery svymi prdy vydava petkrat vice sklenikovych plynu nez vsechny elektrarny a auta sveta?

Mam pocit ze pokud bude nekdo propagovat neliberalni a netrzni spolecnost, ze se asi moc daleko nedostane - neliberalni a netrzni spolecnost zde byla 50 let - od prichodu nacistu az po rok 1989.....
...a ten bo...del si jeste dost lidi celkem dobre pamatuje....

A tan Atapana co nechtel davat antibiotika Indianum, bude nebo nebude davat antibiotika proletarum? nebo jen proverenym proletarum clenum nejvyssiho sovetu - pardon nejvyssiho ekologicko-katolickeho koncilu?
23. 02. 2012 | 16:53

Míval napsal(a):

Ali: nebojte, Slunce ve středu galaxie opravdu nebude. Zůstane i se svým planetárním systémem hezky na jejím okraji a bude se těšit na další miliardy let svého života. I když žijeme v době značně nejisté, na Newtonovy zákony s případným vylepšením Einsteinovými teoriemi se spolehnout můžeme.
23. 02. 2012 | 16:59

Yosif K napsal(a):

meloucí palice napsal(a):
Vlka? Tak už i Vy jste se zbláznil... Viděl jsem Vás včera s ním v tv,tak asi proto.. Ale to není ten,který nás z těch s...k dostane,vždyť on ještě přitápí pod kotel a zvyšuje napětí lidí-církevní restituce. A ani Halík není spasitel. Chce to ulici a smést tu sebranku komplet a s heslem Slušnost nade vše,začít od nuly. Sice máme holé řitě,ale slušnost,láska a naděje i víra musí být náš společný cíl,jinak se tu nedá žít!!!!
23. 02. 2012 | 16:35
Pane Melouci Palice - MUDr Hnizdil se zhledl v korporativisticke ekologicko-katolicke diktature - tak sem tam nejakeho kardinala uz halt budete muset spolknout. Ostatne az bude vsechno v NETRZNI a NELIBERALNI diktature na pridel, budete se spise starat o sehnani par brambor, nejakych sojovych rizku a par polinek do auta na drevoplyn, nez o to kdo je kardinalem a jak dopadly restituce....

...radeji moc nepi...jte - az budete potrebovat penicilin, zjistite ze jej bude rozdavat akorat Atapana a ten vas VLK z kazatelny......
.......Jen sem zvedavej jestli nechaji Paroubkovi i tu vilu na Ithace - mohli by mu ji zbavit a nejvyssi sovet by tam mohl delat politicke skoleni s Hnizdilem a s Fridjotem Caprou......
23. 02. 2012 | 17:03

ali napsal(a):

Míval
jasně, já vím, jen komentuji bulvární kecy a ohlupování, potažmo udyndávání lidstva..asi jsem to nenapsala jasněji, takže to vyznívá, jakože tomu hluboce věřím..

Přesto věřím v určitou transformaci, která pomalu přichází. Co všechno se ale bude muset obětovat, neví ani čarodějnice z křišťálové koule či tarotu.. ;o)
23. 02. 2012 | 17:03

veverka napsal(a):

Perfektní blog.

Je velice zábavné a smutné zároveň sledovat výrony přesně těch potrefených "fanatikům posedlým poučkami Miltona Friedmana " jako je Yosif K. Tito lidé jsou bohužel zcela nepoučitelní a bohužel jsou lidé s tímto zvrhlým způsobem myšlení ve vedoucích pozicích i v poradním NERVu i ve vládě,chrlí tyto poučky na studenty na různých cevrech a dalších výplachových centrech sekty,jsou zkrátka všude.

Svět je infikován tímto mimořádně nebezpečným virem,popsal jste to naprosto přesně ...až na jednu věc....kapři si svůj rybník nikdy sami nevypustí.Sametová revoluce byla sametová jen proto,že to byla revoluce jen naoko,estébáci a komunisti si zprivatizovali majetky a výrobní prostředky SAMI SOBĚ.(a pokračují v tom nadále,stále ukusují další a další pod své firmy a firmičky a syslí a syslí a Drábkují a Drábkují) Skutečná revoluce takto řízená a kontrolovaná zevnitř nebude.Bude totiž o tom jim tyto defacto nakradené majetky zase vzít a ti se ho bez násilí nikdy nevzdají.No a církev se má kvůli Kalouskovu církevnímu megatunelu taky na co těšit a nevšiml jsem si že by proti tomu vámi zmiňovaní Vlk s Halíkem protestovali,že?.
23. 02. 2012 | 17:06

Petr napsal(a):

Vážený pane MUDr. J.Hnízdile,

odkaz na stránku dnešního hosta Hydeparku - www.novebohatstvi.cz

Co si o tom myslíte?

Díky.
23. 02. 2012 | 17:08

český maloměšťák napsal(a):

Yosif K
Platí vás od slova nebo hodinově ?
Kolik ? /pokud to není tajné/

Lidé by měli pochopit, že už neplatí, že to, co je dobré pro lidi, je dobré i pro svět - je třeba se na mnoho věcí dívat tak, že to co je dobré pro svět - je tak i dobré pro lidi.

Pokud totiž bude dynamika růstu spotřeby a její struktura taková jaká po dekády stuje, bude nutno mít za 30 - 40 let další Zeměkouli , za dalších 50 let další dvě a tak dále a tak dále.

Můžeme se tak stát buď vychovateli našich dětí a vnuků, jejich ochránci - anebo jejich katany.
Americký sen o inkluzi do high society a tak i do modu " o mně a rodinu je postaráno - tak nač brouka trápit" ....je sen. Halucinace.
V podstatě morbidní a cynická, odzbrojující léčka.

Snad že bychom požádali Yosifa K - ať ty zeměkoule vykouzlí z klobouku...

P.S. Modulace chování pouze cenou může být pro civilizace zhoubná - slepá ulička. Vzdělávací procesy zatím selhávají.
Zbývají tedy pouze regulace a výměna elit /zkvalitnění reglementace a administrace/.
Takto bude asi dosaženo minimálních nákladů.

Jak jednoduché - a přitom stále volíme ty přihlouplé , fašizoidní zmetky.
Proč ?
Kvůli ideologickým postojům ?
Ze strachu ?
Z čeho ?
Z koho ?
23. 02. 2012 | 17:20

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Brunob
Díky za tu faktografii rodiny Schwarzů, ten chlap mi stejně jako přestárlý a rádobymladistvě vyzerající Ševčík už dlouho leží v žaludku. Jakobych to tušil, něco jsem slyšel, ale tohle je síla. Kdo znáte nějaké podrobnosti o Ševčíkovi?
23. 02. 2012 | 17:23

Silvie napsal(a):

Ali,

zrovna čtu podruhé knížku R.Moodyho-Doteky věčnosti (zážitky sdílené smrti).
Moody vystudoval filozofii a medicínu, pracoval jako forenzní psychiatr, což je docela slušná kvalifikace pro to, čím se zabývá.
Jeho vidění života a hlavně smrti se příliš neliší od "šamanisty" Zeleného a mnoha dalších vnímavých a inteligentních lidí.
Myslet si, že tahle bezduchá společnost je vrcholem lidských dějin, by bylo pošetilé.

Všem ,které tohle téma zajímá, doporučuju výborný dokument ČT - Šamani odcházejí, jenž do mé duše zasel vážné pochybnosti o směřování této civilizace.

http://media.bloguje.org/897322-samani-odchazeji.php
23. 02. 2012 | 17:23

Pedro napsal(a):

Pane doktore,

Moc hezky jste to napsal. Zitra si jdu pro nové BMW 535, moc se na nej těším. Snad si ho jeste trochu uziju nez to vypukne.
23. 02. 2012 | 17:24

hojk napsal(a):

Je jasné,že sériová průmyslová výroba byla pokrokem v posledních dvou stoletích.Růst produktivity práce i HDP.21.století je první ze století,které se jí má zabývat do hloubky,tedy vším co ji provází,navíc k již dřívěji známému růstu proletariátu,všemi jejími důsledky.Moderní politik bude muset (měl by umět) při periodických nutných krizích své tržní ekonomiky přistupovat na mezinárodní kompromisy a limity vyžívání přírody mnohem více než dosud a při tom nevyvolat války a u sebe ničivé sociální převraty.Nepoložit třetí svět do hrobu,který v tušení svých konců z jednostranně těžební ekonomiky navíc nerovně dělené ziskem je v permanentní nábožensko-revoluční extázi.Zdá se,že politici celosvětově jsou za tímto úkolem dost pozadu.Stále se řídí jen teoriemi velmi lokálními a omezené podstaty,gró problému se zostřuje.Rozpor mezi lidmi v příjmech a rozpor lidí s přírodou,příčemž neomezené planýrování se navíc bude muset regulovat.Proti starého druhu ekonomického zájmu,přetrvávajícímu.Źádá se typ rovnostářského a tolerantního kapitalisty-kompromisníka.Další staletí pak mohou překopat celou lidskou společnost k modernější vůbec. Až se najde společná řeč národů.To ještě brzy nebude.
23. 02. 2012 | 17:27

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

ali
Jetli 21.12 zzase někdo zhasne na několik dní, tak se rozkrade i to málo, co tu zbylo!
23. 02. 2012 | 17:27

ali napsal(a):

Silvie
díky moc za info, Moodyho knihy znám.. :o)
jinak co se týče naší civilizace, není první ani poslední..
ale rozepisovat se o světě duchovna a podobných věcech tady, nemá cenu..je tu moc přízemních lidí :o(
23. 02. 2012 | 17:30

Kala napsal(a):

Zásadní změna myšlení - to je sice hezky řečeno, ale hůř se to provádí. Staré psy novým kouskům nenaučíš. Už jsme to slyšeli mockrát - že se blíží nějaký zásadní obrat, ale všechno je to na úrovni teorie.
23. 02. 2012 | 17:31

Silvie napsal(a):

Yosif,

pokud jste včera koukal na Hyde-park, tak tam o tom docela dobře mluvil prof.Bárta-egyptolog (konec (ne)mocných civilizací).
Pravil, že konec říší vždy přišel zcela nečekaně, a že naše civilizace již v současné době vykazuje všechny znaky úpadku (volně parafrázuju).
Tuším,že Zelený mluvil také o vzrůstajícím vlivu žen, jakémsi novodobém matriarchátu - už aby to bylo - chlapi ten svět dokurvi.., jak mohli.
Asi všichni citlivější jedinci, obdaření vírou (protože je to jistá výsada), to vnímají podobně.
"Tržní"společnost tu dnes je a zítra být nemusí. Peníze, za které si dnes můžete koupit v podstatě cokoliv, zítra nemusí znamenat vůbec nic.
Myslím, že zažijeme velmi špatné časy, které nás donutí vrátit se ke kořenům (vztah k půdě, přírodě, jeden k druhému, k rodinné soudržnosti).
23. 02. 2012 | 17:33

ali napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy
no, a v tom je ten půvab..pár dní stačí..nemusíme mít půl roku tmu, jako na severu.. ;o)
23. 02. 2012 | 17:33

Petr z Tábora napsal(a):

Pane doktore, Váš příspěvek je velmi zajímavý, i se mi líbila Vaše včerejší diskuse. Souhlasím s Vámi jen částečně. Žádná neviditelná ruka trhu to u nás neřídila dříve a nyní už vůbec ne.
Ta imaginární ruka trhu je totiž spravedlivá - to by bylo na dlouhé pojednání. Jen reaguji - pokud je zdrojů méně, tak jsou dražší a tím se vyplatí dražší technologie, které ale té suroviny spotřebovávají méně nebo ji zamění za jinou.
Nyní naopak vládne přerozdělování, byrokracie, nerozhoduje rozum a poctivá práce, ale často podplacené napojení na penězovody ze všech druhů veřejných zdrojů.
Asi znáte teorii, že vývoj probíhá po spirále, vracíme se na stejná místa, ale na vyšší úrovni. Ta kritizovaná civilizace dokázala věci naprosto nepředstavitelné ještě před pár desítkami let - kolik se uživí lidí, lékařský pokrok atd.
Máte pravdu, že by to chtělo vrátit se ke kořenům a ten pokrok vstřebat i lidsky. Ale pokud jde například o přelidnění, tak vidíme, že čím vyspělejší civilizace, tím nižší porodnost a my máme dokonce opačné starosti což zase souvisí s Vašimi tématy.
23. 02. 2012 | 17:41

Petr z Tábora napsal(a):

to Silvie 17:33
Dobrý text, jen nesouhlasím s Vaším chvalozpěvem na větší vliv žen. Jste stejné potvory jako my muži. Více žen ve vedení = více ambiciózních žen a ty jsou stejné jako chlapi, jen nemají koule. Ty ženy s typicky ženskými vlastnostmi se do vedení čehokoli nehrnou.
23. 02. 2012 | 17:45

neznalý makroekonomie napsal(a):

Není ani tak třeba koukat na "zábavný" pořad ČT24, aby si udělal člověk v hlavě jasno co s žitím. Osobně bych spíše doporučoval naslouchat, když hovoří Květa Fialová. Ta je schopná podat každému pomocnou ruku a to jen svým pozitivním postojem k životu i smrti. Její věčně usměvavá tvář uklidňuje a co věta, to perla moudrosti.

Každá doba má své katastrofické vize budoucnosti, které se vždy blíží. Může být i nesmírná bída, nebo obrovské bohatství a člověk zůstává stále stejným. Jde v jeho životě jen o to, co si s tím počne. Jistotu má jen ve své smrti nakonec a i kdyby vládl celou planetou, stejně zemře.

A je to tak, že co člověk ze sebe vydá, podle toho i dostane zpět. Ti co vidí smyslem života jen hmotné statky, slastí užívání, ti nebudou jistě souhlasit. Chtějí jen přijímat a vydat jen když musí. S takovými ani nemá smysl se hádat o čemkoliv, protože by se tak mstil sám sobě, kdo by to zkoušel.

Nadávat na osud, na příkoří od druhých, na svou bezmoc v nemoci, na slabé dary od jiných, je stejné, jako nadávat na počasí a špatně se do něj obléct. Móda je dnes tvrdit, že je blbá nálada. Zdaleka to není pravda, protože blbé náladě se jen víc dopřává sluchu novinářů a politiků, co z toho mají užitek. Věřím, že pak v soukromí z blbých nálad mají srandu. Smějí se naříkajícím, že jim dávají vydělat.

Konec světa? Ten už byl tolikrát, že z toho je fraška, které se zdravý člověk směje, nemocný ji potřebuje pro víru, že jeho trápení se skončí. Konec světa se plánuje jen pro nemocné, ovšem nevyléčitelně a to duševně. Kdo se chce bát, ten strašáka najde, nebo si ho sám stvoří.

Lidé se bojí bolesti. Ta skutečně fyzicky trápí mnohé. Každý má ale práh své bolesti v jiném stupni. Někoho bolí sám pohyb, jiný až teprve z práce ho bolí tělo a další o bolesti ví teprve když ho ochromí v pohybu. Nejvíc proto naříkají nad svou bolestí ti, kteří mají strach ze samotného života a nejméně naříkají ti, co práci milují. Všimněme si, kdo přes média nejvíc naříká a bojí se budoucnosti. Ochromení bolestí to nejsou. Ačkoliv těm je právě nejvíc pomoci zapotřebí.
23. 02. 2012 | 18:00

Silvie napsal(a):

Petr,

v tom vám musím oponovat.
Podívejte se jenom na korupci - kolik žen z vysoké politiky (v níž se některé pohybují také dvacet let, jako jejich mužští kolegové) se nějak namočilo. Já nevím o žádné.
Pokud jde o války, rozbroje, vraždy atd. - ženy v nich hrají jen okrajovou roli.
A neodpovídejte mi tím, že to chlapi všechno dělají pro nás-ženské!!!
Matriarcháty přinášely vždycky prospěch pro celou společnost, protože byly zaměřené na podstatnější věci, nežli je natřásání si opelichaného peří. Ženy si váží života víc, protože ho samy v bolestech dávají.

Až je muži do politiky opravdu!!! pustí a nebudou je shazovat a zesměšňovat a cpát je na kandidátky jenom v malých obcích, kde odřou veškerou neatraktivně placenou práci (starostek v malých městech a na vesnicích je dost), tak uvidíte, že se do politiky pohrnou. A bude líp.
23. 02. 2012 | 18:06

RA napsal(a):

celý článek Hnízdila je jedna velká LEŽ ! Ruka trhu, ta tady nikdy nedostala šanci, kdyby dostala, byl by to spravedlivý systém . Bohužel zvítězil socialismus v té okřídlené větě "sociálně tržní hospodářství" socialismus zvítězil a tak ho tu tedy máme. Odbory, nátlakové skupiny, dotace, granty, náš exodus, Váš exitus.......Evropskou socialistickou RVHP s kvotami na výrobu (to snad nebylo ani za komanče ) a s vraždou SVOBODY.
Klaus měl opět pravdu a do té léčebny choromyslných patříš bohuže Hnízdile ty.
23. 02. 2012 | 18:06

Holubář napsal(a):

Pane autore,

z vámi jmenované čtveřice těch, jejichž radám podle vás máme naslouchat, jsem osobně poznal jen Vlka (jistě máte na mysli bývalého arcibiskupa a kardinála) a slušné vychování mne donutilo vydržet naslouchat jeho monologu skoro dvě hodiny.
Něco tak sebestředného jsem ještě v životě neslyšel a jsem pevně odhodlán už nikdy nevyslechnout - vychování nevychování.
Samotný obsah jeho řeči, zamotaný do nedkonečných, zpravidla nedokončených souvětí, jsem vůbec nedal identifikovat.
Takže děkuji pěkně, hodlám raději naslouchat svým vlastním radám, než těm od vás jmenovaných.

Tímto "čestným prohlášením" ovšem nijak zásadně nepolemizuji se samotným obsahem vaší stati. Jen bych se, už starý a zkušený, nehtěl nechat zase vést někým, kdo mě zavede do sice jiné, ale stejně slepé uličky, jako byly ty dosavadní.

S úctou Holubář
23. 02. 2012 | 18:07

Vashta napsal(a):

Pane Doktore, díky za sdílení těchto myšlenek.

Je celkem příhodné, jak tady reagují někteří, kterým se sáhne na jejich ego (světonázor, který je udržuje při mentalním zdraví). Jakmile se o něj někdo jenom otře a slušně je požádá, aby o něm přemýšleli, vyrazí do protiútoku a šermují nedostatkem toaleťáku pokud nebude podle nich. Asi je to přirozená reakce, jestli nejsou schopni širšího podledu.

Napadá mě toto: on ten neustálý růst je vlastně vykoupen těmi stovkami miliard dluhu, který jsme za 20 let nakumulovali. Nebýt těchto miliard, byla by poptávka za min. polovinu toho dluhu (druhá polovina jsou rozkrádačky) nižší. Teď ta bublina splaskla a ti, co půjčovali si začnou vybírat naturálie (viz Řecko jako pilotní projekt). Říká se, že železná opona praskla hlavně proto, že Západ už neměl kam růst a potřeboval nové trhy a prostor, kam alokovat kapitál. Teď se "zjistilo", že pokud taková společnost přestane růst (tzn. mít na placení úroků), začne požírat sám sebe a jedinní, kteří vyjdou jako vítězové budou jenom Architekti systému. Ti co přežijí ten pád v relativním zdraví. Pokud se nestane něco zásadního. Třeba globální transformace myšlení. Nebo transformace uhlíku 12 na uhlík 7.
23. 02. 2012 | 18:08

RA napsal(a):

Silvie.....já jsem si jen vzpomněl na vysoupení ministyně kultury. Ovšem, její kvalifikací pro funkci bylo, že je Žena, nebo pí. Třeštíková, která se psychicky zhroutila po dvou dnech v politice, ale tam se to dalo čekat, neboť umělci jsou květinky křehké,skleníkové, navyklé na dotace a pakliže jsou vystaveny tlaku a zodpovědnosti, hroutí se.
23. 02. 2012 | 18:11

Silvie napsal(a):

Neznalý,

my ale nemluvíme o "konci" světa, ale o jeho transformaci, posunu ke skutečným hodnotám. A konci této civilizace, která se ocitla ve stejném úpadku, jako kdysi slavná říše římská-obrovské impérium a všechny další.
V historii je pravidlem, že společnost ,jenž se ocitne na vrcholu, už může z toho vrcholu jen sestupovat. A začíná se od píky.
23. 02. 2012 | 18:13

Silvie napsal(a):

Ra,

čekala jsem, že to na mě někdo z vás vybalí.

Já osobně mám dojem, že tam politici ty trubky jmenují jen proto, aby dehonestovali intelektuálně ženy.
Ale vážně - podle mě si tam nedosadí silnou osobnost, která by si dovolila jim oponovat a mohla jim "narušit kruhy" .
Těch neschopných političek byla většina - to máte svatou pravdu. Ale není to dáno tím, že by se nenašly lepší, ony mezi ty gaunery slušné a chytré ženy prostě nepůjdou.
Já bych si mezi zmetky, kteří kradou ,kudy chodí, taky sednout nešla.
Jak je možné, že ženy fungují výborně v obcích a v maloměstech, jako starostky, ale ve vrcholné politice selhávají?!
Protože se do ní dostávají zhusta třeba přes postel nebo konexe (Thalmanová, Peak, Jacques atd.).
Anebo jsou vybírány čistě jako ukázka "pokrokovosti" dané strany - bez ohledu na jejich schopnosti a možnosti.
23. 02. 2012 | 18:21

ghándí napsal(a):

já navrhuju se vrátit k demokracii a kapitalismu. myslím, že všechny problemy, které naše společnost má, pramení z toho, že jsme demokracii i kapitalismus opustili a snažíme se je nahradit globální nedemokratickou eurovládou a sociálním státem. a to nás i celou evropu žene do záhuby. kdo neni uplně zaslepený a sleduje např. dění v řecku, tak musí vědět, že koncept federalizace EU skončil.
23. 02. 2012 | 18:33

exdiskutér napsal(a):

Ruská cesta: Mezinárodní měnový fond uvádí, že od roku 1999 do loňska vzrostl hrubý domácí produkt Ruské federace (RF) ve stálých cenách 1,8krát. Takto se podíl RF na světové ekonomice za dané období zvýšil z 2,5 na 3,0 %. Loňský růst HDP Ruska je odhadován na 4,3 %, čímž je řadí mezi úspěšné země – vždyť Německo zvětšilo svůj HDP pouze o 2,7 %, Spojené státy o 1,5 % a Japonsko dokonce zaznamenalo pokles o – 0,5 %. Inflace ve výši 6,1 % byla nejnižší od dob rozpadu Sovětského svazu. Za dobu Putinovy vlády se zcela změnilo finanční postavení země. Podle údajů Centrální banky RF činil v roce 1999 zahraniční dluh Ruska 177,7 miliardy dolarů, v tyto dny naopak ruské rezervy pravděpodobně překročí hranici 500 miliard dolarů. Tak se Rusko z velkého dlužníka stalo třetím největším světovým rezervoárem financí. A podle dostupných údajů si vláda pro druhou vlnu globální krize připravila rezervy ve výši 200 miliard rublů.
Výrazné proměny zaznamenala i sociální oblast. Statistický úřad RF uvádí, že v roce 1999 dosahovala nezaměstnanost 13,0 % práceschopného obyvatelstva, koncem loňského roku byla 6,3 %. Průměrná mzda vzrostla za období 1999 až 2010 téměř 11,4krát. Určité příznivé změny signalizují i demografové. Počet obyvatel sice klesl ze 146,3 milionů v roce 1999 na 143,9 milionů v lednu 2012.
23. 02. 2012 | 18:37

exdiskutér napsal(a):

Lze použít i jiný, méně obvyklý indikátor: podle moskevského Státního vědeckého centra sociální a soudní psychiatrie klesl od roku 1995 počet sebevražd připadajících na sto tisíc obyvatel RF ze 42 na 23 v loňském roce.
Jenže makroekonomických čísel se nikdo nenají a spokojenost nepramení z údajů o průměru. Sebevražd je stále velmi mnoho (světový průměr je podle uvedeného zdroje 14 sebevražd; Světová zdravotnická organizace uvádí 16 sebevražd na 100 tisíc obyvatel). Minimální mzda v Rusku je čtyřikrát nižší než v Řecku. Ale hlavně, i když průměrná životní úroveň roste, neznamená to, že se neprohlubuje pocit sociální nespravedlnosti.
V Rusku se kalí ocel nespokojenosti ve třech kovárnách. Tou první je sociální diferenciace, druhou korupce, třetí nenaplněné ambice. Nejnovější zpráva OSN Human Development Report uvádí sociální rozpětí jako poměr průměrného příjmu nejbohatších 20 % populace k průměrnému příjmu nejchudších 20 % obyvatel, a to za roky 2010–2011. Tento poměr je v Rusku 8,2 – zatímco například v Norsku činí 3,9, v Německu 4,3 a v Japonsku 3,4 (Česko 3,5 a Slovensko 4,0). Rusko se tak vyděluje ze sociální Evropy a připodobňuje se k extrémně liberálním Spojeným státům nebo rozvojové Číně, v nichž je tento poměr shodný – 8,5. Nespokojenost v tomto sociálním rozměru není otázkou závisti, ale otázkou elementární spravedlnosti ve smyslu zásluhovosti. Rusko se ještě nedostalo za fázi „oligarchistického kapitalismu“, kde ultrabohatí hraví „noví Rusové“ mohou vlastnit fotbalový klub Chelsea (Roman A. Abramovič), mít 29 % v Arsenalu (Ališer B. Usmanov) či držet kontrolní balík v AS Monaco (Dmitrij Je. Rybolovlev), zatímco zákonem stanovená minimální mzda je 4,6 tisíc rublů a průměrný příjem na hlavu 20,1 tisíce rublů. Jak vést takto rozdělenou zemi za společným cílem? Kdo by se chtěl v takovýchto nespravedlivých podmínkách obětovat pro obecné blaho? Nic však nenahlodá důvěru v politika tak snadno jako korupce...
23. 02. 2012 | 18:40

UmKab napsal(a):

Stačí pěd bodů do ústavy.
1. zákaz přerozdělování majetku
2. jediná daň pro všechny
3. procentualní dělba peněz z rozpočtu mezi ministerstva.
4. půjčka jen v referendu a ručí za ní ti co řekli ano.
5. náklady vzniklý z nových zákonů platí příslušná ministerstva, při nezaplacení zákon přestává platit.

Ano tak je to prosté a když se k tomu nedopracujem reformou dožene nás k tomu situace.
23. 02. 2012 | 19:02

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
Yosif,
pokud jste včera koukal na Hyde-park, tak tam o tom docela dobře mluvil prof.Bárta-egyptolog (konec (ne)mocných civilizací).
Pravil, že konec říší vždy přišel zcela nečekaně, a že naše civilizace již v současné době vykazuje všechny znaky úpadku (volně parafrázuju).
Tuším,že Zelený mluvil také o vzrůstajícím vlivu žen, jakémsi novodobém matriarchátu - už aby to bylo - chlapi ten svět dokurvi.., jak mohli.
Asi všichni citlivější jedinci, obdaření vírou (protože je to jistá výsada), to vnímají podobně.
"Tržní"společnost tu dnes je a zítra být nemusí. Peníze, za které si dnes můžete koupit v podstatě cokoliv, zítra nemusí znamenat vůbec nic.
Myslím, že zažijeme velmi špatné časy, které nás donutí vrátit se ke kořenům (vztah k půdě, přírodě, jeden k druhému, k rodinné soudržnosti).
23. 02. 2012 | 17:33
Jo pnai Silvie - ja to taky citim v kostech ze se blizi konec jedne faze civilizace - blizi se konec te faze civilizace, kdy recti popelari brali dvakrat vyssi platy nez slovensti technici a dokrtori a jeste chteli aby jim Slovensko na jejich platy a penze prispivalo.
Tak konec TOHODLE SYTEMU se pro recke rude odbroare blizi a to velmi rychle, to si piste.
Pokud se dostanou do vedeni ECB nebo CNB socani, tak si piste zer ti zruijnuji menu tak rychle, ze si za par dnu pujdete pro chleba s kufrem penez.
A az Nemci omezi penezovody do recka, tak tam zcela nezbytne dojde na navrat k pude a rodinne soudruznosti - rekove propusti bulharske uklizceky a pomocne delniky, chopi se motycek a zacnou brutalni odtucnovaci kuru - zacnou se se zivit vlastnorucne vypestovanymi rajcatky - tak jako v sousednim Bulharsku.

Navrat do pomeru a-la dnesni Bulharsko hrozi vsem vladam, ktere nehdolaji pribrzdit dnesni dluhove utraceni......

Bude hure, splaceni VELKYCH dluhu neni nikdy nejaka radostna selanka, a cim pozdeji bude hure, tak tim to bude horsi..... a cim drive to odborari pochopi, tim lepe.....
23. 02. 2012 | 19:16

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Yosif K
.....Pokud totiž bude dynamika růstu spotřeby a její struktura taková jaká po dekády stuje, bude nutno mít za 30 - 40 let další Zeměkouli , za dalších 50 let další dvě a tak dále a tak dále.....

...ach jo - kde berete ty bludy ze Milton Friedman (nebo jeho neviditelna ruka trhu) rikal ze zemekoule uzivi 50 miliard lidi? Nebo ze by t9o rikal Klaus? Nekde jako provokaci? To mozna.....

Pamatuji si jak pred 20lety nejaci katastroficti bubaci strasili, ze pokud nekdy cinani budou brat evropsky platy, tak ze budou chtit jist i evropsky porce masa a ze pak vypukne na svete valka o veprovy a kureci maso, ze kdyby se cela zemekoule zaplavila kravama a kuratama a prasatama, tak ze jich nebude pro vsechny dost.
A co se stalo? Cinani berou vyssi platy nez Cesi pred 20 lety - maso zdrazilo, cinane jej jedi o neco vice ALE Evropane o neco mene (napriklad v Cechach ZNATELNE MENE). Postaral se o to trh - maso zdrazilo, ji se jej mene, zadna valka o maso nepropukla.

Co samozrejme skutecne hrozi, je to, ze zdroje ktere nepatri JAKZ TAKZ racionelnim soukromnikum, anobrz "vsemu pracujicimu lidu" nebo "vsemu lidstvu" tak tyhle zdroje mozna budou rychle vyrabovany. Jde o ryby v morich, cisty vzduch a vodu v rekach. Protoze kdo vuice vyrabuje ryb, ten "vyhrava". Ale tohle neni krize kapitalismu. To je krize komunistickeho vlastnictvi ryb - patri vsem a nikomu. Kdyby se dalo more zprivatizovat tak jako zemedelska puda, je po prelovovani.

Dtto s rezervacemi lvu, antilop, slonu atd. Tak kde je rezervace statni, tam spousta lidi pytlaci. Tam kde rezervaci zprivatizovalio do rukou nejakych mistnich Masaju, tam maji pytlaci o dost tvrdsi chleba - soukromi vlastnici - Masajove - chapou, ze pokud chteji mit v hotylkach nejaky turisty, tak ze sami nesmi pytlacit a naopak ze s jinymi pytlaky musi poradne zatocit.
Soukroma rezervace funguje lacineji nez statni.......
Kde v tom vidite nejakou krizi trzniho hospodarstvi? Vetsina zmatku, hladomoru a chaosu je vyvolana NETRZNIM HOSPODARSTVIM (viz za casu slavneho SSSR nechtena likvidace Aralskeho jezera..... Aralskle jezero patrilo "vsemu pracujicimu lidu" a jak uz to byva s vecmi v socialistickem vlastnictvi - je z nej tretina a je temer totalne zniceno..... vsichni se chteli mit lepe, vsichni jsou na tom hure.... ...kdyby patrilo soukromnikovi, ten by to asi nedopustil..... )
23. 02. 2012 | 19:48

ghándí napsal(a):

ta míra iracionality mezi řeckou lůzou mě poměrně udivuje. obvinovat německo za to, že si stanovuje podmínky, za kterých je ochotné řecku pujčit, to je naprostá ztráta soudnosti a pokory. puvodně jsem si myslel, že řecko nepatří pouze do eurozony, ale ted vidím, že nepatří ani do civilizovaného světa. na druhou stranu se mi chce škodolibě říct, dobře německu a merkelové tak. ted by si němci měli položit otázku, proč vlastně zachranují eurozonu a hlavně pro koho. co si od toho do budoucna slibují. je evidentní, že loajalita k EU je minulostí a nedá se podle meho nazoru obnovit.
23. 02. 2012 | 19:50

Yosif K napsal(a):

Vshta napsal:
Napadá mě toto: on ten neustálý růst je vlastně vykoupen těmi stovkami miliard dluhu, který jsme za 20 let nakumulovali. Nebýt těchto miliard, byla by poptávka za min. polovinu toho dluhu (druhá polovina jsou rozkrádačky) nižší.

A kam si myslite ze ty stovky milard dluhu zmizli? Myslite ze stovku milard dluhu prozrali a prostaveli hrstaka burzoustu v opulentnich vilach? 80-85% spotreby ve vetsine trznich ekonomik jde do hub zamestnancu - to jest v sirsim slova smyslu proletaru......
23. 02. 2012 | 19:54

Silvie napsal(a):

Yosif,

" A kam si myslite ze ty stovky milard dluhu zmizli? Myslite ze stovku milard dluhu prozrali a prostaveli hrstaka burzoustu v opulentnich vilach? 80-85% spotreby ve vetsine trznich ekonomik jde do hub zamestnancu - to jest v sirsim slova smyslu proletaru......"

Tak tohle jsem nepochopila.

Myslíte, že je dále udržitelný stávající model, kdy normální lidé brutálně chudnou a jsou odíráni čím dál, tím víc, těmi nemravně bohatými? Kapitalismus se deformuje a vrací se do svého raného primitivního stádia - bez "lidské tváře".
Chybná a pohříchu nezodpovědná rozhodnutí nyní platí řadoví občané euro-atlantické civilizace sanacemi bank apod.

Já sice jsem pravičák, ale naše kleptomanská vláda není žádná pravice - to je jenom banda odrzlých zlodějů.
A co se Klause týká - ztratila jsem o něm poslední iluze (viz poslední milosti kámošovi Mrázka a Benešové).

To mám čekat spásu od gaunerů, kteří nás každý rok okradou o miliardy a ještě se u toho tváří, jako matka Tereza?
Socany nemusím, ale pokud se dostanou ke korytu, budou muset utáhnout taky šrouby - navíc to mají posvěcené Bruselem, na který se můžou alibisticky vymluvit.

Nevěřím, že může přijít ještě něco horšího, nežli to,co tu máme teď. To je naprostá degradace.
23. 02. 2012 | 20:21

Silvie napsal(a):

ghándí,

je třeba ale dodat, že Němci nezachraňují Řecko!! Oni zachraňují sami sebe, resp.svoje banky.
A Merkelová taky svou pol.kariéru, protože chce vyhrát volby.
Žádný altruismus v tom nehledejte.
23. 02. 2012 | 20:25

Vashta napsal(a):

Yosif

stovky miliard za kuponovku, "naivní" úvěrování a potom vyplácení bank ze státního, miliardy a miliardy za zkorumpované státní nákupy ... i kdyby procenta z toho šly zaměstnancům, tak jsem rád, že jste pochopil, že to vlastně generovalo ten virtuální růst.

Jaká aktiva tady máme? Skoro nic, všechny zisky plynoucí ze západních cen všeho a třetinových platů jdou vlastníkům do zahraničí. Nemluvě o tom, že kdo může, tak daní v rájích.
23. 02. 2012 | 20:37

William Wallace. napsal(a):

Pane doktore,
děkuji za ten nejkrásnější článek, který jste napsal !!!
Není co dodat,je tam všechno.
23. 02. 2012 | 20:40

Divobyj napsal(a):

Autor

Vcelku dobrý článek.
S výhradami nicka Sans Logique však souhlasím.Komunisté velmi nešetrně přetvářeli krajinu,ve snaze o co nejvyšší hektarové výnosy.Těžba uhlí byla též velmi devastující.Pro tehdejší průmysl prakticky neexistovaly ekologické normy,atd.

A pánové Vlk s Halíkem? Ti nechť se jdou raději někam schovat.
23. 02. 2012 | 20:44

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
Tak tohle jsem nepochopila.
Myslíte, že je dále udržitelný stávající model, kdy normální lidé brutálně chudnou a jsou odíráni čím dál, tím víc, těmi nemravně bohatými? Kapitalismus se deformuje a vrací se do svého raného primitivního stádia - bez "lidské tváře".
A) Klause taky nemusim - pokud lide soudi Friedmana dle toho co rika Klaus tak je to spatne.
B) ze 600 milird na sanaci bankovniho sektoru bylo cca 500 miliard vynalozeno na udrzeni chodu fabrik, ktere nakonec stejne zbankrotovaly. Ten zbytek byl rokraden - a samozrejme ze i ten zbytek je na rozkradeni obrovska suma, ze ktere se cloveku nedela dobre. Ale - jinymi slovy - 500 miliard bylo behem Klausova "Bankovniho Socialismu" projezeno obycejnymi lidmi. S jakym efektem? Jeden kladny efekt zde byl - krachujici febriky nekrachli vsechny naraz - to jest nektere krachly o 1 az 5 let pozdeji, nez by bylo ekonomicky zdrave, na druhe strane se rozlozilo do delshiho casu zcela NEZBYTNE presunuti proletaru a techniku ze starych fabrik do novych. Ale za dost tezky penize......
C) neco horsiho muze prijit velmi rychle - staci aby se dostali k moci pratele proletaru a zacali plnit sve sliby o tom, ze krizi rozezenou vetsim napujcovanim a vetsim utracenim.
Pak by lide v Cesku ( nejenom v Cesku) kupovali brzy bochnik chleba za plnou aktovku penez. Jak tomu bylo donedavna v Zimbabwe. A jak se to ted zvrtava v Madarsku.....

Kdyz je krize tak to musi odskakat vsichni. Samozrejme ze chudi to pociti vic. Kdyz nekdo zchudne ze 200 milionu Kc na 40 milionu Kc, porad ma dost. Kdyz nekdo dostane job za 10 tisic misto za dvacet tisic, tak je to porADNA SUPA. Ale ze by byla nekde krize a nepcitili to chudi lide - to neexistuje.
Kdyz se zacal odbouravaT ZA KRIZE NA ZACATKU 90 LET skandinavsky socik, ve Finsku byla 15% nezamestnanost. Fisnka vlada chtela ozdravit finance, sekla podpory v nezamestnanosti napulku a nastavella po namestich vyvarovny polivek pro nezamestnane. Finove ani necekli, prekonali to. Ani Svedsku se tehdy krize negvyhnula.
O co vic to bolelo, o to rychleji to prekonali.........
23. 02. 2012 | 20:45

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

exdiskutér
Kdyby Rusko nemělo bohatá naleziště nerostů, bylo by možná v rozvratu. Putin to ví a hlídá si to. Vzor vidí v arabských naftových monarchiích, kteří si za svoje petrodolary koupí i tzv. demokratické politiky, kteří jswou stejně náchylní ke korupci jako ti naši kmotři. Jen se v tom naučili chodit, mají schopnější hlídací psy. A ti to taky nedělají z altruismu, vládu peněz nesvrhnete.

Otázka pro radio Jerevan:
Je pravdou, že v komunismu nebudou peníze?
V zásadě máte pravdu, peníze nebudou, někdo je ale mít bude.
23. 02. 2012 | 20:52

Kuchař napsal(a):

Nejhorší na tom je, když se někdo vyjadřuje k věcem, kterým rozumí ještě míň jak felčařině.

Tvrdošíjnost tvrzení zastánců státní direktivy připomíná chytání se stébla tonoucím.

On ten tonoucí přece musí vědět, že hypoteční krize byla způsobena bezprecedentním státním zásahem do obchodní politiky bank. On ten trouba co je po krk ve vodě přece musí vědět, že finanční trhy vysál státní sektor. On přece musí vědět, že HDP rozkradl stát se svými zaměstnanci a politiky.

Ale ani to mu nezabrání volat "Pryč s volnou rukou trhu".

To svědčí o naprostém zoufalství a duševní vyprazdněnosti zastánců státních direktiv, který připomíná silně věřícího, který volá "diky Bože", i když mu celá rodina zrovna skončila v plamenech.

Jděte do pr.. levičáci. Přeji vám novou totalitu a Vitanu, co bude vařit za vás.

Ale beze mě !
23. 02. 2012 | 20:53

MA-FU napsal(a):

Doktor Hnízdil

Díky za milý článek,nevím co bych psala víc-kdo si z něj chce přečíst -přečte.Je to jako článek pana J.Duška.
Možná jste sedmou generaci četl.
http://www.-sedmagenerace.cz/text/detail/2012-bude-rokem-zazraku
23. 02. 2012 | 20:54

Bruno napsal(a):

Autor, děkuji za dobrý blog.
23. 02. 2012 | 20:54

Vashta napsal(a):

Ghándí

to co jste předvedl, je právě ta bezmezná povýšenecká arogance malého člověka. Zkuste se aspoň trochu vcítit do duše řadového Řeka a zkuste si uvědomit jak konkrétně vinný je ten řadový Řek. Ten řadový řek byl léta (dlužno říct že hlavně za pravicových vlád) informován o tom, že je všechno v pořádku. Teď najednou přichází kataklyzma, jsou kráceny penze, platy, stát přestává fungovat a dlouho nebude lépe. Pravidla nastavovali politici a teď za to pyká celý národ. Vy byste se nebouřil? Taky byste nechtěl, aby vládu převzala armáda? Taky byste chtěl, aby Vás, pane Ghándí, ostatní, kteří tyto problémy ještě nemají paušálně odsuzovali a odplivovali si před váma?
23. 02. 2012 | 20:58

ghándí napsal(a):

silvie,
nevím, težko říct, já si myslim, že se tam dá najít i trochu toho unijního patosu. EU je v křeči. v řecku i madarsku se pálí evropské vlajky. sjednotit evropu byl od začátku šílený nápad. lidi se už otřepali z hruz druhé sv války a v evropě začíná být nebezpečná nálada. vytahují se staré křivdy. podle meho nazoru se dá evropa zachránit jedině řízeným rozpadem EU.
23. 02. 2012 | 21:02

ghándí napsal(a):

vastha,
asi bych měl vztek na svojí vládu a politiky, hlavně na řeckou levici, která zavedla v řecku sociální stát na dluh, nikoliv na německo. v tom vidím tu iracionalitu. proč útočí na německo?
23. 02. 2012 | 21:05

Vashta napsal(a):

Ghándí

Jistě, oni jsou naštvaní i na vládu, to jste nepostřehl? Ti Němci a Holandani jsou (možná neprávem) na ráně, protože ti ted přicházejí a něco hmatatelně berou - hlavně národní hrdost.
A ještě stejne musim: ten sociální stát na dluh začaly před deseti lety PRAVICOVÉ vlády. To je fakt, který svoji modrou propagandou neukecáte.
23. 02. 2012 | 21:22

William Wallace. napsal(a):

Neoliberální kapitalizmus je BEZDUCHEJ,zvrácenej,zločineckej SYSTÉM.Působí obrovské utrpení jednotlivců, rodin, národů, přírodě a celé planetě ZEMI.
Neviditelná roka trhu,toť výmysl,bezcitných,egocentrických ujetých lidí,patřících vpravdě na psychiatrii.
Nejsem komunista, socialista apod.Jsem svobodný člověk. Ale mám oči a vidím.
23. 02. 2012 | 21:23

Platan napsal(a):

vasja napsal(a):
Novej začátek....
Až se vám povede konečně udělat z Klause blázna. A nepodělejte to zase.
23. 02. 2012 | 14:56

... se zase. :-)
23. 02. 2012 | 21:26

ujo napsal(a):

pan Yosif K.
napsal, že za Klause a bankovního socialismu bylo 500 mld. projezeno proletariátem a 100 mld rozkradeno.

A nebylo náhodou tak, že aby mohlo být 100 mld. rozkradeno vyvolenými bylo necháno 500 mld. zaměstnancům na skromné živobytí ( spolu s těmi všemi PR omáčkami z devadesátých let) ?
Trochu nemravné, nebo ne?

Yosifův názor jistě bude znít: proletáři si nic jiného nezaslouží, bez nás by neměli ani to. A ještě budou koukat.
23. 02. 2012 | 21:28

ghándí napsal(a):

vashta,
sociální stát na dluh zavedl v řecku sociální demokrat soudruh papandreu. ale pravice má také máslo na hlavě. stejně jako u nás. sláveček to zavedl a topolánek v tom pokračoval. každý se bojí oddtrhnout voličum přísavku od rypáku. pak to končí tím řeckem.
23. 02. 2012 | 21:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
23. 02. 2012 | 21:38

PK napsal(a):

dnes byl HYDE PARKU pan Václavek(bývalý tvůrce reklam),měl tam taky velice zajímavé nazory a doufám že mnohým snad zas trochu pootevřel oči(kéž by i našim politikům)
23. 02. 2012 | 22:01

Vashta napsal(a):

Ghándí

Není to pravda, ale to je jedno. Pochopte už, že nad vrstvou politiků je ještě několik vstev, kteří jsou architekti systému. Politici jsou jenom tzv. aktivní herci. Nějaké dělení na pravici a levici určuje možná nějakých 15% ideového směřování. Zbytek je o kontrole rozpočtových peněz a o ně hrají jiní.
23. 02. 2012 | 22:03

ghándí napsal(a):

vashta,
ne, vy pochopte, že nikdo jiný než politici o rozpočtu rozhodnout nemůže. je to jejich rozhodnutí a jejich zodpovědnost. čssd nikdo nemířil pistolí na hlavu, aby dělala 100 miliardové deficity. to bylo autonomní rozhodnutí politiků čssd, kteří si financování sociálního státu na dluh potřebovali koupit hlasy blbých. to je celé.
23. 02. 2012 | 22:10

Vashta napsal(a):

Ghándí

Dobře tak v této logice kdo mířil na koho pistolí, když se v 90. letech výnosy z prodeje státního majetku braly jako aktiva a snižovaly se tím faktické schodky, kdo nutil banky poskytovat jednoznačně ztrátové úvěry, které nakonec sanovali ze státního socani očišťováním bank? Kdo tohle všechno dělal, aby si koupil hlasy těch, kteří uvěřili "dokázali jsme, že to dokážeme"?
23. 02. 2012 | 22:20

ghándí napsal(a):

vasha,
socani něco sanovali? to je výborná pohádka, ale už trochu stará. kdo nutil socany zvyšovat počty státních zaměstnanců a jejich platy? zdroje jsou, jak pravil soudruh špidla a klidně se zadlužovat můžeme, protože itálie má dluh daleko vyšší, jak pravil soudruh paroubek.
23. 02. 2012 | 22:28

Šárka napsal(a):

Konec světa, to by se všem líbilo! Ne, hezky si tady pěkně vypapáme, to, co jsme si s géniem profesorstva navařili.Za blbost se platí.
23. 02. 2012 | 22:31

Blažena napsal(a):

Včera v Hydeparku - jak se prosím jmenoval ten muž v hnědé kostkované košili,
mluvil o tom, že je Budhista - a že prodal svou firmu a teď vymýšlí nový systém, kde by se neplatilo penězi...

dík za doplnění jeho jména
23. 02. 2012 | 22:44

Yosif K napsal(a):

Vashta napsal(a):
Zkuste se aspoň trochu vcítit do duše řadového Řeka a zkuste si uvědomit jak konkrétně vinný je ten řadový Řek. Ten řadový řek byl léta (dlužno říct že hlavně za pravicových vlád) informován o tom, že je všechno v pořádku......
Pane Vashta, na ucetnich kulisarnach v Recku se podlilela levice i pravcice.... ale vazne si myslite, ze to byla recka pravice, ktera zaridila:
A) reckym popelarum platy 1600 EUR mesicne?
B) reckym proletarum ve statni rafimnrce platy ktere o 20% presahuji platy stejnyh funkci v SRN?
C) rocni plat vratocuce v rafinerce ve vysi EUR 82000
D) prevahu statniho sektoru nad soukromym?
E) zavedeni teroru lenosnych rudych odboraru ve statnim sketoru, tak aby se tam makalo co nejpomaleji? Tak aby labor unit costs prevysovali SRN?
V Recku byl za penize EU vybudobvan polosocialismus ktery ted krachl. Z hrusky musi dolu vsichni.
23. 02. 2012 | 22:56

dennis napsal(a):

Pane Dr. Hnizdile,
dekuji za blog. Je to presne to, co slusni lide chteji a potrebuji slyset. Myslim si, ze slusnych, kteri se chteji zivit poctivou praci je naprosta vetsina. Taky si myslim, ze rikat, ze lide maji takovou vladu, jakou si zvolili, ze maji takovou vladu, jaci sami jsou, je krkolomna lez. Lide nerozhodovali o tom, jake zakony se varily po roce 1989. Nerozhodovali o vzniku Ceske republiky, nerozhodovali o tom, jaky volebni system a jake volebni zakony budou platit. Lide nevybirali ve volbach nikoho jineho, nez koho jim politbyra politickych nabidla na svych kandidatkach. Krouzkovani je pouhym siditkem, ktere ma vytvorit iluzi, ze si lide "svobodne" vybrali.

Jsou-li obcane, volici, pracujici i nezamestnani v naproste vetsine slusni lide, pak naprava je mozna. Dozraje-li doba ke zmene, at uz zrod nove epochy bude sebetezsi, naprosta vetsina tech slusnych ji vtiskne charakter podle zasad, ktere umozni novou komunikaci, kooperaci, koexistenci. Eru nesnasenlivosti, agrese, konkurence, neochoty dobrovolne dodrzovat dohodnuta pravidla musi nahradit nova doba. Doba duvery, ochoty spolupracovat a ochoty hrat fair play dobrovolne.

Je zajimave, jakou agresivitou a nesmiritelnou nesnasenlivosti k jinym nazorum a k jejich nositelum se vyznacuji projevy lidi, kteri haji "stare poradky".

V tom vidim "leitmotiv" - hlavni myslenku blogu a vsech obcansky angazovanych vyzev: Kazdy musi zacit u sebe! Ma-li se upadek mravu, rust arogance vlady, nemravne rozkradani nekdy zastavit, musi se jim postavit nejen absolutni pocetni prevaha obcanu, ale predevsim mravni sila, slusnost, poctivost umyslu naproste vetsiny dnes nespokojenych a proti sve vuli vydiranych...
23. 02. 2012 | 23:01

Yosif K napsal(a):

Pane Vasha - ghandsi ma naprostou pravdu - tuknete si na blog levicoveho fanatika spidly zde na aktualne cz - cervenec 2011. Spidla tam propaguje narust penzi na italskou uroven "protoze italie nema s financovanim tech duchodu vubec zadne probelmy". (V Italii zavedli socani penze ve 45 letech a mnoho statnich byrokratu a "proletaru" bere penzi ve vysi 80% posledniho platu). Spidlovsky sen.... trumbera za 15 tisic EUR mesicne - blouznivy pritel proletaru......

Ha - tak zdroje na takove pi....ny tu jsou nebo nejsou?
23. 02. 2012 | 23:07

ghándí napsal(a):

já si myslim, že tajný sen socanů je konec demokracie v čr a dosazení protektora EU jako má itálie, který bude realizovat fiskální unii. čssd nemá dostatek odvahy, aby stabilizovala finance čr. oni se potřebují schovat za EU. jako řecká vláda. a svést to na německo. ja si myslim, že je to tajný plán čssd. miloš zeman ml. na hrad a protektor špidla do strakovky.
23. 02. 2012 | 23:29

Luba napsal(a):

Dr. Hnízdil mj. napsal:

"...
1 Liberálně tržní model končí. Finanční injekce jen prodlužují jeho hlubokou agónii. Nepotřebujeme jeho reformu, nýbrž nový hodnotový systém, nové paradigma.

2 Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem.

3 S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe. Jen my sami můžeme svým vzorem a energetickým polem působit na ostatní a změnit tak společenskou situaci. Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek."

Pár poznámek (a třetí bukolická):

ad 1: Nepotřebujeme žádné nové "paradigma"! Paradigma není nic jiného, než dogma, sdílené skupinou vědců. Nepotřebujeme vzývat nové nebo oprašovat staré dogma. Potřebujeme skoncovat se všeobecnou stupiditou - naučit se myslet kriticky, nedogmaticky, neparadigmaticky. Myslet v souvislostech. Holisticky. Transdisciplinárně. Odvrhnout ekonomistní náboženstí. Odstavit od moci lidi typu "homo oeconomicus".

ad 2: Nepotřebujeme novou krásnou Utopii, při jejímž bohulibém nastolování zahynou další milióny lidí. Nepotřebujeme utopické sociálně-inženýrské hnutí. Potřebujeme "dílčí" sociální inženýry, kteří by k reformám přistupovali v jednotlivých, dobře kontrolovatelných krocích. Sociální inženýři jsou odborníci společenskovědních disciplín, uskutečňující reformy státní správy, systému vzdělávání apod. ve shodě s nejnovějšími poznatky vědy a věd o člověku, společnosti a životním prostředí, ekosystému.

Extenzivní růst lze nahradit intenzifikací - nárůstem produktivity díky uplatňování nových, ekologicky šetrných a energeticky úsporných technologií. Volný trh bez přívlastků je utopie. Nebezpečná utopie, protože vydává lidskou chamtivost a hrabivost za svobodu. Hraboše je třeba regulovat - a v civilizovaných zemích se tak vždy dálo - alespoň v nižších patrech potravního řetězce.

ad 3: Ano! Každý, kdo chce měnit svět k lepšímu, musí především změnit sám sebe. Nebudeme žít na dluh - osvobodíme se od hypoték. Každý si koupí příbytek za to, co má v kapse. Nebude se pak muset bát, že ho banka při jeho insolvenci vyžene i s dětmi na ulici. Ideální jest jurta.

Na školné nám také bude muset stačit obsah vlastních kapes. Škrtneme zbytné výdaje za mobilní komunikaci, za chlast, tabák a jiné drogy, za PHM do přibližovadla a za prostředky na jeho koupi a údržbu.

Zbytek investujme do pozemku - na něm pěstujme ovoce a zeleninu a relaxujme tak zdravě a produktivně. Vyhněme se mechanizaci a chemizaci. H.vna z eko-záchodu musí stačit. Vydejme se na cestu z měst, kde se mládež bude smět popelit na dvorku mezi kuřinci, a tak je neohrozí žádná alergie. Zdraví stane se nám vším!

Ať žije nový začátek! Ať žije dělná zemědělná zdravá tělo týrající a mysl volnou mající nová inteligence!
Světa Briah, světa Assiah ...
23. 02. 2012 | 23:56

český maloměšťák napsal(a):

http://jonathanrowe.org/
S tímto pánem jsem se seznámil dnes. Díky knize "Přírodní kapitalismus"

Vyjmu z článku "reinventing-the-corporation" :

When the British Crown was eager to claim the wealth of the New World, it required commercial ventures of enormous scale. But few investors would come forward because they could be held responsible for the enterprise as a whole. The solution was the “joint stock company,” die forerunner of today’s business corporation. The corporate entity became a legal buffer zone between the enterprise and the actual owners. Ownership and responsibility were severed, so that a larger enterprise could result.

This was a radical step. Individual responsibility is a bedrock principle of the common law tradition. People must stand accountable for their actions and those taken on their behalf. To compromise this principle, something had to be given in return; specifically, the enterprise that gained this exemption had to serve the public in concrete ways.
(...)
In one of the less prescient passages in the Wealth of Nations, Smith contended that corporations would never amount to much in the international marketplace. They weretoo cumbersome and bureaucratic, he said. Individual business people, with their superior “dexterity and judgment,” would run rings around them.
(...)
Even as business corporations became more common, they stayed grounded in the premise that they were agents of a larger public good. Charters typically spelled out that the corporation in question was created to serve “the public interest and necessity.”
(...........)
An economy can’t thrive for long if the underlying social structure is falling apart. After two decades of reinventing the corporation to be more efficient, we have to ask whether the result is merely a more efficient machine for corroding the nation’s social glue. If Americans were asked which they thought the nation needed more right now, more corporate profits or more social cohesion and trust, there’s not much question which they would choose. Aaron Feuerstein, explaining why he chose to keep his mill in Lawrence, gave his version of the ancient Jewish teaching: “In a place where there’s moral depravity and no feeling of moral responsibility, do your damnedest to be a man.”
24. 02. 2012 | 00:19

Hus napsal(a):

Je to bohužel pravda, je to ale psané příliš slušně. Navíc Katolík Vlk chce základní tábor pronajímat, katolík Duka ho prodá Jidášům. Jsem zvědav, jak nás s pomocí Boží převeze (obere) Halík. Shalom.
24. 02. 2012 | 00:48

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Víte co je nejhorší? Najít ten úderný slogan, ten úderný slogan, za nímž to stádo zase 20 let půjde, než se najde lepší.
Ten slogan, samozřejmě.
24. 02. 2012 | 07:47

Gero napsal(a):

Zde je jiné poselství a zde je potřeba ale opustit dřívější platformu, a to že lidstvo je primárně určeno k růstu a blahobytu jako celku, a že podléhá nějakých duchovním zákonům. To je dnes už fatální omyl a vlastně živočišný odkaz. Lidská populace není jednak homogenní je zde hodně etnik a evolučních větví, ale hlavně bohatý ekosystém lidských a přírodních kvalit lidí. To je živná půda pro růst lidského charakteru a osobnosti. Rodíme se jen s predispozicemi, ale s nulovým stavem. Teprve kontakt a interakce s rodinou v nás vytvoří či nevytvoří osobnost a její stav i rozměr. A to je vlastně univerzální princip a smysl lidského světa - ekosystému. Je potřeba k tomu ale změnit i optiku vnímání dějů a poznat i některé zákony, třeba akce = reakce = transformace = vývoj, nebo taky vytěsnění. Další fenomén je ukryt ve smyslu lidské existence, a to že náš duševní vývoj a evoluce není určena k projevům a ke směru do společnosti, ale naopak, jít již vlastní cestou - duševní osobnosti a bytosti. Obdobný stav je vlastně i v lidském životě, kdy taky celý život nežijeme s rodinou a od 14 let si již budujeme svoji svébytnost. Zde je potřeba k uchopení aktuálního stavu vnímat několik rovin, předchozí vývoj, vývoj životních forem, vývoj planetárního ekosystému, vývoj těla, procesy jež mají dlouhodobější i za časový fenomén ... . Minulý systém v nás vypěstoval zakrnělou duševní osobnost, tedy nesamostatnost, spoléhání se na vedení, umět obcházet systém ... . My dnes se vlastně bráníme mít odpovědnost a rozvíjet svoji osobnost i perspektivu, spoléháme že to někdo za nás vydře, zkrátka vytěsňujeme, pak je to vidět všude kolem ... .
24. 02. 2012 | 08:10

Holubář napsal(a):

Šašek z Jihlavy:
To musíte, rusky, jinak to ztrácí smysl a humor:
Vaprós: Skažítě, pažálsta, daragije továryšči, budut v kamunizme děngy?
Atvét: Daragij továryšč, kak sejčás. U kavónibuť budut, i u kavónibuť něbúdut.
24. 02. 2012 | 08:25

Yosif K napsal(a):

Blažena napsal(a):
Včera v Hydeparku - jak se prosím jmenoval ten muž v hnědé kostkované košili,
mluvil o tom, že je Budhista - a že prodal svou firmu a teď vymýšlí nový systém, kde by se neplatilo penězi...
dík za doplnění jeho jména
23. 02. 2012 | 22:44
Pani Blazeno - ten system bez penez uz jednou zaveden byl - asi na rok - v roce 1918. Muz ktery jej vymyslel se jemnoval LENIN. Po roce naporsteho chaosu vsde odvolal, zavedl NEP coz byl nazev pro kapitalismus v blederuzovem, v Rude armade povolal zpet carske generaly a znovuzavedl carskou disciplinu a privilegia.

Vas budhisticky muzik by si usetril spoustu premysleni, kdyby si precetl nejakou NEBOLSEVICKOU ucebnici dejepisu.

Mimochodem - budhisticky socilaismus se buduje jiz 50 let v Barme nyni Myanmar. Je tam b....l jak v tanku.....

MIMOCHODEM je dojemne jak tady pan Hnizdil skuhra, ze se spolecnosty malo stara a slabe a nemocne a dava nam za vzor ATAPANU a Atapana na nejakem jinem blogu zde rikal ze rozdavani penez a leku chudym narodum je zbyutecna vec - ze se tim jen mnozi chudobva, ze mu to rekli amazonsti nacelnici ze se nesmi zasahovat do prirozeneho behu veci.
K cemuz je tezke se kratce vyjadrit - snad jen to ze Hnizdil vubec nevi koho kde doporucuje a o cem sam mluvi. Mozna potrebuje za sefa Babise aby jej trochu drzel pri zemi a usmernoval......
24. 02. 2012 | 08:56

Občan napsal(a):

Pane Hnízdile,

napsal jste toto:
"...S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe. Jen my sami můžeme svým vzorem a energetickým polem působit na ostatní a změnit tak společenskou situaci. Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek."

Tak začněte. Ne výzvami k jiným, ale osobně a konkrétně.
Musíte ale počítat s tím, že obyčejní lidé, žijící poslední dobou v hrůze z budoucnosti, jsou tak zastrašení existenční nejistotou, zaviněnou "liberalizací" pracovního práva, mlčí a budou mlčet.
Ne proto, že by jim to bylo jedno, ale proto, že se bojí mnohem víc než za komunistů. Tehdy totiž prakticky nikomu nehrozilo to, co dnes - totiž naprostá EKONOMICKÁ eliminace, která postihne nejen jednotlivce, ale celou jeho rodinu. PROTO lidé mlčí.
Zejména po Kybersadistových deformách. A až bude přijat nový zákon o stávce, bude ještě mnohem hůř; pak už si opravdu jen málokdo troufne veřejně špitnout něco o zhoubnosti současného režimu.
Svoboda a demokracie se staly prázdnými formulemi; realitou je orwellistán jak vyšitý. Sledování na každém kroku, neustálé vyhodnocování co kdo ke jak a komu řekl, trestní postihy za vyslovení nepohodlného názoru, politicky nepohodlní jsou prohlašováni za teroristy - v takových podmínkách nemůžete počítat s tím, že ti nejohroženější půjdou v první lajně.
Pokud nezačnete vy, pak nezbude než počkat, až bude dost žen, jejichž děti budou mít hlad. Protože nikoli muži, ale ženy potom vyjdou do ulic a půjdou, hlava nehlava, sehnat něco k jídlu. Pak už to ale nebude žádný samet...
24. 02. 2012 | 10:14

Madison napsal(a):

Doktore, ve středečním Hydeparku jste exceloval a Váš blog je rovněž na úrovni. Je balzámem na duši si občas přečíst pravdu od rozumně uvažujícího autora.
24. 02. 2012 | 10:34

RA napsal(a):

jediným východiskem je návrat k trhu bez přívlastků a kapitalismus, konec dotací, konec grantů, konec přerozdělování........... jenže co naši "umělci" , to by lístek do divadla stál 5000 Kč, a kdo to má, že..... vždyť umělci chtějí žít dobře a na vysoké noze, jsou to přece inteligenti. A tím to začíná, druhou skupinou jsou "lékaři" , kteří klidně nechají napospas děti v inkubátorech a odejdou, proč tedy neodešli, vlastně ? Třetí skupina, učitelé, kterých je dnes už více než žáků, ale i kdyby ve škole zůstali sami, škola se nesmí zavřít, dle soudruha oranžového Chládka,že. Čtvrtou skupinou jsou policajti (grosstapo), s neoprávněnými doživotními výsluhami (za co, soudruzi ?), to samé hasiči. Takže, kapitalismus a volný trh vpřed. Jediným heslem by mělo zůstat, kdo nepracuje, ať nejí.
24. 02. 2012 | 11:22

Jane napsal(a):

Yosif K.

Pane Yosife, jste jedním z nejvíce argumentujících, bohužel vaše argumenty končí obvykle v půli cesty (proč asi?).
Kromě Friedmana je v protikladu k němu vaším dalším oblíbeným slovem "proletář". Tento, podle vás přízemní, živočišný druh je odpovědný za současný stav světa(v negativním smyslu) , globální recesi, pokřivení trhu a hrozící státní bankroty.

Otázkou, kterou jste nedozodpověděl je, kde se v této (pro vás lůze) bere nejen nějaká latentní, ale faktická moc, schopnost ovlivňovat exekutivy států, schopnost nabourávat regule a řád trhu, síla srážet kapitalistický systém na kolena- a to vše v mírových dobách, 20 let po "komunistickém běsnění".

Podle většiny definic jsou proletáři nejchudší vrstvou společnosti. Nic nevlastní, jedná se o námezdné pracující a dále o různé příživníky a drobné kriminálníky. Navíc obvykle s nízkým intelektem. Proletář získává skutečný majetek a moc jenom a pouze okrádáním kapitalisty, vyvlastněním jeho majetku, fyzickým násilím, likvidací buržoustů, revolucí.

Proletář je tedy v dobách mimorevolučních obyčejný ubožák, který se v podstatě neumí postarat ani sám o sebe. Jak je tedy možné, že i v současné době hýbe ekonomikou takových kolosů, jako je třeba Evropa?
Nabízí se lakonická odpověď "je jich strašně mnoho". To by však nebyla dobrá vizitka přítomných ekonomických, politických a jiných mocenských systémů.

Ve skutečnosti mají proletáři své nechtěné spojence ve výkonné moci, vysokých patrech politiky, v řadách kapitalistů-renegátů a zaprodanců, kteří si budují a upevňují moc zneužíváním demokratického volebního systému bezpbřehým populismem. Oni sami nemají s proletáři nic společného. Vlastní jachty, nemovisti v drahých destinacích a tučná bankovní konta. A nejen to. Oni jsou organickou součástí své třídy. Přátelé zákonodárců, vlád, významných podnikatelů. Sedávají s nimi ma večeřích, jezdí na dovolené, manželky si tykají a oni je mají rádi.

Tak si možná pane Yosife ujasněte, jestli opravdu jednou bude v učebnicích historie stát, že dějinami počátku jedenadvacátého století hýbal lumpenproletariát.
24. 02. 2012 | 11:29

buldatra napsal(a):

To je všecko moc hezký, ale furt mi není jasné, co to obnáší, ten konec světa.

Dokonce ani ten autorem navštívený pořad to neobjasnil. Všichni pozvaní tam okolo toho tématu chodili jak kocóři vokolo horké kaše a jako by se báli říct na plnou hubu, co by to tak asi mohlo podle jejich představ být.
Myslet na konec světa není zdravé, je to hrozná představa.

Obávám se, že dr. Hnízdil ví, co to znamená a jaké jsou následky, když někdo nejhorší představu vytěsní. Bodejť by nevěděl, když na základě tohoto vědění se snaží lidem pomáhat a vyléčit je.
Za což hluboký sklon.
Konec dnešního způsobu medicíny (dílčí konec jednoho mikrosvěta) nastane, až lékaři své pacienty vyléčí.
A tak se vágně hovořilo maximálně o konci civilizací. Ale to je oproti konci světa slabý odvar.

Ani odborník na slovo vzatý, děda Vlk to v tom pořadu neřekl. Jen jakoby se zpočátku snažil nastínit něco k těm restitucím (že by toto byl ten konec?), ale pak se stáhl do ulity a působil tak nějak ušlápnutě.

Když se řekne konec, znamená to šmytec, finito, šlus. Konec světla je když se zhasne a je tma. Konec živočicha je exitus.
Místo toho zaznělo maximálně: konec světa, jak ho známe.
No každopádně, Mayové vytvořili svým tzolkinem téma, kterému sice nikdo nerozumí, nikdo vlastně neví, co tím chtěli říct, ale celej svět se tím baví. Jsem zvědav, bude-li tato zábava pokračovat i po uplynutí data 21.12.2012. Nejspíš ne, protože se najde zas jiné datum a tak dále.

Přitom, na nový začátek se už zakládá léta (obávám se, že plánovitě) a abychom to pochopili, bylo by dobré hodit čučku do minula. Lze konstatovat, že těch počátků nových začátků a počátků konců by se našlo povícero. Ony se totiž začátky a konce prolínají. Něco začíná chcípat a z toho předchcípnutého něco začíná vyrůstat. Tak nějak hydroponicky, ze semínek, které někdo zasel. Nějaký zahradníček.
Například my, tady v kotlině. V době, kdy to chcípalo na východ od opony jsme vlítli na západ, kde to začalo chcípat taky, ale o něco později a to proto, že to chcíplo na východě.
Jako by jedno bez druhého ztratilo životnost, nebo smysl. Nyní je to takový skoro chcíplý tady i tam a my jsme uprostřed. Nový začátek by se sakra hodil. A taky že přijde. Jen by bylo dobré, kdyby byl v režii nás, nečesané nemyté veřejnosti. Protože v opačném případě se nám to zas líbit nebude.
Jenomže asi holt musíme počkat, až s tím začátkem někdo někde začne, až to někdo někde udělá a pak, až bude vzduch čistej, tak se přidáme. Jak je v těchto končinách zvykem.
24. 02. 2012 | 12:00

radek napsal(a):

buldatra

Pro méně chápavé podobné profesorovi na Hradě: totální ekologická katastrofa.
24. 02. 2012 | 12:03

buldatra napsal(a):

to Radek

21.12.2012 vypukne totální ekologická katastrofa?
24. 02. 2012 | 12:06

Ivo Peterka napsal(a):

Silvie, na Vaší otázku bych odpověděl: Kvůli kontrastu.
24. 02. 2012 | 13:43

UmKab napsal(a):

Mě neodíraj nemravně bohatí mě odírá zkurvenej socialistickej stát a je uplně jedno jestli vládne modrá nebo růžová frakce mafie.
24. 02. 2012 | 13:48

Baba Jaga napsal(a):

"S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe."
A jak Vy, pane Hnízdile? Čím začnete? Do důchodu máte ještě relativně daleko - co se tak začít naplno věnovat medicíně a zákazníkům? Ale třeba by některým zdejším diskutérům Vaše vystupování v televizi a čtení Vašich článků chybělo.
Ale když jste článek tak hezky podnětně začal, mohl jste na jeho konci uvést, čím tedy začínáte Vy. Já se právě rozhodla, že snížením spotřeby energií, pitné vody obzvláště.
24. 02. 2012 | 13:49

Vlado napsal(a):

UmKab To bylo Vaše rozhodnutí, že budete podnikat. Čtyřicet let bylo podnikání znemožněno. Dnes to umožněno je a je to státem podporováno. Jo, že daně nebo případný bankrot to jsou jen průvodní zjevy kapitalistické ekonomie. Jste ale svobodný a toto je právě daň za svobodu.
Jak jinak se musí cítit takový Kožený a jemu podobný? Jak jinak se musí cítit ten, který se octnul pod mostem?
Společnost růstu růstu nezná slitování! Že existuje sociální síť, když je dneska ve státě 700tis. nezaměstnaných?
A stagnace velké části výrobních oborů je na obzoru.
EÚ, která měla být zárukou štastných zítřků se kterou jsme na jedné palubě se zmítá ve výru turbulencí, které nerůstají.
Konečně šeď všedních dnů je v nenávratnu nastoupily nejistoty!!!
24. 02. 2012 | 14:19

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

buldatra
Já mám pocit, že v Jihlavě chcípl pes.
Zato ekonomická krize se nám nějak vyhýbá. Před barákem už není kam zaparkovat, všude stojí nová auta. Dnes jsem nakupoval v Kauflandu a tam to samé. Velké parkoviště plné, všude moji vrstevníci - penzisté, každý valil plný vozík, zboží už není kam dávat, slušné slevy, dokonce i jindy nevábná zelenina byla ucházející. Nebo že by čekali Čoiku?
Jestli někde vidím krizi, tak v lidských hlavách. A politici nám jdou příkladem!
24. 02. 2012 | 14:24

Silvie napsal(a):

Babo,

ale tím snížením spotřeby v podstatě jenom šetříte vlastní peníze. To není nic extrémně záslužného.
Všichni jsme zvyklí na určitý standard a vzdávat se ho bude velmi obtížné. Nikdo to neudělá dobrovolně, většina k tomu bude donucena nepříznivými ekonomickými podmínkami.

Když si uvědomím, jak statečné byly naše prabáby (resp. prabáby nás - lidí středního věku), které zažily dvě světové války a řítilo se na ně jedno neštěstí a utrpení za druhým, necítím v mé generaci (a v těch mladších už vůbec ne) žádnou odolnost a schopnost překonávat překážky.
Moje prabába byla silná ženská - porodila šest děti,z toho o dvě přišla. Když se jí narodila nejmladší dcera, zemřel její manžel na zápal plic někde v Srbsku v 1.světové válce a ona zůstala sama s malými dětmi a velkým hospodářstvím. Bylo dojemné číst válečný deník pradědka, kde píše,jak se mu stýská po dětech, a jak se těší až poprvé uvidí svou čerstvě narozenou dceru, což se mu nikdy nepodařilo. Ale jeho ženu to nezlomilo a prožila celkem hezký život. Nevím, jestli bych se s takovou nepřízní osudu dokázala takhle porvat - dnes lidi páchají sebevraždy, protože nemají na nájem.

Pokud až dosud většina mlčela ke krádežím politiků, brzy to nebude ochotna snášet, protože její životní úroveň půjde tak prudce dolů, že to ohrozí přímo podstatu její existence.
Nebude se to zdaleka týkat jenom nás, ale celé západní kultury. Ve chvíli, kdy se propadneme až na dno, budeme teprve hledat cestu z toho tunelu, jehož konce nedohlédneme.
A to bude vyžadovat velké oběti od nás všech, ale i významnou změnu ve smyslu vnímání politiky ,jako služby občanům. Dokud se nenajdou všeobecně respektovatelné ,skutečné!!! elity, které národ sjednotí a povedou, budeme si muset projít všemi kruhy pekla.

Líp už bylo.
24. 02. 2012 | 14:28

Silvie napsal(a):

Šašku,

já jsem asi menší optimista.
Kolik jich má ta auta na leasing a na domě hypotéku?!
Já taky vidím lidi nakupovat plné košíky - občas- ale jde většinou o venkovany, kteří jezdí do města jednou za čas.
A to žrádlo je poslední věc, kterou si ještě můžou dovolit.
Zjistěte si, kolik domácností je těžce zadlužených a ohrožených exekucí.
Podle kusu flákoty bych životní úroveň rozhodně neposuzovala.
Podle obchodníků jdou navíc zákazníci tvrdě po slevách - taky si všímám, že cokoliv je zlevněné , berou po kilech.
24. 02. 2012 | 14:37

hloupa Tonka napsal(a):

planeta Zeme musila provest Neco spatneho, ze ji na ni UNIVERSUM nasadilo " clovjeka".
Jak by bez nej na svete bylo krasne .....
24. 02. 2012 | 14:38

Občan napsal(a):

To Šašek z Jihlavy:

Však on se vám tam brzy vrátí František se Simčou a cvrkot bude obnoven. Ta paní hodlá kandidovat na hejtmanku, jak jsem pochopil ze stránek KDU-ČSL - http://www.kduvysocina.cz/category/clanek/volby-2012
24. 02. 2012 | 14:53

gytaoggova napsal(a):

Pustila jsem si ten pořad zrovna ve chvíli, když se postarší sinoložka Čarnogurská rozplývala nad Čínskou civilizací, která prý se jediná dochovala od dob starých Mayů. Když s šíleným úsměvem nadšeně vyprávěla, jak ve staré Číně redukovali nadbytečné obchodníky fyzickou likvidací,došla jsem k názoru, že něco takového si ráda nechám ujít. Myslím, že kdyby opravdu došlo k nějaké intelektuály vzývané transformaci a lidstvo se vrátilo k tzv. k přirozenému řádu, tihle intelektuálové by byli sežráni jako první. V té proklínané moderní civilizaci si paní pohodlně bádá, do televize mluví a pěstuje si svoje duchovno, kdežto kdyby se narodila za dob velkého filosofa Konfucia, nejspíš by ji, jako nežádoucího potomka ženskéhom pohlaví, utopili hned po narození ve kbelíku s vodou.
24. 02. 2012 | 14:57

Baba Jaga napsal(a):

To: Silvie
Tak nevím, zda šetřím své penízky či suroviny pro potomky (však co ušetříme, o to nám dodavatelé zdraží), Silvie, co tak všechno víte - jakož i pan Hnízdil, ale ten nám asi nenapíše.
A porvat se určitě se vším umíte stejně jako Vaše prabába, jen jste to zatím nemusela zkoušet.
Politici za našeho přispění přicházejí a odcházejí, ale životní prostředí si ovlivňujeme sami, jeden každý z nás. Tak se na ně nevymlouvejme. Kdo ví, jak bychom se na jejich místě chovali my.
24. 02. 2012 | 15:01

Silvie napsal(a):

Babo,

já nemyslím, že jsem tak silná ,jako ona.
V podstatě jsem nemusela nikdy o nic usilovat - všechno mi nějak přišlo samo. Nemusela jsem zatím tvrdě šetřit a něco si odpírat.
Ale pomalu se to učím.
Asi jsem taky spíš typ, který by z nesnází utekl.
Ony ty válečné generace mají mnohem tužší kořínek. Ale jejich zkušenost si ráda nechám ujít.
24. 02. 2012 | 15:12

buldatra napsal(a):

Pane Šašku z Jihlavy,

Já nevím, jak to tady dělají, ostatní důchodci, ale například tchoř s tchýňó celej život šetřili, nepoznali dovolenou u moře, dokonce ani nikde jinde, protože mimo chození do práce měli ještě hospodářství doma+ koně+ prasátka+ slépky+ krávu+ králíky+ nutrie+holuby, zkrátka klasika.
A taky nějaký to políčko a tak makali a neutráceli, špórovali.
(voják se stará, voják má, nebo tak nějak)

No a neutrácí za chujovinky ani dnes, když jsou už v důchodu, ale je fakt, že jednou za týden-dva, si dopřávají, sednou do vágnu a hrnó na velkej nákup, nejlépe do marketu, kde jsou největší slevy. No, nekupte to za ty prachy.
Pak toho půlku stejně rozdají po rodině. Vnoučata jsou furt hladový. Fakt už mě štvou s tím čínským nakládaným chřestem, salámem junior a podobnými lahůdkami, včetně paštik s příchutí bakelitu made in Poland česká kvalita, který se mi občas snaží vnutit.
Mě, hubě sprosté, který udí domácí šunčičku, chroupá jen domácí nakládačky, občas okoštuje vínka červeného domácí provenience, maže sobě chléb vezdejší sádélkem se škvarkama ze zabíjačky.

Není asi důchodce jako důchodce.
Já do důchodu nikdy nepůjdu, protože to je nuda.
24. 02. 2012 | 15:16

Baba Jaga napsal(a):

To: Silvie
Tak nevím, kam byste utekla - do nebíčka?
Napsala jste: "Nevěřím, že může přijít ještě něco horšího, nežli to, co tu máme teď. To je naprostá degradace."
To já zastávám svou optimistickou zásadu: nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře. Ale všechno jde zvládnout a většinou i vyřešit. Nikdy se nevymlouvám na jiné. Proč také - nijak mi to nepomůže.
Zkuste to také - třeba i o něco pousilujte a udělejte si radost...
24. 02. 2012 | 15:32

Baba Jaga napsal(a):

To: buldatra
Jasně - není důchodce jako důchodce... Nejhůře je asi osamocenému nemocnému jedinci. Tak ať Vás Vaši blízcí neopustí a jste zdráv a čupr nejméně do 105.
24. 02. 2012 | 15:40

Návnada napsal(a):

Zato Hnizdil (který M.Friedmana ani nečetl jinak by nepsal že se snažil o přesvědčit o nutnosti extenzivního růstu. Hold hlupák se musí zesměšnit když kritizuje něco co sám nečetl a mluví o fanaticích když sám je fanatik) jsou zas posedlí jinými poučkami různých demagogů (Halík) co si budem namlouvat. Podle těchto demagogů (a například i lidé jako Keller,Bělohradský a jim podobní) kteřý žijí v naprosto nerealistickém světě plném keců o sociální spravedlnosti, která nemůže existovat bez nespravedlnosti aniž by žila menšina (nižší třída) na úkor většiny (střední a vyšší třída). Většina z nás si pamatuje jak to tu vypadalo za komunistů když se tyto idealistické představy chtělo naplnit. Ve skutečnosti všichi měli málo, všichni měli uboze nízké platy vyjímkou vrchních papalášů, ale hlavně že niží střední a vyšší vrstva si díky tomu že okradli střední a vyšší vrstu na úkor té nižžší uz nezáviděli. Regály obchodů byli poloprázné a skoro nic se nedalo koupit. Jak dopadl v 70 letech brettonwoodovsý systém regulace mezinárodních měnových vztahů krachoval díky neefektivitě stejně jako dnešní socialistické inženýrsvý v EU. Liberální tržní ekonomika není dokonalá ale jako jeniná funguje narozdíl od socialistických paskvilů, které mají zaručit solidaritu a nakonec to zkončí tak že není ani na výplaty nezaměstnaným ani na důchody jsou drahé neefektivní a jsou silně nespravedlivé.
24. 02. 2012 | 15:43

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Buldatra
Před chvílí jsem sledoval Planetu země z archivu, protože jsem to ve středu prošvihl, takže odpovídám až teď.
Myslím, že máte podobný náhled na život, jako já. Jen jste asi blíž přírodě, venkovský život člověka učí pokoře a citu k přírodě a všemu živému, co nás obklopuje. Kdo není lenoch, nelituje námahy a času, aby si vypěstoval většinu toho, co sám zkonzumuje, žije šťastný a plný život. Musí leccos obětovat (cestování), pocit klidu a štěstí mu to bohatě vynahradí.
Moudrost venkovanů, kteří respektují řád a zákonitosti přírody je třeba udržovat a předávat potomstvu jako nejdůležitější odkaz.
Učení lidé, kteří mluvili v tom zajímavém pořadu to potvrdili. Jsem rád, že Česká televgize dává těmto moudrým lidem prostor.
24. 02. 2012 | 16:03

Stanislav Oplatek napsal(a):

Podruhé Krista, a tím Boží únor, porodí ČSSD, Jiří Dienstbier a Ing. Rákos, hůl Boží. V době půstu 2012, v Česku nastává KŘIŽOVÁ CESTA, vyvedení křesťanů ze SMRTI křesťanství. Láska líbezná, kterou nový Kristus šíří písničkami, která je ZDROJEM SVĚTLA SVĚTA Božího rozumu. V Česku zůstane, když na HRADĚ v Praze, bude vztyčena vítězná vlajka nového Božího technického lidu, s nápisem: PRAVDA PÁNĚ VÍTĚZÍ. Pravda o Kristu je pravdou o totální poslušnosti Božích příkazů, a o realizaci zákonů POLE VĚDY Písma. Kdo má vstát z mrtvých jako první, je uvedeno v Písmu. Šílení Otcové Satani kněží, nepřijali závěť Husa, ani závěť Komenského. Prohlašují, že Krista, při jeho druhém příchodu, v únoru 2012, se bát nebudou. Druhé vyvlečení jejich Bohů, KAPITALISTŮ, od koryt, v únoru, pomocí SPOLEČNÉHO STOLOVÁNÍ, se jim nelíbí. Ti kdo zemřeli v Kristu, vstanou nejdříve. Jsou to ti, koho již nesvede prázdné a klamné filozofování sociologů a politologů, a ani prázdné učení drzých Otců, Satanů kněží. V Kristu zemřeli, na POPELEČNÍ STŘEDU všichni, kdo byli na čele označení křížem POPELCE, což je znamení, které je k SMRTI každého křesťana. Všichni, kdo jsou označení znamením SMRTI, POPELCEM vědí, že VÍTĚZNÝ KRISTUS, do jím vyvoleného Česka, přišel jako zloděj, po prvé, v DEN PÁNĚ 25.2.1948, tím, že ve vítězném Božím únoru, Baaly a DÉMONY, vlastníky křesťanství, po prvé propustil s prázdnou. Křesťané již proto nepatří temnotě křesťanství. Všichni v Česku jsou SYNY SVĚTLA. Celé Česko, má povinnost vyjít z křesťanství podruhé, v SOBOTU, kdy je Kristus v Česku je Pánem nad SOBOTOU, což je v DEN PÁNĚ, 25.2.2012. Kristem nenáviděný zakladatel ptactva ODS, Klaus a FALEŠNÝ PROROK, Otec Satan kardinál Duka, jsou novým Kristem zajati, a s nimi všichni, kdo jsou na čele označení křížem POPELCE. Jsou hození do svého OHNIVÉHO PEKLA, hořícího sírou křesťanství. Ostatní jsou pobití mečem, vycházejícím z úst ŽENY STATEČNÉ, z veškerého Písma od Krista, které je BOHEM, které je novým Kristem, panujícím nad NEBESY veškerého světa. Nový Kristus již vdechl život, pomocí svého SLOVA, které je BOHEM, do nové SOCHY Krista. Nový Kristus, který je SLOVEM, nutí všechny, malé i velké, bohaté i chudé, svobodné služebníky Boží, i otroky, otročící Bohům světa, Satanům kněžím, aby měli na pravé ruce, nebo na čele, cejch křesťanského kříže – POPELCE, což je znamením smrti křesťanství. Běda Otcům Satanům kněžím, jimž Písmo je důvěrně známe, a jejich ochráncům, Hadům a Štírům, orgánům činným v trestním řízení, když ani na první BÍLOU SOBOTU na světě, dne 25.2.2012, zase nevstanou z mrtvých. První BÍLÁ SOBOTA, je BÍLÁ, pro SMRT černých Satanů, křesťanů, a SMRT jejich dětí, barevných politiků pravice a levice. Běda Česku, když Dienstbier, Rákos, a Otcové Bohu navěky milí, z VUT v Brně, a ČVUT, nevstanou společně z mrtvých, spolu se Satany kněžími, a s Hady a Štíry, s orgány činných v trestním řízení, z Rosic, z Brna a z Prahy, jako první na světě, na BÍLOU SOBOTU, DNE PÁNĚ 25.2.2012, novým porodem Božího února. Při půstu od Baalů a DÉMONŮ, v Božím VÍTĚZNÉM ÚNORU, musí být požata úroda země, a sklizeno víno staré země, které je krutým jedem a křesťanskou tmou. V textu uvedené texty Písma, budou objasněny, z Božího milosrdenství, snad na KSZ v Brně. Příloha: 129 stran. Obsah je v příloze. Tel. 546 441 154. Kristu a míru zdar! Stanislav Oplatek.
24. 02. 2012 | 16:10

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Silvie
Tohle je mi vše jasné a souhlasím s vámi, že mnozí se dostali do dluhové pasti. Ale brát si auto na leasing, pokud člověk není podnikatel, je hazard. Kdo podlehne reklamě a podvodným finančním slibům, se potom nemůže divit. A že jich je!
Ti penzisté umí většinou líp hospodařit, nechodí do hospod a za zábavou a tudíž si mohou občas dopřát. A mnozí(my též) často svým dětem a vnoučatům leccos koupí nebo uvaří (upečou), a tak jim trochu vylepší jejich standard of living.
24. 02. 2012 | 16:13

William Wallace napsal(a):

Můj milý, netušíš o čem píšeš.Friedman a jeho žáci pomáhali těm nejkrutějším zločineckým režimům na světě ( např. Ugarte Pinochet, Chile).
Všude, kde zaváděli "nový společenský řád " tekly potoky krve,lidi tam zažili neskutečné utrpení a mučení.
Doslova mají na rukou krev.Oni byli režizéři.
U nás je Friedmanův fanatický obdivovatel Klaus, byli velcí přátelé,než vr. 2006 Friedman zemřel.
Co z toho plyne?
Každý si udělá závěr sám.
24. 02. 2012 | 16:14

buldatra napsal(a):

Babo Jago,

děkuji za přání, vám přeji ještě nejméně o 5 století více.
A ať vám to pěkně lítá na koštěti.
24. 02. 2012 | 16:20

Yosif K napsal(a):

Jane napsal(a):
Yosif K.
Pane Yosife, jste jedním z nejvíce argumentujících, bohužel vaše argumenty končí obvykle v půli cesty (proč asi?).
Kromě Friedmana je v protikladu k němu vaším dalším oblíbeným slovem "proletář". Tento, podle vás přízemní, živočišný druh je odpovědný za současný stav světa(v negativním smyslu) , globální recesi, pokřivení trhu a hrozící státní bankroty........

Pani Jane, klidek.... ja jsem taky proletar a nejsem luza. A nejsem nastvany na proletare. Jsem nastvany na utopicke blouznily, falesne pratele proletaru, kteri proletare rozestvavaji proti podnikatelum a siri nasledujici bludy:
1) ze nastava globalni kaatastrofa a zhrouceni kapitalismu, protoze vzrostla nezamestnanost o 2% nebo ze se zdrazili o 4% jogurty. (Je zajimave ze jde vetsinou o rty stejne kyuglufy, co propaguji skromnost a nutnost snizeni spotreby vseho - jako zde asketa Hnizdil... a kdyz jogurty zdrazi o 4% tak volaji po generalni stavce a strileni z Aurory...) Neni to globalni katastrofa - jedna se o priorzeny cyklicky vyvoj.
2) ze se proletari mohou mit lepe, kdyz se bude vice prerozdelovat. Neni to pravda - dlouhodobe se vsichni budou mit hure.
3) ze se krize daji rozehnat vetsim rozprachem soc davek mezi proletare. Neni to vetsinou pravda - hlavne tehdy ne, kdyz je vetsina statu predluzena diky jiz tak vysokym socialnim davkam.
4) ze za krize muze shnily kapitalismus - neni to pravda - kazdy slozitejsi system ma tendenci vyvijet se cyklicky - bolsevici to akorat maskovali skrytou inflaci (vydavanim penez pri nedostatku poptavaneho zbozi), drzenim lidi za zeleznou oponou, rozsirovanim lzi v tisku a TV a rozsirovanim iluzi o socialni rovnosti v rezimu kde nic takoveho neexistovalo.
5) ze liberalni a trzni system se vyviji spatne - a ze se rto zlepsi, pokud se zavede NELIBERALNI NETRZNI SYSTEM. To se neda teoreticky vyvratit - ale fasismus a komunismus zde jiz byly a nedopadlo to dobre.

Takze nejsem nastvany na proletare, jsem nastvany na falesne pratele proletaru, na parazity a hlupaky, kteri si udelali trafiku z rozestvavani proletaru proti podnikatelum a tim poskozuji hlavne samotne proletare.

Podnikatele poskozuji taky, ale ti mohou - pokud jsou pod prilis velkym tlakem od odborarskych stvacu - v mnoha pripadech vyrobu presunout treba na Slovensko nebo do Ciny a odborarskym stvacum a utopickym blouznilum se mohou vysmat.

No nic - srdecne zdravim s odborarskym pozdravem od Kalouska: "odborari odborari vezli s...ky na trakari......."
24. 02. 2012 | 17:22

Yosif K napsal(a):

Pani Jane - a prectete si od Friedmnanna "Freedom to Choose". V cestine to vyslo taky - asi jako "Svoboda Volby". Nenechte se odradit tim, ze se knizky partkrat dovolaval Klaus. Knizka je skvela a podrobne vyvraci vsechny bludy levicovaych tmaru a ekologickych plasaku.......

Takze s Miltonem Friedmanem v cele vzhuru na pochod do noveho setrnejsiho, uspornejsiho, spravedlivejsiho a racionalnejsiho sveta!!!!! Avanti Popolo!!!!!
24. 02. 2012 | 17:29

Silvie napsal(a):

Babo Jago,

pochopila jste mě naprosto správně - jsem z těch, kteří chtějí všechno nebo nic...Ne že bych byla obzvlášť náročná,ale žít pod trvalým ekonomickým tlakem bych nedokázala.
To,že" nemůže být hůře" se týkalo výhradně naší pol.garnitury - více klesnout už nelze, po materiální stránce, bohužel, ano.

Šašek,

životní úroveň našich důchodců byla strašná už za bolševika (viz vtipy o krysách a penzistech) a příliš se nevylepšila ani během posledních dvaceti let.
Zatímco před krizí si "západní" důchodci užívali cestování (němečtí známí mé babičky si koupili malou jachtu a celý rok se plavili po světě), čeští žili od penze k penzi.
Obdivuju důchodce, kteří bydlí sami a dokážou přežít.
A moje generace už nemá jistotu ani té minipenzičky.
24. 02. 2012 | 17:47

Yosif K napsal(a):

William Wallace napsal(a):
Můj milý, netušíš o čem píšeš.Friedman a jeho žáci pomáhali těm nejkrutějším zločineckým režimům na světě ( např. Ugarte Pinochet, Chile).
24. 02. 2012 | 16:14

Pane Williame - Friedman a jeho zaci neprovadeli zadne fasisticke prevraty. Kdyz byli pozadani vojenskou juntou v Chile aby DOST DLOUHO PO PREVRATU pomohli postavit na nohy hospodarstvi, prijeli a pomohli. Pomohli v Chile nastolit kapitalismus a prosperitu pro miliony lidi - lidi kteri drive byli ozebraceni chaosem vyvolanym rudymi odborarskymi teroristy (a do jiste miry i nekapitalistickymi polofeudalnimi pomery na chilskem venkove).

Co jste zapomnel rict je to, ze Pinochet zorganizoval referendum o dalsim setrvani ve funkci, prohral jej, dobrovolne odesel a cast zivota pak stravil v domacim vezeni. Ktery komunisticky diktator tohle udelal - postavit hostodarstvi na nohy a dobrovolne odejit do domaciho vezeni?

Taky jste zapomnel rict, ze Pinocheta obdivoval i budovatel sociku na Kube, komunista, a pozdejsi socialni demokrat Walter Komarek. Dokonce se s nim setkal v ropce 1990. Proc? Proc kdyz mel takovy zarny priklad z "budovani sociku na Kube"? Tam se maji dle vas - proti Chile - lide snad uplne skvele? Ze 30 US$ na mesic a pridelu na pokraji hladomoru? Nebo ne?

Jeste k vojenskemu prevratu v Chile - posledni rok socialisticke vlady radila silena inflace a ultralevicove bojuvky (ktere Allende nemel pod kontrolou, ale proti kterym nechtel zasahnout) zabijeli - v RAMCI PRIPRAVY NA SOCIALISTICKOU REVOLUCI - "latifundisty a kapitalisty" na ulicich. Neda se rict, ze by mezi chilskymi levicaky byli sami kladni hrdinove.
24. 02. 2012 | 17:48

Yosif K napsal(a):

Silvie napsal(a):
Šašku,
já jsem asi menší optimista.
Kolik jich má ta auta na leasing a na domě hypotéku?!
Já taky vidím lidi nakupovat plné košíky - občas- ale jde většinou o venkovany, kteří jezdí do města jednou za čas.
Podle kusu flákoty bych životní úroveň rozhodně neposuzovala.
Podle obchodníků jdou navíc zákazníci tvrdě po slevách - taky si všímám, že cokoliv je zlevněné , berou po kilech.
24. 02. 2012 | 14:37
Pani Silvie - o kolik procent je hure nez v dobe konjunktury? o 2%? o 3%? V tom vidite globalni tragedii? Nebo v tom ze si duchodci nemohou koupit z duchodu jachtu jako v SRN?
Pokud lidi berou zbytecny novy auta na leasing a veci zbytecne po kilech, maji jeste solidni rezervy na cem se da klidne setrit.....

Par lidi kteri meli potize s dluhama jsem poznal - vetsinou jde mene svepravne dobraky, kteri si nic neumi odeprit a kteri neumi setrit. Jednoho takovyho jsem kdysi videl i na TV Nova. Skuhral tam ze mu zadna banka nechce nic pujcit z takoveho "malicherneho dovodu" ze mel zaznam v registru dluzniku ze nesplacel. Skuhral ze nesplacel jen kratce a malou castku.
Pujcit si a mit to co chci hned a bez setreni je prece pro proletare zakladni lidske lidske pravo - nebo snad ne?
Nejsmesnejsi na tom bylo to ze hlupaci moderatori toho skuhrala jeste litovali..........
24. 02. 2012 | 18:02

William Wallace. napsal(a):

Yosife K, jsi naprosto mimo mísu.
Milton Friedman je ve své podstatě mezinárodní zločinec.
Zvrácená psychopatická osobnost.
Chile byla jen jedna z mnoha desítek zemí,kterou jeho ujetý fanatický systém zdevastoval.
Chybí ti informace hochu.
24. 02. 2012 | 18:24

Návnada napsal(a):

William Wallace:

Jak to Pinochet zdevastoval Chile? Tím že z něj udělal prosperující a ekonomicky nejvyspělejší stát Latinské Ameriky? Tím že snížil inflaci která po pádu socialistického inženýra Allendeho dosahovala 300%. Pinochet díky nemuž má dnes Chile jedno z nejmenších zadlužení na světě. Tahle "zdevastoval"
24. 02. 2012 | 18:57

Silvie napsal(a):

Yosif,

jistě máte pravdu, že existuje hodně nezodpovědných lidí - znám takové, kteří dluží 200 tis. za kredit na mobilu.
Ale to neznamená, že máme super životní úroveň. O jachty vůbec nejde. I když teď to bude asi všude na pytel.
24. 02. 2012 | 19:18

William Wallace napsal(a):

Návnado,
korporace,které si platily Friedmana,aby VYKRADLY Chile ( a to
se jim skvěle podařilo)mají úžasný systém vymývání mozků veřejnosti.O tom by se dala napsat kniha, možná několik.
V Chile to bylo úplně jinak, dramaticky jinak.
Říkáš prosperující stát. Ale PRO KOHO ???!!!

Asi se nedohodnem.
24. 02. 2012 | 19:23

Jan Vajsejtl napsal(a):

V poslední době začínám opravdu věřit, že Vámi popisovaný obrat se může uskutečnit. Vidím, že již není málo, ale mnoho lidé, kteří jsou připraveni sami se sebou něco udělat a změnit se a je vidět čím dál tím více lidí jako jste Vy, kteří to právě lidem sdělují.
Byl jsem rád za pořad Planeta země 2012, byl jsem rád třeba za včerejší pořad Hydepark, který jakoby na tu Planetu skoro navazoval a jsem také rád za každý takový článek jako je ten, který jsem si teď přečetl!
24. 02. 2012 | 19:26

Marie napsal(a):

Pane doktore,
děkuji za krásný článek.
Máte úplnou pravdu,začněme u sebe.
Více citu,soucitu,lásky ke všemu živému, přírodě,celé planetě.
Méně sobeckosti, nenažranosti,egocentrismu.
To je jediná cesta.
24. 02. 2012 | 19:43

Yosif K napsal(a):

Obcan napsal:
"Pokud nezačnete vy, pak nezbude než počkat, až bude dost žen, jejichž děti budou mít hlad. Protože nikoli muži, ale ženy potom vyjdou do ulic a půjdou, hlava nehlava, sehnat něco k jídlu. Pak už to ale nebude žádný samet..."
24. 02. 2012 | 10:14

Pane Obcane - nejakou dobu jsem nebyl v Cesku takze nevim zda tam hladovi deti. Opravdy v Cesku hladovi deti? A ci deti? A ze se o tom nic nepise v tisku? Nebo v TV? Nebo jen tak melodramaticky zvelicujte?
24. 02. 2012 | 20:28

Yosif K napsal(a):

William Wallace napsal(a):
......korporace,které si platily Friedmana,aby VYKRADLY Chile ( a to se jim skvěle podařilo)mají úžasný systém vymývání mozků veřejnosti.......
24. 02. 2012 | 19:23
.... to jo - zda se ze Pinochet porqdne vymylk mozek i socdemakovi Walteru Komarkovi - ktery zazil jak skvele funguje socik na Kube....

...mily pane poblouzneny fanatiku Williame - staci se zeptat Chilanu. Po odstoupeni Pinocheta si zvolily jednou krestanske demokraty, jednou si zvolily socialisty a nyni si zvolily pravicovou vladu. Ani jednou si nezvolily komunisty kteri v ropce 1973 se chystali zaradit Chile do "svetoveho socialistickeho tabora".

Take je pravda ze se Pimochetovi p[odarilo zazehnat hladomor, ktery se v Chile za spolecne vlady pomatenych komancu a socanu a odborarskych anarchitu-teroristu akutne hrozil.
Chile je demokraticky stat a ma nejvyssi zivotni uroven v Jizni Americe.

Vy patrne davate prednost polohladomoru na Kube - lepsi zit z pridelu 2 kg ryze na mesic, a z dolacu od pribuznych v Miami, hlavne ze Kubance nevykoristuji imperialisticke monopoly, ze ano...... jste smesny demagog......

Allende jako kandidat sjednocene levice mel volebni podporu 30% ve volbach - vyhral proto ze pravice byla rozdelena. Vyhral s dost slabym mandatem, ale presidenstky rezim mu u=mopznil zruinovat hospodarstvi a menu.
24. 02. 2012 | 20:44

Yosif K napsal(a):

Index lidskeho rozvoje v Chile - velmi vysoky!!!!! Zda se ze tam bolsevickou blbovladu nijak nepostradaji!!!!
HDI: ▲ 0,805[2] (velmi vysoký) (44. na světě, 2011)
24. 02. 2012 | 20:48

Yosif K napsal(a):

Jeste panu Williamovi: Nechtenym duseldkem zavadeni socialismu je chaos v jhospodarstvi, inflace a zavedeni odborarskeho teroru.
Kdyby nebyl proveden vojensky prevrat pravicovy, byl by zaveden teror levicovy. Kdyby nenastoupil Pinochet, proste by v Gulagu skoncviuly podnikatele a zeme by byla rizena kubanskymi experty na sireni chaosu. Zeme byla "diky" vlne nesmyslneho znarodnovani vseho a odborarskeho teroru ve fabrikach na pokraji obcanske valky. Dale citat z WIKI:
"Z Chile unikal kapitál a devizové rezervy, vláda vydávala nekryté emise bankovek, země nebyla schopna sama vyprodukovat dostatek konzumního zboží, byla stále závislejší na dovozu a potýkala se s nedostatkem zboží.[38] Jako problém se ukázal rovněž nedostatek domácích specialistů, který by například v případě důlního průmyslu, jež byl po desetiletí vlastněn především americkými a britskými firmami, udržel efektivitu težby a zaručoval zisky.[39] Chilská společnost se značně polarizovala. Levicoví radikálové se uchylovali k teroristickým útokům a násilí. Prezident Allende ztrácel podporu i v rámci své strany a v parlamentu, v některých případech se uchyloval k neústavním krokům.[40] Zemi vysilovaly četné stávky, pouliční násilí a teroristické útoky. Dne 11. září 1973 byl v Chile vojenský puč pod vedením generála Augusta Pinocheta a generálů G. Leigha, J. Toribio Merina a C. Mendozy,[pozn. 3] který v zemi s podporou USA zavedl režim politického autoritářství a ekonomiky volného trhu."

Tak co pane chytry Williame - stale si myslite ze vysledkem vlady bolseviku v Chile by byl blahobyt jako Zapadni Nemecko?
24. 02. 2012 | 20:57

Návnada napsal(a):

William Wallace:

Chile vykradly korporace a proto jsou na tom ekonomicky nejlépe z Latinské Ameriky? To nedává smysl? Zdá se že jediné vymývání mozku tu přichází od levounů, kteří jako vysvětlení jakéhokoliv negativního jevu ve státě mají odpověď že za vše můžou korporace, neviditelná ruka trhu a neregulovaný liberální kapitalismus. O přesvědčení této pravdy stačí si přečíst jen blog tohoto autora to je typická vymývárna mozků.
24. 02. 2012 | 21:01

Yosif K napsal(a):

„Globální ekosystém a další vývoj života na zemi je vážně ohrožen a vše může skončit ekologickou katastrofou."

Globalni ekosystem byl hlavne ohrozen svetovym socialistickym zrizenim - viz neumyslna ale temer totalni likvidace aralskeho jezera, v Cechach ovzdyusi v prumyslovych aglomeracich atd atd.

Preoc by stat pokutoval statni podniky za jejaka svinstva? Proc by stat pokutpoval SAM SEBE??????
24. 02. 2012 | 21:02

William Wallace napsal(a):

Pane Yosife K,vy prosťáčku, teď už ale opravdu blábolíte ...
24. 02. 2012 | 21:08

socan68 napsal(a):

Docela humorný článek, dobře jsem se pobavil, zejména při jménech moudrých náčelníků. Ještě více humoru, soudruhu.
24. 02. 2012 | 21:28

ivan tomek napsal(a):

Autor: Vas clanek (ktery chvalim) je o tom, ze musime zacit u sebe. Souhlasim. Ovsem je to jen abstraktni vyzva. Co navrhujete konkretniho?

Nekupovat nic co opravdu nepotrebuji? Udelat kazdy den aspon jeden dobry skutek? Nejezdit autem kdyz mohu jit pesky nebo jet autobusem? Zasadit kazdy rok par novych keriku nebo stromu jestli pro ne najdu misto? dat to co mi nakonci mesice zbyde charitativni organizaci? Jit priste volit? (Koho?) Zametat pred svym domem (to myslim doslova) a sbirat smeti z chodniku a hazet je do popelnice? Nekoukat na pitome programy v televizi? Usmivat se na lidi na ulici? ....?

Asi vsechno tohle a jeste mnoho dalsiho. Mozna, ze by nam pomohlo, kdybychom meli takovy dlouhy seznam, a kazdy den si z nej treba 5 bodu odskrtli.
24. 02. 2012 | 22:31

UmKab napsal(a):

To Vlado
Že je to ale paradox co? Mě stát sebere prachy ve jmenu socialní pomoci ostatním a ti ostatní mrznou pod mostama. Kdepak je asi chyba? u mě nebo u státu? Nemaj mi ještě zvětšit daně abych se o ně mohl pod mostem starat osobně? A přitom má stát takovejch paláců! Tam by se vešlo bezdomovců!!!
24. 02. 2012 | 22:47

Ari napsal(a):

Pane doktore díky za článek,vzbudil pozornost a ukázal roztříštěnost názorů a bohužel
tím neinformovanost společnosti. Vše začíná v historii - zbytečné pravolevé půtky a
další rozdělování lidí se někomu hodí, to co se pokusím v krátkosti sdělit není "moje" pravda, ale pouze informace /které může kdokoli ověřit/ -vše začíná u světové
elity/illum.bilderb.ŘK. SZ.atd./a jejich cílenému záměru a použité zbrani -utajení a
dluhu,úroku a inflace, které jsou uplatněny velmi rafinovaně, postupně /najděte si historii vzniku FED/ dále varování presidenta Eisenhauera a osobní projev Kenedyho měsíc před atentátem, on i mnoho dalších byli touto looby navždy umlčeni-přečtěte si
knihu Byl jsem ekonomický nájemný vrah,vše je na netu .Zbraň,třeba sekera, může pomáhat v práci nebo zabíjet,zrovna jako stávající ekonomický systém v rukou vrahů.
Je zbytečné se o tom přít,každý si může dohledat pravdu - někdo může být i slepý.
Mnoho nesmírně důležitých věcí bylo lidstvu utajeno /top secret více než A bomba/ -
smlouvu pres.Eisenhauera s mimozem.entitou - i to je článek řetězu událostí a návaznosti /jen hlupáci se smějí/ a toto odhalil Kenedy a zemřel. Jsou utajeny nové
technologie a energetika nulového bodu,antigravitace, studená fůze již nastupuje, vše má již v použití tato looby a již sto let se mohla civilizace ubírat cestou bez ropy a uhlí,viz Nikola Tesla. V současné době probíhá souběh kosmických cyklů a krize pozemské civilizace v morální úrovni - i to spolu souvisí. Najděte si práci Prof.Dr.Dmitrieva o planetofyzikálním stavu sluneční soustavy a příčinách, toto je opět utajeno NASA /mají podepsanou mlčenlivost/, podívejte se na videa povrchu Měsíce i Marsu - doklady o minulé přítomnosti civilizace atd atd. Čeká nás doba velké změny - a bude to bolet/vzkaz v kruhu v obilí/ a je to o tom, jak se k tomu lidstvo postaví /bez informací a jednoty jsme chaotický dav/ - přestaňme se dohadovat a hledejme informace mimo mainstreamu ! Islandské řešení je výzva, tento politicko-ekonomický systém je nereformovatelný, nejenom pro jeho zneužití ale i vzhledem k postupu výrobních technologií, "které berou lidem práci" - robotizace a elektronizace je další předěl ve vývoji /a nebudeme je přeci rozbíjet/ je to otázka morálky a duchovního poznání jak přivést na svět novou civilizaci,kde budou jedinci schopni se rozdělit o životní potřeby i práci a toto začíná vnímat návrh nové ekonomické reformy - www.ekonomická reforma.cz , je třeba číst, hledat, usměrňovat své ego, začít být aktivní - protože to za nás nikdo řešit nebude a hrozí velké nebezpečí, že nám a našim dětem to nalajnuje NWO a každý dostane čip jako poslušný otrok - to je konečný cíl této looby ! Přestaňme živit svou pozorností stávající zprofanovaný systém politických stran - všechny na sebe něco ví, hledejme zdola iniciativy, hledejme morální osobnosti mezi sebou a zkusme za podpory všech alternativních skupin navrhnout "svého" presidenta a přinést více než padesát tisíc podpisů, přinést svou aktivitu a snahu o poznání světa a vesmíru.
25. 02. 2012 | 07:02

William Wallace napsal(a):

Ari,
napsal jsi skvělý článek.
Souhlas!!!
25. 02. 2012 | 08:18

William Wallace napsal(a):

Vážený pane doktore,
děkuji za váš článek ( i za všechny dobré lidi).
Vnímáte svět a život na něm v souvislostech a to není dáno každému.
Celá planeta je ŽIVÝ ORGANISMUS,kde všechno se vším souvisí a vzájemně se neustále ovlivňuje.
To koneckonců prokázaly i poslední výzkumy předních fyziků.
Toto poznání by se mělo učit jako hlavní předmět na základních školách.
Létáme ke hvězdám, ale nenaučili jsme se chodit po MATCE ZEMI.
Pište co nejčasťěji!!!
Jste VELKÝ ŠAMAN.
25. 02. 2012 | 09:59

MMM napsal(a):

ad W.Wallace

Ano, v našich životech je spousta nejasností, řada děr, vytržení z kontextu. Vždyť ani neumí pořádně explorovat subjektivitu člověka. Zrovna nyní si čtu esej "Auroritářská osobnost".
Cituji: "Osobnost je v psychologii chápána jako tzv. hypotetický konstrukt: je to termín, který vyjadřuje existující fenomén, jenž sice není úplně pozorovatelný, je však odvozován z toho, co je pozorováno (opět projekční subjektivitou), a má heuristickou hodnotu".
25. 02. 2012 | 13:46

PeN napsal(a):

Nevážený klausobláznotvůrce Hnízdile. Já nemám strach z ekologické katastrofy, vyčerpání zdrojů ap. (svobodné lidstvo s těmito problémy poradí), já mám strach z proroků a přípravců "nového paradigmatu", chystajících ovšem ve skutečnosti zotročení všech (případně decimaci) s výjimkou sebe a sobě nakloněných... Nesnáším Vás a budu se Vašim novým pořádkům bránit všemi prostředky.
25. 02. 2012 | 14:00

ortler napsal(a):

PeN:Výborně,jeden z mála,komu to myslí.Za nejkrásnějšími slovy se vždy skrývají nejhoší Gulagy.
25. 02. 2012 | 14:06

vaclav weel napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=b1RbZMQRMSg
25. 02. 2012 | 14:14

Dr. Pichlavus napsal(a):

SOUHLAS, KROM KATOLÍKŮ VLKA A HALÍKA, TĚM NENASLOUCHAT, MELOU TISÍCE LET TO SAMÉ A ČLOVĚK HRUBNE JEN. TAKÉ ŠAMANY BRÁT S REZERVOU, NA JEJICH ČISTOTU NEVĚŘÍM, TO JEN ATAPANA MDLE A NUDNĚ SNÍ...
25. 02. 2012 | 14:46

mb napsal(a):

PeN napsal(a):
Nevážený klausobláznotvůrce Hnízdile. Já nemám strach z ekologické katastrofy, vyčerpání zdrojů ap. (svobodné lidstvo s těmito problémy poradí),

... no jistě ... člověk životní prostředí neničil a neničí a nikdo vážný a rozumný nemůže říci, že by k tomu kdekoli na světě docházelo ...

... živočišných druhů přibývá ...

... byla to jenom obyčejná propiska a vlastně mě nezajímala ...

... voda teče do kopce ...

... není důležité nekrást ...

... atd. atp. ...
25. 02. 2012 | 17:07

J. Hnízdil napsal(a):

Ad MB.

Díky Martine za Váš humor. Budeme ho moc potřebovat.

Srdečně. J. Hnízdil
25. 02. 2012 | 18:13

Jana napsal(a):

Pane doktore, přijmite ten nejkrásnějčí pozdrav ode mne a mých
spolupracovníků.
Mluvíte nám z duše a máme vás rádi.
Máme obavy nejen z nesmyslného společenského systému,ve kterém žijeme my a naše rodiny.
Ještě větší strach na nás padá z NEVĚDOMOSTI.Z nevědomosti těch, kterým nebylo
dáno, aby prokoukli a kteří neví, která bije.
Věříme,že vše dobře dopadne.
Posíláme moře energie do vaší prospěšné a chválihodné práce.
25. 02. 2012 | 18:36

mb napsal(a):

( rado se stalo, ten porad jsem videl jen zcasti, i ja dekuju ...)

hezký večer ...
25. 02. 2012 | 19:01

Yosif K napsal(a):

William Wallace napsal(a):
Pane Yosife K,vy prosťáčku, teď už ale opravdu blábolíte ...
24. 02. 2012 | 21:08

Pane Wallace:
A) vygooglujte si co zaplatil BP za ekologivckou katastrofu v Mexicekm zalivu: ZATIM dal na odskodneni 24 miliard US$ a cistil a cuistil az vycistil cca co slo vycistit a jeste cisti.
B) vygooglujte si co zaplatili bolsevici lidem okolo Aralskeho jezera za znicene Aralske jezero - spravne - ani petak. Posledni pokusy o zachovani zbytku Aralskeho jezera jsou financovany OSN - to znamena prevazne z americkych a zapadoevropskych penez. Ach ten odporny kapitalsimus - umira a nahradi jej osvicena diktatura samany, katoliku a zelenych a rudych extremistu.

Srovnejte si objektivne Kubu a Chile - obe zeme maji vzdelane obyvateltsvo z 90% hispanskeho puvodu. Obe maji jakz takz prirodni podminky a zdroje (Chile med a Kuba ma nikl). Obe zeme zazily totalitni vladu.
Tak v cem je rozdil?
Na Kube je totalita levicova, trva uz 60 let a lide si nesmi ani uprdnout. Bez DOVOZU potravin z USA (od kukirice pres kurata azpo jablka) a bez penez posilanych pribuznymi z Miami a bez prijmu z prostituce pro turisty by lide prezivali z 2 kg ryze na mesic. GDP na hlavu cca $ 5000 v PPP cca $9900. Kubu drzi nad vodou hotely a penzie z Miami.
V Chile BYLA totalita pravicova, trvala POUZE 16 let, pak Pinochet DOBROVOLNE zavedl demokracii (a nechal se zavrit do domaciho vezeni), Chile se za tech 16 let dostalo z faze HLADOMORU a teroristickeho radeni zdivocelych levicackych band MIR do stadia zivotni urovne stredni Evropy a zcela standardni demokracie kde se stridaji pravicove a levicove vlady. Chile na rozdil od Kuby VYVAZI POTRAVINY.
Hlavni duvod proc Kuba DOVAZI potraviny jsou statni statky - zvzdycky kdyz se schyluje k hladomoru, Catsrovci propachtuji cast vzdy soukromnikum a tim hladomor odvrati. Pak jim zase vse vezmou.....

Takze kde je lepe? Pro fanaticke levicaky je vec jasna - NA KUBE MEZI SOUDRUHY!!! Akorat ze tam jeste nikdo do toho protikapitalistickeho raje neemigroval - vsichni utikaji ven..... pres strelbu bdelycy pohranicniku (na Kube je zakazano vlastnit cluny....) to vsak fanatikum nic nerika......
25. 02. 2012 | 21:46

kolega napsal(a):

Pane doktore,
zdravím Vás a mám prosbu, aby psal dál a nenechal se znechutit lidmi zlými a přízemními. Ti si z těchto stránek udělali žumpu. Pokud naší zemi něco škodí, je to zlo a malost. Zrcadlo těch, kteří Vám tady lají.
25. 02. 2012 | 21:51

Yosif K napsal(a):

Jana napsala:
Ještě větší strach na nás padá z NEVĚDOMOSTI.Z nevědomosti těch, kterým nebylo
dáno, aby prokoukli a kteří neví, která bije.......

Pani Jano v tomto s vami souhlasim, ani nevite jak srdecne. Jiz Jan Werich kdysi napsal, ze nejvetsim nestestim na svete je dobrak ale blbec. A myslim ze to na zdejsi prispevky svazu nepratel kapitalsimu, a pratel socialisticke Kuby a samanismu 100% sedi......
25. 02. 2012 | 21:52

Yosif K napsal(a):

kolega napsal(a):
Pane doktore,
zdravím Vás a mám prosbu, aby psal dál.....
25. 02. 2012 | 21:51

Pane doktore - ja vas take zdravim. Vase clanky vzdy se zajmem ctu.
Pokud naší zemi něco škodí, je to ignoranstvi a obrazne receno "recneni proti Charte aniz bych Chartu cetl".

Prosim vas tedy - prectete si nekdy ve volnych chvilich knizku od Miltona Friedmana "Svoboda Volby". Spousta otazek se kterymi si marne lame hlavu vas oblibeny Fritjof Capra je tam zodpovezena.
25. 02. 2012 | 22:01

katalyzátor napsal(a):

My pluli dál a dál, v zelené lesy
kde vlnka s vlnkou, slaví své plesy
My pluli dál a dál v zelený háj?

Loďka je malá, vesla jsou krátký
poplujem hoši,poplujem zpátky
či máme plouti dál, v zelený háj?
25. 02. 2012 | 22:06

Rosťa napsal(a):

Autor
Pěkný a pravdivý článek. Děkuji a pište dál. A nenechte se otrávit různýmí Yosify, kteří svými bláboly zaneřádí každou diskusi.
P. S. Jen s těmi preláty to nepřehánějte. Jim o naše dobro nikdy nešlo a ani nikdy nepůjde.
26. 02. 2012 | 00:16

peterka napsal(a):

Yosif K - Kolik vás tam je u těch knedlíků?!? Myslel jsem si, že stačí jen kuchař. A teď už i ty, Yosífku K? Ta pára, ta pára...
26. 02. 2012 | 01:35

Beebka napsal(a):

Díky za tento článek. Fritjofa Capru jsem nečetla, ale dospěla jsem k úplně stejným závěrům. Račte porovnat:

Lidské společnosti trvalo mnoho staletí vývoje, než se dostala na dnešní kulturní stupeň. Společnou snahou lidé vybudovali jakž-takž fungující systém. Nastanou li v systému nějaké problémy, není třeba předělávat to, co funguje, ale opravit ty části, které neslouží k obecnému dobru. Všichni lidé na světě se shodnou v názoru, že jsou věci, které nám slouží a jsou pro lidstvo dobré a jiné, které nám škodí. Je třeba začít vnímat priority (obecně dobro k prospěchu všech lidí) a bez předsudků opravovat odvětví lidské společnosti, která nesplňují naše potřeby.

Co vnímám už dlouhá desetiletí, (přesněji od roku 1980, kdy jsem se ocitla na několik let ve, v té době polokapitalistické, Jugoslávii), je nehorázně samoúčelný světový finanční systém. Tento systém neslouží lidem, národům k rozvoji, ale jen k obohacení malého počtu zúčastněných a rabování těch, kteří na finanční systém nemají vliv. Peníze (světový finanční systém) dělají dojem šelmy na lovu, vydírající třetí svět a vytvářející chudáky z dříve slušně zabezpečených vrstev v západních společnostech.

Snažila jsem se pro sebe tuto problematiku zjednodušit, najít nejmenšího společného jmenovatele, abych pochopila fungování peněz ve světovém hospodářství. K vysvětlení použiji příklad bývalé Jugoslávie, kde lze doložit, že politickým změnám předcházely změny ekonomické. Jugoslávský stát se začal v osmdesátých letech minulého století zadlužovat, protože mohl. Byly mu nabízeny, až podbízivě, štědré západní půjčky, ale pouze do okamžiku, než úroky z úroků přesáhly možnosti státního hospodářství. Od neschopnosti splácet půjčky Světové bance či MMF byl jen krok k sankcím, úplnému zastavení ekonomiky a uměle vyprovokovaným etnickým bojům, které přerostly v intervenci NATO. Tento vývoj skončil rozdělením dříve úspěšného státu na miniaturní státečky, a tomu největšímu z nich, Srbsku, byla uštědřena rána do vazu oddělením historické kolébky Srbů, Kosovské provincie.

Dnes se zdá směšné, že jsem si několik let myslela, jak je možné, že všichni světoví experti, kteří v té době navštěvovali Jugoslávii a snažili se pomoci radou jugoslávskému hospodářství, nepochopili to co já, žena, v té době v domácnosti: že problémem byl dluh, ne politika. Dokladem budiž i několik desetiletí předchozího mírumilovného vývoje Kosovské provincie za prezidentování maršála Tita a obrovský rozvoj, kterým tato provincie prošla.
26. 02. 2012 | 03:19

Beebka napsal(a):

Pokračování
Na příkladu České republiky je vidět kam až finančnictví utržené ze řetězu může přivést zemi za pouhopouhých dvacet let. Základní lidské jistoty, to, bez čeho se žádný člověk neobejde, tedy domov, výdělek a sociální smír se během dvaceti let rozpustil a vypařil. Zmizel. Pravidla, která lidé znali a svůj život i očekávání do budoucnosti těmto pravidlům přizpůsobili přestala s nástupem kapitalismu existovat.

Ač skalní odpůrce komunistů po celý život, nemohu jim nepřiznat, že za jejich vládnutí neexistovali lidé bez domova, bez zajištění, bez práce. Všichni měli co dělat a dostávali za svou práci mzdu, ze které se dalo žít. Nikdo se nemusel strachovat, že nebude mít ve stáří důchod, kterým si zajistí vše co potřebuje, nikoho nenapadlo se strachovat, že by neměl lékařskou péči, když ji bude potřebovat. Nikdo si ani v nejhorším snu nedokázal představit systém exekutorů a vymahačů (většinou promlčených bagatelních) dluhů, další vynalézavé odnože finančního byznysu, jaký v České republice dnes existuje a nekontrolovaně, protizákonně a protiústavně ožebračuje lidi. (Zmiňuji tuto odnož, protože tak, jak funguje v Česku neexistuje v žádné zemi s rozvinutou demokracií.)

Ovšem kapitalismus má zcela jiný cíl, než se starat o člověka. V centru jeho zájmu je výdělek a ne člověk. Jak říkával můj zásadový antikomunistický otec: "socialismus apeluje na nejlepší vlastnosti člověka, vzájemnou lásku a pochopení; zatim co kapitalismus využívá jeho nejhorších vlastností, závisti, sobectví a chamtivosti". Dokonce se nás dnešní systém snaží jakoby přesvědčit, že sobectví je lepší než altruismus, že bezohlednost je vyšším cílem než láska k bližnímu, a že válka je legitimním prostředkem k zajištění surovinových zdrojů i dalších sobeckých zájmů. I tak mírumilovní lidé jako Češi jsou dnes aktivními a ochotnými členy válečného uskupení, a to dokonce z vlastní vůle. A jak jsem slyšela v soukromém americkém televizním vysílání: "pomsta je legitimní věc". Ne trest za zločin podle zákona, ale pomsta. (Rodina oběti trestného činu se domáhala trestu smrti pro zločince, který dostal jenom doživotí....)
26. 02. 2012 | 03:22

Beebka napsal(a):

Měli bychom se vrátit z hlavy na nohy, protože už jsme si podkopali základy domu, ve kterém žijeme a pěkně jsme to vše podminovali a teď jen čekáme, jak rychle to s námi vyletí do povětří.
Peníze, které jako krev v těle umožňují život, utvořily krevní sraženinu, to jest zastavily se na účtech bank a nejbohatšího, méně než jednoho procenta světové populace a ohrožují náš společný život. Pokud přestane oběživo běhat a sloužit světu, svět zkolabuje. Už kolabuje, za nadšené a sebeospravedlnující "zodpovědnosti" ratingových agentur, které (se svým soukromým zájmem skrytým za cudně se tvářící zodpovědnost vůči finančnímu světu) hlásají -- a tím vytvářejí -- zkázu každé země, na kterou si ve své překotné zodpovědnosti vzpomenou.

Navrhuji, protože myslím, že je třeba, aby státy světa vyvinuly soustředěnou snahu, aby se celé lidstvo pokusilo; a to každý jedinec zvlášť, ve sféře svého vlivu; bránit svá lidská práva a přebudovat finanční systém. Je třeba dostat pod kontrolu banky a stanovit jim pevná pravidla. Je třeba se vrátit pár desetiletí nazpět a začít se starat o potravinovou bezpečnost jednotlivých států, o čistotu životního prostředí a o zajištění všech lidí ve státě. Situace, kdy vláda a parlament nečinně přihlížejí zoufalství vlastních občanů a pokračují v "deformách" místo aby se starali jak lidem pomoci a vyhovět, je dále neúnosná. Je o to neúnosnější, protože tento rozklad zaviněný bankami je patrný ve stejnou chvíli na celém světě. Zde, ve Spojených státech, stejně jako v evropských zemích i jinde.

Moje zkušenost je, že hladový člověk půjde krást a bude i vraždit, pokud si nebude moci zajistit obživu jiným způsobem. Clovek je v podstatě zvíře, a když mu vezmete kulturní nadstavbu, jako je obydlí, práce a další zabezpečení, bude se chovat jako zvíře, jako šelma. Jen menší počet lidí se v podobně zoufalé situaci obrátí k vyšším duchovním hodnotám, a bude riskovat vyhladovění, většina půjde krást, nebo dělat něco ještě horšího.

Víme jak vypadala krize v třicátých letech minulého století, víme jak strašné měla následky. Vynesla do vedení tehdejšího Německa šílence, který rozpoutal peklo na zemi. Vzdyť válka je skvělý byznys, tenkrát i dnes. A je pořád ještě mnoho států, které na tento byznys spoléhají. I dnes, jako tenkrát víme čím byla tato krize vyprovokována. V podstatě má pořád stejné kořeny: chamtivost a nenasytnost těch nejbohatších. Sedí s námi ve společné lodi a ze srandy s ní kymácejí ze strany na stranu. Nedochází jim, že až se naše loďka překotí, utopí se i oni s námi se všemi. Jsou nechutně rozmazlení a absolutně nezodpovědní. Vůbec nevidí nebezpečí, které nám všem hrozí a sami nechápou, co dělají.

V tuhle chvíli je Evropa i celý svět na stejné křižovatce, na jaké byla ve třicátých letech. Situace je zdánlivě neprůchodná. Co pro svou záchranu můžeme dělat? Je třeba být trpělivý a důsledný. Stačí jenom, když budeme každý hájit zdravý rozum a právo, jak ho cítíme ve svých srdcích. Vím, že se naprostá většina lidí na celém světě shodne. Lháři, zloději a podvodníci ať zmizí a přestanou škodit. Nás je většina. Nebojte se bránit se, nebojte se důsledně vyžadovat svá práva. Těch, kdo škodí je menšina, slušných lidí je naprostá většina světové populace. Lidská práva jsou nezcizitelná, každý člověk na zemi má právo na slušný život, práci, bydlení a bezpečí. Pokud jsou tato zaručená práva ohrožována vedením jednotlivých států, je třeba vyměnit vedení za slušné a inteligentní, zodpovědné jedince, kteří nebudou jednat z pozice vlastních zájmů, ale zajmu celku, obyvatelstva státu, obyvatelstva zeměkoule. Kdo nehájí svá práva poškozuje nejen sebe, ale všechny lidi ve své společnosti. Společnost musí být uspořádaná tak, aby byla k užitku lidem, ne k jejich zničení. Osud každého jedince je stejně důležitý, nikdo není cennější, než druhý. Jsme na stejné lodi. Každý ať pracuje podle svých schopností k dobru celku, k dobru celého lidstva. To je DEMOKRACIE, vláda lidí pro lidi.
26. 02. 2012 | 03:23

submik napsal(a):

Článek je prázdná moralitka.
26. 02. 2012 | 09:14

William Wallace napsal(a):

ad Beebka

Máš úplnou pravdu. Přesně jsi popsala jádro problému.
Tvůj článek je jeden z nejlepších.
Ještě se ozvu.
26. 02. 2012 | 09:41

lékař napsal(a):

PAne doktore, váš levicový new-age koktejl je podivuhodný.
Kdyby vám bylo 20, neřeknu ani slovo. Ale ve vašem věku ????

Po tom všem co bolševici s touto zemí provedli, po tom co zničili morálku lidí a zemi zdevastovali, je levicové new-age blouznění o "nových pořádcích" tak naivní a hloupé.

Ale možná je to tím, že jste za bolševika vyrůstal.
Tak se na nic víc než podobné blouznění prostě nezmůžete. Ještě kapku new age a máte pocit "jaký že jste inovátor"......:-))

přitom by stačilo využívat A ŽÍT zdravý selský rozum, poctivost a zkušenosti předků a Desatero.
A ušetříte čas a mnoho omylům mnohým dalším.
26. 02. 2012 | 09:50

Roman napsal(a):

ad lékař

Ve vás je asi hodně nenávisti člověče.Asi nerad slyšíte pravdu.
Je mi vás líto.
26. 02. 2012 | 09:54

William Wallace napsal(a):

ad Beebka

Milá paní,
ještě jednou díky za krásný popis situace.Nedávno jsem někde četl - " Jde o to, jak nasytit syté".
Odehrávají se tady gigantické zločiny na všech úrovních života,
lidi z toho mrazí a nedovedou to pojmenovat.
Nedovedou si to srovnat v hlavě.
Já mám jen strach,že na hlubší poznání máme málo ČASU.
Snad zapůsobí iracionalita dějin.
A ta lavina zla se podaří přetransformovat.
Co můžeme dělat? Máte pravdu.Jedině začít u sebe.
26. 02. 2012 | 10:07

Psychiatricky zmetek napsal(a):

Hnízdil, věrný následovník komunistických psychiatrů zneužívajících psychiatrii k likvidaci politických oponentů, nám tady káže o hodnotách a morálce. To už by nám tady mohl kázat Hitler o lásce k židům a vyšlo by to nastejno.
26. 02. 2012 | 10:59

William napsal(a):

ad Beebka

Knihu Bod obratu ( Fritjof Capra)jste zatím nečetla, ale vřele doporučuji.
Vím, že se vám bude líbit.
26. 02. 2012 | 11:04

William Wallace. napsal(a):

ad Psych. zmetek

Je vidět,že svým skvělým článkem šlápnul MUDr. Hnízdil
BESTII na ocas.
A ona teď řve.
Docela sranda.
26. 02. 2012 | 11:09

Psychiatricky zmetek napsal(a):

to William Wallace: Co na tom článku je skvělého? Snad jen to, že i takoví zmetci, jako Hnízdil, kteří vždy ve svých článcích organizovali štvanice a brojili za vyvolávání nenávisti, si s blížícím se "koncem světa" nakadili do kalhot a snaží se sebeprezentovat coby slušní lidé snad až lidumilové.
Ale světská spravedlnost existuje a tyto pozdní mimikry takovým, jako je Hnízdil, už nepomůžou. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
26. 02. 2012 | 12:13

Psychiatricky zmetek napsal(a):

To Wallace: trochu Vám nerozumím. Souhlasíte s Arim, a současně podporujete Hnízdila, tedy člověka plně ve služnbách těch skupin, které Ari obviňuje ze současného tristního stavu světa. Že by trochu schizofrenie?
26. 02. 2012 | 12:17

W.W. napsal(a):

ad Psych. zmetek
Článek od Ariho jsi nepochopil.
Ani se nedivím.
26. 02. 2012 | 12:49

Anastazie Králová napsal(a):

Tak krásný a pravdivý článek jako tady uveřejnil pan doktor Hnízdil jsem už dlouho nečetla.

Neprobírala jsem se celou diskusí-ale zdá se,že graduje-jedni obdivují a souhlasí,druzí hrubě spílají.

Neví,zda už tady někdo citoval z pověstné řeči indiánského náčelníka k americkému kongresu při boji o půdu:

Až sníte poslední kousek chleba
a vypijete poslední doušek vody
pak teprve zjistíte
že zlato se nedá jíst.
26. 02. 2012 | 12:52

Jana. napsal(a):

Povšimla jsem si,jaký slovník používají oponenti pana Hnízdila,
když jim dojdou argumenty.
Je to zajímavá skupina.
26. 02. 2012 | 12:58

W.W. napsal(a):

ad Anastazie Králová
Krásné, děkuji, pohladilo mi to duši.
Je krásné,že mezi hromadou hrubostí se vyskytují i takové perly, jako je ta Vaše.
26. 02. 2012 | 13:06

Psychiatricky zmetek napsal(a):

to W.W. no spíš jsi Ariho nepochopil ty, nebo se o tuto problematiku nedostatečně zajímáš. Jen namátkou, jedna citace z materiálů Římského klubu o kterém Ari píše (to je ta zkratka ŘK, v Ariho příspěvku abys to pochopil): "Při hledání nového nepřítele, který nás sjednotí, nás napadlo, že se k tomuto účelu dá využít znečištění, hrozba globálního oteplování, nedostatek vody, hladomor a podobně… Skutečným nepřítelem je však lidstvo jako takové."
Arim jmenovaným organizacím se geniálně podařilo odvést nespokojenost občanů "správným" směrem - k vymyšlené problematice globálního oteplování způsobeného člověkem. Tito lidé tak zabili dvě mouchy jednou ranou 1. odvrátili aktivismus radikálnější čáasti lidí od zločinů finančních institucí směrem k "neškodnému" globálnímu oteplování 2. na globálním oteplování a jeho "řešení" si tito lidé brutálním způsobem namastili kapsy ze zdrojů nás všech (jen soláry, jen v ČR cca 800 miliard. V Evropě "zelené nesmysly" (biopaliva, soláry, zákaz žárovek, šrotovné, ...) celkem - desítky bilionů). Dovede si někdo spočítat, kolik nových SKUTEČNĚ zelených technologií bychom získali, kdyby se tyto neuvěřitelné prostředky vrhly do jejich výzkumu? Nemluvě o tom, že tyto technologie ve skutečnosti mnohonásobně více (4 x např. u biopaliv, podle oficiálního výzkumu EU) ničí životní prostředí je lépe nemluvit (anebo raději mluvit, třeba o tom, jak rtuťový teploměr (který se dědí po generace a rtuť v něm zůstává uzavřena)strašně škodí a musí být zakázán, ale rtuťové výbojky - z důvodu kamuflování nazývané "úsporné zářivky" které se po milionech válí rozbité na skládkách a uvolňují rtuť do životního prostředí jsou naopak prospěšné)
A kdo dlouhodobě sype písek do soukolí těchto lidí? Hnízdilův úhlavní nepřítel - Klaus. A kdo je naopak jejich vzyvatelem? Hnízdilovi největší kamarádi - Havel - člen ŘK, Schwarzenberg, člen Bilderberg group,....

Tak, co, už jsi to pochopil?
26. 02. 2012 | 13:17

PK napsal(a):

Nic proti prezidentskému úřadu ale za těch 22 let jsem nabyl přesvědčení že Václav Klaus je především symbolem-takovou zástavou tohoto NAŠEHO marasmu.
26. 02. 2012 | 13:18

Marie napsal(a):

Souhlasím,
je neuvěřitelné,co to máme na Hradě.
Stydím se před celým světem !!!!!!!!!!!!!
26. 02. 2012 | 13:34

mb napsal(a):

anastazie ja to znam takto ( na pocatku 90tych let to bylo napsano na zdi litvinovskeho stalinaku )

až bude poslední strom pokácen
poslední řeka otrávena
poslední ryba vylovena
pak (možná) poznáte
že peníze
se nedají pozřít ...
26. 02. 2012 | 13:39

PK napsal(a):

po přečtení komentáře Beebky jsem se znovu utvrdil v názoru aby se do důležitých funkcí dostávalo více žen,už mám těch Grosů,Čunků,Drobilů,Bártů tak akorát dost.
26. 02. 2012 | 14:04

Psychiatricky zmetek napsal(a):

mb: ano, máte přesnější citaci. V originále: "Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money."
Je top jeden z nejdůležitějších citátů, který by si lidstvo mělo vzít k srdci.
Jenže - bohužel - přirozeného strachu o přírodu zneužívají takoví darebáci, jako Hnízdil a především jeho chlebodárci z Biulderberg group, Trilaterální komise, Římského klubu - u nás obecně známí pod nálepkou "pravdoláskovci".
Je úsměvné, když před NWO varuje Hnízdil - jeden z věrozvěstů NWO v ČR (a dovolává se Halíka, po Havlovi nejhlasitějšího zastánce NWO v ČR). Je to potěšitelné, protože to znamená, že tito zločinci, čelíce celosvětové krizi, kterou úmyslně vyvolali, aby ožebračili lidstvo, se natolik obávají sil, které rozpoutali, že už ze svých řad vysílají obraceče kabátů, aby si zajistili pozice i v "novém" režimu, ať bude jakýkoli.
26. 02. 2012 | 14:06

mb napsal(a):

psychiatricky zmetku, ja myslím, že tomu tak není ( rozuměj, že to pan Hnízdil nijak nezneužívá, naopak ) ...

na teorie spiknutí ( nwo ) nevěřím ...

myslím, že to heslo je dost důležité, jak jste sám psal ...

hezký den ...
26. 02. 2012 | 14:13

PK napsal(a):

je zajímavé jak se vposlední době rojí informace(naposledy dnes)o kontrole popřípadě vypnutí internetu vládou.A to ještě s přiblblým zdůvodněním.V podstatě jde spíš o to,že tento systém je v posledním tažení a mocní se snaží jeho konec oddálit co to jen jde.
26. 02. 2012 | 14:19

Psychiatricky zmetek napsal(a):

mb: věřte, byl bych velice šťastný, kdybych alespoň na 10% mohl věřit, že máte pravdu.
Na co konkrétně nevěříte? Na Římský klub? Je to oficiální organizace, má vlastní členskou základnu - dohledatelnou, vlastní webové stránky, setkání, materiály....
Nebo na to, že NWO, deklarovaný v materiálech Římského klubu je jen taková legrácka?
Že si všechny ty "slavné osobnosti" římského klubu - namátkou Bill Clinton, Romano Prodi, Bill Gates, Tony Blair, Kofi Annan,.... dělají jen z lidí srandu? Dost krutou, nutno podotknout. Bylo by to krásné, kdyby to mohla být pravda....

Hezký den i Vám.
26. 02. 2012 | 14:22

W.W. napsal(a):

ad PK

Souhlasím s tebou.Beebka je dost osvícená.
Určitě by mělo být ve vládě více žen.
26. 02. 2012 | 14:30

mb napsal(a):

tak ja si taky myslim, ze bychom meli zohlednit naroky prirody ( pece o zivotni prostredi ) a ze se k prirode nechovame zrovna nejlepe, jakekoli zlepseni v tomto smeru tedy vítám ( a ono to pak bude mit i blahodarne ucinky na zdravi cloveka ) tedy ve shode k tomu, co píše Jan Hnizdil ...
26. 02. 2012 | 14:35

buldatra napsal(a):

mb napsal(a):
na teorie spiknutí ( nwo ) nevěřím ...

http://www.youtube.com/watch?v=4-F8jlj-Kkg

OK, ale...
Něčí nevíra a nevědomost se vždy někomu hodí.
To je dobré vědět.
Nebo tomu alespoň věřit.
26. 02. 2012 | 14:56

mb napsal(a):

jj ... zdravim buldatru ... :-)
26. 02. 2012 | 15:07

Psychiatricky zmetek napsal(a):

mb: nemám nic proti základnímu obsahu článku, ale k osobě autora a k jeho motivaci, se kterou článek psal. Zkušenost mě jaksi nutí být obezřetný, když Adolf Hitler napíše článek o tom, jak je třeba milovat židy, nebo když Klement Gottwald napíše článek o nutnosti podporovat soukromé podnikání a tržní ekonomiku. A přesně do této skupiny článků patří článek pana Hnízdila o nutnosti chránit přírodu a bojovat s "mocnými privátními korporacemi.
26. 02. 2012 | 15:09

NB napsal(a):

Prvního ledna 2012 konec světa nenastal. Ovšem vážná celosvětová krize, která má globální všeobecný charakter, tu je se vším všudy. Že by na těch proroctvích starých Mayů či Nostradama bylo zrnko pravdy ? Dokonce i seriózní věda (studie EU 2010) se zabývá problémem přelidnění (už je nás 7 miliard, zatímco 1950 to bylo 3 mld.obyv. a výhled do 2060 odhaduje DESET mld.obyv.) a od toho se odvíjejícího zvýšeného čerpání zdrojů, na prvním místě vody; dále ropy atd.atd.
Takže tendence k nárůstu krizových jevů tu je, kdo trochu sleduje dění kolem,nebo kdo je trochu citlivější, cítí jak je vše už dnes "rozhoupané" (vztahy mezi lidmi a národy atd.) včetně počasí a podnebí (globální oteplování). Tento kvantitativní nárůst krizových jevů s sebou přináší logicky RIZIKO kvalitativního skoku, jak už mnohokrát v milióny let trvající historii planety.
Že ten rok 2012 bude dalším v řadě, je nabíledni. A je klidně možné, že řešení některé části krize (totální snad ne) se prosadí nebo začne prosazovat právě v tom r.2012.
Přejme si tedy, abychom ve zdraví a dobré vůli vkročili na tu "rozhoupanou půdu" s cílem opravdového řešení nahromaděných problémů z pozice Homo Sapiens na Zemi v etapě globálně technické civilizace.
26. 02. 2012 | 15:17

pv napsal(a):

Stejně jako autor, i já považuji konzumismus za patologický jev v naší západní společnosti. Ten však není lidem vnucován "neviditelnou rukou trhu". Naopak, žijeme ve vyjímečné svobodě, o níž si generace našich předků mohly nechat jen zdát. Konzumismus není průvodním znakem našeho systému, ale svobodným rozhodnutím každého jednotlivce. Mám přátele, kteří návštěvu obchodního domu nepovažují za slast, ale za nepříjemnou povinnost. Na druhou stranu prý existují lidé, kteří nakupování mají jako zábavu nebo dokonce obřad!

Článek, možná dobře míněný, žel, vyzněl jako obžaloba kapitalismu. Kapitalismus jako systém pravidel však není ani dobrý ani zlý. Je to jen nástroj. Podobně jako nůž není špatný, i když je možné s ním zabít člověka. Vše záleží na osobě, která nůž drží v ruce. Kapitalismus nenutí člověka, aby se choval sobecky. Nenutí ho, aby nepomáhal slabým. Nechává to na jeho svobodném rozhodnutí. Pokud se člověk svobodně rozhodne někomu pomoci, má to mnohem větší cenu, než systém, který si vynucuje dobro násilím. To se totiž pravidelně zvrhne v pravý opak. Není většího zla, než utopické vize. Vznešenými záměry bývají odůvodňovány ty největší špinavosti a zrůdnosti.
26. 02. 2012 | 15:47

mb napsal(a):

to p.z. ... já proti vaší obezřetnosti nic nemám/nenamítám ...

ale myslim že to srovnani hnizdilova clanku s hitlerem a zidy a gottwaldem a trzni ekonomikou ... je nepřípadné, že prostě nesedí ...

zdravím ...
26. 02. 2012 | 16:12

Yosif K napsal(a):

Beebeka napsala o Jugoslavii:
Od neschopnosti splácet půjčky Světové bance či MMF byl jen krok k sankcím, úplnému zastavení ekonomiky a uměle vyprovokovaným etnickým bojům.....

....lesk a bida dobrackych ale rtotalne pomatenych "bojovniku proti kapitalismu".....
Uz je nam to jasne pi Beebeka - lider jsdou v zasade ohromni dobraci, za vsechno muze kapitalismus. Namatkou kapitalismus muze za:
A) vzajemne se vyvrazdovani balkanskych narodu (bez kapitalsimu se srbove a skytepari za SFRJ bratrsky milovali.....)
B) feudalni vykrostovani Konga Belgicany (to je jasne vidte na tom, jak se po odchodu belgicanu v Kongu ustanovil nebesky blahobyt a demokracie svycarskeho typu)
C) vzajemne vyvrazdovani shiitu a sunnitu (ti se take pred vznikem kapitalsimu primo milovali - holavne pri kazdorocni oslave Ashura......)
D) vzajemne vyvrazdovani afganskych kmnenu mezi sebou (opet odkaz na idylicky stredovek)...
E) vzajemne vyvrazdovani hindu a muslimu v Indii (opet odkaz na "idylickou" okupaci hindske Indie msulimskymi moguly ktera skoncila serii hladomoru....)
F) vzajemne vyvrazdovani muslimu a cinanu v Malajsii a V Indonesii

Beebko prevedcila jste dobre lidi tohoto sveta - za vse muze kapitalismus - hura na bankere!!! Rezte je bicem hlava nehlava, Kristus je nakonec take mlatil bicem..... tedy pokud zrovna nepotrebujete hyposku na baracek, pak si samozrejme do banky bic neberte, ze ano..... revolucni naladyu odlozte stranou... aspoon do doby nez hyposku schvali a vyplati penziky.....

Zdravim s revolucnim pozdravem: "Avanti Popolo!!!!"
26. 02. 2012 | 16:19

Yosif K napsal(a):

mb napsal(a):
to p.z. ... já proti vaší obezřetnosti nic nemám/nenamítám ...
ale myslim že to srovnani hnizdilova clanku s hitlerem a zidy a gottwaldem a trzni ekonomikou ... je nepřípadné, že prostě nesedí ...
zdravím ...
26. 02. 2012 | 16:12
Pane MB - fanatici nekdy zacinaji zlehounka - uvidime co Hnizdil napise dal....
...mozna bude potrebovat vysetrit od kolegu..... nejak si ty Atapanamy bere moc k srdci..... aby mu to neprerostlo pres hlavu.....
26. 02. 2012 | 16:22

Anastazie Králová napsal(a):

Ad prv

Dovolila bych si oponovat

myšlence,že ke konzumismu nejsme nuceni.Bohužel jsme a to několika způsoby :

1/nízkou kvalitou výrobků-především textilní výrobky i od kamenných obchodů často s obtížemi vydrží sotva půl roku
srovnávám to s kvalitou italských svetříků ze Železné ulice v Praze ze sedmdesátých let-jeden z nich s oblibou nosily i mé dcery a představte si,že dosud drží barvu i fazonu!
N amítnete-že nyní je vše asijské zboží-ale stejně je to plýtvání surovinou i lidskou prací.
Stejnou zkušenost učinila i kolegyně hrdě nosící plavky po mamince z té doby.
2/ starší výrobky nelze opravit-například po necelých 4 letech neseženete k elektrickým spotřebičům náhradní díly

3/používání plastů bez recyklace


To jsou jen nejzákladnější příklady/když vynechám neustále se
měnící modu
teď mne napadá další příklad-nábytek-kolik vydržely skříně našich babiček a co vydrží ten levný překližkový balast /i zde stále se zrychlující modní tendence,takže jsem pochopila větu
z Alenky v říši divů-"Musím běžet stále rychleji,abych zůstala na jednom místě.
Inflace-na počátku 9O-let tady na okraji Prahy /resp.koncem let
8O-tých koupil soused zchátralý dům za 1OO tisíc,za pár let ho prodal za milion-nyní byste jen za parcelu zdezaplatili miliony nejméně 2!!!!

Proto souhlasím s článkem-nesouhlasit s tím by bylo jako nesouhlasit s vědeckým výzkumem člověka,který je možná osobně nepříjemný,sardonický a ne vždy v minulosti měl pravdu-
ale nyní tu pravdu má !
Pokud bych si měla vybrat-řekla bych Zastavte inflaci!!
Proto dnes tolik lidí vzpomíná na Rakousko-Uhersko-dle vzpomínek Stefana Zweiga tehdy inflace neexistovala /i když si nevšimli nebezpečí vzniku buršáckých spolků !/
26. 02. 2012 | 16:27

Marie napsal(a):

ad pv

Že je v současném systému (kapitalismu) SVOBODA?
Neuvěřitelná naivita!!!
To je největší podvod na lidi.
A všimněte si, že tohoto slova ( SVOBODA) mají plná ústa největší zločinci na světě
( G. Busch, Rumsfeld,ekonomické a politické mafie celého světa.)
U nás Klaus.
Minulá totalita byla transparentní - tady je utiskovatel, tady utiskovaný ( i když dnes po 22 letech bych se takto raději nechala utiskovt.)
Současná neoliberální totalita je skrytá,rafinovanější, než minulá.Ovládá přes média mistrně manipulaci celé společnosti.
26. 02. 2012 | 16:45

Libor. napsal(a):

ad Marie
Pisatelka má pravdu,minulá "totalita" byla pro lidi daleko spravedlivější, než současná.
To vidí dnes každý a dá se to lehce doložit.
Nejsem a nebyl jsem komunista. Naopak.Ale tento systém nás zničí.
26. 02. 2012 | 16:56

mb napsal(a):

to yosif k ... vetsina lecitelu neshazuje klasickou (zapadni) medicinu ... asi neni zapotrebi shazovat medicinu alternativni či celostni ... i když za směšování celostní a alternativní medicíny mi pan hnízdil vynadá ... myslim ze pan hnizdil není fanatik ... mozna je otevrenost vice pristupum spravna ...

/ a zas ... kdyz si vezmete farmaceuticky komplex, tak patrne musite uznat/přiznat, že často nemocného vyrábí ... pokud mi dobře rozumíte ... /

/ protoze je zajem lecit ale ne vylecit ... /

ale udělejte si vlastní názor ... zdravim yosif ...
26. 02. 2012 | 17:13

Eddie napsal(a):

Tak takhle to dopada kdyz se k Internetu dostanou duchodci, zesili a zmutuji do New Age ;-)
26. 02. 2012 | 17:17

pacient napsal(a):

starejte se raději o zdravotnictví!
26. 02. 2012 | 17:42

PK napsal(a):

ano ,minulá totalita byl velký marasmus ale ta dnešní to je sebedestrukce.
26. 02. 2012 | 17:56

rudolfko napsal(a):

Dočetl jsem to jen k tomu Vlkovi.......
26. 02. 2012 | 18:40

babočka napsal(a):

V mládí bylo moje životní krédo víno, zpěv a ženy. Dnes jsem starý a říkám si všude dobře ale v posteli nejlíp. Starosti pan Hnízdila je blbost. Kdo jim věří je chudák. Já žiji život a né nějaký liberálně tržní model. Starám se o sebe, nikdo mi vtom nebrání a věřím, že i příroda se o sebe postará sama bez pana Hnízdila. Abych byl slušný člověk na to nepotřebuji církev v podobě kněze Halíka ani nikoho jiného. Ale kdo šáhne na moji svobodu dostane pěstí mezi oči.
26. 02. 2012 | 19:00

Stano napsal(a):

Nejde mi do hlavy, jak mohl vůbec hnízdil vystudovat medicinu. Já osobně, bych si od něho nenechal ani zalepit prst. Vím, že když nestačil na medicinu, tak se alespoň vetřel vymývat zkumavky do antidopingové laboratoře. Zřejmě i tam již omrzel, tak zkouší politiku a hlavně šamanství. Ty jeho články, to je tragédie, ale i zde má některé poblouzněné příznivce. Nakonec skončil tam, kam patří a kde má možnost se i léčit - v Dobřichovicích.
26. 02. 2012 | 19:04

Marie napsal(a):

Někdo z diskutujících napsal,že pan Hnízdil šlápnul Bestii na ocas.
A ona teď řve.
Je to pravda.
Příspěvky Babočka a Stano jsou toho důkazem.
Velmi laciné a nízké.
26. 02. 2012 | 19:13

Stano napsal(a):

Libor 16:56

Pisatelka s. Marie nemá pravdu, určitě v minulém režimu na rozdíl ode mne nežila, nebo žila a byla taková " Marie proletářka ", proto plácá takové pitominy, dává najevo svojí hloupost a patří pouze ke škopku. Libore, tento systém nás nezničí, nás ničil komunistický systém, udělej si srovnání, kapitalistické státy a komunistické státy, porovnej, jak kdo dopadl. Příklad: NSR - NDR, jižní Korea - sev. Korea, všechny socialistické státy jak zaostávají za kapitalistickými. To ti nestačí k porovnání ? Cestuješ, poznáváš ? Asi ne, jinak bys takhle neplácal. Neříkej, že nejsi a ani si nebyl komunista ? To ti nikdo neuvěří, možná, žes byl takhle vychovávaný.
26. 02. 2012 | 19:19

Milan. napsal(a):

Vážený pane doktore,
z vašeho skvělého článku se mi líbí nejvíce přirovnání dnešního způsobu života společnosti k výstupem na Everest.
...při sestupu se držet za ruce a být si navzájem oporou.
O tom to je.
Věřím, že na světě nejsou jen egocentričtí hlupáci.
Dobrých lidí je většina.
Rozumíme tomu, co píšete.
26. 02. 2012 | 19:24

Stano napsal(a):

Marie, proletářko, také bydlíš v Dobřichovicích ? Asi ano, viď ? Nejsem žádná bestie, dělám do sportu, proto o Hnízdilovi vím a nikdo mně nešlápl na ocas. Nyní, po životních dlouholetých zkušenostech, pochop, že Hnízdila hodnotím jako zhrzenou nulu, která se snaží stále někde uplatnit a filozofuje stejně jako zhrzený, zapšklý flanďák /?/ Halík.
26. 02. 2012 | 19:30

Hruby napsal(a):

Pan autor dava vinu za rozkradeni republiky a totalni rozpad ceske moralni kultury nejakym zahranicnim ekonomum ? Kteri nas pokazili ?
Ale ne !
My jsme na to meli nas Prognosticky ustav !
Jinak Cesi byli vzdycky materialisticti az za hory.
Znate tu: "Je mozna souloz mezi zenou a opici ?"
Odpoved: "Ano, ale musi mit alespon tri bony !"
26. 02. 2012 | 19:32

Libor napsal(a):

ad Stano

Nevím kolik ti je, možná 20 let ( podle tvého projevu a zřejmě minimálních životních zkušeností).
Jsi jenom hromádka zášti a nenávisti. Hrůza.
S takovými lidmi bude konec světa možná už příští týden.
Je mi z tebe smutno.
26. 02. 2012 | 19:34

W.W. napsal(a):

ad Hruby

Konečně trocha skvělého humoru ...
26. 02. 2012 | 19:37

Wendel napsal(a):

Nejsmutnější je, že po přečtení komentářů tu pořád jen vidím boj levice a pravice či kapitalismu vs komunismus. A přtomi po přečtení blogu mám pocit , že autor pouze poukazuje na to ,že komunismus nefungoval a tak se přešlo dál na jiný systém. Teď se jasně ukazuje ,že kapitalismus taky nefunguje. A jediné co je potřeba je vymyslet nějakou rovnováhu něco nového. A ne se stále dohadovat o tom ,že to jsou zlý kapitalisti a tohle zlý bolševici. Obojí je prokazatelně nefunkční. Tak proč se pořád tak napadáte. Chce si to sednou vzít si z obojího to nejlepší a jít dál ....... !!!!
26. 02. 2012 | 20:23

Milan napsal(a):

Kdo šlápnul sportovci Stanovi na ocas.
Já už tomu vůbec nerozumím.
26. 02. 2012 | 20:23

W.W. napsal(a):

ad Wendel

Souhlasím s tebou.Je třeba vymyslet něco nového.
Oba systémy likvidovaly lidskou důstojnost.
Hnízdil nepreferoval ani minulý , ani současný.
Měli bychom se tiše ptát přírody, jak dál.
26. 02. 2012 | 20:31

palivec napsal(a):

pane hnízdil,snaha dobrá,ale situace ještě nenazrála,furt se má ještě hodně lidí áž moc dobře.je jasný,že společnost se vyvíjí a tento vývoj se nezastaví kvůli pár zbohatlíkům.až to pude tlustý do tenkýho,tak vám garantuju,že se řešení najde,co by dup.
26. 02. 2012 | 21:14

Jana. napsal(a):

ad palivec

Na tom něco je.
26. 02. 2012 | 21:32

Naděje napsal(a):

Pane doktore,

Váš článek je vynikající a hluboce pravdivý.Pokud budeme jako společnost chtít přežít, budeme muset hodně rychle změnit své myšlení,(především hodnotový žebříček) a začít jinak. Často máme strach z nového a neznámého. Na mnohých reakcích na Váš příspěvek je to znát.Vybočit ze zajetých kolejí je možná bolestné, ale nutné, neb tyto již nikam smysluplně nevedou. Pokud budeme naslouchat a hledat novou cestu s moudrými a nezkorumpovanými lidmi, máme naději z toho vybřednout. Hospodárné nakládání s financemi,ekologické myšlení, etika, slušnost, humanismus, moc nejsou zatím v "kurzu", ale pokud tyto pojmy znovu oprášíme a pokusíme se je více uvést v život,snad to zvládneme. Protože změny přijdou, ať se nám to líbí nebo ne. Tak nám vše přeji hodně zdraví, osobní statečnosti a naděje.
26. 02. 2012 | 21:41

vojta napsal(a):

odpověď je ano :-)
26. 02. 2012 | 22:08

Naděje napsal(a):

Pane Stano,

zdravím Vás a reaguji na Váš příspěvek. Pokud byste si přečetl knihy od pana doktora Hnízdila, navštívil jeho přednášky (vřele doporučuji) nebo se blíže zajímal o psychosomatiku jako pozoruhodný celostní a komplexní systém léčení a nahlížení pacienta,(o šamanismu zde není ani řeči), pak byste zjistil, že jde o "osvíceného "lékaře, který je dnes v práci s pacientem mnohem dál než jeho někteří kolegové.
To,že doktor Hnízdil vnímá nemoc pacientů v kontextu celospolečenské krize-což je defacto nemoc ve velkém, svědčí o jeho kvalitách. Přeji Vám hodně zdraví, ale kdybyste se někdy dostal do zdravotních obtíží,se kterými byste si nevěděl rady, tak Vám přeji, aby Vás léčil lékař s celostním pohledem na pacienta, jak to propaguje doktor Hnízdil. Ono to totiž funguje.
26. 02. 2012 | 22:10

David - 1. část napsal(a):

Otázkou konce světa se nemá cenu vůbec zabývat, protože kdy bude konec světa ví jen a jen Všemohoucí a Vševědoucí Bůh.

-------------------------------------

„... S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe. Jen my sami můžeme svým vzorem a energetickým polem působit na ostatní a změnit tak společenskou situaci. Jestliže prolomíme individuální strach a začneme jednat, nemusí to být konec světa, nýbrž nový začátek. ...“

--------------------------------------

Že bychom se opět pokusili o moc bezmocných, jako tomu bylo v roce 1968 a 1989?

To zní sice pěkně, kdyby naše společnost alespoň na dobu jednoho roku

uvěřila, že by zase mohla existovat moc bezmocných.

Že bychom byli schopni uspořádat časově neomezenou generální stávku a dosáhnout tak demisi vlády a uspořádání předčasných voleb do sněmovny?

Tento vyloženě DESTRUKTIVNÍ způsob vládnutí je nutné co nejdříve ZASTAVIT !!!

Ty TUPÉ škrty způsobují "vodní vír", který nás nezadržitelně táhne ke dnu !!!

To, že současný systém je neudržitelný dnes už vidí i babička z Horní Dolní.

Přitom to je tak jednoduché.

Civilizace založená na LŽI a PODVODU nemá šanci přežít !!!

Pokud bude platit, že o peníze jde až v první řadě, tak to je zcela zaručenou cestou do pekel.

Proto jedním z výchozích bodů k řešení je změnit si žebříček hodnot.

Například takto:

1. Pokora 2. Láska 3. Pravda 4. Spravedlnost 5. Svědomí 6. Čest 7. Zdraví, a pak možná za 8. i ty Peníze.

Základem je totiž morálka a slušné mezilidské vztahy.

Na našem příkladě lze ukázat, že právě naše celospolečenská nemravnost umožnila v uplynulých 20ti letech některým nemravným jednotlivcům i organizovaným skupinám rozkrást stovky miliard korun. Korunou tomu všemu bylo i to, že ve většině případů zůstalo jejich jednání nepotrestáno. Můžeme si jen připomenout: banky, kampeličky, investiční fondy, privatizace řady podniků atd. Kdo byli tito darebáci? Často to byli zejména ti nejlépe placení, ti „nejchytřejší“, ti nejlépe informovaní s kontakty a známostmi z doby komunistického režimu. Chápu, že v době tak převratných společenských změn se nemůže uhlídat všechno, ale nemohu se smířit s tím, že nebyla politická vůle vzniklé problémy urychleně, zdůrazňuji urychleně řešit a vznikající ztráty tak alespoň minimalizovat. Kladu si otázku, byli naši čelní a odpovědní představitelé tak naivní hlupáci nebo vychytralí darebáci? Už jenom ta „rychlost“ s jakou reagovali na nově vznikající problémy ukazuje, že zde nešlo o hloupost, ale spíše o úmysl. (Např. lehké topné oleje). Ve srovnání si všichni vzpomeňme, jak skutečně rychle dokázala reagovat administrativa USA po teroristickém útoku 11. září 2001 nebo při skandálech firmy Enron a dalších, tím, že urychleně přijala řadu konkrétních opatření na obranu své společnosti.
26. 02. 2012 | 23:07

David - 2. část napsal(a):

V současné době řada odborníků vidí řešení našich problémů jen velmi úzce, a to jen z ekonomického pohledu. Stále se mluví jen o penězích, o státním rozpočtu, o HDP, DPH, inflaci, úrocích, tupých škrtech, produktivitě práce apod. Podle mého názoru tyto problémy jsou až druhořadé.

Prvotní problém a klíčový je právě v mravní úrovni společnosti, kde se musí stejně intenzivně pracovat, jako v oblasti ekonomické.

Pokud současný vývoj nebude probíhat alespoň v přibližné rovnováze mezi ekonomikou a morálkou, tak další vývoj naší společnosti nemůže být úspěšný.

Myslím si, že důležitější než ekonomická pravidla jsou pravidla morální.

Pokusím se proto také o malé zamyšlení.

Světová krize, jako impuls ke znovuhledání třetí cesty.

Zjednodušeně - laicky řečeno:

Dosud jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet jak funguje socialismus a kapitalismus.

První byl kapitalismus, fungující na tržních principech a na často bezohledné honbě za penězi – ziskem. Dělníci byli skutečně nemilosrdně vykořisťováni. Proto se i objevily první pokusy o utopický socialismus.

Následoval marxismus, který v té podobě, jak byl realizován, se prokazatelně neosvědčil. Je už nesporné, že je nesmyslem bojovat za beztřídní společnost a že jen celospolečenské vlastnictví výrobních prostředků je to jedině správné vlastnictví.

Sociální vztah - rozpor mezi bohatými a chudými tak zůstal nedořešen.

Takže jsme se vrátili k tomu menšímu zlu, a to je ke kapitalismu. Svět ovládli bohatí. Kdo má peníze, má také moc. Po většině to jsou lidé, kteří hlásají, že o peníze jde až v první řadě. Mají však takovou zvláštní, patrně geneticky zakódovanou „CHOROBU“, že nemají peněz NIKDY dost, a v této souvislosti proto pokračují v dalším vykořisťování.

Pomyslné nůžky mezi chudými a bohatými se tak neustále více a více rozevírají, což logicky vede svět jen k dalším velkým sociálním nepokojům v blízké budoucnosti !!!

Svět kapitalismu je založen zejména na „nekonečném“ ekonomickém růstu, na růstu spotřeby a na všemocné ruce trhu. Po celém světě tak zcela nesmyslně rostla například výroba automobilů, bankovní sektor vzkvétal. Vlastníci i akcionáři často zcela nezaslouženě bohatli.

Rozvoj morálního rozměru společnosti zůstával stále na okraji zájmu. Ti, kteří se snažili upozorňovat na nebezpečí morálního rozkladu společnosti byli a stále jsou umlčováni a zesměšňováni.

V médiích dostávají prostor převážně jen ti, kteří hlásají. Vyrábějte více, spotřebovávejte více, plýtvejte více, zadlužujte se. Jedině růst HDP a rostoucí spotřeba jsou ukazatelem našeho úspěchu a blahobytu. To je ta jediná a správná cesta.

Jenže takto to, zcela logicky, nemohlo a ani nemůže jít do nekonečna. Mnozí to dávno věděli. Jejich varování však zanikalo v hlučném cinkotu peněz.

Nyní jsme tam, kam jsme se museli zcela zákonitě dostat.

Ukázalo se, že neviditelná ruka trhu není všemocná, pokud není v rovnovážném vztahu s morálkou. S morálkou, která se nedá přepočítat na peníze. Nyní se v plné nahotě ukázalo, že o peníze nemůže a ani nesmí jít v první řadě.

Jak řeší světové vlády tuto krizi? Z daní občanů zachraňují miliardovými injekcemi ty bohaté, kteří často desítky let brali nemravně vysoké platy a dividendy. Zachraňují je jen proto, aby nebyla nezaměstnanost. Myslím si ale, že tento způsob léčby nepomůže. Zachránit všechny krachující nejde. Je to jako lavina, jako sněhová koule.
26. 02. 2012 | 23:14

David - 3. část napsal(a):

Všechno zlé je však NĚKDY i k něčemu dobré.

To zlé je bohužel to, že na špatné vedení společnosti těmi bohatými doplatí především ti chudí. Tu zločinecko-lajdáckou práci těch bohatých zaplatí zase jen ti chudí ze svých daní a svou zvýšenou nezaměstnaností.

To dobré je to, že naše, velmi arogantní civilizace dostala konečně pořádnou facku, aby se mohla ještě VČAS vzpamatovat.

Podle mého názoru by bylo dobré abychom v konstruktivní diskusi začali co nejdříve hledat kompromis – třetí cestu - mezi kapitalismem a socialismem, kde každý z těchto společenských systémů má své klady i zápory. Například se snažit správně určit, kdy je pro občany ještě užitečné vlastnictví státu a kdy je výhodnější vlastnictví soukromé. (Například – kam až jít v privatizaci zdravotnictví – zdravotní pojišťovny.) Důležité je i všeobecné zvyšování vzdělanosti, protože jen vzdělaní lidé včas pochopí, že například kouření skutečně škodí zdraví a zkracuje život.

Co tak třeba začít se i uskromňovat ve spotřebě? Nekupovat všechny ty nesmysly, kterých jsou obchody plné a místo toho se více věnovat řešení řady duchovních otázek? Změnit si např. žebříček životních hodnot, kde peníze by už nebyly na tom prvním místě?

Jistě si někteří z nás všimli při svých cestách po světě, že často ti velmi chudí lidé zůstávají i přes svá velká trápení velmi slušní, milí i šťastní, na rozdíl od nás bohatých, kteří jsme neustále nespokojeni, mezi sebou bojujeme, nenávidíme se a závidíme si. Vezměme si z těch ubožáků mravní příklad! Zeptejme se jich proč se cítí šťastni, i když jsou tak chudí?

Jak už jsem uvedl, co tak, jako první krok ke změně, uvažovat alespoň o tom, že bychom si změnili pořadí v našem žebříčku životních hodnot například takto:

1. Pokora 2. Láska 3. Pravda 4. Spravedlnost 5. Svědomí 6. Čest 7. Zdraví 8. Peníze.

Myslím si, že už je nejvyšší čas nějak začít.

Změna nejen myšlení, ale zejména změna v jednání je už nutná!

Čas neúprosně běží!

Ano, 200 let jsme ekonomicky rostli, ale duchovně jsme klesali.

Přitom je nutné se snažit vždy udržovat určitou rovnováhu.

Klasický ekonomicko-hospodářský růst jsme vyčerpali, protože máme také krizi z NADVÝROBY, o které se zatím moc nemluví. Zvyšování nezaměstnanosti je toho jasným důkazem.

Dnešní společnost je více než na morálních hodnotách založena na lži, podvodu a na nikde nekončící honbě za penězi.

Copak to nevidíme?

Všude nás jen podvádějí (banky, pojišťovny – malá písmenka ve smlouvách a už i takové drobnosti, jako přelepování datumů u spotřeby potravin). - Ptám se, PROČ se to dělá? - A zakopaný pes je ve LŽI.

A na lži přece nelze stavět další růst společnosti !!!

Prostě a stručně řečeno - je nutné dělat maximum pro to, aby láska a pravda už konečně začaly vítězit nad lží a nenávistí.

Toho se dá například dosáhnout tím, že občané, kteří se chtějí chovat slušně se sdruží v JEDNÉ politické straně, která pak vyhraje příští parlamentní volby.

Na závěr bych citoval z knihy Benjamina Kurase „Jak přežít padouchy“:

„... V počtech je síla. Vyhledávat lidi podobně smýšlející, podobně toužící, podobně jednající, s podobnými cíli. Společně pěstovat nepadoušství, společně čelit padouchům. Lidská práva a důstojnost se dají budovat a udržet jen ve společenství, které má moc je bránit a zaručit. Slušní lidé mají povinnost nebýt slabí. Obrovskou sílu dává už samotné vědomí, že v něčem nestojíme sami. Jako všechno na světě, i slušnost je nakažlivá, když ji provozuje dostatečný počet lidí, po kterých se ostatní mohou opičit. Když vidí, že se jim to začíná vyplácet. Dřív nebo později se začnou opičit i padouši. Když zjistí, že se jim to vyplatí. Prosazovat zákony a pravidla slušnosti s organizovanou podporou zájmových skupin. Je-li to neproveditelné v rámci politického systému a politických stran, provádět veřejný nátlak prostřednictvím sdružení a spolků. ...“
26. 02. 2012 | 23:19

Stano napsal(a):

Libor, dvacet mně bylo, když ještě tvůj táta nebyl na světě. Že jsem se věnoval sportu jsem psal proto, že znám Hnízdila jako dopingového komisaře. Nejsem pln zášti a nenávisti, ale nemám rád neschopné trouby, kteří se zviditelňují tím, že pořád ryjí a kritizují schopné. K těmto lidem patří v životě nepoužitelný Hnízdil.

Naděje, knihy šamana Hnízdila jsem opravdu nečetl, stačilo mně přečíst pár článků. Když jsem je četl, tak mi to připadalo, jako když koukám z okna a nikdo nejde. Asi je to tím, že nepatřím k žádné sektě, ani nejsem chovanec žádného ústavu.
27. 02. 2012 | 01:08

jíra napsal(a):

Pane Hnízdile, sympatický článek, snažíte se poctivě hledat cestu z té dosavadní přinejmenším mlhy společenského a hospodářského prostředí a toho si cením.

Možná jste to ale vzal poněkud "hrr" a spousta lidí se v pouhých náznacích informací asi těžko orientuje. Možná, že právě z toho pramení i určitá roztříštěnost názorů na věc a postojů k ní: Na co se vlastně konkrétně ptáme? Téma je příliš široké.

Budu se tedy věnovat tomu, s čím jste začal.

"mayský kalendář. Ten je ale naprosto nepřesný a předpovědi z něj jsou naprosto zpochybnitelné"

Mayský kalendář považují jen naprosto neobeznámení lidé jen za jakousi jednoduchou posloupnost dní jako v našich kalendářích. Pokud je něco nepřesného, tak spíš se dá věřit nepřesnosti našeho kalendáře, leckde mohly ulítnout nejen celé roky. To by ale nemuselo tolik vadit:
1/ Jednak potomci dávných Mayů svůj kalendář sledují nezávisle a svědomitě, dokonce musí kvůli svým snahám aspoň něco předpovídat, tudíž se na to lze poměrně dobře navázat.
2/ Jednak mayský kalendář zahrnuje několik různých dílčích kalendářních cyklů, začínajících v různých dobách, s různě dlouhými kroky jednotlivých cyklů. Přičemž ty starší sahají až někam 5000 let a víc zpátky do doby patriarchů lidstva. Ty začínající dříve mají pochopitelně delší krok a mnohé nepřesnosti našeho kalendáře se v nich schovají.
3/ Jednak je to kalendář hluboce duchovní a různým událostem v naší historii dává hlubší smysl, lze ho také zpětně s nimi propojit a jakžtakž verifikovat.
4/ Jedna z hlavních osobností západního světa zabývající se tímto kalendářem, pan Carl Johan Calleman, je s mayskými duchovními v úzkém styku a to základní s nimi konzultuje. Dělá velmi záslužnou práci a myslím, že pokud něco někdy snad neřekl přesně, lze mu odpustit, není to nic jednoduchého. Nic není dokonalé. Ona vlastně celá dnešní nová nejpříznivěji hodnocená například fyzikální věda leckdy stojí na experimentálně neověřených modelech, takže mu navíc ani vědci nemají co vyčítat.

K tomu je ale potřeba říci několik věcí, které zdaleka ne všichni vědí. Všechny kalendářní cykly skončily stejně, a to nikoli 21.12.2012, ale již 28.října 2011.
S nimi skončil mayský kalendář, nyní tu máme přechodné období se všemi duchovními vlivy. Možná i kvůli tomu ta roztříštěnost názorů, každý začíná odjinud :)

Každý cyklus přinesl specifický nový tón, duch, aspekt, do světa a docela věrně koresponduje se známým novým paradigmatickým rysem v historii. Třeba jedním takovým aspektem je vznik národů jako takových, kdy jeden cyklus začínal. Jiným je vnímání individuality v cyklu začínajícím v r.1617. s revolucí v podobě tržní společnosti. Atd. Tyto aspekty sedí. Vývoj civilizace přece probíhá od jednoduššího ke složitějšímu, neboť až časem jsme s to vnímat i složitější aspekty spontánněji, přirozeněji. Např. dnes už se za legální občanský protest spočívající v doplnění volebních plakátů o sexy tykadla ani neupaluje, ani nestřílí, jen trestně právně postihuje jako vandalství. Uznejte, určitý pokrok, i když v principu pořád malý, to je :) Můžete Romany podpořit v petici na www.petice24.com.

Zájemce o podrobnější seznámení s mayským kalendářem odkazuji na vystoupení pana Callemana v ČR s českým překladem. Velmi inspirující. Historii lze pak chápat v mnohem širších souvislostech! Třeba to i naznačí něco o tom, co nás tak může očekávat dál. Odsuzuje věci hlavně ten, kdo o nich ví nejmíň.
Má dva díly:
http://www.cestyksobe.cz/archiv/2011/archiv-2011/918.html
http://www.cestyksobe.cz/archiv/2011/archiv-2011/919.html
Pořad navazuje na jeho dobrou knihu Mayský kalendář z r.2006 (originál 2004). Možná by chtělo si ji nejdřív přečíst, aby vás různé aspekty příliš neudivily a mohli jste video sledovat soustředěněji, ale nevím, jestli se kniha dá ještě sehnat.

Hezký den
27. 02. 2012 | 03:47

jíra napsal(a):

David
"Otázkou konce světa se nemá cenu vůbec zabývat, protože kdy bude konec světa ví jen a jen Všemohoucí a Vševědoucí Bůh."

Výstižné, přesné a zásadní.

"Jak už jsem uvedl, co tak, jako první krok ke změně, uvažovat alespoň o tom, že bychom si změnili pořadí v našem žebříčku životních hodnot například takto:

1. Pokora 2. Láska 3. Pravda 4. Spravedlnost 5. Svědomí 6. Čest 7. Zdraví 8. Peníze."

Také
1. Vděk (i za svůj úspěch), Úcta (ctíme předky, i když s nimi nemusíme ve všem souhlasit),
2. Snášenlivost (nesnáším ty, kdo ji neuznávají :), Přátelství (pravé přátelství je někdy víc než láska),
3. Objektivita (v rovnováze se subjektivní pravdou)
4. Ochota pomoci (ač za to nic neočekáváme, ještě budeme rádi recipročně někdy za totéž)
5. Odpuštění (dost zásadní, navíc sami nejsme úplně dokonalí)
6. Spontánnost (asi i kvůli tomu jsou oba Romanové stíháni vězením, možná víc než kvůli cti, oni to tak prostě bytostně cítí a já jim fandím)
7. Přežití toho, co má víc šancí do budoucna
8. Nepřehánět (aniž by člověk strádal, prostě mít tak akorát co je potřeba, nelpět na přechytračeném předražování atd.; to neznamená nepřinášet úžasné objevy, viz např. hygroskopický gel na zavlažování v suchých oblastech, ale radši levně)

"šaman" Jíra

Hezký den
27. 02. 2012 | 04:29

jíra napsal(a):

David

Upřesňuji význam
ad 7. Přežití toho, co má víc šancí do budoucna
Samozřejmě nikoli v intencích onoho Everestu v článku, ale vyvážit to vedle aspektu Zdraví jako takového:
a/ v mezních nezaviněných kritických situacích, kdy skutečně nelze zachránit všechny ohrožené
b/ chránit děti před nebezpečím, které může eskalovat nebo je nadlouho poznamenat (znamená to být dobře připraveni na takové situace, někdy stačí málo k pomoci i k selhání, viz adrenalinové nebezpečné akce)
c/ ochota nést určité riziko pro záchranu někoho jiného (asi ani netušíte, jak skvělý pocit to byl, když jsem zachránil cizí volně pobíhající vlčačku, co se probořila v ledu a na niž mě nervózním pobíháním kolem upozornil její potom nevýslovně šťasný její psí kamarád)
27. 02. 2012 | 04:42

G.Orwell napsal(a):

Svetova mizerie. Jsme sice slabí a nemocní, ale ja jsem dokonce plesatej jako MUDr.Hnizdil.
27. 02. 2012 | 05:16

Naděje napsal(a):

Ad.Stano.

Možná to "šamanství" k panu doktoru Hnízdilovi přece jen patří (alespoň v metaforické podobě),neboť šamany byli vždy ti nejmoudřejší z rodu.
27. 02. 2012 | 06:22

Pavel napsal(a):

Ten Stano,co se zabýval sportem a je plný nenávisti patří do Bohnic.Jinak to nevidím.
27. 02. 2012 | 08:39

Pavel napsal(a):

Stano,
ale teď vážně.
Neměl jsi nějaké problémy v dětství? Šikana apod.
27. 02. 2012 | 08:49

W.W. napsal(a):

Pane Davide,
v některých drobnostech bych to možná od vašich názorů lišil, ale jinak perfektní článek.
27. 02. 2012 | 09:49

Jan Hnízdil napsal(a):

Milá Vasjo,

z V. Klause jsem blázna nikdy nedělal, ani se o to nepokoušel. Blázna se sebe může člověk udělat jedině sám.

Srdečně. Jan Hnízdil
27. 02. 2012 | 09:50

W.W. napsal(a):

Ad David
Opravuji - ...bych se možná.
27. 02. 2012 | 09:51

Radovan napsal(a):

Pane MUDr. Hnízdile,konec světa začne v Česku,tady jsou už ty otřesné poměry k nevydržení. Oblékáme se v sekáčích a u Vietnamců, kupujeme potraviny v akcích, abychom vyšli. 70% občanů nemá hrubý plat 24 tisíce hrubého, někde sotva 18 tisíc. Ale i 20 tisíc čistého pro rodinu s dětmi, s mateřskou 3 6OO, je velmi málo při dnešních cenách,my občané jsme na tom potencioánlně hůře než v Řecku.
Nebýt naší skromnosti, vynelázavosti, tak český národ vyhyne a umře hlady. Z čeho se má šetřit na bydlení a na důchod. Je tu beznadějná situace a naše veličenstva i inteligence tohoto národa si to vůbec neuvědomuje.
Návrhy této vlády jsou proti lidem, kteeří vlastně tvoři hodnoty této země. Netvoří je manažeři,tuneláři,a neodpovědní politici této vlády, neodpovědni poslanci a senátoři a další nodpovědní pracovníci ministerstev, hejtmanství a radnic.
Další zvýšení je neúnosné, buď bude emigrovat tato vláda, nebo my všichni poctiví občané? Je to to samé jako Zeman versus Rampula. Dohromady to už nejde
Válka státních zástupců to je válka ODS - a vlády P. Nečase proti slušným a středním občanúm této země a jsou to miliony občanů, kteří už mají dost neprofesionálního vládnutí této vlády a mají dost ODS, která dělá absolutně všechno proti občanům této republiky. Ovšem jen proti těm, co nekradou,netunelují, nelžou a jsou poctiví. Ti se jaksi nahodí "do krámu" této vládě, bohatým a darebákům. Moc toho vědí a nechějí se podílet na krachu této země, který určitě přijde, dokud tu nepadne vláda Nečase a budou tu vládnout mafie lobistů a mafie v justici.Národ má toho víc jak plné zuby a nikdo si to neuvědomuje ani intelektuálové. Češi nejsou hloupé ovce. Obyčejní občané pracují víc jak manažeři, ministři a ostaní VIP, ale mají platy tak velké jak podpory v nezaměstnanosti v Německu, Francii a jinde. Proč ?
Tohle jsme v roce 1989 nechtěli. Naši občané čtou, mají internety, a jsou velmi informovaní o všem, co se v naší zemí děje a je to hrozné.Naše krásná česká zem, brzy zahyne, pokud se nezastaví ekonomický i duševní marasmus, který v naší zemí narůstá a který je horší než před rokem 1989. Vláda a inteligence podceňují občany této země a právě tito občané vytvářejí hodnoty naší země. Kecy a papírování tuto zemi nezachrání.Postrádám názory naši inteligence, která není zblblá penězi, která by snahu našich občanů o pořádek v této zemi měla podpořit Kde jsou ti Havlíčkové Borovští, kde jsou ty B. Němcové ? Herci zklamali úplně,za mrzký žold zapomněli, že základem státu je lid a ne zkorumpovaní politici.Tato země krvácí a elita národa to nevidí ??? A ani ta poctivá ??? Nemaž to "reCaptachu" !!!
27. 02. 2012 | 11:09

Stano napsal(a):

Pavel, problémy v mládí jsem měl a to v době, kdy už jsem různé věci chápal, ale nemohl jsem pochopit, proč tady komunisté popravují lidi a proč to vysílají v rádiu. To mě museli rodiče vysvětlit. Tobě soudruzi rodiče asi nevysvětlovali nic, proto jsi dost primitivní a do Bohnic patříš ty.
27. 02. 2012 | 15:26

Yosif K napsal(a):

Radovan napsal:
Pane MUDr. Hnízdile,konec světa začne v Česku,tady jsou už ty otřesné poměry k nevydržení. Oblékáme se v sekáčích a u Vietnamců, kupujeme potraviny v akcích, abychom vyšli. 70% občanů nemá hrubý plat 24 tisíce hrubého, někde sotva 18 tisíc. Ale i 20 tisíc čistého pro rodinu s dětmi, s mateřskou 3 6OO, je velmi málo při dnešních cenách, my občané jsme na tom potencioánlně hůře než v Řecku.

Pane Radovane a co je na tom tak spatneho byt na tom hure nez v Recku? Chcete aby popleari v Cesku vbrali podobne jako cesti popelari 1600 EUR mesicne? Nebo aby vratocuc v rafinerce bral 82 tis EUR rocne? A aby potom cesko krachovalo tak jak krachuje ted recko?
Jste typicky cesky skuhral vsech skuhralu. Budte rad ze se mate lepe nez v Bulharsku nebo Madarsku. Nezapominejte ze i v Bulharsku, Rumunsku a Madarsku ziji lide. A co by za to dali, kdyby byli v Cesku.

A pokud chcete bojovat proti korupci - mate moznost - s Hnizdilem, Babisem, Johnem, Spidlou, Zaoralkem, Paroubkem - jen si vybrat. Vsude nabiraji nove cleny...... cekaji i na Vas....... uz jste se prihlasil do LVA 21?
27. 02. 2012 | 16:57

jíra napsal(a):

Pane Hnízdile, máte pravdu, určitě se něco musí změnit, aby náš život nešel stále ode zdi ke zdi s nastolením nových a nových pofiderně dopadajících režimů, ať má náš život hlubší smysl.

Píšete o mayském kalendáři, píšete o potřebě nového paradigmatu. Nevím nakolik máte prostudovaný mayský kalendář, tj. zda něco víte o souladu změn paradigmat ve vývoji civilizace s ním. Je dobré o tom něco předem vědět.

Myslím si, že pokud by mnozí z ambiciózních lidí umírnili svou chamtivost, pokud by mnozí ze zdravých sociálně nesoběstačných lidí umírnili svou pasivitu ve snažení se aktivněji postarat o sebe a blízké, pokud by mnozí z věřících lidí umírnili svou fanatickou nesnášenlivost a sebestřednost, pokud by mnozí z úředníků umírnili svou neochotu či neschopnost být skutečně něco platní občanům atd., nemuselo by se tu žít až tak špatně.

Pak by nebylo potřeba nějaké nové paradigma, ale toto samo o sobě by vlastně bylo opravdu pořádnou změnou paradigmatu, nemyslíte?

Ostatně to vše vidím spíš tak, že prakticky každý den, týden, měsíc, kvartál, rok atd., u někoho každou hodinu, minutu, vteřinu, se vždy objeví tolik různých poměrně specifických aspektů či zádrhelů, že je nelze vyřešit paušálně jednou provždy nějakým mávnutím kouzelného ideového proutku. Nezbývá vždy než se uvolnit, soustředit a postavit se tomu čelem podle nejlepšího vědomí a svědomí. Je to vždy taková poměrně dost svébytná neopakovatelná skládanka. Jak se říká: "Dvakrát do stejné řeky nevkročíš."

A nastavit hlavně k tomu nějaké smysluplné mantinely, ať můžeme ze zpětné vazby uvážit ještě včas, zda nemáme tendenci něco pokazit. To byla asi hlavní chyba po převratu, že byla umožněna tak velká svoboda, že povzbudila především ty nejchamtivější, že už tady dnes zase skoro žádná svoboda není, spíš padání na ústa.

Viz neuhlídání privatizačních fondů, viz obliba špinavých peněz navíc až v první řadě, viz zablokování snah řešit nejpalčivější nedostatky nastavení parametrů pro fungování hospodářství formou údajných hlubokých, hlubokých nedorozumění apod. Z toho se vylhat prostě nejde.

Pěkně tuto potřebu stát čelem k znovusestavení aktuálního hlavolamu naznačuje zpěvák a autor Fish ze skupiny Marillion ve skladbě "Jigsaw" již v roce 1984:

Stand straight, look me in the eye and say goodbye
Stand straight, we've drifted past the point of reasons why
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today
The problems always seem to be
We're picking up the pieces on the ricochet

http://www.youtube.com/watch?v=JDO_O1CS6d0&feature=related&pos=2

Hezký den Vám a všem lidem dobré vůle ;-)
27. 02. 2012 | 18:24

jíra napsal(a):

Jestli uvažujeme o zásadní potřebě více se občansky probudit, máme tu příklad, jak zpětnovazebně můžeme konfrontovat tuto potřebu se současným stavem procitnutí.

Kolik lidí se postavilo čelem k aktuálnímu nespravedlivému trestně právnímu stíhání dvou lidí pro jejich odvážný občanský projev za lepší stav společnosti, pana Romana Smetany a pana Romana Týce (Davida Honse), a vyjádřilo jim aspoň svou podporu v petici proti jejich uvěznění, když toto absurdní stíhání nebylo prostě jednoduše zastaveno? Čím se provinili? Něčím "strašným": jen zesměšnili každý svým způsobem zprofanovanou moc a tím ji podráždili...

Žalující a odsuzující je moc nastavila sobě obludné zrcadlo. Je to obludný kontrast jak v porovnání s její ochotou trestat skutečně nebezpečné skutky, zejména příliš chamtivých bílých límečků, připravující nás odhadem tak o 1% +- autobus z veřejných rozpočtů a fondů, tak v porovnání s vnímáním lidí, jaký k tomu zaujímají postoj v ankteách, kde přes 90% lidí (až 98%) nesouhlasí s trestně právním stíháním obou Romanů.

Na www.petice24.com je stav nyní: u Roman T. se počet hlasů blíží k 9000, Roman S. dostal zatím pouze něco málo přes 3000 hlasů. Tak nevím: Kolik že to v naší zemi žije spravedlivých lidí? Tři tísíce nebo devět tisíc?

Je to taková tak trochu generální zkouška připravenosti vnímat potřebu nějak se projevit ve smyslu vyššího principu. Samotné petice toho možná mnoho nedosáhnou, možná něco přece, úplně ignotovat je nelze, ale každopádně něco v národě dobře otestují.
Studenti projevili rozhodný nesouhlas se zavedením školného a již slaví úspěch. Třeba to nakonec zase zůstane na bedrech studentů, jako mnohdy v minulosti, řešit za dospělé naději nahradit aktuální nevyhovující stav za nějaký potenciálně perspektivnější. Potíž je ale v tom, že sami studenti tu společnost pak nespravují a netvoří její zákony, takže potenciál zůstává z valné většiny jen potenciálem...

Budou ty dospělé hlasy už stačit k změně paradigmatu, kdo dál a za co bude sklízet smetanu a užívat si nerušeně v poklidu romanTýckých chvil v životě na krásných místech?

No, já nevím... Snažme se víc...
27. 02. 2012 | 19:21

Pavel. napsal(a):

Milý Stano,
méně hlouposti v hlavě.
A méně nenávisti v srdci.
A bude na světě ráj.
27. 02. 2012 | 19:25

babočka napsal(a):

Komunisti měli své estébáky, kteří je včas varovali, že jde hospodářsví do prdele a poradili jim co mají dělat. Proto měl Vašek cestu na hrad otevřenou. Klausovi se podařila ekonomická transformace, která dokázala udělat boháče i z komunistů.Teď nás čeká morální transformace. Ale kdo tu morální přeměnu udělá? Ti co si nahrabali určitě ne. Naši zdrogovaní a opilí mládežníci, kteří se děsí matematiky také ne. Pomůže mi někdo?
27. 02. 2012 | 22:40

Jirka M. napsal(a):

Zeptej se květiny.
28. 02. 2012 | 06:48

Milan napsal(a):

Dobrý den,
všechny vaše úvahy jsou z říše "omámených lidí" jedinou pravdou. Ale nikfo neuvádí jediný konkrétní čin - nevím, třeba zasadit strom apod- a blouzní o jakýchsi atsrálních vlivech.
Zkuste být aspoň jeden konkrétní, co jste pro omezení této "apokalypsy" udělali. Např. kolik z vás nejezdí autem, mhd, vlakem , autobuse atd aby neničil přírodní bohatství ?.
Jinak jde to vše jen další marketingový tah stejné hodnoty , jako hlásá Friedman a ostatní. Začnu u sebe. Pojďte se celá Evropa odstěhovat k Toltékům
28. 02. 2012 | 10:06

Dr. Takže tak napsal(a):

Vasjo

MUDr. Hnízdil nemluví pravdu. Chtěl poslat prezidenta do blázince.
http://spiknutilekaru.wordpress.com/korespondence-lekaru/
www.vasesvoboda.cz/projekty/prvni-zpravy-pan-cisty-randak-vydiral-hrad--chtel-miliony.html
28. 02. 2012 | 16:22

pv napsal(a):

Marie napsal(a): "...Současná neoliberální totalita je skrytá,rafinovanější, než minulá.Ovládá přes média mistrně manipulaci celé společnosti."

Marie, máte pravdu v tom, že jsme manipulováni médii. Ale je to jen naše vina, že se necháme obelhávat. Žádná cenzura neexistuje, tak si můžeme opatřit informace dle libosti. Na druhé straně nejme mučeni (páter Toufar), nejsme vražděni (Milada Horáková) a máme svobodu projevu. V tom je veliký rozdíl. Pokud ho nevnímáte, doporučoval bych vám pobyt v Severní Koreji. Tam byste se například mohla naučit na povel usedavě lkát.
28. 02. 2012 | 17:12

ťing ťong napsal(a):

Principy krize v Tv diskusi srozumitelně, suše a neidologicky shrnula sinoložka Čarnogurská. Každá civilizace přemnožených a přeceňovaných lichvářů, kupců, mamonářů a účetních míří do kelu. Ta moudrá slova je třeba vnímati citlivě a nepředpojatě, velmi těsně korelují se sympatickým, leč poněkud tápavým výplodem páně Hnízdila. Onu východní moudrost prověřila tisíciletá praxe neboli faktická udržitelnost, proti které jsou výkřiky egocentrických apologetů volného trhu i zeleného blaha pouhými pšouky do vesmíru. Soráč vznešení pánové a sličné dámy.
28. 02. 2012 | 22:15

T. napsal(a):

Pohled na pořad Planeta země 2012.
www.blisty.cz/art/62475.html
28. 02. 2012 | 23:55

T. napsal(a):

Kritický pohled na povrchně laděný pořad Planeta země 2012.
www.blisty.cz/art/62475.html
28. 02. 2012 | 23:59

buldatra napsal(a):

ťing ťongu,

to se dnes nerado slyší.
Proto se o tom nemluví.
Mlčeti zlato.
29. 02. 2012 | 11:20

Jirka. napsal(a):

Pořad se nepovedl.
Rád bych se zeptal tvůrců, jaký byl jejich záměr.
Ale vlastně proč?
Vždyť je to jasné.
Co chtěli se jim skvěle podařilo.
29. 02. 2012 | 11:38

jíra napsal(a):

Milan 28. 02. 2012 | 10:06
"všechny vaše úvahy jsou z říše "omámených lidí" jedinou pravdou. Ale nikfo neuvádí jediný konkrétní čin - nevím, třeba zasadit strom apod- a blouzní o jakýchsi atsrálních vlivech."

Jen nedorozumění?
Přirozeně určitá část lidí sází stromy, chrání a zachraňuje ohrožené lidi či zvířata, opraví i veřejnou cestu vlastními silami, nekrade, netuneluje, nepodvádí, neblbne s velkými auty atd.
Ale diví se, proč to není v širší populaci tak nějak samozřejmost. Proč jsou ve výrazné menšině?
Tak se snaží porovnávat ne činy, ale hodnotová měřítka. A vida! Rozdíl je evidentní: Lidem, kteří to nedělají smysluplně, v zájmu vyšší mravnosti, lidé, kteří v tom tápou, těm chybí obvykle hlubší duchovní osvícenost!
To neznamená, že tu nejsou také ti, kdo hlásají nějaké bludy. A to také neznamená, že tu nejsou lidé, kteří se snaží žít smysluplně tak nějak od přírody, spontánně. Ti první se osvícení vyhýbají, ti druzí k němu nacházejí cestu sami.
Problém je v tom, že ta "neosvícenost" již hodně přerůstá určité meze, o to jde. Běžnější, takže vlastně normální, je krást, odklánět, korumpovat, nechat se korumpovat, jen tak někoho zkopat na dálnici či na přechodu pro chodce atd. atd....

Je to přece dost evidentní. Je to skutečně jen hluboké, hluboké nedorozumění?
29. 02. 2012 | 19:41

Buwol napsal(a):

Bohužel bílý kůň zvaný havel natropil nepředstavitelné zlo ..
01. 03. 2012 | 01:44

Radovan napsal(a):

Pane Hnízdíl, vláda je odpovědna za to, že žijeme v nemocné zemi, jak jste napsal, kde vzrůstá rakovina kvůli tomu, že lidé nejsou spokojeni. Boháči se nám vysmívají a kradou stále dál. Těch opravdu bohatých z práce je velmi malé promile.
Na nás občanech tak nezáleží, jak na vládě co tu vládne a tak už dávno ztratila kredit vládnout, tak jak ODS spolu s koalicí.
ODS a všechny pravicové vlády jsou mnohem horší než v rozvojových zemích, protože mají chytrý národ, který trpí !!! Je mezi nimi mnoho disidentů, kteří těď pohádkově zbohatli, šlo jim vůbec o lidská práva ?? Dělají všechno proti občanům a preferují jen bohaté a tuneláře a zlodějíčky a chrání je.Nejsou schopni tu velkou špínu kritizovat jak to dělali v totalitě. Proč ? Proč ?
Pravicoví politici- modří od narození,jednají s národem jak s otroky a jejich arogance moci nezná mezí.
Životní úroveň v Česku patří mezi nejmenší, průměr nic neříká, je to jak staré pořekadlo, "jsou dva : jeden sní kuře, druhý nic a průměr je na jednoho 1/2 kuřete.
Situace ekonomická i morální ja otřesná, myslím, že dosáhla vrcholu ledovce.
Ale občané se bojí jít do ulic, bojí se, že přijdou o práci, protože demonstrace jsou sledované nejen TV, ale i ostatními hlídači.
Je to stejné jak před rokem 1989, opačné názory se potírají, rozdíl je v tom, že teď má opačný názor 80% občanů. bohužel a je jiná doba.Brusel na nás kašle, určitě neví, co se tady děje !
Tak špatně jsme se neměli nikdy pdředtím, snad ani po válce a to také asi ne. Rozdávali se zdarma konservy a sušené mléko, vitamíny a ostatní potraviny.
Proč se stále lže Oblékáme se v sekáčích, kupujeme jen v akcích, jinak bychom nemohli ani vegetovat. Kam jsme to klesli ? A manžeří, úplně zbyteční a neschopní berou 500 tisícové platy !!!! Kdyby byli schopni,tak nejsme těsně před bankrotem. Platy si určili sami, je to nestoudné vůči občanům co dřou a poctivě a mají 25 x menší platy i s VŠ a zkušenostmi. Tomu to se říká vykořisťování člověka člověkem a je to bhoužel smutná pravda. Doufám, že reCAPTCHA příspěvek opět nezruší.ACTA tu ještě neplatí.
Kdysi MUDr. Pavko řekl : Revoluce byla proto, aby se Česko rozdělilo na bohaté a chudé. Lidská práva byla až na posledním místě. A Teď vidíme, že je to 100% pravda. Šlo o vrácení majetků. Lidská práva jsou potlačována stále a v každé zemi. VLády si stanoví zákony pro sebe a kdo je poškozuje, nebo se vládě nelíbí je trestán. / v totalitě - letáky a vzdor, věznění atd./ Teď opačné názory také - viz Smetana a Týc. Dříve tu byla totalita rudá, teď modrá a to pořádně !!!!
01. 03. 2012 | 10:06

Martina napsal(a):

Ten program v televizi som nevidela, ale dostala som sa náhodou k tejto diskusii a neverím vlastným očiam. Ľudia spamätajte sa už lebo zle skončíme. V tejto chvíli má napríklad každý morský živočích v organizme niekoľko gramov plastov. Morský ekosystém je totálne zaplavený našimi odpadkami a keby sme teraz okamžite prestali plasty používať a vyhadzovať do prírody, zregeneruje sa ani neviem za koľko - 5O, 100 rokov? Zem z nás krváca a vy sa tu dohadujete o liberálnom a neliberálnom, štb a totalite... Uvedomte si čo je doležité a prestaňte sa držať starých, vyschnutých poučiek. Monetárny systém sa rúca, nepretržitý rozvoj je utópia, nič nebude tak ako bolo. Možete nadávať na vládu, na bohatých, na komunistov, na Hnízdila, niekto na koho sa to dá hodiť sa vždy nájde. Je to jednoduchšie než prijať spoluzodpovednosť za stav v akom sa ľudská rasa nachádza... Otvorte oči a prestaňte sa zbytočne voziť o dve ulice autom, každý deň si kupovať mŕtvu vodu v plaste, jesť mäso zvierat ktoré prežili úbohý život v utrpení, kupovať si každý rok nový mobil, utrácať majlant za alkohol a cigarety, zhromažďovať predmety bez využitia ktoré vás len dusia, vymýšľať si dovody, prečo sa vás situácia v ktorej sme, netýka. Každý z nás može, niečo ovplyvniť. "Zmeň seba a zmeníš celý svet"
01. 03. 2012 | 18:33

Martin Hopkirk napsal(a):

Pohádka "O nepochopeném vladaři".

O Nepochopeném vladaři

Svému otci kralevic sotva věnoval pozornost. Ničím mu neimponoval, ničím neoslnil. Stejně se šuškalo, že jeho biologickým otcem je jiný muž. Ten formální mu jenom dal jméno a zplodil pak s jeho matkou vladařovu sestru.

Ta byla pro vladaře vším. Pravda, tvrdě ho cepovala, kromě klučičích sportovních kroužků musel navštěvovat i chlapecký pěvecký sbor. Mohl si však být naprosto jistý její nekonečnou láskou. A ona zase tou jeho.

Jeho sestra emigrovala do Švýcarska a po pádu totality jednomu českému časopisu prozradila, že neutekla kvůli komunistům, ale proto, že vedle její matky a jejího bratra už pro ni doma nebylo místo.

Vladař se stal inženýrem ekonomie a dál se neformálně vzdělával. Třetí odboj však odmítal jako falešný.

Po převratu se politicky nevyprofilovaný bankovní úředník objevil v sídle vedení Občanského fóra, původně jako účetní, který měl alespoň trochu hlídat finance, což nikdo z tehdejších bohémských lídrů neuměl. O týden později se však už sebevědomě procházel Laternou magicou a ptal se polohlasem svých důvěrníků: "Co tady dělají všichni ti Jičínští, ti Dubčekové. ?"

Vymyslel Občanskou demokratickou stranu a vlastní pílí se stal premiérem.

Jeho vlast, ta zemička, jak říkal, se za jeho vlády stala jedinou oázou klidu v postkomunistické Evropě.

Všechny kroky vlády vydával za grandiózní úspěchy. I kupónovou privatizaci s jejím, slušně řečeno, volným právním rámcem.

Začali se objevovat první zrádci a odpadlíci. Kudlu do zad mu vrazili sarajevští atentátníci a se svým polínkem do ohně přispěchal i prezident Havel.

Později ho vladař vystřídal na Hradě. ODS mu v dramatické bitvě dopomohla i k druhé prezidentské pětiletce. Vzápětí ho však ideově zradila a vladař vystoupil ze strany, kterou vymyslel.

Řady nepřátel houstly. Spikli se proti němu všelijací ngoisté, environmentalisté, kteří bezostyšně lhali o globálním oteplování, batůžkáři, pojídající levicový salát a popíjející levicovou vodu z PET lahví, kreatury, které zradily konzervativní lyže kvůli levicovým snowboardům.

Největší muka pramenila vladaři z toho, že se demonstroval jako racionální člověk, ve skutečnosti však byl smýkán emocemi. Jeho grandiózní sebevědomí bylo křehké, snadno zranitelné. Bouřlivou emotivní reakci v něm dokázala vzbudit už jen "špatná otázka" implikující nějaké výhrady vůči jeho práci, názorům či osobnosti. Své imagemakery, kteří mu radili, aby to nedělal, vladař neposlouchal.

Ale i když dul severák sebemrazivěji a ženili se všichni čerti, měl vladař svou stařičkou matku, která ho vždy vyslechla a pochopila. Denně jí i při svém nabitém programu volal, kdykoliv mohl, přijel s kyticí. A ona pokaždé dokázala potěšit jeho srdce, a zároveň ho, snad nevědomky, naštvat. Nejvíc # pravidelně se opakující otázkou při loučení: "A kdy se už, Venoušku, usmíříš s Havlem? Víš, jak si ho vážím." Často měl na jazyku cosi o špatné otázce, ale matce se takové věci neříkají. Ale usmířit se s Havlem vladař prostě nemohl.

Jednoho dne však matka zemřela. Vladař se zabarikádoval na Hradě s hrstkou svých chápajících služebníků, o nichž tisk mluvil jako o podivínech. Někteří malostranští starousedlíci dokonce tvrdili, že vidí navečer vylétat z oken prezidentské kanceláře netopýry.

Autor: Ladislav Verecký (novinář)
( www.miroslavjura.cz/clanek/o-nepochopenem-vladari/339 )
02. 03. 2012 | 16:42

jíra napsal(a):

Martina

Přesně tak. Je to jako házet hrách na zeď.
Nanejvýš se lze dočíst o nespravedlnosti, viz "jsou dva : jeden sní kuře, druhý nic a průměr je na jednoho 1/2 kuřete" o příspěvek výše nad vaším.
V čem je jádro pudla? Oni to "kuře" či co chtějí taky, ten boháč je jejich vzor...

V jak propastném kontrastu toho vůči slovům například Ježíše: Bude-li ve vás aspoň tolik lásky, jako je síly v tomto malém semínku, pohnete horou...!

Hezký den
02. 03. 2012 | 23:25

Hanah napsal(a):

Když se podíváte na 1.a 2.díl dokumentu Zázračná planeta - Domov aneb Kam směřuje naše cesta - filmová epopej složená z leteckých záběrů Yanna-Arthuse Bertranda, tak je zcela jasné kam směřuje cesta lidstva, pokud se včas nevzpamatujeme. Francouzský fotograf a kameraman ve svém životním projektu zachycuje stovky míst na planetě z horkovzdušného balonu a zamýšlí se nad budoucností našeho domova - planety Země. Náprava není zase tak složitá, stačí začít u sebe a v nejbližším okolí a jak říkaly už naše babičky "žij z toho, co vyroste v blízkém okolí". Proč vozit pohanku z Ameriky,česnek z Číny a cukr kdoví odkud. Všechno to megalomanské zcelování je proti přírodě, která nám už dala mnohokrát dostatečně najevo, že větru a dešti se poručit nedá. Další poznatek z dokumentu - co je proti přírodě je následně i proti nám samým, což si mnozí neuvědomujeme. Využijme proto všeho co nám dává dnešní doba, díky vědě a technice, ale s dostatečnou pokorou a zdravým selským rozumem.
Proto si myslím, že tento dokument by mělo shlédnout co nejvíce lidí, aby konečně pochopili, že se musíme sami rozhodnout, zda se zřítíme do propasti /všichni bez rozdílu/ nebo jak říká MUDr.Hnízdil - rok 2012 nebude konec světa, ale Nový začátek.
05. 03. 2012 | 21:46

maiky napsal(a):

Každý musí začít sám u sebe, potom to začne fungovat:-)
07. 03. 2012 | 13:45

Monika napsal(a):

OK maiky.
07. 03. 2012 | 15:56

Paulus napsal(a):

Podvody Miroslava Kalouska, ministra financí - to je tedy síla !
Jmenuji se RNDr. Rudolf Jiříček, bývalý vedoucí komplexního odboru geologie při Moravských naftových dolech, a.s. Hodonín, jeden z bývalých zástupců ČSR v UNESCO,RCMNS, Geodynamics, absolvent postgraduálu na pařížské Sorbonně. Bývalý disident (PO, č.26723, pod dohledem StB Hodonín)

Předkládám veřejnosti tyto informace, které mohou být velmi závažné pro náš stát:
PODVOD V AKCI "ODSTRAŇOVÁNÍ EKOLOGICKÝCH ŠKOD" ZA 114 MILIARD KČ
Vývoj v ČR dospěl tak daleko, že se politici nejen postavili proti národu jako za totality, ale začali ho ve velkém okrádat, aniž by je někdo ze soudců, které mají ve své moci, potrestal. Proto trend podvodů a korupcí začal narůstat. Objevily se pochybné obchody Miroslava Kalouska, související s modernizací 353 tanků místo 30. Kvůli jeho dohodě o odběru 2310 nefunkčních padáků, zemřeli dva vojáci ze zkušební jednotky.
Přesto převzal Miroslav Kalousek na základě své smlouvy další padáky za114 milionu Kč. Stát díky němu přišel o 19 mld. Kč. Za tyto machinace se stal ministrem financí přes KDÚ-ČSL, u něhož si v r.2008 půjčila Topolánkova vláda 70 mld. Kč ze sociálního fondu a nikdy je už nevrátila. Přes tyto korupce se navíc přehnala globální finanční a hospodářská krize, kterou zase naši politici využili ve svůj prospěch.

chesels Come
09. 03. 2012 | 10:22

Paulus napsal(a):

Na scéně se najednou objevily dva případy:
1). Ještě v r.2007 byl deficit státního rozpočtu -66,4 mld. Kč a v následujícím r.2008 klesl dokonce na -19,4 mld. Kč. Při odchodu ze své funkce ministra financí v r.2009 Miroslav Kalousek nápadně rychle ukončil stamiliardové spory mezi ČR a odkoupila švýcarská
firma SPB Konsorcium za 40 a 80 mld.Kč. Její právník Ivo Johannes Bechtiger zasedal v německé a švýcarské pobočce moskevského Gazpromu. Jak přiměla Nomáda Bechtigera, aby se vzdal požadavku 120 mld. Kč, zůstalo utajeno.
Kalousek proto "odškodnil" Nomuru 3,6 mld. Kč. Podobně rychle ukončili spory mezi našim státem a hutěmi Arcelor Mittal (bývalá Nová huť) a Evraz (bývalé Vítkovice Steel), kde nároky firem byly v desítkách mld. Mitall se měl zřeknout požadavku 26 mld. Kč za to, že nemohl jít do privatizace na Vítkovice Steel, a stát mu za to měl odprodat svůj 11% podíl Arcelor Mittal Ostrava za 6,8 mld. Kč. Evraz, který privatizoval Vítkovice Steel, pak nepokračoval ve sporech s Mittalem (Jana Klímová, MFDnes,7.5.2009).
Po těchto machinacích Miroslav Kalousek při předávání funkce ministra financí svému nástupci Janotovi v dočasné Fischerově vládě oznámil, že státní deficit najednou vzrostl až na -150 mld. Kč a v červenci téhož roku se zmiňoval dokonce o -209 mld. Kč!!!
Aby nová trojkoalice vlády Petra Nečase snížila státní dluh, začala ho vymáhat na národu, nikoli na politicích, jejichž zkorumpovaná jména jsou ale všem známa. Jak tedy ukončit tuto hru s miliardami? A tak se začalo s novým podvodem na státu, který měl překonat všechna očekávání.
2). Vše začalo s problémy ropného ložiska Nesyt u Hodonína, jehož dotěžení za zhruba 23 mil. Kč nemělo pro Mor. naftové doly, a.s. Hodonín (MND) význam, protože by muselo pak uhradit 15-20 mil. Kč za likvidaci 111 vrtů. Proto bylo ložisko předáno firmě Aloise Flachse, majitele místní cihelny za obligátní 1,- Kč, včetně těžebního zařízení a strukturních map, které jsem mu předal jako vedoucí komplexního geologického odboru při MND. V r.1997 postihla
střední a jižní Moravu povodeň, při níž byly mimo jiné škody odplaveny i velké ropné skvrny z neuzavřených vrtů Nesyt u Hodonína. Jako člen MěZ jsem napsal premiérovi V. Klausovi a na MŽP, že mám obavy, že nový majitel ložiska po odtěžení vrty nezlikviduje a bude to muset provést stát. Tak se i stalo, že po "dohodě" s min. ŽP L. Ambrozkem (KDU-ČSL) z Hodonína bylo na likvidaci soukromé firmě odesláno přes min. financí M. Kalouska kolem 30-50 mil. Kč!
tntaire
09. 03. 2012 | 10:23

Paulus napsal(a):

Kromě vrtů s ropou byly vyplněny cementem i desítky vrtů, které měly slanou mořskou vodu s vysokým obsahem jódu, na němž jsou založeny Hodonínské lázně. Jejich 3 vrtné zdroje u 12km vzdáleného Josefova bude nutno v blízké budoucnosti nahradit novými, které zaplatí opět stát.
O desítky zdrojů ze 3km vzdáleného Nesytu právě přišli, protože ministři nejsou odborníci, ale jen straníci, které zajímají jen moc a peníze pro sebe a své známé. Záhy po této události uveřejnil Bohuslav Sobotka 19.3.2009 v Internetu článek "Budou legálně ukradeny miliardy?" Hovoří v něm, že min. financí M. Kalousek (nyní v případě nedodržení ekologických termínu pohrozil údajnými žalobami a arbitrážemi proti státu.
Na likvidaci neznámých ekologických škod se přihlásily politicky zainteresované firmy Geosan Group, Environmental Services, Marius Pedersen Engineering a min. financí M.Kalousek pak vyřadil PPF.
V oblasti uhelného průmyslu byla tato akce svěřena st.pod.Palivový kombinát v Ústí n.L.- Všebořice, Lipová 1. Hlavní zátěž k tunelování desítek mld. Kč se však soustředila na likvidaci ekologických škod kolem vrtů na jižní Moravě. Ty ale byly už uvedenou dotací od MŽP na poli Nesyt u Hodonína odstraněny. Zbyly jen menší skvrny na poli u Hrušek. Místo nich však došlo k "dohodě", že existuje ještě 420 poválečných vrtů, které jsou
zakonzervovány příklopem a cementem při povrchu. Kdyby se prohlásila tato metoda dodatečně za ekologicky závadnou, daly by se na výplň sond cementem až do hlubokého dna vydělat miliardy u dohodnuté firmy přes min.financí.Za celých 60 let se nikde neprojevily žádné škody a sondy se proto jen těžce hledají podle starých geodetických záznamů hledají v terénu, když žádné skvrny ropy nikde nejsou. Okolí sond není ekologicky postiženo, protože naprostá většina z nich zastihla maximálně pitnou vodu. A tak se budou likvidovat zdroje pitné vody, na jejichž vyhledávání se dříve nebo později zaměří hydrologický průzkum, který za tím účelem požádá stát o jejich finanční dotaci. Proti této myšlence se postavil P. Nečas s tím, že by raději odstoupil z vlády, než aby stát zadlužil neuvěřitelnou částkou 114 mld. Kč. Protože začaly být problémy s P. Nečasem, objevila se najednou korupce s 3 mld. Kč, jimiž byla nadhodnocena super čistička v Praze. Peníze měly být rozdány těm, kdo by prosadili výše uvedený podvod. Novému ministru ŽP Pavlu Drobilovi bylo slíbeno křeslo premiéra po P. Nečasovi, když bude povolnější vůči k zamýšlenému programu. Nevyšlo to a tak byl P. Drobil znevážen a musel odstoupit ze své funkce. Ovšem nikdo z vlády netušil, že za jejími zády se už s likvidací neexistujících ekologických škod kolem vrtů začalo.
09. 03. 2012 | 10:25

Paulus napsal(a):

Na Očovských lukách u Hodonína byla postavena vrtná věž a velká plocha z panelů. Protože zde žádné skvrny ropné být nemohou, likviduje vyčleněná osádka Moravských naftových dolů, a.s., miliardáře K. Komárka zdroje pitné vody v sondách, vyplňovaných v celém profilu cementem. Ze zdejších 75 vrtů byla operace už u řady z nich provedena. Aby
tato vládou neschválená akce ušla pozornosti, protože se otevřela kauza proti min. dopravy V. Bártovi(VV) ve spojitosti s lobbyistickou firmou ABL. Další pak proti min. vnitra Radku Johnovi (VV) a také proti min. Vondrovi (ODS) kvůli problému s ProMoPro. Je velmi pravděpodobné, že tímto rozkladem trojkoalice dojde k vyslovení nedůvěry vládě P. Nečase, kterou oznámila ČSSD. Není pak vyloučeno, že se stane premiérem chemik Miroslav
Kalousek a stát se začne topit v nebývalých dluzích na účet obohacování našich politiků. Jistě, že i v tomto případě se nakonec vláda obrátí na občany a pracující národ, aby tuto cynickou akci zaplatil. Ať už v podobě daní od podniků a pracujících zaměstnanců nebo snížením počtu úředníků, policie, hasičů, o jejichž práci nemá nikdo z nich potuchy. Anebo se nakonec deficit projeví při tunelování důchodců přes lékárny, na které je napojena jiná politická pakáž..
( Mgr. Čestmír Barták )…
09. 03. 2012 | 10:26

Paulus napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=b1RbZMQRMSg
09. 03. 2012 | 14:22

Paulus napsal(a):

PROČ MUSÍ BÝT REFORMY:
Důvody:
Nazvučení českého předsednictví - Saša Vondra -ODS - 750 000 000 Kč
Open CARD - Pavel Bém - ODS - 1 000 000 000 Kč
Zelená Praha - Pavel Bém - ODS - 250 000 000 Kč
Bezdrátová Praha (WiFi-Praha) - Pavel Bém - ODS 150 000 000 Kč
Arbitráž s CME -??? - 10 000 000 000 Kč
Aféra Český dům - Karel Srba - ČSSD - 100 000 000 Kč
Diag Human -??? - ???? - 2 000 000 000 Kč
Aktuální kauzy staveb tunelů v Praze - Pavel Bém - ODS - 300 000 000 Kč
Internet do škol - Eduard Zeman - ČSSD - 884 000 000 Kč
Nucená správa -IPB -???2 - 200 000 000 000 Kč
Sanace bank v 90. letech - Václav a Livie Klausovi - ODS - 200 000 000 000 Kč
Chemapol Group Junek - ??? - 16 500 000 000 Kč
Knižní fond - Macek, Menzel - ODS - 400 000 000 Kč
Liberecký šampionát Magistrát města - ODS ČSSD - 150 000 000 Kč
Lehké topné oleje - Václav Klaus - ODS - 100 000 000 000 Kč
Rumová aféra - Václav Klaus - ODS - 60 000 000 Kč
Kamencové jezero - Starosta Chomutova - ODS - 750 000 000 Kč
Konsolidační banka, Konsolid. agentura - Všichni ODS a ČSSD 240 000 000 000 Kč
Podpora na fotovoltaické elektrárny - Všichni ODS a ČSSD - 900 000 000 000 Kč
Sečteno: 1 bilion, 675 miliard, 878 milionů, 83 tisíc...
A to není zdaleka vše, jedná se pouze o část peněz, které samozřejmě musí chybět!
Není co vysvětlovat, pane Nečasi, Kalousku, Drábku a další, to nevysvětlí ani vaše drahé mozky, vymývající PR agentury !!!!!
Jistě, toto je jen malý „vrcholek ledovce“ nad hladinou, protože zde nejsou uvedeny úplatkářské aféry a diletantská rozhodnutí.
10. 03. 2012 | 13:58

Paulus napsal(a):

Jak to máme se zlatým pokladem?
Je zajímavé, že odpovědné osoby prakticky do dnešního dne neodtajnily některé dokumenty, které se týkají zlatého pokladu republiky.V době rozdělení Československa byly v sejfech Státní banky 102 tuny zlata, při čemž Česká republika získala 63,289 tun zlata a Slovenská republika 39,137 tun zlata. Od velmi dobře informovaných pracovníků Státní banky České republiky na otázku, co je s českým zlatým pokladem? Bylo sděleno:. Zlato bylo prodáno ve dvou etapách v září 1998. V první fázi šlo o 31 tun zlata a toto zlato jsme vyměnili s Německem za dluhopisy. A to se stalo v době, A to v době, kdy na celém světě zlato získávalo na hodnotě a prakticky všechny státy zlato nakupovaly jako trvalou peněžní hodnotu. V té době byl guvernérem Státní banky ing. Josef Tošovský. A je zajímavé, jak Státní banka v souvislosti s prodejem českého zlatého pokladu mlžila, a to i prostřednictvím internetu.
převzato z www.temere.com
12. 03. 2012 | 12:25

OfeliaMcbride19 napsal(a):

freelance writer
05. 04. 2012 | 03:36

Gerry napsal(a):

pozdravy
VÍTEJTE NA GERRY Benard PŮJČKA pevný podklad v Turecku, nabízí širokou škálu finančních obchodování, které slouží lidem a spolupráci nabízíme úvěry s úrokovou sazbou ve výši 2%, pokud jste v potřebují finanční pomoc, nebo potřebujete úvěr k vyrovnání jejich nedoplatky jsou požádáni o vyplnění níže pro zpracování úvěru.

Celé jméno:
Země:
Telefon.
Výše úvěru:
Délka úvěru:

Čekáme na vaši odpověď, takže můžeme pokračovat s dokumentací úvěru

Kontakt: gerrybenardloanfirm@hotmail.com
díky
22. 12. 2013 | 03:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy