Kmenové buňky: Převratná metoda léčby artrózy.

14. 08. 2013 | 08:47
Přečteno 30177 krát
Nebo obchod s iluzí?


Vědecký vývoj nelze zastavit. Degenerativní onemocnění kloubů, osteoartrózu, už není potřeba léčit jen léky na tlumení bolesti nebo operacemi. Lékaři nabízejí převratnou metodu, díky níž dokážou zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Jedná se o léčbu pacientů jejich vlastními kmenovými buňkami, nadšeně informují www.novinky.cz a řada dalších médií. „Léčbu kmenovými buňkami jsme již použili u několika desítek pacientů. Dosavadní ohlasy po zákroku jsou opravdu velmi dobré. Jde nejen o velmi účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je vhodný pro většinu pacientů.,“ konstatuje primář René Moster, z brněnského Revmacentra. K léčbě se využívá vlastní tuková tkáň pacienta, odsátá z břicha, podbřišku nebo hýždí. Z ní izolované kmenové buňky pak v Revmacentru vpraví do postiženého kloubu. Zákrok se provádí v místní anestezii, netrvá déle než dvě a půl hodiny, cena jedné terapie se pohybuje kolem třiceti tisíc, pojišťovny ji nehradí.„Zatím nás vyhledávají zejména aktivní lidé, kteří se nebojí zkoušet novinky a pro které je jejich pohybová aktivita klíčovou složkou jejich života, ať už profesního nebo soukromého. Jde mimo jiné o sportovce, vojáky, policisty, ale i podnikatele. Také jde o pacienty, kteří se z různých důvodů nechtějí či nemohou podrobit operaci umělé kloubní náhrady.“, říká MUDr. Moster a dodává, že „zájem o léčbu roste napříč všemi vrstvami pacientů“. Není se čemu divit. Kdo by nestál o rychlou, účinnou a bezbolestnou léčbu artrózy. Čert vem peníze. Stejně už dlouho platit nebudou. Řada pacientů mne žádala o radu, zda bych jim léčbu kmenovými buňkami doporučil. Byl jsem bezradný. Koncem června jsem proto napsal Vědeckým radám České lékařské komory a Ministerstva zdravotnictví ČR:

„V posledních měsících jsem pacienty opakovaně dotazován na účelnost a účinnost léčby artrózy prostřednictvím kmenových buněk, získaných z tukové tkáně. Tato léčba je mohutně mediálně propagovaná jako revoluční a vysoce účinná i u těžkých forem artrózy. Oproti tomu mám zdokumentované případy, kdy léčba zcela zklamala očekávání pacienta, při platbě dosahující částky téměř sto tisíc Kč. Protože se mi údaje, uváděné ve veřejných médiích, nepodařilo ověřit ze seriózních lékařských zdrojů, dovoluji si Vás požádat o odpovědi na následující otázky:

- jedná se v případě léčby artrózy prostřednictvím kmenových buněk o metodu účinnou, ověřenou, odpovídající aktuální poznatkům lege artis lékařské vědy?
- existují seriózní vědecké studie, které účinnost metody potvrzují?
- je tato metoda u nás řádně registrována, aby bylo možné ji používat v léčebné praxi?
- jaký je názor odborných lékařských společností?
- je propagace této metody ve veřejných médiích v souladu se zákonem o reklamě?
- mohu tuto metodu bez jakýchkoliv pochybností doporučovat svým pacientům?".

Zatímco lékařská komora zarytě mlčí, z ministerstva odpověděli obratem:

„Na základě dosud získaných informací, včetně stanovisek kompetentních odborných autorit, je Ministerstvo zdravotnictví ČR toho názoru, že účinnost a bezpečnost metody není prokázána na větších studiích. Mzd.ČR k dnešnímu dni neudělilo žádnému poskytovateli zdravotních služeb povolení k ověřování dotčené metody, stejně tak logicky nebylo ministerstvem vydáno rozhodnutí, jímž by dotčenou metodu uznalo jako standardní metodu splňující její zavedení do klinické praxe. Rovněž tak k dnešnímu dni ministerstvo nedisponuje informací, že by tato metoda byla zavedená do klinické praxe v některém ze států Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarské konfederaci, případně že se jedná o modifikaci již zavedených metod. S ohledem na výše uvedené a na základě informací, které máme aktuálně k dispozici, proto dotčenou léčebnou metodu považujeme za metodu neověřenou, jejíž účinky a bezpečnost nelze garantovat., napsala mi MUDr. Hana Sajdlová, ředitelka odboru zdravotních služeb.

Pacientům řeknu, aby na vědecký pokrok raději moc nespoléhali. Není lepší recept, než se o vlastní klouby dobře starat – životosprávou, pravidelným pohybem, přiměřenou váhou. Tak, aby jim vydržely celý život a nemuseli vkládat naděje i úspory do zázračných (neověřených) léčebných metod.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Ale bylo by to pěkné, kdyby tato léčba byla účinná.
Zdravý životní styl všechno nezachrání, ba může někdy i škodit.
14. 08. 2013 | 09:10

pgjed napsal(a):

Návrat do reality: Léčili takto i kolegu z práce. Dlouho, vytahali z něj i z pojišťovny kopec peněz a výsledek. Stupňující se nesnesitelná bolest a dnes má ocelovou kyčel a je OK.
Panu Hnízdilovi bych doporučil, aby spíše než nad novými léčebnými metodami přemýšlel nad nevěrohodností svých stanovisek k dopingu ve sportu!
14. 08. 2013 | 09:10

zdeno napsal(a):

pgjed: Nepíše se náhodou v článku že zákrok "NENÍ" hrazen pojišťovnou? Nebo čtete jen co se Vám hodí.
14. 08. 2013 | 09:22

Archeopteryx napsal(a):

pgjed>
Doporučuji před vypuštěním hloupého příspěvku dočíst dále, než jen do konce nadpisu (optimálně přečíst celý blog).
14. 08. 2013 | 09:27

Miroslav Pivoda napsal(a):

Nejprve musím říci, že nejsem ani biolog ani lékař, takže žádnou přímou zkušenost s kmenovými buňkami nemám.

Z pohledu inovací se jeví, že léčba kmenovými buňkami je perspektivní směr, ale není dosud zřejmé, zda je už dnes vhodné do tohoto rozjetého vlaku naskočit.

Zaráží mne ale, jak velkou důvěru projevuje MUDr. Hnízdil v nadřízené instituce v nové situaci, kdy odborníci prostě neexistují. Ještě nemohou existovat. Jejich mlčení je serióznější přístup, než arogantní zamítavé posudky. Jeden takový arogantní posudek (před dvěmi desetiletími) ovlivnil negativně i moji životní dráhu v oboru, který teprve teď konečně vstupuje na scénu v plné síle.
14. 08. 2013 | 10:26

Alena Čechová napsal(a):

Přesně tak. Nejvíc peněz se v našem zdravotnictví vydá na léčení nemocí, které by se při rozumném životním stylu vůbec neprojevily, nebo by se projevily mnohem později.
Ale domnívám se, že dokud si lidi nebudou za léčení platit sami, nikdy se to nezlepší. Podle mých zkušeností se lidé nejlépe motivují pomocí peněz - nejlépe těch peněz, kterých se musejí vzdát.
14. 08. 2013 | 10:27

Al Jouda napsal(a):

Doktoři se namlsali vinou Julínka a Cikrta na poplatcích (kdo to z vás má, denně kolem 1000 Kč čistá dlaň navíc) a už nevědí, jak by ještě dál zvyšovali své příjmy. Pokud to tak chtějí dělat dál a vybírat nehorázné částky za aplikaci neověřených a neschválených léčebných metod, tak by MZd mělo navrhnout zákon, který by zcela oddělil privátní ordinace od cecíku zdravotních pojišťoven včetně zákazu souběžného působení doktora ve státní nemocnici a v privátní ordinaci.
14. 08. 2013 | 10:32

Válek napsal(a):

No a co ty další otázky? Neměl by někdo ty zmetky (třeba právě ministerstvo zdravotnictví) zažalovat za klamavou reklamu? Odebrat jim licence za používání neprověřených metod a klamání zákazníků? To je Kocourkov!!!!
14. 08. 2013 | 10:36

pacoš napsal(a):

dotyčný mastičkář je typický pohrobek totalitní medicíny. nová doba vytvořila typ podnikatele v medicíně: tlučhuba pokud možno bez zodpovědnosti k pacientům (můžete si za to sami!), ten, kdo se mi nelíbí, půjde do blázince, a kdo to bude a na jak dlouho, rozhoduji já! mafie bílých plášťů má tyhle diverzanty rozstrkané po prostoru. jejich obsedantní touha po úspěchu společenském, finančním, politickém či (někdy) uměleckém zcela zakryje základní postuláty opravdového lékaře, úctu ke klientovi, pokoru a oddanost řemeslu. k tomu se pojí nutkavá touha udávat - něco neumím, jinej za to bere prachy tak co? prásknu ho!
14. 08. 2013 | 10:42

roman napsal(a):

Aha. Takže tak se bude v lékařství asi postupovat v budoucnu. Na základě šíření rozporuplných a zavádějících komerčních informací. Pacient má přece svobodu, může se rozhodnout jak chce. Kdo na to má, tak to zkusí, kdo na to nemá má smůlu, anebo se zadluží. Vše na základě zaručených informací od "jedna tetka povídala", "na internetu to říkali", "psali to v novinách", "známému to pomohlo", nebo "dobře mu tak, ať se víc snaží, když na to nemá".
Jak jednoduché je dělat další peníze ve zdravotnictví. Ostatně, při naší nikým nehlídané a plížívé systémové privatizaci státu se to dá stále očekávat. Jako ve středověku, kdy se vybírala daň z komína, jako z luxusu.
14. 08. 2013 | 10:48

Helena napsal(a):

Dříve byl lékař nejprestižnější povolání, dnes se řadí (až na výjimky, které potvrzují pravidlo) k nenasytné, bezskrupulí soudcomafii. Kde se poďěla mravnost?
14. 08. 2013 | 10:54

marxík napsal(a):

Demokratky a demokrati, vesměs svobodní! Kdybychom provozovali plnohodnotné bezplatné zdravotnictví, jak Ústava káže( leč zákony nerespektují), mohl by nás napálit nanejvýš nějaký Masařík.
Dneska už nad námi nebdí starostlivé oko komunistovo, a jestli je něco košér si musíme klopotně zjišťovat sami, abychom se mohli cítit svobodnými.
Tak je to správné, tak to má být.
Svobodný život demokrata či demokratky není žádné peříčko, ale ... , dost už vulgárností a užívejme si ho. Nastává období, kdy k tomu budeme mít plno příležitostí.
14. 08. 2013 | 11:06

Je to dobrá živnost napsal(a):

Ták jako každý léčitel ,nemocným lidem akorát pomoct od peňěz.
14. 08. 2013 | 11:08

Pavel napsal(a):

Jako všude ,kdy funguje volný trh je nejdůležitější získat pravdivé informace. Pokud někdo něčemu uvěří ,ale nikde si to neověří je to jen jeho chyba. To neznamená,ža až proběhnou odborné studie, že se neprokáže třeba i určitý přínos této merodiky
14. 08. 2013 | 11:10

Viola napsal(a):

Pane doktore,

kdyby se kmenové buňky ukázaly jako dobrý směr, ubylo by vám dost pacientů.
Včera jsem vás sledovala v opakovaném Hydeparku, vaše názory jsou zajímavé, též mívám pocit, že klid léčí a udržuje lidi zdravé, ale existuje vlastně prachová, nebo pylová alergie? Nemoc vzniká ze zmatku v duši podle vás i jiných a proč se objeví zrovna alergie na nějaký konkrétní pyl, nebo prach, nebo látku?
14. 08. 2013 | 11:27

dennis napsal(a):

Pane Pivodo,
uprimne mne dojima, jak arogantni posudek nespecifikovane lecebne metody pred dvema desitkami let vam osobne prinesl utrpeni nebo prikori. Zvlaste pak s vami soucitim, kdyz dnes ona lecebna metoda by vam mimoradne prospela. (Doufam, ze jsem spravne pochopil vas prispevek s mnoha zamlcenymi udaji.)

Pane Pivodo, zkuste mi vylozit, v cem vidite arogantnost otazek Dra Hnizdila. Za sebe vam mohu rici, ze otazky na Komoru i na ministerstvo, podle mne reprezentuji cirou starost o seriozni nazor a fundovany posudek na prohlaseni, ktera se tvari jako vedecky fundovana. Zatim to jsou predevsim reklamni triky, u nichz ve vsi pocestnosti asi podle paragrafu dnesniho pravniho radu neni snadne dokazat, ze jsou jen klamavou reklamou.

Strohou a vecnou odpoved reprezentantky ministerstva muzu povazovat za pokus o zarazeni "revolucni metody" jedne specificke lecby do realne situace, v niz se nachazi soucasny stav vedy.

Neodpoved Komory povazuju za adekvatni projev celeho spektra poslani komory. Predevsim je to alibisticke mlceni i k tem nejordinernejsim metodam zdimani zdravotnich "klientu". Dnes vlivne casti predstavitelu Komory vcetne jejich clenu jde predevsim o business. Nemocni uz nejsou pacienty, ale jsou to zakaznici se vsemi vlastnostmi jedne strany trhu.

Pane "pgjed",
zdalo by se, ze jste zle zautocil na pana Dra Hnizdila, ale ve skutecnosti jste mu vysekl poklonu a jeste ji dolozil nazornym prikladem. V tom je vas prispevek mimoradne podpurny a pana doktora jiste musi vas hlas podporit v usili pri hledani pravdy, ktera je nebo neni v reklamnich textech obsazena.

Za to, ze doping existuje a nici lidske zdravi a zivoty bych Dra Hnizdila neobvinoval. A za to, ze on sam cely ten humbuk kolem dopingu povazuje za rafinovanou a pokryteckou agendu lidi, kteri touzi zbohatnout i na lidskem utrpeni, za to si Dra Hnizdila vazim. Vy k tomu mate jiste sve vyhranene stanovisko.
14. 08. 2013 | 11:29

Kulíšek Jan napsal(a):

U pana Hnízdila souhlas pokud jde o psychosomatické problémy. Jinak je ale podivné, že má odvahu komentovat vše. On sám je mimo hlavní proud výzkumu, žije z podstaty a říká obecné pravdy, k tomu nemusím být doktor. Věda je fascinující a každá nová věc prochází stádiem nedůvěry a zesměšňování. Pan Hnízdil by vám jistě řekl, žít před 70 lety, že antibiotika jsou zbytečná, když budete žít v harmonii a třeba se otužovat....možná to ještě řekne dnes :-)
14. 08. 2013 | 11:56

Babička napsal(a):

Chcete k Hnízdilovi ? Zaplaťte 1000 kč vstupní vyšetření ,kontrolní 500 kč .
Ták na vás pane Hnízdil kašlu,na to nemám . Myslela jsem že doba léčitelu lapku už je pryč . http://www.ckp-dobrichovice.cz/lekari/rehabilitacni-lekari/
14. 08. 2013 | 12:29

janhnizdil napsal(a):

Milá babičko,

Vámi zmíněný poplatek za volbu lékaře vybírá zdravotnické zařízení, jehož jsem řádným zaměstnancem. Snažíme se tak čelit drtivému a zcela nezvladatelnému náporu pacientů, motivovat je ke zvážení nutnosti návštěvy lékaře. Pokud se na místě ukáže pacientova tíživá sociální situace, nebo není se závěrem vyšetření spokojený,je mu poplatek vrácen. Poplatek byl konzultován a schválen právním oddělením ČLK a VZP. Pacient má právo na svobodnou volbu lékaře za podmínek stanovených zákonem.

Přeji hodně zdraví bez lékařů a bez poplatků. Srdečně. Jan Hnízdil
14. 08. 2013 | 12:36

Miroslav Pivoda napsal(a):

To dennis 14. 08. 2013 | 11:29

Je mi líto, že zde došlo k nedorozumění, při čtení mého příspěvku výše. Můj případ před více než dvaceti lety se netýkal lékařství ale zcela jiného oboru. Arogatní posudek přišel z instituce, o které se (v té době) předpokládalo že tam jsou odborníci na danou tématiku. Ale oni tam nebyli a nový, perspektivní projekt zabili.

Takže zde vůbec nepovažuji dotaz MUDr. Hnízdila na nadřízené organizace za nic arogantního. Upozorňoval jsem tím jen na dilemata, která s sebou přináší technologický pokrok. Hovořil jsem obecně o inovacích. V lékařství je toto dilema o to svízelnější.
14. 08. 2013 | 13:03

Tom Louka napsal(a):

Vážení,

buďme rádi, že nám Dr. Hnízdil zprostředkoval názor Min. zdravotnictví k jedné nové léčebné metodě. Je to informace, která se někomu může hodit. Jak s takovou informací naložíme, je na každém z nás. Zatím ji oficiální isntituce nepovolily. Kdo chce, může zkusit novou, zdá se, riskantní metodu, nebo zvolit jitotu umělého kloubu. Takové dilema však provází každou medicínskou novinku a jen čas ukáže, zda se osvědčí či ne.
14. 08. 2013 | 13:11

Jmelí napsal(a):

Dobrý den pane doktore,

posílám odkaz na seznam klinických studií mesenchymálních kmenových buněk při léčbě artróz.
http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=mesenchymal+stem+cells+arthritis&Search=Search
14. 08. 2013 | 13:11

Archeopteryx napsal(a):

Léčba arthritidy pomocí kmenových buněk izolovaných z tukové tkáně vypadá směrem do budoucna velmi nadějně, nicméně pochybuji, že by ji v současné době v klinické praxi někdo zvládnul. A skutečně neexistuje žádná seriozní odborná studie, která by dokazovala úspešné klinické použití této metody v současnosti.

Izolace kmenových buněk z tukové tkáně (adipose-derived stem cells, ASCs), které mohou dát vznik buňkám chrupavky, skutečně možná je a je dobře zvládnutá. Velmi ale pochybuji, že by prostá injekce těchto kmenových buněk do kloubu dala vznik nové chrupavce. Proces přeměny kmenových buněk na buňky chrupavky v laboratorních podmínkách možný je, ale neprobíhá jen tak sám od sebe, ale vyžaduje manipulaci těchto kmenových buněk definovanou směsí růstových (např. TGFbeta, IGF, FGF, EGF) a transkripčních faktorů (např. Sox9).

Samozřejmě nevidím pod pokličku lékařům zmiňovaných revmacenter, ale jsem si prakticky jist, že tuto přeměnu kmenových buněk v buňky chrupavky in vitro ("ve zkumavce", mimo tělo pacienta) neprovádějí, a to ze 2 důvodů:
1) Tato manipulace by vyšla dráže než jen těch pár desítek tisíc, které si účtují.
2) Minimálně v případě oněch transkripčních faktorů musí dojít k jejich vnesení do kmenových buněk metodami genetické manipulace, např. pomocí adenovirových vektorů, které se sice používají laboratorně v základním výzkumu, nicméně zatím není možné využití těchto metod v humánní medicíně (legislativa to zakazuje z etických důvodů plus kvůli tomu, že tato metoda stále není zcela bezpečně zvládnutá).
14. 08. 2013 | 13:16

Babička napsal(a):

Pacientům řeknu, aby na vědecký pokrok raději moc nespoléhali. Není lepší recept, než se o vlastní klouby dobře starat – životosprávou, pravidelným pohybem, přiměřenou váhou. Tak, aby jim vydržely celý život a nemuseli vkládat naděje i úspory do zázračných (neověřených) léčebných metod.
To výše je od pana Hnízdila .
Ták za to nepotřebuji platit 1000 a 500 kč . Že mám jíst zdravě to mi řekne každý trouba a taky i žáček 2 třídy. A taky je to v každé televizní reklamě na potraviny
No ale co ,kdo chce ať platí . Já raději moderno a pokrok, vím o čem mluvím .
14. 08. 2013 | 13:21

janhnizdil napsal(a):

Milá babičko,

kdo chce kam, šup tam s ním.

Srdečně. Jan Hnízdil
14. 08. 2013 | 13:24

Babička napsal(a):

Milý pane Hnízdile, potom je ještě zbývá babka zaříkavačka a to dělá zadarmo .
Přejí houf zákazníku .
14. 08. 2013 | 13:39

Kala napsal(a):

Šťastní to lidé, kteří zaplatí těch 1000 a 500 Kč v tomto zařízení, protože jim je většinou kulový. Tam se léčí jen poměrné brnkačky. Bohužel nikdo z naší rodiny nemá na toto zařízení nárok, neboť naše neduhy jsou vážné a zoufalé, žádná bolest hlavěnky nebo artróza. A když, s tou si poradíme sami, ale s jiným - těžko.
14. 08. 2013 | 13:50

Dáša N. napsal(a):

Spíše bych čekala, že léčba této autoimunitní choroby, kdy trpí nejen velké klouby, ale i malé krční obratle a drobné klouby chodidel, bude plně hrazena pojišťovnou. Vždyť za vznik takové nemoci nikdo nemůže, na rozdíl od chorob spojených např. s kouřením.
14. 08. 2013 | 14:10

Jana Pechová napsal(a):

Zdraví oficiálně degradovalo na úroveň obchodu. Se vším všudy, tedy i s klamavou reklamou. Ne dnes - to v okamžiku, kdy jsme z medicíny vypudili člověčí duši a vyčlenili jsme jí jen dva medicínské obory.
Ovšem: jen doktory bych z toho nevinila, zdaleka ne. Být lékařem, nejspíš by mě dost brzy zmohla únava z pacientů, kteří svoje tělo považují za stroj s možností kompletní obměny, od motoru přes jednotlivé součástky až po karosérii.
Jakže to říkal dalajláma o tom, že lidi nechápe? Mj. něco v tom smyslu, že obětují vlastní zdraví honbě za penězi, aby pak ty peníze utráceli za pokusy o aspoň částečný návrat zlomeného zdraví :-)
A o tom to je.
14. 08. 2013 | 14:18

Myšelín napsal(a):

Transplantuje se kde co, ale transplantovat uměle vypěstovanou kloubní chrupavku nějak doktorům pořád nejde. Přitom by to bylo pro pacienty nejšetrnější, než implantace kovových náhradních dílů.
Možná by tím přišli o nějaké příjmy od železné kloubní lobby a nemohl by se vybírat nadstandardní poplatek za nerez klouby od Solingena.
14. 08. 2013 | 14:20

Kala napsal(a):

Myšelín - musí se ještě pár ročků počkat, umělá chrupavka už existuje, ale všechno chce svůj čas, ověřování, zdokonalování, spoustu srovnávacích studií atd. Už je toho spousta, ale stejně, měli jsme se narodit tak o sto let později, a to, o čem se tady píše, bude banální skutečností.
14. 08. 2013 | 14:35

Dáša N. napsal(a):

K léčbě této choroby se doporučuje hlavně přijímat kolagen prvního a druhého typu. Jeden z nich je obsažen v přípravku Colafit a druhý např. v Proenzi. Je tedy jasné, že za onemocněním je nějaký problém v metabolismu, který má za následek i jiné choroby, třeba kožní a nebo i problémy s nadváhou. Tuto pak lékaři používají k útokům na pacienty a poukazují na to, že si za artrózu mohou sami.
Zajímavé také je, že lidi s artrózou a kožními problémy vyhledávají potraviny kolagen obsahující, třeba tlačenku, jazyk v aspiku, vařené koleno, zejména jeho chrupavčité části, kližku apod., tedy věci, před kterými dietologové důrazně varují.
Přít se o to, zda platit za léčbu kmenovými buňkami či nikoli, se zdá docela legrační, když problém je potřeba vyřešit nejprve uvnitř pacienta.
14. 08. 2013 | 14:36

co se eště nedovíme napsal(a):

Myslím, že hnusné Hnízdilovo naznačování, že za artrózu si může každý sám by měli nemocní se svými holemi přijít ocenit.
Každý by měl na vlastní kůži poznat, o čem to vlastně mluví.

Taky by mě zajímalo, jestli někdo sbírá zkušenosti těch, co si ty klouby nechali vyměnit.
14. 08. 2013 | 14:49

xyzy napsal(a):

Byla tu zmíněna artritida, pan doktor píše o artróze.
Což jsou dvě poněkud odlišná onemocnění, vyznačující se podobnými příznaky. Společné mají jen to, že se v obou případech jedná o poškození chrupavky. U artrózy obvykle velkých kloubů, u artritidy naopak drobných kloubů, navíc zánětu synoviální tekutiny, dále šlach a svalových úponů.
Obecně řečeno: artróza znamená omezení hybnosti kloubu a bolesti, artritida zánětlivý proces (proto koncovka -itis) nejen kloubu, omezení hybnosti a pochopitelně bolesti.
14. 08. 2013 | 14:50

Myšelín napsal(a):

Pokud se používá k léčbě kolenní či nedostatečnosti jiného kloubu tělního tuku, pak je jasné, že problém je ve špatné distribuci tuku v těle. Místo, aby se z něj tvořily potřebné chrupavky, ukládá se bezmyšlenkovitě kdesi, kde ho zrovna napadne. Možná by mu prospělo školení.
14. 08. 2013 | 14:56

Kala napsal(a):

Jo, kdyby třeba takové tai-či dokázalo umravnit tu rozháranou chemickou továrnu v těle, nebo tři hodiny meditace, nebo masáž u pana dr. Hnízdila, to bych brala jak mourovatá. Ale problém bude patrně mnohem, mnohem složitější.
14. 08. 2013 | 15:00

Karel napsal(a):

co se eště nedovíme
Lidi sbírají kdeco. Třeba ostatky skupiny ABBA. Zkušenosti s vyměněnými klouby asi těžko kdo shromažďuje. Za ty si nic nekoupíte.
14. 08. 2013 | 15:06

xyzy napsal(a):

to Myšlín

kmenové buňky jsou přítomny i v kostní dřeni. Jak té byste chtěl "ordinovat" školení ohledně distribuce tuků v těle?
14. 08. 2013 | 15:10

buldatra napsal(a):

Možná by pomohlo dát si na zabíjačce místo pečínky, či ovaru, potažmo brzlíku a jater, či zabíjačkový máčky raději vařený ucho, nejlépe obě.
Je to samá chrupavka.
Proto by nebylo od věci zabíjačku konat co nejčastěji.

Za klouby zdravější.
14. 08. 2013 | 15:11

xyzy napsal(a):

Karel

Odříkaného chleba největší krajíc. Nevíte, kdy může dojít i na Vás.
14. 08. 2013 | 15:11

Myšelín napsal(a):

Kala
Problém je asi složitější, než si umí většina lidí představit. Až se za sto let narodíte, bude to na základě předběžných výpočtů geneticky ovlivněných chorob, která vám hrozí, takže se možná ani nenarodíte, protože byste přišel zdravotnictví moc draho.
Za sto let budou všichni krásní, zdraví a úspěšní a budou to všechno šlechtici. Na světě bude krásně.
14. 08. 2013 | 15:13

xyzy napsal(a):

buldatra

Těch zabíjaček by muselo být :-)! a preventivně. Jak je kloub napaden, konzumace kolagenu je spíš už jen o tom "věř a víra tvá tě uzdraví".
14. 08. 2013 | 15:15

Kala napsal(a):

buldatra - to budu radši žvýkat gumové medvídky. Zabijačka nebyl nikdy pro mě ten pravý den - ale nejsem muskej, ovar a jiné nerada.
14. 08. 2013 | 15:19

Myšelín napsal(a):

xyzy
já jsem intuitivní doktor, mně se na to neptejte. To by měl navrhnout tady opravdický lékař, doktor Hnízdil, absolvent šestiletého vzdělávání na univerzitě.
Kostní dřeni bych navrhl intuitivně třeba veslování na Vranovské přehradě, nebo pobyt v kraji svých předků. Ale to neberte vážně, u lékaře spoléhejte na titul.
14. 08. 2013 | 15:21

co se eště nedovíme napsal(a):

Karel
Agnetha, Björn, Benny a Anifrid jsou teda už na pravdě boží?
A vy máte nějakou kostičku?

Jasněže si za ty umělý klouby nic nekoupim, ale muj doktor si pořídil mercedesa, už kolikátýho.
Přitom by stačilo psí sádlo.
14. 08. 2013 | 15:24

skeptický napsal(a):

Kmenové buňky jsou opět další z dlouhé řady nepochopených věcí.
Jeden něco někde vidí z rychlíku,nebo něco zaslechne,a neštěstí je hotové.

Z původních dvanácti kmenů se jich deset ztratilo,takže to nebude všelék.U nás z nich máme buňky dvě,jedna je kulturní fronta,jedna občanská společnost,a veřejnost poznala velmi rychle,že tohle lítat nebude.

Po příští válce tu zase budou kmeny,a po vzoru starých pověstí se budou lidi scházet a dívat se u ohniště na televizi,kterou nějaký archeolog někde vyhrabe.Založí se kolem toho církev,a lidé,kteří nevěří na televizi budou upalováni.Pak někoho napadne,že je to blbost,a cirkev se rozkulačí.V další generaci se pro církev odhlasuje odškodné,aby se odcházející náčelníci kmene zajistili na stáří.

I to zírání do křišťálové koule je nepochopené.Věštířka ji používala jako zvětšovací sklo,aby mohla věštit z karet.
14. 08. 2013 | 15:36

Karel napsal(a):

co se eště nedovíme
Já ne, ale nějaký sběratel si prý přišel za nějaké suvenýry po této skupině, nyní už důchodců, na více než milion.
Možná by stálo za to prozkoumat zdraví jejich kloubů)))
Nechápu, jak jste přišel na to, že lékaři by místo mercedesu mělo stačit psí sádlo (8O
14. 08. 2013 | 15:37

xyzy napsal(a):

Myšelín
Intuitivní doktor :-) a hned by kmenové buňky po přehradě proháněl!
14. 08. 2013 | 15:46

skeptický napsal(a):

Buldatra
Dneska prý zabíjačka není jen tak.Musí se o to napřed požádat,pak najít košer řezníka,žádný na náusi nebo na dvorku,zaplatit za něj,a poslat vzorek 40 kg masa do laboratoře,která vám do 14 dnů vydá certifikát.Za poplatek.
Za Němců se za to střílelo;jistý posun k lepšímu by tu přeci jen byl.
14. 08. 2013 | 15:53

Pavel A napsal(a):

Pane doktore,
domnívám se, že zrovna atrosa je zdravým životním stylem ovlivnitelná jen velmi částečně, takže postižení se logicky zajímají o nové možnosti. Na netu jsem našel více odkazů například tento :
http://www.lecbakmenovymibunkami.cz/
A nepřijde mi, že by se touto léčbou zabývali nějací šarlatáni.
Že léčba zatím neprošla oficielními testy je pravda, zda funguje těžko posoudit.
Zajímali by mně tedy další ohlasy, odborníků i pacientů.
14. 08. 2013 | 16:01

Kala napsal(a):

Myšelín - pokud by bylo omezeno současné utrpení z nemocí, tak bych se opravdu chtěla narodit za sto let. Že by bylo všechno dokonalé, to asi ne, a pravděpodobně by to byla i pěkná nuda. Ale kmenové buňky na léčení nemocí, výměna orgánů, náprava zmutovaných genů - to všechno by si snad lidi zasloužili - je to v současné době pramenem až nelidského utrpení - třeba nemoc motýlích křídel, a jiné a jiné.
14. 08. 2013 | 16:23

Kala napsal(a):

Ještě dodatek - pan doktor Hnízdil toto vše pokládá za zázračné, málem asi i šarlatánské metody. To mě u vystudovaného lékaře zaráží a rmoutí - on si snad vystačí jen s tím celostním pohovorem, on není zvědavý a podezřívavě se dívá na nové převratné výzkumy a úspěchy-divné, moc divné. Hodinový "celostní" pohovor asi není všemocný, asi nebude vždy a na všechno stačit - pokud tedy nepůjde např. o bolehlav, nespavost, bolest rameme nebo za krkem a tak asi.
14. 08. 2013 | 16:47

buldatra napsal(a):

Kalo,

taky mě to nedělá dobře, ale s jistou mírou sebezapření jsem schopen to prase sežrat celý.
Samozřejmě ne naráz.

Jo a klouby mám naprosto v ókeju.
Navíc, babička říkávala, že nervy je potřeba obalit tukem. Tak se snažím, protože nejenom klouby dnes jeden potřebuje.

Vy nemáte ráda ani jetrnice?

Třeba by zabraly paštiky ze supermárketu. Mívají je tam prý v akci a melou se do toho chrupavky + ostatní, co zbylo. A nejen v Polsku. A není to vepřový.
14. 08. 2013 | 17:00

buldatra napsal(a):

pane Skeptický,

nepodléhejte panice, zabijačky nejsou ještě ohroženy.
V Bruselu se o tom ještě neví.

Možná jednou budou ty kmenové buňky levnější, až je začnou vyrábět v Číně.
Myslíte, že budou k mání i kopie?
14. 08. 2013 | 17:09

dennis napsal(a):

Babic'ko,
"Pacientům řeknu, aby na vědecký pokrok raději moc nespoléhali. Není lepší recept, než se o vlastní klouby dobře starat – životosprávou, pravidelným pohybem, přiměřenou váhou. Tak, aby jim vydržely celý život a nemuseli vkládat naděje i úspory do zázračných (neověřených) léčebných metod."
To výše je od pana Hnízdila.

Sam za sebe jeste dodavam, ze se jiste vyplati si vybirat rodice, kteri svou genetickou vybavou ruci za zdravi potomka v kazdem ohledu bezvadne. Jak si vybirat rodice zarucene zdrave, veda jeste neprozradila. Snazi se o metody, ktere by rodicum pomahaly vylucovat ze zivota deti, co se nepovedou. Ale to je pro kazdeho z nas uz narozeneho pozde.

Co mne na doporuceni pana Dra Hnizdila zaujalo jsou slova o tom, jak dlouho by ty klouby lidem se zdravou a ukaznenou zivotospravou mely vydrzet - a sice po cely zivot. Co to je cely zivot? Znamena to 120 let pro kazdeho cloveka? Nebo pro kazdeho z nas je to jinak? At uz z dopusteni Prirody nebo pana Boha.

Babicko, co vlastne chcete od pana dochtora? Zadarmo jednoduchou radu, jak se ve zdravi a bezstarostne dozit 120 let? Zapadni medicina se snazi metodami, ktere by mely byt objektivne reprodukovatelne, eticky ospraveditelne a spolecensky prave tak efektivni, jako i subjektivne uspokojujici, pomahat potrebnym - pacientum. Reklama na metodu vstrikovani telniho tuku do postizenych kloubu prinejmensim nesplnuje slibovanou serioznost a ucinnost. Dokonce se zda, ze cela propagace neslouzi spolehlive nicemu jinemu, nez vydelecne cinnosti. Tato metoda spolehlive neresi s vysokou ucinnosti ani lecbu ani nepomaha zadarmo prizivovat nadeji tak, jak to cini vami doporucovana "babka zarikavacka". At uz tou babkou jste primo vy a nebo osobne znate takovou, co to dela zadarmo, pak bych prosil o odkaz, jak bych se s takovou mohl spojit. (Nechtel bych to od vas zadarmo.)
14. 08. 2013 | 17:10

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

pan Hnizdil se od zarikavacky babky korenarky mnohdy prilis nelisi. podle meho nazoru. ale v diskusi pod timto blogem mu bylo nekolikrat ukrivdeno. on se zeptal na oficialni stanovisko ministerstva zdravotnicvi a dostal korektni odpoved. nechapu, proc s tim ma nekdo problem. jak dr Hnizdil, tak ministerstvo konali spravne a vecne.
14. 08. 2013 | 17:32

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

jinak rodina MUDr Mosteru (takovy maly klan) znama zde v Brne co numismaticka - rozumej, sbiraji penize vskutku vasnive ---
14. 08. 2013 | 17:36

Uhrovič napsal(a):

Mám osobní zklušenosti s léčbou atrozy za pomocí kmenových buněk. Je to metoda standardní, dnes provozovaná na cca 5 pracovištích v ČR. Metoda je řádně schválená Státním úřadem pro kontrolu léčiv. Ministerstvo zdravotnictví takovou metodu neschvaluje, ani o ní nic neví :-(. Odpověď MZČR je taková protože často dochází k záměně toho co je léčba kmenovými buňkami. Dnes používaná metoda formou izolace kmenových buňek při liposukci a následné aplikace do kloubů je standarní a prověřená. Metody založené na kultivaci kmenových buněk (pěstování tkání) a následné implementaci do různých orgánů jsou experimentální a ty podlehají schvalování MZČR. Prostě jednoduše když se na letišti ptáte kdy Vám jede vlak tak Vám odpoví že neví co je vlak :-)
14. 08. 2013 | 18:00

dennis napsal(a):

Strycku Virusi,
jeste byste mohl zminit "neodpoved" lekarske komory. Po mem soudu ona neodpoved je naprosto v souladu s duchem komercializace zdravotnictvi, kterym je Komora prodchnuta. Aspon tak vnimam slova Dra Hnizdila o "zarytem mlceni" Komory.
14. 08. 2013 | 18:02

olga napsal(a):

"Víra tvá tě uzdravila."
Tak jednoduché. A tak málo lidí to dokáže. Asi proto, že lidé nemají rádi jednoduché. Chtějí vypadat...
14. 08. 2013 | 18:30

Kala napsal(a):

Metoda léčby artrózy kmenovými buňkami je prováděna již v několika léčebných zařízeních (Brno, Hradec králové, Pardubice a zřejmě ještě jinde). Jde tedy o metodu pokoutní, když o ní Ministerstvo mluví jak je uvedeno v blogu? Přitom je schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv, dobré výsledky se pohybují kolem 75 procent. To jen ze zběžného zjištění - potvrzuje se tím příspěvek p. Uhroviče zde.
14. 08. 2013 | 18:37

Luba napsal(a):

To je vážně dobrej fór! :)))

Páni ortopédi už neví, jak by mohli víc vydělat.
A tak promazávají vrzající klouby tukem svých pacientů.

Jelikož jsou "kmenové buňky" "in" a "trendy", staly se součástí reklamního sloganu.

Jak pravil prof. Pafko: "Co je etické, není ekonomické".
14. 08. 2013 | 19:13

aga napsal(a):

Skeptický

Spletl jste si kmenové buňky a kmenové muňky.
14. 08. 2013 | 19:16

honza napsal(a):

Nedávno jsem telefonoval do Revmacentra ohledně informací léčby artrozy kyčlí. Informace na druhé straně sluchátky byly tyto: jedny kyčel 35 000,-, druhá je už levnější, nemohou ale zaručit zlepšení, někdy se stane, že se pacientovi stav zhorší. Po těchto informacích jsem veškerý zájem ukončil, docela obdivuji ty, kteří do takové akce, s nejistým výsledkem, jdou. Jediné, co je jisté, je pořádný vír na bankovním účtu. Nedivím se, že to MZ zatím neuznává, jako léčbu. Na lidské blbosti se dá ještě pořád slušně vydělat.
14. 08. 2013 | 19:23

skeptický napsal(a):

Aga

Muňky jsou bozkové.Buňky bývaly revoluční.
Za těmi stáli zakladatelé.To je moje milostivá,pořád mi něco zakládá.
Pak jsou překladatelé.To jsem dělal coby školák,překládali jsme z vagónu ovoce na erenu,zatímco závozníci šli na pivo,a my děcka jsme si mohli za to odnést.
Překládat se dá také papír.
Na jednom konci je obvykle nakladatel,na druhém vykladatel,potažmo skladatel.
Také jsem byl skladatelem.Umím papírovou čepici a papírovou lodičku,šipku,práskačku,nebepekloráj a vlašťofku.Taky šmičku na botě,a asi dva uzle.A chytat mouchy do ruky a zabíjet je plácačkou.Na to jsou nejlepší venkovské mouchy,protože nejsou ostražité.

Buldatra

To jsem někdy v posledním roce viděl v telce.Přišel s tím nějaký blbštajn,a snad se i zaštiťovali Unií.Měl jsem zato,že je to hotová věc.
14. 08. 2013 | 19:48

skeptický napsal(a):

Kala
Jestli se chcete narodit znovu,tak nejlepší recept je se zasebevraždit.Pošlou Vás si to odsedět znovu.
14. 08. 2013 | 19:54

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

dennis

mám stejný názor jako Vy a v tomto jsem plně na straně dr Hnízdila. ostatně, jak už jsem napsal, ať již je kolega Hnízdil jaký je, tento jeho text je užitečný, dobře a korektně napsaný a dosti postihující realitu.
14. 08. 2013 | 19:54

dennis napsal(a):

eReNa
Pane Skepticky, chvili jsem si opakoval vasi "ere'nu", nez jsem pochopil, ze to nebyl "teren" nebo jiny preklep. Po chvili jsem si uvedomil: Je to Praga RN a Praga RND, triapul tuna (take existovala karosarka verze autobusu). Boze muj, muj otec radu let s ere'nou jezdil. Dokonce jsem s ni jako absolvent ridicskeho kurzu v ramci svazarmu coby branec jezdil. Pozdeji jako sveho otce syn. Nemel jsem ere'nu rad. Vyzadovala pri razeni dolu velmi citlive davkovany meziplyn. To takova V3S, S5T, Tatra 111 - to byla radost slapnout poradne na plyn a radilo se dolu jak po masle. Tezko na cvicisti, lehko v boji - skola na ere'ne byla k nezaplaceni. Dekuju za oziveni vzpominek na moje sedesata leta (minuleho stoleti).
14. 08. 2013 | 20:34

Miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi článku!
Píši až po Vašem hodinovém sezení a fajn vysvětlování v hayde parku.
Bylo by dobré,kdyby jste denně měl v denním tisku a dle Vaší rétoriky vždy jeden článek,který bude zaměřen na jednu lékařskou oblast případných onemocnění se závěrem,který poukazuje na skutečnost,že tomuto doslova vynálezu jak "ČLOVĚKA" léčit a doléčovat brání:Jmenovitý politik či státník!Nebojte se!
Strašná brzda je:Zdravotní pojišťovny a soukromníci či soukromé firmy,kteří se motajíkolem:výzkumu,výroby,distribuce a financování všeho ve zdravotnictví.
To víte,ale je potřeba tvrději do nich!Změna,nastolená v těchto dnech by tomu mohla jenom "POMOCI"!!!
14. 08. 2013 | 21:11

skeptický napsal(a):

Dennis
Vejtřaska je moc elegantní vozidlo.Měl jsem oči navrch hlavy,když jsem viděl první.Někdy tou dobou taky vyšly první zlaté koruny.Ty moc dlouho zlaté nevydržely.A taky první žvejkačky.
Ta vejtřaska měla moťourek snad 75 HP,skvělá v terénu,ale strašný kostitřas,uvnitř kravál a 60km/hod maximum.S tím bychom nikomu neutekli.
Ale jezdí dodnes.Mně se líbil nejvíc ten poklopec na střeše,a násada na kulomet.Vypadalo to bojovně.
14. 08. 2013 | 21:27

Jemnický napsal(a):

Jan Hnízdil

Kmenové buňky vpravíte do tkáně postižené zánětem. Musíte zánět tlumit, tak že stejně se musí přidat protizánětlivé léky a nějaký výsledek se dostaví, otázkou je, na jak dlouho.

Pokud blíže poznáte styl práce některých lékařů výzkumníků-podnikatelů, tak si o terapii kmenovými buňkami na určitém pracovišti nebudete dělat iluze. To samé platí o "objektivitě" hodnocení terapeutického účinku aplikace kmenových buněk. Kšeft je kšeft, kariéra je kariéra, artróza je zlatý důl.

S pozdravem,

Jemnický
14. 08. 2013 | 22:10

jogín napsal(a):

Regenerace kloubní chrupavky má víc rozměrů. Jde především o příčinu vzniku poškození- je rozdíl mezi opotřebením a autoimunitou. Autoimunitní proces lze často zmírnit či zastavit navozením orální imunní tolerance, kdy se podává antigen (chondroitisulfát, ne kollagen) s potravou. Problémem je původ a příprava antigenu, o kterých výrobci nepodávají žádné informace. Nejde tedy o kloubní výživu a prakticky všechny údaje jsou marketing. Případ může sloužit jako velice diskutabilní vliv komercionalizace. Tento typ poškození chrupavky je pravděpodobně nevhodný pro léčbu kmenovými buňkami. První publikace popisovaly zrychlenou regeneraci po mechanickém poškození chrupavky díky kmenovým buňǩám z kostní dřeně. Obecně je použití kmenových buněk ve vývoji, rozdíly ve výsledcích mohou být jak díky jejich původu, tak díky procedurám použitým k jejich získání- např. vliv růstových faktorů na diferenciaci kmenových buněk.
14. 08. 2013 | 22:20

stařenka napsal(a):

Kamarádka tuto léčbu kolena absolvovala, ale žádný zázrak se nedostavil, z výsledku byla zklamaná a o několik desítek tisíc lehčí. A pracuje mimo jiné ve zdravotnictví.
14. 08. 2013 | 23:24

buldatra napsal(a):

Jen nenápadně podotknu, že v tomto konkrétním případě kmenových buněk se opět píše o léčbě a to za nemalý peníz.
Nikoliv o vyléčení a uzdravení.
Ono vyléčením vysychá zdroj a příjem oběživa a to je blbý.

Jako by příznačné, že ano.
15. 08. 2013 | 08:55

Milan napsal(a):

Názory pana doktora Hnízdila jsou mě sympatické. Medicína učinila velký pokrok a evidentně prodložila průměrný věk. ALE! Největší dopad na to mělo zlepšení hygieny a vůbec pochopení, jaký vliv má na zdraví a potom objev antibiotik. Do té doby skutečně lidi umírali masově na v podstatě banální (z dnešního pohledu) nemoci. Kromě toho velký dopad má také oblast medicíny zaměřená na léčbu úrazů. Tohle všechno má ale medicína už poměrně dobře vyřešené a protože je to taky významné ekonomické odvětví, hledá další zdroje rozvoje a zisku. No a to je ten problém. Tady dávám Dr.Hnízdilovi jednoznačně za pravdu, že současná medicína spíš než o zdraví lidí usiluje o maximalizaci zisku. A to mnohdy za cenu ohrožení zdraví či života pacientů. Přečtěte si knihu "Vedlejší účinek smrt"(John Virapen) o metodách marketingu v oblasti farmacie. Nebo si přečtěte, co o zdraví píše třeba takový moudrý člověk, jako je doktor Pavel Kolář třeba tady: http://www.jogamagazin.cz/pavel-kolar--o-svem-vlastnim-tele-prilis-nevime.html . Co je u nás úplně v plenkách je paliativní medicína - tedy péče o umírající lidi. Tady se medicína tváří, jakoby vůbec neexistovali, ačkoliv smrt je nemoc, která s jistotou postihne 100% populace. Viz: http://m.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/irena-zavadova-z-domaciho-hospicu-az-do-posledniho-okamziku-si-myslime-ze-se-nas-smrt-netyka--1218653
15. 08. 2013 | 09:17

občanka napsal(a):

Co se týče metod pana dr. Hnízdila tak se domnívám, že mu jde o jednu zapomenutou metodu a to, že lékař má člověka vnímat nikoliv jako koleno nebo ledvinu, ale právě celého člověka. Rozhovory s pacientem samozřejmě zlomenou nohu neuzdraví, ale mohou zabránit dalším zlomeninám, neboť je možné nalézt ve způsobu života pacienta předpoklad ke zlomeninám. Dnešní medicína dokáže leccos, ale pokud lékař nevidí v pacientovi člověka - bližního svého, tak má poloviční účinnost.
15. 08. 2013 | 10:05

Kala napsal(a):

buldatra a j. - tak mi připadá, že vám všem většinou je prd nebo tak nějak, když si myslíte, že choroby je možno nejen léčit, ale snad téměř vždy vyléčit. Kdybyste chvíli brouzdali po internetu a zahloubali se do nemocí (chápu, není to radostná četba), viděli byste, že většinu nemocí NELZE úplně vyléčit a pacienti jsou vděční za každý i malinký pokrok. Nepřevádějte zase všechno na peníze, je to laciné.
15. 08. 2013 | 12:18

Ing. Vladimír Bizoň, ŠDDO napsal(a):

O felčiarkach a lapiduchoch s diplomom Medici Uiniversi Doctor už dávno viem, že fičia na falošných informáciách... Máloktorý z nich totiž vie, ako naozaj funguje človek. Zveriť sa im do rúk je väčšie riziko, než aké si vie bežný smrteľník predstaviť.
Ako profesionálny pilot som mal špičkovú zdravotnú starostlivosť. Až vo výslužbe som prežil polytraumu pri ťažkej nehode. Zistenie, že bez úplatku som pre šarlatánov s titulom MUDr. len príťažou, ma doslova šokovalo....
15. 08. 2013 | 13:05

Milan napsal(a):

To Kala: No já si myslím, že většina lidí je v podstatě zdravá. Běžné nemoci a úrazy jsou medicínsky zvládnutelné. Těch opravdu vážně nemocných je poměrně málo. Problém současné medicíny a zejména farmacie je v tom, že je to obrovský byznys, který zaměstnává spousty lidí a vydělává hodně peněz. A proto vymýšlí nemoce a straší zdravé lidi, protože na těch opravdu nemocných tolik nevydělá.
15. 08. 2013 | 13:18

Lékař napsal(a):

Bravo, kolego, velmi rozumně prezentováno. Ale obdivuji Váš klidný ton. Je totiž naprosto neuvěřitelné, že se vůbec něco takového smí pacientovi v Česku dělat, není-li to v rámci vědecky prováděné kontrolovaného výzkumu. A už úplnou ostudou je provádí-li to za prachy doktor, který složil Hippokratovu přísahu.
15. 08. 2013 | 13:21

Pradědek Čech napsal(a):

Já, jako strojař, jsem už před lety požadoval na svá, prý artrotická, já si myslím spíše artritická, kolena montáž Štauferek (Štauferova maznice) a použití mazacího tuku, např. Shell Syntax LX2. No a jak vidím, doktoři to řeší podobně, ale po svém. Nemaje ve vybavení závitník, používají injekční stříkačku a místo pořádného tuku, levnější sádlo z vlastních zdrojů.
15. 08. 2013 | 13:30

xyzy napsal(a):

Milan Milan napsal(a):
"To Kala: No já si myslím, že většina lidí je v podstatě zdravá ... Těch opravdu vážně nemocných je poměrně málo."


Dovolte mi dotaz: jak dokážete žít v dnešním světě, s takovým minimem a ještě zkreslených informací? řídíte se heslem: o čem nevím, neexistuje?
15. 08. 2013 | 14:04

xyzy napsal(a):

Pradědek Čech 13:30

Kolena, ó kolena :-) bývají převážně artrotická, artritická už jen jako následek. Ta první lze případ od případu i opravit, ta druhá jsou dobrá leda k tomu, aby člověk nemusel jen vřískat bolestí, ale dokázal přitom i lézt po zdi.
Za smrtící kombinaci (ne však za raritu) jsou odborníky považována kolena atrotická v těle jinak ryze artritickém.
Sádlu zdar!
15. 08. 2013 | 14:19

Myšelín napsal(a):

Pradědek Čech
Mazání je k ničemu, když klouby jeví známky otlačenosti, vzniklé neléčenou boreliozou. Navrhoval jsem lékaři něco podobného, sice ne mazadlo, ale nástřik nějaké náhradní hmoty, která by simulovala chybějící chrupavku, třeba něco jako silikonový tmel. Jen se usmál nad mou jednoduchostí a opáčil, co jako chci dělat s těmi osteofyty. Rovněž jsem se tázal na aplikaci toho sádla obohaceného kmenovými buňkami a jeho reakce byla nanejvýš skeptická. V konečné fázi otlačeného kolenního kloubu prý je jediná spása, a to kovoplastový kloub.
15. 08. 2013 | 14:54

Pradědek Čech napsal(a):

xyzy,
díky, že jste můj odlehčený vstup, i když je založen na mých, dnes již letitých, skutečných, pocitech drhnoucích kolenou, včetně žertovného návrhu řešení, vzal vážně. S koleny a hlavně hlezny mám vleklé potíže, způsobené vysokou kyselinou močovou, i když reaktivní synovitida tam byla zjištěna také. Po umravnění kyseliny močůvkové do přijatelných mezí dietou a léky neotékám, ale bolím dál. Stav mezi názory třech lékařů je zatím 2 : 1 ve prospěch artrosy. Takže se obávám, při mé smůle, té třetí varianty, kterou zmiňujete. Sádlu a medicíně zdar.

PS: S kamarádem strojařem jsme si říkali, že to bude asi chtít na stará kolena vystudovat medicínu a léčit se sami. Jenomže problém je v tom, že to bude chtít ještě několik specializací. Kromě revmatologie a samozřejmě interny, ještě přinejmenším urologii, orl, kardiologii a samozřejmě psychiatrii, tu asi jako první.
15. 08. 2013 | 16:24

Pradědek Čech napsal(a):

Myšelín,
také mám potíže, se svojí strojařskou logikou, (možná za to ani ta strojařina nemůže) porozumět a následně i dodržovat, vysvětlení a rady lékařů. Ke své škodě. Jednou kvůli tomu na mě jeden pan docent křičel tak, že to bylo slyšet do čekárny. Rozčílilo ho mé mudrování, že teď, když jsme vychytali kyselinu močovou, beru prášky na tlak, nemám stresy v penzi, atd, by příčina mohla být někde jinde. Křičel, že co si myslím, milurit musím zobat už napořád tak, jako třeba cukrovkář brát inzulín. Obávám se, že má pravdu. Tělo není auto, i když auto je také někdy živý organizmus.
S pozdravem, sádlu a medicíně zdar.
15. 08. 2013 | 16:35

Myšelín napsal(a):

Pradědek Čech

Tak strojař... ten musí takovou samooperaci zvládnout sám, samozřejmě po absolvování základního školení a s anestézií, která vám neznehybní ruce. Znám jednoho strojaře, který sobě i zub vytrhl, když v noci otravoval.
Ostatně, co s mladými starodůchodci, mohou místo penze operovat.

Sádlu zdar a škvarkům zvlášť.
15. 08. 2013 | 17:28

Pradědek čech napsal(a):

Myšelín,
oni doktoři jsou vůbec čímani. Kromě oprav kolen vlastním sádlem umí po svém i opravovat auta. Vzpomněl jsem si na souseda doktora, jak měl svého wartburga celého poslepovaného leukoplastí. Kdyby tenkrát přišel leukoplastožrout, tak se mu warťas rozpadl na prvočinitele.
Sádlu zdar a škvarky to jistí.
15. 08. 2013 | 17:58

Co není zakázáno - je dovoleno napsal(a):

Kdy jde ještě o klienta a kdy o pokusného králíka, či objekt sloužící pro dodávku dat pro studii - toť otázka.
Ostatně nejlepším konceptem je asi platící klient, zároveň i pokusný králík i objekt sloužící jako dodavatel dat.
To podle mě nemá chybu.
Snad ještě kdyby to šlo i na pojišťovnu, ale to snad jen východněji od zdejšího prostoru.
15. 08. 2013 | 21:54

xyzy napsal(a):

Pradědek Čech

UK poskytuje dodatečná vzdělání pro pokročilá kolena (i jiné orgány). U3V se tomu říká, nutno jen absolvovat dvouleté docházení na přednášky renomovaných profesorů. Absolutorium je zakončeno "promocí" v Karolinu a předáním diplomu. Bohužel to absolventa neopravňuje k provozování lékařské praxe. Na nějaké drobné zákroky na vlastním těle by to jistě stačilo. Uvažujte o tom! :-)
U3V - Univerzita třetího věku
16. 08. 2013 | 09:32

Pradědek Čech napsal(a):

xyzy,

díky, ale do toho již nepůjdu. Medicínu nechám těm, kteří jí věnovali celý život a mají pro ni i většinou lepší předpoklady (vrozenou a vytrénovanou paměť, já si vystačil více s logikou). Ani pro uspokojení poučeného laika. Zmínka o studiu byl jen žert. Naštěstí znám několik výborných odborníků, dnes již docentů a také jednoho čerstvého profesora, na které se mohu obrátit. Ale poslední dobou mám štěstí i na normální doktory/ky, kteří svou profesi dobře znají. Jenomže zázraky na nich chtít nemohu. Pro udržení duševní aktivity a ve snaze udržet Altsheimera co nejdál chodím přes zimu střídavě na němčinu a angličtinu a udržuji kontakt se svým oborem.
16. 08. 2013 | 10:51

xyzy napsal(a):

Pradědek Čech

Dříve se trénování paměti studiem říkalo hezky česky sicflajš, neboli mozoly na zadeli :-)
Tož sádlu zdar a víkendu zejména!
16. 08. 2013 | 11:53

Myšelín napsal(a):

xyzy

Pakli že člověk má pokročilá kolena, nemůže na Univerzitu 3V na přednášky renomovaných profesorů docházet a v samoléčbě může pak spoléhat pouze na kostivalovou mast, pralék prababiček bez promocí a diplomů.
16. 08. 2013 | 23:53

P.Novotný napsal(a):

Dobrý den, v diskuzi pod tendenčním článkem velmi kontroverzního lékaře Hnízdila založeném na polopravdách a nedostatku informací jsou mezi hloupými příspěvky správné odpovědi na jeho otázky:
Klinické studie jsou mimo jiné zde:
http://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=mesenchymal+stem+cells+arthritis&Search=Search
Protože nejde o kultivované kmenové buňky, metodu neschvaluje Ministerstvo zdravotnictví, ale SÚKL, což mají všechna zařízení v ČR, která provozují léčbu kmenovými buňkami. Protože jde o metodu novou, lékařská komora o ní nemůže mít validní informace, a zřejmě proto se nevyjádřila. Léčba kloubní artrózy pomocí kmenových buněk je v současnosti to nejlepší, co lze ve světě pacientům poskytnout.
P.Novotný
18. 08. 2013 | 21:13

Luba napsal(a):

"Léčba kloubní artrózy pomocí kmenových buněk je v současnosti to nejlepší, co lze ve světě pacientům poskytnout."

V léčbě artrózy byl o něco lepší jen kmenový náčelník Prachy Nesmrdi z ostrova Opodeldok.
20. 08. 2013 | 12:15

rada napsal(a):

Hledala jsem na aj webech - a našla vědecké články, studie - všechny případně mluví o léčbě revmatoidní artritidy nikoliv artrózi (český google překladač bohužel mezi těmito slovy nerozlišuje)
16. 09. 2013 | 20:12

Gigor napsal(a):

Hledal jsem, jak zmírnit bolesti v kolenou,poněvadž nemohu vystoupat několik schodů do bytu. Čtením výše uvedených příspěvků jsem vylýtval dvě hodiny a zjistil jsem, že jest to čtení velice ubohé. Závěr je však takový, že sádlo nechám tam, kde je. Tak zdar a na příspěvky si pořiďte zase Dikobraz. Gigor.
28. 09. 2013 | 14:21

Milda napsal(a):

Za měsíc na to jdu a věřím tomu. Jsem lékař.
06. 10. 2013 | 19:18

Jana napsal(a):

Na klouby je dobrý COLAVITAL, je 100% přírodní a krom kolagenu obsahuje výtažky s šípku.
15. 10. 2013 | 07:55

Rudolf napsal(a):

colavital je na klouby zatim to nej, co beru. Rychle jsem zpozoroval ucinky a slození? taky super
23. 10. 2013 | 14:07

Kubíček napsal(a):

V mém okolí mám 3 lidi, co si léčbu zaplatili, respektive si na ni vypůjčili. Zaplatili přes 50 000 Kč za oba kolenní klouby a výsledek k pláči. Ani jeden z nich nehodnotí tuto léčbu jako přínosnou, naopak mají pocit, že byli oklamáni.
Rozhodně nešlo o artrózu 4. stupně, ale o 2.-3. Tedy zde by léčba fungovat měla, kdyby vše skutečně probíhalo tak, jak prodejci této metody říkají.
Záměrně píšu "prodejci", protože to jsou spíš hokynáři než lékaři.
26. 10. 2013 | 19:40

Josef napsal(a):

Mám artrózu kolena II-III.stupně.V roce 2012 léčba - Orthokine.1200 Euro vylétlo oknem,žádná změna.Rok 2013 léčba kmenovými buňkami.37 000 Kč vylétlo oknem,žádná změna.Dle mého názoru je to tahání peněz z lidí.
04. 02. 2014 | 08:49

Jana napsal(a):

Jsem 4 měsíce po aplikaci kmenovými buňkami do obou kolen /jedno artroza III. stupně,
druhé II. stupně/. 50 tisíc v nenávratnu, kolena bolí ještě víc. Bohužel se dost zhoršilo i to "lepší". Takže nedoporučuji!
19. 02. 2014 | 10:30

Karel Brno napsal(a):

Jsem po aplikaci kmenovými buńkami tří kloubů necelé dva roky ,koleno,kyčel opakovaně a rameno mate pravdu
někteří že se třeba půl roku nic neděje ale po další době zjistíte že vás v noci nevzbudí
bolest kterou jste mívali i v klidu a pak zase zjistíte že už jste neměl týden prašek proti
bolesti, takto to jde pomalu aspoń na mne to tak působilo ,původně jsem neušel v kuse
ani sto metrů ,dnes obejdu klidně park u zámku v Lednici (cca7km),hraji tenis a zkouším
další sporty. Jsem za tuto léčbu neskonale vděčný a jsem rád že jsem neposlechl nemocniční specialisty s vyhlídkou několika endoprotez.Muj kamarad na ně dal, je taky už
po dvou operacích bez bolesti ale kvalitou pohybu o berlích je rád že je soběstačný.
Vůbec nelituji peněz jako někteří co tady láteří ,copak člověk nechá za život třeba v hospodě,pojištovně atd. a co mu topřineslo?Toto mě přineslo více zdraví a ktomu
možnost navíc se nechat operovat tzv.endo....... ,zadarmo v nemocnici.A proč to tam
stále odmítají (třeba i jako alternativu) ne že ta metoda je nová,neschválená ,blbost
oni ví že má patenty a výsledky,moloch se bojí žě mu to sníží výkony v penězích
a dostane pak méně do rozpočtu nemocnice nebo pojištovny takže budou dále raději
účtovat endovýkon cca 300 000 místo 30 000 pokrok nepokrok vždyt za 300 000 to
máme všichni zadarmo.
04. 03. 2014 | 16:16

Vlasta napsal(a):

Jsem po aplikaci kmenových buněk 1 rok do obou kyčlí a mohu říci,že je to perfektní.
24. 06. 2014 | 20:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy