Nekonečný příběh antibiotik.

09. 05. 2017 | 06:47
Přečteno 33457 krát
Trám v oku ministra zdravotnictví.Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík chce zavírat vymítače červů a další šarlatány do vězení. „Budu tlačit na to, aby byla definována skutková podstata trestného činu, a to podvodné poskytování lékárenské nebo lékařské péče,“ uvedl ministr s tím, že by to umožnilo účinnější postihování nepoctivců, kteří pacientům nezřídka tvrdí, že jejich potíže jsou způsobeny například parazity. Lidem pak za tučnou úplatu nabízejí „léčbu“ a „medikamenty“, které je vyléčí.
Jistě pane ministře. Šarlatánů, podvodníků, lhářů a vymítačů je všude plno. Nejen mezi léčiteli. Na sklonku roku 2015 jsem upozornil na vymítače z řad lékařů, kteří pod záminkou léčby boreliózy, chlamydií, yersinií, ureaplazmy, mykoplazmy a dalších „červů“ pacienty devastují mnohaletou soustavnou „léčbou“ antibiotiky. Za tučnou úplatu (Peníze nebo život, antibiotika nebo smrt, blog aktuálně, 4. 10. 2015). V rukách mají mnohem účinnější a nebezpečnější zbraň, než podvodní léčitelé: lékařskou autoritu a účinné léky. V říjnu 2015 jsem proto vědecké radě ministerstva, vědecké radě lékařské komory a České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI) napsal mail:

„Vážené kolegyně, vážení kolegové,
ve své ambulantní praxi jsem opakovaně konfrontován pacienty, těžce zdecimovanými letitou, podle mého názoru neúčelnou, léčbou boreliozy či dalších infekcí prostřednictvím antibiotik. Jeden z těchto případů jsem popsal v příloze, zdokumentovaných jich mám celou řadu. Protože nejsem odborníkem - imunologem, dovoluji si Vás požádat o posouzení a vyjádření, zda se jedná o postup lege artis, odpovídající současným poznatkům lékařské vědy. V případě potřeby a při zajištění všech právních aspektů jsem připravený poskytnout veškerou dokumentaci i součinnost. Kromě posouzení medicínských, si dovoluji Vás požádat též o posouzení eticko - právních aspektů tohoto „klientelistického" pojetí poskytování lékařské péče, v němž:
- pacient volí a nakupuje laboratorní vyšetření „dle vlastního výběru - bez konzultace s lékařem"
- platba za pouhou rezervaci termínu konzultace se pohybuje od 3 do 7 tis. Kč.
- platba za každých započatých deset minut konzultace činí 600, -
Tento model poskytování léčebné péče, připomínající platbu za taxislužbu či erotické linky, podle mého názoru závažným způsobem poškozuje prestiž lékařské profese. Děkuji za posouzení a sdělení výsledků Vašeho šetření.“.


Vědecká rada ministerstva ani vědecká rada lékařské komory nereagovaly. Imunology problém zaujal:

„Vážený pane doktore,
na schůzi výboru České společnosti alergologie a klinické imunologie (ČSAKI), dne 12. 11. 2015, jsme projednali Váš podnět a vyslovili jednoznačný nesouhlas s uvedenými praktikami zmíněného pracoviště, které diskreditují náš obor. Dalším řešením tohoto problému byla pověřena místopředsedkyně výboru ČSAKI prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2.LFUK a FN Motol. Protože jste se v této věci obrátil i na výbor České imunologické společnosti, prof. Bartůňková předala za obě odborné společnosti tuto věc k řešení České lékařské komoře (JUDr. Mach), do 30 dnů máme dostat vyrozumění. S pozdravem, Vít Petrů, předseda ČSAKI.“.


„Odborná společnost odsoudila, lékařská komora ve spolupráci s ministerstvem přijme opatření, problém bude vyřešen,“ říkal jsem si. Chyba lávky. Nestalo se vůbec nic. Další urgence jsem směřoval na paní prof. Bartůňkovou.

„Dobrý den, pane doktore, jak jsme Vás informovali, není v kompetenci ČSAKI revidovat léčebné postupy. Ptali jsme se na ČLK, právní odbor říká, že je to v kompetenci místní organizace ČLK. Těmto orgánům jsme Vaši stížnost postoupili a z místní pobočky ČLK, kam dotyčné pracoviště spadá, nám dosud neodpověděli…Jakmile budeme mít zprávu z revizní komise ČLK, dáme Vám vědět. Již jsme ji urgovali,“ napsala mi paní profesorka 21. 11. 2016.

Trpělivost růže nepřináší. Odpověď ČLK nepřichází. Urguji urgenci. Paní profesorka trpělivě odpovídá: „No nepřišla žádná odpověď. Tak zase někde najdu kopie těch dopisů a napíšeme další urgenci,“ napsala mi 4. 5. 2017.

Jako v pohádce o kohoutkovi a slepičce. Od ministerstva k odborné společnosti, podnět leží na komoře, bojím se, bojím, že pacient umře. Naprostá bezmocnost. Mám zdokumentované případy desítek obětí antibiotických vymítačů. Včetně několika dětí.

Janě je patnáct a před dvěma lety si začala stěžovat na únavu, bolesti zad a bolesti nohou. Starostliví rodiče s ní obešli všechna myslitelná vyšetření. Maminka mi na stůl položila skoro dva centimetry tlustou složku lékařských zpráv. Nic v ní nebylo. V zoufalé snaze dobrat se objektivní příčiny Janiných obtíží navštívili vyhlášené pracoviště imunologie. Vyšetření nebylo levné, ale vyplatilo se. Pan doktor našel borelii, na dva týdny nasadil antibiotika. Při kontrole zjistil, že borelie sice ustoupila, ale ještě je potřeba se vypořádat s yersinií, nasadil další antibiotika. Yersinie se nevzdávala, přidala se gastritida, další antibiotika. Jana má čím dál větší potíže. Je unavená, bolí ji celé tělo, dobírá antibiotika, čeká na výsledek odběrů, na další antibiotika. Točí se v bludném kruhu. Jak se v něm ocitla?

Jana je citlivá, ctižádostivá. Od osmi let se závodně věnuje tenisu. Každý den trénuje skoro dvě hodiny, o víkendech zápasy, dokonce hrála i na turnajích v zahraničí. Nic jiného nestíhá. Jejím vzorem je Petra Kvitová, wimbledonskou vítězku z ní chtějí mít i rodiče. Cestují s ní na zápasy, platí trenéra, soustředění. Jejich plány teď zkřížila nemoc. Potřebují se jí co nejrychleji zbavit. Janě zajistili nejlepší vyšetření, nejlepší doktory, nejsilnější antibiotika. Její potíže ale nejsou voláním po lécích, nýbrž informací o tom, že tělo zátěž nezvládá. Jana si potřebuje odpočinout. Herní výpadek si ale nemůže dovolit. Dál trénuje dvě hodiny denně, jezdí po turnajích. Přitom bere antibiotika. „Pan doktor říkal, že to nevadí“, pověděla mi maminka. To mi vyrazilo dech. Antibiotika jsou pro tělo obrovskou zátěží. Mám s nimi osobní zkušenost. Před lety jsem dělal lékaře týmu horských cyklistů, jel s nimi na světový pohár do Madridu. Krátce před odjezdem jsem dostal virózu, abych se jí co nejrychleji zbavil, nasadil si antibiotika. Když jsme přijeli do Madridu, dolehla na mne těžká únava, dechová tíseň, závratě, nebyl jsem schopný vyjít pár schodů. Přitom jsem se pořád snažil pečovat o svěřence. Až jsem zkolaboval. Z doktora byl pacient. Svěřenci mne odvezli do nemocnice. Odběry, rentgeny, všechno bylo v pořádku. Když se mne španělský doktor zeptal, jestli něco užívám, měl hned jasno. Antibiotika se na virózu nedávají. Ty potíže jsem měl z nich. Okamžitě mi je vysadil. Nasadil jsem čerstvé ovoce a zeleninu. Za dva dny jsem byl v pořádku. Od té doby se řídím zásadou, že pokud je zdravotní stav pacienta tak vážný, že vyžaduje užívání antibiotik, musí odpočívat. Pokud tak závažný není a může sportovat, nesmí brát antibiotika.

„O účelnosti předchozí a případné další léčby antibiotiky mám značné pochybnosti. Nejsem ale imunolog ani odborník na infekce. Obraťte se neprodleně na paní profesorku Barťůňkovou. Než paní profesorka rozhodne, další antibiotika rozhodně nedávejte. V kombinaci s tréninkovým nasazením jsou pro organizmus obrovskou zátěží. Jana si potřebuje především odpočinout, slevit z tenisu, z nároků které na sebe klade ona i vy“, řekl jsem rodičům.

Příběh Jany zakládám do stále objemnějšího šanonu, nadepsaného „Antibiotický exorcizmus“. Dál píšu, urguji. Snad se někdo na ministerstvu nebo na komoře probudí. Vám, pane ministře Ludvíku, přeji hodně zdaru v tažení proti vymítačům červů. Nejprve ale vyjměte trám z oka svého, teprve pak prohlédnete, abyste mohl vyjmout třísku z oka léčitele.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy