Stresko

09. 07. 2017 | 10:16
Přečteno 18432 krát
Kolik léků je zbytečných, když změníme svůj život.Měsíčkovitý obličej, červené tváře, nadměrný břišní tuk, oslabená imunita, zvýšená chuť k jídlu, nadváha, osteoporóza. To jsou typické projevy dlouhodobého užívání kortikoidů. Kláře je třiačtyřicet a má je všechny. Aby ne. Už osm let si zoufale marně léčí astma. Když mi ukázala lékařskou zprávu, málem jsem dostal astmatický záchvat. Tolik stejných léků na jednu nemoc jsem u jednoho pacienta ještě neviděl.
Toto je jejich autentický přepis:

ALLERGOCROM očí kapky, oph.gtt sol., 10 mlx20mg/ml, dlp, bal./poč.:1
ASMANEX 400 MCG INH PLV60DÁVX400RG, 1-0-1, bal./ poč.: 3
ATROVENT N INH SOL PSS 220 DÁVX20RG/DÁV, dlp až 2-0-2, bal./poč.:1
AVAMYS 27,5 MIKROGR. NAS SPR SUS 1X120DÁV, 0-0-2, bal./poč.:1
IMUNOR POR LYO 4X10, 1x za 14 dní, bal./poč.:2
MEDROL 16 MG TBL NOB 50X16MG, nárazová dávka, bal./poč.:1
MEDROL 4 MG TBL NOB, 30x4MG, 1-0-0, bal./poč.:3
SERETIDE DISKUS 50/500 INH PLV DOS 1X60DÁVX50RG/500RG, 1-1-1, bal./poč.:4
SINGULAIR 10 TBL FLM 98X10MG, 1-0-0, bal./poč.:1
SPIRIVA RESPIMAT 2,5 MIKROGRAMU INH SOL 1X60DÁV + 1INHX2,5RG/DÁV, 2-0-0, bal./poč.:3
THEOPLUS 300 TBL PRO 30X300MG, 1-0-1, bal./poč.:6
VENTOLIN INHALER N INH SUS PSS 200DÁVX100RG/DÁV, dlp, bal./poč.:1
VIGANTOL POR GTT SOL 10MLX0,5MG/ML, 40 kapek 1x týdně, bal./poč.:1
XADOS 20 MG TBL NOB 50X20MG, 2-0-2, bal./ poč.:5
HELIDES PPI, 40MG, 1-0-0, bal./poč.:2

Sečteno podtrženo:
Kortikoidy: Asmanex, Avamys, Medrol 16, Medrol 4, Seretide, 11 denních dávek v různé formě.
Bronchodilatancia: Atrovent, Theoplus, Ventolin, 11 denních dávek v různé formě.
Antialergika: Alergocrom, Singulair, Xadox, 6 denních dávek v různé formě.
Jiné: Detralex 2x2 Imunor, Vigantol, Helides, Aulin průběžně.

Klára bere denně přes třicet dávek léků. Ročně za ně doplácí přes deset tisíc. Dusí se dál, navíc ji bolí záda, otékají nohy. Protože alergoložka vyzkoušela všechny dostupné léky, doporučila konzultovat specialistu plicní kliniky. Třeba tam ještě nějaký najde. Místo toho se vydala do Hnízda zdraví. Zběžně jsem ji prohlédl, poslechl plíce, nechal udělat pár dřepů. Žádné projevy astmatu jsem nezjistil. Její potíže označil za dechovou tíseň. Začal se zajímat, co, nebo kdo, ji dusí. Klára je citlivá, emotivní, starostlivá, obětavá - až moc. Je podruhé vdaná, první manžel byl cholerik, kašlal na rodinu, druhý zase pije. Starosti jí dělá pubertální syn. Největší stres a napětí zažívá v práci. Je manažerkou hypermarketu. S kolegyněmi mu přezdívají Stresko.

„V práci jsem od 7 do 21. Papírově ale jen od 7 do 17, abychom nedostali pokutu od úřadu. Od rána do večera vyřizování objednávek, kontrola hotovosti na obchodě, vysvětlování nadřízeným, proč je malá tržba, co budeme dělat, aby byla větší. Komunikace s dodavateli a zaměstnanci, kteří mají taky svoje potřeby. Musíte je vystřídat na pauzu a jít si sednout za pokladnu, protože lidé mají vždy přednost se jít najíst a já to udělám, až na mne vyjde čas, hekticky a nezdravě. No a když máte nedej bože nějaké problémy, tak vás hned nahradí lidmi, kteří neodporují. To, že nemají zkušenosti se ve Stresku neřeší. Ke všemu jsem 24 hodin na služebním telefonu. Tedy i v době, kdy bych měla odpočívat. Po dusnu v práci dusno doma. Věčné otázky, proč jdu tak pozdě, proč nemůžu přijít dřív…Sotva lapám po dechu. Do postele padnu úplně vyřízená. Na sport nebo zábavu ani pomyšlení,“ vypráví Klára.

Vysvětlil jsem jí, že v těchto pracovních a rodinných podmínkách už dál fungovat nemůže. Není to k udýchání. Léky nejenže jí nepomáhají, ale vyvolávají řadu dalších potíží. Moje doporučení bylo banální: ubrat nebo změnit práci, relaxovat pohybem, urovnat vztah s partnerem, postupně ubírat léky, přidat byliny na uklidnění, pokud by napětí nepolevovalo, přechodně psychofarmaka. Slíbila, že to zkusí. V téže době jsem usilovně pracoval na rukopisu knížky Příběhy obyčejného uzdravení. Kláře jsem řekl, že bych do ní její příběh rád zařadil. Jako ukázku, kolik léků lidé berou zbytečně a kolika se jich mohou zbavit, pokud změní svoje chování a životní podmínky. Souhlasila. Upozornil jsem ji, že se bude muset uzdravovat rychle. Uzávěrka rukopisu je za osm měsíců. Velkým úspěchem by za tu dobu bylo snížení dávek léků na polovinu. Podali jsme si na to ruce. První zpráva o uzdravování přišla za půl roku.

„Po návštěvě u Vás jsem si uvědomila, že spoustu věcí si dělám sama. Stresuji se z práce, syna i přítele, který nevydrží bez alkoholu. Odešla jsem do pracovní neschopnosti, s tím, že se vrátím odpočinutá. Tlak na mne byl pořád větší, tak jsem doma a hledám práci, která mne nebude tak trýznit, kde nebudu 14 hodin, ale zaplaceno dostanu jen za 8. Pochopila jsem, že stačí odpočinek a utřídit si myšlenky. Nejen prací živ je člověk. Není možné být 24 hodin na telefonu, připravená řešit problémy druhých. Mně nikdo nepomohl a neřešil do doby, než jsem si uvědomila, že dělám firmě otroka. Začala jsem trochu hýbat, léky pomalu ubírám, cítím se trochu líp.“.

A poslední zpráva, krátce před odevzdáním rukopisu, tedy osm měsíců od první návštěvy:
„Omlouvám se, že jsem dřív nepsala, byla jsem v lázních, pak ještě u moře. Všechno jsem přehodnotila. Do Streska se nevrátím. Už se nechci nechat vykořisťovat. Za tu cenu a peníze to doopravdy nestojí. Syn už pracuje, tak mi odpadla starost s financováním jeho studia. Ještě mne tíží pití partnera. Až si v tom udělám pořádek, bude se mi dýchat zas o něco líp. Pracuji na kondici, denně chodím pěšky dva kilometry, pak na koloběžce kolem přehrady, jednou týdně fitko, hodinu chůze na pásu, pak hodinu týdně s kamarádkou vyjížďka na kole. Záda mne ještě občas pobolívají, přece jen mám osteoporózu. Aulin ale nepotřebuji, dá se to vydržet. Ani nohy tak neotékají. Jednou týdně si jdu zaplavat. Pětačtyřicet minut, ne že chodím do vířivky s důchodci, jako můj přítel a myslí si, že pro sebe něco dělá. Psychika někdy kolísá z napětí, že nevím co bude, ale proti tomu, co jsem zažívala ve Stresku je to super. Taky se omezuji v jídle. Mám tajný sen, do 45 let bych se chtěla dostat ze 128 pod sto kilo. Jde to ztuha, zatím jsem ubrala pět. Celkově se cítím mnohem líp. Léky jsem postupně snížila. Ráno už neberu nic, před den jeden Xados, na noc 1 Euphyllin a 2 Detralexy, podle stresu a zátěže si zhruba 4x denně přistříkávám Ventolin. Věřím, že se časem obejdu i bez nich. Snad Vám to zatím takto stačí. Opatrujte se. Klára.“.

Tak to jsem nečekal. Takové pochopení nemoci. Tak zásadní změnu života. Takový přístup. Z původních skoro pětatřiceti dávek léků denně zbyly trosky. Kortikoidy už vůbec potřebuje, stačí jeden slabý Euphyllin na uvolnění dýchacích cest, jeden Xados na alergii, dva Detralexy na otoky nohou, pár vstřiků Ventolinu. Kdyby mi to někdo vyprávěl, tak bych nevěřil. Klářin příběh na poslední chvíli a s největším potěšením zařazuji do knihy. Pokud bude inspirovat další pacienty, mohou to obchodní i medicínsko - farmaceutické řetězce zabalit.

vyšlo na serveru vitalia.cz, 28. 6. 2017

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy