Spravedlnost pro Andreje Babiše

07. 06. 2019 | 13:30
Přečteno 16072 krát
Rozhovor pro Parlamentní listy

Spolek Milion chvilek pro demokracii spustil 25. února 2018 kampaň s cílem získat za sto dní milion podpisů lidí, kteří si myslí, že by se Andrej Babiš měl své funkce vzdát. Čím si vysvětlujete selhání tohoto záměru, když za více než rok a čtvrt je podpisů pouze 359 250, což nejsou ani všichni voliči TOP 09 a STAN (STAN 262 157 a TOP 09 268 811 v posledních parlamentních volbách), tedy stran, které se proti premiérovi a vítězi voleb nejvíce vymezují?

Za Milionem chvilek nestojí žádná firma s miliardovým obratem, nepobírají dotace, nevlastní média, nemají specialisty na propagandu. Je to parta mladých lidí, kterým není lhostejné, co se děje v naší zemi a rozhodli se to dát slušně ale nahlas najevo. Jestliže za rok a čtvrt získali 359 250 podpisů a v úterý na Václavák přišlo přes sto tisíc lidí, považuji to za velký úspěch. Andrej Babiš je označuje za křiklouny, se kterými se nebude bavit, dokud si nezaloží politickou stranu. Občanská společnost je ale založená na každodenní aktivitě občanů. To, že vhodím lístek do volební urny neznamená, že musím další čtyři roky mlčky přihlížet řádění psychopatů nebo že si mám založit vlastní partaj.

Není toto selhání výmluvným – i když nechtěným – potvrzením výsledku voleb, v nichž hnutí ANO získalo 1,5 milionu hlasů, zatímco Babišovi odpůrci  za rok a čtvrt pětinu podpisů? Má o vládě a fungování společnosti rozhodovat výrazná menšina, i když hodně hlasitá?

Pokud se někomu zdá 359 250 podpisů málo, není to selhání party mladých lidí Milionu chvilek, ale politováníhodný obraz stavu naší společnosti, v níž většina si nechá vymýt mozek sliby a ucpat ústa koblihou. Nejde o to, aby o vládě a fungování společnosti rozhodovala hlasitá menšina. Takový požadavek jsem nikde nezaznamenal. Problém je jinde. Pro spokojený a zdravý život občanů je nezbytná důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Přesně to nám tady chybí. Prezident Zeman zachází s Ústavou jako s toaletním papírem, je soudem potvrzený lhář. Premiér Babiš je soudem potvrzený estébák, trestně stíhaný pro dotační podvod. Tito lidé by měli být svým chováním společenskými vzory, těmi, kdo zákony ctí a důsledně prosazují, ne se jim vzpírají. Vhodnější by bylo, kdyby demonstrující místo „Demisi!“ a „Babiše do koše!“ skandovali „Právní stát!“ a „Zákony platí pro všechny!“ To se ale blbě skanduje.

Všichni lidé u nás by si měli být rovni. Co proto říci ke skutečnosti, že se Milionu chvilek pro demokracii podařilo za rok a čtvrt nasbírat jen těch 359 250 podpisů, a to ještě i od těch, kterým není ani 18 let, a dá se předpokládat, že ti, co chodí na demonstrace se svými dětmi, připojili pod petici i podpisy svých ratolestí, zatímco za dva dny posledních voleb dalo hlasy komunistům 393 100 lidí? Pokud voliči KSČM nejsou podlidé či méněcenní, neměla by jejich hlasu kvůli těm počtům naslouchat společnost více nebo minimálně stejně jako spolku Milion chvilek, pokud jí záleží na demokracii, po čemž právě ten spolek volá? Jak v kontextu se zmíněnými počty vnímat demonstrace proti premiéru Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešovi?

Nejde o počty, ale o to, že premiér Babiš je trestně stíhaný. Je nepřípustné, aby trestně stíhaný člověk vykonával funkci premiéra. Nad jakýmkoliv jeho rozhodnutím se vznáší podezření. Do svých osobních problémů zatahuje a činí podezřelou celou vládu, v zahraničním kontextu celý stát. Demonstrace Milionu chvilek proto mají význam i navenek. Lidé jimi do zahraničí vzkazují, že jim názory a chování prezidenta i premiéra vadí. Výzvy k odvolání ministryně Benešové pramení právě z toho, že je blízká prezidentovi a jmenoval ji premiér Babiš. I kdyby žádné kroky k zakrytí Babišových lumpáren nepodnikla, je automaticky podezřelá. Místo jejího odvolání by měli demonstrující žádat: „Spravedlivý soudní proces pro Andreje Babiše!“ To se ale zase blbě skanduje.

Vy jste promluvil k protestujícím na demonstraci v Liberci a tamní atmosféru jste si pochvaloval.  Nesnižuje vaše nadšení z akcí Milionu chvilek to, že v Česku dlouhodobě žijící americký politický komentátor Erik Best, vydavatel bulletinů Fleet Sheet a Final Word, napsal na svém facebookovém profilu o úterních protestech proti Andreji Babišovi, že se na náměstíčkách napříč republikou shromáždili všichni čtenáři Deníku N a diváci TV Seznam?

Můj dobrý pocit ze setkání v Liberci to vůbec nesnižuje. Pana Besta osobně neznám, jeho názory nesleduji, vím, jak vypadá, na demonstraci v Liberci jsem ho neviděl. Zdráhám se uvěřit, že by v Česku dlouhodobě žijící americký politický komentátor známkoval účastníky demonstrací podle toho jaké čtou noviny nebo jakou sledují televizi. Byl by to projev neprofesionality a netolerance. Osobně se ke sledování TV Seznam hlásím. Nemám ale ani problém poskytnout rozhovor Parlamentním listům (Co by tomu asi řekl pan Best?), přestože mne za to spousta lidí napadá. Pozadí a záměry Parlamentních listů neposuzuji, jejich čtenáře neznámkuji. Rozhovory Parlamentním listům dávám proto, že jsem o ně byl vždy slušně požádán a redakce můj text nikdy necenzurovala.

Proč by měl vítěz voleb Andrej Babiš sám odstoupit z funkce premiéra, když má pořád více stoupenců než odpůrců? Neměla by se analogicky fotbalová Slavia vzdát titulu mistra liga, protože její majitel je z té „ošklivé“ Číny? Pokud kvůli tomu uspořádají fanoušci Sparty či Viktorie Plzeň demonstrace, že titul zajistily sešívaným čínské peníze, měla by se Slavia titulu vzdát? Zpěvák David Koller dokonce navrhoval, aby se Andrej Babiš podrobil výslechu na detektoru lži.

Andrej Babiš jasně řekl, že nikdy neodstoupí. Nikdy! Nemá kam. Nenechal si zadní vrátka. Hraje vabank. Buď rozloží právní stát nebo si právní stát sáhne pro něj. Zatím si vede dobře. Vyměnil šéfa GIBS, policejního ředitele, dosadil ministryni vnitra. Výsledky šetření Evropské komise jsou ale pro něj obrovský problém. Jeho vlastní Lidové noviny o tom dokonce psaly na první straně, s palcovým titulkem. To je nůž do zad. Stále víc úředníků, kteří se pod žádosti o dotace podepisovali, si uvědomuje, že je může stáhnout ke dnu, že mohou jít do kriminálu dřív než on. Jak napsal už Karel Havlíček Borovský: „Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán uklouzne a sedlák si za něj nohy zláme.“
Návrh Davida Kollera, aby se podrobil výslechu na detektoru lži je naivní. Proč by to dělal? I kdyby se mu hypoteticky podrobil, bylo by to k ničemu. Detektor lži totiž detekuje tělesné projevy stresu: zrychlený tep, zvýšený tlak, změny kožního odporu... To jsou faktory, které běžný člověk při lhaní neumí ovládnout. Andrej Babiš ale není běžný člověk. Pro jeho osobnostní poruchu je typická absence studu, soucitu a svědomí. Nemá proto ani jejich tělesné projevy. Lže tak přesvědčivě, že je přesvědčený o tom, že nelže. Detektor lži je na něj krátký.

U těch protestů chybí, že když se říká A = Babiši, odstup, už se neříká B = co bude potom. Jak by měl tedy vypadat politický vývoj v zemi, pokud by Andrej Babiš volání demonstrantů vyhověl a podal demisi? Měly by o něm rozhodnout předčasné volby, nebo jenom ti, co podepsali petici Milionu chvilek pro demokracii? Nebo se premiérské funkce chopí jeden z bývalých předsedů vlád, co zkazili, na co sáhli, Mirek Topolánek a Bohuslav Sobotka, a teď chodí demonstrovat proti Babišovi, i když důvěru voličů už ani jeden z nich nemá?

V tom s Vámi souhlasím. Odstoupení premiéra, resp. demise vlády, samo o sobě nestačí. Bořit je mnohem snazší, než tvořit. Je potřeba mít připravené pozitivní programy a věrohodné osobnosti, který stávající politickou reprezentaci nahradí. Takových zatím moc nevidím. Současně je nutné, abychom sami změnili chování: omezili spotřebu, chránili životní prostředí, nekradli, nekorumpovali, chovali se slušně. To za nás žádný politik neudělá, ten může jen inspirovat. Na vystoupení v Liberci jsem řekl, že pokud se na tribuně objeví člověk, který bude slibovat, že zatočí s korupcí, zajistí jízdné a obědy pro děti a seniory zadarmo, ochrání nás tvrdě a nekompromisně, od nás nebude vyžadovat žádné úsilí, jen abychom mu odevzdali svůj hlas, svoji vůli a svoji svobodu, musíme se mít na pozoru. Je to zase nebezpečný manipulátor a psychopat. Současně pochybuji o tom, že by Andreje Babiše, po případném odchodu či zatčení, nahradil někdo z Hnutí ANO. Nejde totiž o tradiční politickou stranu, nýbrž o sektu, pevně semknutou kolem svého guru. Říkám jim Svědci Babišovi. Hnutí ANO stojí a padá s Andrejem Babišem.

Co vlastně Andreji Babišovi nejvíc zazlíváte? Podezření ze spolupráce s StB? Problém s dotacemi?

Andrej Babiš mne pozval na schůzku ještě před nástupem k moci. Pozvání jsem přijal, přestože už tehdy se objevovaly informace o jeho spolupráci s StB. Nemám předsudky. Spousta lidí byla u StB evidována neoprávněně nebo spolupráci podepsali pod nátlakem. Nezajímá mne, jestli podepsal nějaký svazek. Podstatné pro mne je, že se jako estébák chová. Chlubil se, že má složky na spoustu lidí a že na něj už nikdo nic vytáhnou nemůže. Manipuluje. Konkurenci likviduje nátlakem. Je to estébák tělem i duší. Nepotřebuje na to papír. Co se týče podezření z dotačního podvodu, je potřeba vyčkat rozhodnutí nezávislého soudu. Snad se ho konečně dočká. Moc bych mu to přál. Nejvíc mi ale vadí, že jeho impérium Agrofert stojí na používání agrochemie. Jde o to, získat z půdy co největší výnosy. Za každou cenu. Andrej Babiš otravuje životní prostředí i mezilidské vztahy. V Liberci jsem řekl, že škodí zdraví. Okamžitě se to ujalo. Lidé to začali skandovat. Jeden pán už mi poslal na ukázku transparent s nápisem: „Babiš škodí zdraví.“ Mám na to copyright.


Atmosféra v zemi je dost rozjitřená. Lidé si nadávají a napadají se podle vztahu k Andreji Babišovi, ale i k prezidentu Miloši Zemanovi. To napadání přerůstá i do fyzických útoků. Nejprve mu čelil poslanec TOP 09 Dominik Feri, pak dvakrát po sobě – v Praze a pak ve Zlíně – člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislav Jakl, který měl tu drzost, že jako nezávislý kandidoval do Senátu za SPD. Co si o tom myslíte?

Jsem proti jakýmkoliv projevům násilí vůči komukoliv. Napadení pana Feriho i pana Jakla odsuzuji. Informace mám jen z novin. Pan Jakl popsal útok slovy:„Ty seš Jakl, ten lídr SPD a začal mne mlátit do hlavy a ramene.“ To je ale jeho interpretace, pro kterou zatím nejsou důkazy ani svědci. Navzdory tomu měl okamžitě jasno Václav Klaus senior, podle nějž „šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností“ a Tomio Okamura, podle nějž „se takovým politickým terorizmem v Německu chopili moci nacisté ...to, co předvádějí sluníčkáři, mlátí lidi jen proto, že jsou z SPD.“ Že to byl politický útok dokonce na návrh Tomia Okamury odhlasovala Sněmovna. Takové závěry jsou předčasné. Je potřeba vyčkat výsledků policejního vyšetřování, které, pokud vím, stále probíhá. Teprve po jeho skončení bude možné hovořit o tom, jestli mělo napadení pana Feriho rasistický nebo pana Jakla politický motiv.

S oblibou říkáte, že nám vládnou psychopati. A jak byste nazval dnes už bývalého člena ODS Martina Langa, který řekl, že prezident Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini?

Vyjádření pana Langa bylo odpudivé. Oceňuji, že ho ODS obratem vyloučila, podobně jako pana Václava Klause juniora za výroky jen o něco méně odpudivé. Další temné postavě odésácké minulosti - Ivanu Langerovi, bylo taktně sděleno, že jeho návrat do vysoké politiky v tričku ODS není žádoucí. Pan profesor Fiala vystupuje kultivovaně, snaží se stranu ochránit před největšími excesy. Snad se mu to podaří. K výrokům pana Langa na adresu Miloše Zemana bych dodal: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.“ Jestliže Miloš Zeman veřejně vyzývá k likvidaci žurnalistů, není divu, že člověk s podobně narušenou osobností veřejně vyzve k likvidaci Miloše Zemana. To je mimořádně nebezpečné. Spirálu zloby, agrese a nenávisti lze roztočit snadno a rychle. Na to je Miloš Zeman přeborník. Je to prezident negativních emocí. Kdo seje vítr, sklízí bouři. To ale pana Martina Langa v žádném případě neomlouvá.

Odpovědi na otázky Parlamentních listů píši ve středu 5. 6. 2019 ráno, na dovolené, v horském městečku Isnello, jihovýchodně od Palerma. Sedím v kavárně, popíjím ristretto a snažím se o připojení. Ze sicilské kavárny zdravím Pražskou kavárnu. MUDr. Jan Hnízdil

V Parlamentních listech vyšlo 6. 6. 2019, otázky ing. Jiří Hroník

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy