Archiv článků: červen 2008

20. 06.

O paradoxu klobásy, aneb skutečně posiluje koruna?

Jan Kasl Přečteno 5055 krát Přidat komentář

Od té doby, co mám kancelář pět minut chůze od bytu, se snažím nejezdit „do města“, jak říkáme my Bubenečáci. Leč musel jsem na schůzku a když jsem se vracel po Václavském náměstí zpět do metra, míjel jsem stánek s klobásami, ke kterému jsme často vybíhali z atelieru na „rychlý oběd“. Klobásy voněly jako vloni, jen jsem nemohl najít dost desetikorun – klasická klobása s hořčicí a chlebem nestála 35 korun jako naposledy, ale padesátku. Trochu mne ta cena zarazila, ale chuť na klobásu byla větší než poměr cena/výkon. S mrmláním pod vousy jsem konzumoval oblíbenou karcinogenní pochoutku. Pak - nasycen - jsem začal počítat; kdysi za totáče stávala klobása cca 10 -12 korun, což odpovídalo jedné devizově přídělové marce; po revoluci cena vyskočila na 20 až 25 korun, což odpovídalo skutečnému kursu německé marky. Před časem jsme si zvykli na klobásu za 30 - 35 korun, v době kdy euro bylo za třicet. Takže 1 klobása za 1 euro. Od té doby, co tak silně posiluje koruna a euro je v průměru za 25 korun, stojí klobása 2 eura.
Přitom jde o domácí klobásu i domácí nájem stánku a místní = ukrajinskou pracovní sílu. Bratwurst v Norimberku snad stojí pořád kolem 2,60 eur, ale při místních vstupních nákladech. Ani dražší elektřina či letošní 7% inflace nezdůvodní takový nárůst ceny. V zahraničí si za posilující korunu koupíte víc klobásy, v Praze naopak klobása podražuje.
Ono ovšem v eurozóně je levnější už kde co; pro mne je měřítkem espreso, které testuji všude, kde je mají. V Madridu je běžně k mání za 80 centů až 1,2 eura, a to skvělé! V Miláně na letišti, ale i v drahém ne-eurovém Curychu, je to podobné.
Na ruzyňském letišti si kávu už rok raději nedávám, nebyla dobrá a stála 90 Kč, a to vestoje u pultu. Na Staroměstském náměstí vám prodají pivo za 100 a kávu za 70, zatímco v Sieně na náměstí Campo je super italské machiato za 1,8 eura.
Asi všichni chápeme, že tu nejde o ekonomiku a o kursy, ale o mentalitu – zatímco Italové a Španělé chtějí, aby se k nim turisti vraceli a místní chodili do restaurací denně na skleničku, kávu či jídlo, mnohý domácí podnikatel v pohostinství chce urvat vše ihned a jednou. Ve zmíněných zemích se k turistům chovají jako k domácím –nesnaží se je oškubat a znechutit.

05. 06.

Ještě vás to baví číst?

Jan Kasl Přečteno 3906 krát Přidat komentář

Skutečně nevím, jestli je rostoucí nechuť číst noviny, sledovat televizní zprávy či „brouzovat“ po internetu přímo úměrná klesající úrovni politické kultury a vyprazdňujícímu se obsahu české politiky, nebo zda jde naopak o logický projev rozvinuté demokratické společnosti, kde vše funguje a politika nikoho nebere a neovlivňuje. V každém případě pozoruji tuto nechuť nejen u sebe a vlastní rodiny, ale i u mnoha známých, když na toto téma zabrousíme.
Před rokem či rokem a půl jsem ještě s jistou vervou projížděl blogy na aktuálně.cz, klikal na homepage dalších zpravodajských serverů a nechtěl ztratit větu z nedělních Otázek. Co se stalo za poslední rok a půl, že víc a víc ztrácím trpělivost a chuť číst prázdné a falešné a často i zcela nepravdivé výtoky politiků, kteří ani nedokáží projet monitoring médií, aby se nedostali v každé své druhé větě do rozporu s vlastními tvrzeními starými pár měsíců. Zde nedávno umístěný blog pana primátora na téma pražská kultura je toho stoprocentním dokladem.

Ještě horší je skutečnost, že ani mnoho novinářů nereaguje na zjevné nepravdy a kličky ve výrocích politiků všech úrovní a ze všech stran bez výjimky, že v televizním rozhovoru nechají bez komentáře jasnou lež a nechytají politiky za slovo – přitom je to se současnou technikou tak snadné.
Ovšem úplně nejhorší však je skutečnost, že tohle vše zřejmě nevadí nám čtenářům, občanům a voličům, kteří s otrlostí hráčů pokru přijímáme blafování, bez pozvednutí obočí či – lépe – hlasité reakce.
O to víc mne překvapila spontánní reakce nejen Pražanů na Petici za Prahu kulturní. Nejde přece o většinové téma, při vší úctě k nám, Čechům, jsme spíš než návštěvníky divadel milovníky showbusinessu a lehčích žánrů. Teď se ale za udržení umělecké tvůrčí svobody, dané jistou mírou svobody ekonomické, staví i ti, kteří netráví večery nad existenciálními dramaty či experimentálními performancemi. Ostatně magická nabídka komerčních televizí i dalších médií nás spíš uzemní do domácího ušáku než často méně pohodlné divadelní sedačky.

Že by ale naše lhostejnost měla své meze? Teď se nechci pouštět do tématu financování pražské kultury, můj názor je dost známý a vyjadřuji jej poslední léta dost jednoznačně. Považuji ale momentální vyhrocenou situaci v Praze za modelovou situaci pro možnou změnu. Když se mne ptají už i přátelé z ciziny, co že se to děje v Praze, když ex-president vyzývá voliče, když už i v monolitní ODS ti bystřejší vidí rostoucí riziko neúspěchu, tak se možná nějakého probuzení z letargie můžeme dočkat.
Že bychom zase začali číst noviny? Chtěl jsem už vyklouznout z blogu a vymluvit se na nedostatek času. Ale spíš než čas, je to nechuť a pocit marnosti, ztracené energie, které mne zastaví vždy, kdy mám chuť vykřiknout, že král je nahý, že to takhle přece není. Nebo se mýlím a psát má cenu?

Takže přece jenom pár poznámek k těm nejaktuálnějším tématům:
1) Svazovat schválení Lisabonské smlouvy a umístění Radaru v Brdech, jak prosazuje Jan Zahradil a někteří členové ODS, je protistátní spiknutí a zločin. Radar je jen technickým zařízením a také symbolem naší spolupráce a participace na obraně evropské a světové demokracie a svobody, zatímco ratifikace Lisabonské smlouvy je v našem bytostném – českém národním zájmu, dotýká se naší existence.
2) Odsouvání přijetí EURA je dalším hazardem s naší ekonomikou – výsledný účet in memoriam vystavte panu profesorovi VK a jeho věrným. Gratulace na Slovensko. Škoda, že ovoce češe Fico a ne Dzurindova parta.
3) Nápad žádat o letní olympiádu v roce 2016 v Praze byl od samého počátku nesmysl a hazard s dobrým jménem města a ČR. Hazard, na kterém se za desítky milionů přiživilo pár desítek „kamarádů“. Za současného stavu české politiky, soudnictví, veřejné správy a míry korupce je ale hazardem i stejná žádost i pro rok 2020.
4) Směšování showbusinessu a kultury je nejlepší cestou, jak zničit naši poslední komparativní výhodu pro svět po nízkých mzdách. Kulturní diverzita, podhoubí pro další oblasti života, dokonce přímý ekonomický přínos z podpory kultury jsou věci známé v konzervativní Británii i socialistické Francii, ale jeden šílený radní může zničit práci a dědictví celých generací. Zvláště, má-li prý v hrsti mocné kolem sebe, kteří jej nemohou odvolat.
5) Církevní restituce jsou správná věc, ale způsob řešení a výše finanční kompenzace si možná zasluhuje více pozornosti nejen od poslance Tlustého.
6) Každá milenka má dostat funkci ve sněmovně – ano, i K.J. si zaslouží místopředsednickou židli, i Zelení jsou přece jenom lidi a ne alternativa české politické scény.
7) Kaplického Národní blob se má postavit na Letné, peníze jsou na mnohem méně důležité akce, ale pan architekt by se neměl nechat kompromitovat politickými funkcemi poradců, stejně tak jako generální ředitel knihovny. Stačil přece jeden neúspěšný kandidát do senátu, který likviduje Národní galerii.
8) Havlovo Odcházení bylo fakt překvapivě výborné, a to také proto, že jej nastudovalo Divadlo Archa za soukromé finance sponzorů. A díky bohu za Zuzanu Stivínovou v roli Ireny.
9) Takzvaně reklamní spot na TV Fashion s dvěma kráskami jsou suverénně nejhůř investované miliony z pražského rozpočtu. Víc klišé a banality ani nešlo do 30 vteřin natěsnat. Zum wohl, pane radní!Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy