Politická reality show

21. 06. 2007 | 00:45
Přečteno 4276 krát
Aneb jde o to, jak se věci nazvou.

Máme před sebou summit EU, druhý a důležitější ze dvou konaných během německého předsednictví. Angela Merkelová si kladla za cíl dosáhnout přijetí smlouvy, která by nahradila zablokovanou evropskou ústavní smlouvu. Zdá se, že kancléřka může svůj ambiciózní cíl splnit. Brání jí v tom asi již jen trucující Polsko, které chce se svými 40 miliony občanů hrát významnější roli, než zatím přísluší agrární, postkomunistické zemi, která pod vedením dvojčat Kaczyňských řeší televizní seriál pro nemluvňata či zákaz vydávání Franze Kafky.
Polsko má v systému dvojí většiny (55% členských zemí a 65% občanů EU zakotvené ve schválené ústavní smlouvě) identickou pozici jako stejně velké Španělsko a nepoměrně lepší pozici, vzhledem k počtu obyvatel, než Německo. To ostatně platí pro všechny malé a menší země.
Z vývoje posledních spíše dnů než týdnů se naštěstí zdá, že Česko nebude stát za polskými fundamentalisty, ale podpoří drtivě většinový názor, že EU potřebuje novou smlouvu, která se nebude jmenovat „ústavní“, přesto bude znamenat zásadní zlepšení spolupráce 27 členských zemí EU již od voleb do Evropského parlamentu v roce 2009.
EU přistoupila na splnění požadavků odpůrců evropské ústavní smlouvy. Tím spíš se ukázalo, jak byly vlastně malicherné či spíše směšné. Smlouva bude smlouvou a nebude tedy zbytečně předstírat, že je ústavou. V novém textu se nebude zmiňovat vlajka a hymna, i když fakticky existují, ať se již úryvku z Beethovenovy Ódy na radost bude říkat znělka či hymna, a vlajka EU visí kromě pražského Hradu snad na všech úředních budovách po celé EU. Také holandský návrh, který „zásadním způsobem“ prohlubuje vliv národních parlamentů je úsměvný – prodlužuje totiž jen lhůtu danou v ústavní smlouvě z 6 na 8 měsíců. Podobně se přejmenuje evropský ministr zahraničí, ale společná zahraniční a bezpečnostní politika je nutností, kterou nechce vidět jen krátkozraký politik obávající se ztráty svého vlivu v domácí politice.
Zdá se, že taktika kancléřky Merkelové uspěje. Zbaví-li se nová evropská smlouva některých červených hadrů dráždících euroskeptické býčky, můžeme se dočkat posunu v evropské spolupráci a integraci. Jiná cesta totiž skutečně není, pokud chceme dát šanci Evropě jako geostrategickému partnerovi v globálním světě s dominantními Spojenými státy, Čínou, Indií, Ruskem, i Brazílií….
Škoda, že politici, kteří se podíleli na vzniku ústavní smlouvy, nedokázali vysvětlit důležitost tohoto dokumentu občanům ve svých zemích. Je to projev neschopnosti politiků oslovit občany a neochoty občanů uvěřit politikům.
Dnešní doba bohužel nepatří vizionářům a silným osobnostem, ale politickým manipulátorům a technologům moci, kteří nazývají věci názvy prověřenými průzkumy veřejného mínění, přijatelnými pro zprůměrňované občany a neprovokují vizemi za hranicemi představivosti diváků televizních reality show.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Štěpán napsal(a):

To Polsko jste vystihl:)

Problém je že vizionář mohl být pro někoho třeba Hitler nebo Stalin..
Ty to taky chtěli všechno spojit:)
A zase byl někdo proti:)

Timhle stylem se EU civilizace žene po hlavě do prd...

Dokud nebudeme jednotní jako fanatický USA..nemáme šanci..

viz :ČR a její vlezdoprdelizmus ala Radar..
21. 06. 2007 | 09:49

MIKE napsal(a):

Proč nikdo narovinu otevřeně neřekne "KLAUS JE ŠKŮDCE!"???!
21. 06. 2007 | 10:17

Urban napsal(a):

Kolikátý summit již řeší jak prosadit odmítnutou ústavu. Kolik peněz stálo vyškrknutí slov ústava, vlajka, hymna??
Kdy už si konečně některý z politiků/stran uvědomí, že neochota/neschopnost vysvětlit něco voličům po volbách stojí nemalé peníze?!
21. 06. 2007 | 10:59

hawk. napsal(a):

celá euroústava je hloupý výmysl byrokratickýxh úředníků z Bruselu a Štrasburku, kteří touží po čím dál větší moci. Je s podivem, že spousta lidí, nejen z Česka, používá vlastenecká hesla proti radaru, jak budeme okupováni vojsky USA, i když je to pitomost, ale málo lidí se zamyslí na rozmělnění státu do EU a faktickou okupaci evropské byrokracie a zánik státu jako takového. Hloupé? Kdepak, takhle bvy to při přijetí euroústavy v původním znění přesně dopadlo. Konec státní identity, rozhodování v Bruselu či Štrasburku, třeba i o ph okurek ve sklenici. Děkuji pěkně, ale NECHCI.
21. 06. 2007 | 10:59

hawk. napsal(a):

ještě dodatek: takovéhle úvahy může mít opravdu Jan Kasl, t.č. politická mrtvola nebo další mrtvolky z řad US-DEU, či ODA.
21. 06. 2007 | 11:02

bajaja napsal(a):

V článku jsem nenašel jedinou myšlenku, s kterou bych nemohl souhlasit. Zprávy, které přicházejí z Polska, by mě nijak nepřekvapovaly, kdyby měly původ někde na Africkém kontinentě, ale od Evropské země bych čekal jiné vystupování. Obzvláště však poslední odstavec vystihuje hlavní problém současnosti. Jistě mnoho lidí vnímá současný stav v politice jako vyhrocený a je na pováženou, že v takové situaci je vykonávání státní moci v rukách lidí prázdných a bezcharakterních, uzlíčků nervů, které mají co dělat sami se sebou.
21. 06. 2007 | 11:05

Honza napsal(a):

Spoustu věcí jste vystihl zcela přesně, symboly tu máme de facto, ale ne de jure. Právnicky důležitý detail, v praxi zanedbatelný.
Osobně bych bral evropskou ústavu, nejlépe jen část I a II. III je fungování politik unie, což se má dát jinam.
21. 06. 2007 | 12:51

LIBERTARIAN napsal(a):

Hej. Clanok vlastne nie je o hluposti politikov. Je o hluposti OBCANOV. Obcanov Europy. Ludia uz bez laskavej ruky STATu nedokazu zit. Ludia budu boskavat ruku STATu, aj ked ich tato ruka pravidelne prefacka.
A ked sa uz pise v komentaroch o "RADARE" : Ten radar je z AKEHOKOLVEK hladiska celkom neskodne a nevinne zariadenie. Obcanovi bude skodit ovela menej, ako policajne radary na meranie rychlosti. Radar USA nebude davat pokuty ani davat trestne body.
21. 06. 2007 | 14:07

skeptický napsal(a):

Myšlenka zvrátit klimatické změny,ať už jsou zaviněny lidskou činností,anebo jsou součástí cyklu přírody,je nejspíš utopie,která je zneužívána nadnárodním kapitálem k regulaci a brzdění hospodářského vývoje jednotlivých oblastí světa,zřejmě s cílem zajistit a udržet světové prvenství USA.Myslím,že to jsou praví vládci EU.Tato kontrola bude velmi zjednodušena společnou měnou.
Na úrovni EU ,staré země,vedeny snahou o zachování svého hospodářství,se budou snažit přesunout tato omezení v nejvyšší míře na nové členy.Tím docílí zajištění a udržení dalšího stupně v hospodářské hierarchii,a vyhlídky nových členů na zvyšování životní úrovně budou nulové.
Vztahy,kterým je nutno dodat legální formu , bude asi možno popsat jako feudální,na nás zůstane ten kmán.Už se mluví o přerozdělování nežádoucí imigrace do zemí,které se,jako méně přitažlivé,tomuto požehnání zatím vyhnuly,takže bude třeba přitvrdit s osvětou o xenofobii a rasismu.Fondy z EU,na které jsme se tak těšili,váznou,jednak díky neschopnosti úřadů,jednak pro sabotáž,neboť někomu to vyhovuje zemi maximálně zadlužit,jednak proto,že donedávna nebyl způsob,jak je tunelovat.Až začnou chodit,EU si bude vymýšlet pokuty,jak je dostat zpátky.
Blahobyt nečekejme,přebytky budou dojeny z EU nadnárodními bankami,a skončí v US.
Nedávno zesnulý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman prorokoval Unii deset až patnáct let.Nedivím se,že se Britům do eura nechce.
Nestrašte lidi tím,že budeme na periferii,co si dnes neuhájíme,nikdy už nedostaneme.

Lidé,bděte.
21. 06. 2007 | 14:26

Mirek z Třeboradic napsal(a):

Je to jasné. Kazisvěti hrají notu malosti závisti a nedoceněnosti. Mě ani tak moc nezajímají detaily ES - i když vymoženost občanů staré Evropy v právu dostat ke každému stanovisku úřadu zdůvodnění je našim právním příslibům (v právní formě,- přiměřeným způsobem)dost zahanbující. Co mě zajímá, je termín, kdy se pod modrou zástavou do Čech vrátí moudra K.G.? Kupříkladu velmi aktuelní:
K demokratickým volbám v roce 1946,svým ovečkám žehnal radou:
„ I kdyby se mělo stát, což je nepravděpodobné, že bychom nedocílili toho příznivého výsledku o kterém se mluvilo a opakuji, že to pokládám za nepravděpodobné, bude i pak ještě vždy mít dělnická třída, pracující lid v rukou zbraně, dostatečné prostředky, i způsob, jak korigovat prosté mechanické hlasování v kterém by rozhodovaly živly reakční a sabotérské. My potom, ještě vždy máme v rukou tolik prostředků a moci, abychom si vynutili pro dělnickou třídu příznivé výsledky…“

Také cítíte, že měnit naši modráci nemusí mnoho?
Pana arch. J. Kasla zdravím, a věřím, že se do toho marasmu v pravou chvíli ještě vloží... Už proto, aby ujistil přátele z ED, že nic nebylo marné...
21. 06. 2007 | 14:30

Tupelo napsal(a):

@Libertarian:radar je z jakehokoliv hlediska nesmyslny:
- protirak. obrana v soucasnosti nefunkcni
- aby ochranoval i CR tak by musel byt tak v Turecku
- militarizace CR a nove kolo zavodu ve zbrojeni
- vytvareni nadbytecnych bilaterarnich dohod, garantem bezpecnosti CR je NATO
- a hlavne, je to klin mezi evropske staty a Rusko

Srovnani s policejnimi radary kulha uplne, diky nim nejezdi jak prasata uplne vsichni a mozna jiz par zivotu zachranily...
21. 06. 2007 | 14:35

LIBERTARIAN napsal(a):

Pre Tupelo :
"- aby ochranoval i CR tak by musel byt tak v Turecku "
- Obrana je KOLEKTIVNA. Ak radar ochrani USA , tak USA mozu a budu ochranovat ČR.

"- militarizace CR a nove kolo zavodu ve zbrojeni "
- never teorii, ze neozbrojeneho nenapadnu. NAPADNU.

"- vytvareni nadbytecnych bilaterarnich dohod, garantem bezpecnosti CR je NATO"
- NATO, to je hlavne USA. NATO bez USA je NULA.

"- a hlavne, je to klin mezi evropske staty a Rusko"
- No a čo ? A navyse, Rusky prezident keca iba kvoli VLASTNYM obcanom, volicom.
22. 06. 2007 | 10:54

bajaja napsal(a):

pro LIBERTARIAN
-Závazek USA ochraňovat ČR je váš dojem, nebo to máte něčím podloženo? Ochraňovat před kým? Pokud se najde nepřítel, ptám se proč jsme tedy vstupovali do NATO, když ne pro spolupráci na obraně.
-Pokud někdo někoho napadne, tak určitě ne proto že není vyzbrojen(my jsme>NATO), ale proto že je nepřítel. Nevím o nikom, s kým bychom měli vztahy vyhrocené na válku. Naopak s účastí na americkém válečném programu se s každou další válkou USA automaticky stáváme nepřítelem napadené země. Současná doktrína "preventivních válek" USA vůbec nezakládá optimistické vize, že nedojde k dalším konfliktům.
-No a to, že Evropa a Rusko jsou obchodní partneři kteří se potřebují navzájem, tudíž by bylo velice hloupé jakkoli tuto spolupráci narušovat. Pak je zde prostý sousedský vztah, proč nesmyslně hrotit vztahy se sousedy kvůli zájmům někoho jiného za poplácání po ramenou?
22. 06. 2007 | 13:48

Tupelo napsal(a):

@Libertarian:bajaja to napsal za me, jen bych dodal:
- prave ze kdyz je obrana kolektivni, tak by zadne bilaterarni kroky delat nemely, drtiva vetsina evropskych statu se bud nevyjadrila, ci vyjadrila odmitave.
- rovnez nevim o nikom, kdo by nas chtel napadnout, Rusko i Iran ma zajem predevsim na obchode s Evropou (tamnejsi elity si nic jineho nepreji, protoze prave ony z toho maji nejvetsizisk), nic jineho by jim k uzitku nebylo. Taky byl docela klid do doby nez americane jednostrane vypovedeli smlouvu ABM v roce 2002 a nez zacali opet vyvolavat histerii.
- pokud EU podlehne americkym zajmum a zacne odmitat partnersky dialog s Ruskem, muze se taky stat, ze Rusko sve obrovske zasoby nerostnych surovin bude nabizet na jinych trzich, treba v prudce se rozvijejici Cine nebo Indii a neni vylouceno ze toto sblizovani vyusti v nejaky novy vojensky pakt. Radsi bych mel Rusko na nasi strane...
22. 06. 2007 | 14:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy