Hlavně, aby rohlíčky byly obzvláště dobře vypečené

01. 05. 2010 | 08:22
Přečteno 3856 krát
Je prvomájové šedivé ráno. Tak vstávat, vstávat, na náměstí už troubějí. Rychle dodělat mávátka, alegorické vozy už startují a vzhůru do prvomájového průvodu. Vzpomíná si někdo z vás na hesla, která jsme jako děti v průvodu provolávaly?

To bylo asi v době, kdy za Chruščova frčela kukuřice, nesli jsme nějaké kukuřičné klasy z krepového papíru a už nevím, s čím jsme rýmovali, že „kukuřice bude více“. Možná, že republice. Slibujeme republice, kukuřice bude více... Na druhou stranu si dobře pamatuji to vyšetřování, když na chodník přes noc někdo napsal, že na náměstí chcípá hvězda pěticípá..:-)
Tak ještě uvázat pionýrské šátky a vyrazit. Pionýři, pionýři, malované děti, nasedají do lodiček jako šipky letí,letí, letí, letí... Anebo: Zní zpěv a smích náš po kraji, zní v každý směr i kout, tam, kde se kosy blýskají a kde zříš ocel kout :-)
Bože, to byl cirkus.
Ale ten pocit, když nám táta koupil po průvodu párek! Tu chuť dodnes cítím na jazyku!
Ale i tu pachuť. Tu pachuť bezduché povinnosti. Tu pachuť ohlupování. Tu pachuť z povědomí, že jsem součástí ohlupovaného náměstí. A ta záhada pro vzorného žáka čtvrťáka, proč na tom náměstí všichni stojí a dělají že poslouchají, ale tělo ty poslušné hlavy neposlouchá a táhne je nenápadnými krůčky směrem ke stánkům, aby jim nevyprodali párky. A ten hlas od mikrofonu, který velitelsky volá, aby ještě ty párky neprodávali, se strachem, že by pak všichni na náměstí měli mikrofon párku u pusy a chtěli tomu „masovčíkovi“ do toho taky kecat. Víte vlastně, že ti, kteří měli „práci s masami“ jako zaměstnání, se jmenovali porusku „masovčíci“? Masovčíků plno a na maso fronty...
Když jsme se po oslavě vraceli dva kilometry pěšky ze střediskové obce, mávátka ležela odhozená ve škarpách a ono radostné Hurá znělo najednou úplně jasně jako ÁRUH!

Teď se mi tyhle šílenosti vynořují jedna za druhou. Měl jsem ještě spát. Měl jsem si dát zdát o krásných čarodějkách, které nenastartovaly košťata a přišly ke mně domů. A místo toho, mi drnčí okenní skla v hlavě, a pochoduje v ní břeskná dechovka vzpomínek. Ta, která ještě včera v šouravém rytmu funébrmarše kráčela se starým Heřmánkem od kostelíka ke hřbitovu na ostrov, odkud se nikdo nevrátil... Mně darovalo děvčátko, prstýnek zlacený...
Je šedivé prvomájové ráno. Jabloň za okny, ještě včera připravená do růžova, stojí do země vrostlá celá zaražená.
Vykročím pro křupavé rohlíčky. Levou nebo pravou?
Hlavně, aby rohlíčky byly obzvláště dobře vypečené...

(Psáno pro www.vanilka.cz)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Jenže, pane Krůto, o dobrý rohlíčky dneska nezavadíš! Nevím, co se změnilo v receptuře, ale rohlík je napřed ostrohranná potvora a potom gumová neukousnutelná věc.
01. 05. 2010 | 08:47

denda napsal(a):

Také jsem vykročil pro rohlíčky do pošmourného rána.
Rohlíčky nejsou pekař má svátek práce...
01. 05. 2010 | 08:48

Čochtan napsal(a):

My jsme zpívali:
"Pionýři, pionýři, malované děti, když je kopnem do prrrdele jako šipky letí,letí, letí, letí.."

Ne v průvodu, ale na chatě. Tam jsme odjeli z vršovického nádraží hned po tom, co jsme velice nahlas pozdravili ředitelku školy v Přípotoční. Na nádraží to bylo pak ani ne 5 minut.
01. 05. 2010 | 09:09

Čochtan napsal(a):

dendo,
to musíš k pekaři, ne do hypermarketu !
01. 05. 2010 | 09:11

zdesta napsal(a):

Pamatujete pane Krůto na určování nosičů transparentů,to byla kovbojka,těch výmluv a fint.Pamatuji se na jeden povený prvomájový exces.Naproti seřadišti byla hospoda,místo křupavých rohlíčků jsme v rámci "prvomájového nadšení" konzumovali dvanáctku a prokládali jsme to panáky.Jeden kolega byl z provomájového hodinového nadšení v restauraci mírně indisponován.Když se vyšlo,tak asi po padesáti metrech začal vyvolávat hesla."Na souši i na moři,porazíme agresoři etc.Do běžných zdravic jako pracující z x prdele zdraví svazarmovce,vykřikoval ten "vůl" něco o poražení imperialistů a zasasených smrtelných ranách.Za dva dny si ho zavolali na ZO-KSČ a byl průval.I když nevyřvával nic proti,tak ti volové poznali že je to znevažování.Vzhledem k jejich inteligenci bych to nepředpokládal.Kolega byl nějakou dobu na indexu.Zdravím a přeji hezký den.
01. 05. 2010 | 09:32

vlk napsal(a):

PAne Krůto

víte co je největším paradoxem při srovnávání těch dob?
Totiž přístup k obyvatelstvem zaplněných ulicím.
Z a komoušů s e snažili, aby na 1. máje bylo co nejvíc e lidína ulicích Přirozeně - nadšeně jásajících.

Jaký je dnes sen těch, co drží klíče,
Mít naopak na 1. máje ulice pokud možno , úplně prázdné.

Zatímco ti první věřili, že nějaký důvod pro jásání s evždycky najde - třeba ty párky, tihle vědí, že důvod k jásotu z jejich působění být rozhodně nemůže být. Už ani omylem nebo náhodou.
Takže dají cokoliv za to, aby aspoň ulice zůstaly co nejdéle prázdné.

Nepíše se mi to lehce, ale je to , bohužel, realita.
01. 05. 2010 | 09:32

Tunel napsal(a):

Všichni to dnes odsuzují a přitom se každý těšil na to, že se uleje ze školy nebo práce. :o)
01. 05. 2010 | 09:41

kanta napsal(a):

Nejsmutnější na Svátku práce je,že je ji nedostatek.
01. 05. 2010 | 09:46

myrta napsal(a):

Prvomájové průvody s povinným jásáním a kontrolovanou účastí.Na tom bylo nejhezčí naše mládí,které se nevrátí.A v těch průvodech jsme se pěkně vyblbli a nasmáli a papaláši na tribunách nám byli šuma fuk.
01. 05. 2010 | 10:10

Baba napsal(a):

Čochtane,
první máj v okresním městě, to je počasí jako dnes, někdy sychravější, alegorické vozy, sjezd všech okresních muzikantů použitelných do průvodu, je potřeba se teple podvléknout, budete stát celé dopoledne za každého počasí venku, časné vstávání, nejrůznější prodlevy než na vás přijde řada a úžasná radost. Netoužíte-li ovládat, můžete sdílet. Muzika je vždycky radost. Smuteční muzika dojímá k pláči, na dně pláče není radost, ale mír. Mír je radost, mír je větší šance pro život.
01. 05. 2010 | 10:21

Pamětník napsal(a):

Ty "krůto", nechci říci slepice. uvědomil jsi si, že ten, podle Tebe cirkus, dnes ctí v celém světe? Víš Ty vůbec, co říka historie k Svátku práce? Zopakovat jsi vzdělání ze základní, by Ti nezaškodilo. Hlavně však nezapomeň na dobře vypečené rohlíčky, které jsi asi objevil až teď. Je mi Tě líto.
01. 05. 2010 | 10:28

alarm napsal(a):

...Ale i tu pachuť. Tu pachuť bezduché povinnosti. Tu pachuť ohlupování. Tu pachuť z povědomí, že jsem součástí ohlupovaného náměstí. A ta záhada pro vzorného žáka čtvrťáka, proč na tom náměstí všichni stojí a dělají že poslouchají, ale tělo ty poslušné hlavy neposlouchá a táhne je nenápadnými krůčky směrem ke stánkům, aby jim nevyprodali párky.... Hezký pohled "živé mrtvolky" do mladého věku. Bude zajímavé co budou psát za padesát let podobné "živé mrtvolky". Zasněme se. Je prvomájové šedivé ráno roku 2060. Éra prašivé EU. Špidla si přišel za pět let komisařství EU na 5 000 průměrných důchodů (průměrný důchodce jen na 60). Vrátil se ještě kouzelnější přitroublo. Demokrati nám slibují pečené holuby. Literáti nemají o čem psát. Jak rád bych si přál (rok 2060) vrácení do padesátých let minulého století. Můj pradědeček Krůta si začal uvědomovat realitu až po plyšáku v roce 1989. Zrovna čtu jeho komentář z roku 2010. Zapomněl napsat o mandarince, se kterou bojoval proti USA.
01. 05. 2010 | 10:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
Hmm. Také jsem pro to, aby se 1. máj znovu slavil.
Uvítal bych zejména takové projevy lidské radosti z vykonaného společného díla jako jsou :
"alegorický vůz tunelářů","zástupci bankovního managementu myslí na lid této země dnem i nocí","sdružení mnohoobročníků s Brna zdraví své kolegy z Ostravy", "lidem více chleba, umělcům více grantů" (emailová zdravice z Prahy), "v březnu zasadíme, v dubnu vykopeme" (hladoví důchodci z venkova), "důvěrů jste nám dali, však my si z ní už něco vzali" (brigády kapitalistické práce na radnicích a ministerstvech), "bábo, dědku plať - my ti řeknem jak"(liga Studenti za mezigenerační soudržnost) , "na oranžové růžičky jsme tu my - modré jiskřičky", "s Goldmanem a Sachsem na věčné časy a nikdy jinak", "OSVČ z Bruntálu - bohatneme, ale zoufale pomalu " , "romští kapsáři zdraví své úspěšnější kolegy v dozorčích a správních radách státních podniků", "Diplomy dělníkům, rolníkům i pracující inteligenci do roka a do dne "(právníci z Plzně), "ČEZko - země kde zítra znamená už včera" (blíže neznámá skupinka vlasatců(,"kdo dnes si nic neukrad, zítra
už nebude mít co" (zástupci jedné z blíže neurčené politické strany, která se opět chystá vyslat své zástupce do parlamentu, kde tito budou zvyšováním schodku státních financí tento schodek státních financí snižovat - říkám jim kabalisté státních financí ) .......

A dál už mě to přestalo bavit. Jdu do sklepa pro mávátko, balónek, modrou košili a červenou vázanku. Naše místní buňka ODS totiž právě za chvíli slavnostně zahajuje svoji předvolební kampaň.

P.S. Zajímavý postřeh, pane vlk. Podle mě je to dáno genetickou výbavou našeho mírumílovného, tvořivého a bohumilého lidu.

Mějte se.
01. 05. 2010 | 11:19

Pípa napsal(a):

Oni i ti komouši, a že to nebyli žádní lumeni, věděli, že lid chce chléb a hry. A co ti dnešní vůdci vědí? Jen to, že peníze nesmrdí. Trochu málo. Tak si alespoň budují silné represívní složky. Dnes večer ve zprávách je uvidíme v akci. Uvidíme jak se slaví Svátek práce.
01. 05. 2010 | 11:35

kočka šklíba napsal(a):

Vlku, trefné.
TCH :D, :D. Skoro scénář k virálu :D.
01. 05. 2010 | 12:24

Vico napsal(a):

Tenco : :-D
01. 05. 2010 | 12:58

jichu napsal(a):

Také si pamatuji jak mne navštívil člen uličního výboru strany, a chtěl nařizovat mé manželce, aby umyla okna a abychom vyvěsili praporky. Bože, ještě že je to pryč.
01. 05. 2010 | 13:04

zdesta napsal(a):

Tenco. Ty jsi tomu zase dal.Smích prý léčí,tak ti děkuji za ozdravnou kůru.S tím mávátkem opatrně,určitě jsi odvyknul.Navíc bys mohl být oklasifikován jako stará struktura,nebo pomatenec zasluhující odbornou péči. Měj se.Ahoj Zdenek.
01. 05. 2010 | 14:14

Čochtan napsal(a):

Babo,
já nevím. Já žádný prvomájový průvod nezažil déle než pár metrů. Jakmile si třídní učitelka udělala čárku do seznamu, rozprchla se nejméně půlka třídy. Ti se sešli na vršovickém nádraží. Ta druhá půlka odpadávala po cestě Vršovicemi na Vinohrady.

První máj na okresním městě neznám. Vy jste na chaty nejezdili ?
01. 05. 2010 | 14:15

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro pana autora.Mám taky ve zvyku hodně vzpomínat.Na prvního máje ale vzpomínám jinak.Naše malá venkovská škola do žádného průvodu nechodila,žádné prvomájové budíčky,my jsme si užívali svátek práce každodenní prací.No a jako střdoškolačka?,dojít ke škole,ukázat se a zdrhnout,to byla má taktika.Jednou na mne vyšlo,že musím nést transparent.Vykoupila jsem se,našel se "gentleman".Jinak,z dálky zněl "rachot" prvomájového průvodu a já byla na rande.No nádhera i když lilo jako z konve.Byla jsem a jsem do nepohody,nejsem z cukru.Jó ,a ty rohlíčky,ty si umím upéct sama na mnoho způsobů,nejraději je mám plněné oříškovočokoládovou náplní.Jó,ty párky,ty teda byly dřív lepší,ty bohužel neumím.Tužka s prvomájovým,třešňovým,květinovým úsměvem.
01. 05. 2010 | 14:30

jankruta napsal(a):

Milý Pamětníku, děkuji, že jste mě poučil, rád bych poučil teď zase já vás: Příjmení Krůta vzniklo od slova "kruta", což ve staré češtině značilo houžev. Proutky, kterými se pak svazovaly vory.
A ještě douška: Neznevažuji práci, ani její svátek. Vzpomínám na doby, kdy byl tento svátek satupidně znevažován!
Tužtičko: Vy byste tu měšla se svým třešňovým úsměvem viset nade všemi!
01. 05. 2010 | 14:53

Míval napsal(a):

Řeknu Vám, pane Krůta, že na čtvrťáka jste měl velice vyspělé vnímání světa.
01. 05. 2010 | 15:23

ld napsal(a):

Na 1.máji bylo fajn, že jsme se museli z práce sejít. Po nutné prezenci jsme se však my skalní šli ožrat. Bylo nás dosti. Pivo stálo 1,70 Kčs, rum 3 Kčs. Kdo měl "půl sta na rozptyl", pořídil docela fajn opici.

To byla ale předehra na čarodky. Tam jsme zpravidla před půlnocí klesli, aby nás následně vzbudila rosa, nebo zvracení. I tak bylo vždy co pít, povzbudit mátohy.

Víte, pane Krůta, my to na Moravě tak nebaštili, jako vy v Čechách. Vy jste byl-jak tvrdíte-ohlupován, my juvenilové od Brna jsme v tom nacházeli spíše klady. Ruku na srdce, že byl tehdy ten párek lepší?
01. 05. 2010 | 16:35

Baba napsal(a):

Čochtane,
nejezdili. Za mých mladých let patřívaly víkendy kulturněspolečenským událostem doprovázeným hudbou. Zábavy, plesy, festivaly, státní svátky, církevní svátky, rodinné slavnosti a když máte zahrádku u domu, dělá vám neplechu jen to podnebí.
01. 05. 2010 | 16:44

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, za mého pohnutého mládí bývalo na jaře i takto...

MÁJ

Tato mladá dívka
zradila svého manžela
v noci z prvního na druhý den
bláznivého měsíce
května
jak už to v těchto končinách chodí
kvetly třešně
mezi neony poletoval
drobný sníh
a v prádelce protějšího
paneláku
se věšel
chlap

Cítím
že jsem tě asi podvedla
miláčku
poslala pak po telefonu
svému legitimnímu
konejšivý vzkaz
pa pa
dodala ještě vroucně
a okamžitě se vrátila
do milencovy
náruče

Kvetly třešně
a mezi neony
poletoval
drobný
sníh

Tak už to v našich konšinách
chodí...

http://i057.radikal.ru/0912...
Veselé krizování....
01. 05. 2010 | 19:22

jarpor napsal(a):

Zatleskejte Vlkovi, nostalgičtí vzpomínkáři starých časů...

Dříve plné ulice....
povinně, neúčast zdůvodnit, sraz na jednom místě ... bylo narváno... jó to byly časy...

Na vesnici to byl pochod spící vesnicí.. tak v půl sedmé, protože pak jel, jako v jiné dny, vlak do okresního města... aby se stihl sraz na místě... jó to byly časy...

Prý dnes mají sen co "drží klíče", aby byly ulice prázdné...

Vlku, opět fabulujete, nebo jste fakt tupý...

Jedna politická strana svolává své sympatizanty tu, druhá tam, třetí onde... kdo chce kam - tak jde.... a tak není narváno ...

Někdo jde na výlet pěšky, druzí na kole, tu je jarmark, tu sraz motorkářů, tu cosi jiného... a někteří na svá zahrádce kde "slaví" prací... večer se bude opékat sele...

bohužel - vypatlanci demokracii dokáží zneužít, proto ty obavy, proto policie, proto "radost, když se nesejdou... a nic nevymlátí... holt to tedhy nebylo - taky nebyla svoboda Vlka, aby mohl plivat na všechny kolem, co se mu nelíbí...

Ale Vlk přece ví, že je to jinak... že se chtějí prázdné ulice... ale i on klepe kolem půl desáté do klávesnice, místo toho aby mazal na sraz... jak za starých časů

Vlku, kdo po Vás chtěl abyste byl o půl desáté doma ? Komouši prý slavili na výstavišti... kdo Vám dal zaracha a vy se dal do psaní hovadin... ?

Zatleskejte Vlkovi, jak to bylo za starých časů hezké...

Hezký večer
01. 05. 2010 | 19:33

vlk napsal(a):

kočka šklíba

díky za květiny. Nicméně musím uznat, že skvělýa tudíž ten,kdosi skutečně zaslžé květiny je
Tencokidá Hnůj

Tak tohle se ti opravdu moc povedlo!! Doslova si tu představu vychutnávám.

Díky za prima grotesku.Bohužel - ze života..
01. 05. 2010 | 19:35

Holubář napsal(a):

bigjirka, čochtan, denda:

Ne, ty správné rohlíčky dnes nebyly, neb u nás jsou to ty učňovské (tedy, ony jsou to houstičky, ale to je snad jedno) a učedníci ve svátek nepečou (ale ve všední dny běžně k dostání v takovém malém obchůdku "starých bab" v Riegrově ulici v centru městyse, u nás - vlku!).

Ale Sebera dodal chléb čerstvý i dnes, není tedy třeba se durdit! Přímo na náměstí Republiky. Jeden z nejlepších asi ve státě, takže to přece jen docela funguje.

Krůta:
Svátek práce..... Já když jsem byl dítě, tak jsme hromadně pochodovali z vesnice do "střediskové obce" za hlasitého jásotu. Neb oba rodiče byli v KSČ.
Pak jsem z toho vyrostl a první máj byl, to už v Přešticích, nádherný! Doopravdy! Tam se totiž v noci na 1.května psaly holkám vápnem na chodníky před jejich domy všemožné nápisy. Vyznání lásky i urážky na cti. Mnohdy ve verších, byť neumělých. A ráno se chodilo číst, co bylo kde napsáno a nejedna krasavice klečela na chodníku a nápis drhla až k úplnému vydrhnutí....
Na průvod se moc nemyslelo.
Ale pak se překulil šedesátý osmý a už to bylo jinak, alespoň pro nás pubescenty. Hrdinstvím bylo vyhnout se průvodu "rozjásaných" pracujících za každou cenu. Často se dařilo, až do hodně pokročilého věku.
A dnes? Obávám se v naší zemi - už úplně mrtvý svátek.
Zkusmë hledat nějaký jiný, nám bližší.
Nejlépe cimrmanovský :-) .
01. 05. 2010 | 19:40

vlk napsal(a):

no napsal jsme ve svém původném vstupu jednoduchý příměr.
Ohleděn 1. mýje a snag držitelů klíčů tenkrát a dnes.
Koukám, že pro někoho to nebylo napsáno dost jednoduše. Aby pochopil, co má vlastěn na mysli.
Nedá s e nic dělat, život holt je složitější než než si mnozí myslí.

Takže pro ty co zjevně nechápou trošku skožitější úvahu:
Komunistická věrchuška dělala všechno možné, aby měla na ulici na 1. máje co nejvíc lidí.
Současný establishment / slovo věrchuška by nebylo dostatečně in, i když jde o tentáž živočišný druh/ dělá mappakvšechno možné, aby na ulicích bylo na 1, máje lidí co nejméně.

Jednodušeji už to prostě napsat neumím.
Ovšem kmu není zhůry dáno aniv akciovce nedostane ani v apatyce nekoupí.
01. 05. 2010 | 20:16

hankacl napsal(a):

wbgarden
Konecne ta spravna nostalgie
01. 05. 2010 | 20:22

jarpor napsal(a):

Vlk

Ohleděn 1. mýje a snag
co má vlastěn
Nedá s e nic
skožitější úvahu
tentáž živočišný druh/ dělá mappakvšechno
zhůry dáno aniv akciovce

Buďte klidný, pochopil jsem... skožitější... Jen Vy nechápete, že lidi dnes mohou "žrát" jiné věci, než politiku a plky politických protagonistů... a mohou si to dovolit vyjádřit pro Vás "nezájmem"...

Stařecký třes, altzeimer či co... nechte se vyšetřit.

Hezký večer
01. 05. 2010 | 20:30

lederer napsal(a):

jarpor

Znovu Vám tleskám a vyjadřuji podporu s tichou vzpomínkou na Jana Wericha..............:)))))
Ten boj se fakt nesmí vzdávat !!!!!
01. 05. 2010 | 21:07

Pípa napsal(a):

Na prvního Máje jsem byl v průvodu třikrát. Poprvé v šesté třídě, podruhé jako závodník se závodním autem a potřetí jako člen zlaté brigády socialistické práce. Poprvé jsem jel na vyzdobeném jízdním kole a měl jsem radost, jak při každém zastavení průvodu narážím do svazáků s vlajkami a špiním jim jejich bílé plátěné kalhoty. S autem to jsem musel, abych mohl závodit a s brigádou to skončilo velkým ozářením Černobylem, kdy to řešilo dvanáct dvanáctek Kozlíka u Černého Vola po tom zážitku, kdy jsem se musel zbavit transparentu a zdrhnout ještě než se průvod pohnul.
Jinak pamatuji Majáles v 65 a 66 na Petříně a v 67 ve Fučíkárně s Gingsbergem. To bylo zase z jiného soudku.
01. 05. 2010 | 23:30

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Pípa.Pane,pamatuji si to dobře,nebo mě opravte.Pan Gingsberg přednášel své verše,stal se králem Majálesu,měl nové bílé tenisky,které si v Praze koupil,pak pršelo,měl je hrozně zablácené,mokré,stál tam nakonec bos.A zajímal se převážně o pohledné chlapce,což mnohou dívku mrzelo,chtěla být u krále princeznou.Doplním pro chápavé i nechápavé,já jsem si nikdy na princeznu nehrála.Jak jste to tenkrát viděl Vy. Tužka.
02. 05. 2010 | 00:28

kočka šklíba napsal(a):

Vím, že to vlk ani v nejmenším nepotřebuje, ale přece jenom, jarpore, nepřipadáte si trapně?
02. 05. 2010 | 01:46

kormoran napsal(a):

Jarpor 19.33 , perfektni))))http://www.youtube.com/watc...
02. 05. 2010 | 03:13

kormoran napsal(a):

..1 Ma-je a 2heho, Nema-je))
02. 05. 2010 | 03:15

jarpor napsal(a):

koška šklíba

Vidím, že jako správná kočka "pracujete" ( tady, pod Hořejším a nevím kde ještě... ) v době, kdy ostatní většinou spí... už kdysi jsem Vám chtěl vyjádřit tento "obdiv"...

Tuším, že jste to byla Vy, s kterou jsem takhle "přes noc-den" kdysi dávno debatoval kolem poplatků ve zdravotnictví a pokoušel se Vám vysvětlit, marně - dodávám, že co vyberou praktici na poplatcích, o to (+/-) jim byla smluvně snížena úhrada od zdr. pojišťoven... Snad skutečnost, že "cirkusovým způsobem" hejtmani krajů ony poplatky proplácí ( pomiňme obcházení zákona - to je dnes běžným zvykem "přátelů" z ČSSD ) a sami hovoří že tyto peníze "jdou do zdravotnictví" Vás snad přesvědčilo, že jsem tenkrát měl pravdu...

Proč to píšu ?
Na Vaše : "... přece jenom, jarpore, nepřipadáte si trapně?"

Nepřipadám.
Nemohu za to, že má reakce z 01.05.2010 19:33:35 k Vlkovi ( Vy jste netleskala, Vy jste poslala "květiny" ) jej tak rozhodila, že nebyl schopen napsat čitelnou větu...

Jen on ví, jak své porovnání prvního máje tehdy a dnes myslel, ale ať tak či onak, napsal hovadinu o dnešní době... no a rozčilení z toho, že je mu zjevena jiná skutečnost, dovolím si napsat jiná pravda, spojená s nostalgií k minulým "krásným plným ulicim" vykonala své...

Jsem rád, že Vás jsem nerozhodil a mohla jste se věnovat Vaší noční činnosti...

Jo, a to, že jsem mu doporučil vyšetření - to považuji za pomoc, nikoliv za trapnost.
Trochu se divím, že mu neporadíte podobně, jste-li s ním v takovém dobrém souznění... Doufám, že on, dokonalý, vždy slušný a ve všem erudovaný Vlk se uklidnil... a bude v pohodě... aby jste mu zase mohla poslat květiny...

Hezký den
02. 05. 2010 | 08:23

Lila napsal(a):

vlk

Nejen komunistický režim měl potřebu zaplňovat lidmi náměstí...

Před lety na mě v archivu vypadla složka, která dokumentovala "Manifestační projev českého lidu", který se uskutečnil v sobotu 20. června 1942 na náměstí mého rodného města. Na plakátu bylo uvedeno: "český lid všech pracujících vrstev svou plnou účastí na tomto projevu zdůrazní svou věrnost k národní pospolitosti k Velkoněmecké Říši". A končil výzvou, aby lid český přišel včas a vyhnul se tak zbytečnému návalu.

Akce se konala tři týdny po atentátu na Heydricha a podle dobového tisku a fotografií bylo náměstí tak zaplněné, že se lidé tlačili i v postranních uličkách.
Už 3. června bylo ve městě zřízeno popraviště, kde do 3. července 1942 zahynulo 20 žen (jedna těhotná) a 136 mužů. Mezi nimi otec a syn Stočesovi z Příbrami. Syn proto, že vytrhl list s obrázkem Hitlera z časopisu a spolužák ho udal, otec zemřel jen proto, že měl syna. Jejich příběh později inspiroval Janu Drdu k napsání povídky Vyšší princip.

Vybavuje se mi i 1. máj roku 1989, kdy devatenáctiletá Renata Pánová na několik vteřin v průvodu rozbalila plakátek s výzvou: Svobodu pro Václava Havla. Okamžitě byla zatčena a po několika měsících odsouzena k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.
Díky tomuto incidentu veřejnost zjistila, že rozjásaný průvod pracujícího lidu byl na každém metru střežen bdělým okem tajné policie.

Ona ta zaplněná náměstí mohou mít i odvrácenou tvář......
02. 05. 2010 | 08:31

zdesta napsal(a):

Jarpor.Vlkuv příspěvek chápu trošku jinak než Vy.Vylučuji předpoklad nějaké nostalgie z oslav úspěchů socializmu.Lidi také nevylezli v prvomájový den z těchto důvodů.(většina)Šli si hlavně poslechnout muziku (dechovky,lidové soubory,dixilend etc.)Využili tu vynucenou účast ke své zábavě.Koupili děckám zmrzlinu,balonek,potkali známé,dali si pivko,dvojku,nebo panáka etc.Tehdy lidi zaplnili ulice a plné ulice jsou dnes postrachem mocných.V atomizované nesourodé a nejednotné společnosti se vládne jedna radost.
02. 05. 2010 | 08:35

jarpor napsal(a):

Zdesta

Fajn.
Plné ulice jsou dnes postrachem mocných.

Stejná hloupost jako u Vlka, dle mého,
Ten se ale ozval, že to prý myslel jinak... a prej to pro mne, komu není zhůry dáno - viz následná replika - už srozumitelněji napsat nemůže... Vy jste to taky pochopil špatně ...

"V atomizované nesourodé a nejednotné společnosti se vládne jedna radost."
Za to v jednotné společnosti budující komunismus, s estébáky a policejním aparátem ve prospěch jediné ideologie, jediného směru, vládnout bylo tak obtížné...
Promiňte, máte v tom "hokej"...

Hezký den
02. 05. 2010 | 08:56

vlk napsal(a):

Lila
nemám nic proti vašim asociacím.
Nicméně já psal o něčem poněkud jiném.
Tak jak to chápe Zdesta.

Nic víc a nic méně.
A že není schopen něco tak triviálního pochopit nějaký jar por, tím s eneejte zmst.
Ano, totalita má ráda davy v ulicích, které ji legitimit¨zují. Nová oligarchie naopak o žádné srocování nestojí. Měla by naopak potíže s ohrožením své legitimity. Tou ulicí.
Nic víc e jsme říci nechtěl a neřekl.
Ale nijak nehodlám relativizovat nic z toho, co jste napsala. Už proto, že to přesně zapadá do mého vidění světa a děnív něm.
02. 05. 2010 | 10:14

ld napsal(a):

jarpor,

když se dostanu k vaším řádkům, tak mám pocit, jako by je psalo to horší Já páně Stejskala...

Ale k věci. Vlk je sice "brouk pytlík", ale do kožichu dostal naloženo vcelku neprávem. Možná je v tom věkový rozdíl, odlišné vidění světa, ale vlk psal o něčem jiném, než jak jste to interpretoval vy.
02. 05. 2010 | 10:24

jepice napsal(a):

vlk napsal(a):

PAne Krůto

víte co je největším paradoxem při srovnávání těch dob?
Totiž přístup k obyvatelstvem zaplněných ulicím.
Z a komoušů s e snažili, aby na 1. máje bylo co nejvíc e lidína ulicích Přirozeně - nadšeně jásajících.

Jaký je dnes sen těch, co drží klíče,
Mít naopak na 1. máje ulice pokud možno , úplně prázdné.

Zatímco ti první věřili, že nějaký důvod pro jásání s evždycky najde - třeba ty párky, tihle vědí, že důvod k jásotu z jejich působění být rozhodně nemůže být. Už ani omylem nebo náhodou.
Takže dají cokoliv za to, aby aspoň ulice zůstaly co nejdéle prázdné.

Nepíše se mi to lehce, ale je to , bohužel, realita.
01.05.2010 09:32:53

Vlku, vlku.
Čím to, že mi tyhle věty připomněly úplně jiné stránky? Asi tušíte, které. Poznáte je podle toho, že tam všichni vědí, kdo vlastně drží klíče a o čem sní.
Tak mi prozraďte: Je to pan Fischer, Pecina, Riedelbauch?
Usiluje o to /se stejnými sny v hlavě/ pan Paroubek?
Nebo jsou to ilumináti a jim podobní, usilující o NWO?
Povězte, milý vlku, jak to je.
02. 05. 2010 | 10:43

jarpor napsal(a):

Vlk

Na posouvání významu, dokonce toho, co sám řeknete, jste borec.

"Ano, totalita má ráda davy v ulicích, které ji legitimit¨zují. Nová oligarchie naopak o žádné srocování nestojí. Měla by naopak potíže s ohrožením své legitimity. Tou ulicí.
Nic víc e jsme říci nechtěl a neřekl."

To jste napsal teď a tímto na adresu současnosti jste začal :

"Takže dají cokoliv za to, aby aspoň ulice zůstaly co nejdéle prázdné."

Nějak jsem si nevšiml, že by se se politici nesnažili dosat do ulic i na 1. co nejvíc lidí...

Protože se bojí své legitimity, vypisují se volby... svobodné, o hlas se ucházející cca 27 stran ... výborný postřeh. Vlkův z lesa.
No napsal jsem už včera - hovadiny...
Ale jsem rád, že už jste v pohodě... třes prstů a rozčilení skončilo... Ale tu radu o vyšetření neberte na lehkou váhu.

No, pravda, o vlky v ulicích nikdo nestojí... :-))

Ještě je něco jiného, co triviálního nechápu ? Hoďte nějaké moudro, ať se pobavím...

Hezký den
02. 05. 2010 | 10:47

jarpor napsal(a):

Id

... horší já.... pochvala či odsudek ? Spíše to druhé...

"Dostal do kožichu neprávem..."
Každý to můžeme vidět jinak... i chápat sdělené
Byl jsem již poučen, jak to prý bylo myšleno - nicméně, ani tak nepovažuji "to jiné" za pravdivý odraz skutečnosti...

Hezký den
02. 05. 2010 | 11:18

Pípa napsal(a):

Tužka,
já jsem p. Gingsberga poprvé viděl při volbě krále majálesu z hlediště pod Křižíkovou fontánou, kde volba, resp. vyhlášení, probíhalo. Později jsem s ním seděl v kroužku asi dvaceti až třiceti lidí na podlaze v pravém křídle paláce JF. Popravdě jsem tehdy ani nevěděl, kdo to je. Dostal jsem se tam se svojí dívkou, která studovala Filozofickou fakultu a byla dost aktivní ve studentském hnutí. O tom, kdo a co byl p. Gingsberg, jsem se zpětně dozvěděl až ze socialistického tisku. Promiňte, že vám nemohu říci více, byl jsem jen obyčejný student a k řadě zajímavých zážitků jsem se dostal díky náhodě. Nicméně jsem v dnešní debatě chtěl ukázat, že na Prvního Máje nebyly jen vynucené akce, ale že jsme si našli cesty jak se projevit a vyřádit.
02. 05. 2010 | 11:22

Slávka napsal(a):

Pane Jane Krůto :-)
Díky za blog, tradičně pěkné čtení. A diskuse pod ním :-D Nezklamal Vlk, Tužka a Wbgarden...
Lidi, ale nezapomněli jste na polibek pod rozkvetlou třešní?
02. 05. 2010 | 12:20

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Pípa,děkuji,pane.To bylo období,kdy začaly pukat bolševické ledy které tu byly od mrazu, co přicházel z Moskvy.Pár let před tím,jsme si udělali prvomájovou odpolední veselici v sokolovně a pouštěli si Elvise,Brouky,.. a tancovali rokenrol. Nějaká sketa na nás zavolala SNB a přijelo několik zelených antonů.Díky své rychlosti jsem zdrhla záchodovým okénkem.Jóó, to byly časy,byli jsme mladí,zamilovaní.Dík.

Tužka napíše pro Slávka.Na zahradě kvetou třešně,jabloně,hruška,broskve,/meruňky už odkvetly,/mně stačí se sehnout a moji chlupatí miláčkové mě líbají kudy chodím třistapětašedesát dní v roce.Já to nikdy nepropásnu i kdybych chtěla.Tužka s májovým úsměvem.
02. 05. 2010 | 14:26

vlk napsal(a):

jepice
jistě , že vím, co máte na mysli.
a bud e dobré, když si povšimnete jednoho slova , které jsme použil . Totiž establishment.

Myslíte , že tímto slovem je označena jen vláda?
a u komoušů jsme použil slovo věrchuška. myslíte, že toto slovo označovalo jen vládu za komoušů?

Ne pány Fischera, Riedelbaucha bych sem nepletl..To je jen přechodné řešení bez dalšího pokračování.
Paroubek? Pecina? tak ty klidně ano.
Prostě to jsou protagonisté současnáho establishmentu.
02. 05. 2010 | 20:21

Pípa napsal(a):

Tužka,
šedesátá léta byla nádherná. Zatím nepřekonaná. Vzpomínejte. Já také vzpomínám.
02. 05. 2010 | 21:35

Pípa napsal(a):

Tužka,
pusťte si písničku Michala prokopa To byly tenkrát na koleji časy. Ten to vystihl přesně.
02. 05. 2010 | 21:43

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Pípa,děkuji,pane,Vaš první vstup byl bezvadný impuls do mého podvědomí,začalo se mi mnoho věcí postupně vybavovat na co jsem si už roky nevzpomněla.Upřesním,králem Majálesu byl All.Gingsberg v 65.Ve filmech,nová vlna,Italové a Francouzi,malá pražská divadla,odpolední taneční čaje bez alkoholu,...dělala jsem v té době hodně sport,..a lásky,lásky, díky za ten impuls.Tužka,a Máchův Máj.
02. 05. 2010 | 22:13

mp napsal(a):

I za dob minulých měl každý takový první máj, jaký si udělal. Vzpomínám si, že u nás býval vždycky dnem výletu do přírody. Jeden první máj, tuším v roce 1978, jsem s rodiči strávila na výletě na hrad Bouzov. V časném dopoledni jsme projížděli vylidněnými vesničkami Olomoucka, kde po průvodu nebylo ani památky. Pamatuji si, jak krásně kvetly pampelišky v příkopech a na bzučivý zvuk pampeliškové píšťalky. Na Bouzově kastelán otevřel pokladnu z jakési piety až ve 13 hodin. Byli jsme jediní, kdo ten den na hrad Bouzov zavítali. Dodnes si pamatuji, jak nás nabádal, abychom nehladili vycpaného medvěda, aby nedopadl jak Hála. Nezúčastnit se průvodu ve městě v lidech vyvolávalo pocit jakéhosi zadostiučinění. Dnes mám ale trochu obavu, aby se opět neběhalo s lampionem:)
03. 05. 2010 | 00:41

vlk napsal(a):

Slávka
pro klid duše. Nezapomenul.Jen u nás to má být pod břízou. Tak jsme byli pod břízou.
03. 05. 2010 | 06:43

zdesta napsal(a):

Jarpor: Pane kolego od snah a značného úsilí uplatňovat jednu jedinnou ideologii (neoliberální)nejsme nijak daleko.(ty ostatní jsou přece na hovno)Jestli si myslíte,že když jsou plné ulice na př.ve Sri Lance,nebo ve Východním Timoru,nebo že jsme vylezli v roce 1989 do ulic na příkaz UV KSČ nebo STB tak v tom máte hokej spíše Vy.Já jsem v žádném připadě neměl na mysli,distancovat politickou pluralitu,spíše tu sociální v tom negativním smyslu.Mladí proti starému biodpadu,podnikatelé proti sockám,etc.Lidi totiž nezaplňují ulice jen na prvního máje.Jsou schopni zaplnit ulice a dát zřetelně najevo,že mají něčeho dost.Z toho mají mocní stažené půlky a KSČ či STB s tím nemá nic společného.Já sice nejsem žádný lumen,ale úplný vůl také ne.
03. 05. 2010 | 15:19

Kanalnik napsal(a):

Myslenka na doby tehdejsi, doby minule, kdy lide byli nuceni jit kamsi mavat a tak tedy sli a pak se snazili co nejdrive ulejt, nebo opit... nebo kdyz uz tam tedy museli jit, tak ze ty parky a atrakce a hudba staly za to... a ze to byly casy a vlastne i sranda...

... pri myslence na toto vsechno se mi dela nevolno....

deformace kolektivismu zanechala nasledky v mnoha lidech te doby a trva proto dodnes - odtud dnesni problemy ceske spolecnosti

je mi smutno
03. 05. 2010 | 20:07

adelka napsal(a):

Já nevím.Je mi skoro šedesát a do průvodu jsem nikdy nechodila. Prostě jsem tam nešla.A nic se nedělo.
04. 05. 2010 | 09:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy