Nejvyšší čas opustit první republiku

21. 07. 2010 | 11:47
Přečteno 3847 krát
Fakt, že na dnešním prvním věcném jednání nové vlády dojde i na téma imunity členů parlamentu, má výraznou symboliku. K rokování se schází vláda, jež se rozhodla být vládou nepříjemných zpráv a rozsáhlých škrtů. Ministři si uvědomují, že budou potřebovat širokou podporu veřejnosti a její pochopení. Proto musejí začít se změnami alespoň symbolicky sami u sebe dle staré dobré rady, že schody se vždy uklízejí odshora.

Téma imunity se pro tuto taktiku nabízí. Rozvětvená nedotknutelnost českých poslanců veřejnost dlouhodobě dráždí. V dnešní politice navíc nemá opodstatnění. Je historickým dozvukem traumat prvorepublikové politické elity, jejíž obavy pramenily z politického zatýkání oponentů během první světové války. Takovým situacím už dost dlouho nečelíme. Monarchistické rozměry ochrany zákonodárců naopak oslabují průhlednost a efektivitu dnešní politické moci.

Také ve srovnání s poměry v cizině vyvolává česká imunita údiv. Všechny parlamenty od Finska po Portugalsko nabízejí svým představitelům pouze ochranu výkonu jejich práce, pronesených názorů a působení na půdě parlamentu. Většina evropských států si sice ponechává i institut nepostižitelnosti poslanců, ten se však vztahuje jen na vybrané drobné přečiny a funguje spíše jako pojistka proti účelovým smyšleným obviněním. I tato garance však platí velmi omezeně jen na cestu do parlamentu, případně po dobu jeho zasedání. Existují i přísnější státy, například Nizozemsko, Španělsko, Švédsko či Velká Británie, kde jsou poslanci chráněni jen na parlamentní půdě a v souvislosti se svými názory a projevy.

Přežitost stávající podoby české imunity prokazují i sami ochraňovaní. Drtivá většina poslanců a senátorů se zákonné ochrany v případě přestupků či vyšetřování sama vzdala v obavě z nepříznivého mediálního ohlasu.

Ano, od vzniku českého státu jde už o třináctý pokus o změnu, jež pravidelně narážela na odpor Senátu. Nyní by se však situace mohla změnit. Senátoři budou pod tlakem blížících se voleb, řada z nich bude obhajovat mandát. Společnost je navíc dnes na chování politiků nebývale citlivá a podle toho bude také uzpůsobovat i svou ochotu podporovat je v nepopulárních krocích a v jejich kariérách. Právě tato souvislost se vzácně dotýká jak vládní koalice, tak opozice, jak vlády, tak i sněmovny a Senátu.

Pokud přes tuto příznivou konstelaci neuspěje ani třináctý pokus, pak celý český politický establishment velmi vážně hazarduje se svou budoucností. Příště se už téma omezení imunity může stát velmi účinným politickým beranidlem ryze populistického, či přímo extremistického politického proudu.

Komentář vyšel v deníku E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan napsal(a):

Bojhužel, zdá se mi, že se již toto téma stalo populismem.
21. 07. 2010 | 12:29

Alex napsal(a):

Taky to tak vidím.
21. 07. 2010 | 12:57

Al Jouda napsal(a):

Vidíte - přišli noví lidé do parlamentu a už se něco možná pohne !
21. 07. 2010 | 13:17

Bohumil napsal(a):

Al Joudo: Fakt tomu věříš?
21. 07. 2010 | 13:21

Sixy napsal(a):

Pan Paroubek nedostal vhodné korýtko a tak začíná "tvořit". Není to ale nic jiného, než tlachání ukřivděného člověka, kterému sebrali jeho oblíbenou hračku. Ještě zbývá, aby si zanotoval jako Mečiar :neublížil som . . " a šel do prčic, kam patří. Jsem velice zvědavý na jeho žvatlání v (prý)připravované knížce, na jejímž křtu se doufám jeho kamarádi nepostřílí jako jeho soukmenovci-kolotočáři Kočkovi. Je nepochybně mnoho věcí, které bych ráději v nové vládě viděl, jedno je však podstatné: Paroubek a jeho šejdíři jsou pryč od vesla.
21. 07. 2010 | 13:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jako další krok je třeba uzákonit odvolatelnost veřejných činitelů.
Až pak mohou veřejní činitelé začít změkčovat Zákoník práce.
Jinak by porušovali ústavu.
Nelze někoho propustit bezdůvodně a druhého nemoci propustit vůbec.
21. 07. 2010 | 13:58

Alex napsal(a):

Tencokuda Hnuj
V tohle by Vás všichni měli podpořiy.
21. 07. 2010 | 14:09

irinek napsal(a):

to Sixy:
Vaše asociace jsou vskutku fantastické.Jak jste v nich mohl přijít na Paroubka v souvislosti s Kubáčkovým textem?
21. 07. 2010 | 14:31

Michal Macek napsal(a):

ja ten nadpis cetl nejdriv jako

NEJVYSSI CAS OPUSTIT REPUBLIKU

dal bych smajlika ale moc k smichu to neni
21. 07. 2010 | 15:10

Zacheus napsal(a):

"Je historickým dozvukem traumat prvorepublikové politické elity, jejíž obavy pramenily z politického zatýkání oponentů během první světové války".

Ona především v I. republice byla neskutečným (trestněprávním) způsobem chráněna imunita především prezidenta republiky. Ne bez důvodu nakonec politik Vondrák,který marně poukazoval na pofidérní Masarykovo vyúčtování finačních částek, které mu byly za I.světové války svěřeny na financování odboje, znechuceně emigroval...
21. 07. 2010 | 19:01

vlk napsal(a):

Promiňte pane Kubáčku, ale tohle je těžce odfláknuté! Naprosto těžce. ˇČekal bych od vás daleko kvalitnější matroš.

Že vláda návrhem na snížení imunity dává signál občanovi - budeme šetřit, škrtat ale začínáme u svých výhod. Ž e jako schody se metou odzhora?
No tak tomu může věřit jen Pepek Vyskoč.
Věc je daleko daleko jiná:
1- máme před podzimními volbami a je nutné nějak zaujmout voliče. A tohle téma je efektní
2- nic to nestojí
3- praktický realizace? No tak to ke úplně jiná píseň Vrátím se k tomu později
4- je potřeba ukázat oposici její bezmocnost
K prohlasování snížení imunity budou potřeba její hlasy Jak v parlamentu , tak zejména nejspíš ještě více v senátu. Nicméně -s oposicí nikdo nebude o ničem jednat. Bud e postavena před hotovou věc stylem – dejte hlasy nebo vás znemožníme. Přesně ve stylu jak dne s vláda naložila s e dvěma předlohami zákonů, které připravila ještě soc dem a které má, jako úhelné kameny famiglia 118 ve své koaliční dohodě: Totiž přímou volbu presidenta a zákon o obecném referendu. Vláda je zamázla s tím, že prý byly nekvalitní!! Jak jinak. A že připraví s voje verze. Demonstrovala vůči oposici jen hrubou sílu a naprostý nezájem o jakékoli partnerství. . Pro schválení obou návrhů sic e opět bud e potřebovat hlasy oposice, ale nyní na ně vyplázne jazyk. Vědomě. Normální by bylo říci - obě předlohy potřebují dopracování,a le vezmeme je za základ, aby oposice viděla , že ji berem vážně a že nechceme jen hlasy v těchto věcech. A přizveme ji ke spolupráci. Kdepak famiglia 118. Ta prostě řekne – je to nekvalitní a basta. Chce body za tyhle věci, které lidé opravdu a dlouhodobě žádají pro sebe, přesto, že někdo na nich začal dělat daleko dříve a ještě v dobách, kdy to pro nikoho ze současné vlády naprosto žádné téma nebylo!

Teď se vrátím k bodu 3. tedy k tomu, že jen naivní blbec může očekávat rychlé vypracování a zejména schválení novely p imunitě. Ano -13 pokusů už bylo a bez úspěchu. Vždycky to bylo shozeno se stolu s tím, že jde o populismus a zákon j e tu nekomplexní, tu nedokonalý a že to bud e řešeno novou lepší normou. Nikdy nebylo. Teď to může být jinak. Připouštím. Ale v senátu to narazí. Jsou signály od senátorů za ODS.Exot Kubera už se nechal slyšet,že přijde se svým návrhem….
Nicméně - dejme tomu, že zákon bude napsána projde. Vsadím boty, že bud e napsán tak, že bud e platit , nikoli pro tuto sněmovnu, ale pro sněmovnu až tu následující!!!
S odůvodněním?? No přece - Melčák a jeho stížnost k US… Přece pánové a dámy nebudeme zase riskovat! Jedině tak si umím představit, že imunita v ČR bude omezena – když pro současné držitele klíčů prostě nebude platit.

takže shrnuto - omezení imunity je laciný trik na voliče a oposici. Který zas e až tak moc bolet nebude. Jestli vůbec.
21. 07. 2010 | 22:06

vlk napsal(a):

Sixy
jo nyl dneska fakt hic. Neměl byste chodit napolední slunce. Lidi s i vás potom pletou z Pepkem Vyskočem
21. 07. 2010 | 22:08

Alex napsal(a):

vlk
dneska jsem poslouchal zprávy, a ten koncept mě opravdu rozesmál, už ten návrh je dokonalost sama - omezení imunity v dopravních přestupcích, ale jinak vždycky až po skončení mandátu, prý kdyby nastal zase pat a byl důležitý každý hlas, aby to neovlivnilo takové hlasování pro absenci lotříků. No to mě teda rozesmálo. K tomu stačí zapomenout na úpravu promlčecích lhůt a je to se vším všudy. Navíc co u poslance, který bude mít mandát plynule přecházející.
22. 07. 2010 | 00:03

Terry napsal(a):

V TV reportážích se v minulosti vždy všichni dotazovaní poslanci dušovali, že budou hlasovat PRO omezení poslanecké imunity, ale při hlasování to nikdy neprošlo; buď hned v při hlasování v PS, a když to náhodou prošlo u poslanců, zatrhl to senát (senát je "pojistka").

I v této PS a senátu je spousta "demokratických" politiků, kteří to zase "zahrají do outu".
22. 07. 2010 | 07:19

Tencokida Hnuj napsal(a):

Omezená imunita - já ji chápu jako imunitu pouze ve vztahu k verbálním projevům a ty bych ještě taxativně omezil (výzvy k rasové, náboženské...nesnášenlivosti či násilí apod.). Snad možná ještě imunita ve vztahu k hlasování o zákonech, které se pak ukáží, že nejsou v souladu s ústavou.
Zmýlit se může každý.

Jinak půjde jen o předvolební gesto. A co se týče poslanců VV, tak další lež voličům .
Neb s protikorupčními opatřeními je nutno začíti především u sebe.
22. 07. 2010 | 10:18

vlk napsal(a):

Alex
oni si dají pozor, aby si neublížili!! Proto mne nesmírně nepříjemně překvapil naprosto povrchní Kubáčkův text!
22. 07. 2010 | 10:55

Alex napsal(a):

vlk
no tak povrchní ho nevidím. A já s ním mohu souhlasit. Oni s tím budou dělat tyhle hrátky tak dlouho, až se toho nějaký Sládek chytne.
Ovšem chápu, že Vám se jeví jako povrchní - neb jste dodal vlastní představu jak měl být článek napsán. mně stačí ten autorův text. Vy jste z těch náročných a chcete úplnou analýzu. Chápu ale až tolik zase po autorech já nepožaduji.
Zdravím
22. 07. 2010 | 12:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ještě dodatek.
Jmenovitě bych vymezil, na které osoby se poslanecká či jakákoliv jiná imunita nevztahuje vůbec.
Jenže to by asi způsobilo totální personální rozvrat institucí a hromadné emigrace lumpen elit do JAR.

T6akže zase nic.
22. 07. 2010 | 13:07

vlk napsal(a):

Alexi
zohledněte prosím, že autor je politolog!!
Kdyby byl řidič tramvaje, neřeknu ani popel.
22. 07. 2010 | 19:13

Alex napsal(a):

Vlk
možná jsem to napsal blbě, mně to u Vás nevadí. Já Vaše znalosti opravdu nemám. To co jste dokázali sehnat v datech s prof Hořejším nebo Vy pro něj, to bych nedokázal. Na to jsem někdy líný.
Usmívající se smajlík
22. 07. 2010 | 20:07

vlk napsal(a):

Alexi

každý z ná s cosi umí trošku lépe. A jednak mne zajímá politika a dále finance a celá ekonomika, historie a ještě pár podobných věcí a jednak mne baví psaní.
To je celé. Když vás čtu soudím, že nemáte žádný důvod k falešné skromnosti, kterou jste prývě předvedl. Prostě - nechte na hlavě.
24. 07. 2010 | 11:41

LEVAK napsal(a):

V roce 1918 mladá republika, vzešlá z krve první světové války, pojistila si svůj občanský charakter daný z tradic francouzské občanské revoluce zákonem 61/1918 Sb. a na něj navazující zákon 243/1920 Sb., které odmítly jednou provždy výsady šlechty. Tento zákon je platný dodnes.Protože se tu však vyskytl jeden bohatý Švarcenberk tak jsou všichni připotentovaní a tento zákon není uplatňován.Když se však svého času soudil Lubomír Štrougal tak se vynašly i zákony až z roku 1858 a v procesu použity a uplatněny.Říkáme si právní stát což je však naprostý nesmysl.Naše právní orgány se stále více klanějí zlatému teleti a připadají mi jako ty štěňata co vrtí ocásky když uvidí svého pána
24. 07. 2010 | 23:12

kamil napsal(a):

Souhlasim s panem Kubackem...
Imunita si zaslouzi omezeni.. Kontext ceske politikk je zkostnately a pripomina vsechno, jen ne moderni, demokraticky stat..
05. 08. 2010 | 10:30

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 09:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy