Jak rozumět soudruhům

21. 07. 2009 | 06:25
Přečteno 4128 krát
aneb letní tip na zajímavou knížku, která by rozhodně u Vás neměla zapadnout.

„Z toho, co bylo před první světovou válkou pouhým snem, se vyklubala pádná realita, která ohrožovala kapitalistický řád na celé planetě.“ – „Žádná předchozí autokracie neovládala společnost ani zdaleka s takovou intenzitou.“ – „Málokdo však popřel, že sovětský řád byl vskutku novátorský – nic takového se ve světových dějinách dosud nevyskytlo.“ I těmito slovy se pokouší popsat podstatu komunistických úvah a praktik, které dosáhly celosvětové působnosti, přední britský historik a odborník na sovětské dějiny, Robert Service ve své novince na českých knižních pultech.

Kniha „Soudruzi – světové dějiny komunismu“ od oxfordského historika Serviceho analyzuje vývoj komunismu od jeho ideových počátků a historických kořenů, přes první pokusy o národní revoluce počátku 20. století, až po konce a předávání moci ve většině států světa. V případě některých izolovaných „rovnostářských autokracií“ komentuje i jejich přerody ve zvláštní poloautoritativní politické mutace čínského, vietnamského nebo například kubánského typu. Ve svém díle vzpomene většinu zemí, kde bolševismus a jeho variety hlouběji zapustily své kořeny a významně ovlivňovaly jejich společnosti, tyto země analyzuje a pokouší se dopátrat univerza.

Jeho záběr je široký, přitom podání zůstává velmi čtivé a inspirativní. Svému čtenáři nabízí možnost porovnání a pochopení společných rysů tohoto autoritativního politického smýšlení. Pozitivní také je, že autor nenabízí černobílé vidění, neutíká k rychlým soudům, naopak své hodnocení opírá o historická fakta, obohacuje reálnými příklady chování jednotlivých bolševických variací a jejich představitelů.

Originalita autorovy práce spočívá v širokém záběru, kdy srovnává většinu příkladů komunistických stran, nejen východní „sovětské“ polokoule, ale i třetího světa, zemí západní Evropy a Spojených států. Pro českého čtenáře se tak poprvé více odhaluje zajímavý detail světového komunistického hnutí, a to nezvyklá míra vazalství, která panovala u všech komunistických stran, i mimo bezprostřední geopolitický vliv Mosky či Pekingu. Jak se během četby ukazuje, věrnost Kominterně, potažmo Kremlu zdaleka nezávisela na vzdálenosti od „rudého mocenského centra“.

Dílo britského historika vyniká i v dalším ohledu. Jako jedno z prvních pracuje s informacemi z nedávno otevřených moskevských archívů, které dodávají autorovým závěrům plastičtější obraz a domácímu čtenáři, poučenému komunistickým prožitkem, přidává málo známé souvislosti z vývoje celosvětového komunistického hnutí. Právě v tomto aspektu a v kombinaci s autorovými úvahami nad úspěchy, ale i neúspěchy instalace komunismu ve vybraných zemích tento rys obzvláště vyniká.

Jistou vadou na kráse je, že má občas britský historik tendenci vydávat většinu autoritativních vlád za komunistické, takže mezi ně počítá i Pol Potovu Kambodžu, či naopak k nim zahrnuje i Alendeho Chile. Tyto závěry se ale dají přinejmenším považovat za sporné. Působivost této knihy by byla zvýrazněna i zahrnutím dějin „malých a běžných“ , tedy jednotlivých nižších stranických orgánů, státních institucí a zkoumaných společností. Serviceho zájem zůstává spíše na úrovni velmocenské a u mezistátních dějin. I tak se však jedná o objevný text s velkou přidanou hodnotou.

Autor v publikaci vystihl fakt, že nejobecnějším zárodkem podpory komunismu je útlak a touha po lepším zázemí a optimističtější budoucnosti. A to nehledě na geografickou polohu nebo dosavadní historii. Volání po moci a způsoby jejího prosazování jsou si překvapivě velmi podobné.
Service se nevyhýbá ani originálnímu pohledu na rarity světového marx-leninismu, zmiňuje například několik indických států, které si, i přes nepřízeň centrální vlády v Dillí, vytvořili své „SSSR v malém“, přejmenovaly řadu svých měst na Moskvu a potomky i nadále pojmenovávají jmény Lenin, Stalin a Chruščov. I tento úkaz potvrzuje slova britského historika, že zabývání se fenoménem komunismu a jeho úspěchu má i dnes smysl a je navýsost aktuální.

Kniha „Soudruzi“ je pro českého čtenáře přínosná i přesto, že je dílem západního autora, pro kterého byl bolševismus pouze akademickým tématem. Díky celosvětovému porovnání, které Service ve své knize nabízí, čtenář zjišťuje, jak byl komunismus univerzální v účelu i praxi, systematicky sázel na politiku síly a tlaku,umně zneužil předchozích tradic a zásadně změnil tvář společnosti a význam mnoha základních hodnot k obrazu svému. Jejich váhu a vnímání pokřivil na desítky let dopředu. Právě z tohoto důvodu je dobré si „Soudruhy“ od Roberta Service rozhodně přečíst.

Kvalitní četbu přeje JK :-)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Student napsal(a):

Pane Kubáčku, to bude asi dobrá informace...
21. 07. 2009 | 07:09

Ládik napsal(a):

Stačí si pustit rádio nebo bednu a soudruhům rozumím hned. Nikdo jiný nemá do médií přístup. Jsme teprve 20 let od konce 4.článku ústavy, ale kapr si vodu nevypustil.
21. 07. 2009 | 07:46

jichu napsal(a):

Jsou tu, a budou tu i po jejich zákazu. Každá chyba demokracie je bude posilovat (viz rok 1938). A že těch chyb tvoří naše politická elita, i my obyčejní občané docela dost. Kdo se nepoučil z historie, zopakuje si to znovu!
21. 07. 2009 | 08:47

vlaďa napsal(a):

Moc by mne zajímalo,kam asi by pan Kubáček zařadil naši skvělou současnost.Mně se tak zdá,že po 20letech jsme stále u posledního odstavce závěrečné kapitoly Orwellova dílka Farma zvířat,knížečky přímo věštecké.

...každopádně autorovi díky za tip.
21. 07. 2009 | 08:48

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, myslím že už je dostečně a všeobecně známo, že veškerá idealistická hnutí, slibující neskutečná dobra a ráje na zemi, se obvykle utopila, utopí, budou utápět v nekonečných potocích krve. Problém je, že furt je dost ochotných, kteří na ty blbosti slyší..., no a to všeliké biče boží, sockom diktátory a jiné světa spasitele pořád přitahuje..
Prosím pěkně pánové, nezkoušejte už žádný idealisismus na lidech. Děkuji.
Jen těch lidských výtvorů, které byly v rámci jistě pokroku rozmanitými bezmozky zničeny... Furt začínat znovu...
http://wbgarden.com/nove/wb...
Veselé krizování...
21. 07. 2009 | 08:54

N.O.S napsal(a):

Antony C. Sutton

Wall Street and the Bolshevik Revolution
Wall Street and the Rise of Hitler
21. 07. 2009 | 08:54

N.O.S napsal(a):

jichu

"Kdo se nepoučil z historie, zopakuje si to znovu!"

teoreticky pravda reálně fikce aby toto platilo musel by jste historii znát ale kde ji poznat?
dám vám jiný citát

kdo kontroluje minulost ovládá přítomnost!

na světě existuje asi milion tun historiků, záměrně používám hmotnostní jednotky.

99% z nich jsou bezcenní lháři
21. 07. 2009 | 08:59

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, na sockom téma by to určitě chtělo i dnes po ránu drobný citát z pera vladyky Berwid-Buquoye:
"Lenin, Stalin, Trocký, Mao Ce-tung a jejich příznivci napsali o „socialismu“, který nikdy neexistoval a kterému za mák nerozuměli (jednalo se ve skutečnosti o totalitní režimy prvotně neandrtálské společnosti) tolik slaboduchých knih, že kdyby byly vytištěny na toaletním papíře, stačilo by to na vytírání konečníků minimálně dvěma dalším generacím lidstva."
Jan Berwid-Buquoy zde:
http://blog.aktualne.centru...
http://www.ateo.cz/f/images...
21. 07. 2009 | 09:14

jichu napsal(a):

N.O.S Děkuji Ti za polemiku. Rok 1938 není tak daleko. Občas si něco přečtu, ale dobře jsem poslouchal, co mi vyprávěli táta a máma, i když se jim někdy moc nechtělo. Byla by z toho docela zajímavá knížka. A nebyli by jenom dokonalí, a na správné straně. Pokud si tohle zanalyzuješ, je to lepší než tisíce odborných statí. Průšvih je, že si dnes velká většina tehdejších pamětníků hraje na vševědoucí, stylizuje se a tím pádem lže. A historici z toho vaří guláš.
21. 07. 2009 | 09:19

poboud napsal(a):

Pochybnosti se však vkrádají do mysli,když srovnáváme matně dvě peněženky,dva druhy jistot,dva druhy zotročení.Přístupy mohou býti rozličné,leč výsledky nerozlišitelné v lecččems.Měřme dopad raději než trivialitami pojmy a veličinami komplexnějšího charakteru,které jsou tak trochu strukturovány,"načechrány",mají jistý vzlet a vypovídací schopnost:pak se dostaneme zcela jistě do labyrintu "prázdné držky demokracie" vs."plný harmonický život socialistů".Našel už z toho někdy někdo východisko?Rozlišujme svobodu "ekonomickou" a "formální".Habsburkové měli formální právo,které umožnilo v soudním sporu reálně odsoudit arcivévodu za to,že stará bába v jeho lesích sbírala chrastí.Mimochodem,jediný český politik-B.Šmeral, si byl za RU vědom jeho vysoké životní úrovně.Do r. zhruba 1930 klesla ekonomická úroveň na desetinu.Nacionálním Čechům,komu jinému!!
21. 07. 2009 | 09:32

Vico napsal(a):

Autor : díky za tip.
21. 07. 2009 | 09:34

Charlie napsal(a):

pane Kubáčku,

kdyby čecháčkům nevoněl tolik známý a zaběhaný klientistický a mafiánský způsob vlády komunistů, už dávno by nemohli volit KSČM.
Ani její populistickodemagogickou odrůdu ODS.
Ani pohodlnější většině národa trapně nadbíhající ČSSD.

Myslím, že touha většiny lidí po co největším pohodlí a jistotě, ať to stojí co stojí není nakonec jen výsadou socializmu - viz současné hospodaření USA.
Systémem hospodaření - projídání budoucnosti - se nakonec vydaly i osvědčené superkapitalistické státy.
Vedoucí oligarchie v celém světě pamatují na sebe čím dál tím nenažraněji.
21. 07. 2009 | 10:01

F.Srbek napsal(a):

Až příliš mnoho lidí zasvěceně píše a mluví o věcech, které nikdy nezažili a neviděli. Je to bezbolestné a lze se podřídit současnému trendu. Myšlenky na spravedlivý řád a splečenské uspořádání se prolínají celou historií lidstvam, stejně tak, jako zneužití ušlechtilých a vznešených ideí a záměrů. Podívejme se např. na to, zda "Pravda a láska v Čechách skutečně zvítězily?" Jinak řečeno, budou volby a je třeba znovu vytáhnout nějaké strašidlo, aby voliči věděli, čeho se mají bát.
21. 07. 2009 | 10:29

reskator napsal(a):

Víte co mě fascinuje, vaše přesvědčení nebo víra, že se nic už v budocnosti nezmění, že vše dané navěky. Že všichni jsou vlastně spokojeni a šťastni, že žijí v "demokratickém" státě. Jedno je jisté, na světě není nic věčně, je doba kdy se daří a je doba kdy to nejde a pak je zle. Zatím se všichni brání myšlence, že by mohlo dojít ke změnám ve společnosti, ale změny přijdou ať si to přjeme nebo ne. Nejde o to, kdy tyto změny přijdou, ale co nového přinesou a jak to změní život lidí. Tím chci říci, že nemá cenu se zabývat až tak moc minulostí, ač je to pro některé lidi pohodlné okecávat známe skutečnosti, je však třeba se dívat do budoucnosti a to je pro naši současnost velmi bolestivý proces. Proto se raději budeme dalších 20 let řešit socialismus, než řešit problémy současné a budoucí společnosti. To jak to tady v ČR vypadá dnes a zítra nevyřeší žádný mladý historik a filosof, teď se musí začít pro tento stát něco dělat, např. pracovat, to už někteří v době českého klondajku zapoměli, a ne jenom hloupě kecat.
21. 07. 2009 | 14:03

Šťavel napsal(a):

Stačí si zalistovat kterékoliv vydání Mladé frAnty dnes - a hned máte odpověď na téma "jak rozumět soudruhům". Ač je to už 20 let, jejich duch je tam i jinde cítit všude dodnes !
21. 07. 2009 | 14:36

kocour napsal(a):

Právě po sklu následuje železo:ano,právě odchází do historie i železo,jak víme,protože podle stavu věci s tím nic vlastně dělat nemůžeme,jelikož ty firmy patří západu,tam jsou v háji,tedy i zde.Potažmo končí tradiční,dodnes prakticky dominantní vývoz-naše strojírenství-protože chybí železo.ODS reaguje snahou o privatizaci rychlíků.Stereotypní reakce na cokoliv.Jako bychom si nevšimli že restaurace s dvěstěkorunovými večeřemi nám-většině-už nepatří.Teď-nech babičku umřít -je daleko-rychlík bude drahý.Nejen jídlo,telefon,voda,elektřina,nájem,....
1990 jsme odbourali dvě menší armádičky po 300 tisích zaměstnancích-armádu a vědu.Pak následovalo "odbourávání cukru"-cen ve všem.Nyní v krizi-odbourání ekonomických základů společnosti,naděje na blahobyt širších lidových vrstev: sklo,strojírenství.Předtím uhlí,železo.Za této situace si člen ODS,europoslanec Tošenovský (europlat 600 tisíc měsíčně) nechává za 5 docházek do dozorčí rady vyplatit přes 3 miliony Kč.V europarlamentu se prý chce zabývat vědou.Nikomu není o jeho reputaci a průpravě pro tuto problematiku cokoliv známo.
21. 07. 2009 | 15:05

Michal Macek napsal(a):

to si sezenu....
21. 07. 2009 | 15:35

zdesta napsal(a):

Podstata zůstává stejná.Mění se jen prostředky k ovládání druhých.
21. 07. 2009 | 15:36

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že vím o existenci zemí, ve kterých nikdy nebyly, nejsou a nikdy nebudou krize /UV je zakázal/ a proto prosím české komsomolce, kteří jsou navýsost nespokojení s životní úrovní země české, podle mě nejlepší za posledních stotisíc let, ať se okamžitě odstěhují tam, kde předvčerem znamená vloni, nebo jak to vlastně je, atd...Rovněž obtloustlé, k neustálým stávkám vyzývající odborářské předáky, prosím o totéž. Já rád budu spíš ve společenství zemí, ve kterých krize pravidelně přicházejí a čistí jak státní tak soukromé chlívy....
Ta přecpaná parkovišti před rozmanitými kaufdvorky mají jistě na svědomi veksláci tuneláři typu investora roku 2007 standy železničáři. Už toho rozeštvávání nechte kucí oranžoví závistiví...
http://www.ateo.cz/f/images...
21. 07. 2009 | 15:57

surovov napsal(a):

v posledních volbách do EU nás přišlo volit 1/3 voličů.ODS z této třetiny dostalo necelou třetinu-tedy 1/3x1/3=1/9 .Tedy ODS podporuje cca 1/10 obyvatelstva.Za této situace,nemohu pochopit,že ČSSD "šilhá" po voličích ODS svými projevy.Tím si pomůže maximálně o 10 %,reálně o 2-3 %.
Stereotyp ODS-privatizace a ČSSD -sociální stát mi napovídá,že tyto strany nemají chytré a kvalifikované lidi,zejména pak ekonomy.Kteří by uměli víc,než na všechno plácnout pouze jedno zaklínadlo své strany.Položme si otázku,co to je za Archimedův zákon,který po listopadu 1990 vynesl,vytlačil nahoru vlastně lidskou hloupost,nebo duševní invaliditu?
21. 07. 2009 | 16:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, především, nebýt německé a ruské okupace a čtyřicetileté vlády komuny / hloupost či invalidita ?/, tak bychom se rozhodně dnes nemuseli znovu brodit blátem ranného kapitalismu a zárovň též číst některé rudooranžové příspěky. Dávno bychom patřili mezi nejvyspělejší státy světa. Jinak komunisté celého vesmíru se dodnes nevzdali myšlenky na totální odstranění soukromého vlastnictví. To bez totální krádeže ovšem nejde. A zlodějna je, jak je všeobecně známo kriminiální čin. Takže ideologie založena na principech zlodějny je..., tajenku doplňte sami..
http://www.ateo.cz/f/images...
21. 07. 2009 | 17:17

reskator napsal(a):

To wbqarden: To hovoříš o své idelogii a životní filosofii? Řekni nám chlapče, jak jsi ke štěstí přišel po roce 89 ?
21. 07. 2009 | 17:34

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý eskalátore, já kromě toho že jsem šťastný neustále, žádné moc štěstí nemám, v devadesátých letech mi zničehonic zrušili státní podnik krátký film praha studio ostrava, kde jsme dělali večerníčky především pro bratislavskou televizi a já musel přestat brečet, dluhy na baráku atd. a začít plavat pouze na své vlastní triko. Nic se nedalo znárodnit a sexymozkové tenkrát ještě nebyli, abych mohl přijít a nastavit dlaň. Dejte soudruzi, jsem nešťastný...
No a teď eskalátore ty, pověz nám synku, co umíš kromě brečení....
Veselé krizování a prasečí chřipkování...
http://www.ateo.cz/f/images...
21. 07. 2009 | 21:18

reskator napsal(a):

To wbgarnituro: Já se mám tak dobře, že se nemůžu mít v této společnosti lépe. Kdybych se měl totož lépe, tak bych se mohl z toho štěstí tady zbláznit. Tak jsem raději prodal obchodní podíl a žiju jako rentiér. Tak si to tu pěkně uživej a já odjiždím na francouskou rivieru. Ještě něco, trochu nadhledu to chce a ne jen hledat nepřátele.
21. 07. 2009 | 21:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, drahý eskalátore, i ostaní dle vaši repliky už dozajista vědí, s kým mají tu čest. Mějte se krásně.
Veselé krizování...
http://reformy.shoptet.cz/e...
21. 07. 2009 | 22:21

ali napsal(a):

wbgarden
mám se tak dobře, že kdyby to bylo lepší, tak už je to zkažený ;o)
22. 07. 2009 | 00:48

N.O.S napsal(a):

jichu

člověk schopný přiznat že ne vždy byl na té správné straně je vrchol ctnosti taková vlastnost je velmi vzácná

i ty analýzy jsou potřebné pokud jsou přesné, ty svědky nebudu komentovat :) to je skoro protistátní činnost.
22. 07. 2009 | 02:50

ufomamut napsal(a):

Že by závist,ali?:-))))))
22. 07. 2009 | 06:41

Vysedlina pathologická napsal(a):

Jak rozumět soudruhům? Proč?
Raději jak rozpoznat soudruhy!

1. Jde to jen po delším kontaktu.
2. Podvádějí (lžou a kradou - a to i v církvích, pod se do nich vrátí), protože jsou přesvědčeni, že tak činí všichni.
3. Přetvařují se. Aniž to vědí, jsou frustrovaní, pokud nemohou někým manipulovat, přistihneme je při výbuchu zlosti a jsou schopni přejít z "přátelství" k náhlé změně názorů na vás a zpět.
4. Vždy něco musí utajovat.
5. Rádi se vyvyšují nad ostatní a po nějaké době se tímto prozradí.
Jsou to následky povýšené pozice, kterou jim umožnila diktatura.
22. 07. 2009 | 11:44

Vysedlina pathologická napsal(a):

6. Podezřívají a nedůvěřují i když důvěru předstírají.
Při rozhovorech zcela nesmyslně zaútočí nelogicky: např. při hovoru na téma, je přece jenom trochu lépe, vybuchnou, že Masaryk měl stejně milenky...
22. 07. 2009 | 11:50

Stařeček napsal(a):

reskator, tak nějak s Váma souhlasím. Nějak by se mělo myslet na to jak dále, aby se lidem nezačalo až moc stýskat po minulosti před dvaceti lety.
22. 07. 2009 | 14:53

ali napsal(a):

ufomamut
jasně, jak jinak.. :o))))
22. 07. 2009 | 23:40

Pepa Řepa napsal(a):

Tak, tak
nechápu, proč bych měl svůj čas zasvětit tomu, abych porozuměl soudruhům.
Delfín je zajímavější.
23. 07. 2009 | 07:44

ali napsal(a):

Otevření jakéhokoliv bolševického archivu je jen otevření neskutečných utrpení a neskutečných udavačů i vrahů.. Skončí to někdy? Asi ne. Je to nevyčerpatelná studnice tragédie lidstva, tak, jako nacismus a jiných fanatizmů, ať minulých či současných a doufám, že ne budoucích..
23. 07. 2009 | 11:02

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 00:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy