Lítost KSČM - účinná taktika volebního boje?

04. 08. 2009 | 13:21
Přečteno 4337 krát
Na první pohled došlo k věci u nás nevídané, čeští komunisté v předvečer připomínek dvacetiletí od změny režimu, zdánlivě, po letech fundamentálního odmítání jsou dotlačeni společenským míněním a politickou konkurencí k nabídce omluvy. Jde o v pořadí třetí projev stranické oficiální lítosti, který je však nově zabalen do značně pragmatického hávu protigarancí funkcí a politického vlivu.

Právě tento požadavek, který je připojen k nabízenému pardonu, dobře ilustruje povahu současného taktického uvažování vrcholného komunistického vedení. Načasování a vyřčené nároky za historickou lítost poodhalují konzervativnost a opatrnost současných kormidelníků strany „červených třešní“. Na rozdíl od omluvy československých komunistů ze závěru roku 1989, posléze znovu zopakované představiteli nově ustavené KSČM na jaře 1990 chybí těm současným odvaha po novém směřování, hledání volební nabídky dneška a zejména skutečná ochota ke změně pohledu na potřeby, práva a životy současné společnosti.

Na počátku devadesátých let existoval reálný pokus změnit české „starokomunisty“ v klasickou autentickou kritickou levici evropského střihu. Své o tom ví tehdejší předseda, dnes režisér Jiří Svoboda, který byl nedlouho poté i se svými stoupenci nelítostně vytlačen nejen z vedení, ale i ze samotné partaje. Jeho místo obsazuje lídr, který nabízí garanci a opečovávání klasických normalizačních hodnot, svoji politickou strategii staví na sešikování pod systematickou kritikou všeho „posametového“ a sveřepé obhajobě starých pořádků.

Strana českých komunistů od té doby sází na vyčkávání, nepodvolování se době a tempu společnosti, do doby než se vývoj podvolí jim. Setrvávají u stále stejné opoziční politiky a jednoho jediného přípustného postoje a nutno podotknout, že nekoncepční, nerozlišující kritika okolí jim v dogmatismu a strnulosti napomáhá. Utvrzují se i na příkladu svých ideologických druhů v Itálii a Francii, kteří otevřeným vstupem do vlády ztratili preference, čelili vnitřnímu napětí a štěpení, které vyústilo v jejich dlouhodobé oslabení.

Právě i proto, si myslím, že nehrozí jejich otevřené vládní partnerství se sociálními demokraty. Nechtějí totiž zbytečně riskovat a ubližovat si reálnou mocí, když si mohou podržet jistotu luxusu dobře placené parlamentní opozice a garanci hesla „za nás by bylo lépe a radostněji“.

Namísto toho, už pod vedením pragmatického funkcionáře Vojtěcha Filipa volí taktiku vyvažování. Strana sice vnitřně strádá absencí aktuálního programu, který by vnímal současnost a nabízel i perspektivu. Čelí i vymírání členů a výpadkem politických nástupců, přesto vedení trápí jiný problém. Věk. Většině vedení strany se uzavírá politická kariéra, proto chce dosáhnout co nejdříve maxima vlivu a funkcí, avšak s udržením opozičního komfortu a bez zbytečného rizika.

Zárukou má být právě i tato omluva-neomluva. Už její tón a cena za omluvu potvrzuje, že nemá být brána vážně. Počítá se s tím, že sociálními demokraty bude odmítnuta, což posílí oba proudy levice. „Strana oranžové růže“ odolá, podpoří tak svůj nekomunismus, a tím i šanci ulovit středové voliče a přitom si ponechat i monopol pro oslovování protestních nekomunistických voličů.

A komunisté deset týdnů před volbami získali cenný předvolební argument – „byli jsme ochotni vyjádřit omluvu, udělat historický pardon a přesto jsme byli odmítnuti“. Jejich volební legenda bude pravit, že udělali maximum, což se také stane jejich předvolebním zaklínadlem po celou kampaň. Sází na to, že jim tato slovní nabídka uvolnila ruce pro jiná volební témata, pro tradiční protestní tón a oslovování svých potenciálních voličů. Přitom si ponechávají dvířka možných povolebních taktických ústupků. A to je asi největší rozdíl od minulých pokusů o oficiální stranickou lítost. Teprve finiš volební kampaně ukáže, co vlastně skutečně znamená komunistický taktický pokus o omluvu-neomluvu.

Psáno pro MF DNES
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Paterik napsal(a):

Omluvit se je nic nestojí. Jen se musí modlit, aby po volbách měli dost hlasů na tu tichou poštu s ČSSD. A taky budou muset dát pár straníkům roubíka.
04. 08. 2009 | 13:33

slav napsal(a):

Bolševici chtějí litovat že se stali nástrojem cizí mocnosti. Topol s Dalíkem se chválí že umí vydělávat, neříkájí co vlastně užitečného umí,to vydělávání umí každý neskřípnutý podvodník, taky si proto toleroval justiční mafii.
04. 08. 2009 | 13:36

Gru napsal(a):

Dlouhá léta celá rodina korporativně nechodíme k volbám. Jenže se ukazuje, že i tak tím dáváme podporu, byť nepřímou, současným pseudodemokratickým partajím, těm velkým, tedy ODS a ČSSD.
Co tady píše autor, s tím se dá souhlasit, a právě proto skýtají komunisti možnost, jak "uschovat" svůj hlas, aby nemohl být zneužitý pseudodemokraty, třeba jen zprostředkovaně tak, že bude chybět jako protiváha. Když dáme hlasy komunistům, tak jim do vlády nepomůžeme, a přitom ty hlasy už ani pomocí různých machinací, které volebvní zákon dovoluje, nemůžou pomoci těm profláknutým partajím.
04. 08. 2009 | 13:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
Všichni se jednou stejně sejdem v Toskánsku, ale už bez vás souzi, bez vás...
Veselé krizování
http://www.bomba.cz/video/p...
04. 08. 2009 | 13:58

slav napsal(a):

Pane wbg v Toskánsku proč ne, jen ne na Sibiři.
04. 08. 2009 | 14:00

Taoiseach napsal(a):

autor

"Na počátku devadesátých let existoval reálný pokus změnit české „starokomunisty“ v klasickou autentickou kritickou levici evropského střihu."

No, z pohledu politické analýzy to moc reálný pokus nebyl. Když reformátoři hned na začátku zjistili, že nemají většinu, měli odejít všichni NARÁZ a pokusit se strhnout sebou významnou část elektorátu.

Místo toho ovšem odcházeli v několika vlnách, a propadli se tak do naprosté bezvýznamnosti. Ve straně, která "zdědila" krajně levicový elektorát, tak v podstatě vyklidili pole těm, které v témže odstavci dosti výstižně popisujete.
04. 08. 2009 | 14:10

Znechucený napsal(a):

to Gru: přesně
to wbgarden:přesně - vždyť se o tom píše téměř na všech diskuzích. Proč myslíte, že je tolik znechucených? Sejděte, sejděte, jen, aby tu po vás ještě něco zbylo (tím nemyslím smrad).
04. 08. 2009 | 14:17

Paterik napsal(a):

Znechucený:

podívejte se na politickou situaci kdekoliv za našimi hranicemi. V mžiku budete méně znechucený.
04. 08. 2009 | 14:29

Zhnusený napsal(a):

To Paterik: Jj, to si říkali naši i za minulého režimu. Tak otrlý zatím ještě nejsem, abych s uspokojením sledoval takřka v přímém přenosu známého protagonistu v převleku za mafiána, při povedené jachtiádě, následně pak jako veselého cykloturistu na Moravě. Který z nich mne má, jako voliče, přesvědčit?
04. 08. 2009 | 15:03

xxdfsfds napsal(a):

autor by měl být objektivní - komunisté se již omluvili a jejich neochota omluvit se pramenila z toho ( a to vždy říkali), že i když se omluví 1000x, stejně budou pořád osočování že se neomluvili. stejně tak nyní neřekli, že když půjdou do vlády, že se omluví, ale že pokud to má být podmínka, tak klidně omluvu zopakují. to jsou dvě rozdílné věci... Ale holt antikomunisté nemyslí a nepochopí to.
04. 08. 2009 | 15:20

kubo napsal(a):

Kubáčku, tentokráte jsi to podělal. No nic, i mistr tesař se utne. Přeji komunistům hodně zdaru, vstoupenců má dost. Hurá do voleb
04. 08. 2009 | 15:25

Ladic napsal(a):

xxdfsfds - nejsi ty takový laciný antiantikomunista?
04. 08. 2009 | 15:29

Ladic napsal(a):

04. 08. 2009 | 15:31

Ladic napsal(a):

To Kubo:
§ 260

(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

(2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem,

b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo;

c) spáchá-li takový čin za branné pohotovosti státu.§ 261

Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.§ 261a

Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
04. 08. 2009 | 15:32

Paterik napsal(a):

Znechucený:

já to nesleduju s uspokojením. Spíš jsem smířen se stavem věcí. Stranu si nevybírám podle osobností, to bych nemohl jít k volbám nikdy. Beru je na základě jejich celkové orientace.

xxdfsfds:

kdyby se nacisté tisíckrát omluvili obětem holokaustu, mělo by to jakýkoliv význam? KSČM je nástupnickou stranou té, která tu pár desetiletí vládla tvrdou rukou. Jak důvěryhodná strana to asi bude?
04. 08. 2009 | 15:47

Skogen napsal(a):

Nevyjadřovat se, anebo aspoň zatloukat, zatloukat, zatloukat. Tedy jednat jako v topolánkově. To je nejlepší řešení, protože v průběhu času není nic nového a není se k čemu vyjadřovat ;o)

Jinak, vámi požadovaná žádoucí změna postojů a názorů asi nebude, protože pravicové "komunisty" už máme. Jen už pomocí týchž metod nekopou naoko za společnost, ale otevřeně a cílevědomě sami za sebe.
04. 08. 2009 | 15:50

Rumcajs napsal(a):

Skogen:

Tak proč ty socany volíš ?
04. 08. 2009 | 16:08

Rejpal napsal(a):

Autor blogu dobře chápe volební taktiku KSČM. Je velká škoda, že takovou taktiku velmi rozumně volí strana, která žije z minulosti, nikoliv demokratické strany, které by mohly a měly mít budoucnost. Nejsou to jen zelení, nýbrž i další proevropské strany, jejichž kandidáti se topí mezi "stranickými veterány" snažícími se o vlastní "recyklaci".
04. 08. 2009 | 16:34

Suchec napsal(a):

Kubáček:
Koukám, že jste s jakousi "omluvou" už úplně mimo mísu.
To jsou jakési fabulace totálně postrádající reálný základ.

No což.

Aspoň se Filip a spol. zasmějí.
04. 08. 2009 | 17:01

ali napsal(a):

bolševikova omluva za vraždy, ponížení a zotročení národa nemůže být přijata nikým, neboť nelze vrátit nic...páchající zločiny byly páchány s plným vědomím, s úmyslností ublížit a ubližovat, s nepřípustnou odporností...
04. 08. 2009 | 17:24

vladimír napsal(a):

autor ve svém komentáři nic nepochopil.Postoje dnešní KSČM hodnotí podle svých postojů.Pro zjednodušení- co je spravedlivé na tom ,že 100 tis. našich spoluobčanů je víc jak rok bez práce.To je realita ke změně.
04. 08. 2009 | 18:02

Kelly napsal(a):

Kubáčku, co kdybyste se tu ty i Kubice omluvili za zmanipulované minulé volby? On za to, že s Langrem připravil lživou zprávu a ty za to, že jsi tuto vědomou lež vědomě šířil. Nebylo by to po těch letech zapírání podstaty podvodu spíše než pragmatické čestné vůči všem, které jste tu zmanipulovali? Najdeš v sobě alespoň kousek čestnosti?
04. 08. 2009 | 18:47

Jirka napsal(a):

Proč se neomlouvají církve. Za dobu svého působení napáchali zločinů více než komunisti. Omluvy jsou k ničemu, mám radši toho kdo je můj nepřítel a nestydí se k tomu přiznak zaž vychcánky z ODS kteří byli u komunistů když jim z toho kapalo a dnes komunisty odsuzují. Pokud by z toho měli zisk jistě se zase ke komunistům přihlásí.
04. 08. 2009 | 18:53

Karel napsal(a):

Pane Kubáčku, politologovi nesaháte ani po kotníky. Nejsem sám, kdo vypíná pořad televize, kde plkáte.
04. 08. 2009 | 18:55

PRESCOTBUSH@YOUTUBE.COM napsal(a):

...komunistou byl jezis christus, snad alex.dubcek, snad gorby, snad svedsky system jako celek,... a hlavne maharadza z DUBAIE...tam se JEHO , TAM NAROZENI DUBAJANCI MAJI JAKO V NEBI... A TO BY MEL BYT KOMUNISMUS... A prosim neargumenujte tim, ze ma ropu, to mel saddam take, a iran rovnez a jak si tam ziji lidicky??? ergo, tak to bude asi v necem jinem.. ne??? a ti cesti pseudokomuniste ala exner,dolejs, co mluvi a nic nereknou, to uz PhDr.Skala... to je borec, ale toho oni v popredi nepotrebuji, je moc,moc az moc clever....
04. 08. 2009 | 19:26

Zacheus napsal(a):

To Jirka. Chápu, že to pro Vás asi je osobně zajímavá otázka , ale přece jen dodám: Zaprvé se církve omluvily ( alespoň katolická církev tak učinila prostřednictvím papeže Jana Pavla II.). Pokud je mně známo, probíhají i v současnosti další historická bádání, které i do temných stránek církevních dějin vnášejí trochu jiné ( příznivější) pohledy a fakta, čímž samozřejmě nikdo nepopírá dané skutečnosti.
Zadruhé, zatím se, pokud vím,nikdo ani náznakem neomluvil katolické církvi,například za to, že v 50.letech byla v tehdejším Československu považována za "nepřítele číslo 1" ( ale nejenom u nás, ale také například v Polsku, Bulharsku, Maďarsku), s mnoha uvězeněnými kněžími a řádovými sestrami ( tři kněží byli popraveni). V tomto smyslu ani ze strany KSČM žádnou iniciativu nevidím.

Nikdo se neomluvil za vypálené kláštery a zničené životy jen v době husitských válek (jen cisterciáců bylo povražděno bez milosti přes tři tisíce), nikdo se neomluvil za pronásledování v době vlády Josefa II., ale také například za cílenou dehonestaci církve ze strany některých kruhů v době I. republiky. Desítky milionů křesťanských obětí stalinských represálií, stovky zavražděných polských katolických kněží za II. světové války, a tak dále. Zrovna dneska jsem četl historický materiál o děsivém pronásledování katolíků v Anglii. Vaše slova, že církve napáchaly více zločinů než komunisti jsou jak vystřižená z nějaké tiskoviny 50. let, ale nejsou pravdivá i když samozřejmě je třeba litovat každé nevinné oběti. Zveličit něčí vinu a pošpinit jej ovšem není problém, zvláště když má člověk zlou vůli a je apriori předpojatý.

Osobně si nemyslím, že jsou omluvy k ničemu, jak píšete. Ale musí být míněny upřímně ( se snahou se změnit) a nesmí být samozřejmě součástí politického kšeftu. Taková omluva pak je opravdu bezcenná.

"Kdo odsuzuje bližního,může se mýlit.
Kdo mu odpustí,
nemýlí se".

K. H. Waggerl
04. 08. 2009 | 19:39

Jirka. napsal(a):

Nějakou "omluvu" komoušů není možno brát vážně. Stačí navštívit jakékoliv jejich stranické jednání a ihned víme s kým máme čest.
Věkový průměr členské základny KSČM je 74 roků, a to je nadějné !
04. 08. 2009 | 19:50

stoppa napsal(a):

Zacheus

Já bych to tak jednostranně z hlediska "církve" (jistě je míněna ta katolická) zase neviděl. Papež se neomluvil, ale vyjádřil politování. "Bádání", pokud je myšleno revidování historie sponzorované Vatikánem, má asi takovou cenu, jakou by mělo bádání o stalinské historii sponzorované Ústavem marxismu-leninismu. O vypálených klášterech bych, pokud bych byl zastáncem katolicismu, vůbec raději nemluvil. Musel bych totiž narazit na pravoslavné kláštery, které před ani ne 70 lety konfiskovali, znesvěcovali a vypalovali katolíci v Chorvatsku. Katolíky musí za nepřátele lidu rovněž považovat mnozí občané Rwandy, kde se katolíci dopustili zcela nedávno genocidních činů, ať už kněží (např. zabíjení pomocí buldozeru) nebo jeptišky (upalování uprchlíků hledajících azyl).
V tomto světle má katolická církev raději co mlčet a moc se neozývat. (Račte si povšimnout, že ohleduplně pomíjím jinak běžné - a oprávněné - argumenty, používané proti katolicismu a věnuji se pouze tomu novějšíámu vývoji/.
04. 08. 2009 | 20:40

ok napsal(a):

Komunista, který se omluví (nevím vlastně za co - teror a vraždy, to je jejich program- tak jakápak omluva? Tygr se taky neomlouvá, že zakousl a sežral antilopu.)a komunista, který se neomluví, je to samá. Je komunista - zloduch, který udělal na světě víc neštěstí, než národní socialismus, nebo inkvisice. ostřehy autora článku jsou správné a logické. Nicméně pouze naivní pozorovatel by ¨nezaregistroval spolupráci KSČM a ČSSD už dlouhou dobu. "Hlasování s komunisty a Marťany", "mám 101 hlasů", "lidé si na spoluvládu komunistů zvyknou". Jasnější signály, co vlastně ČSSD je a kam se s ní ubíráme už snad nepotřebujeme.
04. 08. 2009 | 21:44

Zacheus napsal(a):

To stoppa.

Ve Rwandě jste jistě byl osobně, takže Vaše informace jsou nepochybně naprosto objektivní. To, že zde došlo k excesům (oboustranným) samozřejmě vím. Nemyslím si, že "bádání" ve Vatikánu,jak jste je popsal, je tak neobjektivní, jak naznačujete. Už tento názor má o Vašem přístupu k dané problematice jistou a smutnou vypovídací hodnotu.

Ani tragédie v chorvatsko-srbských vztazích ( jistě i zde jste byl osobně a dovedete popsat všechny peripetie, které k jejímu vzniku přispěly ) neodstraní z historie ta fakta, která jsem uvedl shora.

Na rozdíl od Vás si nemyslím, že katolická církev má raději co mlčet a moc se neozývat. Taková argumentace mně velmi připomíná projevy někdejšího ministra Václava Kopeckého,který v 50. letech na toto téma rád promlouval. Já nepopírám stinné stránky historie církve, ale nemyslím si, že nejvhodnější metodou studia církevních dějin je přepojatost a možná i skrytá nenávist.
04. 08. 2009 | 23:30

Kmet 74 napsal(a):

Stejné království, jen poddaní vymírají. Poslední údaj o průměrném věku voličů je 78let!!!. Vstup mladých do této strany lze považovat spíše za exhibiocismus než uvážlivý čin. Blíží se doba, kdy se podobně jako svého času Jakeš budou cítit jako kůl v plotu. Co se na nich změnilo? Myšlenkově vůbec nic, ztrnule zastávají demagogické Marx-Leninské učení, které bylo utopií již v době, kdy vznikalo. Dogma třídního boje a dělnické třídy jako předvoje světového pokroku je více než úsměvné. O zastáncích této strany není potřeba diskuze, jsou to stále ti stejní. A pokud jde o srovnávání komunismu s církvemi? Je nutno rozlišit časový prostor, kdy se tyto excesy odehrály. A co husitské hnutí, spanilé jízdy a kruté zacházení s protivníky? Všechny tyto dějinné události nelze soudit očima současnosti. Pohyb společnosti je přírodní zákonitostí a naštěstí pro lidstvo je možno tento vývoj zpomalit (40let totality), ale ne zastavit. I dělení společnosti na levici a pravici se v budoucnosti stane nepřijatelným. Lidé se budou hodnotit na ty kteří umí a chtějí, a na ty kteří neumějí a nechtějí. Nikdo nemá právo požadovat od společnosti více, než je ochoten jí dát. Právo na podporu mohou mít jen lidé hendikepovaní.
05. 08. 2009 | 08:41

stoppa napsal(a):

Zacheus

Co to je za argument - "byl jste tam osobně" -?? To musím, jinak bych to asi nevěděl? Vy jste též osobně byl u ničení klášterů v době husitských válek, o nichž píšete??

Nenávist? Ale kdeže - pouhá obava, leč oprávněná. Vždycky - doslova vždycky až do současnosti - když katolicismus získal reálnou výkonnou moc, ba alepospoň jen podíl v příéstupu k ní (viz Rwanda), tak se jeho ruce zbravily krví...

Tak by se neměli moc ozývat, pokud jde o morálku a omlouvání docela určitě ne. Ještě alespoň 1000 let. Není rozdíl umezi moralizujícím komunistou a moralizujícím katolíkem. Oba jsou deidcové neblahé historie.
05. 08. 2009 | 12:49

Karel napsal(a):

Jen si tak nemohu vzpomenout, kdy se KDU-ČSL omluvila za upálení Jana Husa.
A kapitalisté se za něco omluvili? Minimálně za desítky milionů v obou světových válkách a za další desítky milionů, které zabili vykořisťováním. Takže ne všechno Stalin.
05. 08. 2009 | 18:53

PatientO.T. napsal(a):

2 Karel:

Lidovci upálili Jana Husa?
05. 08. 2009 | 20:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, odvážný karlík opět v akci aneb už zase tečou sockom moudra...
Veselé krizování...
http://www.ateo.cz/f/images...
05. 08. 2009 | 21:55

ali napsal(a):

Ne všechno Stalin, jen pár milionů lidí...to KDU-ČSL je vinna!!!!!
Bože, kdo může vyslovit takovou zhovadilou myšlenku? Bolševik, který omlouvá hrůzné vraždění druhým hrůzným vražděním...je mi z nich na blití...
06. 08. 2009 | 15:31

danny66 napsal(a):

tak nam "lidovci upalili Mistra Jana Husa", me vzdy potesi, kdyz se dozvim neco noveho, co jsem jeste nevedel :-D
07. 08. 2009 | 07:44

anellus napsal(a):

Pro každého slušného občana, žívícího se prací svých rukou nebo hlavy, t.j. pro zaměstnance, živnostníka nebo důchodce. je současná KSČM v podstatě jedinou volitelnou stranou. Určitě pro tu část z nich, která se nijak neúčastnila velké postsametové rozkrádačky. A také pro ty, kteří si umějí dát dohromady dvě a dvě a nebojí se, si na základě dvacetiletých zkušeností přiznat otevřeně své současné sociální zařazení a jsou alespoň částečně schopni odhadnout jeho další vývoj na pozadí současné krize, která přeze všechny příznivé prognózy nejrůznějších "politologů" neskončí ale přejde v našich podmínkách do vleklé stagnace. Plíživá pauperizace velkých skupin námezdně pracujících a důchodců s krizí mohutně nabrala na tempu. Tento fakt se dnes již nedá zcela přehlušit trvale medializovaným blaženým mlaskáním těch co jsou u zprivatizovaných koryt (hlavně pražáků) i když to donedávna, zejména na mladé, ještě dobře fungovalo. Proto se opět předvolební protikomunistická mobilizace opět mine účinkem a komunisté jistě alespoň mírně posílí. Věřím že i ve vedení partaje nad chutěmi na vládní prebendy převládne zdravý rozum a o vstupu do vlády ve skutečnosti nebudou ani uvažovat, to by se rovnalo sebevraždě.
07. 08. 2009 | 08:58

Franta napsal(a):

Já nevím za co by se omlouvali, vždyť dak dobře jako se měli nižší a střední vrstvy v osmdesátých létech se ani dnes po dvaceti létech rádoby svobody nemáme.A ty blafy o tom jak jsme se měli špatně papinkají jen naivkové.
07. 08. 2009 | 23:54

petr napsal(a):

Asi nechápete, že tito dnešní levičáci už nejsou ti co někdy se chovali jako zrůdy. Vezměte si že ve vyspělých kapitalistických státech se podílejí a velice úspěšně na řízení státu. Jste moc mladej na to abyste tady psal o této problematice. Nic jste nezažil a nevíte ani o čem mluvíte. Myslíte , že dnešní sledovací systém a udávací/ mnoho tisíc lidí dnes sedí protože byli udáni někdy i nevinně/ je lepší než zrůdný komoušský? Klaus řekl: Ročně podepisuji stovky zákonů co něco zakazují přikazují a pod. Jinak jste fajn.
08. 08. 2009 | 11:38

hugo napsal(a):

čeští komunisté-nejvychytralejší komunisté!umí čekat,umí švejkovat,nepožerou se mezi sebou,nezkorumpují se penězi-mají stále čas,jejich přijde až se zhroutí ekonomika německa a bude se řešit co s eu pak se dočkáme všichni velkého překvapení jak čeští komunisté budou školit ty ostatní......dnes pro nění problém dostat se do vlády ale držet se od ní co nejdál!!!!
09. 08. 2009 | 07:37

F.Srbek napsal(a):

Stalo se v Čechách módou omlouvat se za cokoli. Slova nic nestojí, ale mohou způsobit mnohé. Omlouvání se za budoucnost, kdy omlouvající se, až na výjimku nezpůsobili těm, kterým omluvu adresují žádné příkoří je falešné a pokrytecké. Věcným vyjádřením omluvy by mohla být například podpora návrhů na odškodnění ve sněmovně a podobně. Dnešní politikové nešetří slovy a to ani takovými, která by se měla používat jako vzácné koření. Inu bojují o křeslo a prebendy na další 4 roky. Za uplynulých dvacet let se mohl každý projevit. Znám lidi - "staré struktury", kteří se rozhodli nekazit "to nové". Odešli a pracovali nebo pracují v zahraničí a doma platí daně a pojistné. Přesný počet neznám, ale je jich dost. Moc se o nich neví. Ta to "omlouvatelé" jsou v kurzu. Kdyby naši zástupci v parlamentu splnili alespoň třetinu toho , co naslibovali, bylo by v Čechách blaze. Místo toho "dojí kozu" až teče krev. Omlouvání a podobným marketingovým heslům není třeba věnovat pozornost. A´t poslance řádně složí účty svým voličům. Mým "domovským" krajem je ˇUstecký kraj a strašně bych chtěl vidět "poslaneckou závěrku" pana předsedu Paroubka. Audit bych udělaůl zadarmo a rychle.
10. 08. 2009 | 18:04

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 00:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy