Svět je mnohem nejistější a rizikovější

06. 09. 2011 | 23:12
Přečteno 6317 krát
Rozhovor

Další světová krize a zpomalení evropské ekonomiky dopadá na každého z nás. Jestli se udrží či rozpadne eurozóna běžný Čech neovlivní. Jeho spíš zajímá to, jestli bude mít práci, peníze na jídlo, střechu nad hlavou a jednou i nějakou penzi. Většinu lidí trápí, že vláda nezačíná s úsporami u sebe, ale bere jednotlivcům.
"Posledních 20 let jsme si žili nad poměry a nyní utahujeme opasky. A budoucnost bude ještě těžší. Musíme být výkonnější, stále se vzdělávat a také být skromnější. Chápu ale, že je hodně demotivující, když vláda bere peníze lidem a samotné jí utíkají miliardy třeba na předražených zakázkách," říká Jan Švejnar.

Říkáte, že hlavní rozdíl oproti minulosti je ten, že svět je mnohem nejistější a s daleko větší mírou rizika. Třeba jako momentální počasí?

Přesně tak. Vezměte si letošní léto. Jeden den je 35 stupňů, další 15, a tak se to opakuje pořád dokola. Přitom průměrná teplota může klidně zůstat pořád stejná. Také ekonomika si v průměru nepovede hůř, ale jsou tu velké výkyvy. Ať už to vidíme ve směnném kurzu koruny vůči euru, nebo v cenách na burze. A běžný člověk má averzi vůči riziku, touží po jistotě. Dříve jsme vyrůstali ve společnosti, kde byly alespoň zdánlivé jistoty. On celý ten komunistický systém nebyl udržitelný, ale obyčejný člověk, který v něm žil, byl zajištěn. A teď je tu nový systém, kterému se musíme přizpůsobit a zvyknout si na to, že budeme daleko častěji měnit práci, za život třeba i desetkrát. A taky se nespoléhat na stát a sami se postarat, abychom měli v důchodu z čeho žít.

Představte si takovou normální českou rodinu s podprůměrnými příjmy, co byste jí teď poradil, jak se má pro budoucnost zajistit?

Zaprvé zajistit dobré vzdělávání. Dokonce celoživotní vzdělávání je důležité. A zajištění na důchod? Stále tu je první průběžný důchodový pilíř, takže určitě přispívat tam. A tady bych rád varoval především ty, kteří podnikají, před tím, aby neplatili sociální pojištění. Stát se může leccos a od státu by pak nedostali vůbec nic. A potom bych ještě doporučoval spořit tak pět procent těch příjmů, které přijdou každý měsíc na účet. Když to není možné, tak alespoň tři, za ideální považuji tak sedm procent.

A ty peníze dávat nejlépe kam?

Vybrat si nějaký nízkonákladový pasivní fond, říká se jim indexové, a tam pravidelně spořit. Z dlouhodobého hlediska je to ideální. Pasivní fondy totiž aktivně nenakupují ani neprodávají, přitom drží akcie i dluhopisy z celého světa. Složení portfolia je též možné namíchat podle věku.

Takže s vládou navrhovaným druhým pilířem moc nesouhlasíte?

Systém, který se tu vytváří, považuji za nešťastný. Musíme si uvědomit, že první pilíř je vlastně dluhopisem české vlády a ta se jím zavazuje, že v budoucnu lidem zaplatí tolik a tolik. Jenže to je vše závislé na tom, jak si celá republika povede. Kdyby nedej bože přišlo nějaké zemětřesení, ať už přírodní nebo politické, vláda nemusí být schopna důchody vyplácet. A v tom by měl právě pomoci druhý pilíř, ale dobře promyšlený a vedený. Navrhoval jsem právě vytvoření jednoho nízkonákladového pasivně řízeného fondu, do kterého by lidé, klidně i povinně posílali určité procento z platu. A také by mohli z tohoto fondu kdykoli vystoupit a ukládat své peníze jinam. Takhle to už léta funguje ve Švédsku a není důvod, aby to nefungovalo i u nás. Jenže NERV je jen poradní orgán a do výsledku příliš zasahuje politika.

A nemůže pasivní fondy ohrozit další krize?

Pasivně vedené fondy si v posledních letech vedly lépe než většina aktivně vedených. Ostatně i studie ukazují, že pasivní fondy mají díky nízkým nákladům pro střadatele dlouhodobě vyšší výnosnost než 80 procent všech aktivně vedených fondů.
Kde takový nízkonákladový fond najdu?

U nás zatím moc nejsou, ale na internetu se najít dají. Existují velmi renomované světové firmy, které jsou schopné spravovat portfolio za 0,1 procenta i méně. Navíc si neúčtují poplatek za zhodnocení majetku, takže za desetiletí, kdy do fondu posíláte peníze, ušetříte jen na poplatcích pěkný balík. Třeba firma Vanguard má všechny světové fondy. Díval bych se tedy především po nákladovosti, optimální je jedna až dvě desetiny procenta podle toho, jaké světové burzy jsou ve fondu zastoupeny.

Ale co když nechci do světa? Třeba i kvůli jazykové bariéře.

Pak bych se podíval, co nabízejí největší bankovní domy u nás. Některé mají v nabídce i tyto pasivní fondy. Jsou sice trochu dražší než ty světové, ale východisko to je. A je dobré zajít minimálně do dvou bank, aby člověk mohl porovnávat.

Dobře, ale to předpokládá určitý stupeň finanční gramotnosti. Co mají dělat ti ostatní?

Pak je určitě dobré zatím využít produkty, na které přispívá stát, tedy stavební spoření a penzijní připojištění. Já si ale myslím, že podporu začne stát postupně omezovat, protože je pro něj velice nákladná a přispívají na ni ze svých daní i ti, kteří ji nevyužívají.

A investice do nemovitosti?

Investice do nemovitosti je poměrně bezpečná, ale je tu i určitá míra rizika. Především si musíme uvědomit, že právě proto, že je to nemovitost a nedá se s ní hýbat. Nemůžete ji třeba v případě invaze zabalit do kufru a vzít s sebou.

Můžu ji přece prodat.

To sice ano, ale v tu chvíli za daleko nižší cenu. Ale jinak ve stabilním prostředí je to dobrá investice pro lidi, kteří ji využívají v tom spotřebním smyslu, tedy v ní bydlí nebo ji pronajímají. Když dům nevyužíváme, moc dobrá investice to není, nevytváří totiž stejně jako třeba zlato žádnou přidanou hodnotu. Navíc máme u nás nízkou daň z nemovitosti a když bude vláda dál hledat, kde ušetřit, patrně sáhne i sem. A pak se nemovitost, kterou nevyužíváme aktivně, stane přítěží a také bude hůř prodejná. Takže opět riziko, daleko větší než dřív.

Když už jste zmínil zlato, je to podle vás dobrá investice?

V poslední době uložilo peníze do zlata mnoho lidí. Možná si ale většina z nich neuvědomila, že je to jedna z nejrizikovějších investic. U zlata to není jako u podniku, který něco vyrábí. Zlato nevytváří žádnou přidanou hodnotu, jeho cena závisí jen na tom, jak lidi očekávají, že se poptávka bude vyvíjet. A může dojít k urychlenému zhodnocení, jako jsme viděli v posledních dnech. Určitě tu hraje roli i davová psychóza, když cena stoupá a stoupá, svádí to k nákupu. Jenže pak dojde zase k rychlému pádu. Takže kus země, kde si můžeme něco vypěstovat, může mít nakonec větší hodnotu než zlato, které se sice třpytí, ale nenajíte se ho.

Co vy a půjčky, jak se stavíte k zadlužování?

Jsou tu dva extrémní názory. Jeden, který máme od babičky, nepůjčovat si za žádnou cenu, protože když budu někomu dlužit, nebudu z toho spát. A druhý extrém, kdy si lidé půjčují naprosto na všechno. A pravda bude někde mezi. Já osobně si nemyslím, že dluh je něco špatného. Země, které by fungovaly zcela na systému cash in advance, tedy kdy se musí platit předem, bude mít zlomek hodnoty než systém, který má dobře fungující půjčky.

A když to vztáhnu zase na toho našeho normálního člověka?

Když vezmeme život člověka, tak v mladém věku a ve stáří potřebuje víc, než vyrábí, čili jasně si půjčuje a pak v prostředním věku produkuje víc, než spotřebovává. Takže je optimální si někdy půjčit a spotřebovávat víc a někdy naopak zase vyrobit větší hodnoty, než které spotřebováváme. Důležité je ale pracovat s dluhem inteligentně, tedy rozhodně si nepůjčovat na věci, jejichž spotřební hodnota je kratší než délka splácení.

Takže, na co je dobré si půjčit?

Na stáří je dobré si naspořit, dokud vyděláváme, ale na dobré vzdělání bych se neváhal zadlužit. Dělali jsme s kolegou Danem Münichem studii a zjistili, že návratnost investice do vzdělání je ohromná. Dobrá škola vám totiž zaručí daleko lepší práci a tím pádem i výdělek. A dobrou školou myslím opravdu tu kvalitní. Ve světě vůbec nezáleží na tom, kolik písmenek máte před a za jménem, ale ze všeho nejdřív se vás vždy zeptají, kterou školu jste studovala. Doufám, že kvalita vzdělání začne brzy rozhodovat i v Česku, abychom se nemuseli honosit jen tím, jak jsou naše univerzity staré, ale také tím, jak jsou dobré. Ale abychom byli také pozitivní, proto tu působím a před 20 lety jsem spoluzaložil Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium CERGE-EI. A výsledky už jsou.

Čím je ta škola ojedinělá?

Výuka probíhá v angličtině, jedeme podle amerického systému. Osnova a výuka je stejná, jako kdyby studovali na prestižní americké univerzitě, třeba na Harvardu, jen s tím rozdílem, že zůstávají v Praze a neplatí školné. Studenti dostávají stipendium, které jim na běžný život, tedy ubytování a jídlo stačí. Přijímáme absolventy minimálně s bakalářským titulem, jde o postgraduální studium. Předchozí vzdělání ale nemusí být ekonomické, máme tu třeba matematiky, statistiky nebo absolventy technických fakult. Ideální třeba pro ty absolventy, kteří neseženou práci a mají chuť se dále vzdělávat a získat špičkové zaměstnání. Magisterské studium trvá dva roky a doktorandské pak tři až pět let.

Co se učí mladí ekonomové?

Troufám si říct, že studenty učíme to, co se jinde ve střední a východní Evropě neučí. Tedy logicky myslet a využívat matematiku při modelování a hodnocení. Všichni pak uvažují podobně a i když mají různé návrhy, chápou podstatu těch ostatních. Učí se také optimálně řešit problémy ve světě nejistoty a rizika, aby v životě obstáli a byli na tom třeba i líp. Jsou schopni působit po celém světě. Mezi společnosti, které si vybírají naše absolventy patří například Česká národní banka, Mezinárodní měnový fond, OECD, OSN, Světová banka. Přibližně třetina z nich pak působí jako vysokoškolští učitelé v Česku i cizině, další se pak stávají hlavními ekonomy bank či partnery ve významných soukromých firmách. Namátkou bych jmenoval pár našich absolventů, třeba Michaela Erbenová, která teď působí v Mezinárodním měnovém fondu, nebo Lubomír Lízal, který je členem bankovní rady ČNB, či člen Nervu Daniel Münich. I guvernér ČNB Miroslav Singer na CERGE-EI učil.

A na závěr, na co by si Jan Švejnar nikdy nepůjčil?

Na hru do casina, na ruletu bych si nepůjčil.

Rozhovor s redaktorkou Zuzanou Kohoutovou pro iDNES.cz byl zveřejněn 2.9.2011.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

... ten by tužky nekradl ... mam se z toho radovat nebo brečet ... ?
06. 09. 2011 | 23:24

VašeK napsal(a):

Investice do fondů:

Známej léta spořil do amerických fondů. Vloni se přiznal, že prodělal během krize 3 roční platy....
06. 09. 2011 | 23:36

Ives napsal(a):

Proboha, postavte současnému prezidentovi sochu a jeho jméno ať vejde do učebnic. Není to žádný ideál, spíše tak trochu svéhlavý a ješitný dědek, s notnou dávkou samolibosti, ale na druhou stranu pravdomluvný, se sklony k prostořekosti, dost vytrvalý ve svých názorech a hlavně se nebojí střetu a kontroverzních témat. Navíc mu to v mnoha případech vychází. Ale pan Švejnar...
06. 09. 2011 | 23:59

Maximus napsal(a):

Stačilo si přečíst první větu ve druhém odstavci článku autora a už to nemá cenu číst dále, cituji:
Posledních 20 let jsme si žili nad poměry a nyní utahujeme opasky - Jan Švejnar.
Tak to teda prrr! Jestli politici u korejtek, ČSSD, ODS se zadlužovali a zároveň dovolili vehementně rozkrádat průběžně po léta veřejné peníze, tak není možné obecně konstatovat, že jsme si žili nad poměry. Naši lidé, zaměstnanci mají 1/3 platy německých soudruhů, přičemž ekonomiky mají výkonostní poměr cca 2/3! Takže něco tady není hodně v pořádku. V této zemi si poddaný lid zatím nikdy v nové éře kapitalismu nežil nad poměry a ani to v nejbližších 10-20 budoucích letech nehrozí! Tyhle obecné tlachy jsou velmi nebezpečné pro svoji nepravdu.
Dobrou noc!
07. 09. 2011 | 00:34

kočka šklíba napsal(a):

Maxime, přesně , došla jsem taky k té první větě :D. A už tady je mimoň. Ale zítra to dočtu. Ale i tak je Švejnar na stejné úrovni jako chemický alí a spol. Takže není o co stát.
07. 09. 2011 | 03:55

Občan napsal(a):

Pane Švejnare, a co kdybyste nám tak nějak vysvětlil, proč Vás, amerického ekonoma, tak tankuje zrovna Evropa, eurozóna, EU a venkoncem i Česká republika.
Za tuhle krizi mohou především USA a jejich dlohonosí bankéři, "finančníci" a "investoři". Ukliďte si tedy nejpreve na domácícm dvorku a pak teprve se rozhlížejte po sousedově.

Já Vís za prezidenta opravdu a upřímně nechci. Volit Vás nebudu, i kdybyste se naučil chodit na chůdách. Jediné, co by můj názor mohlo změnit by bylo, kdybyste přišel s REÁLNÝM PROEVROPSKÝM programem, obsahujícím KONKRÉTNÍ opatření směřovaná k tomu, aby v této zemi mohli žít DŮSTOJNĚ všichni ti, kdo se alespoň trošičku snaží nebo někdy v životě snažili. Takže s výjimkou asi tak 150 000 naprostých asociálů VŠICHNI ostatní.
Protože příští prezident to nebude mít lehké a v tomhle MUSÍ mít jasno.
07. 09. 2011 | 07:43

Silvie napsal(a):

Pane Švejnare,

toto je ta vámi obdivovaná EU? Ať si kobylky žerou europoslanci. Na internetu běhá video něm.televize, o tom jaké náhrady si účtují jejich poslanci, aniž by vůbec pracovali. Ráno vyfasují prachy a zase zmizí jako kouř. Utíkali před kamerami jako malí haranti. Jsou stejní, jako ti čeští...vyžírkové.

Nežli pana Švejnara, tak to vydržím radši ještě jedno kolo s Klausem.

EU plánuje červy na talířích Evropanů. Kubera: Zbláznili se
5.9.2011
5.9.2011 20:41 - Je to projekt Evropské unie, který stál už 74 milionů korun. Má za úkol zjistit konkrétní nutriční hodnoty jednotlivých zástupců hmyzí říše. A není to vtip. Bruselští experti totiž věří, že hmyz může být důležitým zdrojem výživy. A také doufají, že tím tak pomohou vyřešit nedostatek potravin a zároveň uleví životnímu prostředí. Znamená to tedy, že EU jednoho dne vydá předpis, aby všechny země v Evropě zařadily do jídelníčků brouky a kobylky?

"Oni se tam v Bruselu už asi definitivně zbláznili. Už asi nevědí, co roupama vymýšlet, jak jich tam je hodně. To je vždycky špatně," reagoval na zprávu pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera (ODS).

Parlamentní listy -celý článek
07. 09. 2011 | 08:34

Stařeček napsal(a):

pane Švejnare, já nechci aby jste byl Vy mím přezidentem. Jedním z důvodů je to, že nevidíte a ani nechcete vidět pravdu, když říkáte, že jsme si tu žili dvacet let nad poměry. Pokud by jste říkal, že si tu mnozí žijí již dvacet let tisíckrát nad poměry tak ano. Velká část tu naopak trpí bídou, aby si jich pár tisí nad ty poměry mohlo žít. Vy to víte, ale nechcete, nebo se bojíte říct pravdu. Možná by jste pravdu i řekl. Nevíte ale s jistotou jestli bude přímá volba prezidenta. Pokud by nebyla, tito Vás nebudou za pravdu ani nominovat. Proto Vás za prezidenta nechci.
07. 09. 2011 | 08:58

Ládik!!! napsal(a):

Do hrobu si toho stejně moc nevezmete... Soused teď pohřbíval psa, dal mu do truhly pár hraček a jídlo na cestu.
07. 09. 2011 | 08:58

Pavel napsal(a):

Pane Švejnare, je to těžké. Když se za pomoci různých Šloufů, Bobošíkových stal Klaus podruhé presidentem, bylo jasné, že nás čeká dalších pět let problémů. Když ovšem čtu grafomnanské výplody stavitelů pomníků Ivesů, bijců chamradi vlastizrádné Ing. (????) Marků, kuberofilek Silvií, docházím k tomu, že tohle území si v současnosti zaslouží právě jen Klause. A snad časem nějakou novou tu správnou konzervativní, národoveckou, stranu (třeba i trochu zahnědlou) kterou by stařičký mocnář vedl.
07. 09. 2011 | 09:18

xx napsal(a):

Co radíte lidem dělat. Spořit a vzdělávat se. Kvalitní, tedy špičkové vzdělání, ideálně to od pana Švejnara zaručí špičkové příjmy. Opravdu všem pane Švejnare ? A co ti co nemají na to studovat 2 VŠ schopnosti ? Ve 30 vyjdou ze školy, ve 40 budou mít praxi a v 50 budou sedět někde v ředitelském křesle. Skvělá kariéra.

Tenhle rozhovor je jen PR článek, resp. reklama na Švejnara zdarma. Ekonomické rady žádné, resp. žádné rozumné.

Na jednu stranu straší katastrofou, když říká že může být výhodnější kus pole než kus zlata. Na druhou stranu zase vyzdvihuje vzdělání. K čemu bude vzdělání někomu, v době kdy bude potřebovat kus pole aby neumřel hlady ? Asi bude mít díky Švejnarově vzdělání větší brambory ? Lidové rčení hovoří o opaku, čím blbější sedlák, tím větší brambory.

S tímhle článkem si Švejnar nedal moc práce.
07. 09. 2011 | 09:56

Petra napsal(a):

Erbenová je sice schopná, to nikdo nepopírá, ale rozhodující byl u ní její židovský původ.
07. 09. 2011 | 10:39

hovorka11 napsal(a):

Jan Švejnar:
Napsal jste nehorázně drzou slátaninu, kterým chcete obyčejné lidi dostat do problémů. Noliberál, který se živí bublinou se u Vás nezapře !
Radím všem ohlupovaným lidem dělat vše takřka naopak než radí Švejnar a vláda:

1) peníze vhodně investujte do materiálních úspor (pozemky, udržitelné byty, starožitnosti, případně zlato, které je "skrytou úložkou" bez možnosti naprostého znehodnocení (spíše naopak)

2) Bojujte o průběžný penzijní systém bez tunelářské schopnosti penzijních fondů

3) Neukládejte do rúzných rozvojových ani jiných fondů, které jen přesunou peníze do doby znehodnocení.

Závěr:
Takřka jakákoli hmotná investice bez investování do finanční bubliny je lepší !
Nad poměry si žili pouze ti, kteří rozkradli stát a dnes se snaží dorozkrádat přes finanční produkty. Varuji kohokoliv před zákeřností a podle mě podvodnými radami Švejnara !!!
07. 09. 2011 | 10:44

xx napsal(a):

hovorka11: v té vaší slátanině je kus pravdy. Průběžný důchodový systém je stejně plaite jako dluhopisové fondy. Copak něco za co ručí někdo kdo má sám potíže splácet své dluhy může být dlouhodobě výhodné a udržitelné ? Myslete člověče. V bodě 2 z vás promluvila politická ideologie, nikoli rozum. Bod 1 se naopak jeví jako rozumný.

V bodě 3 je třeba upozornit, že je rozumný jen z dlouhodobého pohledu zajištění. Z krátkodobého to může být dobrá příležitost jak si zajistit prostředky na splnění těch dlouhodobých cílů, tedy nákupy nemovitostí, drahých kovů a jiných cenností.

To žití nad poměry jistě Švejnar myslel obecně pro celou západní civilizaci, protože jí se to týká. S dluhy se to prostě přehnalo, jak s dluhy individuálními tak s dluhy států. Tak je to myšleno. Ne tak, že chudí si žili v přepychu a teď jsme v průšvihu kvůli nim. To si vykládáte špatně.
07. 09. 2011 | 10:55

kku napsal(a):

to Sylvie.
Bruselští experti totiž věří, že hmyz může být důležitým zdrojem výživy. ...
Nezbláznili se. Pokud budou Češi tolerovat firmy jako je Vítkova CPI budou žrát mouchy taky. Zemědělská půda se totiž nedá vyrobit, že pane Švejnare.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=712844
07. 09. 2011 | 11:34

kku napsal(a):

to Sylvie.
Bruselští experti totiž věří, že hmyz může být důležitým zdrojem výživy. ...
Nezbláznili se. Pokud budou Češi tolerovat firmy jako je Vítkova CPI budou žrát mouchy taky. Zemědělská půda se totiž nedá vyrobit, že pane Švejnare.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=712844
07. 09. 2011 | 11:41

paja napsal(a):

XX: Vy jste to ještě vylepšil.Takže výhra je to nacpat soukromejm fondům ,terý stejně parazitují na státu v podobě státních dluhopisůmkterý ,jak jste již psal má potíže.Myslíte si že když zbankrotuje stát tak ten fond bude happy a bude v klidu vyplácet.Kdo potom bude kupovat zta dluhopisy které bude fond potřebovat prodat aby mohl vyplácet?
Nezlobte se ale průběžný fond je takřka ideální model o kterém se učí v základech ekonomi na všech školách,nejrychleji reaguje na všechny změny.Peníze které se vyberou se zase hned vyplatí ä jdou takřka bezezbytku do ekonomiky a inflace?Pokud je inflace zak se vybere vís a také víc se vyplatí,mám ny mysli matematicky ,zatímco fond,jak zhodnotí investici úpři inflaci?Dopadne to tak že za 30let co tam budu spořit si koupím bochník chleba a bačkory a ůjdu od válu.
Stejně to páni ekonomové dotáhnou tak že přejdeme ke směnnému obchodu a ať si všichni ti bankéři třeba pochcípou hladem,virtuálních čísel se nenažerou.
07. 09. 2011 | 11:49

resl napsal(a):

Kdyby byla demokracie v česku, nechal by si tyto otázky položit i prezident. Byly by odpovědi zajímavé ? Pan prezident by ovšem toto nikdy nepřipustil, už jen proto, že to jsou samé, zlé větičky. Lepší je když nám sdělí, jaký pohled je z letadla na Austrálii. Je to šikula.
07. 09. 2011 | 12:01

jenicek napsal(a):

"Ideální třeba pro ty absolventy, kteří neseženou práci a mají chuť se dále vzdělávat a získat špičkové zaměstnání."
Dobrá motivace ke studiu, ti budou teda špičkoví:-)
07. 09. 2011 | 12:01

xx napsal(a):

paja: aha, základy ekonomie ze školy. V základech ekonomie se taky učí, nebo učilo, že státní dluhopisy jsou nejbezpečnější konzervativní investicí. Zkuste to vykládat těm hrdým majitelům Řeckých dluhopisů, že to je přece základ který se vyučuje v prvním ročníku. Ha ha ha.

Se školními znalostmi v praxi nevystačíte.

Kdyby jste uměl pořádně číst, všiml by jste si že o fondech píšu jako o nedobré volbě z dlouhodobého hlediska.

Demografický vývoj ale degraduje i průběžný systém. Zapomeňte na školní poučky a ověřte si fakt z praxe. Za posledních deset let klesl poměr mezi průměrnou mzdou a důchodem z 45 na 40% a trend se nezdá i přes valorizace být příznivý. Důchodový účet je v minusu a stát jede na dluh. To vám to nedochází, že ty poučky ze školy nemusí platit vždy a za všech okolností ?

Vezměte si jiný obor, třeba lékaře. Co by jste asi řekla doktorovi, který by vás léčil podle pouček které se naučil v prvním ročníku před 50 lety, třeba zánět by rozháněl studenými obklady a na horečku vám nabízel Chinin místo antibiotik. Prostě svět se mění a rigidní poučky ze školních lavic někdy holt neodpovídají realitě. Je třeba se neustále učit a hlavně přemýšlet !
07. 09. 2011 | 12:08

hovorka11 napsal(a):

xx:
Mluvíte hrozné nesmysly:
-------------------------------------------------------
!Žádný demografický vývoj nedegraduje průběžný systém!
-------------------------------------------------------
Je to přesně naopak, dle výkonnosti eknomiky se důchody mohou uzpůsobovat v reálném čase a jsou přímo spojeny s hmotnou výrobou. Úplně naopak je to v případě penzijních fondů, kde se peníze ukládají do bublinářských machinací aby se mohli znehodnotit. Je o součást tunelářské praxe "finančních trhů" nepokrytých peněz. Ty peníze "do budoucna" jdou proti občanům, protože je ožebračují o hodnoty a pomáhají tím bez nápravy tunelářského systému k neustálému hojení spekulantů na občanech.

A žití na dluh je pro zachování spekulací nezbytně nutné, protože umožňuje generovat zisky pro spekulanty přímo přes dluh státu na občanech. Myslíte, že Nečas bude bránit penězovodům, aby se snížil státní dluh ? -velký omyl, půjde to dál přes občany a jeich kupní sílu. Nic se až do krachu měnit nebude, protože to pro tuneláře funguje i při poklesu výroby a úpadku.
07. 09. 2011 | 13:47

Silvie napsal(a):

Dnes mě pobavilo prohlášení OSN, že prý pokud nebudeme utrácet jako diví, svět spěje ke katastrofe.
On tam spěje stejně.
My bychom i utráceli, ale nemáme co.... takový malý problémeček.

Nejen EU se zbláznila.
07. 09. 2011 | 13:59

JF napsal(a):

hovorka11: ano, spoření delší než na konkrétní investici je nesmysl (v době tzv finančích trhů, které se sami rozhodnou a sami vycítí atd ... ;-).

Spoření na důchod je skutečně pouze cestou vlastních aktiv (pronájmy a prodeje) a v sociálním státě přes průběžný systém (od mladých k starým). Ale především vlastními dětmi. (asi minimálně 2)

Ano, kdo šíří bludy o finanční trzích (kterým nikdo nerozumí) a investice do nich je ... ???

V posledním gardu však průběžný systém bude vždy i když nevyřčený. Nelze nechat staré lidi bez příjmů.
07. 09. 2011 | 14:28

paja napsal(a):

xx:Nejste náhodou ekom ,doktor okultních věd?Sice do ekonomiky moc nevidím,protože to ani nede ,díky ekonomům ,kteří z ní vytlačili zdravý rozum,ale to co plácáte nemá hlavu ani patu,je to jako když začnete tvrdit že přírodní zákony které pltily před 50ti lety dnes neplatí.Každý Vám podobný si tady máchá tričko poučkama které jsou dnes IN ale všichni mají holej zadek,Hlavně že sy myslí jak jsou mladí a úspěšní.
07. 09. 2011 | 14:31

xx napsal(a):

hovorka11: Zřejmě je ten trend ve společnosti takový, že ubývá důchodců a přibývá těch co systém financují. Zřejmě právě proto je důchodový účet v mínusu a kupní síla důchodců proti ostatním klesá.

A já prý melu nesmysly. Muhehe.

paja: Uvědomte si, že průběžný důchodový systém není žádný přírodní zákon, který by platil vždy a za všech okolností na věky. Pokud se vám trvale zmenšuje skupina která do průběžného systému přispívá a zvětšuje skupina která z něj žije, nemůžete tento systém dlouhodobě udržet při životě.
Skupina přispěvatelů do důchodového systému se zmenšuje nejen nízkou porodností, ale také rozšiřujícím se počtem zaměstnanců státu, protože ti do systému nic nepřinášejí, když všechny peníze které dostanou, pocházejí právě od těch kteří ten systém živí.
Je třeba se nad tím z hluboka zamyslet. Ne každý to pochopí, bohužel.
07. 09. 2011 | 14:54

hovorka11 napsal(a):

Důchodový účet v mínusu je proto, že se vybral na jiné účely a pro účel nenaplnitelnosti bylo sníženo procento z daní (propad a nevyrovnanost příjmu státu okamžitě vznikl rovnou daní. Dřívější systém byl zcela dostatečný a demografický vývoj stačilo sledovat mírným přizpůsobením důchodů. V nevyváženosti má však i ČSSD prsty, když podlézala důchodcům a navyšovala důchody o inflaci bez zřetele na menší nárust platů díky stagnaci eknomiky. ČSSD dělá antisociální politiku proti rodinám s dětmi a převádí peníze od nich k důchodcům ( větší voličská základna).
07. 09. 2011 | 15:05

xx napsal(a):

hovorka11: opakováním hesel z předvolebních mítingů můžete argumentovat možná u vás v hospodě, ale tady se to mine účinkem. V Evropských zemích obvyklá rovná daň není a přesto dělají reformy důchodů právě z důvodu, že průběžný systém je neudržitelný kvůli demografickému vývoji, ke kterému dlouhodobě dochází. Jedná se o současné snižování natality a mortality, tedy porodnosti a úmrtnosti.

Nikdo netvrdí, že by současný důchodový systém měl zkolabovat zítra. Bavíme se tu o dlouhodobých trendech.

Tak sem nemotejte ČSSD a rovnou daň.
07. 09. 2011 | 15:28

hovorka11 napsal(a):

xx:
V bublinářské ekonomice, která se překopírovala z Ameriky do Evropy nemá smysl spořit do budoucna, myslel jsem, že chápete naprostý základ.
Opak je možný a byl by řešením v zodpovědných a vyvážených ekonomikách a to se i v Evropě zavrhlo, takže žádné mítingy nenavštěvuji- na nesmysly nemám čas, ale stačí jen myslet.

Tohle, jak se to popisuje by platilo pouze! v nebublinářských ekonomikách a ty se všeobecně zavrhly.
http://www.usporim.cz/duchody-a-penze-jak-funguji-duchodove-systemy-ve-svete-804.html
07. 09. 2011 | 15:48

Kvakin napsal(a):

To je obrovská výhra, umět modelovat matematicky průběh ekonomických procesů ... Můžete mi uvést jediný pozitivní příklad, kdy to bylo k něčemu, to je, kdy matematický model vykreslil to, co reálně přijde v budoucích letech ? Je to asi, jak když se Kalousek sekne v prognóze tempa růstu HDP o 9 procentních bodů. Hlásil růst přes 4 % plus a ono to bylo zhruba totéž minus. Navíc Vaše hraběcí rady "na jednu stranu to, i na druhou stranu opak", jsou úplně nanic. Takže šetřit, škrtat, omezovat investice a spotřebu a tím podkopávat růst, anebo rozpočtově růst stimulovat ? Vaše rada: vymyslet něco, co bude to i to. Suchý led, kulatý čtverec, regulovatelný a demokratický globální kapitalismus. S těmito kecy zůstaňte na americké univerzitě a povídejte si tam se studentíky o politické korektnosti v době recese a krizí. Jinak, proč byste měl být eventálně prezidentem a navíc podporovaný opět ČSSD, netuším. Vždyť melete totéž, co kolovrátkuje Klaus, pouze alibisticky plkáte o sociálních opatřeních. Jakých, za co, pro koho ?
07. 09. 2011 | 16:13

chi chi profesurku napsal(a):

jdete shentym písáním do háje zelenýho !
tohle kážete studentum na svý University of Michigan ?
toto pak vUS vypada jak vypada
acapak jste pane kázal pred 2-3-5 roky ?
takovej Pírko vas strci hladce do kapsy

Auz i pomazana a vzdy poslusna ECB
má na svých stránkách aplikaci,
kde vidíte dokonce v ilustrované podobě,
jak by to asi mohlo vypadat v realitě při vysoké deflaci, či hyperinflaci.

(lze dat do prekladace google nebo tamje i snad nastavitCZ)
http://www.ecb.int/ecb/educational/inflationisland/html/index.en.html
neni to od nich kouzelnééé

pro zajemce o realitu
http://www.finmag.cz/cs/finmag/investice/jak-chranit-majetek-pred-hyperinflaci-devalvaci-meny-a-bankovni-krizi/
http://www.finmag.cz/cs/finmag/ekonomika/tri-krize-eurozony-v-roce-2011-jake-jsou-a-co-na-ne-neplati/#commentsRef
07. 09. 2011 | 16:19

paja napsal(a):

xx:a není to třeba tím že i v zahraničí funguje neskutečné finanční loby a že stejně jako u nás závidí státu tu ohromnou čáatku ,která skrz něj projde?To musí být líto přeci každému bankéři.Jinak Vám přeji zhodnocení jako v amerických a anglických penzijních fondech.
07. 09. 2011 | 17:09

Soudruhu profesore, napsal(a):

kazdej ceskej sedlak vi,
ze system, kterej si na splacení dluhů musí brat dalsí pujčky
je uz dáFno bankrot.Simple as that.
(to vas doma neucili ???)
Nové a nové půjčky
(které svým objemem musí převýšit ty splatné)
představují klasické Ponziho pyramidové schéma.

PS
i diky vasim dutejm kecum je svet tam, kde je,
a nebylo by vam precejenom u soudruhu v Michiganu lepe?
07. 09. 2011 | 17:40

Jeff napsal(a):

Svět je...: To Svejnar: Proč? A ještě: " stavební spoření a penzijní připojištění. Já si ale myslím, že podporu začne stát postupně omezovat, protože je pro něj velice nákladná a přispívají na ni ze svých daní i ti, kteří ji nevyužívají."..To Svejnar: to myslíte vážně? Jak já využiji dálnici mezi Lipníkem a Olomoucí, žiji-li v Teplicích? Jak využiji investici státu, jako je 750 tisíc roční odměna nejvyšším velitelům ministerstev odshora dolů při jejich normálním platu 120 tisíc/měsíc, když mi byla zcizena Octavia TDI 1.9 za třičtvrtěmilionu a policeman mi napsal, že mám po srandě? Chlape, trochu nadhledu a nekecat!!
07. 09. 2011 | 17:58

Jut napsal(a):

jojojo...pan Švejnar to bere zásadně přes studenty. Ostatní občané mu jsou lhostejní a považuje všechny za komunisty. Strašně moc dává najevo, že se teď hodlá zabývat jen nově nastupujícími generacemi do 20 let. Občané středního a vyššího věku už jsou pro něj pasíva z minulosti, která teď nejsou prostě na programu, ale bohužel zůstávají na účtech.
To se mi jeví jako nemravné.
Schválně jestli patří mezi blízké přátele lidé z jiné společenské vrstvy než je on sám? Aha? ;-)
07. 09. 2011 | 19:24

schlimbach napsal(a):

Maximus

souhlas, nedošel jsem ve čtení o moc dál -(

Již jsem to psal - nejsou na tom křováci podstatně lépe než my???
07. 09. 2011 | 20:16

curl napsal(a):

to Kvakin.

já Vás chápu,protože Vaše rozčilení na prof.Švejnara vychází z pocitů,které mívám i já někdy.Ač fandím osobně chytrému a zajímavému musím uznat často,že ty nejchytřejší věci-zpravidla amerického nebo rusko-amerického původu tvůrců v intelektuální oblasti v praxi znamenaly zatím málo úspěchů-příkladem jsou geny v biologii,stringy ve fyzice nebo matematická ekonomie.V americké vědě dostali Nobelovy ceny za ekonomiinapř původem matematici,kteří vymysleli "konvexního "spotřebitele (Sharma)nebo jiný z nich se celý život zabýval vnořením do mnoharozměrných eukldovských prostorů (Nash).
A USA ekonomika ale místo úspěchů s těmito katalyzátory duševna ekonomů kolabuje znovu podle prastarého pravidla Marxova beze změny-matematicky prostoduchého srovnáním s Nobelovci-ekonomy.Jenže můžete si být jist,že tak bude i za 1000 let jednou? Já ne.Difuse teoretické pravdy do praxe je v některých případech asi ultrapomalá,toť vše.
A prof.Švejnar k žádným matematikům -modernistům-nobelistům z USA zjevně nepatří.Je to empirik,jeho pravidla jsou podobna chytrým lidovým příslovím.Nezatracujme ho tedy házením do jednoho pytle s dnes nepoužitelnými giganty světové mysli na poli ekonomie.On je ta "košile bližší než kabát".
08. 09. 2011 | 10:11

nike air max napsal(a):

http://www.mynikeairmahttp://www.mynikeairmaxshoes.com/xshoes.com/
08. 09. 2011 | 12:37

Pavel z vychodnich Cech napsal(a):

Vynikajici otazky a jeste lepsi odpovedi. Pana Svejnara si velmi vazim a doufam, ze bude jednou nasim vynikajicim prezidentem,/pruzkumy mu krome Fischera davaji pres 20 % a doufam, ze presvedci, ze je o dost lepsi, nez ten jiste taky dobry statistik...asi ani on nebude uplne nasim spasitelem, ktery by nas vyvedl ze vsech sracek, do kterych jsme se dostali diky porevolucnim vladam, i soucasne parte ulicniku, kteri chtej stale az dodnes zhasinat a o vsecko nas obrat.
Nevim, pro ho, myslim Svesnara tak vsichni urazite,kdyz on je jedem z mala, kdo to ma v hlave v poradku a mohl by nam pomoci...
28. 09. 2011 | 22:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy