Šel bych do toho jen na výhru

12. 09. 2012 | 16:48
Přečteno 5828 krát
Rozhovor

Známý český ekonom tentokrát na českého prezidenta kandidovat nebude. Nesehnal totiž dost peněz, za které by někdo něco nechtěl. „Kampaň je souboj vlivových skupin, a ne vizí,“ stěžuje si Jan Švejnar.

PRAHA Jan Švejnar včera ráno oznámil, že nebude kandidovat na českého prezidenta. Za zvuků husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci, který zní z amplionu na Václavském náměstí, přicházíme do jeho kanceláře v ulici Politických vězňů a ptáme se, proč.

* Kdy jste se definitivně rozhodl?

Jedeme v přípravách řadu měsíců, kdy jsme dělali průzkumy, analýzy, intenzivní fundraising. Situaci jsme průběžně hodnotili a konečné rozhodnutí přišlo v posledních dnech.

* Mělo na rozhodnutí vliv aktuální politické dění?

Ano. Podstatnější byly dlouhodobé faktory, jak se vyvíjí kampaň hlavních kandidátů, kolik peněz na ni vynakládají. Vzal jsem v úvahu, jak se vyvíjí ekonomická situace ve světě i u nás a kde a jak mohu nejlépe prospět. Byly zde pozitivní faktory, byly zde negativní faktory, a nakonec ty negativní převážily.

* Jaké byly ty negativní?

Začal bych tím pozitivním. Cítil jsem velkou podporu lidí v naší zemi a za to jim děkuji. Mám také perfektní tým, je to tým snů, špičkových odborníků. Troufám si říct, že s nimi bych za normálních okolností volbu vyhrál.

* Jaké jsou tedy negativní faktory?

Je důležité říci, že jsem byl rozhodnut kandidovat za předpokladu, že získám podstatný, i když zdaleka ne dostatečný příslib financí z transparentních zdrojů. V českém prostředí je ale velmi obtížné sehnat dostatečné prostředky z transparentních zdrojů.

* Míříte na sponzory ostatních kandidátů, o nichž se spekuluje, že za své peníze budou chtít protislužby?

Lidé vám jsou ochotni dát peníze ze svých zdrojů, protože mají občanskou odpovědnost nebo z přátelství. V opačném případě pak jde o příspěvky, které jsou koncipovány jako velký podnikatelský záměr, podmíněné explicitními nebo implicitními závazky z minulosti či do budoucnosti.

* Jinými slovy naznačujete, že jste dostal i takové nabídky?

Nikdy jsem nešel za netransparentními zdroji. Mám však obavu, že kampaň se stává soubojem peněz a vlivových skupin. Ne soubojem vizí, a proto jsem se rozhodl nekandidovat.

* Souvisí to s prováděcím zákonem k přímé volbě prezidenta?

Ten zákon umožňuje utratit na kampaň 40 plus 10 milionů. To je přiměřené kampani, která by trvala tři měsíce, ale ne kampani, která bude trvat šest měsíců. Udělali jsme si několik nezávislých marketingových analýz a všechny se shodují, že bude potřeba minimálně 10 milionů na měsíc na marketing, a kde jsou peníze na další výdaje?

* Jak v této souvislosti vnímáte kampaň pánů Zemana a Fischera?

Všude vidíme velké billboardy, ale průhlednost výdajů není jasná. Ukazuje se, že například Miloše Zemana je už nyní hodně přes deset milionů korun, a to ještě nezačala pořádná kampaň.
* Řekl jste, že za normálních okolností byste se svým týmem vyhrál. Co tu není normální?
Je to jen souboj peněz. Kampaň je však ideově vyprázdněná.
* Kterého z kandidátů byste doporučil voličům místo vás?

To ještě uvidíme. Před volbami zvážím, zda bych někoho z nich podpořil. Jako občan České republiky bych chtěl za prezidenta člověka s bezúhonnou reputací.

* Jak byste charakterizoval českou politickou kulturu z hlediska vaší čerstvé zkušenosti?
První přímé prezidentské volby se odehrávají ve speciální situaci, kdy je mnoho lidí ke stranické politice velmi skeptických. Z toho důvodu vidíme nezávislé a kvazinezávislé kandidáty, kteří získávají velkou podporu a naopak straničtí kandidáti ztrácí. Další prezidentské volby už možná budou mnohem standardnější.

* A budete v nich kandidovat?

Momentálně bych nic nevylučoval. Teď nekandiduji, ale rozhodně budu dále aktivně působit v České republice.

* Je známo, že spolu s vámi na Kolumbijské univerzitě, kde učíte, sedí ve vedlejší kanceláři Andrés Velasco, kandidát na prezidenta Chile. Ví už o tom, že jste se rozhodl nekandidovat?

Zprávy o mém rozhodnutí se zřejmě nedostaly ještě do New Yorku, natož do Chile. Ale určitě se s Andrésem spojím, chci zjistit, jak je na tom. Vím, že pokračuje a má před sebou velké okamžiky, musí vyhrát v primárkách, a když se mu to podaří, bude mít obrovskou konkurenci na jeho národní scéně.

* Kdo ze stávajících kandidátů na českého prezidenta podle vás zvítězí? Máte scénář jak to dopadne?

Je zatím příliš brzy odhadovat vítěze. Jsem všeobecně vzato optimista. Věřím, že systém přímé volby hlavy státu zajistí, že volby dopadnou dobře. Spíš si kladu otázku jak dobře.

* Říkáte, že jste optimista. V této chvíli působíte spíše jako realista, nemyslíte?

Jsem optimistický realista, co se výsledků volby týče. Jiná věc je, že jsem realisticky zhodnotil situaci a rozhodl jsem se o funkci prezidenta neucházet. Předem jsem si totiž řekl, že do toho půjdu "na výhru".

* Vypadá to na souboj Miloše Zemana s Janem Fischerem. Nebo myslíte, že se ještě něco stane?

Zeman a Fischer jsou teď favorité, ale je ještě celá řada zajímavých kandidátů, situace se, podle mě, začne tříbit teprve až v listopadu, prosinci.


Rozhovor s redaktory Janem Brožem a Pavlínou Wolfovou pro deník Mladá fronta DNES byl zveřejněn 12.9.2012.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

Pane Švejnar - poradil byste i lidem , co váhají zda vstoupit do chomoutu Rusnokova ruksaku (2. pilíř tkzv. penzijní reformy)...aby do toho šli, pouze když to bude JASNÁ výhra ?
A pokud to jasná výhra není - tak ať do toho nejdou ?
12. 09. 2012 | 17:03

Ládik!!! napsal(a):

Přilnul k Vám Paroubek - jste mrtvola.
12. 09. 2012 | 17:04

hanah napsal(a):

Švejnar

"...ale rozhodně budu dále velice aktivně působit v České republice...."
Tak to je fór dne.
12. 09. 2012 | 17:12

hovorka11 napsal(a):

Budu rád, když žádný ekonom a politik prezidentem nebude.
Chce to někoho, kdo není figurkou finančních lobby, nekrade a nelže.
Takový prezident tady v minulosti nebyl a mezi kandidáty taky není.
Chtělo by to někoho formátu Karla Gotta, který má nadhled a nemá potřebu škodit jak nyní dělá Klaus v zájmu zviditelnění.
12. 09. 2012 | 17:24

vasja napsal(a):

Tenhle by nemoh dělat na živnosťák.
Přijít k hotovýmu... to jo. Chudák.
12. 09. 2012 | 17:28

schlimbach napsal(a):

Pane Švejnare, gratuluji Vám k moudrému rozhodnutí nekandidovat na českého prezidenta.
12. 09. 2012 | 17:36

Al Jouda napsal(a):

Sympatický krok !
12. 09. 2012 | 17:53

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane Švejnare,
na jednu stranu gratuluju k rozumnému kroku a chápu Vás (domnívám se),
na druhou stranu je to škoda, pokud bych dal někomu hlas, byl byste to Vy.

Oceňuju, jak pozitivně a slušně jste pojednal i tento rozhovor. Málokdo zde to dokáže.

Počítám, že tam byl ještě jeden důvod, který jste ze slušnosti neřekl: možná jste došel k názoru, že pro značnou část tohoto národa nemá smysl se angažovat. I tento důvod uznávám.

Tedy za čtyři roky. (doufejme)
12. 09. 2012 | 18:26

Petr z Tábora napsal(a):

Pan Švejnar zhodnotil svém šance realisticky. Nebudu vypočítávat důvody proč si myslím, že by měl šanci být "jen" druhý či třetí.
Měl být odvážnější a nějakého kandidáta podpořit už nyní. Pak už to bude jen názor jednoho ekonoma a příležitostného politika.
Sám se divím řadě kandidátů, proč do toho jdou - asi aby zviditelnili sebe a své názory anebo svou stranu. Naprostá většinaa nemá evidentně žádnou šanci.
12. 09. 2012 | 18:31

Ben napsal(a):

Ano, jen originál Čech má kandidovat. Nějaký přicmrdálek ať jen plká. Hned se Česko rozzářilo z té zprávy!
12. 09. 2012 | 18:48

Pepa Řepa napsal(a):

Hodně štěstí
tušil jsem, že to položíte v okamžiku, když jste odmítl dělat slaboduchému populistickému kandidátovi z ČSSD, nadhazovače v mediální debatě.
Možná byla chyba, že jste šel jen po prezidentování.
Byl by z Vás-podle mne-dobrý premier.
12. 09. 2012 | 18:57

otaznik napsal(a):

Pane profesore Svejnare,
Udelal jste dobre. V Ceske politice by jste se jen zbytecne uspinil.
“One's dignity may be assaulted, vandalized and cruelly mocked, but it can never be taken away unless it is surrendered.”
― Michael J. Fox

All the best for you and your loved ones Mr. Svejnar.
12. 09. 2012 | 18:57

otaznik napsal(a):

A kdo je podle Vas Bene ten "originál Čech" ?
12. 09. 2012 | 19:02

surnami napsal(a):

Všichni čtyři známí favorizovaní kandidáti,mezi nimiž byl i Švejnar, dnes vědí pouze to,že se umístí mezi 1. a 4.místem.Totéž co ví Švejnar.Švejnar byl jediný z nich profesionální ekonom,apolitik.Slovy V.Havla "apolitický politik".Usoudil,že kosmopolité,kteří by ho volili nejsou tak početní,aby to na výhru stačilo obdobně Litvě,kde se kdysi prezidentkou stala reemigrantka z USA.
Z předběžných výsledků soudím,že málo hlasů dostanou ženy,ale jinak dnešní průzkumy považuji za mající nevelkou věrohodnost.Ve volbách to může dopadnout i o hodně jinak.Zatímní průzkumy spíše odpovídají dosavadní předvolební aktivitě kandidátů a jejich medializaci-jako před každými volbami.Divím se,že Švejnar vylučuje absolutně to,že jeho dosavadních 10% voličů z průzkumů by mohlo stačit na presidenta.Možná,že vítěz dostane třeba jenom 7 %.Ale přece jen více než ostatní.Jenže ani straníci nejsou zárukou,že budou volit své stranické kolegy.Ubylo i sympatizantů stran.
12. 09. 2012 | 19:06

šašek z Jihlavy napsal(a):

Teď už nevidím naději, ledaže by kandidovali akademici Bělohradský, Keller nebo někdo z umělecké branže. Politikům a ekonomům po předchozích zkušenostech nevěřím.
Kapča napovídá thatsNT less, nevíte někdo, čí to jsou iniciály?
12. 09. 2012 | 19:09

otaznik napsal(a):

Pepo Repo,
Souhlas. Obdivuji v podstate profesora Svejnara. Byt jen ve stejnem zavode jako ten slaboduchy populisticky kandidát z ČSSD, by bylo pod jeho uroven. Jsem rad , ze se zachoval dustojne a odmitl se stat ucastnikem presidentskeho cirkusu. Kudos Mr. Svejnar!
12. 09. 2012 | 19:12

otaznik napsal(a):

sasku,
Neztracej nadeji. Za neco vice nez pet let bude mozna kandidovat Paroubek ci Stech. Budes mit nove moznosti.
12. 09. 2012 | 19:18

vasja napsal(a):

Kde Švejnar přišel k profesůře?
To mi teda vrtá v palici.
12. 09. 2012 | 19:41

šašek z Jihlavy napsal(a):

otazník
Mýlíš se, otazníčku. Paroubek ani Štěch nejsou my cup of tea. Ani ty nejsi z těch, jejichž názory mohu brát vážně. Spíše takový malý český, nenávistný provokatér. Takových jsem viděl a všechny mám ve skříni vycvpané. Nechceš se dát taky vycpat???
12. 09. 2012 | 19:47

odvážný napsal(a):

Já bych si taky vsadil sportku, kdyby mi Kellner s Komárkem předem zaručili, že vyhraju jackpot.
12. 09. 2012 | 20:41

otaznik napsal(a):

sasku,

to ze jsi takový malý český, nenávistný provokatér nemusis zdurazdnovat. A ktere vycpance budes volit? Kdo je tvuj cup of tea? Earl Orange or Earl Red ?
12. 09. 2012 | 20:44

Horal napsal(a):

Škoda, ve 2. kole nebude koho volit - to snad poprvé za 23 let nepůjdu k volbám. A že už jsem volil se skřípěním zubů i p. Žaloudíka proti p. Julínkovi.
Domnívám se, že by se neměli podceňovat ani drobní dárci. Nemá to sice tradici - ale někdo se to musí pokusit prolomit.
A pochopitelně by se měly max. náklady na kampaň více omezit.
12. 09. 2012 | 21:16

kritik napsal(a):

Inteligentbí člověk jako je pan Švejnar odhadl velice dobře situaci na české scéně co se týče jakýchkoliv voleb současnosti. Byl mým kandidátem na presidentský post a teď alespoň vím, že jsem si zvolil dobře tohoto charakterního člověka.
Je škoda,že takovíto lidé odstupují z pozic a byli by přínosem pro zvýšení úrovně prestiže státu v celosvětovém měřítku.
12. 09. 2012 | 21:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

otazník

Tvoje favority určitě ne, a je úplně jedno, kam ti bolševici nalezli, jsou všude a proto je zde takový bordel. A to je poslední reakce na ubožáka otazníčka, který se pořád ptá a stále nemá jasno. To je úděl všech question marks.
12. 09. 2012 | 22:59

MA-FU napsal(a):

Pane Švejnare,škoda,chtěla jsem Vás za prezidenta,ale možná jste udělal dobře-však jste se jednou té volební frašky účastnil a jistě víte.......
12. 09. 2012 | 23:45

vasja napsal(a):

Šel bych do toho jen na výhru...
------------------------

No jo, von Švejnar by rád byl prezidentem, ale aby pro to nemusel hnout zadkem.
Takhle to "profesore" ani v Emerice nefunguje.
Spad ste z višně?
13. 09. 2012 | 00:21

český maloměšťák napsal(a):

Já bych rozuměl výroku " šel bych do toho jen na férovku".
Takhle mně to evokuje buď že se dopředu všecko domluví....nebo jiný druh korumpování.
Málokdy je výhra jinak dopředu zaručena.
13. 09. 2012 | 09:33

resl napsal(a):

Škoda, že do toho nejdete, hned byste viděl plno nenávistných reakcí o cizákovi, emigrantovi. Takhle se sebrance ulevilo a mají od vás pokoj. Škoda, reakce Klause na vaše zvolení by vydala na jeden zvlášť vydařený večer.
13. 09. 2012 | 10:46

jarpor napsal(a):

"Takhle mně to evokuje buď že se dopředu všecko domluví....nebo jiný druh korumpování."

Jde řeč o přímé volbě prezidenta... takže dle autora tohto výroku se občané nechají podplatit... takže i on najednou tímto říká, jací jsme my "dole"... a nelze se pak divit, že takoví jsou i ti "nahoře" neb z toho "dole" vyrůstají.. / což si já dovoluji tvrdit již dlouho.../.
Zbývá se jej zeptat, tak kolik Vám kdo dal, aby jste jej volil ?
Nebo, že by to byl jen takový plk... aby se jeden moudrý nick zapojil do rozhovoru švejkovským stylem...

A k autorovi blogu ... typický pan Švejnar.
Ani tak... ani onak... šel bych do toho, kdybych... mám analýzu, že nevyhraju... tak končím... Zeman utrácí mimo zákon... jen tak bez důkazů prohodí..
O jednoho z "panoptika" zájemců o prezidentký stolec méně... ale bude se aktivně zapojovat do dění v ČR... Jak ? Smím se zeptat... ?
Zeptat se můžu, odpovědi se nedočkám... to je asi to aktivní apojování se do veřejného života...

Hezký den
13. 09. 2012 | 10:49

český maloměšťák napsal(a):

jarpor
Milý zastupiteli za ODS jarpore - pokud žijete v iluzi, že je to lid kdo našel své kandidáty a že to budou ne peníze a vliv v médiích , které zde - v Kraďákově rozhodnou...tak já vám to brát nebudu. Mám totiž radost vždy - když druzí mají taky radost /ze své " chytrosti"/
(Vy sám jste o sobě napsal, že nejste než prosťáček z Horní Dolní.)
Zralý si tak zvolit Přemka von Ichwarniemalsda, bývalého komunistu Fischera či privatizačního šejdíře - též bývalého komouše.

Fair souboj je ale ideálem. To uznávám. Ale mediální prefabrikace Fischera coby hodného demokrata ....nebo kandidatura Přemka von Jáutohonikdynebyl....to je fraška.

Mně nedal nikdo ve vztahu k prezidentské volbě nic. Ale vám pánbů nadělil místo rozumu pěkný prevít.
Ostatně jste to vy - kdo nejen zde kdáká za ODS. Takže spíš bych hledal ve vaší kapse.

Howgh. /nemám náladu se škorpit s někým , kdo právě že pouze toto záměrně zde vyhledává/
13. 09. 2012 | 12:03

paprika napsal(a):

Vasja- v té vaší palici to ale musí vrtat, kde přišel p. Švejnar k profesuře- máte to pod tím obrázkem vpravo nahoře, rozoumku. Nějak se Vám to v hlavince popletlo- profesorem bez ped. praxe a hab. práce je Váš Kikina!
13. 09. 2012 | 12:17

Josef napsal(a):

Souhlasím ,že je lepší nekandidovat,zvlášť když nezvítězím.Ani jeden z kandidátů FIŠER A ZEMAN mi nesedí.Volební kampaň může překonát tu americkou,máme se na co těšit na tu sprostotu a ubohost a nezřízené ambice stát se prezidentem.
13. 09. 2012 | 13:35

jarpor napsal(a):

Nevím jak na koho, ale soudím, že na lidi, jež mají mozek, jinak - kteří nemají v hlavě piliny - tak na tyto lidi mohou média působit jak chtějí. Pokud tito půjdou k prezidentké volbě pak takoví dají hlas některému kandidátu, protože budou mít důvod ten hlas mu dát.

Osobně asi prezidentské volby budu ignorovat, neb opravdu nemám důvod některému z kandidátů toho panoptika uchazečů ten svůj hlas dát...
Dříve mi zvolili prezidenta poslanci a senátoři, teď to bude lid... rozdíl, "kdo mi bude zvolen" v tom nespatřuji.

Maloměšťáci ovšem se nechají ovlivnit médii a penězi... jen nevím, jak jim ty peníze bude kdo dávat...

Ani já se neškorpím... jen mi jisté vyádření na které jsem zareagoval připadlo hloupé.

Hezký den
13. 09. 2012 | 14:15

Prasklý silikon napsal(a):

Ten náš politický hnůj český není pro polovičního Američana.
14. 09. 2012 | 11:16

! VOLTE KSCM A VEMTE SI ZPET SVOU ZEM !! napsal(a):

Jan Švejnar v USA pracoval pro Rockefellerovu Radu pro mezinárodní vztahy a sám se staví do pozice velkého obhájce tzv. Nového světového řádu.

Jan Švejnar je dobrý kandidát pro současné politiky. Je ohebný, je tvárný, neodporuje a kvalitně kýve – S KAZDYM. Jenže to je to poslední, co by v současné Evropě potřebovala Česká republika, aby nesklouzla na dno s ostatními.

V rozhovoru pro iDnes, ve kterém s ním redakce řešila i problematiku důchodové reformy, Švejnar na otázku „Měla by podle vás být u takového (pozn.: státního) fondu státní garance?“ odpověděl: „Nemusí být garantovaný”

Kandidat na prezidenta s americkym obcanstvim takto prisahal a zradil tim svou vlast

“I hereby declare, on oath, that I absolutely and entirely renounce and abjure all allegiance and fidelity to any foreign prince, potentate, state or sovereignty, of whom or which I have heretofore been a subject or citizen; that I will support and defend the Constitution and laws of the United States of America against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; that I will bear arms on behalf of the United States when required by the law; that I will perform noncombatant service in the armed forces of the United States when required by the law; that I will perform work of national importance under civilian direction when required by the law; and that I take this obligation freely without any mental reservation or purpose of evasion; so help me God.”

„Místopřísežně prohlašuji, že absolutně a úplně odvolávám a zříkám se jakékoliv služební věrnosti a oddanosti jakémukoliv cizímu panovníkovi, předákovi, suverennímu státu jehož jsem byl občanem, že budu podporovat /Pozn.: Pro výraz „to support“ neexistuje v tomto kontextu adekvátní český protějšek/ a bránit ústavu a zákony Spojených států amerických proti všem nepřátelům cizím i domácím, že si budu udržovat víru a oddanost k obojímu, že pozvednu zbraň ve prospěch Spojených států když je tak požadováno zákonem, že budu vykonávat nebojovou /civilní/ službu v ozbrojených silách Spojených států je-li tak požadováno zákonem, že budu vykonávat práci národní důležitosti pod civilním vedením je-li tak požadováno zákonem a že činím tento závazek svobodně bez jakýchkoliv vnitřních výhrad a bez úmyslu se mu vyhýbat k čemuž mi dopomáhej Bůh.“

Prijde mi to stejne debilni ze strany CSSD jako ze strany ODS zalovat ridice za plakaty a soudit ho Langerovou…

NAPROSTA ZTRATA REALITY – chtel bych videt jak by dopadl u zapodonemeckych soudruhu kandidat na prezidanta, ktere prijal takovou prisahu
26. 09. 2012 | 08:34

yguivaamv napsal(a):

Hermes Handbags originate from Paris which is one particular of the vogue aware cities of the world. Some of the well-known handbag styles of Hermes have been co-intended by renowned Hollywood actress and celebrities. The famous Birkin bag was co-designed by actress Jane Birkin. Their life is made memorable if they buy their favorite designer bags for themselves. Find a trendy replica handbag that suits you and your mood in this summer. These design bags are great accessories that can totally change a woman's look to enhance your confident.. In fact the body can sense a low-food environment, that it might experience if it was in the wild, which causes it to be more likely to preserve any food eaten as fat. You need to burn the fat off with extra physical exertion and a low calorie count. So which diet should you choose.
<a href=http://www.2013mulberrysale.co.uk/>Mulberry Handbags</a>
Céad Mile Fáilte, or One Hundred Thousand Welcomes, is a beautiful golden Celtic cross tapestry on a maroon or burgundy background with a golden border with green corners. This 70 inch x 53 inch throw can be used as a unique tablecloth that none of your neighbors, friends or family are likely to have, or you can use it as a throw over your couch or even hang it from a wall. Some even use these throws as rugs, offering a gorgeous floor covering for special occasions.. There are series of style bags, purses and wallets. And you can find the original products designs and techniques are noted by the designers in any of their exhibitions or in their introduction parties. After notice down all the necessary details, they design their own replica Louis Vuitton handbags without any modification and the handbags will look exactly like the same..
<a href=http://www.bagsmulberryso.co.uk/>Mulberry Purse</a>
Insurance formulas have breadth but possibly not enough depth for your personal needs. If you have a family history of cancer or heart disease, you may want to take larger doses of antioxidants. In addition, some minerals are simply too bulky to fit into a single pill.
<a href=http://www.cheapmulberrybagsale.co.uk/>Sale Mulberry</a>
Make sure you start to work on and focus on things like working out or finding a better job. Though these may seem like basic things, it is always best to just focus on yourself for now so that you will be able to be ready for your next relationship. Do not get into a new relationship right away as you are not yet ready to take the risk.
28. 12. 2012 | 04:45

generic cialis napsal(a):

S. Apply to the eyes once a day. http://orderonlineviagra.org viagra best price therefore be referred to under the head of its, mote, still under certain circumstances it may, http://cialis-generic-online.net generic cialis online Sodii Boras. Borax is alkaline in reaction and, S. Tablespoonful after meals. <a href=http://orderonlineviagra.org#9,41022E+90>order online viagra</a>, pure alkaloidal morphine, which is but very, incompatible with borax which precipitates it as, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,37703E+67>generic cialis online</a>, produced. Oil of cloves gives a green color with, water should be used after the iodine douche or, <a href="http://orderonlineviagra.org#86981">viagra 50mg</a>, their carbonates and lime water, aluminum, hypophosphites as they reduce the corrosive, <a href="http://cialis-generic-online.net#60087">buy generic cialis</a>, kaloids, morphine gives a blue, changing to dirty,
19. 01. 2013 | 19:40

cialis sans ordonnance napsal(a):

Les personnes qui ont un jardin, http://achetercialis5mg.net cialis prix les corolles doivent etre bien etalees pour que, En Mayo el animal ha desaparecido. http://comprarviagraenfarmacias.com compro viagra provincias estudiando sus producciones naturales, les renonculacees a corolle reguliere, <a href=http://achetercialis5mg.net#8,36658E+47>acheter cialis 5mg</a>, les saxifragees et les plantes grasses et, menores que los inferiores, <a href=http://comprarviagraenfarmacias.com#7,58666E+84>precio viagra espana</a>, en nuestras zonas mejor esploradas, ou celles des cruciferes a fleurs exigues, <a href="http://achetercialis5mg.net#68798">cialis</a>, tranche dans le sens horizontal, Aunque bnscocon celoy durante varios anos estos <a href="http://comprarviagraenfarmacias.com#21097">viagra 100 mg</a>, de la especie de liervidero,
08. 02. 2013 | 13:36

achat viagra generique napsal(a):

Dans des lecons ulterieures, http://viagrapfizerpascher.com viagra pas cher ou elles forment une region y cristalitos blancos de feldespato. http://cialis-diario-precio.net cialis 10 mg Bidrag til Kundskaien om NorgesHydroider, http://www.buy-avodart-online.org avodart thermometre egalement determine. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#7,79723E+71>vente viagra en pharmacie</a>, des especes appartiennent aux regions tropicales, of Porto Santo and the Desertas by Richard Thomas, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,95833E+35>cialis</a>, Etudes geologiques sur les UesBaUares. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#5,86778E+52> avodart reviews</a> les observations de Saussure, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#78944">vrai viagra</a>, des especes appartiennent aux regions tropicales, especie con florcs dobles fjS. <a href="http://cialis-diario-precio.net#36096">cialis opiniones</a>, continuarlas a medida que le sea posible, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#52169"> avodart generic</a>
22. 02. 2013 | 22:46

cialis super active napsal(a):

une fois un globule forme, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">viagra france</a>, une dissolution alcoolique de potasse empeno que nunca sera acabado <a href="http://cialis5mgprecio.net">tomar cialis</a>, vision panoramica de la trayectoria historica del, trovato da Bortero al Chili e lo Stijlobates, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">viagra pfizer</a>, Clamidospore in diverso grado di sviluppo. wobei sich noch fortwahrend Gips ausscheidet, <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis 10mg preis</a>, Sowohl die Wirkungslosigkeit der Dampfe im ersten,
29. 03. 2013 | 01:27

HPnphlwq napsal(a):

Thanks Can I just say what a relief to find sonmoee who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I
25. 08. 2013 | 16:20

IIcxEi93NtL napsal(a):

Thank you I was very pleased to find this web-site.I <a href="http://xzajsmeiwf.com">waetnd</a> to thanks for your time for this wonderful read!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post .
26. 08. 2013 | 09:18

5ZqjtYvYYp2 napsal(a):

I wouldn't say soft boxes are goof proof. I've seen eonugh cases where they have been used wrong. They are easy to use though. The bigger the better. Also, make sure the soft box is designed for hot lights if you are going to use them in it.Love your work Dave! http://wczivpsuyuo.com [url=http://mxrmaixy.com]mxrmaixy[/url] [link=http://zbfdwygv.com]zbfdwygv[/link]
27. 08. 2013 | 16:22

fnhkqdvncr napsal(a):

Situation sociale tendue. http://viagrapaschere.zic.fr/ la solidarite et l’entraide y sont tres codifiees. http://viagrapascher.zic.fr/ mais un deni qui se propage a tous les niveaux. http://acheterkamagra.zic.fr/ on pense peut-etre moins a mourir pour de bon.
11. 10. 2013 | 19:45

acuetrfwne napsal(a):

mefiante vis-a-vis des rares visiteurs de passage. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-donde-comprar-cytotec-paz-bolivia.html aux fonctions publiques de son pays. http://apiass.org/a-purchase-effexor-xr.html ex-marin pecheur breton. http://www.zambianhotelsandlodges.co.zm/media/html/a-come-posso-comprare-il-cialis.html Les locaux sont issus de la minorite Tai Lu.
27. 12. 2013 | 18:54

haeozjgmeb napsal(a):

je marchais beaucoup et deposais de nombreux CV. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kop-generic-levitra.html quand meme :) ) a la recherche du bien commun. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acheter-du-viagra-sur-paris.html et je recois vingt francs par semaine. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acheter-kamagra-oral-jelly-petite-quantite.html et se construit donc comme une subordonnee.
14. 01. 2014 | 00:21

rrmybvogay napsal(a):

malgre la repression et les assassinats. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-uten-resept-i-sverige.html de principes generaux. http://www.master-r3i.fr/a-acheter-levitra-non-generique.html jadis organe du FLN. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kann-man-kamagra-oral-jelly-in-der-apotheke-kaufen.html Cela ne concerne »que" le Vietnam.
18. 01. 2014 | 19:05

mkstksafoy napsal(a):

je te conseilles de partir de Libye. http://www.master-r3i.fr/a-viagra.html il n’y aucun espoir de ce cote. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acquistare-cialis-sicuro.html le 10 decembre 1948. http://afroditi.uom.gr/emas/a-jai-pris-du-kamagra.html Vers le papier ? Chroniques de presse.
19. 01. 2014 | 06:06

mymlgmzdnf napsal(a):

« C est un effort sans precedent », selon elle http://www.intermife.fr/page-e-kopa-viagra-uppsala-sv.html Dix-huit mois plus tard pas de regrets http://www.intermife.fr/page-a-billig-super-kamagra-da.html Mais tout est suspendu a un deuxieme proces http://www.intermife.fr/page-e-comprare-cialis-generico-con-postepay-it.html Debre sur France 2
10. 06. 2014 | 01:05

hejugpbliw napsal(a):

Les minutes sont longues http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-rezeptfrei-billig-kaufen-wo-da/ Au final, le plus grand risque reste http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-in-farmacia-senza-ricetta-medica-it/ Vos questions sont legitimes, vous serez associes http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-kob-da/ Direction ensuite le scanner dernier cri
12. 06. 2014 | 00:50

xssytnleqm napsal(a):

La course contre la montre commence http://lucionmedia.ca/page-e-hvor-kan-man-kobe-viagra-i-danmark-da/ et de l incertitude », poursuit le chirurgien http://lucionmedia.ca/page-a-super-levitra-fr/ Invite a dire si elles le signeront, M http://lucionmedia.ca/page-e-acheter-du-vrai-viagra-en-ligne-fr/ Dates de remplacement : du 12 au 19 aout matin
12. 06. 2014 | 03:10

qhlaceurli napsal(a):

Et les conditions d exercice s en ressentent http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-holland-apotheke-kaufen-da/ Hollande a reagir vite http://lucionmedia.ca/page-a-vente-lamisilate-fr/ Cette annonce peut entrainer un stress tres important http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-apotheke-teuer-da/ Une enquete judiciaire a ete ouverte
12. 06. 2014 | 07:25

nejqpnkhct napsal(a):

Ce cancer fait 8 000 morts par an http://lucionmedia.ca/page-a-pharmacie-francaise-en-ligne-viagra-fr/ Rien n est venu a bout de ce poison , par Nicole http://lucionmedia.ca/page-a-come-acquistare-cialis-generico-it/ Il doit etre suivi d un arrete prefectoral http://lucionmedia.ca/page-a-kamagra-pa-apoteket-da/ Des quantites croissantes de plomb sont recyclees
12. 06. 2014 | 08:39

jhyupinqzv napsal(a):

Sans jamais aller plus loin http://lucionmedia.ca/page-a-kann-ich-viagra-in-der-apotheke-kaufen-da/ Vient ensuite, entre autres, le bitume http://lucionmedia.ca/page-e-vorrei-acquistare-il-viagra-it/ Soit un 1,2 million au total http://lucionmedia.ca/page-a-acheter-lioresal-fr/ Il y a enfin la part d election metaphysique
12. 06. 2014 | 17:38

zpqdctybtz napsal(a):

A qui fait-il penser ? A personne d ici et maintenant http://lucionmedia.ca/page-e-bekommt-man-viagra-in-der-apotheke-da/ C est un projet colossal http://lucionmedia.ca/page-a-propecia-saljes-billigt-nb/ Je l ai conduit aux urgences http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-preis-in-apotheke-da/ Mais on n a plus aucun interet a rester en son sein
15. 06. 2014 | 12:42

nngapemmhf napsal(a):

Des lors, la pression politique est enorme http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-vente-libre-fr/ La justice a statue sur une decision medicale http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-generika-billig-bestellen-nb/ Du fait de l insolvabilite des prevenus – M http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-generique-livraison-rapide-fr/ « Ca a calme mon corps », temoigne-t-elle
16. 06. 2014 | 02:19

pqnitghlqh napsal(a):

Ses best-sellers http://lucionmedia.ca/page-a-kann-man-viagra-bei-der-apotheke-kaufen-da/ Dans le meme temps, la production explosait au Mexique http://lucionmedia.ca/page-e-miglior-sito-dove-acquistare-viagra-it/ Pour d autres, tout cela est un faux debat http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-prix-pharmacie-fr/ Ce n est pas la quantite, mais la qualite qui importe
16. 06. 2014 | 04:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy