Když se politici dohodnou, USA rychle porostou

29. 10. 2012 | 22:57
Přečteno 4426 krát
Rozhovor

»Americké volby Ekonom Jan Švejnar říká, že Spojené státy mají na rozdíl od EU hlavně politický problém: největší rozkol mezi demokraty a republikány v novodobé historii a chybějící většinu jedné strany. To škodí ekonomice více než rekordní dluhy.

NEW YORK Růst americké i evropské ekonomiky se může rychle vrátit. Podle Jan Švejnara je však důležitá jasná dohoda politiků o dalším směřování na obou kontinentech.

* Je ekonomika největším tématem i pro letošní americké volby?

Stále ano. Obama má problém v tom, že nezaměstnanost je kolem osmi procent, což je pro opětovné zvolení velmi vysoké číslo. Obhájit křeslo s takto vysokou nezaměstnaností se podařilo jen Franklinu D. Rooseveltovi (nejdéle sloužící americký prezident, jenž zastával úřad v letech 1933 až 1945, pozn. red.), takže pokud Obama uspěje, bude to velmi neobvyklé.

* Jak byste srovnal ekonomické programy obou kandidátů?

Obamův je více zaměřený na dynamiku fiskální politiky, tedy na větší výdaje z rozpočtu. Snaží se také zdanit nejbohatší Američany, často mluví o horních dvou procentech. Romneyho program je zatím méně jasný, ale dává velký důraz na změnu celého daňového systému – propaguje škrtání různých daňových výjimek. Přes jejich odbourání, od čehož si slibuje větší výběr do rozpočtu, by chtěl financovat plošný pokles daní z příjmu o dvacet procent. Oba spoléhají na ekonomický růst.

* Jak je možné, že Romney dva týdny před volbami nedal podle vás jasný ekonomický program?

On řekl své principy a dál je nerozvádí. Soustředí se teď hlavně na voliče v Ohiu, kteří by mohli volby rozhodnout. Když tam uspěl George W. Bush, stal se pak prezidentem. Míří tam velkou část financí z kampaně.

* Co bude muset nový prezident v ekonomice řešit nejdříve?

Jednoznačně takzvaný fiscal cliff – fiskální útes. Dokonce už se objevila výzva největších šéfů amerických podniků, aby se tím oba prezidentští kandidáti začali zabývat. Hrozí, že po Novém roce začne platit snížení výdajů a zvýší se daně, což by mohlo poslat americkou ekonomiku znovu do recese. Jde o velké peníze a psychologická očekávání mohou situaci ještě zhoršit.

* Který z kandidátů si může s rozpočtovým útesem poradit lépe?

To je otázka. Hlavně u Romneyho není jasné, jak se k tomu postaví. Myslím, že nakonec budou muset oba jít na kompromis – tedy minimálně prodlouží daňové úlevy. Záležet bude také na Kongresu a na tom, zda ho při volbách nějak významně ovládne jen jedna strana. Určitě by bylo lepší, kdyby prezident a většina v Kongresu byli z jedné strany.

* Stihne se vše vyřešit do konce roku?

Myslím, že ano. Je to tak velký problém, že se budou muset domluvit na kompromisu. Všichni o tom vědí, teď jen dávají důraz na kampaň. Z hlediska ekonomiky jsou dopady vcelku jasné, bude to tedy čistě politické vyjednávání a rozhodnutí. Na druhou stranu víme, že občas taková jednání trvají do dvanácté hodiny a někdy k dohodě nedojde vůbec. Možná je dobré zdůraznit, že Spojené státy mají na rozdíl od Evropy problém spíše politický než ekonomický. V moderní historii jsou republikáni a demokraté aktuálně názorově nejvíce vzdáleni a jakýkoli kompromis se velmi těžko hledá. A tyto volby budou zřejmě opět velmi těsné.

* Říkáte, že Spojené státy mají spíše politický problém. Zároveň jsou ale zadluženy ve výši 100 procent svého HDP, což je hranice, která by mnohým evropským zemím zlomila vaz. Jak dlouho to bude USA ještě procházet?

Všechny trhy zatím věří tomu, že Amerika svůj politický problém vyřeší a ekonomika pak půjde rychle dopředu. Velké podniky mají obrovské finanční zásoby, odkládají investice, zároveň dělají pokroky ve vědě a výzkumu. Takže jakmile jednou bude dohoda na politické scéně dosažena, může americká ekonomika vystřelit dopředu. Nahrává tomu i fakt, že americká centrální banka Fed a ministerstvo financí jsou velmi rozhodné – to je také velký rozdíl oproti Evropské unii. Trhy proto věří více americké administrativě. Po druhé světové válce byla země obdobně zadlužena a během dvaceti let svůj dluh podstatně snížila.

* Přesto dluh nový prezident bude muset řešit.

Ano. Spojené státy však od roku 2008 věří, že je třeba ekonomiku stimulovat. Američané mají obavy z opakování deprese typu třicátých let minulého století. Tím roste zadlužení země a budoucí prezident ho bude muset začít postupně snižovat. Jen si jeden myslí, že to půjde přes růst vyvolaný vyššími výdaji, a druhý, že přes nižší daně.

* Který z kandidátů by byl pro světovou a potažmo českou ekonomiku lepší volbou?

Těžko říci i vzhledem k tomu, že Romney nedal detaily k zamýšlené změně daňového systému. Je ale jasné, že čím lépe si Spojené státy povedou, tím lépe bude i světové ekonomice.

* Druhým velkým tématem prezidentských voleb je zdravotnictví?

Ano. Obama prosazuje něco, o co se snažili prezidenti od Richarda Nixona – tedy velkou reformu zdravotnictví. Jejím výsledkem by mělo být, že všichni Američané budou kryti zdravotním pojištěním. Je to však velmi nákladný systém, odhady se samozřejmě liší podle toho, z jakého politického křídla jsou počítány.

* Romney by celou reformu zrušil?

Ano, protože je podle něj příliš nákladná. Chce udělat systém jakýchsi poukázek, na které by lidé dostávali příspěvky od státu a následně si mohli vybrat, jakou péči budou čerpat na volném trhu.

* Jste příznivcem lití peněz do ekonomiky přes Fed – naposledy třetího kola takzvaného kvantitativního uvolňování?

Je nutné vidět, že Fed se na rozdíl od evropských centrálních bank nemá starat jen o inflaci, ale také o zajištění ekonomického růstu a nízkou nezaměstnanost. Tak to v posledních letech dělá, protože ekonomika je hluboko pod svou kapacitou. Fed ještě nikdy takto ekonomiku nestimuloval a má k dispozici určité poučení z Japonska.

* V Japonsku se ale léčba příliš nedaří a už 20 let roste minimálně.

Bernanke japonský systém velmi důkladně studoval a je přesvědčen, že je nutné dát do ekonomiky tolik likvidity, kolik potřebuje. Pokud vím, tak v Japonsku centrální banka při mírném růstu vždy peníze stáhla v obavě před inflací. Zřejmě příliš brzy a ekonomika si opět sedla. Tomu se chce Bernanke vyhnout.

* Věříte, že opět přijde velký růst?

Není to vyloučené. Historie je plná příkladů, kdy se očekávaly špatné časy, ale přišel růst. Opět uvedu poválečné období. Jen se musí dohodnout politici jak v USA, tak v Evropě. EU si musí vyřešit, jakým bude uskupením, zda bude více integrovaná. Pak by mohla podobně jako Spojené státy věrohodněji působit na finančních trzích. Nezapomeňte, že je největší zónou volného obchodu na světě a zatím toho plně nevyužívá. Významná konjunktura proto může přijít.

Rozhovor s redaktorem Jaroslavem Maškem pro deník Mladá fronta DNES byl zveřejněn 29.10.2012.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kanalnik napsal(a):

Muj osobni pohled je ten, ze vetsina mainstreamovych ekonomu vcetne Jana Svejnara a take vetsina americkych politiku nema paru, kde je problem. Ocekavat vyrazny rust v dnesni situaci muze jen clovek, ktery nerozumi podstate problemu.

Tisknuti Fedu nikam nepovede, protoze nikam nevedlo za posledni 4 roky. Proc by ted melo najednou fungovat? Jen oddaluje krach, ktery prijde a bude tim horsi, cim dele bude ekonomika stimulovana bezcennymi papirky.

Proste slepa duvera zatim drzi dolar nad vodou. To nebude trvat vecne, pokud nekdo neprovede razne kroky. Demokrate ani Republikani vcetne prezidentskych kandidatu zatim nevypadaji na to, ze by se k takovym krokum odhodlavali. Takze po starych kolejich se pojede dal.
29. 10. 2012 | 23:45

Maximus napsal(a):

Jan Švejnar
Jméno, které před prezidentskou volbou u nás slyšel jen málokdo. Přesto bylo vytahováno jako králík z klobouku, kdykoli bylo třeba najít nějakého kandidáta. Čeští politici a občané přitom netuší, s kým mají tu čest.
O Švejnara už měli zájem zelení, lidovci i sociální demokraté. Jednou ho chtějí vyslat do Senátu, jindy ho nominují jako eurokomisaře, aby ho později tlačili do vlády jako ministra. Se Švejnarem-ministrem se vytasila také sociální demokracie. Tehdy s ním počítal Paroubek když vyhraje volby a sestaví vládu pro resort školství.
Švejnar, jak je jeho zvykem, mlží a dělá, že přílišný zájem nemá. Proč by také ne, když už pracoval pro tolik jiných zemí…
Protože tak možnost Švejnarova angažmá v české politice stoupla, není od věci si něco málo o panu Švejnarovi připomenout.
Švejnar je typický kosmopolita, člověk levicového smýšlení, napojený na vlivné americké kruhy. Zná se například dobře s Madeleine Albrightovou a dalšími lidmi politického směru, který Albrightová představuje.
Je šéfem ústavu mezinárodních vztahů na Michiganské univerzitě. Pracoval pro Rockefellerovu Council of Foreign Relations (CFR, Rada pro mezinárodní vztahy), elitní skupinu se světovládnými sklony, která spolu s Trilaterální komisí, skupinou Bilderberg či Římským klubem tvoří jakousi „stínovou globální vládu“, známou pod tajným názvem Kulatý stůl. Tahle parta ve skutečnosti vládne západnímu světu!
Už před pádem komunistického režimu Čechoameričan Švejnar vypracovával ekonomické analýzy zemí východního bloku. Dobře věděl, kdy, co a kde praskne.
V Česku spoluzaložil organizaci CERGE, financovanou maďarským finančním spekulantem (a ředitelem CFR) Georgem Sorosem a mnoha nadnárodními firmami, nadacemi a společnostmi.
Švejnar byl dlouholetým poradcem exprezidenta Václava Havla. Kupodivu ale radil i dalším českým politikům a to napříč politickým spektrem – Zemanovi, Špidlovi, Paroubkovi, Topolánkovi, Sobotkovi, Urbanovi, Bursíkovi či Kalouskovi.
Švejnar nepůsobil jen v celé řadě dozorčích rad (ČSOB, Telecom, GE Capital Bank), ale je i poradcem nejrůznějších mezinárodních institucí, vlád a velkých podniků.
Pracuje tak například pro Světovou banku, Mezinárodní měnový fond či Evropskou banku pro rekonstrukci a rozvoj.
Když kandidoval na prezidenta, sliboval, že bude usilovat o rozvoj naší země. Zkušenosti na to má – pracoval totiž i pro Costa Ricu, Turecko, Jugoslavii, Maďarsko, Polsko, Rusko, Vietnam, Litvu. Radil či radí politikům Brazílie, Chile, Guyany, Mexika, Číny, Jižní Koreje, Nepalu, Srí Lanky, Ghany, Senegalu, Tuniska, Slovinska či Srbska.
Švejnar otevřeně mluví o Novém světovém řádu, který přichází a ve kterém už státy a hranice ztrácí svůj význam. Je velkým zastáncem globalizace.
Co to vše znamená? Že Švejnar mnohem více pracuje pro mezinárodní zájmy, především zájmy USA, ale i zájmy bankéřů a různých nadnárodních korporací, než zájmy České republiky.
Švejnarovo napojení na CFR je důležitou indicií, že jeho snaha proniknout před několika lety na post hlavy státu nebyla jen jeho osobní ambicí, jako spíše plánem vlivných mocenských struktur a mocných institucí, které si chtěly posílit vliv na dění v Česku.
Že se to tehdy nepodařilo, byl malý zázrak. Švejnara bychom ale neměli podceňovat. I jako případný ministr by mohl být pro Českou republiku rizikem.
www.prvnizpravy.cz (abbartos na Březen 22, 2010).
29. 10. 2012 | 23:57

amiel napsal(a):

No tak že svět je těsně před startem nového prudkého růstu snad už ví každý. Na to nemusí být ekonom. USA dobře nastartovaly a pokud zvolí Obamu, který dokázal vyřešit obrovskou finanční krizi, nebudou mít problémy.
Trochu hůř je na tom Evropa, ale pokud se jí podaří maximálně sjednotit (zejména daňové systémy jednotlivých zemí) a ovládnout finanční sektor, půjde také rychle nahoru.
Pokud to tedy celé Evropě nepodělají nějací čeští neumětelové s NERVem v zadnici.
Navíc levicové režimy, autoritativní i demokratické, v Latinské Americe, Číně a Rusku vykazují rekordní tempo bohatnutí.
Svět snad ještě nikdy nebyl v tak nadějné pozici - a pokud si ohlídá, aby se očekávané bohatství rozdělovalo v rozumné míře rovnoměrně, čekají ho šťastná a klidná desetiletí.
30. 10. 2012 | 00:47

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

mě připadá naprosto šílené, že i člověk, který o sobě prohlašuje, že je ekonom, si myslí, že rust zaleží na politicích. svět se zblánil a lidi přišli o rozum. snížení dluhů vyššími výdaji je protimluv a nesmysl, nechápu jak ho sveprávný dospělý člověk může vubec vyslovit. obama je hrobař americké ekonomiky a jestli vyhraje volby, svět čeká americká dluhová krize, ze které se dostane nejdříve za deset let.
30. 10. 2012 | 01:18

jozef napsal(a):

Demokrati ponukaju program
pre mnohych desivy a republikani sa alternativny program popisat ani neodvazia.
A pan profesor Svejnar,velhlasny ambiciozny poradca mnohych vlad,ponuka ceresnicku na tomto dorte,dva zbozne utopicke zelania v jednej kratkej vete titulku.

Nemecky minister zahranicnych veci,podla dnesnej tlace,navrhuje vytvorenie zony volneho obchodu medzi EU a Severnou Amerikou.
Navrhuje teda ukoncit,minimalne zmiernit proces potapania EU topiacimi sa Statmi,navrhuje zacat konecne mysliet na spolocnu zachranu.
Mozno je to uz po dvanastej,mozno nie.Dufajme,ze nie.Dufajme,ze zufala situacia prinuti osoby v deciznej sfere konat sebazachovne,nie ako dnes,nie sebevrazedne.
30. 10. 2012 | 01:36

Maximus napsal(a):

kormoranovi

Drahý bratře, soudruhu ve zbrani, vždyť jsem nic zlého nenapsal, jen obecně známé věci. Tak proč se americký soudruhu tak zlobíš. My v Čechách máme velké zkušenosti s třeba Němci, komunisty a nyní zase nám tady "naštěstí" pomáhají američtí soudruzí a specialisti v boji s nepřáteli a zejména specialisti třeba z Golden Sachs
apod. to s námi myslí upřímně. Je třeba dát bankovnímu sektoru ještě více svobody a moci, je třeba našim soudruhům z USA dát vše co můžeme. Máme tady v ČR s nima velmi dobré zkušenosti, třeba Aero Odolená Voda nebo Tatru
kluci dobře rozjeli, jen za ten vojenský radar Tatamaru zapomněli zaplatit a odvezli si veškeré plány pěkně po sovětsku. Ti to také tak dělali, ti nám odvezli veškerý uran co u nás byl ve vlacích a teď si ho od nich obohacený kupujeme. Zlí lidí říkají, že prý Američan je jen umytý Rus, ale to jsou přece komunistické zlé řeči!
Shalom!
P.S.
Drží všechny palečky na rukách a nohách, aby Vám Sandy neublížil, stejně za to mohou soudruzi z Iránu!
30. 10. 2012 | 06:28

JenTak napsal(a):

Všem místní Švejnarovým kritikům; proč neřídíte ekonomicky stát a proč nepíšete své vlastní blogy?
Fascinuje mě snůška blbostí pod různými blogy od stále stejných autorů, kteří si vzali do hlavy, že jsou lepší ve všech možných oborech, než pisatelé blogů.
Jednou takový zdejší diskutér sepsuje ekonoma, pak meteorologa, politika, politologa, právníka a další, aniž by vysvětlil, proč on - diskutér, tento nadcimrmanovský génius, proč nesedí v Bruselu aby tam vedl EU.
30. 10. 2012 | 06:30

Pepa Řepa napsal(a):

Chtěl bych upozornit, že profesor Švejnar není pouze členem zednářského spolčení Kulatý stůl, ale i tajné organizace Čtvercový stůl.
Jeho vřelé styky s předsedy Maem, Barossem i Paroubkem a zvláště jeho novou chotí jsou známé, dokonce jeho poradce Matt O'Shagg zvaný Shaggy je podezírán z poměru s tímto novým talentem české literatury.
Není tomu tak.Je to ten, který musel běžet do komůrky na brambůrky. Mlsali jiní.

Profesor Švejnar není jen obchodníkem s deštěm, ale i mlhou.
Mlží, drazí čeští plži!

Pravda, profesor je Hujer k pohledání.
Jeho špatně skrývaný obdiv k NWO jej řadí k panu Pehe. Není tomu tak. Ten je iluminátem konkurenční NWO II.
Organizace CERGE je totiž řízena trojjediným geniem Tenco-šlapkoua-maloměšťákem, který použil bílého koně-George Sorose- a sám organizaci řídí od stánku na Bedřišce jako jistý chlapík ze Sirén z Titánu.
I on je ovšem iluminátem, agentem konkurenční NWO 007, stejným byl i Gorby, poznají se podle malé jizvičky na čele, která je důsledkem lobotomie.

A tady buďme vděčni investigativnímu kolegovi Maxíkovi, který odhalil o co jde.
Za pomoci www.poslednipomazani.org

Začíná válka tátů iluminátů!
----------------------------
Touha ovládnout svět je prastará, snažili se o to Alexander, Salahuddín, David i Čingischán.
Jen se to nikdy nevyvedlo a doufám, že nikdy nevyvede.

Touha je vlastní každému muži, každé rasy, -tedy i u čtyřprocentnímu-který se snaží zmocnit všech žen -u menšiny mužů- i všeho zlata a vší moci.
Ilumináti NWO I. připravují zonu volného obchodu, která bude začínat u Algarve a končit u Nového Foundlandu. Na tomto prostoru, ve vlnách Atlantiku se bude obchodovat, jinde ne.
Zednáři pochopili prastaré germánské heslo.
Klíčem k úspěchu je vlastnictví Českého kořena.

Kdo ovládne Říp-ovládne svět!
Armaggedon-poslední bitva o Říp-nastává, lámou se pečeti.
A nad tím vším bojem se vznáší duch pana Stejskala, jako duch Boží nad vodami.Vydá desatero, aby je sám první porušil, vydá sborník zákonů, které pro něj neplatí. Tady je to moje!

Proto pozorně sledujme tajná znamení iluminátů na ČT2 ve znakové řeči a nenechme se ošálit zednářskými billboardy typu Lidé zděte!
Julek a Maxík mají pravdu.
Bděmež.
30. 10. 2012 | 06:56

Pepa Řepa napsal(a):

A pane Švejnare
vraťte nám naši Tatamaru nebo Vám vybombardujeme most Golden Sachs.
Proč se vůbec myjete? Kliment Jefremovič se snad nemyje?
30. 10. 2012 | 07:08

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Pepíku, ty seš takový malý pejzatý oslík od Majslovky.
Seš tak hloupý nebo od těch neskutečně bohatých banksterů máš slušný paušální plat? Kdo se o ně jen trochu otře je hned komunista, ale co kdyby sis něco o téhle partičce přečetl a seznámil se s fakty? Myslím, že se tady spíše svými výstupy zesměšňuješ. Stáří bývá někdy smutné a postupující demence, prostata, ten Němec s Angličanem, posedávání na lavičce s dědky v parku a šlus..... Hlavně, aby nám tady na ty chudé bankstery nějaký komunista neútočil.
30. 10. 2012 | 07:18

Maximus napsal(a):

Pepíku ještě jeden kontrolní....

Seš trochu starší, tak bys to mohl pamatovat. Byl Charles de Gaulle také komunista, když vypráskal Američany od nich, dost ochladil s nimi vztahy a nechal vystoupit Francii z NATA?
30. 10. 2012 | 07:20

Pepa Řepa napsal(a):

Maximus
inu Maxíku, každý nemůže být tak bystrý jako Vy.
Jak by se pak poznali chytří od blbých.
Mě -i mojí Tatamaru Teramisu- platí MOSSAD, CIA, Akihito, NWO 99 a Golden Sachs.

Mimochodem, nějak Vám nedošlo, že s Vaším bojem souhlasím a Vaše objevy obdivuji.
30. 10. 2012 | 07:25

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Já vím Pepíku, ty jako OSVČ musíš hájit vše co souvisí s naší verzí českého kapitalismu, máš velký pocit svobody. Ty musíš hájit světový bankovní sektor, oni ti kluci to dělají dobře a myslí na nás všechny jak by nám pomohli. Ty musíš hájit USA, kteří chudáčci produkují 20% a spotřebovávají 40% HDP světa. Oni ti chudáčci jsou tak ostatním světem ohroženi, že musí mít největší armádu na světě a musím mít ve světě celkem 900 vojenských základen. Chudáci z USA vyrobí a prodají zbraně jako dohromady skoro ostatní svět. Musí také hájit Israel, který ohrožuje zlý Irán, který chce sestrojit atomovku a teď chudáci Israelci neví, zda jim bude stačit těch 200 atomových bomb co mají k dispozici!
Shalom!
P.S.
Je třeba ochraňovat penězoměnce, ti jsou zárukou naší svobody a budoucí hospodářské prosperity.
30. 10. 2012 | 07:37

taurus napsal(a):

Nic není tak horké,jak se uvaří.Nikdy není tak zle,že by nemohlo být ještě hůře.

Nejsem ekonom,takže mé plácání berte se značnou rezervou.
Ale,jako každého mne ve školách socialismu učili,že základní rozdíl mezi kapitalismem a socialismem,je ten,že kapitalismus se řídí maximálním ziskem podnikatelů a socialismus plánem budování.Takže v praxi:Komunisté postaví do roka novou celulózku,kapitalisté u vlády plánují zvýšit DPH.Prostě západní makroekonom přemýšlí hlavně o tom jak pohnout procenty:snížit míru nezaměstnanosti,inflaci,dluh a naopk zvýšit HDP,produktivitu práce,investice,tempa .

Přitom je zajímavé,že to co se západním makroekonomům bez výjimky jeví optimální dosáhnout-nízkou nezaměstnanost,inflaci,dluh bylo v námi odvrhnutém socialismu nulové,tedy superoptimální,nyní však nedosažitelné.Jinými slovy západní makroekonomové všichni tvrdí,že chtějí dosáhnout makroekonomické parametry socialismu,s tím rozdílem,že v případě soukromého vlastnictví.Socialismus to dosahoval při společném vlastnictví,které západ většinou odmítá.
Takže socialismus byl NEJLEPŠÍ parametry,ale špatný typem vlastnictví.Šalamouni.

Přitom ČR zkuste hnout třeba DPH,které je jinde o desítky procent větší,zde o 1%.Celý rok 2012 je kvůli tomu povyk,demise vlády na krajíčku.
Má tedy makroekonom vůbec šanci něco ovlivnit?

K situaci české ekonomiky koncem roku 2012,kterou Švejnar ovlivňoval poradcovstvím politiků ,vedením ekonomického ústavu AV ČR,ředitelstvím velké banky,výukou v CERGE,členstvím v NERVU.

JE NEJHORŠÍ za posledních 50 let vůbec: nezaměstnanost 8,4 % se blíží magické hodnotě 12 %,kdy podle učebnic západní makroekonomie se hroutí ekonomický kapitalistický systém.V několika krajích je již řadu let přes 15%.Nehledě na to,zda tam je u vesla ODS nebo ČSSD.Máslo a rodná sestra másla sana.Kritický je i parametr inflace letos:10%,potraviny zejména. Valorizace důchodů navržena prakticky nulová.HDP poprvé v historii po druhé světové válce v Čechách klesl-zatím o 1%.Produktivita práce roste nulovým tempem.Dluh bez výjimky roste každým rokem.
Kdyby se všechny zvony všech kostelů ČR rozezvučely na plno,bylo by to málo v poměru ke katastrofě ekonomie Klause.Klaus,nositel čestných doktorátů, udělal lidem díru do života typu tunguzský meterit.Švejnar by byl lepší ? Nevěřím.Na blouznivý negramotný ryze diletantstvím zavánějící ve všem mysticismus mesiáše V.Havla byli schopni ve všech oborech navázat jen naprostí šarlatáni.
2012:STOP růstu za prohlubující se nerovnováhy zdrojů a výdajů v neprospěch síly zdrojů vůči výdajům znamená ABSOLUTNÍ KONEC NADĚJÍ na lepší život ČECHů.
Ekonomický trend je smrtelným nebezpečím pro českou státní existenci a národní budoucnost.Že pro Klause je negramotnost metou nejvyšší potvrdil sám i 28.10.2012,kdy udělil státní vyznamenání za kvasnou chemii a analytickou spektroskopi,jakoby si vůbec nebyl vědom,jejich sounáležitosti se smrtí 30 lidí metanolem.Jasná spektrální čára metanolu,jasný původ v anaerobním kvašení.Klause smrt lidé nezajímá,natož chudoba lidí,která k jejich smrti vede? Je představitelem lidského ultraegoismu,tak se jeví.To,že ČSÚ letos naměřil,že HDP klesl o 1%,ale HDP na 1 obyvatele rostl,znamená ,že živých lidí v těchto létech ubývalo.Pokus se nerodí méně dětí,znamená to,že umírá předčasně více důchodců-odhadem z HDP o 10 000 ročně více než v minulosti.Možná součet narozených a přeživších je o toto číslo roku 2012 menší než jindy.Jak jinak chcete vysvětlit zdánlivý rozpor mezi poklesem HDP a růstem HDP na hlavu.
30. 10. 2012 | 07:54

Pepa Řepa napsal(a):

Nebyl, Maxíku, nebyl.
Byl možná vizionářem, zakladatelem zbrusu nové EU, té dnešní, ne původní EHS.
Vše dělal ve jménu nejhrubšího nacionalismu,toho co se dnes-verbálně-odsuzuje, vše dělal pro slávu La France.
Když půjde anglosas doprava, půjde pojídač žab doleva. To se táhne celou historii.
Inu neměli jste nás v Americe porazit, sebrat nám kus kolonii.

Takže bojujeme v Paříži za potírání nacionalismu u těch druhých, té drobné havěti a sami nenecháme na ten svůj dopustit, sežereme dotace do zemědělství, podpoříme naše automobilky, přidáme do rozpočtu EU.
A jsme tak kde jsme.

Jistě, bankéři od Sedláčka po Dlouhého bojují za své živitele. Vesele a zarputile pod heslem Finančních trhů.

Ale pomůžu si, když budu oslabovat euroatlantickou osu, vlastní civilizaci?
Ostatně i ten žabožrout se do lůna NATO hbitě vrátil. Vždyť by bez pomoci nemohl porazit ani svého bývalého sponzora, plukovníka ze Syrty.
Klíč není ani tak v degeneraci NATO jako v degeneraci EU.
Pravda válčení NATU moc nejde, zvláště na BV. Vymítání čerta ďáblem.

EU předsedá bývalý maoista a zahraniční politiku vede baronka z výplatnice KGB.
Systém přerozdělování z fondů ke korupci přímo vybízí.
Tož asi tak, milý Maxíku.
To je dnešní EU, trochu jiná než EHS.
Ale bádejte dál, nenechte se rušit a jděte nalít do bazénu zazimovač.
30. 10. 2012 | 07:54

Pepa Řepa napsal(a):

Inu Maxíku
když někdo vypadá kachna a žvatlá jako kachna, tak to určitě není kachna
viz 30. 10. 2012 | 07:37
S bolševikem a kachnou je to stejné.
30. 10. 2012 | 07:58

hovorka11 napsal(a):

USA stahuje sebe, Evropu i svět do další krize. Komunismus který vytvořila pro kmotry přes finanční sektor tištěním nepokrytých dolarů nově bez omezení FEDem s rozhodnutím neomezovaného vládce Bernakeho znamená úpadek celého systému a přenesení důsledků na Evropu.
USA Evropě zakázala dovážet ropu z Íránu a od 15. října se schválil zákaz dovozu plynu z Íránu. Tím nás odstavila od 17% kvalitní ropy a umrtvila některé rafinérie v ČR, které neumějí zpracovat sirnatější ropu z Ruska (Švýcarsko neposlechlo).
Tento podraz znamená výrobní oslabení Evropy a posílení zdrojů v Ásii, kam USA přesměrovala Íránskou ropu a plyn.
Rusko se tak stalo naprosto klíčovým a fakticky jediným zdrojem ropy a plynu do Evropy který se snaží doplnit chybějící kapacity.
Tištění nepokrytého dolaru, který vyžírá ekonomiky ostatních států světa s dolarovými konty nic neřeší- vytisknuté peníze jsou nadále umrtvovány v amerických bankách, které nejsou nuceny podporovat výrobu, protože je to rizikové a vůči spekulacím na burze a nezranitelnosti bank úpadkem hloupé.
Zisk bank se stal nezávislý na výrobě a naopak na poklesu se dá elektronickým způsobem investic ve zlomcích vteřiny při kvalitním programu velmi vydělat.
Nezaměstnanost v USA není ve skutečnosti okolo 8%, ale okolo 22% pokud sledujeme i lidi, kteří byli vyřazeni z úřadů práce a ti, kteří se tam ani neevidovali.
----------------
Co říci- žijeme v totální informační bokádě, která se udělala pro jiný režim, ale podstata je stejná- místo boje proti "imperialistům" bojujeme proti "komunistům" a k tomu je informační blokáda pravdy nezbytná.
30. 10. 2012 | 08:14

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon Vymýtání-inu řepa.
30. 10. 2012 | 08:15

antdemograf-antidoktor-antiekonom napsal(a):

to Pepa Řepa:
Pepí,prosímvás Vy jste tu imervére 24 hodin a vždy vše pozorně všechno čtete.Buďte tak laskav,překontrolujte ten výpočet nicku Taurus 1% z 10 milionů.Já má pocit,že se objevitel Ameriky Taurus seknul ve výsledku desetkrát!!!
30. 10. 2012 | 09:06

Stařeček napsal(a):

Švejnar-když se politici dohodnou, USA rychle porostou. No a to je ten stejný problém jako u nás. Politici se nechtějí dohodnout ve prospěch vlastního státu a spoluobčanů. Oni mají zájmy své. Přitom každý přísahal na to, že bude pracovat ve prospěch té vlasti. U nás navíc oproti USA tu není nic našeho. Všechen zisk tak odtéká do zahraničí. Za to jsou sice odpovědni všichni politici za minulých 23 let, nikdo je však k odpovědnosti nevolá. Tak jsou u nás postaveny zákony a to i Vaším přičiněním, neboť jste byl u toho také.
30. 10. 2012 | 09:12

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

"Vymítání" (ať čerta či ďábla) je správně.
30. 10. 2012 | 10:09

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

To je hodně naivní představa. Je nutné si uvědomit, že za posledních více než třicet let, Republikání (Reagan, Bush, starší, Bush mladší) jeli na dluh a jen v krátkém období Clintona – druhé polovině devadesátých let, ekonomika prosperovala bez dluhů. Republikáni nemohou nabídnout nic jiného než dluhy a války. Řešením by mohl být jen hodně silný Demokrat, který by zbavil politiku neoliberálních ideologií a vrátil ekonomiku do poválečného „socialismu“, kdy ekonomika prosperovala a byla schopna splácet dluhy způsobené krizí třicátých let a válkou.

Bohužel vyhlídky jsou takové, že to bude buď slabý Demokrat a pak nás čeká přešlapování na místě nebo Republikán a pak válka (patrně útok na Írán) a další dluhy.
30. 10. 2012 | 10:14

Theo napsal(a):

Maximus,

Švejnar ví, o čem mluví, žádám vás, zkuste to respektovat, s ohledem na vzdělání, zkušenosti i úspěšnost tohoto muže. Je politicky korektní, což se vám moc nelíbí, rád byste slyšel názory přesnější a razantnější, jak jsem pochopil. Leč v anonymitě a u kompjůtru se můžete osobně vyjadřovat a vyhraňovat doblba, což si právě autor nikdy dovolit nemůže a protože VĚCÍ ZNALÝ, ví, že predikce jakékoli budoucnosti či směru nemožná. Děkuji za pochopení a zamyšlení.
30. 10. 2012 | 10:18

Maximus napsal(a):

Theo

A nějaký argumentíček k tomuto tématu na salónního ekonoma Švejnara by nebyl? Netvrdím, že není vzdělaný a netvrdím, že je špatný či dobrý, jen konstuji o něm nějaká fakta a informace, o kterých spousta lidí nic neví. On je kopálista za bankstery z nejvyšších pater penězoměnců a těm dobře slouží. Nic víc a nic míň. Každý někomu sloužíme. Můžete si jeho obrárek pověsit třeba nad postel nebo na WC, já vás zase žádám, abyste respektoval můj názor a hlavně to, co se o něm píše. Napsal jsem to slušně a bez emocí. Děkuji za pochopení a zamyšlení.
30. 10. 2012 | 11:18

Pepa Řepa napsal(a):

antdemograf-antidoktor-antiekonom
jsem negramotný a počítat umím jen do deseti.
Bohužel.
U Zaorálka zase jiný mudrc dokazuje, že Kalósek plánovaně ničí methanolem důchodce.
Žasnu nad rafinovaností lidskou.
30. 10. 2012 | 11:27

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Theo – Maximus si jistě Vaše doporučení vezme k srdci. Vy byste se naopak měl zamyslet nad tím, co on napsal hned na začátku diskuse: 29. 10. 2012 | 23:57
To je mnohem důležitější než chlácholení typu "to si autor nemůže dovolit, protože je věci znalý a ví, že predikce jakékoliv budoucnosti je nemožná".

Co když je ale autor tak málo sdílný proto, protože prostě musí, aby nevyšlo najevo, pro koho vlastně (v ČR či jinde ve světě) pracuje, aby se neukázalo, že svými radami spolu se Schwarzenbergem přispěl k vytunelování zlatých zásob ČR výměnou za několik kilo papíru - americké dolary a německé dluhopisy.

Chceme-li úspěšně predikovat budoucí vývoj, musíme být především dobře obeznámeni s minulostí a přítomností. A pokud nám v tom někdo brání (ať pod záminkou korektnosti nebo nemožnosti predikcí), je pravděpodobnější, že prostě NECHCE, abychom byli schopni tu budoucnost odhadnout. Nechce, abychom se dovtípili, jaké má kdo s námi plány a mohli se proti tomu bránit.

I já děkuji za pochopení a zamyšlení.
30. 10. 2012 | 11:29

MartinO napsal(a):

Maximus:
Pokud vydáváte blábolení Adama Bartoše za "konstatování faktů" tak potěš koště. Bohužel si vás musím zařadit do kolonky "Přihlouplí konspirátoři".
30. 10. 2012 | 11:43

Pepa Řepa napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude
Republikáni nemohou nabídnout nic jiného než dluhy a války.
--------------
Hmmm jsem rád, že demokrat nedělá dluhy, neválčil a neválčí.
:-)
Na Balkáně, v Libyi, Syrii.....
Také mu jdou záchranné mise jako v Tehránu. Je vidět, že máte v hlavince jasno, žádná kupovitá oblačnost.

Konspirátoři jsou ale dál.
Za vše může republikánský, papeženecko-pejzatý iluminát. Jak jde taková kompilace dohromady netuším.
zvláště ve světě přetékajícím arabským či čínským kapitálem.
Zřejmě má iluminát i šikmé oči a drží ramadán.
30. 10. 2012 | 12:00

Theo napsal(a):

Maximus a Kolemjdoucí,

tak jsme se všichni zamysleli, jenže pochopení se musí odvíjet nejen od instinktu, ale na základě DOBRÝCH informací. Neznám vaše zdroje, ale zapátrám po nich. Že každý slouží pod nějakou skupinou nebo jen heslem, je nejen pro politika nutná věc, privilegium nezávislosti si může dovolit jen málokdo. Je otázkou, zda-li se ten nezašpiněný nezávisláček tak trochu neveze? Nejsem výjimkou, jen považuji politickou korektnost za předpoklad politického rozhodování. Jaké plány nám pan Švejnar zatajuje a kam míří? Nevím, jsem už starý, seč se domnívám, že konspirativní úvahy vždy jádro problému zhoršují ku škodě všech.

Mohu se samozřejmě mýlit.

Má úcta, pánové!
30. 10. 2012 | 12:11

hovorka11 napsal(a):

MartinO:
Nespletl jste si označení konspirátora za toho, který záměrně píše níže uvedený blud. Vždyť víme, že soudobou "nízkou" nezaměstnanost v USA drží tištění falešných dolarů, jejichž klíčová část se přelévá státními pobídkami do navyšování výroby zbrojního průmyslu a ani to nestartuje ekonomický růst v USA.
Záchrana EU je tak v naprostém odpoutání od dolaru a obchodování ve vzájemně směnitelných měnách nebo i krytého EUR.
Stačilo by znovu obchodovat s Íránem bez dolaru pouze za EUR a Evropa by si oddechla, protože by bylo dost ropy a plynu.
Když budete v obchodě mít podvodníka, který vám strká prázdné papírky za zboží, tak je nevezmete, pokud nebude mít nůž u krku - to dělá USA vůči Evropě a sloužící EU se podřizuje.
"Trhy" jsou ten nůž, protože to nejsou trhy ale spekulativní kapitál ovládaný několika lidmi, kteří chtějí vidět klacek velkého podvodníka, aby mohli věřit, že bez ohledu na podvody si z ostatních tím klackem majetek vytříská...
-----------------------

"Takže jakmile jednou bude dohoda na politické scéně dosažena, může americká ekonomika vystřelit dopředu. Nahrává tomu i fakt, že americká centrální banka Fed a ministerstvo financí jsou velmi rozhodné – to je také velký rozdíl oproti Evropské unii. Trhy proto věří více americké administrativě. Po druhé světové válce byla země obdobně zadlužena a během dvaceti let svůj dluh podstatně snížila."
----------------
30. 10. 2012 | 12:20

hovorka11 napsal(a):

Přednáška Andrease Klause vedoucího německé firmy Novertis Invest GmbH vysvětluje polopaticky jak americký systém dolarového vyžírání a zadlužování funguje.
K tomu každý průměrný, kdo se o to zajímá a přemýšlí o tom dojde sám i bez té přednášky.
Lehman Brothers byla jedna z pěti systémových amerických bank patřících k Federal Reserve, která měla nejvíce závazku v Evropě. Nechala se tudíž zkrachovat a dluhy ve výši 400 miliard US zůstaly na kontě věřitelů hlavně Řecka, Německa i ostatních,
Naše banky se radovaly, že ztráty byly jen v řádu procent a daly se doplnit z navýšení poplatků “finančních produktů”.
Dnes US zatím stačí pouze tisknout nekryté dolary aby vysávala všechny dolar používající ekonomiky .
To je podstata finančního rozvratu EU, který se brání kopírováním tohoto nesmyslu pomocí ECB.
Jediná možnost záchrany je přestat striktně obchodovat s dolarem a specielně s USA zavést barterový obchod. Obrátit se zároveň na obchod s růstovými- nejedovatými ekonomikami.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gaWy0WJLGwg#!
30. 10. 2012 | 21:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy