Václav Klaus nemluví pravdu

01. 12. 2007 | 22:15
Přečteno 426381 krát
Do redakční pošty dorazil mejl s následujícím textem: Vazeny pane redaktore, Jeste jednou se omlouvam, ze nam nevyslo vysilani z Michiganu. Uskutecnime neco v budoucnu. Mezitim bych ocenil, kdybyste mohli zverejnit prilozeny text. S pozdravem Jan Svejnar

Přemýšleli jsme, jakým způsobem dotyčný text zprostředkovat Vám, čtenářům Aktuálně.cz. Nakonec mne napadlo, že panu profesorovi založím blog. Trochu atypicky, bez jeho vědomí. Za což se mu tímto omlouvám. Je tedy možné, že tento první příspěvek je zároveň i posledním. Jeho autor se k ničemu nezavázal. Ani nemohl. Nicméně panu profesorovi napíši. Napadá mne i optimističtější scénář, co se další existence tohoto blogu týče. Uvidíme...

Libor Stejskal, editor blogů

Pan profesor Švejnar napsal:

Deník Právo přinesl ve středu 28. listopadu 2007 zprávu o návštěvě prezidenta Václava Klause v úterý 27. listopadu na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V odpovědi na otázku jednoho ze studentů ohledně Jana Švejnara řekl Václav Klaus:

"Na webové stránce pana doktora Švejnara je první věta v angličtině, že byl jeden z hlavních architektů české ekonomické reformy na počátku 90. let minulého století. Tato první věta v jeho životopise je nepravdivá. On se na ekonomické transformaci u nás prostě nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil. To říkám s plnou zodpovědností, protože jsem tehdy byl ve všech orgánech a komisích, které to řešily."

Toto prohlášení je nepravdivé.

Termínem „architect of reforms“ se všeobecně myslí ideový tvůrce reforem, nikoli výkonný inženýr. Na konci roku 1989 jsem přišel s jedním z hlavních návrhů ekonomické reformy, který vyšel pod názvem Strategie ekonomické přeměny Československa nejdřív v PlanEcon reportu (v prosinci 1989) a pak v edici Archy Lidových novin (1990). Tento návrh jsem předložil československé akademické obci v lednu 1990 a ministrům federální a české vlády a guvernérovi Národní banky na víkendovém zasedání na zámku v Kolodějích 2.- 4. února 1990. Na rozdíl od Vladimíra Dlouhého, Tomáše Ježka, Dušana Třísky, Jana Vrby, Josefa Tošovského, Jana Vaňouse a Josefa Zieleniece se Václav Klaus těchto jednání neúčastnil. Můj návrh významně ovlivnil následnou diskusi a koncepční vývoj transformace, ale metoda doporučená mnou a kuponová privatizace provedená pod vedením Václava Klause se lišily převážně v tom, že já jsem dával velký důraz na přednostní vytvoření silného právního systému, aby nemohlo docházet k rozkrádání majetku a jiným nelegálním činům. Též jsem důsledně navrhoval, aby občané dostali silné minoritní podíly akcií podniků, avšak aby většina akcií zůstala pro financování důchodů, zdravotnictví a vstup strategických partnerů.

Text mého návrhu je přístupný na mé webové stránce, www.jansvejnar.cz, v sekci Akademické působení, Publikace.

Pokud Václav Klaus sepsal nějaký seriózní koncept ekonomické transformace, rád bych si jej přečetl.

Zásluhy za realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem „tunelování“, ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepe napsal(a):

Souhlas s Hudryperem.

Jsem přesvědčen, že pan Tříska a spol zneužili informace při registraci požadavků DIKů. Neexistoval žádný dohled a pouze tak se mohlo stát, že pan Tříska je údajně největším držitelem akcií z kupónové privatizace.
02. 12. 2007 | 18:15

Pepe napsal(a):

Pro pokud možno řádného bloggera P.H.

Pan Stejskal může dávat na tento blog kohokoliv. Pan Švejnar tady měl být už dávno.

Řádný bloggere P.H. - jste zřejmě zuřivý klausofil, když Vám to vadí.
02. 12. 2007 | 18:21

Foundryman napsal(a):

2 Martin - doporučil bych věnovat pozornost čtení a následně pochopení čteného. Srovnání NDR s ostatními (mj. ČR) bylo učiněno z hlediska údajně nutné priority legislativního rámce, nejlépe na západě odzkoušeného.
Nuže, příklad NDR ukazuje, že jde o pouhou iluzi.
Nějak jste taky pominul ten Treuhand, kde kradl každý, kdo nebyl líný. V podmínkách skvělého legislativního rámce. U nás se fabriky alespoň "prodávaly" na úvěr, přičemž hodně těch úvěrů bylo i přes lichvářské úrokové sazby splaceno. V DDR se "prodávalo" za 1 DEM.
Ostatně, větší faktickou hodnotu ty fabriky ani u nás, ani v DDR neměly. Zadlužené tam byly i zásoby. V 90% případů byla účetní hodnota značně vyšší než tržní.
A proč se ekonomové nezabývají NDR? Inu, dle mého soudu se ani není moc čím zabývat. Ekonomové do sjednocení neměli co mluvit, rozhodujícím hospodářakým uskupením v SRN byla ucpána ústa zřízením Treuhandu a rozdáním východoněmeckých aktiv. Krytí pasiv zajistil západoněmecký daňový poplatník.
Celý problém totiž spočívá v co nejrychlejším dosažení srovnatelné produktivity, čehož se dá docílit motivací lidí, nikoli jejich uplácením.
Každopádně byla SRN i se svým bohatstvím a celým legislativním rámcem podstatně neúspěšnější než naši reformátoři.
02. 12. 2007 | 18:22

mueller napsal(a):

Aber Hudrypere, holt kdo investoval do fondu, vydaval se jistym zpusobem na milost jeho spravcum, kdo primo do akcii, na milost odhadcum hodnoty (ale tam hrala vetsi roli jeho vlastni informovanost). Nakonec - nikoho snad nenutili ty dva tisice investovat, ne ? A maximalne mohl clovek prijit o ty dva tisice korun, ne ? Reknete mi, odkud vite, ze ja neumim psat dobre knihy, valcovat ocel nebo operovat nadory ? Do jedne knizky jsem uz neco napsal, ocel jsem valcoval, akorat ty nadory ... Tihle lide, pokud investovali spatne, mohli byt v tomto ohledu hlupaky, nebo rekneme treba ze byli suboptimalne vybaveni pro tento druh cinnosti ? Nebo proste meli jenom smulu. Ale to neni zadna hanba, to uz se mi stalo taky, ze jsem spatne investoval. A prinos byl ten, ze si to uvedomili a misto toho, aby se vrhli na investicni obchody, sli zase valcovat tu ocel, s perspektivou valcovani treba hliniku. Pokud si dobre pamatujete - tedy pokud si CHCETE pamatovat - tak ten zloreceny Klaus rikal, ze je to svym zpusobem loterie a at se nikdo nerozciluje, kdyz nevydela. Lip to ovsem neslo, aspon tedy neexistuje zadny dokumentovany pripad, ze by nejake druhe Ceskoslovensko bez Klause a rizene tremi Svejnary s dvema Havly a jednim Pithartem za zady dopadlo lepe. Data jsou ovsem lepsi nez plane pfilisofovani, a tak tedy nejaka fakta: ja jsem neinvestoval nic, pac jsem tenkrat v Cechach nebydlel, tak nevim, jak bych dopadl. Mezi pribuznymi a znamymi (rekneme 15 lidi) neni NIKDO, kdo by o cele dva tisice prisel, nejnizsi vejvar byl ctrnact tisic, nejvyssi 350 tisic - a to ciste jenom z postupneho prodeje akcii, ktere dostali za ty dve knizky. Byli mezi nimi "fondari" i "individualisti". Zbytek byl nekde mezi tim (14-100 tisic). Profesni skladba od zahradnika pres soustruznika k inzenyru-strojari, inzenyru-ekonomovi a profesorovi chemie. Nejlip dopadl ten strojar. Japa to dopadlo ve vasem okoli, abysme jenom tak naprazdno nezvanili ?
02. 12. 2007 | 18:25

Pepe napsal(a):

Pan Klaus nelhal pouze o tom, co je napsáno v příspěvku pana Švejnara. Lhal o sponzorech ODS a také o dalších věcech. Nechme se překvapit, co se ještě vyvalí - volba je až v únoru a to je ještě dost času ....
02. 12. 2007 | 18:25

blumfeld napsal(a):

Padlo tady slovo "tatíček". K tomu bych dodal, že si jednou rádi v dobrém vzpomenete na tatíčka Klause, když brojil proti Bursíkům a potažmo Švejnarům, Evropské unii a dalším "do vlastních kapes penězovodcům", aby nedávali žrádlo do benzínu, protože pro vás bude dražší namazat si chleba máslem, než objet autem celou republiku a ještě to máslo, protože abyste ušetřili, bude jen pomazánkové, se bude muset jmenovat bůhví jak jinak... nejlíp anglicky. Když někdo napíše "tatíček Klaus", beru to jako poctu Klausovi, protože dnes je jedním z mála politiků, kteří hájí zájmy nejen tohoto národa, ale i zdravého rozumu.
02. 12. 2007 | 18:30

marian napsal(a):

Jednoduše - malá skupina lidí v té době pomohla k neuvěřitelnému bohatství svému, svých kamarádů ale i Krejčířům, Mrázkům, Pitrům a mnoha dalším . Teď musíme tyto miliardové dluhy tvrdě splácet.Obešli bychom se bez reforem a do důchodu bychom šli třeba v pětapadesáti. Mně je padesát, de facto už mám teď "dost" a to mám ještě vydržet patnáct let ? Člověk dokáže pořád něco dělat. Je zvyklý. Ale těžkou práci už ne ! Zloději hrají golf, korzují po světě, pořádají nákladné rauty , podnikají s ukradenými penězi a smějí se nám ostatním, kteří prostě neměli tu možnost a INFORMACE ! A král toho všeho pochopitelně skončil na HRADĚ ! Jak jinak. Za odměnu.
02. 12. 2007 | 18:31

Pepe napsal(a):

Pro muellera

Při těch Vašich výpočtech kdo kolik vydělal jste nějak zapoměl na ty DIKy, kteří svěřili své knížky (tedy 2.000,- Kč) investičním fondům. Ti všichni přišli prakticky o všechno. Na privatizaci vydělali pouze ti, kteří se spolehli sami na sebe. Kolik dostali ti z Harvardských fondů pana Koženého? Desetinásobek? Kulový! Kolik dostali ti z CS Fondů pana Tykače? Bezcenné akcie Drůbežáren Příšovice! Tedy opět kulový! A tak by se dalo pokračovat. Jak vznikli v této republice desítky miliardářů v čele s Petrem Kellnerem? Zamyslete se - zakladatelé PPF přece nevlastnili majetek fondů - oni ho měli spravovat pro své akcionáře. Jak se mohl miliardový majetek stát vlastnictvím Petra Kellnera? Jako odměna za dobrou správu fondů? To by musel spravovat ty fondy stovku let - aby se dostal k majetku, který dnes údajně vlastní. A tak by se dalo pokračovat hezky dlouho.
Upozorňuji všechny, že já nikomu nezávidím - ale zlodějna je pořád zlodějna.
02. 12. 2007 | 18:35

mueller napsal(a):

No, s NDR to bylo presne tak, jak pise Foundryman. Coby obyvatel Nemecka v teto dobe jsem to mel z prvni ruky. Uz si ty vsechny afery nepamatuju, ale pres Treuhand se rozkradlo vsechno, co melo hodnotu, zbytek se zplanyroval, a rozdil mezi skutecnou a ucetni hodnotou se prevedl do nejakeho fondu nebo jak tomu rikaji, ktery se postupne splaci. Kam se na Nemce hrabe - co se tyce rozkradenych hodnot - ceska privatizace. Nas zapadni Nemce stala NDR uz pres TISIC MILIARD marek, coz je suma, zcela se vymykajici jakemukoliv znazorneni. A to ne na papire, natvrdo. Taky by se nemelo zapomenout na to, ze "za Klause" se bohatym Nemcum musely zaplatit ve tvrde mene od RVHP narizene dluhy ceskych podniku u soudruhu z NDR, ktere se prepocitaly v politiky stanovenem, vyderacskem kursu 1 DEM = 2 vychodni marky, pricemz dluhy v opacnem smeru, co meli soudruzi z NDR u nas, se platily v trznim pomeru koruna:DEM (18:1 nebo tak nejak). Ale to bysme se mohli upsat, vsichni ti Martinove a podobni stejne nechteji slyset zadne argumenty, chteji vyjadrit, ze kdokoliv, kdo jim naslibuje pecene holuby do huby, je jim milejsi, nez Klaus, co jim rika, ze je treba pracovat a myslet vlastni hlavou.
02. 12. 2007 | 18:36

mueller napsal(a):

Mily Pepe, vy neumite cist. Ja znam osobne nekolik lidi, co dali body fondum a nikdo z nich o nic neprisel, jenom vydelali. Neznam zadneho osobne, kdo o ty dva tisice prisel. Vy znate nekoho osobne ? No a to byla prave ta loterie, ne ? Kdyz nechteli o nic prijit, nemeli ty dva tisice investovat a meli si koupit treba kolo.
02. 12. 2007 | 18:41

Pepe napsal(a):

Naprostý souhlas s marianem.

Také bych bral skvělý obchod s OKD, který udělal pan Bakala. S doly získal cca 40.000 bytů za 4 miliardy korun. Stačí počítat - byty nyní prodává za několikanásobek průměru 100.000,- což je cena pořízení těch 40.000 bytů. Touto transakcí vydělal pan Bakala desítky miliard a doly ve skutečnosti získal úplně zadarmo. Potom si samozřejmě může stavět dům v Modravě za 150 miliónů....
02. 12. 2007 | 18:41

Petr Pokorný napsal(a):

Pane Švejnare, lžete!

Právní stát, právní systém, právní prostředí, právní rámec...Pomineme li, že i při dnešním systému 18 let !!! od revoluce ekonomické kauzy mají nekonečné trvání, tehdy a za pochodu by soudci soudili ze dne na den? K smíchu! A někdy mi připadá, že Švejnar je teoretik teoretiků a měl by se podívat ze školních škamen, z univerzitních blábolů a univerzitních piedestalů pravdě do očí, jak to skutečně na zemi vypadá a hlavně vypadalo!
Čas hrál roli a každý týden navíc mizela miliarda!Mohl nějaký diktátor ze dne na den udělat přítrž?
http://www.parat.webzdarma.cz
02. 12. 2007 | 18:42

mueller napsal(a):

Mily Pepe, vy opravdu neumite cist. To nebyly vypocty, to byla FAKTA. Citite ten rozdil ?
02. 12. 2007 | 18:47

bigjirka napsal(a):

také já přeji hodně zmaru panu profesoru Švejnarovi
02. 12. 2007 | 18:48

Pepe napsal(a):

Pro muellera

já přece neříkám, že všechny fondy byly rozkradeny. Štve mne ale, že nebyla nastavena jasná pravidla. Nikdo z těch, pro které bylo dodržování zákona prioritou na kupónové privatizaci vydělat nemohl. Já mám dobrou paměť - knížky se nedaly od lidí kupovat bez rizika, že kupec takových knížek přijde o všechno. Nebylo to legální. Mnozí vykukové se nebáli - a z těch jsou dnes milionáři. Obyčejný plebs nedostal šanci právě proto, aby se napakovali ti, co měli odvahu porušovat pravidla. A za to je zodpovědný mimo jiné také papá Tunel, který se na právní rámec úmyslně vykašlal.
02. 12. 2007 | 18:48

blumfeld napsal(a):

@marian: To bude spíše o tom, kdo měl kolik vlastního rozumu. Já jsem v době kuponové privatizace byl řadový občan bez exklusivních informací, nezaměstananý a žil jsem v jednom pohraničním městě na konci světa - prosťáček, dalo by se říct. Přesto jsem vydělal přes 40 tis. Serte si nejprve na svoji hlavu, než někomu začnete nadávat do zlodějů.
02. 12. 2007 | 18:50

Kolbaba napsal(a):

Kvalifikovanost komentářů je vidět v tom, že kuponová knížka stála 1000 Kčs a nikoliv 2000 Kčs.
Kožený sliboval jistotu desetinásobku, tj 10 000 Kčs a myslím, že to dodržel.

Pan Švejnar by mohl také vysvětlit, jaký rozdíl on vidí mezi "kreativním účetnictvím" na př. Enronu a tunelováním. Možná také rozdíl mezi prodejem banky za 1 Kč a loupeží.
Už jen jeho prohlášení, že jsme vynalezli zlodějnu, ho v mých očích naprosto diskvalifikuje.
02. 12. 2007 | 18:51

Jag napsal(a):

Řekl bych,že už chápu Putina,proč se bojí zavést normální demokratické procesy ve fázi,kdy společnost nemá morální a právní spolehlivost.Pokud se v Rusku bude normálně pokračovat,pak se i prezidentské pravomoci mohou omezovat.V bordelu je totiž důležité,aby mohl rozhodnouty tychle jeden.I když po poradě.Masaryk to dělal po rozpadu Rakouska-Uherska také,demokracie sice nebyla ideální,ale nebyla zlodějská anarcjie.Havel se zbavil odpovědnosti hned a zasadil se o vznik anarchie a zlodějny.Spoléhat na to,že místo prezidenta a jeho silných pravomocí, v přechodové fázi od totality,převezme odpovědnost za společnost justice,a navíc silně potlačená a prokomunizovaná, si mohlo myslet jen malé děcko.Disidenti a jejich rozdělení moci po revoluci,byl největší omyl naší novodobé historie.Umožnil totiž nástup mafií a zlodějů.Jako vždy platí,lidumilům patří nakopat do prdele.Ostatně to se ukázalo hned po propuštění zlodějů a vrahů na amnestii,kde jim lidumil Havel dal druhou šanci.....které využili bezezbytku.
02. 12. 2007 | 18:52

Pepe napsal(a):

Pro muellera

Jaké výpočty? Ty s těma markama tam při psaní mého příspěvku ještě nebyly a na ty jsem tedy nereagoval.
02. 12. 2007 | 18:52

Jájínek napsal(a):

Pane Švejnar, že se nestydíte. Vůbec nic jste pro náš stát neudělal (kromě podílu na arbitráži s ČSOB) a teď, když jde o post prezidenta, se sem hrnte a snažíte se ho získat formou pomluv protikandidáta. Prý jste do USA odešel kvůli komunistům, ale teď jste s nimi jedna ruka. Nezlobte se, ale z mého pohledu jste odešel ne z politických důvodů ale pouze za penězi, resp. za lepším si zajištění života. Tak si žijte v klidu v USA, kde se citíte nejvíce jako doma a nenechávejte se unést vidinou hlavy státu ČR.
Já osobně bych takového člověka jako jste vy za prezidenta nechtěl a doufám, že nejsem sám.
Přeji hodně štěstí v USA.
02. 12. 2007 | 18:52

Hudryper napsal(a):

Pro Muelera alias Mlynáře
Vaše statistika dokládá
úžasné výsledky z Vašeho okolí,kdy jste v republice nebyl. Dobrá !
Ale zpět k východiskům.
Setkal jste se venku s
právně povoleným fíglem ,kdy jeden
z akcionářů může navýšit
základní kapitál tak,že všechny ostatní podíly se stanou minoritními? Víte jak se "dělaly majority"
k následnému prodeji velkospekulantům typu Nomura? Až tato fáze kuponovky "vydala" své
ovoce-základ kasinového kapitalismu ČR.Howgh !
02. 12. 2007 | 18:53

mueller napsal(a):

Mily Pepe, a proc jste neudelal ten skvely obchod s OKD misto Bakaly VY ? Vy zjevne vite, jak se co ma delat, proc jste se do toho neoprel ? A to uz tenkrat, na zacatku tech devadesatych let ? Dneska jste mohl byt miliardar a ukazovat vsem, jak se delaji obchody cestne a spravedlive. Ale treba jeste neni pozde, zacnete a oprete se do toho !!
02. 12. 2007 | 18:55

Pepe napsal(a):

Pro blumfelda

Já jsem "vydělal" 70.000 na první vlně. Přesto je to prd proti těm, kteří zneužili informací a vytunelovali investiční fondy. Různí Kellnerové, Tykačové Frantové, Šrejbrové a další okradli své akcionáře. A nikdo se tím nezabývá. Před pár dny například zastavili trestní stíhání Tykače a Dienstla za tunelování CS Fondů.
02. 12. 2007 | 18:56

Petr Pokorný napsal(a):

Podepíši "kobabu"
02. 12. 2007 | 18:56

lonerider napsal(a):

radsi LAUS (= nem. pro ves!) nez KLAUS
02. 12. 2007 | 18:56

mueller napsal(a):

Kolbabo, Kolbabo. Byly dve knizky, kazda za 1000.
02. 12. 2007 | 18:57

mueller napsal(a):

Hudrypere, budto jste blbej nebo se tak delate. Samozrejme mluvim o lidech z meho CESKEHO okoli, vy trumbero.
02. 12. 2007 | 18:59

Pepe napsal(a):

Pro muellera

mně ten obchod nikdo nenabídl, neměl jsem asi ty správné přátele mezi poslanci a senátory.
Já si přece nestěžuji na to, že jsem tento obcho nemohl udělat. Poukazuji pouze na to, že se tady dělají evidentně špatné obchody se státním majetkem. A ti, co by měli takovým obchodům zabránit sedí v Senátu, Poslanecké sněmovně a samozřejmě i na Hradě.
02. 12. 2007 | 18:59

Ford napsal(a):

Martin: Pokud chcete vykládat že někdo něco udělal špatně, tak musíte mít někoho kdo tu samou věc ve stejné době udělal dobře! Tak a znovu se ptám, kde je ta druhá Česká republika, která udělala změnu systému bez Klause skvěle standardní cestou? Žádnou takovou nemáte, tak nemůžete plácat, že to někdo udělal blbě, když to nemáte s čím porovnat. To je jako kdybyste plival na maratonce, že doběhl až po sprinterovi na 100m. NDR se používá, protože nám byla dost podobná. Je otázka jestli by bez finanční podpory SRN dopadli hůř nebo líp.
02. 12. 2007 | 19:00

clay napsal(a):

tahle trapná osůbka chce být naším presidentem?
02. 12. 2007 | 19:03

Načurál napsal(a):

Hudrypere, vy víte hovno na kvadrát, ale blafete jak profesor z Ameriky.
Pracovníci PVT prohlásili, že jsou schopni zpracovat software pro kuponovou privatizaci jen v případě, že se jim koupí Adabas A Natural, protože s jejich bulharskou pirátskou kopií umí pracovat ještě z dob JSEP. Adabas a Natural byly produkty Software AG a logicky tu vznikla pobočka a navrácený emigrant měl s kuponovkou společné jen to, že uměl Adabas prodávat.
Hloupost příznivců p. Švejnara je do nebe volající, být jim, tak kandidaturu na prezidenta volů neberu.
02. 12. 2007 | 19:04

mueller napsal(a):

Pepe, Pepe: "Při těch Vašich výpočtech kdo kolik vydělal jste nějak zapoměl na ty DIKy ...". Nejak ztracite v tech vasich kvákách prehled. "Pro muellera
Jaké výpočty? Ty s těma markama tam při psaní mého příspěvku ještě nebyly a na ty jsem tedy nereagoval.". Bezte radsi neco uzitecneho delat. Treba poradne investovat vasich 70000, ktere jste si nakradl (cela kuponovka byla prece, jak vase parta tvrdi, zlodejna, ergo ten, kdo na ni vydelal, je zlodej ...).
02. 12. 2007 | 19:05

Mrzký kazatel napsal(a):

Pane Švejnare, myslím si, že teď není vhodná doba abyste se ucházel o post prezidenta ČR. Vy jste, jak o Vás vím, slušný člověk. Nechte nás prosím, v té naši špině se dokonále vyválet. Nešpiňte se, prosím.Za deset patnáct let tu zločineckou sebránku porazí kola demokracie, pak nejen Vás, ale i spoustu dalších vzácných Čechů se zkušenostmi z opravdového demokratického světa, budeme potřebovat. Dnes ještě ne!
02. 12. 2007 | 19:05

mueller napsal(a):

Pepe, vy se mi libite cim dal tim vic: "A ti, co by měli takovým obchodům zabránit sedí v Senátu, Poslanecké sněmovně a samozřejmě i na Hradě.". Predpokladam, ze tim, co sedi na Hrade, minite Vaclava Klause, ano ? Muzete nam tady nastinit, jak byste si predstavoval, ze Vaclav Klaus zabrani obchodum Bakaly a OKD ?
02. 12. 2007 | 19:08

spet napsal(a):

Pane profesore Švejnare, byl bych rád, kdybyste se stal naším prezidentem, protože Vás pokládám za slušného člověka. Slušnost je to, co nám v tomto státě nejvíce chybí. Dnes už nemá smysl z čehokoliv obviňovat pana Klause, který si svojí úlohu splnil a který je vlastně obětí své doby. Dále nám chybí kvalitní pravicová i levicová strana, protože od dob opoziční smlouvy se zde rozmohla politická korupce. Jak jsem byl hrdý na to, co se nám povedlo v roce 1989, tak jsem současnou situací znechucen. Je to zřejmě záměr, neboť rozhádaný národ se lépe ovládá. Pokud Vás to neodradí, přeji Vám vše nejlepší.
02. 12. 2007 | 19:09

blumfeld napsal(a):

@Mrzký kazatel: za deset, patnáct let bude prezidentem Paroubek Forever, a česká politika bude tou největší žumpou v dějinách až šílený Dr. Rath, bude v podhradí provádět pokusy na dvojčatech, hledajíc pod nánosy make-upu recept na věčné mládí. Přeji dobré probuzení.
02. 12. 2007 | 19:12

mueller napsal(a):

No jo, Spete, slusnych lidi je tady spousta, na to neni potreba americky import. Dovolim si tvrdit, ze by se nasly v Cechach a na Morave desetitisice ci statisice lidi, kteri jsou slusnejsi nez pan Svejnar, a tudiz by meli pred nim na presidentskem postu dostat prednost, ne ? Uz jste se snazil nejakeho najit ?
02. 12. 2007 | 19:15

Pepe napsal(a):

Pro muellera

tzv. zákonným rámcem !!!

Zákony schvaluje prezident, zákony tvoří sněmovna a senát. Nic jiného jsem na mysli neměl.

Doufám, že si nemyslíte, že prodej OKD byl běžným obchodem mezi soukromými subjekty. Šlo o politické rozhodnutí...
02. 12. 2007 | 19:15

hernandez napsal(a):

To Petr Pokorný.
Pane Pokorný, uklidněte se a utřete se. Pak si přečtěte něco k problematice, než začnete psát, vyvarujete se tak hloupostí. Každému se nemusí líbit žít v politicky zasmrádlém kotlíku a pod vládou zkorumpovaných hovniválů jejichž jediným hnacím motorem je co největší privátní kulička. S naším kleptomanským Francem Josefem na Hradě včetně.
02. 12. 2007 | 19:17

Pepe napsal(a):

Pro muellera

blbec se nezapře.... Jaká moje parta? Nejsem a nikdy jsem nebyl členem žádné strany!!!
02. 12. 2007 | 19:20

mueller napsal(a):

No, Pepe, to je ale dost slabe. Pripomina mi to stary vtip, jak dva sedi v hospode a jeden z nich si kamaradovi stezuje, Nevim jak je to mozne, ale ja nikdy nevyjdu s penezma, posledni tyden v mesici jsem vzdycky svorc. A kamarad mu rika, vis co, ja mam pro tebe skvelou radu, co s tim. Vydelavej proste víc ! Takovi myslitelove jako vy by to teda vytrhli.
02. 12. 2007 | 19:21

mueller napsal(a):

Pepe, Pepe. "Parta" neni "Partei" ci partaj, to si pletete. No, vase parta, co tvrdi ty nesmysly, co tvrdite vy.
02. 12. 2007 | 19:23

Pepe napsal(a):

Pro muellera

Čím dál tím více mimo mísu ....
02. 12. 2007 | 19:24

Pepe napsal(a):

V politice chybí především mravnost a skromnost.
A každý, kdo obdivuje naše přední zloděje, t.j. miliardáře je nepochybně duševní mrzák. Tak je to pane muellere, zamyslete se nad sebou....
02. 12. 2007 | 19:28

spet napsal(a):

To mueller: souhlasím, že navzdory všemu jsou zde slušní lidé, ale nejsou veřejně známí. Možná je to tím, že vstup do politiky vyžaduje hroší kůži. Já si troufám konstatovat, že potřebujeme někoho, kdo rozčeří ty kalné vody. Nevím o nikom jiném, než o panu Švejnarovi.
02. 12. 2007 | 19:28

Pepe napsal(a):

Souhlas se spetem !!!
02. 12. 2007 | 19:29

blumfeld napsal(a):

@spet: kalné vody možná Švejnar rozčeří, ale proti čnící skále kozervativních hodnot důstojnosti a zdravého rozumu Klausova, jsou šplouchem výkalu pšouka letícího...
02. 12. 2007 | 19:37

mueller napsal(a):

Pepe, Pepe. Vy furt, ze nechcete Klause, a pak, ze v politice chcete skromne a mravne lidi. To je na Klause jako usite, takze vy ho vlastne chcete a nevite o tom. Mne pripada Klaus docela skromny a mravny: nekrade, nelze, nechce se stat riditelem zemekoule jako treba mnoho jinych, vyjadruje se slusne, dobre se obleka, atd. Ovsem ma jednu negativni vlastnost - tedy myslim ve vasich ocich, ne v mych - rika vam, ze mate myslet hlavou a nenechavat se oblbovat samozvanymi proroky. Zamyslel jsem se nad sebou, jak jste mi doporucil, a dosel jsem k nazoru, ze mam pravdu. Co stim hodlate delat ? Nemel byste nejaky investicni navrh pro 70 tisic korun ?
02. 12. 2007 | 19:44

klokan napsal(a):

Vůbec mě nepřekvapuje, že Klaus lže.
Klaus je typický zaprděný Čecháček a proto je tak oblíbený. Hodně lidí se tady u nás s ním dokáže díky této vlastnosti identifikovat :-(
Takoví jsou pochopitelně i v parlamentu, takže to pan Šcejnar nebude mít lehké...
02. 12. 2007 | 19:45

Karton napsal(a):

Byl jsem bez zkušeností a tak jsem své kupony vložil do fondů a vydělal 20 ti násobek; samozřejmě že jsem je prodal, až začal být o ně zájem a stoupla jejich cena. Stačilo jen sledovat kurzy. V ekonomice jsem byl tenkrát naprostý nováček, přestože jsem uměl jiné věci. Lidé se museli naučit, že největší cenu mají v dnešní době informace; když budete znát, jaká čísla vyjdou ve sportce, vyhrajete jackpot, ale musíte si vsadit.
02. 12. 2007 | 19:48

blumfeld napsal(a):

@klokan: Klaus hájí zájmy tohoto národa vůči RVHP více než kdokoli jiný, v tom smyslu je bezesporu "čecháček" a já to vnímám jako poctu, čím více takových tím lépe.
02. 12. 2007 | 19:52

Profík napsal(a):

Václav Klaus nepatří na hrad, ale na psychiatrii.
02. 12. 2007 | 20:02

Karton napsal(a):

Souhlas s blumfeldem. Klokan je asi Moravák a proto zaprdění Čecháčci. Já jsem sice rozený Pražák, ale žiju 55 let na Moravě a myslím si, že lidé z každého kraje prdí. Jako prezidenta nepotřebujem žádného internacionála anebo šlechtice, ale člověka, který má odvahu bránit naše zájmy před celým světem a to jak Čechů, tak i Moraváků a Slezanů. Člověk, který si teprve nedávno udělal naše občanství (v roce 1997 ho ještě neměl, jinak by ho Havel udělal předsedou vlády) pro mě není vhodný prezident. Už jsme byli zaprodáni několikrát.Mimochodem být antoklauzem neí žádná pocta; je to z nouze ctnost.
02. 12. 2007 | 20:03

Kenedz napsal(a):

Zákony před započetím privatizace se nepovedly, ale vysvětlete mi někdo, proč se nepovedlo zprivatizovat banky dříve.
No přece proto, aby bylo kde brát na to "privatizované".
Podle mě - největší chyba Klausů, Kočárníků a jím podobných.
Vždyť až teprve vámi opovrhovaní SOCANI je zprivatizovali.
Směšné, že?
Byl to přece záměr, to je jasné.
02. 12. 2007 | 20:29

LEVAK napsal(a):

Pane Stejskal jak je možné,že tu někdo píše velkým písmem?Přece jste nás již několikrát upozorňoval,že se to zde nesmí a pokud někdo tak učiní bude vymazán!
02. 12. 2007 | 20:32

LEVAK napsal(a):

Dovolím si upozornit,že jedni z kmotrů privatizace,strana ODA,odchází do zapomění a k 31.12. končí svou činnost.Takoví to byli ekonomičtí odborníci,ale myslím si že nedokázali dělat nic jiného než dluhy.Velmi by mě zajímalo kdo je za ně uhradí!Měli by sami pokud jsou tak čestní jak tvrdili!Otcové zakladatelé Kroupo, Ježku,Dlouhý a ostatní pochlapte se!
02. 12. 2007 | 20:37

Pepan napsal(a):

Pane Blumfelde, co to máte za názory ? Doufám, že ještě nepodporujete české nácky ? Po celý život mně někdo vnucoval přiblblé názory, že bojuje za moje blaho za moje šťastné zítřky a přitom kradl a lhal. Běžte už do háje. Kdo lže nebo nemluví pravdu, ten i krade. Je to stejná banda a stejní pacholci a je úplně jedno jestli je na hradě nebo v podhradí. Hajzlíci nepatří ani do společnosti ani do politiky.
02. 12. 2007 | 20:43

Ladic napsal(a):

http://www.tyden.cz/rubriky...

Hoteliér Vlastimil Dvořák si zpětně může gratulovat, že se jeho přítel Jiří Paroubek stal premiérem. Na sklonku jeho vlády dosáhl úspěchu, na který marně čekal od počátku devadesátých let. Ministr financí Bohuslav Sobotka mu na daních prominul 26 milionů korun

To víš. leváku, ekonom Sobotka je king...
02. 12. 2007 | 20:43

Ladic napsal(a):

To - Blumfeld - souhlas....
02. 12. 2007 | 20:45

blumfeld napsal(a):

@LEVAK: pokud jde o dluhy, je lépe na poslední vládnutí KSČSSD raději nemyslet... ve srovnání s s ODA je to jako když sopka při své poslední erupci zavalí hrachor jarní...
02. 12. 2007 | 20:46

Ladic napsal(a):

02. 12. 2007 | 20:49

LEVAK napsal(a):

Ad blumfeld:já jsem myslel dluhy strany ODA!
02. 12. 2007 | 21:00

Ladic napsal(a):

http://volby.kategorie.cz/s...
Takoví to byli ekonomičtí odborníci,ale myslím si že nedokázali dělat nic jiného než dluhy.Velmi by mě zajímalo kdo je za ně uhradí!Měli by sami pokud jsou tak čestní jak tvrdili!
02. 12. 2007 | 21:04

Antiklaus napsal(a):

Pochybuji, že tento příspěvek bude prof. Švejnar vůbec číst, ale kdyby náhodou: Pane profesore, máte mou plnou podporu v kandidatuře na prezidneta ČR.Byl bych rád,kdyby opět po pěti letech Česká republika měla prezidenta, za kterého by se nemusela stydět.
02. 12. 2007 | 21:06

Ladic napsal(a):

Aniklausi - jakého jste tedy pohlaví?
02. 12. 2007 | 21:10

Ladic napsal(a):

02. 12. 2007 | 21:12

Ladic napsal(a):

Nedávno pan Švejnar ve zprávách řekl, že se těší až bude doma na univerzitě (doma v Americe). Při nevoli novinářů řekl, že doma je i tady, že zde chodí k lékaři a má tu svého zubaře. Je to jasné, v Česku jsou lékaři asi 10x lacinější než v Americe. Tak toto je základem jeho češství, laciná lékařská péče?
Potěš nás Pán Bůh s takovým prezidentem.
02. 12. 2007 | 21:15

zahranici napsal(a):

vam to nestaci co dnes rekl Jezek v TV ?? tech 50 miliard je ale tezce podhonocena. Cesku vladnou lumpove, ale narod je miluje, radsi domaci lumpy nez slusne odjinud.
02. 12. 2007 | 21:16

Petr napsal(a):

teda Švejnar to je drzost, jedna přednáška a už je architektem reforem? to si musí dělat legraci, v roce 1990, tady bylo takovýchto ekonomů s radami a přednáškami. No nic jenom to ukazuje na ubohost tohoto "kandidáta na prezidenta":-)
02. 12. 2007 | 21:20

Ladic napsal(a):

Paroubek přivedl na svět kandidáta socialistů: amerického profesora Švejnara. Na této kandidatuře je zajímavé hlavně to, že se v názoru na politiku ČSSD s Paroubkem neshodne skoro ve všech položkách. Paroubek si jej také nevybral ve smyslu pozitivním – jako kandidáta socialistů, nýbrž ve smyslu negativním: jako muže, který porazí Klause
http://karel.steigerwald.cz...
02. 12. 2007 | 21:21

blumfeld napsal(a):

@Pepan: Pane Pepane, co je přiblblý názor? Cpát jídlo do benzínu, obchodovat se vzduchem (v Rumunsku prodají, v Česku koupí...), pomazánkové máslo se nesmí jmenovat pomazánkové máslo, anglický bochník se nesmí jmenovat anglický bochník, slivovice se nesmí jmenovat slivovice, rum se nesmí jmenovat rum, špekáček se nesmí jmenovat špekáček, musíte zavřít cukrovary, protože jsou prosperující a vyrábí moc cukru... atd... atd... tak daleko to nedotáhli ani komunisti. Nebo to druhé? Odpovězte si sám.
02. 12. 2007 | 21:23

Ladic napsal(a):

Možný prezidentský kandidát Jan Švejnar by se ocitl ve střetu zájmů, pokud by se stal prezidentem a zároveň zůstal předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky. Švejnar je podle svých slov připraven funkci v bance opustit, odmítá ale říct kdy.
ČSOB je ve sporu s českým státem o miliardy korun. Dokonce podala na Českou republiku mezinárodní žalobu.
02. 12. 2007 | 21:24

Věžák napsal(a):

Je smutné, byť pro dnešek příznačné, že při volbě prezidenta ČR mají dnes naši zákonodárci (o mínění daňového poplatníka přece nikdo z nich nestojí) po 18 letech "budování" mediokracie z vlastní volby tu pochybnou příležitost volit mezi nulou a O,1.

Pana Švejnara v mých očích, kromě jiného, diskvalifikuje jeho práce pro PlanEcon, což byla dlouhá léta expozitura CIA. Obávám se tudíž, může být kvalifikovanou osobou pro prosazení plánů USA na subverzi EU prostřednictvím členských států EU jako ČR a Polsko, které nyní iniciativně plní úlohu téměř sebevražedně tupých,geopolitickou realitu nechápajících a do budoucna nevidících "děvek pro všechno", které budou USA pragmaticky a nemilordně odkopnuty až splní svůj jidášský úkol - tj. až USA najdou jiné priority pod tlakem geopolitických změn ve světě.

Na pana Klause mi, prosím, nesahejte. Sice zvracím, kdykoli si uvědomím, že mu moje alma mater vložila do dvanácterníku profesorský titul, avšak, coby exponent bankovního sektoru (nikdy nebyl národohospodářem, ekonomem schopným vygenerovat hospodářský růst) by měl mít v ČNB již dnes pomník za vytvoření bankovního komunismu v podmínkách zavádění čiročirého kapitalismu volné soutěže bez přívlastků a sociální dimenze, bez zodpovědnosti k vlastnímu národu. Převedení majetku státu do rukou bank při totálním zatemnění (a to i mozků přihlížejících a dosud nechápajích spoluobčanů)je kouzelnickým kouskem, z kterého si musí závistí stříknout do gatí Copperfield i šéfové MMF a Světové banky. Pod jeho vedením došlo k největšímu přerozdělení (do předem určených rukou) národního majetku od Bílé Hory,(co nebylo přerozděleno, to bylo rozkradeno nebo v žoldu cizích kapitálových skupin zlikvidováno (viz Poldi Kladno)) a že dosud sedí na nesprávném hradě, bez filtrovaného vzduchu, je jen důkazem toho, že je z těch partajních zlodějů a zlodějíčků skutečně ten nejlepší, prostě celebrita.

Přátelé, copak nikdo z Vás nezná někoho, stojícího vně stávající politiky, kdo by nebyl vhodnějším kandidátem na presidenta? Ale kdo z nich skočí rovnýma nohama do toho hnoje, kterým je dnes parlament a senilát? Co za prezidenta ten hnůj chce, koho ve své omezenosti kandiduje, to je další "hra" lidí, kteří jsou totálně odtrženi od problémů a názorů těch kusovek, co je jednou za čtyři roky volí. Do doby přímé volby prezidenta jsou všechny naše intermetové diskuze o současných kandidátech trochu zbytečné. Jde vlastně jen o to, který z nich udělá méně ostudy ve světě.
02. 12. 2007 | 21:35

Ladic napsal(a):

To - Věžák - asi by jste to měl vzít vy...
02. 12. 2007 | 21:37

Karton napsal(a):

Podle mezinárodního průzkumu kradou nejvíce z celé Evropské unie v obchodech obyvatelé ČR. To nás naučili komunisté (kdo nekrade okrádá rodinu). Horší jsou jen Pobaltské republiky, které přičuchly ke komunizmu déle. A teď hledejte u nás člověka, který v životě nic neukradl a nikdy nelhal a musí mít věk na prčezidentský post. Kdo jste bez viny hoďte kamenem.
Privatizace IPB a její následný převod na ČSOB za zápornou cenu byla pěkná zlodějna, z které ná pěkných pár milionů váš milovaný strýček z Ameriky Švejnar, samozřejmě vše v rámci zákona. On je představitelem banky, která se soudí se státem, kterého má být prezidentem o miliardy. Že se nestydí kandidovat
02. 12. 2007 | 21:50

Ladic napsal(a):

To -Karton- výstižné...
02. 12. 2007 | 21:56

Jan H. napsal(a):

P. Svejnar se u mne deklasoval formulaci "Zásluhy za realizaci kuponové privatizace, která mimo jiné obohatila světový slovník o pojem 'tunelování', ale Václavu Klausovi samozřejmě upřít nelze." Slusny clkovek by takto neferove o svem souperi nevyjadril. :-(
02. 12. 2007 | 22:04

ujo napsal(a):

tak jsem to přečetl (částečně přeskákal) všechno a je mně smutno. Z reakce (možná zbytečně ostré) na poněkud tendenční vyjádření takový festival: nenávisti,nekompetentnosti,urážek, polopravd a lží z obou stran. Proč bychom (i když diskuse je anonymní) nemohli udržet "glanc" Utěšuje mne jenom naděje, že diskutující neobráží skutečné kvality národa. Bohužel ta naděje není nijak silná.
02. 12. 2007 | 22:09

LEVAK napsal(a):

Teď jsem poslouchal zprávy na ČT 1 o volbách v Rusku.Samá kritika,tam dohlíželi profesoři na studenty aby volili Putinovu stranu, tam zase vyhrožovali zaměstnancům že budou propuštěni pokud neučiní totéž,atd.Rusko neumožnilo kontrolu voleb a tím byly nedemokratické,atd. Sám se ptám,když Polsko nepřipustilo mezinárodní pozorovatele a ještě se rozčílili když jim to bylo nabídnuto tak se to v našich mediích jen konstatovalo a tečka.Když Topolánek si nechal v rámci utužování demokracie podepsat od všech poslanců a senátorů ODS,že budou volit Klause a nikoho jiného tak se to taky jenom konstatovalo.A tak by bylo možné pokračovat dále.Prostě i tady platí,že všichni jsou si rovni ale někteří jsou si rovnější!
02. 12. 2007 | 22:16

LEVAK napsal(a):

Ad ujo:vážený doporučuji Vám se nedivit zvláště tam,kde se objeví "Ladic".Podle mého vyhodnocení je to člověk zaměstnaný a placený některým poslancem modrého vyznání a za peníze zde prosazuje až neurvalým způsobem modré vize.Jen si všimněte,že když začne "řádit" tak je to v takové frekvenci,že absolutně nemůže být v normálním zaměstnání!
02. 12. 2007 | 22:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik textů, které odporovaly Kodexu diskutujících (např. byly napsány velkými písmeny).

A jen na okraj: dnes jsem dostal mejl od pana profesora Švejnara, že s založením tohoto blogu souhlasí. Zdá se, že se seznam blogerů rozrostl o dalšího velmi zajímavého autora.

Přeji všem hezký konec víkendu.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 12. 2007 | 22:44

Jana napsal(a):

Internetové blogy mají tu velkou výhodu a nevýhodu, že lépe než cokoliv, co bylo k dispozici před internetem, odhalují veřejné mínění a kulturu. ¨Tady, v jedné jediné diskuzi, je toho vidět hodně. O víkendu jsou pozdě do noci vzhůru a online zřejmě mladí, technokraticky založení lidé, kteří jsou jakž takž schopni věcné diskuze, aspoň s přimhouřením oka. Ráno se naloguje emocemi tažený dav, s kulturou diskuze blízkou nule, jehož jednání je vedle emocí (mezi nimiž nechybí xenofóbie)vedeno a odhodláním nenechat si vzít ideál, který převzali nasloucháním svému vzoru (nalevo, nebo napravo), když neměli schopnost (jazyky?), ochotu a potřebu se vzdělávat, aby mohli aktivity svého vzoru posoudit sami. Stačilo jim slepě následovat vůdce. Ojedinělý hlas z emigrace (nyní zřejmě zpět doma, soudím podle časů příspěvků) dobře ilustruje, že ani v emigraci mnoho Čechů neztratí závist a ublíženost a boj jednoho proudu emigrantů proti jinému proudu ("nevědí, co to je muset se postarat sám o sebe, měli ušlapanou cestičku") si občas nezadá s bojem antiklausovců proti klausovcům. Pro ně omluvu nemám, znají poměry mimo Česko a že nejsou schopni konstruktivního hledání konsenzu není výsledek toho, že by nevěděli, jak na to.
Kritizovat ryze domácí diskutující za (ne)kulturu diskuze a osobní útoky místo argumentace naopak není úplně fér, převzali ji od stávajících českých politiků a do zahraničí se nedívají. V PSP to často vypadá ještě hůře než na internetu.
O to více bychom jako sůl potřebovali do politiky novou krev, která přinese schopnost diskuze založené na faktech. Ale asi by to si dlouho hledala cestičku, byla by považována za nečeskou a slabošskou. U nás se lépe ujme navzájem se osočovat, horším politikem je pak ten z protivníků, který dříve uteče. Jako při gladiátorských zápasech. Veřejná služba, hlavní poslání politiků, jakoby ani nehrála roli.
02. 12. 2007 | 22:50

saxet napsal(a):

A kde jste v té době byl Vy? Je lepší teď říkat, že jste emigroval, je to hrdinství. A co ti ostatní, co tady byli? To byli hrdinové, že to vůbec přežili a dožili se těchto dnů i když je to od mantinelu k mantinelu. Vaše soupeření není férovů a raději opět vyučujte a nevracejte se. Nemám rád pomluvy, zejména, když jste 30 let jinde a navíc nevíte zda chcete být Čechem, nebo Američanem? Jste příliš vzdálen realitě. Měl jste hodnoty vytvářet tady. A dva články o strategii ekonomické přeměny by privatizaci nepomohly.
02. 12. 2007 | 22:50

Hudryper napsal(a):

to Věžák.... naprosto perfektní úvaha. Už jsem nechtěl dál pokračovat, kvalifikovaných příspěvků je dnes sice
jen víc než jindy,celkem
to je smutná diskuse . Co říkáte tanečkům příštího týdne ? A co těm
po Novém roce? Rozdíl mezi kandidáty bude velmi pravděpodobně v tom,že na Švejnara Putin
nic nemá.Asi se fechtujeme zbytečně,víte
o českém,československém prezidentovi,na kterého
by některá z velmocí nic
neměla? Dobrou noc !
02. 12. 2007 | 22:50

Pepe napsal(a):

Pro muellera
Jak jste přišel na to, že ten pán nekrade a nelže? Já vím, že to tak není a toto mé tvrzení je podloženo...

Dobře se oblékat a nemluvit sprostě není úplně všechno.
02. 12. 2007 | 23:04

Javít napsal(a):

Čtouc tuto "konverzaci", je mi smutno.
Většina lidí zde plivá tu na Klause, tu na Švejnara. Vyjadřování většinou na pivní úrovni.
Koho, proboha chcete soudit, když neumíte být slušní vůči sobě a už vůbec vůči prezidentským kandidátům, kterým intelektem zde většina, nesahá ani po kolena ??
Diskuzní úroveň je zde, až na malé vyjímky, "pod psa".
Nezlobte se na mě, ale já to tak vidím.
Dobrou noc.
02. 12. 2007 | 23:05

Pepe napsal(a):

Pro Kartona
Spekulovat na burze možné je, ale mnohem lepší je kurzy na burze ovlivňovat. Dejte mi miliardu a ukážu Vám jak se to má dělat. Kdysi, ještě před kupónovou privatizací, jsem hrál fiktivní burzu pořádanou Sobotním telegrafem (tehdy oficiální tiskovina ODS). Po několika měsících jsem měl devět z deseti cen, t.j. 80.000,- Kč plus všechny nepeněžité ceny údajně za 10.000,- Kč. Zlodějna se vzápětí ukázala - nepeněžitými cenami měly být knihy v hodnotě 10.000,- Kč. Těch 7 lidí, za které jsem hrál dostalo knihy dohromady v hodnotě asi 300,- Kč. Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl dělat ODS skandál (tehdy jsem je bláhově volil), jsem se na to vykašlal. Někdo v redakci si prostě strčil přes 9.000,- Kč do kapsy...
Ale na tu hru do dnešního dne vzpomínám - manipuloval jsem kursy fiktivních akcií jak jsem chtěl - a stačilo mi k tomu mít pouhých 10% akcií fiktivního podniku. Hru hrálo cca 1300 hráčů a já jsem je všechny měl v počítači. Hrál jsem za skupinu cca 100 hráčů a těch zbývajících 1200 tam bylo pouze do počtu - ani si neškrtli... A tak to chodí i na skutečné burze.
02. 12. 2007 | 23:15

Antimacek-antimacek-antimacek napsal(a):

"Jen nechápu jak se Václav Klaus, nastrčený komunisty, může držet tak dlouho zuby nechty v takové oblibě. Bylo a je mi opravdu smutno z toho, že v období "velkého nadšení ze sametové revoluce"po roce 1989 nebyly přijaty doporučení pana Švejnara a dalších .... .Byli bychom všichni(nejen ti...) na tom určitě lépe než dnes - už po 18 letech. To je vlastně Klausovi a spol. jedno, už jsou všichni za vodou... "
02.12.2007 01:08:50
-----------------------
Nahrála jste mi na smeč.
On je právě jedním z těch bývalých??!! a skalních. On byl a je jejich figurka.
A dvě třetiny ??! národa ho snad právě proto mají rády.
Je to smutné kino..............
02. 12. 2007 | 23:22

Karton napsal(a):

K Janě:
Hovořila jste jako kniha; asi jste učitelka, ale nemáte pravdu. Jestli si myslíte, že my důchodci jsme emocemi tažený dav, tak se mýlíte. My máme za sebou hodně smutných zkušeností. V první třídě nás přepadl Hitler a museli jsme přelepovat zmínky o Masarykovi a Benešovi a jiné ve slabikáři a dopisovat německé názvy. Muselijsme se učit německy, bylo to povinné, o živobytí a bombardování za války ani nemluvím. Po válce přišli Rusové a museli jsme se učit Rusky a trpěli jsme, tentokrát pod jhem komunistické ideologie. Teprve po roce 1989 jsem se konečně dostal do kapitalistických zemí a naučil na staré roky anglicky. Jsem nyní spokojený a politici jsou mi ukradení. Ale nikdy nezapomenu Mnichovskou zradu, zradu Stalina, který se spolčil s Hitlerem a po válce nás obsadil. Proto nemám rád, když se cizinci míchají do našich záležitostí. To není xenofobie, já z nich nemám strach, i když z Romů někdy ano. My staří máme proti vám starým daleko větší zkušenosti a zatím si všechno pamatujeme.. Proto nechci za prezidenta ani Američana ani Rusa (o Rakušákovi ani nemluvě). Dobrou noc.
02. 12. 2007 | 23:22

Karton napsal(a):

Opravuji, proti vám mladým
02. 12. 2007 | 23:28

Jan za chrta dán napsal(a):

A takhle to dopadlo s českým národem, po desítkách vln emigrací jsme tu zbyli my pivní fandové a máme co si zasloužíme.... Ten dnešní cyklus na ČT 2 o situace po Bílé hoře byl neskutečně aktuální... (to je smutné)
02. 12. 2007 | 23:30

J. Švorčík napsal(a):

Buďme realisty: Příštích 5 let bude prezidentem V. Klaus. Dle ústavy této země bude prezident zvolen tajnou volbou poslanců a senátorů, které jsme si zvolili. Ať se nám to líbí nebo ne. Jestli jste u těch voleb nebyli, tak je to Vaše chyba.
S čísly se dá dělat ledacos:

Před 10 lety stál dolar
40,-Kč
Dnes nestojí ani polovinu.

Není to zásluhou p. Klause, že koruna tak zpevnila.

Není to vina pana Švejnara, že dolar tak upadl.
02. 12. 2007 | 23:53

Vaca napsal(a):

Pane Švejnare, plně Vám důvěřuji. V tomto našem parlamentě asi nemáte šanci, protože je tam většina bezcharakterních prospěchářů. Klaus je škůdce zemský.
03. 12. 2007 | 00:17

Martin napsal(a):

Foundryman, mueller atd. jste smesni. Jestli nechapete rozdil mezi ekonomikou, ktera se sama musela stavet na nohy a ekonomikou ktera se integrovala se silnejsim partnerem, tak nemate nejmensi poneti o cemkoliv. Dokonce i vas idol V. Klaus pote co poprve prirovnal integraci CR k NDR v replice na Stiglitze, tak se jen venoval legislativnimu ramci a od te doby se k takovemu porovnani nikdy nevratil. I tento podprumerny ekonom totiz na rozdil od vas chape, ze neni mozne porovnavat integrujici a transformujici se ekonomiky.

Vsechny transformujici se ekonomiky mely velmi podobne pocatecni stadium, v tom i ceska republika, lisi se jen v dlouhodobem vyvoji. Integrujici se NDR v ani jednom momente se nepriblizuje ke statistickym krivkam, ktere byly ve vsech jinych zemich, a to jak tvarem tak hodnotami. Pokuste se pouzit rozum, a popremyslet proc neni mozno porovnavat ekonomiku nalevanou dotacemi a ekonomiku postavenou pouze na vlastni nohy. I Klaus to rychle pochopil, tak pokuste se to pochopit i Vy.
03. 12. 2007 | 00:50

Martin Trso napsal(a):

Po precteni stovek komentaru, mnohych pochazejicich od jedincu kteri zjevne obetuji velkou cast sveho casu politickemu premitani, mne napada, jestli by se tento ohromny znalostni potencial nedal pretvorit v konkretni dobrovolne aktivity ve prospech zastancu toho ci druheho diskutovaneho kandidata na prezidenta CR. Zde v USA to delame bezne, radi, a ve vire ze at dopadne kandidatura nami podporovaneho kandidata tak ci onak, vime, ze jsme proto udelali co se dat udelalo...a to nam pak zabranuje nasledne roky brblat, nadavat, a povysovat se nad ty druhe vitezne...Co rikate? Pretvorte vase blogovaci aktivity na ty (internetove portaly?) jichz si Vasi poslanci a senatori lehce vsimnou a pouziji je v jejich (tajne) volbe prezidenta CR.
03. 12. 2007 | 00:55

Martin napsal(a):

Martine Trso, vy muzete ve statech si vybrat prezidenta my jsme odkazani na "vedomi a svedomi" politiku, ze kterych par uz podepsalo certuv list aniz by znalo mozne protikandidaty.
03. 12. 2007 | 01:04

Anba napsal(a):

Kartone: nikdy jsem nekradla a nelhala. Komunisté mne to nenaučili, dokonce mne to nenaučili ani současní kapitalisté. Mám čisté ruce, čisté svědomí, čistý trestní rejstřík, čistý seznam STB, dokonce i čisté nohy. Dokonce se vyznám v rozpočtu, jistě lépe než náš milý pan president. Když vyučoval poslance parlamentu, ještě jako ministr financí v TV, nešly mu ty počty součtově, zřejmě byly pod jeho rozlišovací schopností. Později zase nějak zapomněl s p. Kočárníkem několik let sjednotit daňovou sazbu LTO a nafty, výsledkem je tunel nějakých prý 60-100 miliard, nikdo přesně neví. Pak zase chtěl na špinavých penězích mašličky, aby je vůbec rozeznal. Tak já jsem se špinavých peněz nikdy nedotkla, dokonce jsem přerušila styky s lidmi, kteří jen prostě lhali. Mně se z toho dělá špatně. A tak když p. president nedávno řekl, že neschválí vládu s přeběhlíky jiných stran a pak to udělal, zas mi bylo nevolno a byla jsem ráda, že to není můj známý nebo přítel, musela bych s ním taky přerušit styky. Takhle jej jen nechci za presidenta. A kdybyste snad vzhledem k mé čistotě mne chtěl za presidentku, tak neberu, já nepotřebuji ani imunitu, ani státní pohřeb.
A k Vašemu vejvaru z kupónovky, Vám se zdá, že když 55 letý zřejmě pracovitý člověk jako Vy, dostane jako podíl na státním majetku 20ti násobek ze dvou tisíc + nějaký nárůst hodnoty, že je to za celoživotní podíl na tvorbě národního majetku dost? To jste hodně skromný, k tomu ne moc velký důchod, teď ty nové ceny a poplatky. Ale Vy zřejmě máte pocit, že musíte ty státní dluhy z velké části nadělané za p. Klause, zaplatit osobně. Tak hodně štěstí při splácení.
03. 12. 2007 | 01:11

Martin Trso napsal(a):

Pane Martine, znite prilis fatalisticky! Vzdyt vite jak malo staci, nekdy pouze nejaka investigativni zprava mladeho zurnalisty/tky, aby se Cesky politik odporoucel do politickeho exilu...Vytvorte webovy "think tank" kde budete tem ci onem politikum nastavovat zrcadlo, a drzet je zodpovednymi za jejich konani! Vzdyt to co si vsichni, z celeho politickeho spektra, "dovoluji" je mnohdy do nebe -ne-li na Mesic- volajici...A jak se maji dennodenne "trast", kdyz jim vse pod rouskou aktivniho nezajmu 95% Ceske populace prochazi? Jak se ma vlada, at ta ci ona, trast kdyz ji jeji opozice v zasade nijak profesionalne a verejne neoponuje (nepocitam-li oporu pivniho ci bulvarniho charakteru), a to proto aby si sama udrzela dobra, velmi dobra korytka? Vzdyt dnes byt v CR politikem je uplne terno...s platem mnohonasobne prevysujicim ten "prumerny" a bez zasadni zodpovednosti vuci volicum...misto aby to byla sluzba, ci rehole...Dle meho (asi naivniho) nazoru CR potrebuje ve vlade desitky takovych Klausu s Svejnaru, nebo Schwanzerbergu...
03. 12. 2007 | 01:24

Martin napsal(a):

Martine Trso, trosku precenujete moznosti verejneho mineni v Cechach. Obcanum zde zbyva pouze vydrzet v apelovani na zdravy rozum az do voleb, kde stejne potom se hlasuje na princip mensiho zla. Kdykoliv, kdy ma verejnost jine mineni nez mocni, tak zjistime, ze volic je idiot a ma poslouchat sve zastupce, kteri vsemu rozumi. Bohuzel asi potrebujeme jeste deset aktivnich let a nebo par desetileti pasivni resistence nez se to zmeni.
03. 12. 2007 | 01:37

Martin Trso napsal(a):

Pane Martine, necekal bych na desitky let...Musi se zmenit zakony, a to i takove, jez zabrani prezidentovi CR vydavat do sveta jakakoliv osobni prohlaseni (at uz na tema globalniho oteplovani, ci kredibilitu nejakeho kolegy). Vas prezident vykonava svoji funkci, v kontextu politickeho klimatu v zemi, celkem dobre. Mozna i velmi dobre. Ale v zahranici skodi povesti zemi, a tim i Cechu. Proto by jej nekdo mel o post prezidenta vyzvat, nekdo kdo ma podobne vzdelani a obor, nekdo kdo se ve "svete" tesi uznani, nekdo kdo mluvi Cesky, a nekdo kdo se umi NEZAUJATE vztahnout k tematum Ceske spolecnosti. Pan Svejnar je definitivne jednim z takovych lidi. Prestoze pan V. Klaus nejspise bude znovu-zvolen, bude to pote co mu nekdo, ci situace, jeste vice usekne hrebinek jeho prirozene provincnosti a arogance. Priznam se, ze si pana Klause ale vazim za to, jak se dokazal za poslednich 5 let pretvorit z nevylecitelne narcistickeho a provincniho politika v politika jez je relativne, plus minus, dustojnym reprezentantem Cechu a mozna i , v nekterych otazkach, Stredoevropanu. S pribyvajicim bohatstvim CR, a jeji vetsi roli na svetovem podiu, si vsak Cesi zaslouzi nekoho kosmopolitnejsiho, progressivnejsiho, a charizmatictejsiho.
03. 12. 2007 | 02:10

Martin napsal(a):

Martine Trso, souhlasim s Vami ohledne potreb nasi zeme a hlavne ohledne toho, ze politici by si meli uvedomit, ze reprezentuji obcany a ne sve soukrome myslenky. Pokud maji tak ohromnou potrebu ventilovat svoji genialitu, tak at si vyberou drahu vedce, umelce nebo spisovatele a nechaji sve ego proverit trhem. Prace politiku je ve vedeni zeme, ne v byti kontroverznim za kazdou cenu a v kazde situaci.
03. 12. 2007 | 02:36

Ratata napsal(a):

Svejnar ma pravdu,Klaus je ing. tunelar.
03. 12. 2007 | 06:53

Pepe napsal(a):

Souhlasím s Anbou !!!
03. 12. 2007 | 07:48

Pepe napsal(a):

Karton se ve svém posledním příspěvku odhalil - jde o člověka stiženého xenofobií. Švejnar je Čech jako poleno, není to Američan. Je to člověk, o kterém alespoň víme, že není od hlavy k patě "umazán" korupcí a klientelismem. A doufám, že to tak zůstane i v případě, že bude zvolen prezidentem. Dal by zřejmě naší politice to co jí chybí - mravnost, skromnost a slušnost.
03. 12. 2007 | 07:55

Nandis napsal(a):

Pane Svejnar,
podle meho nazoru vas je na presidenta skoda !
Pro nas vsechny by bylo lepsi kdybyste vy zalozil v Republice opravdu pravicovou stranu.
Abychom meli co volit !
03. 12. 2007 | 08:11

Hudryper napsal(a):

Anbo ! Formulovala jste úlohu VK naprosto přesně.
Tunel s LTO a podrobnosti
s jeho skoro pětiletým udržováním Kočárníkem ve
vládě VK je popsán v knize statečné novinářky
Jany Lorencové "Krvavé oleje, Můj přítel vrah".
Demokratura u nás postoupila už tak daleko,
že kdosi zařídil,aby ji
nebylo možné normálně koupit v knihkupectvích.
Můžete si ale o ni napsat na adresu jana.lorencova@volny.cz
Když vám bude moct svojí
knížku poslat,obdrží za
ni od vás svůj první honorář.Pomáhejme čestné autorce !Pomáháme tak i sobě.
03. 12. 2007 | 08:15

Kenedz napsal(a):

Kdybych se já jako prezident podíval na nejvyhraněnější výsledek své práce a přečetl si, že národ je rozdělen na dvě nesmiřitelné části (poloviny to asi nebudou)pochopil bych že nejsem prezidentem národa, že jsem udělal chyby, a to zásadní a nekandidoval bych už.
Pan prezident neví co je pokora a skromnost , která by jako jedna z mála šlechetností, kterou po svých předcích mohl zdědit , ale nezdědil ,měl mít.
03. 12. 2007 | 08:30

Meňo napsal(a):

Nevím toho moc, i když pamatuju
ty začátky (a jsem rád, že se k
nim vracíme, protože toje prvním
krokem k nápravě věcí). Ale vím,
jak KLAUS zesměšnil jednu z dal-
ších alternativ ekonomické trans-
formace z pera W.KOMÁRKA. Tohoto
pána tím znemožnil, a tak zůstal
na ekonomiku sám.
03. 12. 2007 | 08:34

Pavel Š. napsal(a):

Nechte globální oteplouškování Václavovi on ví jak na to
03. 12. 2007 | 08:38

Terry napsal(a):

pro Don napsal(a): "Profesor Svejnar je proste na naprosto neprijatelny."

A kdo je podle Tebe "naprosto přijatelný"? To by mě fakt zajímalo...
Schválně si upamatujte na stranami navržené kandidáty na prezidenta před minulými volbami; Klus byl nejlepší ze všech nejhorších navržených.
V uplynulém období nám strany opět žádné jiné kandidáty nepřipravily a nepředstavily a znovu se to "řeší" za minutu dvanáct. A před nadcházejícími volbami stejně smutná situace: v ČR není zřejmě osobnost, která by byla akceptovatelná, takže asi zase ješita klimatolog Klaus?
"Opravdu, ale opravdu jediný vhodný...."
03. 12. 2007 | 08:43

Karton napsal(a):

K Anbě:
Opradu jste v životě nic neukradla a nikdy jste nelhala? To jste anděl. Mnozí lidé za komunistů ani nevěděli že kradli. Nosili si domů toaletní papír, montérky, mýdlo a různé jiné věci ze zaměstnání a ani netušili, že okrádají zaměstnavatele. Pašování dederonového zboží od soudruhů z DDR bylo přeci také okrádání státu na clech. Ke Švejnarovi bych chtěl říci, že žil jen 18 let u nás; 34 let žije mimo. Má občanství USA a trvalo mu hodně dlouho pop roku 1989, než zažádal o občanství ČR. Měli jsme tu hodně prezidentů, dokonce jednoho s manželko Američankou, ale žádný neměl občanství cizího státu. Žádné poleno; to bychom mohli říci také že guvernér Kalifornie je Rakušák jako poleno a že Zielenec je Rus jako poleno. Nemám nic ani proti Američanům ani Rusům, ale ať zůstanou kde jsou zvyklí žít a nezanášejí do naší řeči rusiszmy, germanizmy ani amerikanizmy s jejich hanebnou výslovností. Xenofobie je obava z cizinců; já z nich obavu nemám; rozuměl jsem si i s Číňany.
03. 12. 2007 | 08:56

MM napsal(a):

EKONOMŮM : Jak to, že naše drahá
země, která přestála ve 20. sto-
letí několik zásadních ekonomic-
kých otřesů, stále ještě nejen
žije, ale prosperuje ?
Kradli Němci za Hitlera, kradli
komunisti za KSČ, kradli novoka-¨
pitalisté v 90. letech (stamili-
ardy koru), a tato země je sice
nyní chudší, ale její obyvatelé
ještě dost slušně žijí na to,
jakým katastrofám čelili. Vždyť
v takové Argentině .....
03. 12. 2007 | 08:59

Pepe napsal(a):

Pro Kartona
Člověk, který nekrade a nelže není anděl. Zdá se, že Vámi popisované "přilepšování" domácího rozpočtu jste prováděl Vy. Ale to přece neznamená, že totéž činili ostatní.
Co záleží na tom, zda je pan Švejnar občanem USA. Pokud vím, tak v případě USA a ČR existuje smlouva o dvojím občanství a to hodně dlouho. Takže pan Švejnar zřejmě nemusel o občanství žádat - samozřejmě, pokud mu nebylo bývalým režimem odebráno (tedy lépe řečeno ukradeno). Jestli je jeho manželka Američanka je úplně jedno.
Měl by jste být trochu tolerantní. A tou xenofobií skutečně trpíte - stačí, když si to, co napíšete, po sobě alespoň jednou přečtete, pane Kartone.
03. 12. 2007 | 09:15

Mard napsal(a):

Bez té zmínky o tom tunelování by to bylo celkem na úrovni, takhle je to blink!
03. 12. 2007 | 09:21

Ekonom napsal(a):

V8lav Klaus se vydává za ekonoma, ale je to pouhý ekonomický mastodont 19. století. Současné ekonomii nerozumí. Nerozumí prakticky ničemu. Je tvůrcem systému, který opovrhuje vlastnickými právy. Takové osoby je potřeba z politiky odstranit.
03. 12. 2007 | 09:24

Mer napsal(a):

pro Nandis : vřele souhlasím, až
na tu "pravicovost". Dneska je
to "moderní" (taky díky mediálním
borcům) tak, jako kdysi byla
moderní "levicovost". Řekl bych,
že to chce jen rozum do hrsti,
s vyloučením těchto umělých svě-
tových stran. Myslet, o to jde
(řekl klasik).
03. 12. 2007 | 09:54

hv napsal(a):

Pane Stejskale,

doufam, ze se vam podari pana Svejnara presvedcit, aby do blogu, ktery jste mu otevrel, jeste v budoucnu prispival a dockali bychom se i dalsich pohledu na nase deni napul zaocenskymi brylemi.

K clanku snad jedina vytka, posledni veta zni trochu ukrivdene (ze neprosel puvodni privatizacni navrh autora), nicmene je pravdiva v kontextu toho, jak skoncila kuponova privatizace v nasich koncinach.
03. 12. 2007 | 09:56

Karton napsal(a):

Pro Pepe:
A co takhle nelegální software a pirátské nahrávky? Já jsem neřekl nekrade a nelže, ale nikdy nic neukradl a nikdy nelhal a to je rozdíl. K té xenofobii: Za komunistů jsem mohl jen do LD států a rozuměl jsem si výborně s Rusy, Ukrajinci, Němci, Poláky i Bulhary. Po roce jsem byl 14 měsíců služebně v Číně a rozuměl jsem si s nimi také velmi dobře; dokonce jsem byl na dvou svatbách a zjistil jsem, že mají stejné zvyky jako my. Na Ukrajině mám dobré přátele s kterými se stýkám. To není o lidech, ale o velmocích. Teď je mi 75 let, děti mám zabezpečené, vnoučata také a jsem spokojený, ale trvám na tom, že Švejnar je pro naší zemi cizinec, jinak by se sem už dávno odstěhoval jako jiní; chce se stěhovat jen na Hrad, jinak by to bylo pod jeho úroveň.
03. 12. 2007 | 09:56

whocares napsal(a):

Hmm, a Švejnar kecá. Jeho "návrh" je snůška povrchních hraběcích rad, jejichž převedení do praxe by nebylo možné.
03. 12. 2007 | 10:06

Karton napsal(a):

Pan Klaus začínal na ekonomickém ústavu akademie věd pod vedením Oty Šika a pracoval v oblasti zkoumání kapitalistických tržních vztahů. Po roce 1969 byla skupina rozpuštěna a Klaus vyhozen. Byl potom zaměstnán v jedné pobočce ČNB, ale ne jako úředník, ale opět v oblasti tržních vztahů, protože komunisté potřebovali skloubit totalitu s tržní ekonomikou. To že nebyl čelenem v KSČ asi nebyla jeho zásluha; komunisti znali jeho názory a tak mu členství ani nenabídli a tak ho nemusel odmítat. Havel v roce 1989 potřeboval ekonoma, a tak paní Klímová mu přivedla Klause (on totiž vychoval jejího syna, mladého Mlynáře, když jeho otec zdrhl za hranice). Klaus má jako každý člověk řadu nectností (teď ho nachytali s jakousi blondýnou), ale je pracovitý, chytrý a má výborné vystupování. O Švejnarových nedostatcích nevíme vůbec nic.
03. 12. 2007 | 10:12

Bobo E napsal(a):

Neříkám, že V.K. je ideální člověk, natož přezident. Na druhou stranu se podívejte, co mu jeho "odpůrci" vybítrají za kandidáty - proč pan Paroubek, Bursík a ostatní antiklausovci nezačali hledat vhodného protikandidáta již před rokem?(Nebo ještě dříve?) Proč "vytáhnou z klobouku" pana Švejnara, o kterém většina národa nikdy neslyšela? (A když slyšela, tak snad jen to, že existuje?) Je to prostě "znouzectnost", narychlo "zprstuvycucaný" kandidát, který má !možná! šanci proti V.K. uspět. Navíc je jasné, že ČSSD, Zelení a Lidovci nehledají žádnou OSOBNOST - konkrétně ČSSD ví, že levicového prezidenta neprosadí, tak na hradě chtějí alespoň někoho, kdo jim do toho nebude moc mluvit a nebude se jim do ničeho míchat. Navíc tam potřebují někoho, kdo by jim případně posvětil po příštích volbách vládu opřenou o KSČM - je to naprosto pragmatické a pochopitelné, ale nemá to co dělat s hledáním opravdové osobnosti na post prezidenta. Opravdu nevím, co vedlo pana Švejnara kandidatutu přijmout - mohl si klidně přednášet v USA a žít spokojený život. Nyní vstupuje do politiky, a to hned na nejvyšší ústavní post. Možná má pocit, že byl panem Paroubkem vybrán pro své lidské kvality. Bohužel je zřejmé, že výběrovým kritériem pro prezidentského kandidáta bylo to, "že to není Klaus" a že by "mohl Klause porazit". - a to je opravdu málo.
03. 12. 2007 | 10:14

Bobo E napsal(a):

Problém je asi v tom, že nejsilnější opoziční strana (ČSSD) začala již před volbami praktikovat "antipolitiku" = neprofiluje své vlastní názory, ale vše staví na odmítání názorů svých politických odpůrců (ODS). Již pět let slýcháme, že nepřipůstí, aby byl V.K. znovu zvolen (typicky antipolitický postoj). Bohužel, totální rezignace na vytváření vlastních, originálních názorů má za výsledek i to, že ČSSD nebyla za 5 let schopna najít opravdového Klausova protivníka, kterého by hrdě představila národu s dostatečným předstihem, a ne pár měsíců před volbou.
03. 12. 2007 | 10:20

Bobo E napsal(a):

To Libor Stejskal:

Dobrý den,
chtěl bych Vás jen upozornit, že jste při zakládání blogu překřtil pana Švejnara na "Svejnara". Doufejme, že tato chybka půjde odstranit, jinak byste mohl být (v případě páně Švejnarovi úspěšné volby) popotahován za urážku prezidenstského majestátu :)

P.S: Tuto zprávu smažte - pouze jsem narychlo nenašel způsob, jak vás na překlep upozornit.
03. 12. 2007 | 10:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Bobo E,

ono je to poněkud složitější ;-) Systém NUCLEUS, pod kterým tyto stránky běží, neumí v určitých režimech diakritiku (někdy dokonce písmena s háčky a čárkami zcela vypouští). Pokusím se tuto chybu (objevuje se jen ve jméně u "vizitky") samozřejmě během dne vyřešit, ale nejsem si jist, zda-li to půjde.

Libor Stejskal
03. 12. 2007 | 10:39

Meňo napsal(a):

pro Bobo E : neviděl bych pořád
jen u těch socanů ten důvod. Ti
prostě zdůrazňují sociální roz-
měr na rozdíl od toho pravicově
elitářského rozměru. Přitom se
distancují od komunistické od-
chylky. S volbou prezidenta to
má asi pramálo společného. Hledají prostě toho, kdo by PROŠEL u partají v parlamentu.
Myslíte si, že by nebylo pohodl-
nější jmenovat takového např.
PROF: KOHÁKA za svého levicového
kandidáta, když by jej odmítly
další strany podpořit ?
03. 12. 2007 | 10:41

Bobo E napsal(a):

To Měno: Přesně to myslím - hledají někoho, kdo by prošel, a jej jim prakticky jedno, kdo to bude, hlavně že to nebude Klaus. A nevím, co si mám myslet, že se v české levici za pět let nenajde dost kvalitní člověk, kterého by mohla ČSSD hrdě vyslat do prezidentské volby. Prezident by měla být skutečná osobnost, kterou národ dobře zná, se kterou se národ může ztotožnit - Klaus to není, hlavně díky své transformační minulosti, ale určitě to není ani Švejnar, o kterém drtivá většina národa nic neví.
03. 12. 2007 | 10:51

stejskal napsal(a):

Velmi se všem omlouvám,

ale zatím jsem při snaze doplnit háček ve jméně pana profesora (u jeho vizitky) jeho profil i fotografii omylem zrušil. Na nápravě se pracuje.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 12. 2007 | 10:56

Jirka napsal(a):

Nejlepší je nechat Klause hovořit samotného. Hospodářské noviny uvedly dva stránkové rozhovory s Klausem.
Bagatelizace krachů bank - to jsme chtěli zavést štiky v bankovnictví.
Ale dále uvedl, že na účet daňových poplatníků jsme odstaňovali Škodovce každou rzíčku (je to správná zdrobnělina od rzi?) Je to možné, ale Škodovka je životaschopný podnik, který ovlivnil podnikatelské klíma, školství a v neposlední řadě zaměstnanost. Dovedete pochopit takovou zaslepenost prezidenta republiky?
03. 12. 2007 | 11:09

Michal napsal(a):

Odhady uveřejněné několikrát např. v HN uvádějí, že po dobu transformace bylo vytunelováno cca 100 až 150 miliard Kč. Jinak doporučuji se podívat na příspěvěk ČT o našich mafiánech (http://www.ceskatelevize.cz...) popř. akt. knihu o Mrázkovi. To jsou ty úspěchy p. Klause.
03. 12. 2007 | 11:09

Karton napsal(a):

Ten člověk, o kterém tu diskutujeme má na Michiganské univerzitě jméno Jan Svejnar; v americkém pasu má asi stejné jméno a tak je ten nadpis asi správně. Dokonce i ten blog je veden v americkém duchu; zkoušejí nás ze znalostí angličtiny (já mám napsat Blanche note).
03. 12. 2007 | 11:11

Karel Svoboda napsal(a):

Pan Švejnar chtěl s privatizací počkat, až se na k tomu vytvoří kvalitní právní prostředí. Nic proti tomu, ale to by ještě dneska všechny masny, ovoce-zeleniny a kadeřnictví atd. byly státní. Klausova rychlejší metoda byla v konečném důsledku pro společnost lepší, i když samozřejmě došlo k nějakým nepravostem.
03. 12. 2007 | 11:29

mirkohyl napsal(a):

to Karel Svoboda. Nevim kam chodite na tyto domnenky, zkuste se zajet podivat do Estonska, nemyslim si, ze by tam byly statni zeleniny...Dle prispevku tady mam pocit, ze si stejne nic lepsiho nezaslouzime, nez dosvadni vlady ODS a CSSD.
03. 12. 2007 | 12:14

Mirkohyl napsal(a):

to BOBO E. Bohuzel/bohudik sdilim opacny nazor.Kdo muze byt asi tak znamy ceskemu narodu, bud jedine politik anebo sporotvec. O lidech napriklad jako Paces slysela vetsina lidi stejne jako u Svejnara porpve.Takze ciste logicky, nikoho kdo je protrely timto politickym sajratem za prezidenta nechci, vazne neznam jedineho, ktery by u mne nejak bodoval, no a co se tyce znameho sporotovce, tak to asi komentovat nema smysl.Mimochodem Havel pred 89 take nebyl moc znam. Velmi bych si pral,aby prezidentem byl clovek, ktery neni zatizen ceskou politikou a spojenyma pru.e.ama.
03. 12. 2007 | 12:25

pepa napsal(a):

Dobrý den,jsem volič ODS a velice mne mrzelo že z privatizací se nepočkalo do doby než budou pořádné zákony,ale dnes se musím VK omluvit a děkuji že nečekal.Ty zákony nejsou ani dneska a představte si že by jsme stále chodili do Jednoty nakupovat protože privatizace by čekala až se parlament dohodne na pravidlech.
Pořádný zákon na ochranu minoritních akcionářů není ani dnes,znamenalo by to že ani dnes by u nás nebyl akciový trh ?Nic není bílé ani černé ,ale jestli někdo tvrdí že by v revolučních dnech dokázal vytvořit zákony a prosadit je v parlamentu když většina poslanců nevěděla co je DPH tak lže.
03. 12. 2007 | 12:30

Edmont Dantes napsal(a):

Dobrý den! Jak to tady tak čtu, je mi smutno. Všichni hned mají jasno, všichni jsou soudci nad povolané. Vše je černobílé. Hm...myslím, že problém je mnohem širší. Tu a tam je vidět v různých názorech tady kus pravdy, ať "pro Klause" nebo "pro Švejnara", eventuálně proti oběma.Prof.Švejnar (údajně se v USA psal jako "Schweinar") je bezpochyby vzdělaný člověk. Otázka zní, zda je více Američan, nebo Čech. Zřejmě Američan. V ČSSR pobýval jen do svých 17 let a pak (a to je pro mne velmi záhadné) dle jeho vlastních slov v TV sedl se sestrou na vlak a odjel do Švýcarska za rodiči. Zdá se, že považuje možnost vycestování v oné době za stejně jednoduchou, jako je pro Američana cesta z Bostonu do N.Y.Při nejlepší vůli si myslím, že v 17 letech neměl a nemohl mít žádné vlastenecké cítění.Navíc, opouštěl zemi, kde se dnes uchází o post prezidenta. Je bezpochyby američanem,s "Českými kořeny". Další otázka, kterou si kladu je, zda je "to naškodu" že je američan? Koneckonců, TGM měl americkou manželku a pokud dějinné anály nelžou, měla na něj velký vliv. Tedy souhrnem, vzdělání a "americké myšlení" je spíše kladem pro prof.Švejnara. Jenže..."utekl" v 17 letech a "vrátil" se v r.90, aby se pokusil svými ideami a konkrétními myšlenkami, či "návodem" restruktualizovat českou ekonomiku.Zdá se, že nebyl dosti zarputilý a brzy to vzdal. Zjistil, že mu bude lépe v "amerických jistotách" a vrátil se do "prověřeného" způsobu života. Tedy svým způsobem "utekl" podruhé.Co dělal v té době prof. Klaus? Riskoval, nesl svoji "kůži na trh"...a zda-li se "politicky znemožnil", či naopak, to přísluší hodnotit velmi zkušeným a znalým ekonomům, nikoliv mně. Štvavým a heslovitým výkřikům, typu: "Klaus rozkradl s Koženým republiku....Dost bylo klause..." atd.atd. já nepodléhám, neboť tyto názory nejsou podepřeny odbornou argumentací.Abych si mohl udělat ucelený názor, na Klausův "podíl" ekonomického nezdaru, musel bych vědět, jaký byl jeho konkrétní, primární vliv, na jednotlivá vývojová rozhodnutí. Nelze popřít i další fakta. Prof. Klaus je vzdělaný a jazykově vybavený, s více než důstojným vystupováním, kterým nás po kašpárkovi Havlovi reprezentuje na jedničku. Položme si otázku. Mohl se Klaus dát "pohodlnější" cestou, se stejnými šancemi (ne-li většími) jako prof. Švejnar? Jistě mohl. Mohl odejít na kteroukoliv universitu ve Světě a přednášet..,byl by o něj, zejména z počátku větší zájem, než o jeho Paroubkova protikandidáta. A je to tady. Pominu-li všechny okolnosti kolem "američana" Švejnara, nejvíce mne děsí fakt, čí je to kandidát.Je to kandidát komunistů a Paroubka. Kdo jsou největší "kamarádi" a přátelé Paroubka? Koho kdy seriózního navrhoval na jakýkoliv post? Kraus, Gross, Kavan, Tvrdík,Doležel, Srba, Svoboda....Grebeníček, Filip, Hašek,...atd.atd....těch všech je Švejnar kandidát...Abych byl objektivní, Tlustý, Dalík,.....atd.atd....těch je kandidát Klaus.Volba je složitá tím více, čím méně máme relevantních informací k oběma kandidátům. Heslovité výkřiky bez jakéhokoliv odůvodnění podloženého konkrétními materiály jsou k ničemu. Tím nás "bolševik" zásoboval dost a dost.Měl-li bych se rozhodnout já sám, osobně, pak bych se zřejmě přiklonil k variantě "Klaus". Ověřeno, vyzkoušeno a ve funkci prezidenta dle mého soudu více než obstál. Pro Švejnara je největším handycapem právě ten, kdo jej navrhuje.Kdyby se "zjevil" tak nějak sám a kandidoval, měl bych volbu velmi těžkou. Co nám přinese r. 2008? No..."Bůh s námi". Jo a všem, pěkné Svátky.
03. 12. 2007 | 12:44

Karton napsal(a):

Ing. Miloš Zeman publikoval v roce do časopisu T89 jako prognostik. Ještě za komunistů tam napsal, že ČSSR má vnitřní dluh 2 biliony Kčs, spočívající v katastrofální situaci v podnicích, do kterých se nic neinvestovalo, které byly všechny zadlužené a všechny prostředky se vrážely do artiklu "chléb a hry", dotovaly se potraviny zápornou daní, dotovaly se i jiné radovánky obyvatel a pokud šlo neco do průmyslu tak jedině nazbrojení pro což byla potřebná ocel a uhlí. Symbolem socializmu byly kouřící komíny a zaneřáděné řeky. Lidé v severních Čechách dostávali příplatky za znečištěné ovzduší; říkalo se tomu nějak morbidně, už si nevzpomenu. Manky půjčovaly každému. Po roce 1989 se vládcem bank znal nám dobře známí pracovník STB a komunista Tošovský. Vláda, která za komunistů ovládala banky byla jedním z prvních zákonů zbavena vlivu na banky. Československá národní banka dávala bankovní koncese kdekomu, kriteriem nebyla schopnost ale známosti. Nedávejte vinu za bankovní sektor Klausovi a uvědomte si, že dnes se vyrábí více s menším počtem lidí a všeho je dostatek, elektrárnyjsou odsířeny a řekách jsou zase raci.
03. 12. 2007 | 12:49

clarus napsal(a):

Tak jsem pročetl všechny komentáře a došel k názoru,že to stejně nezáleží na píšících,ale na PS.Na adresu pana Švejnara jenom tolik, že podle mého názoru pouze zvedá "hozenou rukavici" a otevírá "ring". Byl by to z jeho strany možná určitý revanš za devadesátá léta.Jistě to tak mnozí zde píšící tak také cítí.Každý máme nějaké nectnosti,ale jen někdo je umí přiznat a ten někdo je pro mne vždy přijatelnější,než tzv.svatoušek na kterího pak něco velkého praskne.
03. 12. 2007 | 13:11

Kacíř napsal(a):

Pro KARTON : to je sice pravda,
ale "zloděj v nás" nevymizel,
jen se transformoval. Parazitujíc
na úkor celku. Cestičky zůstaly
stejné, vyšlapány totalitními
praktikami přítelíčkování. Takže,
milý příteli, fasády domů ano,
ale to co je uvnitř, se bude
dlouho a bolestně měnit. Zatím se
toho, myslím niterného, moc
nezměnilo.
03. 12. 2007 | 13:12

clarus napsal(a):

Oprava kterého.Trapně jsem se překlepl.
03. 12. 2007 | 13:13

major Terazky napsal(a):

Je to jako v tom přísloví, psi štěkají a karavana jde dál. Václav Klaus bude opět zvolen prezidentem, ať se to Paroubkovým nohsledům líbí a nebo ne. Je dobrým prezidentem až na nějaké drobné výstřelky. A budě to takto, akože sa Terazky volám. Čo bolo to bolo, zasa budě prezidentom.
03. 12. 2007 | 13:24

Bobo E napsal(a):

To Mirkohyl: V zásadě nejsme ve sporu. Podle mého názoru, pokud tedy chtějí některé strany jmenovat člověka, který není "pošpiněn" zdější politikou (a to jak předlistopadovou, tak i polistopadovou), měly by sáhnout to "domácích" zdrojů. Srovnání s Václavem Havlem trochu pokulhává, protože v roce 89 zde nebyl nikdo, kdo byl nekomunista a byl by všeobecně známý (Havel měl teoreticky jediného protikandidáta, Dubčeka, ale toho příznivci Havla "přesvědčili", aby nekandidoval). Musím přiznat, že momentálně mě vhodný kandidát nenapadá, ale každý musí uznat, že na hledání měla protiklausovská koalice minimálně 5 let.
03. 12. 2007 | 13:24

bigjirka napsal(a):

Václav Klaus má určitě dost chyb, některé možná vážné. Byl tu s námi, pracoval, něco lze označit za úspěch a něco ne. Pan Švejnar budoval svou akademickou kariéru v USA a snad se nějak milostivě vyjádřil k transformaci. Teď by byl dokonce tak laskav, že by si sem odskočil k zubaři a na pár trimestrů presidentování. Možná by efektivně stihl i něco odpřednášet. Ať ve volbách uspěje nebo ne, jeho profesorskou prestiž to zvýší.
Zmar!
03. 12. 2007 | 13:25

Míla napsal(a):

Pro Edmont Dantes: díky za upřim-
ný pokus o vyvážený postoj, vzácný v dnešní době. Přesto na-
mítnu i při rovnocennosti kandi-
dátů : Klaus je vyzkoušený, tedy
i s jeho chybami (po bitvě každý
generálem). Švejnar je nový,
lidé do něj vkládají naděje na
opravu chyb. Není předností demo-
kracie právě možnost ZMĚNY ?
03. 12. 2007 | 13:30

x napsal(a):

to Edmont Dantes:
ad Klaus - významná část odborné veřejnosti jej považuje za historicky znemožněného. K jeho posledním výrokům - jako dobrý pedagog rád provokuje, nevěřím, že to myslí vážně.
ad Švejnar - důkazem toho, že po 90 neutekl je existence CERGE. Založením této školy pravděpodobně přispěl k dlouhodobému zvyšování prestiže ČR i k obecnému rozvoji vědy (a tím celospolečenskému blahobytu) mnohem více než mnozí jiní včetně Klause. "S kůží na trh" tak šel také velmi, jen v prospěšnější oblasti než Klaus.

Kdybych rozhodovalo já, volilo bych Švejnara.

P.S. kandidátem komunistů jsou bohužel oba (a nebo oba stejně). Švejnara beru spíš jako kandidáta zelených.
03. 12. 2007 | 13:32

Bobo E napsal(a):

To Mirkohyl 2: Pokud bych měl volit mezi Klausem a Švejnarem, volil bych Klause. (Mimo těchto dvou nejspíš jiné volby nebude). Mám pro to pár důvodů: 1) Klause znám, vím, co od něj mohu čekat. 2) Švějnar se může zdát čistý, ale politicky funguje teprve pár měsíců, prakticky nic o něm nikdo neví, o jeho názorech, o jeho postojích se taky člověk zatím mnoho nedozvěděl. 3) Je mi sympatický Klausův postoj k EU - ono je potřeba mít občas někde člověka, který řekne i opačný názor. Zatím od politiků (mimo ODS) pořád slyšíme, jak je ta unie skvělá, jak je to super, ale každý asi ví, že to tak růžové není. 4) Klaus je zkušený politik, takže nebude pouhou figurkou na hradě, která občas potřese rukou nějaké té delegaci a bez požehnání vlády si ani nepšoukne (z čehož mám u Švejnara obavy). Ale jak jsem již napsal, je to volba menšího ze dvou zel, a když si mám vybrat mezi neznámým zlem a známým zlem, výberu si to známé (na něj se můžu připravit).
03. 12. 2007 | 13:33

Bobo E napsal(a):

to x: Významná část odborné veřejnosti sice považuje Klause za historicky znemožněného, ale jiná význámná část stejné odborné veřejnosti má opačný názor - je to tak 50:50, podobně jako mezi občany ČR.
03. 12. 2007 | 13:40

Max napsal(a):

1) Právní rámec privatizace v Československu byl zcela nedostatečný a kvalitativně mizerný. Podle toho dopadly všechny formy privatizace - kupónová, malá i velká. Ten, kdo se vytvoření kvalitního právního rámce bránil, byl současný prezident, když prohlašoval, že právníci by ekonomiku jen brzdili. Následkem toho vzniklo a stalo se zcela normálním a bohužel v očích většiny i společensky zcela přijatelným pravidlo, že "neplatit je normální" a nejlepší způsob úvěrování jsou nezaplacené dluhy. V důsledku tohot všeho došlo k neuvěřitelnému zahlcení soudů, protože po dlouhou dobu nebylo možno dlužníky jinak dohnat k placení. Můžete sice nadávat na soudy a soudce, jak se vám zamane a jak ostatně v české kotlině patří k "dobrému tónu", ale nic nezměníte na tom, že museli absorbovat neskutečné množství nových předpisů (viz objemy Sbírky zákonů v 90. letech), potýkat se se zcela katasrofální kvalitou těchto přepisů při jejich aplikaci a zdolávat stohy spisů, k jejichž prostudování, projednání a rozhodnutí nestačilo ani 16 hodin denně. Přitřada problémů byla předvídatelných a největším škodám bylo možno skutečně předejít nebo je alespoň minimalizovat kvalitním právním rámcem.
2) Odsuzovat někoho, že emigroval, mi přijde stejně ubohé, jako jiného za to, že neemigroval (a tedy kolaboroval s režimem). Život každého je jiný a každý se musel rozhodnout podle svých podmínek a jeho rozhodnutí nutně nevypovídá nic o jeho morálních kvalitách.
3) Současný pan prezident rozhodně v předrevolučních časech netrpěl a dostalo se mu takových příležitostí, jakých se jiným smrtelníkům v tomto státě nedostalo a nebylo to vskutku jen proto, že by byl na rozdíl od jiných schopnější.
03. 12. 2007 | 13:47

Max napsal(a):

to Karton - vaše informace o předrevolučním působení VK jsou velmi zkreslené. Bylo by zajímavé vědět, kdo byl jejich zdrojem a kdo je zkreslovatelem, vzhledem k tomu, že jsou upraveny tak, aby byly pro VK velmi lichotivé.
03. 12. 2007 | 13:58

Bobo E napsal(a):

to Max: Nevím, na čí straně je pravda. Ale pokud neuvedete, kde Karton uvádí nepravdy, odkud čerpáte informace vy, může se zdát, že vy chcete, aby ta "fakta" pro VK nevyznívaly tak lichotivě.
03. 12. 2007 | 14:02

crecyf napsal(a):

Jsem rád, že se Dantes pokusil zkultivovat diskusi, výkřiky pryč s ním, toho miluju a pod. bez argumentů nemají cenu. Ale k jedné Dantesově pochybnosti: nezapomeňte, že otec prof. Švejnara byl vyslán do diplomatických služeb a až do roku 1970 (po bolševických prověrkách) byl na našem velvyslanectví ve Švýcarsku. V těchto zemích, a zvláště ve Švýcarsku, ráji výzvědných služeb, byl poměr civilních zaměstnanců a příslušníků rozvědky tak 1:1. Doufám, že pan Švejnar patřil k těm civilům. A jeho dvě děti, starší Jan (17 let) a mladší sestra (13 let)mohly vycestovat asi jen proto, že jeli na návštěvu za hodně prominentním rodičem (vzpomínáte, co řekl na podzim roku 1969 G. Husák? "Hranice nejsou korzo!").
Tato moje poznámka je tu také proto, že leckdo vyčítá prezidentu Klausovi komunistickou rodinu.
Ale hlavně, nenechme zlost cloumat svým majestátem, včera začal Advent a budou Vánoce! Tak krásné dny a svátky.
03. 12. 2007 | 14:05

crecyf napsal(a):

Omluva za měkké i - děti jeli! To v tom fofru.
03. 12. 2007 | 14:08

Bobo E napsal(a):

To Max: K vašemu delšímu příspěvku: 1) Souhlasím, že za časů privatizace byla právní džungle. Na druhou stranu, řada podniků se privatizovala a transformovala naprosto férově, legálně a čistě, a ne každý, kdo v té době výdělal, tak učinil nějakou "levárnou". A také platí, že po bitvě je každý generál. Ano, mohlo to dopadnout lépe, ale také daleko hůře.
2) Naprostý souhlas. Soudit člověka podle toho, zda emigroval či nikoli, zda-li byl disident či ne, je stupidní, nízké, ač dnes hojně používané (památný je výrok pana Rumla po neuspěšných přijímačkách na práva v Plzni: "Za komunistů jsem trpěl, na vejšku sem nesměl, tak mě tam teď přeci musí vzít!") 3) Tímto bodem tak trochu popíráte své tvrzení v bodu 2), akorát ho rozšiřujete o kritérium, kdo jak moc za komunistů trpěl/netrpěl.
03. 12. 2007 | 14:09

petrof napsal(a):

pane Švejnare, všichni si vás vážíme, ale nic o vás nevím a zárověň si myslíme, že jste lepším profesorem, než by jste byl prezidentem !!! Také by bylo zbytečné, vyhazovat peníze za české občanství, když to nebude nezbytné. Takže nechme vše při starém t.j. vy se vraťte do Michiganu a my si s radostí ponecháme pana Klause v úřadě, dalších 5 let !!!
Díky, že jste pochopil.....
03. 12. 2007 | 14:47

Max napsal(a):

to Bobo:
1) Zdroj, ze kterého mám informace ohledně angažmá VK před revolucí tady uvést nemůžu, protože nemám zájem dotyčného ohrozit eventuálními problémy. Jedná se však o člověka, který se měl možnost (resp. občas byl nucen) pohybovat v té době v jeho blízkosti. Dotyčného považuji za zcela důvěryhodného, protože jsem od něho slyšel o VK mluvit nejednou ještě před r. 1989 a od toho, co tehdy říkal, se neodklonil ani v letech následujících po revoluci až do dneška.
2) To, co jsem původně uvedl pod bodem 3) nebylo popřením předchozího bodu, ale spíše reakce na některé příspěvky, které zmiňovaly jakési vazby Švejnarových rodičů na minulý režim a naopak se snažily budit dojem, jakoby byl VK málem v disentu.
3) Jinak k tomu právnímu rámci - to, co jsem napsal, nevyplývá z mého pocitu generála po bitvě, ale z toho, že jsem privatizační proces zažíval velmi zblízka a měl jsem možnost sledovat, jak se vyvíjel, jakými zájmy byl deformován a jaké dopady měl. Musím bohužel trvat na tom, že mnohé bylo předvídatelné a nejen to, na mnohá úskalí byli naši ekonomové upozorňováni, ale je to nezajímalo či spíše obtěžovalo, protože by je to brzdili.
03. 12. 2007 | 14:57

Karton napsal(a):

Nemíním odsuzovat nikoho, kdo emigroval; každý šel za tím, co se mu zdálo být lepší; alespoň nemusel vstoupit do KSČ, což by bylo ještě horší. Ti disidenti, kteří tady trpěli byli z velké části komunisté, kteří velebili Stalina a Gottwalda a po roce 1968 je ze strany vyhodili a tak dělali z nouze ctnost.
Vadí mi ale že někdo, kdo si ani nečuchnul k naší realitě chce být naším prezidentem a hájit nás na mezinárodním fóru. Vždyť on ani neví, co my považujeme za naší tradici. Místo ruského dědy Mráze tu zase máme amerického Santa Klauze, do naší řeči se derou amerikanizmy. Copak musíme pořád někoho papouškovat ? Možná že budeme na den nezávislosti jíst krocana, místo uctívat památku Cyrila a Metoděje a místo dušiček slavit Helloween.
03. 12. 2007 | 14:59

1948 rok emigrací napsal(a):

Spíře pro ostatní, než pro pana profesora.
Klaus má jistě nespornou výhodu, že se pohybuje v politice, šel tzv. s kůží na trh. Je jednoznačné, že byl mezi slepými jednookým králem, o tom není pochyb. Bylo by tedy skutečně velmi dobré, aby občané konečně prohlédli. Klaus nemá na Hradě co pohledávat především z důvodu jeho hanebného "řešení", kterému se nyní říká oposmlouva. Nemělo s parlamentní politikou nic společného a politiku převedlo z parlamentu do zákulisí, hospod a ...... mezi lidi jako Dalík, Šlouf a mnozí další. V tuto chvili je potřeba dát naprosto jasně přednost prakticky komumoliv před Klausem, už proto, aby se situace vůbec někam pohnula.
Klaus zde http://www.klaus.cz/klaus2/... píše, že pokles ekonomik v přechodovém stavu je věcí statistické chyby. Jestli něco před Klasem skutečně v ČR fungovalo, pak to bylo účetnictví, velmi dobře byla známa účetní hodnota ekonomiky. Byla tu špičková znalost účetnictví, účtovalo se podvojně a ČR měla dokonce i obdobu DPH, tzv. daň z obratu. Tedy nevěřím na statistické chyby a už vůbec ne v ČR. Vím ovšem jistě, že oposmlouva bylo sprosté "řešení".
03. 12. 2007 | 15:04

Karton napsal(a):

Já jsem neřekl, že by Klaus šel proti režimu, otázky lidských práv měli na starost disidenti. Lze dokonce říci, že Klaus svojí prací dokonce režimu pomáhal se dostat z ekonmického marazmu. Také proto, že si s plánovaným hospodářstvím komunisté nevěděli rady byl založený prognostický ústav (prognostika byla do té doby buržoazní pavěda) ČSAV a tak se zásluhou jeho vedoucího Waltra Komárka opět dostal Klaus do Akademie věd. Mě nešlo vůbec o politické kvality Klause za totality, ale o jeho pracovní náplň.
03. 12. 2007 | 15:14

Jaroslava napsal(a):

Pro pana profesora Švejnara!!
Patřím mezi Vaše příznivce. Nechci Vás poškodit, ale musím vyjádřit znepokojení nad Vaší vazbou k ČSOB. Ne proto, že tato banka má své požadavky vůči státu, ale proto že náleží mezi nedemokratické instituce. Jak jinak by si tak bezostyšně mohla dovolit diskriminovat své klienty kvůli věku? Jednak mám osobní zkušenost, jednak to sama vyjadřuje na vebových stránkách v nabídce svých kreditních karet. De fakto omezuje občanská práva na 65 let. Je špatné, že tento stát se zatím nevypořádal se směrnicemi EU, které mu určují upravit právní řád k potlačení všech forem diskriminace, tedy včetně pro věk, takže možnosti obrany jsou velmi omezené. Je to nepochybně důsledek vlád s účastí pana Klause. Od Vás bych čekala, že právní vyjádření demokratických, respektive základních morálních principů doporučovaných EU důrazně podpoříte. Nyní Vás prosím o distanc od instituce, která tyto principy vědomě porušuje.
03. 12. 2007 | 15:20

Karton napsal(a):

pro 1948 rok emigrací:
podvojné účetnictví tu bylo už za Rakosko-Uherska, to nebyla vymoženost komunistů (pokud nemyslíte jedno pro finančák a druhé pro mě). Problém byl v zadlužení podniků a zaostalosti ekonomiky. Za totality byla sice daň, ale na potraviny byla záporná; na npř. sýry měly -90 % ní daň. Do hrubé výroby se započítávalo jen to co podnik prodal a ne vlasní spotřeba a tak si podniky navzájem posílaly své poloprodukty podle zásady co prodám to zvyšuje moji výrobu zboží a na vlastní sptřebu si tentýž poloprodukt raději koupím; potom se to dělalo už jen papírově, vagony jezdily po celé republice a ani se nevykládaly, jen se přelepovaly nálepky.
03. 12. 2007 | 15:27

Taoiseach napsal(a):

bigjirka napsal(a): "Tak už vím, kterého kandidáta na presidenta úplně zásadně nechci." - A to chcete namluvit nám, nebo sám sobě, že "už" víte? Přece jste zásadně nikdy nikoho jiného než bigKlause nechtěl.

bigjirka napsal(a): "také já přeji hodně zmaru panu profesoru Švejnarovi" - A ještě k tomu ztrácíte nervy a glanc - :( .
03. 12. 2007 | 16:05

Taoiseach napsal(a):

george napsal(a): "Kdyby se Paroubek a spol nebáli dát zvolení do rukou "lidu" (jak v jiných případech halasně prosazují), tak nemají o čem dál diskutovat." - Paroubek se v tomto případě nebál a před pár týdny návrh na přímou volbu oficiálně podal. Vláda ho hlasy ODS odmítla a sněmovna ho hlasy ODS zatím odložila k ledu.
03. 12. 2007 | 16:07

Taoiseach napsal(a):

Karton napsal(a): "ing. Točovský, který dával bankovní lice ce všem svým komunistickým kamarádům" - Pravda je taková, že nejhorší banky dostaly licenci hned na začátku, v době, kdy je vydávalo Kočárníkovo ministerstvo.

Karton napsal(a): "V době, kdy byl volen Klaus prezidentem, neměl protikandidáta, zvítězil ve všech kolech, jen mu chybělo pár hlasů do nadpoloviční většiny." - Pithart měl nadpoloviční většinu ve 2. kole 1. volby v senátu, Moserová a Sokol měli nadpoloviční většinu v 1. i 2. kole 2., resp. 3. volby v senátu. Klaus nadpoloviční většinu v žádné z komor neměl, takže šel před posledním kolem na UZAVŘENÉ jednání s komunistickým klubem.

Karton napsal(a): "ať zůstanou kde jsou zvyklí žít a nezanášejí do naší řeči rusiszmy, germanizmy ani amerikanizmy s jejich hanebnou výslovností" - Klausovy amerikanismy vám nevadí? Zajímavé.
03. 12. 2007 | 16:08

Taoiseach napsal(a):

Horolezec-29@seznam.cz napsal(a): "Pan Švejnar jen ukázal, že nemůže býti dobrým prezidentem. Na místo toho, aby připravil a před občany obhájil svou nekonfliktní, reálnou, jasnou a pro celou ČR přínosnou vizi jeho kandidatury na nejvyšší ústavní funkci v zemi se jen pustil do VK, aby ho svým článkem a hlavně nadpisem lacino znedůvěryhodnil." - Pan Švejnar předkládá, pokud má příležitost, svou vizi. Svým článkem i jeho nadpisem se jen brání nařčení. Zajímavá by byla TV debata obou kandidátů, pokud by ovšem na ni pan Klaus našel odvahu.
03. 12. 2007 | 16:10

Bobo E napsal(a):

To Max: Skoro ve všem bych vám dal za pravdu. Ovšem vaše "náznaky" na ne-zcela-košér působení pana VK před rokem 89 mi přijdou jako "jedna paní povídala ...".
03. 12. 2007 | 16:28

Karton napsal(a):

K Taoiseach:
O bankovních licencích - nemá cenu se přít, jestli horší licence dával Kočárník, anebo Tošovský; nehájím ani jednoho z nich.
K volbě prezidenta - neberte mě za slovo - nadpoloviční většinou jsem myslel takovou většinu, která by zaručila zvolení prezidentem. To nikdo neměl, pouze Klaus nakonec.
Vadí mi všechny amerikanizmy, i když umím anglicky; toto jse neuváděl v souvislosti se Švejnarem nebo Klauzem, ale kvůli tomu, že jsem byl na tomto blogu nařčen z xenofobie.
03. 12. 2007 | 16:33

Suzanne Simon napsal(a):

Dobrý den, souhlasím s tím, že se pan Švejnar ozval. Lži jsou vždycky odporné a zvláště o protikandidátech.
Co se týče funkce prezidenta, myslím, že se její význam trochu přeceňuje. V Čechách může být dobrým prezidentem v podstatě kde kdo, stačí vystudovat slušný gympl. Perchta
03. 12. 2007 | 16:38

Honza napsal(a):

profesor Švejnar se jeví jako přijatelnější kandidát a domnívám se, že je i více nadstranický než Václav Klasu. ten je velice úzce svázán s ODS jako její spoluzakladatel a v současné době je toto problém. Duševní obzor současného prezidenta začíná být velice omezený a domnívám se, že již nemá této zemi co nového nabídnout. Volba profesora Švejnara prezidentem bude pro Českou republiku dobrou volbou.
03. 12. 2007 | 16:47

mueller napsal(a):

No ale to je prave dobre, ze je Vaclav Klaus svazan s ODS, nemyslite ? Svejnar je "svazan" s Paroubkem a komunisty, a jak zde uz zaznelo: kdovi, co na nej vedi nebo co mu vsecko slibili. No a proc by mel byt presidentem CR clovek, ktery nikdy nebyl v politice, o jehoz nazorech na ruzne politicke problemy CR a jak by je chtel resit nikdo nic nevi (zatim jenom tak nezavazne blabolil), ktery je kulturne, vzdelanostne atd. American, ktery nema svoje "zivotni centrum" v Cechach, ale v Americe, mi neni jasne. A jeste k tomu je pitome jesitny s tim, jak se oznacuje za spolutvurce (nebo tak nejak) reforem, coz sam ve stejnem textu - jenom v jinem odstavci - popira, mi neni jasne.
03. 12. 2007 | 17:04

mueller napsal(a):

Mimochodem: o cem si povidal Pithart pri svem UZAVRENEM zasedani s komunisty pred presidentskou volbou ? Vsichni vedi betonove, o cem si tam povidal Klaus, ale me by zajimalo, o cem si se svymi soudruhy povidal bolsevik Pithart ?
03. 12. 2007 | 17:07

Max napsal(a):

to BOBO E: Chápu, že to na vás tak může působit, ale já vám toho, od koho to vím, prostě jmenovat nemůžu, protože ten člověk stále žije a já mu nehodlám dělat problémy.
to Karton: VK nepomáhal minulému režimu dostat se z ekonomického marasmu. On se totiž nezmohl ani na to, na co se zmohl Zeman v Téčku. On a spolu s ním další ekonomové raného porevolučního kapitalismu se starali především o to, aby se dostali na studijní pobyty do zahraničí. K tomu potřebovali především něco úplně jiného než ekonomickou genialitu.
03. 12. 2007 | 17:07

mueller napsal(a):

Jo, Maxi, takovychle "svedku" si dokazu vymyslet spousty. Mimochodem - jake ze to problemy by ten clovek pak mel ? To by ho Klaus nechal zavrit nebo zmlatit cikanama jako Havel Sládka ? Nebo jake jine problemy ? Osvetlete nam, co ceka zlocince, ktery prozradi verejne, jaky byl Klaus pred rokem 1989 ?
03. 12. 2007 | 17:18

bigjirka napsal(a):

Nechci se opakovat - ale buď vyjde pár trimestrů presidentury nebo to stejně bude zajímavé oživení do CV páně profesorova. Pan president by musel být blbý, aby mu šel dělat sqashovou stěnu na idiotboard (tento amerikanismus se mi opravdu, ale opravdu líbí :-))
Nepovažuji pana Švejnara za gentlemana, když se potřebuje diferencovat pliváním na našeho presidenta. A s tím "autorstvím reformy" je to trošku komické, ne?
03. 12. 2007 | 17:28

Georg napsal(a):

Vaclav Klaus je krasny sen, blyskavy prelud, sladke mamemi, profesor bez zasluh, statnik pohrdajici statem. Probudme se, uz je na case...
03. 12. 2007 | 17:30

Michal napsal(a):

Prispevku je tady teda mnoho a je asi nad sily zamestnaneho cloveka je dukladne procist, ale tak jen k poslednim:

bigjirka: Uznavam, ze ten konec odezvy pana Svejnara byl trochu jizlivy, ale v akademickem svete plati tvrda pravidla a obvinit nekoho, ze lze v zivotopise, je dost tvrdy utok, ktery si clovek se cti nenecha jen tak libit. A Jan Svejnar vysvetlil, jak to bylo mineno. Mne prijde jeho reakce adekvatni. Zamyslete se nad tim, jak Vaclav Klaus zesmesnuje protivniky, a uvidite, ze toto je pouze lehky odvar.
03. 12. 2007 | 17:33

mueller napsal(a):

No, Michale, ale on tam v tom zivotopise opravdu lze, a jeste to drze priznava (viz vlastni Svejnaruv text nahore). Summary: pan Svejnar prednesl nekde nejake sve nazory na to, jak by se mela ceskoslovenska reforma delat, prislusni politici nebo kdo tam vsecko byl si je zdvorile vyslechli, a pote to udelali jinak. Tomu ja jaksi nerikam spoluautorstvi neceho, takovych lidi byla spousta. A Mr Svejnar to taky dobre vi, s necim takovym by ho v jeho Americe vyrazili, ze by vzal s sebou i dvere. On si asi mysli, ze nejakym blbym Cechum muze nakecat vsecko, asi jako kdyz Velky Al vyklada, jak vymyslel internet.
03. 12. 2007 | 17:43

Tupelo napsal(a):

zridit blog pro p. Svejnara zde byl vyborny napad, doted pres 22 tisic ctenaru je solidni pocet. Jsem rad ze zde p. Svejnar poukazal na nepravdy p. Klause, i forma byla v poradku, zaverecna veta o zmezinarodneni terminu tunelovani ve vztahu k rozkradani majetku neni nic noveho, ovsem bylo zcela namiste, v danem kontextu, tento fakt soucasnemu prezidentu pripomenout.
03. 12. 2007 | 17:51

RA napsal(a):

zatímco pan Švejnar přednášel svá moudra pěkně v teple studentům v Americe, Klaus zde musel reformu nejen vymyslet, ale i politicky vybojovat a prosadit, nesl t.z.v. svou kůži na trh. To je něco jiného, než z pozice profesora přednášet studentíkům. Ta reforma, když se podíváme na její výsledky dnes, a na stav našeho hospodářství, dopadla evidentně dobře. K poznámkám typu, že se měl napřed vyřešit právní rámecd reformy , se ptám,kdo by ho měl stanovit ? Ty bolševické soudy, s bolševickými soudci, kteří tam díky doživotnosti udělené Havlem sedí dodnes ?
03. 12. 2007 | 18:12

Karton napsal(a):

Maxovi:
Klaus byl na studijním pobytu v USA v roce 1969, pak už neměl šanci. Švejnar odejel bez problémů na vlastní pas až v roce 1972. Já jsem za totality takový pas nikdy neměl; OV KSČ nedovolilo. To že někdo pracoval pro socializmus nebylo scestné; kdo nepracoval, šel do pracovního tábora a pokud ho ještě práce bavila, tak coje na tom špatného_ Řekněte konečně co hanebného VK za totality prováděl a nemusíte svého práskače odhalovat.
Každý z nás máme nějaké kostlivce ve skříni, ale politik, který je 18 let ve funkci už má asi skříně vyvětrané. Ale co Švejnar ? Jací kostlivci se díky senzacechtivým novinářům objeví ?
03. 12. 2007 | 18:50

Jirka napsal(a):

Aktualne: Co takhle napsat clanek? Zeptat se Klause co tomu rika. A co tomu rika Jezek, Dlouhy, Havel, Kocarnik, Tosovsky. A co na jejich komentare rika Svejnar. Pridat vlastni komentar. To je prece prace novinaru, ne?
03. 12. 2007 | 19:01

bigjirka napsal(a):

Tak co na to Švejnar.. třeba sem ještě nepřipojil ani pípaneček, gentleman jeden.
03. 12. 2007 | 20:25

puk napsal(a):

Zhasíná se znova. Ruší se celní správa. Podvodníci s alkoholem, pohonnými hmotami, přetíženými kamiony, neplatícími navíc mýto, falešnými značkami, jedovatými hračkami, botami za 7.-Kč za pár i s dopravou z Číny a, zdůrazňuji, nevymoženými pohledávkami ženami z FÚ, strachujícími se vstát od stolu a vyrazit do terénu, se již dali slyšet, že nevolili nadarmo. Mohl bych pokračovat dál. Za tento názor budu zbit kvůli části nepoctivých celníků, kteří navíc na vrchol úplatnosti nedosahují ani náhodou. Vy, kteří se radujete, si vzpomenete teprve, až vaše živnosti budou pleite vedle smějících se podvodníků. A až přijede "komisař" z EU a uvidí, že neplníme unijní požadavky, odebere vám (nám) i ten zlomek dotací, které jsme náhodou stačili uplatnit. Oni totiž nekonají "jen jako", jak je u nás zvykem.
03. 12. 2007 | 20:29

RA napsal(a):

v tomto kontextu je velmi pikantní, že ČSSD, t.j. Sobotka a Paroubek , odpustili 26 000000Kč daní bývalému STBákovi Dvořákovi, dnes to hoteliérovi. To pak krásně fungují takové nadace, jako ta paní Paroubkové, že ? Je to zkrátka zlodějna ve stylu ČSSD, se kterou se Paroubek , ani Sobotka ani neskrývají. Jsem asi naivní, ale nikdy bymě nenapadlo, že daně může někdo někomu odpustit. Není to náhodou rozkrádání majetku státu? Není to trestný čin? Co na to pan Langr ?
03. 12. 2007 | 20:57

Kenedz napsal(a):

Mitrofanov, Právo,devadesátá léta: "... a co se VK opravdu podařilo? Rozdělit národ na dva nesmiřitelné tábory."
A když to tady tak čtu, myslím , že měl pravdu...
03. 12. 2007 | 22:39

martin napsal(a):

jisty milan se na zacatku ptal, kde se podedla transformace lepe, nez u nas. zjevne nezna slovinsko. zemi, ktera v roce 1991 vedla (byt nekolikadenni) valku o samostatnost. zemi, kde se jiz plati eurem...
03. 12. 2007 | 22:44

Hernandez napsal(a):

To Bigjirka.
Nevidí se často, aby někdo ventiloval, (předpokládám pro všeobecné obveselení), s takovým nasazením svou vlastní omezenost jako to dokážete vy. Gratuluju.
Nenechte se odradit. Vaše příspěvky jsou skutečně odlehčující. H.
03. 12. 2007 | 22:45

Pepe napsal(a):

Pro Kartona
Politik, který je 18 let ve funkci má skříně vyvětrané??? Co je to za naivní blábol? Je to úplně naopak - po 18 letech ty skříně praskají ve švech (sponzoři, profesura, vila ve Švýcarsku, milenky atd atd atd)
03. 12. 2007 | 22:46

1948 rok emigrací napsal(a):

Pro Karton nebo jak se jmenuje.
Nikdy jsme nenapsal, že podvojné účetnictví bylo vymoženosti bolševiků, jen jsme tím dokládal, že některé věci zde fungovaly i za bolševika. Vůbec si nejsem jist tím, co píšete. Daň z obratu dokonce fungovala tak, že vždy jen platila a zisk byl standardní jako dnes, tedy rozdíl mezi náklady a výnosy. Řekl bych tedy, že nepíšete pravdu. Přesto jsme to nepsal z tohoto důvodu, psal jsme to proto, že si myslím, že evidence majektu, ať již byl jakýkoliv, byla velmi dobrá a byla známa tedy cena podniků v cenách bolševických, což mohlo skutečně přispět k poměrně hladké privatizaci, ale opak byl pravdkou a v tom má Švejnar pravdu, vedlo to k nebetyčnému rozkrádání, paticky všude, kam se člověk podíval. Snad nejzářnější příklad je "ztraceno" účetnictví od Poldi Kladno. Jak se může ztratit účetnictví? Kdyby to udělal současný vlastník firmy s obratem daleko menším, byl by buď v kriminále nebo by musel min. doplatit daň odhadnutou z minulých daňových přiznání a ještě by u něj proběhla kontrola FÚ. V každém případě trvám na tom, že je kdokoliv lepší než Klaus, neboť za současné situace je potřeba změna a Kluse skutečně diskvalifikuje nejen oposmlouva, ale i text, který jsem citoval v minulém příspěvku.
03. 12. 2007 | 22:54

Michal napsal(a):

To Kenedz:

Taky mam bohuzel ten pocit. Vaclav Klaus je bezesporu pracovity, inteligentni a (penezi) nezkorumpovatelny. Ale jeho osobnostni rysy, zda se, narod spise rozdeluji (cast ho bez premysleni miluje, cast nenavidi). Spousta jeho kritiku mu jeste ani nedala sanci, aby se poradne predstavil a vyprofiloval. Argument, ze prezidentem musi byt nekdo znamy, je temer desivy... :-) Co treba Jirinka Bohdalova? Je treba si uvedomit, ze vetsina chytrych lidi je mimo politiku a do medii se necpe, takze pokud chceme nejlepsiho kandidata, tak pouze mezi medialne znamymi vybirat nemuzeme. Mne osobne je jako kandidat sympaticky a myslim si, ze minimalne by jeho kandidatura znamenala dustojnou volbu, at uz by dopadla jakkoli. A i to by byl uspech.

To bigjirka: Uz to za me napsal Hernandez. :-) Mam pocit, ze nekteri diskutujici svadeji marny boj s alkoholem a jejich prispevky doslova graduji... Ale jinak fajn: 'Psi stakaju a karavana ide dalej...' :-)
03. 12. 2007 | 23:01

Michal napsal(a):

Dodatek k predchozimu prispevku: Od casti "Spousta jeho kritiku" atd. je rec o Janu Svejnarovi...

Omlouvam se, psano trochu narychlo...
03. 12. 2007 | 23:04

hernandez napsal(a):

To Pepe.
Sir Winston Leonard Spencer Churchill údajně prohlásil, že největším argumentem proti demokracii je desetiminutový rozhovor s průměrným voličem. Když občas čtu rozumbradářské obhajoby, nebo vášnivé tirády vztažené na našeho kleptomanského France Josefa na Hradě, tak je to pořád pravda, až to bolí.
03. 12. 2007 | 23:06

Javít napsal(a):

Tady se dělá účet bez hostinského.
Není to trochu uhozené, na základě jediného blogu, a to ještě zveřejněného bez souhlasu autora, posuzovat vhodnost pana Švejnara pro funkci prezidenta ??
Nikdo nemá zájem o jeho další názory a představy o jeho případné práci jako prezidenta ??

Všimli jste si, jak skormně mlčí břoušánek Paroubek. Taky jednou prohlásil, že by se v budoucnosti mohl ucházet o prezidenta.
Zvolte Paroubka a nemusíte se rozhodovat jak ten osel nad dvěma kupkama sena.
Alespoň by jsme potvrdili, že jsme potomci Švejka.
(pozor: Švejnar, Švejk - podobnost čistě náhodná).
03. 12. 2007 | 23:49

Autor Autorovič napsal(a):

LEVAK napsal .. cituji:
každý člověk má právo na přiměřenou životní úroveň pro sebe i svou rodinu včetně dostatečné výživy, šatstva a bydlení a na zlepšování životních podmínek.

Ne Levaku, to teda rozhodně nemá ani de iure (právně) ani morální právo na to každý člověk nemá. Pouze ten, kdo je ochoten MAKAT a přizpůsobovat se měnící se společnosti.

LEVAK napsal .. cituji:
.. mezinárodní pakt tuto zásadu obsahující..

O jakém mezinárodním paktu obsahujícím Tvé (naivní) zbožné přání to mluvíš? Zkonkretizuj to prosím. Tohle mne vážně zajímá.

Jinak, k tématu:
Naprosto souhlasím s tím, že PRVNÍM krokem transformace společnosti bývalé ČSSR mělo být vytvoření velmi kvalitního pevného a "neprůstřelného" právního prostředí, funkční, kvalitní, akční, profesionální a silné policie, a pružné a spravedlivé justice. A to nejen kvůli provatizaci. Pokud by tomu takto bylo, už bychom měli životní úroveň Německa.
03. 12. 2007 | 23:56

Jarda napsal(a):

to Autor Autorovič
"Naprosto souhlasím s tím, že PRVNÍM krokem transformace společnosti bývalé ČSSR mělo být vytvoření velmi kvalitního pevného a "neprůstřelného" právního prostředí, funkční, kvalitní, akční, profesionální a silné policie, a pružné a spravedlivé justice."
To zni hezky. Tesne po prevratu, nikdo nevedel kam se situace pohne, jak se vse dal bude vyvijet...
To kvalitni a neprustrelne prostredi mel uzakonit kdo? Kdyz s trhem tady nemel zkusenosti vubec nikdo? Poslanci Narodni fronty? Odbornici typu Jicinskeho, co vymysleli dodatky Ustavy o vedouci uloze Strany?
Tu profesionalni a silnou policii jsme meli vzit odkud? Kdyz to byli sami strejci odchovani VB, pripadne Stb?
Tu spravedlivou justici mel zajistit kdo? Soudci co vystudovali pravo za sociku a jeste pred pul rokem odsuzovali lidi za zlociny proti socialistickemu statu a Strane?
Jak dlouho by trvalo nez by se to, co jsi napsal, uskutecnilo? 20, 40 let? Nez vyrostou novi, nezasazeni minulosti, nez vystuduji, nez ziskaji zkusenosti... A mezi tim co? Vzduchoprazdno a casoprazdno?
04. 12. 2007 | 00:29

SOS napsal(a):

TO JARDA: vzduchoprázno a časoprázdno se tedy nekonalo, důsledek toho střelhbitého skoku do kapitalismu s českou tváří je, že státem rejdí a stát pozvolna opanují nejrůznější mafie a jednotliví zloději. Mezi tím vším musíme žít a nějak kličkovat my, kteří jsme kdysi zvonili klíči, netuše věci příští.Máme sice plné regály a dosti bytů za tržní ceny je k mání, není tu však morálka, svědomí, slušnost, čest a takový jiný duchovní nadstandard. To chtěl říct Váš předřečník. Dodávám - mně se takový Gringerský kapitalismus nepozdává ačkoli mi v r. 1989 bylo jasné, že návrat ke kapitalismu je nutný, jiný režim není v dějinách lidstva krom sociku.Ďřív jsme kličkovali mezi estébáky a komunisty a nyní mezi mafiány. Rozumíte mi? Alespoň máme tu svobodu slova a můžem krásně brblat po hopodách či doma v kuchyni či na blogu. Je to podle mne jediný výdobytek listopadového převratu, který stojí za zmínku. Ty plné regály mně až zas tak neberou.
04. 12. 2007 | 01:07

Michal napsal(a):

A jeste jsem zapomnel dodat (pro pana Stejskala):

Chapu, ze pro Aktualne.cz je to bomba, pokud tu prezidentsky kandidat ma blog. Navstevnost prudce vzroste a pro firmu jsou to prijmy (a pro nektere zamestnance drive ci pozdeji prime ci neprime bonusy) a prestiz. Ale to zalozeni blogu nebylo zrovna fer, vcetne zverejneni soukromeho emailu bez souhlasu autora. Zvlaste, kdyz odmitnuti panem Svejnarem by vypadalo jako utek, takze jste ho do toho prakticky donutil. Ale evidentne to vzal s humorem, i kdyz asi nevi, co si o nas myslet. :-) To neni nejaka vytka, pozde bycha honiti, jen zamysleni. Vim, ze jste to myslel v dobrem.
04. 12. 2007 | 01:31

SOS napsal(a):

Stávající pane presidente Klausi,

dějiny dříve nebo později zhodnotí Vaše působení na naší polistopadové
politické scéně.
Jde mi o to, abyste mi odpověděl, zda někdy, v tichém podvečeru provozujete
něco jako introspekci.
Zřejmě nikoli, to byste si musel připustit, že jediná Vaše vize "neviditelné
ruky trhu" už udělala své v této republice do r. 1997 a od dob Vašeho
prezidentského působení i na světové scéně. Spíláte už i státníkům za to, že
mají i jiné, jaksi planetárnější vize.
Jste si jist, že máte podporu celé své Vámi založené ODS? Nikdo jiný už Vás
totiž nevidí jako prezidenta všech, demokrata s právním cítěním a etikou
humanisty.
-Pokud si sám odpovíte na mé otázky, a mohla bych pokračovat, dojdete jistě k
závěru, že nové prezidentské působení od března 2008 přenecháte poněkud větším
duchům než je ten Váš. Protože už jen škodíte .
Pokud nebudete již kandidovat, patrně jste schopen sebekritiky a činem
nekandidování byste to dokázal.
Vážený pane Stejskale:
Velmi prosím o televizní předvolební primárky - americký dobrý zvyk - mezi panem Švejnarem a naším Geniem. Každý má přeci právo historicky se znemožnit, není-liž?
Demokracie je nic více, nic méně - výměna názorů na řešení státnických postupů. Vedle kultivovaného vystupování a vzorné kravaty rozhodují argumenty, argumenty.
Malý dodatek: v oné zlořečené Americe sedí v Kongresu právníci!
A vůbec, jdu se projít Václavákem, popovídat si s bratry Rusy, je jich tu už velmi mnoho.
Kocáb a spol. je vyhodili dveřmi a oni, prachatí, jsou tu zas - letadly.
Díky za tanky r. 1968, přátelé. Bylo mi tehdy 16 a jediný, kdo nabídl to nejcennější, kdy Češi hrbili záda, jako mnohokrát v dějinách, byl Jan Palach a pan Zajíc.
Jako vždy - nejlepší lidé národa jsou buď popraveni - Horáková, nebo perzekvováni, ještě lépe - emigrují, lépe pro ně, děsné pro nás.
Pane Švejnare, tohle je už dlouho velmi smradlavý rybníčíček. Obětujte se, prosím, kandidujte, držím palce. Já Vás volit nemohu, nejsem parlamentní šášula.
04. 12. 2007 | 04:19

Vilík napsal(a):

SOS, Šášulo: on se pan Š. obětuje, nemějte obavy. A nebuďte líný, když rozdáváte rozumy - když nevíte, jak se "pan" Zajíc jmenoval křestním jménem, zjistěte si to. Typické: Klause nemusejí hlavně lenoši.

Nedávno jsme mohli vidět našeho prezidenta u královny - a stydět jsme se jako Češi nemuseli. Uměl i zavtipkovat.
No nevím, ale mám pocit, že by pan Š. přinejmenším zakopnul na prahu...
04. 12. 2007 | 06:08

Pepe napsal(a):

Pro hernandeze
Také mám rád Churchilla, protože to byl nejem politik, ale především státník, který měl vizi. To je to, co Všeználkovi úplně chybí. S tím kleptomanstvím a tirádami je to docela trefné. Skutečně nechápu, jak může někdo (Michal)prohlásit, že je V.K. penězi nezkorumpovatelný. Stačí si zjistit, kde dělá jeho syn J.K. - v ČEZu ....
04. 12. 2007 | 06:58

Pepe napsal(a):

Pro bigjirku
jestli tady někdo útočí, tak jseš to ty. Všichni Tě už prokoukli klausofile.
04. 12. 2007 | 07:01

Pepe napsal(a):

Pro Autora Autoroviče
To by ovšem tu transformaci nesměly řídit tzv. "nahé prdele", které se chtěly stát novou šlechtou....
A plně souhlasím se SOSem.
04. 12. 2007 | 07:05

Meňo napsal(a):

Pro Karton : souhlasím s malou
opravou. Znalost USA není na
závadu (viz již TGM apod.), aniž
bychom "poklonkovali" velmoci.
Lidé jsou totiž na obou stranách
oceánu zhruba titíž (až na kulturní odlišnosti)a pres.Bush
nebude v úřadu dlouho. Tam ho
už mají lidé taky plné zuby, jako
my tady a volit ho nebudou.
Proto myslím, že kandidát se zna-
lostí USA není nevýhodou, ale
jistou výhodou (viz např. PROF:
KOHÁK, emeritní prof.Boston Univ.)který by byl také jedineč-
ným kandidátem na presidenta ČR.
04. 12. 2007 | 07:21

ME napsal(a):

Pro PETROF : Zdravím konzervativ-
ní solidnost. Nicméně si myslím
do diskuse, že právě výhodou
demokracie je možnost ZMĚNY. Za-
konzervovat čili zakopat se na
pozicích uměli už "komouši",
a jak dopadli ...
04. 12. 2007 | 07:24

Meňo napsal(a):

Pro 1948 ... : vřele souhlasím,
bývával určitý pořádek, ať už
ideově zneužitelný. To se poda-
řilo rozbít a nyní bychom se k
tomu měli pomalu vracet, abychom
náskok civilizovaných států EU
opět snížili ("dohnat a přede-
hnat" již pokolikáté).
04. 12. 2007 | 07:37

Meňo napsal(a):

pro SOS : souhlasím, vždyť revo-
luci, kterou jsme dělali MY s
klíčemi na náměstích, zneužili
(ukradlli) býv. komunisté, kteří
se převlékli (z větší části do
modrých uniforem). Proto také
předhazují národu plné regály
jako kdysi KSČ ("maso bude!") nebo upravené fasády domů. Co se
však za nimi skrývá uvnitř, to
už tyto rychlopřevlékače nezajímá, je to nad jejich uva-
žování. A právě ČR má v tradici
takové duchovní velikány, jako
TGM apod., kteří ve své době
učili Evropu. Takže hodně jsme
klesli od hesla o Pravdě a Lásce
ale nezbývá než to opět začít
napravovat. Příležitostí by mohl
být nový prezident na Hradě.
04. 12. 2007 | 07:45

Pavel Š. napsal(a):

Nechte globální oteplouškování na Václavovi, on ví, jak na to
04. 12. 2007 | 08:08

jira napsal(a):

Uspesnejsi v transformaci bylo treba Slovinsko. Je to presne ten pripad, kdy si nechali sepsat legislativu podle zahranicni.
Zadny divoky zapad a zadne ekonomicke otresy.
Nejvetsi deviza ktera z toho vzesla, je ze vetsina veri ze k ekonomickemu uspechu jim staci dobra hlava a ruce.
04. 12. 2007 | 08:24

Mona napsal(a):

Panebože, chci se zúčastňovat voleb v naší zemi! Slušní lidé,založte, prosím, slušnou stranu, abych mohla i nadále chodit k volbám a nemusela přenechávat svůj hlas současné hrůzné reprezentaci!!!!
04. 12. 2007 | 08:45

Karton napsal(a):

Slovinsko nepatřilo do RVHP, Jugoslavie měla vlastní cestu, podobnou té čínské. Totalitou, nebyla duena ekonolika. Jejich trhy nabyly závislé na RVHP. Kromě toho Slovinsko bylo z celé Jugoslávie průmyslově nejvyspělejší zemí; jejich produkty byly konkurence schopné, životní prostředí čisté; exsistovalo tam mnoho zahraničních firem; to není vůbec srovnatelné s naším marasmem.
04. 12. 2007 | 09:01

TJK napsal(a):

Když jsme měli na VS základy psychologie, dávali nám způsoby vystupování p. Klause jako typickou ukázku chování když člověk lže. Klause bylo již dost. Chce to změnu.
04. 12. 2007 | 09:05

1948 rok emigrací napsal(a):

pro meňo
žádným svým příspěvkem neobhajuji zrůdné bolševické zřízení ani žádné jiné totalitní. Jen upozorňuji na to, že bolševici v ČR co se týče účetnictví byli poměrně "pořádkumilovní" a dalo se toho při privatizaci využít. Klaus se obávám je typický příklad člověka, který mění systém na jiný, ale nezná dobře ani jeden. Nechtělo se mi příliš věřit sloganu "zhasnul", ale dnes si již myslím, že to je asi nejpřesnější, tedy "zhasnul" a pak řekl budiž "trh". Tedy není to politik, je to spíše dobrodruh.
04. 12. 2007 | 09:07

bigjirka napsal(a):

Pepe, o tykání s kdejakým hňupem nestojím. Toto je diskuse a nikoli vzájemné posuzování nicků. Pokud si myslíte, že Vy byste u mne vyšel dobře, mýlíte se.
04. 12. 2007 | 09:14

Michal napsal(a):

To Pepe:

Ja Vaclava Klause osobne neznam, ale po tech letech znalosti z medii mi skutecne prijde, ze to je clovek, ktery by uplatek nevzal (spis by se pohrdave na podplacejiciho podival a nejak ho zesmesnil). Ale mohu se mylit. Nicmene muj prispevek vyse byl psan ve prospech pana Svejnara, pouze tam uprostred nestastnou nahodou vypadlo jeho jmeno a pro ty, kteri si neprecetli mou omluvu a opravu nize, to muze vyznit ponekud nesouvisle a zmatene. Pro jistotu prikladam jeste jednou:

Vaclav Klaus je bezesporu pracovity, inteligentni a (penezi) nezkorumpovatelny. Ale jeho osobnostni rysy, zda se, narod spise rozdeluji (cast ho bez premysleni miluje, cast nenavidi). Spousta kritiku Jana Svejnara mu jeste ani nedala sanci, aby se poradne predstavil a vyprofiloval. Argument, ze prezidentem musi byt nekdo znamy, je temer desivy... :-) Co treba Jirinka Bohdalova? Je treba si uvedomit, ze vetsina chytrych lidi je mimo politiku a do medii se necpe, takze pokud chceme nejlepsiho kandidata, tak pouze mezi medialne znamymi vybirat nemuzeme. Mne osobne je jako kandidat sympaticky a myslim si, ze minimalne by jeho kandidatura znamenala dustojnou volbu, at uz by dopadla jakkoli. A i to by byl uspech.

A jeste dodam: Jan Svejnar by se pravdepodobne obklopil inteligentnimi lidmi, at uz prvotridnimi ekonomy ci poradci v jinych oborech. Vaclav Klaus se obklopuje, zda se, servilnimi lidmi a casto primitivy, kteri se tak moc snazi na nej zapusobit, ze jim casto ani nevadi, ze se pritom zesmesnuji pred (odbornou) verejnosti. Sam jsem ze stejneho oboru a musim rict, ze nektere fanatismy a ideologie me az desi. Na jednu stranu je to nekdy legrace (viz nektere blogy pana Macha ci pana Kohouta), ale na druhou stranu trochu smutne... (A to jsem vzdy volil ODS, protoze me jeste vice odrazuje personalni slozeni CSSD... - s vyberem je to taky bida...) Nicmene by bylo fajn, kdyby se prezidentem stal nekdo formatu pana Svejnara. V tom ma moji plnou podporu a drzim mu palce!
04. 12. 2007 | 09:29

bigjirka napsal(a):

Michale - s jedním souhlas: je tristní, jaký máme výběr. Ovšem nedovedu si představit, že by presidentem byla osoba, která není veřejně činná. Tj nikoli august, ale někdo, kdo už se ve veřejném životě angažoval. Pan Švejnar tu stejně jen lacino sbírá zajímavosti do CV. Presidentská volba přece není soutěž o největšího profesora ekonomiky?
04. 12. 2007 | 10:11

Michal napsal(a):

To bigjirka: Souhlasim, prezidentska funkce neni o tom, kdo je vetsi ekonom.

Ale stoji za to si nektere veci pripomenout: Jan Svejnar je prvotridnim svetovym ekonomem. To neni subjektivni nazor jednoho cloveka, veda neni cirkus. Desitky let se na tom shodovali 'referees' tech nejprestiznejsich svetovych zurnalu, ve ktery se vyviji ekonomie. Lze si vyhledat Svejnarovy publikace. To je zcela transparentni. On svymi prinosy obohatil a rozvinul svetovou vedu a jeho jmeno ma v oboru zvuk. Na to bychom meli byt hrdi.

Naproti tomu dvere do tech nejlepsich zurnalu zustali panu Klausovi uzavreny. Nikdy mezi spicku nepronikl a pochopitelne uz ani nepronikne. To neni kritika, urcite vykonal mnoho prace jinde, pouze je dobre toto uvest do povedomi verejnosti, protoze pro obcany, kteri se tomuto oboru nevenuji, stale plati jeho sebeproklamovana genialita a famy o uniknuti Nobelovy ceny o vlasek. :-) (Pochopitelne by Vaclav Klaus nikdy Nobelovu cenu nedostal, protoze ekonomii nijak nerozvinul - to je ale legrace... Mozna Nobelovu cenu za neco jineho [mir? :-], ale ne za ekonomii. :-) Ti, co trochu znaji ceskou vedeckou ekonomickou komunitu, vedi, za Vaclav Klaus uctu a respekt nema, spise naopak. Profesuru dostal v divokych 90. letech (jako mnoho jinych, uznavam, ale u nej to bylo extra podivne) a asi se za to dodnes stydi (tak, ze k jeho praci se nikdo prakticky nedostane - srovnejte Svejnara, jeho prace jsou verejne pristupne v tech nejlepsich zurnalech sveta :-). Uctu chytrych lidi si nelze koupit moci... (i kdyz blondate fanynky ODS ho urcite zboznuji a obdivuji :-)

Jan Svejnar je osoba verejne cinna. Zalozil spickovy institut (kde uz mnoho let vyucuje...), ktery funguje pri Akademii ved, a umoznuje vyrust spickovym ekonomum, kterym absolventi napr. VSE nesahaji ani po kotniky. Taky byl poradcem prezidenta Havla (nevim, zda je to plus :-). Dale radil nekolika vladam sveta, jak zreformovat ekonomiky tak, aby mohlo dojit ke zlepseni zivotni urovne. Je cinny v neziskovkach apod. Pro me je to docela slusna vizitka. Ale jak rikam, proc ho nenechat, at se predstavi? Je to skvely kandidat a ferovy souboj s Klausem by byl prospesny pro nas pro vsechny. At je zvolen kterykoli, meli bychom dobreho prezidenta, Vaclav Klaus taky neni spatny. (I kdyz muj osobni nazor je, ze Svejnar by byl neskonale lepsi.) Takze je to vyhra pro vsechny, ne? (Jenom at misto Svejnara nenastoupi alternativni kandidati... - nechci jmenovat a strasit ctenare, jeden uz si asi brousi zuby.)
04. 12. 2007 | 10:32

bigjirka napsal(a):

Ale, spánembohem, ať je kandidátem, mým kandidátem není. A Služpivo už teprve ne. No, uvidíme...
04. 12. 2007 | 10:42

Pepe napsal(a):

Pro bigjirku
Rád bych věděl, proč bych nevyšel dobře... Co jsem takového provedl, či řekl? Pro pořádek uvádím, že nick Pepe není jediným, který používám - stejně jako bigjirka, že ano?
04. 12. 2007 | 11:43

Karton napsal(a):

Pro 1948 rok emigraci, nebo jak se jmenujete: Souhlasím, že soupis majetku existoval, prováděly se pravidelné inventury, ale jedna věc je kusy druhá jejich účetní hodnota, která byla výrazně nadhodnocena proti tržní hodnotě. Existoval zisk, ale ten není mírou produktivity; mírou produktivity je přidaná hodnota, tedy to, co do surovin přidám, a ne hrubá výroba nebo obrat, což je všechno, co projde podnikem, bez ohledu na to kolik se k tomu přidá. Mezi hrubou výrobou a hrubým domácím produktem je výrazný rozdíl.
04. 12. 2007 | 12:25

bigjirka napsal(a):

Pepe, nick bigjirka je jediným nickem, který tu používám. A opravdu tu nejsem pro to, abych si vyměňoval hodnocení s jinými nicky. Tj. na osobní konflikt si najděte někoho jiného, já mám zájem diskutovat k věci. Takže jsem vysvětlil, že Klause považuji za nejlepšího ze špatných kandidátů a Švejnara za sběrače nízko visícího ovoce (ve smyslu presidentské kandidatury) - vždyť on ještě ani nepřijal kandidaturu a už se vymezuje vůči našemu presidentovi - ať vysvětlí, proč bychom měli chtít jeho , ať nevysvětluje, proč nemáme chtít Klause. Klaus holt je osoba polarisující a někomu se spíš zamlouvá a někomu ne. Tak to prostě je a dělat z toho nějaké závěry o osobnostech ne/příznivců je stupidita. Stejně jako některé výroky o jeho "samozřejmé, všem jasné" špatnosti.

Jsem nepřítelem multinickovství.
04. 12. 2007 | 12:43

mueller napsal(a):

To je dobry: "Jan Svejnar by se pravdepodobne obklopil inteligentnimi lidmi, at uz prvotridnimi ekonomy ci poradci v jinych oborech." - z ceho tak, Michale, bohamáriu usuzujete ? Dostal by tam od svych kingmakeru Paroubka a dalsich bolseviku JEJICH lidi, nepripada vam to pravdepodobnejsi ? Vsak oni by si ho pohlidali. Ostatne, myslite si, ze president CR je neco jako hlava Statniho planovaciho ustavu, co moudre ridi ekonomiku ? Neni. No ale predstavte si, ze si tam nataha ty "prvotridni ekonomy": co mu budou radit, vite to ? Znate je ? Nejspis neznate. Prvotridni ekonom muze byt v jinych oblastech totalni pako. Taky je zajimave, jak Klausovi spousta lidi vycita, ze vsecko vidi ekonomicky, a pak ti stejni chteji Svejnara, ze pry je dobry ekonom a bude vsecko videt ekonomicky. Nechce se ji vypustit z huby proste "Nemam rad Klause !". No a co se poradenstvi Svejnara ruznym vladam ohledne transformace tyce, komu radil ? Radil tak jako v Cechach, ze neco odprednasel a zase odjel domu do Ameriky, nebo byl u toho a aktivne to ridil ? Ale kdy to delal, kdyz prece profesoroval v Americe ? A jak byly tyhle transformace podle jeho rad uspesne, vite to ? No a o schopnostech profesoru ekonomie v realnem zivote vime svoje, od te doby, co dva nositele Nobelovky v ekonomii spustili krachem jimi rizeneho hedge fondu v roce 1998 celosvetovou ekonomickou krizi (LHTC nebo jak se jmenoval) - pamatujete ? A to byly vetsi sajby nez Mr Svejnar, a jak to vsecko podelali. Takze mi prijde, ze Svejnara nejak bez konkretniho podkladu zboznujete a neco papouskujete. Ale treba ne, podelte se tedy s nami o vase konkretni vedomosti k tomu, co jsem nastinil (kdy, kde, jak dlouho, s kym, s jakym vysledkem ...). Dekuji vam predem ve jmenu veskereho pokrokoveho lidstva.
04. 12. 2007 | 13:08

Michal napsal(a):

Pane muellere, mozna mate pravdu. A taky jsem to neformuloval presne. Pokud jde o obklopeni se dobrymi ekonomy, tak jsem mel spis na mysli jmenovani clenu bankovni rady CNB. Tam se Vaclav Klaus moc nepredvedl (nebo vlastne ano, jak se to vezme) - nekteri jsou OK, ale nekteri tam proste nepatri a to je fakt. (Jeden z nich v nedavnem rozhovoru prohlasil, ze se divi, proc Svejnar kandiduje. Ze pry "to nepotrebuje". To je ale hezke uvazovani, vidte..., umoznuje nahlednout do duse intelektualniho giganta.) Mate pravdu v tom, ze u prezidenta na ekonomickych poradcich az tolik nesejde a jde i o jine oblasti (jmenovani soudcu), s tim souhlasim. O jmenovani poradcu ze strany levice nevim, cekam, ze by se Svejnar ridil vlastnim rozumem pri vyberu lidi do sveho okoli. (A ze levice az tolik netlaci, protoze je rad, ze ma vubec nekoho, kdo ma aspon nejakou sanci. Takze ja osobne bych tady nejake loutkarske teorie nerozvijel.) Ze bych nemel rad Klause, neni pravda. Neni spatny prezident. Ale nektere jeho chovani a nazory jsou mi cizi - v tom mate pravdu. Proste mam jine hodnoty. Taky si myslim, ze narod rozdeluje spise nez spojuje. A myslim, ze jsou v tomto ohledu lepsi kandidati. Stejne tak bych ja mohl obvinit Vas, ze jenom nechcete rict "zboznuji Vaclava Klause" a ze pouze papouskujete. A nedelam to. Kazdopadne neni duvod, abychom tu neco my dva resili. Jak jsem psal vyse, bylo by dobre mit dustojneho kandidata a dustojnou volbu. Ja myslim, ze Svejnar je lepsi kandidat, Vy myslite, ze Klaus. A je to fer, tak si pockejme. Klaus ma asi vetsi sance, ja ale fandim Svejnarovi.

PS: Na akce ve jmenu pokrokoveho lidstva moc nejsem, ale mel jsem v minulosti moznost byt v blizkosti jak Klause, tak Svejnara. Bylo to ale velmi kratce na to, abych cinil velke zavery.

PPS: Hedge fund byl LTCM.
04. 12. 2007 | 13:34

1948 rok emigrací napsal(a):

Pro Karton. Ale jistě, nikdy jsem neobhajoval bolševiky či jejich systém, ale to neznamená, že si nemohu myslet cosi o "přechodu na tržní hospodářství" v režii ODS.
Dokud bude Klaus na Hradě, nikdy se pravdy o privatizaci nedobereme, co je horší, nikam bychom se neposunuly ani přištích pět let, v cizině jsme byl, teď chci žít tady, ale nechci ztrácet čas s partou post-bolševiků, do ní nyní již počítám i Klause, byť musím také přiznat, že za bolševika psal texty do samizdatu. To nic ovšem nemění na tom, že jeho myšlení je bolševické, politikou si léčí svoje ego.
04. 12. 2007 | 13:34

Michal napsal(a):

Dodatek: No, to vyznelo trochu silne. Opravuji, mel jsem moznost letmo poznat tyto pany "v akci" a udelat si nazor nejen zkresleny pres media. "V blizkosti" zni, jako bych s nimi pracoval, coz neni pravda. Nemam blizsi informace, ktere zadate. A neznam se s nimi osobne (kdyby ano, prislo by mi nefer sem vubec psat a predstirat nahodneho ctenare).
04. 12. 2007 | 13:44

J. Švorčík napsal(a):

Ne, že bych se každý den ráno modlil k Santa Klausovi. Problém jeho odpůrců je v tom, že prostě chtějí Antiklause. Je jim úplně jedno, kdo bude prezident, hlavně, že to nebude Klaus. Pro lidi s krátkou pamětí připomenu, že při přímé volbě do Senátu či Evropského perlamentu velice uspěl pan Železný, nebo paní Bobošíková. Byl to hlas lidu, co se dá dělat...
04. 12. 2007 | 13:56

Karton napsal(a):

Pro 1948 rok emigrací:
Asi jste emigranr a to vás omlouvá. My co jsme prožili válku a neemigrovali se proti bolševickému marasmu máme o mnoho lépe a jsme skromnější. O privatizaci už bylo napsáno tolik, že už nemá smysl se k tomu vracet. Já si na Klausovi cením ne jeho ekonomické znalosti ale toho, že se nebojí vyjadřovat svoje postoje k věcem, které nejsou (momentálně) populární, jako příklad uvedu útok USA na Srbsko a Irák pod falešnými záminkami a jeho boj proti nesmyslné snaze zastavit globální oteplování spalováním potravin v motorech aut, ale takových případů je více; jeho vztah k EU je mi rovněž sympatický; hájí syverenitu našeho staátu. Švejnar je tak opatrný, že se nevyjádřil k žádné z ožehavých otázek a dokonce ani ke své kandidatuře. On a jeho manželka jsou zvyklí na jiný život než my tady a po pěti letech opět zdrhnou do USA.
04. 12. 2007 | 13:58

mueller napsal(a):

Michale, a potrebuje to ten Svejnar ? Nepotrebuje. Kdyz nebude presidentem, urcite nezahyne. Akorat mu bude spousta lidi behem kampane nadavat, vytahnou na nej jeho komunisticko-prominentni minulost (podle me opravnene), atd. Takze ten clovek, co ho posmesne nazyvate intelektualnim gigantem, ma zcela nezpochybnitelnou pravdu. No a je nápadné, ze "verite", "cekate", "myslite", to je nepochybne krasne a uslechtile, ale neni lepsi spis vedet ? My inzenyri si to aspon myslime. Je takove posmesne prislovi, "Mysleti znamena h...o vedeti", minene na lidi, co pote, co se jejich predstavy naprosto nesplnily, rikaji, "no ale ja jsem myslel ...", misto aby si predtim zjistili o veci nejaka fakta. Svejnar jeste nezacal kandidovat a uz svoje protivniky pomlouva, shazuje je, sam sice v dotycnem oboru (minim politiku) jeste nikdy nic neudelal, jeji fungovani nezna (protoze to nikdy nedelal), ale vi ze vsech nejlip, co ti ostatni kdy meli a nemeli, i kdyz o tom nema zcela zjevne zadne informace (nebyl u toho, prokazatelne). Dobry ekonom muze byt, ale vzhledem k tomu, ze prakticky nikdy nic nedelal a pohyboval se jenom v akademickem teoretickem prostredi, je daleko pravdepodobnejsi, ze dobry (prakticky) ekonom neni. Mate nejake informace o tom, ze je tomu jinak ? Zalozil nejakou firmu, banku, investicni fond, ktere to diky jeho moudremu a uvazlivemu vedeni nekam dotahly ? Nejake skoly se nepocitaji, to je prave jenom to teoretizovani. Znate to, kdo to umi, ten to provozuje, kdo to neumi, ten to vyucuje, a kdo neumi ani vyucovat, ten to chce kontrolovat a ridit. No a posledni, chcete presidenta, co bydli v Americe, a obcas se prijede podivat na sve poddane ? A ktery rika, no, az me zvolite, tak se mozna vzdam sveho mista v CSOB nebo kde to je ? Kdyby to myslel vazne, rekne, skladam funkci, chci presidentovat a ted venuju vsechen svuj cas tomuto cili. Ale on to chce mit jako takovy vedlejsak, a s tim at jde do haje. Zamestnal byste takoveho cloveka ve sve firme ? Ktery vam na zacatku rekne, no, ja vlastne nevim, jestli k vam chci, bydlim taky jinde, ale mam pro vas spoustu dobrych rad, co jste kdy meli udelat jinak. Ten clovek je skutecne pravy opak Klause: chybi mu noblesa a neni gentleman. No ale kdyz takoveho presidenta chcete, dobre vam tak. Nezapomente ovsem, ze se v takovem pripade skutecny president nebude jmenovat Svejnar, lec Paroubek a Filip. Pokud vam nevadi ani to, prosim.
04. 12. 2007 | 14:05

bigjirka napsal(a):

Železný je také jedna ze zajímavých a rozporuplných osobností. Podstat jeho sporu s Lauderem je dodnes poněkud zamlžená, s těmi obrazy to bylo taky divné, nevím, nejasné... Ale kdyby byl nerozjel dnes proklínanou Novu, byly by ČT snad dodnes propojovala zprávy s komentáři...
04. 12. 2007 | 14:06

mueller napsal(a):

Michale: Jo a jeste neco k te odbornosti Svejnara: cituji sam sebe: "Ale treba ne, podelte se tedy s nami o vase konkretni vedomosti k tomu, co jsem nastinil (kdy, kde, jak dlouho, s kym, s jakym vysledkem ...)", vite neco nebo jenom tak "myslite" ? Co kde Svejnar ztransformoval ?
04. 12. 2007 | 14:08

bigjirka napsal(a):

taktak, muellere. ale ještě bych dodal - potřebuje. Ono je mu vlastně jedno, jestli tím presidentem bude, ale v CV to bude vypadat náramně dobře, i pokud se vůbec ofic candátem nestane. On už svoje vydělal! Kdoví, jestli by si vůbec moh vzít akademické prázdniny na 5 let a jestli by občas z presidentury nemusel na nějaký trimestr skočit do Michiganu!
04. 12. 2007 | 14:11

Michal napsal(a):

Pane muellere, ja jsem pri cteni toho rozhovoru nabyl pocitu, ze snad bezdecne pronesena fraze "to nepotrebuje" byla minena v uplne jinem duchu. To, co popisujete, je pochopitelne pravda. Nejsem si jisty, jestli si Jan Svejnar uvedomuje, co za spinu ho muze cekat. Uz jenom ten agresivni a hystericky vystup pana Necase, kdy ho oznacil za kandidata CSOB, atd. jsou varovanim, ze na ruzich ustlano by nemel. (Mimochodem, vycitate mu nedostatek praxe a pritom Vam vadi, ze je angazovan i v soukromem sektoru...) Pokud jde o to, co by Jana Svejnara cekalo v medialni masazi, tak si myslim, ze by si kandidaturu mel skutecne rozmyslet. Myslim, ze minuly kandidat Jan Sokol asi lituje, ze do toho tehdy sel. Ale tato jeho odpoved byla pouze odezvou na primy atak od Vaclava Klause. To to tak mel nechat, kdyz si mysli, ze to nebylo spravne? A mne jeho odpoved prisla logicka. Pokud nekdo pripravil rozsahly material, z nehoz se cast realizovala, patri ke spolutvurcum. Ale dobra, narod ma pravo vybrat si, koho chce. Tak zkuste navrhnout jineho kandidata. Nebo vazne chcete, abychom meli pouze jedineho kandidata jako nekde v Belorusku? A k tomu by nam pan Bem sdeloval: "Naopak jedinou možností pro nadcházející prezidentské volby je zvolení Václava Klause opět prezidentem, jakýkoliv jiný výsledek by byl začátkem budoucí krize, která by se mohla stát pro naši zemi i vládu fatální." Ja se priznam, ze jakkoli mi byl pan Bem vzdy sympaticky (a napr. jsem mu fandil ohledne jeho horolezeckeho vystupu), tak tady se v mych ocich hodne slanil...
04. 12. 2007 | 14:19

Javít napsal(a):

Vážená presidentská komise, již je tady několik set diskusních příspěvků a stále žádný výsledek.
Připadá mi to stejné, jako diskuse v parlamentu. Také žádné kloudné výsledky. Nanéjvýš nějaký zpackaný zákon.
Tak již se rozhodněte, nebo budete diskutovat ještě půl roku po zvolení prezidenta.
Přeji šťastnou ruku ve výběru.
04. 12. 2007 | 14:21

mueller napsal(a):

Aber Javíte: To je jenom takova kratochvile, snad necekate nejake vysledky ?
04. 12. 2007 | 14:25

mueller napsal(a):

Michale, ale Svejnar JE kandidatem CSOB. To je prece idealni reseni, zname i z hospodarskeho zivota. Koupit v nestrezene chvilce konkurenta, u ktereho mam dluhy. Nebo mu nasadit sveho cloveka jako reditele. Ze clovek vasi nesporne inteligence neco takoveho nevidi, me udivuje.
04. 12. 2007 | 14:28

mueller napsal(a):

Prosim vas, panove, budeme radsi neco smysluplneho delat. Nazdar.
04. 12. 2007 | 14:30

Javít napsal(a):

pro mueller:
nečekám, to mělo být jen tak pro "obveselení".
Právě na to "Prosim vas, panove, budeme radsi neco smysluplneho delat" jsem chtěl jaksi nenápadně upozornit.
Přeji dobré odpoledne.
04. 12. 2007 | 14:44

1948 rok emigrací napsal(a):

pro Karto, Klaus má skutečně nespornou výhodu, že se pohybuje v politice ČR, ale politikem ve skutečnosti není. Byl jednooký mezi slepými králem, ale to už snad dávno neplatí.
Oposmlouva byla opravdu hanebná věc, dokud bude jeji designér na Hradě, politika zde se nemůže pohnout prakticky nikam. Jeho druhá vobla Topolánka, ačkoliv jeho vláda nezískala důvěru a druhou volbu realizoval těsně před Sněmem ODS, byla hanebnost. Chtěl si tím zajistit znovuzvolení, podobně jako podpisem pod podivně přijímané zákony "reformy", tedy pod hlasování Melčáka s Pohankou i pod senátorské "nezabývat se", což skutečně bylo za hranicí demokracie a připomínalo to totalitní praktiky opravdu velmi.
04. 12. 2007 | 15:16

Taoiseach napsal(a):

Karton napsal(a): "Ten majetek (...) oni místo toho, aby z něj něco vytěžili, dali za pár šušní spekulantům a teď nadávají, že je někdo okradl. Naopak, oni okradli sami sebe."

Je to poněkud složitější. Jednak těžko mohli "oni" vědět, který z fondů ovládají spekulanti. Zvláště když spekulanta VK přijal po své první tiskovce ve funkci premiéra jiný VK.

Dále samozřejmě existovala obecná omezení, jak je možno s "penězi těch druhých" nakládat. Tzv. desetinásobek byl jenom nabídkou, na kterou nikdo rozumný nepřistoupil - jenže byl posléze okraden o všechno.

Problém byl v přeměně privatizačních fondů na obecné akciovky - kdy skutečně chyběly zákony, které by mohly PŘEDEM zabránit tunelování majetku. Kdo za to může? V letech 1992-6 byl ministrem financí Kočárník, předsedou vlády Klaus a ODS měla ve vládě nadpoloviční většinu. Kdo tedy může mít větší díl odpovědnosti než tehdejší předseda strany a vlády?

Jen pro úplnost: investoval jsem do Čsl. námořní plavby. Jak jsem mohl vědět, že tento skvělý podnik ovládne a potopí kožený Zloděj?
04. 12. 2007 | 15:35

Taoiseach napsal(a):

Ještě pro Kartona:

Píšete tu o tom, co jste všchno už zažil. Doufám tedy, že kriticky uznáte, že naše dnešní postavení je přes všechny problémy lepší, než bylo dřív. Nikdo nás neohrožuje a nikdo nám neubližuje.

Nepřítele potřebuje jen pan Klaus, aby nás měl před kým bránit - nic jiného nabídnout neumí. Takže Albert Gore je pro něho nepřítelem svobody a Jan Kaplický ohrožuje demokracii.

Jenže si ještě něco pamatujeme. Velmi konsistentní Václav Klaus brojil proti slovenským národovcům za fungující federaci, než ji rozdělil. Mobilizoval proti Zemanově socdem, než uzavřel smlouvu se Šloufem převlečeným za Zemana. Kritizoval praktiky Vl. Železného při ovládnutí Novy, než se s ním dohodl na propojení médií a politiky. Kritizoval M. Kalouska za úplatky v resortu obrany, než se zjistilo, že měli v IPB stejné kamarádíčky. Varoval před návratem komunistů, než se od nich nechal zvolit na Hrad (teď říká, že nás ohrožují zelení a Evropané).

Kbyby Jan Švejnar neměl žádné jiné kvality, samo o sobě je hlavní, že s Klausem do holportu prostě nepůjde.
04. 12. 2007 | 15:53

Pepe napsal(a):

Pro bigjirku
Ano v tomto konkrétním blogu používáš pouze jeden nick, stejně jako já. A co v těch ostatních na blog.aktuálne.centrum.cz?
A dobře si rozmysli svojí odpověď.
04. 12. 2007 | 16:31

Karton napsal(a):

Pro Taoiseach:
Nemá cenu polemizovat, ale nutno říci, že Klaus rozdělil federaci až na nátlak Slováků, protože usoudil, že to bude pro nás lepší. Pokud se týče vazby Klause a Zemana, bude se vám to zdát divné, ale obou si vážím. Zeman nikdy nebyl sociální demokrat, ale podařilo se mu sebrat hlasy komunistům ve prospěch sociální demokracie a doslova ji povznést z prachu. Před rokem 1997, když pravice neměla většinu, gentlemansky opustili sál, aby byla dána důvěra vládě. Sarajevský puč to ovšem potom zhatil, ale všechny strany, které ho způsobily jsou už mimo; zbývají jen lidovci, kteří by se připojili i ke komunistům, jen aby byli ve vládě. Opoziční smlouva byla jen pokusem oplatit Zemanovi jeho gesto. O kamárádíčkách raději nemluvte; tady je tolik kamarádů, až to není hezké. IPB ale neprivatizoval Klaus a ani ji nedaroval za zápornou cenu ČSOB. Al Gore je pro nás skutečný nepřítel, protože jeho doktrina nám ničí a zdražuje potraviny. Nikdo netvrdil, že Kaplický je nepřítel demokracie, ale jeho 50 m vysoky a nevím kolik m široký chrchel je něco obludného. Teď ho začal přemalovávat na žluto, aby to vypadalo jako dětské hovínko. Srovnávat to se štíhlou Eifelovkou je při nejmenším absurdní.
04. 12. 2007 | 16:48

bigjirka napsal(a):

Pepe, za prvé si netykáme a za druhé ve všech blozích aktuálně používám jeden nick a jsem nepřítelem multinickovství, Nemám si co rozmýšlet, stejně jako nemám zájem si tykat s každým.
04. 12. 2007 | 17:14

Miki napsal(a):

Pro bigjirku
ta to teda máte pane bigjirko zřejmě dokonalého názorového dvojníka s nickem JC.
04. 12. 2007 | 17:19

bigjirka napsal(a):

Takže Miki, pokud jsi stejný Miki, se kterým jsme si psali a přihlásil s k naší liberální, nedělej si ze mne prdel s různými nicky, to skutečně nemám rád. Za celý internet opravdu neodpovídám a za to, jaké má kdo názory, nemohu. A pokud jde o povídání u paní Veselé, tak na tomto blogu jsi zcela jednoznačně zaútočil ty ne mne. Takže přibrzdi..
04. 12. 2007 | 18:13

Jan Čejka napsal(a):

Komentář pana profesora Švejnara ohledně privatizace a právního prostředí je buď cíleně líbivý a populistický nebo děsně naivní. Vážně po uplynulých letech věří v takový evidentní nesmysl? Elitní útvary policie se rozpouští, soudy nepracují. Sebelepší zákony nemá kdo prosadit. A když už se souhrou příznivých okolností zadaří, pachatelé dostávají echo a v pohodě prchají do zahraničí. Jednoho prezidenta, který se na pohled stylizoval jako poctivý skautík, jsme již měli. Za své funkční období stihl vyznamenat snad všechny své kamarády. V řadě situací mě poléval stud za jeho jednání i vystupování. Raději budu věřit, že prof Švejnar je naivní a poctivý a v jeho vlastním zájmu doufám, že se prezidentem nestane. Jeho spojení se jménem Paroubek je pro mne hlubokým zklamáním, podobně jako v případě prof. Pačese.

Na závěr drobnost k zamyšlení. Většina z nás vyrostla ve školních lavicích, kde bylo ideální splynout s davem, nevyčnívat a neprojevovat vlastní názor. Ti, kdo vyčnívali, kdo měli vlastní názor a byli schopni si ho obhájit, byli nesnášeni a považováni za šprty. Když jsme konečně trochu vyrostli, anonymně nadáváme a kritizujeme. A koho jiného než lidi, kteří mají svůj názor a dovedou se za něj veřejně postavit. Koho má podle vás prezident na mezinárodní scéně papouškovat? Vládu? Parlament? Senát? Vlastní stranu? Václav Klaus se neveze na pohodlné vlně populismu. Nemusí se nám líbit, jak vystupuje. V některých věcech nejspíš nemá pravdu. Ale chceme být v Evropě nebo ve světě považováni za pihovatou buchtu ze třetí lavice u okna, která se bojí zeptat, jestli si může odskočit?

Pěkný konec roku vám všem.
04. 12. 2007 | 23:45

ZDana napsal(a):

Nevím, jaký pan Švejnar je. Neznám ho a ekonomice nerozumím, abych ho hodnotila. Mohu však hodnotit, z jakého hnízda je. Jeho otec byl údajně vyslanec, tudíž komunista a komunisty velmi dobře prověřen. A když tento p. Švejnar senior zjistil, že na západě je blahobyt, vzal s celou rodinou roha. Takže to nebyla emigrace z politických důvodů, ale emigrace pouze ekonomická. Něco to vypovídá o charakteru, že. Dám se ke komunistům, abych měl prospěch a když vidím, že mohu mít prospěch ještě větší u kapitalistů, hodím komunisty přes plot. Může zde někdo namítnout, že člověk za své rodiče nemůže. Skutečně nemůže. Ale podle toho, jak se zatím p. Švejnar profiluje, dělá to na mne dojem, že se potatil.
Proto souhlasím s úvahou pana Čejky. Je mi milejší chlap, co jde se svou kůží na trh než prospěchář.
05. 12. 2007 | 01:05

Zdeněk Ranný napsal(a):

Faktem je, že "tým vládních ekonomů" (Dyba, Tříska, Dlouhý, atd.), vedený Klausem, absolutně dominující osobou většiny 90. let a konkrétzně Klaus se od samého začátku pilně snažil VŠEMOŽNĚ BLOKOVAT ékonomům z exilu, aby jakkoliv podstatně participovali ve formulování a podstatné části realizace ekonomické transformace. Měl jsem, kromě pravidelných pobytů v ČSFR, ČR a SR, také dost možností jednat na ministerstvech a centrálních úřadech doma, být svědkem a účastníkem jednání, projevů a setkání Klause atd. v USA. Příkladem "priorit" Klause, třeba jako MF ČSFR, bylo to, jakou odpověď vyhrknul na otázku: "Co můžeme pro Vás, pane mimnistře, udělat?", když bez váhání vyhrknul velice stručnou dopověď: "UMLČTE (prof)ZELENÉHO!". Bylo to součást otázek a odpovědí po Klausově řeči při jednom obědě ve Washingtonu. Strach a důraz na to, aby se mu (a jím vedeným zájmovým skupinám, nomenklatuře v privatizovaných podnicích, atd.) nikdo nepletl do jeho "české cesty", byla i tehdy velice patrná.

Pčipomeňme si, na což hlavně "pravicově orientovaní" spoluobčané v ČR také jaksi "zapomínají", že to byl všemocný Klaus, kterého se bál kaýdý kritizovat, který, místo toho, aby jako rádoby "thatcehrita" a "liberál" plnou silou PROSAZOVAL vrácení ukradených majetků obětem komunismu byl naopak, defakto jen s KSČM nejdůsledněji, vždy proti jakýmkoliv restitucím.

Typicky, když se restituce, "otci transformace" Klausovi a KSČM navzdory, nakonec prosadily, Klaus neopomene se jimi vytahovat.

Volba je jasná: Chceme si dalších 5 let nechat s řemeslnnou zručností nalhávat věci, nestydatě masírovat národní hrdost (kdy KSČM je vlastně také vlastenecká, když s Klausem vedou křížovou výpravu proti evropské integraci, zavádění evropského práva u nás? Je soudruh kosmonaut Remek, Randsdorf, komunističtí poslanci co, jako Zuzka Rujbrová atd. hrdě hlasovali pro Klause a sabotují integraci v EU "vlastenci hájící národní zájmy"?).

Je skličující, jak Klaus a někteří z jeho ¨mladé gardy (hlavně Bémovo pražské a Tlustého středočeské křídlo) stále ještě vedou nemálo, i VŠ vzdělaných, zcestovalých spoluobčanů za nos, čkodíc skutečným zájmům republiky i lepší pravostředné politiky.
05. 12. 2007 | 03:37

Karton napsal(a):

Ke Zdeňkovi Rannému:
Zdá se mi, podle vašeho sdělení, že nežijete u nás. Jestli tomu tak je, tak jste si zřejmě vybral lepší bydlo, stajně jako Švejnar, ale potom neříkejte, co chceme, ale co chcete. Jestli žijete v USA, tak se podívejte na směšného prezidenta USA a pokud se na trvalo neodstěhujete sem, tak se do našich věcí raději nemíchejte. To co píšete jsou už mnohokrát omleté věci; možná ani nevíte, že teď jsou na pořadu dne Klausovy údajné milenky; jedna před minulou volbou a druhá před stávající volbou prezidenta. Mě osobně je vztah prezidenta k blondýnce - letušce speciálu sympatický; ukazuje se totiž, že je to normální člověk.
05. 12. 2007 | 08:20

Tomas napsal(a):

Jedním z mnoha produktů "ekonomické transformace" v ČR bylo objevení švýcarského konta (kolikpak na něm měli ptáci ulito?). Pánovi, který je v současné době prezidentem ČR, to nevadilo a údajně si stejně jako jeho ostatní tuneláři z modré partaje na nic nevzpomíná. Toto má být člověk, který má být dalších 5 let naším prezidentem????

Více informací o tzv. sarajevském atentátu a švýcarském kontu si můžete přečíst v posledním čísle Respektu.
05. 12. 2007 | 09:07

Michal napsal(a):

Pane Kartone, je nevim, jaky jste zil zivot, ale nesnazte se nam tady namlouvat, co je normalni, aby to negativne neovlivnovalo mlade lidi, ju? Vase zarputilost se zda byti neprimo umerna Vasemu sebevedomi. Xenofob, ktery zapocne kazdou vetu "Nejsem xenofob, ale..." Pak nam tady zacnete povidat o tom, ze (pripadne) podrazeni a ponizovani manzelky je znakem normalnosti cloveka... Pro inteligentni lidi je to naopak ukazka o charakteru. Jsem docela rad, ze lidi jako Vy ze sveho okoli selektivne vyrazuji, ale je to vec vkusu a proti gustu zadny disputat, ze jo.

Jinak obecne musim sebekriticky priznat, ze mozna by pro Svejnara prece jen bylo nejlepsi pro kandidaturu se nerozhodnout. Hlavne at si poradne precte ty diskuse, at vi, do ceho jde. :-)

Jedine, co cloveka trochu hreje na srdci, je to, ze posledni volby v Rusku ukazaly, ze tak daleko jeste nejsme. A s touto optimistickou poznamkou bych to ukoncil.
05. 12. 2007 | 10:45

veverka napsal(a):

Komu slouží Václav Klaus?
http://www.blisty.cz/2007/1...
05. 12. 2007 | 12:35

Tapoiseach napsal(a):

Pro Kartona:

Zeman - tento "gentlemen" v roce 1996 toleroval vládu až potom, co se nechal zvolit předsedou sněmovny. V žádné civilizované zemi nikdy nebyl předsedou komory VŮDCE opozice. A působení soudruha Šloufa v době klauso-zemanovského komplotu vám nevadilo?

IPB neprivatizoval Klaus, jenom v ní za jeho vlády stát "omylem" ztratil majoritu, takže o privatizaci rozhodl. Kamarádíčkové Klause a Železného z ní potom vyváděli majetek, takže v době zásahu už zápornou hodnotu mít mohla.

Neznám žádnou doktrínu Al Gora. Vím jen, že upozorňuje na problémy a snaží se v diskusích najít řešení. Zatímco Klaus jen nadává. Např. i Kaplickému: "Prezident Klaus: Kaplický útočí na demokracii" (viz http://aktualne.centrum.cz/...). Je možné, že se vám Kaplického projekt nelíbí, ale nevím, proč byste o něm měl rozhodovat vy. Vysvětlil byste mi, proč se vypisuje architektonická soutěž, když pak mají rozhodovat fanoušci modrých ptáků?
05. 12. 2007 | 15:23

Karton napsal(a):

Tento blog se jmenuje "Klaus nemluví pravdu". Možná že vám to bude divné, ale nemiluju Klause. Mám jenom podobné názory jako on a je mi sympatické, že se nebojí své názory říkad veřejně přestože je na něj pliváno. On údajně nemluvil pravdu ani o nesprácnosti důvodů útoku USA na Srbsko a na Irák. Důvod, proč byl přepaden Irák byl ten, že má jaderné zbraně. Teď na něj všichni plivají, když veřejně vystupuje proti opatřením na snížení obsahu CO2 ve vzduchu a nám se n kvůli tomu zdražují potraviny. Před volbou prezidenta opět proti němu všichni vystupují a snaží se na něj kydat špínu. To co uvádějí novináři o jeho milenkách ponižuje jeho manželku a ne samotný Klauis, který si vyjde s bodygárdama a blondýnkou do restaurace. Je to kampaň, která se rozpoutala i na tomto blogu ajá se snažím jen o výrovnání převahy těch odpůrců. Až bublina s globálním oteplováním vlivem CO2 splaskne a to bude brzy, zase se na Klause najde něco jiného, protože Klaus bude mít vždy nějaké názory, které jsou sice správné, ale momentálně se nenosí; takové lidi potřebujeme a nemusí být ani ve funkci prezidenta.
05. 12. 2007 | 19:10

Anba napsal(a):

Ještě jednou a naposledy se vyjádřím ani ne tak k p. Švejnarovi, ale k p. Klausovi. Mnoho diskutujících to chápe jako já. Člověk, který se silou mocí prodral do porevolučního rozhodování o ekonomice našeho státu, ač neřídil v svém předchozím životě ani mlékařský vozík, nepřihlásil se ještě nikdy k chybám a omylům, po cestě arogancí odklízel oponenty, ba i pouhé kladeče otázek, v současné době osočuje ze lži i případné politické protikandidáty, u mne nemá morální kredit na tuto vysokou funkci, která má být zejména morální ikonou i když některé její ústavní činnosti mohou dost významně ovlivnit politické dění.Jsem ročník p. presidenta, ale nepamatuji ve svém okolí, aby v r.1966 a 69 bylo někomu "pro politické názory z místa vyhozenému" umožněno studovat v Itálii a USA, namísto vojenské služby hrát basketbal, okamžitě po studiu VŠE se stát vědeckým asistentem, po prověrkách a čistkách ve vědeckých kruzích si ještě dva roky lebedit v knihovně ČSAV, učit se teorie a procvičovat jazyky. Podotýkám, že čerpám jen z vygooglovaného životopisu, ale obrázek o charakteru si udělat dovedu docela přesný.Název pro takového chytráka tady psát nebudu.O panu Švejnarovi nevím moc, námitky proti občanství USA, případně emigraci, nepovažují již v současném světě za relevantní, když vidím, co národovectví udělá z takových států jako byla Jugoslavie a další, o bývalých ruských državách nemluvě. Na národní notu se hraje tak snadno a tak špinavě, stojí to hodně krve a v tomto století na to nějak nevěřím. Kdybych já mohla navrhnout presidenta, byl by to p.prof. Bělohradský nebo prof. Kohák. Tedy filozofové a myslitelé, nepachtili se za slávou a postavením, bohatstvím, ale za myšlenkami. Oni by našemu národu mohli něco podstatného dát, aniž by proto museli napadat představitele jiných států, oni by pozvedli náš národ, aniž by museli vyslovit slova jako mobilizace, obrana naší suverenity a pod. To jsou vlastenci, i kdyby celý život strávili v cizině. Mají totiž morálku a proto by byli tím vzorem, kterým president má být.Morálka nespočívá v množství manželství, ani se neztrácí na odiv dávanými milenkami (proč asi před volbami?), morálkou je a vždy bude život v pravdě, tolerance k názorům druhých, účast se slabšími.
Ještě Kartonovi: ten kdo nelže a nekrade to netrpí ani druhým, tak u těch jsem za anděla nebyla. Taky nesmíte chtít ani vzít i nabízenou výhodu, i kdyby ji čerpal kolem vás kdekdo.Spíše jsem si připadala jako v očistci.
05. 12. 2007 | 19:33

dumb napsal(a):

Ať žije občan profesor V.K.!Škoda,že globální oteplování je výmysl pár choromyslných,umístil bych p.Švejnara blíž slunci.
05. 12. 2007 | 20:05

Karton napsal(a):

K Anbě:
Klaus nebyl vyhozen z EÚAV z politických důvodů, ale proto, že byl tento rozpuštěn a to až po stáži v USA, z které se vrátil (mohl tam zůstat). Názory na morálku jsou zřejmě různé; někdo v tomto blogu si myslí, že objevit se údajnou milenkou je trestuhodné, vy dokonce, že to dělá záměrně, aby se zalíbil. Já osobně di myslím, že je nyní potřebné nějakého člověka, který bude bojovat proti tomu nesmyslnému šílenstí kolem oxidu uhličitého a biopaliv, alespoň u nás.
05. 12. 2007 | 20:06

Pamětník napsal(a):

Václav Tunelovič Klaus je jediný myslící a jediný nejgeniálnější, opravdu opravdu nejgeniálnější vynálze kuponového rozkrádání podniků a fondů.
05. 12. 2007 | 20:32

Herbi napsal(a):

Nejsem zastance Klause a obsazeni funkce prezidenta neni pro me az tak dulezite. Souhlasim, ze Klaus nese odpovednost za bankovni socialismus a jeho dusledky. Ale demagogii typu "Napred se mel udelat pravni ramec a pak reformy" jednoduse nemuzu verit. Tady souhlasim s tim, ze se Svejnar veze na demagogicke vlne. Dokazuje tim jenom, ze uznava (tak trochu po americku) zasadu, ze bojovat je nutno zbranemi, co jsou k dispozici. Coz je i Klausova zasada.

Zpet k tematu: vsimnete si, jak dlouho trva u nas pravni reforma napr. trestniho zakoniku. Leta letouci je vsem pravnikum jasne, ze je to zastarala vec az hruza a kolik let to trva a bude jeste trvat? Jak dlouho potrebujeme novy obchodni zakonik? Atd. Nez poslance dokopes, aby prijali nejaky konzistentni zakonik, to uplynou leta a musi se to petkrat prepsat. Kdybychom s transformaci cekali na to, tak jsme jeste nezacali. Kdo to nevidi, lze si a nebo nam do kapsy.
05. 12. 2007 | 21:12

matemaitk napsal(a):

Tak si tady čtu a nestačím se divit. Ani mi tolik nevadí skalní modráčci, kteří pořád melou o tom, jak nás ČSSD zadlužila, aniž by připustili ten bilion, který za vlády ODS zahučel do vykradených bank (tunelování je jen eufemismus, ostatně chytře vymyšlený, protože ten správný název - krádež - přece jen vzbuzuje ještě u některých občanů pochyby o morálce). Jenže jsou tu přispěvatelé, kteří připouštějí, že privatizace byla velkou loupeží, ale přesto ji hájí a defacto tvrdí, že bez do nebe volajících krádeží, podvodů, korupce a lupičských metod to nešlo. Herbi těsně přede mnou označil požadavek: "Napřed právní rámec a potom reformy" za demagogii.
To je ovšem naprostá degradace právního myšlení. Říká se, že stát pokračuje v jednání podle principů, na kterých byl založen. Ten náš současný stát byl tedy založen na principu: "Urvi co můžeš a pak se teprve starej, aby to tobě už ukrást nemohli!" A tak je u nás možné ještě dnes, že se privatizují zdravotnická zařízení tak, že jsou přihrávána kamarádům. Mnohým z těch, pro které jsou ideálem USA, bych rád sdělil, že tam by jejich ambice skočily velmi rychle ve státní věznici.

A pokud někdo vyčítá panu Švejnarovi, že odsud utekl na Michiganskou universitu, dovolím si mu připomenout, že pan profesor Masaryk taky utekl z Rakousko-Uherska a z ciziny založil náš stát a konec konců i Dr. Beneš se vrátil na prezidentský stolec z emigrace.

Ale zpět k transformaci. Pan ministr Dlouhý například v článku: "Revoluce začala kachnou" vyloženě nabádá podnikatele k bankrotu jako legální podnikatelské metodě. Cituji (ne doslova): Je logické, že když máte prosperující podnik a současně podnik s finančními problémy, pak aktiva toho druhého podniku převedete na první a ten druhý necháte zbankrotovat. Jinými slovy: Nesplníte své závazky s jedné činnosti, peníze, které jste dlužni, ukradnete tak, že je převedete na jiný podnik a jste za vodou. Vaši věřitelé, bohužel, a to je naprostý právní nesmysl, mohou žalovat jen právnickou osobu a to je stejné, jako by si šli stěžovat na hlavní nádraží.

Existuje spousta výroků našich státních čunitelů, jejichž podstata spočívá v tom, že hájí vyloženou zlodějnu a odívají ji pláštíkem legality. Jenže tomu můžete dávat jakákoli jména, ale krádež zůstane krádeží, ať už ji maskujete jak chcete. A pokud to občané chcete tolerovat, pak si naříkejte sami na sebe nebo se naučte beztrestně krást taky.
05. 12. 2007 | 22:33

Rejpal napsal(a):

Je prezident ČR lhář nebo jen občas ztrácí paměť? Vzhledem k jeho pokročilému věku si některé události patrně sám pamatuje pouze svým vlastním jedinečným způsobem, aniž by se přímo uchýlil ke lžím. Podobně někteří lidé vytěsňují z paměti své nepříjemné životní prožitky. Bohužel takové příznaky mohou být počátečním stádiem Alzheimerovy choroby.

Domnívám se proto, že by náš pan prezident měl ve svém vlastním zájmu odejít do zaslouženého důchodu a svůj úřad přenechat někomu mladšímu. Na prezidentském postě bych rád viděl šikovnou a nebojácnou mladší dámu, za níž považuji poslankyni EP Janu Hybáškovou. Bez ohledu na její další možnou diplomatickou kariéru si dovolila vyjádřit svůj názor. Byla za to panem prezidentem odměněna vyhazovem z diplomatických služeb.

Odvážných lidí bylo vždy málo nejen v dřívějších totalitních režimech. Kejvalů je ve všech režimech požehnaně. Strach o udržení vlastní pozice tak vládne i v systému současném.

Určitě však uvítám, pokud pan prof. Švejnar zváží svou kandidaturu a přijme možnost být zvolen prezidentem ČR. Myslím, že jako mladší a inteligentní prezident nebude ČR dělat ostudu ani v EU ani ve světě.

Pane Stejskal, díky za zajímavý blog. Váš Rejpal.
06. 12. 2007 | 01:01

Vasja napsal(a):

Mluvim výhradně jen za sebe a za všechny dělníci a úředníci co sme nechytli příležitost za Pačesy a co se snažíme vytěsnit z hlavy svůj pocit méněcenosti a tak si teda myslím že Klaus okradl naši republiku a taky vytuneloval a že jsem rád že profesor Švejnar byl toho architektem a uvítám když pan prof. Švejnar zváží svou kandidaturu a přijme možnost být naším soudruhem presidentem.
06. 12. 2007 | 07:39

JO napsal(a):

Pokud jde o Strategii ekonomické přeměny Československa podle Švejnara, dosáhl tím Švejnar věhlasu Járy da Cimrmana, jako průkopník slepých uliček. Dobrý kandidát na prezidenta. Ale jen v nějaké pimprdlové komédii.
06. 12. 2007 | 08:09

benda napsal(a):

Dobrý den,
domnívám se, že podle některých vyjádření p. Švejnara a jeho krocích, je tento člověk skutečně představitelem klubů salonních komunistů, kterých je na amerických vysokých školách dost. Takoví lidé jsou podle mne zcela mimo mísu, bez zkušeností s tímto poskomunistickým světem a tudíž dobře manipulovatelní ze strany nejen levice.
06. 12. 2007 | 08:30

Vladimír napsal(a):

Tak jak to vlastně je?Před několika lety jsem projížděl Nepomukem /u PLzně/ kde se chystaly oslavy příjezdu pana presidenta a návštěva jeho rodiču.Není dokonce čestným občanem Nepomuku když se tam udajně narodil.
06. 12. 2007 | 09:29

Karton napsal(a):

Jenom pro upřesnění:
Zieleniec se narodil v Moskvě a dodnes neumí pořádně česky.
Klaus se nevetřel do občanského fóra. Havel potřeboval ekonoma a proto požádal paní Klímovou, svoji blízkou známou, aby se pokusila někoho sehnat. Ona se znala dobře s Klausem, který podporoval jejího syna, když jeho otec zdrhl do Vídně.Klímová přivedla Klause k Havlovi a tomu se zalíbil. Je to tak prosté.
Tento blog je o tom, že Klaus nemluví pravdu (ten název nevymyslel Švejnar, ale jeho přicmrdovač), což znamená, v postatě že stále lže.
O Švejnarovi nevíme skoro nic o Klausovi dokonce i to, že z paneláku vynáší do odpadkového koše netříděné odpadky. Má děti? A když ne tak proč? Kolik měl milenek? Proč si vydělává v ČSOB? Byl poradcem Havla a Dyby zadarmo? On na mě působí dojmem, že jde tvrdě za kariérou a penězi. Proto stále váhá. Prezidentský plat pro něj samozřejmě bude jen bezvýznamný vedlejšák; nevzdá se přeci kariéry světoznámého ekonoma kvůli pěti (nebo deseti) rokům prezidentování v bezvýznamné zemi. Je to Paroubkův mimozemšťan.
06. 12. 2007 | 09:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik dalších urážlivých textů, které odporovaly Kodexu diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2007 | 10:05

martin napsal(a):

jestli je text urážlivý si lidi uváží sami ,
nebo je to jen váše právo , tomu se za komunistů říkalo cenzura , nikdo nesměl nic říct proti tzv celebritám(tehdy to byli soudruzi), pan švejnar utekl sám před sebou
a toho chcete za presidenta , ať jde odkud přišel , už k nám nepatří
06. 12. 2007 | 10:17

Kuba napsal(a):

Švejnar - jako pomlouvačný a vztahovačný. Když vidím naše politiky Národí fronty, jak už tady někdo podotkl, jak kolem něj krouží, je mi zle. Bursík, Paroubek, Rath, Není vám Bursíku hamba? Kdokoliv, jen ne Klaus? Pro náš národ neznámý emigrant, který "zapomněl" mluvit česky. Na Hradě diletant s anglickým přízvukem. Nic horšího si neumím představit. To už opravdu zapomínáte na vlastenectví a češství? Proto si vážím prezidenta Klause. Nikdy se takhle neponížil, vždy reprezentoval naši zemi důstojně a hrdě. Vy, kteří tady dáváte Švejnarovi zapravdu mu nesahále ani po kotníky. S kým to tady v aaaaaćesku žijeme...
06. 12. 2007 | 10:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Martine,

proti "celebritám" můžete říct, co chcete. Můžete je ktitizovat, polemizovat s nimi, nesouhlasit.

Nicméně tyto stránky slouží k věcné korektní polemické diskusi. Ne k tomu, aby se lidé chodili někomu nadávat.

Právem provozovatele tohoto webu proto je nastavit určitá pravidla diskuse. K nim patří zásada, že zde nikdo nebude vystaven urážkám ani hrubým útokům (snad jsme všichni dostatečně soudní, abychom rozeznali hrubost od věcného nesouhlasu).

Mějte se hezky, přeji Vám příjemnou diskusi.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2007 | 10:40

Hudryper napsal(a):

Paní Anbě,už podruhé reaguji na Váš příspěvek.
Nejenže máte stoprocentně
přesný úsudek,co se minulosti VK týká,což by
Vám mohlo potvrdit mnoho lidí,kteří tehdy studovali a zahajovali své produktívní životy,ale navíc se velmi kultivovaně o těchto "podivných "věcech vyjadřujete.Příjměte můj
obdiv.Opravdu by mne potěšilo,kdybych Vám mohl
na Vaši mailovou adresu poslat něco pro potěchu duše.Hudryper@volny.cz
06. 12. 2007 | 11:15

Karton napsal(a):

Pane Stejskale, je překvapující, že jste nevymazal příspěvek Fexta, který tvrdí, že Klaus je podvodník a ekonomický zločinec. Už chybí jen označení vlastizrádce, za to, že se snažil na půdě OSN vyjádřit svůj názor k řešení problematiky tak zvaného oteplování, nemluvě o postoji proti útoku USA na Irák. Dnes to už všichni ví, že záminka byla lživá a jeden z kandidátů na post prezidenta USA dokonce na kritice tohoto útoku profituje.
06. 12. 2007 | 11:16

bigjirka napsal(a):

Snad jen tolik, že pan Švejnar by mohl být uražen, kdyby tu s námi diskutoval nebo tu ty názory alespoň četl. Jako diskutujícího bych se jej proti hrubosti osobně jistě zastal. Za stávajících podmínek mi připomíná betonovou figuru potaženou teflonem. A diskusi začal urážením Klause... ono s tou faktografií Švejnarovy reformní architektury... to rozhodně nejsou nesporná fakta. O tom, že Klaus je horší, než jsem si myslel, mne přesvědčil Miki fakty - i když ne tak docela o tom, že z bažiny současnosti přece jen výrazně nevyčnívá. Pane Stejskale, zaútočit je možno na někoho, kdo se nachází ve stejném prostoru.. zkuste zaútočit na někoho v mimoběžné rovině :-))). Takhle my si tu povídáme a pan Švejnar sbírá nízko visící ovoce do svého CV. Bude se tam kandidatura hezky vyjímat i v případě oficiální nenominace :-D
06. 12. 2007 | 11:25

bigjirka napsal(a):

Kartone, pan Stejskal nemá rád Klause :-D
06. 12. 2007 | 11:26

citizen napsal(a):

Po odpovědi, že habilitační práce prof.Klause je na VŠE utajená a nepřístupná by mě zajímalo, zda-li může někdo uvést některé jiné jeho vědecké práce. Nemyslím popularizačně ideologické příručky o tom, že se někdo mýlí, ale pozitivní vědecké skromné práce - určitě aspoň 1 existuje. Děkuji.
06. 12. 2007 | 12:12

Milan napsal(a):

PO BITVĚ KAŽDÝ GENERÁLEM .
Nezastávám se Klause ani trochu,
ale my se musíme dívat DOPŘEDU,
né zpátky. Jestli to byly chyby
nebo zločiny, to posoudí historie
My musíme obrátit kormidlo a vy-
břednout ze stojatých vod konzer-
vatismu do proudu dnešního světa.
Holt jsme ztratili 17 let ...
Pohled do budoucna však zavazuje!
06. 12. 2007 | 13:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Kartone,

nejsem stroj, je možné resp. velmi pravděpodobné, že mi sem tam něco unikne (i když po pravdě řečeno oba tyto výrazy považuji za hraniční a v diskusích pod jinými blogy je také nemažu).

Zkuste si mimochodem někdy pročítat několikrát za den všechny diskuse pod všemi "živými" blogy a posuzovat, co už je nutné mazat (byť si můžete být jist, že Vás autoři nařknou z cenzury) a co ještě nechat (byť mi to přijde již dost hrubé, útočné, nepravdivé a sám bych něco podobného v diskusi nikdy nepoužil), byť tím mohu ohrozit samotnou podstatu svobodné diskuse.

A do toho přichází celá řada dobře míněných rad, jak bych to měl dělat jinak, jak bych měl být objektivnější, jak bych neměl mazat vůbec, či naopak podstatně více. Koho mám rád, koho ne, které blogery protežuji...

Vy se pozastavujete nad tím, že jsem nesmazal jednu invektivu na adresu poana prezidenta (desítky jiných jsem jich v této diskusi smazal). Panu bigjirkovi zase stojí za to napsat komentář na téma, proč se zastávám resp. mažu invektivy na adresu pana profesora Švejnara. Příznačné, že?

Přeji příjemnou a plodnou diskusi.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 12. 2007 | 13:53

bigjirka napsal(a):

No ale Klause rád nemáte, pane Stejskale.. :-D

Inu, už Kutuzov říkal: savětčikov mnogo... :-)))

My Vás stejně máme docela rádi, snad mluvím za celou starou partu, no ale stejně, abychom si nezaryli nebo nezakibicovali.... na ty "rady" ale reagujete dost nerudně, tam máte nějaké slabé místo :-)
06. 12. 2007 | 14:01

stejskal napsal(a):

Možná, anebo jsem po osmi měsících snahy (ne vždy úspěšné) udržet na těchto stránkách diskusi na přijatelné úrovni poněkud podrážděný a frustrováný. Anebo oboje ;-)

Libor Stejskal
06. 12. 2007 | 14:40

bigjirka napsal(a):

Kdepak, to je od začátku... reakce na rady byla vždycky dost nevlídná... :-)
A toho Vašíka holt rád nemáte... noj, no. Co naděláš do nebožky, když je studená :-/
06. 12. 2007 | 15:53

Tupelo napsal(a):

@pan Stejskal:vzhledem k neustalym novym prichozim, kultivovani diskuze bude nikdy nekoncici proces, takze hlavu vzhuru :), myslim ze se Vam to docela dari. Osobne bych v nekterych (zvlast nahnedlych) prispevcich byl tvrdsi, ale latku zde nasazujete Vy (a navic, nikdo me nenuti diskutovat s kym nechci a pod blogy pod kterymi nechci). Reseni proti spamu jiz mate (a ucinou jak jste nekde psal, blahopreji) tak udelejte nejakou otravnou formu registrace (a treba hlaseni nevhodnych prispevku ala diskuze na hlavnich strankach) a dostanete se do dalsi urovne.
06. 12. 2007 | 15:57

bigjirka napsal(a):

Tupelo, já bych byl tvrdší zas u narudlých příspěvků :-) ne že by se mi nahnědlé líbily. Názory asi nevadí. Semtam sem nějakej pomatenec vletí jak netopejr do tunelu a začne nadávat.. to je trochu protivný... osobně by se mi líbilo hodnocení blogů i příspěvků.. asi by to trochu zatěžovalo server a žralo diskovej prostor..
06. 12. 2007 | 16:26

indy napsal(a):

jeden můj přítel kdysi řekl, že elita českého národa zanikla po bílé hoře.á jsem se tomu tehdy pousmál , ale dneska mě opravdu smích přešel.Ale panu Švejnarovi opravdu fandím, jenom nevím jestli normální lidi s tím ještě něco můžou dělat
06. 12. 2007 | 16:37

Petr napsal(a):

To že Klaus byl ve všech orgánech a komisích,
které řešili ekonomickou transformaci u nás, tím je v podstatě vše vysvětleno. Jenom doufám, že příští náš prezident bude profesor Švejnar.
hezký podvečer.
06. 12. 2007 | 16:44

Tupelo napsal(a):

@bigjirka: hodnoceni blogu a prispevku muze byt osidne, technicky nevim, ale obsahove, staci se mrknout ke konkurenci jake byvaji vedouci prispevky na novinkach. Ja si zde kolikrat prectu vsechny prispevky, ovsem v okamziku kdy narazim na vulgaritu vuci autorovy nebo jinemu psavci, preskakuji, tyto kdyby nebyly, bylo by to fajn (proto ta registrace, co by malinkate zesloziteni). Ale zpet k tematu bigjirko, stejne si myslim ze p. Klaus by mel jit davat do kupy konzervativni pravicovou stranu ;). Ale ted me napada, pokud ne on, pak p. Svejnar by se mohl pokusit vytvorit neco namisto ODS, ekonomicke vzdelani na to jiste ma a z dlouhodobejsiho hlediska by to bylo pro CR asi jeste lepsi!!
06. 12. 2007 | 16:49

bigjirka napsal(a):

Tupelo, pravicovou stranu dáváme dohromady my. Jediné, co dává dohromady pan Švejnar, je jeho vlastní CV - nechci se opakovat, viz výše. Já proti němu určitě nic nemám - jako proti americkému profesorovi českého původu. proč by měl být českým presidentem, nevím.
06. 12. 2007 | 16:54

bigjirka napsal(a):

registrace by mi nevadila, moji identitu stejně pan Stejskal zná, stejně jako řada dalších diskutérů. obyčejná registrace ovšem stejně nic neřeší.
06. 12. 2007 | 16:56

Tupelo napsal(a):

@bigjirko: muzete zalozit novou pravicovou stranu vy i p. Svejnar, trh by vybral zivotaschopnejsi :), ale neco takoveho CR potrebuje. Pro me by p. Svejnar cobi prezident symbolizoval zmenu od soucasneho (a byvaleho) politickeho stylu.
06. 12. 2007 | 17:05

Rejpal napsal(a):

Pan Švejnar poslal dopis, v němž vysvětluje, že opravdu byl duchovním otcem transformace české ekonomiky, se kterou ale neměl nic společného, protože byla nakonec zvolena metoda Václava Klause, který je zodpovědný za tunelování. Tak buď BYL p. Švejnar duchovním otcem – a potom i on je spoluzodpovědný za tunelování, nebo NEBYL, a pak sice není za tunelování zodpovědný, ale na svém webu v tom případě lže. Mám pocit, že je úplně jedno, co z toho si p. Švejnar vybere, protože z lidského hlediska se projevil jako zbabělec. A s ním i spousta diskutujícíh: ano, všichni dneska víme, co všechno šlo tehdy udělat jinak a lépe. Nikdo – NIKDO – to ale nevěděl tehdy, nebo to alespoň nezveřejnil. Nikde, v médiích té doby, se nějak ne a ne dočíst podobných "hrdinských" prohlášení, jak zabránit něčemu, co tu ještě nebylo. To, že to teď ví každý, kdo umí číst není zásluha. Je to zbabělost.
Neměl jsem Václava Klause moc rád, ale časem jsem mu musel dát v mnohém za pravdu. Ve spoustě věcí s ním nesouhlasím a na mnoho věcí mám zcela opačný názor (a už se těším, jak si večer pustím film "Marečku, podejte mi pero" :-), ale jedno si odpustit nemohu: byl jedním z mála lidí, který měl jasnou vizi, který dal něčemu jasný směr a i přes všechny chyby a vady si myslím, že směr správný. Šel za svým cílem a dokázal k tomu strhnout i jiné. Myslím si, že by měl sám přiznat, co bylo špatně, ale také chápu, že po vlastizrádném projevu Václava Havla v Rudolfinu to již nebylo možné. proti hnusu a špíně nelze bojovat pravdou a upřímností. Takový čisticí prostředek by mnoho platný nebyl!
Vážím si Václava Klause proto, že šel s kůží na trh. Nikdy mu nebylo možno vytýkat osobní prospěch (materiální - nemyslím tím slávu) a usilovnou práci. I on se mýlí, jako každý z nás. Je silnou osobností, možná s dost vysokou laťkou sebestřednosti, ale "mezi slepými jednooký králem". Když tak čtu některé diskusní příspěvky, tak se mu ani nedivím.
Každopádně to, co tímto dopisem předvedl pan Švejnar mi poprvé dalo možnost zamyslet se nad jeho kandidaturou. Doufám, že naším prezidentnem nebude. Nemyslím si totiž, že člověk, který napíše "byl jsem duchovním otcem něčeho" a vzápětí "ale zvítězilo nakonec řešení jiné, které bylo špatné", je správným prezidentským kandidátem.
Prezidentem by měl být člověk charakterově rovný. To Klaus – na rozdíl od mnoha svých předchůdců – přes všechny svoje chyby a vady bezpochyby je. Švejnar tímto dopisem prokázal, že on ne.
06. 12. 2007 | 17:08

bigjirka napsal(a):

Tupelo, na rozdíl ode mne to pan Švejnar neudělá určitě. Sebere body do CV a bude spokojeně dál učit v Michiganu. Problémy naší politiky ho netrápí.

Rejpale, Miki mne přesvědčil, že materiálně ani Klaus není zřejmě čistý. Přesto jej vidím jako momentálně nejmenší zlo. I včetně toho, že je polarisující osobností - málokomu je fuk - lidi ho buď chtějí, nebo nechtějí...
06. 12. 2007 | 17:15

Jára Cimrman napsal(a):

Doporučuji vše znovu znárodnit a pak opět privatizovat. Teď už vím jak na to.
06. 12. 2007 | 17:28

Rejpal napsal(a):

"Rejpale, Miki mne přesvědčil, že materiálně ani Klaus není zřejmě čistý" – ač jsem se snažil přečíst diskusi celou (tedy tu slušnější část), nějak jsem na to nenarazil. Máte na mysli Britské listy a řádky o prezidentu Exxonu? To snad ne?
06. 12. 2007 | 17:54

Jiří napsal(a):

Pane Švejnare, nepleťte se prosím do našich věcí. Pokud se chcete angažovat, čiňte tak v zemi, která je 30 let Vaším domovem (pokud o Vás budou stát).
Průzkumy veřejného mínění říkají jednoznačně, kdo je naším prezidentským kandidátem a kdo dokáže ochránit naše národní zájmy v rámci evropského rádoby superstátu. To Vy, takový světoobčan, asi nemůžete chápat!
PS. Docela mne pobavilo, že si zřejmě v US neplatíte pojištění, když využíváte služeb české stomatologie!
06. 12. 2007 | 18:09

citizen napsal(a):

pane Jiří, nemluvte za „nás“ nebo napište konkrétně za koho. Mělo to být „za národ“? Jste mluvčí „národa“?
06. 12. 2007 | 18:18

Ivana napsal(a):

Jiří....to jest typický postoj malého Čecha - lepší český Klaus, který dělá ve světě ostudu, než ve světě známý a mezi ekonomickými odborníky respektovaný (na rozdíl od Klause) světoobčan... Já si tedy myslím opak - proboha ať už to vezme do rukou někdo, kdo má rozhled dál než k Rozvadovu a kdo se v minulosti źabýval něčím bohulibějším než prognostikou socialistické ekonomiky. Pane Švejnare - do toho!!! Poražte toho narcisistního pseudoekonoma!
06. 12. 2007 | 18:37

Ivana napsal(a):

Václav Klaus ještě nikdy nedokázal uznat kvality soupeře. Jedině Zemanovy, a to svědčí o mnohém... Jakmile se mu někdo postaví, okamžitě ho začne veřejně pomlouvat, znevažovat, denunciovat... To svědčí jednak o ubohé úrovni současného prezidenta, jednak o tom, že se jedná o protivníky vskutku kvalitní, proti nimž Klaus nedokáže bojovat sportovně a hlavně věcně. Je to ubohost.
06. 12. 2007 | 18:45

Karton napsal(a):

Pro Ivanu:
Jestli považujete to, že Klaus řekl o Švejnarovi, že nebyl architektem (nebo tvůrcem) českých ekonomických reforem za pomluvu, tak já zase považuji tvrzení Švejnara za lež. Jedním dechem se považuje za tvůtce a druhým dechem říká, že nebyla udělána podle jeho návrhu.
Jastli si myslíte, že nám Klaus dělá ostudu tím že vystupuje proti agresivní p[olitice USA, tak já si myslím, dnes už soudní lidé vědí, že útok na Srbsko i Irák byl zdůvodněn lživými informacemi. Jestli si myslíte, že klaus se zesměšnil svým posledním vystoupením v OSN, potom budoucnost ukáže, že on měl opět pravdu a že hysterie kolem globálního oteplování je zase vedena cílem získat co největší zisky na výrobě biopaliv z potravin. CO2 se uvolňuje především z moří, kde je ho obrovské množství. Zvyšování teploty moře je příčinou vyšší koncentrace CO2 ve vzduchu a ne důsledkem. Doufám, že brzy ta bublina CO2 splaskne a zase bude dostatek levných potravin.
06. 12. 2007 | 19:25

Clovek napsal(a):

Obcas se setkavam s tim, ze nekteri lide recni, jak Svejnara nikdo nezna, ze prisel kdovi odkud apod. Lide, predevsim ti, kterym lezi Svejnar v zaludku, prominte, ale vy si snad nevidite podobnymi argumentacemi do ust. Chcete mi snad namluvit, ze Klause znate? Velky kulovy. Znate jeho medialni obraz skrze TV a dalsi media. Alespon neco, ze. Kolik toho lidi vedeli pred minulou volbou o ostatnich kandidatech? Asi tak tolik jako dnes. Klaus mel tehdy a ma nesporne i dnes tu vyhodu, ze za nim stoji alespon ten medialni obraz, o ktery se take tak vehementne po cele svoje funkci obdobi staral. Tzv. lidovy prezident. Ale ruku na srdce, neni to tak trochu tatickovsky komplex lpet na Vaclavu Klausovi i po tak dlouhe dobe a po tom, co tu predvedl za poslednich 18 let? Pripadam si v nekterych diskuzich, jako kdyby snad uz jen to, ze se Klausovi postavi nekdo dalsi, byl nejvetsi tragedie poslednich let. Co vas k tomu vede? Chtel bych slyset nejake poradne argumenty a ne jen plivani kolem, ze Svejnar je cizak apod., ktere jsou dle meho soudu uplne mimo.
06. 12. 2007 | 19:40

Clovek napsal(a):

Mne konkretne predevsim vadi to, ze pan Klaus nema od urcite doby sebereflexi. Mam dojem, ze se nikdy nepodival do zrcadla, nebo mu to zrcadlo nikdo nenastavil. Predevsim co se devadesatych let tyce, on se portretuje jako by nikdy nebyl u zadne spiny, jako kdyby on za ty kiksy a prusvihy nemoh. Tomu ja ale neverim. O necem vedet musel. A pak taky opo smlouva, ta se mu povedla. Dalsi vec je, ze od urcite doby ztratil silu a odvahu postavit se svym oponentum "ferove" pred zraky vice lidi (v TV). Posledni debaty se Spidlou tehdy pred volbami vypadaly, ze mu dosly argumenty a varil z vody, ztratil dech. Co dal? No, se stal cestnym predsedou ODS, aby alespon neco, a pak prezidentem. Ted pestuje svuje medialni obraz. Podle mne uz je za zenitem.
06. 12. 2007 | 19:41

Martin Bažant napsal(a):

Václav Klaus lhal / nemluvil pravdu / mnohokrát a mnohokrát a není žádná naděje že by tomu snad v budoucnu mohlo být jinak. Zároveň ( pokud otevřeně nelže, nemlží či účelově nemanipuluje) má obrovský dar či metodu zavírání očí před evidentní realitou ... tedy bílá je černá a černá je bílá ... člověk svou činností nezpůsobuje ekologickou katastrofu a žádný rozumný člověk ani nemůže říci, že by k ničení přírody někdy docházelo ( cit. ) .... pokud to není v rozporu s pravidly reakcí na blob, řekl bych , že Václav Klaus je zrůda či politická kreatura .... pokud je to to v rozporu s pravidly , pak se tohotu výroku zdržím. Přeji sobě, české republice a slušným lidem obecně nezvolení V. K. prezidentem. Pokoj všem, lidem dobrá vůle ....
06. 12. 2007 | 19:41

Ivana napsal(a):

Pro Kartona: "budoucnost ukáže, že on měl opět pravdu" - to je pro fanoušky Klause typické. Jaká zaslepenost, nekritičnost a nesoudnost... Těmi pomluvami jsem měla na mysli např. prohlašování v médiích, že vše, co kdy Švejnar řekl, se později ukázalo jako nepravda. Také jeho výroky o Tošovském, o Bursíkovi atp. On neumí vést věcný souboj, míří na podprahové pudy čtenářů a posluchačů - a jak vidno, úspěšně. Bohužel. Je to ovšem velmi trapné a nedůstojné člověka, který se považuje za velkého státníka...
06. 12. 2007 | 20:30

Jiří napsal(a):

Ivano, nedělejte z nás malé děti! A važte si toho, že se Václav Klaus stal naším prezidentem- cožpak jste neviděla tu sérii karikatur, kterou nás při minulých volbách soc. dem masírovala?
Jinka on se za velkého státníka nepovažuje, on jím přece dávno je! A byl zvolen, i když jeho šance před poslední volbou byly ne nulové, ale přímo mínusové.
Ke Kartonovi: S jeho pohledem na globální oteplování souhlasím a ještě přidávám: nenechme si v zájmu této kampaně,ale jakékoliv jiné(přeba proti terorismu, ekoterorismu..-) brát naši těžce vydobytou svobodu
06. 12. 2007 | 20:41

Karton napsal(a):

Pro Ivanu:
Já nejsem fanoukem Klause. Nejsem tak blbý, abych se nechal zaslepit. Ale v některých svých názorech je shodný s mými a dokáže je hájit, zatímco já jsem na to malý pán. Proti fantasmagorii globálního oteplování sám nic nezmůžu, ale jsem rád, že existují lidé, kteří mají stejný názor jako já a že je jich stále více. Ekoteroristé mohou skutečně vyvolat světovou katastrofu, protože způsobí hladovění mnoha lidí. Výrobě biopaliv z potravin se už i na půdě OSN říká zločiny proti lidskosti (to prosím neříkal Klaus - ten by si to asi nedovolil). Ostatně Švejnar to stejně vzdá; já tady nebloguju za Klause, ten to nepotřebuje, ale za ty jeho názory, které jsou mi blízké. Když se nepodařilo odvrátit válku v Iráku, tak se snad brzo odvrátí toto poslední nebezpečí, protože se hladoví lidé vzbouří. Vzpomeňte si na má slova až bublina splaskne.
06. 12. 2007 | 20:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy