O směřování české ekonomiky

06. 09. 2008 | 09:11
Přečteno 6792 krát
Celý svět je stále více ovlivňován hospodářským vývojem ve Spojených státech a pokračující finanční krizí. Evropská ekonomika zpomaluje, a s ní se snižuje tempo růstu i v České republice. Jak prudký pokles růstu můžeme očekávat? Další hospodářský vývoj v Česku bude záviset na třech důležitých okolnostech.

První bude hospodářská politika v USA. Tam vidíme ochotu tolerovat nižší hodnotu dolaru, která zvyšuje americký vývoz a zamezuje ekonomické recesi v USA. Zároveň FED (americká centrální banka) a americké ministerstvo financí silně intervenují na záchranu finančních ústavů v problémech a zatím se jim daří zamezit panice, která představuje největší nebezpečí, protože při celonárodní či celosvětové panice by světový finanční systém začal kolabovat. Je dobré si uvědomit, že americká vláda a FED intervenují v tržní ekonomice razantněji než kdykoli během posledních padesáti let.

Druhý faktor bude hospodářská politika Evropy. Zde vidíme pasivnější přístup ECB (Evropské centrální banky) než je přístup FEDu. ECB drží úrokovou míru poměrně stabilní a více méně přenechává intervence národním vládám uvnitř Evropské unie (EU). Vysoká hodnota eura a prozatím poměrně neintervenční fiskální politika většiny evropských vlád, spolu se zpomalením tempa růstu v USA i Asii, vede ke zpomalení růstu v EU. Jestliže nedojde k zásadní změně v hospodářské politice Evropy, můžeme očekávat podstatné zpomalení konjunktury v EU, hraničící s nebezpečím recese. Česká republika je přímo závislá na vývoji v EU – téměř tři čtvrtiny naší výroby totiž jdou na vývoz a z toho valná většina do EU. Je zde tudíž přímé propojení mezi konjunkturou v EU a u nás. Přímá závislost však není vše.

Třetí faktor bude hospodářská politika české vlády, ČNB (České národní banky) a nepřímo i parlamentu. V tomto kontextu bude klíčový vývoj kurzu české koruny, která je v posledních dvou letech nadmíru silná. Je to překvapující v tom smyslu, že málokdo očekával, že by euro a dolar mohly vůči koruně tak propadnout. Na druhé straně však musíme vidět pokračující příliv zahraničního kapitálu, který je do velké míry důvodem, proč koruna je tak silná. Příliv zahraničního kapitálu však částečně závisí na výši úrokových měr, které se odvíjí od rozhodnutí ČNB. ČNB tudíž může oslabit kurz koruny dalším snížením úrokových měr. To by byl zároveň krok, který by stimuloval ekonomický růst české ekonomiky. S tímto krokem jsou však spojena inflační rizika, protože slabší koruna povede ke zdražení zboží z dovozu. Myslím si však, že tato rizika nejsou velká. Musíme si však uvědomit, že nynější inflace přichází do velké míry zvenčí, zvýšením cen surovin a zemědělských výrobků. Jestliže by mzdy začaly plně kompenzovat tuto externě způsobenou inflaci, tak by se rozjela inflační spirála. Na druhé straně by samozřejmě nebylo férové, kdyby jenom část společnosti absorbovala vnější inflační šok. V této situaci je potřeba najít společenský konsensus, jak si všichni do určité míry utáhneme opasky, aby šok neabsorbovala jenom jedna skupina, například zaměstnanci v určitém sektoru.

Pro středně a dlouhodobou konjunkturu české ekonomiky bude důležité, aby vláda v parlamentu prosadila rozumné ekonomické reformy. Nezaměstnanost se například nedá již o moc více stlačit, jestliže se neuskuteční další strukturální změny. Musíme též výrazněji a přitom efektivněji investovat především do vysokoškolského (terciárního) vzdělání, do vědy, výzkumu a inovací.

S rostoucí globalizací a otevřeností české ekonomiky se naše hospodářská situace stává závislejší na vývoji mimo nás. Vnější vývoj samozřejmě nejsme schopni ovlivnit.Paradoxně to znamená, že o to více potřebujeme dobrou ekonomickou a sociální politiku vlády, parlamentu a ČNB. Vhodnost našich reakcí na vnější vývoj totiž do velké míry určuje, jak vysoká či nízká bude naše životní úroveň. Dostáváme se do období, kdy jako společnost musíme zajistit, že se do klíčových pozic ve vládě, parlamentu a ČNB dostanou jen ti skutečně nejlepší jedinci, který jsou schopni uvažovat dlouhodobě, a ne pouze v horizontu nejbližších voleb. Jen tak budeme mít šanci opravdu uspět.

Jan Švejnar
Článek vyšel v upravené podobě v Hospodářských novinách 5. 9. 2008

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jara napsal(a):

Dobrý článek, nastiňuje, že ekonomika a je věda skutečně složitá a jevy a pochody nelze exaktně spočítat jako např. v technice. Jsou tu zájmy určitých vlivných skupin lidí, promítají se do ní obory jako sociologie aj. Stačí když významný politik něco utrousí a kurzy letí ... Lecos, ale jde usměrnit a o to jde!
06. 09. 2008 | 10:05

jenicek napsal(a):

A jéje, zase švejnarovský univerzální pravdy, který by nikoho nenapadly. Opět hraběcí rady o investování do výzkumu a inovací. Jenže to taky musí někoho něco napadnout a to se za peníze pořídit nedá, jinak se do "výzkumu" a "inovací" dá "investovat" libovolné množství peněz. Samozřejmě se ani nezapomnělo na chytré doporučení otevírání ekonomiky. To autor opravdu netuší, že česko je jedna z nejotevřenějších ekonomik na světě?
06. 09. 2008 | 10:47

Twardowski napsal(a):

jenicek:

aha, já jsem myslel, že nejdříve se musí vzdělávat a vybavit laboratoře apod... ale Vy jste přišel s revoluční myšlenkou.. nejdříve nápad (a pak třeba vzdělání, že?)
06. 09. 2008 | 11:03

taky ekonom napsal(a):

Pane Švejnare,

všechny 3 okolnosti, které zdůrazňujete se týkají centrálních bank (FED, ECB, ČNB). Opravdu si myslíte, že mezinárodní a domácí monetární politika je tou vůdčí silou v určení směřování českého hospodářství???

Obávám se, že nemáte pravdu. Např. sociální politika, kterou jenom letmo přecházíte, v zemích Evropy a ČR bude mít přinejmenším stejně velký.

Vlastně mě to při Vašem vzdělání a reputaci udivuje, že byste tolik sázel na vliv centrálních bank.

Až mě napadá, jestli se náhodou nejedná o to, že ve své další kariéře míříte na pozici guvernéra ČNB(?).
06. 09. 2008 | 11:13

Jiraak napsal(a):

Dobrý den, pane Švejnare, píšete mimo jiné :¨V této situaci je potřeba najít společenský konsensus, jak si všichni do určité míry utáhneme opasky, aby šok neabsorbovala jenom jedna skupina, například zaměstnanci v určitém sektoru.¨ - Souhlasil bych s Vámi, jen si docela dobře nedovedu představit, kdo ten konsensus bude hledat. Současná vláda ODS? Budoucí vláda ČSSD nebo ODS? Tyto žabky a myšky na naší politické scéně bojují mezi sebou a na hledání konsensu jim nezbývá čas. Chuť k utahování opasků oběma rozhodně nechybí, ale pouze jedná-li se o opasky cízí. A další drobní přicmrndávači, starající se převážně o Čunka nebo Bursíka s Kuchtovou či soudy s charitativními organizacemi, rozhodně s ničím novým nepřijdou. A utahovat si budou nadále pouze z voličů všichni. Uvědomění si přesahu politické práce přes vlastní ego v naší 'politice' chybí. Přijde mi, že velká většina politiků u nás, touží připínat si odznáčky za práci na vlastní triko. Viz. Julínkova reforma, Nečasova reforma.. Nikdy se nejedná o práci vlády. A zodpovědná práce vlády je to co potřebujem. Samotní pěšáci hru v šach nikdy nevyhrají. (nejsem šachista.. případně se omlouvám, je-li to možné) Mám pocit, že alespoň trošku víte, co by se mělo a musí udělat. Prosím, přejděte od slov k činům.
06. 09. 2008 | 11:19

SuP napsal(a):

Pane profesore, zajímalo by mě, kterou KONKRETNÍ skupinu zaměstnanců máte na mysli? Mně vychází zaměstnanci v průmyslu, ale to bych považoval za politický zločin. Co Vy?
06. 09. 2008 | 11:44

dr.Vedda napsal(a):

Vazeny budouci pane krali,jste opravdu jedinecny svetovy ekonom,asi jako pan genius svetovy architekt Kaplicky a my blbi plebejci to ne a ne pochopit.Vy nevite ze my mame Akademie ved ,kde mame mozky,kteri publikuji a publikuji,vetsinou jiz publikovane a opsane ?
06. 09. 2008 | 12:06

Jan K. napsal(a):

Ale, ale, pane profesore. Píšete:
"Česká republika je přímo závislá na vývoji v EU – téměř tři čtvrtiny naší výroby totiž jdou na vývoz a z toho valná většina do EU. Je zde tudíž přímé propojení mezi konjunkturou v EU a u nás."
Dále: "Musíme si však uvědomit, že nynější inflace přichází do velké míry zvenčí, zvýšením cen surovin a zemědělských výrobků. "
No, nevím, to jste s. Paroubka asi moc nepotěšil, podle něj za to všechno přece může ODS. To už Vás asi na presidenta nenavrhne.
06. 09. 2008 | 12:25

grőssling napsal(a):

Copak tomuto hodnocení asi říká místní blogger a odborník na makroekonomiku pan Kohout ? Nedávno jen co dopsal článek do blogu, běžel nakoupit akcie, jak tu situaci viděl růžově. A zásahy státu do ekonomiky, fuj co to ti amíci dělají, že sanují soukromé banky, taková levičácká opatření ?
A ještě jeden moment. "Obchodovat s ČLR a Ruskou federací ", kde recese určitě nebude tak tvrdá, byla do nedávna téměř sprostá věta. To také říkali ideologičtí makroekonomové. A tak je USA předběhly. Jejich největším věřitelem je asi Čína. Kohouti, Kohouti.
06. 09. 2008 | 12:32

Gerd napsal(a):

ad1. Vývoj dolaru naznačuje, že se mnoho států začne problematické měny postupně zbavovat nebo alespoň omezí svou závislost na USD a přechodem na jinou měnu. Neproběhne to rychle, protože by tak současní držitelé části USD přišli o své peníze, ale rozhodně už USD nebude na pozici takřka výhradní světové měny.

ad 2. Propojenost ČR a EU je zřejmé, zejména, když jsme součástí EU. Přesto se i v případě recese budou postkomunistické země vyvíjet rychleji než zbytek EU a přitahovat zahraniční investice - právě z EU. Dá se tedy předpokládat, že koruna bude vůči euru dále posilovat nebo stagnovat.

ad 3. Z hospodářské politiky vlády nebo parlamentu můžeme mít jen ty nejvážnější obavy. To vidím jako hlavní brzdu české ekonomiky. Nejlépe se ČR vedlo, když ODS vládla v demisi a nebylo možné připravovat "reformy".

K utahování opasků nás vyzýval už Václav Klaus v 90. letech. Potom přišly vládní balíčky, úsporná opatření vlády M. Zemana, V. Špidly, Paroubka a nyní Topolánkův baťoh. A tak to jde již 19 let. Další utahování opasků? Proč si máme utahovat opasky každý druhý rok? Snad kolem krku? Neměly by vlády už předložit účet svého vládnutí? A ten je v případě ČSSD i ODS tristní.
06. 09. 2008 | 14:05

PetrK napsal(a):

Pane Švejnare, šetřte si síly na nějakou kampaň, třeba prezidentskou, ať se trefíte do noty Paroubkovi a jeho boys.
06. 09. 2008 | 14:17

Keepa napsal(a):

No, nevim, clanek nemastny, neslany..... hodne obecny..... skoda....
06. 09. 2008 | 17:47

Ladic napsal(a):

To má být od paroubkovského poskoka vtip?
,,
Pro středně a dlouhodobou konjunkturu české ekonomiky bude důležité, aby vláda v parlamentu prosadila rozumné ekonomické reformy. Nezaměstnanost se například nedá již o moc více stlačit, jestliže se neuskuteční další strukturální změny.,,
06. 09. 2008 | 18:52

Fraser napsal(a):

Nerikam tak ani tak, ale na moje slova dojde!
06. 09. 2008 | 20:43

Lap. napsal(a):

Ti zaměstnanci to bude asi státní správa, tam je jasné, že je přezaměstnanost v některých oblastech. Úředníků je tolik, že když jim stát nepřidá, tak riziko "inflační spirály" je prakticky nulové...:-)
06. 09. 2008 | 20:53

Vladimir Danicek napsal(a):

Mate samozrejme pravdu pane profesore. Ja to rikam jako podnikatel dlouho, pravda mnohem mene vedecteji protoze nejsem ekonom a je treba stlacit korunu a uvedomit si ze to co delaji americane je nadmiru chytre. Prdava je ze nam prodavaji dolar nam dolar ve forme levneho zbozi. Nenapsal jste ze soucasna ekonomika vlady CR muze vest k ekonomickemu krachu a propadu a pak bude superinflace s dolarem za 60 korun a to jsem optimista. Souhlasite se mnou?
06. 09. 2008 | 21:23

Vladimir Danicek napsal(a):

Gerdovi:

Neni tak jednoduche se zbavit dolaru protoze od drihe svetove valky je to referencni mena. Evropa to s Eurem zkousi uz dlouho, ale memi to tak jednoduche - refencni mena musi by pevna take politicky a to Ero ehm. neni. Vime?
:o)
06. 09. 2008 | 21:34

Teo napsal(a):

Článek páně Švejnara konstatoval všeobecně známé pravdy. Řešení problému České ekonomiky pan Švejnar nedefinoval nijak jasně a jen povšechně se dovolával všeobecného svědomí.
Jak typické pro člověka, který sice chápe smysl pouček, ale neumí je používat. Nebo snad umí?
Pokud pan Švejner UMÍ, pak by měl být konkrétnější a specifikovat JAK na to. Dovolávat se nějakého politického konsenzu je velice levné a nehodné "světového" ekonoma!
07. 09. 2008 | 04:25

Romann napsal(a):

Chudobou je v Česku ohroženo osmnáct procent všech dětí. Přitom v rodinách nezaměstnaných a neúplných domácností, kde chybí otec či matka, se podíl takto ohrožených dětí pohybuje mezi 43 až 50 procenty. Chudoba se projevuje i horší kvalitou bydlení či skladbou stravy. Specifickému problému dětské chudoby přesto dosud nebyla v naší republice věnována žádná zvláštní pozornost. Neexistují ani projekty na její eliminaci. To by se musel pak přiznat jakýsi původ v celém systému.... Ďalej na http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Rostoucí chudoba v Česku
07. 09. 2008 | 07:36

RUMCAJS napsal(a):

Článek se naprosto shodujeme s mou představou, tedy až na ten závěr.
Pokud USA zabrání bankovní panice, vyjde z tohoto stavu posílena. Kdo na to doplatí bude Evropa. Jsem rád, že jsem slyšel od ekonoma, že by se něco mělo dělat s eurem, jestli se nechceme propadnou do recese. Byť jsem zastáncem eura, může se stát, že díky nečinosti ECB budu žehnat naší koruně a těm, kteří s jejím ukončením nespěchali.
Doufám, že naše ČNB bude aktivnější.

Závěr, jinak dobrého blogu, jste tedy z mého pohledu pokazil.
Nevěřím, že další investice do V. školství, ve formě absorbování dalších studentů, k něčemu povede.Naopak. Povede k poklesu úrovně odborných učilišť, kde nedostatek lidí je daleko bolestnější a s daleko horšími dopady na společnost,než když z VŠ uděláme masovku.
07. 09. 2008 | 10:05

JO napsal(a):

Alespoň, že Rumcajsovi se to líbilo. Pochybuji ale, že to bere i Manka... Rumcajs byl vždycky tenhloupěší.
07. 09. 2008 | 11:48

RUMCAJS napsal(a):

NE:
Manka je samozřejmě chytřejší. Ale takový jako Ty chová v teráriu společně se křečky.
07. 09. 2008 | 16:35

popík napsal(a):

Jara
člověče vy jste to vystihl přesně. Ekonomika je věda složitá, kde se nedá nic exaktně spočítat. Konec citace. Co je to za vědu, potažmo udělující vysokoškolským vzdělaným technický titul inženýr, která neumí nic exaktně předpovědět a na níž závisí hospodářství států. Vždyť jak vyvozujete ekonomové jsou šarlatáni a věštci. Žádní vědci.
13. 09. 2008 | 19:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy