Pojďme si zase říkat pravdu…

05. 02. 2018 | 08:18
Přečteno 3578 krát
Máme problém - všichni. A jak z něho ven neví Zeman, ale ani Drahoš - EU, ani Rusko...

Politici neříkají pravdu, a proto jsme tam, kde jsme. Pravda často bolí, ale bez ní se nikam nedostaneme. Pojďme si to na chvíli zkusit. Bez emocí, bez ponižování a výsměchu.
Dřív venkov města živil a byl soběstačný - dnes se potraviny často dováží ze zahraničí a venkov se tak jeví nepotřebný. Ale někdo se o tu naší krajinu musí starat - je to stejně skvělá a záslužná práce jako být ve městě doktorem. Potřebujeme venkov, stejně jako on potřebuje města. Pekař potřebuje lékaře a ten zase zedníka. Jak banální, ale pravdivé - to je společnost.

Je po volbách, emoce trochu vychladly a já bych se chtěl pokusit oslovit druhou stranu voličů - druhou polovinu naší země. Ne jako “zemanovce”, ale jako něčí otce, dědy, matky nebo i syny.

Milí voličové Miloše Zemana,
pravděpodobně toto nečtete (omlouvám se - dle diskuze se zdá, že ano - pozn. autora), ale věřím, že vám jde, stejně jako nám, o vlastní spokojenost, o zdraví a dobro vašich dětí. Věříte, že volbou Miloše Zemana, jste toto zajistili.
Věřte, že i “pravdoláskařům” jde úplně o to stejné!
Naše společnost je dlouhodobě rozdělená. Můžeme říkat na města a venkov, bohaté a chudé, úspěšné a neúspěšné, Kavárnu a manuálně pracující - asi je jedno, jak se to pojmenuje, ale tohle si to musíme připustit.
Musíme si mimo jiné přiznat, že města (hlavně Praha) bohatnou, zatímco venkov se vylidňuje a chudne. Bohatí se stávají ještě bohatšími, zatímco chudí chudnou - nůžky společnosti se rozevírají.

Nemůže za to ale ani Kavárna, ani ti chudí. Kupodivu za to nemůže ani Zeman - ten jen mezi lidmi rozsévá nenávist. Může za to dnešní doba, ve které se vše změnilo - hodnoty, pravdy a vzorce, které po desetiletí platily, už neplatí.
A co je hlavní - netýká se to jen naší země. Ten problém trápí většinu vyspělého světa.

Kavárna
A kdo je tedy ta Kavárna podle Miloše Zemana - ti nepřátelé, ta inteligence, chcete-li? Jsou to třeba lékaři, ke kterým jdete, když vás něco bolí, a oni vám pomůžou. Jsou to umělci, kteří se vás snaží rozesmát, když jste smutní, nebo dělají třeba animované filmy pro vaše děti. Jsou to podnikatelé, kteří vám dají práci a třeba pozvednou vaše okolí. Jsou to učitelé a profesoři, kteří učí vaše děti. Často jsou to třeba vaše vlastní děti nebo naopak rodiče.
Ti všichni mají ale jedno společné - Ti všichni pro společnost (vás) něco konkrétního dělají - můžete za nimi něco vidět.
Zkuste si položit otázku, co pro vás konkrétně udělal Miloš Zeman, než vás rozeštval s vaším doktorem, hercem nebo třeba i synem, kterého máte rádi?
(Ano, namítnete, že jsou i lékaři a umělci, kteří volili Miloše Zemana, ale stejně tak jsou v té naší Kavárně i lidé jako vy. Dokonce jich jsou statisíce.)

A že vám doktor nebo herec, který sedí v Praze a má se dobře a žije v přepychu, nemůže rozumět? A Miloš Zeman, který nikdy nepracoval rukama a většinu své politické kariéry seděl ve vládách, které jsou za stav naší země spoluzodpovědné, může? Proč je tak těžké uvěřit, že to s naší zemí naopak myslí dobře Kavárna, přestože vám kdokoli namlouvá něco jiného? Zkuste si to jen na chvíli připustit.

Peníze a daně
Teď to bude trochu bolet, ale pojďme něco zkusit. Zkuste si na chvíli představit, že vás třeba Miloš Zeman obelhal. Že on nemá to řešení. Řekněte si, co konkrétně, pro vás za pět let udělal? Jezdil za vámi, sliboval - v tom je skvělý. Napadlo vás někdy, že k vám jezdil za vaše peníze? Že každá jeho cesta vás stála několik set korun z vaší kapsy? Promluvil, pobyl - cítili jste jeho blízkost a jeho porozumění, ale co se konkrétně změnilo?
Český prezident není král - nemá téměř žádnou pravomoc pro vás cokoli udělat. Je jen reprezentant našeho státu s minimem pravomocí. Nemůže pomoci s uprchlíky, ani s EU.
Dokonce nemá ani žádné peníze, které by vám dal. Ani stát nemá vlastně žádné peníze. Vše, co stát rozděluje (sociální dávky, platy učitelů, důchody, stavby škol a měst…), jsou peníze nás všech. Jsou to naše peníze z daní. Je to DPH, daň z příjmů firem, zaměstnanců a podnikatelů. To vše jsou vaše peníze, které se rozdělují. A co si budeme nalhávat, nejvíce do toho rozpočtu přispívají ti nejbohatší.

Ti úspěšní doplácí na ty neúspěšné. Ne naopak!

Ti úspěšní umí většinou jazyky a dělají povolání, o které je v zahraničí zájem. Ti úspěšní se tedy mohou bez problémů uplatnit v cizině. Mají ale rádi naši zem a snaží se ji nějak pomoci. To je důvod, proč tu jsou, a proč se vás třeba snaží přesvědčit, že to s vámi myslí dobře oni a ne Miloš Zeman.
Oni cestují po světě, mají přehled, nevěří falešným zprávám a propagandě. Je to náhoda, že 90% z všech 17.000 Čechů v zahraničí volilo Jiřího Drahoše? Včetně všech zastupitelů v Číně a Rusku? Devadesát procent volilo proti Miloši Zemanovi.
Jsou všichni skutečně tak “hloupí a zkorumpovaní havloidi” jak se vám snaží Miloš Zeman tvrdit?

Co když tím společným nepřítelem není ona Kavárna, město, Pražáci nebo jakkoli je nazvete, ale právě on, který se nás snaží rozeštvat?
Je to stejné jako u scientologie. Taky svým členům říkají, že cokoli se stane dobrého, je zásluha sekty a co se stane špatného, je vaše chyba. Stejně funguje i propaganda Miloše Zemana a Andreje Babiše - cokoli je dobrého, je jejich zásluha a to špatné je vina EU, nebo Kavárny.

Svět je globální a mění se. Nevrátí se k nám těžký průmysl - ten je v Číně. Nikdo nebude potřebovat ani naše uhlí. A čekat, že se to změní nebo že to kdokoli napraví, je bláhové. Nezaměstnaný ale cítí frustraci a zklamání. Nikdo ale neví, co s tím - svět se mění a všichni se snaží najít nějaké řešení. Jít dál.
Pravdou je, že minulé vlády to téměř nedělaly - ale Miloš Zeman je mimochodem reprezentant právě těchto vlád. Ale není to jen jeho vina, v těch vládách seděla i většina těch, kteří ve sněmovně stále jsou. Oni to nezmění - změní to jen další nezatížená generace.

Nalijme si ale trpkého čistého vína - v první řadě si ale musíte chtít pomoct sami. Nikdo to za vás neudělá. Nikdo vám novou práci nenajde. Pracovní úřad a stát se nepřetrhne. Ale pomocnou ruku vám může podat právě nějaký spoluobčan - často právě někdo z té Prahy. Někdo, kdo třeba vymyslí nějaký bláznivý projekt, který probudí turistický ruch ve vašem regionu - třeba nějaký váš současný nepřítel z té Kavárny.

Ale Zeman ani Babiš to neudělají - naopak. Diktatura potřebuje strach a nenávist mezi lidmi. Potřebuje přisluhovače, kteří nenávist šíří. Zkusme to nedopustit a pojďme s tím něco dělat. Nemám recept, ale musíme spolu nejdřív začít zase mluvit a rozumět si - třídní nepřátelství už tu totiž jednou bylo.

Jak z toho ven?
Neexistují jednoduchá řešení. Nezná je Zeman, ale ani Drahoš.
Neznají je žádní politici v Evropě, ani ve světě. Oni také pouze hledají. Nikdy to nepřiznají - není to sexy a u voleb se za to trestá.

Důležité je, jen si říkat pravdu. Celou a neobalenou pravdu. Stejně tak je důležité nepodléhat síle pomluv a lží.
Nejde tu totiž o Zemana, Drahoše, Putina nebo kohokoli jiného - jde tu o svobodu, pravdu a o nás všechny.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy