Nebojím se covidu ani trochu III

19. 10. 2020 | 13:17
Přečteno 2915 krát
Bojím se ale stále více státu a jeho nekompetentních kroků a opatření.


Aneb, nic neroste do nebes a pak zase ty souvislosti...

Pokusím se vás zase trochu uklidnit (bohužel jen před covidem) a napsat, proč nemám strach z něho, ale naopak z vlády a jejích opatření a kroků.

Za celým strachem a hysterií okolo covidu, vidím v první řadě přístup médií a jejich hon za senzací.
Je to totiž dokonale začarovaný kruh:
Média tvoří realitu toho co vnímáme - lidé se vystraší a chtějí, aby politici jednali - a oni populisticky, nikoli však logicky, jednají a média o tom opět informují...

Nejlépe je toto jednání ale vidět s odstupem času, kdy opadne hysterie a můžeme se podívat zpět. Nemůžu si pomoct, ale já mám prostě rád historické souvislosti, tak mi dovolte na začátek trochu odbočit.

Pamatujete, jak se v roce 2015 a 2016 dělala ve školách pro děti protiteroristická cvičení, na Václaváku stály obrněné transportéry a u nich hlídkovali vojáci se samopaly? Jak se schovaly všechny koše a do metra se instalovaly speciální za miliony, které odolají výbušninám? Všude bezpečnostní rámy, do letadel jen s deckou vody? Pamatujete ten všudypřítomný strach?
V té době jsme měli nikoli pandemický semafor, ale „stupně ohrožení terorismem“ a ochranu „tvrdých“ a „měkkých cílů.“ https://www.mvcr.cz/cthh/clanek/stupne-ohrozeni-terorismem.aspx

A víte co se od té doby objektivně změnilo? Vůbec nic!

Opatření se tiše stáhla, nepojízdné transportéry odtáhli, koše se vrátily do ulic a média začala zajímat Gréta. (Kdepak je asi teď...?)
A víte co je nejparadoxnější? V době těch šílených opatření jsme žili (a stále žijeme) objektivně v té nejbezpečnější době. Podívejte se na krásný graf, jaké teroristické útoky se v Evropě za posledních 50 let staly. (zhruba v polovině stránky graf "Terrorism deaths in Western Europe" https://ourworldindata.org/terrorism )

A všechen tenhle chaos, co se u nás dva roky odehrával, vyvolaly vlastně média a dva osamocené útoky šílenců, proti nimž se nedá nikdy ochránit. V porovnání s krvavými útoky se stovkami obětí každý rok, které se odehrávaly v Evropě v 70. a 80., to byly nevýznamné události. Útoky, které se odehrály daleko odtud s naprosto nulovým dopadem na naši zemi.

Pamatuju si ze svého dětství, na ty teroristické útoky IRA, bombové útoky na letadla z 80. let a stovky dalších útoků. Ale nikoho to v té době vlastně nevzrušovalo – stalo se to v daleké zemi a v novinách se objevil malý článeček „270 mrtvých po teroristickém útoku na letadlo Pan Am“.
To bylo vše.
Žádné online uřezané hlavy, upálení piloti, nonstop televizní grafy a rozhovory s „odborníky“ na podomácku vyráběné bomby, zabezpečení letadel. Nic, jen čirá informace, bez záměru vyvolat falešnou emoci strachu.

Nepřipomíná vám to opět něco?

Myslím, že přesně takto jako teroristé, nakonec „zmizí“ i covid – tedy, bude stále s námi, ale média v tichosti přeladí na něco jiného a za ním zůstanou jen ekonomicky zničené celé země, firmy, rodiny a životy. Pak teprve se lidé probudí a vylezou ze svých ulit strachu.

(Tím samozřejmě jakkoli nezpochybňuji ani v nejmenším, že tu covid máme a že umírají a budou umírat lidé a bude to těžké. A ještě těžší to budou mít zdravotníci! Ale jde o způsob informování a důležité souvislosti, které nikdo neříkal ani před lety s terorismem a neříká je bohužel ani teď s covidem.
Že beru epidemii vážně, mi přeci ještě nedává za povinnost pouze neustále sdílet exponenciální křivky, případně pesimistické zprávy, dezinformace o kolabujících nemocnicích a přitom se dále neptat. Více viz např. můj článek „Nebojím se covidu“ a souvislosti úmrtí s chřipkou: https://www.facebook.com/Jan.Tomanek.official/posts/3651219281557489 )


Klasická otázka 1): „Ale vždyť se to přeci exponenciálně šíří?!“
Nebojte se, opravdu nic neroste do nebes. Ani data a křivky ne!

Víte co každý rok zastaví epidemii chřipky?

Drastická vládní opatření? - ale vždyť se proti chřipce žádná taková nedělají.
Tak ta spásná vakcína? - proočkovanost na chřipku je u nás jedna z nejmenších v Evropě – jen 5% populace.
Tak jak je možné, že ta exponenciální křivka tedy nestoupá až do nebes? Jak je možné, že se sama v případě chřipky (a vlastně JAKÉHOKOLI VIRU) zastaví a přirozeně klesne?

Virus není zvíře, nebo bakterie, která se může schovat v kanále – virus NEMŮŽE žít bez hostitele. A každý boj s virem končí vlastně jen dvěma způsoby – buďto vir zabije hostitele, nebo hostitel přemůže virus a uzdraví se - to se v případě covidu stane z více než 99%.
Ale to vir samozřejmě nechce (dokonce ani nechce zabít hostitele) a snaží se jen na někoho dalšího „přeskočit“ a v něm se opět rozmnožit. Ale jak přibývá v populaci lidí, kteří už nemoc prodělali (a získali tak dočasnou imunitu), nebo lidí, kteří mají přirozeně silný imunitní systém, tak se u nich virus neuchytí, virus nemá jednoduše kam přeskočit a nakonec prostě mizí. Nebo v pár lidech „překoná“ léto a počká si zase na podzim, kdy mají lidé oslabenou imunitu a znovu se rozšíří. A tak stále dokola.

Takhle snadné to v zásadě je! Bez složitého zaobalení, čísel a důležitě vědeckých frází.

Bohužel u covidu nikdo neudělal test promořenosti (nikoli nesmyslně testovat celý národ ale klasický statistický vzorek populace), abychom věděli, jaká je skutečná promořenost populace a kdy nám čísla začnou zcela přirozeně, bez lockdownů klesat.
V pandemickém plánu chřipky se například počítá, že bude zasaženo zhruba 30% populace a zcela osobně si myslím, že tomuto číslu se budeme brzy s covidem blížit a budeme na vrcholu.
Usuzoval bych to také z poměru pozitivních osob v testech, které už rovněž dosazuje 30%
https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
Ale opravdu nevím - toto vše prosím berte jako mé čistě laické odhady a zcela osobní spekulace.

Klasická otázka 2): „Ale přeci je tu TO číslo R....?“

R číslo – je v epidemiologii takzvané „reprodukční číslo“ viru – to je NEMĚNNÉ a charakterizuje, jak je vir nakažlivý a kolik „teoreticky“ může lidí nakazit. Spalničky například hodně (R 12-18) a MERS velmi málo (R 0,3-0,8) https://cs.wikipedia.org/wiki/Reprodukčn%C3%AD_č%C3%ADslo

Shodou okolností R číslo, které používá vláda se jmenuje stejně, ale je to „efektivní reprodukční číslo“ – tedy vlastně ODHAD toho, jak se virus šíří v populaci.
Jeho výpočet je ale poměrně vágní. Vychází z počtu udělaných testů, který se mění, jejich kontaktů, které se ale nestíhají sledovat, hospitalizací a takzvanou „kalibrací modelu“ což je čistý ODHAD ...
Pozor, to není vtip, to je oficiální fakt – několik veličin ze vzorce je čistý ODHAD – podívejte se na vládní video a schválně počítejte, kolikrát je v něm slovo odhad a predikce...
https://www.televizeseznam.cz/video/stopcovidcz/odbornik-vysvetluje-jak-se-pocita-reprodukcni-cislo-r-pro-cesko-a-jaka-je-jeho-aktualni-hodnota-64052671
Další oficiální vágní vládní text: https://koronavirus.mzcr.cz/co-je-to-r-cislo/

Je to zkrátka zcela přesná matematika pracují ale s naprosto nepřesnými daty a ODHADY. A přitom i zcela malý rozdíl v desetinném místě v odhadovaném R, je pak v exponenciální křivce ohromný rozdíl potenciálně nakažených v rozmezí několika tisíc po doslova statisíce.
Tedy rozdíl – pohody a chaosu a přeplněných nemocnic.

Kdyby nešlo o život celé naší země, tak je vlastně docela směšné pozorovat, jak jeden z „vládních vědců“, (Vladimír Černý) stejně tak jako ministr Prymula tomuto číslu téměř vše podřizují. Jeho poklesem pod magickou 1 podmiňují otevírání a zavírání firem, vzdělání našich dětí, ničení podnikatelských živností a doslova život deseti milionů lidí v naší zemi.
(https://echo24.cz/a/Sr637/ctyri-epidemicke-scenare-vse-zavisi-na-cisle-r-mrtvym-se-nevyhneme-rika-cerny ) kdežto jeho kolega (Ladislav Dušek) v úplně stejné době mluví zcela vážně o tom, že „Výpovědní hodnota pozitivních testů je pro predikce relativně nízká...“ - tedy, že všechny předpovědi jsou nepřesné... Přitom právě z tohoto údaje mimo jiné vychází právě ono číslo R... (https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dusek-vypovedni-hodnota-poctu-pozitivnich-je-pro-predikce-nizka/1947080 )

Zajímavě „konzistentní“ jsou i jiná vyjádření vědců. Například imunolog Václav Hořejší – zastánce „drsných opatření“ (https://video.aktualne.cz/dvtv/horejsi-bude-to-horsi-postup-vlady-si-vyzada-obeti-lidi-by-d/r~b1b352b608ce11eb95caac1f6b220ee8/) před několika dny mluvil o studii, ve které se zjistilo, že 20-50% lidí je vůči covidu imunní... (https://www.respekt.cz/rozhovor/cast-lidi-je-proti-covidu-imunni-potvrzuje-imunolog-vysledky-novych-studii)

Ano, zdá se, že 20-50% lidí je ZCELA IMUNNí vůči covidu...

Nerozumím tomu, co se tu děje. Opravdu ne.
Dokonce se řídím vládním doporučením, abych se držel pouze ověřených zdrojů a odborníků a ne „šarlatánů“. Ano, to jsem udělal, používám jen vládní data a vyjádření vládních expertů. Ale odpovědi a logiku prostě nenacházím.

A pokud ještě někdo trošičku věříte, že tu „alespoň“ něco funguje a někde jsou odborníci, pak rozhodně nečtěte tento článek, jak to bylo na jaře s prvními predikcemi „odborníků“ a kdo jim vlastně otevřel oči a pomohl...
Mimochodem v rukou těchto „odborníků“ jsou teď doslova životy a osudy deseti milionů lidí...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tajemny-muz-ktery-na-jare-zachranil-cesko-exreditel-ceske-pojistovny-124767

Zdá se mi, jako by některým lidem mozek totálně paralyzoval strach. A oni se ze strachu schovali za svá čísla, jako šneci do ulit a kdokoli jim na ten jejich domeček klepe, tak ten je nepřítel.
Nebo se můžeme domýšlet, co jiného v tom je.

Jestli je v tom u některých touha zazářit, vidina kariérního postupu, touha po důležitosti a moci, konspirace, nebo prostě jen čistá a do nebe volající neschopnost, nekompetentnost a třeba i ta chlapská ješitnost přiznat si chybu. Netuším, ale každopádně logické v tom není vůbec nic a kdyby to neovlivňovalo naši zemi a mé děti, tak je mi to celkem jedno, ale takhle si myslím, že by se lidé měli opravdu začít ptát.
Myslím také, že by se, tak jako ve Francii měly začít ptát soudy.
https://echo24.cz/a/SZLx8/rozzureni-francouzsti-lekari-zaluji-vladu-za-zanedbani-epidemie

Snad se mi podařilo vás opět trochu uklidnit před covidem, i když strach před vládou a jejími opatřeními je myslím zcela na místě.

Hodně sil, klidu a zdraví.
A chraňte sebe a své tělo, ať lékařům a nemocnicím trochu ulevíme.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy