Chirurgem v Africe: Přílet s rakví

08. 10. 2010 | 08:37
Přečteno 6809 krát
Včera jsem dostal z hlavního města dopis od Ivona, ve kterém stojí, že holčička několik dní po mém odletu do nemocnice Paoua skutečně zemřela. Doktoři v Bangui jí nakonec vůbec neoperovali. Proč, to nevím. Možná její pokročilý stav vyhodnotili správně tak, že by operaci stejně nepřežila. No nic, teď už mě trápí úplně jiné věci – strávil jsem první týden ve zdejší nemocnici a na nedostatek adrenalinu si nemůžu stěžovat.

Lékaři bez hranic otevřeli místní nemocnici v roce 2005 poté, co se rozjely naplno boje mezi rebely APRD (Armée Populaire pour la restauration de la République et de la Démocratie) a středoafrickou armádou FACA. Kolem roku 2007 se boje relativně zklidnily, ale nemocnice zůstala. Hlavním důvodem je to, že tu žádná jiná široko daleko není. Já sám jsem z ní byl první den nadšený, protože je krásná, čistá a na africké poměry skvěle zorganizovaná. Další dny už nadšení ustoupilo pod náporem dennodenní práce a lidí, kteří jsou tak nemocní, že mě, marná sláva, vysávají jako pijavice. Prostě je dost práce a s tím už asi do odjezdu vážně nehnu.Přelet z Bangui do Paoua malým asi dvacetisedadlovým letadlem Červeného kříže, které si částečně pronajímáme, byl okořeněný tím, že jsem byl nakonec jediným cestujícím na palubě a seděl jsem vedle sklopených sedaček, na kterých ležela pěkná dubová rakev. Kdyby to nebyla rakev, myslel bych si, že to je pěkný kus čisté práce. V Paoua náhle zemřel jeden z italských expatriotů, který tam pracoval pro dánskou nevládní organizaci, údajně na infarkt, tak ho piloti letěli vyzvednout. Za celou dobu letu jsem dole mezi řídkými mraky zahlédl jenom tři vesnice, jinak všude koruny stromů hustého lesa, které ze shora vypadají jako malé umělohmotné makety, které si hodně hraví modeláři lepí podél vláčků. Jeden z pilotů byl mladý Maďar, který se ke mně choval se sympatickou strohostí velitele Concordu, když mi vysvětloval, kde jsou nouzové dveře. V duchu jsem se smál představě, jak stojím u těch nouzových dveří a rozhoduji se, jestli je z té letité herky lepší skočit bez padáku do lesa, anebo se nechat umlátit sedačkou přede mnou, až to narveme do prvního stromu. Nejlepší mi nakonec přišla varianta třetí – lehnout si rychle do té rakve a nechat to celé na Maďarovi, když je to takový sympatický chlapec, ať něco vymyslí on.

Na pěkné prašné přistávací dráze, podél níž se pásly kozy, nás čekalo několik terénních aut. Hned mě napadlo, že takové vítání si snad ani nezasloužím, jenomže jak se otevřely dveře letadla, pochopil jsem, že tam zástupci všech nevládních organizací, které mají v Paoua základnu, čekají jenom na tu prázdnou rakev a mě prakticky ignorují. Začátky jsou prostě vždycky těžké. Nakonec jsem se svezl do mého příštího domova s dvěma Francouzi z Action contre la faim („Boj proti hladu“). Vzhledem k tomu, že hlad jsem měl, přišlo mi jejich pozvání do auta docela případné. Moje šéfová z Lékařů bez hranic, koordinátorka projektu Isabelle, odjela poté, co se mi krátce představila, spolu s rakví do nemocnice. Tolik k uvítání v Paoua.

Paoua, neděle 26. září

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

miro napsal(a):

Aspoň že neztrácíte humor, pěkně se to čte i když je to drsné
08. 10. 2010 | 09:40

Al Jouda napsal(a):

Kolik těch humanitárních organizacích tam ještě působí? Lékaři bez hranic, Boj proti hladu...... Nemají-li tam Boj proti žízni, tak se musí ihned založit! :))))
08. 10. 2010 | 10:08

JK napsal(a):

Škoda, že nejsou i inženýři bez hranic. Jinak držím vám palce a těším se na další články.
08. 10. 2010 | 10:49

jj napsal(a):

Děkuji za blog, rád si přečtu i další. Fandím Vašemu snažení.
PS: "expatriot" je asi překlep.
08. 10. 2010 | 10:52

Englishman napsal(a):

jj: expatriot není překlep a ani to není patriot, který exnul. Expatriot je člověk, který žije mimo (ex) svou vlast (patria).
08. 10. 2010 | 11:55

JenTak napsal(a):

No vidíte pane doktore, v Čechách vystudujete vysokou školu, a pak je kus dřeva důležitější než vy. Tomu se říká odměna za studium. :-)

Technická poznámka. Jak se připojujete k internetu?
08. 10. 2010 | 11:56

Lenka T. napsal(a):

Pro JK:
Existuji Vedci bez hranic. Tam by se urcite neco pro inzenyry naslo :-).
http://www.scientistswithou...
08. 10. 2010 | 13:14

george napsal(a):

Milý Jeníku, za odměnu vtip a pozvání na web MEDICINA.
*** To se takhle jednou Svatý Petr rozhodne zjistit, jak jsou na tom Pražští studenti při přípravě na zkoušky. Povolá tedy anděla, ať zjistí, co se dole děje. Je jeden měsíc před zkouškami a anděl hlásí: "Medici se učí a ekonomové a právníci chlastají."

Týden před zkouškami: "Medici si už opakujou, všechno umějí, ekonomové začínají číst skripta a právníci chlastají."

Večer před zkouškami: "Medici jsou už naučený, uměj to pozpátku, ekonomové dočetli taktak Samuelsna a právníci se modlejí."
http://czmedicus.blogspot.com

Svatý Petr povídá: "Modlejí říkáš? No tak to jim pomůžeme..."
08. 10. 2010 | 13:53

kancelarska_mys napsal(a):

@Englishman

tak mám dojem, že je to czenglish zkomolenina, protože angličtina slovo expatriot nezná. Má jen slovo expatriate, zkráceně expat (nebo ex-pat), pro našince vystěhovalec, emigrant,vyhoštěnec nebo osoba bez vlasti.
08. 10. 2010 | 13:54

jj napsal(a):

děkuji mysi. napsala to za mě.
08. 10. 2010 | 13:56

sasa napsal(a):

zda se zeten exItal byl pekny mafian, kdyz mu vsichni vedouci prokazuji takovou uctu
08. 10. 2010 | 14:14

Radúz napsal(a):

Čau Trachtič, když už tam máš takovej luxus i s internetem, takl bysme si mohli dát partičku aspoň po webu?!! Měj se, Radúz
08. 10. 2010 | 14:55

simona stašáková napsal(a):

Můj velký obdiv Janovi a všem lidem jemu podobným...zvláště v dnešní době,kdy je pro mnohé lidi určujícím faktorem kariéra a peníze. A to i za cenu špinavých praktik a bezohlednosti vůči jiným lidem.
08. 10. 2010 | 17:29

JenTak napsal(a):

Radůz.

1. e4.

A bez computeru!!!!
08. 10. 2010 | 17:57

ibhj napsal(a):

Englishman: Zřejmě myslíte spíše expatrianta :-)
08. 10. 2010 | 19:17

honolulu napsal(a):

Pane doktore, moc pekny clanek !
Zminujete se o lese pod Vami. V kazdem takovem lese jsou certovi kamaradi. Rekli Vam o nich, pred tim, nez jste se rozhodl rici "ANO" ?
V pripade ze ne, dovolte mi nastinit obraz tech kamosu.
Puff Adder, Mountain Adder -(pouze vyssi polohy.) Night Adder,
Gaboon Adder, (strasna potvora.) Green Mamba, (zluto zelena krasna smrt.) Black Mamba, (neuroticka certice, nejrychlesi na svete.) Rinkals, (krasavec.) Egyptska Cobra, (Faraonova pani popravci.) Cape Cobra, (suche oblasti.- Smrt v halucinacich)
A ted to nejhorsi na svete..Boomslang (jemna, zasnena smrt.)- Jaka koliv pomoc, je pouze fantazie.
Dalsich 5 SEMI-jedovatych certu na urovni menecene balkanske zmije nebudu jmenovat. (Skoda casu.)
V te rece ktera Vas deli od severniho Conga je Bilharzia a crokodiles. Samozrejme Malarie a 5 jinych nemoci o kterych vite urcite vice nez ja..
Kousek od Vas na jihozapad je L'Ebola. Na vychod od Vas je valka a totalni bezvladi. Banditi z Conga, tam dostavaji na frak od banditu z Ugandy. Ritualni pozirani nekterych telesnych organu praktikuji obe strany. Samozrejme obcanska valka v C.A.R. neni ani zdaleka ukoncena ! ! (Kdyby byla, trpel bych depresemy.)
Pane doktore, mate naplanovanou unikovou cestu v pripade, ze zase prijde doba horecek a Amoku ? Zkamaradte se s Madarem, co ma letadlo ! Znate rozdeleni a psychologie kmenu ve Vasem okoli ? (Velmi dulezite !) Ma Vase zakladna sklad benzinu ? atd..
Musim prestat. Vim, ze pujdu vsem idealistum silne na nervy..
To byla VELMI MALA "chutovka"- seznamka s nekolika malo certy. Vite, ze jsou tam i andele ? Pokracovani o andelich nekdy jindy !...
Predstavte si, co to bude slavu, az se jednou vratite prepracovan s malarii do Prahy a samozrejme s velkou odmenou..Plny kufr bananu si privezete, mangos, ananasy, cizopasniky v krvi... atd.
Budu za tento clanek ukrizovan od idealistu ! Preziji-li to vsak, napisi Vam o kouzlech Afriky o kterych doktori nevi.

(Nezklamte me idealiste, zacnete
nadavat..Dela mi to dobre.)
08. 10. 2010 | 21:08

Alena Čechová napsal(a):

Četla jsem už váš jeden článek v Respektu.
Už tehdy mne zajímalo, jak to s vámi bude dál. Díky za tenhle blog.
08. 10. 2010 | 22:40

honolulu napsal(a):

V Cesku uz je asi 5:30 hod. rano a nikdo mi nanadaval celou noc ! Co se asi stalo ? Zmekcilost nebo civilizacni pokrok ? Copak nikdo nepozna, ze jsem UFOun z jine planety ? Ze by tam v tom Cesku lide poklesli do takovych hlubin tolerance, ze by vydrzeli i moji exentricnost z horecek v tropech ?
Pane doktore, po Vasi aklimatizaci Vam napisi o kouzlech Afriky, o kterych Vas neucili na studiich.
Nechal jsem tam srdce i dusevni rovnovahu..
(Jsem opravdu prekvapen. Cekal jsem lavinu utoku.)
09. 10. 2010 | 05:43

Zacheus napsal(a):

Jistěže je možné činnost pana doktora v zahraničí hodnotit pozitivně - podat pomocnou ruku v nouzi je určitě hodno ocenění.

Ale možná, že lze na současné působení dr. Trachty hledět i z jiného úhlu pohledu.

Je zřejmé, že to byla Česká republika, která nepochybně participovala na úhradě nákladů náročného studia pana doktora na lékařské fakultě. Byla to česká společnost, která mu umožnila - na rozdíl od jiných, možná stejně schopných i ambiciozních uchazečů o studim - aby zrovna on studium lékařství absolvoval. Pak by ovšem bylo zřejmě logické, aby prioritně svoje jistě nemalé odborné schopnosti dával ve prospěch pacientů České republiky, a to zejména v době, kdy akutně hrozí krize našeho zdravotnictví. Je ovšem pravda,že služba v české nemocnici není tak mediálně zajímavá.

Předpoklad, že některé africké ( či jiné) země nejsou schopny zajistit svým obyvatelům odpovídající lékařskou péči, je politicky nekorektní. Pokud by v těchto zemích převažovalo černošské obyvatelstvo, pak by takové jejich podceňování již možná dokonce hraničilo s rasismem.
09. 10. 2010 | 23:11

Kubrt napsal(a):

Dobře Vám tak! Co tam lezete,kdo to platí? Vystudoval jste za naše dělnické peníze,tak máte léčit naše lidi.Kdo potřebuje více lidí v africe?
10. 10. 2010 | 12:06

ShannonCamacho35 napsal(a):

According to my exploration, thousands of persons on our planet receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> at different banks. Thence, there is good chances to get a collateral loan in every country.
12. 10. 2012 | 06:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy