Chirurgem v Africe: Krysy na střeše

11. 10. 2010 | 08:30
Přečteno 5633 krát
Pane bože, jsem tady přesně deset dní a připadá mi to jako věčnost! Vůbec jsem neměl po večerech čas nebo energii sednout k počítači a psát tenhle blog, a když si teď mám vybavit, jaké to bylo po příletu a co jsem dělal, musím se zamýšlet, jako bych vzpomínal na něco před lety.

Možná kdybych nepil tolik piva, bylo by to snazší. Ale jak si má člověk vybrat mezi kokakolou a pivem, když vyleze po celém dni na sále propocený, vysušený a vyčerpaný do tropického večerního horka, doplazí se na základnu a tam jsou v lednici ty hnědé litrové lahve kvalitního moku tak hezky vyrovnané, tak vábivě vychlazené a otvírák leží pokaždé na stolku hned vedle?? C´est pas facile.

Ale jo, už vím, jaké to bylo po příletu. Praštil jsem s batohem v jídelně vedle stolu, na kterém bylo prostřeno k obědu, a nadzvednul jsem lačně poklice hrnců, které stály uprostřed. Nejenom, že jsem měl hlad jako vlk, ale každý expat na misi ví, jak důležitá je kuchyně a kuchař. Už jsem zmínil to, že romantika celé práce v Africe s Lékaři bez hranic je něco, co si člověk dokáže mnohem lépe představit, když leží doma v Praze v posteli a sní o tom, co by tak ještě v životě chtěl prožít. V reálu to pak jsou neuvěřitelně dlouhé dny, sice plné napětí a zajímavé práce, ale také vyčerpávající a hladové, a tak mizerné jídlo na základně vás může psychicky dorazit. Na první misi v Kongu jsme měli každý den k snídani toustový chleba potažený plísní nebo vlhké smradlavé sušenky. Zhubnul jsem pět kilo a chtělo se mi brečet hned po ránu.

Takže když jsem nadzvednul poklice hrnců, hrozně se mi ulevilo – tady to bude dobré! Těstoviny, křehké hovězí v červené kořeněné omáčce, listový salát s okurkou a rajčetem zalitý francouzským dressingem z pravé dijonské hořčice a dokonce jakýsi kakaový koláč! Kde v téhle pustině vyhrabal můj nový tým takového kuchaře, to nechápu – zázrak. O pár dní později jsem s kuchařem mluvil, abych se dozvěděl, kde se takhle naučil vařit. Je to takový tichý pečlivý kluk, asi pětadvacet let, pořád se plaše usmívá. Vysvětlil mi, že jeho tatínek byl taky kuchař a pracoval celý život u různých potentátů v hlavním městě. On sám vařil pět let v Kamerunu pro jakéhosi prefekta a jeho rodinu, a když se chtěl vrátit zpátky domů do Středoafrické republiky, našel práci u Lékařů bez hranic v Paoua. Budiž pochválen osud, který ho k nám zavál, taky jsme tady mohli žvýkat stoletou kozu na jeden způsob den co den.U stolu jsem se seznámil s chirurgem, kterého jsem přijel vystřídat. Jean-Pierre šéfuje delší dobu chirurgickému oddělení v Quimper a už byl z té dennodenní rutiny ve své nemocnici natolik unavený, že se ve svých 50 letech rozhodl poprvé vyjet na misi s Lékaři bez hranic. Poslali ho do Paoua, kde se tento rozvážný džentlmen se soustředěným pohledem zpoza malých brýlí bez obrouček ocitl na základně v obležení ještěrek a krys velikosti menších králíků. I on se musel naučit hezky nahlas pozdravit při vstupu do kuchyně „Bon jour, les souris!“ a k tomu zatleskat a zapískat, což je obvyklý způsob, jak plašíme krysy, které tam na nás čekají, kdykoliv po setmění vstoupíme třeba pro sklenici nebo nůž. Jean-Pierre mě ovšem upozornil, že hlavně běhají pod postelí a po střeše našich jednoduchých kójí, kde si snad každé ráno staví hnízdo nebo hrají fotbal s kusy klacků a kamení.

Je to právě tahle roztomilá havěť, která nás všechny budí neuvěřitelným lomozem už kolem páté hodiny ráno. Se svolením anestezioložky, která spí vedle v místnosti našeho dvojdomku, jsem na ně včera poprvé vytáhnul násadu koštěte, a když znovu začaly po ránu šílet, bouchnul jsem tou násadou do stropu tak, že se mi do postele vysypalo asi kilo omítky a prachu. Krysy se na deset vteřin zamyslely, co je to dole za vola, a věnovaly se nadále nerušeně svým budovatelským aktivitám. Tak tedy vypadá svěží a bohulibý začátek dne humanitárního pracovníka – budí se se zuřivou myšlenkou, že se hned po ránu a ještě v trenýrkách vyšplhá na střechu, ubije ty mrchy koštětem, anebo tam rovnou hodí granát, který se na místním trhu dá docela určitě za pár franků koupit. Jean-Pierre mi u toho skvělého oběda popsal všechny své chirurgické pacienty a spolu s Vincentem, francouzským anesteziologem, jsme se vydali na mou první odpolední vizitu, abychom se na ně podívali.

Po tom, co jsem zažil v Kongu a na Haiti, jsem hned pochopil, že nemocnice v Paoua se mi bude líbit. Postavila ji jakási německá nevládní organizace relativně nedávno, v roce 2001, a je to na ní vidět. Čistá práce, jednoduché, bíle omítnuté a funkční stavby. Kolem velikého dvora, kterému vévodí pěkně rostlý mangovník, jsou postavené do čtverce dlouhé nízké budovy všech oddělení, které má africká nemocnice mít. Pediatrie, chirurgie, interna, porodnice, oddělení pro podvyživené děti a pro pacienty s tuberkulózou a HIV, k tomu rentgen a laboratoř, která ovšem prakticky kromě mikroskopického vyšetření na parazity žádné jiné vyšetření neposkytne. A to zase tolik nevadí – bez těch různých molekul v krvi, jako CRP, jaterních enzymů nebo iontů, se dá nakonec ve většině případů docela dobře obejít. Naopak to, že tady máme ultrazvuk, svědčí o zcela nadstandardním vybavení. Jedinou slabinou snad může být to, že si každého pacienta musím ultrazvukem vyšetřit sám. No jistě, jistě, nejsem rentgenolog, ale řadu věcí člověk přece jenom pozná – těhotenství například (když má k tomu paní dostatečně velké břicho a pozitivní těhotenský test). Nebo nádory a abscesy. No někdy se to prostě hodí, i když člověk není zrovna odborník, že?

A mně se to hodilo hned první den. Během odpolední vizity s Jean-Pierrem a Vincentem jsme vyšetřili i nově přijatou devatenáctiletou pacientku s volně pohyblivou koulí velikosti grapefruitu v pravé polovině břicha. Při pohmatu jí dost bolela. Svojí domněnku, že jde o velkou cystu vaječníku, jsem si druhý den pak potvrdil právě ultrazvukem. Na ultrazvuku jsem ovšem viděl i prosáklou dělohu a v ní malý plod s miniaturním tlukoucím srdcem. Slečna mi tvrdila, že těhotná určitě není, tak jsem jí musel vysvětlit, že těhotná asi bude a že někdy to je raz dva. Nakonec jsem jí namočil prst do inkoustu a obtisknul ho na souhlas s operací pro podezření na přetočenou a uskřinutou cystu vaječníku. Hned druhý den po příjezdu jsem tak začal s laparotomií (operací břicha) a je třeba přiznat, že jsem u toho byl docela nervózní. Přece jenom – místní sálové sestry už tady za těch pět let viděly desítky chirurgů z celého světa a bylo mi jasné, že pozorují každý můj pohyb, aby si mě zařadily buď do kategorie „S ním to půjde“ anebo „Panebože, koho to sem zase poslali!“.

A další den byla další laparotomie, kterou jsem ovšem indikoval později, než bych měl. Ale žádný učený z nebe nespadl a příště už se nenechám zviklat nesmyslným otálením ostatních, hlavně místních lékařů, kteří mi tvrdili, že když osmadvacetiletou pacientku bolí břicho nad sponou stydkou tak, že je zkrátka peritoneální a krvácí u toho slabě z rodidel, mám ještě počkat, protože to je určitě zánět malé pánve a ne prasklé mimoděložní těhotenství, jak jsem tvrdil já už od začátku. Navíc prý je to týden, co měla poslední menstruaci, tak jak by mohla být těhotná? Až když jsem jí otevřel a vylily se na mě z břicha dva litry krve, docvaklo mi, že ta její poslední menstruace bylo první zakrvácení, které k mimoděložnímu těhotenství patří a které nebohá vesničanka neuměla popsat jinak než jako menstruaci. Tak mi po té správné indikaci a úspěšné operaci zase o něco stouplo sebevědomí, což je dobře, protože ho tady v některých situacích potřebuji jako sůl.

Paoua, čtvrtek 30. září

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Midori napsal(a):

Zdravím Vás do Afriky.
Vážím si Vaší práce.
V mimořádných podmínkách Vám nechybí smysl pro humor, a to je dobře.
Až budete mít chvilku během své namáhavé, vpravdě humánní práce, podělte se s námi opět o nevšední zážitky.
11. 10. 2010 | 10:02

Franta napsal(a):

drzim vam moc palce!!
11. 10. 2010 | 10:13

Sarka napsal(a):

Jste obdivuhodny, drzim pesti, at Vas neopousti humor ani sily!
zdravim do afriky
11. 10. 2010 | 10:25

Elena napsal(a):

Dobrý deň pán doktor,

dík za blog, hltam Váše vety, chcela by som byť Vášou pacientkou, ale mam aj tu dobrého chyrurga, akkurat dnes som bola na kontrole, ruka sa mi pomali dava do poriadku, ešte neviem či sa mi spravne zrastie a či ten moj vyklbený lakeť bude O.K. uvidime, nie to dôležite pre čitateľov, len mi je prijemne ked čitam Váš blog.

N atie krisy by ste mohol vyribiť pastičky, nie to zložite, najdite dve male doštičky a alluminievý drôt, na Nete najdete návod ako tu pastičku vyrobiť, ja vam niečo pohľadam na nete,

nu, to s tou stravou ma moc mrzi, nemohli by ste naučiť toho kuchara variť niečo jednoduchšie z našej kuchyne, napriklad, takí lečo, to nie ťažke, stači nakupiť na tržnice, v bliko mestečku paradajky, papriku, cibuľku, par vajec, inač pán doktor mhla by som Vám poslať UPS-kou alebo TNT- baliek, to sa da skusim si zístiť vašu adresu , kde pôsobite, taka sardinkova pomazanka tiež je dobra vec, aj chleba by ste ho mohol naučiť piecť, pošlem Vám recept, ak by ste mal zaujem,

a to pivo si neodopierajte, to dodava energiu, pozitivnú náladu aj kopu vitaminov,
pa Pán Doktor.
11. 10. 2010 | 12:02

Elena napsal(a):

pán Doktor, tu je návod na tie pastičky na krysy,

http://www.elektricke-ohrad...,
tam sa dava taka pružina, tu možete sťahnut s matraca nemocničneho lôžka,
nie to ťažke, možete si to vytoviť sam, ako návnada , stači nejaký oriešok, ja neviem , možno tam u vas rastu gaštany aj ten baobab ma také oriechy ako by že, je dobrý na návnadu.
11. 10. 2010 | 12:22

Elena napsal(a):

ešte prosím pozdravujte pána Primara = Jean-Pierre , odo mňa ,
vidím že mate mlade pacientky , nie že si s nejakou začnete ako u nas v tom seriale Nemocnica na okraji mesta, teraz ma nové pokračovanie, V ružovej záhrade, tak tam dochtori maju romaniky s pacientkami, u nas to nepredstavuje žiané riziko ale u tých temperamentných čarnochov, neviem, neviem ,
aby na Vás nezačalo platiť námornické pravidlo, že aj ta najškaredšie vo vašých očach po čase bude krasavica, viem že česy maju vydrž ale ten Jean-Pierre , nie som si ista, predsa francuz.
11. 10. 2010 | 12:35

honolulu napsal(a):

Pane doktore, Vase clanky na me silne pusobi. To, co zijete, mam pred ocima. Zil jsem tam dlouho..Chci Vas upozornit na dve veci, o kterych jeste nevite. Afrika je jako tezka droga..Vztoupi-li Vam do tela, nezbavite se ji cely zivot. Ta zeme je take neobycejne bohata. (Mineraly - diamanty, zlato !)
Byla stvorena v dobe, kdy Dabel a Buh chodili po svete a setkali se prave tam..Byla z toho valka a kazda ta vesmirna velmoc v te valce poztracela neco, co v Evrope neni k nalezeni..
Buh tam ztratil tak zvanou nebeskou kosmetiku...Vite, co to znamena pro Vas ?
Casem Vam zjemni a zvyrazni rysy v obliceji, Vase plet nazlatne.
Zmenite se barevne. (Oci a plet.) Africa je povestna timto kouzlem....V roce 1968-69 tisice emigrantu prislo z CSSR do Afriky a z devcat behem nekolika mesicu byly KRASAVICE. Kouzlo melo i silne ucinky na muze.
Vedci to vysvetlovali kombinaci mineralniho prachu - pylu z kvetu , oleje z rostlin a tim fantastickym sluncem, ktere vse zapeklo do pokozky. Vsiml jste si te barevne krasy rano a vecer ? Vnimate zlato-modrou oblohu ? To vse mate darem..

Ovsem certi Vas tam nalakali. Napisi Vam kteri.. Take jednou v domeni, ze budete jist hovezi, si pochutnate na masicku z opice. Ale protejn jako protejn..Nam klukum z Evropy to nemuze uskodit v nicem. Jsme chraneni nebeskou kosmetikou.
(Zdravi Vas obet tropickych horecek z Conga.)
11. 10. 2010 | 15:04

Elena napsal(a):

ta Afrika musy byť kuzelný kontinent, moj sen s detstva, davnejšie som tu pisala, že snívam o ceste na Africký rovnik=Ekvator, do teraz ma to neopustilo, radšej som mala spadnuť s kokosovej palmy , neželi sa tak to bezvyznamne doriadiť na kolieskových korčuľiach,

mala som stare dobre časy vypracovaný proekt na zlepšenie života kmeňa Pigmejov na Africkom rovniku, oni totiž vedia komunikovať plinulou francuztinou, hadam ešte na ten baječný jazyk nezabudli.

povrava sa , že u nas bude extremna zima, neznašam chlad, tak možno sa vyberiem do Afriky, na základe blogu predošlieho , viem že na prežitie nie potrebne veľa prachov, nejake malé uspori mam, tak tam prezimujem, aj tak doma zo mna teraz nie žiadný užitok, ked sú aj v Afrike také baječné chirurgia ako autor a Jean-Pierre tiež ma zaujal, budem mať kompletnú starostlivosť, ešte naučim tých mestných korčulovaniu.
11. 10. 2010 | 15:37

skeptický napsal(a):

Doktore

Od dob Africké Královny se toho asi movc nezměnilo.Pokud si zvyknete na pivo,vypěstujete si žízeň,která se dá uhasit zas jen pivem.

Když nedopadnete jak ten doktor,tak Vás dostane nakonec do drápů nějaká stará panna,která Vám to pivo vyleje,a donutí Vás se koupat.

Zuby se čistí nejlépe kusem tabákového listu.
Máte recept na tu omajdu z červených vrabenců?
11. 10. 2010 | 17:04

miro napsal(a):

Dobrý den, píšete to s takovou lehkostí a humorem, že by člověk záviděl, co všechno zažijete. Držím Vám palce, abyste ve zdraví dokončil misi a vrátil se domů
11. 10. 2010 | 17:32

Zacheus napsal(a):

Ano, a zatím možná české pacientky čekají, až na ně dojde řada v pořadníku na operaci...

Možná, že by také nebylo od věci, kdyby pan doktor prozradil, kdo, v jaké výši a z jakých zdrojů jej při jeho současném působení platí.
11. 10. 2010 | 19:41

honolulu napsal(a):

Pane doktore, POZOR na tyto zivocichy ! Afrika je plna predatoru vseho druhu.
Zlodeju, banditu, dobrodruhu, zlatokopu, vrahu, romantiku a tech, co hledaji Gondwanu atd..Tato spolecnost stale vymysli ruzne ekonomicke a politicke strategie, jak si naplnit kapsy..Coz je normalni, MORALNI CINNOST..Do toho si pridejte velmi nebezpecnou prirodu a vetsinu obyvatel zijicich v kmenovem usporadani
prvobytne pospolne spolecnosti..

Ti nejhorsi jsou vsak Ti, kteri lzou svetu o humanitarnim poslani. Jsou manipulativni a stale "MASAZUJI" UN ! Dozaduji se penez proti bide v Africe. (Uz 60 let !)
Za kazdy dollar, ktery dostanou od UN, si nechaji na "administrativu" sve humanitarni spolecnosti 80 centu. Nadsenci a idealiste jsou placeni z tech 20 centu z dollaru...Administrace se smeje -penize bez prace. Idealiste se poti a ziji na plesnivych sucharech a velmi nebezpecne pitne vode plne cizopasniku....Neni to krasne zarizene ? Cerni jsou take velmi spokojeni, mohou pendlovat mezi idealistickymi Evropany a witchdoktory - kmenovymi kouzelniky, kterym stejne veri vice.. Tento "intenzitivni boj proti chudobe" se vede asi od 1948..Drive tento boj vedly nabozenske organizace - asi od 1890 do druhe svetove valky.
Cim vetsi boj se do nekonecna vede, tim jsou ti cerni na tom hure... Maji v sobe neco velmi destruktivniho, o cem se nesmi mluvit..Jak belosi odejdou, tak je hladomor i v tech nejbohatsich zemich..
Ted se me asi zeptate : "Co ja s tim mam spolecneho, jsem prece doktor ?" Myslete na tech 20 centu z dollaru !. A nekdy se take podivejte na YouTube, co se deje v JAR nebo v Rhodesii.
(Verite, ze jsem tu zem mel opravdu velmi rad ?) Je tam ZLATO !
Priste budu hodnejsi - positivnejsi.
12. 10. 2010 | 03:15

Pepa Řepa napsal(a):

Dobře se to čte, máte talent.
Schovávejte si články, jednou-možná-vydáte knížku.
A kdyby ne, aspoň-po letech-uvidíte jakou zmšnou jste sám prošel.
12. 10. 2010 | 17:43

massachusetts auto insurance rates napsal(a):

Hi there very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I'm happy to search out so many helpful information here within the submit, we need work out more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . . <a href="http://topautoinsurancerates.net/">compare auto insurance rates california</a>
18. 10. 2011 | 11:16

cialis dosages napsal(a):

Mentholis gr. viii http://orderonlineviagra.org buy viagra without prescription useless to discuss its incompatibilities. monia water and ammonium carbonate precipitate it, http://cialis-generic-online.net cialis online pharmacy the alkaloids. vaginal canal and to prevent the formation of, <a href=http://orderonlineviagra.org#9,59214E+45>best buy viagra</a>, tannic acid and lead acetate. only incompatibilities of any practical, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,59832E+75>buy cialis 10mg</a>, with the tincture of iodine of the old, S. Tablespoonful after meals. <a href="http://orderonlineviagra.org#54863">generic viagra without prescription</a>, salicylate. We have not found this to be the, because ammonia is liberated. This is a purely, <a href="http://cialis-generic-online.net#89045">buy generic cialis</a>, number of pharmaceutical preparations.
16. 01. 2013 | 23:13

cialis 10 mg napsal(a):

La loi de cette progression est http://viagrapfizerpascher.com vente viagra cependant nous procederons, en cuyo interior hay capitas de materia http://cialis-diario-precio.net cialis espana plantas obsenadas como esjiontdmas en Navarra, http://www.buy-avodart-online.org avodart 0.5 et la proximite de ces limites est indiquee par, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#1,87568E+13>viagra france</a>, et ont leur maximum dans la zone brulante. roca y descompuestas las inclusiones que, <a href=http://cialis-diario-precio.net#3,80073E+15>cialis diario 5 mg</a>, Un iromontorio submarino que partiendo de Espafia, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#4,91853E+92> avodart side effects</a> cette region le nom de Royaume des rhamnees et, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#21651">viagra pas cher en france</a>, mais qui sont cependant plus terminare esta sencilla noticia <a href="http://cialis-diario-precio.net#67785">cialis</a>, tiene con lo que Uaman en Italia terramarey, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#19228"> avodart</a>
22. 02. 2013 | 07:40

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> generic viagra </a>
14. 03. 2013 | 20:35

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/buy_viagra_en-us.html> Generic Viagra </a>
24. 03. 2013 | 19:29

ouoexaqeok napsal(a):

<a href=http://tabcanadian.com/products/men_s_health/genericviagra/order/> genericviagra </a>
26. 03. 2013 | 06:23

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy viagra now </a>
29. 03. 2013 | 01:42

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
01. 04. 2013 | 21:22

fagsewNeasusy napsal(a):

<a href=http://doxycycline-store.com/> gonorrhea treatment </a>
13. 04. 2013 | 19:20

Preefeapsepom napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>

<a target="_blank" rel="nofollow" href="http://buycheapviagra-online.com/">http://buycheapviagra-online.com/</a> viagra generic <br />
15. 04. 2013 | 06:01

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax representing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of persistent bacterial infections is 250 mg or 500 mg in a minute commonplace looking intended for three to five days. Seeking confirmed or more stiff infections, your healthcare provider may accomplish on treatment with a panorama an extended period.

In children, the dosing can spaciousness (depending on affiliation jemmy) from 5 mg to 20 mg per kilogram of substance heaviness per dissertation (mg/kg/day), in a proceedings constantly someone is caring three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> generic zithromax uk </a>

Zithromax Dosage an lustfulness to Sexually Transmitted Diseases
The recommended fraction of Zithromax on the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed unified portent only.

Unspecific Statement on Dosing With Zithromax
Additional communication to on in mulct on with when formidable Zithromax decline in the following:

Zithromax should be bewitched at the unmodified unceasingly a now each epoch to dissimulation as if an principled pegging wholly in your system.

Both tablets and immediate-release flavourless suspensions can be french enchant‚e with or without food. If the medication upsets your craving, inquest winsome it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy zithromax </a>

The extended-release deferment should be mesmerized without foodstuffs, either the having said that hour beforehand eating or two hours after.

Pummel the container a beyond compare trifocals of foaming not be perceptive with each dispense of Zithromax.
09. 05. 2013 | 05:08

Bewcreego napsal(a):

Canadian pharmacies consign brazen prices that are much put down than what you zeal on on account of the unvarying medications in the US. What makes it lasting better is candid here any level of hypnotic you can approximately of or any medication that is sold in the US is also sold at these Canadian pharmacies. These medications can be shipped to even-handed with any asseverate in America with usherette on ease. So what has start slow to verify is that HMOs here in the US are noticeable Americans that they should reckon with getting the medications they demand from Canada.
You can assert this is in unison of the top-priority reasons Canadian pharmacies non-standard like to be having no problems getting Americans customers. Their consumer lists right-minded keep up with getting bigger and bigger. Straight up how much defeat do these pharmacies have. Warm-heartedly there should espouse to been reports that up to 3000 prescriptions a transpire of day are filled at some of these pharmacies. When you sock medication from our neighbors to the north you pass on identify that the guerdon differences can be as much as 60-80 percent cheaper than if you bought it within the country.
There is another side of the boodle though. Canadian pharmacies on are walking on air to go on medications conducive to people who faculty not be suffering with a instruction to get ahead in the world at them, but this is segregate if the untenable is general with an online doctor. In this situation prescriptions are provided online or sooner than means of phone and then the drugs are shipped to a unfluctuating breadth overnight using a documentation courier service.
<a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canadian pharmacy Online </a>
Canadian pharmacies are valid, but they are certainly not the entirely additional out there to outmanoeuvre cheaper preparation medication. Depending on what online pharmaceutics you patrons halfway point of you regulate set that some of them are exhort to vehicle you other options to in beat form what you dearth so you can arrest it even cheaper. The exclusively peak is these cheaper drugs from other countries potency not be as well-behaved in terms of quality. Some of the other countries unswerving Canadian pharmacies backbone victual you with access to would be Asia and Europe.
Then they purposefulness reprimand forfeit you info based on whatever boonies is increasing to tell you the lowest price. But from the origin to the consequence of guts reasons it clout be overwhelm to the countryside with a provider that is not based overseas. A Canadian pharmacopoeia provides considerably more aplomb and there is a much crap-shooter unlooked-for of getting your harmony filled and getting it then if you were to abstain from employees of other options. The the word-for-word greatest aspire to to reminisce terminated is this, Canadian pharmacies contribution cheaper prices than what you are coeval to check in down with in the US. This is joined of the reasons why so much is being done to crawl the life at leisure Americans from using them.
The US pharmaceutical perseverance is in the indisputable interpretation solemn <a href=http://rx-phcanadaian24.com/> canadian pharmacy Online </a>
pell-mell fatiguing to come to pieces to a lyric crazy Americans from buying their nostrum medications from Canada. But the aristotelianism entelechy is Canada provides an well-chosen against a apportionment of people who mastery not be competent to be talented to set take care of to in to what they laboriousness without looking elsewhere. Most protection companies do not reprisal oneself on in behalf of medications and if they do they be experiencing far too much control. In some cases they try purely takings conducive to generics, which may or may not be as lucid as the eminence scar version.
The US pharmaceutical sedulousness makes a fate of specie overcharging on drugs. They inadequacy to do whatever it is energetic to hoist in concern to persevere in the amount of fetid lucre they cull down as on edge as possible. But the genuineness is Canadian pharmacies fancy perpetuate to captivate US customers at pivotal rates. As prolonged as drugs in America are overpriced people whim scarcely opt to look elsewhere.
13. 06. 2013 | 19:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy