Prezidentem by neměl být zbabělec

09. 01. 2008 | 18:02
Přečteno 48449 krát
Už jenom Klausovo opakované odmítnutí veřejné televizní debaty s protikandidátem Janem Švejnarem by mělo volitelům stačit k tomu, aby ho poslali do politického důchodu. Když už v jeho verzi české parlamentní demokracie nejde o občany, neměl alespoň odmítat diskuzi kandidátů před voliteli v Senátu. Jeho instinktivní panická reakce byla nejenom politicky hloupá a pro senátory urážlivá, ale především navýsost zbabělá. Jenomže to je, bohužel, skutečný Václav Klaus.

Kdyby byl politikem, musel by vědět, že diskuze v Senátu, kde mají senátoři ODS, jejímž je čestným předsedou, drtivou převahu, by pro něj měla být výhodou. Normální politik by s takovým nápadem dávno přišel sám a konfrontace s opozicí ve Sněmovně by mu jenom upevnila podporu. Václav Klaus je ovšem politický zbabělec, který se po celou svoji kariéru vyhýbal střetům, ve kterých neměl předem zajištěné vítězství – a ještě raději zničení protivníka. Česká politická scéna ho zažívá ve skutečné konfrontaci vlastně poprvé, a nestačí se divit.

V zahraničí, kde skutečné názorové střety vzdal hned na začátku, je už přes deset let považován velkou většinou politiků, ekonomů a novinářů za lehce posmívaného výstředníka. Jeho „odvážně nezávislá“ podpora Slobodana Miloševiče, stesky nad novým médiem internetu, antievropanství a označování ochrany přírody jako ohrožení lidské svobody jsou pro svět stejně směšné, jako jeho kategorizace plastových lahví a baťůžků jako „levicových“ symbolů. Na Světovém ekonomickém fóru v Salzburgu byl už v roce 1998 k velkému gaudiu prestižního publika označen za „profesora Klauna“, ale doma mu až doposud – i díky generaci jemu zpočátku slepě poklonkujících mladých novinářů z počátku devadesátých let - procházel jeho styl pompézní sebeprezentace a shazování odpůrců. V českém prostředí ještě nezakotvilo poznání, že hádavost není zvládáním konfrontace a že umění být zvolen je pouhou první hodinou první třídy školy politiků.

Václav Klaus připomíná před prezidentskou volbou ze všeho nejvíce vymačkaný citrón. Bez nápadu, který by ho vztahoval k budoucnosti, omezuje se na fakty nepodloženou glorifikaci svého působení v devadesátých letech. V normálním politickém prostředí by proti otevřenému a na budoucnost orientovanému kandidátovi, jako je Jan Švejnar, neměl šanci. V platném českém systému volby prezidenta šanci má – ale nesmí už dělat další chyby. Jeho výhodou je, že ho všichni volitelé důvěrně znají, nikoho z nich neohrožuje, a navíc mistrně ovládá české zákulisní dohadování. A navíc – jako trvalý exponát české politiky – má za podporu skupinám volitelů co nabídnout. To sice není politika, na které by vydělala tato země, ale ke znovuzvolení by to mohlo stačit.

Dvěma největším stranám přece dodnes vládnou spoluúčastníci a děti opoziční smlouvy z let 1998-2002, která uzákonila politickou korupci jako normu. Zde je největší síla Václava Klause pro většinu myslitelných scénářů, včetně svržení stále nepopulárnějšího premiéra Topolánka a návratu k odzkoušeným praktikám „vzájemného ručení ODS a ČSSD“. Kromě zelených jsou zatím všechny ostatní politické strany strategicky nakloněny spíše zachování existující rovnováhy sil a o budoucnosti se příliš nepřemýšlí. Komunisté, kteří by ze všech nejvíce měli mít zájem na odtržení od minulosti a získání nové expertní pozice pro budoucnost, těžko najdou odvahu k otevřené hře s Janem Švejnarem jako prezidentem. Co kdyby, nedej Gottwald, museli převzít skutečnou exekutivní spoluzodpovědnost a riskovat nepopularitu u svého věrného antikapitalistického opozičního voličstva. Mnozí z jejich několika desítek poslanců by si pak museli hledat jiné uplatnění – a proto je Klaus i pro ně jistější volba.

Máme prezidenta, který tvrdí, že se nikdy nedopustil větší chyby a který nesnáší jakoukoliv kritiku natolik, že pomlouvá kritiky. Máme zbytečně polarizovanou a nekonstruktivní politickou scénu se sklonem k populismu, a řadu kritických problémů ve všech oblastech života. Namísto hledání sjednocujícího koncensu a obrácení se k budoucnosti, bojujeme. A v čele státu trpíme unaveného člověka, který, zakoukán do minulosti, hlásá, že jsme se nikdy neměli lépe, a zbabělost a nevýkonnost nazývá taktikou. Tohle nepotřebujeme. Potřebujeme prezidenta, který dokáže bez servítků mluvit o tom, co dělat, abychom se v budoucnosti měli ještě lépe, než dnes. Jenomže to by budoucnost země musela zajímat i skvěle placené a nesesaditelné tajné volitele.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kandidat napsal(a):

Pane Urbane, nemam Vas rad, ale k Vasemu textu nemam co dodat :-)
09. 01. 2008 | 18:18

Václav napsal(a):

Nyní promlouváte jako ten největší šmejdík, parchantík z OF. Prosím, v té době jste sám prováděl zbabělou politiku. Vaše nevypořádání se s komunisty náš národ bude provázet šíleně dlouho. V posledních deseti letech jste byl živou mrtvolkou v pozadí. Zůstaňte jí napořád.
09. 01. 2008 | 18:29

krkavec napsal(a):

Sto omylů Václava Klause - http://www.stuz.cz/view.php...
09. 01. 2008 | 18:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Jene Urbane,mě jste naopak sympatický,proto si dovolím jen pár slov.Je mi úplně jedno,kdo bude příštích 5let na Hradčanech.Nevidím v osobě presidenta žádnou záruku kvalitativních změn v české politice.Uvažuji-li nestraně má Klaus pravdu v zásadní věci.Žádné předvolební povykování s kandidátem Levicového ksindlu.Ať si tento deklamuje svoje představy,kde chce.Presidenta na rozdíl od USA volí v České republice pouze a jenom vnitroparlamentní komedie.Takže není o čem hovořit.Je mě jasné,že Klausovi nefandíte.Já také ne.Však jeho zásluha při nekrvavém rozdělení státu svým významem zastiňuje jeho negativa.Dovolím si tvrdit,že naopak bude nutné aby na hradě zůstal dalších 5let,neboť si nedovedu představit co by nastalo v opačném případě,za velmi pravděpodobného volebního vitězství sociálbolševiků s těžce vypracovanými a už zavedenými zákonnými změnami.Všechny by hodila rudá mafie s podpisem svého presidenta pod stůl. Ivan
09. 01. 2008 | 18:44

Tibor napsal(a):

To Václav: Komunismus je tady v hlavách lidí jako způsob myšlení (tito lidé například uráží oponenty výrazy typu šmejdík, parchantík a nedokáží své nadávky podložit fakty). A tito lidé a jejich myšlení nezmizí s nějakou stranou, pouze se přesunou jinam.
09. 01. 2008 | 18:45

Radim napsal(a):

Tak pod to bych se podepsal!
09. 01. 2008 | 18:49

NevericiTomas napsal(a):

Pane Urbane, vase uvaha by byla spravna, kdyby....Kdyby Klaus neprosel od roku 90 nekolikerymi PRIMYMI volbami, a to v situacich, kdy musel obhajovat nekolik let sve vlady, problemy ve strane kterou zalozil, po prohranych volbach atd. Porovnavat ho s clovekem, ktery se mozna zucastni jedne neprime volby, vyzaduje sliby podpory a jeste ani nevi jestli tomu obetuje nektere sve zavazky...to je dosti hloupe. Priste zapojte trochu elementarni logiky a pamati do svych uvah. Svejnar je jako politik tele - zelenac, ktery by se bezpochyby jen tezko orientoval v politicke scene zeme, ve ktere ani trvale nezije.
09. 01. 2008 | 18:53

Petr napsal(a):

Pane Ivane Hochmanne, čtení Vašich příspěvků ve mně často vyvolává nesouhlas, tentokrát s Vámi souhlasím od prvního do posledního písmene.
09. 01. 2008 | 18:54

Tupelo napsal(a):

Diky za clanek, souhlasil bych celkem se vsim s vyjimkou teze 'komunisti a exekutiva', nemyslim si ze by z ni meli nejak extra strach. I presto ze jsem byl, stejne jako mnoho ostatnich, 21.9 na Vasem blogu prapodivne zaskatulkovan Vam preji hodne stesti a vydrze, hlavne v souvislosti s pripady, ktere popisujete ve svych clancich posledni dobe. Nejen v osobe prezidenta potrebuje tato zeme zmenu.
09. 01. 2008 | 18:57

NevericiTomas napsal(a):

A jeste par dodatku:
1)Add Milosevic: po temere deseti letech je jasne, ze tehdejsi reseni nic nevyresilo a jeden zlocin bude nahrazen jinym. Z Kosova bylo vyhnano na 250 000 Srbu, kteri se po vyhlaseni samostatnosti jiste domu nevrati. Klausova zdrzenlivost byla na miste.

2) Klaus a Internet: jako jeden z prvnich mel svoji vlastni stranku, pravidelne na ni publikuje...

3)Klaus a GW :
http://epw.senate.gov/publi...

deistky vedcu protestuji u americkeho kongresu proti zpusobu, jakym je zneuzivano tema globalnich zmen klimatu a nekteri tvrdi, ze jim bylo vyhrozovano pokud nebudou bucet se stadem

4) Anitevropanstvi. Mozna oc min hubou o to vic ciny. Viz lzi proevropskych Rakouskych politiku o "prilivu" Cecencu z Cech po zavedeni Schenghenu a omezeni zakladnich "evropskych" svobod jako je volny pohyb prac sily.

Shrnuto podtrzeno. Jste cesky novinar: Povrchni, liny(sehnat relevantni data), arogantni sle sebevedomy. Komu co vycitate? :-)
09. 01. 2008 | 19:03

Zacheus napsal(a):

Do teď jsem se domníval, že jsou legitimní oba názory (tj. zdůrazňující jak "federalistická" tak i " národní" hlediska na vývoj v Evropě )a že názory, které zastává současný prezident,jej snad nedeklasují jenom proto, že Vy, pane Urbane, máte jinou představu o směřování našeho kontinentu. Zdrženlivý přístup našeho prezidenta k vývoji v Jugoslávii mu rozumný člověk, který respektuje legitimitu různých názorů v demokracii, také nemůže vyčítat.Samotný fakt, že nechce svoji účastí v diskusi dělat reklamu svému protikandidátovi ( který navíc údajně při získání svého amerického občanství přísahal loajalitu Spojeným státům americkým) bych prezidentovi zase tak ostře nevyčítal. Nechci mu dělat obhájce, ale není také podle mne správné vést polemiku podpásovým způsobem.
09. 01. 2008 | 19:10

Dominika napsal(a):

Dovolila bych napsat, že osoba Václava Klause o kterem mnoho lidi tvrdize je pyšný, narcistický atd. (a v mnoha vecech opravdu) bych si jako osobu prezidenta nedovedla predstavit pana Švejnara. Dle mne si dost dobře nepředstavil do čeho se chysta. Pro nas je neznamy na nasi zemi take dostatecne take ne. Jsem jednoznacne pro Klause
09. 01. 2008 | 19:13

Kenedz napsal(a):

Přestože mé názory na Vás se různí, děkuji Vám za osobní odvahu, která k něčemu takovému je potřebná.
Nenosí se dnes připomínat slabosti a prohřešky pana prezidenta.
Na druhou stranu by jistě přesvědčivěji vyznělo , kdyby se mimo kritiku objevil i alespoň náznak jakéhosi kladného přínosu V.Klause.
Takhle to totiž vypadá , že vše je černé , nebo bílé. A to je právě jeho teorie , se kterou zásadně nesouhlasím.
Přesto Vám za tenhle článek děkuji.
09. 01. 2008 | 19:14

doktor napsal(a):

Pane Urbane, jste jeden z mála bývalých disidentů, který nepachtil po moci či funkci a je dobře, že nejste jako oni.Klaus není jen zbabělec, ale je šašek jak na poli sportovním tak politickém a díky jeho ekonomické chytrosti je u nás nejvíce legálních tunelářů-zlodějů. Není chytrým, není ekonomem, je vychytralý,samolibý ješita.Napsal a vystihl jste to skvělé.Držím Vám palce.
09. 01. 2008 | 19:32

Saliven napsal(a):

Tak pane Urbane, teď dostanete od klausovců jmen :-)))

Já ale za článek děkuji a naprosto souhlasím.
09. 01. 2008 | 19:49

liljič napsal(a):

Dobře napsáno, nelze než souhlasit.
09. 01. 2008 | 19:53

Saliven napsal(a):

Václav:
Jakožto milovník pane Klause musíte nějak zaútočit, to chápu. Nechápu, ale proč útočíte na pana Urbana větou: "Vaše nevypořádání se s komunisty náš národ bude provázet šíleně dlouho. " Nebyl to právě Václav Klaus, kdo byl šéfem OF od 13.10.1990, ministrem 10. prosince 1989 – 2. července 1992 a předsedou vlády 2. července 1992 – 2. ledna 1998. Kdo jiný měl větší možnost se vypořádat s komunisty než Klaus?

Klaus na to šel ale chytře. Nesnažil se nějak komunisty zakázat, ale naopak je obratně použil ve volební kampani. I dnes je to pro ODS laciným volebním trikem. Již od roku 2003 ale vidíme u VK obrat. Jak píše pan Dolejš, už v roce 2003 šel VK žebrat ke komunistům o hlasy se slovy, že primitivní antikomunismus je v ODS historickou etapou. Poté je jako první prezident pozval na hrad a nyní říká, že jsou OK (samozřejmě opět kvůli svému zvolení). Tohle Vám nevadí?
09. 01. 2008 | 19:59

Zuzka napsal(a):

Pane Urbane - přesné. Ještě bych dodala, že ty věčně omílané fráze a slovní spojení také svědčí o tom, že už mu dochází nápady. Myslím si však, že největší ránu mu zasadila skutečnost, že tady vůbec protikandidát je a především je viditelně schopnější a otevřenější než on. Protikandidát, který se neuchyluje k nízkému napadání, ale chce debatovat o budoucnosti a o tom, co lidi trápí.
Pro spoustu lidí je to velmi povzbuzující.
09. 01. 2008 | 20:13

Teta Eva napsal(a):

Dobrý večer. Ivane Hochmanne, díky, naprosto s vámi souhlasím.
09. 01. 2008 | 20:14

Saliven napsal(a):

Ivan Hochmann:
Vyjádřím se jen k jedné věci - protože se v tom vašem agresivním příspěvku nechci více vrtat. Pokud má vláda většinovou podporu ve sněmovně, tak prezidenta nepotřebuje, protože jeho veto může přehlasovat (je to pak jen zdržení).
09. 01. 2008 | 20:25

Aleš napsal(a):

Pane Urbane vždy jsem si vás vážil jako přemýšlivého, po moci nebažícího a nekonfliktního novináře. Váš rozbor je pěkný a doplnil bych jediné, ukazuje propast mezi myšlením stárnoucího profesora zakotveného v ČR a živým , otevřeným, chytrým člověkem z otevřeného skutečně demokratického světa, člověka který nemlží, neuráží své protivníky, a i když pan Švejnar asi nevyhraje , děkuji mu za ukázku toho, že to lze i bez válcování, demagogie, prázdnoty a podpásovek. Snad to pomůže někomu otevřít oči a vidět jak je ten král, starý, unavený, prázdný a vymačkaný.
09. 01. 2008 | 20:46

Charlie napsal(a):

Pane Urbane

100% souhlas :-)
09. 01. 2008 | 20:55

Hnzd napsal(a):

Chlape jeden, jste vedle, jak ta jedle! Václav Klaus není povinen
v televizních debatách dělat reklamu Janu Švejnarovi, a v televizi jej může Paroubek představit sám! Václav Klaus má v politice něco odslouženo, kdežto Švejnar je proti němu jen americký turista na krátkodobém pobytu v ČR! Tak už si to jednou provždy zapište za uši a nepište tu takové hlouposti! A konec konců není to Václav Klaus, který by bránil Janu Švejnarovi v přístupu do médií! Pouze jenom nechce, aby se Švejnar šplhal po jeho zádech!
09. 01. 2008 | 21:01

bab napsal(a):

Člověk jako vy, který má v sobě nenávist ke všem, kteří oproti němu uspěli mapř. v politice, by měl vypadnout ze scény a neotravovat vzduch. Jste neůspěšný, protože na to prostě nemáte.
09. 01. 2008 | 21:03

Antimacek napsal(a):

Pane Urbane, naprosto výstižné, naprostý souhlas.
09. 01. 2008 | 21:05

kritik napsal(a):

pane urbane - tak přeci jen se v něčem shodneme....bohužel po dlouhé době a v jenom tak nedůležité věci
09. 01. 2008 | 21:20

vlk napsal(a):

Dobrý večer pane urbane§
Brilantní článek. Přesně tak to cítím.
Snad až na pár detailů.
Detail první
Ne vše co říká nebo dělá Klaus musí být nezbytně špatné. Co se týče jeho podpory Srbsku a třeba i Miloševiče, stojím rozhodně za ním. Popření hranic vzniklých po první svět. válce je příliš velký risk než abychom si ho v Veropě mohli dovolit A pokud vůbec existuje nějaký rozdíl mezi Slobodanem Miloševičem a Hašimem Tacim, pak pouze v tom, že první byl přivezen do Haagu a ten druhý ne,resp. ještě ne. A rozhodně vzbuzuje respekt obhajoba i její způsob, jak ji v Haagu praktikoval Miloševič.
2- velká koalice
Ano, bylo to korupční spojení mocných. To sice máte pravdu. Ale ta korupce nebyla měnší u vlád před oposiční smlouvou ani u vlád po oposmlouvě. Spíš se dá konstatovat, že s každou novou vládou je situace horší. Jediný politik, kterého lze považovat s vysokou mírou pravděpodobnosti za čistého ze současné vládní sestavy je Jeho jasnost. a z minulých politiků pouze a jedině Špidla. Takže se ptám - co riskujeme vlastěnveljkou koalicí oproti současnému stavu? V zásadě nic. A prohlasovávat nový důchodový systém, nutné sociální škrty, zdravotní škrty se 100 +dvěma koupenými poslanci je čiré diletanství ,nikoliv odpovědná politika. Takovéhle zásadní změny potřebují víc než širokou podporu, aby se nestaly jednoaktovkou, která semění po každých volbách.
Dávám také ke zvážení, jestli je skutečně lepší variantou Klause teď porazit a umožnit mu znovu kandidovat v příštích presidentských volbách znovu a znovu s nadějí na dvě funkční období nebo si přetrpět ještě 5 dlouhých let s Klausem a mít od něj jednou pro vždy pokoj.
Jakkoliv bych si přál za presidenta prof.Švejnara a to dokonce moc, ředstava , že by se Klaus mohl za čas vynořit z přítmí a hrozil by nám dalšími deseti léty "šťastného" panování, ta mne tedy děsí zcela mimořádně.
09. 01. 2008 | 21:21

josef napsal(a):

Myslím, že autor článku má pravdu. Největším hříchem pana Klause je absolutní kompromitace významového obsahu pojmů jako kapitalismus, tržní hospodářství, v Česku naprosto kompromitované výsledky Klausových vlád. Připomínám pouze privatizaci po česku, o bankovním sektoru nemluvě, vše v podmínkách absence elementární schopnosti státu vymoci právo, etiku a morálku nejenom v podnikání. Názory na ekologii a Kaplického knihovnu jsou jenom folklorem vypovídajícím spíše o Klausově psychologickém profilu. Naprosto směšné se jeví jeho rádoby přirovnávání k zastáncům thatcherismu. Pan Klaus v moci výkonné téměř nikdy neriskoval. On možná žije v nejlepší době tohoto státu, většina poctivé populace však žije v prostředí, kde nejhorší, co se jí může stát, domoci se v případě křivdy svých práv a spravedlnosti.Kauza Čunek a náhlé zbohatnutí expremiéra Grosse jsou poslední špičkou ledovce. Za stávajících podmínek nemá pan Švejnar šanci, osobně beru jeho kandidaturu za "průzkum" předem prohraným bojem v naději, že jeho aktivita je zárodkem vzniku nové strany, aleternativy pro všechny slušné obyvatele této Klausovy šťastné země. Na okraj, vždy jsem volil stranu s modrým ptákem, ale pokud zemi řídí Valach s "gulama", který leze do úřadu s dluhem (hypotékou) 5,5 mil. Kč, nemám co dodat. Snad jenom, nežijeme ve šťastné zemi, žijeme v zemi všehoschopných příležitostí, se zkorumpovanou politickou elitou, Salichovovou expresní soudní mocí, a vůbec... vyderžaj pioněr, bohužel, možná dalších pět let.
09. 01. 2008 | 21:22

aleš napsal(a):

Dobrý pane Urbane,
z Vašeho příspěvku je vidět, že nezvladatelný odpor ke Klausovi je opravdu diagnóza (kterou ostatně s Vámi trpí vícero jinak zachovalých a inteligentních občanů). Opravdu si na naší polistopadové politické scéně nevybavuji nikoho, kdo by tak vytrvale a soustavně hrotil, vymýšlel hesla a vyhledával střety jako Klaus. (Netvrdím, že stál vždy na správné straně barikády. Na druhou stranu mnohé z toho, za co byl původně vypeskován, se následně potvrdilo. Vy ale jistě vsadíte svůj majetek třeba na antopogenní původ globálních klimatických změn.) A vy napíšete, že se zbaběle vyhýbá střetům.
09. 01. 2008 | 21:23

m&m napsal(a):

HNZD: "Václav Klaus není povinen
v televizních debatách dělat reklamu Janu Švejnarovi"
Ano, ano, tato výmluva je ze všech nejméně trapná. Pořád ale docela dost trapná. Taková... zabělá.
09. 01. 2008 | 21:35

Tupelo napsal(a):

@m&m: na te vymluve se mi libi, jak uz predem pocita s tim ze to bude reklama pro p. Svejnara, jako by uz pro nikoho neexistovala moznost, ze by to byla dobra reklama pro p. Klause :))
09. 01. 2008 | 21:39

Jeník napsal(a):

to Nevěřící Tomáš: opravdu musel Klaus projít několikerými volbami, jak píšete, dotáhl to dokonce v české politice až do dnešních dnů. A to je ten problém. Když si uvědomim, že tenhle politický dinosaurus má odsloužíno už 19 let, tak musim zároveň říci, že se vyčerpal. Tvrdím, že jedinou projevenou Klausovou schopností bylo udržet se tak dlouho u moci, a to za jakoukoliv cenu. A byla to cena pro kultivaci politiky a veřejného života naší mladé země vskutku obrovská, ze které se budeme ještě hodně dlouho vzpamatovávat.
09. 01. 2008 | 21:45

m&m napsal(a):

Tupelo: Ano, to mě napadlo hned, jak jsem to dopsal. Není nad upřímnost :-)
09. 01. 2008 | 21:45

Čara napsal(a):

Uvažoval jsem,jaké resumé si mám o článku pana Urbana udělat, tedy na kolik je jeho konstatování spravedlivé, ne pravdivé. O pravdivosti nemám pochyb, se spravedlivostí váhám. Některé věci a události, poposivané na vrub Václava Klause,mohou být, objektivně řečeno, důsledkem doby,reagoval,jak reagoval. V devadesátých letech, byli jedinci,kteří jen zcela nevýrazně projevovali nesouhlas či projevili námitky s kroky nejen vlády,včetně Klause,jako premiera. Neměli sílu cokoliv zvrátit, či něčemu zabránit. Proto se stalo to,co se stalo a to nejen díky Klausovi, ale především jeho démonické ODS, straně, která už v tu dobu hlasitě vytrubovala spasitelnost a vykoupení od všeho zlého z předešlého režimu. To hlásá i dnes! Již tenkrát nejen Klausovi, ale ODS začali narůstat křídla, Klausovi se pomalu ale jistě začala vytvářet aura kolem hlavy. A protože mu toto "čaro" bylo příjemné, jeho soukmenovcům vyhovovalo, opozici sice překáželo, ale nijak vehementně tomu nebránila, to nahrávalo Klausovi v nastoupené cestě za slávou. Šel svou dobře promyšlenou cestou, čas běžel a dějiny vytvářeli nového, tentokrát českého Césara. Jediný Zaman zvedl obočí, ba i prst, leč marně, dařilo se dál. Ba daří se dál, bohužel. Nastala doba, kdy může být z trůnu sesazen. Nastala doba účtování, kdy se propírají ta či ona fakta, skutky a činy, kterými Klaus prošel, ve kterých zanechal své nesmazatelné "já". Jsem u začátku svého příspěvku: skutečně je Klaus takový,jak jej vidíme jen proto, že je to Klaus, nebo byl Klaus "udělán" jaký je? Nemají na tom svůj podíl všichni ti, kteří mu tuto cestu předšlapávali či umožnili?(Chudák Lux, musí se v hrobě otáčet). Nemálo z nich ještě dnes sedí v parlamentních lavicích, ba ještě výše, ale dělají, jako by "já nic, já muzikant" (tak co děláš v parlamentě či ve vládě, ty muzikante). Ale ne že by nedělali nic, to zas oni dělají - mnoho povyku pro nic. Mají co chtějí a my také. Takže s kandidaturou Klause, případně s jeho znovuzvolením musíme jaksi počítat. Ale stejně, bez něho jako s každým jiným. Já mu nefandím! Resumé? Pane Urbane, máte "skoro" pravdu!
09. 01. 2008 | 21:54

Jiří Mašek napsal(a):

Ten pan Urban je na tom stejně jako pan Pehe: Klause prostě nesnáší.
Nazývá Klause výsostným zbabělcem, a to s osobní statečností sobě vlastní písemně na internetu. Inu - pravý havlovec.
Nevím, proč by měl Klaus se Švejnarem diskutovat. Nejsme v Americe, i když s nástupem pana Švejnara to tak možná nevypadá.
Jak by takový souboj vypadal? Švejnar by lacině střílel z děla všechny chyby za posledních 17 let, na vysvětlování by Klaus neměl prostor. Jó, kdyby tu pan Švejnar od roku 1989 byl a celý čas se s Klausem statečně utkával, bylo by to jiná. Teď je ale zbabělcem pan Američan.
09. 01. 2008 | 21:58

Bibi napsal(a):

Nevím, proč Urban ve zlém připomíná Klausovo hájení Srbů v konfliktu s kosovskými Albánci. Normální Čech dnes cítí, že Srbové tehdy nebyli až takové zrůdy, když se proti bezohledným Albáncům postavili. Klaus to cítil už tehdy. Jako státník, jako Čech. (Švejnar samozřejmě americké bombardování Bělehradu ze srdíčka podporoval.)
09. 01. 2008 | 22:07

Zacheus napsal(a):

To Bibi. Naprosto s Vámi souhlasím.
09. 01. 2008 | 22:14

Vařecha napsal(a):

Zbabělé je házet všechnu vinu za devadesátá léta na Klause. Prvotní vina je na Havlech, Urbanech, Čalfech, potažmo na komouších rozlezlých po hřbetech sloganu OF "nejsme jako oni" do všech koutů společnosti. Za druhé: Klaus přece neměl absolutní moc, naopak, ODS byla vždy v koalici. Řada věcí se děla proti jeho vůli, dobře si vzpomínám.
Vskutku, zbabělý je pan Urban.
09. 01. 2008 | 22:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 01. 2008 | 22:18

Vařecha napsal(a):

Urban: "Jeho ... označování ochrany přírody jako ohrožení lidské svobody ..." Hle, ukázka primitivní manipulace. Klaus nikdy nevystoupil proti ochraně přírody, ukazuje přeci na jiný a složitější problém, jak jistě i pan Urban správně chápe.

Dále mě v textu zaujala průhledná snaha popudit volitele proti Klausovi: "Jeho ... reakce (odmítnutí duelu) byla politicky hloupá a pro senátory urážlivá." Tak tedy, hloupí senátoři: uražte se a Klausovi to nandejte! Pan Urban to tak chce.
09. 01. 2008 | 22:35

m&m napsal(a):

Vařecha: Vaše argument o ochraně přírody byl minimálně na těchto blozích mnohokrát vyvrácen a na přesných citacích byl dokumentován opak. Myslím, že je zbytečné pokračovat tímto způsobem.

Co se týče té druhé teze: Myslím, že Klaus už sám lituje... Řekl bych, že už jeho klika vymýšlí, jak to zaonačit, aby diskuse proběhla a zároveň neproběhla.

Už vím, Klaus nakonec jen "nebude nepřítomen na nediskusi před svými voliteli".
09. 01. 2008 | 23:09

Václav C. napsal(a):

Pan Klaus je inteligentní a schopný politik. Bohužel inteligenci nepozná ten, kdo ji nemá. Jeho neochota podřizovat se stádovému chování některých našich politiků ať už halasným a hloupým globalistům nebo nebo podporovčům Evropského Sojuzu. Má své názory, a tyto názory hájí i proti všeobecné histerii vyvolávané především Paroubkem a jemu pododobným (nechci se snížit k hrubým výrazům) socialistickým demagogům. Pane Urbane, hluboce s Vámi nesouhlasím. Jsem příznivcem V.Klause a jsem na to hrdý
09. 01. 2008 | 23:51

im napsal(a):

Zdá se mi, že taková debata by nejspíš především byla dobrým obchodem pro televizní stanice i pro tisk a další média(kolik by si naúčtovala která TV za vteřiny reklamního času před debatou i po ní? jak by vzrostl náklad novin bezprostředně druhý den po debatě? no a co honoráře různých komentátorů?). Není divu, že si ten skvělý kšeft nechtějí nechat ujít....
10. 01. 2008 | 00:05

NevericiTomas napsal(a):

Pro Jenika. Jen si vzpomenta na vsechny ty "nadeje" na "novou" politiku. Mertlika, Pilipa, Nemce...kde jsou? Zbyly po nich prusvihy a oni ted pohodlne doklepavaji na teplych mistech mezinarodnich instituci. Rozdil mezi nimi a Klausem je, ze Klaus se o politiku opravdu zajima, hodla byt verejne cinny a zrejme i nest urcitou miru odpovednosti. Tvrdit o politikovi, ze je po 20letech dinosaurem je dosti zpozdene. Po 20ti letech je politik v nejlepsich letech. Nikdo z tech kteri v politice kdy neco znamenli to nedokazal behem peti let. Svejnar, bude-li zvolen to proste nejak doklepe, ale nejsem si jisty, ze ho veci verejne v CR nejak enormne zajimaji. A uz vubec si nejsem jisty ze ma energii byt necim vic nez loutkou pro ceremonialni prilezitosti. Ale mozna se pletu.
10. 01. 2008 | 00:08

SOS napsal(a):

Pane Urbane a všichni, kdož podporují tuto analýzu, děkuji.
A dodávám svou úvahu:
Totalitní socialistická společnost byla frustrována vedle nesvobody slova nesvobodou podnikat, potažmo cestovat na Západ.. V době několika vzrušených Listopadových dnů - zásluhou vlivu Havlovy (zejména) - přejemnělé slušnosti nebyly exemplárně potrestány až na 1 vyjímku, špičky totalitní moci a politické policie.Z nitra OF se vynořil člověk Klaus a mistrně využil chamtivosti , kterážto je skoro v každém člověku a se kterou Marx odmítl ve své Utopii počítat.
Dravé ryby, jež stále víc ovládají většinový nepodnikající zbytek české polulace nebudu vyjmenovávat. Každá epocha vynese do svého čela příslušného vladaře. Klaus je vladařem prospěchářských dravců. ODS je pravidelně volena 30% procenty těch, kteří k volbám přijdou.
Je to temná vlna lidské povahy, která Klause vynesla a hodlá znovu etablovat tamtéž. Tábor nezkorumpovatelných, (protože nemají ty pravé kontakty), a netoužících po moci je mnohem větší = řadoví pracovníci, kněží, vědci, mnozí umělci atd.
Cupujem Klusovy vlastnosti a ještě stíháme nevidět, že dnes ve Zlíně prezentoval své náhledy na budoucnost státu Čech, který se, ó hrůzo, uplatnil v demokratické Americe, byť nyní s Bušem včele. Také ekonom, pravda, avšak se sociálním Baťovským cítěním.
resumé:
Klause nechme hledět do minulosti, pan Švejnar nabízí budoucí dobré vyhlídky pro naši dosud spíše pseudodemokracii. Mimochodem, středopravé.

Fňuknu si závěrem:
je velmi těžké pro řadovou občanku čekat do 8. února, co způsobí stranické sekretariáty všech parlamentních stran s budoucností obyčejných lidí této bičované malé země, která už vygenerovala opradové kladné velikány - Jiřího z Poděbrad,Karla IV, TGM. Půjdem cestou kladnou či budem trčet na místě, nebo, Bože nedej,zvolna se vzdalovat skutečným demokraciím?
10. 01. 2008 | 00:15

Johny napsal(a):

Pane Urbane, Váš článek není bohužel nic jeného, než pomluvačný článek té nejlepší blševické tradice, Nechápu, proč jste byl disident. Buď absolutně neznáte fakta o panu Klausovi nebo zcela vědomě lžete - ani jedno ani druhé nemění nic na tom, že je tento článek ta nejodpornější žumpa, jakou jsem po čase, co máme od Paroubka relativní klid, četl. Fuj! Hnus a hamba!
10. 01. 2008 | 00:32

Diskutér napsal(a):

Pane Urbane, kdybych v této zemi nežil a neznal poměry a přečetl si váš text, snad bych mu i uvěřil.

Ale protože tady žiju a vnímám, co dělají jednotliví čelní politici a vnímám, co dělá právě Klaus a vnímám, co dělal a dělá Švejnar, tak musím váš text označit za demagogii nejhrubšího zrna. Bohužel, jste patrně podvědomě ovlivněn svými osobními sympatiemi a antipatiemi, a proto se tentokrát váš psavecký talent stal pořádně diletatntským kouskem.
10. 01. 2008 | 00:35

Josef napsal(a):

My Cesi jsme asi mistri sveta ve vyhledavani vymluv a v okecavani. Presto, at se na to podivame z jakehokoliv uhlu - jednoduchym selskym rozumem nebo prostym pohledem obycejneho kluka - utikani od souboje je, byla a bude vzdy ZBABELOST !!
10. 01. 2008 | 04:54

Jan Zahrada napsal(a):

Jak Topolánka zrovna nemusím, tak tentokrát popsal Klause dobře - Když šlo do tuhého, podělal se. Vítejte doma, pane prezidente!
10. 01. 2008 | 05:26

hernandez napsal(a):

Kvalitní analýza i článek.
10. 01. 2008 | 07:00

sonny napsal(a):

Zlatá slova. Bohužel jen vyčnívají v moři modrých zvratků. Pane Urbane, je už opravdu načase, abyste se začal ozývat častěji.
10. 01. 2008 | 07:44

MíraV napsal(a):

Jak napsal Václav C., pan Klaus je jistě inteligentní člověk, jehož IQ rozhodně převyšuje průměr. Mýlí se ale v tom, že člověk bez inteligence (určitě měl na mysli "s menší inteligencí") nepozná vyšší intelekt. Pozná - problém pouze je, jak se k němu postaví - odmítavě či s obdivem či úctou? V současné psychologii je test IQ považován pouze za část celkové inteligence člověka - zkoumá hlavně logiku. Druhou část osobnosti tvoří tzv. sociální inteligence, tedy schopnost vnímat potřeby okolí a přiměřeně na ně reagovat. Mám za to, že právě tahle část osobnosti je v současném prezidentovi velice podvyživená - pokud už nezhynula na úbytě. Každý, kdo stojí v čele skupiny lidí a chce být opravdu úspěšný, nutně potřebuje i sociální intelekt. Bez něho musí být pro řadu lidí nepříjemný až nepřijatelný, a to bez ohledu na jejich inteligenční status a faktické konání oné vůdčí osobnosti. A právě proto, domnívám se, takovýto člověk musí vždy společnost rozdělovat, ať chce či nechce.
Zdá se mi, že pan Švejnar je obdařen nejen intelektem technickým, ale i společenským. Proto si myslím, že má předpoklady stát se lepším prezidentem. Leč, mohu se mýlit - je to lidské.
10. 01. 2008 | 07:55

fery napsal(a):

Pane Urbane,jste zlatej,lépe Váš článek snad ani nešel napsat.Ale náš nejchytřejší z nás,vrtošivý ješita,se jen tak nevzdá,bude bojovat všemi prostředky za to ,aby byl znovu zvolen,i když to zostudí mezinárodně naši zemi.
10. 01. 2008 | 08:00

Jan K. napsal(a):

Pane Urbane, gratuluji. Vypotil jste jeden z nejubožejších a nejprimitivnějších blogů poslední doby. Vidím, že do smrti nepřekousnete porážku OF od ODS ve volbách 1992.
10. 01. 2008 | 08:11

Ládik napsal(a):

Pokud má být president státník, měly by ho volit občané státu. Pokud ho volí strany - jejichž představitelé jsou volení stádními typy lidí - je to stádník. Klaus je stádník ODS, Švejnar by byl maňásek Paroubka (který si ho přivedl). Nový president nebude státník.
10. 01. 2008 | 08:37

Ládik napsal(a):

...měli!!! - omluva
10. 01. 2008 | 08:38

Kadlous napsal(a):

Pane Urbane vůbec Vás nemám rád - nemusím Vás. Ale když přijde na pravdu tak Vám musím napsat - Váš článek je plně pravdivý a vyžaduje si pouze poděkování. Vašim rozborem jste ukázal na prázdnotu a nemohoucnost pana Ing.Klause Václava, ale je nutno toto hodnocení směřovat i na celou jím založenou stranu, která je přeplněná takovými lidmi. Dík.
10. 01. 2008 | 08:43

Miki napsal(a):

Pan Urban mi mluví z duše. Vše, co napsal, je nelichotivá pravda o Všeználkovi, který se třese strachy.

Je tragikomické vidět, kdo inicioval stránky http://www.volimKlause.cz - dcera STB-áka Vreciona, podnikatelé, jejichž společníky je několik STB-áků, "umělec" Šporcl.
Nadaci Klausových vede agentka STB ing. Alena Vitásková, vedoucí kanceláře Hájek spolupracuje v mnoha firmách s STB-áky. Klausová seděla v ZVVZ a.s. s tunelářem Pavlem Tykačem a tak by se dalo pokračovat hezky dlouho.

Je zřejmé, že pan Klaus je úplně bez skrupulí, že je napojen na mafii. STB byla ve skutečnosti především mafií, a přitom jako bokovku dělala také do "bezpečnosti státu", tedy vlastně ochrany svých zájmů.

Takový člověk se nikdy neměl stát premiérem, natož prezidentem. Doufejme, že u volitelů zvítězí zdravý rozum a nikoliv peníze pana Dalíka, resp. občanů, kterým jsou různými Dalíky a "manažery" monopolních podniků vytahovány z kapes.
10. 01. 2008 | 09:12

todi napsal(a):

pro p. Vařechu
V.Klaus prohlásil na adresu ochrany přírody přibližně toto (volně): "...nevidím nikde žádné ohrožení přírody a každý soudný člověk se mnou musí souhlasit..."
Z pozice prezidenta si nedovedu představit tranparentnější útok na ekologii a ochranu přírody.
10. 01. 2008 | 09:16

hanah napsal(a):

Pane Urbane, uražená ješitnost z dob vašeho působení v OF a OH, kdy jste s Klausem neustále prohrával, vám nedá spát ještě dnes.
Dost by mě zajímalo,co děti na VŠ učíte, když to, co 2/3 občanů ČR pochopily správně, vy považujete za zbabělost. Klaus by musel být politicky nedramotný, kdyby měl na diskusi se Švejnarem přistoupit, neboť by vlastně dělal předvolební kampaň svému protikandidátovi tím, že by jej, za své asistence, pomohl v TV zviditelnit a občanům představit.A to byste nepochybně neudělal ani vy.
Naopak, Klaus statečně a s nadhledem snáší urážky od svých politických protivníků a od hochů Pravdy a lásky, jejichž doba již dávno minula.
10. 01. 2008 | 09:58

Vanek napsal(a):

Velké osobnosti dějin zasluhují postavit pomník.

Jak by podle vás měl jednou vypadat pomník Prof. Ing. Václava Klause, CSc.? Dávám k veřejnému posouzení dvanáct návrhů, které nazírají osobu pana profesora z různých perspektiv. Sami v internetovém hlasování zvolte, jaký památník vystihuje současného prezidenta nejlépe:

http://popcombat.blogspot.c...
10. 01. 2008 | 10:13

Laďa napsal(a):

Pane Urbane,podle reakcí diskutérů je jasné že jste uhodil hřebík na hlavu.
Máte ve všem pravdu a snad vás volitelé vyslyší.
10. 01. 2008 | 10:18

hanah napsal(a):

to Vanek: z vašeho příspěvku je patrná úroveň Klasových odpůrců.Do které třídy chodíš Vanku? Opravdu velmi vtipné :-)))
10. 01. 2008 | 10:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
10. 01. 2008 | 10:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Urbane,vymazal vám Mazal celý váš blog po dohodě nebo bez.Každopádně jste zbabělec vy,pokud si to necháte líbit.Ivan.
10. 01. 2008 | 11:03

honza napsal(a):

Srovnejte pana Klause a jeho diskuse s vaším oblíbencem panem Havlem a pak mluvte o zbabělcích.
10. 01. 2008 | 11:04

Kenedz napsal(a):

Nevím komu by pan prezident dělal reklamu, ale já ho chtěl zase po dlouhé době vidět na obrazovce.Novoroční projev jsem nestihl, neboť mě bolela hlava.
Možná už ani do televize před lidi nechce.Možná už mu stačí jen ten Hrad.
10. 01. 2008 | 11:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám asi cosi s pc či s hlavou ,nemohl jsem najít hledané a ejhle nemazáno jest.Už se mě to stalo pane Stejskale podruhé,takže velká omluva vám.Mea culpa,už se to nestane.Ivan.
10. 01. 2008 | 11:12

Meňo napsal(a):

Ano. Za starých časů se zbabělost
nenosila. Panovník panoval, dokud
udržel meč. A první v čele vojska
táhl na nepřítele (např. Jan
Lucemburský). Svou odvahou dával
příklad ostatním.
A dneska ??? Radši nemluvit.
Sami vidíme.
10. 01. 2008 | 11:54

Slavata napsal(a):

To Meňo
Další příklad z historie. Pražská
defenestrace. A co se musí stát
v české "demokracii" 21. století,
aby nějaký politik odstoupil ??
Vezměmě si Čunka. Ten už jako
estráda přes rok baví čtenáře
deníků aj. médií.
10. 01. 2008 | 12:01

pludek napsal(a):

Vážený pane Urbane,
jsem rád, že jste stále na straně V.Havla. Pro V. Havla je nepřijatelné, aby Václav Klas byl ještě prezident. Žárlivost, která bohužel mezi nimi trvá od OF nás bohužel už několikrát zavedla uplně někam jinam, než to bylo nutné. (viz film Občan V. Havel) Využívají to Komunisti a taky pochopitelně Socialisti. Do starého železa patří Komunisti, ale to by na počátku všeho neměl být Čalfa a jasné srozumitzelná domluva mezi Komunisty a demokratickými silami, které přebíraly moc. Dodnes splácíme tento politický obchod. Nestyďme se za to, že jsem si demokracii museli od Komunistů koupit. Jinak to nešlo.
10. 01. 2008 | 12:02

Robin napsal(a):

P. Urbane, přidám se na Vaši stranu, změna na Hradě je nutná, p. Švejnar by tak mohl - symbolicky - definitivně ukončit "revoluci" v českém prostředí a začít fungování NORMÁLNÍ EXISTENCE DEMOKRATICKÉ otevřené, nexenofobní, evropské a světové existence ČR. Minim. by nás p. Hájek přestal šokovat sděleními, že lékařský výzkum zatím neprokázal škodlivost kouření :-)
10. 01. 2008 | 12:13

Dáda napsal(a):

V.K. si vypujcil argument o jednom z nejlepsich obdobi, ktere prozivame ze starsiho projevu Busche.
..... Uz je stary a nestaci. At odejde.
10. 01. 2008 | 12:35

No... napsal(a):

Napsán musí být i nesmyslný blábolo, jak jinak by se dal najít inteligentní názor, když by nemohl být srovnáván s tímhle.Kromě opomíjení milionů argumentů V.K., veskrze rozumných, se Vy sám dopouštíte toho nejhoršího, co může novináře potkat - jste jediný sparavedlivý a jen |Váš názor je ten správný. Lituji Vás. Vlastně proč?..nelituji, dobře Vám tak, máte to, co si zasloužíte. Svou PRAVDU ....klidně spěte dál....
10. 01. 2008 | 12:47

Totem napsal(a):

To Míra V. - trefil jste hřebíček přímo na hlavičku. Emoční (sociální) inteligence stávajícího prezidenta je ubohá.
Primitivní. Na úrovni sociopata.
10. 01. 2008 | 12:55

Tony napsal(a):

V Čechách se většinou u každé nastolené otázky aktéři snaží převést vše do osbní roviny-v duchu "co na něj víme",kde co kdy bylo špatně,máme jěště v kýbliku trochu bláta? atd.Smutné a neinspirující.
Otázk pro pány profesory(oba)
Je správně nastaven kurz české koruny? a možná řešení......?
děkuji.
10. 01. 2008 | 12:58

Al Jouda napsal(a):

To Ivan Hochmann : Na to hození reforem pod stůl právě už netrpělivě čeká většina národa !
10. 01. 2008 | 13:13

Josef Kajetán napsal(a):

Pane Urban,

zbabělec je VK v jiných věcech. To, že odmítá diskusi s (opravdovým) profesorem Švejnarem, je jeho taktický krok. Ví, že na férovou diskuzi bez předžvýkaných otázek a práva řečnit jak dlouho chce a co chce nemá. Naprosto by ztratil tvář Všeználka. Vždyť ho v podobné diskusi před léty vyřídil poloviční autista Špidlo. Jiínak Vám přeji vše nejlepší.
10. 01. 2008 | 13:20

Deny napsal(a):

Po pravdě řečeno, už mě nezajímá, zda bylo správné či nesprávné rozdělení ČSR Klausem, zda Klaus zná či nezná špinavé peníze nebo zda opoziční smlouva byla přínosem ke stabilitě či nikoliv. To byla minulost.
Chyby se děly, nic s tím nenaděláme. Ale nelze dopustit, aby se chyby stále opakovaly. Je nutno se poučit.
A když dnes vidím, jak ODS jedná s KDU o tom, že vezmou Čunka do vlády, je zřejmé, co za tím stojí. Chtějí hlasy lidovců pro Klause.
Všichni to víme. A Klaus se nestydí, je to další políček morálce naší společnosti.
Aby mohl být Klaus presidentem, budeme mít Čunka ve vládě.
10. 01. 2008 | 13:26

Jan Urban napsal(a):

Všem kolegům blogerům:

Díky, velké díky za všechny reakce. Nejpozději zítra na to odpovím. A panu Stejskalovi se omlouvám za to, že mu přidělávám práci s mazáním pokřiků.

Pěkný den

Jan Urban
10. 01. 2008 | 13:31

Zdeněk napsal(a):

Václav Klaus je v článku označen jako zbabělec protože nechce představovat svého protikandidáta veřejnosti. Podívejme se na činy Jana Švejnara. Po napadení naší země cizí mocí utíká do zahraničí z obavy o své dostatečné materiální zabezpečení. Jeho osobní zájem jednoznačně převládl nad vztahem k rodné zemi. Jeho nadřazování vlastních zájmů čemukoli je jasně patrné i z jeho lží (pro něj výhodných) ve svých životopisech. Pokusme si představit opačnou situaci, kdy Jan Švejnar je rodilým Američanem a ze své země uteče po napadení USA Japonci, po 40 letech, kdy už je situace v zemi stabilizovaná, cizí armády nehrozí, se bude tento emigrant, který odmítl nést úděl své země ucházet o post amerického prezidenta, jakou by asi měl tento kandidát šanci - nulovou. Mě osobně uráží to, že člověk s takovouto minulostí si troufá kandidovat za prezidenta naší země.
10. 01. 2008 | 13:47

hanah napsal(a):

Zdeňku, cítím to stejně. Rovněž mě uráží jeho neuvěřitelná drzost a nadutost a taky jeho přesvědčení, že tady v Čechách mu to projde. Jeho samolibost a přesvědčení, že tu žijí samí troubové, které právě on musí naučit jak se chovat, jak se otevřít světu a vrátit se mezi civilizované státy, musí opravdu všechny slušné a sebevědomé lidi urazit.
10. 01. 2008 | 14:00

Deny napsal(a):

@ Zdeněk, hanah
Nevím, tedy co je horší. Jako mladý odejít za "kopečky", získat vzdělání, zkušenosti a pak se vrátit a toto vše se snažit zúročit u nás. Nebo zůstat v této zemi, být jejím přisluhovačem, možná donašečem, a díky svým rodinným vazbám (např. mamince soudružce) mít možnost cestovat za komunistů za hranice, příp. tam studovat
10. 01. 2008 | 14:19

milan napsal(a):

Pane URBANE, zamyslete se prosim nad jednou věcí. Klaus se celých patnáct let utkával ve volbách o svůj program s dalšími politiky, přitom mohl být v klidu a vyučovat na kterékoliv universitě na světě. Švejnar v klidu vyučoval na universitách, ale nikdy neměl odvahu jít před voliče a přesvědčovat je o svém programu (říká, že ho měl sepsaný, proč ale za něj nebojoval?). Kdo je tedy zbabělec? Klaus podle vás nejde do předem prohrané bitvy, na to je prý zbabělec, myslíte si, že volba prezidenta před pěti lety bylo předem vyhraná? On přece šel do prohrané bitvy, ale bojoval a nakonec vyhrál. Pane Urbane, mám vás, resp. vaši práci a články docela rád, ale tady máte zatemníno... Budu rád, když se zamyslíte nad větami, které jsem napsal výše a odpovíte. Švejnarovi názori jsou mi docela blízké, ale strašně mě na něm mrzí to, že si celé roky nechtěl s politikou "špinit ruce" a nyní by chtěl rovnou slíznout smetanu.
10. 01. 2008 | 14:27

Milan napsal(a):

Pro Deny: VK cestoval pouze v tzv. uvolněných letech, kdy mohli cestovat téměř všichni vědečtí pracovníci (VK byl v těch letech v Akademii věd). Ale Švejnar krásně vycestoval do Švýcarska za rodiči už v roce tuhé normalizace 1970!! viz jeho oficiální životopis. Nepřijde vám to divné?
10. 01. 2008 | 14:30

Milan napsal(a):

v předchozím příspěvku pro pana Urbana se omlouvám za pravopisné chyby, daň za rychlé psaní. hrůza :)
10. 01. 2008 | 14:33

Deny napsal(a):

@ Milan
Nechci se příst, ale myslím, že i v roce 1970 bylo možné ještě vycestovat. Je pravda, že pak začala normalizace. Já jsem s rodiči vyjel v roce 1969 na dovolenou do Jugoslávie.
Divné to samozřejmě může být, ale neřeší to naší budoucnost. Pro mě je dnes nejdůležitější, jaké má Klaus dnes postoje. Jestli podpoří Čunka do vlády, tak je to normální šupák. Společnost by se měla konečně očistit, třeba i tím, že přijdou noví lidé. Vrcholná politiky je příliš zasmrádlá.
10. 01. 2008 | 14:48

milan napsal(a):

Pro Deny: já bych s tim nezačal, kdyby jsi ty nepsal o "rodinných vazbách". Ujišťuju tě, že v roce 1970 už běžně do Švýcarska vycestovat nešlo. Přečti si rozhovory se Švejnarem, má tam odkazy... Bylo to díky postavení jeho rodičů. Sám to přiznává. Mně to nevadí, jen jsem reagoval na to, když jsi se otíral o rodinnu VK.
10. 01. 2008 | 14:51

Martin Jochim napsal(a):

Nechtěl jsem ten článek vůbec komentovat, protože je zlý a zaujatý. Chci jen podpořit článek Milana, který se s nějakou reakcí unavoval. Jen dodám, že z toho článku cítím jen panický strach, že by znovu vyhrál Vámi p. Urbane tak nenáviděný politik. Proč se tolik bojíte? Asi proto, že průměrné vždy zastíňují velicí. A průměrný se zviditelňuje napadáním velikého. Stará taktika. Ale ty emoce? (Zbabělost, nevýkonnost, názory bez servítků, to že Klausovi chybí? Není v tom trochu zášti?)
10. 01. 2008 | 14:52

Janes. napsal(a):

Prostě tak to je se vším všudy.Já souhlasím se vším.Jedno mě ale mrzí,jsem totiž přesvědčen,že pánové co se kolem p.V.Klause modlí,udělají vše,aby to nečetl,tak jako hromadu jiných pravd.Jinak by vědění o svých chybách a chování muselo vést zakonitě ve vztahu k svému lidu k pozitivní reflexi.
10. 01. 2008 | 15:04

Deny napsal(a):

@ Milan
Takže Milane, když se napíše o Klausově matce, že byla soudružka, tak je to špatné? To byla ale sakra velká výhoda Klause před jeho vrstevniky. A samozřejmě výhoda v karierním postupu. To samozřejmě Klaus nepřizná.
10. 01. 2008 | 15:11

Zdeněk napsal(a):

K Denymu: Poté co sestra nebyla přijata na gymnázium z důvodu kulackého původu (přestože měla samé jedničky) nás rodiče, vědomi si problematické možnosti vzdělání svých dětí v komunistickém Československu, postavili před vyjádření k tomu zda chceme emigrovat a mít jistotu dalšího vzdělání, lepšího materiálního zabezpečení a větší svobody. S úlevou přijali naše přání zůstat doma. Vím že to bylo správné rozhodnutí z hlediska mého, mých rodičů, mých dětí a i mých budoucích potomků a určitě toto rozhodnutí, stejně jako mnoho takových dalších přispělo k tomu, že nyní žijeme ve svobodné společnosti. Pokud by se všichni zachovali jako pan Švejnar tak v čechách vznikl nový prostor pro osídlení ruských bolševiků a nebude žádný blog na kterém budeme diskutovat a nebylo by kam předávat zkušenosti.
Ke snaze zúročení svého vzdělání a zkušeností pana Švejnara za uplynulých 18 let po revoluci musím konstatovat, že jsem žádný přínos pro naši zem nezaregistroval, naopak jeho angažovanost v akci, kdy lidé okolo Havla, Zemana, Tošovského ... předali IPB ČSOB za 1 Kč a s neomezenými zárukami (zdůvodněno obavami o 40 miliard vkladů občanů) naši zem jen poškodila. Tato operace stála naši zem 140 miliard. Pan Švejnar je představitelem této instituce (ČSOB), která se v současnosti snaží tuto bilanci ještě vylepšit na úkor naší země.
To, že pan Švejnar v okamžiku rozhodnutí kandidovat na prezidenta nerezignoval na tuto funkci a stejně tak se nevzdal amerického občanství jasně potvrzuje to, že veškerá motivace Švejnarova jednání je jen jeho osobní prospěch a jeho motivace zajmy naší země je pro něj čistě marginální.
10. 01. 2008 | 15:41

tana napsal(a):

Pane Urbane, nechcete za presidenta zbabělce, ale křivopřísežníka. Člověka, který již před vstupem do politiky pošlapává jak zákony USA, tak České.
Je mi líto, ale pouhé podání ruky tomuto pánovi by mi činilo potíže.
Ať je Klaus jaký je, vždy bude on i jeho rodina podléhat našim i EU zákonům.
USA své zločince k potrestání do zahraničí nevydávají. Prošel vůbec bezpečnostní prověrkou? Prezident je i vrchním velitelem naší armády, Švejnar je z přísahy povinen být k dispozici armádě USA. To Vám nevadí?
Chcete poslat české muže bojovat do první linie kamkoli je velitel pane Švejnara pošle?
10. 01. 2008 | 15:46

green napsal(a):

Pro Tana a další podobní:
přísahat na ústavu USA je přísaha na nejstarší demokracii a schopnost pro tuto demokracii něco udělat a dělat, a to skutečně a nejen si zajišťovat profesorský titul z pozice předsedy vlády. Pro chování českého prezidenta je rozhodující jeho vykonaná přísaha, kterou kontroluje ústava, parlament a zejména senát, který může soudit z vlastizrady. Přidejme ještě další rozdíly, paní Švejnarová neumí česky a paní Klausová byla v KSČ. Klaus se stavěl proti vstupu do NATO a zastával se válečného zločince Miloševiče - a dnes je vrchním velitelem; hlasoval proti vstupu do EU a nebude mu překážet přísahat na ústavu země, která je v EU a legislativa EU tvoří součást naší legislativy. Ano posuzujme lidi podle jejich skutků a buďme vděční i těm zemím, které dokázaly přijmout naše exulanty, dát jim příležitost k životu a možnost získat jejich občanství. Získat jejich zkušenosti a schopnosti ve prospěch této země je klad a nikoli zápor. Není třeba chodit pro příklad jen k manželce TGM, podívejme se například na prezidenta Ilvese, na bývalou prezidentku Lotyšska. Ale na druhé straně samozřejmě jsou země, kde by vadilo americké občanství, ale nevadí mnoho let práce v KGB, že ...
10. 01. 2008 | 16:11

Saliven napsal(a):

tana:
Je velice naivní myslet si, že prezident může poslat armádu kamkoliv chce. Tohle opravdu nemůžete myslet vážně.
10. 01. 2008 | 16:29

Petr S napsal(a):

Velim povrchni pohled na vec. Je z nej citit prilis osobni zaujatosti vuci VK a to nikdy neni dobre voditko.

Ja souhlasim, ze VK by mel jit debatovat ale na druhou stranu mu rozumim - je chybou tech politickych stran co navrhly Svejnara, ze s tim neprisly pred 1-2 lety, aby mel Jan Svejnar cas se vyprofilovat. V soucasnosti je skutecne vyhoda na strana VK a neni to on , kdo do teto pozice Jana Svejnara dostal - jsou to Ti lide, kteri ho nominovali jako "antiklause" a populisticky tesne pred volbou.

Jinak co se tyce konsistence, VK je ve svych nazorech od revoluce velmi konsistentni - kez by jsme meli aspon polovinu politiku tak konsistentnich a citelnych jako je VK!! To je muj pohled.
10. 01. 2008 | 16:40

Deny napsal(a):

@ Zdeněk
Jistě podobně negativně by šel napsat příspěvek o Klausovi. Výčty chybných kroků v rámci privatizace by bylo nespočet, tajné fondy, mrtví sponzoři, tunely atd, atd.
Pokud to vezmu pragmaticky, je jedno, který z nich tam bude. President nemá příliš reálného vlivu na politiku. Měl by být ale osobností, jdoucí příkladem, měl by odsuzovat nešvary v této zemi, měl by být nadstranický.
A co se děje? Topolánek jednu vládu nesestavil, dostal od Klause druhou šanci. A dostal by i třetí. Dnes je Klaus schopný schválit Čunka do vlády, co by mělo být pro nás občany nepřijatelné a je to výsměch. Výsměch všem slušným lidem.
Klaus by se měl vrátit do čela ODS, aby tam udělal trochu vítr, a na Hradě by měl být někdo, kdo není spjatý s tímto režimem a mafií.
10. 01. 2008 | 16:49

milan napsal(a):

To green: "Ano posuzujme lidi podle jejich skutků...". No právě! Švejnar zatím nepředvel pro tuto zemi ani jeden skutek. Je tu 18 let a ani jednou nezkusil kandidovat ve volbách a něco pro lidi udělat. Z profesorského kabinetu a pracovny předsedy dozorčí rady ČSOB toho pro lidi opravdu moc neudělal...
10. 01. 2008 | 16:50

Saliven napsal(a):

Petr_S:
Ještě nám prosím popište v čem je VK konzistentní - nejdříve strašil levicí a pak nechal Zemana bianco vládnout, pak si stěžoval si u Havla, že vetuje moc zákonů - za 4 roky jich zvládnul zavetovat více, prohlásil, že nebude jmenovat vládu založenou na jednom nebo dvou přeběhlících a jmenoval. Určitě by diskutující vymysleli další příklady, mě teď narychlo napadly tyto tři.
10. 01. 2008 | 16:51

milan napsal(a):

To Saliven: Zemana nechali vládnout lidi, jestli jste si nevšim, vyhrál volby. Vetoval moc zákonů - na to jak strašné zákony ČSSD schvalovala, jich vetoval ještě málo (myslim, že se musel hodně držet). Jeho vlády překládali kvalitní zákony a proto je Havel nemusel vetovat.
10. 01. 2008 | 17:07

Martin Jochim napsal(a):

Saliven
Tři příklady a všechny nic neříkající. Co tehdy byla jiná varianta, myslím lepší? Jedna věc je volební boj, kde všichni zalehavají do svých zákopů a druhá věc, jak voliči rozdali karty a pokud je potřeba zase sednout ke stolu. Pak se sedne ke stolu a domlouvá. Copak jste zapoměli všichni na lidovecké a unionistické pletichy? Klaus ukázal, že pokud to nejde jinak, tak při definovaných podmínkách je schopen kompromisu, nebo ? Nějak se nepamatuji, že by Klaus kritizoval Havla za veta, ale spíše za milosti a to hlavně svým kámošům.
10. 01. 2008 | 17:12

tana napsal(a):

too Green,
nevím proč opakujete blábol o americké demokracii. Co antika, Švýcarsko, kdy dostali volební právo VŠICHNI občané Rakouska-Uherska a kdy černoši v USA? Doučte se prodím evropský dějepis.
Mrzí mne, že VK nemá jiného protikandidáta než pro mne absolutně nečitelného pana Švejnara. My, co si dobře pamatujeme 68 rok, normalizaci atd víme, že po r. 48 byli českoslovenští diplomaté nahrazeni dělnickými kádry z řad KSČ. Hranice byla uzavřena od konce 69.roku.
V 70.roce se jen tak žádné děti ( a už vůbec ne po 18. narozeninách) za rodiči nedostali, naopak babičky a dědečkové byli vysíláni za účelem citového vydírání, aby donutili emigranty k návratu.
V případě neúspěchu byla rodina terorizována pro výstrahu ostatním. Například děti z širšího příbuzenstva ( o vlastních dětech emigrantů ani nemluvě) nemohly studovat na středních školách, příbuzní měli problémy v zaměstnání, problémy s bydlením atd.
Vykoupení bylo možné- spolupráce s STB. (Bohužel k tomu byl asi přinucen i VK po emigraci sestry).
10. 01. 2008 | 17:15

Saliven napsal(a):

milan + Martin Jochim:
Popravdě řečeno jsem čekal odpověď ve stylu "VK za nic nemůže." :-)))
10. 01. 2008 | 17:17

Saliven napsal(a):

milan:
Když píšete o těch kvalitních zákonech (:-D). V. Havel prohlásil, že kdyby byl důsledný 80 procent zákonů by musel vetovat. :-)))))))
10. 01. 2008 | 17:18

milan napsal(a):

saliven: tak to měl udělat, ale Havel byl nedůsledný úplně ve všem. V tom máte pravdu.
10. 01. 2008 | 17:21

Ivan Hochmann napsal(a):

To AL Jouda:
Je mi jasné.Je mi ale zároveň lito,že musím konstatovat, co bylo už mnohokráte deklarováno jako neoddiskutovatelná nutnost pro tuto zemi.Po komunistech jest nutno vyklidit Augiášův chlév.Nikdo, ani celá veřejnost neoponovala ,ba tiše přicmrndovala(asi v domnění že toho nebude tak docela třeba)Celých 15 let se házelo prázdnými vidlemi.Teď až začínájí hovna přetékat a předseda vlády poprvé od převratu použil veřejně slovo odpovědnost,začínají všichni remcat.Na Slovensku na to Dzurinda sice doplatil,ale vytáhl Slováky z nejhoršího(stejně nemají vyhráno).Vzpomeňte na mě pane až si budete docházet pro důchod na městské smetiště.Tak byste mohli dopadnout,pokud nedostanete rychle rozum.Ivan.
10. 01. 2008 | 17:34

Saliven napsal(a):

milan:
Můžete si o Havlovi říkat co chcete, ve světě je to na rozdíl od VK pojem v tom pozitivním smyslu :-). Havel šel prostě cestou menšího zla - nějaké zákony být prostě musely.

Mimochodem přečtěte si knížku T. Ježka Zrození ze zkumavky. Píše se tam, že bylo v roce 1992, kdy odcházel z ministerstva zapotřebí přijmout důležitý Zákon o investičních společnostech a fondech, který by znemožnil zakladatelům fondů téměř nekontrolovaně nakládat s majetkem malých akcionářů. Původně to tak mělo být, ale MF (pod vedením VK) to prostě udělalo jinak, případné výtky nikdo neposlouchal. :-)
10. 01. 2008 | 17:36

Martin Jochim napsal(a):

Saliven
Havel šel cestou menšího zla a Klaus to nesměl. On musel být dokonalý, důsledný a nejlepší? Vůbec nechápu, proč ti chytráci, kteří věděli jaké zákony bylo třeba příjmout, je neprosadili. Ten Klaus tam byl sám nebo co? Pokud vím tak po celou dobu nám vládla nějaká koalice a ODS v parlamentu nikdy neměla většinu. Ten zákon bylo Ježkovo nejoblíbenější dítě a přijal se později, než to Ježek chtěl,ale to už přece naše významné celebrity (a nebyly zrovna blízké Klausovi) mnoho vytunelovaných fondů prodaly. Tak si nejsem úplně jisty, že by byl Klaus ten hlavní, který tomu hodně bránil.
10. 01. 2008 | 18:07

Saliven napsal(a):

Martin Jochim:
On si to o sobě VK ale opravdu myslí, že je dokonalý, důsledný a nejlepší. Je naprosto diskuzně impotentní, protože o sobě nehodlá pochybovat - to je jeho největší a kardinální lidská chyba.

To s těmi zákony berte v kontextu naší rozpravy s panem milanem. Ten zákon o fondech měl původně jinou podobnu, ale byl klausovým ministerstvem přepracován. VK byl upozorňován na možné problémy, takže mě tak napadá, jestli on to tak neudělal schválně. ODS nikdy neměla většinu, ale kdo jí kdy měl? To přece nikoho neomlouvá - podíl pana VK je jasný.
10. 01. 2008 | 18:11

haga napsal(a):

tto Tana
Mýlíte se v mnoha bodech- pro pořádek se mrkněte, od kdy smí volit ženy ve Švýcarsku a to je 700 let stará demokracie-
je pravdou, že ještě v 70.letech skutečně bylo možné vycestovat a ne že ne!I já prožila prověřování, pomýlené
10. 01. 2008 | 18:25

Martin Jochim napsal(a):

Saliven
Jak se definuje sebevědomí? Klaus mnohokrát řekl, že udělal s nadsázkou "tisíce" chyb, ale to si nikdo nevšimne, protože je pro naše poměry příliš sebevědomý a jen to je jakoby vidět. Kdo nic nedělá nemůže dělat chyby, ale to neznamená, že by si měl přestat věřit. My Češi sebevědomí nemáme rádi, máme strach, že nám hned někdo srazí ostruhy. Já jsem rád, že nás reprezentuje někdo, kdo není tou šedou myší a věří si. Jiné politiky to znervozňuje, protože jsou méně sebejistí a proto jej napadají a urážejí. Jak neudělat chybu při změně země ze socialistickým hospodařením na kapitalistické. Kdo to ví úplně přesně? Nikdo. A jestli něco Klaus udělal schválně, to je čistá spekulace. Vždyť jeho majetkové poměry známe. Nikdy žádný fond neměl. Jediný jeho kapitál jsou vědomosti, sebevědomí, odvaha a dnes i zkušenosti. A Václav Havel? Kolik majetku mu přinesla ta "špatná"transformace naší země? :-D
10. 01. 2008 | 18:26

Saliven napsal(a):

Martin Jochim:
Stačí pana VK dlouhodobě sledovat a přečíst si nějaké rozhovory s ním. Mně nevadí sebevědomí, ale vadí mi arogance a dogmatismus. Pan Klaus nejen, že si věří, on je bytostně přesvědčen o svojí pravdě a nehodlá o tom diskutovat. Hodil bych sem jeden ilustrativní rozhovor z HN tuším 9.2.2007, ale už mě to nebaví omýlvat. Jinak co se týká napadání a urážení - ani to není panu VK cizí.

Ano - jestli to udělal Klaus schválně, nebo jenom neposlouchal, to ví jen on sám, ale zodpovědnosti ho to nezbavuje. Mám pocit, že VH neměl s transformací nic společného, VH dostal majetek v restitucích, zkrátka to, co komunisti ukradli jeho tátovi.

Ve vztahu k volbě prezideta bych řekl, že v roce 2003 byl VK nejvhodnějším kandidátem, dneska je tomu zcela jinak. Jeho reprezentace ČR v zahraničí vyvolává jen úšklebky a povzdychy (to, že si jezdí na EU stěžovat do Ruska je pak obzvláště pikantní), v ČR pravda to bylo lepší, ale neměli bychom zapomenout, že zazdil povolební jednání tím, že řekl, že Paroubka nebude jmenovat tím, kdo bude sestavovat vládu. Socani se pak rvali o křeslo šéfa sněmovny.
10. 01. 2008 | 18:32

mirek duba napsal(a):

nevím...ale proti tomuto komentáři nic zásadního nemám...ale chce to dle mého skutečně nový vítr do naší politiky asnížit, to asi neskončí to pletichaření...Klaus a jeho politika se dle mého nedají zapomenout- neprávní prostředí devatesátých let, na kterém má setsakramensky výrazný podpis nadělalo tolik "škody" ve společnosti a mezilidských vztazích, že padly jakékolv zábrany ve všech oblastech....a následné jeho zvolení-potvrzení ve funkci prezidnta byl vrchol.....nechápu, jak to komunisté mohli dopusit, když on už jenom svým pobytem na pražském hradě, potvrdil nemožnost trestního stíhání všech těch "úspěšných podnikatelů" - desetiletá promlčecí lhůta a vše ja zapomenuto...nech je tam kdokoliv, jenom ne Klaus......
10. 01. 2008 | 18:49

van napsal(a):

Už jenom přečtení 1. věty ve mně vyvolává otázku proč nešel na veřejnou debatu Havel se Sládkem?
10. 01. 2008 | 19:13

vlk napsal(a):

van
máš pravdu. Ani Klaus,ani SLádek žádnou debatu nechtěli. Svůj k svému.Stačí když přečteš vždycky jen první větu.
10. 01. 2008 | 19:16

Martin Jochim napsal(a):

A kdo by to dělal celé lépe? Kde jsou Ti lidé, kteří to uměli? Jak víme, že to bylo všechno špatně, když jednoduše nemáme žádné variantní porovnání. Je to jako vidění té láhve, která je podle mne z poloviny plná, ale pro jiné z poloviny prázdná. Řeční se o tom jaký je Klaus vlastně gauner, ale nikdo nevíme jak by to dopadlo, kdyby to dělal někdo jiný. Proč jej ti poslanci ve 2003 volili? Proč je Švejnar ksakru lepší? Jaké má zásluhy? Do teď je jediné co mu mohu chválit, že je také profesor a že do toho jde. A to je vše. Obrazně - ať si kdokoliv z těch generálů po bitvě vybere nějakou zemičku a přemění ji z centrálu na individuál, bez nějakých vlastních materiálních zájmů. Nikdo z těch představujícíh se "charakterů" by to bez nějakého tučného kontíčka nedělal, proto tuhle motivaci pořád dokola pokoušejí přisoudit i Klausovi. On to dělal přece čistě akademicky, chtěl to dokázat jako ekonom, byla to karierní výzva, nebo?
10. 01. 2008 | 19:18

Saliven napsal(a):

Martin Jochim:
Pravda - Švejnar nemá tolik zásluh, Klaus má sice zásluhy, ale taky spoustu negativních "zásluh". Švejnar je ale schopen naslouchat, schopen diskutovat a věřím tomu, že funkci prezidenta nepojme v monarchistickém duchu jako VK. VK nahlíží na prezidentský úřad jako na vlastní, on ale jeho vlastní není. Prezident reprezentuje stát navenek, prezident tedy musí respektovat vůli voličů. Voliči se vyjádřili pro EU, vyjádřili se v minulých volbách pro ČSSD. Proč tedy prezident razí naprosto odlišnou politiku od vlády? Proč se i z pozice prezidenta neustále ohání vlastními názory? Kdopak mu na to dal mandát? Copak nechápe, že z nás dělá hlupáky a potížisty?
10. 01. 2008 | 19:35

Martin Jochim napsal(a):

Saliven
1. Švejnar umí naslouchat a nepojme funkci prazidenta monarchisticky? To je víra, takže to nevíme. Za ten měsíc, kdy se prezentuje, to opravdu vědět nemůžeme. Vždyť to by se naslouchavě choval úplně každý kandidát a jak to potom bude dělat, taky nemůžeme vědět.
2. Jakou odlišnou politiku současné vlády Klaus prosazuje? Tu zelenou. Vždyť vláda dodnes v tomhle směru politiku nedefinovala. Slyšíme jen Bursícismus. Tu Evropskou? To máme jen poslouchat evropská nařízení a držet hubu a krok?
3. Ohánět se vlastními názory je u prezidentů zakázáno? Od kdy? To by pak mohl prezident třeba zakázat zpívat :-). Havel se neoháněl vlastními názory? Masaryk realizoval vládní program, nebo to bylo naopak?
10. 01. 2008 | 19:56

Saliven napsal(a):

Martin Jochim:
1. Švejnar je akademik, v USA by s nějakým dogmatismem neuspěl - není jediný důvod domnívat se, že by se choval autoritativně a odmítal diskutovat jako VK. Zejtra si jeho diskuzní schopnosti ověřím až vystoupí u nás ve městě. Ve Zlíně z něj byli studenti a lidé nadšeni.
2. Ne to není o tom, že bychom dělali co nám v Bruselu řeknou. My se ale musíme trošku zapojit do tvoření - diskutovat, navrhovat, měnit zevnitř. A ne pořád na EU jen nadávat, blokovat, dělat potíže. Vždyť EU je hlavním důvodem našeho růstu. Nemůžem vyzobat jen to dobrý a taky nemůžem čekat, že před námi padnou na zadek - až před 2 roky jsme vystoupili ze skupiny rozvojových zemí.
3. Jelikož je prezident, prezidentem pořád, není možné oddělit soukromý názor od oficiálního názoru prezidenta ČR. Tuhle základní premisu VK absolutně nerespektuje. Tím, jak se vyjadřuje nám dělá ostudu - viz. článek v Bildu Ignorant Klaus - poražený týdne. Možná nás jeho dogmatismus připravil o prestižní členství v RB OSN. Čeští diplomaté údajně tvrdili, že to je v kapse, než si VK užil svých 5 minut slávy. Navíc pokud prezident jede vlastní linii, diametrálně odlišnou od vlády, pak to vypadá opravdu hloupě.
10. 01. 2008 | 20:06

vlk napsal(a):

Salivene
nechcivstupovat do debaty, ale asi to nebud ejednoduché. Tedy když čtu ironické konstatování kontrahenta, že jako nevíme, jestli Švejnar nepojme prezidentský úřad monarchisticky. Rád bych viděl někoho druhého, kdo by byl větším monarchou prezidentem než právě Klaus....

Roztomilé je i konstatování ohledně možné odlišné politiky,prezidenta a vlády, resp. její současné souznění. Ano prezident, čestný předseda ODS je plně v souladu s politikou vlády oDS. Dokonce za rok a půl od voleb jí nevrátil ani jediný zákon...Dokonce se nechal.. Těžko si totiž představit, že jako /čestný/ předseda ODS bude jednat jinak. Jene -když nastupoval do úřadu, byla zde jiná vláda a než skončí, bude zde nejspíš tajké jiná vláda. A Klausovy trapné excesy v domácí i zahraniční politice za soc dem vlád ho dostatečně diskvalifikují.
a jen zírám na tvrzení , že i president může mít vlastní názory. to sice může, ale nechť je věřejně prohlásí zá svoje SOUKROMÉ názory. Vyhne se situacím, dky ne půdě OSN prezentuje svoje SOUKROMÉ názory, ovšemnikomu to nesdělí a přitom je oficiálně představen jako president ČEské rpeubliky. Takže každý normální posluchač musí mít dojem, že jde o postoj České republiky. Takže následně na náš úkor v OSN do Rady bezpečnosti je nomináno Chorvatsko.
10. 01. 2008 | 20:06

Saliven napsal(a):

vlk:
S úvodním odstavcem souhlasím. V tom druhém jsi moc skeptický - konečně máme pořádnou vládu a zákony se mávnutím kouzelného proutku natolik zlepšily, že najednou prostě musejí všechny projít :-))) Ne vážně - já to vidím stejně jako ty. Zejtra je Švejnar u nás, jsem na něj zvědav. :-)
10. 01. 2008 | 20:24

Martin Jochim napsal(a):

Jak se odlišit soukromý názor Václava Klause od názoru prezidenta ČR,kterým je Václav Klaus. To existuje nějaký úřad pro názory prezidenta ČR. Někdo se za jeho názory stydí, někdo ne. To je normální,to je ta soutěž. Stal se prezidentem před pěti lety se svými názory a teď se buď stane, nebo nestane przidentem se svými názory. Buď bude dál reprezentantem, nebo nebude. Já se jen divím, jak si můžete být tak jistí, že Švejnar bude pět let splňovat vaší současnou představu, nebo spíše víru a na tom stavět jeho lepší schopnosti pro prezidentský úřad. Já si jednoduše jistý nejsem, protože se našeho skoro 20-ti letého vývoje vůbec neúčastnil. My přece nevíme co od něj můžeme čekat. Ten člověk není politicky vyprofilovaný. teprve se profilovat bude a i ten Havel se v té funkci změnil.
10. 01. 2008 | 20:27

Saliven napsal(a):

Martin Jochim:
Prezident z ústavy reprezentuje stát navenek, není to jen jeho podnik.
Co se týče stálostí názorů - Já se přiznávám, že si naprosto jistý nejsem. Předpokládám to a mám k tomu jisté signály. Abych to řekl s nezvratnou jistotou, musel bych se jmenovat VK. Mimochodem v době, kdy se VK stal prezidentem tak extrémní názory neměl (zejména co se týče klimatologie). Tehdy to byl asi nejlepší kandidát, když lidé jako Zahrandník nebo Wilhelm kandidovat nechtěli.
10. 01. 2008 | 20:35

vlk napsal(a):

úřadu netřeba. Stačí jen posluchačům sdělit - teď prezentuji svoje osobní soukromé názory, nikoliv názory České republiky. Je to celkem snadné.
A není pravda, že prof. Švejnar se zdejšího dvacetiletého vývoje nezúčastnil. Kdyby nebyl udělal nic jiného než CERGE, úplně to stačí.
Správná interpretace věty, že se dvacetiletého vývoje tad ynezůčastnil je , že za celých dvacet let, si na rozdíl od českých politiků , Klausem počínaje, neušpinil ruce ani charakter.
10. 01. 2008 | 20:38

vlk napsal(a):

Salivene
s těmi zákony je to nedorozumění. Myslím si totéž co ty. Ano čestný předseda ODS se chová ve své funkci jako vzorný předseda ODS a nedělá své vládě žádné naschvály. Tohle jsme chtěl říci.
10. 01. 2008 | 20:40

Saliven napsal(a):

vlk:
Já jsem to pochopil :-)
10. 01. 2008 | 20:48

Nezávislý napsal(a):

Vážení příznivci i odpůrci VK, diskutujete zde zcela zbytečně, protože příštím prezidentem bude zcela jistě on. K dosažení tohoto cíle bude použita osvědčená "metoda", která byla použita pro získání důvěry současné vlády. Metoda, jejímž autorem je známý lobista, sice téměř likviduje demokracii, jinak je ale velmi jednoduchá, účinná a není ani nepřiměřeně nákladná.
10. 01. 2008 | 21:21

Martin Jochim napsal(a):

Ale vždyt prave z ústavy je prezident samostatny ustavni cinitel. Neni povinovan vlade, ani parlamentu, nemusi konzultovat, co rekne nebo nerekne. Je to samostatna instituce, ktera spise kontroluje, nez ze je kontrolovan. Taky mu to ted ten parlament bud spocita, nebo ne. A co se tyce nazoru na ekologii, tak si snad musime pamatovat ten znamy konflikt s Havlem ohledne volneho trhu a ekologie. Pro pripomenuti: " Volny trh z velke casti resi i ekologicke otazky, jakekoliv dalsi aktivity jsou uz jen tresnickou na dortu.
10. 01. 2008 | 22:03

vlk napsal(a):

Ano za ten výrok o ekologickéfunkci volného trhu dostal tuším Zelenou perlu.. Jojo.
Ano stačí s epodívat napůsobení volného trhuvAmazonii a hned je vidět, že profesor úplně Všeho má pravdu...
No a to je přesně ten případ, kdy by měl než to moudro pronese - říci: vážení teď budu prezentovat svůj soukromý názor. Abychom totiž nebyli za blce univerzálně všichni. Celých deset milionů.
10. 01. 2008 | 22:30

Živčák napsal(a):

Otec pana Švejnara pracoval u diplomatických služeb našeho státu a pak utekl za hranice. To znamená, že byl kádrový komunista a pracovník zpravodajských služeb našeho státu.
Otec manželky paní Švejnarové pracoval také u diplomatických služeb USA což znamená, že s vysokou pravděpodobností byl spoluoracovník tajných služeb Spojených Států Amerických CIA. Je otázkou zda otec pana Švejnara utekl za hranice dobrovolně, nebo na příkaz Sovětských tajných služeb KGB.Zbývá se zeptat, co je kandidát na prezidenta p.Švejnar? Je velmi podivné, že se velmi snadno po 89 roce dostal do různých klíčových pozic ve státě.Třeba jako poradce prezidentů, a to i v cizích státech jako zakladatel hospodářského centra , nebo na přední místo do význačné banky. Připadá mi, jako by ho někdo s velikou mocí, stále někde prosazoval.Je otázka kdo. A zjistit z keré strany fouká vítr? Východní nebo západní? Mám strach, aby jsme nedopadli jako hubkaři. A někteří, co ho podporují si časem netrhali vlasy na hlavě. A co vy na to pane Urbane?
10. 01. 2008 | 23:00

LEVAK napsal(a):

Slovenské noviny, časopisy a tiskové agentury zřejmě budou muset zveřejňovat i reakce politiků a dalších lidí a podniků, dotčených jejich zprávami a články. Tuto povinnost má zavést nový tiskový zákon, jehož návrh v Bratislavě schválila vláda.
Od nového zákona, který má nahradit zhruba 40 let platnou normu, vláda očekává zvýšení profesionality novinářů a pravdivosti.
10. 01. 2008 | 23:04

Saliven napsal(a):

Živčák:
Je zvláštní, že se ptáte jak se dostal Švejnar do pozice poradce prezidentů, ale neptáte se jak se dostal Klaus v prosinci 1989 na post ministra financí, což je nepochybně mnohem důležitější funkce než nějaký poradce. Holt někdo neví, co už by na protikandidáta vytáhl za špínu - viz. Nečas.
10. 01. 2008 | 23:13

Saliven napsal(a):

Živčák:
Mimochodem o Klausovi píše Cibulka jako o agentovi KGB a též je doloženo, že svazky na vrcholné funkcionáře porevoluční doby byly z rozkazu ministra vnitra v roce 1990 (nebo 1991?) vyřazeny mimo archiv.
10. 01. 2008 | 23:15

Živčák napsal(a):

Saliven, já to vím, ale divím se, že vy to víte?
10. 01. 2008 | 23:31

Al Jouda napsal(a):

To Ivan Hochmann : Vcelku máme na věc stejný názor, až na ten strašák s tím důchodem. To je oblíbený argument pro pseudoreformy ODS. Naše ekonomika je v dobrém stavu a pokud by se ucpaly černé díry v systému všeobecného zdravotního pojištění a v neprůhledném hospodaření státních institucí, tak by peněz na důchody bylo určitě dost. Ucpat černé díry však neznamená zvýšit střední příjmové skupině pracujících daně nebo zavést duplicitní placení zdravotnických výkonů.
11. 01. 2008 | 11:38

Lokutus napsal(a):

Ach jo, tahle fanatická nenávist...
Nechcete si navléci vestu s bombou a jít se odpálit na Pražský hrad?
11. 01. 2008 | 15:19

Miki napsal(a):

Salivene,
svazky byly podle informací uvedených na přiloženém odkazu zničeny počátkem prosince 1989 !!!
http://www.upn.gov.sk/regpr...
http://www.upn.gov.sk/regpr...

Je zajímavé, že na druhém odkazu je o tři řádky výše další bývalý premiér ČR.
Mimochodem uvedené stránky jsou mnohem lépe vyvedeny, než stránky Českého ministerstva vnitra, kde se tytéž informace kupodivu najít nedají. Zase nás Slováci v něčem porazili....
11. 01. 2008 | 19:34

Tupelo napsal(a):

@bard: prat nekomu smrt je hnus, ja bych p. Klausovi spis pral aby delal treba namestka p. Cunkovi na ministerstvu
12. 01. 2008 | 18:29

vlk napsal(a):

Tupelo ty mu tedy fakt umíš vybrat očistec na míru.......
12. 01. 2008 | 21:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

příspěvek pana barda jsem smazal. Omlouvám se, pane Tupelo, že Váše replika tím poněkud ztratila smysl.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
12. 01. 2008 | 23:35

JoJo napsal(a):

Pokud probíráme minulost rodičů manželů Švejnarových,bylo by dobré probrat rovněž minulost rodičů manželů Klausových.O tom se nic moc neví,kolují pouze silně znepokojivé neověřené informace.Novináři by se měli urychleně o tuto věc zajímat,ať mají lidé jasno.Jinak s panem Urbanem souhlasím.
13. 01. 2008 | 08:59

Tupelo napsal(a):

Pane Stejskale diky, to je naprosto v poradku, zasah byl ocekavan a snazil jsem se svuj prispevek psat tak, aby daval alespon trosku smysl i tak.
13. 01. 2008 | 10:46

Karolina napsal(a):

Pane Urbane,s Vasim komentarem naprosto souhlasim.Myslim, ze uz dlouho nekdo nenapsal tak otevreny clanek,a nebal se rici, co si opravdu mysli.
I kdyz je pravda, ze volba prezidenta neni v pravomoci obcanu, myslim si, ze to neni duvod, aby se televizni debata panu Klause a Svejnara nekonala. Pokud je pan Klaus inteligentni, politik, a navic presvedceny o tom, ze za jeho politickeho pusobeni nedoslo k zadne chybe ( jak potvrdil napr. i v nedavno odvysilanem dokumentu Ceske televize Papirovy atentat ), proc to zkratka nechce obhajit i v debate? Take se myslim, ze duvodem je to, ze se boji - pan Svejnar je take ekonom, na tomto poli by tedy mel obrovskeho soupere a to se tyka i dalsich, hlavne politickych otazek.
I novorocni projev prezidenta ve mne budi dojem, ze pan Klaus si z taktickych duvodu konecne musel trochu zacit davat " pozor na jazyk ", protoze ma proti sobe velkou konkurenci.
Co se tyce napr. jeho nazoru na globalni oteplovani - pan Klaus se presne jako popisuje pan Urban vzdy vyhyba konfrontaci s dobre pripravenymi odborniky - na nedavnou debatu na toto tema poslal misto sebe pana Macha, ktery o tematu nemel ani potuchu, a hostem byl pouze proto, ze je "proti", coz me opravdu urazelo. Nejsem levicak, ale odmitat jakoukoli debatu proto, ze je to levicove tema atd. se mi opravdu nezda hodne vysokoskolsky vzdelaneho cloveka.
Ocenuji, kdyz clovek a politik dokaze vyjadrit svuj nazor, o to vice, kdyz svuj pro vetsinu nepohodlny nazor vyjadruje podle sveho presvedceni a dokaze jej i proti teto vetsine obhajit, a stat si za nim, ale musim rici, ze u pana Klause jsem casto presvedcena, ze se nejedna o vyse popsane presvedceni, ale spise o uminenost a neschopnost priznat chybu, bohuzel. Nechci pana Klause hanobit za vsechny omyly, ale rici, ze si nemysli, ze by kdy udelal ve sve politicke kariere chybu, mi evokuje jednu myslenku, a to sice ze neni pevnosti bez slabosti.Panu Klausovi chybi sebereflexe a konstruktivni " pochybovani " a to je vlastnost, kterou u cloveka a politika, natoz prezidenta bytostne postradam.
13. 01. 2008 | 19:48

Karolina napsal(a):

to Josef KAjetan:
jen kratka poznamka k tomu Spidlovi - on sice neni zrovna skvely recnik, ale s tim polovicnim autistou - kdysi jsem byla na jeho prednasce v Akademii ved, mel tam proti sobe akademicky vykvet, profesory, docenty, kteri kladli hloubave otazky, moc ho nesetrili, a zvladl to moc dobre...
13. 01. 2008 | 20:06

Jáne Toty napsal(a):

Al Jouda:
Čtete mi myšlenky, to je ta hlavní příčina, kde je nekontrolovatelný únik financí. Ale koho to ve vládě zajímá? Než by systematicky hledali, pídili se a vyvíjeli tlak na své vládní kolegy, snadnější a hlavně z jejich pohledu populičtější je vymyslet zcela destruktivní reformy, které sice na jedné straně mohou do státní kasy dostat nějaký tem milion či miliardu, ale nekontrolovatelné úniky budou poračovat. nemluvě o tom, že způsob, jak hodlají peníze získat, je nekorektní, bezohledný a asociální. Už při sestavování volebního programu si ODS místo zodpovědného a potřebného rozboru stavu financí a hledání rozumného způsobu zefektivnění příjmů (a dobře o tom věděli),umanuli si reformy, které jsou v současné době "IN", bez nich by byli asi málo viditelní. ODS to dnes přináší sice jakýs takýs efekt, ale na úkor destrukce siciálních jistot občanů,o pádu popularity vlády a jejich milované strany ani nemluvě (dobře jim tak). Skutečnosti nasvědčují tomu, že naše ekonomika na tom zas tak špatně není, leč neochota a nezájem eliminovat všeobecně známé příčiny černých děr činí vládu jako nehospodárnou, nezodpovědnou a neschopnou. Hojit se na poplatcích, daních, drasticky zvyšovaných cenách atd. je pro vládu ostudné a nesvědčí to o zodpovědnosti vládnou a pracovat pro lidi, ale pro své osobní výhody jak politické, tak ekonomické. Konec konců, co můžeme od ODS v čele s arogantním Topolánkem, Julínkem, Nečasem či Langrem očekávat. Dám na modlení,aby Klaus nebyl zvolen, padla zkompromitovaná vládní kolalice včele s premiérem.
14. 01. 2008 | 09:34

Martin Jochim napsal(a):

Jakákoliv veřejná diskuze prezidenta u "kulatého stolu" znamená jednoznačné vytahování protikandidáta nahoru. Nevím proč by to V.Klaus dělal. Proč jej Švejnar nekonfrontoval dříve? Proč jej nevyzval k diskuzi v průběhu posledních pěti let? Chcete po Václavu Klausovi, aby veřejnosti představoval měsíc před volbami, před pár týdny z ciziny přicestovalého kandidáta a dal mu jen tak, jako jediný kdo může výhodu představení jej jako relevantního soupeře. Má se utkávat o názory, které u Klause každý občan zná, ale bohužel ty Švejnarovi ne. Nechtěji spříznění novináři moc, moc, moc poprosit Václava Klause, aby si se Švejnarem sednul o pomohl mu tak odprezentovat ty své samozřejmě oponentní názory. To není znabělost, byla by to hloupost. Každý kdo trochu zná zákulisí politického sopeření ví, že by to udělal jen blázen.
14. 01. 2008 | 11:34

gogol napsal(a):

Vyvazeny clanek, bohuzel se moc dnes takova novinarina nevidi.

Jeste dodam:

http://en.wikipedia.org/wik...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/...

A pro porovnani:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
15. 01. 2008 | 00:05

skeptický napsal(a):

Stále mi nedochází,jak souvisí schopnost se hádat ,a dělat z druhého vola,se schopností být presidentem.Lidská potřeba se bavit?President by neměl být bavič,ani trhovkyně.
Divím se Klausovi,že se nechal vyprovokovat a do diskuse jít.
Nic jiného,než sliby a vize šťastných zítřků,které se zvrhnou v zesměšňování druhého tam být ani nemohou,pochopitelně s noblesou,čímž se následovně vytvoří potrava pro různé psavce,kteří to budou vykládat podle potřeb svého zaměstnavatele,a ovlivňovat veřejný názor.
To ,že Klaus svým názorům věří,není nic špatného.Krom toho je kovaný politik,a zná důvěrně místní problematiku.Profesorů jsou na světě tisíce.

Na webu existuje sbírka záběrů presidenta Bushe,který dělá jednu botu za druhou,přeříkává se, říká blbosti.A lid se směje,a všechno mu projde.Dokud se lidi smějou,je dobře.
Bohužel to smrdí tím,že mu ty scénáře někdo připravuje.

Jestli tady chceme fajfku,která našim politickým mafiím nebude překážet,máme možnost.
16. 01. 2008 | 12:00

bk napsal(a):

Pane Urbane,
už jsem vás dlouho nikde nezaregistroval, nicméně jste stále stejný havlův nohsled jako dříve. Vy a další havlova podržtaška = p. pehe byste mohli své příspěvky nazývat Poštěkávání z politického smetiště....
17. 01. 2008 | 17:27

Martin napsal(a):

Asi se shodneme, že omezení volby prezidenta více jak 2x po sobě má své logické odůvodnění. Osobně proti V. Klausovi nic nemám, ale ať chceme nebo ne je to politická relikvie, která se buď přímo nebo nepřímo zapsala do stavu naší republiky. Věřím, že ne všichni jste max. spokojení se stavem naší politické reprezentace. Proto si myslím, že osoba V. klause by už konečně měla zmizet z politické scény, tak jako mnoho jiných. Káždý les je třeba "omladit". Proč nezačít třeba fcí prezidenta.
18. 01. 2008 | 00:07

Pavel napsal(a):

Pane Urbane, nechtěl byste jít do důchodu spíš Vy než V. Klaus?
18. 01. 2008 | 08:32

bende napsal(a):

..."Ve chvíli, kdy mě chválí mocní, někde dělám chybu. Dokud jsem zvědavý, žiji." Toto jsou slová velkého Urbana, který jediný ví, kdo je a kdo není hrdinou. To věděl už i soudruh Stalin a jeho pohrobci. Proč hrdinství musí být podle Urbana a proč ne podle Klause? Nebo i podle mně? No jo, ÚV ČSSD napsalo...
18. 01. 2008 | 18:21

Jirka napsal(a):

Pane Urbane je to skutečně zbabělec ,ale bohužel je mimořádně inteligentní . Kromě toho, že se třeba nedistancoval od různých person typu Koženého, Šrajbra apod, vyslal celou řadu signálů prapodivných signálů. Namátkou třeba o tom že není nutné trestat starého pána za to že plnil svoje pracovní povinnosti. Ten pán byl ředitel československého rozhlasu, který nařídil vypnout rozhlas 21.8.1968. Náhodou ho to napadlo po jeho zvolení presidentem. Proč asi? Však si to pamatujeme. Nebo jeho lpění na právo na svoje soukromé názory a když ho napadli dva europoslanci tak najednou zjistil že neurazili jeho, ale vrcholného představitele představitele České republiky. Já se za něho stydím. Měl by exhibovat už jen na tenisových kurtech. Takové kontroverzní skutky ho provází celou kariérou a pokračuje v nich dál. To znamená,že ani nepřestane.
18. 01. 2008 | 22:54

TAJXL napsal(a):

Pane Urbane také já s vámi souhlasím.Jen tak dál.VK je tu opravdu ze setrvačnosti a měl by to zofalství zkončit,a dát tak prostor jiným,nebojácným,nestraným.Težko říct jestli je to zrovna Švejnar,ale kdo může být větší brzda než VK.
19. 01. 2008 | 01:24

Jchj napsal(a):

Pane Urbane,
nesouhlasim s tim co pisete ,ale v urcitou dobu jsme vas mela docela rada.Jen otazka?Kdyz ne Klause,tak tedy Svejnara?TAk mel ten prispevek byt myslen?Je pro vas Svejnar koketujici se socialni demokracii a komunisty tak okazale,ze hlasite rika,ze kdyby zde mohl volit,jejich program se mu libi nejvice -opradu pravicovy kandidat?Nebo je to jenom antiKlaus?At vas mam rada nebo ne,byl jste pro mne vzdy pravicovy ,pravdivy novinar,kteremu neslo o to,dostat rude poskoky do vlady......Co se zmenilo??
19. 01. 2008 | 06:36

niko napsal(a):

běžte raději makat ať se máme všichni dobře
19. 01. 2008 | 08:16

dusil napsal(a):

Nemám rád hrdiny, pane Urbane, těch se dnes najde dost... a nemyslím si, ač ne zrovna sympatizat p.p.Klause, že by to byl zrovna on kdo je v této zemi zbabělec. Je tím nejmenším zlem pro tuto zemi. Nepochopil jsem politiku ČSSD při návrhu kandidáta cizí státní příslušnosti na prezidentský post. Vám přeji pevné zdraví a hlavně rozvahu ve Vaší snaze se zviditelnit. Zde jste šlápl do ..
19. 01. 2008 | 09:58

Herodes napsal(a):

Pane Urbane, ne svůj názor máte nárok a brát Vám ho nebudu. Ale označit někoho za zbabělce jenom proto, že nechce diskutovat a tím také dělat reklamu soupeři (podle méhonezpochybnitelného práva na názor zcela "mimo mísu", s předstvami moci prtezidentské jakomají v Americe), nesvědčí příliš o Vaší politické inteligenci. Václav Klaus je prezidentem této země a na to místo se nedostal ani vojenským převratem, ani podvodem, ani jako šedivý kompromis mezi válčícími klikami. Dostal se tam zcela a naprosto legálně (a jako V.Klaus se všemi svými přednostmi a nedostaky) a také naprosto legálně skončí nebo bude pokračovat. Vaše nálepky o zbabělosti na tom nic nezmění, pouze připomínají kopání trpaslíka do kotníku obra. Ani dlouholetý soupeř (na úrovni) pan Zeman, by si nic takového říci nedovolil a také to nikdy nedělal. To také byl jediný relevantní soupeř Klausův a jeho vlastní strana ho potopila.Ať tyto volby dopadnou jakkoliv, levice je prohrála díky své impotenci už nyní, podstatné rozdíly mezi pravicovými kandidáty totiž nejsou. Způsob Vašeho fandění by se však hodil spíše k hospodskému stolu nebo do hlediště stadionů.
19. 01. 2008 | 12:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 01. 2008 | 12:18

RADO.DARO napsal(a):

Domnívám se,že většina kritiků diskuze mezi Klausem a Švejnarem jsou jasní zastáci Klause na hradě.Je přece jednoduché hovořit o impotenci ostatních stran ve smyslu vyprodukovat vlastního kandidáta a přitom jim v tom všemožně házet klacky pod nohy.Pokud neudou dostávat příležitost i ostatní občané země projevit své politické nazory a přesvědčení,než plejáda politiků držících se zuby nechty u moci,nikdy nepoznáme jinou osobnost,která by vyhovovala danýn kritériím.Pan Klaus to ví,proto se diskuzi vyhýbá.Klaus je čitelný,protože ho všichni známe a nikoho jiného poznat nechceme.To je zhruba to co říkají tito lidé.Přitom jen spotovní přístup,kterým se tenista a lyžař Klaus rád prezentuje,by naznačilo,že je ochoten se vzdát moci v případě,že druhý kandidát je lepší.Možná,že to nerozhodne o tom jak se rozhodnou volitelé,ale bylo by jedině dobře,aby lidé věděli zda jim vládne ten správný prezident.Přinejmenším se tak na politické scéně objeví nová tvář se kterou bychom mohli počítat v příštích volbách.To ale evidentně nesedí současné politické mafii schovávající se za demokratické mimikry a jejich příznivcům.
19. 01. 2008 | 13:59

Kaktus napsal(a):

Pane Urbane, výborný text!

Pár poznámek:
Klaus vzešel z Prognostického ústavu AV, založeného KSČ, společně s Valtrem Komárkem, Milošem Zemanem, Dybou, Dlouhým, Ransdorfem, Tomášem Ježkem a dalšími.

To samo o sobě je podezřelé, stejně jako to, že za Klause se usadila v ČR ruská mafie. Klaus má mezi "ruskými podnikateli z Karlových Varů" pár přátel a na veřejnost se dostalo, že byl párkrát odposlechnut, jak si telefonuje s policejně podezřelými lidmi.

Jinak ale Klausovo psychologické vybavení ho předurčuje pro roli mistra světa ve všech oborech a jeho hlavní snahou je dostat se do záře světel (což se mu zatím v zahraničí nepodařilo ani trochu, přes veškeré jeho snahy, často nebetyčně trapné (sjezd torryů, vnucování lichtenštejnské kněžně, ostuda u britské královny, několik neomaleností s Bushem, lhaní o dopisech britské královny, ..., v ČR třeba neplánovaný příchod na podium při přímém přenosu).

Dá se předpokládat, že už to Klaus nestihne a že bude svou snahu ve stále větší křeči stupňovat. Bude se chytat každého populárního tématu, ale skupina oblouzněnců z Česka se o žádné cizince nerozroste. Bude stále více vidět, že jde o starého průměrného muže s deformovanou psychikou, kterému to vlastně ani nikdy moc nemyslelo, jen se uměl pěkně oblékat.
19. 01. 2008 | 17:10

Kaktus napsal(a):

Současný stav je naprostý extrém a za to - pozor- může Klaus. :-)
Ale to říkám se vší vážností. Václav Klaus uvolnit tyto nezdravé tendence ve
společnosti a favorizoval typy povah, které jsou v jiných kulturách de facto
odpadem. V mravním a duchovním vakuu po roce 1989 byl
boj o to, co to zaplní. Zda-li -symbolicky: Havel-Kubišová-Halík-Putna nebo
Klaus-Kožený-Dostálová-Dyba-Chvalovský (nesmějte se těm bizarním mixům, jde o
účinek, ne estetiku ;-D)

A to, že vyhráli exveksláci, byla 1. fáze. Společnost byla rozdělena na
exveksláky-klausisty, na havlisty a na lidi mezi. No a postupná IDEOLOGICKÁ
PRÁCE VÁCLAVA KLAUSE, LibInstu, CEPu a ODS způsobila, že ideologie exveksláctví-
klausismu se stala NORMOU, ke které se postupně přidávali další a další
nezařazení. Přičemž si uvědomme, že to nebyl souboj levice-pravice, ale souboj
praviceA- praviceB a tedy že největším nepřítelem pro klausisty byla UNIE
SVOBODY. Proto se také Klaus spojil se Zemanem proti Unii svobody, straně,
která prosazovala pravicovost, ale s nepřípustným dodatkem, že krást se nemá.

Co se týče Klausova vlivu, podívejme se, jak dopadli ti, kteří Klausovi šlápli na kuří oko.

Václav Fischer - porazil VK (ODS) ve volbách do Senátu. Přes špinavé praktiky
Klause (inzerát v novinách o Fischerově majetku a billboardy o Fischerově homosexualitě).
Dopadl tak, že ostří ekonomičtí hoši VK ho oškubali na kost.

Vladimír Mlynář - jeho matka VK v podstatě udělala, když ho seznámila s lidmi s
disentu. Mlynář je proto pro VK připomínkou jeho bezvýznamnosti a jako takový šel otevřeně proti němu.
Předtím byl VK zcela neznámý šedý neangažovaný, kádrově prověřený
socialistický pracovník nějakého ústavu KSČ. Mlynář později dostal ZA NIC 6 let kriminálu natvrdo.
19. 01. 2008 | 17:18

tahador napsal(a):

Pane Urbane, souhlasím s Vámi. Pouze ještě dodávám, že za "vlády" V.Klause byla morálka natolik vysmívaným pojmem, až je dnes málem stydno o morálce hovořit. Naopak se nám nedostává studu při nestydatostech. Je to smutné.
19. 01. 2008 | 18:11

čochtan napsal(a):

Pane Urbane jestlipak víte, že Váš bývalý kolega se kterým jste musel v 70. letech opustit prachatické gymnázium, měl v rodině vysokého důstojníka STB. Dejte si pozdější chod událostí do přímé souvislosti s touto událostí.Možná jste se stal poze obětí zpravodajské hry, kdo ví. Možná ten Váš kolega zná odpověď, zeptejte se ho. Jinak proti Vám nic nemám.
19. 01. 2008 | 21:18

Otec napsal(a):

Klaus přestal pracovat v okamžiku prvního zvolení do funkce prezidenta. Už dávno nemá co dát této zemi a to co jí dal mělo diskutabilní přínos. Pouze přežívá na hradě, podobně jako Ludvík Svoboda ke konci své funkce. Země potřebuje změnu a čerstvý vítr. Když už politici nedovedli vybrat kandidáta ve vlastní zemi, je Švejnar nadějí a má moje sympatie. To, že byl dlouho mimo ČR může být i výhodou, bude-li prosazovat to dobré ze světové politiky.
19. 01. 2008 | 21:43

Ufer napsal(a):

Pane Urbane, souhlasím s Vámi. Taky to tak cítím. A v mém okolí i spousta dalších lidí. Díky za Váš článek.
20. 01. 2008 | 00:53

Martin Jochim napsal(a):

Herodes
těžké je viděti pravdu, děkuji za kažého takového, který se toho nebojí a napíše, jak to je.
20. 01. 2008 | 03:11

mirka napsal(a):

Pane Urbane, co to žvaníte! Vy opravdu chcete na Hrad člověka, který tady nežije, o naší zemi ví jen ze statistik,politicky se neangažuje a nemá žádné politické zkušenosti, takže bude jen v rukách těch, kdo ho nominovali. Má vůbec politické, řídicí a organizační schopnosti? Když chce být prezidentem, proč se nevzdá lukrativního amerického občanství a nepřestěhuje se i s tou svou Káčou do Čech? Je to kariérista a za prezidenta se nehodí. Ať se nejdříve ukáže, jaké má názory, jak je politicky schopný. Ale je zajímavé, že ho podporují lidé z bývalého OF. Že by jim slíbil posty na výsluní?
20. 01. 2008 | 18:02

tahadorAle napsal(a):

Mirko, připadá mi, že žvaníte více Vy.

Píšete: "...ať se nejdříve ukáže, jaké má názory,..." - to přece p. Švejnar dělá, ale příznivci V.Klause mu vyčítají, že tady chce zavádět prezidentskou kampaň po americkém způsobu. Okopávat oponenta se stalo v naší zemi normou?!
21. 01. 2008 | 10:40

Karkulka napsal(a):

Žiju v zahraničí a za to, jaké tady pan Klaus prezentuje názory, se stydím, že je to můj prezident.
21. 01. 2008 | 11:06

PJM napsal(a):

Česká republika již ztratila kredit ekonomické štiky z poloviny devadesátých let a velký guru ekonomických reforem, prof.Václav Klaus na tom není lépe. Jeho obdivovatelé a oponenti se vzácně shodují, že je jediným kandidátem na udělení Nobelovy ceny za destruktivní ekonomii . Klausův model české kupónové privatizace se dnes na universitách ve světě přednáší jako příklad výrazného neúspěchu a sám autor je, občas i veřejně, mezi ekonomy a politiky terčem lehkých posměšků.Jedno prvenství však nelze našemu prof.Klausovi upřít, jeho experiment udělal z pár tisíc "rudých " správců státního majetku, pár desítek "rudomodrých" miliardářů.
Prof.Klaus patří mezi sortu lidí, která zaníceně hovoří o tom, co všechno pro obecné blaho ve svém životě udělali. Bližší pozorování však prozradí, že neudělali nic, či lépe řečeno, že to, co zdánlivě vytvořili, považují za výsledky své nadprůměrné inteligence, kterou sice původně vůbec neměli či nepotřebovali. Teprve vakua v jejich životě se začala plnit tou či onou činností, kterou nakonec dovedli k určité dokonalosti a která je vyzdvihla na společenském žebříčku.
21. 01. 2008 | 11:25

Alik napsal(a):

Vážený pane Urbane, máte sice pravdu, že Václav Klaus je arogantní a nepřístupný cizím názorům, ale to s tím musíte vyrukovat až před volbou presidenta? A jak byste řešil Vy problém p. Švejnara s dvojím občanstvím? Nebojíte se, že s p.Švejnarem se za pár let staneme úmyslně zaostalou kolonií USA? Taky bych ráda viděla na presidentském stolci změnu, ale proč má být protikandidátem V.Klause cizí státní příslušník?! Copak není dost vzdělaných lidí v ČR? Nemáme snad liberálně uvažující filosofy, profesory, lékaře atd.?
21. 01. 2008 | 15:44

Zklamaný napsal(a):

stále čekáme na odpověď pana p.rezidenta - viz. otevřený dopis prez.identu Klausovi - jdi na
http://www.romanadittrichov...
21. 01. 2008 | 19:00

občan napsal(a):

Souhlas. Více na sekci Publicistika, http://www.sospraha.eu. Hezký večer.
21. 01. 2008 | 21:31

Golem napsal(a):

Emigranta ne, nejsem latiník, ale připomínám, možná foneticky, HIC RODOS, HIC SALTA a Dykovo "Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš." Tuneláře Klause, který v kuponovce připravil každého Čecha o jeho zákonitý podíl - nejméně 100 000 také ne. Tak koho? Národní bída je, že nemáme osobnosti s kreditem a vizí, jen přisluhovače partajím, penězům či chlebdárcům z ciziny.
22. 01. 2008 | 13:37

pep napsal(a):

LIdi přestaňte už blbnout a psát voloviny.
22. 01. 2008 | 19:37

Nezávislý a svobodný napsal(a):

Pane Urbane, děkuji, trefil jste se velmi dobře. Člověk, který si o sobě nechává veřejně na náměstí číst, jak mu ostatní závidí, že je chytřejší, je maloduchý ubožák, který si svou křečovitou povýšeností a hrou na neomylného všeználka s patentem na pravdu jenom svou maloduchost kompensuje. Od samého začátku, když se objevil po 17.listopadu v TV až do dneška jsem z něho neměl pocit intelektuální a osobnostní převahy, ale ani váhy. To že je jak v republice tak mimo ni stále více pro smích je jeden z důvodů, pro který se v Evropě zcela vážně diskutuje zda jsme vůbec schopni mít svůj vlastní stát. Tahle země potřebuje, aby ji už nerepresentoval v žádné posici a měl prostor uplatnit se ve světě třeba tak jako profesor Švejnar, když je pan Klaus údajně tak dobrý (ale nikdy to ve světě nezkusil, vždycky dělal ramena jenom doma). Zdravím a držte sse a nenechte se otrávit hulváty a nafoukanci.
22. 01. 2008 | 20:44

dzanny napsal(a):

Chlape, když už používáte slov "nechceme", "nepotřebujeme", je slušno dodat KDO nechce a nepotřebuje. Třebá "já a moji kamarádi" nebo tak něco. Takto by to vyznívalo i za mne, což když nepatřím ani k pravdělásce, ani k Paroubkovi, ani k ekofašistům zní divně.
22. 01. 2008 | 22:17

petr napsal(a):

pane Urbane, nechte se vyšetřit. Co žvaníte je diagnóza a ne názor
23. 01. 2008 | 13:44

petr napsal(a):

Klaus je jednim z mala politiku, kteri prezili od OF doted - to mozna neco vypovida o jeho politickych schopnostech i o tom, kolik se toho snazil urvat sam pro sebe (osobne mi nevadi ze nebranil koryto svym telem). Ani mi nevadi, ze politika je spina - takze cisti se bud rychle zaspini, nebo zmizi uplene...

Proti Klausovi muzete postavit temer kohokoli a vzdycky najdete alespon 10 duvodu proc Klause nezvolit - takovy Klaus je... ma spoustu obdivovatelu a jeste vice odpurcu - to je symbol uspechu...

Nejsem ani obdivovatelem ani odpurcem, nicmene mi prijde jako docela kvalitni prezident - dokaze se orientovat na nasi politicke scene, a dokaze ji usmernit i se svymi malymi pravomocemi - kdokoli jiny bude jen figurka - nemyslim, ze najdete protikandidata, ktery nasi politicke scene rozumi vice nez "pan Profesor" (vzdyt se podilel na jejim vzniku).
Proc by mel Klaus o necem verejne diskutovat? Jen by si tim zkomplikoval politicka jednani o svych hlasech...
Kdyby prezidenta volili obcane, nepochybne by uz mel napsanou osnovu vyhrane (pripadne neprohrane) diskuze.

Prezident nema v nasem systemu temer zadnou moznost ovlivnit politicke vyvoj - ten zalezi ciste na volbach do poslanecke snemovny... proc tedy verejne hovorit o vizich do budoucna?

V jakekoli verejne diskusi by Klaus nemohl vyhrat - bud prijde o hlasy ktere potrebuje ke znovuzvoleni, nebo prijde o podporu obcanu - pravdepodobne by ale prisel o oboji, a az cas by ukazal, ze vlastne nemluvil nesmysly (ale to, ze pouze dostatecne nevysvetlil co ma na mysli a proc) ...

Ti, kteri Klause kritizuji za to, ze nejde do verejne diskuze (a vetsinou jde o jeho odpurce, kteri jen chteji opet nesouhlasit se vsim co rekne, aniz by se vyrazne zamysleli nad tim co tim profesor mysli, a proc), jsou pri nejmensim kratkozraci, a v politice by neuspeli...

Neverim, ze za 5 let (az Klausovi skonci druhe obdobi) se najde lepsi prezident - nejdriv musi dospet nase politicka scena & nas narod.

To, ze se Klaus nedokaze prosadit v zahranici neni tak docela pravda - ma nekolik ekonomickych oceneni & jeho prognozy se casto naplnily (nejdriv se mu lidi posmivaji a distancuji se od neho, a po case (az se ukaze ze mel asi pravdu) se prijdou zeptat jak to vlastne myslel...)
23. 01. 2008 | 14:29

mirka napsal(a):

To TahadorAle:
To, že pan Švejnar chce několik týdnů před volbou prezidenta vysvětlovat své názory je nedostatečné. Měla jsem namysli, že tady má dlouhodobě politicky pracovat, aby byly jeho názory prověřené dobou, aby bylo vidět, zda vůbec má vůdčí schopnosti. Prezident bez politické praxe je pro mne nemyslitelný.
23. 01. 2008 | 22:01

Jirka napsal(a):

Dobrý den,naprostý souhlas. Je to výstižné. Současní poslanci zejména ODS mají hrůzu z toho, že ekonom Švejnar by mohl přivést špičkové ekonomy ze zahraničí a udělat tak trochu audit v oblasti ekonomických reforem.
24. 01. 2008 | 08:14

Kopec napsal(a):

Dobrý den pane Urban ,
nejste zcela objektivní , je zcela zám Váš postoj k Václavu Klausovi , i já mám proti jeho osobě učité výhrady , ale to , že se nepostavil novému Zikmundovi mu chválím .
Chtěl bych znát Váš názor a vaši reakci kdyby na hradě seděl pan Havel a taky by odmítl debatu s panem Švejnarem . Jak se Vám jeví podpora komunistů panu Švejnarovi , Klausovi to předhazujete neustále . Tak mám pocit , že zde opět platí na každého jiný metr a ten , který se mi líbí tomu rár centimetru přidám nebo uberu , prostě podle toho co se mu v daném čase hodí .
Pokud se týká přezidenta tak bohužel je pro mne přijatelnější stále pan Klaus i přes jeho chyby , ale nechci v čele České republiky a velitelm ozbrojených sil člověka s americkým občanstvím , to je jako by nám presidenta dělal Hitler nebo Stalin , nemám na mysli jejich činy , ale vládli nám zprostředkovaně a to samé cítím u Švejnara bude zastupovat pozici Ameriky uprostřed evropy a nebude zastávat názory , kulturu a dějinné souvislosti Českého státu .Říkám jedno pryč s cizákem .
24. 01. 2008 | 12:19

Frank napsal(a):

Noviny moc nectu, protoze maji bidnou uroven, ale tohle je dobry clanek! Diky.
24. 01. 2008 | 14:07

tahador napsal(a):

Kopče, přečtěte si ještě jednou svůj příspěvek a zamyslete se nad ním.

"...kdyby na hradě seděl pan Havel a taky by odmítl debatu s panem Švejnarem..." - Havel by debatu neodmítl, naopak.

"...to je jako by nám presidenta dělal Hitler nebo Stalin..." - víte vůbec, co to bylo za lidi? Co jste prosím měl na základní škole z dějepisu a neztrácíte paměť?

"...Švejnar bude zastupovat pozici Ameriky uprostřed evropy..." - z Ameriky přišel i Masaryk, zastupoval tu zájmy Ameriky a proto jsme tak dopadli, že?

Už nemám sílu. S Bohem!
24. 01. 2008 | 17:39

AAA napsal(a):

Pane Urban, ten článek sedí a nelze s ním nesouhlasit.
Jen bych Vás chtěl upozornit, že za Gottwalda vzali odpovědnost komunisté již v r.1968 nejen slovy, ale i zřízením Rehabilitačních senátů na rozsudky Státního soudu u Krajských soudů někdy v květnu 1968. Ty rozhodovaly i o odškodném pro rehabilitované. Senáty byly zrušeny na začátku normalizace. Dnešní KSČM má blíže k Dubčekovu "socialismu s lidskou tváří" než k čemukoliv jinému za období 48-89 a podstatně blíže k demokracii než současná vláda. Nejsem komunista ani člen jiné strany, ale mám možnost srovnat si zkušenosti a postřehy.
24. 01. 2008 | 18:10

Jan napsal(a):

Svatá pravda nezbývá než souhlasit, ale to je asi tak to jediné co s tím můžeme udělat
25. 01. 2008 | 09:25

Tonda napsal(a):

Myslim, že pan u Urbanovi vystoupala žluž až do hlavy a skrze jeho klavesnici se volne rozlila na tomto miste.

Skutecne pisatel povazuje krizi v 97 a nasledny konflikt v ODS a tehdejsi koalici v roce 98 za natolik pro Klause vyhrany, ze proto do nej sel?

Stat proti vsem je pro vas projev zbabelosti?

Je mi lito, ze pisatel priznava Klausovi vlastnosti exprezidneta HAvla. To ten nikdy nesel do zadneho predem vyhraneho souboje. Nejprve byl kooptovan, pak dohodnut. Bez proti kandidata. OH jako vetsinova platforma po rozdeleni OF na OH a ODS zasla na ubyte hrdinstvim, odvahou, cinorodosti a pili jejich tehdejsich jejich exponentu. Zatimco ODS diky vedeni zbabelym, linym a politicky neuznavanym Klausem a jeho politicky neschopnymi kolegy vyhral nekolikere volby. Dle pisatele zretelne predem vyhrane. Zrejme kazdy z nas zijeme ne v jine zemi , ale na uplne jine obeznici. Pane Urbane, slysim last call pro zpatecni let na Mars, mel byste si pospisit, mohl byste zmeskat navrat do domoviny.

A k pripadne pravdivosti tohoto clanku ? Zkuste si dosadit spravne prijmeni. Staci nahradit slovo Klaus slovem Havel, pak sedi dokonale...
25. 01. 2008 | 10:27

filosof napsal(a):

... inu řeč se vede a voda teče.
25. 01. 2008 | 12:24

frantaflinta napsal(a):

neobolševická ODS,neskrývající se otevřeným obdivem k nacismu je největší elita špíny a odpadu, který tato země zrodila.A profesor (HC) Klaus, guru všech tunelářů a agent STB "REK",amorální zbabělec,neschopný a zároveň schopný všecho,arogantná ve své hlouposti je jejich duchovním otcem.
26. 01. 2008 | 04:41

alfons napsal(a):

"Frantaflinta" - ubohost, vy musíte být sám agent STB a bolševik.Tolik hnusných a nepodložených obvinění.
26. 01. 2008 | 19:56

Fany napsal(a):

p. Vařecha
Děkuji, že někdo konečně zmínil, že vše začalo OF, jehož šéfem byl také J.Urban. Garnitura kolem V.Havla nastavila podmínky pro tuneláře a pomohla komunistům se oklepat a pokračovat v záškodnictví. V.Klaus není bez chyb, ale pořád je to osobnost a nemá u nás dosud konkurenci.
26. 01. 2008 | 20:00

Johannes napsal(a):

Je az s podivem, co vernych a servilnich hlasu zde opet ziskava ten, ktery je nestestim ceskeho naroda. Ano je to soudruh Vaclav Klaus, vychovany v rodine komunistu, absolvent stalinske skoly. Kolik z techto komentaru pochazi primo z jeho kancelare?
26. 01. 2008 | 20:08

Tomáš J. Kliment napsal(a):

Začnu asi pro pana Johannese nepřílivg příznivě.Pan Johannes se mýlí a lže.To je ale zbytečné rozebírat,tady není mnoho objektivních komentářů,převažuje takové to tupé sprosťáctví nebo naopak vlezdořiťství typicky "po našem".Václav Klaus nebyl nikyd žádný komunista vychovávaný v rodině komunistů atd.To jsou bláboly hodné blbce z třetí cenové.
Václav Klaus je politik,který svou kariéru vybudoval na sobě samému vsugerované neomylnosti a nepostradatelnosti.Je to člověk posedlý sebou samým,který často postrádá smysl pro reálný život,nechává se vmanipulovat do situací,ze ktrých pak není chopen vyjít s čistým štítem.
Je neschopný přijmout kritiku a často vnímá rektální alpinismus jako projev úcty ke své osobě.Ve světě působí dojmem šviháckého kašpara a jakékoli protinázory,byť by byly z řad více vzdělaných a slavnějších ekonomů,považuje za útok nejen na sebe,ale na svou zemi.Tím škodí zahraniční politice.
Takže pan Johannes by měl uvažovat o tom,že nejen bývalí a různí převlečení komunisté jsou neštěstím celého národa-ale i ti,kteří stáli v čele první opravdu pravicové strany.A netýká se to jen V.Klause.
27. 01. 2008 | 17:42

MartinJochim napsal(a):

1. Kariera vybudovaná na sobě samém - to je normální.
2. Posedlý sám sebou - každý člověk je posedlý sám sebou
3. Jak se měří smysl pro realitu? Který politik ma větší/menší smysl pro realitu?
3. Jak to, že se nechává vmanipulovat do situací, když má vsugerovnou neomylnost a neposradatelnost. Kdo ho tedy manipuluje?
4. Jak se přijímá kritika? O kterou kritiku jde? O tu co je v tomhle blogu psána ve většině na emoční základně?
5. Jak bylo zjištěno, že ve světě působí dojmem šviháckého kašpara? To byl nějaký světový výzkum mínění o Klausovi?
6. Polemika a názorový střet mezi ekonomy je normální akademická diskuze.
7. Že nesouhlas s tezemi jiných ekonomů cítí někteří jako útok i na svoji zemi,to je jen jejich problém.
8. Jak je tím naše země poškozena?

Nevím, ale kritika, pokud se na ni cítíte, tak zkuste třeba téma: Kůponová privatizace / jiná varianta.
Opoziční smlouva / jiná možnost.
Prezident - ekonom 19 let v politice / prezident - ekonom loni přijel z Ameriky
27. 01. 2008 | 20:13

čochtan napsal(a):

Pane Urbane jestlipak víte, že Váš bývalý kolega se kterým jste musel v 70. letech opustit prachatické gymnázium, měl v rodině vysokého důstojníka STB. Dejte si pozdější chod událostí do přímé souvislosti s touto událostí.Možná jste se stal poze obětí zpravodajské hry, kdo ví. Možná ten Váš kolega zná odpověď, zeptejte se ho. Jinak proti Vám nic nemám.
27. 01. 2008 | 21:46

dekokrrrat napsal(a):

Náclav Blaus by v nedemokratické společnosti sklouzl do role vůdce, má to v krvi.
27. 01. 2008 | 21:51

Doug Badman napsal(a):

Milý pane Urbane, nepřipadáte si tak trochu jako Paroubek? Také "přesně" víte, co je špatně, ale žádnou alternativu nemáte. Vítejte v klubu ublížených!
27. 01. 2008 | 23:10

aleš007 napsal(a):

je zvláštní, jak dlouho vydrží některým lidem zášť z rozpadu Občanského fóra.
Klaus jako první pochopil, že základem fungování politiky jsou standardní politické strany, sám jednu takovou založil a dlouho stál v jejím čele. Až tohle dokáže Jan Švejnar, třeba pak bude taky prezidentem...
27. 01. 2008 | 23:42

Mikk napsal(a):

Docela s vami souhlasim presto, ze jsem pravicovy volic...jen bych vam chtel pripomenout, ze pokud bere opozicni smlouvu jako korupci tak v tom pripade probehla poradna korupce i po volbach v Nemecku...takze to jen takovy maly detail...jinak, ale tim nechci rict, ze bych souhlasil s opozicni smlouvou take jsem to bral jako da se rict tak trochu ,,podvod na volice,, .
28. 01. 2008 | 01:51

berunka napsal(a):

Souhlasím s Vámi, ať už konečně pan my Klaus první jde do důchodu. Věk na to má a majetku už má na to dost !
28. 01. 2008 | 12:30

habr napsal(a):

MartinJochim: "... prezident - ekonom loni přijel z Ameriky..."

Asi nesledujete pozorně dění v ČR. Jan Švejnar se tady objevuje často - brzy po listopadu 89. Neznáte-li ho Vy sám, neznamená to přece, že ho nezná nikdo.
28. 01. 2008 | 15:05

Panka napsal(a):

Dekuji za clanek. Vetsinou s vasimi clanky nesouhlasim, ale timto jste me potesil. Pokazde me sokuje, jak hloupi lide ziji v nasi spolecnosti. Vubec nechapu, jak muze rozumny clovek respektovat Vaclava Klause s jeho absurdnimi nazory. Jeste vice me vsak sikuje a desi zast lidi vuci obcanum, kteri prozili vetsi ci mensi cast sveho zivota mimo CR. Jakoby to byl nejhorsi prohresek, ktereho se muze cesky obcan dopustit. Ovsem jeste horsi je, pokud je v zahranici uspesny, to uz je pak podezrely a naprosto neprijatelny. Mravni stav nasi spolecnosti je velice ubohy a je bohuzel dokonale zobrazen v moralce soucasne vlady a prezidenta. Prestoze se optimismus opet v nasich zemepisnych sirkach nenosi, budu verit v zazrak, ze Vaclav Klaus nebude nadale zvolen prezidentem Ceske republiky.
28. 01. 2008 | 20:51

st napsal(a):

Klaus: rozlišujme KSČM od éry komunismu
Zvětšit obrázek
Prezident Václav Klaus foto: PRÁVO/Lukáš Táborský
Prezident Václav Klaus v Nedělní partii na Primě uvedl, že bude v nadcházející volbě hlavy státu usilovat také o hlasy zákonodárců z jiných stran než ODS, která ho nominovala, a to včetně komunistů. Prohlásil, že je třeba rozlišovat mezi érou komunismu a současnou KSČM. Pořad byl natočen už v sobotu a vysílal se ze záznamu.
23. 12. 2007 16:18 - PRAHA
"Rozlišujme éru komunismu od KSČM v prosinci 2007," řekl prezident s tím, že současní komunisté sedí v parlamentu a podílejí se na tvorbě zákonů, aniž by proti tomu někdo výrazně protestoval. Před prezidentskou volbou se ale podle Klause najednou vytahuje komunistická karta.
Hlasy poslanců KSČM přitom mohou být podle odborníků při prezidentské volbě rozhodující. Na otázku, zda je připraven komunistům za podporu v únorové prezidentské volbě něco slíbit, Klaus odpověděl: "Myslím, že komunisté, kteří sledovali uplynulých 18 let mou práci, by mě nechtěli vydírat." Klaus by to prý nepřijal, dodal ale, že by to podle něj představatele KSČM ani nenapadlo.
Klaus: Dobře, že jsme komunisty nezrušili
Po listopadu 1989 prý Klaus vystupoval proti zrušení komunistické strany, protože by se komunisté jen přejmenovali a podíleli se na tvorbě vlád. "U všech našich sousedů na východ komunisté změnili jméno a stali se součástí vlád, řekl Klaus s tím, že v ČR zůstali mimo vládu jen proto, že zůstali jasně pojmenováni.
Nynější boj s komunismem považuje za směšný. Takoví bojovníci to měli dělat před 20 nebo 30 lety, uvedl.
Jmenoval by Klaus jako prezident komunistu do vlády? "Myslím, že takový fenomén nenastane," odvětil prezident.
Se protikandidátem se utká jedině v parlamentu
Klaus zároveň zopakoval odmítavé stanovisko k televiznímu duelu se svým soupeřem, ekonomem Janem Švejnarem. S protikandidátem, ať je to kdokoli, se prý utká až v parlamentě při prezidentské volbě. "Tam je to kolbiště, kde se to má odehrát, " řekl Klaus.
Diskuse s ekonomem Janem Švejnarem, jenž se také uchází o prezidentské křeslo, se nebojí, ale na rozdíl od něj se prý po 18 letech v české politice nepotřebuje zviditelňovat. O svém vítězství je přesvědčen.
K televizní diskusi se Švejnarem Klause opakovaně vyzval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Klaus nabídl Paroubkovi, aby málo známého Švejnara v televizi představil sám. Paroubek opáčil, že se Klaus bojí diskuse.
Podařilo se udržet vážnost prezidentského úřadu, míní Klaus
Klaus je přesvědčen o tom, že je v jistém smyslu prototypem toho, co se v české politice po listopadu odehrávalo, to znamená nastolení svobody a demokracie místo komunistické totality. Jestli to někdo vidí jinak a chce prosazovat jiné hodnoty, měl by to podle něj říci nahlas.
Prezident si také myslí, že se mu podařilo udržet úctu a vážnost prezidentského úřadu. Doufá, že se mu dařilo hájit české zájmy a spojovat prezidentskou funkci s lidmi.
Rozhodně odmítl tvrzení opozice, že rozděluje společnost a že se chová spíše jako čestný předseda ODS než nadstranický prezident. Je proto pevně přesvědčen o tom, že dostane nejen hlasy ODS, která ho do voleb nominovala, ale i zákonodárců ostatních stran včetně komunistů, takže získá většinu a zvítězí.
Novinky, ČTK
Je dobře, že jsme komunisty nezakázali, řekl Klaus

větší obrázekAutor: Ondřej Besperát
14:01 | Dnes | tnt
Prezident odpovídal ze záznamu v TV Prima
Praha - Prezident Václav Klaus je přesvědčený, že pokud by politici po roce 1989 prosadili zákaz komunistické strany, České republice by to neprospělo.
"Já sám jsem v tom žádnou výraznou roli nehrál, ale je dobře, že jsme je tehdy nezakázali," uvedl prezident Klaus v televizi Prima.
Odpověděl tak na otázku moderátora pořadu Nedělní partie, který nastolil téma působení politické strany s názvem komunistická v demokratickém politickém systému.
Otázky na toto téma zazněly v té části pořadu, ve které Klaus a moderátor Petr Šimůnek diskutovali o únorových prezidentských volbách.
Už před necelými pěti lety se současný prezident dostal do své funkce díky hlasům části komunistických poslanců a také teď se situace vyvíjí tak, že poslanci KSČM mohou hrát
29. 01. 2008 | 18:13

michal napsal(a):

tak co na to poviš po dnešku Honzo Urbane?
29. 01. 2008 | 20:28

demokrát napsal(a):

Váženy Jane, celý ten komentář je naprosto zbytečný. To co Klaus udělal, většina národa odskákala a ještě odskáče. Náš prezident nerozhoduje o ničem. Dovoluji si tvrdit, že ani naše vláda nerozhoduje o životně důležitých věcech. Výlevy zde fašizující pravice svědčí o rostoucí nervozitě této části naší společnosti. Vzhledem k tomu, co se děje ve světě se tomu vůbec nedivím. Za krátký čas totiž mohou dopadnout všichni ti zbohatlíci stejně jako jsme dopadli my. Globalizace nás vtáhne do neřešitelných problémů.
29. 01. 2008 | 21:16

Muckie Mouse napsal(a):

to Mikk V dobe opozicni smlouvy byla v tehdejsi EU cca polovina vlad mensinovych. Ty se ovsem musi dohodnout s casti opozice na podminkach za kterych je pri hlasovani o duvere v parlamentu neshodi. Pokud si vzpominam, tak to nikdy u nas nikomu nevadilo, az se to stalo u nas. Panove objevuji Ameriku a predstavuji si politiku jako nejakou absolutni svatou valku do posledniho muze. Vsechno je pro ne tak nove a odehravajici se pouze u nas. Zatim se parlamenty vsude handrkujou jako by se nechumelilo. Jsou totis od toho. Nektere lidi ovsem aspon v koutku duse uchvatil parlament fungujici jako Narodni fronta s jednotne zdvizenymi pravicemi a naboznymi pohledy poslancu, snimanymi TV jako majestatni politicka mse. Nekteri lide zpravy ze zahranici vnimaji jako z jineho sveta. Naprosto se shodli, ze deset korun za balenou vodu u nas nikdo neda a tak podobne. Je to neco jako kdyz se sveruje nevesta po svatebni noci sve matce jake strasne veci delali v posteli s novomanzelem. Panove jsou zrejme neco jako politicti panici, kteri jsou zhnuseni, co to ti nasi politici provadi za strasne veci v parlamentu. "To by se v zadne civilizovane zemi nemohlo stat," jak se nekdy rika.
30. 01. 2008 | 12:05

jirsil napsal(a):

Myslím, že věta typu Klaus se vyhýbal střetům, ve kterých neměl předem zajištěné vítězství, je trochu nešťastná. Myslím, že před pěti lety nebyl zrovna kandidátem-favovritem, ale po tom, co předvedl Miloš Zeman a ČSSD, se prezidentem stal. Volby v roce 1998 nevyhrál, ale v kampani byl dost aktivni. Všichni víme, jaké měla ODS preference na přelomu let 1997-98. Pravda, dnes jsme o deset let dále. Máme za sebou opoziční smlouvu. Klaus na Hradě je oproti tomu malá věc. rozhodně mi vadí méně.
30. 01. 2008 | 16:11

Robert napsal(a):

Rezolutně nesouhlasím. Ale o vás bych ani nic jiného nečekal, všichni víme, jaké "názory" mají bývalí lidé OF. Rozeseti po všech stranách, povětšinou inklinující k politice "Pravdy a lásky". Škoda, že nikdy nepochopíte, že existuje i jiný názor na tohoto prezidenta...Jsem rád, že je Václav Klaus prezident a budu velmi rád pokud jím zůstane!!!!!!
31. 01. 2008 | 15:59

prokes napsal(a):

Pane Urbane,vy jako bývalý sportovec považujete p.Klause za zbabělce.Tomu ani nemohu uvěřit,vždyť dobře musíte vědět jak lžete sám sobě.Nedovedu si vůbec představit jak papoušek p.Švejnar rozvíjí fráze,které ani on nevymyslel až k pošetilosti.V debatě na senátorském klubu ČSSD byl trapný se svými vědomostmi o problematice naši vlasti.Ani se nedivím,vždyť u nás nežije.Škoda,že si to neuvědomuje a pošetile chce to,co je nad jeho síly.
31. 01. 2008 | 22:47

hutor napsal(a):

S Vaclavem Klausem mam ten problem, ze souhlasim temer se vsim, co rika, a temer s nicim, co dela. Zbabelcem bych asi nenazval, ale kdyby zmizel, uvital bych to.
31. 01. 2008 | 23:22

bertik napsal(a):

Máte pravdu,že Klaus se zasloužil o nekrvavý převrat v roce 1998,ale tomu nejvíce pomohli politiku neznalí studenti,ale na druhou stranu každý převrat který si vyžádal krev nikdy nemá tu cenu jakou má krvavý převrat.Toho si lidé velice váží právě proto,že byla krev prolita.A toto je největší m problémem u nás.Nikdo si převratu neváží a proto si politikové mohou dělat co se jim zrovna hodí.
01. 02. 2008 | 08:32

Kratochvíl Slávek napsal(a):

Pane Urbane,Váš článek je výstižný,pravdivý a trefný.
Ten "nejchytřejší" arogantní a oteplováním nezasažený tenisový veterán nikdy nebyl mým prezidentem a jak stále svým vystupováním sám dokazuje,že není prezidentem všech občanů.
Bojí se besedy v TV a to je vyloženě zbabělé. Děkuji za Váš článek.
01. 02. 2008 | 10:29

Standa - Praha napsal(a):

S článkem pana Urbana naprosto souhlasím. Je potřeba na hradě rychlé změny. Přeji si nearogantního a nadstranického prezidenta. Zahraniční občanství a mnoholetý pobyt pana Švejnara v USA je pro nás maximální výhodou ! Je nepoznamenán našemi politickými pletichami a intrikami. Tento člověk může přinást čerstvý vítr do naší zaprodané politiky. Standa
01. 02. 2008 | 11:02

Standa - Praha napsal(a):

ČT udělala chybu, když hrad veřejnou diskuzi odmítl. Židle Cara z hradu měla zůstat volná a na otázky měl odpovídat přítomný kandidát .... pan Švejnar.
01. 02. 2008 | 11:06

O. Šmíd napsal(a):

Pane Urbane ! Typický článek člověka, který je plně oddán politice "pravdy a lásky" V. Havla, která v 90. letech totálně zkrachovala. Je to článek zakomplexovaného vola, který vůbec nic nedokázal a v politice ani nikdy nic nedokáže !
01. 02. 2008 | 11:54

Maliňák napsal(a):

Souhlasím. Nevím o ničem novém a dobrém, co by mohl Klaus státu přinést. Než volit "rigor mortis" (posmrtnou strnulost), Tak raději určitou malou naději v podobě Švejnara.
01. 02. 2008 | 13:36

tahador napsal(a):

O.Šmíde, Vaše slova:
"Je to článek zakomplexovaného vola, který vůbec nic nedokázal a v politice ani nikdy nic nedokáže !" by byla přijatelná, pokud by byla míněna v l.os. jedn. čísla. Jinak :-(((

Kdesi jsem četl, že VK bytostně nesnáší lidi, již vědí, že v minulosti "jeho hvězda nebyla tak zářivá". Dnes v HN vyšel článek, že J.Švejnar svým doporučením pomohl V. Klausovi k získání titulu profesora - tato okolnost je V. Klausovi navíc známa. Takže už je jasné, proč V.Klaus Jana Švejnara "téměř nezná".
04. 02. 2008 | 20:52

pimpusa napsal(a):

Jak ja jsem rada, ze jsme daleko a je mi fuk, kdo bude presidentem v CR!!!!. Jeden za 18 a druhy bez 2 za 20! VK arogatni, ebejisty nabob a JS kde se vzal tu se vzal... chytrejsi nez Salamoun.Vase plodna diskuse bohuzel nic nezmeni na tom,ze ti dva maji o zivobyti postarano a tise se smejou.
Preji Vam hodne stesti!
05. 02. 2008 | 09:44

Ota Veverka napsal(a):

Ahoj Honzo.
Me ten tvuj clanek docela mluvi z duse. Mel tu necest seznamit se s jeste premierem Vacavem Klausem v dobach jeho pusobeni ve Strakove akademii a o jeho moralnich i intelektualnich hodnotach nemam diky tomu valne mineni. Pruvodni znaky jeho politiky byly, krome jinych, vzdy arogance a zbabelost. Takze nic noveho. Ale prestehoval jsem se do ciziny, takze jeho pusobeni ve funkci presidenta sleduji jen zpovzdali s blahosklonnym usmevem. Me osobne je dnes lhostejny a je jen na Cesich, jaky zivot si udelaji. Muzu jenom rict, ze tady v Asii to neni lepsi a moznost vybrat si sve politiky je znacne omezenejsi nez v Cesku. Jak se rika: Vsude je chleba o dvou kurkach. Mej se pekne a at ti to pise. Zdravi Ota.
20. 03. 2008 | 15:56

O. Šmíd napsal(a):

To Tahador: Nevím, co máte na mysli. Skrýváte se tady za bezcenný pseudonym a nedokázal jste naprosto nic !
24. 07. 2008 | 16:28

Jan Obchvat napsal(a):

A byl někdy V. Klaus statečný? Kdyby byl
býval statečný, neseděl by dnes na Hradě.
Jinak by se neuživil!
22. 09. 2008 | 23:15

Otakar napsal(a):

Pane Urbane, měl byste se omluvit ! Myslím, že V.Klaus Vám dal v poslední době pádnou odpověď na Vaše ošklivé teorie - kromě toho, že je president, je i disident, a k tomu je třeba sakra odvahy ( nebo něčeho jiného ?!)
11. 12. 2008 | 17:48

arlon napsal(a):

Pane Urban, vy jste obyčejný klasický disident, takový člověk, který neví čí vlastně je.
Od toho se odvíjí váš zmatený pohled, jak v mnohých článcích a komentářích stále dokazujete. Bohužel i po stránce sociální. Vaše jediné štěstí v debatě na ČRo na téma Chomutov byla naprostá korektnost paní primátorky Řápkové a že publikum bylo toliko na telefonu. Být to ve studiu, myslím že inzultaci pracujících byste neušel.
Tož tak, vy disidente...
11. 03. 2009 | 07:57

spring napsal(a):

22.07.2008: Ironie Karadžičova konce
Autor: Jan Urban ...přepis prvního odstavce....

....Jan URBAN byl vždy jenom pompézní pitomec. Upocený samolibý PISÁLEK, který se hříčkou dějin stal na chvíli nějakým DISIDENTEM, o jehož smyslu se dnes už vlastně nic neví. Prototyp neúspěšného RÁDOBYNOVINÁŘE,(LN....he,he,nelegálních,psaných v hospodském "podzemí"?))) který byl tak dlouho v normálním lidském společenství všem pro smích, až se vrhnul na PUBLICISTIKU. Někdy na začátku roku 1990 jsem ho potkal. Seděl v jedné hospodě v Praze a s nesoustředěným, plovoucím a trochu šíleným pohledem, vedl hloupé řeči o ZAČÁTKU DEMOKRACIE a dějinné nutnosti lidských obětí. Rozhovoru nebyl schopen, protože nevnímal otázky, a vedl blábolivý monolog. Z hospody byl u "koně" nad kopcem vidět veliký český nápis, oslavující svobodu, která pár týdnů předtím začala. Do hospodské místnosti nesměly kamery ani magnetofony, protože v zimě 1989-90 věřil na to, že ho Rusové, Židé, Arabové,Ásijci,Árijci a jiní "demokrato-bijci" chtějí zlikvidovat bombou, ukrytou v novinářském nádobíčku. Pitomec, v jehož blízkosti se studem špatně dýchalo. Ano,"učitel demokracie" na New York University v Praze. "BROUK" Pytlík,co všu-debyl...a všechno viděl......KOJZAR... bývalý hlavní demagog Rudého práva.
30. 04. 2009 | 19:15

franz napsal(a):

pane urbane,je to tak,ale co s tím?!než vznikne vrstva nezávislých,schopných(ne všeho schopných)politiků,to si ještě počkáme.
16. 12. 2010 | 18:48

axkjrwic napsal(a):

[url=http://www.rlouis-vuitton-handbags-replica.com/]louis vuitton replica handbags[/url]
07. 06. 2011 | 11:41

Radek Špirhanzl napsal(a):

Václav Klaus těsně po revoluci - tak po stachanovsku - vybízel k tomu, že "si všichni musíme vyhrnout rukávy". Všichni! On, jeden ze všech, který se liší jen tím, že to vyslovil. (Kam se ti všichni poděli? Stojí se zkaženými zuby, oděni do hadrů ze sekáče v páchnoucím tramvajovém voze. Cestují na desetihodinovou šichtu sluhy panstva za čtyři ojra na hodinu. Asi si dost nevyhrnuli ty rukávy.) Nyní se Klaus už jen orientuje na novou českou finanční šlechtu (, když zrovna před volbami nepodlézá tupé KSČ, protože potřebuje její hlasy. A nekonečnou představivostí obdařená KSČ pak papouškuje národu moudrosti budoucího představeného).
30. 07. 2011 | 11:32

josefbrychnáč,umělecký kovář v.i.v. napsal(a):

Dobrý den, Jane Urbane, Vaši existenci sleduji, sic zprostředkovaně, pomocí "medu" od počátku OF, včetně "Sráčů", jež není třeba komentovat. Po předešlé theatrální volbě presidenta, skončily mé úvahy u Vás. Jen nevím, zda byste byl ochoten vstoupit do tohoto současného veřejného hnoje. Dal bych všech deset, i víc. S povědomím o stavu společnosti však pochybuji. Ale přesto......... josefbrychnáč,umělecký kovář
15. 12. 2011 | 09:15

Pavel. napsal(a):

Všem stoupencům,voličům a zastáncům Václava Klause.
Jak můžete ignorovat skutečnost,že tento člověk se podílel a zastřešoval dvaadvacetileté rozkrádání státu v roli ministra financí,předsedy vlády a presidenta.
Fakt,že na začátku jeho působení v politice byl státní dluh nulový a ve státní bance leželo několik desítek tun zlata může přehlížet jen ten, kdo se na těchto zlodějinách spolupodílel a přiživoval. Komu toto prostředí elitářů, bezpráví, totální destrukce ekonomiky a pasování běžného občana na levnou živořící pracovcní sílu vyhovuje. Jinak si to neumím vysvětlit.
16. 04. 2012 | 15:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy