Marek Šnajdr – zločinné spolčení a veřejný zájem

09. 04. 2010 | 16:48
Přečteno 7554 krát
Anonym poslal redaktoru Lidových novin, panu Vladimíru Křivkovi, naskenovaný zápis o nahlédnutí do spisu kauzy Diag Human ze dne 26. 3.2010. Ten dokument jsem v pražské kanceláři rozhodce Doc.Milana Kindla v ten den podepsal a vyplnil vlastní rukou, když jsem předtím výslovně odmítl jeho nabídku, „že není nutné, abych tam byl uveden“. Potřeboval jsem totiž spis vidět oficiálně - a potvrdit si tak na vlastní oči poněkud neuvěřitelné informace o jeho nekorektním vedení a nakládání s ním.

V novinářské profesi jsou i mezní situace, kdy novinář, aby dostal informaci, kterou jiným způsobem nemůže získat, musí vstoupit do děje, který popisuje. Někdy dokonce pod krycí identitou, se skrytou kamerou či mikrofonem. Při rozhodování o oprávněnosti takového postupu se používá kategorie „veřejného zájmu“. Do kanceláře rozhodce Kindla jsem šel nemaskován a svým vlastním jménem. Jedinou formální možností, jak se ke spisu dostat, bylo přijmout označení za technika, obsluhujícího přivezený scanner advokátní kanceláře Jana Kalvody. Shodou okolností Jan Kalvoda skutečně scanner používat neumí, a na moje naléhání souhlasil s tímto pokusem. Předem mne upozornil na povinnost zaznamenat moji přítomnost do zápisu..

Neexistovala jiná možnost, jak jinak neveřejný spis shlédnout, notabene když oba státem prosazení rozhodci v kauze Diag Human už téměř dva týdny spis ukrývali, aby nemuseli vyhovět výzvě Nejvyššího soudu k jeho vydání, protože tento soud rozhoduje o podjatosti jednoho z nich. Bylo tedy zjevně ve veřejném zájmu všechny podezřelé okolnosti nakládání se spisem a pohrdání soudem zjistit. Náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, kterému pan Křivka novinářsky poctivě předložil onen anonymem zaslaný dokument k okomentování, v něm ovšem vidí důkaz mojí „propojenosti“ s Josefem Šťávou a Janem Kalvodou. Prohlásil dokonce, že je na místě otázka, zda "nedochází ke zločinnému spolčení v dané kauze".

Od čtvrtka 25.3., kdy jsem do spisu nahlédl, do úterý 30.3., kdy byl spis kauzy Diag Human po čtrnácti dnech odkladů a zapírání rozhodců Kužela a Kindla odeslán Nejvyššímu soudu do Brna, do něj nikdo, podle všech dostupných informací, nenahlédl. Po celou dobu byl uložen na stejném místě. Lze se proto domnívat, že jediným, kdo mohl tento dokument ze spisu vyjmout, naskenovat a anonymně poslat redakci LN, byl Doc.Milan Kindl, nebo někdo, komu ho předal, nebo umožnil vyjmout ze spisu, naskenovat a poslat. Otázkou je kdy a proč.
30.3. v šestnáct hodin mně byl, údajně na přímý pokyn náměstka Šnajdra, odmítnut vstup na tiskovou konferenci v budově ministerstva k této kauze. V osmnáct hodin téhož dne dochází do Lidových novin onen anonymní email.

Pan Šnajdr se hluboce mýlí. „Zločinné spolčení“ je zastaralý termín, který se již v trestním zákoníku nepoužívá. Podle §129 Trestního zákoníku, zákon 40/2009 Sb., jde o „organizovanou zločineckou skupinu“. Tu zákon definuje jako „společenství více osob s vnitřní organizační strukturou, s rozdělením funkcí a dělbou činností, která je zaměřena na soustavné páchání úmyslné trestné činnosti“. Pan Šnajdr by proto měl velmi rychle jmenovat i ostatní členy této „organizované zločinecké skupiny“ a vysvětlit, v čem spatřuje „soustavné páchání úmyslné trestné činnosti“. Riskuje totiž přinejmenším osobnostní žalobu. Nebo že by za trestnou činnost považoval informování veřejnosti?

Podle článku a rozboru Barbory Osvaldové, předsedkyně Etické komise Syndikátu novinářů, zveřejněného v Britských listech 7.5.2003, „veřejný zájem je pro potřeby kodexu novinářské etiky něco, co může ospravedlňovat jednání, které by za normálních okolností etické nebylo“. Profesní kodex britské Press Complaints Commission obsahuje zvláštní oddíl "Veřejný zájem". Ten zahrnuje i – pro tento případ zcela exemplární - „ochranu veřejnosti před uvedením v omyl a to jak soukromou osobou, tak i organizací“. Britská komise navíc konstatuje, že "svoboda projevu je veřejný zájem sám o sobě".
Podle těchto zásad musí být ovšem jednáním ve veřejném zájmu dosaženo „pravdivé, ověřené a důvěryhodné informace“. A dále - „Aby mohl veřejný zájem na získání a publikování nějaké informace převážit nad standardy novinářské etiky, musí platit buď, že
1. se jedná o informaci o veřejně činné osobě, která bezprostředně souvisí s její veřejnou činností nebo s důvěryhodností dané osoby, nebo
2. se jedná o informaci (o komkoli a čemkoli), jejíž zveřejnění může mít závažný společenský dopad,
nebo platí i 1. a 2.
3. V okamžiku získávání a publikování informace se nedají vždycky posoudit všechny souvislosti na sto procent. Proto pro splnění bodu 1. i 2. stačí, když bude mít novinář při své práci "důvodný předpoklad domnívat se, že...".

Měl jsem více než „důvodný předpoklad“. Našel jsem šanci a využil v časové tísni jedinou dostupnou možnost. Moje řešení nebylo dokonce ani neetické. Jednal jsem ve veřejném zájmu, a proto jsem 1.dubna na zdejším blogu mohl napsat: „Autor je připraven dosvědčit, že desítky pořadačů spisu nejdelšího a potencionálně nejdražšího sporu, který Česká republika kdy vedla, byly v tomto období převáženy ve dvou velkých kartonových krabicích od ovoce a ve čtyřech látkových taškách. Spis není veden a není uložen v souladu s platnými předpisy. Stránky spisu nejsou od podzimu 2009 číslovány, a u řady pro vedení sporu důležitých dokumentů nejsou záznamy a doklady o datu a způsobu doručení. Existuje podezření, že řada dokumentů mohla být ze spisu vyňata, případně do něj nebyla založena. Spisem tak může být zásadním způsobem manipulováno“.

Od doby, kdy jsem před šesti lety pořádal (za honorář, jak oznámeno už v mojí knize) archív Diag Human, platí dohoda, že mám přístup nejenom k archívu, ale i k aktuální dokumentaci sporu. Vymínil jsem si tehdy, že stejné právo bude mít jakýkoliv novinář, který o to požádá. Za šest let se do archívních dokumentů kauzy podíval pouze dnes už zesnulý novinář časopisu EURO, Josef Michl. O aktuální dokumentaci sporu se v současné době zajímají dva, možná tři novináři. Proč je to důležité? Obě strany sporu se v roce 1996 dohodly, že bude veden výhradně písemně. Všechno ostatní, včetně velkohubých prohlášení prohlášení politiků, kteří už tolik let veřejnosti slibují, že stát už Diagu nezaplatí ani korunu, jsou tedy jenom předvolební plky. Bohumil Fišer, Marie Součková, Jiří Paroubek, Mirek Topolánek, anebo Marek Šnajdr….Mezi nezodpovědnými plky prvního a posledního ze jmenovaných, narostla škoda státu v tomto sporu především na úrocích o sedm miliard. Oni ovšem za nic nemohou, neboť jen „hájí zájmy daňových poplatníků…“

A když to nejde cestou práva, půjde to mocensky. A pokud se novináři opováží klást nepříjemné otázky, zaútočí se i na ně osobně. Zažívají to nyní na vlastní kůži i redaktoři pořadu Reportéři ČT, kteří prokázali propojení státem prosazeného rozhodce Kindla na rakouského prostředníka jedné z podivných offshorových společností, kterým mělo být tiše vyvedeno nejméně několik set milionů korun.

Dá se čekat, že nakonec po vší ostudě i rozčilený pan náměstek Šnajdr uzná, že finta s offshorkami nevyšla. Peníze, očekávané šíbry velkých politických stran a chlapci, kteří to zařizovali, tak nejspíš nedorazí. A tak se dělá kouřová clona, odvádí pozornost a hledá spiknutí. Jenomže to už tady všechno bylo. První, kdo ho objevil, byla už Marie Součková a tehdy poslanec a tajný ministerský poradce Zdeněk Koudelka. Nesmím zapomenout ani na tehdejší právní hvězdu Zdeňka Nováčka, mezitím odsouzeného za podvod. Spiknutí je kniha, kterou jsem o kauze napsal, stejně jako všechny moje články a blogy.. Spiknutí je v tom, že disponuji archivem věci i sporu o ni - a spikl jsem se k veřejnému informování o všech jejích aspektech. Spiknutí bylo v roce 2007 určitě i to, že jsem si s Ministerstvem zdravotnictví vyměnil řadu historických dokumentů kauzy, které jim v archívu chyběly. Spiknutí je především v tom, že píši i o lhaní a podvodech státních úředníků a politiků. Vždy je uvádím i se zdroji, kdykoliv možno s písemnými dokumenty, jejichž pravost je ověřena. Vždy vyzývám oponenty, aby je prostudovali, předložili jiné dokumenty a opravili mně. Stokrát jsem vyzval: „Najděte jediný dokument, který jsem zatajil nebo dezinterpretoval, a já to uznám a veřejně se omluvím“. Zatím se tak nestalo. Ani nejostřejší informace dosud nevyvolaly soudní řízení. Dotyční „obhájci zájmů státu“ nejspíš pochopili, že pokud jde o fakta, je nejbezpečnější mlčet – a do médií a veřejnosti vytrubovat o spiknutí….


Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy