Nejlepší Klausův projev

30. 10. 2012 | 10:15
Přečteno 7422 krát
V neděli 28.10. jsem byl na Pražském hradě ve Vladislavském sále po patnácté – pětkrát za V. Havla, desetkrát za V. Klause. A troufám si říci, že tento večer korunoval končící prezident svým doposud nejlepším projevem ve funkci. Především přesně a jasně pojmenoval několik základních neduhů celé soudobé západní evropské společnosti. K ní patříme a tudíž i nás tyto neduhy zavádějí do slepé uličky.

První z nich spočívá ve stále se zvyšujícím státním přerozdělování veřejných prostředků, které ovšem ve skutečnosti nejsou k dispozici a je třeba si je vypůjčit. Ukazuje se, že opravdová reforma poválečného tzv. evropského sociálního modelu a zejména důchodového systému je v Evropě politicky stále méně průchodná, mj. i díky demografickému vývoji. Roztáčí se tedy spirála deficitních rozpočtů, rostoucích veřejných dluhů a rostoucích nákladů na jejich obsluhu. Důsledkem je postupný úpadek pozice zadlužených států na finančních trzích a v mezinárodním ratingovém hodnocení, což má zase dopad na investiční přitažlivost i ekonomickou výkonnost té které země.

Dalším neduhem je pozitivistická víra ve všemocnost legislativy a její faktické vítězství nad „zdravým rozumem“, tedy přirozeným či zvykovým právem. Doslova každá „ptákovina“ si dnes vyžaduje reakci v jazyce práva, na úrovni národní i nadnárodní. To vede k neskutečnému zaplevelování právních řádů desítkami a stovkami parciálních právních předpisů, které právo pouze znepřehledňují, komplikují a radost z nich mohou mít pouze lobbisté či profesní a zájmové skupiny. Konečným důsledkem je také nárůst státní či úřední moci (tedy „objemu“ státu), která výkon stále rostoucích balíků práva musí zajištóvat.

A konečně se vytrácí role národního státu jako přirozeně vzniklého rámce občanské pospolitosti. Strůjci evropské integrace razí názor, že tradičně chápaný národní stát je kořenem všeho zla a musí být proto co nejvíce oslaben. Zcela opomíjejí liberalizační a demokratizační role národně emancipačních hnutí právě během 19.století, která se utkávala s autokratickými nadnárodními říšemi (což v našich podmínkách, kde leckdo chce být papežštější než papež, vede někdy až k převracení historie v podobě směšné a zcela nemístné adorace habsburského impéria jako jakéhosi modelového vzoru soužití národů). Národní stát a vědomí sounáležitosti s ním je tedy trvale oslabováno, aniž by to bylo nahrazeno nečím jiným. Občanská loajalita vůči nadnárodnímu celku, jako je EU, se totiž nedostavuje – na to je celá EU příliš umělou konstrukcí. V důsledku toho se ovšem vytrácí pocit občanství jako takového. I pokud bychom přistoupili na v současnosti oblíbenou charakteristiku části českých politických elit jako zkorumpovaných a vládnutí neschopných, pak řešením přece nemůže být odevzdání co nejvíce pravomocí na velmi vzdálenou a obtížně ovlivnitelnou úroveň EU. Věřit, že osvícení evropští politici či dokonce nějaký nadnárodní protektorát nám údajně povládne lépe, než to zvládneme sami, je naivní. Efektivnější je přece vyměnit tu politickou reprezentaci, s níž nejsme spokojeni, za jinou ve standardním demokratickém procesu na národní úrovni.

Nepochybuji, že osobní antipatie k V. Klausovi v některých kruzích vytvoří zase při hodnocení jeho projevu typickou pěnu dní, v níž se bude argumentovat ad hominem, nikoliv k věci. Pěna dní však opadne. Problémy, které Klaus vypíchl, zůstanou. A každá další politická garnitura ČR, jedno jakého zabarvení, se s nimi bude muset umět vyrovnat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Salmiaková pastilka napsal(a):

Ne je mi jasné, že Zahradila zrovna korupce netrápí...:)
30. 10. 2012 | 10:19

Jarda napsal(a):

Neměl jsem potřebu poslouchat projev člověka, který v této zemi "zhasnul" a započal rozkrádání tohoto státu ve velkém.
30. 10. 2012 | 10:38

jozka napsal(a):

Je dost mozne, ze ten projev byl nejlepsi. Nic to ale nemusi vypovidat o tomhle projevu jako spis o tech predchozich :-)
30. 10. 2012 | 10:38

myrta napsal(a):

Jak jinak pane Zahradil,že?Co od vás můžeme čekat,že?
30. 10. 2012 | 10:41

Mokrý J. napsal(a):

Zahradník lobuje za Klause, ale ten už brzy bude v (politickým ?) důchodu a na Hradě někdo jinej (Zeman ?).
Stejně se divím modrejm, že se nestydí tady prezentovat po tom, co se stalo : nejdřív nechali po totalitním způsobu zavřít doktora Ratha (dodnes ve vazbě bez soudu, to když se stane někde v zahraničí, tak řveme, co ??), a pak stejně projeli krajský i senátní volby na celou čáru ! Ještě si stačili vymyslet "aféru" s komunistickým "věšením pravičáků" (která připomíná zapálení Reichstagu, taky aby to bylo na koho svést) a jdou s tím na kongres před tváří národa !
30. 10. 2012 | 10:44

siven napsal(a):

Slyšeli jste slovo boží. Amen.

Už jen 128 dní ve fukci. Ufff...
30. 10. 2012 | 10:48

resl napsal(a):

Že se nestydíte Zahradile, hradní zloděj vám neustále haní unii, vašeho zaměstnavatele, a vy se nezvednete a nevytknete mu to. To je tím, že vás nemohou vyhodit, neboť ctí pravidla. Váš zlodějský guru nemá o žádných pravidlech ponětí a tak štve proti EU. Ne že by věděl co provádí, nebo chystá provést, to jej nezajímá, stejně jako jej nezajímají občané. To je proto, že se v unii rozhodli s tímto hádavým, ješitný monstrem, které se pouze vystavuje kamerám tv, nebavit a ignorovat jej. A to je jediné, co si ta hmota s hedvábným, pionýrským šátkem zaslouží.
30. 10. 2012 | 10:49

Alna napsal(a):

to salmiakova, Jarda, jozka, myrta

Co má obsah Klausova projevu společného s tím, že Zahradila trápí/neprápí korupce, ža Klaus "zhasl", nebo jaké byly jeho minulé projevy ?

Kdybyste se dokázali podívat na projev nezaujatě, asi byste dali Zahradilovi za pravdu. Myslím, že ten projev je srovnatelný s tím, kdy Havel říkal, že naše země nevzkvétá.

V Klausově projevu fakt nebylo mnoho momentů, se kterými by se dalo nesouhlasit.
30. 10. 2012 | 10:50

David napsal(a):

"...Ukazuje se, že opravdová reforma poválečného tzv. evropského sociálního modelu a zejména důchodového systému je v Evropě politicky stále méně průchodná, mj. i díky demografickému vývoji...."

---

Prosím už přestaňte strašit s tím demografickým vývojem!!!

Je to sprostá lež, že právě důsledkem demografického vývoje je postupný úpadek.

Bez práce bylo v červnu v EU podle Eurostatu 25,112 milionu lidí, z toho 17,801 milionu v eurozóně. V meziročním srovnání se počet nezaměstnaných v EU zvýšil o 2,165 milionu a v eurozóně o 2,024 milionu osob.

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=753159

Úpadek je způsoben tím, že celá EU společnost je založena na lžích, podvodech a krádežích!!!

Na druhou stranu souhlasím, že:

"...řešením přece nemůže být odevzdání co nejvíce pravomocí na velmi vzdálenou a obtížně ovlivnitelnou úroveň EU..."
30. 10. 2012 | 10:50

Pavel13 napsal(a):

Dosud nejlepší, dosud. Nejlepší bude ten poslední ve veřejné funkci.
30. 10. 2012 | 10:55

Vladimír Hrubeš napsal(a):

myslím, že je tragédií, že se europoslanec Jan Zahradil může pohybovat v evropském prostoru za veřejné peníze
30. 10. 2012 | 11:02

kelt napsal(a):

Od Zahradila se nedalo nic jiného čekat.
"V práci"t.j.při zasedání evropského parlamentu loví v přímém TV přenosu holuby ze svého nosánku,pak následuje ochutnávka a výsledkem jsou články tohoto typu.
Soukromý zaměstnavatel by ho na minutu vyhodil.
30. 10. 2012 | 11:05

ld napsal(a):

Autor trošku nechtěně poodhalil svůj přínos pro společnost; absolvoval 15 hradních rautů. Vypadá to na jedno z čelních míst. Už jej nepředstihne ani Falbr, který na svých šmatlavých nohou ani nedojde ke švédským stolům - vstříc k nim se nechá vozit autem. A setrvá právě tak dlouho, kdy je vše zdarma. To jsem viděl na vlastní oči.
Možná se ale o průlom pokusí Křeček. Vždyť nedávno usiloval o 6/ti letý mandát senátora, byť má takřka 74 let. Proč tedy nepobýt u koryta, když jsou laskominy vždy čerstvé, v dostatku, za tak titěrnou činnost?
Nezbývá než odplivnout si, a autorovi odpovědět k nadpisu: Protože byl poslední!
30. 10. 2012 | 11:09

PB napsal(a):

Vy tam z Brusele také všemu rozumíte ...
Pokud jste ODS jako ten ... (píp), tak nečekáme nikdo, že byste mu něco vytkl.
Užívejte přemrštěného platu a do skutečných problémů skutečných lidí se nepleťte.
Dejte si na dalším rautu jedno za mě. Já už teď počítám každou minci, zatímco jiní se mohou přežírat ...
30. 10. 2012 | 11:13

Xury napsal(a):

V jednom se Zahradil každopádně strefil. Z 13 příspěvků jsou jen dva k věci a z toho jeden jen stručně souhlasný. Zbytek jen osobní napadání. Nato, že se tu levičáci kasají svou vysokou inteligencí nic moc.
30. 10. 2012 | 11:14

tož asi tak napsal(a):

kelt

:-) :-) :-)

Děkuji, zpříjemnil jste mi den.
30. 10. 2012 | 11:15

Antonín Hrbek napsal(a):

Je velmi těžké, když někdo hlásá, že

"Vše, co je se státem spojeno je, je dnes a denně zpochybňováno a zesměšňováno médii a na ně napojenými intelektuálskými a lobbistickými skupinami lidí, kteří nejsou svázáni s žitím a každodenní poctivou prací v produktivní sféře ekonomiky"

a přitom je sám intelektuál hojně využívající média k prosazování svých názorů a nikdy se neživil každodenní poctivou prací v produktivní sféře ekonomiky.
30. 10. 2012 | 11:24

Maximus napsal(a):

Už jsem se do V.K. párkrát navezl, zejména v souvislosti s jeho působením ve vysokých státních funkcích v první dekádě budování rozvinutého kapitalismu české verze, kterou nám mimochodem asi všichni v Evropě "závidí", nicméně musím konstatovat že snad každý člověk má své pasíva a pozitiva v činnosti které dělá. V.K. má a přinesl určitě jistá pozitiva ve vztahu k EU, které rád a dobře nastavuje zrcadlo reálného obrazu a někteří EU politici se zajíkají doslova vzteky. Jde o to, že myšlenka společné EU je skutečně vznešená a moderní, ale skutek, utek´. Vše šlo zcela jinou cestou a ne zrovna tou správnou. Na pozadí toho, že když si zjistíte jisté zákulisní skutečnosti o tom kdo, jak a kdy toto celé monstrum prosazoval a co za tím vším je, zjistíte nakonec, že V.K. má v názorech na EU dost pravdy. EU je nyní ovládána penězoměnci zejména z jisté party, která v pozadí vládne světu a pomalými kroky jej deformuje ke svým představám. Tito lidé jsou dnes neskutečně mocní a mají v nejvyšších patrech své slouhy, politiky v zemích EU a ve správních orgánech EU, mají pod kontrolou přes peníze 95% médií a mají pod kontrolou celá bankovní a finanční systém euroatlantického prostoru. Rovněž kontrolují vývoj všechn událostí ve světě a jsou v pozadí všechn konfliktů. Zajímají je jen finance, moc, zdroje energií a surovin a nadvláda nad celým světem. To, že nemluvím do větru můžete vysledovat v tom jak se chovají západní vrcholní politici ve vztahu k problémům jižního křídla EU a zejména Řecka. Zachraňují investované půjčené peníze banksterů tím, že tam do těchto zemí doslova lijí peníze z rozpočtů států Eurozóny a potažmo přes MMF i celé EU a tedy vlastně peníze občanů dávají banksterům, místo aby je nechali zbankrotovat. Je to jasný důkaz toho, že si s EU tito lidé dělají co chtějí, všchno zaplatí obyčejné lidé. Stojí za zmínku, že ti nejvyšší z této party ani nejsou uvedeni v seznamu nejbohatších lidí světa, oni se tam nevešli, jsou tak bohatí, že třeba Bill Gates by jim možná mohl dělat tak řidiče....
Mějte se a věřte tomu, že kolem peněz se neděje nic špatného, lidi přece nekradou, jen jedna parta si jich může vytisknou kolik chtějí!
30. 10. 2012 | 11:37

jozka napsal(a):

a o tom, ktery prispevek je k veci rozhoduje Xury :-)
30. 10. 2012 | 11:50

jiri napsal(a):

A co takhle trochu empatie s vyznamenanými - pane presidente!? Je opravdu nutné zneužívat této události - ocenění občanů státu - pouze k osobnímu exhibování? To si všichni TI, kterých si je opravdu třeba vážit, nezasloužili. Možná by bylo lépe hovořit především o nich a ne o SOBĚ.
P.S. Staro (nová) ostravská věrchuška ocenila Dolores Šavrdovou, vdovu po signatáři Charty 77, člověku, který zemřel na následky věznění v bolševickém vězení, medailí za zásluhy o demokracii. Cha Cha. Im memoriam - pochybuji, že by si ji šla převzít. Trapnost na trapnost.
30. 10. 2012 | 11:52

Petr. napsal(a):

Tak teda nevím pane europoslanče,
s kým zrovna jste. Jste příznivec pana presidenta, nebo p.Nečase což je protipól pana presidenta a Vy ho volíte a bouřlivě tleskáte každému jeho slovu, nebo jste Topolánkovec, kterého jste v době jeho vlády také fanaticky podporoval?
Nebo z Vás to bruselskostrasburské nebe udělalo tvárnou figurku, bojící se o své nadpozemské prebendy, jaké nemají ani ropní šejkové?
30. 10. 2012 | 11:57

MartinO napsal(a):

Maximus, něco ohledně vaší diagnózy:

Hlavní důvod pro bezmeznou víru je ale podle odborníků psychologický a souvisí se selektivním vnímáním a kognitivní disonancí. Zjednodušeně řečeno: veškeré následné důkazy a informace jsou poměřovány (a to i nevědomě) různým metrem, podle toho, zda podporují či vyvracejí předem vytyčený názor. Pěknou ukázkou je film Loose Change, jehož autoři jsou dokumentaristům BBC schopni přiznat, že řada důkazů v prvním filmu neodpovídala realitě, ale že to nic nemění na tom, co chtěli dokázat. Jsou přesvědčeni, že důkazy existují a že je najdou, když budou pečlivě odmítat "informace podvržené", tedy ty, které s jejich závěry nesouhlasí.

Má diskuse cenu?
Podle profesora Abolhassana Astaneha nemá obvykle racionální diskuse o konspiračních teoriích žádný výsledek. "Konspirátoři jsou nesmírně zanícení. Poté, co jim důkladně ukážete, že jejich konkrétní teorie zkrátka nemůže v žádném případě odpovídat faktům, jen obrátí a přijdou s novou, která podporuje jejich původní záměr. Je to kruhová diskuse bez konce."

Konspirační teorie dávají zastáncům jasný návod pro výklad jinak složitého postmoderního světa. Je téměř nemožné vyvrátit je racionálními argumenty, povyšují selektivní vnímání na umění.


Dalším motivem může být zbavení se zodpovědnosti: pokud jsou zde ohromné skryté organizace ovládající náš život a každý jeho aspekt, znamená to, že jsme méně zodpovědni za to, co děláme my. V postmoderním světě, kde už žádné velké příběhy nepůsobí tak silně jako před několika staletími, je víra ve velkou konspiraci svým způsobem přitažlivá a úlevná. Jde o příběh, který připisuje jasný smysl událostem, které jinak smysl nedávají.

"Žijeme ve světě plném úzkosti. A myslím, že hlavním důvodem této úzkosti je, že nevíme, komu důvěřovat a v co věřit," říká scenárista Frank Spotnitz. "Je velmi přitažlivé přijmout nějakou velkou konspirační teorii, protože je to jako kouzelný klíč, který všechny ty kousky slepí dohromady. Otevře dveře a vy najednou víte: aha, tak tohle se děje. Ještě že to vím. Taková úleva. Úzkost kupodivu poleví. A nezáleží na tom, jak podivná nebo znepokojivá ta konspirační teorie je. I tak je to jasná odpověď ve světě, který mnoho jasných odpovědí nenabízí."

Zdroj: http://technet.idnes.cz/11-zari-konspiracni-teorie-wtc-spiknuti-d9j-/tec_technika.aspx?c=A110905_161248_tec_technika_pka
30. 10. 2012 | 12:03

marxík napsal(a):

Maximus
Kolego, vzhledem k tomu co jste výše napsal jsem docela na rozpacích, když o uvedeném systému dovedete zároveň mluvit jako o svobodném a demokratickém.
Už delší dobu u vás pozoruju jistou rozpolcenost, která si může buď sednout nebo se naopak vyhrotit.
Pro druhou možnost existuje i číslo diagnozy a to bych vám nepřál.
30. 10. 2012 | 12:03

roman napsal(a):

Taky si myslím, že projev to byl výborný. To se Klausovi musí uznat. Ale zároveň také tak provokující. Může se někdo divit, že napětí u některých lidí roste?
30. 10. 2012 | 12:07

dříve čtenář napsal(a):

Pěnu dní jsem četl. Je tisíckrát zajímavější než projev i blog.
Odtrženost politiků od reality je obří! Nadřezenost finanční oligarchie je ještě větší!
30. 10. 2012 | 12:12

Maximus napsal(a):

marxík

Nemějte o mě starost, mohu Vám sdělit sladké tajemství, svět není černobílý a veškeré dění je střetem zájmů různých lidí či skupin a ty zájma jsou někdy dost protichůdné. Jen prosťáčkové mají ve všem jasno. Myslím si, že za ta léta praxe a studia informací mám ve všem dnes celkem dobrý přehled o tom co se kolem nás a i za humny děje a není to žádné dobré zjištění. My lidé jsme byli vždy vždy prevíti a osobovali jsme se druhého omezovat, využívat nebo dokonce znásilňovat.... Ale závidím Vám tu nadřazenost a jistotu, že můžete o někom se s despektem vyjadřovat a ani neznáte spoustu souvislostí.
Pěkný den!
30. 10. 2012 | 12:21

Maximus napsal(a):

MartinO

Vy jste další chytrák,který si myslí, že tam kde je množství peněz nebo dokonce je možnost tisknout z ničeho a ještě o celém dění rozhodovat, tak že ten dotyčný či skupina dotyčných bude nestranná a nebude na tomto stavu profitovat. Svatá prostoto, kde to žijete, Váš svět spravedlivých bankéřů a finančních akrobatů a spravedlivých politiků co myslí na dobro občanů..... Vy jste se opravdu povedl Vy naivo!
Takový naivní truhlíky oni potřebují!
Přeji Vám pěkný den!
30. 10. 2012 | 12:26

Theo napsal(a):

Autore,

jste jediný, kdo si to myslí. Teď si jen vybrat, jsem-li tak omezený, nebo tak ojedinělý? Asi vím, co si vyberete?
30. 10. 2012 | 12:29

Maximus napsal(a):

Ještě jednou pro naivní truhlíky typu MartinO a marxík.

Uvedu Vám transparentní příklad. Řecko si díky svým populistickým politikům zleva i zprava žilo dlouho nad poměry a zadlužilo se tak, že to nemůže v reálném čase (100 let) splatit. Západní banky jim rády půjčily peníze a nyní když se ukázalo, že peníze nemohou dostat zpátky, tak místo, aby ostrouhaly vč. penzijních fondů, tak si peníze berou z kapes daňových poplatníků ze zemí EU. Tyto země jim totiž peníze zapůjčují i s vědomím, že to nemohou dostat zpátky, ale banky se dostanou, alespoň k části svých peněz, místo aby nesly za svá špatná rozhodnutí zodpovědnost! Je to jasné napojeníé polituiklů a banksterů a vše na úkor obyčejných lidí a občanů EU, kteří vytváří svou prací rozpočty těchto zemí.
30. 10. 2012 | 12:33

ondráš napsal(a):

Pane autore, sobectví a arogance jsou vaším a páně Klausovým náboženstvím, to víme už dávno. Kdyby civilizace byla určována těmito lidskými vlastnostmi, asi byste zde oba vůbec nebyli. Pravděpodobně by tu už dávno byla poušť.
30. 10. 2012 | 12:35

MartinO napsal(a):

Maximus:
To je náramně hezký příklad. A teď mi vysvětlete proč se "banksteři" tak usilovně snaží dostat aspoň k části svých původních peněz, když si dle vašich vlastních slov můžou vytisknout nových peněz kolik chtějí. Není jednodušší si prostě přiklepnout 3 nuly na počítači? Udělejte si v těch vašich přihlouplých teoriích jasno ať se aspoň vzájemně nepopírají. Vaše čtení blábolů na konsp. serverech typu zvedavec.org, freeglobe.cz atd. atd. nazývat "studiem" je už vážně silná káva :-D
30. 10. 2012 | 12:53

JenTak napsal(a):

Cituji: "První z nich spočívá ve stále se zvyšujícím státním přerozdělování veřejných prostředků, které ovšem ve skutečnosti nejsou k dispozici a je třeba si je vypůjčit."

Tak jako důchodový účet v roce 1993, který si Klaus vypůjčil a nikdy důchodcům nevrátil?
30. 10. 2012 | 12:58

šašek z Jihlavy napsal(a):

Maximus
Pane kolego, myslíte, že ti baziliškové z Bildrbergu mají na svědomí i hurican Sandy, aby mohli ovlivnit prezidentské volby v USA? Jestli jsou tak neskutečně bohatí, jak naznačujete, nic není nemožné. Třeba mají uprostřed Atlantiku obří generátory, které ve vhodnou chvíli spustí a je po kampani, miliardy fuč a výsledek nejistý. Jestlipak něco chystají i u nás? Očekávám silné turbulence 17.listopadu a proto pomýšlím na krabičku (spíše truhličku)poslední záchrany. Vedle žvance tam bude místo i na pár lahvinek něčeho ostřejšího, aby se naplnilo rčení mého dávného kolegy, že je hanba vystřízlivět. Už se těším na jaro - bez Klause i Zahradilů, Kalousků a jiných drábků provozujících moc výkonou.

reCaptcha našeptává "nice"
30. 10. 2012 | 12:58

seriózní chlapík napsal(a):

Hergot Zahradil. Nejlepší projev? Oni maj snad pravdu. Ale uznaj, není to ošklivé najednout kopat do svého pána, když už je na odchodu?
30. 10. 2012 | 12:59

šebány napsal(a):

A nejhorší pane Zahradil je těch Vašich patnáct proflákaných let , ta nuda poslouchat Vaše bláboly a dívat se na Váš provařený obličej . Bylo to dlouhých patnáct let a doufám že to už brzy skončí.Snad moje jedenáctiletá dcera bude pohledu na Klause a Vás ušetřena.
30. 10. 2012 | 13:01

Xury napsal(a):

Pro maxima:
asi vám to bude málo, ale soukromí investoři už ostrouhali cca 70% hodnoty svých pohledávek. A navíc se spekuluje, že ještě není konec, protože budou muset jít dál a patrně něco odepíší i vlády.
30. 10. 2012 | 13:20

yorick napsal(a):

Pane Zahradile,
oslovovat vás a vést s vámi jakoukoliv debatu je ztrátou času, už jen proto, že je vaším idolem náš spoluobčan, který se doživotně ušpinil spoluprací s Stb, Rozvědkou a KGB a který, jak jste si jistě dohledal, dokonce i udával, a navíc užívá neoprávněně titul profesor. K tomu zajisté netřeba nic dodávat, alespoň pro občany se standardním IQ a politicky nepolarizované.
Teď stručně o vaší amorfní rozbředlosti. Abych se nepouštěl do zbytečných rozborů a nemarnil slovy, zkuste se podívat na charakter, který je zosobněn ve světové literatuře v postavě jistého Tartuffa (od nějakýho Moliéra). Poté přistupte k zrcadlu en face, abyste jej spatřil live.
S hlubokou neúctou já.
30. 10. 2012 | 13:21

ondráš napsal(a):

Mimochodem, těším se na den, kdy bude moc lidí jako jste vy či Klaus konečně neutralizována evropskou unií, tj. kdy maximum pravomocí přejde z vašich rukou do Bruselu. Už aby to bylo. Skončí vaše ODS-zlodějny, tunely a rozkrádačky státních peněz. Nadáváte na stát a přitom ho vaše strana a vaši kmotři rozkrádají ve velkém.
30. 10. 2012 | 13:26

český maloměšťák napsal(a):

Kdysi jsem znal kytaristu - leváka. Hrál ale na obyčejnou kytaru pro pravoruké, s posloupností strun tak jak je tomu běžné. Jelikožto byl ale stoprocentní samouk tak hrál pouze originální, své hmaty. Stoprocentní originál, něco jedinečného....úžasné !

Časem si ale na to člověk zvykl - a zjistil, že dotyčný hraje pouze jinou technikou...ale v podstatě dost tuctovým způsobem - jako kdekdo.
Navíc byl velmi nepřizpůsobivý - co se týče jeho sociálních návyků , tak s ním byly stálé potíže. Nafoukaný, všude byl, všecko znal, jen jeho názor byl ten správný...prostě moc oblíbený nebyl.

Tuším, že ani v cirkuse nakonec neuspěl.

Ale je už to dlouho.
Je tak docela možné, že z něj nakonec vyrostl docela dobrý traktorista nebo řezník.

Záleží vždy na stycích - s kým se dotyčný zná a jak umí známostí využít. Pak už jen stačí být ve správné době na správném místě..a i z levorukého kytaristy se může stát virtuoz volantu či řeznické sekery.
30. 10. 2012 | 13:40

Taoiseach napsal(a):

Jan Zahradil napsal(a):

"Efektivnější je přece vyměnit tu politickou reprezentaci, s níž nejsme spokojeni, za jinou ve standardním demokratickém procesu na národní úrovni."

Přesně tak. Začněme tím, že do úřadu presidenta ČR zvolíme někoho, kdo nikdy nebyl Klausovým komplicem.
30. 10. 2012 | 13:40

Jednání Veřejně Prospěšného Významu napsal(a):

JVPV - Nejlepší Klausův projev

Myslím si, pokud začne náš národ řešit spravedlnost v politické odpovědnosti za spáchané zločiny zvrácenou ideologií demokracie v provedení Klausovy moudrostrany, že nejlepší Klausův projev teprve přijde. Bude to jeho obhajoba ve věci velezrady českého národa stranou modrých ptáků a zavedení gangsterských metod do ekonomiky i politiky.

Obhajovala by ho možná nic nechápající modrá Mirka von Deutschů z Vysočiny, a dá se i předpokládat, pokud k tomu dojde, že mezi korunními svědky proti jeho zločinnému jednání, budou správně a včas narovnaní křiváci, Bémm, Bennda, Lannger, Maccek, Šnaijdr a nepochybně i Zahrradil.
30. 10. 2012 | 13:44

Taoiseach napsal(a):

Alna

Jste veselá kopa - :))))
"ten projev je srovnatelný s tím, kdy Havel říkal, že naše země nevzkvétá"
Maličký rozdílek by se našel v tom, že u Havla to byl jeho první projev po pádu režimu, zatímco u Klause poslední projev po cca dvaceti letech na vrcholu moci a před pádem té zkorumpované garnitury.
30. 10. 2012 | 13:45

Stela A. Sádlová napsal(a):

Ten, kdo oslabil náš stát není EU, ale ti, kteří umožnili jeho plíživou destrukci, se současným prezidentem v čele, který jen navázal na komunistické nešvary, zabalené do "pravicového" balicího papíru.
Vždy mě upoutával jeho povýšený úsměv, se kterým udílel řády a medaile, ten však v neděli byl nahrazen jiným, méně arogantním. I z jiných neverbálních projevů bylo patrno, že i Klaus se mění. Zda si však připustí své chyby, než bude postižen úplnou sklerózou, je nejisté.
Problémy, které nám všem Klaus způsobil, nám tu po něm zůstanou. Stejně jako zůstane jemu hořký pocit z toho, jak dopadlo jeho dítě v posledních volbách, kdy voliči, kteří nezůstali doma, většinou naznali, že komunisté nebyli tak hrozní, jako nynější vládnoucí garnitura.
30. 10. 2012 | 13:45

džon uzený bok napsal(a):

nesouhlasím s panem zahrdilem,
projev byl stejně vynikající jako všechny projevy pana profesora a emeritního člena B skupiny basketbalového týmu Vyšehrad, jehož odhalení, že není nic falešnějšího než džínová bunda a zeleninový salát je pravicový, nasměrovaly celé generace.
ještě že ho ten atentátník těma antiperlema nedostal...

long lajf vejslef klojs!
30. 10. 2012 | 13:50

Taoiseach napsal(a):

Maximus napsal(a):

"Řecko si díky svým populistickým politikům zleva i zprava žilo dlouho nad poměry..."

Příčinou řeckých potíží je (dlouho tolerovaná) korupce a (stále tolerované) neplacení daní. ČR byla zachráněna jenom díky tomu, že Pavka Bém nedostal Olympijské hry - Řecko ano.
30. 10. 2012 | 13:55

oranžáda obecná napsal(a):

když to tady tak čtu, tak vidím, že to nemůže dopadnout jinak, než blbě..... národ, který obsahuje sedmdesát procent primitivních bolševiků, nemůže dobře skončit.....
30. 10. 2012 | 13:55

Zbyněk napsal(a):

Na projev pana presidenta jsem se nemohl dívat, sál byl plný nagelovaných, omotýlkovaných stafážistů a jejich dam, to vše doplňené kroji všeho druhu a století. Pan Zahradil se otírá o monarchii, ale ta sláva se konala přesně v jejím duchu, byla to však pouze kopie. Panu prezidentovi to slušelo, zrovna tak jako když si přivydělává reklamou, ať již na lyže Völkl, nebo čínská elektrokola. Ještě jsem neviděl vrcholné představitele EU, ani prezidenta USA presentovat sportovní, nebo jiné oděvy označené firmou, což náš pan president běžně činí. Daní pan president příjmy, nebo je osvobozen?
30. 10. 2012 | 14:05

ld napsal(a):

Zbyněk?

"Daní pan president příjmy, nebo je osvobozen?"
No, něco odvádí do Kremlu, kvůli vázacímu aktu s KGB.
30. 10. 2012 | 14:17

mb napsal(a):

Zahradil volá po diskuzi ad rem ...

Zahradil pravdu dí: Dalším neduhem je pozitivistická víra ve všemocnost legislativy a její faktické vítězství nad „zdravým rozumem“, tedy přirozeným či zvykovým právem.

takže podle zvykového práva usekneme zlodějům za zlodějnu RUKU ...

už se těšim na záplavu bezrukejch ódéesáků ...

bezrukého Zahradila, bezrukého Klause ...

myslím že tak uspokojím Zahradilovo volání po přirozeném a zvykovém právu ...

pozitivního práva Zahradile je třeba se zbavit nicht wahr ?

tak si to Zahradile uží .... (j) ...
30. 10. 2012 | 14:19

oranžáda obecná napsal(a):

mb......nezapomeň s těma rukama ns DrRatha, Křišťála, Zgarbu, Kavana, Srbu......... trpíš asi selektivní pamětí.
30. 10. 2012 | 14:22

ld napsal(a):

oranžáda obecná,

tak se překládá váš nick, nebo je to sebeprezentace?
30. 10. 2012 | 14:23

von Taus napsal(a):

Brečel jsem dojetím... a nad Vámi také...
30. 10. 2012 | 14:24

mb napsal(a):

orandžáda ... pokud se shodneme na přirozeném a zvykovém právu, nebudu namítat nic ani proti amputacím zástupců čssd či jiných stran ... netrpím selektivní pamětí ... a zdravím ...

/ dal jsem akorát sežrat Zahradilovi jeho vlastní dávky ... /

podobně bych mohl napsat že je Paroubek prase, když nazve soudce prasetem, ale nenapíšu to, protože to odporuje pravidlům na aktualně cz ...

zdravím ...
30. 10. 2012 | 14:26

oranžáda obecná napsal(a):

mb....... copak ti Zahradil provedl ??? Vzal ti sociální dávky, či co ???
30. 10. 2012 | 14:29

mb napsal(a):

oranžáda ... na výzvu Zahradila, jsem diskutoval ad rem ... k věci ... takže se nebavíme o mně a o tom jak mi Zahradil bere sociální dávky ...

bavíme se na Zahradilovu výzvu o SPRAVEDLNOSTI ... A PRÁVU ...

a bavíme se o tom, zda upřednostňujeme právo zvykové, tribální, přirozené či pozitivní, napsané, psané ...

Zahradil volá po právu tribálním, zvykovém, přirozeném ...

no a já se těším na bezruké odeesáky ... chci aby Zahradil zakusil své vlastní dávky ...

pak taky budeme vláčet nepoctivce v koši ve Vltavě ...

a podobně ... to všechno bude ...

odstraníme prostě ten zbytečnej lidskoprávní a pozitivní balast a plevel ...

OKO ZA OKO ... ZUB ZA ZUB .... oránžáda ... ZNÁJEŠ ???
30. 10. 2012 | 14:43

mb napsal(a):

/ je možný že byl někdo smazanej za servíta ??? nebo je to jenom muj zrakovej klam ? /
30. 10. 2012 | 14:49

vasja napsal(a):

Tohle mi připomíná každosobotní bolševickej mejdán na ČRo 6, Volejte šestku :-))
Kerej z vás, levounci, je prrrrofesor Rrrricharrrd Rrrrichrrr z Dejvic a Janíček z Brna? Jen se přiznejte.
30. 10. 2012 | 14:56

mb napsal(a):

nejlepší Klausův řiťolezec
není to žádný hololebec
není to ani žádnej Hájek
básnící o vyhnání hada z ráje

včil je to jakýsi Zahradil
pohled má pevný, i dost sil
platí ho EU, on ji však haní
což jsme si u čerta nedali na ní??

chce pouze právo přirozrnné
chce též jen metody hrubozrnné
výsledkem bezrucí zástupci ó dé es
co včera vymyslel, to ho žere dnes ...

pes ...
30. 10. 2012 | 15:04

vasja napsal(a):

mbéčko,
žebyste neměli ve škole psychologa? :-)
Nemyslete pořáde na Klause a občas jukněte holkám pod sukni. Přídete na jiný myšlenky.
30. 10. 2012 | 15:07

mb napsal(a):

/ vasja, jsem rád, že se vám básnička líbila ... :-) /
30. 10. 2012 | 15:09

... napsal(a):

Dva zajímavé ohlasy na Klausův projev - analýzy:

http://www.blisty.cz/art/65773.html

http://www.denikreferendum.cz/clanek/14236-nekolik-poznamek-ke-klausovu-projevu
30. 10. 2012 | 15:17

ld napsal(a):

vasja 30. 10. 2012 | 15:07,

:-)
30. 10. 2012 | 15:20

vasja napsal(a):

mb napsal(a):
/ vasja, jsem rád, že se vám básnička líbila ... :-)
--------------------
Já jen abyste věděl, kolem čeho se svět točí:-)
30. 10. 2012 | 15:27

mb napsal(a):

dekuju vasja za upozorneni a radu ...

svět se točí/tyčí kolem očí/...

hezky den ...
30. 10. 2012 | 15:30

hovorka11 napsal(a):

Klaus říká hlouposti, píše slovenský deník

Projev českého prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa rozhněval komentátora slovenského deníku Sme natolik, že neváhal označit slova českého prezidenta za hlouposti. Komentátora k tomu vedlo označení státu, který vznikl v roce 1918 za „český stát“ bez zmínky o Slovácích.
------------------------

Klaus nezná ani historii našeho státu, slováci mají naprostou pravdu, že Klaus říká hlouposti a to se Zahradilovi evidentně líbí.
Těch hloupostí Klaus vypustil daleko více a možná by to stálo za rozbor jeho dalšího špatného a urážejícího projevu vůči lidem, které varuje před jejich vlastními názory, když se odmítnou bát je říkat veřejně.
30. 10. 2012 | 15:32

dareba napsal(a):

Zahradile, kdy vrátiš prachy za to nicnedělání. Tebe by měly hnát z Europy svinským krokem. A po dohnání nechat o hladu a žízni. Trepeš blbosti a nestydíš se brát za ty blbiny prachy.
30. 10. 2012 | 15:40

mb napsal(a):

ad napsal 15 17 ... Pehe se mýlí: Ve svém projevu sice Klaus tentokrát neukázal prstem na ty, kdo k negativnímu vnímání naši situace přispívají, ale z jeho nedávných výroků po chrastavském „atentátu“ víme, že vody kalí jacísi „rozeštvávači“. Bez nich by si možná lidé lépe uvědomovali, v jak materiálně skvělé době vlastně žijí.

... ukázal prstem ne nevládní organizace a na zhoubnost environmentalismu ...

v dalším však s ním souhlasím:

Místo toho se dozvíme, že „vše, co je se státem spojeno, je dnes a denně zpochybňováno a zesměšňováno médii a ně napojenými intelektuálskými a lobbistickými skupinami lidí, kteří nejsou svázáni žitím a každodenní poctivou prací v produktivní sféře ekonomiky a přesto na to mají čas a prostředky.“

Tento pozoruhodný výrok zasluhuje hlubší analýzu. Pan prezident nejprve sám zkritizuje stát coby nabobtnalý a slabý, načež zkritizuje ty, kdo stát zpochybňují. Jsou to podle něj navíc lidé, „kteří nejsou svázáni žitím a každodenní poctivou prací v produktivní sféře ekonomiky“. Že by myslel sám sebe?

... to jsem si přesně řekl ... nejdřív zkritizuje stát a hned potom kritiky státu ... tak je Klaus buď senilní nebo hloupý nebo obojí ...
30. 10. 2012 | 15:48

mb napsal(a):

Prezident by měl možný hlouběji přemýšlet o tom, proč jsou „představy“ občanů o politice u nás tak chmurné. Pokud se ani po třiadvaceti letech v nejvyšších funkcích nedobere pravdivé odpovědi, nezbývá než konstatovat, že skončí jako nejvyšší představitelé v bývalém režimu, tedy „jako kůl v plotě“. Vlastně už jím tak trochu je.

... kůl v plotě s 50% podporou / důvěru občanů státu ...

... no nekup to ...
30. 10. 2012 | 15:52

Glosator napsal(a):

Václav Klaus má PRAVDU ve všem. Neřekl ale celou pravdu, protože z toho by se jeho odpůrci pos*** a to tak že hodně. JEDINÉ, co může sjednotit Evropu je totiž odpor k multikulturaslismu, politické korektnosti, homosexualismu a militrantnímu feminismu a také uvědomnění si společných civilizačních kořenů PROTI imigrantům z Třetího světa.
Tedy odpore proti vedení EU a jeho NAHRAZENÍ zástupci "nacionalistů a populistů." Určitě mámě mnohem více společného třeba s Maďary, Portugalci či dokonce Rusy než s machometány ze Sůdánu nebo i Pákistánu ale také s Cikány!
30. 10. 2012 | 16:03

Cisarik napsal(a):

Zahradile,
ty take nevis kam patris, ono to je vlastne jedno EU nebo varsavska smlouva.
No a kvakat muzes klidne cesky, hlavne ze stimuje honorar a mame se dobre.
30. 10. 2012 | 16:05

Glosator napsal(a):

to David
Že demografický vývoj je hlavním problémem Evropy je jasné i žáku 5 třídy obecné školy. Není zajištěna prostá reprodukce obyvatelstva a už vůbec ne jeho kvalita! S nezaměstnaností neargumentujte, protože úbytek obyvatel např. znamená i úbytek spotřebitelů a tudíž pokles zaměstnanosti. Jedině mladí mohou též něco pozitivně změnit a také Evropu bránit. Bohužel, málokterý důchodce si přizná, že i když by ve válce padl, má to stejně za pár a tak nemá moc co ztratit.
Pokud by ovšem EU přestala "bojovat proti globálnímu oteplování" měla by dost peněz na řešení zadlužení. Z toto by se ovšem posr*** parazité, kteří se oteplenou ideologií živí a výrobci nesmyslů na ně napojených!
30. 10. 2012 | 16:12

Glosator napsal(a):

to Antonín Hrbek
1) Dal byste přednost našim "dělnickým" presidentům (Gottwald, Zápotocký, Novotný).
2) Klaus je inteligent, ne intelektuál. Pracující inteligence je komunistický název pro určitou skupinu povolání, kdežto intelektuál je diagnóza. Intelektuál se především vyznačuje absencí zdravého rozumu a hlásáním módních fantasmjagorií. Přikladem může být Roger Garaudy, který se "propracoval" od stalinismu přes reformismus až k militantnímu islámu a popírání holocaustu.
30. 10. 2012 | 16:20

argun napsal(a):

Pane Zahradile, souhlasím.

Čekal jsem, jestli někdo v té celostátání klausofobní hysterii sebere odvahu to říct nahlas. Tuším, že jste první. A tuším, že taky poslední. Po prvních větách z TV jsem z nedělního večerního langsámu rychle zpozorněl... A lehce mi zamrazilo. Divný pocit, který jsem při projevu politika zažil naposledy v roce 90. Byl to projev státníka. Škoda jen toho trapného úletu se stoletým výročím českého státu...

Embéčko, hezké. Jak dlouho jste tu poezii potil?

Xury, jak se vyvíjí statistika?
30. 10. 2012 | 16:23

Glosator napsal(a):

to mb
To co předvádí státy EU a po nich naši eurohujeři ve státních orgánech je skutečně hrůza.
ALE představy intelektuálů jako je Keller se svými "venkovskými komunami" ve stylu Pol Pota ("bioregiony s několika desítkami tisíc obyvatel, kteři se budou věnovat fyzicky náročnému zemědělstvi"), Kohák, podle nějž má život člověka stejnou cenu, jako život zvířete, nebo Bělohradský, podle nějž by měl západ odzbrojit a nechat si vládnout diktátory z Třetího světa je jěště něco o dava řáda horšího.
30. 10. 2012 | 16:27

mb napsal(a):

glosator ... může být že máte pravdu ... co takhle představy Cílka ... ?

zatim, argun .... to šlo/jde samo ... mrazí mě z toho že vás mrazilo

zatim ...
30. 10. 2012 | 16:32

Glosator napsal(a):

to hovorka11
Vzhledem k tomu, že Slováci při každé příležitosti Čechy podtrhli a ze společného státu utekli (1939, 1969 (o této zradě se v Česku ze slušnosti mlčí, ač to připomenul svého času tuším Mikloško) a pak po r. 1989) nedomnívá se Klaus možná, že Slováci bývalé Československo považují za svůj stát. R. 1992 se o tom přesvědčil z první ruky. Např., když Mečiar a Kňažko přijeli do Prahy a na auto si dali značku "SO," patrně nevěděli, že tuto značku už má rezervováno Somálsko.
Jinak, proti Slovákům jako lidem nic nemám, naopak "když se pohádali naši páni, nemusíme se pohádat my."
30. 10. 2012 | 16:37

bob napsal(a):

na zápisky z cest nemá nic:-)))
30. 10. 2012 | 16:38

muromec napsal(a):

Glosátor
Zajímavé, že za socialismu jsme o jakémsi problému zvaném "zlý demografický vývoj" vůbec neslyšeli. Lidé se brali, množili, vydělávali méně peněz za méně práce horší kvality, ale vydělávali všichni tolik, aby to stačilo na klidný a spokojený život. Remcali jsme jako diví, to je pavda. Inu, byli jsme hloupí, a za hloupost se platí. Už aby byl konec světa, tohle už za nic nestojí a nikam to nevede. "Lepší konec s hrůzou nežli hrůza bez konce."
30. 10. 2012 | 16:38

PB napsal(a):

Xury, reagujeme na Zahradila a jeho inteligenci.
On svým výsměšným nulovým tématem napadá nás - my se k němu chováme stejně!
Je snad něco víc?
Tlačí na bruselském soczařízení, my tlačíme východněji.
Opravdu mě nenapadá, čím by mohl být tento příživník a nefachčenko zajímavý!
Můžete mi, Xury, KONKRÉTNĚ říci, ČÍM je Zahradil přínosem a ČÍM je přínosem tento blábol?
30. 10. 2012 | 16:44

jarpor napsal(a):

Theo napsal(a):
Autore,
jste jediný, kdo si to myslí.

Mýlíte se, pane/paní Theo.
Není jediný.

Argun napsal, že to byl projev státníka... takže to by byli dva... Za sebe dodávám - už jsme tři... a u toho počtu určitě to nezůstane...

Zkuste se s tím vyrovnat, že nemáte ve svém tvrzení pravdu.

Hezký podvečer
30. 10. 2012 | 16:52

argun napsal(a):

mb

To je mi líto, nechtěl jsem... Jo jo, z reality občas mrazí.
30. 10. 2012 | 16:52

Pavel13 napsal(a):

:Glosator
Ta definice inelekuála se mi moc dokonalá nezdá, zato ta diagnóza sedí přesně!
30. 10. 2012 | 16:55

reppop napsal(a):

Pane Zahradil,

moc Klausovy projevy nečtu. Tenhle ano. A jestli tohle byl skutečně nejlepší Klausův projev, pak je ten člověk úplně mimo realitu. Vladaři kdysi mívali na dvoře šaška. Jeho úkolem bylo upozornit vladaře, když se začal autisticky vzdalovat reálnému světu. Klaus má na hradě šašků hned několik, ale jejich výběrem - zdá se - opět jen prokázal, že žije mentálně v jiném vesmíru než většina obyvatel ČR. Vy jako "šašek, korespondent" nejste, zdá se výjimka. Musíte být v Brusela každopádně pro ostatní politiky velká atrakce - mimoň nejvzácnější (Amens rarissimus).
30. 10. 2012 | 17:13

jarpor napsal(a):

reppop

Soudím, že šaška potřebuje někdo jiný než "vladař". A ne jen jednoho... aby jej "nakopnul" do reality...

Hezký podvečer
30. 10. 2012 | 17:21

honolulu napsal(a):

Ja vas upozornuji na skutecnost, ze po odchodu vaseho presidenta do penze a odchodu z politicke sceny vase statni existence bude silne ohrozena. Kdo ho nahradi ? Hmmm?
On (Klaus) je abnormalne CHYTRY na vsechny podvratacke tahy, habadury a lumparny, ktere vetsina z vas nedokaze ani postrehnout a ne tak precist, na poli mezinarodni politiky.

Take jako dlouholety clen New Age vas informuji, ze on (Klaus) ma silne veliciny ve vesmiru, ktere mu pomahaji v orientaci. Proto je trnem v rektalu nekterych designeru "nove" Evropy. Ta "nova" Evropa zde uz nekolikrat byla a vzdy dopadla tragicky.
Nebudujte nove Hapsburske slataniny ! Budete v nich druhoradi a menecenni obcane.
30. 10. 2012 | 17:30

torp napsal(a):

to Honolulu:
"On (Klaus) je abnormalne CHYTRY na vsechny podvratacke tahy, habadury a lumparny, ktere vetsina z vas nedokaze ani postrehnout a ne tak precist, na poli mezinarodni politiky"

Např.ten podvraťácký tah,od EU ,kterou Klaus už tolikrát sepsul i přesto poslat ČR znovu peníze-právě 43 miliard.Tak posílá to zdejším pracujícím,nebo aby to zase utratila "lepší společnost".????? A pak zase jak je EU špatná.Dokola,únavné.
Jistě- EU má leccos nedořešené,a ne každý s tím musí souhlasit.Ale já u Klause začínám mít pocit,že jemu se odpouštělo mnohem víc než jiným,že všichni ho zahrnovali poctami předem,spíše než oprávněně až po výsledku.
Proč se divit,že každý chvilku tahá pilku--proč se podivovat úspěchu komuinistů ve volbách a někdejšímu úspěchu ODS nikoliv?
Já myslím,že problém ČR je spíše takový,aby se vůbec někdo našel,kdoby ČR z té bryndy ekonomické a odborné vytáhnul.Ať do toho přispěli KSČ ,V.Havel,V.Klaus,Topolánek,Nečas,ČSSD.Ekonomická čísla ukazují,že je třeba změna.
30. 10. 2012 | 17:47

honolulu napsal(a):

to Glosator 16:03
Pane moc pekne jste to vystihl. Chtel bych dodat, ze Portugalci jsou evropstejsi nez Spanele, krome Castilcu.
Portugalci jsou vlastne Markomane, kteri byli "premisteny" Rimany tam, kde nyni ziji od roku 400 A.D. +/-

Somalci a militantni Machometani napr. Pakistanci do Evropy vubec nepatri. Kulturne jsou neprijatelni vsude ve svete.

(Prominte, ze odbocuji - pouze pro zajimavost. Je zde chladno (jizni Florida) teplota v noci byla pouze 15 Celsius a ted je pouze 20. - To zde jeste nebylo. To asi ten hurican na severu.)
30. 10. 2012 | 17:50

argun napsal(a):

reppop

Být označen za bruselského Amens rarissimus je myslím veliké ocenění. Pan Zahradil vám pošle jako výraz díků automatického chlapečka, který vás počůrá, kdykoliv sdělíte světu moudro. Výborná prevence autismu.

Žít mentálně v jiném vesmíru než většina obyvatel ČR není nijak složité.

honolulu

Kdo ho nahradí, ptáte se - světoběžníku? Máme tu zájemců, že by naplnili autobus. Jisté je ale jen jedno - každý z nich bude horší. Prezident z autobusu.
30. 10. 2012 | 17:50

reppop napsal(a):

Mílý šašku Jarpore,

děkuji za nakopnutí, byť ne zrovna bůhvíjak vtipné. Obávám se ale, že byste mne musel zkopat do krve abych "dobrovolně" přijal pohled pana Klause na svět. A nebo aspoň totálně opít "těžkým francouzským vínem". Samozřejmě že někdy může mít jednotlivec pravdu a zástupy se mohou mýlit. Ale že by měl pravdu taťka prezident a mýlila se realita? To by byl panečku filosofický objev hodný např. pana Hájka z Hradu.
Doporučuji také svoje 2 za sebou jdoucí vstupy pod posledním blogem pana Peheho, které se taktéž týkají daného tématu.

Hezký článek o neoliberálech typu pana Klause měl před časem v Respektu taky Tomáš Lindner pod názvem Náš boj nekončí. Článek upozorňuje na to jak je Klaus vysoce hodnocen mezi americkými skalními neoliberály. Těmi, jejichž ekonomické fantasmagorie Nobelista P. Krugman nazývá "zombie teoriemi", tj. teoriemi, které sice škodí světu, ale "nelze je zabít", protože je tito veleduchové podporovaní zbohatlíky z celého světa neustále udržují při životě.
Viz např.: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2068784/krugman-o-zombie-ekonomicke-politice-v-evrope-a-paralyze-usa.html
30. 10. 2012 | 18:00

honolulu napsal(a):

Pane Torp, ekonomicka brinda je tak velka, ze nase nejvetsi mozky si s ni nevi rady. Zavinil ji Bush starsi socialnimi a globalizacnimi experimenty.
Cesti statnici se v tom vezli, aniz by si umeli predstavit nasledky.

U nas je 18-20 % nezamestnanost (jihozapad Floridy) a socialni inzenyri prerozdeluji nase penize lidem, kteri jsou na tom spatne. Moje predrazena community ma ted ve svem stredu FLOP HOUSE pro bezdomovce,
takoveho stylu v jakem zil Hitler ve Vidni na zacatku 20-stoleti.
30. 10. 2012 | 18:00

Maximus napsal(a):

MartinO

Máte to hodně popletené, vůbec nic nevíte o penězích a jejich tvorbě a jak se vytváří. Pletete si velké banky jako FED a ECB s komerčními bankami, těžké je se bavit s někým kdo nemá v tomto oboru alespoň základní znalosti.

Šašku z Jihlavy

Docela jste mě svým příspěvkem s reakcí na mě zklamal. Bilderberg Sandy a podobné kecy. Zatím jsem Vás měl za inteligentního člověka, ale teď jste reagoval jako malé dítě. Ale to se může stát, nikdo nejsme pořád ve formě.
Spousta lidí celému systému financí nerozumí a tak to rádi bagatelizují a zlehčují, problém ovšem je, že tam kde jsou peníze jsou a byly vždy podvody a švindly a tak to bylo vždy už odedávna. Jen hlupáci a naivové si myslí, že celá ta bankovní tlupa kravaťáků a teď myslím ty nejvyšší, je férová a že si nemůže nic dovolit. Opak je pravdou. Chce to jen jedno, hodně o tom si číst a srovnávat si informace do logických souvislostí. Pak se můžete dozvědět i hodně zajímavé věci.
30. 10. 2012 | 18:01

simr napsal(a):

KLaus i Zeman jsou spojeni de facto s jediným:privatizací.Klaus rychlostí,Zeman důsledností v ní.
Ale vidíme-li výsledek 10 let poté co,Zeman odstoupil roku 2003-jak je ekonomika ČR chabá.sestupná roku 2012 -pak by bylo naprosto nepatřičné jim oběma-Klausovi a Zemanovi přisuzovat gloriolu nadprůměrně chytrých lidí,natož geniálních.Samozřejmě jejich gloriolu vědátorů z Prognostického ústavu můžete zachránit tím,že budete házet bláto na všechny po nich:Špidlu,Paroubka,Topolánka,Nečase.Ale opravdu jsou všichni blbí a neschopní až na dva?
Dnes to vypadá na to,že víra v neoliberální samohyb zklamala a nikdo z jmenovaných nevyčnívá osobností nad (jejich?)průměr.
30. 10. 2012 | 18:08

babočka napsal(a):

Asi někomu v projevu prezidenta chyběla zmínka o korupci a státní zlodějně ohledně veřejných zakázek a dotací z EU. Jenže zlodějna nepatří do prezidentského projevu. Na zlodějnu máme policii. Je úžasné jací mezi námi dokáži byt chytří a stateční lidé, kteří dostali vyznamenýní. Je užasné, jací pitomci píší na internetu.
30. 10. 2012 | 18:11

dzivoj napsal(a):

Již dlouho se podivuji nad omezencem s nickem "Babočka".
Vysnad chcete,aby tady lidí tleskali a řičeli nadšením,z toho,že inflace je 10%,nezaměstnanost 8.4%,zastavil se hospudářský růst HDP,neroste zde poprvé v historii ČR vůbec produktivita práce,dluh narostl za 40 let o 41% HDP.Opravdu,Vy musíte být zvrácený člověk bez jakékoliv svědomí a úcty k životům druhých lidí.
Ultraegoista.Každému co jeho jest,pane,paní.Císaři císařovo.
30. 10. 2012 | 18:21

SuP napsal(a):

Rád se přidávám k argunovi i jarporovi. Taky mě ten projev zaujal a nelitoval jsem toho. I když bylo zřejmé, že kdo ho zaznamenal, aniž si ho poslechl, bude kušnit. A taky jo.
30. 10. 2012 | 18:39

Maximus napsal(a):

Trochu školení lidem co nic nevědí o penězích a všemu, co s tím souvisí......

Část 1/4:
Peníze mají potenciál naplnit jakýkoli pozemský účel a tak se stávají absolutním účelem. Peníze byly ustanoveny pro výměnu, ale úroky způsobují, jejích samoreprodukci. Proto tento způsob vydělávání peněz je velmi v rozporu s přírodním zákonem.“ Aristoteles
"Finance jsou uměním předávat peníze z ručky do ručky tak dlouho, až nakonec zmizí"
Robert W. Sarnoff (1918 - 1997)
Přinejmenším dvě století existuje podezření, že peníze a ti, kteří s nimi nakládají, mají velkou a snadno zneužitelnou moc. Ukažme si, jak málo se v posledních několika stoletích změnily základní principy obohacování.
Bankovnictví
Krátká exkurze do dějin bankovnictví
„Dovolte mi vydávat a řídit národní měnu a já se nebudu
starat o to, kdo píše zákony“ - Mayer Amschel Bauer, později znám jako baron de Rothschild (1790).
Chceme-li alespoň částečně pochopit, co se dnes děje, je dobré se podívat na dějiny bankovnictví.
I když v Číně bylo zaznamenáno použití peněz již v letech 618-907, jinde ve světě k němu došlo později. Kolem roku 1000 soukromí obchodníci v provincii Sečuán vydávali papírové peníze nazývané „jiao zi“. Protože však docházelo k podvodům, v roce 1024 emisi peněz převzala dynastie Song, jež jako první vydávala vládní papírové peníze. V Evropě první depositní banky vznikly v Benátkách v roce 1361, v Amsterdamu v roce 1609, a ve Švédsku v roce 1661, kde byly také vydány první bankovky v Evropě, ale bylo to až v Anglii, kde začala pozice bank nabývat dnešních rozměrů.
Vláda Anglie jako světové mocnosti začala na Threadneedle Street, kde vznikla Bank of England. Do té doby prakticky neexistovala budova banky nikde na světě a bankéři byly jen zlatníci, kteří půjčovali peníze a pronajímali místnosti pro obchod.
„Velký třesk“ nastal v roce 1694, kdy „zlatníci” oddlužili krále Williama III. z dluhů, které si nadělal válkou s Francií, a tím získali nebývalý respekt a moc. Stali se z nich bankéři a profitovali z ohromných objemů poskytnutých úvěrů, za něž ručilo největší impérium od dob Říma. Anglie by nezískala svoji moc a půjčovatelé peněz své zisky, kdyby s nimi král neudělal faustovskou dohodu v roce 1694, kdy oficiálně vznikla Bank of England, jež zajišťovala králi výměnou za právo půjčovatelů emitovat na kreditu založené peníze neomezený úvěr na válku. Od té doby se půjčovatelé začali nazývat „bankéři“. Ujednáním s králem Williamem dostali bankéři nejvýznamnějšího zákazníka - veřejné instituce - a také právo razit peníze jménem krále. Lidé ukládali zlato a stříbro ve vládou schválených bankách, jež dostaly právo dávat půjčky v objemu desetkrát větším, než uložené úspory a získávat úroky z těchto půjček.
A tak již v roce 1770 Sir William Pitt ve sněmovně lordů řekl: Něco je za trůnem většího, než je sám král“. Od té doby se „penězoměncům“ v Bank of England dostalo přívlastku „moc zpoza trůnu“. Od té doby až po dnešek se toho v tomto směru mnoho nezměnilo.
Kolem roku 1870 bankéři v Anglii zjistili, že platební bilance země se dostává do záporných čísel. Spásu hledali, kromě jiného, v rozšíření kreditního financování do dalších rozvojových oblastí. Kandidáty byly Rusko a Amerika. Do Ameriky byl v roce 1904 vyslán Paul Warburg. V roce 1911 získal americké státní občanství, jako zaměstnanec firmy Kuhn, Loeb and Company bankers. V Německu nechal svého bratra Maxe Warburga, jenž zastával vysokou funkci v hierarchii německého císařství. Paul se hned dal do jednání s bankéři, a v v listopadu roku 1910 spolu s dalšími zorganizoval skupinu, jež se sešla na Jekyll Islandu v Georgii na tajném jednání. Připravila zde návrh zákona na vznik toho, co později vešlo ve známost jako Federal Reserve Board (FRB). Tento návrh byl schválen americkým Kongresem 22. prosince 1913 v půl páté ráno, kdy mnoho kongresmanů již spalo, nebo bylo mimo. Ti, co byli vzhůru, ani nechápali, co vlastně schválili. Druhý den (23. prosince) president Woodrow Wilson návrh podepsal, a přitom prohlásil: "Stali jsme se nejhůře vládnoucí, nejvíce kontrolovanou a poníženou vládou v civilizovaném světě - již ne vláda svobodného názoru, již ne vláda z přesvědčení a hlasu většiny, ale vláda názorů a nátlaku malé skupiny dominantních mužů".
Pokr.
30. 10. 2012 | 18:40

MartinO napsal(a):

Maximus:
Člověče, co mám popletené? Vy sám jste napsal že "...všechno řídí a ovládá JEDNA skupina banksterů a penězoměnců kteří mají pod kontrolou CELÝ bankovní a finanční systém...". A hle, když jste se do toho zamotal a nevíte kudy kam tak mě obviníte, že nerozlišuju centrální a komerční banky? Znovu vám píšu, udělejte si ve vašich přihlouplých teoriích pořádek ať jejich nesmyslnost není tak do očí bijící.
Vaše znalosti o penězích a jejich tvorbě jste získal kde? Tipuju že "studiem" braku typu "Money as debt", "Zeitgeist" atd na youtube.
30. 10. 2012 | 18:40

Maximus napsal(a):

Část 2/4.
Tato historka způsobila, že v roce 1919, při podpisu paktu ve Versailles a St.Germain, Paul Warburg seděl v delegaci vítězů - a jeho bratr Max na straně poražených. Po jednání řekl britský předseda vlády Lloyd George:
„Mezinárodní bankéři smetli státníky, politiky, žurnalisty a právníky na jednu stranu a vydali své příkazy velitelským tónem absolutních monarchů“.
Počátkem 20. století začaly žezlo globálního impéria postupně přebírat Spojené státy americké. Již za pouhých šestnáct let po svém založení vyvolal FRB největší finanční krizi v dějinách. Nahradil totiž, podobně jako Anglie před více než 200 léty, peníze založené na úsporách penězi založenými na kreditu, a do deseti let musel odepsat největší bublinu v dějinách. Bankéři totiž půjčovali ne desetinásobek, ale až padesátinásobek u nich uložených úspor. Významným zákazníkem bylo poražené Německo, které muselo splácet reparace Anglii a Francii v dolarech.
Moudrý Roosevelt, který tento „horký brambor“ (bublinu) zdědil, věděl, že Wall Street a londýnské City jsou zkorumpované, a spekulacemi dovedou podvázat zdravý vývoj hospodářství.
V úvodním projevu 4. března 1933 řekl, (parafrázujíc činy Ježíše Krista):“Kupci utekli ze svých vysokých křesel v chrámu naší civilizace. Nyní můžeme chrám obnovit pro dávné pravdy. Rozsah této obnovy závisí od toho, do jaké míry budeme aplikovat společenské hodnoty, šlechetnější než jen pouhý peněžní zisk“. Pověřil proto ihned
dva kongresmany, Henryho Steagalla a Cartera Glasse, vypracováním bankovních zákonů, které vešly ve známost jako The Emergency Banking Relief Act a Glass-Steagall Act (dále G-S) I a II.
The Emergency Banking Relief Act zkonfiskoval soukromníkům zlato. Potvrdil tak, kdo ve skutečnosti vládne v zemi, tj. bankéři.
• První G-S zákon znovu předefinoval depozita a zahrnul do nich i vládní a komerční obligace. To byla změna oproti existující praxi.
• Druhý G-S zákon oddělil komerční a investiční bankovnictví. Investiční bankéři totiž měli tendenci proinvestovat i komerční deposita, pokud se k nim dostali, proto zákon zakazoval, aby jedna banka byla činná současně jako obchodní, investiční a pojišťovací. Tento zákon pomáhal uskutečnit program presidenta F.D. Roosvelta, známý jako New Deal.
Roosevelt tyto zákony podepsal 16. června 1933.
Wall Street pracoval 65 let, aby tyto zákony zlikvidoval, a povedlo se mu to v roce 1999 za vlády presidenta Clintona, na příkaz investičních bankéřů.
Je vhodné poznamenat, že i jméno Federal Reserve Board (FRB) je podvod, protože tento úřad není ani federální, jeho jméno je v telefonním seznamu mezi soukromými podniky, není ani reservní, ani board (správní rada). Je to kartel těchto šestnácti soukromých bank:
1 Citigroup Inc., New York, NY
2 J.P. Morgan Chase & Co. New York, NY
3 Bank of America Corporation Charlotte, NC
4 Wachovia Corporation, Charlotte, NC
5 Wells Fargo & Company, San Francisco, CA
6 Bank One Corporation, Chicago, IL
7 Taunus Corporation, New York, NY
8 Fleetboston Financial, Boston, MA
9 U.S. Bancorp, Minneapolis, MN
10 ABN Amro North American Holding Company, Chicago, IL
11 HSBC North America Inc., Buffalo, NY
12 Suntrust Banks, Inc., Atlanta, GA
13 National City Corporation, Cleveland, OH
14 The Bank of New York Company , Inc., New York, NY
15 Fifth Third Bancorp, Cincinnati, OH
16 BB&T Corporation
Pokr.
30. 10. 2012 | 18:41

Maximus napsal(a):

Část 3/4.
Toto je seznam bankovních institucí, které tvoří současný FED, ale skutečné majitele těchto soukromích
institucí najdeme na jiném seznamu deseti hlavních akcionářů FEDu):
THE ROTHSCHILDS – LONDON
THE ROTHSCHILDS – BERLIN
THE LAZARD BROTHERS – PARIS
ISRAEL SEIFF – ITALY
KUHN-LOEB COMPANY – GERMANY
THE WARBURGS – AMSTERDAM
THE WARBURGS – HAMBURG
LEHMAN BROTHERS – NEW YORK
GOLDMAN SACHS – NEW YORK
THE ROCKEFELLERS – NEW YORK
Síť vazeb těchto bank a jejích filiálek lze dohledat jinde.
Nespokojenost s prací FEDu stoupá a množí se návrhy je poslat “na smetiště dějin”.
Výše popsaným historickým vývojem však vznikl zavedený a dosti stabilní systém, jak je vidět z postřehů řady vlivných osobností během mnoha staletí.
Počátek 19. století:
„Jestli americký lid někdy dovolí, aby soukromé banky řídily emisi měny, nejprve inflací, pak deflací, banky a korporace, které kolem nich vyrostou, zbaví lidi veškerého majetku tak, že se jejich děti probudí, a budou bez domova v zemi, kterou jejich otcové dobyli“. Thomas Jefferson, 1809
Možná i pro tento jeho názor bylo na něj spácháno několik atentátů, ale měl štěstí, zpravidla zbraň vrahů selhala. To štěstí ovšem nemělo pár dalších presidentů.
Dvacáté století:
Mezinárodním bankéřům se povedlo udělat více než jen kontrolovat emisi peněz. Dnes oni ve skutečnosti vytváří peníze, přitom vzniká dojem, že jsou vytvořeny vládou. Tento ďábelský trik byl odhalen Sirem Josiahem Stampem, ředitelem Bank of England a druhým nejbohatším mužem Británie ve dvacátých létech. Když mluvil v roce 1927 na Texaské univerzitě „svrhl“ tuto „zápalnou bombu“, která ale zřejmě nikoho nezapálila.):
„Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho. Tento proces snad patří mezi nejvíce ohromující kejkle, jež byly kdy objeveny. Bankovnictví bylo počato v nerovnosti a porozeno v hříchu....... Bankéři vlastní zeměkouli. Vezměte jim jí a ponechte jím moc vytvářet peníze a oni škrtnutím pera vytvoří dostatek peněz aby si jí koupili zpět.... Vezměte jim tuto moc a veškeré bohatství, jako je moje, zmizí, ale pak tento svět bude lepší a šťastnější pro život... Ale když chcete být nadále otroci bankéřů a platit náklady svého vlastního otroctví, nechte bankéře vytvářet peníze a kontrolovat úvěry“.
Pokr.
30. 10. 2012 | 18:42

Maximus napsal(a):

Část 4/4.
Dvacáté století:
Mezinárodním bankéřům se povedlo udělat více než jen kontrolovat emisi peněz. Dnes oni ve skutečnosti vytváří peníze, přitom vzniká dojem, že jsou vytvořeny vládou. Tento ďábelský trik byl odhalen Sirem Josiahem Stampem, ředitelem Bank of England a druhým nejbohatším mužem Británie ve dvacátých létech. Když mluvil v roce 1927 na Texaské univerzitě „svrhl“ tuto „zápalnou bombu“, která ale zřejmě nikoho nezapálila.):
„Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho. Tento proces snad patří mezi nejvíce ohromující kejkle, jež byly kdy objeveny. Bankovnictví bylo počato v nerovnosti a porozeno v hříchu....... Bankéři vlastní zeměkouli. Vezměte jim jí a ponechte jím moc vytvářet peníze a oni škrtnutím pera vytvoří dostatek peněz aby si jí koupili zpět.... Vezměte jim tuto moc a veškeré bohatství, jako je moje, zmizí, ale pak tento svět bude lepší a šťastnější pro život... Ale když chcete být nadále otroci bankéřů a platit náklady svého vlastního otroctví, nechte bankéře vytvářet peníze a kontrolovat úvěry“.
President Kennedy se snažil situaci řešit svým výkonným příkazem ze dne 4. června 1963 ( Executive Order 11110, the AMENDMENT of EXECUTIVE ORDER No. 10289, as amended RELATING to the PERFORMANCE of CERTAIN FUNCTIONS AFFECTING the DEPARTMENT of the TREASURY). V podstatě šlo o to, aby soukromá instituce Federal Reserve Board nemohla účtovat federální vládě úroky za poskytnuté půjčky. Na základě tohoto příkazu vláda USA začala tisknout své bankovky, které byly v podstatě stejné, jen s tím rozdílem, že bankovky FEDu měly zelené pozadí s nápisem Federal Reserve Note a číslem, bankovky vlády měly červené pozadí s nápisem United States Note a číslem. Po vraždě presidenta Kennedyho byly vládou emitované bankovky staženy z oběhu). Možná, že někoho napadne souvislost s vraždou a omezením bankéřů a jejich FEDem!!!
21 století:
Finanční inovace posledních desetiletí možnosti bankéřů ještě podstatně zvýšily. Jde o to, že nyní celý, jak je vidět již historický proces, ovlivňují dvě věci:
• technický rozvoj informatiky, jež dovoluje pohodlně rozprostřít činnost na celou zeměkouli
• neoliberalizmus, jenž deregulací uvolnil pravidla pro tuto činnost
Důsledky popsal ekonom z New York University, profesor Nouriel Roubini, takto:
„Kterýkoliv movitý jedinec může vzít milion dolarů, jít za zdatným brokerem a finančními pákami zvednout tuto sumu třikrát; výslednou sumu čtyři milióny dolarů (vlastní milion plus třímilionový dluh) investovat do fondů, jež tuto sumu zvednou 3-4krát. Tyto prostředky pak investovat do zabezpečovacích fondů (Hedge funds), jež vezmou dané sumy a opět je 3-4krát znásobí a koupí velmi mladý kousek CDO (Collateral Debts Obligation) jež je sama zvednuta pákami desetinásobně. Nakonec tento řetěz kreditu z původního jmění 1 milion vytvoří stomilionovou investicí, z čehož 99 milionů je dluh (páky) a jen jeden milion tvoří vlastní jmění. Tak jsme dostali pákový poměr 100 ku jedné. Pak ovšem i malý, jednoprocentní pokles ceny finální investice (CDO) smete původní kapitál, a vytvoří řetězec požadavků na úhrady, jenž rozmetá tento dluhový domek z karet“.
To je to, co se dnes pokládá (kolabuje) a následně zachraňuje penězi daňových poplatníků.
30. 10. 2012 | 18:43

Desiderius napsal(a):

Ruský agent Pružinskij opět nezklamal.
30. 10. 2012 | 18:51

Maximus napsal(a):

Pro naivky typu MartinO, ale myslím si, že už tohle bude nad vaše síly to pochopit.

Jak vznikají a zanikají peníze?
Peníze (resp. peněžní zásoba, peněžní masa či peněžní nabídka) jsou veličinou, jejíž změny mnohé proudy ekonomické teorie chápou jako klíčový faktor určující změny cenové hladiny. Klasickým příkladem ilustrujícím tuto tezi je tzv. kvantitativní teorie peněz, kterou americký ekonom a statistik Irving Fisher (1867–1947) formuloval na základě rovnice směny.
Papírové dvacetikoruny mají vyšší hodnotu! ČNB připravuje vydání nového vzoru 1000 Kč bankovek Podle ní je součin peněžní zásoby a rychlosti obratu peněžní jednotky roven součinu reálného produktu a cenové hladiny. Při stabilní rychlosti obratu a konstantní velikosti produktu je tedy inflace přímo úměrná zvýšení peněžní zásoby. Ačkoliv v praxi – a zejména v krátkém období – většinou nelze tuto závislost v tak ideální podobě vysledovat, výzkumy ukazují, že v dlouhém období jsou změny množství peněz velmi významným činitelem vývoje cenové hladiny. Položme si tedy důležitou otázku: Kde, kdy a jakým způsobem peníze vznikají a zanikají? Problémy naší analýzy budou zkoumány hlavně z hlediska českého prostředí. Avšak s jistou mírou volnosti můžeme závěry aplikovat i na ekonomiku eurozóny, USA a jiných zemí s podobně koncipovaným finančním sektorem. V úvahách o podstatě vzniku a zániku peněz se neobejdeme bez přesné definice pojmu „peníze“. Ovšem určit, co do peněžní zásoby patří a co nikoliv, je pro centrální banky i akademiky tvrdým oříškem. Pro potřeby našeho článku budeme za peníze považovat dvě složky – oběživo a účetní peníze. Oběživem (hotovostí) rozumíme bankovky a mince, které drží veřejnost. Nepovažujeme za něj bankovky a mince v pokladnách obchodních bank a centrální banky. Účetní peníze jsou vklady nebankovních subjektů na běžných účtech u obchodních bank a centrální banky. Nepatří sem vklady státu. Tomuto vymezení peněz přibližně odpovídá peněžní agregát M1 definovaný Českou národní bankou, Evropskou centrální bankou i americkým Fedem. Nebudeme brát v úvahu jiné formy financí s nižší likviditou (např. termínové vklady), které se v praxi do peněžní zásoby obvykle počítají. Zůstatky na mezibankovních účtech neřadíme mezi peníze a označíme je, jak je v moderním bankovnictví zvykem, pojmem „likvidita“. Dále předpokládejme dvoustupňový systém s centrální (emisní) bankou a mnoha bankami. Pojmem banka budeme rozumět pouze obchodní, resp. komerční banku působící na daném území. Pro zjednodušení vylučme z našich úvah jiné, méně významné subjekty, jenž v ekonomice plní obdobnou funkci jako obchodní banky – např. spořitelní a úvěrní družstva. Nebankovní subjekty, které mají v bankách vklady, budeme nazývat klienty. Budeme brát v úvahu pouze mezibankovní platební styk uskutečňovaný přes clearingové centrum centrální banky. Ve skutečnosti mohou peníze vznikat a zanikat v různých měnách. My však budeme předpokládat jen jednu měnu a nebudeme brát v potaz přes hraniční finanční toky, konverze či swapy. Kvůli zjednodušení také pomineme záležitosti týkající se veřejných financí jako jsou sociální transfery, výběr daní, prodej vládních dluhopisů, úvěry poskytnuté centrální bankou státu aj. Vznik či tvorbu peněz budeme označovat synonymem „emise peněz“ a zánik peněz bude znamenat totéž co „stahování peněz“. Pro ilustraci konkrétních účetních případů v druhé části článku je využita účtová osnova podle knihy Rudolfa Balouška a kol. „Podvojné účetnictví v bankách“ z roku 2007. Pro názornost nebudeme využívat účty účtové třídy 3 (časové rozlišení, různé pohledávky a závazky aj.). V oblasti bankovnictví a měnové politiky jsou dodnes zakořeněny mýty. Mnoho lidí se domnívá, že peníze vznikají a zanikají výhradně v centrální bance. Také se docela rozšířil názor, že centrální banka emituje a stahuje peníze úmyslně v rámci své měnové politiky. Tyto představy můžeme prizmatem moderního finančního systému označit za naprosto liché.
Pokr.
30. 10. 2012 | 18:52

Maximus napsal(a):

část 2/3

Centrální banka nemůže přímo stanovit množství peněz v ekonomice. Nemá peněžní nabídku pod kontrolou. Má pouze možnost do jisté míry ovlivnit vývoj peněžní zásoby regulací úrokové míry a vykonáváním bankovního dohledu. Je též zodpovědná za emisi a stahování bankovek a mincí, jejichž množství v oběhu však, jak uvidíme dále, neurčuje. Peníze prvotně vznikají a zanikají v obchodních bankách v podobě účetních peněz. K emisi většiny peněz dochází, když banky poskytují nebankovním subjektům úvěry. Peníze se také tvoří při úročení vkladů a dalších závazků bank vůči nebankovním subjektům, při výplatách dividend akcionářům bank (pokud jsou to nebankovní subjekty), při výplatách mezd, odměn a tantiém zaměstnancům a členům statutárních orgánů bank a konečně při nákupech majetku a služeb bankami od nebankovních subjektů. Zánik peněz je spjat s opačnými činnostmi. Největší objem peněžní zásoby se stahuje, když nebankovní jednotky splácí bankám úvěry a úroky z nich. V menší míře nastává zánik peněz při prodeji majetku a služeb bankami nebankovním subjektům. Odchylkou od pravidla, že peníze vznikají a zanikají primárně v podobě účetních peněz, jsou případy, kdy dochází k okamžité hotovostní platbě i zaúčtování přes pokladní hodnoty. Jde kupříkladu o poskytnutí nebo splacení úvěru v hotovosti. Tyto úkony jsou dnes již málo četné a nebudeme se jimi dále zabývat. Tvorba a zánik peněz jsou ve všech případech výsledkem účetních operací založených na vztahu mezi bankami a nebankovními subjekty (klienty, zaměstnanci, akcionáři nebo členy statutárních orgánů banky). Jsou-li takové operace (kupříkladu výplaty dividend) prováděny mezi dvěma nebankovními subjekty, k tvorbě či zániku peněz nedochází – buď se peněžní prostředky pouze přelévají z jednoho účtu na druhý, anebo je mezi subjekty předána hotovost. Ke změně množství peněz nedochází ani při účetních operacích založených na vztahu mezi dvěma obchodními bankami. Poskytují-li si kupříkladu banky úvěr, přelévá se jen likvidita, přičemž její celkový objem v bankovním sektoru zůstává ceteris paribus konstantní. U operací založených na vztahu mezi centrální a obchodní bankou – typicky u repo operací, jež jsou hlavním nástrojem měnové politiky – se velikost peněžní zásoby také nemění, centrální banka jen ovlivňuje objem likvidity. Nyní musíme lehce poopravit dřívější tezi, že peníze vznikají a zanikají v obchodních bankách. I centrální banka může tvořit a stahovat peníze, ale pouze v případě, že provádí aktivity à la obchodní banka, tj. například poskytuje úvěr nebankovním jednotkám. Věnujme se nyní zevrubně konkrétním případům vzniku a zániku peněz. Jak jsme již uvedli, děje se tak primárně ve formě účetních peněz. Podívejme se na problematiku z hlediska českého bankovního účetnictví. Za klíčový můžeme označit účet 221 – běžné účty klientů. Tento účet představuje pro banku závazky vůči jejím klientům. Vznik peněz je spojen se zápisy na jeho závazkové straně (pravé straně D) a říkáme, že dochází ke kreditování účtu. Zánik peněz bývá naopak doprovázen zápisy na jeho aktivní straně (levé straně MD), což lze nazvat debetováním účtu. Účet 221 je pro banku účtem pasivním a zůstatek na něm musí být jen na straně D (nebudeme uvažovat výjimku v podobě kontokorentního úvěru).
Pokr.
30. 10. 2012 | 18:53

Maximus napsal(a):

Pokr. 3

Součet zůstatků všech účtů 221 v bankovním sektoru je roven objemu účetních peněz v ekonomice. A celkový objem peněžní masy minus součet zůstatků všech účtů 221 v bankovním sektoru se rovná objemu oběživa. Nelze pochopitelně říct, že jakákoliv změna na účtu 221 představuje vznik nebo zánik peněz. Odešle-li klient například určitou částku ze svého běžného účtu na účet jiného subjektu do jiné banky nebo vybere-li určitou částku ze svého běžného účtu v hotovosti, zůstává peněžní zásoba ceteris paribus konstantní. Peníze se toliko přesunou z jednoho účtu 221 na druhý, resp. změní svou formu. Uveďme si dva příklady poskytnutí úvěru jako nejrozšířenějšího způsobu emise peněz. Za prvé je klientovi poskytnut krátkodobý úvěr ve výši 100 000 Kč. Při této operaci banka danou částkou debetuje účet 211 (krátkodobé úvěry) a zároveň kredituje účet 221 (MD 211/D 221). Zvýší se jí tak aktiva i pasiva o 100 000 Kč. O stejnou částku se zvýší i peněžní zásoba. Všimněme si také, že úvěr de facto generuje vklad. Banka vytvořila zdroje z ničeho. S novými penězi (resp. nově vytvořeným vkladem) může klient libovolně naložit, například je utratit. Druhým případem bude situace, kdy banka poskytne klientovi úvěr ve stejné výši, avšak rovnou jím zaplatí určité zboží či službu dodavateli, jenž má účet v druhé bance. Debetuje se opět účet 211, ale místo kreditování účtu 221, banka kredituje účet 122 – účty peněžních rezerv u emisních bank (MD 221/D 122). Účet 122 je mezibankovní, slouží pro napojení na clearingové centrum České národní banky. Využívá se nejen k ukládání povinných rezerv (částka odvozená od výše vkladů, kterou musí každá banka dle zákona udržovat u centrální banky), ale i pro účely platebního styku mezi tuzemskými bankami. Zůstatek na straně MD můžeme označit jako likviditu banky. Výše definovanou operací tedy zatím peníze nevznikly, zato poklesla likvidita banky klienta. Peníze vzniknou, až druhá banka připíše částku 100 000 na účet dodavatele (MD 122/D 221). Likvidita banky dodavatele vzroste, peněžní nabídka též. Další variantou tvorby peněz je úročení vkladů klientů. Je při tom debetován účet 612 (náklady na ostatní úroky) a kreditován běžný účet klienta (MD 612/D 221). O připsaný úrok se zvýší peněžní zásoba. Schopnost bank emitovat nové peníze se velmi hodí při výplatách mezd a odměn zaměstnancům. Využije se účet 631 – náklady na zaměstnance (MD 631/D 221). Obdobně banka postupuje při výplatě dividend nebankovním akcionářům. Debetuje účet 591 (hospodářský výsledek ve schvalovacím řízení) a vzniká nový vklad ve výši dividendy (MD 591/D 221).
30. 10. 2012 | 18:56

Maximus napsal(a):

Dokončení.

Tak se stane za předpokladu, že má akcionář běžný účet u banky, jež mu podíl na zisku vyplácí. Pokud ne, peníze vzniknou v jiné bance – viz. druhá varianta poskytnutí úvěru. Je-li akcionářem jiná banka, peníze nevznikají a snižuje se likvidita banky vyplácející dividendy (MD 591/D 122). Na růstu peněžní nabídky se též podílí bankovní nákupy majetku a služeb od nebankovních subjektů. Tyto transakce se z principu neliší od předchozích. Banka debetuje účet související s příslušným majetkem či službou (kupříkladu účet 434 – pořízení provozního hmotného majetku) a kredituje účet 221 (je-li dodavatel klientem banky) či 122 (je-li dodavatel klientem jiné banky). Peněžní masa se zvýší o cenu bankou nakoupeného majetku nebo služby. Největší objem peněz zaniká, když dojde ke splacení úvěrů i s úroky nebankovními jednotkami. Úročila-li banka úvěr 100 000 Kč z našeho prvního příkladu například šesti procenty, musí klient splatit 106 000 Kč. Banka touto částkou debetuje běžný účet klienta a kredituje krátkodobé úvěry (MD 221/D 211). O tuto sumu se sníží peněžní nabídka, sníží se aktiva i pasiva banky, její likvidita však zůstává ceteris paribus nezměněna. Obdobně by se stahovaly peníze při prodeji zboží a služeb nebankovním subjektům, jen by byl kreditován jiný účet. Bankovky a mince se z centrální banky do ekonomiky a z ekonomiky do centrální banky dostávají, ale nezvyšují ani nesnižují celkovou peněžní zásobu. Po jejich výrobě mohou být dodány do trezorů komerčních bank výměnou za rezervy na účtech u centrální banky (MD 111/D 122). V případě potřeby vydá banka klientovi určitou částku v hotovosti a o stejnou sumu sníží svůj závazek vůči němu (MD 221/D 111). Oběživo tak nahrazuje účetní peníze a množství peněz zůstává ceteris paribus konstantní. Stejně tak to probíhá i opačně – bankovky a mince, které si banky nepřejí držet v pokladnách (včetně opotřebených), se vrací do centrální banky. Poměr mezi množstvím oběživa a účetními penězi neurčuje centrální banka, nýbrž poptávka veřejnosti po oběživu.
30. 10. 2012 | 18:57

Xury napsal(a):

Pro PB:
jde o to, že logické by bylo debatovat o projevu a ne o tom, jaký je Zahradil nebo Klaus. Bohužel u nás je zvykem napadat autora než argumentovat proti myšlenkám. Je pravda, že toho druhého není řada lidí schopna.
30. 10. 2012 | 18:59

hovorka11 napsal(a):

Glosator:
Na rozdělení ČR si pamatuji, v té době jsem i jezdil na Slovensko. Slováci znám jako národ s jinou mentalitou a přestože jsem se setkával s mnoha lidmi, kteří tvrdili, že nebyli pro rozdělení, tak se jim nedalo věřit. Mečiar s Klausem si vzájemně lezli do zad... Rozdělení ČR považuji za prohru pro všechny, protože stát s 10 mil obyvatel je malý, ekonomicky závislý a méně váznamný jak 2/3 původního. Že nás slováci opustili v těžkých dobách je asi stejně bolestné jako opuštění Rakouska-Uherska čechy, které nám rakušáci dodnes nechávají sežrat a ani se jim nedivím- dnes je nahradila EU a podřízenost americkým bojovým plánům- takže žádná svoboda jen češi v zadku velmocí. Polákům tak můžeme spíše závidět, natož rusům, němcům, britům, francouzům atp.
30. 10. 2012 | 19:17

MartinO napsal(a):

Maximus:
Dal jsem vám jednoduchou otázku. Proč mám rozlišovat mezi centrálními a komerčními bankami když dle vás CELÝ bankovní a finanční systém má pod kontrolou JEDNA skupina banksterů a penězoměnců"? Zamotal jste se do toho, nejste schopen smysluplně odpovědět (protože to ani nejde). Jestli si myslíte, že jste si zachránil tvář postnutím 10 tapet z outsidermedia, tak si to klidně myslete dál.
Jestli jste stejný "odborník" na energetiku (jak se tady prezentujete) jako na finance a odbornost čerpáte ze stejných zdrojů tak potěš koště...
30. 10. 2012 | 19:20

Maximus napsal(a):

MartinO
Nic nechápete a reagujete otázkami vytrženými z kontextu jako jistý Rumcajs. A na co je pán odborník? Zmínil jste se o mé kvalifikaci z energetiky, mohu vás ujistit, že této oblasti docela rozumím a mám v ní celkem dobrý rozhled a hlavně podnikání v této oblaszi mě přineslo hodně peněz, které jste asi za celý život neviděl, dnes jich mám tolik, že jsem v docela pohodě .... Ale k těm "banksterům", mám mezi nimi na české úrovni i pár známých, takže leccos i zaslechnu co nemám, vždy mě fascinují lidé vašeho typu, kteří si myslí, že v oblasti, kde se pracuje s penězi, nejsou podvody, jenže celé bankovnictví i s jejich úroky, deriváty a swapy atd. je jeden obrovský podvod a prosťáčkové vašeho typu si myslí, že se v této oblasti podvody nedějí, ale zavedená praxe je pravý opak. V 90-tých letech tady naši čeští rádoby podnikatelé napojení na bankovní systém rozkradli a rozvlátili finance celkem 22 bank a nic se až na pár výjimek, nikomu nestalo. Na světové úrovni na vyšším levelu je to némlich stejné, s tím rozdílem, že jen pár finačníků šlo sedět, a to jen ti, co šáhli na nejvyšší elitě na zisky a zájmy! Nevím co a koho tady obhajujete, ale jste trapný důvěřivec, který zřejmě věří všemu co se mu servíruje.
30. 10. 2012 | 19:47

honolulu napsal(a):

Maximus pise zajimave ALE, zapomnel se zminit o dvou vecech.
Ze banky se vzajemne zerou a konkuruji si, coz je moznost vyuzit ku prospechu malych lidi a ze je daleko lepsi, kdyz svet je ovladan penezi - bankeri - nez politiky. Ti maji mozecky kanarku a kolibriku !

Evropske banky jsou arogantni. Americke banky jsou friendly. Cim vice penez v nich mate, tim tezsi je uhlidat a zasvindlovat s danemi (IRS.)

Politici vas "casnou " danemi o penize za hlasy tech, kteri je voli pro benefit z vasich penez.
Ve svete penez se nemoralizuje, ale intenzivne premysli - "kdo precura koho".
Prerozdelovani je to nejhorsi, co demoralizuje snazivce.

To znate ?
Prijde prof. mezi studenty a rika :" John, Ty mas za svoje studia same "A" (jednicky)"
Ja Ti, ale napisi "C" (trojky) a rozdil pridam k tem co maji "F" (petky). Tak je to i s penezi, ktere jsou pro nektere zdarma a pro druhe za tezkou praci.
Proto pryc se Socialismem ! At zije Kapitalismus !

(A ted jdu na prednasku vestkyne a jasnovidky, ahoj - nedejte se Cesi. I stary Rockefeller mel zadek pouze ze dvou pulek.)
30. 10. 2012 | 20:17

simr napsal(a):

to Maximus:

Vy jste člověk s úctyhodným duševním obzorem.
Přicházel jsem do blogů načerpat poznání,ale získal jsem z tisíců diskutérů,kteří jsou pravděpodobně statisticky i reprezentací 10 milionů obyvatel jediný pocit trvalý:
Až na pár vyjímek se ukazuje,že ani jeden jediný politik a veřejný činitel dvaceti let sametu neprošel sítem souhlasu s ním velké většiny národa.Můj dojem z toho,že lidé říkají:Politici sametu odstupte všichni do jednoho a co nejdříve nebo bude zle.Opravdu o ně nikdo nestojí,nikdo si jich neváží,nikdo jejich počiny nechválí,nikdo je nechce.Nemá cenu aby se schovávali za barvy.Nepopulární je celá reprezentace.To co sem přivedl kdysi V.Havel v očích lidí by mělo končit.Přece lidé dlouho nevydrží žít s pocitem,že jim vládnou zatoulaní psi.Potřebují autority,potřebují vzájemnou důvěru.
30. 10. 2012 | 20:26

MartinO napsal(a):

Maximus:
Tak to jste po Maloměšťákovi už druhý socialista který mě tady ujišťuje, že má peněz které jsem v životě neviděl. Vaše natřásání se přejdu jen veselým smajlíkem :-D
Nevěřím vám ani slovo, dokonce vás mám za lháře a pohádkáře od doby kdy jste se usvědčil tímto:

"Jen pro vaše info, měl tu čest na vlastní oči čumět z blízka na dvě slušné námořní lodě, každá za cca 75 mil.Kč
kousek u Lanterny a Novigradu na Istrii. Jedna byla bílá jako sníh a druhá IDENTICKÁ černá. Představte si, že jedna ta bílá patří Janouškovi a ta černá Žaludovi."

Lodě vypadají takto:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/177700/kmotr-janousek-a-sef-cd-zaluda-maji-jachty-za-75-milionu.html
I slepý bez hůlky by poznal, že ty lodě jsou naprosto odlišné. Závěr ať si udělá každý sám.

Koho obhajuju? Obhajuju zdravý rozum. Nemám rád konspirátory všeho druhu, nebo se jim spíš směju a vlastně je mi jich i líto. Ať už to jsou ti co nevěří, že Američeni byli na Měsíci, přes ty kteří tvrdí, že WTC si zbourala US vláda sama až po ty kteří za vším vidí židozednářskou konpiraci za účelem NWO. Když začnete vymýšlet, že Švejnar je členem jakéhosi "Kulatého stolu" který tajně ovládá svět" nebo "tito lidé jsou tak bohatí, že by jim Gates mohl dělat jen řidiče" a podobné hlouposti tak promiňte jako :-D
S nepravostmi va finančnictví to nemá co dělat, těch je stejně jako v kterémkoli jiném oboru. Třeba i v té energetice.
30. 10. 2012 | 20:39

PB napsal(a):

Xury, lze se oprostit od zcela zbytečného člověka ze zcela zbytečné strany, když jde o takovéto bláboly?
Člověk, který nikdy nic pořádného nedokázal - krom křesla v Bruseli - a může být spoluzodpovědný za to, co mohla ODS za léta své existence odcizit ...
To máte tak. U některých lidí už jaksi zaujímáme nesmlouvavou polohu, protože ti lidé mohou být spoluzodpovědní za "světlé dnešky".
Nejste náhodou převlečenej Zahradil?
30. 10. 2012 | 20:40

JF napsal(a):

jooo, Zahradil opět o Klausovičeoviči ... tak ten má pravdu i karisma, ale tak oučetnickýho, a ač falšuje jak falšuje, tak je z toho furt jen falešnej oučetnickej. Zahradil to už je jen klausova houbička pro konání efektů iluminačních. Karisma tak podobně. Jo ale pravdu maj, budulínci naši. To národní tragedie, že budulínci jsou ale účetnicky internacionálové. ;-) Asi tak.
30. 10. 2012 | 20:47

calík napsal(a):

Pane Zahradile, byl jste u začátků ODS, vysloužil jste si koryto až v Bruselu. Proč nekandidujete na prezidenta, např. takový xury by vás volil !
30. 10. 2012 | 21:13

reppop napsal(a):

SuP napsal(a):
Rád se přidávám k argunovi i jarporovi. Taky mě ten projev zaujal a nelitoval jsem toho. I když bylo zřejmé, že kdo ho zaznamenal, aniž si ho poslechl, bude kušnit. A taky jo.
xxxxxxx
Ano, skutečně, co výrok páně presidenta, to perla. Tyto perly posbíral a jejich pravost hezky analyzoval Z. Fiala: Viz: http://www.vasevec.cz/vip-blogy/zbynek-fiala-znovu-do-hrobu
30. 10. 2012 | 21:22

hovorka11 napsal(a):

MartinO:
"přes ty kteří tvrdí, že WTC si zbourala US vláda sama"
----------------
Je plno bludů a jeden z největších je, že vláda USA neměla vědomě prsty v pádu WTC 1,2,7. Máte to potvrzeno fyzikálně časem pádu- vyvrácený nesmysl a takřka vším o co se začnete zajímat okolo WTC.
Absurdní blud nad kterým se ani nepozastavíte jsou "výdaje na "obranu USA", když jsou to výdaje na okupaci a agresivní války. Nenechte si nesmyslnou demagogií zničit vlastní rozum jak to dělá naše ČT1 a ČT24 se Sýrií. Pokud někdo chronicky lže, tak se mají zprávy od něho ověřovat a brát s velkou rezervou a to platí i pro vládu USA.
30. 10. 2012 | 21:43

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane "superposlanče",

bezesporu nejlepší projev pana Klause bude ten, který pronese u příležitosti ukončení své politické mise - ať už v něm budou jakákoliv slovíčka. Pokud to bude už u příležitosti ukončení prezidentování, tak předpokládám, že ještě omilostní své ideové followery - ty desítky chlapců, co nám sem naváží zpět vládní speciály z Dominiky, pana MUDra Bartáka, pana Koženého a další stovky podobných grandiozních podvodníků, lhářů a ničemů.

Ale i za tu cenu bych mu za takovýto projev zatleskal (resp. asi tak třikrát zdvořilostně tlesknul) - pokud by byl skutečně poslední a víckrát bych o něm neslyšel.

Ten projev, o kterém je Váš blog, považuji za ubohý.
Vaše narážky na osobní antipatie k panu Klausovi: ano, je-li osobnost sympatická, má sympatie. Je-li odpuzující, má antipatie. Nebo chcete tvrdit, že pan Klaus je milý člověk, který pracuje především pro blaho spoluobčanů a tudíž narůstající antipatie k němu jsou neoprávněné? Nebuďte směšný :-).

"Především přesně a jasně pojmenoval několik základních neduhů celé soudobé západní evropské společnosti." čímž implikujete, že pan Klaus by eventuelně mohl také najít nějaké geniální řešení těchto globálních problémů? Nebuďte směšný :-).
30. 10. 2012 | 21:47

Maximus napsal(a):

MartinO mimo jiné napsal:

Koho obhajuju? Obhajuju zdravý rozum. Nemám rád konspirátory všeho druhu, nebo se jim spíš směju a vlastně je mi jich i líto. Ať už to jsou ti co nevěří, že Američeni byli na Měsíci, přes ty kteří tvrdí, že WTC si zbourala US vláda sama až po ty kteří za vším vidí židozednářskou konpiraci za účelem NWO. Když začnete vymýšlet, že Švejnar je členem jakéhosi "Kulatého stolu" který tajně ovládá svět" nebo "tito lidé jsou tak bohatí, že by jim Gates mohl dělat jen řidiče" a podobné hlouposti tak promiňte jako :-D
S nepravostmi va finančnictví to nemá co dělat, těch je stejně jako v kterémkoli jiném oboru. Třeba i v té energetice.

Jste naivní prosťáček, možná jste neslyšel o zprávě švédskýých odborníků, kteří vypočítali a dokázali, že WTC byly zbourány tzv. termitem, dále se pozastavujete nad mou hláškou o bohatství jisté elity, když jste tak chytrý, tak mi najděte v seznamu nejbohatších 500 lidí světa Rockefellery, Rotschildy, Warburgy a spol., prostě tam nejsou a ani nesmí být. Narážíte, že by v energetice mohly být také lži, ale jste vedle jako jedle, energetika, elektrotechnika či strojírenství a spol. jsou přesné a exaktní obory, tam se dá prakticky vše dobře spočítat a s velkou přesností předvídat. Fakt jste směšný prosťáček. Koukám, že si o mě (viz výše) vedete záznamy, co kde jsem napsal, tak dík!
30. 10. 2012 | 23:11

MartinO napsal(a):

Maximus:
Já jsem možná prosťáček a vy zcela jistě usvědčený lhář, viz důkaz výše. Co je horší nechám na posouzení každého.

==========================================
Konspirační tvrzení: Mnoho konspiračních teorií tvrdí, že pád World Trade Centera byl řízenou, pečlivě připravenou demolicí. K odpálení měli původci použít časované nálože, na dálku odpálené nálože či nanotermit.

Vysvětlení: Přestože z laického pohledu mnoho vnějších charakteristik připomíná řízenou demolici, reálně pro tuto teorii nejsou žádné konkrétní důkazy. Na místě se nenašly stopy po výbušninách.

Řízenou demolici by navíc bylo neobvykle obtížné provést tak, aby si jí nikdo nevšiml. Budova byla v plném provozu, na očích a hlídaná. Jistěže lze hypoteticky předpokládat, že podplacení a spolehlivě mlčenliví byli i hlídači, ochranka, policie, správci budovy a další pracovníci... Jenže to už vyžaduje mnohem více fantazie, než přijmout jako vysvětlení, že budovy spadly na základě nárazu dvou obřích dopravních letadel (které všichni viděli) a následného požáru, který oslabil konstrukci.

Miniaturní kuličky oceli, které byly nalezeny v troskách výzkumnou skupinou R.J. Lee a které někteří označují za důkaz použití nanotermitu, mohly být podle R.J. Lee výsledkem běžného svařování nebo požáru. Na to, aby byly důsledkem termitového "odpálení" budovy, jich bylo málo.

"Někdo si může říkat - vypadá to jako řízená demolice," zdůrazňuje expert na statiku Matthys Levy. "Ale s řízenou demolicí to nemá nic společného."
===========================
Více zde:
http://technet.idnes.cz/11-zari-konspiracni-teorie-wtc-spiknuti-d9j-/tec_technika.aspx?c=A110905_161248_tec_technika_pka

Nazdar nanotermite :-D
30. 10. 2012 | 23:37

Maximus napsal(a):

Jak mají elity organizovanou moc a jak je utvořen celý systém vládnutí můžete vysledovat z grafické pyramidy
viz odkaz: (http://wrsbsa.bay.livefilestore.com)
Jména 13 rodin jsem uvedl na jiném blogu, pod nimi je cca 300 rodin. Za zmínku stojí vysoká vrstva Think Tanks:
"Trilaterální komise, Council on foreign ralations (Rada pro mezinárodní vztahy), Royal Institut Intern. Affairs,
Club of Rome a The Bilderberg"!
To všechno se zakládá na pravdě a jen troubeless to bagatelizuje a zpochybňuje.
Dobrou noc a vězte, bude hůř! (-:
30. 10. 2012 | 23:40

siven napsal(a):

Inu, „z hlediska historie relativně krátká doba“, to je recht, ať už máme evidentně hokej v ČSR, ČSSR a ČR, pak už je jedno, jestli máme na mysli 23, nebo 94 let.
„Přestaňme svůj dnešek pouze hanit, pomlouvat a shazovat.“

Jo jo, paní Mullerová, já jim to říkám furt. Přestaňme si pořád stěžovat na ten bordel tady a na císařpána a jeho bandu, která by ukradla i Karlův most, kdyby se dal po částech nějak zpeněžit. Což se dokonce během Pájových oprav částečně stalo.
Co tady držkuješ proti nějaký korupci a chobotnici, čoveče, to si nezvykaj! ;)
„Média se vládě sice pomáhat nesnažila…“ Média že se vládě pomáhat nesnažila? Tož to ale včil už nevím, o které se to bavíme zemi?
„Náš stát slábne a současně bobtná.“ Tož to bych i bral. Ale nikoliv páč je něco „denně zpochybňováno a zesměšňováno médii a na ně napojenými intelektuálskými a lobystickými skupinami lidí“ a podobné kydy.

Slábne státní aparát, tzn. policie, zdravotnictví, hasiči… jelikož na ně nésó prachy.

A bobtná přebujelé rak, či žába na prameni, do kterých se ty prachy strkajó:, a vedó se tunely, které drobí různí Drobilové, Drábové, Besserové a jiní povedení ptáci.

Ale nač si kurva stěžovat, vždyť císařpán nám to říká správně: buďme optimisté. Poslední z lópežníků za sebó zhasne, avšak nám na tváři stále ještě nezhasne úsměv. A tak to má být soudruzi. Tak je to správné.
30. 10. 2012 | 23:52

jozef napsal(a):

Ale "statni prerozdelovani verejnych prostredku"
je predsa v Europe velmi roznorode,najviac prerozdeluju severne europske staty a tie maju aj najmensie problemy.
Naopak,staty donutene k skrteniu verejnych vydavkov padaju do spiraly smrti.To si autor nevsimol?Nevsimol.
Rovnako si autor /ani V.K./ nevsimol "dramaticky sa zvysujuce prerozdelovanie statnych prostriedkov" v Mekke uspesneho trhoveho hospodarstva,v USA.Najma dlhorocne prerozdelovanie smerom od nizsich tried k spicke,od obcana k plutokracii.Bilionove prerozdelovanie.A bilionove jednorazove saturovanie bankoveho priemyslu.
Nezanedbatelne bolo a je aj ine prerozdelovanie klasickeho typu,prerozdelovanie vojnove - ak sa jedna o biliony.Len misia do Iraku stala USA minimalne tritisic miliard,ktore zaplatili americki a nielen americki obcania.
Je tiez mozne,ze ani prezident Klaus,ani pan poslanec netusi,ako boli prerozdelene straty po kolapse americkych
financnych institucii.Odporucal by som im,aby neboli u osob informovanych na smiech, citat radsej diskusie "u Stejskala",nez platky NWO.

Citam akurat v denniku Pravda clanocek Immanuela Wallersteina /distribuuje Agence Global/,kde autor na rozdiel od V.K. triafa nie sice celkom do cierneho,ale do terca urcite:"WAshington ma zaujem vyuzivat svoje vychodoeuropske vazby ako prostriedok na neutralizovanie tendencii zapadnej Europy k samostatnejsiemu vystupovaniu."
Tento zaujem vyuziva dost vehementne najma jastrabie kridlo washingtonskej /i britskej/ politiky,vyuzivajuc tunajsie politologicke vakuum,resp.politicku naivitu mnohych tunajsich "politikov".
31. 10. 2012 | 00:10

Josef K. napsal(a):

hovorka11. U podobných týpků jako Vy bývá probuzení podobné opici po borovičce.
Vy toho o historii víte jako o výrobě gothajského salámu
31. 10. 2012 | 00:15

MartinO napsal(a):

Maximus:
Tak jsem se podíval na tu "pyramidu moci" :-D Těm 13 nejmocnějším rodinám jako šéfuje Anglická královna? Tak to jsem teda docela zklamán, čekal jsem nějakou větší pecku. Třeba naklonovaného Hitlera nebo tak něco.
31. 10. 2012 | 00:37

jozef napsal(a):

To hovorka 11

Odcitujem prvu vetu zo "slovenskeho deniku Sme":
"Na rozdiel od slovenskych kolegov je cesky prezident Vaclav Klaus clovek celkom inteligentny,vzdelany a pracovity.Ak teda zacne hovorit hluposti a veci v rozpore s realitou,co uz robi skoro vzdy,ked prehovori,je tazke rozhodnut,ci aj vazne mysli to,co trepe,alebo len uplne vedome zavadza."

Dennik teda nenastvalo Klausovo opomenutie Slovenska,dennik len vyuzil prilezitost,resp.ma aktualnu potrebu kopnut si do Klausa a zaroven do slovenskych politikov sposobom standardnym,typickym.Svojho casu tento dennik daval Klausa /aj s kuponkou atd./ za vzor mudrosti.

Nie je to slovensky dennik.Je to platok protislovensky,je to platok NWO,v politickej redakcii je to suteren,absolutny suteren mravnosti a rozumu.
Ak pred par rokmi R.Fico sa vyjadril,ze "najserioznejsi je bulvar",tak dnes,ked bulvarne denniky presli istou kultivaciou politickej redakcie,dnes to plati neoddiskutovatelne.
31. 10. 2012 | 00:40

vasja napsal(a):

K těm konspiračním teoriím- Maximus-MartinO
V poměru k počtu obyvatel EU to je jenom hrstka lidí, co kvůli svojemu profitu táhne EU ke dnu. Scházej se, mudrujou, rozhodujou a "Evropan" pak jen čučí jak to fičí.
Klidně se tomu dá řikat spiknutí.
31. 10. 2012 | 03:51

hovorka11 napsal(a):

MartinO:
Dokud jsem se neseznámil se zcela rozdílným pádem WTC 7 oproti WTC 1 a WTC 2, tak jsem naivně věřil tvrzení americké vlády a vysvětlení, která uvádíte a která mají proti sobě jednoznačné odpůrce z řad největších odborníků statiky, mechaniky, znalosti materiálů, šíření teplkot a pod.
Štve mě, když někdo uvádí teploty, které "zavinily" rychlý pád budov. Tak nehorázný nesmysl, který byl mnohokrát dokumentován lidmi pohybujícími se v budově těsně před pádem, kteří se neupekli "za živa" to je opravdu "bomba".
Matematické modely pádů za krajních hodnot přetížení s "nepevností" materiálu a konstrukce zpracoval s absolventy VŠ docent a profesor Němec z Brněnské fakulty minimálně ve dvou programech. V prvním případě se pád zastavil (vyvržení hmoty do stran která odlehčila spodní patra). Filmově zdokumentovaný nesmysl o působení hmoty, která již dále nepůsobila na budovy až po výpočet s působením této hmoty do budovy (reálně na filmových záběrech vyvráceno).
Expert na statiku Matthys Levy vyvracel nanotermit jako příčinu v r. 2003, Nils Harrit z Dánska ji potvrdil na záznamu z r. 2009 se skupinou vědců.

http://www.youtube.com/watch?v=TNBAMAgM3OA

Závěry americké tzv. "nezávislé" komise byly na základě faktů několikrát přepisovány, aby obhájily předem určený závěr.
I to je důkaz, že o pravdu vládě USA nešlo a nejde...
Saudskoarabští islámští teroristy v civilu pozvali ke spolupráci amici i nyní v Sýrii a kdo to ví z "nezávislých zpráv ?
31. 10. 2012 | 06:09

hovorka11 napsal(a):

jozef:
Já obecně vidím i naše sdělovací veřejnoprávní média taky jako
suteren mravnosti a rozumu vzhledem k vymývání mozků s obhajováním falšování měn, zpráv z blízkého východu a starání se "o lidská práva" pouze v předem z Ameriky nadiktovaných zemí.
Bulvár většina lidí vidí jako "kecaly" které si čte kdo chce a tak mě moc nevzrušují- musí si vydělat.
Veřejnoprávní média však zneužívají postavení, kdy jsou placeni z daní obyvatel k přímým dezinformačním zkratkám a tajení pravdy zamlčováním skutečností a citováním "pravd" islamistických skupin, které jsou vydržovány na rozvrat států našimi "spojenci".

ČR není Československo a je pravda, že Klaus s Havlem se na tom velmi podíleli. Zrušení vojenské výroby prosazené Havlem znamenalo rozklad řady výrob i civilních. Na Slovensku co vím, neuznávali Klausovo zhasnutí. Slováci tak viděli pražské státníky jako rozvratný element ale my Prahu jako "svoji".
Havel připravil slováky (i nás) o hodně pracovních míst a Klaus to dovršil tunelováním. Slováci se právem domnívali, že sami by to tak nedělali a šli by postupnou cestou privatizace. Myslím, že to bylo rozhodujícím faktorem, proč stáli za demagogickým Mečiarem- byl schopný s Klausem jednat tak, aby i Klaus uznal, že mu jeho metody slováci nebudou tolerovat.
Těch důvodů bylo samozřejmě více, ale Havel s Klausem tam sehráli rozvratnou úlohu.
31. 10. 2012 | 06:36

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Hovorka 11 - Slováci začali s přípravami na odtržení hned od r.1990, bez ohledu na nějaké názory V. Havla nebo V. Klause. Existuje o tom spousta dokladů v dobovém tisku.
31. 10. 2012 | 07:28

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Honolulu – To, čemu se tady někteří posmívají, tj. informace o fungování a cílech tajných společností, je už dávno součástí výuky amerických politiků. Promluvil o tom kdysi jeden z profesorů Billa Clintona, C. Quigley:

"The powers of financial capitalism had a far-reaching aim, nothing less than to create a world system of financial control in private hands able to dominate the political system of each country and the economy of the world as a whole. This system was to be controlled in a feudalist fashion by the central banks of the world acting in concert by secret agreements arrived at in frequent private meetings and conferences."
31. 10. 2012 | 07:30

scallop napsal(a):

Svazacke nadseni nekterych nad Klausovym projevem je usmevne. On ma v mnohem pravdu - zejmena kdyz kritizuje, co sam v 90. letch delal.

Mluvil o kapitalismu, ale fakticky prosazoval bankovni socialismus. Nyni kritizuje socialni stat, ale sam zalezl pred kazdym odborarem, ktery na nej jen trochu zadupal. (Jinym prikladem je Klausem udrzovane regulovane najemne, ktere ukoncilo az rozhodnoti mezinarodniho soudu - tedy nadnarodnich arcidablu.) Kritizuje rozhadanopst spolecnosti a pritom se sam snazi splecnost maximalne polarizovat.

Klausuv projev by byl reci statnika, kdybych mu to mohl verit. Jenze takto je to jenom rec politika, ktery dela vse proto, aby si udrzel "prst na tepu dejin" i kdyz opusti svou milovanou funkci.
31. 10. 2012 | 07:37

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Hovorka 11 "Saudskoarabští islámští teroristy v civilu pozvali ke spolupráci amici i nyní ..."

Jen pro upřesnění: Kdo koho vlastně pozval?
31. 10. 2012 | 07:48

hovorka11 napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
"Slováci začali s přípravami na odtržení hned od r.1990, bez ohledu na nějaké názory V. Havla nebo V. Klause. Existuje o tom spousta dokladů v dobovém tisku."
------------

Samozřejmě, stejně jako baskové ve Španělsku, skotové ve VB možná i moravané v ČR atd,atd. Záleží, jak je to proveditelné a jakou to má podporu. Havel s Klausem tomu dal punc odůvodnitelnosti. Myslím, že právě to bylo rozhodující. Když jsem před slovákem řekl o demagogickém Mečiarovi, tak okamžitě kontrovali demagogickým Klausem, když o Havlovi, tak oni o rozkladu výroby...
Klaus byl jen uhlazenější demagog vůči Mečiarovi.
31. 10. 2012 | 08:17

hovorka11 napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.)
Pardon,
" Saudskoarabské teroristy v civilu pozvali ke spolupráci amici i nyní v Sýrii..."

Dodávají jim snímky ze satelitů, spojovací techniku, zřejmě i některé druhy protiletadlových střel atd... Islamisti z jiných států mají výcviková střediska v Kosovu, Turecku a zřejmě i v jiných státech které jsou v NATO.
31. 10. 2012 | 08:26

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Hovorka - 31. 10. 2012 | 08:26

Což není nic neobvyklého, komunisti to dělali taky tak. Nicméně by se slušelo, kdybyste uvedl nějaké odkazy.
31. 10. 2012 | 08:34

jozef napsal(a):

To hovorka 11
V niecom s Vami plne suhlasim,v niecom mam znacne odlisny nazor.
Ktori "Slovaci" "zacali s priprvami na odtrzeni"?Kolki?

Uz som to tu viackrat spominal: prve stretnutie zastupcov VPN s Havlom a spol. /i s Klausom - Mister NO!/ bolo pre nich istym sokom.Tie prekvapenia a soky sa hromadili.
Najma Klaus tvrdo oponoval poziadavke Slovakov /clenov strany!/ na spolocne prednesenie poziadavky zrusenia veducej ulohy strany.Tvrdu polemiku ukoncil Havel slovami:"Kdyz to Slovaci tak chteji,tak jim to tam dejte"!
V Reykjaviku,v medzipristati do USA a Kanady,slovenski zastupcovia odmietli pokracovat v ceste bez doplnenia vyse 90-clennej delegacie reprezentativnymi Slovakmi.prazski tribuni mnohokrat sokovali marginalizovanimSlovenska aj nadrziavanim madarskej iredente,hoci to v pripade nedokoncenia Gabcikova stalo stat astronomicke sumy.
Tych kauz a zasadnych sporov bolo mnozstvo.Mnozstvo! Media samozrejme zahmlievali a zivili a zivia len myty a lzi.

A slovenska nezamestnanost vyssia od ceskej o 10 percentnych bodov po necelom roku "transformacie","terapie na Slovensku aj s kuponkou zasadne odmietanej,bola len jednym medialne dnes nevidenym,ale arcidolezitym faktorom,pre ktory este v roku 1991 rezolutni federalisti typu Meciaruz v roku 1992 rezignovali z rezolutneho federalizmu a zacali mysliet na konfederativne usporiadanie statu...

Vyvoj postojov k rozdeleniu statu bol v obidvoch republikach dramaticky,no podobny: od nuly k niekolkym desiatkam percent za rozdelenie statu v narodoch,od nuly k vacsine u lidroch.
31. 10. 2012 | 08:59

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Jozef - Ono spíš jde o to, jak Slováci skoro do poslední chvíle tvrdili, že chtějí společný stát, a zároveň připravovali odtržení.

Pokud jde o to zrušení odstavce o vedoucí úloze KSČ, tak nevím, jestli se nemýlíte, protože to se tady začalo veřejně prosazovat hned po 17. listopadu 89, vůbec nebylo potřeba se na to ptát Slováků.
31. 10. 2012 | 09:19

jozef napsal(a):

To kolemjdouci
Ktori Slovaci?
Meciar napriklad bol v roku 1990 nemilosrdny bojovnik proti akymkolvek myslienkam na rozdelenie statu.
Naozaj mate minimum informacii. l
A pripravy na rozdelenie zacali niektore osoby presadzovat az potom,ked sa dozvedeli,ze na ceskej strane tie pripravy su uz realizovane.
Mimochodom,pre par dnami som cital v tlaci rozhovor s p.Olbrightovou,ktora sa priznala,ze sama bola pri rozdelovanim statu,vraj si dali urobit aj nejaky prieskum va vychode Slovenska a ze z toho prieskumu im to vyplyvalo.
Davnejsie som citoval vyjadrenie Attaliho pre tlac,ze on,prava ruka Mitteranda,odporucal Klausovi:ak uz je stat nutne rozdelit,nech sa to udeje rychlo!

Po par mesiach "terapie" nezamestnanost na Slovensku 13 percent,v Cesku 3,pad celych odvetvi hospodarstva,pad realnych prijmov a uspor...
Pokojne odpojenie dotovaneho slovenskeho vagonu bolo z hladiska geostrategov nevyhnutne!!!
Aby Cesko mohlo fungovat ako vzor uspechu.A Slovensko naopak neuspechu.
Nakoniec to dopadlo inac.
31. 10. 2012 | 09:48

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Jozef – Jaké mám informace? Já jsem už v roce 1985 mluvil se skupinou mladých Slováků a ti mi řekli, sami od sebe, že pokud by došlo ke změně režimu, tak se Slovensko odtrhne. Ještě před tím by se Slováci pokusili vyhnat co nejvíc Cikánů do Čech a po odtržení by chtěli vybírat tučné poplatky za tranzit plynu a ropy.

Všechna tři témata, jedno po druhém, se po r.89 skutečně začla objevovat v novinách, takže je jasné, že nešlo jen o názory nějakých izolovaných jednotlivců, ale že pánové byli dlouho dopředu dobře informováni.

Klaus prosazoval společný stát ještě v květnu 1992. Teprve když Čarnogurský se nechal slyšet, že společný stát ano, ale už jen na pár let, tak to Klaus rezolutně odmítl a požadoval jasné vyjádření: buď společný stát, nebo odtržení, ale žádné další kličkování. Mečiar tedy zvolil odtržení, které Čarnogurský plánoval už dávno, ale při rozhovorech s Čechy to popíral.

Pokud jde o rušení továren na Slovensku a zbytečnou nezaměstnanost, v tom s Vámi souhlasím, že to bylo nedomyšlené, a že to Slovensko velmi poškodilo. Havel se jen chtěl dělat hezkým, jak je mírumilovný, že ruší zbrojní výrobu, a jak je ekologický a požaduje zrušení hliníkáren, jestli si dobře vzpomínám. A jistě těch témat bylo víc.
31. 10. 2012 | 10:13

scalloop napsal(a):

Timto bych poprosil pana Stejskala, aby smazal prispevek 31. 10. 2012 | 08:28. Nepsal jsem ho.

Doufam, ze je to od dotycneho preklep a nikoliv ubohost.
31. 10. 2012 | 10:44

český maloměšťák napsal(a):

MartinO napsal(a):
Maximus:
Tak to jste po Maloměšťákovi už druhý socialista který mě tady ujišťuje, že má peněz které jsem v životě neviděl. Vaše natřásání se přejdu jen veselým smajlíkem :-D
----------
Jste sprostý lhář - jak už tady správně uvedl Maximus.

Doložte svá tvrzení /jistě máte nejen archiv Maximových příspěvků a můj/.

Doložte že je maloměšťák socialista a že tvrdil, že má " peněz které jsem (jste - pozn. č. m.) v životě neviděl."

Jinak jste jen ubohým lhářem. Který šíří pomluvy a vydává je za pravdu.
Tedy je diskuzní spodinou.

/ostatně vaše odvolávky na zdroje informací typu Blesk dosvědčují mnohé/
31. 10. 2012 | 11:43

MartinO napsal(a):

ČM:
Sklidněte hormon. Archiv nevedu, ale mám dobrou paměť. Tady je citace toho vašeho natřásání se a machrování:
---------------
"Velmi se mýlíte - já nejsem starobní důchodce. A troufám si tvrdit, že moje ekonomické poměry jsou mnohem lepší než ty vaše."
----------------
Měl byste tady toho vašeho "hodnotného" psaní zanechat, jak vidno skleroza a alzheimer postupují a vy už si ani nepamatujete co jste tady blábolil před týdnem a dokonce už ani to, že jste socialista.
Ohledně zdroje informací - fotka je prostě fotka ať už je v Blesku nebo Plesku. S tím nic nenaděláte. Pokud máte jiné fotky nebo zdroje které vyvrací moje tvrzení, že maximus je lhář když tvrdí že na vlastní oči viděl 2 naprosto identické lodě, tak sem s nimi.
31. 10. 2012 | 12:07

MartinO napsal(a):

ČM:
Doufám, že také věříte na ty Maximusovi bláboly že světu vládne 300 rodin, kterým vládne 13 rodin a těm šéfuje Anglická královna. Vůbec bych se nedivil, nemá to totiž z Blesku, ale z "hodnotných zdrojů" :-D
31. 10. 2012 | 12:14

resl napsal(a):

15x jste byl na Hradě ? To už byste měl vodstoupit, takovejch let a výsledek žádnej. Jste poctivec ne ? Přece nebudete ruinovat státní kasu. Nebo vám neřekli, že peníze z EU pak chybí našim dětem, důchodcům, maminkám, tatínkům, babičce, dědovi a mně ?
31. 10. 2012 | 12:29

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Dakujem, ze ste nam vylozil, co Klaus povedal. Bez Vasho vysvetlenia sme doteraz iba mali otvorene huby. Po Vasom vysvetleni nam sklapli (sice naprazdno, ale predsa). Dakujem. A prepacte tie slzy vdaky v ociach.
31. 10. 2012 | 13:21

jozef napsal(a):

To Kolemjdouci
Ale to predsa nie je ziadna argumentacia: stretol som niekoho...
Bez sociologie a politologickej argumentacii ste /ale to je dnes norma/,uplne na vode.
Sociologicke prieskumy spred novembra hovorili napriklad,ze 98 percent Slovakov povazovalo za hlavne mesto vlasti Prahu a len dve percenta Bratislavu.Nepisem to prvykrat.Podla jedneho prieskumu OF na Slovensku z 12.12.1989 preferencie moznych prezidentskych kandidatov boli taketo: V.Komarek/osoba malo znama,no posobiaca dojmom serioznosti/ takmer 40 percent,druhy bol slavny Dubcek,nieco vyse 30 percent - a treti V.Havel,6 percent.
/preto museli Havla verejnou volbou zvolit komunisti,nie narod/.Faktom su vyroky Meciara z r.1991,ze ak bude treba Cechov do federacie dokopeme!
Vsak operacia oddelenia znacne dotovanej republiky,po terapii,ergo po sokujucej bleskovej devastacii,republiky, ktora naviac mala len malo finalizovanej produkcie a ziadnych priatelov v zahranici, je rizikom priam smrtelnym!
Napriek tomu to slovenski lidri podstupili.Proti voli vacsiny obyvatelstva...
Asi tie ich dovody boli dost zasadne.Ekonomicke i politicke i ine.
31. 10. 2012 | 13:47

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Jozef - Vývoj dal jasně za pravdu mým zkušenostem z terénu, a ne Vašim sociologickým průzkumům.

Moc dobře si pamatuji to neustálé odvolávání se našich politiků a la Pithart na "mlčící většinu" Slováků, která je pro společný stát. V odpověď jim ze Slovenska zaznívala posměšná (ale trefná a vtipná) odpověď, že ta údajná většina má jednu podstatnou chybu, že totiž mlčí ...

Stejně tak si pamatuji, jak na federální úrovni Čarnogurský lhal "o sto šest", že chce společný stát, zatímco na Slovensku veřejně (slyšel jsem na vlastní uši !) chlácholil občany: "není pravda, že nic neděláme (pro odtržení), to jen tak vypadá, my pracujeme naplno, jako letadlo na letadlové lodi, které před vzlétnutím žhaví motory - také je zdánlivě v klidu, ale pak najednou, ve vhodnou chvíli odstartuje a je pryč.

Vy máte své teorie, neberu Vám je, ale já zase své zkušenosti. Nechme si každý to své.
31. 10. 2012 | 14:17

mb napsal(a):

nejlepší prezidentův projev
tak jsem to právě hochu dojed´
bylo to nemasté neslané
jak se komu co zamane

klausík si kritizoval sebe sám
ovšem sám sebou byl nepoznán
rozliší hodnoty od pahodnot
Hájek mu postrácel krásný Chilský hrot

nebát se a nekrást VOT PAHODNOTA !!!
vydělat prachy jakkoli - Vot eta pravá godnota
zbejvá jen počkat na Godota
ten to sebere a začne nová slota

tak jenom pojistit a nechat zadní dvířka
hrát dvojí trojí hru a o čtvrtou se snažit
bambitku odjistit a dožíti se zítřka
vždy státi na výhru a zmrtvýchvstání zažít
s úsměvem mudrce si vlastní kapsu plnit
dát ruku na srdce a jako had se vlnit
ROZMLOUVAT O PRÁVU A BEZPRÁVÍM SE ŽIVIT
nadávat na slávu a pro slávu křivit
NEMÍTI SKRUPULÍ KDYŽ O NÁŠ PROSPĚCH BĚŽÍ
mít na rtech vyznání a pod jazykem hada
BÝT SILNÝM PO VŮLI a říkat že nám leží
na srdci poznání a bát se říci: zrada
toť láska nevlídná jak slina na šátku
doba je neklidná a touha na splátku
toť láska pod knutou a smrt je poslem lásky
smrt s dýkou vetknutou do knížky pod obrázky ...
31. 10. 2012 | 15:10

JAHA napsal(a):

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):
Stejně tak si pamatuji, jak na federální úrovni Čarnogurský lhal "o sto šest", že chce společný stát, zatímco na Slovensku veřejně (slyšel jsem na vlastní uši !) chlácholil občany: "není pravda, že nic neděláme (pro odtržení), to jen tak vypadá, my pracujeme naplno, jako letadlo na letadlové lodi, které před vzlétnutím žhaví motory - také je zdánlivě v klidu, ale pak najednou, ve vhodnou chvíli odstartuje a je pryč.

Nuz on naozaj "nelhal". To vedeli i politicki predstaviteli v Cechach. Jeho teoriou bolo, spolocny stat dovtedy, kym CSFR nevstupi do EU. Dovtedy by sa Slovensko ekonomicky trochu stabilizovalo, kompetencie spolocneho statu boli jasne vymedzene iba na hlavu statu, zahranicnu politiku, obranu a tusim vnutro. Kompetencie v ostatnych rezortoch presli tak ci tak na narodne republiky v ramci federacie. No a v case pristupenia CSFR do EU chcel, ako hovoril, vlastnu stolicku. Tym by sa bezbolestne a uplne pokojne vlastne stat rozdelil na dva subjekty medzinarodneho prava. A Posledne 4 konpetencie spolocneho statu by zanikli a narodne staty by si ich zriadili same. On to hovoril uplne jasne tak v Cechach i na Slovensku.
No a to sa prave nepacilo takym ako podvodny doktor prav Kalvoda, kvoli ktoremu sa v podstate nepodpisala dohoda. No a potom si uz Klaus vybral meciara, pretoze tusil, ze ten nema ziadnu koncepciu, akrem HURAAA koncepcie. Bol to teda ovela lepsi super, ako vyrovnany super Carnogursky. Viem z najblizsich kruhov pri vyjednavani, ze ked Carnogursky priletel z Prahy, tak bol vysmiaty, v dobrej nalade, ze sa mu jeho koncepciu (iba 4 kompetencie na federalnej urovni) podarilo presadit a ze je to uz na spadnutie. No a az potom cukol Kalvoda.
31. 10. 2012 | 15:29

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
Takže jste nedokázal nic a jen pokračujete ve svých pomluvách a lžícch. Plus podsouváte další nláboly /300 rodin etc/.

Děkuji tedy za verifikaci mého tvrzení o příslušnosti k diskuzní spodině.

P.S. Smajlíky si nechte pro podobné individua jako jste vy - forexový Vórn Bufet, který tvrdí, že banky váhou svých levarage nejsou schopny manipulovat trhy.
31. 10. 2012 | 15:37

MartinO napsal(a):

Jaký "nedokázal jste nic"? Vždyť jsem vaše chvástání, machrování a natřásání přesně citoval. Co ještě chcete, proboha :-D
-
"banky váhou svých levarage nejsou schopny manipulovat trhy"
-
Co to zase plácáte? Nic takového jsem netvrdil, celý ten spor byl o vašem tvrzení, že malý obchodník nemá šenci obchodovat s takovým leverage jako velké banky. Po mém vyvrácení vašeho blábolu jste si snaži zachránit tvář blábolem, že leverage dělíme na "relativní" a "absolutní". Takový nesmysl až je mě vás líto. Nechtějte abych vám ty vaše bláboly znovu vygůgloval :-D
31. 10. 2012 | 15:58

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

AHA - Ale ano, lhal, jinak by se nemusel skrývat za jinotaje s letadlem, nemusel by posluchačům jen nepřímo naznačovat, že na odtržení intenzivně pracuje, řekl by to přímo, což neudělal. Vstup do EU tehdy absolutně nebyl na pořadu dne, byl ještě v nedohlednu.

A potom následovaly další akce - vyhlášení svrchovanosti, jmenování Kňažka jako ministra zahraničních věcí, apod., a přitom za stálého ujišťování, že to vůbec nic neznamená, že se žádné odtržení nepřipravuje. Ti lidé se tenkrát v tom lhaní přímo vyžívali.
31. 10. 2012 | 19:03

JAHA napsal(a):

olemjdoucí (J.Š.) napsal(a):
To miesto JAHA, pokial ste schopny pochopit vtip.

Ale nie, nelhal. Lzete, neviem ci z nevedomosti, alebo zo zvyku, Vy. Pokial nemate aspon ake take vedomosti o vtedajsej dobe, jednaniach a realiach a spoliehate sa na kecy uverejnovane vyse 20 rokov na ceskych strankach, tak Vam radim si prefliaskat pred zrkadlom tvar a zacat badat po pravde o udalostiach z tych rokov. Alebo, samozrejme, mozete tu uvadzat citaty klamarov z radov poslancov, ci clenov vlady, ci vtedajsich ceskych politikov. Ale k pravde sa tak nedostanete (pokial, samozrejme, mate vobec o nu zaujem).
31. 10. 2012 | 20:06

JAHA napsal(a):

Ad: kolemjdouci (J.S)
Posledny prispevok k Vasim vyjadreniam.
Nechcem Vas urazat, nemienim nikdy a nikoho urazit. Ale ked niekto je tak zabedneny, ze ani len nehodla porozmyslat a prestudovat, co mu oponent pise, tak...

Napriek tomu, ze viem, co Vy neviete, ze som Vam to, myslim, dost polopatisticky naznacil, Vy si tajtrlikujete svoje. Takze Vam to poviem takto. Nech (At, cesky), ucestnik rozhovorov, o ktorych som pisal, predseda strany, ktory podvodne pouzival titul JUDr., nech teda, ak ma aspon este trochu rovnej chrbtice, odpovie vam vsetkym, naivnym Cechom, ci je pravda, co som napisal, alebo nie. A pripomeniem mu (Kalvodovi), ze zakladna omerta vtedajsich ceskych politikov bola porusena prave nedavno, dokumentom v CT2, ktory sice len jemnucko a naznakom ukazal podvodne jednanie ceskej reprezentacie pri jednaniach o rozdeleni CSFR. Takze omerta, ktoru si prisahali vtedajsi ceski politici, ktori v zakulisi sa bavili o priblblych Slovakoch a priblblom Meciarovi, uz dnes neplati. Moze v pohode zverejnit svoju dosial nedocenenu ulohu podvodnika pri jednaniach. Dnes mu uz nic nehrozi. Hrozi iba jedna vec. Ze by sa Vam a milonom v Cesku, otvorili oci. Som zvedavy, a pozeram sa na Kalvodu z boku, tak ako pri jednaniach, ci ma este tolko cti, aby sa k tomu vyjadril. Alebo ked nie on, ti, ktori o jeho ulohe pri jednaniach vedeli a doteraz mlcia.
31. 10. 2012 | 20:22

JAHA napsal(a):

A este posledny dovetok. Pokial by ste hladali duchovneho otca pripravovaneho podvodu pri rozdeleni CSFR, tak je to ten, co podpisal za cesku stranu ustavny zakon o zaniku CSFR. Teda nie Klaus, ani Kalvoda, ani ini ceski politici. Ale tzv. seda myska vtedy i dnes. Tusim sucasny riaditel jedneho narodneho parku v Cesku, o ktorom sa dost v poslednej dobe pisalo. To bol a je protislovensky sovinista par exelance. Ale pocut pravdu z jeho ust je viac ako nepravdepodobne...
31. 10. 2012 | 20:39

Mirek - HK napsal(a):

Pro pana Zahradila :

Nevím co "pěna dní" ukáže v budoucnosti, ale jedno je jisté již teď. Mnoho lidí má již pomyslnou pěnu kolem úst. Ta pěna je způsobená prohlubujícím se zklamáním z politiky, která žene nahoru procenta komunistům. Jedním z těch, kteří stojí za současným stavem je i váš "guru", president Klaus. Hlavně on je ten samozvaný myslitel a hlavní architek toho všeho, co teď obhajuje ze všech sil. Nějaký jeden životní státnický projev ničemu nepomůže, byť by byl sebelepší ....
01. 11. 2012 | 11:29

NitAcceme napsal(a):

<a href=http://www.uggbootsukvip.co.uk/#821>ugg uk boots</a> Great website. A lot of useful information here. I???m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you on your effort! PoefMedobrele Nodejounses Incacyjoymn Addelodup <a href=http://www.uggbootsukvip.co.uk/#713>cheap ugg boots online</a> FepblerType PoefMedobrele Nodejounses Incacyjoymn leasevappyhag <a href=http://www.uggbootsukvip.co.uk/#334>uggs boots on sale</a> .
25. 11. 2012 | 13:07

AIR MAX napsal(a):

Your journal turned out great! It was fun seeing all the others too. nike air max http://www.airmax90er.com.
21. 09. 2013 | 10:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy