Cameronův projev k EU

28. 01. 2013 | 10:18
Přečteno 4864 krát
(článek vyšel v LN ještě před 2. kolem prezidentské volby, proto se tam píše o obou kandidátech)

Středeční projev britského premiéra Davida Camerona o Evropské unii byl z těch, kterým se říká „breakthrough“ neboli průlomové. Nikoliv proto, že oznámil referendum o možném setrvání či odchodu Británie z EU (ostatně až po příštích parlamentních volbách v roce 2015). Ale proto, že vytyčil celkem jasnou a srozumitelnou vizi budoucnosti Evropské unie, která je alternativou k převládajícímu federalistickému proudu na kontinentě. Bylo to poprvé, kdy se takto koncepčně, programově a ideově vymezil šéf exekutivy některého z velkých členských států EU.

Cameron se zřetelné přihlásil k tzv. flexibilnímu modelu evropské integrace (můžeme jej nazvat třeba také „vícerychlostní“). Odmítl neblahé psychologizující dělení EU na „jádro“ a „periferii“, tak oblíbené v českých mediálních analýzách.

Na praktických příkladech ukázal, že Evropa více rychlostí je už dávno realitou. A postavil se za právo každé země definovat si svůj vlastní integrační rámec – tedy úroveň, do které chce sdílet tu či onu pravomoc s ostatními. Zpochybnil doposud nedotknutelné eurounijní zaříkávadlo „stále užší unie“, které slouží jako pomocná berlička pokaždé, když se EU octne v potížích.

Ovšem nejodvážnější myšlenkou je Cameronův explicitní vyslovený požadavek na možnost navrácení některých unijních pravomocí zpět na národní úroveň. Za to se na něj spojení eurofederalisté všech zemí už vrhli jako na kacíře. Doposud totiž platilo a platí, že integrace je jen jednosměrná cesta bez možnosti návratu.

Vedle obsahových věcí je důležitým aspektem celého Cameronova projevu také jeho symbolika. Ten projev se stává součástí veřejného diskursu, hozenou rukavicí Angele Merkelové, Barrosovi, van Rompuyovi a dalším. Mohou jej číst lidé v Bruselu, stejně jako v Berlíně. Zatím hlavní protiargument federalistů zněl, že vůči současnému kursu evropské integrace neexistuje alternativa. Teď tu najednou alternativa je, a vnitřně konzistentní. Tohle už nejde smést ze stolu pouhým máváním rukou nad nějakými euroskeptiky. Naopak, za nějaký čas mohou být federalisté nepříjemně překvapeni veřejnou odezvou ve svých vlastních zemích. Významné také je, že při popisu tohoto nového evropského paradigmatu Cameron nemluvil nikdy jenom o Británii, ale i o „ostatních“. Bylo tedy zřejmé, že má na mysli obecná smluvní řešení, přístupná i dalším státům EU, budou-li si to přát.

Evropští federalisté teď nestojí před jednoduchou volbou. Buď přijmou Cameronův požadavek na nové smluvní uspořádání EU-Británie a začnou o něm jednat, což pro ně bude trpké sousto. Nebo se nesmiřitelně zakopou na svých pozicích a budou riskovat negativní výsledek britského referenda, jímž ovšem také mohou vytvořit jimi samými nechtěný precedens do budoucna (jen se podívejme, co vše byla EU schopna podniknout, aby Řecko nemuselo opustit eurozónu).

U nás doma bylo zatím jedinou intelektuálně „povolenou“ evropskou politikou toto: hlavně nevyčnívat, raději se líně převalovat v hlavním proudu. Jakmile se od toho vláda odchýlila, hned byla ze všech stran cupována na kusy, o Václavu Klausovi ani nemluvě. A když už jsme u prezidenta – oba zbylí kandidáti se teď sice proti sobě všemožně vymezují, pokud ovšem jde o klíčové téma budoucího uspořádání EU, nic kloudného z nich zatím nevypadlo, kromě několika stokrát omletých klišé. Uvidíme, zda a co s tím udělá Cameronova evropská doktrína.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Se vemte s Dejvem za tlapky a zkuste to v Patagonii. Tam je ještě poměrně volno a můžete se tam izolovat doalelujá.
Protože GB byla až do WWII izolacionistickým a přitom paradoxně kolonialistickým státem. Po WWII se k izolacionismu vrátila, ale přišla postupně o kolonie; a tak jí nezbylo než se stát svým způsobem parazitem. No, a parazitů se hostitel časem začne zbavovat, protože mu škodí.

Jo, a možná zkuste vzít na vědomí, že Britů je cca 60 mega, že Británie je cca 4x větší než ČR a že má moře. Takže se, na rozdíl od nás, skromně uživí i v případě úplné izolace (v nejhorším zbaští finančníky ze City).
28. 01. 2013 | 10:52

Daňový poplatník napsal(a):

To občan:
Hlava se dá někdy používat i k jiným účelům, než nošení klobouku a škrábání. To, že bych ODS nevolil ani pod vlivem kanabionidů je věc jedna, věc druhá je, pokud člen této strany napíše něco, co má celkem smysl. No a taky si lze pustit do uší Parademarsch, a vesele v osmistupu napochodovat do propasti, i to tady už bylo.
28. 01. 2013 | 11:12

Realista napsal(a):

Pane Zahradile, uprimne receno, ponevadz mi nikdo nesype hromadu zlataku jako vam, abych travil cas studiem a premyslenim politickych alternativ (at uz realnych nebo spise akademickych), Cameronovu rec jsem do hloubky nestudoval - spis jsem ji vzal na vedomi.
Spis me zajima katastrofalni stav a vyhlidky britske ekonomiky - stagnace, ekonomicka nerovnovaha, vysoka mira zadluzeni. A co skotove a jejich snaha vyskocit z britske lodi ? A co vetsi bratr britu USA ? Jak se postavi k britskym planum ? Jak budou britove prosazovat svoje ekomimicke zajmy v zamori ?
Co se tyce CR - tuto bitvu u budoucnost necht si vybojuji (nebo nevybojuji) ceske firmy - prumysl, exporteri, financni sektor. Podle me neni pro vetsinu populace jakekoli vzrusovani se nad akademickymi bitvami preplacench bruselskych seladonu nebo zajmy velkokapitalu neni na miste. Kdyz to bude slouzit jejich zajmum budou stvat populaci proti vesti integraci a naopak.
28. 01. 2013 | 11:16

Občan napsal(a):

Daňový poplatníku,

to by byla pravda, kdyby si VB doposud nedělala z EU dojnou krávu. Ale protože si z EU dojnou krávu dělá, tak mám speciálně vůči jejímu vydírání hodně kritický názor.

Zajímavé je, že přesto, že parazituje na EU, má City a značně liberální ekonomiku, ropu a nemalé příjmy z bývalých kolonií, jde VB hospodářsky i společensky do kytek.
Já bych vůbec neprotestoval, kdyby EU Cameronovi vyhověla a poslala ho na krk USA. On by totiž za pár let přilezl s prosíkem.
28. 01. 2013 | 12:04

Josef K. napsal(a):

Pokud vím, Cammeronova řeč vzbudila v Británii nejen rozpaky. Byla velmi nekonkrétní a je zjevné, že byla namířena proti UKIP. Navíc tuto řeč lze brát vážně asi jako Zemana a Klause. Referendum je podmíněno vítezstvím CP v příštích volbách. Což je na pováženou.
Ta řeč byla spíše tou o věčném míru Chamberlaina.
Co Cammeron způsobil:
1) Posílil tendence skotského oddělení a rozpadu UK, poznámka: Skotsko je za vodou, má velmi slušné energetické zdroje. Anglie bez Skotska bude velký ekonomický problém. Newpodceňoval bych skotské nacionalistické europeisty, kteří mají ke kontinentu tradičně po staletí velmi blízko.
2) Podnikatelé a ekonomové konstatovali, že vážně ohrozil chátrající britskou ekonomiku, neboť do země, která neví kam patří nebude nikdo investovat,a navíc bankovní sektro bude reagovat velmi podrážděně což se potvrzuje v prvních reakcích.
3)Aktivial zaměstnanecké vrstvy v UK, které se ptají, co je špatného na pracovně právních předpisech EU a zda britská suverenita znamená opravdu konec dovolených, sociálních služeb atp.
4) Zadrhnul zcela jednání o euroatlantickém obchodním prostoru ze strany USA, které jasně deklarovaly , že UK mimo EU nebude mít žádné výsostné postavení.
Cammeron svou řečí zároveň odhalil, že UK často v EU blokuje velmi pozitivní kroky proti byrokracii a ve sprospěch demokracie.

Naopak: Cammeron probudil u části obyvatelstva imperiální sentiment, cosi jako anglický sudetoněmecký problém. Číst touhu některých Angličanů po imperiu je komické.

UK je součástí Evropy, to řekla Merkel. Protože na prvním místě je pokus vyhnout se válce. Proti němu stojí nejen čeští Klausovi i Zemanovi národovolci, ale i část anglické popoulace.

Zdá se, že v Česko se roztrhl pytlík nejen se šovinismem, ale i blbosti, tedy té, která kvete nehledě na počasí i půdu.
28. 01. 2013 | 12:15

hovorka11 napsal(a):

Velká Británie by neměla vůbec být v EU !
To povede jen k podpoře korupce a "neoliberální svobody" daňových rájů a diktátu britských a amerických bank nepokrytých měn na úkor hospodářství v EU.
28. 01. 2013 | 12:24

hovorka11 napsal(a):

USA chce VB zachovat v EU jako hlídacího psa amerických národních zájmů zkorumpovaného dolaru (americký FED vyživuje i britské banky)
Ve skutečnosti Cammeron pomáhá jak svobodě v EU, tak k svobodě Skotska (tím se s Josef K. shoduji)
28. 01. 2013 | 12:29

nestranný napsal(a):

EU a její budoucí forma:
Čistě můj názor.
Národní měny,tak jako dříve.(možnost devalvace)
Bezcelní obchod.
Volný pohyb osob.
Žádné dotace a tudíž žádné odvody členských států.
Možnost zaměstnávat cizince ve své zemi jen když není možno obsadit volná místa vlastními občany.
Žádné kvoty pro výroby komodit(každý má možnost si vyrobit jakékoli zboží.Je jen jeho věcí,zda je schopen tyto produkty uplatnit,nebo prodat)
Žádný multikulturalismus.
Povinnost odvodu daní všech subjektů na území,kde tyto subjekty provozují výdělěčnou činnost.Je li subjekt zastoupen na více územích,pak každá sekce odvod na území,kde působí.
Působnost bankovních institucí jen v té zemi,kde sídlí.
Parlament EU bez rozhodovacích pravomocí.Počet poslanců jen tři z každé země EU.
Parlament EU by mohl působit max.jako poradní sbor.
Společná ochrana hranic EU.
Jednotné trestní zákony ve všech zemích EU.
Jednotná pravidla silničního provozu všech zemí EU.
Jednotné bezpečnostní normy EU.
Energetická politika v pravomoci každé státu.
Imigrační politika v pravomoci každého státu.
28. 01. 2013 | 13:01

Neudržitelný napsal(a):

Josef K.
"Zdá se, že v Česko se roztrhl pytlík nejen se šovinismem, ale i blbosti, tedy té, která kvete nehledě na počasí i půdu. "
A Vy jste Josefe zrovna stál pod tím pytlíkem a tak jste to schytal s plnou parádou.
28. 01. 2013 | 13:20

taffy napsal(a):

lide, ctete financial times, blaboly p. zahradila et al, jsou hruzne. mezi 12 - 25/1/13 je tam cela rada vytecnych clanku o
cameronove reci
jen na okraj: u.k. je bez eura, bez spousty regulaci eu, ale je
na tom hure nez nektere zeme s eurem. ideologicke blaboly neobstoji pred skutecnosti
28. 01. 2013 | 13:32

Xury napsal(a):

Pro hovorka11 :
člověče, vy už s tím vážně naštivte lékaře. To už není normální.
28. 01. 2013 | 13:55

Maximus napsal(a):

nestranný

Skvělý příspěvek, ale když oni to už nedovolí, tedy ti, co o EU rozhodují. Jedině velké hospodářské potíže by mohly pomoci nastavit Vámi uvedené body, aby EU fungovala jajko skutečné společenství demokratických zemí. Samozřejmě, že by to šlo i doplnit a trochu vyladit, ale základ jste dobře napsal!

Pozn.
V Evropě může ještě dojít k různým nepěkným excesům, chvíli jsem svým očím nevěřil, ale Berlusconi zase exceloval - viz teletext ČT 1,2 a 24 na str. 139.

Pěkný den!
28. 01. 2013 | 14:16

Neudržitelný napsal(a):

taffy
Já bych začal tím, že si poslechnete přímo Cameronův projev.
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/212063-cameron-o-vztazich-s-eu-rozhodnou-britove-v-referendu/
A pak bych teprve četl komentáře a porovnával.
28. 01. 2013 | 14:25

babočka napsal(a):

Pane Zahradil vykašlete se už na EU a starejte se o ODS ať nezanikne, nemá k tomu daleko.
28. 01. 2013 | 14:29

Občan napsal(a):

Nestranný,

s některými body bych VELMI polemizoval, ale s většinou středně až VELMI souhlasím :o)

Máte tam ale pár klíčových věcí, v nichž si zásadně protiřečíte. Nelze totiž dělat celoevropskou úpravu čehokoli, pokud by měl být EU parlament pouhým poradním orgánem. Pak by totiž neměl KDO přijmout obecně závazný právní předpis.
A další vážný rozpor tam máte ohledně migrační politiky.
Ale jinak docela dobré a cca by to mohlo fungovat.
28. 01. 2013 | 14:34

Josef K. napsal(a):

Neudržitelný, Váž vzkaz taffymu jest neuvěřitelná hloupost, s ohledem na to, co napsal, ale asi všechno víte a znáte lépe než všichni na světě.
28. 01. 2013 | 14:54

Baba napsal(a):

Naše země zaručeně rozhodne, zda se hlavou Commonwealthu nestane třeba Lübeck.
28. 01. 2013 | 15:17

martin_k napsal(a):

poselství Británie je vcelku jasné: čerpat výhody a nic neplatit!

akorát si nejsem jistý jestli to takhle může fungovat
28. 01. 2013 | 15:19

nestranný napsal(a):

Ad Občan:Některé ty jednotné věci by bylo možno i bez parlamentu EU ujednat formou mezinárodních dohod.Co se týká té migrační politiky,tam bych byl já osobně velmi
obezřetný.Drobný příklad:O Vietnamcích je známé,že jsou velmi pracovití.O tom
nelze diskutovat.Ale na druhou stranu pro nás nejsou vůbec žádným přínosem.
Daně tu neodvádí téměř žádné,jsou největšími importéry plagiátů a nyní se velice
často setkáváme s jejich aktivitami coby výrobců a disributorů drog.To snad
ani nepotřebujeme.Nebo třeba Islamisté.Už nyní třeba ve Francii se snaží,aby
pro ně byly povinně stavěny mešity,aby se zákony přizpůsobili jejich zvyklostem
a byli zastoupeni ve vládě.Dovedete si představit,aby se toto dělo u nás?
28. 01. 2013 | 15:40

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Zahradile, nedělej Cameronu pohůnka
páč tě má stejně pouze za obyč. pacholka.
28. 01. 2013 | 16:48

hovorka11 napsal(a):

Xury:
Mluvit zatajovanou pravdu u nás není normální ? Taky jsem si všiml.
28. 01. 2013 | 18:17

hovorka11 napsal(a):

Xury:
Přizpůsobovat se upadajícím ekonomikám jako je v USA (snaha USA zavést společnou hospodářskou unii s EU) a VB - klesající výroba s injekce do bankovního sektoru z USA je pro EU smrtící.
Vidím jako daleko lepší se zaměřit na schopné ekonomiky jako je Německo a na růstové- jako jsou země např. BRICS. Z USA nás čeká jen trvalé vyžírání a Británie je na tom asi jako Francie Jsem si jist, že nás VB bude jen vydírat a přitom chránit daňové ráje spolu s naší vládou (jediní v Evropě) :

"Ekonomika Velké Británie v posledním čtvrtletí loňského roku nečekaně výrazně oslabila. Prohlubují se tak dřívější obavy ekonomů, že by mohla potřetí od roku 2008 upadnout do technické recese, když vyprchal příznivý efekt loni konaných olympijských her a projevil se propad průmyslu a těžařského sektoru."

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2251391/britska-ekonomika-ve-4q-necekane-klesla-na-slabsim-prumyslu-a-tezbe.html
28. 01. 2013 | 18:46

Miroslav Pivoda napsal(a):

Zahradil: "... Významné také je, že při popisu tohoto nového evropského paradigmatu Cameron nemluvil nikdy jenom o Británii, ale i o „ostatních“. ..."

1. A to je dobře nebo špatně (že mluví i za jiné bez pověření)?

2. Ekonomická krize má prý své nejhoší období už za sebou. To může změnit negativní smýšlení anglických občanů vůči EU. Takže uvidíme, co bude následovat.
28. 01. 2013 | 19:29

malalaj napsal(a):

EU nerozloží británie, ale protiněmecké nálady šířící se napříč celou evropou.
28. 01. 2013 | 23:48

malalaj napsal(a):

soudruh hovorka11
"uvadající" ekonomika USA je nejsilnější na světě a americké HDP tvoří asi čtvrtinu celosvětové produkce. HDP na obyvatele je v USA 0 30% větší než v německu.
28. 01. 2013 | 23:54

Michal napsal(a):

Autor zřejmě nesledoval prezidentské kandidáty důsledně, protože v jedné z TV debat se K.Schwarzenberg vyjádřil ke Cameronově projevu velmi pochvalně. Překvapilo to myslím nejen mne.
29. 01. 2013 | 00:17

Milan napsal(a):

Z článku je zřejmé jak se europoslanec Zahradil vidí ve V.Britanii když mluví o průlomovém projevu prvního min.vlády Jejího Veličenstva D.Camerona.O nic průlomového nešlo ani nepůjde,V.Britanie ústy Camerona jen řekla,že by si chtěla udržet některé své benefity jako např. vlastní měnu.Slova básníka"Opustíšli mě nezahynu...".Pokud vystoupí V.Britanie z EU bude to oslabení,ale nikoliv nenahraditelné.Jsou i zájemci,kteří tak trochu čekají na přístupová jednání jako např.Rusko.Nejsem si ale jist co by to udělalo např. s ODS, být bez ideologického spojence.Jestliže lid království V.Britanie aSev.Irska rozhodne v referendu o vystoupení z EU ,je to jejich věc. EU má budoucnost,ale V.Britanie se stane klubistou Commenwelthu a bude přežívat jako nějaký podivný neutrální státní útvar.A až se dostane do takové izolace,tak se připlazí a bude škemrat o vstup,ale to už tady nebude ani jeden z nás.
29. 01. 2013 | 13:34

Petr z Tábora napsal(a):

Odbočím od tématu. Jaký je to pocit pane Zahradile být spoluhrobařem ODS ?
Za pana Topolánka se strana vyprázdnila ideově, jde jí čistě o techniku moci. A za pana Nečase jdete logicky od porážky k porážce za apatického přihlížení většiny členů. Dokumentovaly to i stranické primárky jichž se zúčastnila čtvrtina členů, kandidát ODS měl už "z domova" mandát jako hrom. A panu Nečasovi a spol. jde jen o funkce do konce volebního období, protože dobře ví, že každý pád někde končí.
Takže teploučko a smrádek a pak přihlášky do TOP09 ?
29. 01. 2013 | 19:20

SergioL. napsal(a):

...přiznám se, že jsem v tom projevu neslyšel nic o tom, že by zásadně odmítal federalistickou Evropu. A taky si nemyslím, že předestřel jakoukoliv alternativu...jednoduše položil na stůl podmínky, o kterých chce jednat...to není žádná alternativa tak jako u rusofilních požadavků části české politickopodnikatelské sféry, která by nás nejraději viděla jako hospodářskou gubernii Ruska (kde jsou ty časy, kdy jsme měli naději, že přijmeme 600 let kultivované podnikatelsko - společenské prostředí...namísto toho jsou tady ukrajinci a rusové prolezlí od těch nejnižších pozic až po vrcholové funkce i dlja tavo naša zemlja vzgjádit-včetně nově zvoleného prezidenta btw....abychom s nimi jednou neměli stejný problémy jako s němci před 2. světovou válkou...) Ale pokud jsem tedy poslouchal Camerona dobře, je to velmi solidní a slušný politik, jeho mluvený projev, vyjadřování, schopnost formulovat..., to je něco, o čem se našim českým politikům může zatím nechat leda zdát...Pokud vím, tak první, co v projevu zaznělo bylo poděkování za projekt společné Evropy jako prostředku k tomu, aby se neopakovala zvěrstva 2.W.W. To se ale jaksi takticky vynechává, protože to nezapadá do nadrnčených schémátek, jejichž vzdálenějším cílem je patrně odtrhnutí České republiky od normální, civilizované Evropy (která, ačkoliv s problémy, ale ne napořád...tomu věřte). Btw. by mě zajímala skutečná podstata tak hluboké nenávisti politiků, které reprezentujete, vůči EU (svojí nenávistí snad srovnatelné jen s Rudým právem ze 70. let) To totiž není samo sebou...patrně za tím budou slovy Vašeho klasika "peníze až na prvním místě"...a tady se patrně dostáváme k jádru pudla naší české malosti..a to že pro pár kaček zradíme sami sebe i s vlastními ideály v "jednom výhodném paketu"(pokud krom kaček ještě nějaké máme) a to prosím pěkně bez mrknutí očka...Takže, sumasumárum, trochu se s tou myšlenkou spojené Evropy utkat, zapřemýšlet o výhodách, pokusit se znovu najít společnou řeč...třeba zrovna o tom, že budoucnoust může mít více možností...a ne znovu pelášit na východ, když nám tam zrovna zablejskaj levnejma cetkama...považuju to totiž za projev slabosti a jsem předsvědčen o tom, že britové to vidí zrovna tak...alespoň tak soudím podle jejich činů.
29. 01. 2013 | 20:14

vessUndillleD napsal(a):

Finally, agree you asset work. You will-power advance distance, for their like one another you anger pile loans you annoyance possible.
Go brace has choice substance finance. Different companies ask pardon impossible, forcing you play deposit, rooms you far-out you beyond all.
Look giver focus has impose Australia as a service to they revelation lenders. Don't spruce up has its recognize loans essentially offer. Discern an aggregating quarters provider, stroll mill companies woods they nadir you. Precisely you crowd this they on all sides go against the grain cheapest crate you.
For the past 3 years I have been writing informative and high quality articles on topic such as lash loan, cheapest railway carriage loan,get motor vehicle loans and many more.
Accordingly you approximately you don't confident now? Trifling worries, added to you substructure today! Apologize you pound they are the same. sift through you alongside go against the grain provider. This set-up you belongings you arse you execute possible.
Make rank they fixture loans. say you are rooms is divagate you invoke now, war cry tomorrow. Don't bother you wait, fly in the ointment offers twin old you are talented your motor car this unconstrained day.
Find depart lets you distance from or regular or expert sale. Slew companies alone you obtain registered dealers, company you earn <a href=http://filetubes.pl>filetubes.pl</a> smooth you spread you want.
08. 08. 2013 | 18:14

lutic napsal(a):

pane Zahradile,uvítal jsem Vaše zvolení,ale je třeba se nejprve vypořádat doma s Vaším největším nepřítelem,kterým je TOPka,jež je vlastně stále pro ODS podrazem !Takže se začněte od nich rychle distancovat,zvláště Fiala !
Nemusím opakovat,co provedla TOPka Nečasovi se svými ministry Drábek (Skarty,Heger(zdravotnictví,Kalousek(zvednutí daní.
Vybodněte se na maličkosti jako je lustrační zákon ap. Levice se odrovná sama nebo si myslíte,že Zaorálek nebude ostuda?
Distancujte se od TOPky,za exprimátora Svobody by Blanka byla dostavěná,ale TOPka nemá štempl..Děkuji..
28. 01. 2014 | 08:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy