Zdravotnictví tichým netématem?

08. 10. 2012 | 13:31
Přečteno 1873 krát
Na rozdíl období voleb v roce 2008, kdy bylo zdravotnictví přefouknutým hypertématem a přivodilo i pád poplatkového ministra, je nyní zdravotnictví tichým netématem. Jen tu a tam prosakuje ohrožení zdraví lidu kořalkou, ač kořalka se ukázala být více než tématem zdraví především problémem kšeftu a daní. Ostatně jako šířící se slepota není v této zemi jen problémem očním, ale společenským a mediálním.

V roce 2008 byly hypertématem poplatky, které jsou z hlediska stability a fungování systému zdravotnictví opatřením podružným, poměrně zbytným a hlavně nic neřešícím. Naopak teď v roce 2012 máme vskutku velká témata s dopadem do budoucnosti, která však média ani veřejnost nevnímají nebo vnímat nechtějí.

Nevíme jak budou nyní narychlo ve třech zbývajících měsících řešeny vypovězené smlouvy pojišťoven se všemi nemocnicemi a jak to ovlivní strukturu sítě. Nevíme, co zamýšlí stát s jím zřizovanými velkými nemocnicemi a ústavy. Nevíme jaká je koncepce hygienické služby státu, kterou po ministrovi už od ledna marně požaduje Senát. Nevíme jak se k plevelným částem nově přijatých zdravotních zákonů staví Ústavní soud. Nevíme jak svižně se opraví zcela chybné části nových zákonů, jejichž problematičnost už pochopilo i samo autorské ministerstvo zdravotnictví. A k tomu zde máme ještě nekonzumované a nejasné nadstandardy péče a připlácení za volbu lékaře.

Nevíme jak se stát hodlá vyrovnat s deficitem výběru zdravotního pojistného a problémy v hospodaření zdravotních pojišťoven, které si v počtu osmi prý konkurují, ve skutečnosti přerozdělují, neveřejně se jaksi domlouvají a různě fúzují. Nevíme, zda ministr trestní oznámení na VZP ve věci IZIP podal či podání jenom deklaroval a nepodal. Nevíme, co šetřivé ministerstvo míní oněmi hyperdotacemi na inovace řízení kvality či elektronizaci zdravotnictví, které se celá léta už průběžně elektronizuje zdola, aby vůbec fungovalo. A nevíme také, jak hodlá ministr splnit svůj podepsaný slib o navýšení platů lékařům, když nemá vliv ani peníze ani vliv na peníze.

Takže témat, která ovlivní budoucí dění ve zdravotnictví máme vskutku hodně a to velmi podstatných. Nepochybně jich je více než v roce 2008, ale mediálně i politicky se tváříme, že zdravotnictví veřejným tématem teď ani moc není. Jednu jistotu však máme. Uvedené problémy za nás nevyřeší EU ani nikdo zvenčí, vyřešit je budeme muset sami. Dobře, špatně nebo ještě hůře. Ledaže by v tom něco udělal konec cyklu mayského kalendáře letos v prosinci. Astrologie, astronomie ani astrofyzika však od starověku dosud v celém kosmu neřešily takovou zašmodrchanost a zaplevelenost systému, jakou jsme si ve zdravotnictví svobodně vlastní hloupostí a arogancí sami přivodili. Takže řešení nejspíše zůstane na těch, kteří přežijí očekávané kataklysma. Ve zdravotnictví však možná zůstane z dramatického reformního kataklysmatu nakonec jen očistné klysma.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pazout napsal(a):

smysl vsech tzv. reforem vladnoucich tunelaru je jasny, zprivatizovat uplne vsechno. Banda sociopatu zlikviduje fungujici zdravotnicky system (v pomeru cost/benefit mame jeden z nejlepsich systemu na svete), aby si ruzni Chrenci, Kellnerove atd mohli prisat jako privatni subjekty na verejne zdravotni penize. Jak to bude vypadat v praxi predvedl soudruh Bendl ve stredoceskem kraji.
08. 10. 2012 | 13:58

Ives napsal(a):

Vzhledem k faktu, že v ČR jsou již jediné finanční prostředky k mání (Budvar, podíl v ČEZ a pravidelné platby do zdravotnictví a sociálního systému) je jasné, kam se zaměří pozornost. Kdo by ve svém podnikání nechtěl pravidelný přísun ve výši několika mld měsíčně, navíc garantovaný zákonem? Že se "podnikatelé" a jejich spřeženci ve výkonných orgánech vrhnou na tuto oblast bylo nad slunce jasné. V této zpančované republice peníze již nikde jinde nejsou. Jen by mě zajímalo, kdo ze současných poslanců a vládních činitelů zasedne ve správních radách zprivatizovaných nemocnic a zdravotních pojišťoven a důchodových fondů.
08. 10. 2012 | 14:16

Cech napsal(a):

Jako senátoru, je Vám pane Žaloudík naprosto jasné že převod zdravotní péče do tržní podoby odstartoval Julínek&co..
Základem bylo změnit strukturu lůžkové péče v České republice ve prospěch velkých a specializovaných center na úkor běžné akutní a levné medicíny poskytované nemocnicemi na krajské či okresní úrovni.

Základním kamenem převodu byl okamžik, kdy ministerstvo zdravotnictví nejdříve prosadilo nový zákon o zdravotních službách, který mj. zrušil zásadní zákon O péči o zdraví lidu, ve kterém byla zakotvena zásadní a důležitá vazba na ústavní právo občanů na bezplatnou zdravotní péči substituce (péče == služba) čímž se zdravotní služba stává obchodovatelnou komoditou.

Dalším úspěšným krokem bylo že se podařilo veškeré rozhodování o tom, zda některá nemocnice bude, či nebude existovat, přehodit na zdravotní pojišťovny.
Cílem je aby ti, kdo chtějí pojištění, se mohl konečně v pojišťovnách setkat s odmítnutím vzhledem k jejich neutěšenému zdravotnímu stavu.
Nebo jim pojišťovny budou z pojistného krytí natrvalo vyjímat potíže, kterými už trpí v okamžiku sjednání pojistky, nebo chronické nemoci.
Do budoucna je výhledově snad i dojednáno že stát ani za děti pojištění v žádném případě platit nebude.

Proto cílená likvidace nemocnic je pouze ono vyhladovění trhu,který v budoucnu z 1/3 zvýší výdaje na zdravotní péči oněch vysokopříjmových skupin.
Zde je naprosto zřejmé že 60 000/R u jedné rodiny zpravidla opravdu stačit nebude.
No a zbylé 2/3 bez reptání budou vděčny i za pojízdné nemocnice(viz.http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/fotogalerie/2012/10/01/foto-odvracena-tvar-americkeho-zdravotnictvi/) pokud budou v relacích udržitelných nákladů rodiny.
08. 10. 2012 | 14:21

Ládik!!! napsal(a):

Není mi jasné, proč se kořalka ocitla v kompetenci ministerstva zdravotnictví (Heger vyhlásil prohibici pravomocně?). Normálně má patřit pod zemědělství nebo místní rozvoj.
08. 10. 2012 | 14:21

český maloměšťák napsal(a):

Ládik!!!
Jednalo se o otravu lidí.
Lidi - jak známo, se ani nepěstují, ani nechovají.
Místní rozvoj se pak stará o rozvoj - nikolivěk o potlačování /například epidemií/.

Zatím ještě péče o zdraví lidí pod ministerstvo zemědělství tedy nespadá.
Zatím.
08. 10. 2012 | 14:26

zk napsal(a):

Kdo by jiný než opozice by ale měl tenhle problém tematizovat? Od médií to čekat nemůžeme. Většina lidí asi nemá o "reformách" pana Hegera velké iluze, bohužel velká část z nich to nechápe tak, že pravicová vláda spolu s lobby pojišťoven cíleně a naprosto cynicky snižuje kvalitu života obyvatel, a je proto potřeba dát hlas opozici... na což možná ČSSD bláhově spoléhá... tahle velká část společnosti to bere tak, že "ti nahoře" si na ně zase něco vymysleli, a mezi "ty nahoře" bezpochyby patří i opoziční politici. Protože jsou přece všichni stejní.

ČSSD musí být daleko agresivnější a hlasitější, aniž by se nutně musela vrátit k rathovskému hulvátství. Nestačí napsat jednou týdně krátký blog, který si přečte pár občanů se silně nadprůměrným zájmem o politiku plus několik placených diskutérů.
08. 10. 2012 | 14:27

dříve čtenář napsal(a):

Osobně si myslím, že 8 zdravotních pojišťoven je na tak zalidněnou republiku, jako jsme my málo. V případě, že má jedna dávat zdarma vitamíny, druhá proplácet očkování proti rakovině děložního čípku..... osmá proplácet rehabilitace. Devátá musí vzniknout a dávat k dobrému lék na vystřízlivění z následků působení liberálního kapitalismu.
08. 10. 2012 | 14:39

***** napsal(a):

"Astrologie, astronomie ani astrofyzika však od starověku dosud v celém kosmu neřešily takovou zašmodrchanost a zaplevelenost systému, jakou jsme si ve zdravotnictví svobodně vlastní hloupostí a arogancí sami přivodili."

Zůstaňme u toho.
08. 10. 2012 | 14:45

Ládik!!! napsal(a):

ČM -
výroba potravin spadá pod zemědělství. Obezita má více obětí, než metyl. Živí se tím zdravotnický resort.
08. 10. 2012 | 14:50

Cech napsal(a):

Pane Ladislave Strakoši je až neuvěřitelné jak Ing. může vlivem obezity zdegradovat své myšlení.
Ne že bych se zastával občana ale on Vám s obrovskou trpělivostí téměř vychovatelky v DNÚ v Šumperku vysvětlil že existují ministerstva podle svého zaměření.
Tedy ještě jednou: Koně řeší MVDr.
Lidi řeší MUDr.
Koně Bendl
Lidi Heger
Je na tomto vysvětlení ještě něco nejasné?
08. 10. 2012 | 15:01

český maloměšťák napsal(a):

Ládík!!!
Šnaps snad není potravinou /tedy pro většinu lidí - jak je tomu u vás...to nevím
/. A i kdyby byl - tak jde o otravu šnapsem - nikolivěk o šnaps jako takový.

Výroba pančovaného šnapsu snad - proboha !!! - pod Bendla nikdy nespadala ?!!!?
Nebo vy snad máte nějaké nové zprávy - z policejního vyšetřování ??

To, čeho má co více na svědomí...není meritem věci.
Švestkovitosti své proto vykopejte meliorační brázdu.
08. 10. 2012 | 15:03

Občan napsal(a):

Zdravotnictví se stane během pár týdnů problémem velmi hlasitým.

1) Opět stoupla nezaměstnanost
2) Tím klesl počet plátců zdravotního pojištění
3) Naopak stoupl počet těch, za něž platí stát cca 750.- Kč/měs.
4) Zrychlil se tak růst ztráty ZP (letos jsou ve ztrátě POPRVÉ VŠECHNY ZP)
5) Ani jedna nemocnice zatím nemá smlouvu s VZP pro rok 2013
6) Vláda se pokusí urychleně zrušit cca 10 000 lůžek a zprivatizovat zařízení, v nichž se lůžka nacházejí
7) Bude ZNOVU zvýšena spoluúčast
08. 10. 2012 | 15:07

zemedelec napsal(a):

Pane Žaloudík.
Jak to zapadá do sebe.
On to byl i záměr vyřadit Ratha ze sněmovny,ten by šel tvrdě na tenhle problém.
Jenom povzdech,ještě že máme tak dobře vybavené vojenské polní nemocnice.
08. 10. 2012 | 15:34

Yosif K napsal(a):

1) Nevíme jak budou nyní narychlo ve třech zbývajících měsících řešeny vypovězené smlouvy pojišťoven se všemi nemocnicemi a jak to ovlivní strukturu sítě.
2) Nevíme, co zamýšlí stát s jím zřizovanými velkými nemocnicemi a ústavy.
3) Nevíme jaká je koncepce hygienické služby státu, kterou po ministrovi už od ledna marně požaduje Senát.
4) Nevíme jak se k plevelným částem nově přijatých zdravotních zákonů staví Ústavní soud.
5) Nevíme jak svižně se opraví zcela chybné části nových zákonů, jejichž problematičnost už pochopilo i samo autorské ministerstvo zdravotnictví. 6) A k tomu zde máme ještě nekonzumované a nejasné nadstandardy péče a připlácení za volbu lékaře.

KONEC CITATU.
ad 1) neco se asi zrusit musi - budto rad ze to nebudete muset delat vy....
ad 2) to tedy taky nevim...
ad 3) zatim bezi ta stara HS - a kvalitu potravin ma na starosti SZPI
ad 4) no comment
ad 5) dtto
ad 6) "nejasné nadstandardy péče a připlácení za volbu lékaře" - nadstandarty jsou vsude v Evrope - a je jich vsude porad vic. Priplaceni za volbu lekare je vsude v E$vrope vcetne dosti sociualistickeho Rakouska, kde se jezdil lecit i Jiri Havel.

JAK CHCE SLOZITE PROBLEMY RESIT CSSD?
Jako Jiri Paroubek ktery slibuje UPLNE VSECHNO UPLNE VSEM V UPLNE SPICKOVE KVALITE UPLNE ZADARMO? Vzdyt sam musite vedet, ze to neni mozne.....

Je mozne ze v Masarykove onkoligickem ustavu se nikdy nekradlo a nesvindlovalo a nekulichovalo. Ovsem ve velke casti statnich nemocnic se krade, svindluje a kulichuje. Neni se na co tesit........
08. 10. 2012 | 16:02

Analytik napsal(a):

Důležitý portál VZP, který zachrání spoustu životů, stojí pojišťovnu 5 milionů měsíčně, takže bude nutné buď snížit výdaje na zdravotní péči pojištěnců nebo zvýšit regulační poplatky!
08. 10. 2012 | 16:02

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Zdravotnictví se stane během pár týdnů problémem velmi hlasitým.
1) Opět stoupla nezaměstnanost
2) Tím klesl počet plátců zdravotního pojištění
3) Naopak stoupl počet těch, za něž platí stát cca 750.- Kč/měs.
08. 10. 2012 | 15:07
Cesko evidentne potrebuje nejeho kuglufa jako je Fico - ten ma nezamestnanost 13.6% - ale je to socan tak to je pro falesny pratele proletaru OK.
08. 10. 2012 | 17:51

stařenka napsal(a):

Doufám, že se ve volbách dostane do senátu pan Hovorka. Velký bojovník, co se zdravotnictví týče.Ratha se podařilo uklidit, takže cesta k likvidaci zdravotnictví pro obyčejné lidi je otevřená.
08. 10. 2012 | 18:08

Antonín Hrbek napsal(a):

Vážený pane senátore,

máte přece možnost podat žalobu na nemocenské pojišťovny, které pracují podle kartelové dohody, jak potvrdil mluvčí VZP (ještě jsme se nedohodli s ostatními pojišťovnami)
08. 10. 2012 | 19:31

Al Jouda napsal(a):

Situace si žádá radikální řešení : Včechny zdravotní pojišťovny sloučit do jedné třeba s názvem VZP, která by bez smluv a ze zákona hradila všechny potřebné zdravotnické výkony ve státních zdravotnických zařízeních. Ta privátní zdravotnická zařízení ať si uzavřou kdy chtějí a jak chtějí smlouvy s privátními zdrav. pojišťovnami. Současně zrušit povinné zdravotní pojištění a dát lidem možnost pojistit se u VZP nebo privátně a nebo vůbec. O nepojištěné lidi (nezaměstnané a bezdomovce) by převzala zdravotnickou péči v nejnutnějším rozsahu charita. Ona stejně v mnoha případech se ta péče o seniory a bezdomovce ve státních zdrav. zařízeních blíží té charitě.
08. 10. 2012 | 21:58

Al Jouda napsal(a):

Pokud je pravda to, co tvrdí nick analytik, tak ten portál VZP je další z velkých tunelů v našem zdravotnictví. Takový internetový portál by musel jít obsloužit 2 zaměstnanci v oboru IT za 50 tis. měsíčně !!!
08. 10. 2012 | 22:02

didusin napsal(a):

Byznys do zdravotnictví zavedl promyšleně Julínek zdánlivě bezvýznamným třicetikorunovým poplatkem. Tehdy si ČSSD vzala za svůj volební hit protest, aniž by zdůraznila význam jeho zavedení jako první malý krok pro obchodníky se zdravím, ale velký skok na cestě k dvojímu zdravotnictví. Nyní při dalších a mnohem závažnějších opatřeních na již nastoupené cestě za byznysem postrádám odpovídající reakci opozice. A pokud se tady ozývají některé hlasy o nevyhnutnosti této cesty, buď to jsou multimilionáři, kteří si budou schopni zaplatit drahé pojištění či léčbu přímou úhradou nebo nešťastníci, jimž nestačí informace o stavu zdravotních služeb v USA.
09. 10. 2012 | 02:21

Josef K. napsal(a):

Jak lehce se dá zničit to, co nazýváme kulturou či civilizací? Mirgorodskými? i s tykadly?
Odpověď velmi, při vládě normalizačních "béžových červů", abych nepoužil vulgarismus.
09. 10. 2012 | 06:44

medrov napsal(a):

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=zubn%C3%AD+l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1+komora+extrakce+zubu+ko%C5%99ene+cen%C3%ADk+standard+hrazen%C3%AD+&source=web&cd=7&cad=rja&ved=0CEIQFjAG&url=http%3A%2F%2Fhulik.bigbloger.lidovky.cz%2Fc%2F194355%2FVice-jak-2000-slov-nasim-predstavitelum.html&ei=5M5zULCSIc_b4QSW44GIDA&usg=AFQjCNFj-EajY3fF8IKQTUC9pGAxPv5pIw
Třeba tato citace,která je odkaz na článek -MUDr.Hulíka,lékaře -stomatologa v LN 2009 stojí za to si přečíst.Po 40 letech praxe v Německu a třech letech posléze v ČR píše srovnání,které nelze označit jinak než katastrofou a zhroucením českého zubařství ve všem.Tvrdí, že monopolním příjmem zdejších zubařů je vstupní prohlídka,registrace je absolutní vládou nad pacientem,kterému se prakticky nedělá nic,ale účtuje se nevykonané.A spousty dalšího.
09. 10. 2012 | 09:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy