Přepište to...no... s těmi přívlastky. A zase je to tu.

14. 04. 2019 | 15:48
Přečteno 3381 krát
Známá scéna z Básníků, kdy Borůvka musí přepsat referát, protože kreativní Štěpánek vymyslí ke každému podstatnému jménu pokrokové přívlastky. Borůvka z toho nemá vůbec radost.

Ani já nemám radost z doby, kdy o našich názorech mají opět rozhodovat rádoby pokrokové a "ty správné" přívlastky. Různí lidé je dávají různým lidem a různému dění, protože je chtějí nějak označit, onálepkovat, odsoudit či dehonestovat - aniž se houby starají o to, zda ty přívlastky jsou pravdivé. Hlavně že ublíží myšlence, jejímu autorovi, a tak vůbec - hlavně ať vyděsí všechny, kdo by s danou myšlenkou chtěl souhlasit. Přívlastky prostě nemusí být korektní a nemusí odpovídat realitě, a čteme je každý den. Přesto ovlivňují dnešní dobu jako žádný jiný větný člen. Podstatné jméno přestává být paradoxně podstatné, ale důležitý je přávě přívlastek, který podstatné jméno, popř jiný větný člen (zájmeno) tzv. rozvíjí. Tedy má rozvíjet.

Jenže to už není dávno pravda - přívlastky dnešní doby většinou nic nerozvíjejí, ale hlavně názorově manipulují a zastrašují. Tedy v případě, že jsou lživé či účelově doplněné.
Nálepka pravicový extrémista se dá klidně člověku, který vysloví, že země patří danému národu.
Tvrzení, že daný názor je rasistický vůči určitému etniku, si vysloužíte jen tím, že o daném etniku řeknete pravdu. Pravda ale nemůže být nikdy rasistická, ale buď je pravdou nebo lží.

V posledních dnech jsme to zažili v plné nahotě už v titulcích médií:
"Britský krajně pravicový extremista Tommy Robinson nakonec v české sněmovně nevystoupí".
A proč získal tento muž, který byl napřed pozván, a pak, po hysterickém jekotu - ukázka jasné manipulace přívlastkem :-) - těch, kteří neumějí čelit jiným názorům zase "zrušen", tyto přívlastky?

To je hodně zajímavá story - tento "zločinec" hovoří totiž otevřeně o tom, jak několik let bylo v britském městě Rotherham hromadně a brutálně zneužíváno a znásilňováno těmi nejhoršími způsoby zhruba patnáct set většinou nezletilých dětí, které mají kvůli příchozím imigrantům zničený život. Hovoří také otevřeně o tom, pod jaký tlak se dostali všichni včetně policistů a příslušných úředníků, kteří chtěli odhalit pravdu o tom, co se v Rotherhamu dělo. Tedy hovoří nahlas o tom, co se chce zamlčet, aby se nemuselo říct nahlas, jaká "zvěř" nám sem do Evropy připouvá. Protože to znásilňování je bohužel pravda pravdoucí, a je obsaženo v oficiálních zdrojích. Jen se prostě o něm NEMÁ MLUVIT. Proč?

Protože se to nehodí do krámu těm evropským (včetně českých) politikům, kteří si z otevřené náruče Evropy udělali svůj politický program. Ovšem zapomněli na to opravdu podstatné podstatné jméno - na Evropany, kteří tu chtějí bezpečně žít, a kterých se zapomněli zeptat.

Takže větný člen přívlastek je opět masově zneužíván, a nikdo se nepozastavuje nad tím, že je to totéž manipulující zvěrstvo, jaké tu páchali kdysi soudruzi. Jenže přívlastky samy o sobě k vytvoření reality nestačí. I když se kdysi na plakátech hlásalo, že úspěchy jsou "velkolepé", lidé viděli prázdné obchody, a i když se tvrdilo, že socialismus postupuje mílovými kroky, všichni jsme viděli, kam těmi mílovými kroky míří.

A že někdo v televizi a na festivalech nesměl ani mluvit, ani zpívat? I to už tady bylo. A je to tu zase.
To, že skáčí občané západní Evropy politikům a médiím a některým partajím na nálepkování ostatních un fair přívlastky, a že jsou velkorysí k politikům, kteří malují krutou realitu narůžovo, jsem ještě schopna pochopit. Nemají tu historickou zkušenost jako my, kteří jsme žili ve východním, železnou oponou odděleném bloku.

Ale že to dopouštíme opět my u nás? To mi hlava nebere.
Známý citát Voltaira zní:
"Pane, nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat."

Dnes si opět některé skupiny usurpují vykládat svobodu slova tak, že je to svoboda jen jejich slova. V čem se to liší od soudruhů?
Proto mne v tomto týdnu doslova nadchla olomoucká univerzita Palackého, která pozvala profesora klinické psychologie na Torontské univerzitě Jordana Petersona, který sám sebe označuje za „profesora proti politické korektnosti.“ A proč to univerzita udělala? Je to tak prosté a jednoduché a naplňující svobodu slova v pravém slova smyslu - nechce umlčovat "nekonformní hlasy". Doufám, že přijede, a že ho uslyším, protože ho slyšet chci.

Víte, ony ty nekonformní hlasy mohou mít totiž nakonec pravdu. A proto před nimi nelze zavírat oči - nebo lépe uši. Jsem ráda, že právě Univerzita Palackého v Olomouci nabourala tu "preventivní zbabělost" a dává sebevědomě prostor MLUVIT. Akademická půda by totiž měla jít příkladem. A to řkám přesto, že považovat to za hrdinství doby je vlastně největší vizitka této doby, na kterou nemůžeme být pyšní - že jsme to považovat za hrdinství připustili.

Pro tuto dnešní dobu ukřičených přívlastků a usurpátorů práv na svobodu slova jsem ráda i za nový videoklip skupiny Rammstein, ve kterém se objevuje vize vyvražďování bílé rasy v Evropě. Natočit to Ortel,hned by se objevily tisíce přívlastků o rasismu, xenofobii a tak dále. Klip Rammsteinů má také přívlastky - bombastické, ohromující... Tyto přívlastky, které diváci fascinovaně píší na sociální sítě, zcela přebily ty ostatní - třeba nařčení o zneužití tématu holocaustu. Ano, to by každého mělo pobouřit - kdyby to ovšem byla pravda. Klip nic podobného nezneužívá - uměleckými prostředky nám jen tvrdě ukazuje, kam by věci mohli dojít. Naopak - před novodobým holocaustem důrazně varuje.

Takže dávejme si pozor na přívlastky. Je to snadno a neuvěřitelně zneužitelný větný člen. A také si nenechme namluvit, že svoboda slova znamená svobodu jen některého slova. A i když s někým důrazně nesouhlasíme, neměli bychom mu zakazovat mluvit - protože je to tak lehce zneužitelný přístup, že za chvíli se bude zakazovat na domovní schůzi mluvit o tom, že ve sklepě je bordel, a měl by ho někdy uklidit. Abychom se náhodou nedotkli té rodiny, která ho udělala. Chudák, asi neměla na vybranou.

Doba souboje un fair přívlastků prostě musí skončit. Měla by nastat doba skutečné svobody slova a skutečné pravdy, tedy doba podstatných podstatných jmen. Protože pravda je opravdu jen jedna.
A ty dvě nejzásadnější evropské pravdy dnešních dnů jsou tyto:
1. Evropa je naše, tak se už konečně probuďme. Jinak nás čeká občanská (či jiná) válka.
2. Svoboda slova znamená svobodu slova pro každého. Buď tím, co říká, přesvědčí ostatní, nebo ne. Ale tu šanci historicky se znemožnit nebo se zapsat do dějin jako vizionář má právo mít. Jsme-li demokrati.

Kdo říká něco jiného, není Evropan, není ani demokrat, a nemá proto v politice co dělat.

Těm, kterým se tento blog nebude líbit, bych ráda řekla, že jeho text je plně v souladu s Ústavou České republiky a s Listinou základních práv a svobod.

Uvítám, když i komentáře budou splňovat tuto podmínku. Všem měřme rovným metrem. To je základ právního státu.

(Zatím).

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy