Západu schází zkušenost s totalitou, proto až sebevražedně „blbne“

26. 01. 2020 | 05:10
Přečteno 7064 krát
Držme si silnou V4. Abychom mohli palubu EU společně opustit, až nám zavelí pud sebezáchovy.

Kdybych si měla vybrat mezi „být v EU“ nebo „být ve V4“, volba by byla jasná. A nemusí mi to jezdit žádná soudružka z EU vysvětlovat, jak "vyhrožuje". Jasná volba - V4.

Tou soudružkou myslím novou šéfku evropské komise Ursulu von der Leyenovou. A proč ji nazývám soudružkou? Protože když jsem četla její výroky, ty fráze, které mají zemím Visegrádu hlavně zavřít ústa, jako bych se probudila v komunistickém pravěku. Jiná forma, princip stejný.

My, země V4, tedy naše Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko, Brusel pěkně štveme. Díky Bohu za to. Vzpíráme se, nechceme migranty a odmítáme trapné nesmysly. K otázce migrace právem říkáme, co jste si nadrobili, to si snězte, a neobtěžujte nás tím. My k nám nikoho nezvali, což vy někteří jste klidně a bez našeho souhlasu (!!!) udělali. Tak co po nás chcete?

K Istanbulské úmluvě se stavíme podobně, protože je skutečně obsahově tragická. Rušení pojmů máma a táta je na psychiatra, a vícero pohlaví než dvě musel taky vymyslet někdo těžce pod parou.

A do třetice - na západě bují cenzura, zavírá se na názory (naposledy za výroky o muslimské invazi), a řada časopisů s módou na tzv. zejména bílém evropském kontinentu angažuje skoro padesát na padesát černé modelky, aby předešly nějakým výtkám. Je to jakoby v Africe fotily bělošky. Nemá to ale přece co dělat s rasismem, ale se zeměpisem.

Ano, podobný strach kdysi obcházel v zemích ovládaných soudruhy – autocenzura fungovala skvěle. Na náměstích se něco skandovalo, a doma se mluvila pravda. Aby se neřeklo, šlo se do pionýra, a venku jsme si hráli na Rychlé šípy. A už jsme zase tam. Pokrytectví, jediná pravda, desítky frází, diktát jednoho směru. Tedy totalita, jen v jiné, modernější podobě pod pláštíkem zdánlivě obrovských myšlenek. Ale to si myslel i Lenin, že jeho myšlenky jsou obrovské.

Jenže to je ono – totalitu západní Evropa zatím nepoznala. Naivně si proto možná představuje nějakou vyšší formu společenského života, aniž by si nechala vysvětlit, že naprostá rovnost neexistuje, že všichni nemohou mít stejná práva, neplní-li i stejné povinnosti, že vlastenectví zaslouží naopak úctu, ne pohrdání, a že jiný názor na tu samu věc že není zločin, ale demokracie. A že politikem, který má respekt, se člověk nerodí, ale stává, a rozhodně ne studiem nějakého „VUMLU“ a diktátem myšlenek shora.

V případě migrace například slavné evropské politiky vůbec nenapadá, že ti lidé jsou opravdu z jiného světa, a proto nelze ve vztahu k nim uvažovat podle našich civilizačních měřítek. Že by byli za pomoc vděčni, a podle toho se chovali? Zapomeňme. Kde se bere ta neuvěřitelná naivita, že to může fungovat, nechápe nikdo, mimo těch zběsilých a řvoucích skupin – které si z toho udělaly politický program nebo byznys. (Anebo v případě eko volný pátek).

A v tuto dobu nově zvolená (a viditelně nadšená, protože je to dobrý „flek“) Ursula von der Leyenová z nás dělá, omlouvám se, zaostalé pitomce, a něco málo nám chce „nasypat“, abychom zmlkli. Například na to, aby se po nás "nevozili" západní politici (což my tvrdíme a je to tak), bude prý dohlížet „naše“ (!!!) Věra Jourová, které pro to vytvořili novou agendu s názvem Hodnoty a transparentnost (!!!). Aby se hodně mluvilo, dohadovalo o významu slov, ale hlavně aby se vzbudilo zdání, že se pro země V4 něco dělá. Houby se dělá, jen žvaní, a Jourová navíc už dávno není náš, ale „jejich“ člověk. Nemá s námi dávno společného vůbec nic. Ale to už dělali soudruzi – když byl problém, vymysleli funkci. Byla k ničemu, ale dobře to vypadalo – ale hlavně na ni posadili spolehlivého člověka.

V4 se také netají odmítáním toho, že si evropské instituce berou příliš pravomocí národních vlád a parlamentů (a nejde jen o trapnou epizodu s národními vlajkami, které byly degradovány na firemní reklamu). Tak toto zase svěřili slovenskému komisaři. Který sám nic nezmůže, ale bude to dobře vypadat, protože je to Slovák. Soudruzi taky dávali sem tam někam lidovce nebo socialistu nebo nestraníka. Pro image navenek.

Největší problém, migrace, tak tady pozor – V4 chtěla, aby tuto agendu dostaly vnitrozemské státy. To už bylo moc. Takže tady nám, světe div se, nevyhověli (!!!), ovšem pozor – agenda bude začleněna do portfolia s názvem ochrana evropského způsobu života. Tedy aby se hloupý vlk nažral, ale chytrá koza zůstala celá. Protože pro ochranu evropského života nedělá Brusel vůbec nic, jen má prostě tu agendu. Jak to funguje, je vidět každým dnem víc a víc - v některých částech velkoměst už evropský způsob života nenajdete. Zato i v těch jiných částech padají lidé pod vlak, ženy jsou znásilňovány, Evropané vražděni… ale hlavně že je migrace ve správné agendě.

Vrcholem arogance budiž to, že když ona dáma takto pro V4 nasypala zdánlivě blyštivé kamínky, jedna z hlavních „pojistek“ současného bruselského trendu „diktát“ členským zemím, tedy oblast údajného „právního státu“, je zařazena do ranku komisaře pro spravedlnost, a tedy pevně pod bruselskou kontrolou.

Když k tomu připočteme, co se děje v ulicích velkých evropských měst, po čem se volá a co se potlačuje, komu se naslouchá a kdo nesmí mluvit, čemu se tleská a za co se odsuzuje, a že pravda se zase schovává „až přijdeme domů“… nemusíme chodit ve svých dějinách daleko, abychom pochopili, kam se Evropa řítí. Když jsem viděla Gretu v hysterické vášni v OSN, jako první mě napadlo – komsomolka mluví na sjezdu KSSS. A to až zamrazí.

Je vidět, že ani odchod Velké Británie z EU politiky z Bruselu nepoučil. Chtějí nikoli sdružovat a spolupracovat, ale vládnout a diktovat. Velcí mají pořád vyšší vliv než ti malí, a mají proto pocit, že jim Evropa patří. Nepatří. Jsem proto ráda za existenci zemí sdružených ve V4, které jim to neustále připomínají a nenechají si nic líbit.

My, co jsme zažili dvojí hlásanou pravdu (tu venku a tu doma), ve funkcích jsme viděli sedět hlupáky, zatímco chytří lidé byli odstaveni (v 50. letech dokonce až do věznic nebo na šibenice), a na jednáních znali fráze a nic než fráze, které se donekonečna zapisovaly, a zažili, že se za výkřik do mikrofonu na vesnické zábavě ve stylu „komunisti lžou“ zavíralo, začínáme vidět podobenství. Naivní, trapné, někdy zištné, ale podobenství. A země V4 zkrátka ví, o co go, protože to zažily. Západ ne. Proto si nemohou až tak rozumět.

Nejsem si tedy vůbec jista, zda Brusel vůbec ví, kam „dokráčí“, pokud se nestane zázrak. K formalismu, k nekonečnému schůzování, k vydávání lží za pravdu a k zakázaným pravdám, a ta naivita, jak malá Evropa spasí svět šílenou ekopolitikou na hranici ekoterorismu, to už je opravdu jen špička ledovce, které musí nejvíce tleskat jiné světadíly.

Na závěr by to chtělo něco pozitivního. Tedy – pokud se Brusel, tedy EU, nevzpamatuje, bude dobře, když na ten exit nebudeme sami, ale bude to ona Vé čtyřka. Protože ta se těch konců, popsaných v předchozím odstavci, přece nebude chtít dožít. To už máme jednou za sebou.

Tedy za mne - V4 je nesmírně důležitá, braňme ji a pracujme v ní. Potřebujeme ji, a ještě ji hodně potřebovat budeme.


Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy